Haarlems Dagblad Geen Antwoord Brits-Zuidamerikaans geschil over Zuidpoolgebied in critiek stadium U. N.O.-commissie voor Palestina vraagt om een legermacht P.T.T. zal het monopolie krijgen voor de omroepdistributie /Grondwet kan nier op zij gezet worden", zegt prof. Logemann Centimeters 62e Jaargang No. 18865 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, 14825. Redactie 11)600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. Drukkery Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 17'Februari 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- cn Feestdagen. Abonnementsprijs per weck 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post 4.5U. "Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem QF ENIGE LEDEN van de Eerste Kamer tevreden zullen zijn met het antwoord, dat zij van minister van Boetzelaer op hun opmerkingen in het Voorlopig Verslag over de begroting van Buitenlandse Zaken heb ben gekregen, moet nog blijken. Maar ik geloof het niet. De bewuste leden hebben opgemerkt, dat de uitlatingen van de mi nister bij de behandeling van zijn begro ting in de Tweede Kamer blijk geven van ernstig misverstaan van de idealen der federalistische stromingen. De minister heeft geantwoord dat hij ze wel begrijpt en zelfs waardeert. Maar hij vraagt zich af of de mogelijkheid voor de practische ver wezenlijking onder de huidige omstandig heden aanwezig is. Dat kan hij zich nu wel afvragen, maar dat is niet de vraag. De voorstanders van federalisme in de eerste plaats voor West-Europa die practische idealisten zijn en zakelijke oogmerken hebben tot verbetering van de onzakelijke en ver ouderde staten-verhoudingen, die nu nog heersen, verwachten heus niet dat dat Ver enigd Europa morgen, of over een jaar, een feit zal kunnen zijn. Maar zij willen er ten snelste heensturen. En zij zijn zich wel bewust dat de drang der omstandigheden in hun richting stuwt, want zowel Benelux met zijn tol-unfe en economische unie als de economische samenwerking van zestien West-Europese 'landen inzake het Plan- Marshall en de rede van Bevin, waarin hij tot aaneensluiting oproept, zijn daar be wijzen voor. Wat verwachten zij nu van de minister van Buitenlandse Zaken? Dat hij vooruitziet. Dat hij en zijn raadgevers zich niet bepalen tot dat eeuwige afwachten, dat het overjarige kenmerk van het plech tige Huis op het Haagse Plein is, maar dat zij een weg voor de toekomst zullen wijzen. Regeren is niet afwachten, maar vooruit zien. En duizenden denkende mensen in dit land vragen zich af: waar gaan wij toch eigenlijk heen? Wat is ons doel? Wat willen wij? Willen wij alleen maar eens kijken wat er verder gebeurt en dan maar zien, er zo goed mogelijk ons voordeel mee te doen? Dat kon wel eens tegenvallen. En deze houding is slap en 'zonder bezieling. Hebben wij na onze deelneming aan Benelux geen initiatief meer te nemen, geen fris geluid meer te doen horen, geen grote lijn meer aan te geven? Minister van Boetzelaer heeft nog enkele zinnen in zijn Memorie van Antwoord ge zet. Nog meer woorden. „Er dient in aan merking te worden genomen, dat de ver wezenlijking dezer idealen een aaneenslui ting van het ganse Europa zou vereisen.'' „Neen", zeggen de federalisten, „voor lopig alleen van het deel van Europa, dat ten Westen van het IJzeren Gordijn ligt. En men kan zo nodig zelfs met kleine groepsgewijze federaties beginnen". De minister evenwel „vraagt zich af' hij blijft zichzelf maar vragen stellen, ofschoon vragen wel in een Voorlopig Verslag, maar niet in een Memorie van Antwoord thuis horen „of het streven naar federalisme meer kansen biedt dan een algemene orga nisatie, zoals door de Verenigde Volken v.ordt becogd." Dit is een nogal zonderlinge vraag, want het statuut van de Verenigde Volken biedt in zoveel woorden nadruk kelijk de gelegenheid tot het vormen van regionale organisaties. De twee oplos singen vormen dus geen tegenstelling. In tegendeel: zij zouden elkander aanvullen. waarbij men dan. moet hopen, dat de Ver enigde Volken er spoedig in zullen sla gen, meer te doen dan „beogen". Misschien denkt minister van Boetzelaer op dit punt hoopvoller. Maar waarschijnlijker is, dat hij het alleen blijft afvragen. Toch zijn ministers er om antwoorden te vinden en te geven en daarnaar te handelen. Niet om te blijven twijfelen. Ik ben nog niet klaar met de analyse vaii 'slieren Van Boetzelaer's antwoord. In de volgende zin lonkt hij weer het fede ralisme en schrijft: „De minister geeft zvch echter tenvolle rekenschap, dat het ogen blik kan komen, waarop tot. een nauwe aan eensluiting van geheel West-Europa dient te worden overgegaan.'" Dit is wat men noemt: een veilige zin. Er staat niets in waarop iemand zich ooit zou kunnen be roepen. Het kan vriezen en het kan dooien. Kamerleden kennen evenwel dit soort zin- nen van het Plein en worden er soms ste kelig bij. Dus kan men er niet mee eindi gen. Het beste zal wezen, zich achter iemand te verschuilen. Wie? Het ligt voor o'e hand: „Voorstellen van deze strekking, als gedaan door minister Bevin, moeten dan obk zeer ernstig onder ogen worden gezien en aan een uitgebreide studie onderworpen. Met name de kwestie-Duitsland verdient bij de beoordeling van een nauwere samen werking de aandacht. Ook met dé positie van de overzeese gebiedsdelen moet in de voorgestelde consolidatie zeer ernstig wor den rekening gehouden". De lezer ziet het: minister Bevin heeft minister Van Boetzelaer nieuwe ideeën voorgetoverd ofschoon die als mogelijk heden al sinds jaren besproken zijn en nu moet liet Plein ze aan een uitgebreide studie onderwerpen. Leve de reddende stu die; maar daar had het Plein in 1945 al mee kunnen beginnen. Het had zelfs, ofschoon men zich geschokt voelt bij de gedachte Mleen, zelf voorstellen kunnen doen. Nu bepaalt onze bezorgde bewindsman er zich toe, de Kamer en het Nederlandse volk te beloven dat hij de voorstellen „ernstig on der ogen zal zien" en met de overzeese ge biedsdelen „ernstig rekening houden". Ik geloof niet dat iemand verwachtte, dat hij er grapjes over zou maken en ik geloof'ook met dat de Eerste Kamer zal opkijken van zijn vermelding van de kwestie-Duitsland en de overzeese gebieden. Want, daar had iedereen ook al eens eerder van gehoord. Het. is dus evenmin verhelderend als de rest. De bedoeling van de „uitgebreide studie" is duidelijk. Die betekent: En val mij nu Voorlopig niet meer lastig. Ik moet studeren op die rede van Bevin. Wat een man! Wat een voorstellen! Hoe durft-ie! Ik hoop dat er spoedig een andere minis ter op het Plein zal komen. Een doorzetter, die Vooruit durft zien, voor zijn mening uit komen en klare taal in zijn Memories en in de Kamer spreken. Mijnentwege mag die man plat spreken, zijn Frans niet best be heersen en niet zo vriendelijk zijn. Minister Van Boetzelaer is wel vriendelijk. Maar daar hebben wij weinig aan. Wij moeten op het Plein iemand hebben die in deze tijd Past, dus geen afwachter. Hoe eerder, hoe liever. Dan zullen de Kamers ook eens tot grote debatten over Buitenlandse Zaken kunnen komen, 'zoals men die in andere parlementen vanouds kent en zoals ik ze daar zo menigmaal heb bijgewoond. Het Plein aarzelt voortdurend, in deze en in. andere zaken. Dit is geen tijd en er is geen tijd- om te aarzelen. R. P, Chileense en Argentijnse troepen op Brits gebied, Britse kruiser snelt toe De Britse minister van Staat, lïcctor McNeil, heeft Maandag in het Lagerhuis meegedeeld, dat eenheden van de Argen tijnse en van de Chileense marine, die in TEngelse territoriale wateren in het Zuid poolgebied bij de Falklandseilanden ope reren, troepen op Brits grondgebied aan land hebben gezet. „Engeland zal deze aanval op zijn autori teit niet door de vingers zien", aldus McNeil. „Er worden stappen genomen, opdat de gouverneur van de Falklandseilanden de steun krijgt die hij nodig heeft. Hoewel de tegenstrijdige aanspraken •eeds lange tijd bestaan, aldus de minister, heeft de regering het nooit nodig geoor deeld de internationale gemoederen te verontrusten of de openbare mening wak ker te schudden. De minister van Buiten landse Zaken heeft verklaard te hopen, dat de regeringen van Argentinië en Chili zijn wens zouden delen provocaties te vermij den. Eenheden van de Argentijnse én Chi leense marine opereren thans in de terri toriale wateren van bij de Falklandseilan den behorende Zuidpoolgebieden met het doel de aanspraken op de souvereiniteit in dit gebied kracht bij te zetten. Zij hebben troepen aan land gezet en zijn van plan militaire posten op Brits gebied te vesti gen. De regering beschouwt haar recht op de bij de Falklandseilanden behorende ge bieden als onbetwistbaar, zo ging McNeil voort, en is steeds bereid geweest de kwes tie aan internationale arbitrage voor te leggen. De regeringen van Argentinië en Chili wilden hiervan echter niets weten. Wij beschouwen dit als een bewijs, dat zij piet in staat zijn Engeland zijn juridische rechten te betwisten. De Argentijnse rege ring, zo besloot McNeil, heeft voorgesteld een internationale conferentie over de kwestie te houden en wij hebben dit voor stel nog in overweging". Officieuze kringen, die in nauwe betrek king staan tot de Chileense regering, ver klaren naar aanleiding van de verklaring van McNeil, dat Engelands houding in het geschil over de bij de Falklands-eilanden behorende Britse bezittingen in het Zuid poolgebied „te sterk geprononceerd is wan neer men de gebeurtenissen in aanmer king neemt en bedenkt, dat over het ge schil nog steeds onderhandeld wordt." Britse kruiser op weg. „Chili houdt de deur open voor* een vriendschappelijke regeling en onder schrijft volkomen McNeils verklaring om trent de noodzaak provocaties te vermij den", aldus genoemde kringen. Het Chi leense ministerie van Buitenlandse Zaken weigerde commentaar te leveren op McNeils verklaring. Naar van betrouwbare züde wordt ver nomen, is de 8000 ton metende Britse krui ser Nigeria Maandag uit Simonstown naar de Falklands-eilanden vertrokken. Tot de Falklands-eilanden behoren o.a. ongeveer 200 kleinere eilanden. Op één hiervan Deception Island heeft Ar gentinië een weerstation gevestigd. Ge ruchten, dat uranium en andere „atoom"- materialen in het Zuidpoolgebied aanwezig zouden zijif, hebben de belangstelling voor de woeste gebieden in dat deel van de wereld opgewekt. Verleden weeft is een Argentijnse vlooteenheid, waaronder twee kruisers, uit Buenos Aires voor de manoeu vres naar de wateren van de Zuidpool ver trokken. Een dag tevoren vertrok de Chi leense president, Videla, uit Santiago om een nieuwe Chileense luchtbasis op het eiland Greenwich van de Zuid-Shetland- groep te openen. Er is daar reeds een Cfai- leens marinestation gevestigd. In een officiële verklaring, uitgegeven door de Chileense onderminister van Bui tenlandse Zaken, wordt gezegd, dat Chili „een vriendschappelijke oplossing" voor het geschil met Engeland over Zuidpool gebied wil blijven zoeken. Bloembollenexpert overleden Te Haarlejn is Zaterdag op 74-jarige leef tijd de heer T. M. Hoog, in leven mede directeur van C. G. van Tubergen's Bloem bollen- en Zaadhandel, overleden. De heer Iloog. die in Diemen werd geboren, kwam al jong bij zijn oom Van Tubergen in huis en volgde te Haarlem het onderwijs. Het bleek al spoedig, dat hij grote belangstelling cn liefde voor het bloembollenvak koesterde. Hij werd dan ook in het bedrijf van de heer Van Tubergen opgenomen, waarvan hij. na de omzetting in een Naamloze Vennootschap, als mede-directeur optrad. De heer Hoog werd bekend door het win nen van nieuwe freesia's. Hollandse Iris. Gladiolus en andere bolgewassen. Op het gebied van bloemzaden was hij een autori teit. Ook was hij een hartstochtelijk amateur fotograaf en de foto's in de catalogi van zijn firma zijn voor een groot deel van zijn hand. De teraardebestelling heeft plaats op Don derdag 19 Februari op de begraafplaats „Westerveld". In een volkomen verwoeste Joodse grens- wijk tussen Tel Aviv en Jaffa sluipen man nen van het Joodse ondergrondse leger Uissen de puinhopen op zoek naar verhor- gen Arabische guerillas. Dit beeld van ver woesting en steeds biUerder wordende strijd begint steeds meer de grensgebieden tussen de Joodse en Arabische streken in Palestina te beheersen. Truman maant Arabische landèn tot kalmte In een gisteren verschenen rapport heeft de Palestina-commissie van de Verenigde Volken aan de Veiligheidsraad verzocht zonder uitstel een leger te vormen om de verdeling van Palestina door te voeren. Het rapport zegt, dat de toestand in Pa lestina „buitengewoon ernstig" is en dat men verwachten kan, dat hij nog ernstiger wordt. Het. rapport legt er de nadruk op, dat het Britse standpunt, dat de strijd na de beëindiging van het mandaat in hevigheid zou kunnen toenemen, bevestigd wordt door de verklaringen van het Joods bu reau. De commissie heeft geen reden om te veronderstellen, dat er geen sterke geor ganiseerde tegenstand der Arabieren zal plaats hebben. Truman maant tot kalmte. President Truman heeft een'beroep ge- Wetsontwerp bij Tweede Kamer ingediend In de toelichting op een wetsontwerp tot wijziging van de Telegraaf- en Telefoon- wet deelt de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting a.i. mede, dat hij bil het bepalen van de gedragslijn, welke ten aanzien van de verzorging van de radio distributie gevolgd dient te worden, tot de slotsom is gekomen, dat legalisatie vamde inmiddels gegroeide verhoudingen de voor keur verdient boven terugkeer tot het vooroorlogse machtigingsstelsel, dus dat aanleg en exploitatie van radiodistributie- inrichtingen met uitsluiting van anderen aan het Staatsbedrijf der Posterijen, Tele grafie en Telefonie moeten worden voor behouden. Bij exploitatie door P.T.T. zullen de zeer rendabele, de normaal exploitabele en de ongunstige gebieden in één hand komen, waardoor de grens van hetgeen economisch verantwoord moet worden geacht hoger ligt dan bij verdeelde exploitatie, zodat ook die gebieden kunnen worden bewerkt, die. voor incidentele exploitatie minder aantrekkelijk of. onaanvaardbaar zullen blijven. Hoewel P.T.T. van meet af was belast met het toezicht op de technische verzor ging, leidde het vóór 1941 geldende systeem er toe, dat in de practijk met dit toezicht de hand moest worden gelicht omdat bij strikte naleving van dat voorschrift tal van bedrijven ten dode gedoemd zouden zijn geweest, daar zij de financiële lasten, voortvloeiende uit een technische verzor ging van hoge kwaliteit, niet konden dra gen. De toestand, waarin de verschillende netten en inrichtingen zich bevonden ten tijde van de eigendomsovergang, was dan ook in vele gevallen zeer bedroevend. De radiodistributie is tot dusver nog niet geëxploiteerd op een wijze, welke in over eenstemming kan worden geacht met de mogelijkheden, gelegen in een exploitatie door P.T.T. Dit zal eerst kunnen geschie den zodra dit- ontwerp kracht van wet zal hebben verkregen en zodoende de waar borgen zullen zijn geschapen om de no dige kapitalen in dit bedrijfsonderdeel te investeren. In de nabije toekomst zal gerekend moe ten worden op de toepassing van zeer korte golven voor de toevoer van radioprogram ma's. Slechts een goed geoutilleerd bedrijf als dat der P.T.T. zal de verschillende zich meiingen 'zaf hierbij voordoende mogelijkheden in goe de banen kunnen leiden. Ook mogen eventuele televisie-aspecten, al vormen deze nog vérre toekomstmoge lijkheden, niet uit het oog worden verlo ren. Geraamd wordt, dat voor wederop bouw, vernieuwing en verdere uitbreiding geïnvesteerd zal moeten worden een be drag van ongeveer 50 millioen gulden. Hiermede zou bereikt kunnen worden, dat door alle bestaande centrales vier pro gramma's zouden kunnen worden doorge geven. Door toekenning van het monopolie aan P.T.T. wordt besparing aan materiaal, tijd en geld verkregen en zal bovendien de materiaalkeuze zodanig plaats hebben, dat een juiste verhouding ontstaat tussen bin nen- en buitenlandse aankopen. Het onderscheid, hetwelk het Radiore glement 1930 maakt tussen „Radiodistribu tie" en „draadomroep" is inmiddels door de ontwikkeling der techniek achterhaald. „Radiodistributie", hoewel een ingebur gerd begrip, is geen juiste omschrijving meer van hetgeen in feite wordt bedoeld. Vandaar dat de voorkeur wordt gegeven aan de invoering van het begrip „omroep distributie". Volksrepubliek op Korea Het. Amerikaanse „Transradio News Agency" heeft bericht uit Seoel (Korea) ontvangen, dat het Noordelijke, door de Sovjets bezette deel van Korea zich tot een „democratische volksrepubliek" heeft uitgeroepen. Volgens het bericht zou de nieuwe republiek uiteindelijk ook het dooi de Amerikanen bezette Zuid-Korea om vatten. Midden Maart zou een volksraad bijeenkomen om zich over een grondwet- uit te spreken. Communistisch vakbondsleider in de V.S. gearresteerd Uit Washington wordt gemeld, dat Fer dinand Christofer Smith, secretaris van het nationale maritieme vakverbond ge arresteerd is omdat hij als een „commu nistische vreémdeling" wordt beschouwd. Volgens mededeling van het ministerie van justitie is Smith zonder borgtocht naar Ellis Island overgebracht om uitgewezen te worden. Het verbond van Amerikaanse zeelieden is aangesloten bij de CIO. In de Rotterdamse haven kwamen in de week van 7 tot en met 13 Februari 162 zee schepen binnen, het hoogste aantal in één week sinds dc bevrijding. De landelijke raad van de E.V.C. heeft besloten een solidariteitsfonds in het leven te roepen, dat in het vervolg alle steuninza- daan op „zekere belanghebbende regerin- „gen, zich in te tomen waar het de kwestie Palestina betreft", aldus heeft het Witte Huis bekend gemaakt. De mededeling van het Witte Huis is gedaan naar aanleiding van berichten, dat I president Truman de koningen van Irak en Saoedi-Arabië zou hebben verzocht, zich te onthouden van geweld ter bestrij ding van het verdelingsplan voor Palesti na. Het Witte Huis weigerde deze berich ten te bevestigen, doch verklaarde, dat de Amerikaanse regering in de laatste -maan den er bij zekere belanghebbende regerin gen op had aangedrongen* in het belang van de veiligheid in het Midden-Oosten en de wereldvrede, dat zij zich zouden mati gen met betrekking tot de toestand in Pa lestina. Woordvoerders der Amerikaanse rege ring, die ongenoemd wensen te blijven, hebben volgens Reuter meegedeeld, dat president Truman persoonlijk een brief heeft gericht aan koning Ibn Saoed, in welke brief er op wordt aangedrongen, dat de koning de Arabieren tot zelfbeheer sing zou aanmanen met betrekking tot Palestina. GEVECHTEN. Volgens Joodse kringen te Tel Aviv hebben ongeveer 400 geüniformeerde Ara bieren Maandag hevige aanvallen onder nomen op drie Joodse nederzettingen het gebied van Beisan. bij de grens van Transjordanië. 40 Arabieren zouden hierbij gesneuveld zijn. Wisseling in Haarlems raad Mevrouw N. MensinkHoogerbeets, Ar beid». die sedert 1945 zitting had in de Haar lemse gemeenteraad i.oorspronkelijk Nood- raad) heeft wegens huiselijke omstandig heden als raadslid bedankt. Haar zetel wordt ingenomen door de heer J. R.*van Eysden, die na de bevrijding ook in de tijdelijke raad zitting had. RONDE-TAFEL CONFERENTIE De verklaring van vier van de acht Cura- caose gedelegeerden, dat zij niet aan de besprekingen zullen deelnemen, vormde gisteren een pijnlijk begin van de eerste openbare vergadering der Rondetafelcon ferentie. De vier gedelegeerden nemen geen genoegen meer met toezeggingen, maar ver langen onmiddellijke invoeringen van be paalde bestuurshervormingen op Curacao eventueel zonder de daarvoor noodzakelijke wetswijzigingen. „De eisen van Suriname zijn niet lager dan die van Curasao",verftaarde mr. ar. J. A. E. B u i s k o o 1 namens de Surinaam se delegatie, „maar wij willen de deelne ming aan de conferentie niet afhankelijk stellen van de onmiddellijke inwilliging daarvan". Ook mr. Buiskool drong echter op spoed aan en verzocht niet te wachten op een nieuwe Grondwet. Mr. M. F. da C o s t a Gomez van Cu racao betreurde dat vier leden zijner dele gatie zich hadden teruggetrokken. Hij vond ook het Nederlandse tempo te traag en vroeg met gebruikmaking van het staats- noodrecht een verantwoordelijk bestuur voor de Antillen in-te stellen. Hij diende een hiertoe strekkende motie in. Dr. W. L. P. M. de Kort van de Neder landse delegatie, die verklaarde voor zich alleen, dus niet namens de delegatie als ge heel te spreken, zeide dat het toel^nnen van een zelfstandig meesterschap in eigen huis niet het moeilijkste was. De gelijk waardigheid in verbondenheid, die meer is dan gelijkwaardigheid in zelfstandigheid, stelt Nederland voor het grootste probleem „Nederland moet deze gelegenheid aan grijpen om Suriname te winnen, anders zal het Suriname verliezen," zeide de heer J. A. deMiranda, die van oordeel was, dat Suriname «een voorbeeld is geweest van een ondemocratische staatsvorm. Een geheel ander geluid liet de heer L. D. Gerharts horen. Hij betreurde de ver klaring van mr. Van der Meer. waarvan hü tevoren niets had geweten. Diens verkla ring dat op Curasao onrust heerst, bestreed de heer Gerharts. „Toen het serviesgoed werd vrijgegeven, was er in Den Haag veel meer onrust" zei deze spreker, die voorts mr. Van der Meer verweet, dat de hetze waarover deze sprak, alleen^ in zijn eigen kring wordt gewekt. „Daarbuiten heeft hij bliikbaar nooit rondgekeken." Curasao is een Nederlandse volksplan ting. Het is nooit een eigenlijke kolonie geweest, zo zeide de heer Gerharts. De huidige rem op een democratische ontwikkeling van Curasao wordt gevormd door de staten zelf en het stelsel van partij politiek op Curasao, dat nog in het stadium der kinderziekten- verkeert. De verhouding van de volksplanting Curasao tot Neder land is zeer hecht. Indonesië is Curasao daarentegen nagenoeg onverschillig. De heer A. Karamat Ali somde enige wensen der Surinamers op en zeide, dat men ondanks bepaalde grieven een grote aanhankelijkheid voor Nederland voelt. Zijn medegedqlegeerde de heer P. Wijn- gaarde liet zich veel scherper bewoor dingen uit. „Ons geduld is volkomen uit geput. Nederland verspeelt zijn laatste kans. Het wereldgeweten tolereert geen koloniale verhoudingen meer en wij zullen niet aarzelen op dat geweten zo nodig een beroep te doen". Belangwekkend was de rede van oud minister prof. J. H. A. Logemann. Hij maakte er bezwaar tegen. (Sat men de bin ding van wet en grondwet te licht gaat opvatten. „Het staatsnoodrecht dat in In donesië van zoveel betekenis is geworden, is niet gemaakt om in Indonesië naar be lieven hervormingen in te voeren, maar omdat Indonesië bezet was en omdat bij gevolg een regeling nodig was voor een Haags „Europa" congres organiseren. - Een standbeeld voor de „Vader van India", de Mahatma Gandhi, wordt op het ogenblik vervaardigd door de Engelse beeldhouwen .4tri Brown, een bewonderaar van de ver moorde Indische volksleider. Mevrouw Brown helpt haar echtgenoot bij de vol tooiing van het beeld, dat bestemd is om ergens in Londen te worden geplaatst ter herinnering aan het goede werk van de „Grote Ziel". Definitieve afwijzing door Labour De nationale uitvoerende commissie van de Labourpartij bevestigde Maandagavond, dat de partij geweigerd heeft aan de con ferentie van hef Verenigd Europa in Den Haag deel te nemen op grond van het feit, dat zij niet werkelijk representatief voor West-Europa is. Deze verklaring werd uitgegeven door de secretaris-generaal van de partij, Morgan Phillips in antwoord op een hernieuwd verzoek van Winston Churchill. Morgan Phillips verklaarde, dat de voor gestelde samenstelling van het congres van Den Haag hem ontvankelijk scheen voor tegenwerpingen. Zulk een congres kan nauwelijks hopen enige practische bijdrage te leveren voor de totstandkorriing van de Europese een heid en zou integendeel alleen tengevolge hebben dat de hele idee in discrediet komt. Hij zei verder, dat de Britse Labourpartij een leidende rol vervulde bij de totstand koming van de Europese samenwerking door bijeen te komen in een conferentie van de West-Europese socialistische par- tijeit om hun krachten te coördineVen bin nen het raam van het Europese herstel plan. Tenslotte zei hij, dat de nationale raad van de partij haar besluitr herhaald had om de leden van de Labourpartij af te raden deel te nemen aan de commissie van een Verenigd Europa van Winston Churchill evenals aan de conferentie van Den Haag. (United Press). Haarlemse afdeling van de Bewe. ging van Europese Federalisten Evenals elders in den lande zal Haarl«m binnenkort een afdeling tellen van de Beweging van Europese Federalisten die, zoals bekend is, binnen haar gelederen alle Nederlandse voorstanders van een Euro pese federatie verenigt. De afdeling Haar lem is in oprichting en zal op Woensdag 25 Februari in zaal Brinkmann aan de Grote Markt haar eerste openbare bijeenkomst houden, waar Anton van Duinkerken en mevr. Bigot, oud-gemeenteraadslid van Heemstede, liet woord zullen voeren. De bijeenkomst is vrij toegankelijk er. vangt aan om 8 uur. overgangsperiode. Die situatie bestond voor de West niet. Als wij thans de for mele binding van wet en Grondwet opzij zouden schuiven, dan is daarmee de eer bied voor democratie aangetast en deze eerbied is juist het hoogste goed, dat ons straks in het nieuwe staatsgebouw zal moeten verbinden". Een miskenning van wet en Grondwet ligt volgens prof. Lo gemann ten grondslag aan de opdracht, door de Staten van Curacao aan de dele gatie gegeven. Deze opdracht bindt de leden als eenheid en miskent hun indivi duele meningen. Dit is in strijd met de be voegdheid van de Staten, die slechts re presentatieve personen hadden aan te wij zen. Die leden, die gemeend hebben naar deze opdracht te moeten handelen en zich aan deze conferentie te moeten onttrekken, hebben de verkeerde weg gekozen; een schadelijke fout van Curacao, nu juist het werk der hervorming is begonnen". Maandagmiddag om zes uur heeft minis ter Jonkman de vier leden van de Cura- caose delegatie ontvangen, die niet aan de beraadslagingen der Rondetafel-conferentie hebben deelgenomen. Na het onderhoud, dat ruim een uur duurde, verklaarden de vier leden der delegatie, dat zij in geen geval het voornemen hebben spoedig naar de West terug te keren. De openbare zittin gen zullen zij echter niet bijwonen. Morgen zullen de scholieren van Gym nasia, Lycea, H.B.S.'en, U.L.O.- en Nijver heidsscholen erop uittrekken om de Haar lemmers en bewoners der omgeving in massa tot grondeigenaars van het Midden- Dam terrein te maken. Gij weet wat deze ongewone grond-exploitatie beoogt. Er moet een Nationaal Monument komen op dat Midden-Damterrein en er zullen nog enige kleinere monumenten in andere plaatsen des lands verrijzen om 'bij zondere gebeurtenissen in herinnering te houden opdat wij de strijd en het verzet uit oorlogsdagen en bezettingsjaren en vooral de duizenden, die er hun leven bij offerden, niet vergeten. Maar dat is het enige en zelfs het hoofddoel niet. „Meer Steun dan Steen" zou het motto van de actie kunnen zijn, want de bedoeling is dat het grootste deel van de millioenen, die men tenslotte in het gehele land hoopt ver gaard te hebben, bestemd zal worden voor hun nabestaanden. Grote bedragen uit de staatskas worden reeds voor dit doel aan gewend. Er wordt op ons allen een beroep gedaan om het door onze bescheiden grond aankoop mogelijk te maken, dat de kin deren van hen die vielen de opleiding en kansen-in-het-leven zullen krijgen, waarop hun vaders voor hen hadden gehoopt cn die zij door eigen voortgezette levensarbeid hadden willen verzekeren. Toen zij hun leven in de waagschaal stelden moeten zij daaraan hebben gedacht. De gedachte moet hen beklemd hebben. Maar zij zullen, ten slotte, op ons hebben gerekend. Aan dat laatste Vertrouwen van mensen, die in doodsgevaar verkeerden en moedig door zetten voor onze zaak, moeten wij beant woorden. De jeugd der Middelbare-, U.L.O.- en Nijverheidsscholen is te hulp geroepen door het Haarlemse comité. Wij zouden dc leden van dat comité niet gaarne tekort willen doen door een mogelijke indruk te wekken, dat zy de taak aan de scholieren overlaten. Want dat is niet het geval. Zelden zal een comité voor dergelijk doel met evenveel toewijding en volharding hebben gewerkt als dit. Het heeft een voorbeeldige energie ontwikkeld. Bij zijn actie „in eerste aan loop" heeft het reeds de Haarlemse aan koop van vierkante centimeters Damter- rein voor een waarde van 15.000 bewerkt. Maar de landelijke organisatie heeft deze stad en haar omgeving, die trouwens van ouds bekend zijn voor haar vrijgevigheid bij behartiging van de algemene zaak, op een bijdrage van 75.000 geschat. De grote actie moet dus nog 60.000 opbrengen. Het is daayvoor dat het Haarlemse co mité. zich wel bewust <^t men het best slaagt als men de frisse kracht der jongeren aan de stugge werkkracht der volwassenen paart, de jeugd te hulp heeft geroepen. Zij zal haar werk niet half doen, want dat ligt niet in haar aard. Eenmaal enthousiast ge maakt, eenmaal op gang. zet zy door. Zij zal u allen enteren, als ik l)et zo mag uit drukken in een oude zeemansterm, die dit maal vriendschappelijke aanval aanduidt. Ontvangt de jonge mensen goed en stelt hen niet teleur. Koopt uw vierkante centi meters en schaart u daarmee onder die menigte die tenslotte met trots zal zeggen: een flink stuk van dat Midden-Damterrein is ons bezit. Maar die van binnen ook de in werkelijkheid veel groter voldoening zal smaken, dat zij heeft meegedaan en dat zij zich toch weer gevoeld heeft, bijna drie jaar later, zoals bij de bevrij ding. Toen wij allen immers zeiden en ook dachten: de nagedachtenis van de gevalle nen zullen wij blijven eren en hun vrouwen a kinderen kunnen op ons rekenen! n,p. Amsterdammers met centimeters geslagen Nog is de uitslag van dc monumenten actie niet geheel bekend. In Haarlem wor den nog dagelijks centimeters verkocht, zo dat de Haarlemmers op weg zijn een flink stuk van het Damterreln te veroveren. U kunt ze nog kopen bij het huisje op de Grote Markt en bij vele winkeliers. Weerbericht HETZELFDE WEERTYPE Verwachting medegedeeld door het K N M.I. in De Bilt. ge'dig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Zwakke tot matige Oostelijke wind. Enkele overdrijvende wolkenvelden en overdag opnieuw zonneschijn Droog weer. In de nacht lichte tot matige vorst. Morgen temperatuur geleidelijk oplopend tot iets boven het vriespunt. 18 Februari: Zon op 7.52 uur. onder 17 57 uur Maan op J OU-

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1