Haarlems Dagblad Tsjechoslo waakse coalitie is thans uiteengevallen Gottwald blijft zitten Madoera wordt aparte staat Overkoepelende organisatie voor de Nederlandse visserij Vijf tragedies die tesamen weinig positief resultaat hadden Voortzetting der behandeling van de Indonesische kwestie 41 62e Jaargang No. 18869 gfieaux Grote Houtstr 93. Iel Admin 10724. 14825 Redactie 1U600. Directeur-Hoofdredacteur 15054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerö Z. B Spaarne 12. Tel 12713. 10132 Zaterdag 21 Februari 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bü dc Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Twaalf ministers bieden ontslag aan De barst in het Tsjechoslcwaakse coalitiekabinet, die zich reecis sinds een week demonstreerde en steeds wijder werd, heeft thans de regering doen uiteenvallen. Twaalf ministers, behorende tot de niet-communistische partijen, hebben hun ontslag qangeboden, zodat alleen de communisten en sociaal-democraten zijn overgebleven De communistische premier Gottwald heeft thans president Benesj verzocht, de open gevallen zetels te mogen aanvullen met communisten, aangezien de crisis volgens hem door de rechtse partijen is geprovoceerd om het land tot prooi van de buiten en binnenlandse reactionnairen te maken. De communisten hebben een grote cam pagne op touw gezet om de arbeiders en boeren te beïnvloeden, opdat zij een com munistische regering zullen steunen. De beslissing van president Benesj is nog niet bekend, doch men verwacht niet dat hij Gottwalds voorstel zal inwilligen. De afgetreden ministers behoren tot de nationale socialisten, de katholieken en de Slowaakse democraten. De premier Gott wald heeft met zijn gehalveerde regering in het parlement honderdvijftig stemmen achter zich, de thans afgetreden ministers hadden er honderd acht en veertig. Gottwald heeft een communiqué uitgege ven, waarin hij het voornemen te kennen geeft de consequenties van de toestand te aanvaarden en aan het bewind te blijven. Hij zal alle maatregelen nemen om de orde te handhaven en de volksdemocratie te ver dedigen. De gehele arbeidersklasse wordt opgeroepen om de regering te steunen. Vol gens het communiqué had het aftreden van de niet-communistische ministers tot doel de regering van de volksdemocratie te ver nietigen ten gunste van een reactionair re giem. Het niet in de kabinetsraad verschij nen van de vertegenwoordigers der natio nale socialisten, der volkspartij en van de Slowaakse demoeraten had het onmogelijk gemaakt een rapport over een- spionnage- affaire te behandelen. Dit toonde duidelijk' aan, aldus het communiqué, dat verschil lende leden van de betrokken partijen deel nemen aan een complot tegen de staat. Het wordt duidelijk, dat leidende publieke per soonlijkheden door de aan het licht geko men feiten in verband met het complot VIE zouden kunnen worden gebracht. Het com- a. - plot neemt de afmetingen aan van een uit gebreide binnenlandse en buitenlandse sa menzwering zonder precedent tegen de Tsjechoslowaakse republiek. 'Het rapport van de communistische minister Nosek had tot doel de veiligheid van de natie te be schermen tegen een stroom van spionnen uit het Westen. Het communiqué waar schuwt de grote massa voor de uiterst ern stige politieke toestand. „De besturen van de Tsjechische en Slo waakse communistische partijen hebben samen met de communistische kabinets leden maatregelen getroffen om de krach ten van het werkende volk te mobiliseren tot steun van de regering' van Gottwald, welke onwrikbaar op haar post blijft, en om orde en veiligheid in de vepubliek te handhaven." Het communiqué besloot met een oproep deze maatregelen te steunen teneinde de resultaten van de revolutie en de goede betrekkingen met de Sovjet-Unie en de andere Slavische groepen te bewaren. age; sehe minister van Binnenlandse Zaken, en generaal Luclvik Svoboda, partijloos minis ter van Defensie, in een gemeenschappe lijke verklaring bekend gemaakt, dat een gewapende samenzwering in Tsjechoslowa- kije ontdekt is. De samenzwering zou voor bereid zijn door aanhangers van generaal Lew Pachala, die in 1945 gedegradeerd werd, omdat hij zich tijdens de oorlog ver zet had tegen de Tsjechoslo waakse rege ring in Engeland. De lt.-gouverneur-generaal, dr. H. van Mook, heeft heden een decreet uitgevaar digd, volgens hetwelk het eiland Madoera ten Noord-Oosten van Java als „aparte po litieke eenheid" in de Archipel wordt er kend. Madoera zal als georganiseerde staat in de toekomstige souvereine Verenigde Staten van Indonesië worden opgenomen. Twee jubilarissen op tournee „Heintje" Davids, die onlangs op feeste lijke wijze in het Concertgebouw te Am sterdam haar zestigste verjaardag heeft ge vierd, komt begin Maart met haar jubel- programma in de Stadsschouwburg ti Haarlem. Kort daarna vertrekt zij naar Amerika, waar zij de hoofdrol gaat spelen in de verfilming van haar boek „Mijn levenslied". Op 5 Maart komt een andere zestigjarige naar de Spaarnestad. Op de avond van die dag zal men Louis van Gasteren, die dan veertig jaar op cle planken staat, kunnen bewonderen in „Het huis der illusies" van Peter Ustinov. Ter afwisseling Het bestuur van de bond van haven arbeiders te Marseille heeft besloten een staking van 24 uur af te kondigen voor aanstaande Zondag. odig. Agence France Presse meldt nog. dat volgens niet bevestigde berichten Gott wald heden een nieuwe regering aan de president zal voorstellen. Deze regering zou behalve communisten, sociaal democraten, vertegenwoordigers van dé vakbeweging,van dc boerenbond,van de verzetsbeweging en intellectuele pro gressieve kringen bevatten. In politieke kringen te Praag meent men dat de president, Benesj, de tegenwoordige regering zal verzoeken aan.te blijven tot de volgende verkiezingen. Samenzwering. Naar radio Praag bericht, hebben Vaclav Nosek. de Tsjechoslowaakse communistï- Er dreigen in Haarlem en omgeving weer gasloze uren Oorzaak: clandestien gebruik van gaskachels- Enige^ maanden geleden deelden wij mede. da't de Haarlemse gasfabriek aan het einde .van haar productie-capaciteit ge komen is, omdat het verbruik de laatste gestegen is en de nieuwe gasovens nog niet gereed zijn. Het bedrijf kan de gas- voorziening blijven verzorgen mits de Ver bruikers in Haarlem en omgeving niet al te sterk het rantsoen overschrijden. Dit wordt thans wel gedaan. Bliikbaar zijn er ■eel mensen die in deze koudeperiode gas kachels aansteken zonder dat zij daar voor een toewijzing hebben. Dit is natuur lijk niet toelaatbaar. Als bij meteropne- ming blijkt, dat er te veel gas gebruikt is, als straf zo deelde de directie ons mede afsnijding het gevolg zijn. Maar de clandestiene g'asverbruïkers 'moeten beseffen, dat zij door hun daden lie gehele gasvoorziening in gevaar bren- Als het gasverbruik niet daalt dat wil zeggen als de gaskachels niet af gesloten worden en ieder zich behelpt mei het toegewezen kolenrantsoen is het onvermijdelijk, dat er in Haarlem en om streken gasloze uren worden ingevoerd. Het is onbillijk dat die clandestiene gas kachel-stokers een ongemak over de ge hele burgerij brengen! Nieuwe hoop voor Oostenrijk Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben de plaatsvervangers der vier mi nisters van Buitenlandse Zaken een „op merkelijke eensgezindheid" aan de 'dag gelegd over de, grondslagen van het vre desverdrag voor Oostenrijk, tijdens hun bijeenkomst van Vrijdag in Londen. De plaatsvervangers kwamen voordien in De cember van het vorig iaar h"' 'aatst b'ïeen Samuel Reber. de Amerikaanse af?e- De vorst maakt veel beroepen tot koude karweitjes, maar de visser heeft het in deze dagen wel erg zwaar te verantwoorden. Zijn schuit verandert door het bevroren buis water in een ijsklomp en de tuigage wordt door het verstuivende zeeschuim bedekt met een dikke Iqflg ijs, die met de bijl moet worden vbeggehakt. Veelomvattende „Stichting" in het leven geroepen Heden is te 's-Gravenhage opgericht de „Stichting van de Nederlandse Visserij" als overkoepelend federatief orgaan van dc vis serijorganisaties "in Nederland. Deze orga nisaties zijn: „Vereniging van Schippers- eigenaren", Katwijk aan Zee; „Vereniging van Reders van Vissersvaartuigen", IJmui- den; „Hoofdafdeling Zoetwatervisserij", Arnhem; „Coöperatieve Vereniging van IJselmcervissers", Hilversum; „Nederland se Vissersbond", Urk en „Redersvereniging voor de Nederlandse Haringvisserij", Sche- veningen. Met, de kringen van de kreeften-, mos selen- en oestercultuur wordt contact ge zocht. Zodra ook deze groepen van belangheb benden tot de „Stichting van de Neder landse Visserij" zullen zijn toegetreden, zullen de totale Nederlandse visserij belan gen in producentenverband, krachtens par ticulier intiatief voor de eerste maal in de geschiedenis der Nederlandse Visserij in een groot federatief verband zijn samen gebracht. Over het doel der stichting wordt in ar tikel 3 der statuten het volgende mede gedeeld; Het voorstaan van de belangen der be drijf sgenoten, overal waar zij zulks gewenst acht, in het bijzonder bij de overheid; Het bevorderen van goede sociale toe standen tussen dè bedrijfsgenoten onder ling: Het desgevraagd of uit eigen beweging geven van advies omtrent alle vraagstuk ken op de visserij betrekking hebbende, in het bijzonder aan de overheid; Het medewerken aan de uitvoering van maatregelen van overheidswege, gelegen op het gebied van de visserij; De vierkante centimeters Opbrengst in Haarlem thans ongeveer f 36.000 Het Haarlemse comité voor het inzame len van gelden voor het Monument van Dankbaarheid (daarmede wordt, zoals-be kend is, verstaan de oprichting van enkele nationale monumenten en de financiële steun van oorlogsslachtoffers) heeft thans ongeveer f 36.000 bijeen. De „slag om Haarlem", waarin ook Heemstede en Bloe- mendeel betrokken waren, bracht rond f 21.000 op. Het juiste bedrag is nog niet op te geven omdat no? enkele definitieve afrekeningen moeten inkomen De inzameling wordt no^ tot 1 Maart HET LIJDENSVERHAAL „DENAZIFICERING" De actie, die door evangelische en Katholieke kerkelijke autoriteiten in de Amerikaanse en Britse zóne tegen het slepende proces der denazificering is iijgezet. vestigt opnieuw de aandacht op de praktische moeilijkheden en de im populariteit, waarmee de afrekening met het politieke verleden gepaard gaat. De voornaamste kerkelijke woord voerder, ds. Niemöller, heeft het sy steem der berechting door tribunalen een bron van vervolging, haat en wraakzucht genoemd. Het is eigenlijk vanaf het begin der ver gelding voor vroegere banden met de nazi partij duidelijk geweest, dat de gevaren voor een uitwerking in deze geest zeer groot waren. Alleen reeds 't millioenenaan- tal dergenen, die op een of andere wijze m het nazi-partij-apparaat .waren verstrikt gejveest, maakte de zuivering tot een nog veel neteliger vraagstuk dan het in de eens door Duitsland bezette landen reeds is. Voornamelijk in Zuid-Duitsland heeft men vanaf het begin een soort lijdelijk verzet tegen het werk van de tribunalen kunnen waarnemen, dat zich uitte in het feit, dat het gemakkelijker was getuigen a décharge te vinden dan personen, die bereid waren belastende verklaringen af te leggen. Dit vooral in het geval, dat partij-functionaris sen ter verantwoording waren geroepen, die in dorpsgemeenschappen een zeker aan zien hadden genoten. Amerikaans Nadat een goed jaar geleden een woord voerder der Amerikaanse militaire regering moest verzuchten, dat een vasthouden aan het toen gangbare tempo der berechting het proces niet minder dan acht jaren zou rek ken, zijn in deze zóne belangrijke veran deringen in de procedure aangebracht. Men heeft tot op zekere hoogte het beginsel der groepsgewijze beoordeling ingevoerd door de partijgenoten in te delen naar graden van belasting, waarbij een groot aantal on der een amnestie viel en een tweede groep voor een spoedbehandeling werd geklas seerd. Engels In de Britse zóne is de zuivering nog veel moeilijker op gang gekomen, voor namelijk omdat de bezetting hier de prak tische bruikbaarheid of onmisbaarheid van de betrokkenen als het zwaarste, mqtief heeft laten gelden. Alleen in de kolenindu- strie heeft men onder de druk van de vak bonden een versnelde procedure toegepast, waardoor de denazificering in deze branche reeds een jaar geleden officieel kon wor den afgesloten. Eerst medio vorig jaar is de Britse be zetting scherpere maatstaven gaan aan leggen ook voor de niet- gaarne gemiste technici. Er waren toen van de bijna twee millioen onderzochte pgrsonen 328.000 uit hun ambt verwijderd, tenminste in theorie, want in de meeste gevallen werd beroep aangetekend, waardoor afzetting wordt op geschort. Sedert 'September J947 heeft het Britse bestuur de vuile nazi-was geheel in handen van de Duitse regering gegeven met de opdracht het werk vóór Mei 1948 te vol tooien. Frans In de Franse zóne heeft de denazificering steeds een nogal verward beeld geleverd tot men er medio vorig jaar toe over ge gaan is de zuiveringswet der Amerikaanse zóne na te bootsen. Voordien kende men in deze zóne geen tribunalen en werden alle gevallen behandeld door een centrale zui- Het bevorderen van technische en eco nomische researchwerkzaamheden op het gebied van de visserij en de afzet van vis serijproducten; Haar medewerking desgewenst te verle nen aan de uitvoering van de toekomstige raamwet betreffende de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie; Volgens de federatieve opzet zullen al leen belangen, welke de visserij in haar ge heel betreffen, door de stichting worden behartigd en vértegènwoordigd Ten op zichte van de speciale belangen binnen het kader van het betrokken onderdeel blijft de zelfstandigheid van behandeling voor- t de vorst voorlopig zijn grootste intensiteit behouden. De stichting zal met het oog op de alge mene kant der desbetreffende sociale pro blemen contact zoeken met de daarvoor in aanmerking komende organisaties van werknemers in de visserij. De stichting is gevestigd te Scheveningen, Helmstraat 28, telefoon: 555006 - 552708. Albanese bisschoppen terechtgesteld? Volgens geruchten, die in Vaticaanstad de ronde doen, zijn in Albanië twee bis schoppen, mgr. Francesco Gjini, de bis schop van Allessio en mgr. Giorgio Volaj, de bisschop van Sappa, door de kogel te rechtgesteld. De aartsbisschop van Durazzo, mgr. Ni- cola Vincenzo Prennushi, zou tot 20 jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld. De beschuldigingen, welke tegen de pre laten zouden „zijn uitgebracht zijn niet be kend, doch men gelooft, dat zij van poli tieke aard zouden zijn. De vorst houdt nog aan Het einde van de vorstperiode is nog niet op korte termijn te verwachten, ver klaart het K.N.M.I. ïn De Bilt. Wel heeft bereikt. In de algemene luchtdrukverdeling komen op grote afstanden van ons land enkele wijzigingen. Het centrum van het Scandi navische hoge drukgebied bewoog zich in Westelijke richting naar het zeegebied rond om IJsland. Een langgerekte rug met tame lijk hoge barometerstanden blijft zich ech ter uitstrekken over Zuid-Scandinavië en het Oostzeegebied tot diep in Zuid-Rusland. Hierdoor blijft in ons land de wind in de Oosthoek ondanks het feit, dat in Noord- Scandinavië de barometers dalen onder in vloed van tamelijk grote depressie-activi teit in de Noordelijke IJszee. In het Middel landse Zeegebied ontwikkelt zich een de pressiekern, welke later ook het weer in ons land zal kunnen beïnvloeden. Een met deze depressie samenhangend sneeuwge- bied komt, steeds meer-tot ontwikkeling en breidt zich langzaam in Noordelijke rich ting over het Alpengebied en Zuid-Duits- land uit. In ons land werden in de nacht van Vrij dag op Zaterdag minimum-temperaturen gemeten van 7 graden Celsius (Den Hel der) tot11 graden Celsius (Groningen). vsardigde, dis tevens voorzitter is, juichte voortgezet. Tot die tijd blijft het comité de nieuwe Sovjet-voorstellen inzake de actief om alsnog te trachten bij'dragen te veelomstreden Duitse activa in Oostenrijk krijgen. Bovendien blijft ook het huisje tee. Hii was ervan overtuigd, dat deze op de Grote Markt geopend om personen voorstellen tezamen met de Franse een die op de dag van de grote actie zijn over- -heehte basis" zonden vormen voor een geslagen of niet >*„115 waren, alsnog ïn de bevredigende regeling van het vredesver- gelegenheid te stellen hun offertje te bren- orag. I gen. veringscommissie. In het algemeen hebben de Franse bezetters gaarne een oogje dicht gedaan, wanneer het voormalige nazi's gold die zich actief achter de door de bezetting gevolgde politiek van culturele hervorming hebben geschaard. Russisch De politieke zuivering biedt zoals zo menige andere aangelegenheid, in de Rus sische zóne een geheel apart beeld. Zij is vooral door de Amerikanen scherp gecriti- seerd en men hééft bij voorkeur gesproken over de zuiveringschaos, die het Russische bestuur heeft aangericht. De voornaamste factor in de Russische beoordeling van het voormalige partijlid is zijn huidige instel ling tegenover de ontwikkeling in deze zóne. Een „positief" reageren op de wen ken van de socialistische eenheidspartij be zorgt in de meeste gevallen een vrijbrief Vandaar dat volgens de-laatst gepubliceer de cijfers deze zóne nog het grootste aantal nazi's in openbare diensten had, voorname lijk bij de spoorwegen en het onderwijs. Overigens heeft maarschalk Sokolofsky een ieugdamnestie afgekondigd en in Augustus 1947 een streep onder het nazi-verleden gezet. Duits Wanneer de formele denazificering in alle Duitse windstreken al zoveel te wen sen overlaat, dan is dit verschijnsel mis schien nog niet zo ernstig als het misluk ken van de pogingen tot een werkelijke losmaking van de gedachten van het volk van de nazi-ideologie. Naarmate de Duitse ellende zich verlengt dringen zich bij velen de gedachten aan ,.de goede dagen" van het nazi-regiem op de voorgrond en ver flauwt het schuldbesef voor hetgeen Duitse agressie in de wereld heeft teweeggebracht. Het woord is aan... Nietzsche: Als men rich steeds onder mensen ran verdienste weet, leert men alle aanmatiging af: het nlleen- zijn leidt tot zelfoverschatting. Rijwielfabriek werd ijspaleis In de afgelopen nacht omstreeks half twee is, door nog onbekende oorzaak brand uitge broken in de rijwielfabrick „Magneet" te Weesp. Het vuur. aangewakkerd door de felle Noordoostenwind greep snel om zich heen en de brandweer uit Weesp. versterkt met die uit Weesperkarspcl, dc fnbrieks- brandweer van Van Houten en een babyspuit uit het interneringskamp te Weesp. slaagde er niet in .het vuur meester te worden. De brandweren uit Hilversum en Huizen werden gealarmeerd, maar toen deze arriveerden, was een groot gedeelte van het fabriekscomplex reeds tot de grond toe afgebrand. Dc schade is zeer aanzienlijk Veel rijwielonderdelen gingen veiioren. Het bevroren bluswater heeft de uitgebrande gebouwen in een ijs paleis herschapen. Koning van Yemen Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een boodschap ontvangen van Said Abdoellah Ben Amed el Wazi. de nieuwe Iraan van Yemen, waarin de dood van de voormalige koning. Iman Yehia. wordt vermeld. De boo'dschap bevat geen aanwijzingen omtrent de omstandigheden waaronder ifnan Yehia is overleden. Ook wordt niets gezegd over de dood van zijn drie zoons, die volgens geruchten, gelijk rnet hem vermoord zouden zijn. Ijsbaan „Nova Zembla" 'geopend Er is nog geen gelegenheid tot he$ ma ken van tochten omdat het ijs op vele olaatsen door de felle wind niet betrouw baar is. De landijsbaan „Nova Zembla" te Spaarnöam is vanmorgen geopend en zij. die de noordooster willen trotseren, kunnen hun hart daar ophalen In Aalsmeer worden Zondag nationale schaatswedstrijden gehouden. Veiligheidsraad In de namiddagzitting van gisteren in de Veiligheidsraad heeft Warren Austin (V. S.) de overéénkomst van de „Renville" afgeschilderd als „de basis voor vrijheid, onafhankelijkheid en de samenwerking tussen het Nederlandse en het Indonesi sche volk". Hij achtte het ondenkbaar, dat Nederland of de republiek de overeen komst zouden „belemmeren of uithollen of dat zij de wapenstilstand of de grote lijn onder enig voorwendsel zouden verloo chenen". Blijkbaar doelend op de rede van de Rus Gromyko keerde Austin zich tegen „niet ter zake doende uitbarstingen". „Niemand in Indonesië of Nederland", zo zei hij, i „behoeft zich vrees te laten inboezemen door zulke valse en afgezaagde beschul- digingen van kwade trouw". De vertegenwoordiger van India, Pillai, ondersteunde Austin, maar voegde er aan toe, dat de overeenkomst hoofdzakelijk te 1 danken was aan concessies en offers van de republiek, terwijl Nederland druk heeft uitgeoefend door ultimata en militair machtsvertoon. Pillai ondersteunde Kirby's voorstel om de commissie toe te staan voorstellen te doen en te publiceren. Sir Alexander Cadogan (Engeland) steunde het voorstel, dat de Commissie van Goede Diensten suggesties aan de hand zal doen, hij wenste haar echter geen arbitrale functie toe te bedelen. Alexander Parodi (Frankrijk) betoogde, dat. aangezien de tot nu toe gevolgde voor zichtige methode goede resultaten had op geleverd, het onverstandig zou zün deze te wijzigen. Hij waarschuwde tegen het veranderen van het karakter van de Com missie van Goede Diensten. „Wij zouden de commissie geheel vrij laten: de Veilig heidsraad moet .niet interveniëren of een koers dicteren", aldus Parodi. Hij waar schuwde ook tegen de poging om vast te stellen wie de meeste concessies heeft ge daan en wees er op, dat de Nederlanders de eerste concessie hebben gedaan door het „staakt-vuren" te aanvaarden, toen hun troepen oprukten. Voordat de bijeenkomst tot Zaterdag verdaagd werd heeft Wassily Tarasenko (Oekraine) de op de „Renville" gesloten overeenkomsten aangevallen. Hij ver klaarde. dat de Nederlanders er in toe stemden de V. S. te laten deelnemen aan de exploitatie van Indonesië en weer ge bruik maakten van Amerikaanse hulp, waardoor de Indonesiërs onderdrukt wor den. De Commissie van Goede Diensten hield zelfs niet de schijn op Van onpartij digheid, maar nam een eenzijdig standpunt in, dat het Nederlandse standpunt dekt. In het algemeen herhaalde hij de ver klaringen van Gromyko, de Sovjet afge vaardigde. en zei. dat de overeenkomst „de Indonesiërs aan de genade van de aanval ler overlevert". Hij verzocht de raad de houding van de Commissie te veroordelen en een nieuwe stap te doen: Een besluit te nemen, gericht tegen de Nederlanders, en herstelbetalingen voor de republiek te vo teren. Padvindsters-denkdair Nederlandse moeders in Duitsland hebben dezer dagen een zeer welkom babypakket ontvangen, waarvoor de bestanddelen in Nederland waren ingezameld door de Chari- fas-Commissie. De pakketten werden in Aken tiitgereikt onder leiding van de Neder landse Consul, jhr. H. F. W. H. Pelser fan Berensberg. De Verenigde Staten weg uit de Panama-kauaal-zóne Vrijdag hebben de Verenigde Staten formeel veertien bases bij het Panama kanaal, welke zij op leenbasis in 1942 ter verdediging van het kanaalgebied had den verworven, opgegeven. Een woord voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde, dat niet in een nieuwe overeenkomst is voorzien. De Pa namese minister van Buitenlandse Zaken keide echter in een brief aan de vertrek kende Amerikaanse ambassadeur dat „de Panamese regering de vaste wil heeff met alle middelen, in het kader van zijn ver plichtingen, voor de bescherming van deze verbinding samen te werken met de Ver enigde Staten om der wille van het be houd van beider democratische idealen". De minister van tVederonbnnw en Volv«r_ hulsvesting a.i. heeft ten aanzien van de D U. W -loonregeling bepaald, dat indien door ongunstige weersgesteldheid (uitgezonderd sneeuw, vorst en de gevolgen daarvan niet kan worden gewerkt, de werknemer 80 pet. van het voor hem vastgestelde uurloon per verletuur ontvangt. Tot dusverre bedroeg de vergoeding 70 pet. Deze wijziging geldt van 9 Februari af. Hedenmorgen werd in het bijzijn van vele padvindsters de z.g. Wereldvlag gehesen in- Den Hout, ter gelegenheid van dc „Denk- dag" der padvindsters over de gehele wereld. Vandaag vieren de padvindsters in de gehele wereld de z.g. „denkdag". Deze is in 1932 ingesteld en de bedoeling is, dat de padvindsters denken a'an haar collega's, die in andere landen wonen. Ook wordt de gelofte opnieuw afgelegd. Als datum is gekozen de geboortedag van Lord en Lady Baden Powell. In Haarlem en omgeving wordt de ge denkdag eveneens gevierd. Vanmorgen is in Den Hout, nabij de Wagenweg, een vlaggenparade gehouden, uitgaande van de afdeling Haarlem van het Nederlands Pact- vindstersgilde, waarbij vele padvindsters tegenwoordig waren, ondanks de felle kou. Na het vlaghijsén is de z.g. wereldvlag naar de tuin van het erelid der afdeling Haarlem van het NPG., mevrouw baro nesse De Vos van Steenwijkvan Royen in de Paviljoenslaan, gebracht. Daar zal de vlag vandaag wapperen. Kabouters en padvindsters komen van middag en Vanavond in samenkomsten b(j- een. i Weerbericht Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt geldie van Zater- j dagavond tot Zondagavond: I TOENEMENDE KANS OP SNEEUW Verder toenemende bewolking met 5 plaatse'iik sneeuw voorpnmeliik in het Zuiden van het land. A.-mvanke'i'k E krac^'-'ve wind uit OostelijkeTïlchtln- "en. I.ater in hei Zuiden van het land afnemend. Mative vorst. 22 Februari: j Zon 'op 7 44 uur. onder 18.05 uur Maan op 14.38 uur. onder 7 06 uur 23 Februari: Zon op 7.42 uur. onder 18.07 uur E Maan op 16.11 uur. onder 7.41 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1