School der K-troepen besloot cursus Nieuwe uitgaven rten Kort en Bondig U BELT 16990 17696 Stofzuiger Hartendorp VELLEMAN ZATERDAG 7 FEBRUARI 1948 HAARLEMS DAGBLAD 4 De infanteristische opleiding aan de School der K-troepen in de Ripperda- kazerne loopt af. Drie maanden hebben daar dienstplichtigen, die eerst een korte opleiding bij haar onderdeel hebben ge noten en bestemd zijn voor kaderopleiding, een cursus gevolgd. De school der K-troe- pen ressorteert onder de Dienst Kwartier meester Generaal en cursisten zijn onder gebracht bij de technische dienst, Aan- en Afvoertroepen, verplegingsdienst en uit rustingstroepen. Commandant van de school is majoor J. Stout, van de officiers opleiding kapitein Sciarone en van de on derofficiersopleiding kapitein Van Duyn. Nu de jonge militairen deze opleiding achter de rug hebben, keren zij naar hun onderdelen terug en zij hopen in de toe komst onderofficier of officier te worden. Vrijdag hebben de militairen tot besluit van de cursus, die voor het eerst in deze vorm is gehouden, deelgenomen aan een aantal demonstraties, welke onder leiding van luitenant Handgraaf stonden. Ouders en verloofden waren naar Haarlem gekomen, om daarvan getuige te zijn en zij kregen tevens een goede indruk van het leven in de kazerne. Reeds om acht uur werd begonnen met een wedstrijd aan de hindernisbaan. Daarna volgde een aantal demonstraties, zoals geweerrichten, excer- citie, P.I.A.T., mortier, geweer enz. Het bleek wel, dat de militairen prach tige resultaten hadden bereikt. Zowel de technische als practische zijde van het militaire leven kwamen tot uiting. Oefening in de duinen Vliegtuigen scheerden over de duinen nabij de Zeeweg, harde knallen waren tot ver in de omtrek te horen en bij het Brou- werskolkje werden bevelen uitgevaardigd aan manschappen, die parachutisten moes ten overwinnen. Voor hen, die het geknal op een afstand hoorden en de vliegtuigen laag over een deel van de stad zagen vliegen, was het wat angstig, maar de velen, die zich op de heuvels bij het Brouwerskolkje hadden verzameld, volgden met groote aandacht een militaire oefening, welke des middags gehouden werd. De parachutisten waren geland op de heuvels aan weerszijden van de Brouwer- kolkweg nabij het theehuisje. Van de zijde der stad naderden drie afdelingen, die de pax-achutisten eerst van de heuvels verdreven, waarna dezen de brug, nabij het gebouw van Publieke Werken, bezetten. De afdelingen rukten op en toen vier fire-flies van de Marine luchtvaartdienst, welke in Valkenburg waren opgestegen, naderden en de aanvallende partij steun verleenden, trokken de parachutisten zich in de richting van de Zeeweg geheel terug. De oefening slaagde uitstekend. Zij stond onder leiding van kapitein Van Duyn en commandanten van de drie af delingen waren tweede luitenant Troost, tweede luitenant Versteeg en vaandrig ICeurvorst. De parachutisten stonden onder commando van tweede luitenant Meessen. Onder de toeschouwers waren kolonel I Kamerling, directeur van de K-troepen en vele ouders en verloofden van militai ren. Zij werden op uitstekende wijze van de verrichtingen op de hoogte gebracht door Vaandrig Van Noordwijk, die een verslag van de oefening gaf. Des avonds verenigden militairen en ouders zich aan een maaltijd en daarna volgde een feestavond in het Krelagehuis. Met grote aandacht volgden ouders van militairen oefeningen in de Ripparda- kazerne. - Een foto van het geioeervechten. De moeilijkheden bij Haarlem—Ajax Burgemeester Cremers antwoordt op vragen van advocaat Naar aanleiding van een aan de burge meester van Haarlem gerichte open brief van een Amsterdamse advocaat, waarin gevraagd werd of de chaotische toestand bij de voetbalwedstrijd Haarlem—Ajax het gevolg was van een overteding van een plaatselijke politieverordening, heeft mr. P. O. F. M. Cremer meegedeeld, dat hem niet is gebleken, dat de gebeurtenissen tijdens de voetbalwedstrijd Haarlem Ajax op 28 December 1947 een gevolg zijn geweest van enige overtreding van een plaatselijke politieverordening of van enig ander voorschrift. Naar de mening van de burgemeester moet in de overbelasting van het terrein hetgeen het instorten van de staantribune tot gevolg had de oorzaak van een en ander worden gevonden. Reeds eerder is gebleken, dat door de ligging van het ter rein van H.F.C. het onmogelijk is dit op afdoende wijze af te sluiten. De burge meester van Haarlem heeft geen reden om te besluiten tot verscherpte politiemaat regelen. Herdenkingsdienst voor gefusilleerde Haarlemmers Morgen, Zondag 8 Februari wordt in d< tijdelijke synagoge der Nederlands-Israëli tische gemeente te Haarlem, Lange Wijn gaardstraat 14, een herdenkingsdienst ge houden voor de op 2 Februari 1943 ge fusilleerde opperrabbijn van Noordholland, Pli. Frank, 'de voorzitter van de Neder lands-Israëlitische gemeente te Haarlem, B. J. Chapon en de secretaris van de Joodse raad te Haarlem, mr. H. O. Drilsma. De opperrabbijn J. Tal zal de herdenkings rede uitspreken. Burgerlijke Stand HAARLEM, 6 Februari 1948. GEHUWD: 6 Febr. H. Kolk en E. Kaufman. J. Korte en G. Kuipers. BEVALLEN van een zoon: 5 Febr., C. J. den Otter—Casteleijn; C. M. Nooij—de Jong. BEVALLEN van een dochter: 3 Febr., M. PrentRozijn; 4 Febr. M. C. M. LederLe Mair; 5 Febr., J. A. BroekmanKuperus; A. M. NienkemperVerkoren: 6 Febr., M. W. DekerBrouwer; C. I. FredriksArnold. OVERLEDEN: 4 Febr., A. Lehman, 69 j., Hendrik Roozenlaan; C. RuijnemanGosman, 67 j., Jansweg; G. M. van der LindenVer dijk, 71 j.. Timorstraat: 5 Febr. H. W. Rus- bach. 8 mEenhoornstraat; L. J. van Egmond, 77 j., Hagestraat. NACHTDIENST APOTHEKEN Klinkhamer, Koninginneweg 69, telefoon 11569 Grijseels en Van Hees, L. Veerstr. 19, tel. 11300 Frans Halsapotheek, Fr. Halsplein, tel. 11180 Restitutie kolenprijs Maandag zijn aan de postkantoren aan de beurt voor restitutie van de kolenprijs: Kr tot en met Le. Agenda voor -Haarlem ZATERDAG 7 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Eva Bonheur", 8 uur. City: „Morgen is voor eeuwig", 14 j., 2.00, 4.15. 6.45 en 9.15 uur. Spaarne: „Grootpa is zo dom niet", alle leeft., 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het ei en ik", alle leeft., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „De man zonder geheugen". 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Gentleman Jim", 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „De antiquair van Sly Corner", 18 j„ 2.00, 4.15, 7,00 en 9.15 uur. ZONDAG 8 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Eva Bonheur", 8 uur Gem. Concertgebouw: Revue Cheerio Hol land, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. MA ANDAG 9 FEBRUARI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen,, Het regeringsjubileum en de Haarlemse schoolkinderen B. en W. van Haarlem hebben het plan aan de schooljeugd, ter gelegenheid van het regeringsjubilé van H.M. de Koningin, een' aandenken uit te reiken, dat berekend I wordt op 0,90 per leerling. Daarvoor wordt aan de raad een bedrag gevraagd van ƒ26.100, want niet alleen de kinderen der openbare, ook die der bijzon dere scholen zullen het ontvangen. Het is nog niet beslist waaruit het aan denken zal bestaan. Te Bennebroek is een afdeling opgericht der Hervormde Mannenorganisatie „In dienst der Kerk". Haarlem in benauwde jaren Het culturele contact met Noordelijke stationsuitgang nog niet langer open Op de jaarlijkse algemene vergadering van de winkeliers uit de Generaal Cronjé- straat en Julianapark werden de versla gen van secretaris en penningmeester over 1947 goedgekeurd. De heer J. H. Korstjens achtte na vele jaren de voorzittersha mer te hebben gezwaaid de tijd geko men om zich terug te trekken; hij werd opgevolgd door de heer C. J. v. Kuijeren. Ter vervanging van de heren Ferd. Holz- haus, secretaris en W. Sanders werden tot bestuursleden gekozen de heren J. A. v. d. Berg en P. Hoogenbosch. De laatste zal de leiding van het secretariaat op zich nemen. Alvorens deze geanimeerde ver gadering in het „Bolwerk" werd gesloten namen de scheidende bestuursleden vele woorden van dank in ontvangst voor hun activiteit in de voorbije jaren. Medege deeld werd, dat de Nederlandse Spoorwe gen voorlopig afwijzend hebben beschikt op het verzoek, de noordelijke stationsuit gang langer open te stellen. De directeur van de Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelingenver keer. jhr. W. Boreel, heeft zich per K.L.M. naar New York begeven om na te gaan wat er nog meer kan worden gedaan om Neder land een groter aandeel in het Amerikaanse toeristenbezoek aan West-Europa te ver schaffen. Een zeventigjarige: De voetbalclub van Ratje Verheul, J. P. Baljé. Het Hollandse uitge vershuis, Amsterdam. Dit smakelijke jongensboek van de beken de auteur J. P. Baljé heeft een wat traditio neel onderwerp: het verhaalt de ontwikkeling van het joch Ratje, die graag met behulp van een tennisbal een „metsie" speelt op een vergeten zandvlakte en via talloze weder waardigheden, die des kwajongens zijn in het aspirant-elftal van de plaatselijke voet balclub verzeilt, om daar verscheidene voet- ballauweren aan zijn vaandel te hechten. Toch is dit werk niet in de eerste plaats een voetbalboek. De auteur bewijst, dat hij zich volkomen kan verplaatsen in de psyche van zijn veelbelovende hoofdpersoon en dat hij dus de sportieve facetten van Ratje niet al te veel naar voren moet halen. Er onstond een historie met verscheidene kostelijke trekjes wij denken aan het markttafreeltje met „Japie" als welbespraakt middelpunt die hier en daar literair niet helemaal voldoet, de taal der jeugdige hoofdpersonen is vooral in het begin wat stroef-vormelijk maar toch bij kinderen tot een jaar of vijf tien zeker zal inslaan. Jan Lutz tekende er een serie aardige prentjes bij. F. Mr. A. A. Diemer Kool Maandag a.s. 9 Februari hoopt mr. A. A. Diemer Kool te Aerdenhout zijn zeven tigste verjaardag te vieren. Hij staat in de annalen der Nederlandse sport geboekt als een dier weinigen, die in verschillende takken van sport tot de beste spelers des lands hebben behoord. In zijn geval is dat wel heel merkwaardig, want hij is Neder lands international geweest als voetballer, hockeyer, cricketer, bandy'er (bandy, het ijsspel met de bal, was de voorloper van ijshockey) en golfer. In 1896 -stond hij voor Nederland in het voetbal-doel tegen de English Wanderers te Amsterdam in een wedstrijd die de Engelsen met 32 wonnen. Hij speelde back in de eerste Nederlandse hockey-elftallen, was keeper in een door Menten geleide ploeg, die in 1905 het bandy-kampioenschap van Euro pa won, had toen al in 1901 met een Ne derlands elftal cricket gespeeld in Enge land en kwam tenslotte na 1920 nog vier maal in het Nederlandse golf-team tegen België en Frankrijk uit. Onze vanouds zo sportieve stad zal zich vooral de cricketer Diemer Kool herinne ren: hij behoorde gedurende lange jaren lol de meest productieve batsmen in de eerste klasse en had bovendien vrij wat succes met zijn slowbowlen. Dat was in Rood en Wit's sterkste tijd, toen het her haaldelijk het kampioenschap van Neder land behaalde en zijn elftal spelers telde als C. J. Posthuma, Adé van Gogh, jhr. A. van de Poll, Diemer Kool, Eddy Holdert, W. van Waveren en W. H. R. van Manen. Als secretaris van de Kennemer Golf club is Diemer Kool de sport later trouw gebleven; ook nu nog wijdt hij zijn zorgen aan het herstel van de golf-course, dat onder zijn leiding geschiedt. Bezuiniging Een inzender in Elseviers Weekblad, Ir. C. B. Roest, schrijft onder deze titel in dat blad: „Ik kan niet nalaten u op de hoogte te brengen van een gesprek tussen twee Rijksambtenaren, dat ik in de trein hoorde. Ambtenaar A: „Ik ga weg bij het depar- j tement." Ambtenaar B: „Waarom?" A: „Bezuiniging. B: „Wat ga je nu doen?" A: „Naar Financiën." Kroniek door G. M Nieuwenhuis In 1940 verscheen het gemeenteverslag voor het laatst. Van hogerhand werd beslist, dat wegens de papierschaarste de gemeente verslagen voorlopig niet meer in druk moch ten verschijnen. Na de bevrijding vond het gemeentebestuur het evenwel gewenst, dat het wel en wee van de gemeente gedurende de bezettingsjaren zou worden vastgelegd.De heer G. M. Nieuwenhuis werd bereid ge vonden tot het samenstellen var zulk een historie en vandaag kwam z;i" geschrift „Vijf jaren oorlog over Haarlem van de pers. De auteur heeft zich door de ogen schijnlijke dorheid van zijn onderwerp niet laten verleiden tot een droge opsomming van feiten en cijfers zonder meer. Integen deel. hij heeft vooral de voosheid en de waanwijsheid van de dragers der Nieuwe Orde met een vaak kostelijke ironie aan de kaak gesteld. Zo schrijft hij over de waar nemend politie-president Blank: „In door lopende bewondering voor zijn eigen uni form, verkeerde hij in een voortdurende angst voor het Duitse gezag en voor zijn eigen leven". Financiën, onderwijs, volksgezondheid, kunst, personeelszaken, alle facetten van het gemeentelijk leven passeren in dit op kunstdruk papier uitgevoerde en met vele aantrekkelijke foto's verluchte boekske de revue, waarbij meer dan eens dingen worden verteld, waarvan men niet zegt: „Ja, dat herinner ik nog", maar „Hé, zat dat zo." B. en W. schrijven in hun inleiding: „Het hierna volgende verslag is in beschrijven de trant gehouden en de zakelijke gegevens ontbreken in het algemeen. Deze zijn ech ter te allen tijde beschikbaar." Ledenconcert H.O.V. Het orkest der Haarlemse Orkestvereni ging kreeg op het gisteravond gegeven Ie- denconcert twee in menig opzicht ver schillende opdrachten tè vervullen. Het moest fcich wat betreft het concertgedeelte vóór de pauze onderwerpen aan de leiding van de dirigent Kees Hartvelt en daarna aan de directie van Albert de Klerk. Echter nog meer verscheidenheid in de uitvoeringstaak ontstond er door de pro gramma-keuze. Voor de pauze kon het or kest verwijlen in de vertrouwde klassieke muzieksi'eer van Cherubini's ouverture voor „Anacreon" en van Schuberts Onvol tooide Symphonie: in het tweede deel van de avond in de klankenwereld, die André Caplet met „Le Miroir de Jésus" gescha pen heeft. Weliswaar is dit meesterwerk reeds eerder op een concert der H.O.V. ten gehore gebracht, maar het aantal uit voeringen is in verhouding tot de artistieke waarde te gering geweest, waardoor het orkest ook nu weer voor de zware taak kwam te staan zich opnieuw in de geest van het werk in te leven. Dit geldt even zeer voor andere zelden of nog nimmer gespeelde werken van moderne meesters. Kees Hartvelts directie bij de uitvoering van de ouverture en de symphonie was er blijkbaar op gericht geacheveerde ver tolkingen te verkrijgen. De dirigent hoedde zich voor expressie-uitersten, koos be dachtzame tempi, (het Andante con moto wellicht tè bedachtzaam) en bereikte op deze wijze een resultaat, dat over het al gemeen inderdaad op het stempel van nauwkeurigheid aanspraak kon maken. De dichter Henri Ghéon schreef de tekst van „Le Miroir de Jésus", André Caplet de muziek. Ook hier openbaarde zich een scheppingsmysterie, dat verstandelijk niet verklaard kan worden. Wij willen het aanvaarden als een kostbaar geschenk van opperste schoonheid in zijn uitdrukking van diepste smart en van verheven extase, als een reflex van het verfijnde zieleleven van een sensitief relieus kunstenaar. Onvergetelijk is bij de uitvoering de sublieme zang van de mezzo-sopraan Noémi Perugia geworden. Een stem met verrukkende glans, beheerst door een uit nemende techniek en een ontroerende zeg ging van het woord werd aan de ver tolking dienstbaar gemaakt. Aerdenhout's Vrouwenkoor zong zijn aandeel met fraaie, expressieve klank en een bewonderenswaardige zekerheid bij het treffen der accoordtonen, Een bijzonder woord van lof verdient Francina Hinlopen voor haar intens muzikaal harpspel. Het strijkorkest der H.O.V. bereikte bij het spelen der zelfstandige fragmenten en de begeleidingen enige malen verheugende hoogtepunten. De dirigent Albert de Klerk leidde de uitvoering met vaste hand en werd begrijpelijk nadrukkelijk betrokken in de warme bijvalsbetuigingen, die zich tot alle medewerkenden richtten. P. ZWAANSWIJK. Te Heemstede wordt de wereldbondsge bedsavond gehouden op Woensdagavond 11 Februari in de Ned. Herv. Kerk. Mevrouw Dokter zal spreken over „Het Gebed des Heeren", gezien van het oecumenisch stand punt uit. DE ANTIQUAIR VAN SLY CORNER (Luxor). Een „thriller" van het soort zoals wij ze helaas weinig te zien krijgen. Want zij toont ons niet hoe geweldig slim de politie is in het oplossen van ingewik kelde misdaden en hoe uitgeslepen de mis dadiger in het bedrijven ervan, maar zij gunt ons een blik op het zo zeer gevarieerd karakter, van wat wij maar al te algemeen als „de misdaad" qualificeren. Wij willen u niet bij voorbaat het genoegen ontnemen door de intrigue te onthullen en wat het verhaal aangaat, ermee volstaan dat het hoofd thema gevormd wordt door de chantage op een antiquair met een verleden, dat niet geheel smetteloos is en een heden, dat ook wel enige vlekjes toont, gepleegd door zijn winkelbediende;,' een chantage die wanneer hij te veel vraagt, eindigt in een abrupt einde van het waardeloos leven van boven genoemde winkelbediende door de hand van de antiquair. Dat dit leidt tot een al even abrupt slot van het ondanks zijn misstappen zeker niet waardeloze leven van de anti quair was te verwachten, zij het dan dat deze verwachting met spijt gepaard ging.; De karakterisering van de chanteur is subliem. De kortzichtige stupiditeit van zijn sluwheid, de béte haat van de serviele slaaf, die kans ziet om zich te doen gelden, de manier waarop hij zelfs in zijn misdaad klein is, zijn met volmaakt meesterschap getekend. De nachtmerrie-achtige emotie, die gepaard gaat met het plegen van en het leven na de moord is dat niet minder. De rest van de film, het onbevredigend einde inclusief kunt gij gevoegelijk vergeten. Zij dient slechts tot opvulling van de subtiele en gave verwerking van het primaire ge geven. Een zoveelste pluim op de hoed van de Engelse filmindustrie. HET EI EN IK. (Frans Hals). Het ge lijknamige boek van Betty MacDonald, dat reeds jaren geleden in Amerika een „best peller" werd en dat in een Nederlandse ver taling ook hier zeer velen een paar vrolijke uurtjes heeft bezorgd, leverde de stof voor een film. welke in menig opzicht van het verhaal afwijkt. De bewerker van het sce nario is nogal vrij met de tekst omgespron gen, zodat in dit opzicht een vergelijking tussen boek en film niet opgaat. Aan het filmverhaal is zelfs een geheel ander slot gemaakt, dat een tikje aan de sentimentele kant is en blijkbaar een concessie vormt aan de smaak van het Amerikaanse publiek. Met deze opmerkingen bedoelen wij echter niets ten nadele van de film te zeggen, welke de tragi-komische belevenissen van Betty en Bob op de afgelegen kippenfarm ten volle recht doet wedervaren. Al de buitenissige personages uit het boek, zoals Pa en Ma Kettle en de dames Hicks zijn kostelijk ge typeerd. Claudette Colbert is precies de Betty, zoals men haar bij het lezen van het boek heeft voorgesteld. Het weerspannige fornuis in de keuken, onderwerp van zo veel vrolijke bladzijden, „Sport" de vrien delijke jachthond, de twee Indianen, het kroost van de Kettles, alles en iedereen heeft het volle pond gekregen en daarom kan men zich met deze allergenoeglijkste film kostelijk amuseren. En dat geldt ook voor hen, die het boek niet kennen, waar die het daarna zeker zullen gaan lezen. MORGEN IS VOOR EEUWIG. (City). Een verhaal van een doodgewaand soldaat uit de eerste wereldoorlog, die bij zijn te rugkomst zijn vrouw met een ander ge trouwd vind. Een wrede intrigue, die haar authenticiteit ontleent aan de werkelijkheid, die inderdaad van deze wreedheden in petto heeft. De film draagt onmiskenbaar het stempel van Orson Welles. Dat betekent, overal de vonken van zijn genie en evenzeer overal de zwakheden, waaraan hij zich mogelijk niet kan ontworstelen, omdat de Hollywoodse industrie voor hem zeker geen ideaal instrument is. Afgezien van het zeer zwakke einde (waarom, moet er aan een film-intrigue immer een „einde" zijn?) een redelijk belangwekkende film. DE MAN ZONDER GEHEUGEN. (Rem brandt). Er bestaat de laatste jaren bij vele cineasten een streven de film een psy chologische achtergrond te geven, dat vooral tot uiting komt in de „thrillers". In het bijzonder zijn het de Engelsen, die de diepste drijfveren van het menselijk han delen trachten op te sporen en uit te beel den. Zo ook in „De man zonder geheugen", waarin ons de moeilijkheden worden ge schilderd van een chemicus, die tenge volge van een autobusongeluk een psychi sche stoornis heeft opgelopen en nu ver dacht wordt van een moord. Het is de grote verdienste van de regisseur Roy Baker, dat, hij alles wat tot grove effecten had kunnen leiden zorgvuldig vermeden heeft. Opval lend is, dat de sfeer van de omgeving steeds aansluit bij de gemoedstoestand van de hoofdpersoon, waardoor een gaaf geheel verkregen werd. Het fijne trekje, het steeds weer fluiten van een locomotief in de verte, mist daarbij zijn obsederende werking niet. John Mills en Joan Greenwood zorgen voor een vaak aangrijpende vertolking van de hoofdrollen. In het Polygoon-Journaal verdient de treffende reportage van de herdenking van de vrede van Munster eervolle vermelding GENTLEMAN-JIM (Cinema Palace) „Wat leven we toch gelukkig" zouden de mensen in het tijdperk waaruit deze film een episode heeft genomen, hebben kunnen zeggen. Het is tijd van de prille negen tiende eeuw, toen Amerika zich wentelde in een roes van luchtige vermaaksgrillen en toen spitsvondige geesten telkens weer met iets nieuws kwamen om de massa te amu seren. De familie Corbett, die de film als specimen van een burgerlijke, enigszins or dinaire maar o zo vrolijke samenleving koos, brengt als interessantste product de jonge, verwaande en vlotte Jim, die als een gum mibal door 't leven rolt zonder zich aan de scherpe kanten te beschadigen en door partij te trekken van alle steunen en steuntjes die hem geboden worden. De film geeft een aardige persiflage van de heldenverering, die de opkomende bokssport omhult en is geladen met een goedhartige en ruwe soort humor, zonder diepe zin doch voor een keer wel te waarderen. De liefde speelt een min der aanvaardbare rol, maar is overigens ook niet belangrijk in het tempo van dit razen de filmproduct, waarin letterlijk en figuur lijk de stukken in het rond vliegen. „GROOTPAPA IS ZO DOM NOG NIET" (Spaarne). Wie een hotel koopt, moet er op letten dat de omgeving enigszins ge- eigend is om de exploitatie te bevorderen. De familie Higgins welbekend door dolle filmavonturen lette daar niet op met het gevolg, dat ze kunstgrepen moest toepassen. Reclame is de ziel van de han del. dat demonstreert deze film wel op ra dicale manier. Grootpa blijkt werkelijk „nog zo dom niet te zijn" en de oude heer zorgt voor verrassingen, die anderhalf uur lang amuseren. In het voorprogramma is een film opgenomen, welke avonturen brengt uit het leven der cowboys. Achtervolgingen en schietpartijen volgen elkaar in snel tempo op. j Oen? en Echternach Plannen worden lugewerk; Tijdens de feesten die gehouden zijn lei gelegenheid van het 700-jarig bestaan van Haarlem, zijn hier afgevaardigden geweest van de gemeenten Gent (België) en Ech ternach (Luxemburg). Dat was een begin van het culturele contact tussen Haarlem en genoemde plaatsen. Daarna is het even wel niet verder onderhouden. Thans heeft de afdeling Kennemerland van het comité voor Belgisch-Nederlands- Luxemburgse samenwerking het voor nemen dit contact weer op te nemen en te verstevigen. Gent is een belangrijke plaats in België, die in het bijzonder over eenkomst met Haarlem heeft omdat zij ook veel belang heeft bij het kweken van bloe men. Het streven is om het definitieve con tact thans zo spoedig mogelijk te leggen, opdat het in elk geval volledig zal werken als deze zomer het gouden regeringsjubilé van H.M. de Koningin gevierd zal wor den. De afdeling Kennemerland hield reeds enige belangrijke Vergaderingen in het kader der culturele samenwerking met België en Luxemburg. Het blijkt evenwel dat er moeilijkheden bij het organiseren van zulke bijeenkomsten overwonnen moe ten worden, omdat de ervaring opgedaan is, dat de sprekers die men het liefst voor zulke bijeenkomsten heeft, het meest bezet zijn. Binnenkort hoopt het bestuur evenwel weer een bewijs van activiteit op dit ge bied te tonen. ZONDAG 8 FEBRUARI 1948. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. Zaterdag 7.30: Consistorieka mer. Avondgebed. Zondag 10: Ds. G. J. Waardenburg. 7: Ds. S. L. Knottnerus, Hil- legom. Nieuwe Kerk, N.we Kerksplein. 10: Ds. S. H. J. Voors. Noorderkerk, Velserstr. 10.30: Ds. J. v. d. Berg, IJmuiden. 7: Ds. A. J. van Rhijn. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. E. Dijkhuis, H. Avondm. 7: Ds. P. J. Mackaay Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Ds. P. J. Mackaay, Kinderkerk. 10.45: Ds. G. Lans, Amsterdam. Jeugddienst. Kapel Bethesda Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Mej. C. Roo- denburg, Kinderkerk. 10.45: Ds. A. J. van Rhijn. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 4.15: Ds. S. H. J. Voors. Ver. van Vryz. Herv., Ja- cobstraat 6. 10.30: Ds. J. de Graaf. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. Dimanche 8 Février a 10 h. 15: Service, présidé par mr. le pas teur G. Forget, de la Haye. Church of Eng land. Sunday, Feb. 8th, 3 p. m. at the Oud- Katholieke Kerk, Kinderhuissingel: Even song, Rev. C. E. Elton. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: Ds. Jac. Buiten en J. F. Snoeks. Opdracht van kinderen tot God. 7.30: Ds. Jac. Buiten. Zuiderkapel, Zui derstraat 15. 10: Dhr. F, H. v. d. Horst, Evang. te Leiden. Zang door Adr. Pape. 5: Jeugd- samenkomst, Spr. Sidney Wilson, Hilversum. Opwekkingssamenkomsten, Zuiderstr. 15. Donderdag 8: Dhr. Ed. W. Pera, den Haag. Vrije Evang. Gemeente, Bakenessergr. 65. 9.30: Ds. D. J. D. du Fossé. 5: Dezelfde. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Lit. Zangdienst. Zondag 10.45: Ds. H. Schutz. O. R. G. Centrum, Westerhoutpark IA. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Evang. Luth. Ge meente. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Verenigde Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Ds. Daalder, Jeugddienst. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk. Klop persingelkerk. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. J. W. Siertsema. Wilhelminakerk. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. J. A. van Arkel. Zuid-Oos- terkerk 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Lyceumkerk. 9.30: Ds. D. J. P. Meyer, v. Dokkum. 5: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk (Art. 31), Begijnhofkapel. 10.30 en 5: Ds. A. P. Lanting. Oud-Geref. Gemeente, Fr. Halsstraat 4. Maandag 7.15: Ds. E. van Dijk. van den Haag Chr. Geref. Gemeente, Raaks. 10 en 4: Ds. M. Holtrop.. Baptiste Gemeente Parklaan 34. 9.30 en 5: Ds. J. W. Weenink 8: Jeugdsamenkomst (geb. Salem). Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10 en 8: Majoor A. G. Schram. Ned. Chr. Gemeenschapsbond Ged. Oude Gracht 47. Maandag H. v. d. Brink, te Bloemendaal en J. Dammuller, te Alkmaar. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruis straat 14. 10 en 7.30: Samenkomst. Vergade ring van Gelovigen, Jansstr. 85. 10.30: Sa menkomst (Broodbreken). Gemeente des Heren, Lange Molenstr. 22. 10 en 5: Samen komst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Ged. Oude Gracht 47. 10.30 en 6: Vergadering. Gemeen te van Christus, Ged. Oude Gracht 47. 10.30: Eredienst en preek. Christian Science, Jans straat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse taal. Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Wilhel- minastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Jaco- bijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Universele Eredienst (Soefi-Beweging), Nassauplein 8. 11 uur: Dienst, Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia". 10.30: Wijdings morgen. Mevr. de Jong-de Koning. Het Ro- zekruisers Genootschap. 7.15: Tempeldienst Mevr. H. Stok-Huyser. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. 10: Dr. H. v. d. Loos, Jeugd- appèl. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Imma- nuëlkerk 10: Ds. G. Koch. 7: Ds, J. de Jong. Kon. Emmaschool, Raafstr. 10: Ds. G. H. van der Woord, H. Doop. Ned. Prot. Bond. 10.30: Ds. H. Cramer, te Renesse. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. J. W. Siertsema. 5: Ds. P. de Ruig. Christ. Geref. Kerk. Floresstraat. 10: Leesdienst. 6: Ds. Holtrop. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. J. W. v. Nieu- wenhuijzen. 7: Ds. H. Bartlema. Kapel Nieuw-Vredenhof 10.30: Ds. G. A. Barger. 7: Ds. J. W. v. Nieuwenhuijzen. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. W. R. M. Noord- hoff. Rem. Haarlem. Geref. Kerk. Koediefs- laan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. A. Dondorp Camplaan. 10: Ds. A. Dondorp. 5: Ds. D. J. P. Meyer, v. Dokkum. Geref. Kerk (Art. 31) Herenweg 141. 8.15 en 3: Ds. J. Keizer. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel, Leeu weriklaan. 10: Ds. J. E. Drost. Relig. Kring. Eikenlaan 5. 10.30: Mej. Ds. C. Soutendijk. Doopsgez. Predikante. Haarlem. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. M. Maas, H. Avondm. 7: Dezelfde. Dank zegging. BLOEMENDAAL. Ncd. Herv. Kerk. 10: Ds. C. J. Lasschuit, van Glanerburg. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4, 10.30: Ds. C. P. F. Hoekema, Dg. Jeugddag. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 5: Prof. G. Brillenburg-Wurth. Soefi-Beweging, Popellaan 1. 4: Dhr, de Ruiter. Vrye Katholieke Kerk. Popellaan 1 10.30: Gezongen H. Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. H. Doop. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W. Fijn van Draad. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. 7: Ds. G. H. v, d. Woord. West. Kon. Emmaschool, Raafstr. 10: Ds. G. H. van de Woord, H. Doop. BINNENLAND De rijkspolitie te Etten heeft vier smokkelaars gearresteerd die 28 koeien clan destien over de grens hadden gebracht. In Den Haag is een Engelse kleuter school geopend. Het schooltje begint met 15 kleuters, kinderen van leden van het corps diplomatique. HAARLEM EN OMGEVING De Luikse hoogleraar Prof. Leopold Levaux zal op Vrijdag 20 Februari in „Brink- mann" voor de Vereniging „Geloof en We tenschap" een voordracht houden over „La gloire de Léon Bloy". Op Vrijdag 27 Februari spreekt mr. drs. Th. Regout in de Stads schouwburg voor dezelfde vereniging over „Zwerftochten tussen Afrika's keerkringen". Deze lezing wordt met een film geïllustreerd. Het Haarlemse Politie Amusements Or kest zal Maandag- en Dinsdagavond optreden te Baarn voor de politie aldaar. Door verbreking van een ruit aan de achterzijde van een perceel aan de Delftlaan heeft men zich toegang verschaft. Enkele ka mers zijn doorzocht en vermist worden bon kaarten en een bedrag; van f25. Bij een inbraak in een sigarenwinkel aan de Karei van Mander straat zijn 350 pakjes sigaretten, een leren jas en een aantal ongebruikte post zegels gestolen. De Stads-bibliothcek en Leeszaal van Haarlem leende in Januari aan de Prinsen hofbibliotheek uit 12.864 werken, aan het filiaal 4854 werken, tezamen 17.718 (v. j. 15.528), waarvan 709 van de Muziekbiblio theek. De instellingen werden bezocht door 5981 en 523 bezoekers en bezoeksters, tezamen 6504 (v. j. 4642). Tot president van het Provinciaal Kerk bestuur van Noordholland is benoemd Ds. G. J. Waardenburg Ned. Herv. Predikant te Haarlem; tot vice-president ds. H. N- Bier man Ned. Herv. Pred. te Bergen N.H. Secre taris is ds. H. M. E. Bremer em. Ned. Herv. Pred. te Bergen N.H. De postduivenvereniging „De Lucht bode" te Haarlem houdt op Zaterdag en Zondag 7 en 8 Februari een tentoonstelling in café Vrugt, Barrevoetestraat. De Nederlandse Fruittelers Organisatie wil trachten te Haarlem een afdeling te stichten. Vrijdag 13 Februari wordt in Brink- mann, Grote Markt, een vergadering gehou den. waarin ir. H. J. M. Henkes. secretaris directeur, spreekt over de organisatie en over „soortenkeuze en de fruitteelt". Ook wordt een film vertoond. De heer J. A. F. Backer te Haarlem is aan de Leidse universiteit geslaagd voor het candidaatsexamen geneeskunde. Op 12 Februari 1948 zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer R. H. van Strien, administratief hoofdambtenaar, chef van de afdeling Algemene Zaken en Personeel van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland te Bloemendaal, bij dit bedrijf zijn intrede heeft gedaan. In de jaarvergadering van de Katho lieke Arbeidersbeweging, afdeling Heemste de. werd meegedeeld, dat de afdeling thans 533 leden telt en dat vrijwel alle onderafde lingen zich in een opgewekt verenigingsleven mogen verheugen. Er is een klein tekort, dat uit een reservekas wordt gedekt. De aftre dende bestuursleden de heren N. J. v. d. Linden. N. v. d. Erf en H. Brouwer werden bij acclamatie herkozen, en gekozen werd de heer Jac. v. d. Eem. De heer J. v. d. Veldt, districtsbestuurder besprak de noodzakelijk heid van een zich volledig mogelijk geven aan het werk van de beweging. Hulp voor doven in Engeland Ter vervanging van de tot nog toe in gebruik zijnde Amerikaanse miniatuur- versterkerlampen voor gehodrapparaten zal men in Engeland miniatuur-versterker lampen gaan produceren, bestemd voor montage in de met steun van staatswege geproduceerde Medresco-gehoorapparaten, die voor alle slechthorenden ter beschik king zullen zijn wanneer in Juli aanstaande de wet op de nationale gezondheidszorg in werking treedt. Het Medresco-apparaat is wigvormig met een topbreedte van ruim zes centi meter, een lengte van ongeveer acht cen timeter en een dikte van twee en een halve centimeter. In het apparaat bevinden zich twee miniatuur-lampen met een doorsnede van minder dan dertien milimeter. De OM EEN ERFENIS. De 80-jarige T. uit Breda was het vorig jaar gaan inwonen bij de 66-jarige D. in Roosendaal en beloofde hem, dat hij later zijn geld zou erven. D. heeft met opzet de oude man zo slecht verzorgd en hem voedsel en ge neeskundige hulp onthouden, dat deze na enkele maanden is overleden. De Officier van Justitie bij de Bredase rechtbank heeft thans 8 maanden gevan genisstraf tegen D. geëist. OECUMENISCHE JEUGDRAAD. De traditionele Februari-conferentie van de Oecumenische Jeugdraad zal ditmaal op 7 en 8 Februari in Amsterdam gehouden worden. De conferentie is bedoeld als voor bereiding voor de aanstaande Vergadering van de Wereldraad van Kerken, „Amsterdam 1948". Deze komende Wereldraad-vergadering is een bijzonder gebeuren, daar voor het eerst in de geschiedenis officiële vertegenwoor digers van kerken uit alle werelddelen samen zullen komen. De Oecumenische Jeugdraad heeft voor 7 Februari enige jongeren uitgenodigd over „Verschillende aspecten van ons Aposto laat", een onderwerp dat met het motto van de Wereldraadvergadering ten nauwste sa menhangt. Dr. H. van der Linde, studie secretaris van del Oecumenische Raad in Nederland zal op 8 Februari spreken over „Wij bereiden ons voor", zich hierbij richten de op wat „Amsterdam 1948" voor de Ne derlandse jongeren betekenen kan. ZACHTE ZEEP EN SODA Van Maandag 9 Februari af geven de rantsoenbonnen G 40 voor 250 gram zachte zeep recht op het kopen van 250 gram zachte zeep, benevens 125 gram soda. Heemstede ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: Dr. J. Reurink. Aerden- houtsduinweg 8, tel. 26035; Dr. J. Laeijen- decker, Raadhuisplein 9. tel. 28103; Dr. J. L, Tombrock, Burg. v. Lennepweg 1, tel. 28032. Wijkverpleging: Zuster Badings, Heemst. Dreef 38. tel. 29818. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek. Binnenweg 98, tel. 28197: Aerdenhout Apotheek, Zandv. laan 164, tel. 26772. Gevraagd: BEHANGER STOFFEERDER. Prettige werkkring. Brieven onder no. 9954. Hiermede wordt aan onze geachte clientèle medegdeeld dat de Klompen Centrale, gevestigd Dr. Leydsstraat 10 te H.-N. is overgenomen door onderget. en op dezelfde voet wordt voortgezet. Aanbevelend. GEBR. H. en D. BLANKESTEIN. en wij komen direct uw halen. Electro Technisch Bedrijf KENNEMERSTRAA1 21 SPAARNE 3 en KRUIDBERGERWEG 51, Santpoort Te koop aangeboden in prima staat zijnde Electrolux koelkast Telefonisch te bevr. 24509. MEUBILAIR KUNSTVOORWERPEN TAPIJTEN SIERADEN ZILVER etc. ZIJLSTRAAT 62. Tel. 14637 Overal te ontbieden, j

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6