Gedevalueerde Franse franc beheerst nog altijd de beurzen Chevrolet - Buick Kort en BondigJ J iaANDAC 9 FEBRUARI 1948 Ook deze week werden de beurzen nog «r de devaluatie va» de franc ep de jgeliike gevolgen daarvan voor de andere esteuropese valuta beheerst. Op wat wij erover de vorige week schreven moeten 8e" e even terugkomen in zoverre de beteke- isvan de ingestelde gedifferentieerde va- lakoers niet duidelijk is weergegeven, c franc is met 44.5% gedevalueerd, wat jl zeggen dat de noteringen van alle bui- plandse valuta, zoals deze door Bretton oods zijn vastgesteld, met 80 zijn ver- cogd. Voorts is er een vrije markt vpor •ad en z.g. harde valuta (Dollar en Port. cudos) ingesteld. Exporteurs zullen de fot van genoemde deviezen, uit export In! nvorven, op de vrije markt mogen ver- Dben open, voor de andere helft zullen ze rekening ontvangen van het Stabilisatie- nds tegen de nieuwe officiële omreke- ngskoers, welke voor de dollar thans 5. 214 bedraagt. Daar op de vrije markt frs. 350 betaald Wordt, krijgt de expor- met dus gemiddeld frs. 282 voor een dollar, dui importeur zal zijn dollars en Escudos .iter op de vrije markt moeten kopen,' it uitzondering voor de z.g. essentiële ind- ederen, waarvoor het Stabilisatiefonds T,en- -n de valuta tegen de officieel vastge- gaat :!se koersen ter beschikking stelt. Ter- I J ..An— A mA.il.n lo« iir.r j| de exporteur naar Amerika dus frs. 2 voor een dollar ontvangt,betaalt de iporteur van essentiële goederen er aan- thts frs214 voor, waaruit wel blijkt, men de volle consequenties van een valuatie niet aandurft en in feite op de voer van bepaalde goederen een sub- jiestelsel toepast, gelijk men dat als Stend ook in ons land, zij het op andere i:ze doet. Men zal nu moeten afwachten élke gevolgen dit voor de Franse econo- ie heeft, met name hoe de prijzen in t binnenland op de valuta-manipulaties illen reageren. Naarmate de prijzen in het binnenland :h bij de verlaagde waarde van de franc npassen, wordt uiteraard ook de export «r duurder. Deze beliep in 1947 frs. [2.8 milliard bij een invoer van frs. 346.4 lliard, zodat het nadelig saldo der ranse handelsbalans frs. 133.6 milliard droeg, d.i. tegen de oude koers rond 3 milliard. Intussen is de vrees voor navolging in' iere West-Europese landen nog niet ver renen, ook al verzet men zich zowel in' geland als ten onzent met kracht tegen - devaluatie van de landsmunt. Gevolg a de Franse devaluatie moet zijn dat de port wordt vergemakkelijkt en voor de iere landen dus een verzwaarde con- rrentie betekent, ook al wordt deze door bilaterale- handelsovereenkomsten en •alingsaccoorden in haar uitwerking be- rkt. Gaan alle landen in West-Europa devaluatie over, dan kan dat niet ders dan tot beperking van de invoer den en dat men met deze mogelijkheid kent blijkt wel uit" de recente daling op fondsen- en goederenmarkten in de i. Aan de andere kant is het een onge- :de situatie dat de werkelijke internatio- waarde der valuta aanmerkelijk lager 'an de officieel geldende koersen en in kader van het streven naar meer ;male internationale verhoudingen zullen t. ook de officiële valutakoersen moeten irden herzien. De Nederlandse regering heeft de cate- rische verklaring afgelegd dat over deva- atie in ons land niet wordt "gedacht, ardoor de inflatiehausse wel enigermate ?rdt geremd, zodat de 3 pet. Nederl. Dol- ilening van 104 tot ca. 102 pet. is terug- lopen, maar overigens houdt de vraag ar aandelen op de Amsterdamse beurs ck- ji, Januari bracht' bij een omzet van f 54 ïin, illioen. voor de 100 aandelen van de ouw-index een waardestijging van f 814 illioen, een koersstijging van 227.4 tot 2.2 pet., waarbij echter ook allerlei gun- ;P bedrijfscijfers en bedrijfsberichten een speelden. Het gaat de Nederlandse industrie» nog sds naar den vleze. Van Philips ver- eht men een aandelenemissie van f 85 pioen met een bonus van 25 pet. De Kon. »govens, die in 1947 met twee ovens :r f 30 millioen ruw-ijzer exporteerden, :ben een derde oven in bedrijf gesteld, de Aku ziet haar export van rayon, welke in 1947 f 65 millioen deviezen opleverde, ook naar de V.S. nog steeds stijgen, de Ver- eenigde Chemische Fabrieken zullen -over het afgelopen boekjaar 9 pet. uitkeren, een kleinere onderneming \als Geveke Co. heeft bij een kapitaal van f 750.000 in 1940-30 Juni 1947 meer dan 100 pet. op dit kapitaal verdiend en dat ook de banken van de conjunctuur profiteren blijkt wel uit de grote winst van de Robaver en het dividend van 7 jjet., zomede uit dat van 7i/2 pet. der Twentsche Bank, waarvan 5 pet. in aandelen kan worden ontvangen. Ook het optimisme over Indië houdt aan. Aand. Ned. Handel Mij- en Ned. Ind. Han delsbank boekten een flink avans, en ook Cultuurwaarden gingen over de hele linie vooruit. Aand. Besoeki Tabak stegen in Januari van 81 tot 145 pet., hetgeen niet onverklaarbaar is in het licht van de re cente mededeling dat de dit jaar aan de markt komende tabak een winst zal ople veren die het kapitaal overtreft. Op zich zelf beschouwd is de tamelijk eenzijdige belangstelling van het geldbe- leggend publiek voor de aandelenmarkt ongezond, maar de onzekere vooruitzichten met betrekking tot de koopkracht van het geld veroorzaken begrijpelijkerwijze een grote reserve ten opzichte van'de obligatie- markt, die haar steun Thans voornamelijk moet vinden bij de institutionele beleggers en de belastingfaciliteit van de Staatsfond sen. jjenrr.ir-rtr- HAARLEMS DAGBLAD Arts uit Haarlem-Noord bij verkeersongeluk gedood Zaterdagavond omstreeks kwart voor acht is de bekende arts D. dc Liefde uit Haarlem-Noord het slachtoffer van een verkeersongeluk geworden. Dokter De Liefde kwam op dat tijdstip- op ziin fiets van de Vergierdeweg en wilde bij de splitsing de Rijksstraatweg over steken. Daarbij heeft hij vermoedelijk een uit de richting Santpoort komende auto niet opgemerkt. Hij werd door deze wageh gegrepen, op de motorkap geslingerd en kwam tenslotte met het hoofd door de linkervoorruit. Het slachtoffer was vrijwel onmiddellijk dood. Het stoffelijk overschot iS naar het Grote- of St. Elisabethsgasthuis overgebracht. De overledene was bij zijn grote patiën- tenschare om zijn opofferingsgezindheid en mensenliefde ügemeen bemind. De teraardebestelling heeft Donderdag morgen om half tien plaats. Getuigen opgeroepen. Er hebben zich bij de politie tot nu toe geen getuigen gemeld, die het ongeluk ge zien hebben. Zij, die hierbij tegenwoordig zijn geweest en/of inlichtingen kunnen verschaffen, worden dringend verzocht zich aan het hoofdbureau van politie te vervoegen. Gewonde bloemenkoopman houdt op hol geslagen paard tegen Een paard voor een vrachtwagen schrok Zaterdagmiddag in de Schoonoordlaan in het Tuindorp Overveen van een fietsend kind. Het sloeg op hol en rende de bakfiets van een bloemenventer omver. De koopman zelf kreeg ernstig letsel, maar behield zijn kalmte en bracht het beest tot staan. Vreemde verhoudingen Terwijl men in het ene land devalueert gaat hier te lande de Kuijst- en Ar.tiquitei- tenhandel J. J. Heijnen, Zijlweg 111, Tel. 17877 er toe •over al zijn voorradige artikelen w.o. de mooiste exemplaren schilderijen van oude- en moderne meesters, kunstvoorwer pen, curiositeiten en antiquiteiten met nog. maals 70*/» Teductle op de reeds verlaagde prijzen van 1947 te verkopen. (Adv.i' Reparaties en Service IMSTERD. RIJTUIG MIJ.: OFF. DEALER DISTRIBUTIENIEUWS linsdag bestaat er gelegenheid tot het al ien van bonkaarten voedingsmiddelen, Joenenbonnen en textielkaarten te: Haarlem: restant K. Heemstede: 9 tot 12.15 uur Ja tot Ji; 2 tot 5 uur restant J. Bloemendaal: T tot en met V. Restitutie kolenprijs Dinsdag zijn aan de postkantoren aan de ürt voor restitutie van de kolenprijs: Li en met Me. DRONKENSCHAP fcn 25-jarige scharenslijper, die Zaterdag- At in kennelijke staat zijn wagen in het «nwagenkamp aan de qOudeweg zocht. !t daarbij de ruit van het voertuig van een idebewoner kapot. Deze kwam op het ge- At naar buiten, waar hij door de scharen- per op een pak slfcag onthaald werd. De adeelde doorstond dit, doch de aanvaller, een wond aan zijn arm had opgelopen, üt wegens bloedverlies in het St. Elisa- $s-Gasthuis worden opgenomen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 7 Februari 1948 ÏEVALLEN van een zoön: 5 Febr. C. M. MnKoks: 6 Febr., A. L? IttmannPan- I. J. J. Philippade Leeuw, 2 z.; D. K. der WartKanes. 3EVALLEN van een dochter: 4 Febr.. T. itersHartmaier; 6 Febr. A. M. C. Koek :an -Rossum; J. T. van den Berghvan «n; 7 Febr., F. G. van BurenScharp; E. ülerTanis. OVERLEDEN: 5 Febr., C. J. D. Mos—van "e. 77 j., Kamperlaan: 6 Febr., H. J. de i. 49 j.. Vrouwehekstraat; O. van der 74 j., Elzenplein. genda voor Haarlem MAANDAG 9 FEBRUARI .Morgen is voor eeuwig", 14 j., 2.00, 5, 6.45 en 9.15 uur. Spaarne: „Grootpa is dom niet", alle leeft., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. 'nis Hals: „Het ei én ik", alle leeft., 2.30, Den 9.15 uur. Rembrandt: „De man zonder Deugen", 18 j., 2.00, 4.15,' 7.00 en 9.15 uur. 'bcc: „Gentleman Jim", 14 j„ 2.00, 4.15, 7.00 9.15 uur. Luxor: „De antiquair van Sly *ner", 18 j 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. DINSDAG 10 FEBRUARI Gem. Concertgebouw: Volskconcert H.O.V., ïur. Bioscopen: Middag- en avondvoor- tlingen. Kleuteronderwijs op de P. H. van der Ley school Ook aan de P. H. van der Leyschool aan de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord is een klas voor kleuteronderwijs verbonden. Hoewel de heer D. J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs, die Zaterdag de cursus Officieel opende, zijn vreugde uitsprak over het begin, dat nog klein is, moest hij de achterstand in het openbaar voorberei dend lager onderwijs in Haarlem toch be treuren. De gemeente telt zes scholen, ieder met ongeveer honderd leerlingen. Dit achtte de heer Geluk te weinig. Na de bevrijding is er echter een vooruitgang te constateren. Gebrek aan ruimte en aan materiaal weerhield een grotere uitbrei ding. Aan het ijverige werken van de Oudercommissie van de P. H. van der Leyschool is het te danken, dat er aan deze school kleuteronderwijs gegeven wordt. De ouders, onder leiding van de heer Klein- hout, bracht hij dank voor hun arbeid. Aan de opening v^n één klas wordt nog niet in de behoefte voorzien, maar het be gin is er en kan verder gewerkt worden. Een vertegenwoordiger van de afdeling Haarlem van „Volksonderwijs" sprak zijn vreugde uit over de tot stand koming van de kleuterklas. Als leidster van het klasje, dat dertij. leerlingen telt, zal optreden mevrouw Van der ZeeStrayf Demonstratie Volksmuziekscliool Een gezellige en hoogst interessante Zon dagnamiddag in de Muziekzaal van Brink- mann: Mevr. Kat, de directrice van'de Volksmuziekschool hier ter stede, die met een kern van haar leerlingen een demonstra- stratie hield voor ouders en belangstellen den. en dit zo wist in te kleden en te bezie len, dat we met z'n allen, zo veel we waren in de les betrokken werden en er van harte aan deelnamen. Het doel van de stichting werd ons vooraf duidelijk gemaakt: de jeugd opleiden tot mensen die later in staat zullen zijn van muizek te>*genieten en ze in zekere mate kunnen beoefenen. Gewerkt wordt op het innerlijk horen en beleven, zodat natuurlijk de ontwikkeling van het gehoor en van de stem in de eerste plaats aan de beurt-komen; doch niet zo maar met voorgezongen en na- gedeunde liedjes, neen, bewust, actief zich inspannen om zelf de muziek te ontcijferen; anderzijds ook het gehoorde op te tekenen, te improviseren en de zelfwerkzaamheid zelfs uit te breiden op het gebied van de instrumentenbouw, namelijk op het zelf ver vaardigen van bamboefluiten. In het tweede jaar van de voorbereidende cursus wordt reeds begonnen met het spelen op blok- en bamboefluiten. 'Daarna bestaan er allerlei mogelijkheden voor instrumentale studie. Zelfs is er voor 't ogenblik een cursus van muziekgeschiedenis voor volwassenen. Hoe dat alles op de Volksmuziekschool in zijn werk gaat. demonstreerde mevr. Kat op de vlotte, spontane wijze die haar eigen is. In een ommezien kreeg zij al de aarfweziger. vierstemmig aar. 't zingen. Doch dat was slechts een aanloop. De leerlingen toonden sterker staaltjes van handzingen, dan de primitieve canon waaraan wij uitgenodigd werden mee te doen. Dan toonden z(j hun vaardigheid in het zingen van toonladders, de kerktoonaarden inbegrepen en zelfs dc chromatische, die bijzonder goed slaagde. Intervallen zingen-en herkennen: rhythmi- sche figuren onderscheiden; fantaseren op een rhythmisch gesproken motief; door mid del van handgeklap en slagwerk de maat accentueren van een melodie die op de piano voorgespeeld wordt; het in actie brengen van een "liedje; ja wat niet al, het waren evenzoveel verrassende staaltjes van muzi kale vorming en bewustmaking, die aan de Volksmuziekschool, door middel van anime rende spelletjes onderwezen worden, Daarna hoorden we aardig samenspel op blokfluiten en tenslotte kwam de eigen gemaakte bam boefluit uit het foedraal. Het solonummer op dit primitieve instrument was waarlijk zeer de moeite waard; ik heb wel eens onmuzi kaler klanken horen voortbrengen op een geperfectioneerd instrument! JOS. DE KLERK. „Wil jij voor mij een mooi huisje houwen" vraagt wethouder Geluk aan een der leer lingen van het kleuterklasje op de P. H. van der Leyschool. In Haarlem verblijven ruim 1800 vreemdelingen Op 1 Januari van dit jaar telde Haarlem 1839 vreemdelingen onder zijn inwoners. Duitsers en staatlozen maakten daarvan het leeuwendeel uit. Tot de eerste catego rie 553 in getal worden ook de Duit se vrouwen van Nederlanders gerekend, die na de bevrijding uit Duitsland zijn gekomen. De staatlozen zijn voornamelijk de gewezen N.S.K.K.'ers, SS'ers of andere wapendragers, die zich weer op vrije voeten bevinden. Na hen komen de 208 Belgen, op grote afstand gevolgd door 93 Italianen. 84 En gelsen, 62 Zwitsers, 61 Oostenrijkers, 32 Chinezen, 40 Amerikanen, 38 Polen, 29 Hongaren en 25 Fransen. Dan komen de „eenlingen": de ene Peruaan, de ene Liba nees of de ene Fin, die zijn domicilie in de Spaarnestad gekozen heeft. In een apart kaartenbak je staan de ge gevens van de 24 „displaced persons", die Haarlem het laatste jaar opgenomen heeft: de vrouwelijke helft werkt in de Maria- stichting, de mannelijke bij Hin's kousen- fabrieken. Vele van deze vreemdelingen toeris ten worden niet geregistreerd «ijn reeds jaar èn dag in Holland en het is opvallend, dat de leden van één volk zich toeleggen op dezelfde branche om hun dagelijks brood te verdienen: de meeste Belgen en Engelsen zijn in de handel, de Zwitsers zijn gewaardeerde handwerkslieden, voor al in de grafische bedrijven, de Chinezen worden onderscheiden in Noord- eu Zuid- Chinezen. De eerste zijn de befaamde en beklagenswaardige „pindamannetjes". De Italianen verdelen - hun aandacht, gelijk bekend, tussen schoorstenen en ijssalons. Hoewel de meeste,van deze liederf reeds lang in ons land wonen, blijkt toch slechts een minderheid van nationaliteit te willen veranderen. In 1947 kwamdh 49 verzoeken tot naturalisatie binnen. Twee-en-zeventig niet-Nederlanders moesten in 1947 uitgeleid worden, waar onder 49 Duitsers. Bovendien repatrieer den nog elf anderen vrijwillig. Negen keer poogden Duitsers of Duitse vrouwen zich illegaal te vestigen. Ook zij werdep weer ir de „Heimat" teruggestuurd, tenzij bijzondere redenen voor het tegendeel be stonden. De grote drukte is voor de Vreemdelin gendienst van de Haarlemse politie dus wel voorbij, hetgeen ook tot uiting komt in de vermindering van de sterkte van 'dit on derdeel van negen tot zes man. Die houden zich voor een goed <Jpel be zig met de controle op handel en wandel van de vreemdelingen, als daar aanleiding toe is. Én de bittere ervaringen van de laatste jaren hebben ons geleerd, dat men niet voorzichtig genoeg kan zijn met de gastvrijheid, omdat maar al te veel gasten net met de vrijheid op een accoordje gooien Is hier iets van V hij? Aan het hoofdbureau van politie te Haar lem zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent de navolgende als gevonden aangegeven voorwerpen: armband, autoped, speelgoed auto. zeilboot, brillen, broche, brillendoos, kinderbaret, notitieboekje, breiwerk, kinder cape, duimstok, das, étuis met inhoud, geld, gawicht, honden, handschoenen, horloge, herenhoed, hoofddoek, haardplaat, colbert jasje, ketting, seizoenkaart, zaklantaarn, musten, messen, nummerplaten, overhemden, portemonnaies met inhoud, pakje, rozen krans. riemen, ringeii, sleutels, shawls, sok ken, contact-sleutel, slot met sleutel, kinder jasje, tangen, vulpennen, vulpotloden, vest, wanten, wiel van oplegger, zakken met in houd, kinderrijwiel, schoenen. Dr. P. J. Koets na elf jaar in Nederland terug Adviseur van dr. Van Mook Ne een elfjarig verblijf in de tropen is dr. P. J. Koets, directeur van het kabinet van dr. Van Mook, pervliegtuig in het vaderland teruggekeerd. Dr. Koets zal twee maanden vacantie in Nederland doorbrengen. „Mijn dokter heeft me bevolen naar een plaats te gaan, waar men niet béter weet dan dat Indonesië de naam van een scheermiddel is", zei dr. Koets bij zijn aankomst op Schiphol. „De overeenkomst op de Renville is in Batayia met niet meer optimisme ontvan gen dan dit bij vorige gelegenheden het ge val is geweest", aldus dr. Koets. „Men is door de opgedane ervaringen enigszins sceptisch geworden." Dr. Koets zelf beziet de situatie met ecn gematigd optimisme. Op een desbetreffende vraag antwoorddè hij, dat naar zijn mening het uittreden van Sjarifoedin uit de republikeinse delegatie is geschied op overwegingen van binnen landse partijpolitiek. Over het nieuwe repu blikeinse kabinet had dr. Koets zich nog geen oordeel kunnen vormen. Pensioengrondslag voor ongehuwd overheidspersoneel De -minister van Binnenlandse Zaken heeft de aandacht der gemeentebesturen gevestigd op een beslissing van de Pen sioenraad, krachtens welke voor pen be paalde gemeente is vastgesteld, dat de toe passing van een ongehuwden-aftrek niet leidt tot een verschil in pensioengrondslag tussen gehuwd en ongehuwd personeel in dienst dier gemeente, indien het totaalbe drag, hetwelk vóór het bereiken van de 45-jarige leeftijd aan ongehuwden-aftrek is ingehouden, bij huwelijk zal worden uit gekeerd'. Deze beslissing is van belang voor die gemeenten en andere overheids organen, welke in de verordeningen tot regeling van de bezoldiging van hun per soneel zich beperken tot de vaststelling van weddebedragen voor gehuwden, onder be paling van een aftrek van 5 pet. voor on gehuwden. COLLANCZ TOT LABOUR „Blijf niet afzijdig van Europese conferentie" Victor Gollancz. een in Engeland bekend uitgever cn publicist van linkse richting, heeft ecn dezer dagen in Birmingham een krachtig beroep op de Labour Party ge daan. om haar besluit zich niet te verbin den aan de beweging voor een* Verenigd Europa te herzien. Hij zeide, dat hij een Labourregering in Engeland in het geheel niet als een ramp beschouwde, maar hij hoopte, dat Churchill voorzitter zou zijn „op dc grote Europese conferentie, die in Mei a.s. in Den Haag wordt gehouden' Deze conferentie, zo vervolgde hij, heeft de volledige steun van de Nederlandse re gering en, als Labour weigert deel te ne men, zou het geen verrassing zijn, als „vele vooraanstaande staatslieden, onder hen enige van de bekendste socialistische lei ders van het continent, die beloofd hebben te komen, hun houding zouden moeten herzien". „Kan iemand ontkennen, dat Bevin plot seling van een Westelijke Unie spreekt juist, omdat hij tenslotte inziet, dat het voorlopig onmogelijk is tot een overeen komst met de Sovjet-Unie te-komen er dat dus de enige hoop op vrede berust op de organisatie van West-Europa als een geheel, met het doel te geraken tot steeds uitgroeiend culturele en handelsbetrekkin gen met de Sovjet-Unie en het Sovjet blok?" 'vroeg Gollancz. De enige gebiedende noodzaak van het ogenblik is de oprichting van een Weste lijke Unie, gebaseerd op democratische vrijheid en Christelijke waarden. Trygve Lie vond vier steden met „voor- en nadelen" Trygve Lie, de secretaris-generaal van de UNO is Zaterdag uit Kopenhagen in New York teruggekeerd, na in verschil lende Europese steden een onderzoek te hebben ingesteld naar de mogelijkheid van huisvesting der volgende algemene ver gadering van de UNO. Lie verklaarde, dat hij verwacht de zetel commissie op of omstreeks 13 Februari te kunnen bijeenroepen. .De juiste datum hangt af van de terugkeer uit Europa van de deskundigen der coïnmissie. Elke betrokken regering, aldus Lie, heeft haar uiterste best gedaan om aan de eisen van de zetelcommissie te voldoen. Wat Den ■Haag betreft, moest voor de accommodatie mede rekening worden gehouden met Am sterdam en Rotterdam, daar in Den Haag gewenst is, dat voor ongehuwd overheids personeel (met uitzondering van enige kostwinners) vaststelling van de pen sioengrondslag op een lager bedrag wordt bepaald dan die vanovereenkomstig ge huwd overheidspersoneel, zulks in evenre digheid mei de betreffende wedde. Moei lijkheden, welke hierdoor ontstaan kunnen worden ondervangen door vaststelling van afzonderlijke, wedden voor gehuwden en ongehuwden enige kostwinners ener zijds en ongehuwden niét enige kost winners anderzijds. Herdenkingsdienst voor gefusilleerde Haarlemmers Zondagavond vond in de tijdelijke Sy nagoge van de Nederlands-Israëlitische gemeente te Haarlem een herdenkings dienst plaats voor de heren'Ph. Frank, B. J. Chapon en mr. H. O. Drilsma, die op 2 Februari 1943 door de bezetter gefusil leerd werden. De opperrabbijn J. Tal had zijn toe spraak gebaseerd op de Joodse lofzang: „Geheiligd en groot gemaakt worde Gods naam in de wereld". Spr. stelde de vraag, hoe het mogelijk was, dat juist deze drie mensen, die zoveel goeds tot stand hadden gebracht en van wie nog zoveel verwacht, werd, op deze wijze weyden weggenomen. De opperrabbijn herinnerde in dit ver band aan het antwoord, dat twee Joodse wijzen eens gaven aan een Romeins veld heer, in wiens macht zij zich bevonden, die vroeg: Waarom wordt gij thans niet door uw God gered evenals vroeger de drie vrienden van Daniël?" Hierop antwoordden de wijzen: „Ons geslacht is het niet waard geweest". De heer Tal betoogde, dat ook het tegenwoordig geslacht eerst het recht tot de bede „Redt Gij ons" zou verkrijgen wanneer het het Goddelijke kleinood door de stormen der historie heen had weten te dragen. Deze waarheid heeft ons kracht en sterkte te geven. Zonder deze waarheid ware het onverklaarbaar, dat het Joodse volk reeds 3500 jaar staande is gebleven, ondanks alle pogingen tot vernietiging. Hier past het woord van een Joodse wijze: „Niet het lam is groot, maar de Herder, die het lam in stand houdt tussen de wolven". BAL-MASQUé „NIEUW LEVEN". De geheel-onthouders toneelvereniging „Nieuw. Leven" organiseerde Zaterdagavond in het Krelagehitis een bal-masqué, dat zoals alle festiviteiten van deze vereniging, uit stekend bezocht was. De stemming was er danig in en "de in de meest uiteenlopende costuums gestoken feest gangers hielden tot diep in de nacht de dans vloer bevolkt, waarbij zij muzikaal gesteund werden door maar liefst drie orkesten. SCHEEPVAART K. N. S. M. Aspen. 7 Febr., van Amster dam naar Gibraltar Bacchus. 6 Febr. van Burgas naar Istanbul. 'Belos. 6 Febr. te Tanger (van Rotterdam naar Gibraltar). Danae, 5 Febr. van Kalamata naar Gibraltar. Deo Duce, 6 Febr. van Kopenhagen naar Amsterdam. Canymcdcs. 6 Febr. var. Buenos Aires naar Montevideo. Haarlem, 6 Febr. van Madeira naar Antwerepn. Hydra. 6 Febr. te Curagao (van La Guaira naar Aruba). Ilos. 6 Febr. van Ceuta naar Gibraltar. Martini, 6 Febr. van Hamburg naar Gdynia. Orpheus. 7 Febr. te Amsterdam van Gandia. Socrates, Febr. van Curacao naar Baranquilla. Iris. 5 Febr. te Gothenburg. IJmuider.Amster dam. Martini. 6 Febr. te Hamburg. Bremen Gdynia. Socrates. 5 Febr. te Curacao Puerto CabelloBarranquilla. MIJ. NEDERLAND. Celebes, 6 Febr. van New Orleans naar Kaapstad. Groote Beer, 7 Febr. te Port Said (van Amsterdam naar Batavia) Nieuw Holland. 7 Febr. van Algiers naar Batavia)! Singkep. 7 Febr. van Am sterdam naar Batavia. Roepat, 4 Febr. van Singapore, blijft voorlopig in Ned. Indië. Su matra. 6 Febr. van Port Said op weg naar Halifax en New York. HOLL. OOST AFRIKA LIJN. Bloem fontein, 6 Febr. van Beira naar Durban. Emancipator. 6 Febr. Dakar gepass. naar ♦Lissabon. Oranjefontein, 6 Febr. van Tene- riffe naar Kaapstad. HOLL. WEST AFRIKA LIJN. Amstelkerk, 7 Febr. te Accra (van Lagos naar Takoradi). Hilversum, 7 Febr. te Accra (van Takoradi naar Lagos). K. H. L. Amstelstad, 6 Febr. te Rio de Janeiro (thuisreis). Merwede, 6 Febr. van Rio de Janeiro naar Santos (uitreis). Rijn land, 6 Febr. te Natal, (thuisreis). Westland, 5 Febr. van Las Palmas (uitreis). OCEAAN. Melampus, 6 Febr. te Mar seille, Port Said—Batavia. De minister blijft van oordeel, dat het f"6™ niet voldoende hotelruimte beschik - - - - - - - baar is. Alle voorgestelde steden Parijs, Genève, Brussel en Den Haag hebben voor- en nadelen. Op de vraag of hij in Europa had ge merkt dat de belangstelling voor de UNO verflauwde, antwoordde Lie, dat de belang stelling juist toenam. „De Europeanen zien vol verwachting de uitvoering van het plan-Marshall en de daden van de UNO tegemoet". Sanatoria in Bloemendaal Bezwaren van Aerdenhout- bewoners tegen „Kareol" De burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, heeft in zijn Nieuw jaarsrede in de raad nog eens gewezeh op het feit, dat in de oorlog grote huizen on bewoonbaar zijn gemaakt en ook niet meer bewoonbaar zijn voor één gezin. Er komen nu 'sanatoria, pensions, verbeteugestichten, enz. in. Het gemeentebestuur verzet zich daartegen omdat! de geringe woonruimte er nog meer door vermindert. „Maar het lijdt nederlagen tegen de vorderingsbevoegdheid van het Rijk." Het bestuur van de Buurtvereniging „Aerdenhout-Bentveld" schrijft ons thans: „In Aerdenhout is grote beroering ont staan. doordat dezer dagen aan enige hon derden bewoners- papieren zijn uitgereikt, waaruit blijkt, dat de Staat der Nederlan den plotseling zonder enig overleg te plegen inbreuk gaat maken op de bij ■de uitgifte der villa terreinen gevestigde erfdienstbaar heden, die de instandhouding van de be planting beogen en de oprichting van sana toria verbieden. Het goede in het sociaal streven tot het stichten van groot opgezette verpleegqorden en sanatoria in genen dele uit het oog ver liezend, dient meent het bestuur ter dege te worden gekwaakttegen maatrege len. die bij geforceerd optreden tegen wrikbaar vastgelegde servituten zouden worden genomen, een ernstig nadeel en on herstelbare schade met zich slepend aan door natuur en historie geworden schoon heden en pracht-reservaten, waaraan zo vele jaren door tfele mensen kosten noch moeite zijn gespaard. De vraag, te welker plaatse wij onze zo dringend nodige herstellingsóorden van grote omvang zullen dienen te sticjiten, blijkt in de „Kareol"-zaak te zeer te wor den verwaarloosd. Daarom acht het bestuur een actief optreden tegen al te lichtvaardig genomen maatregelen ip deze dringend noodzakelijk. De bewoners der buurtschap Aerdenhout. Bentveld zulleh binnenkort in de ge legenheid worden gesteld na uiteenzetting der in de pen zijnde wijzigingen onzer buurtschap door het plaatsen van hun handtekeningen zich over bedoelde zaak uit te spreken." Rattenbestrijding begonnen Vandaag is in Zpid-Kennemerland een grootscheepse bestrijding van de ratten- plaag ingezet. In Haarlem zijn vijf ambte naren van de Gemeentereiniging gewapend met blokjes geprepareerd brood en goede raad uitgetrokken naar de adressen, waar van de bewoners het knagend gedierte ge signaleerd hebben. Daar zjjn vaak grote objecten'onder, de metaalfabrieken aan het 'Spaarne bijvoor beeld en soms ook particuliere woningen. Maar in het laatste geval kan het gebeu ren. dat een actie uitgebreid moet worden, zoals in Spaarndam het geval bleek te zijn, waar men op één punt begon en tenslotte met een heel complex eindigde. Het gaat er bij deze bestrijding vooral om het nest te vinden, hetgeen een moeilijk karwei is, daar de beesten zich niet laten zien. In de Houtrakpolder arriveerden de be strijders vanmorgen onder leiding van enige experts van de Plantenziektenkun- digen dienst uit Wagenihgen. De landbou wer wiens erf onder handen werdgeno men, vertelde, dat hij door de vraatzucht der ratten jaarlijks grote verliezen lijdt. De ratten vreten de pootaardappelèn niet alleen aan, doch vérsiepen ze bovendien, waardoor dikwijls velden afgekeurd wor den. Voor de .thans begonnen actie zijn 35.000 kilo vergif gereserveerd.-wat'niet te veel is als men bedenkt, dat in het afge lopen jaar enige duizenden knagers bij hun schadelijk bedrijf de dood vonden.... BINNENL WD Aan dc Technische Hogeschool is ge slaagd voor het propaedeytisch examen werktuigkundig ingenieur de heer T. M. do Koningh te Haarlem. Per Constellation vertrok naar Batavia het gezelschap vkn Sylvain Poons, dat onder auspiciën van de NIWIN gedurende drie maanden v'óor de militairen zal optreden. Sylvain Poons was de 250ste NIWIN-artist en zijn gezelschap was het 50ste. dat door do NIWIN naar Indonesië werd uitgezonden. Tot leden van het dagelijks bestuur van het Nederlandse Rode Kruis zijn benoemd de heren E. Kupcrs. voorzitter van hel Ne derlands Verbond van Vakverenigingen te Amsterdam cn jhr. mr. C. L. van Beijma thoe Kingma, advocaat en procureur te 's Gravanhage. Be Amsterdamse politie heeft aangehou den een 22-jarig Duits meisje, dat enige tijd geleden uit een ziekenhuis te Alkmaar was ontvlucht. Zij was tijdelijk van de strafge vangenis te Alkmaar naar dit ziekenhuis overgebracht. In Amsterdam had zij zich als dienstmeisje verhuurd en zich herhaaldelijk aan diefstal schuldig gemaakt. Bij haar arrestatie droeg zij nog gestolen kleding Zij beweerde voor de opbrengst van de gestolen goederen van een onbekend persoon een Nederlands paspoort te h.ebben gekocht HAARLEM EN OMGEVING Tot makelaar voor vliegtuigen en vlieg tuigmaterieel is benoemd de heer G. Th. Koene te Amsterdam, directeur van het Bu reau voor Luchtvaarttechniek en -economie. De heer Koene is de eerste luchtvaartmake laar in Nederland. In het gebouw der Haagse Tramweg Maatschappij is een gedenkplaat onthuld ter nagedachtenis van zes-en-twintig personeels leden. die in de jaren 19401945 tengevolge van oorlogshandelingen en oorlogsgeweld het leven lieten. Mr. G. E. van Walsum, die tot burge meester van Delft benoemd is. zal niet on middellijk voor zijn lidmaatschap van do Tweede Kamer bedanken. Bij de nieuwe ver kiezingen zal hij zich niet meer beschikbaar stellen. De Wereldgebedsdag voor alle Christen vrouwen wordt gehouden op Vrijdagavond 13 Februari in de consistorie der Geref. Kerk, Vijverweg. „Raket naar de maan". Het „Vrijo Toneel" onder leiding van Cor en Anton Ruys. zal Donderdag 12 Februari in do Stadsschouwburg te Haarlem de eerste voor stelling geven van „Raket naar de Maan", een romance van Clifford Odets, schrijver van „Golden Boy". Welk stuk men zich nog zal herinneren van de opvoeringen door het Centraal toneel. Medespelenden zijn: Cor Ruys, Myra Ward. Louis de Bree, Jan Teu- lings. Eric van Ingen, Wim van den Brink, Hcnny Orri. Vertaling en regie: Jan Teulings. Het décor werd ontworpen door Jan Prent. Op Dinsdag 17 Februari wordt voor da leerlingen van de Haarlemse Overbruggmgs- cursus in de aula van H.B S. A een filmavond gegeven, waar de bedrijfsfilm van de N.V. Papierfabrieken Van Gelder Zonen vertoond zal worden Dc afdeling Haarlem van de Vereniging voor Vrouwenbclangcn en Gelijk Staatsbur gerschap zal in samenwerking met de Ver eniging van Vrouwen met Academisch® Opleiding cn de Vereniging voor Internatio nale Rechtsorde op Donderdag 12 Februari in „Brinkmanq" een avond- organiseren, waarop mevr. mr. C. Bakkervan Bosse zal spreken over „The Commission on Human Rights" van de U N.O. Zaterdagmiddag arresteerde de Haar lemse politie in de Vijfhoek ecn 33-jarigo magazijnbediende, die in zijn koffertje 60 meter loodkabel vervoerde, die hy uit een chemische fabriek in de Waarderpolder ont vreemd had. TaXl Bel 13 000 DAG EN NACHT De bevolking van Heemstede De loop der bevolking over 1947 was als volgt: Aantal inwoners op 1 Januari 1947; 11232 mannen, 12528 vrouwen, totaal 23760. Toeneming door vestiging: 1242 mannen, 1510 vrouwen. Totaal 2752. Door geboort: 273 m., 270 vr.. totaal 543. De gehele toeneming was dus: 1515 m., 1780 vr.. totaal 3295. De vermindering door vertrek: 1250 m„ 1542 vr., totaal 2792. Door overlijden 106 m., 116 vr., totaal 222. Bij elkaar was dus de vermindering: 1356 m.. 1658 vr., totaal 3014. De bevolking ging dus in totaal vooruit met 159 m. en 122 'vr., zodat het aantal inwoners op 31 December 2947 was: 11391 m„ 12650 vr„ dus totaal 24041. Bij 1 Jan. 1947 vergeleken dus een stijging van 281 inwoners. Burgerlijke stand ONDERTROUWD: C. T. de Gier en M. A. L. Wyers; N. J. Schoenmaker en T. C. M. Uijttewaal. - GETROUWD: R. L. Lampo en P. R. Vas tenhout; J. Rusman en D. M. Assendelft: J. Oudakker en E. Amesz; N. J. Turenhout en C. Zonneveld: J. Boelhouwer en G. A. Wes tenberg; .C. M. Windhorst en J. L. R. Tazclaar. BEVALLEN: D. J. Nieuwdorp—van de Panne z.; S. A. C. BakkerDam, d.; E. Kor- ver—Veerman, z.; M. H. Mauvevan den Broek, z.; Z. BaaijDroll, d.; W. Biesot Smit, z.; C. C. J. VlaanderenDuisterhof, d.; T. F. Elsenburg—Rekelhof, d. OVERLEDEN: Wed. A. Kracht—Walgreen, 76 j.; J. Schrijvers, 82 T. G. Sandbrinlc, 11 j.; G. A. A. Keijer, 30 weken. BAZAR. Teneinde te komen tot de stichting van een Geref. Verenigingsgebouw zal in ge bouw Camplaan 18 op 2, 3, 4 en 5 Maart een grote bazar worden gehouden, waar iedereen welkom is. VERGADERING HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING. Voor de vereniging voor Huishoudelijke Voorlichting houdt mejuffroijw J. J. C. van Hasselt een lezing over het onderwerp „Wat doet het Rode Kruis" op morgen Dinsdagavond in het Volkskoffiehuis aan dc Heemsteedse Dreef. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips 9 A. K- U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel Calvé certificaten I Scheepvaart Unie i Holl -Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank BiUiton Mij. II Slotkoers Openings Vrijdag koersen 352 354% 322 320 V2 394 4011.2 191% 191% 398 320 186 187% 220 186 191% 247 249. 175& 178& 182 130 133 470 OFFICIËLE PUBLICATIE TABAKSTOEWIJZING G 142 'sGRAVENHAGE. 7 Febr. Het C D K deelt mede. dat de grossiers-toewijzing G 142 is aangewezen voor tabak. Deze toewijzing blijft geldig voor grossiers tot en met 21 Februari a^.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3