OTTGERING Tapvergunning IB990 17611 Millioenen Amerikaanse sigaretten werden naar Duitsland gesmokkeld U BELT Stofzuiger Vloeren van Edelhoul zaterdag 21 februari 1948 HAARLEMS DAGBLAD Chauffeurs verdienden 500 dollar per rit Een in Brussel wonende Let leider van het complot Reeds is medegedeeld, dat in Duitsland een wijdvertalkt internationaal complot van sigarettcnsmokkelaars is ontdekt, dat zijn "weerga in de zwarte sigaretteuhand$l nog niet heeft gehad. Onder een dekmantel met een bijzonder officiële tint werden millioe- Jien Amerikaanse sigaretten naar Rotter dam en Antwerpen verscheept om van daaruit per vrachtauto zogenaamd door Duitsland naar de afnemers in Tsjecho- Slowakije. Hongarije en Oostenrijk te wor den getransporteerd. Onderweg werden de sigaretten echter dan in Duitsland uitge laden om in de zwarte handel te verdwij nen. De leider van de bende is een man van vroeger Lettische nationaliteit, dié zich in Brussel ophoudt en die tot dusverre tussen de mazen van het Belgische justitiële net wist door te glippen. HU heeft vele mede werkers en het staat va.st, dat de heren ook iu Amerika voor hun practijken kapitaal hebben gevonden. De verleiding voor de chauffeurs van de zware trucks-, die de. ladingen als transito- goed door Duitsland vervoeren, is zo groot, dat al zou mert alle „kleintjes" weten uit te schakelen zich voor iedere uitgescha kelde direct 10 anderen zouden melden. De smokkelaars bestellen bij Amerikaan se sigarettenfabrieken grote partijen van Praag, Boedapest of Wenen uit. Op de nor male wijze worden deze ladingen naar Rot terdam of Antwerpen verscheept, waar zij verzegeld als transito-goed in douane-lood sen worden opgeslagen tot de heren op dracht geven aan een Nederlandse of Belgi sche expediteur de vracht op een truck te laden en naar Praag te vervoeren. Hoeveel van de zendingen daar inderdaad arriveer den staat niet vast. Zeker is, dat vele ervan de Tsjechische grens niet bereikten en er gens in Duitsland, waar sigaretten bijna in de letterljjke zin des woords alleen met goud betaald kunnen worden, worden uit geladen. Voor hun medewerking ontvangen-, de chauffeurs 500 dollar. Uiteraard is het enige strafbare feit, dat hiermede gepleegd wordt, het frauduleus Invoeren van sigaretten in het bezette bevracht waren en die ruim een week ge leden ,door de twee wachtmeesters in een A.T.O.-truck in opdracht van de bende naar een kamp voor verplaatste personen in de buurt van Augsburg moesten worden ge reden. De Amerikanen omsingelden in het geheim met een uitgebreid cordon M.P.'s het kamp en toen de wagen binnen de om heining was en uitgeladen werd, grepen zij in en arresteerden acht leden van de orga nisatie. Intussen bevindt de leider, de 'vroegere Let, zich nog in Brussel/Dat hij de touwtjes van de organisatie in handen had, staat voor de rijksrecherche vast, omdat de niets vermoedende man verscheidene malen de twee wachtmeesters-chauffeurs bij zich heeft geroepen om met hem de smokke larij te bespreken. De Belgische politie heeft hem reeds enige malen aan de tand gevoeld, maar tot dusverre heeft hij vol gehouden een bona-fide zakenman te zijn. Wachtmeester-chauffeur werd gearresteerd. Dat het werk van de beide wachtmees ters in deze affaire geen sinecure is ge weest, blijkt wel uit verschillende ervarin gen, die zij hebben opgedaan. Zo wisten on dernemende Duitse dieven op de aanhang wagen te springen, hel zeil open te snijden en enkele kisten met goederen op de weg te werpen. Daar de goederen voor Boedapest be stemd waren, moesten de wachtmeesters door Tsjecho-Slowakije naar Hongarije rijden. Bij de Tsjechische grens vertrouwde tie douane de zaak niet. De op waarheid be rustende verklaring van de Vermissing der goederen wekte argwaan met het gevolg dat een der beide wachtmeesters door de Tsjechische politie werd gearresteerd. Het kwam hem minder wenselijk voor zijn ware indentiteit te openbaren, zodat hij alle consequenties van een van smokkelarij ver dachte chauffeur moest ondergaan. De Tsje chen gaven hem echter gelegenheid door te rijdén ,naar Boedapest. De wachtmeester nam het zekere voor het onzekere en keer de onmiddellijk met een bij het A.T.O.- kantoor aldaar gestationneerde lege wagen naar ons land terug, zodat hij niet op de terugweg van Boedapest ten tweede male Tsjecho-Slowakije zou moeten passeren. Zijn collega, wie de Tsjechen geen Duitsland. De Nederlandse expediteurs die haarbreed in de weg hadden gelegd, bracht dit transito-goed uit Rotterdam naar Duits- i de beroofde truck naar Hongarije. ,3and vervoeren, hebben volgens de Neder- j 'landse wet geen strafbaar feit gepleegd, indien ze hun lading in Duitsland achter--j laten. Ten opzichte van de Amerikaanse bezettingsautoriteiten, die nu eenmaal de frauduleuze invoer hebben verhoden, ma ken zij zich wel aan een strafbaar feit schuldig. De zwarte prijs, die de smokkelaars in Duitsland voor de sigaretten ontvangen, is zo formidabel hoog, dat het hun weinig moeite kost zich van de medewerking „wilde" expediteurs te verzekeren. Hoe de smokkelaars de afrekening aan hun vele medewerkers en speciaal de be taling van de sigaretten in Amerika weten te regelen, staat nog niet geheel vast. Veelal worden de sigaretten betaald met goud, juwelen, of wel zwarte ponden of dollars, afkomstig uit de Amerikaanse en Engelse zönes van het bezette Duitsland. Deze waarden worden zo nodig over de Duitse grens naar het buitenland gesmokkeld in de zware vrachtauto's, wakrin het tussen andere retourzendingen voor de douane moeilijk zoeken is. Zonder enige overdrijving kan gesproken worden van honderden millioenen sigaretten die op deze frauduleuze wijze op de zwarte Duitse markt terecht zijn gekomen. De Ne derlandse rijksrecherche acht dit overtui gend bewezen door het feit, dat dezer dagen alleen reeds 17 millioen Amerikaanse siga retten tijdens het vervoer in beslag zijn genomen: 8Vj> millioen door de douane recherche in Nijmegen en 8V2 millioen door de Engelse bezettingsautoriteilen bij Kal- denkirchen in Duitsland. Bij Nijmegen be trof het twee zwaargeladen Belgische vrachtwagens, die via ons land naar Duits land reden en die gevolgd werden door een personenauto, waarin de leiders van de ex peditie. een Pool en een Tsjech, een oogje op het transport hielden. Wegens een over treding van de douane-wetten heeft mqp de. chauffeurs alsmede de beide mannen in de personenwagen m arrest gesteld. Politiemannen als chauffeurs. Ruim negen maanden geleden deden zich op de A.T.O.-lijn Amsterdam—Praag enige kleine onregelmatigheden voor. De directie stelde zich in verbinding met de procureur- generaal te Amsterdam, die een inspecteur van de rijksrecherche opdracht gaf dë zaak Sn onderzoek te nemen. Hij schakelde met medeweten en. goedkeuring van de directie twee wachtmeesters der rijkspolitie als chauffeurs op de lijn naar Praag in, die de opdracht kregen zich te laten omkopen zo iemand daartoe ernstige pogingen aan mocht wenden. Inderdaad spraken tussen Keulen en Frankfort in Juli een Nederlan der en een Roemeen een dezer wachtmees ters-chauffeurs aan en namen hen in het complot op. De smokkelaars verlangden van de wachtmeester tegen hoge vergoeding diets anders dan dat hij er voor zou zorgen ingedeeld te worden bij het vervoer van bepaalde zendingen sigaretten, die ver zegeld in een douaneloods te Rotterdam lagen opgeslagen. Op zijn reis door Duits land zou hij dan van deze ladingen worden ontdaan. Aangezien dit laatste voor de Nederlandse wet.toiet strafbaar is, deed zich toen het probleem voor of de Nederlandse justitie zich met een dergelijk onderzoek kon in laten. Daartoe werd echter besloten, nadat de Amerikaanse bezettingsautoriteiten een desbetreffend speciaal verzoek tot de pro cureur-generaal hadden gericht. Het duurde nog geruime tijd voordat de gelegenheid zich .voor deed in samenwer king met de Amerikaanse militaire politie de smokkelaars op heterdaad te betrappen. Het betrof ditmaal slechts een kleine zen ding: 1 millioen sigaretten, die voor Praag BI.T DE MARINE (City). Bud Abbott en Lóu Costello -twee Amerikaanse potsen makers, die, wanneer men bereid is een ge brek aan fijnere humor te accepteren in ruil voor een serie situaties, die vaak onvergelij kelijk koddig zijn, u immer een gezonde maagkramp van het lachen kunnen bezorgen hebben het het op de gemoedsrust van de marine gemunt. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door de Andrew Sisters en Dick Powell en het geheel wordt een van de in stroomlijn gefabriceerde Amerikaanse kluchten, die u morgen weer vergeten zuil zijn, op een enkele bijzonder grappige op merking van de twee piassen na. maar die mits ge van het genre houdt, een fikse dosis vrolijkheid in de alledaagse somberheid mengt. In het" voorprogramma verdient een alleraardigst filmpje over een stel tamme otters een eervolle vermelding. VERGELDING (Rembrandt). Weer een van dé psycho!ogïsch-criminele films waarin de Engelsen op het ogenblik een soort meesterschap schijnen te bezitten. En deze behoort zeker tot een van de beste, die wij tot nu toe gezien hebben. Misschien niet eens zo zeer door do zuiver filmische verdiensten, hoewel ook hier weer de sublieme kleine trekjes, die zo langzamerhand een monopolie van de Rank-mensen worden, te genieten zijn en hoewel Mason laat zien dat hij meestal wel in slaat is zijn haast eenzijdige, geobse deerde persoonlijkheid in dienst van zijn rol te stellen. Maar boven dat alles doet het verhaal zich gelden. Een intrïguë zo subliem, zo weldoor dacht en toch met zo veel verrassende wen dingen. die een schijnbaar scheefgetrokken situatie weer recht zetten, dat het onvergeef lijk zou zijn haar hier te onthullen. En men mag er misschien bezwaar tegen hebben, dat de l'ilm hier het eigen karakter opoffert door zich op men zou zeggen litterair ter rein te begeven, door vele van de rijke mo gelijkheden die zij heeft braak te laten liggen, en de acteurs te gebruiken, als pionnen van een schaakbord om het verloop van een intellectueel probleem weer te geven Oorlogsgetroffenen protesteren tegen wetsontwerp Op initiatief van de „Stichting Katwijk aan Zee", aangesloten bij de „Federatie van Oorlogsgetroffenen te Nijmegen", had in „Brinkmaan" te Haarlem een geani meerde vergadering plaats van mede bij de Federatie aangesloten stichtingen in diverse plaatsen aan de kuststrook. Inleider was mr. J. van der Plas, rechts-, kundig adviseur van de „Stichting Kat wijk"; voorts werd hoofdzakelijk het woord gevoerd door de heer G. Fennell te IJmui- den-Oost, lid van het dagelijks bestuur dei- Federatie. Naar het oordeel van deze sprekers be antwoordt het wetsontwerp op de vergoe ding van materiële oorlogsschade.niet aan de verwachtingen van de getroffenen. Het vertoont een door hen onbillijk geachte dif ferentiatie. Voor het opgenomen principe Van vergoeding op basis van de ver vangingswaarde komt, naar het oordeel der getroffenen, slechts een klein gedeelte van hen in aanmerking. Om deze reden wordt, op initiatief van de Federatie, in een groot aantal plaatsen van ons^and een protestvergadering tegen het ontwerp gehouden. Immers, naar het oordeel der getroffenen, stelt de regering er prijs op, dat de toch reeds langzaam voortschrijdende wederopbouw de mede werking der getroffeneji ontmoet. Zou dit niet het geval zijn. dan blijft, naar hun schatting, omstreeks een tiende 'gedeelte van ons volk noodlijdend, hetgeen ons volksbestaan ernstig zou treffen. Monique Haas speelde bij „Toonkunst" De Franse pianiste imponeert in de eer ste plaats om haar stevige en zeer beheers te rhythmiek. Zo heeft haar spel' een man nelijk accent en een zeldzame doelbewust heid. Dit zou tot stugheid kunnen leiden indien niet andere artistieke vermogens, een mildheid en een expressieve gamma van schakeringen een belangrijk tegen wicht vörmden. Maar bij dat alles blijft een sterke monotorische stuwing regeren, met een klaarheid die niets' verdoezelt en een techniek van het zuiverste gehalte laat bewonderen. Een kenmerkende prestatie werd aldus de derde s.onate van Hindemith", een stuk dat staalhard kan klinken en vrij wel onbewogen aandoen. Monique Haas deed het werk in niets te kort wat be treft zijn uiterlijk karakter, zijn lineaire vormgeving; zij hield het zo strak als de mode van de „nieuwe zakelijj§heid" het slechts had kunnen wensen, maar haar rijke fantasie en haar beheerste kleurzïn deed de rest om dit geraamte een ziel te geven. Ik denk hierbij vooral aan de slot- figuren. Doch ook het Italiaanse Concert van Bach profiteerde van deze klare bewust heid, gemengd met een muzikaal toege paste uitdrukking. Het rhythmisch Ipeeld stond van de eerstè maat af raak en plas tisch voor ons; en dat bleef zo, positief, onwrikbaar. En in het Adagio liet zij Bach allerinnigst een zijner heerlijkste confi denties uitzingen, als 't ware gespeeld op twee orgel-manualen, tot de frisse blijheid van het slot-Allegro in rhythmische orde lijkheid een eind aan deze droom kwam maken. En wat stond Mozart (Sonate in a, K.V 310) daar in eens te voeten uit,, strak in zijn rhythmisch verband en toch ook weer zo soepel en zo diep-rpenselijk. Als je Mo zart weer eens zo hoort in al zijn franke directheid, word je gestijfd in je overtuir ging, dat zulke muziek i^ooit verouderen lean. Drie sonates van Scarlatti waren evenzo veel juweeltjes van pianistiek en van zeldzame klankproductie. Tot slot speelde Monique Haas met ver bazingwekkende virtuositeit en uitdruk kingsvermogen Ravel's „Gaspard de la Nuit", Hoffmanniaanse knekelromantïek, die virtuoos op de spits gedreven is. En ook hier was alles klaarheid, zelfs in de stoutste buitelingen van de dwerg" Scarbo. Monique Haas speelt prachtig piano, haar kunst bezit de eerlijke openheid van iemand die zijn medemens vlak -in de ogen (kijkt. JOS. DE KLERK. Enquête over hel Processieverbod Wat is een processie? (Nadruk verboden.) In het achtste hoofdstuk van de Grond wet, artikel 177, wordt ten aanzien van openbare godsdienstoefeningen heLvolgen- de vastgesteld: „alle openbare godsdienst oefening binnen gebouwen en besloten plaatsen wordt toegelaten, behoudens de no dige maatregelen ter verzekering der open bare orde en rust. Onder dezelfde bepaling blijft de openbare godsdienstoefening bui ten de gebouwen en besloten plaatsen ge oorloofd, waar zij thans (dat was in 1848) naar de wetten en reglementen is toege laten." In dat jaar 1848 was de „godsdienstoefe ning" buiten gebouwen" (waarmede bedoeld wordt de katholieke processie) slechts toe gelaten in Laren (N.H.) en enkele kleine gemeenten in Limburg, Brabant, Zeeland en Gelderland. Dientengevolge behelst dit grondwetsartikel dus eigenlijk 'n processie verbod voor het overgrote deel der Neder landse gemeenten. Dit verbod heeft in de loop der jaren herhaaldelijk aanstoot «ge geven en is aanleiding geweest voor tal rijke „proefprocessen", overtredingen dus die werden begaan met het doel, het onge wenste van deze toestand aan te tonen. Velen weten niets. Het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie heeft in de laatste maand van het vorig jaar aan een groot aantal mannen en vrouwen over heel Nederland verspreid te zamen een goede afspiegeling vormend van de godsdienstige verhoudingen in ons land, de vraag gesteld: „Bent u persoonlijk er voor of tegen om het "bestaande processie-verbod op te hef fen?" De antwoorden luiden: Voor opheffing 28 Tegen opheffing20 Geen oordeel 52 Er zijn wat meer mensen vóór dan tegen opheffing van het processie-verbod. Meer dan de helft van het publiek onthoudt zich echter van een oordeel. Hoe dat komtf blijkt uit de resultaten van andere vragen die de enquêteurs en enquêtriees van het N7I.P.O, stelden: „Kunt u mij vertellen wat een processie Jeugdconcert van de H.O.V. Een volle conceilzaal en een voorbeel dige aandacht van het jeugdige publiek, dat op deze Vrijdagmiddag weer eens con tact kwam zoeken met de.echte muziek. Marinus Adam begon met zijn gehoor voor te bereiden op het Concerto Grosso in d van Vivaldi: op de structuur van het werk. op de bezetting (3 solo-partijen en volledig strijkorkest) en op de contrapun- tische aard'der muziek. Wat dit laatste be treft liet hij' de expositie van de fuga van het eerste deel door het orkest groeps- .'olprent wordt er niét "mSdS interessant gewijze horen om daarna het scheel in zijn door. Om u althans iets van het hoofdthema verband te laten horen. Het leeko mij dat te vertellen: het schijnt of de vraag gesteld 1 deze fraaie compositie zeer goed aansloeg, wordt in hoeverre het gerechtvaardigd is; Nummer twee van het programma was eigen rechter te spelen over iemand die een de "suite uit de toneelmuziek van Mendels- ander mens door geestelijke laagheid tot sohn bij Shakespeare's Zomernachtsdroom. zelfmoord drijft. Wij. herhalen, liet schijnt. 1 De blaasinstrumenten kwamen dus het or- FANTASIA 1ï.ü*o7 ?neFrVaS"s Halsje*1 "«breiden. Doch eerst moesten deze Ondanks en misschien wel dank zij veel i de revue passeren: de fluit, de. hobo, de gerechtvaardigde en nog meer ongerecht-Engelse hoorn, de klarinet, de fagot, de vaardigde critiek, is het noodzakelijk geble- j hoorn, de trompet, de bazuin en de tuba. EEN BELGISC HE WEGENWACHT NAAR NEDERLANDS VOORBIjELD. De Belgische Touringclub heeft in navolging van de Koninklijke Ncderlandsche Toeris tenbond A. N. W. B.. besloten tot instelling van een Wegenwacht op de Belgische we gen. welke de naam zal dragen: „Touring- Secours". Motoren, uitrusting en uniformen zullen in kleur en model geheel gelijk zijn aan die van de Nederlandse Wegenwacht. Bij de uit werking vair de plannen heeft men dank baar gebruik gemaakt van de ervaringen met de wegenwacht-service in Engeland en Nederland opgedaan. ken de vertoning van Walt Disney's film- rhapsodie „Fantasia" een week te prolon geren. DE ZWARTE ADELAAR (Cinema Palace). De Italiaanse filmindustrie heeft, als we op „De zwarte adelaar" mogen af gaan, de kunst al aardig van Holiyvvood afgekeken. Deze verfilming van een novelle van de Russische grootmeester van het korte verhaal, Alexanader Poesjkin, munt uit door een rijk genjonteerde enscenering, waarin 't drama van twee elkaar bestrijdende Russi sche 'edellieden met als laatste inzet een schone jonkvrouw, wordt opgevoerd. Hoogte punt van het kijkspel is natuurlijk het ogen blik. waarop de handlangers van de zegevie rende prins Dubrovsli inet paard en al de trappen van het vijandelijk slot opstormen, waarbij zij niet nalaten voor de aardigheid over de tafels met de bruilofsttaarten te springen. Als beloning mag de triomfator dan naar het front. Voor liefhebbers van roman tiek gesneden koek. In het-voorprogramma draait weer een alleraardigst poppenfilmpje van Joop Geesink. „HET MEISJE MET HET BLAUWE HOEDJli" (Spaarne-theater), Het ge- noegelijke romannetje van Fabricius, dat lot scenario voor deze film werd omgewerkt., bood elementen genoeg voor een aantal vro lijke verwikkelingen en kluchtige scènes, zodat de makers van de film niet ver hoef den te zoeken. Zij hebben dat ook niet ge daan en de grollen die de hoofdpersoon, ver tolkt door Lou Bandy, ten b^ste geeft in zijn 7.waar-gechargeerde rol van „piot" dragen daar het kenmerk van. Het soldatenleven uit de vooroorlogse jaren, dat door een snelle ontwikkeling wel enigszins van aard ver anderd is. bood een dankbare voorraad van allerlei komische intrigues, die dan ook vol ledig werd uitgebuit. Deze reprise van een Hollandse rolprent is als curiositeit natuur lijk aantrekkelijk voor velen en wordt door het bijprogramma nog aantrekkelijker ge maakt. zodat het „blauwe hoedje" nog op een 1 groot publiek mag rekenen, ondanks het feit j kan nawerken, dat het enigszins uit de mode is geraakt. Ieder dezer liet even de karakteristiek van zijn geluid horen; de bazuin zei bijvoor beeld heel plechtig „nie solist du mich be- fragen", als een echte ridder Lohengrin, die niet wil lastig gevallen worden om trent zijn naam of afkomst: en de tuba stiet enige van zijn geweldige gromtonen uit, waarbij men kon zeggen: best zo, leeuw, goed gebruld! En Tiadat de heer Adam het een en ander verteld had over de sprookjessfeer in het stuk van Shakespeare en vooral ge- j wezen had op de dwaze grap van Puck, die een der comedianten een ezelskop had aangetoverd, werd de ouverture van Men- delssohn ten gehore gebracht, en er zal 1 zeker wel niemand in de zaal geweest zijn die het gebalk van de ezel niet herhaal- delijk duidelijk gehoord heeft. Vervolgens mocht men de Nocturne I horen, waarin de solo-hoornist Jo van Beek fraai zijn partij liet1 klinken. Goed of ongeveer bekend.48 Niet bekend, fout of geen antwoord 52% Hieruit blijkt dat meer dan de helft een antwoord op deze vraag schuldig blijft. Nog minder mensen zijn in staat een goed ant-, woord te geven op wat het processie-verbod is. De vraag luidde: r „En kunt u mij vertellen wat het proces sie-verbod is?" Slechts 27 was in staat op 'deze vraag een correct antwoord te geven. Verdeeld naar godsdienstige overtuiging 'zijn alleen de Katholieken in grote meerderheid voor opheffing Van het processie-verbod. 85 is voor, 11 tegen opheffing, 24 heel't er geen oordeel over. Zij zijn uiteraard het beste op de hoogte wat een processie is (87% correct antwoord 13 geen antwoord). Op de vraag wat het processie-verbod is blijft echter nog 47 van hen het ant woord schuldig! Het meest tegen de op heffing zijn de Gereformeerden. 6 is voor, 31 is tegen opheffing. Vervolgens de Ned. Herv. 11 voor, 22 tegen opheffing; tenslotte de niet-kerke- lijken 10 voor, 19 .tegen opheffing, Rij deze groepen is het percentage geen mening en de onbekendheid met processie en processie-verbod veel ho ger dan bij Katholieken. Over het geheel gezien, komt de totaal-uitslag toch ten gunste van 'opheffing van het processie verbod uit. Deze grote- onbekendheid met het gehele onderwerp van processie en processie-verbod waarop alleen het Katho lieke" volksdeel een uitzondering vormt, (overigens wellicht juist door een gevolg van 'het processie-verbod, waardoor men er eigenlijk alleen in Limburg en Brabant' kennis mee kan maken) maken het waar schijnlijk dat het de grote meerderheid van Hervormden en niet-kerkelijken op het ogenblik vrij onverschillig laat. Onzekerheid. Wat is nu: een Processie? Het R.K. ker kelijk wetboek zegt daaromtrent: „Een pro cessie is een bedetocht die door het ge lovige volk onder leiding der geestelijkheid in ordelijke gang gemaakt wordt van de ene heilige plaats naar de andere (kerk, altaar, kerkhof enzovoort) om de gods dienstzin der gelovigen te versterken, om God te danken voor zijn weldaden of om Gods hulp in te roepen." Er bestaat grote onzekerheid over de toepassing van het proeëssie-rverbod. Men kan niet achterhalen wat wel en wat niet verboden is. In de praktijk komt het meestal op het demonstratieve karakter dei- bedetochten neer. Opzien door het dragen, van kleding die tijdens interne godsdienst oefeningen wordt gebruikt en het openlijk meedragen van de schrijn met de gecon sacreerde hostie wordt als regel vermeden en dit is dan in de meeste gevallen voldoen de om overheidsbemoeiing te verhinderen, wat niet wil zeggen dat theoretisch proces verbaal zou kunnen worden opgemaakt, zelfs wanneer elk demonstratief karakter ontbreekt. Voorlopige raad voor*de kunst benoemd Bij Koninklijk Besluit zijn in de Voor lopige Raad voor de Kunst benoemd: tot lid en voorzitter H. van den Eerenbeemt, tot lid en plaatsvervangend voorzitter jhr. W. J. H. B. Sandberg, tot leden Jean Adams, Willem Andrièssen, mevr. Paula Balma, mr. R. F. Bordewijk, J. G. J. Bos man, ir. J. H. van den Broek, dl*. P. Cron- heim, prof. dr. N. A. Donkersloot, S. Dres den, W H. Gispen, J. Havermans, H. Hen- kemans, G. H, Holt, H. Levigne, prof. dr. L. C. Mjchels, P. J. van Mullem, prof. dr. J. M. Romein, mr. A. de Roos, P. Sehuitema, mevr. To van der Sluys, prof. dr. W. A. P. Smit, J. Smits van Waesberghe S. J., prof. dr. A. A. Smijers, J. Sorters (pseudoniem Hans van Meerten), G. Stam,- ir. J. J. M. Vegter, E. J. Verscheren, Th. U. de Vries, W. de Vries Wzn,, V. E. van Vriesland Alvorens het Scherzo aan te vangen wees D vriesman, A.H. wégeéit.L.M.Wetermss. inleider op de belangrijke fluitpartij, die vooral aan het slot van dit geestige stuk een rol van' betekenis vervult.' De knappe uitvoering door de solofluitist Ruisinger, en trouwens van het hele or kest, moet daarna zeker opgevallen zijn. Het feestelijk geluid van de bekende Hochzeitsmarsch had weinig commentaar van doen. Tot slot werd de Tooverleerling van Dukas even' toegelicht en werden de klanksluizen geopend om dit meesterwerk van de moderne Franse muziek te laten klinken. Aan een stuk als dit zou wel een hele middag kunnen besteed worden; maar of het doeltreffend zou zijn als leerstof, is niet zo heel zeker. Er is in ieder geval deze middag genoeg behandeld en duidelijk gemaald, dat gun- JOS. DE KLERK. II. ,M. Wezelaai*. J. Wlegers en A. H. M. Wijffels. Dodjana gastregisseur bij Comedia De toneelgroep Comedia is gisteren be gonnen met de repetities van „De maagd van Patti" door Mannus Francken, onder leiding van de Javaanse danser Raden Mas Jodjana. De directeur van het gezelschap, Cor Hermus, verleent toneeltechnische as sistentie bij -de regie. Het stuk, dat reeds sinds de bevrijding op het repertoire staat, speelt zich af in een dessa. Ellen de Thouars en Elly van Ste kelenburg vervullen de vrouwelijke hoofd rollen. De auteur, een Haarlemmer, houdt ver blijf in Indonesië, waar hij voor Multi-film Batavia werkt aan de documentaire reeks „Wordende Wereld" Nieuwe Schouwburg in Amsterdam Het gebouw „Salvatori" aan de Binnen- Amstel (vroeger Erwtemuarkt) tussen Munt en Rembrandtplein. heeft een merk waardige geschiedenis. Na geruime tijd als patriciërswoning' te hebben gediend, wex'd het in 1785 ingericht tot schouwburg van het Frans Genootschap, dat er vele promi-, nenten uit het Internationale kunstleven liet optreden. Vooral de voorstellingen van komische opera's genoten allerwege be kendheid. De grote acteur Talma speelde er voor Napoleon. Maar nog geen zeventig jaar later ging de instelling failliet en lang zamerhand geraakte het gebouw totaal in verval,-totdat het in het. laatste tiental jaren nog slechts als .fietsenstalling was te ge bruiken. Het toneelspelers-echtpaar Pierre Perm en Tily Perin-Bouwmeester heeft de ruïne met de nog altijd m on urn en talegevel een jaar geleden opgekocht en laten verbouwen tot een modern theater, dat op 12 Maart geopend wordt. Het Residentie-toneel', dat daar als vaste bespeler komt, geeft dan de eerste voorstelling in Amsterdam van het blijspel „Miranda". Het theater zal tevens dienen als pied-a-terre voor- de gecombi neerde gezelschappen van Cor van der Lugt Melsert en Johan Kaart. Het biedt plaats aan bijna zeshonderd personen en voldoet aan alle eisen van comfort en techniek. Er is een ruime orkestbak, geschikt voor dertig musici, zodat men er ook operelte's kan opvoeren, Het theater zal „De Kleine Komedie" worden genoemd en er in belangrijke mate toe kunnen - bijdragen de zalennood in de hoofdstad te verlichten. De talrijke eet huizen in de omgeving staan reeds in de grondverf. UNAC Volgens de correspondent van de „New York Herald Tribune" te Lake Success on derzoekt het internationaal noodfonds voor kinderen de mogelijkheid textiel en leder aan te kopen, waaruit de door de oorlog geteisterde landen kleding en schoeisel voor behoeftige kinderen zouden kunnen vervaardigen. Het fonds beschikt thans over 40 milli oen dollar. Hillegom De gemeenteraad vergadert Er wordt een vergadering van de ge meenteraad van Hillegom gehouden op Dinsdag 24 Februari 1948, des namiddags te 2.30 uur. De agenda vermeldt o.a.: Voor stel'tot wijziging van de bouwverordening. Voorstel tot het verstrekken van voorschot ten op de vergoedingen, ingevolge artikel 103 der Lager Onderwijswet 1920 over 1948. Voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van rechten voor het aanslui ten van percelen aan de gemeentelijke rio lering. Voorstel tot wijziging van de ver ordening op de heffing van een straatbe lasting. Voorstel tot vaststelling van een verordening op de heffing van een verma kelijkheidsbelasting. Mededelingen. Uit te brengen advies inzake bezoldiging wet houders, toekenning subsidie aan de Hil- legomse muziekcorpsen, redactie-wijziging van de .verordening tot bestrijding van wandgedierte een nadere mededelingen be treffende de kwestie tram of bus tussen Haarlem en Leiden. H V CINTENCUI .1 U UR. I Voor de. Unie van Landarbeiders-! Hiiiegom sprak de heer D. van Egmont gen cursusvergadering over de hyacint; cultuur. De spreker, zelf man van de prakt wist zijn gehoor op zeer bevattelijke wj tal van wetenswaardigheden hierover vertellen, en uit de vragen die naar-aaoi ding van zijn causerie werden geste kwam duidelijk tot uiting, hoezeer ook arbeiders in« het bloembollenvak tot vakmensen gerekend moeten worden..; De aangekondigde films waren niet arriveerd, maar in de plaats daan draaide de heer F. Out enige sn'iali'ilms. voorzitter van de afd. Hillegom de h H. Rikkers sloot met een dankwoord HILLEGOM'S ZWEMBAD: Dat er van de houten Hillegomse zvve inrichting tijdens de koude winter nietn zou overblijven, was te voorzien. Daai is er door gebrek aan materiaal nog veel aan verbeterd. Men leefde echter in Hillegom in blij hope van een modern, betonnen zwemt; geprojecteerd in het z.g. sportpark-pb De huidige bouwmaterialen-positie hs> echter de uitvoering van dit plan naar bepaalde verten verschoven. Daarom hoopt men thans, waar men waarschijnlijk nog wel enige tijd met oude inrichting doen moet, dat die weet goed mogelijk in orde gebracht zal word; Men is thans bezig mét het zwembad heel schoon te maken en de dikke li midder, die de bodem bedekte, ai voeren. Daarbij deed men nog een ontdekkj Zeven jaren geleden had een bezoeker! dens het zwemmen zijn ring'verloren, niet meer te vinden was. Thans kwam kleinood uit de modder te voorschijn kon weer aan de bezitter ter hand wok gesteld! HILLEGOM DIEFSTALLEN' OPGEHELDERD. Bij het verhoor'van een Hillegomns die ten nadele van zijn patroon bloembol! had verduisterd, kwamen tevens bijzoncis heden aan het licht omtrent de diefstal vi een partij thee uit een schuit aan de I-lavc alhier. Een der helers van de bollen biet ook bij deze diefstal in het complot te zü Als resultaat van het politie-onderzoekzi S. en B. uit Hillegom aangehouden en een viertal helers van de gestolen th: werd proces-verbaal opgemaakt. Uit het lokaal van de kleuterschool ad ter de Herv. Kerk was de inhoud van e spaarbusje, inhoudende enkele tientall; guldens, verdwenen. Gebleken is thansc een onbevoegde, onder voorgeven werj zaamheden op het orgel te hebben verricl zich toegang tot dit lokaal had verscba Hij is in bewaring, gesteld. Burgerlijke stand GEBOREN: Maria Agatha, d. van J. Weij« en 'A. H. Peters, Ambachtstraat 40; Margai tha Wilhelmina, d. van M. Maas en J. Brult Oosteinderlaan 18; Bertha Hendrika, d. R. Besse en P. Perfors, Meerstraat 87; Elbe dïna Maria, d. van J. N. Plomp 1 Robijn, van Vlietstraat 54; Johanna Suzan Murgaretha, d. van A. Waasdorp en G. J. v der Zwaan, Mariastraat 16. ONDERTROUWD: J. W. B. Verzijlberg J. S. Verhoeven. GETROUWD: P. Kinkhouwers en E" van Ewijk; A. M. Otte en C. van Brugge J. G. Kortekaas en P. Ruigrok; P. A. van d; Aar en J. van der Wolf; M. M. J. Buschra en J. M. van de Poll. i ziekt. ...WIJ M/JcKEN UW. W,,//) REGENJAS ',J/ WE ER SCHOON EN WATERDICHT HAARLEM-AMSTERDAMSCHEVAART 28-32-TEL 11561 GR.HOUTSTR5*TEL10771 Gezocht voor Juni. Juli, I Aug., 2 KAMERS en I KEUKEN, of gebr, keu-I I ken. Zandvoort of. omg, I A'd'am. Br. A-2928. Adv. I Bur. Max R. Nunes, Pa- leisstr. 19, A'dam Echtpaar zonder kind. zoekt omstr. Mei of Juni gemeub. of gestoff. ZIT- en SLAAP KAMER met ged. of geheel pension in H'lem of omg. bij voorkeur Overveen. Brie; ven no. 99. „Dame zoekt KAMER MET PENSION TE HEEMSTEDE. van Maandagavond t/m. Vrij dagmorgen. Overdag afwe zig. Brieven no. 8728 Adv. Bur. J. Grijsseels Jr.. Nw, Binnenweg' 166. Rotterdam, Te koop gevr. door partic. SLAAPKAMERAMEUBLEM. (geen eiken of notenh.) liefst: berken of laqué, evt. zonder spiegelk. Vooroor! moet le k! fabrikaat zijn (geen ma trassen). Brieven no. 103. gevraagd. Rijksstraatweg no. 433, H.-N. Te! 22942. Voor het huren van: DAMES. EN HERENKLEDING rONEELCOSTUUM: BALMASQUé COSTUUMS enz. enz. is het adres: Kraagjeshuis Ged. O. Gracht 119, Hrl. Tel. 20257. Bij exploit van mij zijn ten verzoeke van - Clara van Baarzel te Bloemendaal, opeeroepen haar ouders: I-Iartog van Baarzel Hanna van Ment'z, woon- en verblijfplaats onbekend, ter terechtzitting van het Kantongerecht te Haarlem 27 Februari 1948 v.m. 9.30 uur. Jansstraat 46, om te worden gehoord op het in gediend verzoek to^ tussen komst huwelijk. C. H. ERBRINK, Deurwaarder WONINGRUIL./ Aangeb. le stand centrum riant Bovenhuis, kamer en suite 4 slaapk. badk. 2 W:C. keuken en gr. zolder, alles op .Zuiden f 50 p. m. schilt, uitzicht, voor vrij huis met tuin in H'lem of randgem., liefst met garage. Brieven onder no. 96. GEEN KOUDE HANDEN- OP DE FIETS Wij bieden U een pracht sortering gevoerdè Hand warmers. Ziet de etalage. Rijwielmagazyn L. Verpoorten. Kamperstr. 7 Te! 12929. Haarlem. Te koop: prima, complets gramofoonplatec versterker niét pick-up en versterköl in old-finish kast ingebous Te bevr. onder Tel. $23 Santpoort. MEUBILAIR KUNSTVOORWERPEN TAPIJTEN SIERADEN ZILVER etc. koopt VELLEMAN ZIJLSTRAAT 62. Te! 14Ö sl Overal te ontbieden. American Plastic KUNSTGEBITTEN 17 gram, dragen daardoor bijzonder prettig. Zonodig binnen 8 uur gereed. Pleat sing eventueel direct na trekken. Overzetten van slechtpassend gebit vederlichte plastic i en reparaties in één dag klaar. Pijnloos trekken door tandartsen. 5 JAAR GARANTIE Spreekuur de gehele dag. Voor speciale behande lingen en afspraken: Dinsdags van 24 uur. TANDHEELKUNDIG ADVIESBUREAU HAARLEM. STUYVESANT- STR.AAT 77 rood Op schriftelijke aanvraag gratis prospectus. en wij komen direct uw halen. Electro Technisch Bedrijl Hartendorp KENNEMEKSTRAAT 21 SPAARNE 3 en KRUIDBERGERWEG 51, Santponrl Wij geven U gaarne alle ge wenste inlichtingen over onze vloeren, die wij ver vaardigen uitsluitend van edele houtsoorten. Waarborg als goud HAARLEM. VAN HOFFSTRAAT 151 Tel. 20340. v. d. handel Den Haag, VlieP boomstraat 65lk

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 8