Haarlems Dagblad Deense s.s. Lotte Skou voor Castricum vergaan Ceyl on Fietsen, banden en borden vrij Rauwe zee Druk op West-Europa verzwakt, het Nabije Oosten wordt onrustiger Overleg met minister Jonkman over directe bestuurshervorming Wereld vakverbond wordt ontbonden Weerbericht 62e Jaargang No. 18859 i Bureaux: Grote Houtstr. 93. Tel. Admln. 10724, 14825 Redactie 1U600. Directeur-Hoofdredacteur 15U51 Bijkantoor H.N.. Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 10 Februari 1918 Verschijnt dagelijks Behalve Zon- cn Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 Postgiro 273107. Advert,tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem 0 ET WONDERSCHONE EILAND Ceylon 1 'in de Indische Oceaan, dat in het eind der achttiende eeuw Brits bezit werd, heeft de status van Dominion in het Britse Ge menebest bereikt. Het parlement van Cey lon zal vandaag door de hertog van Glou cester, broeder van de koning van Groot- Brittannië, plechtig geopend wordep. Aan gezien het eiland al sinds zestien jaar alge meen kiesrecht kent en twee verkiezingen [heeft: beleefd, heeft de bevolking al enige aring met de praetijk der democratie opgedaan en een groep- ervaren ministers verworven, zoals de Londense Observer verzekert, die een hoopvolle beschouwing over het nieuwe Dominion geeft. Het blad uit de hoogste lof aan het adres van de .stoere en wijze" minister-president Sen- jianayake, wiens gezag zo groot is dat een ceel der bevolking in hem de reïncarnatie ziet van Parakrama Bahu. die de heM was van Ceylon's gouden tijdperk in een ver verleden. Zijn wijsheid zal vereist worden, want de aanwezigheid van vijf partijen het parlement, dat 95 leden telt, duidt wel komende politieke strijd. Er zijn acht tien communisten bij, overigens gesplitst drie groepen, die het niet met elkaar hunnen vinden. Het peil van ontwikkeling onder de parlementsleden is hoog: velen hebben in het buitenland academische stu dies volbracht. Al zal dit de schepping van goede wetgeving bevorderen, men schudt in Engeland toch wel het hoofd over die vijf paltijen. Dat is teveel. In Engeland be schouwt men zijn drie partijen in een par lement van 615 leden er zijn ook nog eep paar communisten, maar die kunnen geen werkelijke invloed op de gang van zaken uitoefenen reeds als ruimschoots vol doende splitsing. In Nederland schrikken wij niet bepaald van de aanwezigheid van vijf fracties in een parlement. Ceylon is overigens vrij van godsdienstige animosi teit, zegt de Observer. Senegalezen en Ta mils, Boeddhisten, Muzelmannen en Chris tenen werken in vrede en vriendschap naast elkaar. Ook de financiële stand van zaken is gunstig; sinds verscheidene jaren heeft de begroting een overschot getoond en de legering doet goed werk door de bouw van hydro-electrische centrales en de ontwik keling van de cultures, waarbij zij ernaar itreeft het land onafhankelijk te maken van de invloed van prijs-schommelingen in de productie-markt. De verhouding met Groot-Brittannië is bijzonder vriendschap pelijk en het hier geciteerde blad noemt Ceylon „een schitterend voorbeeld van het Britse streven om Aziatische volken tot zelfbestuur te leiden„Wij mogen hopen dat dit eiland, dat het schitterendste juweel in de Britse Kroon genoemd is, in ce kring van het Gemenebest zijn onver minderde luister zal behouden." Dat is dus niet gering. Ceylon is in de Tweede Wereldoorlog gespaard gebleven voor een inval der Japanners en als men sis Europeaan, vervuld van zorgen, van dit schone en rijke land leest, dat blijkbaar in zo goede verhoudingen leeft al duiden die bijna 20 communisten toch wel op politieke tegenstelling van belang, hoewel dan onderling verdeeld kan men naar zulk een omgeving verlangen. Zonder dat wij het direct op onszelf betrekken is het overigens niet kwaad eraan herinnerd te worden, dat er ook landen in de wereld zijn, die zelfs na de Tweede Wereldoorlog sen welvarend leven leiden en die toch geenszins in stilstand verkeren, maar een belangrijk stadium van nieuwe ontwikke ling doormaken. Het eiland heeft bijna tweemaal de op pervlakte van.ons land en telt nog geen ze« millioen inwoners. Het. is beschreven als een lusthof, een paradijs, met de weelde rigste plantengroei in dé grootst mogelijke verscheidenheid. Het verbouwt rijst, ka toen, maïs, cassave, suikerriet, thee, koffie, rubber. Het kan behalve op zijn schone flora ook op een buitengewone fauna vol verscheidenheid bogen. Het dierenrijk telt er olifanten nog wel v^n een bijzonder soort wilde zwijnen, buffels, herten, muskusdieren, stekelvarkens, jakhalzen, lippenberen en apen, verder talloze soorten vogels waarbij veel papegaaien en een sienigte slangen, waarvan er evenwel wei nig vergiftig zijn. En de kust levert veel parels. Zo talrijk zijn de gróte vraagstukken van deze tijd, zoveel belangstelling wordt van de gemiddelde mens gevraagd voor inter nationale verhoudingen en overzeese ver nieuwingen, waarvan onze voorouders niet droomden, zo vele zijn bovendien de zor gen van het dagelijks leven, dat het ons moeite kost ook maar een ogenblik aan dacht te vinden voor het feit, dat zich een grote staatkundige verandering op het verre eiland Ceylon voltrokken heeft. Wat hebben wij ermee te maken? In directe verhoudingen weinig; toch is liet in het licht der gebeurtenissen van deze tijd een symptoom van belang: een geslaagde ont wikkeling. R. p. Met ingang van heden is de rantsoenering van fietsen, fietsbanden en serviesgoed op geheven. Verwacht mag worden, dat het in elk geval mogelijk zal zijn de productie van fietsen en banden op een peil te handha ven, dat aan een redelijke behoefte kan worden voldaan. De productie van servies goed is vrijwel op voor-oorlogs peil. Aangezien 85 pCt. van de productie uit utilitv-ahrdewerk bestaat is te verwach ten dat na opheffing van de distributie slechts zij, die aardewerk strikt nodig hebben, ciit eenvoudig goed zullen kopen. Verwacht mag worden, dat degenen, die met hun resterende serviesgoed nog even voortkunnen, niet tot aanschaffing van het Stilitygoed zullen overgaan. Er is een regeling getroffen, dat die soorten aardewerk, welke speciaal voor1 iekenhuizen, horeca-bedrijven cd. ver vaardigd worden, ook aldaar terecht ko men. Tenslotte zij opgemerkt, dat door aan gekken van werkkrachten en door ge deeltelijke mechanisering de productie van serviesgoed dusdanig wordt verhoogd, dat binnen afzienbare tijd een redelijk voor- tieningspeil zal zijn bereikt. Conferentie van zestien Marshall- landen in Maart verwacht Volgens mededelingen uit welingelichte «ringen te Washington zou de mogelijkheid «estaan van een conferentie der zestien I Marshall-landen in Maart aanstaande.» Alle negentien opvarenden door de Neeitje Jacoba gered (Van een eigen verslaggever) In een vliegende storm, die van dc Noord zee één grote dot schuim maakte, is gis termiddag omstreeks half drie het Deense vrachtschip „Lotte, Skou" uit Kopenhagen, groot 1424 ton en toebehorende aan de rederij Oveskou, bij Castricum lekgeslagen en ten onder gegaan. De negentien opvaren den zijn door de reddingboot „Neeitje Ja coba" in IJmuidcn aan de wal gebracht. Het was ongeveer kwart voor twee. toen Radio Scheveningen in IJmuiden de eerste noodseinen van de Deen, die met kolen onderweg was van Dantzig naar Gent, op ving. Onmiddellijk werden schipper K. v. d. Meulen van de „Neeitje" en zijn beman ning gewaarschuwd, die snel bij het nood verkerende vaartuig arriveerden toen het echter al zware "slagzij maakte ver moedelijk door een ketelontploffing. De redding bleek niet gemakkelijk, want de zee was met het verstrijken van de tijd zo mogelijk nog ruwer geworden, zodat er met het springnet gewerkt moest worden. De sleepboot Noord-Holland die ter as sistentie was uitgevaren kwam net te laat: de Lotte Skou was reeds gezonken. „Naar schatting gebeurde het recht tegenover Castricum, even buiten de derde bank, og de plaats, waar inder tijd de IJm. 215 strandde", vertelt schipper v. d. Meulen van de „Neeitje", als zijn scheepje eenmaal in de rustige deining van de Vissershaven ligt en de geredde mannen, dankbaar en met vochtige ogen, over de loopplank zijn verdwenen. „God save you, skipper" zegt de kapitein. „Thanks very much" stamelt de nog wat verbouwereerde stuurman. Klaas v. d. Meulen laat alle hulde maar zo'n beetje over zich heen gaan en hij trekt zich een bitter beetje van de overal op vlammende lampen der persfotografen aan. „Ja, het was wat je noemt een vrij moei lijke redding. De Lotte Skou maakte zo'n hevige slagzij, dat we niet aan lij konden komen en aan loef hingen verscheidene mannen aan de stormleren. We hebben ze er afgepluktDe reddingboot is enige malen tegen de „Lotte Skou" gebotst, maai de met touw omwoelde steven voorkwam erger. Achter dit verhaal gaat het zoveelste drama van deze winderige winter schuil een wanhopig vechtende bemanning van een zinkende kolenboot, welke met een ge sprongen ketel in een onbarmhartige zee langzaam zinkt. Aan boord van de „Neeitje Jacoba" heb ben we 's avonds een paar mannen vgn de gezonken boot gevraagd, hoe alles precies ging, maar als ze uitgepraat zijn over die knaap van een schipper v. d. Meulen, weten ze^ niet veel te vertellen over de ramp zelf. Eén hunner heeft een' wond aan de vingers opgelopep, die door de heer A. P. Bakker wordt vérbonden, een ander loopt wat mank vanwege een opzaniker met een eind hout zoals hij het zelf verklaart een derde huivert in een iijflerhaast gere- quireerde deken, want tijdens de redding sprong hij mis en viel in zee, waar de reddingboot hem op het nippertje uit kon oppikken. „Eerst hebben we er tien afge haald en toen de rest" herinnert schipper d. meulen zich nog. Inmiddels heeft hij zich de lastige jour nalisten van het lijf geschud, de geredde bemanning is door de douane gevisiteerd „ook dat nog!" zucht te kapitein en wij moeten van de „Neeitje" af, die zeeklaar wordt gemaakt, want „er zitten nog meer buitengaats". Vair Wijk aan Zee stampt een coaster in ci-n heksensabbath en uit Morgen ontscheping „Johan v. Oldebarnevelt" Het m.Sj „Johan van Oldebarnevelt" met een groot contingent demobiliserende mili tairen uit Indië, komt hedenmiddag in Am sterdam aan. De ontscheping begint Woens dagmorgen om negen uur. „Kota Intcn" thuis. Het m.s. „Kota Inten" eveneens met mi litairen uit Indië aan boord, is in de afge lopen nacht om half vier in Rotterdam aangekomen. Engeland koipen radio-berichten over Op gevangen noodseinen. „Maak era maar weer klaar" zegt kapi tein v. d. Meulen. „Ze zal vannacht nog wel eens nodig zijn." Het is gelukkig niet nodig geweest. Laat in de avond vernamen wij nog, dat de coaster, die voor Wijk aan Zee in moei lijkheden verkeerde, door het afslechtende water buiten gevaar was gekomen. Frans-Spaanse grens te middernacht geopend Enkele seconden na middernacht is de Frans-Spaanse grens officieel opengesteld. Er was geen officieel vertoon en er waren slechts weinige nieuwsgierigen aanwezig toen de douanebeambten te Hendaye de rood-wit geblokte versperringsbomen, die de toegang tot de internationale brug over de Bidasso-rivier tot nu toe versperden, omhoog draaiden. Pas om acht uur hedenmorgen kwam de eerste internationale trein, de Parijs-Lissa- bon-express, de grens over. Kort na middernacht kreeg de interna tionale telefoondienst te Parijs reeds tal van gesprekaanvragen met Spanje te ver werken. Voor het eerst na ongeveer twee n„ no™Ar. ci »i jaren hebben de redactie-bureaux van United Press te Parijs en Madrid direet telefonisch contact met elkaar kunnen krij gen. De verbinding werd kort na midder nacht binnen vier minuten tot stand ge bracht. (United Press). zich in verbinding gesteld met de Deense consul, die in Amsterdam voor onderdak gezorgd heeft. De rederij, die de „Lotte Skou" gisteren heeft verloren, raakte de vorige winter bij Den Helder de „Lilian" kwijt. De Neeitje Jacoba'' die de zee haar prooi weer eens heeft ontnomen, brengt de vol tallige bemanning van de „Lotte Skou" behouden de haven van IJmuiden binnen. RUSSISCHE KOERSWIJZIGING VERWACHT Londense politieke kringen, die op de hoogte zijn van Russische aange legenheden, hebben te kennen gegeven dat zij in de nabije toekomst een koers wijziging van de Sovjet-Russische po litiek verwachten tengevolge van de ontwikkeling der politieke omstandig heden. Zij zien in de duidelijk waar neembare verzwakking van de Russi sche druk op West-Europa en in de eveneens te constateren toeneming van de onrust in het Nabije Oosten en het Middellandse Zeegebied een aanwij zing, dat de Sovjet-Unie haar koers, wellicht tijdelijk, gewijzigd heeft. De Londense waarnemers veronderstellen, aldus United Press, dat de versteviging van het anti-communistische front in West-Europa de Russische politici heeft doen inzien, dat een voortzetting van de druk op het Westen slechts zou lei den tot een nog hechter samenwerking der West-Europese landen en tot spoe diger vorming van een Westelijke unie. Men verwacht, dat deze ommezwaai ge leidelijk duidelijker waarneembaar zal worden en tegen het begin van de lente voltrokken zal zijn. Men veronderstelt te gelijkertijd echter dat Rusland de verder verwijderde doelen in het Westen niet vol ledig zal laten varen. Onder <}e feiten die zouden wijzen op een tactiek om het Westen te kalmeren, ziet men in Londense kringen het feit. dat Di- mitrof op zijn vingers getikt werd toen hij sprak over de formatie van een Oost-Euro- pese tol-unie, verder de matiging der Rus sische eisen betreffende Oostenrijk vastge legd ifi de voorstellen tot liquidatie van de Duitse activa in Oostenrijk, welke voor stellen aan de plaatsvervangers van de mi nisters van Buitenlandse Zaken in Londen werden voorgelegd voor de bijeenkomst van de komende week. Bovendien het Rus sische handelsverdrag met Groot-Brittannië dat voorziet in de levering van aanzienlijke hoeveelheden graan; verder wijst men op de matiging der Russische eisen voor kolen- leveranties uit Polen, welke eisen werden vastgelegd in het onlangs gesloten handels verdrag met Polen, waarin tevens Polen de W'egens samenzwering tot een aanslag met het oogmerk een omwenteling te weeg te brengen werd tegen de Surinamer Sanches door het O.M. bij de rechtbank te Para maribo drie jaar gevangenisstraf met af trek der preventieve hechtenis geëist. Een foto van Sanches cn zijn echtgenote voor hun woning, toen hij nog vrij man was. Bonkaarten van 1200 man P.T.T.-personeel verdwenen Diefstal in gebouw van het hoofdbestuur Uit het gebouw van het Hoofdbestuur der P.T.T. aan de Kortenaerkade in Den Haag zijn 1200 distributiestamkaarten, evenveel levensmiddelen- en textielkaar- ten, alsmede een aantal schoenenbonnen gestolen, alles toebehorende aan het in dienst zijnde personeel. Ten gerieve van het uitgebreide perso neel worden de bonnenkaarten centraal afgehaald. Hiervoor worden op gezette tijden de stamkaarten bü een daartoe aan gewezen ambtenaar ingeleverd, die later weer voor de uitreiking van de bonnen- kaarten aan de betrokkenen zorg draagt. Gisteren deed deze ambtenaar de ont dekking, dat dit gehele pakket verdwenen was. De dief wordt onder het personeel ge zocht, daar hij niet alleen op de hoogte moet zijn geweest, dat de bonnenkaarten centraal worden gehaald, doch ook waar ze opgeborgen waren. verzekering gaf, dat het Westen in de toe komst uit Polen kolen kon betrekken. Men is er zich in Londen van bewust, dat al deze symptomen slechts een tijdelijk doel hebben, waarbij men de gestelde doelen niet uit het oog zal verliezen, waaronder de economische integratie van Oost-Europa. Van de andere kant ziet men de toe nemende onrust en politieke moeilijkheden alsmede de rijke olievelden in het Nabije Oosten als een vruchtbare grond om de toe nemende Sovjet-interesse op te wekken en om de zenuwenoorlog naar dit gedeelte te verplaatsen. Het Russisch protest aan het adres van Perzië wordt algemeen uitgelegd als een aanwijzing, dat Rusland het terugtrekken van de Russische troepen uit Perzië in het vorige jaar niet als definitief beschouwt, omdat Rusland in dit protest melding maakte van de overeenkomst lussen Rus land en Perzië van 1921 waarbij Rusland verlof kreeg naar Noord-Perzië in bijzon dere omstandigheden troepen te zenden. (United Press). „Ik lieh Polen verraden" In zijn boek „Ik heb Polen verraden", schrijft de voormalige Amerikaanse am bassadeur in Warschau, Arthur Bliss Lane, dat het te gjotc vertrouwen, dat president Roosevelt in zijn invloed op Stalin stelde, ten dele verantwoordelijk is voor „het tra gische verraad van Polen". Bliss Lane verklaart, dat Polen aan de USSR verkocht is om Ruslands deelneming aan de oorlog tegen Japan te verzekeren en tevens omdat men vreesde, dat Stalin opnieuw met Hitier zou onderhandelen. Op 5 Mei om 4 uur vrij In overleg tussen de regering en de Stich ting van de Arbeid is besloten aan het bedrijfsleven voor te stellen op 5 Mei al gemeen vrijaf te geven na 4 uur 's middags. Eenzelfde regeling zal gelden voor het overheidspersoneel. Wanneer om bedrijfs- technische redenen een bedrijf niet om 16 uur kan worden stopgezet, wordt in over- eging gegeven aan de desbetreffende ar beiders in een of andere vorm een redelijke compensatie te geven. Deze regeling voor de nationale feestdag is door het College van Rijksbemiddelaars goedgekeurd. Indien in door het College van Rijksbe middelaars bindend vastgestelde regelin- ;cn de nationale feestdag als snipperdag of als extra vrije dag is aangewezen, vervalt deze aanwijzing. Een overeenkomstige rege ling geldt voor lopende collectieve arbeids overeenkomsten. Voorts besloot de regering, dat aan de .•ooravond van de bevrijdingsdag, dus op 4 Mei. van 6 uur des middags af de natio nale herdenking onzer doden zal plaats hebben. De openbare gebouwen zullen op dal uur de vlaggen halfstok hijsen. Des middags te 3 uur zal in de Ridderzaal te 's Gi-avenhage een herdenkingsbijeenkomst worden gehouden onder auspiciën van het comité Nationale Herdenking. NIEUWE HELICOPTER. Vier-en-twintig passagiers en drie ton vracht kunnen worden vervoerd met wat aangekondigd wordt als 's werelds grootste helicopter. Het is het Cierva-toestel „Air- i horse", dat wordt voortgedreven door een Rolls Royce Merlin-motor van 1640 pk. De helicopter, die in het voorjaar gereed zal komen, heeft een kruissnelheid van 185 j km. per uur. „Renville" vertrekt heden Laatste bijeenkomst aan boord Maandag werd om ongeveer zeventien uur Javatijd met klein ceremonieel de laat ste vergadering der delegaties aan boord van dc „Renville" gehouden. Kapitein Ty- ree, Abdoelkadir, Moh. Roem cn de heer Herremans vo'Crden hierbij het woord. Omtrent het zakelijk gedeelte hiervan kan gemeld worden, dat beide delegaties het besluit namen, om afwisselend drie we ken tc Batavia cn te Djokja te vergaderen. De Nederlandse delegatie heeft toegezegd de republiek hulp te verlenen wat betreft het vervoer naar Djokja door de lucht, het locale transport en de radioverbindingen tussen Batavia en Djokja. Voorts zullen vier subcomités worden ingesteld, welke het politieke, militaire, economisch-finan- ciële en sociaal en administratieve onder deel der onderhandelingen zullen behande len. Na behandeling in genoemde subcomités zal de beslissing over de betreffende pun ten door de gehele conferentie genomen worden. In de redevoeringen van boven genoemde personen werd het accent gelegd op de waarde van de „Renville" voor de onderhandelingen en werd dank uitge bracht aan kapitein Tyree en zijn beman ning voor hun medewerking. De Ameri kaanse delegatie der commissie van drie had tevoren aan kapitein Tyree een plaquette voor bevestiging op het dek aan geboden, waarop vermeld staat: „17 Januari 1948 Renville agreement signed on this deck". Vandaag vertrekt het schip via Guam en Pearl Harbour naar San Diego, waar kapitein Tyree over een maand hoopt te zijn. Het woord is aari PhilipGuedalla: Het dictatorschap is slechts eert middel om de schijn van bcsteu- dighcid te geven aan lijdelijke achteruitgang, en naties stellen er zelden prijs op zich diegenen tc herinneren, die de leiding van hun achteruitgang hadden. Politieke partijen op Borneo wijzigen hun houding Het front Nasional te Samarinda cn een federatie van 24 verenigingen, die streven naar een Negara Indonesia Merdeka, (te zamen 5000 leden) hebben op een vergade ring te Samarinda een resolutie aangeno men, waarin zij zich bereid verklaren met de Nederlanders samen te werken. Het Front Nasional sticht thans afdelin gen in Oost-Borneo; verwacht wordt, dat binnenkort andere- coöperatieve verenigin gen in Oost-Borneo hun standpunt zullen wijzigen en meedoen aan de verkiezingen voor de raden. Amerikaanse troepen naar Palestina? Een republikeins lid van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft ge zegd, dat. naar hem ter ore was gekomen, de Amerikaanse regering overweegt een militaire macht van veertigduizend man naar Palestina te zenden ter handhaving van de orde. Dc Haarlemse politie heeft een schoen maker aangehouden, verdacht van verduis tering van een bedrag van f 800 Hij was reeds gesignaleerd door de politie van Nijmegen. Rondetaf el-conferentie Terwijl enerzijds bij de. Tweede Kamer aanhangig is het wetsontwerp, dat zal moe ten leiden tot wijziging van de Surinaamse en Curayaose staatsregelingen en anderzijds ter Rondelal'el-conferentie de richtlijnen worden vastgesteld voor de toekomstige constructie van het Koninkrijk, staan de beide delegaties uit de West op h£t stand punt, dat aan deze beide phasen vooraf dient te gaan een aantal feitelijke verande ringen binnen de grenzen van de bestaan de regeling, welke onmiddellijk effectief zullen worden. Zowel de Surinaamse als de Curayaose delegaties wensen een aantal maatregelen, welke de onrpiddellijke instel ling van een verantwoordelijk bestuur be ogen. De Nederlandse Aptillen verlangen daarenboven nog een onmiddellijke feite lijke verandering met betrekking tot de status van het eiland Aruba. Hoewel de wensen van beide gebieds delen Suriname en de Nederlandse An tillen in tal van hoofdzaken parallel topen en hoewel de beide delegaties uit de West besprekingen dienaangaande met de Nederlandse regering hebben aangevraagd, zullen zo wordt verwacht de twee delegaties haar besprekingen met de mi nister van Overzeese Gebiedsdelen toch afzonderlijk voeren. De delegatie van Curasao zal eerst met de minister overleg plegen. Besproken zal dan worden welke feitelijke wijzigingen met betrekking tot de instelling van ver antwoordelijk bestuur onmiddellijk te ver wezenlijken zijn. Gedacht wordt aan de in stelling van een college van gecommitteer den, dat zal worden ingeschakeld bij de uitvoering van het beleid van de gouver neur. Voorts is men voornemens, bij het overleg de status van Aruba ter sprake te brengen. Vrijdag zal de delegatie van Curasao op nieuw een onderhoud hebben met minister Jonkman. Daarbij zal een aantal wensen met betrekking tot het ingediende wetsont- Mevrouw Roosevelf komt naar Nederland Mevrouw Eleanor Roosevelt, de echtge note van wijlen president Roosevelt, zal op 15 April een bezoek aan Nederland brengen.Op die dag zal zijnet haar door dc rijks universi teit te Utrecht aangeboden eredoctoraat ii de reclitsweten schappen aan vaarden. Mevrouw Roo sevelt zal op 12 April in Lon den tegenwoor dig zijn bij de r—1 Sm'i:?;: dat daar ter nagedachtenis aan president Roosevelt is opgericht. Op 15 April zal zij per K.L.M.-vlicgtuig uit Londen naar Ne derland komen. Echtpaar verdronk baby van acht maanden In de laatste dagen voor de bevrijding werd in Klarenbeek een misdaad gepleegd, welke wellicht nimmer bekend zou zijn geworden als niet een der betrokkenen, de Duitse militair J. T. er in een brief aan ziin vrouw, geschreven uit het kamp te Avegoor, op gezinspeeld had. Deze brief, waarin hij dreigde hun geheim te zullen verraden, werd onderschept. Zo kwam men achter een misdaad, waarvoor het echtpaar zich voor de rechtbank te Zut- phen te verantwoorden had. Zij hadden in Maart 1945 hun dochtertje van acht maanden in een dekentje gewikkeld en in een beek verdronken. Bij de beoordeling van deze zaak hield de Officier van Justi tie rekening met de tijdsomstandigheden. Tegen de vrouw eiste hij een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Dc cis tegen de Duitser was een gevan genisstraf van vijf jaar en daarna over brenging naar Duitsland. Op 21 Februari zal de rechtbank uitspraak doen. werp tot wijziging van de staatsregeling ter sprake worden gebracht. Ten aanzien van berichten, volgens welke de delegatie van Curayao onverwijld naar de West zal terugkeren, indien het overleg met de minister van Overzeese Gebieds delen niet tot bevredigend resultaat zou leiden, vernam het A.N.P. in de kring der delegatie, dat deze eventualiteit volgens sommige delegatieleden voortvloeit uit de aan de delegatie gegeven opdracht van de Staten. Nieuwe organisatie zonder de Sovjet-linie Naar de Washingtonse correspondent van de New York Times „uit hoge diplo matieke- en vakbondkringen" verneemt, zal het wereldverbond van vakverenigin gen in October worden ontbonden. Het is waarschijnlijk, dat de Britse, Amerikaanse en enkele andere vakver bondscentra reeds eerder hun contributies aan het verbond zullen staken. Men verwacht, dat er uiteindelijk een nieuwe wereldvakorganisatie zal worden gevormd zonder de Sovjet-Unie. De beiae grote Amerikaanse^ vakbonden AFL en CIO zouden wel deel uilmaken van de nieuwe organisatie. Jan Prins overleden In het Diaconessenhuis te Naardcn is Maandagavond op 71-jarige leeftijd over leden Chr. L. Schepp. die onder het pseu doniem Jan Prins grote bekendheid als dichter verwierf. Schepp, die aanvankelijk bij de marine was, werd in 1924 als kapitein-luitenant ter zee afgekeurd en gepensionneerd. Hij liet in 1911 zijn eerste dichtbundel verschijnen onder de titel „Tochten". Zes jaar later kwam de bundel „Getijden". Aan Indië wijdde Jan Prins zijn in 1932 verschenen bundel „Indische Gedichten". Zeer bekend is zijn gedicht op Rotterdam, zijn geboorte stad, geschreven na het bombardement door de Duitsers in 1940. Jan Prins ver taalde ook een groot aantal fabels van La- fontaine. Hij werd door dr. P. C. Boutens ingewijd in de schoonheid van het klassieke Grieks en vertaalde later Plato's „Timaios". De laatste jaren werkte Schepp mee aan een nieuwe Shakespeare-vertaling. As van Multatuli wordt naar Westerveld overgebracht Op Zaterdagmiddag C Maart zal in de Urnentuin V van het Crematorium te Wes terveld een monument onthuld worden, waarin de as van Eduard Douwes Dekker (Multatuli) en zijn tweede vrouw zal wor den bijgezet. Dit monument, dat ontworpen is door de architect A. H. Wegerif Gzn. te Wassenaar, wordt door de Vereniging voor facultatieve lijkverbranding aangeboden, nadat het bestuur van het Multatuli-genpotschap verzocht had de as van de schrijver van „Max Havelaar", die tot nu toe in dc Uni versiteitsbibliotheek te Amsterdam rustte, naar Westerveld te mogen overbrengen. WIND UIT UITEENLOPENDE 5 RICHTINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins- S dagavond tot Woensdagavond: Krachtige tot matige wind. draaiend naar richtingen Noord-West en Noord- Oost. later krimpend naar Zuidwest. 5 Vanavond en vannacht enige regen, dan opklarend, doch morgen in de loop van de dag weer toenemende bewol- 2 j king- Weinig verandering van tempe- 2 ratuur II Februari: j Zon op 8.05 uur, onder 17-44 uur i Maan op 9.09 uur, onder 19.05 uur iinHHiiMumiiiiKuiuuiHiiuiiiiuuuiauuiw

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1