Haarlems Dagblad De Dagbladen Uitwisseling van standpunten tussen de vijf landen Verzetslieden op de Balkan worden „franc-tireurs" genoemd Brits-Frans ontwerpverdrag aan Benelux-landen overhandigd De republiek protesteert tegen Nederlandse inmenging Burgemeester d'Ailly verbiedt opvoering van Slauerhoff's „Coen" J 62e Jaargang No. 18868 Bureaux: Grote Houtstr. 93, TeL Admln. 10724, 14825. Redactie 1U600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soéhdaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 20 Fel>ruari 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag b|j de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HE rld: ET IS ALWEER geruime tijd geleden 'dat de toewijzing van papier aan de dagbladen enige verhoging heeft onder gaan. Bij die gelegenheid is er hier de na druk op gelegd, dat de nieuwe toestand nog onvoldoende was. Wij hebben het in Neder land niet verder gebracht dan een kwart tot een derde van de omvang der dagbladen vóór de oorlog. De journalistiek heeft zich bij de toestand zo goed mogelijk trachten aan te passen en door selectie en bekorten veel bereikt. Maar genoeg is het piet en kan het ook nooit worden, omdat zo be perkte omvang belet, de velerlei eisen te verwezenlijken waaraan een dagblad moet voldoen. Ik wil dit nog eens duidelijk naar voren brengen, omdat het een publiek be lang geldt. liet dagblad, dat tachtig jaar geleden nog maar een heel beperkte ver spreiding in ons land had, is sinds vele jaren tot de noodzakelijke levensbehoeften gaan behoren. Het geeft nieuws en beschou wingen, tal van inlichtingen en ophelderin gen die de moderne mens in het nogal in gewikkelde'dagelijks leven nodig heeft en bovendien advertenties, die voor het zaken leven en voor velerlei maatschappelijk contact tussen de mensen onmisbaar zijn. Als men nog enkele gezinnen in ons-land kan vinden,'die het zonder een dagblad stellen, moeten die wel als uitzonderingen beschouwd worden. Deze'overtuiging wordt trouwens bevestigd door de officiële stati stiek omtrent het aantal abonnementen dagbladen, dat 'in ons land thans 2.830.000 bedraagt en vele,honderdduizenden hoger is dan het aantal gezinnen. Dit verschil vindt zijn verklaring in het feit, dat in een groot aantal gezinnen meer dan één dagblad wordt gelezen. Uitbreiding van de omvang der bladen tot het vooroorlogse niveau, dat hoog was, fis niet nodig om aan de vereisten te vol- doen en bij de huidige technische stand van zaken ook niet uitvoerbaar. Maar de tegen woordige omvang is bepaald te gqfing. Wij ondervinden dat in toenemende mate, om- dèt het economisch eri maatschappelijk leven zich in deze jaren van herstel steeds verder vertakt. Aan het verenigings-wezen en aan die velerlei activiteiten, die men pleegt samen te vatten onder de nogal vage term „cultuur", aan verslagen van de ver gaderingen van Staten-Generaal en andere openbare lichamen enz. zouden wij gaarne meer ruimte willen besteden. Wij moeten nu alles bekorten, ook om de veelzijdigheid van inhoud te kunnen handhaven, die nu eenmaal het kenmerk van een dagblad is en waartoe bijvoorbeeld ook de sportrubriek behoort. Zij behelst nieuws van de activiteit van een groot deel der jeugd, dat er mede toe bijdraagt om jongeren in contact te brengen met andere rubrieken in de krant. Men kan geen dagblad in de trant van een week- of maandblad gaan geven; elke vorm van periodiciteit heeft haar eigen karakter. Onlangs is op deze plaats commentaar geleverd op een opinie-onderzoek, waaruit bleek dat niet meer dan 37 van de Neder landers tot de boekenlezers behoort. Daar ligt een tekort, dat ook wij betreuren. Maai er blijkt tevens uit, dat een groot deel van de bevolking geen andere dagelijkse lectuur heeft dan die van de krant, die immers overal gelezen wordt. De meest eenvoudige logica bewijst dus, dat die van het grootste belang is voor de publieke voorlichting en volksopvoeding. Aan dit korte betoog moge de opmerking toegevoegd worden, dat bij de tegenwoor dige stand van zaken een verhoging der papiertoewijzing geen commercieel voor deel maar een nadeel voor de Pers zou be tekenen, omdat de papierprijs buitengewoon hoog is, er bovendien andere kosten bij komen en compensatie door verhoging van de abonnementsprijs in een aantal gevallen niet en in andere slechts ten dele zou kun nen geschieden. Niettemin wordt ook nu van de kleine extra-toewijzingen, die de bladen af en toe ten deel vallen, steeds een gretig gebruik gemaakt. Een dagblad leeft niet in de zelfde sfeer als andere commerciële on dernemingen en wij voelen vergroting van de omvang, volgens de bestaande mogelijk heden, als een zeer werkelijk publiek belang aan, dat wij hebben te dienen. Het blijft te betreuren dat in de eerste periode na de bevrijding, toen de regering vele vertogen en waarschuwingen uit onze vak kring te lezen en te horen heeft gekregen, m Den Haag geen begrip voor de situatie heeft bestaan en men er te laat tot het in zicht is gekomen, dat men zich vergist had. Daarmee is het getob begonnen -en die achterstand heeft men eigenlijk niet meer kunnen over vannen, al is sindsdien geleidelijk enige verbetering ingetreden. Nogmaals zou ik met grote nadruk op de I noodzaak van verdere verbetering in de toestand willen wijzen. Het geldt hier in- I derdaad een algemeen belang en ieder die er over nadenkt en zich even realiseert, hoe onmisbaar de krant in ons aller leven Is. zal begrijpen dat wij er nogmaals en met de meeste ernst voor pleiten. R. P. Drie kunstenaars overleden Dezer dagen overleed op hoge leeftijd te Den Haag de bekende operette-zanger Herre de Vos. Te Blaricum stierf de bekende illustra trice van kinderboeken Freddie Langeler. Zij was gehuwd met de kunstschilder Ten Harmse van der Beek. Te Amsterdam overleed op 72-jarige leeftijd Johannes Kerkhoff, die van 1906 tot 1936 altist van het Concertgebouw orkest was. De stoffelijke overschotten van Herre de Vos en Freddie Langeler worden morgen. Zaterdag, op Westerveld gecremeerd, dat van de heer Kerkhoff wordt dan aldaar ln het familiegraf bijgezet. Kiesrecht voor de Belgische vrouwen De Belgische Kamer heeft Donderdag middag met 184 stemmen tegen drie het wetsontwerp strekkende tot het verlenen van kiesrecht aan vrouwen voor de alge mene verkiezingen goedgekeurd. De wet zal op 21 Juli 1949 van kracht worden. Met uitzondering van Zwitserland was België het enige land in Europa waar de vrouwen nog niet aan de algemeene ver kiezingen mochterk, deelnemen. Zij waren wel verkiesbaar voor de volksafvaardi- Eing en hadden kiesrecht voor de ge meenteraadsverkiezingen. SPOEDIG EUROPESE UNIE-CONFERENTIE Frans-Brifs ontwerp reeds in alle hoofdsteden Een conferentie tussen Engeland, Frankrijk en de landen van de Benelux kan thans spoedig worden tegemoet gezien, aldus heeft volgens Reuter de Belgische premier Spaak voor de commissie van Buitenlandse Zaken van de Belgische Kamer verklaard. Deze conferentie zal de vorming van een Westeuropese unie tot onderwerp hebben. Intussen is zowel in Londen als in de hoofdsteden van de Benelux-landen officiéél bekend gemaakt, dat een Frans-Brits ontwerp voor qen Westeuropese unie aan de regeringen der Benelux-landen is overhandigd, en dat België, Nederland en Luxem-r burg eensluidende memoranda over dat onderwerp aan de ambassadeurs van Frank rijk en Engeland hebben overhandigd. In antwoord op de vraag van een com munistisch lid van de commissie die wenste te vernemen wat België zou hebben aan te bieden in ruil voor de zegeningen van het Marshall-plan, zei Spaak: „Wij zullen niets in ruil aanbieden, omdat ons dat niet is gevraagd." Spaak heeft in de commissie voor Bui tenlandse Zaken van de Kamer gezegd, dat de vorige maand in het Lagerhuis door Bevin uitgesproken rede een mijlpaal in de geschiedenis van Engeland betekende, om dat er uit blijkt, dat Engeland er zich thans van bewust is deel van Europa uit te ma ken. De drie Benelux-landen, aldus Spaak, verzoeken om voortzetting van de bespre kingen met Engeland en Frankrijk, waarbij zij van plan zijn zich door één gezamenlijke delegatie te doen ^vertegenwoordigen. Over de inhoud van het Frans-Britse ontwerp zijn nog geen bijzonderheden be kend. Een zegsman van het ministerie van Buitenlandse Zaken deelde volgens Un. P. echter mede, dat het nieuwe ontwerp geen economische clausules bèvat. Minister Spaak heeft bij herhaling ver klaard, dat een West-Europese unie geba seerd moet worden op een gemeenschappe lijke politiek ten opzichte van Duitsland en het eerste agenda-punt der conferentie der drie mogendheden, die Maandag begint, is dan ook of de 'Benelux-landen zullen uit genodigd worden tot de conferentie en wan neer dit zo is onder welke voorwaarden en op welk tijdstip, In gezaghebbende kringen werd gezegd, dat dit punt een der hoofdzaken uitmaakte der besprekingen tussen minister Bevin en de Amerikaanse ambassadeur Lewis Oou- glas, die Donderdag plaats hadden op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Lon den. De Belgische premier en minister van Buitenlandse Zaken Spaak heeft voor de commissie van Buitenlandse Zaken van de Kamer van Afgevaardigden een lang in gunstige termen vervat rap port uitgebracht over het Marshall plan en de consolidatie van de" West- Europese mogendheden in een unie, aldus wordt uit betrouwbare kringen ver nomen. „Wij moeten echter de deur niet sluiten voor de Oost-Europese landen", meende Spaak. Hij wees op de handelsovereenkomst die in Moskou tussen België en Rusland is afgesloten en zag hierin een bewijs, dat België niet voornemens is, Oost-Europa uit te sluiten. Franse anti-profiteurswet De Franse Nationale Vergadering heeft met 336 tegen 188 stemmen een drastische anti-profiteurswet aangenomen, die de genen, die hun prijzen na de devaluatie verhoogd hebben bedreigt met straffen tot tien jaar gevangenis en sluiting van hun zaken. Het woord is aan.. De arbeid bevrijdt ons van drie grote rampen: de verveling, de ondeugd en de armoede. EERSTE KAMER Argentinië is, behalve door Eva Peron en door Zuidpool-aspiraties, ook nog bekend door het feit, dat het de grootste producent van slachtvee ter wereld is In een onaf gebroken stroom sukkelen de runderen door nauwe toevoergangen naar hun laatste ogenblik, dat aanbreekt wanneer zij in de vleeshouwerijen door massa-slagers onder handen worden genomen. Later reizen zij als bevroren vlees naar Europa, dat door middel van handelsverdragen enorme hoeveelheden afneemt. SENSATIE IN NEURENBERG: Schuman, de Franse premier, houdt tijdens alle stormen die over zijn kabinet gaan, het hoofd koel en het hart warm, zodat hij zijn goed humeur niet verliest, en nu en dan zelfs nog gelegenheid vindt om met een :ónnige glimlach over de moeilijkheden van Frankrijk te spreken. Wereldhandels-charter komt in Maart gereed Omstreeks het midden van de maand Maart zal de Wereld haar eerste „handels charter" bezitten. Ruim vier maanden heb ben de gedelegeerden van 59 landen te Havanna over dit handvest beradslaagt. Na de langdurige en breedvoerige debat ten der afgelopen maanden, zijn er drie belangrijke kwesties overgebleven, waar over men het nog niet eens is: restricties, de verhouding tussen de leden en de niet- leden van de internationale handelsorgani satie en de samenstelling van de uitvoe rende raad van de interimcommissie, zo wel als van de commissie voor de. tarieven en de economische ontwikkeling. Drie der zes voornaamste commissies hebben hun werkzaamheden thans voltooid en de arbeid van de drie overige commis sies lefopt naar men verwacht in de eerste dagen van Maart ten einde. Aangezien nog een plenaire zitting op het programma1 staat, verwacht men het einde van de conferentie niet voor het mid den van Maart. Daarna volgt de parafering van het handvest en de bijeenkomst van de interimcommissie te Havanna voor het verkiezen van de uitvoerende raad en het bestuderen der begrotings- en stafkwesties. Russen brengen troepen naar Oostenrijk Welingelichte Oostenrijkse kringen ver klaarden, dat de Russen in de afgelopen paar dagen ongeveer 18000 man troepen in Oostenrijk hebben binnengebracht. 10.800 man Russische troepen zouden gelegerd zijn in Doellersheim, 45 mijl ten Noord-Westen van Wenen, waar de Duit sers vroeger een oefenterrein hadden, dat verleden herfst door de Russen ontruimd werd. 8.000 man Russische troepen, die naar men aanneemt uit Hongarije afkom stig zijn, zijn gelegerd in Klosterneuburg tien mijl ten Westen van Wenen. Deze kringen zeiden verder, dat voor de terugkeer van de Russische troepen, naar de oefenterreinen van Doellersheim de Oostenrijkse regering onofficiëel van de Russen de verzekering heeft gekregen, dat deze gronden aan Oostenrijk zouden terug gegeven worden voor landbouwdoeleinden. Thans is het gehele gebied voor burgers verboden verklaard. (United Press), Proces tegen Duitse generaals In tegenstelling met de tüdens de oorlog door de geallieerden geuite verklaringen, dat de verzetslieden uit de Balkanlanden als belligerenten beschouwd moeten wor den. heeft Charles Fredrick Wennerstrum, president van het tribunaal voor oorlogs misdadigers te Neurenberg verklaard, dat men niet over voldoende bewijzen beschikt, dat de eenheden partisanen, wier behan deling door het Duitse leger bij het proces tegen Duitse generaals ter sprake is geko men, geheel aan de voorwaarden, die het internationale recht aan 't belligerent-zijn heeft gesteld, hebben beantwoord, zodat zij geen rechtsaanspraak konden maken op een behandeling als krijgsgevangene. Dien tengevolge kon volgens de president de be schuldiging van het doden van gevangen genomen leden der verzetsbeweging, die in feite als franc-tireurs beschouwd moe ten worden, tegen de generaals niet ge handhaafd blijven. Het tribunaal deed in zijn uitspraak ech ter wel uitkomen, dat een bezettende mo gendheid slechts in het uiterste geval in het belang van openbare veiligheid en orde tot het nemen en ombrengen van gij zelaars moest 'overgaan. Hoewel het inter nationaal recht dit toestaat, aldus het tri bunaal, heeft men het over de gehele we reld in de practijk zelden toegepast. Terwijl zelfs een onmenselijke toepassing van dit recht in beginsel niet onwettig kan "wor den verklaard, acht- het tribunaal het mo gelijk de voor de toepassing van dit recht verantwoordelijke persoon, wanneer hij zijn vergeldingsmaatregelen op de spits drijft, schuldig te verklaren. Het tribunaal toonde aan, dat het Duitse leger zich in de Balkan inderdaad aan der gelijke excessen had schuldig gemaakt. Vervolgens werd maarschalk Wilhelm List. opperbevelhebber der Duitse troepen in Zuid-Oost-Europa, schuldig verklaard aan oorlogsmisdaden, moord en collectieve représaillemaatregelen in de Balkan aan schending van het oorlogsrecht. Gene raal Walter Küntze, opperbevelhebber van het 12de Duitse leger werd bovendien nog schuldig verklaard aan deportatie van bur gerbevolking. De generaals Hermann Zondag geen voetbal De K.N.V.B. heeft alle voor Zaterdag en Zondag aanstaande vastgestelde voetbal wedstrijden wegens de vorst afgelast. De programma's worden verschoven naar Zaterdag 28 en Zondag 29 Februari. Dit geldt ook voor het district Haarlem. Foertsche, bevelhebber van het eerste Duitse leger, en von Geitner, chef van de generale Duitse staf in Servië, werden vrijgesproken. Veldmaarschalk List en generaal Küntze werden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld en generaal Rendulic kreeg 20 jaar evenals generaal Wilhelm Speidel, de vroegere gouverneur van Griekenland. Generaal der Luftwaffe Helmuth Felmy. die zich schuldig had gemaakt aan massa moord op de bevolking en verwoesting van twee Griekse dorpen, werd tot 15 jaar veroordeeld. Generaal Hubert Lanz kreeg 12 jaar, generaal Ernst von Leyser, die Kroaten voor,de gewapende macht had opgeroe pen, 10 jaar en generaal Ernst Dehner 7 jaar voor het doodschieten van gijzelaars. Alle straffen zijn met aftrek van voor arrest. Senatoren verwijten minister Van Boetzelaer een afwachtende en weinig krachtige houding Federalistische gedachte ter sprake (Van onze parlementaire redacteur). Minister Van Boetzelaer deelde Don derdagmiddag laat, bij wijze van begin van zijn Dinsdag voort te zetten ant woord op de vele critiek, die hij bij het debat over ons buitenlands beleid in ontvangst had te nemen, een belang rijk nieuwtje mee, namelijk dat er door de diplomatieke vertegenwoordigers van Engeland en Frankrijk een memo randum en een voorstel voor een ver drag overhandigd waren aan de regerin gen in Den Haag, Brussel en Luxem burg. Hunnerzijds hadden deze regerin gen aan Engeland en Frankrijk de con clusies laten weten waartoe het Bene- lux-overleg met betrekking tot Bevins rede had geleid. De minister heeft nu tot Dinsdag tijd om zich te beraden over hetgeen hij van dit alles zal mededelen aan onze Senaat, welke hem juist bij monde van verschillende spre kers verzocht had, over deze aangelegen heden eens wat meer te zeggen. Te veel neiging om zijn toevlucht te nemen tot vaagheden, gebrek aan bereidheid opening van zaken te verstrekken, betreurenswaar dige afzijdigheid ten opzichte van de fede ralistische gedachte, te weinig ontplooiing van activiteit, ziedaar een summiere op somming van een aantal verwijten, welke de minister van Buitenlandse Zaken te in casseren kreeg. Dit was echter nog lang nief alles. Zo namen hem ook verschillende sprekers onder handen wegens zijn geringe bereidheid om tot de volgens hen gewenste democratisering van de buitenlandse dienst over te gaan. Mi*. Stikker (V.V.D.) verstond bier onder vooral een radicaal breken met het stelsel van de minister om deze dienst te laten bestaan uit een zijns inziens al te besloten ambtenarenkaste en wilde daarom aan het hoofd van deze posten vooral men sen „buiten de carrière" benoemd zien. De Plebiscietbeweging zou worden belemmerd De republiek heeft Donderdag bij de I te kiezen en te verdedigen. Dit doel zal met Commissie van Goede Diensten krachtig geprotesteerd tegen „Nederlandse in menging in Indonesische plebiscietaange legenheden". Het desbetreffend memorandum, dat ondertekend is door de voorzitter van de Indonesische delegatie, Mohammed Roem, zegt: Ik vraag de Commissie van Goede Diensten de Nederlandse regering te ver zoeken zich niet te mengen in de werk zaamheden van de republikeinse plebis cietcommissie. Het memorandum noemt het Neder landse optreden „duidelijk in strijd met de overeenkomst van de Renville". Verklaard wordt, dat de Nederlandse procureur-gene raal rnr. H. W. Felderhof op 13 Februari de voorzitter van de plebiscietbeweging in de door de Nederlanders bezette gebieden, Ali Boediardjo, bij zich heeft geroepen en hem te kennen heeft gegeven, dat „de be weging voorbarig was". „Naar de mening van mr. Felderhof zou het plebisciet pas beginnen ten minste zes maanden na de ondertekening van de poli tieke overeenkomst en whs het aan geen van beide partijen toegestaan voor die datum enige stappen te ondernemen in de richting van het plebisciet", aldus zegt het memorandum. „De plebiscietbeweging is op 1 Februari tot stand gekomen en heeft de bedoeling de bevolking van de bezette gebieden te doordringen van het belang de republiek door middel van het plebisciet alle wettige middelen bereikt worden' Het memorandum vervolgt: „Wij gelo ven dat de beweging geenszins in strijd is met de Renville-overeenkomst" en wijst er op dat de overeenkomst het recht van het vrije woord, van vergadering en van drukpers garandeerde. „Het is duidelijk, dat het plebisciet zal worden gehouden en ik kan geen reden zien waarom de republikeinen geen voor bereidingen zouden mogen treffen, vooral waar de Nederlandse radio vrijwel iedere avond mét haar propaganda-campagne bezig is om de bevolking ervan te overtui gen, dat zij voor de staat West-Java moet stemmen", aldus besluit dit republikeinse memorandum. (United Press). zwaar onder vuur genomen bewindsman kreeg verder te horen, dat hij zich zowel inzake de gedachte van „één wereld", be lichaamd in de Verenigde Volken als ten opzichte van het Duitse vraagstuk te veel aan illusies vastklampte, zonder begrip voor de nuchtere werkelijkheid te bezitten. Ten slotte moest hij ook nog verwijten incas seren met betrekking tot het Indonesisch probleem. Zo betoogde mr. Stikker, dat hij de op dit gebied toch zeker deskundige, niet voldoende gewaarschuwd had tegen de be denkelijke internationale gevolgen van de erkenning de facto van de republiek (art. 1 van Linggadjati) en tegen het internatio naal communistisch gevaar. Met een zuur gezicht bereed mr.#Stikker dit stokpaardje, waarna mr. dr. Schneider (K.V.P.) als een vurige kruisridder eveneens dit rossi nant door de senaatszaal liet draven, het geen natuurlijk geenszins de instemming verwierf van de heer Van Santen (Comm.). Dr. Brongersma (Arbeid) nam de minister vooral ook onder handen wegens diens te geringe waardering voor de fede ralistische gedachte. Deze spreker pleitte uitvoerig voor hem had de heer Ker st ens (K.V.P.) dit in heel wat beknopter vorm gedaan voor een Europese federa tie. Daarin zag hij vooral heil als een derde macht die het vacuum tussen Amerika en Rusland moest vullen. Op internationaal gebied moet er, naar sprekers mening, initiatief van Nederland uitgaan. De afwachtende houding, welke de minister wil aannemen, geeft terecht aan leiding tot klachten in de Kamer. Hij laakte de scherp afwijzende houding van de mi nister. Met de minister was hij het eens, dat „one world" het hoogste ideaal is, doch hij achtte het fout het als eerste ideaal te stellen. De wereld zal moeten worden ge vormd uit regionale federaties. Aan de tot standkoming van dergelijke federaties moet de minister zijns inziens medewerken. De heer Brongersma verklaarde gereserveerd te staan tegen onvoorwaardelijke afwijzing van blokvorming. Blokvorming kan helaas noodzakelijk zijn. Hij kenschetste een fede ratie als vorming van een vriendenkring en blokvorming als de vorming van een knok ploeg, om een ander blok te weerstaan. Er moet geen Amerikaanse en geen Russische, doch een Europese politiek gevoerd wor den en daarvoor is een Europese federatie nodig. De Benelux noemde spreker een voor beeld in kiem van wat de Europese fede ratie moet worden. Hij herhaalde, dat het hem diep teleurstelde, dat de regering af wijzend tegenover het federalisme staat. Tot besluit zij nog vermeld, dat de heer Reyers (C.H.) die misschien een goed burgervader van Kamerik is, tal van be wijzen leverde van zijn wanbegrip omtrent hetgeen er ten opzichte van ons buitenlands beleid viel op te merken. Zo achtte hij de onlangs gehouden Koninklijke rede op be schamende wijze beantwoord door.... het bij de Veiligheidsraad, ingediende op zichzelf doodonschuldige rapport van de Commissie van Goede Diensten. Voorts ont haalde hij zijn gehoor op het fabeltje, dat bij bedoeld rapport de zogenaamde Notulen van Kalioerang zouden zijn overgelegd. Kamerik's burgemeester schijnt wel over een grote mate van fantasie te beschikken en over weinig kennis van de stukken, die hij ter griffie had kunnen raadplegen. Zou hij dat gedaan hebben, dan zou hij nooit dit volkomen onjuiste verhaal hebben kun nen opdienen. Beweegredenen niet bekend Het „Churchill-ei" is een instilment, dat niet de sympathie van de bejaarde Britse ex-premier heeft. De doktoren van Churchill, die bezorgd waren over de gezondheids toestand van Winston Churchill, ontwierpen een luchtdichte cabine, waarin de Britse oppositieleider zou zijn beschermd tegen de schadelijke invloeden van luchtdrukver- schillen tijdens luchtreizen. Churchill deed echter zijn naam als oppositieleider eer aan en weigert steevast, zich in het geval te laten opsluiten. Het eiis bij alle lucht reizen van Winston aanwezig, doch wordt nooit gebruikt.,,. De burgemeester van Amsterdam heeft de opvoering van het toneelstuk „Jan Pie terszoon Coen" van Jan Slauerhoff, dat op de gala-avond van de Boekenweek zou worden opgevoerd, verboden. De burgemeester heeft de beweegrede nen tot het opgelegde verbod niet mede gedeeld. De Commissie voor de Boekenweek heeft naar aanleiding van dit besluit herinnerd aan de inleiding, die de régisseur Carel Briels in het reeds overal gepubliceerde programma heeft geschreven: „Ter gelegenheid van de Boekenweek 1948 heeft de organiserende commissie mij de opdracht verstrekt „Jan Pieterszn Coen" van Slauerhoff, een onzer grootste schrij vers der laatste vijftig, jaren, ten tonele te brengen. Zij verlangde dusdoende deze schrijver met zijn enig. toneelwerk een ere saluut te brengen, iets dat tot nu toe nog niet geschiedde. Ofschoon ik het met velen eens ben, dat „Coen" niet tot onze sterke speelstukken behoort, meende ik deze gelegenheid dank baar te mogen aanvaarden teneinde de min naars van Slauerhoff met dit stuk in ken nis te brengen. Stichting voor Nederlandse Visserij wordt opgericht Naar wij vernemen zal morgen in Den Haag de oprichtingsvergadering plaats hebben van een „Stichting voor de Nederlandse visserij" naar het voor beeld van de „Stichting voor de land bouw", echter met behoud van de ka- lakteristieke eigenschappen der vis serij. Over het Indische vraagstuk kan men zeer uiteenlopend denken, doch zij, die enig verband zouden willen zoeken tussen nu en de tijd, waarin Slauerhoff zijn stuk schreef, vergissen zich, daar in zulk een gedachten- gang zelfs Vondel's „Maria Stuart" en Shaw's „St Joan" niet als pure kunstwer ken te genieten zouden zijn. Door mijn enscenering heb ik getracht het grote van Coen's staatsmansbeleid niet tekort te doen, doch daartegenover zijn menselijke zwakheden niet te verbloemen". Nu: „Het kind van Staat" Ondanks de zeer korte tijd van voorbe reiding vond de commissie Carel Briels bereid op de vastgestelde datum, dus op 25 Februari in de Stadsschouwburg te Am sterdam een opvoering te geven van „Het kind van Staat", geschreven door de negen- tiende-eeuwse auteur Schimmel. Nel Stants is bereid gevonden de hoofdrol te vervul len. Men kan bijna van een première spre ken. nu Nel Stants na zeventien jaar weer in de titelrol van dit stuk zal optreden. Ook van „Het kind van Staat" wordt op 1 Maart te Haarlem een opvoering gegeven. V\ eerberichf j AANHOUDENDE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I in De Bilt, geldig van Vrijdag savond tor Zaterdagavond: Enkele overdrijvende wolkenvelden. Bijna overal droog 'weer Iets afnemen, de. maar tijdelijk nog krachtige Oos telijke wind. Strenge tot matige vorst. 21 Februari: Zon op 7 46 uur. onder 18.03 uur Maan op 13.14 uur, onder 6.16 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1