is m Kniples De activiteit van ^Haarlems Bloei" in 1947 erbetenng Zandvoortselaan in Heemstede Predikbeurten Taxi? Bel 1.2.3.4.5 HA'ARLEMS DAGBLAD Verschenen is het jaarverslag over 1947 JC de stichting „Haarlems Bloei". De secretaris, de heer A. Rauwerdg heeft t activiteit van deze instelling gedétail- erd weergegeven, zodat men een goede loruk krijgt van het vele werk. dat door Haarlems Bloei" in het afgelopen jaar Enet werd. ilet een enkel cijfer wordt dit duidelijk pjemonstreerd: in 1946 werden 18.000 in drongen door het bureau der Stichting erstrekt, in 1947 niet minder dan 33.000. oor de buitenlanders zijn deze cijfers 460 i 4942. Meer activiteit betekent evenwel ook: lfer personeel en dus hogere uitgaven. Zo wordt het verheugende verschijnsel ui de grotere werkingssfeer van deze _ii-officiële instelling weer gecompen- itrd door een ongekend groot verlies van 4.967.04, waardoor een tekort van 3,861.06 is ontstaan. Toch stegen de donaties van 2.204.35 1946 tot 5.894.85 in 1947. De verwach- ng is gewettigd, dat de donaties in 1948 i 7.500 zullen overschrijden. Wij herin- jren er aan, dat op de Gemeentebegroting wr 1948 eenzelfde bedrag voor subsidie uitgetrokken. Van de vele evenementen en manifesta- es, waarvan „Haarlem Bloei" de stimule- ende kracht vormde, staat het Bloemen- jest 1947 nbtuurlijk voorop. Het verslag oemt dit geslaagd, al zal men in de toe- omst met bepaalde ervaringen van de af- elopen zomer rekening moeten houden. 0 wordt opgemerkt dat de kinderfeesten en onbevredigend verloop hadden, omdat .toeloop iedere raming ver te boven ging. tver de zanguitvoering op de Grote Markt ordt gezegd, dat de medewerking van de jde der koren beneden de verwachtingen leef en aan het optreden van de H.O.V. jg wel een en ander ontbrak. Het Carillonconeert heeft de verwach- ingen overtroffen. De belangstelling voor tentoonstelling „In de Bloemhof 'der thilöerkunst" was matig. "Het is dan ook vraag of dit'experiment jaarlijks her- aald kan worden. De medewerking van 1 winkeliers aan de étalagewedstrijd was erre van algemeen. Wat de vermakelijlc- kien aangaat, zal enige selectie onder de roloitanten noodzakelijk zijn. Ook zal aal en perk worden gestelgl aan het over- loedige lawaai van luidsprekers. Uitwisselingen. Over het tournee van de H.O.V. naar adden-Engeland wordt geschreven: „Was ei culturele gedeelte dezer uitwisseling iinemend geslaagd, het financiële resul- iai over de tien concerten was niet be- redigend, hoofdzakelijk -als gevolg van et voortduren van prachtig zomerweer, erdoor de belangstelling voor concerten it op het gebruikelijke tijdstip aanwezig ras. Daar in twee Engelse steden geen itkoopsom kon worden bedongen, kwam itroontekenen enz. krijgt U van ons schrif- iijken met succes, getuige de duizenden en- lousiaste deelneemsters. Ook U moet het aren, want hoeveel zoudt U daarmede jaar- ;ks kunnen besparen! Als U één japon zelf aakt hebt U het gehele cursusgeld al ver- iand. De cursus die wij houden kost 75 ct. p. s met voor alle deelneemsters gratis een taaie modeplaat. U krijgt de eerste lessen innen enkele dagen thuisgezonden, als U ren een briefkaart zendt met, duidelijk Uw jam en adres aan het Instituut I.L.M.O., Emmastraat 47, Hilversum. (Officieel erkend) (Adv.) Micheline Presle en Jean Delannoy in ons land Het aangekondigde bezoek van de veel sproken filosoof en literator Jean-Paul êrtre aarr ons land heeft geen doorgang nnnen hebben. Hij is echter op voortref- iüjke wijze vervangen door de actrice Mi dline Presle, de regisseur Jean Delannoy de producer M. J. Bercholz, die niet zo- «r het befaamde existentialisme dan wel Franse filmindustrie vertegenwoordigen. Si daar ging het tenslotte om. want dit ■zoek was bedoeld ter introductie van de _,De weg zonder einde", waarvoor Sar- s het scenario schreef. in die gevallen een eventueel tekort voor de organisatoren der H.O.V.-tournee. Het ontstane nadelige s^ldo wordt bestreden uit een garantiefonds, waartoe een aantal kunstbeschermers zowel als het gemeente bestuur hebben bijgedragen. De organisa tie, voorbereid door de heer Van Gink, klopte tot in de perfectie". De uitwisseling met de Deense stad Vejle werd door besprekingen en corresponden tie tot op zekere hoogte voorbereid, doch in verband met allerlei deviezen-moeilijk heden nog niet voltooid. Ook het persoon lijk contact met de vertegenwoordigers van Dijon kon om die redenen nog niet verder tot de verwezenlijking van een cul turele- uitwisseling met deze Franse uni versiteitsstad worden uitgewerkt. Het ligt in de bedoeling de Commissie voor Culturele Uitwisseling, die met de voorbereiding van dergelijke uitwisselin gen belast is, een meer zelfstandig karak ter te geven. Loterij, In het ontstane deficit van bijna vier mille over 1947 op de begroting voor 1948 wordt het nadelig saldo op 18000 gulden geraamd zal, behoudens goed keuring door de Algemene Vergadering, door middel van een loterij voorzien wor den. Er zullen 50.000 loten worden uitge geven tegen een gulden per stuk. De trek king is vastgesteld op medio Juni. De Loterij-Commissie zal gevormd wor den door A. Rauwerda, voorzitter: C. S. Th. van Gink, secretaris: A. W. Schaefer, penningmeester en W. J. B. van Liémt Jr., H. Vettewinkel, P. H. Borghouts én H. C. Sprenger, leden. Samenvatting. Uit het voorgaande moge blijken van hoeveel belang een instelling als „Haarlems Bloei" voor de toeristische en culturele naam van de Spaarnestad is. Wij willen dit nog met enkele getallen illustreren: 12.000 geïllustreerde folders gingen met de H.O.V. mee naar Engeland. 8.000 exem plaren van de brochure „Stadswandelin gen", 13.000 van de „Bezienswaardighe den" werden in 1947 verspreid, zowel in het Nederlands, Engels, Frans en Duits. Hat is daarom ook niet ten onrechte, dat „Haarlems Bloei" een beroep doet op iedex-e inwoner van Haarlem die het goed meent met zijn stad dit werk naar vermo gen te steunen. ..Het kind van staat" in de Haarlemse Schouwburg Zoals wij gisteren reeds meedëelden, zal ook te Haarlem ter gelegenheid van de Boekenweek Schimmels „Het kind van staat" worden opgevoerd, nu in Amsterdam Slauerhoffs „Jan Pieterszoon Coen" door' burgemeester mr A. J. d'Ailly verboden is. Behalve Nel Stants. die de hoofdrol ver tolkt, vermeldt het programma Paul Huf. John Gobau, Henk Rigters en Henk Schaer als medespelenden. De muzikale illustratie wordt onder leiding van Alex de Jong uit gevoerd. De regie is in handen van Carel Briels. De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers. zal de openingsrede «uit spreken. De opvoering heeft op 1 Maart in de Stadsschouwburg plaats. Minister Gielen heeft een commissie in gesteld, welke tot taak heeft een wettelijke .regeling van het dansonderwijs voor te be reiden. Van deze commissie m3akt deel uit de heer H. Kwekkeboom te Haarlem, voor zitter van de Federatie van Nederlandse Danslerarenorganisaties. Toen bekend was, dat er Vrijdag geschaatst kon worden, trokken liefhebbers(sters) naar de tennisbaan „Eindenhout"om een baantje te rijden. Als de wind wat minder wordt, zal het wel drukker worden. De vorst heeft vele hoeren en tuinders verrast De plotselinge koude heeft vele tuinders en boeren de schrik om het hart doen slaan. De tuinders, die vroege groenten kweken, zien deze late intocht van koning Thialf .met4 lede ogen. De jonge bloemkoolplanten ontwikkelden zich reeds aardig en beloof den een vroege oogst. Het jonge goed in de koude bakken, sla en radijs bijvoor beeld, zal ondanks beschermingsmaatrege len misschien iets van de vorst te lijden hebben. Het £taat te bezien of ae veldge wassen schade zullen oplopen. Bij lang durige strenge vorst zullen de. wintertarwe en -rogge zeker lijden, indien een dik pak sneeuw dan tenminste geen uitkomst zal brengen. Over het algemeen zijn de akkers niet al te nat, zodat het gevaar voor diep invriezen van de grond bij een korte vorst periode niet bijzonder groot is. Al te opti mistische bollenkwekers verwijderden de deklagen van hun velden reeds. Op som mige velden vindt men zelfs knopvorming. Men is'nu druk doende de deklagen weer op te brengen, maar het is vrijwel-zeker, dat de narcissen reed» enige schade heb ben geleden. Alleen indien de vorst lang en streng mocht doorzetten zal men in land- en tuinbouw met ernstige schade re kening moeten houden. Donderdagmorgen om tien uur komt de gemeenteraad van Heemstede bijeen ter behandeling van de gemeentebegroting 1948. Vooraf zal nog. een agenda afgewerkt' worden. Het belangrijkste punt is het voor stel van B. en W„ om een crediet van 58.600 beschikbaar te stellen voor ver betering van de Zandvoortselaan tussen de Houtvaartbrug en de spoorwegovergang. In hun toelichting schrijven B. en W„ dat de raad op 28 Maart 1940 reeds een crediet had verleend, om in samenwerking met Bloemendaal de Houtvaartbrug te verbete ren. Door de oorlogsomstandigheden kon het plan niet uitgevoerd worden. Na de bevrijding is overleg gepleegd met Bloe mendaal, waarbij gebleken is, dat het voor die gemeente voorhands niet mogelijk is, om mee te werken aan een verbetering van de brug op de wijze, zoals Heemstede die gaarne zou wensen. B. en W. van Heem stede trachten nu alsnog tot een bevredi gende oplossing te komen. De verbetering van de Zandvoortselaan kan inmiddels toch doorgang vinden. Zij is dringend nodig, omdat het bestaande profiel niet meer vol doet aan de eisen van het tegenwoordige verkeer. In het plan is oen scheiding ge maakt tussen, wegen voor snel- en lang zaam verkeer. Het werk zal worden aanbe steed. R.K. afdeling: van de leeszaal. B. en W. vragen de raad een crediet be schikbaar te stellen van 12.000 voor de vorming van een R.K. afdeling in „De Meerlhorst" van de gemeentelijke openbare leeszaal en bibliotheek. Met de R.K. Lees- vereniging „Sint Joannes" zal een overeen komst worden aangegaan, inzake het in bruikleen geven door die vereniging van een aantal gebruikte boeken. Voor 1948 zal een crediet van 6200 nodig zijn voor de exploitatie van de R.K. afdeling. B. en W. delen ter toelichting mee, dat zij met ingenomenheid hebben kennis genomen van een aanbod van de sedert jaren te Heem stede gevestigde R.K. leesvereniging, wqlk aanbod beoogde tot een nauwe samenwer king met de weldïa te openen gemeentelijke bibliotheek en leeszaal te komen. B. en W. hebben' dit aanbod gezien als een belang rijke bijdrage tot een gemeenschappelijk streven naar verdraagzaamheid tussen alle CITY TAX N.V. Telefoon 16.17.2 Rozenstraat 49 DAG EN NACHT tAdv.) .SCHEEPVAART te actrice Micheline Presle als Eva in de ,De weg zonder einde" naar een Wspronkelijk scenario van J. P. Sartre. Het gezelschap maakte Vrijdagmorgen ndanks de vinnige koyde een trip naar 'olendam en recipieerde des middags in et Doelenhótel voor de vertegenwoordigers 'au de pers. Micheline Presle zal men zich herinneren I Nederland. Bali, 20 Febr. van Pangkal Penang naar Batavia; Borneo. 19 Febr. van New York naar Halifax; Johan de Witt, 20 Febr. te Batavia (van Aden); Ceram, 20 Febr. te Tarakan (van Makassar naar Vancouver); Lawak, 21 Febr. te Tai'akan verwacht (van Ho Ilo); Oranje 20 Febr. te Aden (van Batavia naar Suez); Poelau Laut, 20 Febr. te Bangkok (van Batavia naar Singapore); Roepat, 19 Febr. van Makassar naar Semarang; Tabinta. 19 Febr. van Semarang naar Soerabaia. Vinke en Co. Farsum, 18 Febr. van Hit de beste van de veertien films, waarin I Newport News naar Holland. ij sedert haar debuut in 1937 optrad, na- '•elijk „Boule de Suif" hier te lande ver- Mnd als „De vrouw die de moed had". Veemaal is zij in een toneelstuk uitgeko men, met het meeste genoegen in de titel- ol van Marcel Achard's bekende blijspel Colinette". Overigens heeft zij geen voor- «ur voor komische of tragische emplooien, Bits het uit te beelden karakter is toegerust Bei een markante persoonlijkheid. Jean Delannoy beroemt zich er op de etste te zijn geweest die Sartre voor de Oceaan. Polydorus, 18 Febr. van Aden naar Batavia. Oost-Afrika lijnen. Langlee Scott, 19 Febr. te Marseille van Port Said naar Genua); Randkerk, 19 Febr. te Kaapstad (van East London naar Amsterdam); Emancipator, 20 Febr. van Antwerpen n. Amsterdam. HollandWest-Afrika lijnen. Jaarstroom 22 Febr. te Amsterdam (van West-Afrika) K.N.S.M. Euterpe, 19 Febr. te Amster dam van Hamburg; Ardea, 19 Febr. te stromingen in de plaatselijke bevolking. In andere gemeenten werken openbare en R.K. leeszalen - afzonderlijk. Heemstede zal dq. eerste gemeente zijn, waarin een regeling van samenwerking tot stand komt. liet ligt in de bedoeling de Leeszaal en bibliotheek op 15 April open te stellen. Andere voorstellen. Aan de orde zal komen een voorstel, om een regeling te treffen tot het toekennen van een vergoeding in verplaatsingskosten aan ambtenaren en een voorstel drie eiken, staande tegenover d£ percelen Raadhuis plein 15 en 17, te roóieri, omdat de bomen bij de grond inrotten en gevaar kunnen op leveren. Jaarfeest der M.T.S. Om een echte Engelse klucht zó te spelen, dat de laatste resten gezond verstand op de loop slaan, moet men als het ware met de zotskap geboren zijn. En al kan men dat natuurlijk niet zeggen van de leden van het M.T.S.-corps en hun vrouwelijke assisten ten, die gisteravond in de schouwburg de dwaze geschiedenis „In de mist" van J. H. Darnley hebben opgevoerd, toch verstomde het gelach in de zaal vrijwel geen ogenblik. Behendig sloegen de spelers zich door de talloze komische verwikkelingen heen, zon der evenwel ooit het gebied der absolute kolder te betreden. Maar men kan van amateurs nu eenmaal niet eisen dat zij hun redelijke gevoelens overboord gooien en dat zij de situaties geheel buiten het plan der realiteit slepen. De enige aanmerking, die men op het spel zou willen maken, is dat er onvoldoende werd" gechargeerd. Het verst in de goede richting kwam Dolf Gogelein, die een buitengewoon amusante caricatuur van een moraliserende hulp prediker liet zien. ^ijn naamgenoot in dit spel van absurde complicaties vond in Bert Hommes een vertolker, die vooral in de vlagen van wanhoop zijn mannetje stond. De voor deze opvoering gemobiliseerde vrouwelijke hulpkrachten leenden niet al leen hun charme, maar ook dikwijls ver rassende spelkwaliteiten. Speciaal Greet Kolkman, in de betrekkelijk kleine rol van huishoudster, dient met ere genoemd te worden, evenals Betty Schaap, die soms grappig met Marv Dresselhuys-maniertjes koketteerde. De overige medewerkenden droegen in nauwelijks mindere mate het hunne bij tot het succes van de avond dat terecht zeer groot was. Ik zal geejjk poging doen om de inhoud van het stuk na te vertellen, daar deze bij voorbaat tot mislukking gedoemd is. Rest mij dus slechts hier mede té delen dat bur gemeester Cremers, die het beschern er- schap van het leerlingencorps heefi „an- vaard, door zijn aanwezigheid een bijzonder cachet verleende aan deze openingsavond van het 23ste' jaarfeest der M. T. S. te Haarlem. DAVID KONING. A. KNOOP NIET GEDETINEERD In het verslag van de zaak-Nederkoorn voor het Amsterdamse Bijzondere Gerechts hof wordt ten onrechte gesproken van de gedetineerde A. Knoop. De heer Knoop was integendeel een zeer verdienstelijk illegaal werker. De fout is ontstaan doordat op de doorslagen van de dagvaarding, die het Bijzondere Hof aan de pers verstrekte, per abuis achter de naam van de heer Knoop vermeld stond, dat hij gedetineerd was. Wij bieden de heer Knoop gaarne onze veront schuldiging over dit misverstand aan. üm heeft gewonnen. Vier jaar geleden Rotterdam (van Valencia); Van Ostade, «ft Sartre reeds met de studio's kennis 18 Febr. van Trinidad naar Curacao: Hy- fönaakt, doch de toon door hen beiden ont- dra. 18 Febr. Baranquilla (van Punta Gar- ►orpen film is nooit in cii'culatie gebracht, don naar Cartagena): Delft. 19 Febr. te ïteweg zonder einde" vraagt van het pu- Curagao (van Cristobal naar Antwerpen); iliek mèer belangstelling dan men nodig Odvsseus. 19 Febr. van Oran naar Malaga: keeft voor het drinken van een kop koffie. Cygnus, 19 Febr. van Antwerpen naar tegl hij. Men moet haar bekijken zondei Valencia Orpheus. 19 Febr Gibraltar ge- of filosofische vooringenomenheid, pass. (v. Rotterdam naar Algiers); Hos. 19 DAVID KONINQI Febr. van Natal naar Catania. Taxi Bei 13 000 DAG EN NACHT Peter Pears en Benjamin Britten Voor het eigen karakter der Engelse mu ziek had de komst van Geox-g Friedrich HJndel naar Londen in 1710 ernstige ge volgen. Het Engelse mxiziekleven werd van dit ogenblik af vrijwel xxitsluitexxd beheerst door de figuur van deze geniale toonkun stenaar en de activiteit der Engelse compo nisten. zo deze nog tot ontplooiing kwam, ging zich richten naar het machtige con tinentale voorbeeld. De schatten van voorgaande generaties laakten in vergetelheid. Zij werden niet meer'gezocht om een eigen kunst mede op te bouwen. Dat deze juwelen een rijkdom van muzikale schoonheid vertegenwoordi gen hebben de toehoordei's bij de zangvoor dracht, die de Ëngelse tenor Peter Pears gisteravond in samenwerking met de com ponist Benjamin Britten voor de Bloemen- daalsc Kunstkring „Muzenforum" gaf, ten volle kunnen beseffen. Want Peter Pears openbaarde met zijn liederen, die hij voor de pauze zong, een kunst van volmaakte melodiek, een ideale synthese van woord- gedachte en klank. Dit gold zowel voor het lied van een onbekend componist „Have you seen but a whyte lilie grow", als voor de liedei-en van Thomas Morley en John Dowland en van de omstreeks een halve eeuw later levende Henry Purcell (1658- 1695). Met deze innerlijke eigenschap der liederen verenigde zich de meesterlijke voordx-achtskunsl van Peter Pears, in wezen gekenmerkt door een nobele eenvoud, door een sterke expressie-geladenheid, door een vermogen tot het ontwikkelen van de ge- dachteninhoud tot een prachtige, gave een heid. En tenslotte was daar de voortreffe lijke beheersing van een verrukkelijke stem, waarin alle innerlijke emoties in ver fijnde nuances weerspiegeld worden, maar ook in machtige expansies tot imponerende gave klank. Benjamin Britten.' die de ganger uitne mend op deze avond aan de vleugel ter zijde stond, is een der meest vooraanstaan de componisten uit de moderne Engelse muziekwereld. Van hem zong Peter Pears „Sonnetten van Michelangelo", waarvoor de muziqk in 1940 .geschreven werd. Merk waardig bleek hierbij de dominerende bete kenis van het zuiver muzikale element, dat meermalen een onafhankelijke positie naast het woord inneëmt, welhaast het minst het laatste sonnet, dat een indrukwekken7 de bekroning van de reeks vormt. Feter Pears besloot zijn voordracht met enige volksliederen van fijn spirituele en van gevoelige aard. De toehoorders brach ten beide kunstenaars opgetogen ovaties, voor welke zij dankten met enige toegiften, die mede deze avond lang in herinnering zullen doen voortleven. P. ZWAANSWIJK Ijs stremt scheepvaart op het IJselmeer Als gevolg van de voortdurende vorst» is het scheepvaartverkeer op het IJselmeer geheel gestremd. In de afgelopen nacht zijn de laatste boten van de vracht- en passagiersdienst Amsterdam-Leihmer uit en thuis gevaren. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 20 Februari 1948 ONDERTROUWD: 18 Febr.. T. J. Veringa en C. Egberts. BEVALLEN van een zoon: 18 Febr.. J. de MooijPunt; H. G. SpeeHermans: 19 Febr.. J. M. Pluervan den Bos; J. M. Snoeks— Koster. BEVALLEN: 19 Febr., M. J. Heesakk^rs Hogerheijde; J. Blesgraaf—van 'AmsteTfl G. Vosse—Zwartjens; M. C. J. Sneek—Nooföer- Charlotte Köhler komt 1 April meer: A. E. Neutgoom-Bruiri; J MSnoeks —Koster; J. W. H. Byvoets—van Wyngaar- De in brede kring geliefde voordrachts- £®.n; Febr., E. Niemeijer—-Kraaijer: T kunstenares Charlotte Köhler komt, na RoSg^Iter Laarveld- langdurige afwezigheid, op 1 April weer in, de Haarlemse schouwburg. Zij brengt dan OVERLEDEN: 18 Febr., E. J. Goedemans, „The turn of the screw" van Henry James 33 j.. Oudaenstraat; A. Loppersum. 71 j„ Lu ien gehore in een vertaling van Christine B' Thijssen, 80 i- Ramplagn: de Haan. Eer. Nederlandse titel is nog niet f E, H.'ï>".akko,r-<l<' Groot 34 j Holstam- vastgesteld. Van de* voordracht word, een J™. J J Koti*" 53 *%S%Z. dag tevoren in Amsterdam de premiere ge- derstraat; E. J G. M. Brugman-Kamphaus. I geven. I&8 j., Weteringstraat. ZONDAG 22 FEBRUARI HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. Zaterdag 7 30: Brouwerskapel ingang Klokhuisplein. Avondgebd. Zondag geen dienst. Nieuwe Kerk. Nieuwe Kerks- plein. 10: Ds. A. J. van Rhijn. 4.30: Padvin- aersdienst- 7: Ds. Cannegieter. Castricum. Noorderkerk. Velserstraat. 10.30: Ds. J A. Selnxs. Nijmegen. 7: Ds. P. J, Mackaay. Oosterkerk, Zomerkade 10: Ds. G. J. Waar denburg. 7: Ds. E Dijkhuis. Bakenesserkcrk, Vrouwestraat 9 30: Ds. S. H. J Voors. Kin- derkerk. 10.30: Ds. N. O. Steenbeek. Amers foort. Jeugddienst Kapel Bcthesda Sarepta. Hazepaterslaan 9 30: Dhr T. P. Plantinga. Amsterdam. Kinderkerk. 10.45: Ds.E. Pot. Diaconcssenhuis. Hazepaterslaan. 4.15: Ds. P. J. Mackaay Ver. van Vryz. Herv. Ja- cobstraat 6. 1030: Ds. J. de Graai Eglise Wallonne. Begijnhof 30 Dimanche 22 Fé- vrier a 10 h. 15: Service présidé par Mr. Ie pasteur M Jospin Church of England. Sun day, Feb 22nd, 3 p. m. at the Oud-Katho- lieke Kerk. Kinderhuissingel: Evensong followed bij Holy Communion, Rev. C. E. Elton. Stads Evangelisatie, Lange Herenstr. 6 10 en 7 30: J. Sevensma. Evang. te A "dam. Medewerking Zangkoor Eben Haëzer. Zui derkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. A. Vries den Helder. Met medewerking van het Zui derkapelkoor. 5: Dezelfde. Evangelisatie samenkomst. 7.45: Jeugdsamenkomst. Op- wekkingssamenkomstcn. Zuiderstraat 15. Donderdag S: Mej. A. M. Hoekendijk, Am sterdam. Youth for Christ, Kloppersingel kerk. Zaterdag 28 Febr. 8: Rally o.l.v. Dr. H. v. d Loos. Corrie ten Boom over: „Hoe ik Duitsland terugzag". Zang en muziek. Vrije Evang. Gemeente, Bakenessergr. 65 9.30 en 5: J. Cappon. van Amsterdam. O. R. G. Centrum, Westerhoutpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Lit Zangdienst. Zondag 10.45: Ds H. Schutz. Evang. Luth. Gemeente 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgez. Gemeente 10.30: Mej. Ds. Soutendijk. Rem. Geref. Gemeente. 10.30: Prof. Dr. L. J. van Holk. Geref. Kerk, Kloppersingelkerk. 10: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Ds. J. A. van Arkel. Wilhelminakerk. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. P. de Ruig. Zuid-Oosterkerk 10: Ds. P. de Ruig, 5: Ds. A. M. Boeyinga. Lyceumkerk 9.30: Ds. A. Dondorp. 5: Ds. J. W. Siertsema Geref. Gemeente. Parklaan 21. Dinsdag 7.30: Dhr. Wijting. Oud-Geref. Gemeente. Frans Halsstraat 4. Maandag 7.15: Ds. E. van Dijk. van den Haag. Vrijdag 7.30: Ds. Joh. van Weizen, van Gouda. Baptiste Gemeente. Parklaan 34. 9.30: Ds J. W Weenink 7.30: Dezelfde, Jeugddienst. Ned. Chr. Gemeen- schapsbond. Ged Oude Gracht 47. Maandag 8: H. v. d. Brink, te Bloemendaal en J. Dam- muller. te Alkmaar. Pinkstergemeente. Nieu we Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Samenkomst Vergadering van gelovigen. Jansstraat 8ö. 10.30: Samenkomst 'BroodbrekenV Gemeente des Heren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5: Samenkomst Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen; Ged. Oude Gracht 47. 10.30 en 6: Samenkomst. Gemeen te van Christus, Ged. Oude Gracht 47. 10.30: Eredienst en preek Christian Science, Jans straat 74. 10: Ned Taal. 11.15: Engelse Taal nersteld Apost. Zendingsgemeente. Wilhel- minastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendingsgemcente. Jacobij- nestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Universele Eredicnpt (Soefi beweging). Nas- sauplem 8. 11: Dienst. Het Rozckruisers Ge nootschap. Bakenessergr acht 13. 7.15: Tem peldienst Dhr. C. G. Stratman. Leg^r des ïleils. Schagchelstraat 26. 10 en 8: Majojxr A. G. Schram. Vrijz. Christelijke Jeugd. Ged. Oude Gr. 47. 4 30: Dr. R. W M. Noordhoff. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. 10: Dr. H. v. d. Loos. Zater dag 7.30: Avondgebed. Immanuëlkerk 10: Ds. G. Koch. Met medew. van het kerkkoor 7: Ds. G. Koclx. Kon. Emmaschool. Raafstr. 10: Ds. G. H. v. d Woord. Ned. Prot. Bond. Berkenstraat 10. 10.30: Ds. G. A. Maathuis, te Amsterdam. 7: Ds. J. de Graaf. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk, 9 en 10.30: Ds. J. A. van Arkel. 5; Ds. L. Hoorweg Jr. Chr. Geref. Kerk, Florcsstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelrtiinaplein. 10: Mej. M. C. Barbas Jeugddienst. 7: Ds. G. A. Barger. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. H. Bartlema. 7: Samenkomst voor jong en oud o. 1. v. Ds. J. W. Nieuwenhuijzen. Prinsessekade 3. 10.30: Jeugdkapel. Ned. I'rot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. C. P. Hoekema, Dg., Haarlem. Geref. Kerk, Koediefslaan. 10: Ds. J. W. Siertsema. 5: Ds. P. J. Richel. Camplaan 10: Dr. P. J. Richel. 5. Ds, A. Dondorp. Geref. Kerk (Art. 31) Herenweg 141. 8.15 en 3: Ds. J. Keizer. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. Leeu weriklaan. 10: Ds. J. E. Drost. Relig. Kring. Eikenlaan 5.10.30: Dr. P. D. Tjalsma, Rem. Pred. te Rotterdam. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. M. Maas. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. W. Sepmeijer, Vlootpred. te Voorburg Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Mej. Dr. J W. Herst, Voorgangster N P. B Geref. Kerk. 9. 10.30 en 5: Ds. G. Wanxink, ber. pred. te Zaandijk. Soefi-Beweging. Popellaan I. 4": Dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. Ie Beus. Geref. Kerk. Croesestr. 10 en 5: Ds. W. Fijn yan Draat. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „De Toorts". Duinweg 10: Ds. L. W. Eröman. Ned. Herv. Kapel. 10: Ds J de Jong. Van Haarlem-N. 5: Ds. A. D. Meester, van Am sterdam-O Prov. Ziekenhuis. 7: Ds. H J. Visser. Christ. Geref. Kerk. 3: Ds. J. C. Maris SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost Oude Kerk. 10: Ds J. Kroon. 7: Ds. G. H. v. d. Woord. West. Kon. Emmaschool, Raafstr 10: Ds Cr. H. v. d. Woord HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Mul der. van Amsterdam. 7: Ds. G. W. IJzerman, van Lijnden. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. Salverda. CHIN. IND. REST. HONGKONG HAARLEM. Smcdestraat 21, Telefoon 21375 (Adv. Heemstede COMITé VAN DE STICHTING „DE NEDERLANDSE VROUW VAN 1898—1948". Aan H.M. de Koningin zal, zoals bekend is, ter gelegenheid van Haar gouden jubi leum een hudëblijk worden aangeboden door alle Nedei'landse vrouwen, Ook in Heemstede is een comité, geleid door me vrouw Van Doorn, bezig met de voorberei dende werkzaamheden. Door moeilijk heden in het drukkerijbedrijf te 's-Graven- hage is in de aflevering der boekjes, waar mede de handtekeningen en de bijdragen verzameld worden, stagnatie ontstaan. Het 'is het Comité dus nog niet mogelijk bij de inwoners aan huis te komen. Wèl kan men reeds gaven storten op gironummer 153280 ten name van mevrouw M. KubatzBrug man, Lucas van Leijdenlaan 6. Heemstede, de penningmeesteresse van het Comité. Het Heemstcedse Comité bestaat uit de dames W. v. Doorn-Slaghekke, presidente, N. C. v. L^nnep-von Mühlen, vice-pres., M. Kubatz-Brugman. penningm., J. M. Hage- doorn. seer., M. H. Barger-Gregory, A. J. Bossaert, J. S. Dondorp-Tazelaar, E. En- schedé-van Geen. E. E Jonkheid-Peere boom. L. Mug-Bleeker. C. J. Peeperkorn- van Empelen. A. P «van Rossum-Barend- sen, W. M. Vos-Graye, W. A. Wüdschut- van Amstel. Opvarenden van het m.s. ..Sloterdijk", dat Donderdag naar Indië vertrok, kunnen in Port Said post ontvangen, mits deze uiterlijk 22 Februari ter post bezorgd wordt Wil men bij aankomst In Batavia post doen uit- iken. dan dient men niet later dan 7 Maart te posten. Naar Indië kan zeepost worden ver zonden met het s.s. ..Volendam" dat op 26 Februari vertrekt. Naar Curacao en de overige overzeese gebiedsdelen in dc West vertrekken op 24 Februari het s.s. „Helder" en op 2 Maart het s.s. „Stuyvesant". welke ook zeepost meenemen. Correspondentie moet twee dagen voor het vertrek gepost zün. Het AVAK-comitc deelt mede dat de spoor- wegmanner. uit Zuilen allen een eigen vrij- biljet van de N. S. ter beschikking willen stellen van kinderen, die dringend naar Zwit serland moeten voor het herstel van hun asthma-kwaal. Het personeel van de Hollan- diafabriek te Amsterdam bracht een bedrag van f 1250 bijeeh om een van dc 20 asthma- patiëntjes te adopteren. Opvallend groot is het aantal bijdragen, dat het comité (Am sterdamse bank te Bussum of postgiro no. 129220» uit Den Haag en Rotterdam ontvangt. De Amsterdamse politic heeft bij een in val in een huis aan de Linnaeusparkdwars- stra3t 39.000 sigaretten in beslag genomen. De 47-jarige bewoner die men er van ver denkt de sigaretten zwart te hebben inge kocht om ze nog zwarter te verkopen, werd in bewaring gesteld. Enkele weken geleden is een klein zeil jacht, de „Trygg" dat bij Terschelling ge strand was, naar Delfzijl gebracht. De eigenaar beweerde eerst Fransman, daarna Chileen te zijn. Inmiddels is gebleken dat hij in de oorlog in Lissabon als Gestapo-spion optrad. Hij is met zijn bemanning in Gronin gen opgesloten. De minister van Binnenlandse Zaken heeft een dringend beroep gedaan op de ge meentebesturen en de daaronder ressorteren de diensten om ten aanzien van de demobili- santen en hun gezinnen zoveel mogelijk wel willendheid en soepelheid te betrachten en met hun belangen zoveel mogelijk rekening te houden. Indien enigszins mogelijk dient hun een voorkeursbehandeling te wprden gegeven. De C.A.R.E. heeft 200 Amerikaanse voedselpakketten ter beschikking gesteld van door de Rotterdamse artsen aangewezen patiënten. Ook Den Haag en Amsterdam zul len een zelfde aantal toegewezen krijgen. De pakketten bevatten 7 pond bloem. 2 pond suiker. 2 pond volle-melkpoeder, 2 pond cho coladetabletten. 1 pond koffie, 3 pond ver schillende vleeswaren, 2 pond gedroogde vruchten, 8 Amerikaanse ounces eipoeder en een pakje gist. De tuchtrechter voor dc prijzen te Ter- neuzen hééft een tandarts wegens het bere kenen van te hoge prijzen voor door hem toegepaste behandelingen veroordeeld tot f 1600 boete. Tegen een assistente van de tandarts, die van meineed verdacht wordt, is een vervolging ingesteld De minister van Economische Zaken heeft een centrale commissie voor het ten- toonstellingswezen ingesteld. Deze commissie heeft het opstellen van een reglement voor' tentoonstellingen tot taak Bovendien z^l zij. als centraal adviesorgaan der overheid, zowel ,op verzoek als eigener beweging adviezen en inlichtingen verstrekken op het gebied van het tentoonstellingswezen. Voorts zal zij beslissen welke tentoonstellingen door haar zullen worden erkend. Het comité „Burgerrecht" heeft zich tot "de minister van Binnenlandse Zaken gewend met een request, waarin het dringend ver zoekt, de totstandkoming ener wijziging van de Woonruimtewet 1947 te bevorderen Het comité is van oordeel, dat de artikelen 8 en 32 van deze wet exorbitante bevoegdheden toekennen aan de plaatselijke besturen waar door de burgerlijke vrijheden in onvol doende mate worden gewaarborgd. Een ruimer mogelijkheid tot beroep op Gedepu teerde Staten en op de rechter in burgerlijke zaken wordt uiterst gewenst geacht. HAARLEM EN OMGEVING. Voor de „Vcrspronckwegvereniging" hield dr. C. Spoelder in de aula van het Kennemer Lyceum een met lichtbeelden ge- illustreerde lezing over „Haarlem, zoals het was en zoals het is". Ondanks de felle koude waren velen komen luisteren en genieten. In het verslag van de leerlingenuitvoe ring der muziekschool van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst te Haarlem wordt als vioolleraar genoemd de heer F. Vethuizen. Dit moest zijn: de heer F. Alt huizen. Vrijdagmorgen geraakte een pen los van een deur van de remise der tram aan de Leidsevaart op het ogenblik, dat een uit drie rijtuigen bestaande tramtrein naar binnen reed. Op dat ogenblik stond de dertigjarige conducteur G. de G. bij de deur. om deze na het binnenrijden te kunnen sluiten, doch hij werd door een aan de deur bevestigde kruisstang aan de bovenlip zeer ernstig "ge troffen. De conducteur is naar het zieken huis Joannes de Deo overgebracht. DAG EN NACHT AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ Internationaal recht Nederlands jurist over franc-tireurs, partisanen en gijzelaars Naar aanleiding van de berichten over de jongste uitspraken van het Neuren- bergse tribunaal tegen Duitse oorlogsmis- t dadigers, waarbij enige generaals zouden zijn vrijgesproken aangezien het tribunaal van oordeel was, dat de partisanen, die op de Balkan de Duitse bezetters bestookten geen aanspraak kunnen maken op bescher ming door het internationale recht, heeft het ANP over deze aangelegenheid hot oordeel gevraagd van de advocaat-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie, prof. mr. G. E. Langemeijer. Deze legde er de nadruk op, dat het doodschieten van franctireurs in het vol kenrecht vrijwel onbetwist als geoorloofd geldt. Men bedenke echter zeide hij dat de grens tussen franc-tireurs en een wettige krijgsmacht niet altijd zo gemak kelijk te trekken is. Wat het doodschieten van gijzelaars be treft, dit punt is in de volkenrechtelyke litteratuur veel meer betwist. De weer gave van de uitspraak van het tribunaal, welke de indruk maakt sterk bekort te zijn aldus prof. Langemeijer doet denken, dat het tribunaal het doodschie ten van gijzelaars geoorloofd zou achten als uiterste middel om het bezettende leger te beveiligen tegen franc-tireurs in dien deze practisch niet te achterhalen zijn. Dit hele onderwerp is uiterst moeilijk aldus prof. Langemeijer en een van de onzekerste gedeelten van het toch al zo onzekere „volkenrecht". In ieder geval bedenke men dit: dat een bezettende macht zich tegen franc-tireurs mag verdedigeft, behoeft nog niet te betekenen dat deze zelf wederrechtelijk handelen. Daarover be staat groot verschil van opinie. Ook is denkbaar, dat men het ongeregelde verzet tegen de vijand ziet als gerechtvaardigd door voorafgaande inbreuken op het bezet tingsrecht, welke die vijand heeft gemaakt. Men ziet dus aldus prof. Langemeijer dat ook de berechting van oorlogsmisdadi gers in Nederland nog moeilijke problemen kan opleveren.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 7