SCHUDT UW LEVER WAKKER c c IJML'IDEN IS DE VULKAAN KWIJT De Marine verhuisde naar Den Helder Mr van der Goes van Naters wil vragen stellen aan minister Van Boetzelaer SANAPIRIN „Boerenleider" Jan Saai voor het Bijzonder Hof Nieuwe «itgaveri Wereldnieuws WOENSDAG 18 FEBRUARI 1948 (Van een verslaggever) Onder een klare voorjaarshemel is het marinereparatieschip „Vulkaan" gisteren van IJmuiden naar Den Helder opgestoomd, als een logge, grijze haai, omgeven door een vloot van zeven loodsmannetjes oftewel mijnenvegers, die door de straffe bries deinden naar de rode vinger van de Huis duinense vuurtoren. De Stentor en de Churchill hebben het gevaarte in de vroege ochtend van zijn meerplaats gesjord en om negen uur werden de laatste vaarwels gewuifd naar IJmuiden, de gastvrije basis, waar de Jannen maar node af scheid van namen. In een zondoorschoten zee ploegden de tweede en de zesde flottielje van de Marine xnijnopruimingsdienst hun baan om de rustig voortstampende Vulkaan en aan boord van deze luiaap heeft de comman dant G. P. Küller ons een en ander verteld over het gevaarlijke werk van de mijnen vegers, die nog steeds slag leveren tegen accoustiche, magnetische en drijvende mijnen, welke de Noordzee buiten.de vrije zönes onveilig blijven maken. Inj heeft ons het relaas gedaan van de lange kabels, die achter zo'n BYMS de populaire be naming voor de oorspronkelijk bij de Brooklyn Yards gebouwde vegers aan slepen, om een magnetisch veld te schep pen, dat een mijn doet ontploffen. Een filmpje toonde in het manschappenverblijf, hoe dat alles precies gaat: de boeienlegger tast zijn weg in de te vegen zóne vooruit en paalt het „terrein" af, gevolgd door de vegers zelf. die of met een klok een accoustische hamer in een klokvormig .in strument, die het gegrom van de scheeps schroef nabootst en aldus de geluid-gevoe lige mijnen tot explosie dwingt, of met een van uit zwerm-borden en messen voorziene kabel, waarmee hun verankerde soortgenoten worden losgesneden. Oventje Ter hoogte van de Hondsbosse zeewering hebben wij bewonderend gesnoven in de oven, die 600 spiegeleieren in één klap pro duceert en gekeken in de kledingmaga zijnen van de Vulkaan, waar een textiel- groothandelaar zijn vingers naar zou af likken, maar wier inhoud met de meest gestrenge rechtvaardigheid onder de ma rinemannen wordt verdeeld. Deze Vulkaan, die zovele maanden het havenbeeld van IJmuiden beheerste, heeft intussen een respectabele staat van dienst achter de rug: als „Beachy Head" aan welke naam een miniatuur-vuurtoren in de longroom herinnert gleed zij tegen het einde van de oorlog van een Vancouverse werf en toen de Britse navy ging inkrimpen, werd de 10.000 ton grote boot aan Nederland in bruikleen afgestaan met de restrictie, dat er niets in haar inwendige zou worden veranderd. Daarom staat die monster- spiegeleieren-oven ook nog steeds in de kombuis, want het werkelijke gebruik er van zou natuurlijk niet in overeenstemming zijn met de Nederlandse voedselpositie. Daarom zijn er nog zulke halfs-meters drempels, waar een argeloze burger zijn onschuldige nek telkens weer bijna over breekt. Als reparatieschip heeft deze Vulkaan in de achter ons liggende na-oorlogse jaren onschatbare diensten aan de mijnenveeg- dienst bewezen. Twaalfhonderd man kun nen er desnoods zes maanden lang op leven inclusief de uitgebreide staf van technici, die er over een timmermanswerkplaats en een metaaldraaierij beschikken, zoals er Hilversum vreest naasting van zijn electriciteitsbedrijf De gemeenteraad van Hilversum heeft Zich in een uitvoerig adres tot de Eerste en Tweede Kamer gericht, met betrekking tot het probleem der electriciteitsvoorziening van Hilversum. Het electriciteitsbedrijf, dat jaarlijks een winst van omstreeks drie honderdduizend gulden in de gemeentekas doet vloeien, wordt met naasting door het Provinciaal Electriciteitsbedrijf voor Noord holland bedreigd. De minister van Binnenlandse Zaken had reeds medegedeeld geen aanleiding te kun nen vinden zich tegen.de voorgenomen overneming door het P. E. N. te verzetten. In het adres wordt betoogd dat het elec triciteitsbedrijf van Hilversum met meer dan 85.000 aansluitingen in aard en wezen het nauwst aansluit bij de onaangetaste grote stadsnetten van Amsterdam en Haar lem, waarop het in grootte volgt. 'Attlee wenst Britse democratische tradities te handhaven De Britse premier. Clement Attlee, heeft een voorstel van het conservatieve Lager huislid Smithers om de communisten in Engeland buiten de wet te stellen en hun bezittingen te confiskeren, van de hand gewezen. Hij verklaarde, dat volgens de Britse traditie alle partijen hun beginse len mogen uitdragen als zij maar binnen de wet blijven. De regering slaat nauw lettend iedere activiteit, die gericht is op de omverwerping van de constitutie, gade. De radio geeft Donderdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gebed. 7.45 en 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Sym- phonische muziek. 10 00 Engels kerkkoor. 10.15 Morgendienst. 10.45 Viool. 11.00 Zieken bezoek. 11.45 Orgel. 12.00 Angelus. 12.03 "Piano. 12.30 Weerbericht. ,12.33 Dansorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Dansorkest. 13.45 Hors d'Oeuvre. 14.00 Symphonische muziek. 34.40 Voor de vrouw. 15.00 Platen. 15.30 An- cora-trio 16.00 Bijbellezing. 16.45 Strijk kwartet. 17.00 Jeugdjournaal. 17.30 Orgel. 18.00 Nederlandse emigranten in Canada. 38.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.15 De vaart der volken. 19.30 Actualiteiten. 19.45 De R.V.D. antwoordt. 20.05 Ster-avond. 21.15 Pamiliecompetitie. 21.35 Piano. 21.45 Vervolg steravond. 22.45 Overdenking. 23.00 Sympho nische muziek. 23.45 Mannenkoor. HILVERSUM II. 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00. 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Werken van Chabrier. 7.30 Pla ten. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.15 Sym phonische muziek. 9.15 Morgenwijding. 9.35 Platen. 10,30 Voor de vrouw. 10.35 Viool. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Vrouwen in de omroep. 31.20 Werken van Rosy Wertheim. 12.00 Kwintetspelers, 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Piano. 13.15 Orgel en trio. 14 00 Voor de vrouw. 14.20 Sopraan en piano. 15.00 Voor zieken. 16.00 Gevarieerd program ma. 17 00 Kaleidoscoop. 17.20 Welk dier?. 17.30 Platen. 17.50 Rijk over zee. 18.15 Sport- praatje. 18.30 Lichte muziek. 19 00 Het klokje van 7 uur 19 05 Tom Poes. 19.15 Musette- orkc-st. 19 30 Voksmuziekschool. 20.05 Echo van de dag. 20.15 Orkest en viool 21.15 Luis terspel „De vlucht". 22.30 Fluit en piano. £2.45 Ons wegennet. 23.15 Platen. misschien weinig aan de vaste wal zullen zijn, wat gecomprimeerdheid en perfectie aangaat. In de namiddag heeft de Vulkaan haar entrée op de rede van Den Helder ge maakt met een plukje wuivende Helde naren aan de wal, toen de mijnenvegers vooruit gingen, om hun ligplaats in de haven in te nemen. Voor de kwijnende plaats op de top van Xoordholland is deze marine-Injectie on getwijfeld welkom: of zij er wezenlijk toe zal bijdragen, de afsterving van Den Hel der te voorkomen, is nog een open vraag. Temeer, omdat de omstandigheid, dat de Vulkaan in een speciaal voor haar gegra ven gleuf in de haven moet worden ge schipperd, duidelijk aantoont, dat het schip ginds veel minder haven-accomodatie heeft dan in IJmuiden. Netjes op een rijtje liggen de mijnenvegers der Koninklijke Marine in de middensluis .te IJmuiden. Het is voorlopig de laatste keer geweest, dat er marine-eenheden in deze plaats te zien waren, want Dinsdag zijn zowel de „Vulkaan" het 10.000 ton metende reparatieschip als de zeven mijnen vegers naar Den Helder verhuisd. De Jantjes zelf waren liever gebleven Ibsen op z'n Amerikaans. David O' Selznick gaat in Noorwegen en Zweden een Amerikaanse versie makan van Ibsen's drama: „Een poppenhuis". De opnemingen beginnen ongeveer 15 April en de productieleider Argyle Nelson zal spoedig naar Scandinavië vertrekken om de voorbereidende maatrege len te treffen. Schilderijen voor Roosendaal. Het ge meentelijk museum „De ghulden roos" te Roosendaal heeft van de stichting „Neder lands kunstbezit" de beschikking gekregen over negentien waardevolle schilderijen van oude meesters. De werken maken deel uit van de uit Duitsland teruggevoerde Nederlandse kunst bezittingen, welke meest uit Joods bezit afkomstig zijn en welker eigenaren zich niet meer hebben aangemeld. Zij zijn daarom overgegaan naar deze stichting, die ze over enige musea in het land zal verdelen. Onder de werken voor Roosendaal bevinden zich een schilderij van Jac. Ruijsdael (landschap met vee), „Pascha" van de Beukelaar, „Land schap met torens" van Jan Steen, „Bosge- izcht" van Jan Vermeer van Haarlem. Uren, die maar duren En Uw bed wordt een pijnbank. U kent dat. Door die zangerige Rheuïnatische pijnen, nachten van hanewaken, draalen en wentelen, van links naar rechts, voor en na. Maak daar toch een einde aan! Neem Kru- schen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kru- 6chen heeft een wondere weldadige werking. Dat komt omdat Kruschen Uw bloed sneller doet stromen en het zuivert van schadelijke zuren, die nu oorzaak zijn van Uw lijden en Uw pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist (Adv.) TWEEDE KAMER Conversie-ontwerp goedgekeurd (Van onze parlementaire redacteur). Minister van Boetzelaer moet een voor treffelijk violist zijn en wanneer hij zijn instrument bespeelt, vermag hij zijn even tuele hoorders daarvan mee te laten ge nieten. Als minister van Buitenlandse Za ken schijnt hij echter soortgelijke kunst op het gebied van de hem rakende onder werpen niet bijster machtig te zijn. Daar om, zo mag men aannemen, vond mr. Van der Goes van Naters (Arbeid) het nuttig een verzoek te doen om deze be windsman te mogen-interpelleren over een ganse reeks van vraagstukken, waarbij Nederland sinds het begin van dit jaar betrokken is, zoals eventuele uitbreiding van de Benelux ên van het verdrag van Duinkerken, onderhandelingen en voor stellen met betrekking tot hetgeen Bevin wil en ten aanzien van de Marshall-orga nisatie. In de eerstvolgende vergadering welke waarschijnlijk pas over ruim veer tien dagen wordt gehouden zal de Ka mer over dit ihterpellatieverzoek beslissen. De bewindsman krijgt dus ruim de tijd om zich met behulp ook van zijn ambtenaren op dit alles voor te bereiden. Een open bare gedachtenwisseling over de hier ver melde en voor ons land ongetwijfeld hoogst belangrijke kwesties is onzes inziens inderdaad toe te juichen. De verdere middag ging vrijwel geheel heen met de behandeling van het wetsont werp, dat beoogt de minister van Finan ciën te machtigen tot convertering van staatsleningen over te gaan, wel te ver staan voortaan op voet van vrijwilligheid. Mr. De Wilde (A.-R.) en mr. Teu- lings (K.V.P.) kwamen met vele, vooral door laatstgenoemde zeer breedvoerig ont wikkelde bezwaren voor de dag. De minister was zo wijs, om ten aanzien van een onderdeeltje een nederlaag te in casseren. Een door hem bestreden amende- ment-Teulings, dat de werkingsduur van de wet tot een jaar wilde bepalen, kwam er met grote meerderheid door: alleen de communisten en de Partij van de Arbeid stemden tegen. Maar Excellentie Lieftinck hield het been stijf, toen mr. Teulings pro beerde eveneens met behulp van een amendement, de regelmatige aflossing, in gaande met het eerste jaar na de uitschrij ving van een lening, er door te krijgen. Dit wilde de minister juist niet omdat hij gedurende een zekere tijd vrij wenst te blijven, terstond tot algehele aflossing van een lening over te gaan. Derhalve liet hij het „onaannemelijk" horen, hetgeen mr. Teulings deed terugkrabbelen, althans in die zin, dat hij zijn amendement introk. Spoedig hierna ging het ontwerp er zonder hoofdelijke stemming door. Dit laatste ge lukte niet met de wijziging van de Hoger Onderwijswet, welke in de toekomst sub sidiëring van bijzondere universiteiten mogelijk zal maken. Met de communisten stemden wegens principiële bezwaren de Staatkundig Gereformeerden tegen, met het resultaat dat de Kamer zich met tegen 8 stemmen met het ontwerp ver enigde. TABLETTEN (MUNHARDT.) Kou-en pij n verdrijvers bij uitnemendheid Weer een Frans magazijn uitgebrand De Franse pers maakt melding van een brand, welke de algemene opslagplaatsen Aubervilliers te Parijs heeft verwoest en waardoor voor een waarde van ongeveer vijftig millioen francs aan meubelen, be stemd voor oorlogsslachtoffers, verloren is gegaan. In de persberichten wordt een pa rallel getrokken tussen deze brand en de brand welke onlangs gewoed heeft in de magazijnen te Charenton, waarbij grote partijen levensmiddelen, van de Ameri kaanse vriendschapstrein, voor een waarde van zeshonderd millioen francs, opgeslagen door de „Entraide Frangaise" en bestemd voor kinderen en ouden van dagen, verlo ren gingen. Door bladen van verschillende richtingen worden vermoedens van kwaad willigheid geuit. Mr. Th. Keune, procureur-fiscaal bij hét Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam eiste Dinsdagmorgen zeven jaar gevangenisstraf met aftrek van de tijd in voorarrest door gebracht en ontzetting uit de openbare rechten voor de tijd van het leven tegen de 47-jarige landbouwer Jan Saai uit Bar- singerhom. Verdachte liet zich in Juni 1941 benoe men tot gedeputeerde en later tot „be stuursraad" van de provincie Noordhol land, waarbij hij echter de titel „gedepu teerde" behield in tegenstelling tot de an dere „bestuursraden". Tevens was hij boe renleider voor de provincie Noordholland van de „Landstand". In beide functies heeft hij de pogingen om de Nederlandse landbouwers op nationaal-socialistische wijze te organiseren gesteund, aldus de dagvaarding. Ook werd hem ten laste ge legd, dat hij in Mei 1943, toen uit protest tegen het wegvoeren in krijgsgevangen schap van de Nederlandse militairen de boex-en een stakingsbeweging hadden op gezet, tegen de toenmalige commissaris van Noordholland,. Backer had gezegd, dat met kracht tegen deze stakingen opgetre den moest worden. De griffier van de Provinciale Staten van Noordholland, mr. M. A. Stufkens ver telde als getuige a charge, dat verdachte allerminst een politiek fanaticus was en dat hij nooit het initiatief nam tot maat regelen die pro-Duits waren. Ook de beide andere getuigen, de bux-gemeester van Barsingerhorn en de plaatselijke arts spra- keix zich in die zin uit. Mr. Keune hield in zijn requisitoir rekening met deze ge tuigenverklaringen, vond evenwel een zware straf op zijn plaats en kwam ten slotte tot bovenvermelde eis. Uitspraak op 2 Maart. Verdachten van moord op logementhoudster ontkennen De arrondissementsrechfbank te Am sterdam heeft gisteren een begin gemaakt met de behandeling van de zaak tegen de 25-jarige Kees H., zijn 23-jarige broer J. H. en de 24-jarige L. H. van der H., die er van verdacht worden op 2 November 1946 de 61-jarige Anna Marsman, die in de Warmoesstraat te Amsterdam een loge ment exploiteerde, te hebben vermoord. De vrouw werd in de voorkamer, waar van de deur toegang tot de straat gaf, naast de divan, waarop zij de nacht placht door te brengen, op de grond aangetroffen. Zij was gewurgd. Van der H. meldde zich daags daarna bij de Haagse politie, toen hij in de bladen gelezen had, dat hij van de moord verdacht werd. Eind November werden de gebroeders H. in Frankfort aan de Main aangehouden. Het drietal stond aanvankelijk gezamen lijk terecht. Van der H. ontkende iets met de moord uit te staan te hebben. Wel zeide hij gezien te hebben, dat de oude vrouw overvallen werd. Jaap H. ontkende even eens. Kees ontkende weliswaar de moord gepleegd te hebben, maar gaf toe, dat er een plan bestaan had om haaf bewuste loos te slaan en haar te beroven van haar spaarcentjes. De zaken tegen de drie verdachten wer den hierna gescheiden behandeld. Eerst legde Kees H. als getuige tegen Van der H. een verklaring af, waarin de laatste beschuldigd werd van de moord. Zelf gaf Kees toe de benen van het slacht offer te hebben vastgebonden. Volgens- Kees was zijn broer Jaap noch bij de moord noch bij het van te voren beraamde plan tot beroving betrokken geweest. Ver volgens gaf Jaap, die als volgende ver dachte werd binnengeleid, een uiteenzet ting van wat hij op de bewuste nacht en de daaraanvolgende dagen had uitgevoerd. Als getuige tegen Jaap werd daarop Van der H. weer binnengeleid, die het op Jaap voorzien had en beweerde, dat hij wakker geworden door gestommel naar beneden liep in het logement en daar de beide broers de vrouw zag overvallen. Volgens hem was het Jaap, die zijn handen om de keel van de oude vrouw had. Wegens het ontbreken van verscheidene getuigen werd de behandeling daarop tot 13 April geschorst. VOORRANG VOOR MILITAIREN OP DISTRIBUTIEKANTOREN. Tussen het ministerie van Oorlog en het Centraal Distributiekantoor is een regeling getroffen waarbij aan alle uit Nederlands- Indië terugkerende militairen der Ko ninklijke Landmacht, die daar ten minste zes maanden dienst hebben gedaan en deze dienst op goede wijze hebben verricht, door de plaatselijke distributiekantoren voor rang zal worden verleend bij de behande ling hunner distributie-aangelegenheden op vertoon van een ingevulde en onder tekende pagina van het hun uitgereikte demobilisatieboekje. Deze voorrang zal ook verleend worden nan reserve-officieren, die op 10 Mei 1940 in militaire dienst waren, al dan niet als officier; militairen van de lichtingen 1940 en ouder; oorlogsvrijwilligers met lange verbandakte; leden der Prinses Irene- brigade en militairen, afkomstig uit West- Indië. Prins Bernhard heeft in Rotterdam een onofficiëel bezoek gebracht aan de Ameri kaanse luchtdoelkruiser „Spokane". Dé Oostenrijkse bondspresident heeft de heer J C. van Marken te Amsterdam be noemd tot honorair consul-genex*aal van de republiek Oostenrijk. ZWITSAI FABRIEKEN APELDOOR Voetbal Selectie-wedstrijd voor Nederlands jeugd-elftal Als voorbereiding voor de jeugdinterland- wedstrijd BelgiëNederland (spelers tot en met 20 jaar), welke ontmoeting evenals de „grote" wedstrijd BelgiëNederland op 14 Maart a.s. te Antwerpen zal worden gespeeld, heeft de jeugdtechnischc commissie van de KNVB de volgende 2 elftallen samengesteld, die elkaar Donderdag 26 Februari a.s. in het Utrechtse stadion in een selectiewedstrijd zullen ontmoeten. Elftal A: doel: Pruinmel (Be Quick, Gr.); achter: Bauer (RFC) en Tebak (Eindhoven); midden: Boumeester (NAC), v. 't Hax-t (Ajax) en Steenbergen (Feijenoord); voor: Clavan (ADO), Lughtliart (Be Quick, Gr.), Michels (Ajax), Moddejonge (Enschedé) en Carlier (VW>. Elftal B: doel: Vinck (Blauw Wit); achter: Herberts (Vitesse) en Meines (Frisia); mid den: v. d. Toorn (Xerxes), De Boer (Go Ahead) en Verbeek" (Sparta); voor: Colthof (HVV), v. d. Gijp (Emma), v. Vljet (HMS>, Brummelman (Hengelo) en De Grooth (GVAV). Reserves: Huysman (NOAD), Rombouts (NO AD), Westphal (Excelsior), Luiten (DOS) en Röhrig (HBS). Jaarvergadering G.V. „Bato' De gymnastiekvereniging „Bato" hield Maandag j.l. haar 52e jaarvergadering, waar bleek, dat na een aanvankelijke inzinking het ledental was gestegen tot 700. In het bij zonder boekten de afdelingen in Noord de grootste winst. De financiële resultaten wa ren zeer gunstig, ook technische successen werden behaald. De heren C. Th. Smal en J. D. de Kruyf werden met algemene stemmen opnieuw als leiders benoemd. In de Technische Commissie werd bij acclamatie mej. H. J. Keur als secretaresse benoemd. Ook de handbalcommissie werd zonder wijzigingen herbenoemd. De voorzitter de heer A. J. Fortgens sprak er zijn genoegen over uit, dat het mogelijk was om de leden van verdienste het ere metaal der vereniging uit te reiken, met de wens, dat deze leden mej. C. J. H. de Liefde en de heren C. Vex'steeg, A. H. Kuipers, J. H. O. v. d. Wal en A. M. Prent nog lang de ver richtingen van de vereniging" zouden kunnen volgen. Met een woord van opwekking tot grote deelneming aan de diverse gebeurtenissen be sloot de voorzitter deze zeer geanimeerde vergadering. Vóór de visite komt, scheer ik me gauw nog even glad met Philips „PHILlSHAVE", zegt Staalbaard. Alleen de steker in 't stopcontact en, terwijl ik lekker in m'n luie stoel blijf zitten, vliegt mijn,baard er af. Laat U door een demonstratie bij Uw handelaar eens persoon lijk overtuigen, hoe gemakkelijk droogscheren is met: Schaatsen rijden Kees Broekman wint andermaal de 5000 m. Gisteren werden'te Gjoevik wedstrijden op de 500 en 5000 meter hardrijden gehouden, waaraan de beste internationale rijders deel namen, onder wie Kees Broekman en Jan Langedijk. De 5000 meter werd andermaal een over tuigende overwinning voor de jonge Neder lander. Op de korte afstand was zijn tijd echer niet'zo best, zodat hij in het eindklasse ment op de derde plaats kwam. De resultaten waren: 5000 meter: 1. Kees Broekman (Nederland) 8 min. 24.8 sec.; 2. Henry Wahl (Noorwegen) 8.37.7; 3. Odd Lundberg (Noorwegen) 8.41; 4. Pajor (Hon garije) 8.42.1: 5. Reidar Liaklev (Noorwegen) 8.43; 6. Jan Langedijk (Nederland) 8.50.6. Het totaal klassement luidde: 1. Odd Lundr berg (Noorwegen) 97.000: 2. Johnny Werket (V. St.) 97.120; 3. Kees Broekman (Neder land) 97.380. Stuurpian Flink: Kapitein Marys in de bewerking van Elise M. Ca meron. Uitgeverij „De Sleutel" Antwerpen-Haarlem. Het feit, dat er verscheidene oude paarden van stal zijn gehaald, die wat geroskamd en opgedoft de wagen van de kinderlitera tuur vooruit moeten helpen, is geen compli ment voor de huidige jeugd-auteurs. Stuur man Flink is een dier oude beestjes e: hoezeer er ook aan hem „bewerkt" en ge schaafd is, hij brengt het nog steeds nie boven de middelmaat uit. Elise Camerte heeft zich lang niet voldoende rekensc' gegeven, dat dit nogal traditionele Cru: verhaal de lezers van 1948 niet kan worde: voorgeschoteld in een stijl, die vijf en twintij jaar geleden al als verouderd werd schouwd. De strijd om een eiland: Wim Blok dijk; uitgeverijmij. „De Sleutel*, Antwerpen-Haarlem. df In een korrelig en daardoor weinig samea hangend proza behandelt de auteur van di oorlogsboek de verwoede strijd van dft schipbreukelingen, die na een Duitse tor pedoaanval op een rotseiland voor de Afri kaanse kust terecht komen en daar tenslotti door een Autralische kruiser van verlos worden. Met een zeker genoegen beschrijft Blokdijk enige rampen van wercldoorloj nummer twee en alleen daarom al vermoe. delijk zal de middelmatige stijl bij de jongt I') lezers, voor wie het boek bestemd is, niet o> valen kunnen wij zijn werk maar mati| appreciëren. Wanneer komt het einde va: de nog steeds aanhoudende stroom weinjj h< opbouwende kinderboeken in zicht? Dexi verschaalde wraakgevoelens gaan wat wrang smaken, zo iangzamerhand. F. en u zult 'e morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter ga! in uw In gewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U' raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en Uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Zwemmen Driekamp Dinsdagavond werd te Amsterdam Hel tweede gedeelte van de driekamp HDZ, ADZ en DWR in het zwembad aan de Heiligenweg verzwommen. De uitslagen waren: 100 meter borstcrawl dames: H. Termeulën, HDZ, 1 min. 7.6 sec.; J. van Waard, DWR, 1 min. 11.2 3ec.; W. Willemsen, HDZ, 1 min, 11.4 sec. 50 meter rugslag meisjes 13 en Jj jaar: W. Willemsen, HDZ 39.9 sec.; J. Har ders, HDZ 40 sec.s T. Oort, HDZ 41.6 sec, 50 meter borstcrawl meisjes 15 en 16 jaar: T. Hoeks, DWR 34.4 sec.; J. van Dijk, ADZ 35 sec.; "ITiea de Mooij, DWR 35.8 sec. 200 meter schoolslag dames junioren: C. Aurik, ADZ 3 min. 3.3 sec.; A. Nieuwendijk, HDZ 3 min. 14,8 sec.; J. de Groot, ADZ 3 min. 18.4 sec, 3 x 50 meter wisselslag persoonlijk dames: H Termeulen, HDZ 2 min. 9.2 sec.: W. Willem sen, HDZ 2 min. 12.4 sec.; A. de Groot, ADZ 2 min. 15 sec.: 5 x 50 meter borstcrawl esta fette meisjes 15 en 16 jaar: „De Waterratten", 3 min. 2.2 see.; ADZ 3 min. 16.8 sec.; HDZ 3 min. 24.2 sec. Motorsport Speedway-competitie op komst In het komend seizoen zullen de motor- i races op de gewone grasbaan, waarop het publiek in verband met de superioriteit van enkele renners uitgekeken raakt, vermoede- lijk hebben afgedaan. Zij zullen plaats maken voor speedway-rennen op de korte baan, "die veel meer publieke belangstelling zullen trekken, temeer daar men deze in een aan trekkelijke vorm gaat gieten. Naar wij ver nemen, zijn de onderhandelingen thans zo ver gevorderd, dat' men in het aanstaande seizoen speedway-races in competitieverband tegemoet zal kunnen zien. De exploitanten van daartoe in aanmerking komende banen in Amsterdam, Rotterdam, Rijswijk, Hilver sum en wellicht een enkele baan in het Zui den des lands zijn overeengekomen, dat men ij een speedway-competitie tussen de verschil- L lende steden met uit- en thuiswedstrijden l, gaat organiseren. De KNMV zal de be- schikbare motorrenners voor deze aantrek kelijke wedstrijden over de verschillende stedelijke ploegen verdelen, ten einde zo veel mogelijk gelijkwaardige équipes en daar door de nodige spanning te verkrijgen. PANDA EN DE PROFESSOR Aanhangers van Mikolajczyk veroordeeld Michael Wawryk en Gustav Szafar- zynski, leden van een groep aanhangers van Mikolajczyk, voormalig Pools premier, die thans in de Verenigde Staten verblijf houdt, zijn door een militaire rechtbank te Olszyn ter dood veroordeeld „wegens het prijsgeven van militaire geheimen". Zij werden er van beschuldigd betrokken te zijn geweest bij de moord op zes Joodse vrouwen. Zes andere beklaagden kregen gevangenisstraffen van drie tot vijftien jaar. if! ■- 9'5è5J*c5?ïifi6ctót. ïESi 9. Panda volgde de professor naar het voetstuk, waar de ballon op lag en keek nieuwsgierig toe. De geleerde nam het stuk speelgoed op en liet het vallen. Maar tot Panda's grote verbazing stuitte het niet omhoog zoals een normaal ballonnetje zou hebben gedaan. Het viel op de grond en brak met een rinkelend geluid in duizend stukjes! goals je ziet!" sprak de professor trots. „Het is veranderd in steen! Begrijp je nu, dat dit een gevaarlijke uitvinding is? Wanneer ik mijn instrument bijvoor beeld op jou zou richten, zou jij ook in steen veranderen!" „Verschrikkelijk" zei Panda. „Juist! Goed opgemerkt" zei de professor. „Het is dus zaak om goed op te lellen en er voor te zorgen, dat hier niet wordt ingebroken! En nu: Genoeg voor vandaag! We gaan naCk bed! Kom mee, dan zal ik je je kamer uxjzcn'" Ze verlieten de werkruimte en even daarna werd de kastdeur geopend en trad de donkere ge daante, die zich daar verscholen hadnaar buiten...* Tarten Achthonderd Amerikaanse Zionis tische leiders hebben tijdens een spoed* bijeenkomst van de Amerikaanse Zio nistische raad verzocht om optreden van de veiligheidsraad tegen Engeland en de Arabische staten wegens hun „tarten" van het verdelingsplan van de UNO voor Palestina. Tevens werd ge vraagd om toestemming tot het vormen van een Joodse militie. Der vrouwen wapen. President Truman heeft op de internationale vrouwencon ferentie in Washington vex:klaard, dat de vrouwenorganisaties over een wapen beschikken, dat zij nog niet ten volle benut hebben om de kosten van levens onderhoud te drukken, namelijk om de aankoop van een bepaald artikel te staken. Manchester mijdt Mosley. De burgers van Manchester verzetten zich tegen een poging van Sir Oswald Mosley, de Brit se fascistenleider, om in genoemde stad actie te voeren voor zijn „eenheidsbe weging". Inwoners, van Manchester wierpen stenen r^ar Mosley's auto, toen deze een rede zou gaan houden. Nadat de politie de menigte uiteen had doen gaan, verklaarde het vroegere lid van de internationale brigade in Spanje Sam Wild: 7,Wij zullen in Manchester géén fascistische redevoeringen dul den". Vrijheid. In de Amerikaanse Senaat is een brief van generaal jMacArthur voorge lezen, waarin hij ervoor waarschuwt, dat er een „bloedbad van revolutionaire geweldpleging" in Japan zou kunnen worden aangericht, indien de concen traties van economische machten in het land niet geheel zouden worden opge lost. ,„Het Japanse volk heeft onder de Amerikanen de vrijheid leren ken nen en is niet geneigd de ketenen van een autoritaire regering en economie op zich te nemen of zich op een andere wijze te onderwex-pen aan zyn in on genade geraakte meesters"f j

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2