JiSWALDAVAN ITTERSUM WILLY MEEUWISSE Hoe Indonesië er thans in economisch opzicht voorstaat Mod. Bedr. Administr. INST. PONT Speciaal aanbevolen KOFFIE roodmerk THEE blauwmerk VEILING naaisters SPUITEN EN spuiten IS TWEE Groent|es MAANDAG 23 FEBRUARI 1948 HAARLEMS DAGBLAD Java en Madoera produceren slechts voor 1200 calorieën tegen 2050 in 1939 Voor 1400 millioen gulden schade aan bevolkingslandljouw De minister zonder portefeuille, de heer Götzen, heeft aan de Tweede Kamer over gelegd een nota betreffende de economi sche toestand in Indonesië. v Hieraan ontlenen wij: Geschat wordt, dat de oorlog aan Indonesië door minder geboorten en groter sterfte meer dan 4.000.000 mensenlevens heeft gekost. De ongunstigste ontwikkeling van het bevol kingsverloop heeft zich ook na de oorlog in het bijzonder in grote delen van Su matra, Java en Madoera voortgezet. De betekenis van de landbouw voor de Indonesische economie spreekt duidelijk uit de waarde van de export der landbouw producten. In 1938 werden landbouwpro ducten tot uitvoer gebracht tot een totale waarde van 426 millioen. De voedsellandbouw neem\ bij de be volking de voornaamste plaats in, vooral op Java en Madoera. De waarde van de voedselproductie werd voor 1940 op Java en Madoera geschat op 589 millioen. De ernstige productieteruggang in de Japanse tijd had plaats niettegenstaande krachtige pogingen van het militaire be wind om de voortbrenging te stimuleren. Rijst. Voor de oorlog kon Java niet alleen in eigen rijstbehoefte voorzien, doch had zelfs een uitvoeroverschot naar de buiten gewesten van 135.000 ton in 1939 en 195.000 ton in 1940; de huidige productie is echter geheel onvoldoende. Ook de opbrengst van mais, waarvan voor de oorlog een deel werd uitgevoerd, is te gering voor de be hoefte. zodat alleen reeds de voor de con sumptie van de bevolking beschikbare graanproductie, die in 1947 bijna 3 mil lioen ton beneden het vooroorlogse ge middelde ligt, een belangrijk tekort ver toont. Berekend is, dat het aantal calo rieën op Java en Madoera in 1947 per hoofd per dag uit de binnenlandse pro ductie beschikbaar, slechts 1200 bedraagt tegen 2050 voor de oorlog. De copraproductie kwam in de Japanse tijd volledig tot stilstand. De wederopbouw kost grote moeite. Voorts werd de invoer van textiel be vorderd en gebruik gemaakt van een aan bod van de Philippijnen om een daar.aan wezig rijstoverschot van 10.000 ton over te nemen. Deze hoeveelheid is gebruikt voor verdeling in vyf maanden over de copra- gebieaen. Totale schade. De totale schade die in de Japanse tijd aan de bevolkingslandbouw is toegebracht, is moeilijk te schatten. Een globale taxatie naar vooroorlogse prijzen, basis 1938, geeft .een beeld van 1400 millioen gulden. Behalve deze schade aan het gewas, welke ten dele een langdurig rehabilitatie proces vordert, is nog aanzienlijk verlies ontstaan door verwaarlozing en onoordeel kundig onderhoud, in het bijzonder bii de thee- en de oliepalmcultuur, zomede door schade en het verloren gaan van voorraden, gebouwen, machinerieën en andere inventaris. Vooruitzichten. De vooruitzichten voor de suikerin dustrie zijn niet «zeer gunstig. Wat de on- derneihings rubbercultuur betreft, valt op te merken, dat op Java, behalve in de residentie Besoeki en op de binnen de oude demarcatielijn bij Batavia en Buitenzorg gelegen ondernemingen, tal van fabrieken zijn vernield. Veertig fabrieken gingen ge heel verloren. De aanplant in gen, voor zo ver zij niet gerooid zijn kunnen echter zonder veel kosten weder in tap genomen worden. De ondernemings theecultuur heeft zeer veel geleden, zowel op Java als op Sumatra. Toch hoopt men in Januari 1948 weer 30 pet. van de vooroorlogse produc tie te bereiken. In totaal zijn er op Java 58 theefabrie ken geheel verbrand en 25 zwaar bescha digd. Ter Oostkust van SumStra zijn er 7, waaronder 2 van de grootste fabrieken ter wereld, verwoest. De ondernemings Kina-aanplant heeft zeer weinig geleden. De ondernemings koffiecultuur onder vond aanzienlijke schade als gevolg van het rooien van grote oppervlakten. De Deli-tabak, van welke de productie voor de oorlog ongeveer 13.000 ton be droeg, waarvan de helft het bekende dek blad voor sigaren, zal betrekkelijk spoedig gerehabiliteerd kunnen worden. Mijnen. De toenemende betekenis van de mijn bouw voor de Indonesische economie blijkt wel uit het feit. dat de waarde van de uitvoer van mijnproducten, die in 1920 nog slechts 17 pet. van de totale uitvoer waarde bedroeg, in 1939 gestegen was tot 29 pet. Naar het gewicht omvatten zij 60 pet. van de gehele export. De aardolie, die toen gemiddeld 17.000 arbeiders in dienst had, zorgde voor een uitvoerwaarde van 159 millioen. De tin volgde hierop in belangrijkheid als exportproduct, maar overtrof de aardolie nog als bron van werkgelegenheid met gemiddeld 24.000 arbeiders. 7.000 arbeiders werkten in de "kolenmijnen. Belangrijke andere produc ten waren bauxiet, phosphaat. zwavel, goud, zilver, mangaanerts en asphalt, ook nikkelerts kwam in de laatste jaren tot uitvoer. In het geheel werkten in de mijn bouw 60.000 mensen, de totale uitvoer waarde in 1939 beliep 226 millioen. De mijnbouw herstelt zich slechts lang zaam. Plannen bestaan voor uitbreiding van de nikkelertswinning op Celebes met medewerking van Amerikaans kapitaal. In 1940 bedroeg de nikkelertswinning 57.000 ton. In de Japanse periode ging een groot deel van de vissersvloot verloren. Repu blikeinse bronnen geven voor Java een achteruitgang met 30 pet. aan, op een ge schat totaal van ten minste 25.000 stuks. Tijdens de oorlog ging veel vee verloren door te sterke afslacht, te hoge prestaties, slechte voeding en ongehinderd voortwoe keren van veeziekten. De verliezen op Java worden getaxeerd op 200.000 paarden, V/> millioen runderen, I y, millioen karbouwen, 1V2 millioen gei ten, 900.000 schapen, 90.000 varkens en 10 millioen kippen en eenden. Nauwkeurige cijfers zullen echter alleen door middel vgn een veetelling kunnen worden ver kregen. De pluimveestapel is door de Japanse bezetting gedecimeerd. De handelsbalans gaf voor de oorlog steeds een naar de conjunctuur en het prijsverloop sterk wisselend uitvoerover schot te zien: thans is het beeld geheel te genovergesteld. Uit de cijfers blijkt, dat, hoewel de uit voer in 1947 belangrijk hoger was dan in 1946, de invoer nog meer toenam, zodat 't importsaldo over de eerste 8 maanden van 1947 bijna gelijk was aan de totale export. De invoer komt op geen stukken na aan de werkelijke behoefte tegemoet. Het is nuttig te wijzen op het belang, dat voor Indonesië gelegen is in de tot standkoming van de Nederlands-Belgisch- Luxemburgse douaneovereenkomst. Zoals bekend is in deze overeenkomst een be paling opgenomen, dat voor de uit de over zeese gebiedsdelen van Nederland en Bel gië afkomstige producten gehele of ge deeltelijke ontheffing kan gegeven worden van de betaling van invoerrecht. Groter winstmarge voor kruideniers Gevulde repen kosten nu 11 cent De resultaten van een sedert geruime tijd ingesteld onderzoek naar de positie van het kruideniersbedrijf hebben de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening aanleiding gegeven een marge verhoging voor enkele artikelen toe te staan. Deze margeverhoging, welke twee cent per 100 gram bedraagt, zal gelden voor biscuits, fabriekmatig bereide koekjes, gevulde chocolade-stukjes, gevulde cho colade-repen, bonbons en suikerwerken. Voor chocoladeproducten heeft deze regeling reeds haar beslag' gekregen. De prijs van een gevulde reep komt thans op II cent. De margeverhoging mag niet worden toegepast op pure chocoladeproducten waarvoor uitzonderingsprijzen zijn vast gesteld. Overwogen wordt, of de marge nog ten gunste van de kruidenier bij enig ander product kan worden verhoogd. Noorse kustvaarder in moeilijkheden Op weg naar Harlingen bij Huisduinen gestrand De kustwacht bij Den Helder ontdekte Zondagmorgen voor de kust bij Huisduinen een schip van middelbare grootte, dat niet van positie verandei'de. Twee uur later was het echter een slag gedraaid. Eerst lag het met de kop naar de wal en daarna horizontaal langs de kust. Hoewel het schip geen noodseinen uitzond, voer de sleepboot „Noord-Holland" van de firma Wijsmuller üit. 9 Voor alle zekerheid vertrok later ook de reddingboot „Dorus Rijkers" van de N.Z. H.R.M., echter niet zonder moeite, door de regds toegevroren haven van Den Helder ter assistentie. Kort na twee uur slaagde de sleepboot „Noord-Holland" er in de verbinding met het schip tot stand te brengen. Het bleek het Noorse motorschip „Macbeth" te zijn, groot 675 ton. De boot had averij aan het roer en de stuurinrichting. Nadat de „Noord-Holland" met de stuur loze „Macbeth" reeds koers had gezet naar IJmuiden, verzocht de kapitein naar Den Helder te worden gesleept. Als reden daar voor gaf hij op, dat de „Macbeth" op weg was naar Harlingen, toen het schip strand de. Inderdaad bevestigde de havenmeester te Harlingen, dat daar een Noorse boot, geladen met stenen, werd verwacht. Waar om de „Macbeth" op weg van Stavanger naar Harlingen voorbij Den Helder terecht is gekomen, blijft nog een raadsel. Het schip is gistermiddag Nieuwediep binnengesleept. Informele besprekingen te Djokja? Volgens door Reuter te Batavia ontvangen berichten gelooft men dat te Djokja infor mele besprekingen zijn begonnen om de republikeinse deelneming aan een federale interim-regering voor Indonesië te regelen. Van Nederlandse zijde wordt vernomen, dat de Nederlanders geen nieuwe voorstel len hebben gedaan, doch dat de mogelijk heid bestaat, dat het nieuwe Amerikaanse lid van de Commissie van Goede Diensten, Coert Dubois, voorstellen aan de republi keinen heeft voorgelegd. Dubois is Zondag naar Djokja gevlogen. Bij de voortgezette debatten in de Vei ligheidsraad over de Indonesische kwestie hebben China en India er op aangedrongen de bevoegdheden van de Commissie van Goede Diensten uit te breiden. Zij vonden evenwel geen steun bij de Verenigde Sta ten, die wensten dat de commissie zou voortgaan op de manier, die tot dusver „zo succesrijk" is gebleken. China en India gaven uitdrukking aan hun vrees dat verschil van opvatting over de interpretatie de pogingen om de over eenkomst van de Renville uit te voeren zou verhinderen. De Amerikaanse afgevaardigde Warren prees de „nobele rede van Koningin Wil helm ina". Arabische Liga grijp! Amerikaanse olie aan De correspondent te Cairo van de New York Times meldt, dat de Arabische Liga besloten heeft de Amerikaanse olie-maat schappijen geen faciliteiten te verlenen Voor het leggen van olie-leidingen over het ge bied van haar leden. Syrië zou reeds geweigerd hebben een contract met de Arabisch-Amerikaanse pe troleum-maatschappij te bekrachtigen. Dit contract is zes maanden geleden ge sloten. Syrië gaf hierbij toestemming voor het leggen van een der langste pijpleidin gen der wereld en zou een lening van 60.000.000 dollar ontvangen. De leiding zou in Beiroet eindigen. De petroleum-maatschappij heeft de re geringen van Syrië en de Libanon te ken nen gegeven, aldus de correspondent, dat zij van het contract zou afzien, als het niet binnen 30 dagen zou zijn bekrachtigd en dat zij dan een leiding door Egypte zou leggen. Ook Saoedie Arabic zou het besluit steu nen, doch zou een uitzondering maken voor de lopende contracten. De premier van Syrië zal zichh echter naar Saoedie Arabië begeven om koning Ibn Saoed te overreden krachtiger tegen de Amerikanen op te tre den, aldus de correspondent. Koning Faroek van Egypte, die gaarne een olieleiding door zijn land zou willen hebben, zou in een moeilijke positie ver keren door Syrië's weigering. Indien koning Faroek toestemming zou geven tot het leg gen van ëen leiding, zou dit een ernstige splijting in de Arabische Liga kunnen be tekenen. DISTRIBUTIENIEUWS Dinsdag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, textielkaarten en schoenenbonnen te: Haarlem: restant R. Heemstede: 9—12,15 uur Re; 2.4.30 uur Ri. Snort in 't kort COMPETITIE KRING HAARLEM. De HPC-dames wonnen van D. W. R. 2 met 10: HVGB won van Haarlem met 52. In afdeling I bracht Nereus Haarlem een ne derlaag toe van 51. Voor afdeling II werd gespeeld Haarlem 2Nereus 2; de punten werden gedeeld, 22. Adspiranten DWT HPC 3—1. Het programma van deze week luidt: Woensdag, afdeling I: Nereus 1 VZV 1. Donderdag, dames: HPC 1VZV 1. Zaterdag, afdeling III: DWT 2DWR 3. Afdeling IV: HVGB 4—Haarlem 3. Voorts wordt gespeeld- de Bondswedstrijd DWR Neptunus «Arnhem». SCHULTE—BOEYEN NAMEN REVANCHE. In het Antwerpse sportpaleis is Zaterdag avond een koppelwedstrijd over 100 km. ver reden. die op het programma was aangekon digd als „revanche-wedstrijd voor de zes daagse". De uitslag luidde: 1. Schulte Boeyen in 2 uur 3 min. 42 sec.; 2. Strom- Arnold; 3. KintDeprédomme. BEKER-COMPETITIE WATERPOLO. In de eerste ronde voor de beker-competitie van de Koninklijke Nederlandse Zwembond behaalde VZV een overwinning op DAW van 40. De wedstrijd HaarlemZIAN 3 werd gewonnen door Haarlem met 21. Daar de Amersfoortse dames verstek lieten gaan. kon voor de Rococent-beker-competitie de wedstrijd DWR—AZPC niet worden ge speeld. Dc Koning won de drie nummers in Aalsmeer De Koning uit Purmerend boekte in Aak ...eer een drievoudige overwinning in d eerste deze winter in Nederland gehoude langebaanwedstrijd op de schaats. Bijna 90 deelnemers hadden ingeschrevej De uitslagen luiden: 500 meter 1. De Koning (Purmerendl sec.: 2. Van Hoorn «Wormerveer» 50.2 s« 3. H. Vermeulen «Ter Aan al.6 sec.: 4. Vermeulen «Breukelen» 52 sec.; 5 Het Breukelen' 52 sec.; 6. Buyen lAmsterdag 7. Jo v. d. Hoorn «Ter Aar>: 8. Van der Sche Poortugaal». 1500 meter: 1. De Koning 2 min. 44.9 sec 2. Buyen 2 min. 46.8 sec.; 3. Muls (Jispi min. 47.8 sec.; 4. H. Vermeulen 2 min. 4J sec.; 5. Jan v. d. Hoorn 2 min. 49.8 sec. 3000 meter: 1. Do Koning 5 min, 35.4 sec 2. Buyen 5 min. 49.1 sec.; 3. B Vermeulen min. 1.2 sec.; 4. Muts 5 min. 2.7 sec.; 5. Va Olsthoorn 6 min. 4.2 sec.; 6. H. Vermeide; 7. Pannekoek (Aalsmeer). Totaalklussement: 1. De Koning 160.87 p, 2. Buyen 165.93 p.; 3. H. Vermeulen 168.72 p 4. Heus 169 99 p.: 5. Muts 170.18 p.: 6. Jam d. Hoorn 170.67 p. Noordhollands tiental won Het vertegenwoordigend tiental van Noordhóllandse Schaakbond, dat vorig jaj m in de Bondencompetitie zo'n uitstekea figuur sloeg, heeft ook gisteren weer toond, een belangrijke rol te zullen spell; Met grote cnfers werd de ploeg van i»s- Leidse Schaakbond geslagen. De uitslag luidt: NHSBLeidse Schaal bond 82. H. BouwmeesterW. Schuss 10; C. B. d. VeldeD. Posthuma 10; S. Muurlink— Barkema 01: A. SlobJ. Kanbier 1—0; ZoontjesA. Koevoet A. Groenendij C. Brunt 10; J. WijkerN. Cok li14; KaanF. Telenga 1—0; C. HovinghS. J. Wijk 1—0; N. v. d. LijnC. Kuilman 1—0. Keurkorpsen K.T.K. Binnenkort wordt een begin gemaakt mi de oefening van de nieuwe keurkorpsen va de Kennemer Turnkring onder leiding va de heren J. Bruns voor de turnsters en J Huuten voor de turners. De korpsen be staan uit: Dames: J. v. Zanten—Schaap en T. Mar tensv. Leeuwen (BGV), A. Dortmundt- Nol en W. Rietveld—Wolzak (TVS). M. It Feber (Concordia). M. MichelVerkerk J. Bruinzeel <SSH>. A. Hoogland (Turnhs 51 B iA. v. d. Vliet, R. Hameètman en T. Meije (Turnlust H.). Heren: Jac. Los en S. Klees (Turnlust BJ B. Stoute. S. v. Looij en H. Hentenaar (Turo lust H.), A. J. J. Castens, W. J. de Wolf, P.J Luiting en F. W. Guit (Bato), en A. v. Zadel (GVH). Korfballers bereiden zich voor De keuzecommissie van de KNKB heeH nadat de selectiewedstrijden in Amsterdan Den Haag en Arnhem zijn gehouden, ee schema opgesteld voor de trainingscentn Op 13 Maart zal te Amsterdam, Den Haa; j Eindhoven en Enschedé een 24-tal spelea (sters) worden geoefend, waaruit tenslote een kern gekozen zal worden voor de laatst oefeningsdagen voor de internationale wed r strijden tegen België en Engeland. Inmiddeli 1( is bericht ontvangen, dat op tweede Pinkster- c dag te Sheffield de wedstrijd Engeland—Nt- derland B zal worden gespeeld. In het 12-tal zullen alleen spelers (sters) uit hd Oosten, Noorden en Zuiden worden opp steld. Aan de training te Amsterdam zulls o.a. deelnemen de speler J. Starink n Oosterkwartier en W. Vink van Vereent. Geboren: PIETER CORNELIS Zoon van G. Selman-v. d. Beek C. H. Selman. Haarlem, 20 F*ebr. 1948. Stuyvesantstraat 42. Hiermede berichten wij U, dat tot ons leedwezen- Zuster Catharina Margaretha Spijker na een langdurig en voor beeldig gedragen ziekbed, heden in de ouderdom van 59 jaren is ontslapen Zij heeft als Diacones ruim 31 jaren ons Huis met grote toewijding ge diend. De Directie: Dr. P. van Paassen. Geneesheer-Directeur J. C. Henzei Besturend Zuster S. H. J. Voors. Predikant. Haarlem, 21 Febr. 1948. Diaconessenhuis. In dit alles zfjn wij meer dan overwinnaars door Hem, die ons lief gehad heeft. Rom. 837. De rouwdienst zal plaats hebben Woensdag 25 Fe bruari a.s. om 11 uur in het Diaconessenhuis. De begrafenis is vostge- steld op 12 uur op de Al gemene Begraafplaats aan de Schoterweg te Haarlem. Heden is van ons heen gegaan tot onze diepe droefheid na een kort stondig lijden onze lieve zorgzame Man. Vader. Behuwdvader, Broer en Zwager CHRISTIAAN VAN DER METJLEN, in de ouderdom van 63 jaar. M. P. V. v. d. Meulen- Zijl V. P. M. Zuidhof- van der Meulen D. Zuidhof A. C. van der Meulen en verdere familie. Liever geen bezoek. Geen bloemen De teraardebestelling zal plaats hebben op Woens dag 25 Februari a.s. te 11.30 uur op de Alge mene Begraafplaats te Heemstede. Heden overleed onze beste Vader, Behuwdva der en Grootvader JACOBUS WICHERLINK Weduwnaar van Margaretha van Praag, eerder weduwnaar van Wellemoet de Veer, in de ouderdom van 84 jaar. Haarlem: J. L. Wicherlink Utrecht: Mi". E. J. Wicherlink A. Wicherlink- van Haasbergen Batavia: E. J. Kortenoever Haarlem, 21 Febr. 1948. Dreef 40. Geen bloemen Geen toespraken Geen bezoek. De crematie zal plaats hebben Woensdag 25 Fe bruari a.s. te „Wester- veld" na aankomst van trein 14.09 uur aldaar. Enige kennisgeving. P, N. J. Kluyver a !5 Februari GEEN SPREEKUUR Heden overleed na een langdurig geduldig ge dragen lijden tot onze grote droefheid onze in nig geliefde Moeder. Be huwd- en Grootmoeder CATHARINA DE BRON Weduwe van Hendrik de Vries in de ouderdom van 71 jaar. C. van Praag-de Vries B. van Praag H. de Vries en Vriendin H. de Vries H. de Vrïes-Pieters M. E. van Buuren- de Vries G. L. van Buuren Wed. M. Punt-de Vries en Kleinkinderen. Haarlem, 21 Febr. 1948. Nachtegaalstraat 42. De teraardebestelling ?n op Wof zal plaats vindeh op Woens dag 25 Febr. te 1 uur op de algemene begraafplaats aan de Kleverlaan. Geen bezoek. Gevraagd voor direct flinke kuisknecht ongehuwd, g. get. noodzake lijk. Hotel Funckler. - Rechtsbijstand Bur. Kraneveld, Zijlweg 21. Echtscheiding, Dagvaardin gen. Requesten enz. Adviezen vanaf» f 1. Kantoor 9—5. 's av. 7—8 u. Exam. „Associatie" 1948 mondelinge opleid, in kleine clubs o.l.v. G. W. v. GOOR, Leraar Boekh. M.O. Aanv. 1 Maart Oude Gracht "1 Haarlem Net Dagmeisje v. 8.30-4.30 in kl. gezin. Loon f 15 p. w. 's Zondags vrij. Lorentzlaan 9 bij de v. Mer- lenlaan. Heemstede. Atelier of werkkamer met ev. slaapgel. gez. dom heer van standing te H'stede Br. letter M. Boekhandel M. Sas, Zandviaan 147. H'stede KREMERS Jwfjie enf-fize 82 ets. per 250 gram 74 ets. per 100 gram Ook in de lagere prijsklassen goede kwaliteiten. VRAAGT UW WINKELIER Tandarts Kneteman PRAKTIJK HERVAT TE KOÖP: Burgerwoonhuis vy'f kamers, voor- en ach tertuin. Brieven no. 109. Veilinggebouw „CE SPAARKESTAD" NOBELSTRAAT 8 op Woensdag 25 Febr. 9.30 uur w.o. old finish Huiskameramcublem. loper, dubbel schrijf bureau. meubelen enz. Kijkdag Dinsdag 24 Febr 9-3 uur. Goederen worden af gehaald. Bel op 11136 b. g. g. 17637 of stuur briefkaart. Bij de PROVINCIALE ZIEKENHUIZEN te Bloemen- daal en Bakkum N.H. kunnen enige worden geplaatst. Leeftijd niet beneden 21 jaar. Schriftelijke sollicitaties worden onder letter N. inge wacht bij de afd. personeelszaken van het PROVIN CIAAL ZIEKENHUIS nabij SANTPOORT. Op aanvrage zijn gegevens betreffende arbeidsvoorwaarden ver krijgbaar. FLINKE MEISJES GEVRAAGD voor alle afdelingen EERSTE HAARLEMSE STOOMWASSER1J N-V. sinsel 5056 Haarlem. WASSERIJ KLEVERPARK. Santpoorter straal vraagt strijksters, mangelsters en aankomende meisjes VERVERIJ en CHEM. WASSERIJ vraagt MEISJES Ook gehuwde vrouwen komen in aanmerking. Aanmelden FIRMA J. LOTTGERING, Amsterdamsevaart 30. Wegens vertrek naar Amerika van de tegenwoordige ge vraagd voor direct jong Kruideniersbediende of jongste bediende prettige werkkring. 4 KEMP'S LEVENSMIDDELENBEDRIJF. Cruquiusdijk 230, Vijfhuizen, tel. K 2548 285. EXPEDITIE Voor lichte expeditie-werkzaamheden vraagt de N.V. KERKO; Stephensons-traat 50, Haarlem EEN EERLIJKE FLINKE JONGEMAN Aanmelden dagelijks tussen 95 uur aan het kantoor Stephensonstraat 50. BOEKENWEEK 194S STADSSCHOUWBURG - HAARLEM MAANDAG 1 MAART - 8 UUR Het Kind van Staat Toneelspel in 3 bedrijven door H. J. Schimmel Regie Carel Bricls Titelrol: NEL STANTS m.m.v.: Paul Huf, John Gobau, Henk Rigters, Henk Schaer e.a. Muzikale illustratie Alex de Jong. Openingsrede van de Hoogedelachtbare Heer Mr. P. O- F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem. Prijzen: ƒ1.— tot 3.50, alles inbegrepen. Voorverkoop aan de schouwburg van Zaterdag 28 Febr. af tussen 10 en 3 uur. telef. na 12 uur. NED. VEREEN. VAN SPIRITISTEN „HARMONIA" Afd. Haarlem Secretariaat Leidsestraat 12 - Tel. 14369 Woensdag 25 Febr. n.nv. 8 uur in de tuinzaal van het Con certgebouw PSYCHOMETRISCHE EN HELDERZIENDE W AARNEMIN GEN door Mevr. J. Schiferliede Bruin, Rotterdam. Introducties aan het secretariaat. RECLAME WEEK Aangekocht: 500 WOLLEN TAFELKLEDEN, grote maten, mooie dessins w.o. met kleine weeffoutjes vanaf 16.50. VERKOOP vanaf MORGEN 10 UUR TAPIJTHUIS H. INEKE SCHERMERSTRAAT 26 (bij dc Zijlweg) - HAARLEM vrije torkoop Op Uw keujcebon een ontbijtkoek eri 2 ons biscuits waarvan één ons GRATIS De Gruyter ,Wij behandelen in prima afwerking: HOUT^ BEDR. V. OPPERVLAKTEBEWERKING RUBBER Heemstede - Julianalaan 5 - Tel. 28225 LEDER De firma Gebr. Faber, Army- en Governmentcontrac- tors te Amsterdam verkopen contant aan bezoekende kopers een groot kwantum ARMY en GOVERNMENTGOEDEREN alsmede diverse andere artikelen. Hieronder bevinden zich: -rugzakken 12.95, fietstassen 17.75, schooltas sen 9-50, plunjezakken 7.50, broodzakken 4.75, stalen veld/.itstoeltjes 4-25; rubber, leer en zeildoek werkhandschoenen en wanten, staaldraad, gele licht gewicht protective suits, zware rubber Iandingspakken, zwemvesten, zwarte oliedoek beenpijpen, tentlijnen, tentharingen, alsmede verschillende grotere armytents van 20-40 personen en dekzeilen. Geopend van 95, Zaterdags niet- GEBR. FABER Singel 23, Amsterdam - tel. 40223-44317 (2 lijnen) Armycontractors-dekkledenverhuurderij-vlaggenfabriek GEROUTINEERD VERKOPER voor TECHNISCHE ARTIKELEN gevraagd voor Haarlem en omgeving. Vast salaris met provisie. Brieven onder no. 110. Wasserij en Chem. Wasserjj HOEK EN VAART vraagt NETTE MEISJES voor alle afdelingen, elke leeftijd. Reisgeld wordt vergoed. Aanmelden aan het kantoor Bloemendaalsestraatweg 17, Santpoort-Station. h. o. v. Gem. Concertgebouw- Vrijdag 27 Febr. '48. 20 u. Leden-Concert (8e concert serie B). Dirigent: Marinus Adam Solist: Theo van der Pas Piano Entrée: f 1.50, plus belast. Voorverkoop en plaats- bespr. bij Concertbur. Al- phenaar. Dir. Nico Hoógerwex-f. Wilhelminastr. 51 Tel. 15691 ANALYSECURSUS Woens dag 25 Febr. 8 uur wordt behandeld: BEETHOVEN'S 16e (Pastorale) en 17e Sonate Docent KAKEL DE JONG. f 5 p. m. of f 1.50 p. avond. Algemene Jaarvergadering WITTE KRUIS afd. Heemstede Donderdagavond 3 uur in het Gezondheidshxxis Heemstede. N.V. „DE STEENWERF BETONSHHUTTINGPLANKEN- EN PALEN BETONHEKPAALTJES SPAARNDAMSEWEG 48 Tel. 10072 15700. Hilarius - Foto - Kino GR. HOUTSTRAAT 102. Tel. 10866 Alles voor foto amateurs. En goedkoper N.V. Internationale Concertdirectie ERNST KRAUSS Gem. Concertgebouw (Tuinzaal) Donderdag 26 Febr. 8 u. LIEDEREN- EN PIANORECITAL sopraan piano Liederen van Strauss, Wolf, Delannoy, Pijper, Satie. Pianosoli van Schubert, Lesur e«z. Kaarten 2.alles inbegr. aan het Concertgebouw. Te koop gevr.: een in goede staat zijnde SCHRIJFMACHINE Patentmach. Fabriek J. E. Nauta, Ged. Oude Gracht 144 Hooi, voederbieten, strn, tarwedoppen. houtwal, turfmolm A. ZONDERLAND, Spaarnwouderstraat 81 Tel. 12915. Bestel tijdig le kwaliteit HAARD- en KACHELBLOKKEN f 70 per ton, franco thuis. J. HOVEN. Narcissenstr. 42. Santpoort. Tel. K 2560S995 Te koop gevr. door Rusthuis van Ouden van Dagen een aantal LUIDSPREKERS geschikt voor aansl. Radio- distributie. Bill, prijs. Brie ven no. 111. Lessen BIJLES AANGEB. voor H. B. S., Lyc. ULO en LÓ f 1.50 per uur. Bx\ G 5191. Huish. Pers. gevraagd WERKSTER gevr. 2 a 3 morgens p. w. Mevx\ Knook. Corn. Speelmanlaan 8 (bij Delftlaan), over de brug. Gevr. FLINK MEISJE of WERKSTER, 3 ocht. per w. Mevi. Maten, Voorduinstr. 14 bij Stuyvesantplein, Na 8 xiur. NET MEISJE gevr. 9-12. Centr. stad. Frederikspark 4 Tel. 16118. FLINK MEISJE gevr. van 8 tot 1 uur. T. Zandvoort. Gasthuissingel 4. Gevx\ te H'stede voor de ochtenduren FLINKE WERK STER, 3 x p. week. Br. 103. Boekh. v. Mourik H'stede. Huish. Pers. aangeb. B. z. a. een NET MEISJE v. d. e. n. liefst omg. H'lem Brieveix no. 95 Boekh. van Mourik, Heemstede. Bedrijfspers. aangeb. Nette betrouwbare jon geman omstreeks 30 jaar. z. z. g. g. als WISSELLOPER of iets dergelijks bij bank of andere instelling, Brieven G 5196. JONGE VROUW b. z. a v. halve dagen kantoor, wiiv kei of bij kinderen. Brieven G 5197. Kamers qevraaqd GOED TEHUIS GEZOCHT voor scholier van 15 j. Haarlem of onxg. Br. K 104 Adv. bur. Havekotte. Bilt- hoven. Wie helpt werkende dame met dochtertje 14 j. aan 2 ONGEM. KAMERS met keu ken (in H'lem). Br. G 5198 Kamers aangeboden Te huur aangeb. op goede stand H.-N. flinke vrolijke KAMER (ev. gestoff.) met stookgel., gas en waterl. ge schikt voor één pers. Spoe dig te aanv. Brieven G 5224 VRIENDELIJK TEHUIS aangeb. (geen beroeps) voor eenv. jongeman (alleeninw.) Uitst. kost en bill. cond. Br. G 5199. Te huur gr. gem. ZIT- SLP.KAMER z. bed. v. wast., st. en kookgel. v, II. of D. of echtp. m. b. leeftijd, z. kind. P. Kiesstraat 66 rood. 2 GEM. KAMERS gebr. v. keuken en badkamer. Blie ven G 5202 Net gem. SLAAPKAMER Thomasse, Kennemerpleiii 14 rood. Diversen Weggevlogen: BLAUWE DOFFER m. witte bef. Ter. te bez. Previnairestx-. 1. HUWELIJK. Besch. ontw. jonged. 27 j. zoekt kennism. met iets oudei-e heex\ Ge scheiden of kind geen bezw. Brieven G 5203. RUIT STUK? In een dag gemaakt. Pi-ima vensterglas A. v. Sambeek, Gasthuislaan no. 114. Echtpaar zoekt BRIDGE- PARTNERS, leeft. ca. 45-55 j., omg. Haarl. Z.-W. Brieven G 5205. WON1NGRUIL. Wie ruilt zijn zonnig vrij huis met tuin en zolder voor groot vrij bo- vexihuis (Zijlweg, lage huur) geschikt voor pension of sa menwoning? Brieven G 5206 Te koop gevraagd PIANO of VLEUGEL Wie kan mij helpen aan een goed studieinstrument? Br. merk en pxijs G 5189. 2 pers. LEDIKANT of OP- KLAPBED. bedstel. Brieven G 5207. RADIOTOESTEL. Prijs en en nadere gegevens G 5222. HAND of TRAPNAAl- MACHINE, vloerkleed. G 5208. 4 CLUBS of BANKSTEL, z. opklapbed. Br. G 5209. Compl. INBOEDEL. Ook afz. Brieven G 5210. MECANODOOS, behoeft niet uitgerust te zijn. Brie ven G 5225. Te koop aangeboden TE KOOP wegens vertrek naar buitenland: Motorrij wiel. merk Royal Enfield o midd. zwaar op goede ban den. Tevens H. Fiets ook op goede banden, 's Avonds na 7 u. Chrysanthemxxmlaan 14 Haarlem. Grote TOR STERKER, compl. Bez. Middenweg 6C Z. g. a. n. KINDERWA GEN. Pijlslaan 9 HARMONIUM, 7 reg. in g. st. Kamperstr. 58. MIL. OVERJAS, winter jas (bl.) voor lang pers. bill. Adres te vern. bur. v. d. bL Praqht KODAK KLEIX- BEELD CAMERA m. F. 3.5 lens in paraattas. Br. G 5214 MEISJESRIJWIEL nw, banden, Schoterweg 156 zw. SPIEGEL, geslepen, don kere lijst, f 10. Kleverlaan 50, Haarlem. H. of D. BR. RIJLAAR ZEN m. 41 a f 35. Dames- franje. Na 6 uur. Clivialaan 25, Heemstede.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 4