Haarlems Dagblad San Moritz Gedevalueerd pond zou Europese valuta in zijn val meeslepen Brits vakbondsplan getorpedeerd Frans-Spaanse grens vannacht open Besta ndsuitvöering vlot nog niet direct Volgende week openbare vergadering Nederland moet. Indië blijven helpen 62e Jaargang No. 18838 BureauxGrote Houtstr. 93. Tel. Admln. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Sogndaplein 37. TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132 MaanHag 9 Februari 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ry NIGE MAANDEN GELEDEN is *-> plaats twijfel geuit omtrent de waarde dér Olympische Spelen. Dat ik die zonder geestdrift tegemoet zag vond niet zijn oor zaak in gebrek aan belangstelling voor de sport, die mij na aan het hart ligt, maar in ergernis over de opschroeverij, waarmee zij bij de Spelen gepaard gaat en over de ru zies, die erbij ontstaan. Van verbroedering der volken getuigen zij allerminst. Nu hebben Wij de inleiding tob de grote Olympische Spelen beleefd. In San Moritz hebben de Winterspelen het conflict ge opend. Iemand heeft met veel vlagvertoon, jn een plechtige sfeer, de Olympische eed uitgesproken, waarin alle deelnemers zwe ien dat zij in een geest van ridderlijkheid de kanijp aanvaarden. Onmiddellijk daarop is een ijshockey-wedstrijd aangevangen, heeft een der strijders zijn stick weggewor pen en is er een vuistgevecht ontstaan. Dit, volgend op een dergelijke ceremonie, is een treurige en bespottelijke vertoning. Zij ging overigens gepaard met een conflict, dat tussen de besturen van de ijshockey-orgaT nisaties was ontstaan en waarbij twee Amerikaanse bonden, het Zwitserse comité, het Internationaal Olympisch Comité en de Internationale IJshockey Federatie betrok ken waren. Het heeft enige tij4 gewoed en de wedstrijden zijn voortgezet „buiten het Olympisch kader", maar in dezelfde om geving. Nu is de tijding gekomen dat dit conflict is bijgelegd. Te laat. De mislukking is geschied. Gelukkig ben ik niet de enige die zich san deze dingen ergert. De Groene Amster dammer heeft een plaat gegeven waarop men ijshockeyers elkaar met hun sticks ziet afranselen, dit'betiteld als „Olympische idylle" en in een artikel gezegd: „De be lachelijke en ergerlijke gebeurtenissen,.die zich te San Moritz hebben afgespeeld de malle, ruzies tussen twee Amerikaanse ijs- hockey-bonden, waardoor de Spelen op dit punt geen Spelen meer waren en sportmen sen uit andere landen dus werden gedu- peeid hebben voor velen de deur dicht gedaan. Zij hebben hun reeds eerder ge schokte geloof in de verbroederende waar- ECONOMISCHE CHAOS? Sir Stafford Cripps de der Spelen vérloren; en toen de Olympi sche vlag van de mast gestolen werd zagen zij daarin een verdiende hoon en een tref fend symbool. Zij'zijn geneigd dé grafrede te houden voor. de Olympische gedachte." Het blad acht dit te vroeg, vindt de ge dachte waard, dat men haar alle kansen blijft geven, maar is van mening dat als ergens een grondige zuivering vereist ordt. het wel hier is. Daar stem ik mee in. Dat die Olympische vlag gestolen is kan ens niet verbazen. Als men met plechtigheid nobele gevoelens gaat proclameren en er zelfs een eed op zweert ook, terwijl de merkelijkheid anders is, geeft men blijk Tan een onwaarachtigheid, die zich op enigerlei wijze wreken moet. Sportverslag gevers zijn boos geworden op een worstjes- ;oopman, die bp de tribune is geklommen en met zijn worstjes de Olympische groet heeft gebracht. Dat is een bespotting, of schoon die man het denkelijk alleen heeft gedaan om de aandacht op zijn worstjes te vestigen. Maar zou hij het hebben durven doen als de geest van de Winterspelen aan de plechtigheid van het ceremonieel en aan de woorden van de Olympische eed had be antwoord? Dat geloof'ik niet. Hij heeft ge meend dat het geen érnst was en gedacht: kan er wel een grapje mee uithalen en reclame voor mijzelf maken bovendien. Het Olympisch kampioenschap der kunst rijdsters is gewonnen door een negentien- Jarig meisje uit Cauada, geheten Barbara Ann Scott. Dit kind is een voorwerp van massa-adoratie geworden. De opschroeverij van de sport heeft zich weer doen géiden. Tweehonderd fotografen hebben elkaar ver drongen om haar te kieken, zij heeft haar loeren voor hen moeten herhalen en er is spektakel over haar gemaakt, alsof het een grote kunstenares gold. Duizenden oeschouwers en al die fotografen hieven de Jcreet „Barbara.-Barbara!" aan. De N.R. schrijft erover dat het meisje zelf zo j ong is en dus allicht gevoelig voor adora tie. maar dat het voor mensen, onder vier ogen zich dit alles afspeelde, uiter mate hinderlijk was. Ook zoiets is een goed- ope, onwaarachtige vertoning. Met de erkelijke waax-de van de sport heeft het iets te maken. De Winterspelen zijn nu afgelopen-en wij lullen dit soort nieuws niet missen. Het is teleurstellend en voor allen, die werkelijk van. sport houden, beschamend. Wat ons rog aan ruzies en lawaai en aan malle aan- tidding van sporthelden en -heldinnen te vachten staat bij de Grote Spelen te Lon den zal de tijd moeten leren. Men zou kun nen zeggen dat San Moritz een waarschu- ving inhoudt. Maar het staat te bezien of die baten zal. Men zou ook kunnen aan voeren dat de Engelsen, in het algemeen fesproken, er de hoogste sportopvattingen «P na houden en dat dit hoop geeft. Maar liet voorspelt eigenlijk alleen dat het aan hen niét zal liggen als het mis gaat. Sinds de moderne Olympische Spelen fc'crden ingesteld en in 1896 voor het eerst k Athene gehouden hebben zij helaas sterk lan aanzien ingeboet. Aanvankelijk zijn zij net slecht vérlopen. Later, toen de Spelen een onderwerp van nationaal chauvi nisme en massa-hartstochten zijn gewor- iïn. is er de klad in gekomen. Als de ver pachting van de geestdriftige stichter, Von Pierre de Coubertin, dat zij verbroed ering der volken zouden bevorderen, te n?og was gesteld, zou men*tcnminste mogen ';sen dat zij een lichtend voorbeeld aan He sportsmen gaven. Dat doen zij niet. Er yn ettelijke bescheiden sportbeoefenaars, lie nooit records zullen verbeteren of kam- ioenschappen behalen, maar die hun sport beter opvatting beoefenen, dan op de >pelen in menig opzicht tot uiting komt. [onder eed, zonder vlaggen, en zonder 'ympische vlam doen zij het: minder snel, Hinder behendig, maar beter. Ik hoop dat ij daarbij zullen blijven en zich niet door Olympische spektakels van de goede weg aten afbrengen. R. P. Autodief nam ook de De leidende financiële deskundigen van Eqropa zijn ervan overtuigd dat de komen de drie tot zes maanden zullen beslissen of Europa en de rest 'van de wereld al dan niet in een economische cliaos zullen ver zinken. Zij zijn het er tevens over ééns dat de gebeurtenissen in Engeland en Amerika moeten uitmaken of deze bedreiging in werkelijkheid zal worden omgezet. Op- het ogenblik echter beschouwen zij de koers dalingen in Wall Street en in de Londense City als welkom, mits zij niet te lang voort duren. Zij zien op de achtergrond immers lagere prijzen voor de goederen die hun landen zo dringend nodig hebben. Deze waarnemers lang gewend aan de scherpe „ups" en „downs" in de Europese financiën en de daarmee gepaard gaande politieke crises, verschillen evenwel scherp van mening over de vraag hoe de bedrei ging zich zal ontwikkelen. De Zweden en Denen zeggen dat een geldoorlog van hetzelfde type als aan „wereldoorlog 2" voorafging ,thar>6 reeds begonnen is. Zij vestigen daarbij de aan dacht op de Italiaanse, Franse en Chileense devaluaties. Britse financiële journalisten, bankiers en 'lagerhuisleden zien de bedreiging in een ander licht. Zij staan sympathiek tegen over de noodzaak om de Lire, de Franse Franc en de Qhfleense. Peso goedkoper te maken, maar 'zij zijn verontrust over de „vrije markten" die bij die devaluaties ge sticht werden. Hugh Dalton, de vroegere minister van finariciën in Engelaijd vatte 'de mening over de,Franse vrije mai'kt-plannen als volgt samen: „Het Franse plan is een te rugkeer naar de vooroorlogse anarchie op het gebied van buitenlandse wisselkoersen. Het hele idee achter het internationale monetaire fonds, waarvan zowel Engeland als Frankrijk lid zijn, is de stabilisatie van valuta's, zelfs indien deze onderhevig zijn aan -een ordelijke herziening van tijd tot tijd. Het is de fout van het Franse plan dat het opzettelijk een instabiliteit in de waarde van de Franc tracht te scheppen, waardoor het evenwicht tussen de verschil lende valuta wordt verstoord en het onmo gelijk wordt gemaakt de internationale handel op een gezonde monetaire basis te voeren. De zogenaamde vrije markt is daarom een terugkeer naar de vooroorlogse chaos. In Italië, Tsjechoslowakije, België. Ne derland, Denemarken, Zweden en Noor wegen zijn alle deskundigen het erover eens dat, als Engeland de' slag om het pond niet kan winnen en gedwongen zou zijn de sterling te devalueren, hun landen zouden moeten volgen. Dan zou de vraag rijzen of Italië en Frankrijk niet opnieuw hun valuta zouden moeten devalueren om met hun goederen te kunnen blijven concurreren, aldus meldt United Press. Nog geen devaluatie. Sir Stafford Cripps, de Britse minister van financiën, verklaarde Zaterdag echter dat de Britse regering op het ogenblik niet het voornemen koestert om tot devaluatie van het pond sterling .ten opzichte van andere geldeenheden over te gaan. Cripps verklaarde, dat op het ogenblik alleen nog de goudreserves van het sterling- gebied staan tussen Engeland en de cata strophe. Deze goudreserves worden echter iedere week kleiner, daar Engeland hier van iedere week een gedeelte moet opne- ,Nog niet" men om het tekort op de betalingsbalans te voldoen. Bij het tempo, waarin deze reserves momenteel slinken, zullen zij nog slechts zeer beperkte tijd toereikend zijn. Zelfs wanneer Engeland hulp ontvangt in het kader van het plan-Marshall, zo merk te Cripps op, gullen de reserves hierdoor niet worden hersteld. Deze hulp zal Enge land echter naar gehoopt wordt in staat stellen het restant der reserves intact te houden en de tijd verschaffen om de maat regelen te nemen, die nodig zijn voor het volledige economische herstel van Enge land. De situatie is uiterst urgent, zo zeide Cripps. Engeland moet denken in weken, en niet in maanden of jaren, bij het stre ven om de situatie te verbeteren. Zilver en platina vrij. Uit welingelichte bron wordt -vernomen, aldus het Agence France Presse, dat bin nenkort in Frankrijk de vrije markt in zilver en platina hersteld zou worden. .De maatregel zou voorlopig slechts op baren betrekking hebben. Nieuwe bonnen voor consumentencrediet Het ministerie van Financiën deelt mede, dat met ingang van heden, Maandag, de waardebonnen 11, 14 en 15 -van het con sumentencrediet geldig zijn verklaard. Geen Marshall-conferentie' in Februari Het verzoek van de Britse TUC om een bijeenkomst .tegen medio Februari van het bestuur van de Wereldbond van Vakver enigingen. is door eeh meerderheid van andere bestuursleden afgewezen, aldus is in. een communiaué van het hóofdbureau van de bond in Parijs verklaard. Volgens het communiqué van het hoofd bureau van de wereldbond waren alleen het Amerikaanse Congres of Industrial Organisations (C.I.O.) en het Nederlandse N.V.V. voorstander van het verworpen verzoek. „De vijf andere nationale licha men Zuid-Amerika. Italië, China, Frankrijk, en de Sovjet-Unie hebben om „verschillende, wel gefundeerde, practi- sche redenen" voorgesteld dat de bijeen komst in April of Mei gehouden zou worden". Ongewenst. De secretaris-generaal van het wereld- verbond van vakverenigingen. Louis Sail lant, heeft Zaterdagmiddag te Parijs ver klaard, dat een vakverenigingsconferentie van de onder het plan-Marshall vallende landen „ongewenst" is omdat zij zou kun nen leiden tot een splitsing in het wereld- verbond. Siechts een minderheid der Europese vakorganisaties zou vertegen woordigd zijn, waardoor de conferentie doelloos zou zijn. „Het blijft mijn overtui ging", aldus Saillant, „dat de meerderheid der vakverenigingen in Europa handhaving van de eenheid in het wereldverbond van vakverenigingen voorstaat". Duizenden Indiërs trokken Zaterdag door Calcutta om deel te nemen aan een reli gieuze ceremonie, die een onderdeel vormt van de teraardebestellingsplechtigheden van-Gandhi's as. Tweejarige sluiting kostte Frankrijk vier milliard francs Zo kwam dezer .dagen een deel van de door de Duitsers geroofde eleclrische personen rijtuigen der Nederlandse Spoorivegen te rug! Alleen nog goed voor.... de sloper. garagedeuren mee Een Haagse garagehouder kwam des ivonds tot de ontdekking, datde deuren van zijn garage en een personen- mto verdwenen waren. De politie hield uter een 20-jarige jongeman aan, die be ende. dat hij de garage door een zijdeur *as binnengegaan, een auto had uitge kocht en daarmee jde garagedeuren had iciamd. De deuren bleven op de auto lig- {en maar door het maken van enige scher- Pc bochten gelukte het de dief, zi.ch er te ontdoen. De garagehouder heeft nu de .deuren en w auto teruggekregen. De dief is in het Nitieburcau opgesloten. Busramp in België Vijftien doden Een autobus van de dienst ViséWeert (België) is gisteravond tegen een boom gereden en in brand gevlogen. Vijftien pas sagiers kwam in de vlammen om en twintig werden zwaar gewond. Het ongeluk ge beurde op de weg van Visé naar Aaken. Strijd in Kasjmir Indische troepen, voorzien van machine geweren en gesteund door artillerie en luchtmacht, hebben rondom de stad Naos- jera in West-Kasjmir twee dagen lang slag geleverd tegen effduizend Pathans en andere aanvallers, die Vrijdagmorgen vóór zonsopgang poogden de Indische stellin gen te bestormen. Alle aanvallen zijn af geslagen. De slag wordt beschreven als de meest verbitterde sinds de actie in de provincie Djammoe. Ongeveer tweeduizend der aanvallers moeten gedood zijn. Indi sche patrouilles hebben reeds ongeveer duizend lijken geborgen. Zondag is een gedeelte van Gandhi's as naar het terrein van de strijd overge bracht. Het zal worden begraven nabij een op te richten monument voor de Mahatma. Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken maakt bekend, dat de Frans-Spaanse grens, die twee jaar lang „verzegeld" is geweest, vanavond te middernacht her opend zal worden. Het communiqué zegt, dat de grens onmiddellijk open gesteld zal worden-voor alle reizigersverkeer te land. ter zee en in de lucht en voor alle soorten communicatie en postdiensten. Het handelsverkeer zal op 29 Februari te middernacht hervat worden. De twee jaren onderbreking van de handel met Spanje heeft volgens schatting der Franse autori teiten het land minstens vier milliard francs gekost. In het -communiqué wordt uiteengezet, dat de grens van Hendaye aan de Atlanti sche kust tot de Middellandse Zee voor alle landen van de we/eld zal worden openge steld en dus niet alleen voor de heide on middellijk betrokken landen. Dit betekent dat het handelsverkeer uaar en van Spanje met ingang van 1 Maart weer op de nor- male wijze via de Frans-Spaanse grens kan plaats vinden. Verder wordt in het communiqué mede gedeeld, dat tussen frankrijk en Spanje handelsbesprekingen zullen worden ge voerd teneinde te komen tot een nieuw handelsverdrag ter vervanging van het niet Frans-Italiaanse tolunie' nadert verwezenlijking De Franse ministex-raad heeft in zijn buitengewone vergadering van Zaterdag zjjn goedkeuring gehecht aan hpt rapport van Bidault, de minister van Buitenlandse Zaken, over de voorstellen betreffende een tolunie met Italië. Het rapport van Bidault betreft de con clusies, waartoe Franse en Italiaanse des kundigen zijn gekomen. Bidault deelde het kabinet mede, dat de tolunie geleidelijk in werking zal treden, waarbij de landen vol doende tijd zal worden gelaten de nodige wijzigingen in hun staatshuishouding aan te brengen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Rome deelde gisteren mede dat op 25 Februari aanstaande te. Rome een confe rentie gehouden zal worden over een alge mene Europese tolunie. Deelnemers aan deze conferentie zullen zijn, Engeland. Frankrijk, de Benelux-landen en Italië. (United Press). Passagierslijst s.s. Zuiderkruis99 Op onze bureaux ligt ter inzage de pas sagierslijst van het s.s. „Zuiderkruis", dat met militairen uit Indië vermoede lijk op 17 Februari te Rotterdam zal aankojnen. meer van kracht zijnde verdrag, dat in September 1945 te San Sebastian werd on dertekend. Tussen Parijs en Madrid is over de grens kwestie verscheidene maanden onderhan deld. Het Franse kabinet heeft in een buiten gewone vergadering zijngoedkeuring ge hecht aan het wederopenstellen van de Fians-Spaanse grens. (U.P.) Moeilijkheden op Oost-Ja va Aneta verneemt uit Soerabaja, dat de Nederlandse veiligheidspolitie in de gede militariseerde zones tussen Grissee en Goe- noeng Smeroe in Oost-Java, haar posten aan de Nederlandse zijde van de status quo- lijn hpeft beti-okken, ter handhaving van orde én rust, zulks in overeenstemming met de bepalingen der wapenstilstandsovereen komst. De correspondent van Aneta meldt voorts dat het bevel aan de T.N.I. tot melding in Loemadjang, Probolinggo en Besoeki tot dusver practisch niet is opgevolgd. Daarom heeft de divisiecommandant der T.N.I.ko lonel Bambang, door middel van de radio een oproep gericht tot de vier- T.N.I.-offi cieren. die de evacuatie moeten leiden, om naar Soerabaja te komen. Deze officieren zijn inmiddels in Soerabaja geari'iveerd en weer naar Loemadjang en Djember ver trokken, om te trachten, de evacuatie vol gens dit deel der bestandsovereenkomst te doen uitvoeren. Van militaire zijde vernam Aneta. dat kapitein Soex-djo te Goentoer op 4 Februari met toestemming van de Nederlandse auto riteiten een oproep géricht heeft tot de leden van de T.N.I. in de directe omgeving van Bandoeng om zich te melden-. Hieraan hebben ongeveer 120, man gevolg gegeven. Gisteren tegen 12 uur kwamen de eersten bij het verzamelpunt, het Emanuel-zieken- huis aan de Zuidrand van Bandoeng aan. Oi'devcrstoringen kwamen niet voor. De aanmelding verliep ordelijk en veiligheids maatregelen waren overbodig. De soldaten beschikten over weinig wapens. Zij ver klaarden, dat zij deze wapens niet gekregen hadden, doch dat zij ze zelf moesten vin den. Sommigen wensten demobilisatie en vroegen zelfs naar de mogelijkheden om in Nederland te studeren. Na registratie werd de groep naar Cheribon gebracht. Hel woord is aan.... 1 Vosmaer: Het is zwakheid niet te ver trouwen. Wie waarlijk sterk is vertrouwt. Democratische gouverneurs attaqueren Truman „Geen aanvallen meer op de blanke superioriteit" Na felle critiek geleverd te hebben op de kortelings bekend gemaakte verklaring van president Truman over de burgerlijke rechten van de Negers, hebben de gouver neurs van de Zuidelijke staten der V S. tijdens een conferentie een ultimatum aan het nationale bestuur der democratische partij gesteld. Het bestuur werd aangera den op te houden met de aanvallen op de superioriteit van het blanke ras, „anders zal men in de Zuidelijke Staten in verzet komen tegen het partijbestuur". De conferentie nam eenstemmig een re solutie aan, volgens weH^> men over veer tig dagen weer bijeen zal komen om de nieuwe ontwikkelingen te bestuderen. In middels zal een speciale commissie de pro blemen, die ontstaan door Trumans ver- klaring over de burgerlijke rechten 4cr Negers, en een eventuele gemeenschappe lijke actie om het misnoegen van het Zui den in Washington en in het pai'tijbestuur kenbaar te maken bestuderen. Een eventueel verzet van het „solide Zuiden", het traditionele bolwerk der de mocratische partij, zou Truman's kansen op hei'ziening kunnen te niet doen, aldus tekent Reuter aan. Claims voor schadevergoeding moeten door Indische oorlogsslachtoffers worden in gediend bij de afdeling Sociale Zaken van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen. Rondetafcl-con fcrentie De drie secties-van de conferentie zijn gereed gekomen met de algemene beschou wingen over de grondslagen der Konink lijke rede van 7 December 1942 en de in deling van het te hervormen gemeenschap pelijk staatsverband Deze bespx-ekingen geschiedden aan de hand van een tweetal leidraden, samengesteld door het secreta riaat-generaal. Vandaag 'is het eindverslag der sectie vergaderingen in de centralé sectie behan deld. Maandag 16 Februari zal de eerste openbare vergadering gehouden worden. Deze week zullen de secties zich bezig houden met de behandeling van onderwer pen, betrekking hebbend op buitenlandse, economische, financiële, militaire, sociale, culturele en andere aangelegenheden. In de loop van deze week zullen voorts de Surinaamse en Curagaose delegaties met de Nederlandse regering besprekingen voe ren over de vraag hoe in de overgangstijd zo goed mogelijk kan worden voorzien in de verwezenlijking van de opzet der her ziening, zulks nog vóór'de indiening van een Memorie van Antwoord op het voor lopig verslag betreffende de herziening der Surinaamse en Curagaose staatsregelingen 'en in afwachting van de resultaten der conferentie en van maatregelen welke zou den kunnen dienen om aan de wens van zelfstandigheid van AAiba tegenover Cura- gao tegemoet te komen. Democratische party op Curagao ongeduldig. De Democratische Partij op Curagao heeft een telegram aan haaf voorzitter de heer Hongersnood en kledinggebrek In Nederlands-Indië heerst nog steeds een ontstellende nood. Door de oorjog njet Japan en door de daarop volgende'chaoti sche toestand, alsmede door de vervoers- moeilijkheden is de aanvoer van levens middelen dermate slecht, dat in vele ge bieden gebrek of soms zelfs hongersnood heerst. Ook het gebx-ek aan kleding is ontstel lend. De meeste mensen lopen in vodden. Velen hebben zelfs in het geheel geen kle ding meer. Er zijn kinderen die de school moeten verzuimen, omdat zij geen kleren hebben. Er zijn vx-ouwen die slechts om beurten kunnen uitgaan, daarbij gebruik makend van één gemeenschappelijke sarong-. Direct na de bevrijding is deze toestand hier reeds voorzien. Teneinde van Neder land uit zoveel mogelijk hulp te bieden is toen het Comité „Nederland helpt Indië" opgericht, dat reeds vele scheepsladingen levensmiddelen en katoen naar Indië zond, hiertoe in staat gesteld door de giften van het Nederlandse'volk. Van haar oprichting af verstuurde dit comité bijna 600 kilometer katoen, bijn? 3 millioen blikken melk, 1.5 Britse medici zitten de regering dwars Vandaag zou de Britse regering een ongewone procedure volgen. Zij zou namelijk aan het Lagerhuis opnieuw een rèeds aangenomen wet ter goedkeuring voorleggen. Het betreft de wet op de natio nale gezondheidsdienst, welke de medici betrekt in het nieuwe systeem voor sociale zekerheid. Een gx-oot deel der Britse artsen komt openlijk tegen deze wet in opstand. Vooral de financiële vergoeding wekt het misnoegen van vele artsen. De wet zal 5 Juli in werking treden en hoe meer deze datum nadert des te meer protesten wor den. gehoord. De medici houden nu* een plebisciet over de wet. Het feit, dat de x-e- gex-ing. de reeds aangenomen wet normaal in het Lagerhuis brengt, toont aan, aldus Reuters politieke correspondent, dat de Labour-regering deze oppositie ernstlger opvat dan enige andere agitatie sinds zij aan de macht gekomen is. millioen kg havermoutpap in blik, meer dan 1 millioen kg biscuits, vlees in blik, sardi nes, jams, vruchtensappen en speciaal ge prepareerde melkproducten. Behalve voor kleding en lichamelijk voedsel zorgt „Nederland helpt Indië" ook voor geestelijk voedsel. Vele honderden kisten met studiemateriaal, sportartikelen en kinderspeelgoed gingen reeds naar de Archipel. Toch zijn deze zendingen, waaraan mil- lioenen guldens ten koste werden gelegd, een druppel op een gloeiende plaat. Levens middelen zijn steeds welkom, vooral in die gebieden waar de aanvoer nog haptert Sa rongs kunnen er nooit genoeg zijn. Vele millioenen vrouwen kunnen ,een dergelijk kledingstuk gebruiken. Het Nederlandse publiek moet beseffen hoeveel het nog doen kan en moet Het Nederlandse volk, dat zelf in de oorlog de nood van nabij heeft gekend, moet het zich een plicht en een eer rekenen de Oost- Indische volken in hun nood bij te staan. Men kan dat doen door giften te storten op postgiro 500500 ten name van „Neder land helpt Indië". SoVjet-atoombom wou niet ploffen Het Franse blad „Le Figaro" heeft een interview gehad met een zekere Stanislaw Kozielski, die volgens zijn zeggen tot voor kort onderdirecteur is geweest van het Sovjetrussische centrum voor atoomonder zoek te Sterlitamak (in het district Sama- x-a). Volgens Kozielski is de eerste atoom bom, die in de Sovjet-Unie werd vervaar digd. bij een geheime proefneming in de Oeral op 17 Augustus 1947 niet tot ont ploffing gekomen. Kozielsky zeide, dat de bom slechts 850 gram gemengde explosiva bevatte, daar het voornaamste doel van het experiment was een vertraagde explo sie teweeg te brengen, die twee uur en 45 minuten later tot stand zou komen Een commissie, die werd gevormd om de verantwoordelijkheid voor de „volkomen mislukking" vast te stellen, kon geen con crete bewijzen vinden en maakte dienten gevolge bekend, dat er „sabotage" in een van de drie fabrieken gepleegd was. aldus Kozielski.. Kozielski zou later door de regerings autoriteiten vei'dacht zijn en was daarom gevlucht E. Jonckheer doen toekomen, waarin het volgende wordt gezegd: „De leden en aanhangers der Democra tische Partij, in massale buitengewone ver gadering bijeen, betuigen volkomen in te stemmen mét de tot dusver aangenomen houding van de vier leden der Curagaose delegatie, die de grootste politieke partijen van Curagao en Aruba ter Rondetafel-con ferentie vertegenwoordigen. De" hier ver zamelde menigte geeft uiting aan de wens, dat de Curagaose delegatie geen duimbreed afwijkt van de opdracht der staten en dringt met de meeste klem aan op onmid dellijke verandering der bestuurswijze op de Antillen. Tevens juicht zij de vastbe slotenheid der delegatie om de grootst mo gelijke publiciteit aan de reeds gevoerde besprekingen te geven toe en verklaart, dat zij bij onwil der Nederlandse regering om onmiddellijk bestuursveranderingen in te voei-en, gaarne ziet dat de delegatie terstond terugkeert." Vier vliegongelukken in de Verenigde Staten Tien doden, zes gewonden Vier# vliegongelukken in de Verenigde Staten hebben binnen 24 uur het leven gekost aan elf personen en zes anderen gewond. Een C-47 transportvliegtuig" vloog tegen een bergtop in Noord-Carolina, waardoor vier personen werden gedood en zes an deren gewond. ^lle vijf inzittenden van een B-25 bom menwerper verloren het leven toen het toestel door de zware mist tegen een berg in Arkansas vloog en neerstortte. De piloot van een P-80 Lockheed Shooting Star werd gedood toen zqn machine nabij Champaign in Illinois verongelukte. Het vierde ongeluk dat nogal goed afliep, ontstond doordat een der motoren van een Amerikaanse Constellation van de „Eastern Airlines" in brand geraakte. Het toestel dat 66 personen aan boord had, moest een noodlanding maken bij Bunnel (Florida). Een lid van de bemanning is om het leven gekomen, terwijl verscheidene inzittenden lichte verwondingen opliepen. S. L. A. Plekker komt in Maarf voor Naar wij vernemen, zal S. L. A. Plekker, in de bezettingsjaren N.S.B.-burgemeester van Haarlem, in Maart voor de eerste ka mer van het Haarlemse Tribunaal terecht staan. Japans kabinet treedt af Onder pressie van de conservatieve vleugel in het parlement heeft de Japanse premier Tetsoe Kata.vama besloten het ontslag van zün voo'rnamelijk socialistische coalitie-kabinet in te dienen. HU heeft tot dit aftreden besloten na oVerleg met gene raal MacArthur. Katayama zal waarschijnlijk opgevolgd worden door Sjigeroe Yosjida, de leider van de liberale partij of door Hitosjl Asjida de leider van de democratische partij. Deze partijen vormen samen met de socialisten de regerings coalitie. Weerbericht MINDER WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N M I in De Bilt geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Aanvankelijk opklarend met sterk af nemende wind tussen-West en Noord- West Later weer toenemende bewol king met op de meeste plaatsen enige regen en naar Zuid-West draaiende wind Voornamelijk gedurende de nacht en ochtenduren wai kouder. 10 Februari: Zon op R (17 iuir oiAt \iuur Maan op 8.53 uur, onder 17.53 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1