De Bloemendaaise begroting sluit Actie voor federalistisch België Stookt rustig Uw centrale verwarming N.V. Anthraciethandel van Altena Chevrolet - Buick Kort en BondigJ leu MAANDAG 23 FEBRUARI 1948 HAARLEMS DAGBLAD Maar daarvoor is een bijzondere rijksbijdrage van f187.000 nodig De Bloemendaaise begroting voor 1948 jluit zonder tekort, de eindcijfers zijn 2.879.075.28. Dit is een gevolg van de noodregeling voor de financiële verhouding van rijk en gemeenten. De gewone uitkering die de gemeente uit het Gemeentefonds krijgt, is geraamd op ƒ334.130, of 218.953 hoger dan voor 1947. Bovendien zal het rijk in de toekomst vrij wel alle uitgaven voor de politie voor haar rekening nemen, daardoor kan de rijksbij drage voor de politie 116.164 hoger uit getrokken worden dan voor 1947. De ge meente krijgt nu 208.464. Voorts zijn verschillende andere ont- vangstposten ook hoger uitgetrokken, daar naast konden verscheidene uitgaafposten verlaagd worden. Al die factoren waren aanleiding dat het feitelijk tekort op de begroting slechts 187.000 is, tegen een bedrag van 637.000 op de begroting voor 1947. Om het tekort te dekken is een post uit getrokken van 187.000 als bijzondere bij drage uit het Gemeentefonds. Daarmee sluit de begrot^g dan, een bedrag van 84.210 blijft er over voor onvoorziene uitgaven. De begroting voor 1948 toont dus zo merken B. en W. op een aanmerkelijk pmstiger beeld dan die voor 1947. Gemeente moet evenwel een eigen belastingheffing hebben!. De noodregeling geldt evenwel slechts voor de jaren 19481950. B. en W. merken op dat Bloemendaal nu formeel niet meer noodlijdend is, maar het feit. dat de ge meente het niet zonder een bijzondere rijks bijdrage kan stellen, zal waarschijnlijk wel lot gevolg hebben, dat zij aan scherpere controle zal worden onderworpen dan in normale omstandigheden het geval zou zijn geweest. B. en W. menen, dat Bloemendaal, even- »ls andere soortgelijke gemeenten, weer de bevoegdheid moet krijgen tot heffing van eigen opcenten op inkomen en vermogen. In dit opzicht stelt de noodregeling teleur. Gehoopt wordt dat de definitieve regeling een betere oplossing zal brengen. Ontslag aan veertien'man los personeel van Open. bare Werken De uitgaven van Openbare Werken zijn verlaagd met 46.000. Deze bezuiniging kan worden verkregen door met ingang van 15 Maart a.s. aan 14 man van het losse personeel van Openbare Werken ontslag te verlenen. Tegen deze bezuinigingsmaatre gel, waarop door de Commissie van Open bare Werken sterk wordt aangedrongen, bestaat naar de mening van B. en W. geen overwegend bezwaar, daar het hier hoofd- takelijk valide arbeiders betreft, die in het particuliere bedrijf, waar grote behoefte bestaat aan goede werkkrachten, gemak kelijk een nieuwe werkkring zullen kunnen vinden. Voor rente van geldleningen is dit jaar nodig 93.502, voor aflossingen 147.3Ö6. 18.879 is ten laste van de gewone dienst gebracht voor dekking van de oude bggro- tingstekorten. Het is bekend, dat de oude tekorten (totaal 560.355) in een lening zijn omgezet, die in 30 jaar moet worden afgelost. 1000 is uitgetrokken voor de ratten bestrijding. De opbrengst der Straatbelasting is op 140.000 geraamd (voor 1947: 110.000). Voor onderhoud van wegen en voetpaden ls uitgetrokken 09.500, tegen 116.035 voor 1947, voor wandelplaatsen en plant soenen 76.250 (1947: 87.690). Weer bijdragen voor leer lingen bij M.O. en V.H.O. Er zijn weer gelden uitgetrokken voor het verlenen van bijdragen voor leerlingen uit Bloemendaal, die inrichtingen van Mid delbaar- en Voorbereidend Hoger Onder wijs te Haarlem bezoeken. Het totaal is 64.100. Vóór 1944 genoten de leerlingen ook een bijdrage uit de gemeentekas, die is door het toenmalige gemeentebestuur ingetrokken, au willen B. en W. die weer toekennen voor de vijf middelbare scholen te Hharlem en wel tot een maximum van 65 per kind. Voor 700 kinderen uit Bloemendaal eist dit een bedrag van 45.500. Hetzelfde geldt voor de Meisjesschool te Haarlem. Voor de 25 meisjes uit Bloemen daal rekenen B. en W. op 4100. Smakelijke ^enveloppen Wat kan de winkeljuffrouw zeggen wan neer de klant vraagt: „Mag ik een doos oostpapier met enveloppen van u?" Er is al heel weinig keus. Ze kan zeg gen: „Zeker, ik zal u eens laten zien wat we voor u hebben." Ze kan ook zeggen: Natuurlijk, wat dacht u dan dat u hier krijgen kunt? Olifanten misschien?" Of ze zou alleen maar kunnen antwoorden: „Als u maar betaalt". Die laatste twee antwoorden echter lijken niet tactisch. Een winkeljuffrouw mag immers nooit bits of ironisch zijn. Alleen maar lief en bereidwillig en handig. Maar nu is er toch wel voor winkeldames in post papier een andere antwoordmogelijkhëid op komst. Want op dit ogenblik zegt. de jongedame achter de toonbank van een Amerikaanse schrijf papierwinkel op een iergelijk verzoek: „Zeker wel, wat voor smaak had u gedacht?" De Amerikaanse fabrikanten van brief papier en enveloppen zijn namelijk op het smakelijke idee gekomen, de enve loppen te voorzien van een plakrand, die by het likken een bepaalde smaak leeft. Voorlopig zijn er alleen nog maar pepermunt-enveloppen te krijgen, maar de keus zal spoedig verruimd worden met frambozen, ananas, rhum, citroen en cherry. Agenda voor Haarlem MAANDAG 23 FEBRUARI Rembrandt: „Vergelding", 18 j.. 2.00. 4.15 7.00 en 9.15 uur. Palace: „De zwarte adelaar", 14 j., 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Fan tasia", 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Fantasia", 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Het meisje met het blauwe hoed ie", a. L, 7.00 en 9.15 uur City: „Bij de ma rine", a. lft.. 2.15. 4.30. 7.00 en 9.15 uur. DINSDAG 24 FEBRUARI Gem. Concertgebouw: Haarlems Gemengd Koor „Requiem" van G. Verdi. 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. RESTITUTIE KOLEXPRIJS Dinsdag zijn aan de postkantoren aan de peurt Was tot en met W'oe. Voor de 95 leerlingen van het Gymna sium te Haarlem wordt 14.000 uitgetrok ken en voor enkele leerlingen die een ge meentelijk Gymnasium elders bezoeken 500. De opbrengst der belastingen is als volgt geraamd: Opcenten Grondbelasting ƒ230.000 (1947: 230.000), 150 opcenten Personele belasting 275.000 (1947: 253.000), Onder nemersbelasting 68.040 (1947: 60.000), Hondenbelasting 10.000 (1947: 10.000), Vermakelijkheidsbelasting 2000 (1947: niets). De winsten uit de bedrijven zijn geraamd op: gas 10.000 (1947: pro memorie), water 15.000 (1947: 19.000). De reiniging kost 87.239, tegen 100.986 in 1947. 2500 willen B. en W. besteden voor (daartoe is onlangs reeds besloten) 2500. De post subsidies is verhoogd van 110 op 1429. De districtsraad der Ned. Jeugd gemeenschap te Haarlem krijgt 1318.72. Voor ondersteuning aan behoeftigen is 81.000 gei-aamd, tegen 105.000 voor 1947. 25.000 is uitgetrokken voor steun aan werklozen, dit geld krijgt de gemeente evenwel van het rijk terug. Op de kapitaaldienst is uitgetrokken 6500 voor radio-installaties voor de politie. 96.370 is uitgetrokken voor de stichting van woningen ingevolge de financierings regeling 1947. Voor normalisering van de Zandvoorter- weg is 184.400 uitgetrokken, 4500 is uit getrokken voor aanschaffing van sport- materiaaL IJs is onbetrouwbaar Enkele banen geopend Ondanks de kou hebben Zondag velen de schaatsen aangebonden. Zij zochten over het algemeen plekjes op, waar beschutting was. Het ijs is echter over het algemeen onbe trouwbaar en voorzichtigheid is geboden. „Nova Zembla" te Spaarndam opende Zaterdag de landijsbaan en Zondagmiddag is „De Volharding" aan de Wagnerkade te Heemstede voor het publiek opengesteld. Het ijs was goed. Vanavond is de baan in Heemstede tot tien uur geopend. Ook kan er op de tennisbanen „Eindenhout" en „Brederode" gereden worden. Een geliefde omgeving voor de haarlem mers zijn altijd de singels bij de Kënnemer- brug. De Kloppersingel was Zondag onbe trouwbaar, maar de Schotersingel was wel te berijden, hoewel het ijs niet overal even sterk was. Op enkele plaatsen van de Delft en de Leidsevaart waren eveneens vele rijders. In Bloemendaal is nog weinig gpede ge- volksfeesten (1947: 1950). De subsidies legenheid om te rijden. Wel waren Zondag aan muziekkorpsen zijn uitgetrokken op meisjes en jongens op het Vneertje van 2575 (voor 1947: 1950). De H.O.V. krijgtDuin en Daal, maar de politie achtte het 1 ijs niet betrouwbaar. Op de Brouwerskolk kan nog niet gereden worden. Wedstrijden in Spaarndam. Dinsdagmiddag om twee uur houdt de IJsclub „Nova Zembla" te Spaarndam een wedstrijd onl het kampioenschap voor da mes van Noordholland over een afstand van 140 meter. Dames kunnen tot een uur vóór de wedstrijd inschrijven in café Th. van der Putte, Westkolk 10 te Spaarndam. SCHAAP MET VIER OOILAMMEREN. Een schaap van de landbouwer Knol in Zwolle schonk het leven aan vier ooilam meren. Het is reeds een grote zeldzaam heid wanneer' er bij drie lammeren geen enkele ram is. Waals congres in Brussel Walen vormen kwijnende minderheid Onze correspondent te Brussel telefo neerde ons hedenmorgen: Ongeveer duizend personen hebben Za terdag en Zondag het vierde Waalse Con gres te Brussel bijgewoond. Er werd een resolutie aangenomen, waarin gewezen wordt op het feit dat tweederde van de Waalse Kamerleden van het Belgische par lement gewonnen zijn voor ae hervorming van de Belgische staat op federalistische basis. Hoewel het parlement een daartoe strekkend wetsvoorstel niet eens in over weging heeft genomen, moet de actie vol gens de Waalse leiders voortgezet worden „teneinde een vrij Wallonië te krijgen in een sterk verenigd België". De samenwer king tussen een federalistisch Wallonië en Vlaanderen zal een redelijker unie be tekenen dan de oude Belgische staat, al dus de Belgische minister Mérot, die het congres presideerde. Uw gezondheid, is toch alles waard, en de mogelijkheid is er om Uw huis heerlijk warm te houden Stookt met GEZEEFDE BRUINKOOL of BON VRIJE SINTELCOKES v.a. 1.75 per H.L. Vraagt inlichtingen Telefoon 11716 KLEVERPARKWEG 21 B De Haarlemse feesten Het ontwerp voor een affiche De pers- en propagandacommissie van „Haarlems Bloei" heeft onlangs een prijs vraag uitgeschreven voor een affiche, te gebruiken voor de feestweek van 31 Juli tot 7 Augustus a.s. Er zijn 37 inzendingen ontvangen. De jury (bestaande uit de leden der pers- en propagandacommissie H. Th. Fibbe, A. W. Schaefer en G. M. Nieuwen- huis en als adviseurs de heren Herman Moerkerk en H. Vettewinkel, directeur van een reclamebureau te Amsterdam) heeft als haar oordeel uitgesproken, dat geen der ingezonden ontwerpen voor de beschikbaar gestelde prijs van 500 in aan merking komt. Aan vele der ontwerpen is grote zorg besteed, maar het doel, dat de commissie beoogt: een tot het publiek sprekende affiche, óp artistieke wijze uit gevoerd, is niet bereikt. Daarom is besloten nu enkele kunstenaars uit te nodigen een ontwerp in te zenden waaruit een keuze kan worden gedaan. Het badhuis te Vogelenzang Samenwerking met Bennebroek? In de laatste vergadering van de Bloe mendaaise raad hebben tvyee raadsleden een voorstel gedaan tot stichting van een badhuis te Vogelenzang. B. en W., die prae-advies zullen uitbrengen, staan wel iswaar niet afwijzend tegenover dit voor stel, maar willen eerst de financiële conse quenties onder ogen zien. Wij werden er evenwel aan herinnerd, dat de afdeling Bennebroek-Vogelenzang van het Witte Kruis reeds jaar en dag aan de Leidse vaart een stuk grond en een som geld voor de bouw van een eigen badhuis heeft gereserveerd. Waar het bouwen van een badhuis geen eenvoudige zaak is pn de exploitatiekosten daarvan rijkelijk hoog, zou een samenwerking tussen Bloemen daal en Bennebroek voor beide gemeenten hier een prachtige oplossing kunnen bete- keneh. Het stuk grond ligt juist halver wege de kom van beide dorpen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat deze kwestie ook de Bennebroekse raad aan de orde zal komen. Crematie Freddie Langeler Zaterdag -is op Westerveld het stoffelijk overschot van de dezer dagen overleden tekenares Freddie Langeler (mevrouw J. F Ten HarmsenVan der Beek) verast. Rie Cramer, de schilderes mevrouw E. v. d. Velde en de architecten Wouter Ham- dorff en K. v. d. Berg volgden onder meer de baar. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 21 Febr. 1948 GHTJWD: 21 Febr. S. G. van de Poll en A. M. Jongsma. BEVALLEN van een zoon: 19 Febr. K. Wie- dijkBruning, R. AdmiraalWatson. 20 Febr. J. G. GroeneveldJansen, G. Selmanvan der Beek. 21 Febr. A. Bodegomvan Dijk. BEVALLEN van een dochter: 19 Febr. M. N. van WeesMeijer. J. C. H. VelingJonker. Febr. J. F. E. ToledoMinck. A. Nieland Rooda. OVERLEDEN: 19 Febr. A. Z. Honcoop, 70 Floresstraat. A, de Haas, 69 j., Brandt- straat. 20 Febr. M. S. Berghoef, 47 j., Gast- huisvest. P. Rose, 84 j., van 't Hoffstraat. G. Hylkemade Clercq, 70 j.. Rijksstraatweg. G. Storm. 74 j., M. v. Heemskerkstraat. Burgerlijke stand van Hdemstede ONDERTROUWD: H. Cats en M. H. Koele- man. D. v. d. Bergh en G- Mulder. A. M. Ree dijk en S. C. Schuurhof, H. de Carpentier en G. E. Turenhout. GETROUWD: H. Dijkstra en H. G. Napier, W. A. de Clercq en T. C. van Lennep, N. J. Schoenmaker en T. C. M. Uyttewaal, L. van Meurs en A. Spierenburg. F. A. G. Vogt en E. C. Schmid. BEVALLEN: G. P. Verboom—Wijnen (d.), MerkensBlauboer .(z.), M. J. Steen voor den—van Borre (d.). A. Beerthuizen—Kok (z.). M. J. BosEckhardt (d.) OVERLEDEN: B. Frederiksvan Steen. 75 jaar. A. H. J. C. M. Allard, 79 J., A. Buite man—Knook, 69 j. Een halve eeuw getrouwd en abonné op H.D. Morgen. Dinsdag 24 Februari gaan twee mensen uit de Slachthuisstraat voor de vijf tigste keer hun bruidsdagen in. Het zijn Petrus Jansen en Trijntje Jansen-van der Zande. die op 9- Maart hun gouden bruiloft vieren en op die datum tevens vijftig jaar gangen lang Haarlems Dagblad in de bus geworpen krijgen. Zo'n merkwaardig jubi leum komt niet iedere dag voor en we zijn dus op Slachthuisstraat 9 zwart eens een praatje gaan maken. We troffen een wel be jaard hij is 74 en zijn vróuw een jaar ouder maar nog zeer levenslustig echt paar aan, dat iedere dag nog geniet van het goede, dat het leven hen schenkt. Grote schokken heeft hun echt niet ge kend. De man werkte gedurende zestien jaar bij de Haarlemse Katoenmaatschappij, waarvan de fabriek op het „Prévinaire-veld" stond. Op een kwade dag werd hij met nog een paar anderen „wegens slapte" op staan de voet ontslagen. Dat kon toen. „Maar," zc vertelt ons de bruidegom, „ik heb duchtig mijn mond geroerd en het gevolg was, dat de getrouwden tien weken lang zeven en de vrijgezellen vijf gulden per week kregen. Daarna hielp Jansen de oude gasfabriek aan de Raaks slopen en vervolgens kwam hij in dienst bij de E. S. M., die hij nog heeft hel pen aanleggen. Twee-en-dertig jaar heeft hij „de tram" onder vier opeenvolgende di recteuren trouw gediend, eerst als con cierge. later als magazijnbediende. Al'die tijd is hij, zo vertelt hij trots, geen dag ziek geweest en ook nu gaat hij er nog dagelijks op uit om te vissen, zijn lievelings- sport. Mevrouw Jansen is wat asthmatisch maar dat neemt niet weg, dat zij haar man nog graag vergezelt op lange wandelingen. We mogen nog even rondneuzen in haar proper huis het negende in een halve eeuw waar de „baas" ons verscheidene resultaten van een andere liefhebberij toont: een buffet, een boeken- en een radiokast, die geen geroutineerd meubelmaker hem ge makkelijk verbeteren zal. We'verlaten het jubilerende echtpaar met de herinnering aan een opgewekt stel men sen, die de maatschappij naar beste weten gediend hebben en zich bewust zijn, dat zij met hun onbezorgde levensavond bevoor recht zijn boven "duizenden. Reparaties en Service AMSTERD. RIJT. MIJ.: OFF. DEALER Marguérite Couperus zong de koude weg Zeer velen hadden Zaterdagavond ondanks de snijdende koude de weg naar het Frans Halsmuseum ingeslagen, waar Marguérite Couperus bij het licht der kaarsenkronen in de Renaissancezaal Franse chansons uit ver schillende eeuwen voordroeg. Deze moedigen hebben hun doorzettings vermogen rijkelijk beloond gezien, want de kunstenaresse zag kans ieder spoor van kilte uit het historische vertrek te verdrijven door het'enthousiasme, Waarmee jij haar réper toire vertolkte. Bovendien is dit zodanig samengesteld, dat niemand, die het hoort en bovendien zoals mevrouw Couperus deze liederen speelt ziet, ongevoelig kan blijven voor de devotie, de humor, de levensblijheid, de goedmoedige filosofie en de menselijke bewogenheid van deze uitingen van de zin gende ziel van het eeuwige Frankrijk, Een niet gering aandeel in deze succes volle avond van de Volksuniversiteit had de begeleidster, mej. Bets Nederkoorn, die ook enkele soli ten beste gaf, waarvan „Ronde frangaise" van Boëlmann uitstekend bij de sfeer van de liederen aansloot. Aan het slot was er hartelijk applaus en fraaie bloemen voor beide dames en een be minnelijk dankwoord van de vertegenwoor diger van de Franse ambassadeur, de heer Bayle. De directeur van het Frans Halsmu seum, de heer H. P. Baard, toonde zich ook Zaterdag weer een voortreffelijk gastheer. POOLSE GEZANT IN DEN HAAG NEEMT ONTSLAG De Poolse gezant in Den Haag, de heer B. Elmer, heeft aan de Poolse regering ontslag gevraagd. De gezant is tot de overtuiging gekomen, dat het feit, dat hij lid is van de Poolse socialistische partij, niet alleen de samenwerking met zijn regering, maar zelfs het normale con tact met het ministerie van buitenlandse zaken te Warschau, bemoeilijkt. Het stadsbeeld wijzigde zicli Het stadsbeeld verandert steeds en dat blijkt in het bijzonder als men de afbeel dingen ziet op de tentoonstelling, welke de vereniging „Haerlem" in het gebouw „De Hoofdwacht" ingericht heeft. Enige jaren geleden heeft de heer W. P. J. Óver- meer zijn verzameling prentbriefkaarten aan de vereniging geschonken en uit die verzameling zijn vijfhonderd kaarten geno men, welke een beeld geven van het einde van de vorige en het begin van deze eeuw. Daarbij zijn kaarten en foto's ge voegd van het Gemeente-archief, welke een beeld geven van de tegenwoordige toe stand. Niet alleen is aandacht besteed aan het centrum van Haarlem, maay ook aan plekjes in Bloemendaal, Vogelenzang ei Aerdenhout. Een interessante tentoonstel ling is bijeengebracht, welke de belangstel ling van velen zal trekken. Van 22 tot en met 29 Februari is de expositie des mid dags te bezichtigen. Passagierslijst „Oran je" Op onze kantoren ligt ter inzage een passagierslijst van het m.s. „Oranje" dat mei ongeveer 550 passagiers uit Indië, waaronder beroepsmilitairen van het K.N.I.L. en leden van de Koninklijke Marine, omstreeks 3 Maart in Amster dam wordt verwacht. Baby bij van drie maanden i brand omgekomen sprak i Zaterdagavond laat bespeurden bezoe kers van een café in de Regentesselaan in Den Haag een sterke brandlucht. Bij on derzoek bleek, dat er brand was ontstaan in de woning van de zoon van de caféhou der, gelegen achter het café. Vijf bezoe kers trachtten het huis binnen te dringen, om een baby van drie maanden te redden, doch moesten wijken voor de hevige vuur gloed. Toen de inmiddels gewaarschuwde brandweer de brand had geblust vond men in de totaal uitgebrande woonkamer het stoffelijk overschot van de baby. De brand is waarschijnlijk ontstaan doordat een kachel te dicht bij een houten tussenschot was geplaatst. De moeder van de baby was even voordat de brand ont dekt werd, haar moeder in het café gaan helpen. De vader maakt deel uit van de bemanning'van de „Veendam", welk schip op de thuisreis is. Duitse schilderijenverzameling naar Amsterdam Ongeveer 150 schilderijen uit de „Pina- kotheek" te München zullen naar Nederland komen en in de zomer gedurende drie maan den in het Rijksmuseum te Amsterdam ten toongesteld worden. Hieronder zal men doe ken aantreffen van Memlinc, Giotto. Fra Angelico, Grünewald, Dürer, Botticelli. Da Vinci, Tintoretto, Raphael. Titiaan, Greco, Murillo en Goya. In de „pinakotheek" bevindt zich de be langrijkste collectie schilderijen van Rubens. Hiervan zullen niet minder dan achttien wer ken naar Amsterdam komen. Verder zullen de Vlamingen nog door twee Breugels, tien van Dijck's en acht Brouwer's gerepresen teerd worden. Uit de Hollandse school komen zeven Rembrandt's. Prof. ir. W. Schermerhorn over de Indische kwestie Prof. ir. W. Schermerhopn heeft Leeuwarden voor het gewest Friesland van de Partij van de Arbeid gesproken over de Indonesische kwestie. Hij zeide onder andere, dat hem vaak do vraag was gesteld, waarom Nederland niet onmiddel lijk na de bevrijding het gezag in Indië heeft hersteld. Het antwoord luidde: omdat prof. Gerbrandy een accoord getroffen had met de geallieerden, dat bepaalde, dat In-, donesië onder militair bevel zou blijven van de geallieerden. De neutraliteitspolitiek van Engeland as nuttiger voor de republiek dan voor ons, zeide prof. Schermerhorn. De politiek van de huidige regering is een poging om het Indische volk niet voor de tweede maal te bedriegen. Nederland en Indonesië zul len beide zoveel souvereiniteit overhouden, als ze aan de nieuwe unie overdragen, aan welks hoofd de Koningin staat. Op cultu reel- en economisch gebied hebben zij ge meenschappelijke belangen. Spreker zeide voor de toekomst gema tigd optimistisch gestemd te zijn. De souve reiniteit, waarmee zoveel en zo vaak wordt geschermd, is volgens prof. Schermerhorn een verouderd negentiende eeuws begrip. SCHEEPVAART K. N. S. M. Bijfjort 20 Febr. van Tan- ger naar Oran. Deo Duce 20 Febr. van Ko penhagen naar Amsterdam, Orestes 20 Febr. van Esbjerg naar Amsterdam. Ilos 20 Febr. van Catania naar Palermo. Danae 21 Febr. te Amsterdam, van Lissabon. Draco 20 Febr. van Amsterdam naar Odense. Iris 20 Febr. te Halmstad, van Amsterdam naar Gothenburg. Trajanus 20 Febr. van Piraeus te Alexandrië. Orion 19 Febr. van Piraeus naar Candia. Ornen 21 Febr. van Amster dam te Rotterdam. Tiberius 20 Febr. van Rotterdam naar Lissabon. Holl. West Afrika Lijnen. Stad Leiden 19 Febr. van Bordeaux naar Dakar. MU. Nederland. Singkep 21 Febr. van Holland. 21 Febr. te Port Said naar Indië. Rempang 21 Febr. van Antwerpen naar Amsterdam. Hol. Oost Afriki Lijnen. Emancipator 20 Febr. Vlissingen gepass. van Antwerpen naar Rotterdam. Boschfontein 19 Febr. van Beira naar Lourenco Marques. Kon. Holl. Lloyd. Cordoba 19 Febr. van Hamburg naar Zuid-Amerika (thuisr.) Zondagmiddag kwam een Waalse pries ter. kapelaan in een Brusselse voorstad, aan het woord. Hij hield een hartstochte lijke rede, waarin hij de Vlamingen brand merkte als de verraders van de beide we reldoorlogen en hij had ook voor de Neder landers geen goed woord over. „Nederland zal", zo beweerde hij „de Benelux exploi teren om de Zeventien Provinciën van 1815 te herstellen. De Vlamingen zullen moeten kiezen tussen Franse wijn en Hollandse kaas". Het ziet er naar uit, dat de Belgische geestelijke overheid strenge sancties zal treffen tegen deze priester. Een Waals Kamerlid werd heftig uitgefloten toen hij beweerde dat het federalisme geen oplos sing brengt voor de typische kwaal van de steeds toenemende ontvolking van het Waalse land. „In 1980", zo verklaarde een Luiks hoogleraar „zullen er twee maal zoveel Vlamingen als Walen zijn".. De resultaten van de volkstelling zul len een herziening van het aantal kamer zetels nodig maken. Op de 207 zetels komen er dan 107 toe aan de Vlamingen, 69 aan de Walen en 31 aan /le Brusselaren. Deze laatste zullen zeker niet de weg van het separatisme opgaan. De Belgische romancier Charles Plisvier stelde voor een memorandum aan de UNO te zenden en de Waalse verdrukking naar het voorbeeld van de Ierse en Tsjechische tragedies internationaal bekend te maken, onder meer door oprichting van Waalse bureaux te Parijs, Londen en zelfs Den Haag. Het congres verliep over het algemeen vrij onopgemerkt. Er was geen politie en er kwamen geen incidenten voor. Letterkundigen protesteren tegen verbod van „J. P. Coen" De Vereniging van Letterkundigen heeft een motie gericht aan de burgemeester van Amsterdam. In deze motie wordt ge zegd „dat door een misplaatste actie de voorbereidende opvoering van Slauwer- hoff's „Jan Pieterszoon Coen" op de Boe kenweekavond van de commissie tot pro paganda van het Nederlandse Boek in een actuele politieke sfeer is betrokken, dat door het verbieden van dit stuk de ware porté en de ware oogmerken van de boe kenweekcommissie zijn opgeofferd aan een willekeurige politieke uitleg, dat grove misvatting in het onverhoedse en niet ge motiveerde verbod in feite haar officiële bekroning vindt en bovenal, dat de vrij heid van het litteraire en culturele leven in ons land hierdoor wordt aangetast". De Vereniging van Letterkundigen protes teert met algemene stemmen principieel en met klem tegen het uitgevaardigde verbod. Uitspraak in Lunapark-proces in Egypte Contracten met Ali Hassan zijn verbroken verklaard De rechtbank te. Cairo heeft uitspraak gedaan in het „Lunapark-proces". De Ne derlandse Lunapark-exploitanten, die in Maart van het vorige jaar naar Egypte waren vertrokken, procedeerden tegen de impressario Ali Hassan wegens het niet nakomen van contractuele verplichtingen. Ali Hassan daarentegen had beslag laten leggen op de Lunapark-installaties en eiste van de Nederlandse exploitanten schade vergoeding. De rechtbank heeft thans beslist, dat het contract tussen de Nederlanders en Ali Hassan is verbroken en dat geen van de partijen schadevergoeding zal kunnen eisen. Het grootste deel van de Nederlandse Lu napark-exploitanten zal nu zijn materiaal van het terrein van Ali Hassan aan de Nijl weghalen. Men hoopt nu spoedig in Cairo op een ander terrein onder leiding van een andere impressario een nieuw Lunapark te openen. Voorts ligt het in de bedoeling in 1949 een lunapark in te richten bij de wereldtentoonstelling te Cairo. Ook de fiscus leefde mee Verscheidene Bredenaars keerden na 2 Va jaar in Indië als stoottroeper ge diend te hebben, met het m.s. Zuider kruis terug. Zij werden hartelijk ver welkomd. Elk huis was versierd, de vlaggen hingen uit en er heerste een echte feeststemming. Ook de fiscus deed mee. Een der stoottroepers was namelijk ternauwernood thuis of de deurwaarder kwam de feestvierende familie verblijden met een dwang bevel.... De stoottroeper had nog een kleine belastingschuld. Zij het in voor j de betrokkene minder prettige vorm moeht hier geconstateerd worden: ook i de fiscus leefde mee met onze jongens overzee! Zuster C. M. Spijker In de ouderdom van 59 jaar is overleden Zuster C. M. Spijker, cjie meer dan 31 jaar verbonden is geweest aan het Diaconessen- huis te Haarlem, waar haar werk zeer ge waardeerd werd. Woensdag 12 uur is de begrafenis aan de Schoterweg. Tevoren is er om 11 uur een rouwdienst in Diaconessenhuis. ARGENTINIë SLAAT ZIJN VLEUGELS UIT. Uit de kringen van de Italiaanse lucht macht verneemt United Press, dat de Ar gentijnse regering een contract heeft af gesloten met de Italiaanse Fiatfabrieken te Turijn voor de onmiddellijke levering van 65 militaire vliegtuigen en vijf ver keersvliegtuigen. Een deel van de bemanning van een „Stanfries"boot is door de politie te Harlin- gen gearresteerd op grond van het feit. dat uit twee vaten vet 80 kg. was ontvreemd. Deze hoeveelheid was aan boord verborgen en werd in beslag genomen. Aanvankelijk had men voorgegeven, dat de vaten door. het stormachtige weer waren opengeslagen. Het tribunaal te 's Gravenhage heeft geadviseerd, drs. W. H. H. een boete van honderdduizend gulden op te leggen en hem uit de kiesrechten te ontzetten H. werd er van beschuldigd, pro-Duitse en anti-Semieti- sche artikelen te hebben geschreven in het maandblad „Nederland Ook werd hij ervan beschuldigd begunstigend lid der Neder landse SS te zijn geweest, medegewerkt te hebben in de organisatie van Nationaal Front en vijfentwintig honderd gulden te hebben geschonken voor het jeugdwerk der N.S.B. Te Rome is op de conferentie van Europese land- en tuinbouworganisaties een internationaal fonds gesticht voor de be strijding van de coloradokever in Frankrijk, België, Engeland en Nederland. Van 7 tot 14 Maart wordt in Bad Sas- sendorf in Westfalen een internationaal congres gehouden onder auspiciën van de „Junge Union", een onder-afdeling van de Christliche Demokratische Union, over de 'huidige geestelijke situatie in Duitsland, de mogelijkheid tot Europese samenwerking en het centraal-Europese probleem in het alge meen. Er is een Nederlandse delegatie ge vormd, bestaande uit mr. E. Sassen, mr. Ch. Rutten. mr. L. de Gou en mr. J. Cals. allen van de K.V.P. en ir. S. A. Posthumus en de heer J. van Stralen van de Partij van de Arbeid De heer Kraan te Ter Apel begaf zich na afloop van een vergadering om half elf huiswaarts. Des nachts om half twee. toen hij nog niet thuis was. ging men zoeken. Men vond hem in bewusteloze toestand aan de kant van een kanaal. Hij moet naar schat ting vier uur aan de felle koude rijn bloot gesteld. In het ziekenhuis te Emmen is de heer K. overleden. De „Noordam" is Vrijdag van New York naar Rotterdam vertrokken met een lading van 34.000 pond reliefgoederen, door de „United Service to Holland" bij Amerikaan se gezinnen, organisaties en instellingen in 18 staten opgehaald. De lading is een ge schenk van meer dan 70 Amerikaanse gemeenten ter verdeling in meer dan 100 gemeenten in Nederland. Ambtenaren van de prijzcncontróle hebben ontdekt dat 'n rijwielfabriek te Mep- pel ongeveer 500 rijwielen zonder vergunning en tegen te hoge prijzen heeft verkocht. De overwinst wordt op ongeveer f 60.000 geschat. Een Amsterdamse firma leverde aan de fabriek torpedonaven tegen de dubbele prijs en behaalde daarmee een winst van f30.000. Een Haagse firma leverde grote aantallen spaken. In totaal is tegen 50 personen, meest groothandelaars, proces-verbaal opgemaakt. Circa 30 bouwvakarbeiders. die werk ten aan het Joodse zusterhuis op de Nieuwe Keizersgracht te Amsterdam, hebben het werk neergelegd, nadat de aannemer de arbeiders had medegedeeld dat hij lonen zou uitbetalen in overeenstemming met de door het College van Rijksbemiddelaars goed gekeurde regeling. Zondagmiddag wilde te Amsterdam op de Ceintuurbaan een 56-jarige man op een rijdende tram springen. Hij kwam onder de bijwagen en werd op slag gedood. Hedenavond spreekt mr dr. A A. van Rhijn, secretaris-generaal van het ministe rie van Sociale Zaken, van 19.45 tot 20.00 uur via Hilversum I over „het vraagstuk der werkloosheid' De Koningin heeft goedgevonden, dat haar door de oud-Engelandvaarders bij gele genheid van haar gouden regerings-jubileum een geschenk wordt aangeboden. Daar niet alle adressen van oud-Engelandvaarders be kend zijn, wordt hun. die aan dit huldeblijk wensen deel te nemen, verzocht ten spoedig ste hun naam en adres op te geven aan majoor A. F. M. Monchen, Toussaintkade 43, 's Gravenhage. Zondagmiddag zijn twee gemaskerde mannen binnengedrongen in de woning van een 69-jarige koopman in de Gerard Dou- straat te Amsterdam. De beide onverlaten dreigden hem dood te schieten als hij zijn geld niet zou overhandigen. De koopman verzette zich echter en riep om hulp, waarop een der mannen hem een hevige slag op het hoofd gaf. Daarna namen de mannen de vlucht. HAARLEM EN OMGEVING By' Koninklijk Besluit ls benoemd tot notaris binnen het arrondissement Amster dam, ter standplaats Amsterdam mr. H. W. Schraagen, candidaat-notaris te Aerdenhout. De classis Amsterdam-Haarlem der Geref. Kerken onderh. art. 31 K. O. heeft goedgevonden dat Bennebroek voorlopig onder de kerk van Hillegóm zal ressorteren, maar bepaalde daarbij dat. als het komen zal tot een kerkinstitucring te Bennebroek, deze kerk tot het classicaal ressort van Am sterdam-Haarlem zal behoren en niet tot dat van Leiden. De afdeling Heemstede van het genoot schap van de Stille Omgang houdt op 1 Maart in het R K. Verenigingsgebouw haar jaar vergadering. De afdeling Haarlem van de Natuur- Historische Vereniging organiseert op Zater dag 28 Februari een vogel-excursie in „Groenendaal". De heer B. van Paassen te Haarlem is té Lelden geslaagd voor het candidaats- examén geneeskunde. Maandag 8 Maart houdt de Haarlemse Reddingsbrigade haar jaarlijkse algemene vergadering in café-restaurant Brinkmann, Grote Markt. De agenda vermeldt o.m.: jaar verslagen, verkiezing bestuursleden en het behandelen van een voorstel tot het instellen van een jeugdafdeling. Leden van de Katwijkse Reddingsbri gade geven Zaterdagmiddag 6 Maart in het gebouw van de Gemeentelijke Geneeskun dige en Gezondheidsdienst aan de Nieuwe Gracht, voor le'den van de Ongevallendienst, een demonstratie met het „Wiptoestel". Dit toestel kan gebruikt worden bij het toepas sen van de kunstmatige ademhaling. Audiënties Commissaris der Koningin. De Provinciale Griffie deelt mede. dat de Commissaris der Koningin in Noordhol land niet op Donderdag 4 Maart, doch in plaats daarvan op Dinsdag 2 Maart audiëntie zal verlenen, en dat de audiëntie van Don derdag 11 Maart zal wovden vervangen door een audiëntie op Vrijdag 12 Maart. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel Berkel's Patent Scheepvaart-Unie Holl.-Amerika Lijn 1 Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbankl Billiton Mij. IX Slotkoers Vrijdag 364% 322 407i/2 191% 387 320 126 193 225 204 261 182 168 136% Openings koersen 366 324 %2 408% 191% 195% 209yz 265 184%, 169 138Ü De Nederlandse Vrouw 1898-1948 Chr. Vrouwenbonden zien van medewerking af Het hoofdbestuur van de tfederiandse Chr. Vrouwenbond dqelt met instemming van de hoofdbesturen van de Bond van Gereformeerde Vrouwenverenigingen in Nederland, de Bond van Christen-Boerin nen in Nederland, de Bond van Gerefor meerde Vrouwenverenigingen Art. 31, de Bond van Meisjesverenigingen op Gerefor meerde grondslag, de Bond van Hervorm de Meisjesverenigingen op Gereformeerde grondslag en de Bond van Chr. Gerefor meerde Meisjesverenigingen in Nederland mede, dat het zyn medewerking zal ont houden aan de werkzaamheden van de Stichting Tentoonstelling de Nederlandse Vrouw 18981948, welke georganiseerd wordt ter gelegenheid van het regerings jubileum van de Koningin, omdat de stich ting gemeend heeft te moeten besluiten de tentoonstelling op Zondag geopend te hou den. De bonden zien zich door dit besluit van de stichting genoodzaakt haar leden en afdelingen te adviseren zich te onthouden van enige medewerking, ook plaatselijke.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3