Haarlems Dagblad )e Boekenweek Communistische actie-comités veroveren de staatsmacht Chili en Argentinië eisen Zuidpool op Zandvoort aan de (Java)zee Buitenlandse Zaken aangenomen Wetsontwerp tot verhoging der invaliditeitsrente Weerbericht 52c Jaargang No. 18872 j^aux Grote Houts^r. 93, Tel. Admln 10724, [4825 Redactie 106U0. Directeur-Hoofdredacteur [5054 Bijkantoor H.N., Soendaplcin 37. Ta*. 1223C. jrukkerij Z. B. Spaarne 12. TeL 12713. 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 23 FeKniarï 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bjj de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ET EEN LICHTE SENSATIE is dit maal de Boekenweek die morgen anvangt ingeluid. Haar Gala-avond in stadsschouwburg te Amsterdam, gevolgd bor reprises te Arnhem, Haarlem, Rotter- gm en Utrecht, zou immers gewijd zijn aan ie première van het toneelstuk „Jan Pie- ersz. Coen" van Slauerhoff, maar de bur gmeester van Amsterdam heeft opvoering Jan dit stuk verboden. Het is te elfder ure rervangen door een oude bekende, „Het [ind van Staat", van Schimmel. De VeV- miging van Letterkundigen heeft in een itie principieel en met klem geprotesteerd [gen het verbod van „Jan Pietersz. Coen", ,elks reden niet officieel is bekend ge maakt, maar daarom niet moeilijk te raden s, Want de golven van het Indonesisch iispuut, hoog opgejaagd, gaan hoger dan evoren en op de klip Coen een omstre- len persoonlijkheid zou de Amsterdamse penbare orde schipbreuk kunnen lijden, iurgemeester d'Ailly zal die kans voorzien [ebben en daarom een andere koers voor jjn bedreigd gala-schip hebben gekozen. >eSpor sommigen geopperde veronderstel ing, dat hij een wenk uit Den Haag zou [ebben gekregen, lijkt gezocht; deze hoofd- tedelijke burgervader is heel wel in staat ijn eigen besluiten te nemen. En het pro- esl der letterkundigen zal hij vermoedelijk poor kennisgeving aannemen met de over weging, dat hij andere verantwoordelijk- leden heeft te dragen dan zij, en dat de al lang uitgestelde première van „J. P. Coen" wel naar een rustiger tijdstip ver doven kan worden. Volgens deskundigen js'het overigens geen sterk stuk; dat de Commissie voor de Boekenweek het wilde noen opvoeren „als daad van piëteit jegens je nagedachtenis van de schrijver en als gebeurtenis van groot litterair belang" is mij daarom niet helemaal duidelijk gewor den. Kan men daden van piëteit en litte- •sire gebeurtenissen van groot belang an- n- des verwezenlijken dan door iemands beste werk naar voren te brengen? Na het verbod restte 'niet veel tijd meer voor voorbereiding en men heeft een be- iroefd oud stuk te voorschijn gehaald. Dat fel Slants, die zeventien jaar geleden het toneel verliet, er haar terugkeer in zal vieren waarborgt een zeker succes. Men [■J erheen gaan om haar weer te zien; de Commissie kan zich troosten met de ge- csehte, dat het grootste deel van het Ne derlandse schouwburgpubliek zijn belang- jtelling en critiek meer op de spelers dan op het stuk pleegt af te stemmen een verschijnsel dat mij altijd verbaasd heeft en dat eet? bepaald verschil aangeeft met ce opvattingen in Frankrijk en Engeland. De Boekenweek wordt verder, zoals te floen gebruikelijk is, opgeluisterd door de uitgifte van een boekje als geschenk aan ieder, dte minstens voor een vastgesteld klein bedrag tegén contante betaling koopt en ook ditmaal mag men raden wie de schrijver of schrijfster van deze novelle is, dewelke de naam Oeroeg draagt. Moge deze .el geen nieuwe kansen op politieke storm zich bergen. Men zal proberen te raden wie het geschreven heeft. En dan is er een boekje van Anne H, Mulder, waarin zij ons volgens de Commissie „op speelse en voort varende manier door een dwarreling van tiamvn van schrijvers en titels voert" en dat ten doel heeft ook de jeugd in de com missoriale propaganda te betrekken. Het heet „Logarithmen en Rozen" en de titel wekt inderda'ad de suggestie, dat het iets Ibizonders is. Het is alleen tijdens de Boe kenweek verkrijgbaar en zo goedkoop, dat de prijs aan ver vervlogen tijden herinnert. Ofschoon onze ruimte deze mededeling nauwelijks veroorlooft, wil ik volledigheids halve vermelden, dat deze propaganda voor de Boekenweek en alle overige bestaan de in litteraire- en voordracht-avonden, bijzondere étalages enz. behartigd wordt door de Commissie voor de Propaganda van het Nederlandse Boek, ingesteld door de 130 jaar oude Vereniging ter Bevordering van de belangen des Boekhandels te Am sterdam. Oef. De Boekenweek is nu dertien jaar oud. Ik wens de Commissie enz. succes, want het Nederlandse Boek gaat mij ter harte. Maar juist daarom moet ik kopers de raad geven scherp uit hun ogen te kijken, want er schuilt veel kaf onder het koren. Zoek naar het goede. Een bekend litterator heeft er onlangs zijn teleurstelling over uitge sproken, dat zoveel meer vertalingen dan herdrukken van belangrijke Nederlandse boeken verschijnen. De uitgevers, als groep beschouwd, ontsnappen tegenwoordig even min in ons land als bijvoorbeeld in Enge land aan gerechtvaardigde critiek. Men ver baast zich soms over hetgeen in boekvorm verschijnt, terwijl toch papiernood heerst en de jonge afgezanten van „Japi" de hui zen afbellen-om oud papier te verzamelen, teneinde deze nood te lenigen. Dit wil niet zeggen, dat er ook niet boeken verschijnen die zeer lezenswaard zijn; als dat niet zo ware, zou ik de Boekenweek geen succes toewensen. Maar de situatie zou beter kun nen zijn dan zijn is. Verbetering zal vooral moeten komen door toedoen van het boe- ken-lezende publiek zelf. Het moge in bre der lagen doordrongen worden van de waarheid, dat de nieuwste werken zelfs diegene die een tijdelijk opschuddinkje ver oorzaken lang niet altijd de beste zijn en dat men ontdekkingen kan doen in vroegere boeken, waarvoor men zijn leven lang dankbaar blijft. De opmerking geldt temeer omdat wij jaren beleven, die zich niet ken merken door groot creatief vermogen. Het gebrek aan goede nieuwe toneelstukken in binnen- en buitenland is daarvan het meest sprekende voorbeeld. Kentering zal komen; zij is er nog niet. Het Boek duidt meer aan dan litteraire arbeid: het verbreidt kennis in zo velerlei vorm en dient kunsten en wetenschappen zo overvloedig, het heeft tenslotte ook als kinderboek en in de vorm van ontspan ningslectuur een zo grote betekenis in het mensenleven, dat men het niet anders dan wel kan wensen. Moge het een nieuw hoog tij tegemoet gaan. Londense conferentie De besprekingen tussen Engeland, Ame rika en Frankrijk over de toekomst van West-Duitsland zijn vandaag te Londen voortgezet zonder dat besluiten zijn ge nomen, zo heeft een woordvoerder van de Franse ambassade verklaard. Hij wilde verder niets meedelen. Er is geen com muniqué over de vergadering uitgegeven. Reuters correspondent meldt uit Londen, dat men verwacht, dat de gezamenlijke delegatie van de Beneluxlanden heden haar plaats zal innemen aan de conferen- Kataiel te Londen. lN- TSJECHOSLOWAKIJE IN KLUISTERS De Tsjechoslowaakse communisten hebben na vier dagen van intimidatie en terreur de macht in het land veroverd door middel van hun „actie-comités", arrestaties, inbeslagneming van kranten en partijbureaux en beschuldigingen van verraad aan het adres der oppositiepartijen. Benesj, de president zwijgt nog steeds. Het leger blijft werkeloos onder generaal Svoboda, die als partijloze minister zijn huik naar de wind heeft gehangen. De strijd der anti-communistische partijen is zo goed als verloren. De sociaal-democraten zijn gezwicht voor de communistische dreigementen en heb ben zich bereid verklaard zitting te nemen in een „marxistisch kabinet". Alleen de studenten blijven nog verzet bieden door demonstraties err spreekkoren: „Wij zijn niet roodi" en „Leve Benesj". Alleen Benesj nog eenzaam op post Een autoriteit van een der oppositiepar tijen zeide aan United Press: „Nadat de sociaal-democraten hadden toegestemd in onderhandelingen met de communisten, hadden wij slechts het alternatief vrede te sluiten op communistische voorwaarden. Dinsdagavond werd bekend, dat de door de communisten bestuurde „actie-comités" de ministeries van Overzeese Handel en Posterijen hadden overgenomen. De communisten hebben zelfs elke schijn van wettelijkheid en constitutionele metho den afgelegd. Hun razzia's worden uitge voerd zonder vooraf uitgevaardigde be velen tot in hechtenisneming. Zij hebben de instructie gekregen om hun gang te gaan en er voor te zorgen, dat zelfs pre sident Benesj hun niet in de weg zal staan, meldt United Press. Dinsdagmiddag maakte het hoofdkwar tier van de nationale socialistische partij bekend, dat ruim honderd harer functio narissen gearresteerd waren, terwijl be richten over nieuwe arrestaties nog uit de provincie binnenkwamen. Een woordvoer der van de volkspartij verklaarde, dat volgens de binnengekomen berichten der tig functionarissen van de partij gearres teerd waren. Kabinetsformatie. Naar verluidt zou premier Gottwald be zig zijn een nieuw kabinet samen te stellen, waarin communisten, sociaal-democraten en een aantal dissidente leden van de op positie-partijen zitting zouden krijgen. Men neemt aan dat Gottwald aan de pre sident zal mededelen, hoe hij zijn kabinet heeft samengesteld. Uit alle tot dusverre van het kabinet' van de president uitge gane mededelingen is gebleken, dat Benesj alleen een kabinet, dat gebaseerd is op de principes der parlementaire democratie, zal willen aanvaarden. Benesj zal heden avond een radiorede houden. Nog voor het nieuwe kabinet In .functie is getreden heeft de Marxistische coalitie reeds een der punten van het gezamen lijke program ten uitvoer gebracht. De ar beiders hebben van de door de communis ten beheerste vakverenigingen de opdracht gekregen, de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor het naar behoren function- neren van de fabrieken die voorbestemd zijn te worden genationaliseerd overeen komstig de door de communisten in te voe ren wetten. Kranten genaast. Radio Praag meldt, dat de organisatie der actie-comités snel vorderingen blijft •maken. Het sociaal-democratische blad „Pravo Lidu" is door een actie-comité in bezit genomen „ten behoeve van de linkse elementen in de partij". In ministeries, fabrieken en kantoren worden de comités gevormd. Door het overnemen van nog meer Praagse bladen door „actie-comités" is er in Praag geen krant overgebleven, die niet onder toezicht staat van de communisten. Radio Praag deelt mee, dat de partijloze Tsjechoslowaakse minister van Nationale Verdediging Svoboda heeft partij gekozen voor de comiftunisten en een beroep ge daan op de officieren en manschappen van het leger om de orde te bewaren. Het Tsjechoslowaakse leger „moet geheel on beroerd blijven door deze crisis of door enig ander mogelijk intern politiek con flict". Reuter meldt uit Washington, dat naar de mening van „goed ingelichte internatio nale economische experts" een aan de macht komen der communisten in Tsjecho- slowakije waarschijnlijk zou leiden tot het niet verstrekken van een voorgestelde le ning van 350.000.000 dollar door de We reldbank. De experts voorzagen een ont wrichting van Tsjechoslowakije's buiten landse handel en een daling van de levens standaard. Looncorrecties voor het spoorwegpersoneel Twee-en-een half millioen - meer voor laagstbezol- digden In de te Utrecht gehouden vergadering van de raad van afgevaardigden van de R.K. Bond van Spoor- en Tramwegperso neel „Sint Raphael" is medegedeeld, dat de onderhandelingen over de lonen met.suc ces bekroond zijn. Aan ruim 16000 arbei ders in de laagste loonklasse zal 2,5 mil lioen gulden per jaar meer worden uitbe taald. Petroleumvergasser was defect: tweeling omgekomen In Veendam is een tweeling van negen weken omgekomen, doordat een petroleum vergasser, welke in het kamertje stond waar de babies sliepen, defect geraakte en de gassen zich door het vertrek verspreid den. De finale om het kampioenschap hardrijden dames dat Dinsdagmiddag op Nova Zem- hla" in Spaarndam verreden werd, ging tussen L. Rolf (links) en G. Swart (rechts). Eerstgenoemde was de snelste Melodramatische gestes cler presidenten UNAC George Marshall doet een beroep op Amerika In een radiorede onder auspiciën van de American Overseas Aid en de UNAC (United Nations Appeal for Children), heeft de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, George Marshall, ver klaard, dat hongerende kinderen en een leven in ruïnes en onverwarmde onder komens geen waarborgen zijn voor een duurzame vrede. De „kruistocht ter red ding van de kinderen" beoogt de inzame ling van 60 millioen dollar in 1948 ten bate van de jeugdige slachtoffers van de oor- 'og. De Argentijnse president Peron ver klaarde op een bijeenkomst van arbeiders op San Martin Plaza in Cordóba, dat Ar gentinië zijn souvereine rechten en aan spraken op het Zuidpool-gebied zal hand haven. HÖ voegde hieraan toe: „De wereld moet weten, dat Argentinië zijn souverei- niteit nooit zal opgeven ook al moet het bij deze poging sterven". De Chileense president Gonzalez Videla publiceerde een boodschap aan het congres waarin hij de oprichting verkondigde van een departement voor het Zuidpoolgebied. Op het Plaza de Armas in Punta Arenas, waar de president onder stormachtige toe juichingen van het volk arriveerde na zijn aankomst uit het Zuidpoolgebied,' ver klaarde Videla: „Uw president is naar u teruggekeerd na met succes en gerecht vaardigde trots een van de meest funda mentele verplichtingen van de regering vervuld te hebben: onze souvereiniteit in het Zuidpoolgebied te consolideren en ver dedigen. Deze souvereiniteit is ons over gedragen als een onherroepelijk recht van het moederland, welk recht door de lei ders van onze onafhankelijkheid steeds bevestigd is". Engelse stem. Sir Miles Clifford, Brits gouverneur van de Falkland-eilanden, die is teruggekeerd van een bezoek aan de Britse Zuidpoolgebie den, heeft in een radiorede tot de bewo ners van de Falkland-eilanden gezegd, dat er „hoegenaamd geen reden" is tot onge rustheid. „De Argentijnen en Chilenen", De Scandinavische landen doen mee Noorwegen, Zweden, Denemarken IJsland hebben besloten deel te nemen aan het plan-Marshall en aan de voorgestelde werkcommissie voor het bevorderen van de economische samenwerking tussen de 16 landen, die de economische conferentie van Parijs hebben bijgewoond, aldus werd te Oslo door de ministers van Buitenlandse Zaken van deze landen na afloop van een bijeenkomst bekend gemaakt.'' De in Batavia verblijvende Europeanen zij>n in de gelegenheid nu en dan eens over te wippen naar.... Zandvoort. om wat verkoeling te zoeken. Terwijl het Nederlandse Zandvoort onder een ijzige Noordooster verstijfd ligt, koestert de badplaats van die zelfde naam aan de Javazee zich onder de tropenzon. En de Europeanen profiteren aldus sir Miles, „hebben gemene zaak ge maakt. Schepen van beide landen maken vrij gebruik van onze territoriale wateren. De Argentijnen hebben een sterke basis gevestigd op het eiland Deception en een zomerkamp aan de Admiraliteitsbaai. Het vertoon van beide landen is, naar men mag aannemen, hoofdzakelijk bedoeld voor het eigen land. Wij zijn bereid, de weten schappelijke onderzoekingen van welk land ook te bevorderen, mits er geen inbreuk gemaakt wordt op onze souvereiniteit. In het verleden hebben de onderzoekingen in het Zuidpoolgebied het karakter gedra gen van internationaal begrip. Er is echter ook nog zo iets als internationale goede manieren. Men boort geen water aan op het land van zijn buui-man zonder diens toestemming te vragen". Goud voor dollars Goudvoorraad Ned. Bank met 26.7 millioen ver minderd Een opmerkelijke wijziging in de nieuwe weekstaat van de Nederlandse Bank is de daling van de goudvoorraad ten bedrage van 26.7 millioen gulden, welke daling volgens een toelichting van de Nederlandse Bank het gevolg is van de omzetting in dollars van een deel van het uit Duitsland terug ontvangen goud. De totale goudvoor raad is hiermede van 578,1 geslonken tot 551.4 millioen gulden. Aangezien de zilver- voorraad iets is toegenomen, vertegen woordigt de totale hoeveelheid munt en numtmateriaal op de balans thans een waarde van 554,2 tegen vorige week 580,9 millioen gulden. Met uitzondering'van de vrije saldi die 12 millioen gulden zijn teruggelopen tot 64,4, .-zijn alle andere saldi toegenomen en wel het meest in het oog springend het rekening-courant-saldo van de schatkist, dat is gestegen tot 1013,6 millioen gulden. De bankbiljettencirculatie is voor de Het woord is aan.. nayat Khan Tobben verteert het vermogen tot activiteit. derde maal in deze maand teruggelopen, - hoewel thans slechts in bescheiden mate - tot 2896,6 millioen gulden. De bankbiljet- tenomloop beweegt zich voor het eerst sinds 24 November van het vorig jaar weer beneden de 2900 millioen. Ook de circula tie der muntbiljetten vertoont een lichte afneming. Engeland heeft enige buitenlandse Poli tieofficieren uitgenodigd van 8 tot 18 Meart een bezoek te brengen aan dat land. De ver tegenwoordigers der Nederlandse politie zijn majoor A. Wolters. districtscommandant der rijkspolitie te 's Gravenhage en commissaris L. A. A. Cohen, chef van dc verkeerspolitie te Amsterdam. Tot 1 Januari zijn 270 personen van Duitse nationaliteit uitgewezen. In 180 geval len werd een verblijfsvergunning aan Duit sers verleend. EERSTE KAMER 's Ministers standpunt ten aanzien van de federatieve gedachte blijft vaag (Van onze parlementaire redacteur). Hard is er door de ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Zaken gewerkt aan de stapel papipren, die Excellentie Van Boetzelaer gisteren in de Eerste Kamer stond voor te lezen. Door de wijze, waarop hij dit deed, gaf hij zelf blijk, dat hij niet een eigen betoog ten beste gaf, doch maak werk van anderen voordroeg. Dat was al niet heel gelukkig. Nog bedroevender moet men het noemen, dat zijn ambtenaren de bewindsman ten dele dingen lieten zeggen hoe hij dat voor zijn rekening kon nemen is overigens ook onbegrijpelijk waardoor hij zijn gehoor op waarheden als koeien tracteerde. Hier denk ik in het bijzonder aan zijn gepraat over federalisme. Op,dat onderwerp, dat in het debat een grote plaats innam, zou hij nu eens diep ingaan. Het ging echter over het algemeen allesbehalve diep. Federalisme en federalisme zijn twee, zei de bewindsman. Men pleegt met dat woord heel veel verschülends aan te dui den. Er is goed, maar er is ook bedenkelijk federalisme. Men moet dus voorzichtig met zijn geestdrift-en niet te lichtvaardig zijn met zijn propaganda. Aldus ongeveer een belangrijk deel van 's ministers betoog over dit vraagstuk. Tenslotte kwam er dan ein delijk de verklaring, dat het goede federa lisme zeker zijn sympathie wegdraagt hier naderde hij tenminste wat dichter tot hetgeen de heer Kerstens in eerste instantie had gezegd en dat daaronder dan te ver staan is regionale samenwerking binnen het kader van het Handvest van de Ver enigde Volken. Waar, tussen haakjes, be perkter hantering van het vetorecht de mi nister welkom zou zijn. De zoeven genoemde tot de K.V.P. be horende senator zei waarlijk niet te veel, toen hij in zijn repliek beweerde, dat de minister thans voornamelijk niet rond, maar vierkant om de kern van de kwestie had héengepraat en zorgvuldig, zoals de India nen doen, bij elke schrede voorwaarts 't voet spoor achter hem had weggewist, opdat men zijn gangen niet nauwkeurig zou kunnen Uitkering van f 6.— voor ongehuxeden en f 14.— voor gehuwden en iceduicen De ministers van Sociale Zaken en van Financiën hebben een wetsontwerp inge diend. dat beoogt de op grond van de In validiteitswet verleende renten te ver hogen. De ministers achten thans het tijdstip gekomen om in afwachting van een alge mene herziening der sociale verzekering, waaromtrent intensief overleg wordt ge voerd met de Stichting van de Arbeid, voorstellen te doen tot een rechtstreekse verbetering van de financiële positie van degenen, die in het genot zijn van een in validiteitsrente of weduwenrente krach tens de Invaliditeitswet, alsmede van de wezen, die een wezenrente krachtevns de Invaliditietswet, de Ongevallenwet 1921, de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 of de Zeeongevallenwet 1919 genieten. Het wetsontwerp houdt in het verlenen van een toeslag van 100 pCt. op de inva- liditeits- en weduwenrenten ingevolge de Invaliditeitswet, waarbij, met intrekking van het besluit van 9 Juli 1941. de bestaan de toeslagen komen te vervallen. Op deze wijze wordt het gros der invaliditeitsren- van de verfrissing, die het water van de Javazee hun schenkt. - Zandvoort aan de I het leven, een Jood werd gewond. Arabie- Javazee toont thans een beeld, dat al heel weinig verschilt van het „echte" Zand voort, zoals het er op de jaarlijkse Nederlandse zomerdag uit ziet.... Zweedse vrachtboten verdwijnen Uit Stockholm meldt men de verdwij ning van een Zweedse vrachtboot, die 18 Februari uit dé Poolse haven Stolpmünde is vertrokken met tilf man aan boord. Door vliegtuigen verrichte nasporingen zijn zon der resultaat gebleven. In dit verband wordt herinnerd aan de geheimzinnige verdwijning van een ander Zweeds vrachtschip, de „Kinekulle", dat eveneens op 18 Februari uit Stolpmünde was vertrokken en dat geheel verlaten bij de Deense kust werd teruggevonden. Over de zevenkoppige bemanning verkeert men nog steeds in het onzekere. De Zweedse minister van Buitenlandse Zaken wenst in Polen een onderzoek te doen instellen. Overval op Joodse bus In een Arabische wijk van Jeruzalem is Dinsdagmorgen een gepantserde bus met Joden door twee zware ontploffingen tot stilstand gebracht. Twee Joden kwamen om ren vuurden op de inzittenden, die tracht ten te vluchten. ten gebracht op 6 6.50 per week. Daar de renten thans maximaal ongeveer 4.80 kunnen bedragen, kan met de 100 put. toeslag maximaal een weekrente van ongeveer 9.60 worden bereikt. Het wetsontwerp voorziet voorts in het verlenen van een afzonderlijke gezinstoe slag van 35 per maand aan gehuwde mannelijke rentetrekkers en aan met deze gelijk te stellen categorieën van rente trekkers, alsmede aan weduwen, die een weduwenrente krachtens de Invaliditeitwet genieten en kinderende haren laste hebben en in nader aan 'te Wijzen gevallen aan gehuwde vrouwen. Op deze wijze worden voor de gehuwde en de met deze gelijkgestelde rentetrekkers uitkerings bedragen verkregen, welke omstreeks 14 a 15 per week bedragen en voor de weduwen uitkeringsbedragen van 13 14 per week. Een eveneens ingediend ontwerp-Kinderbijslagwet voor invalidi- teits-. ouderdoms- en wezenrentetrekkers behelst daarnaast dan nog een kinderbijslag regeling voor de kinderen van de rente trekkers en voor wezen, analoog aan de regeling der kinderbijslagwet. Een aftrek van eigen inkomsten hebben de ministers gemeend hier niet te moeten toepassen. De maximum bedragen, welke kunnen worden bereikt, liggen over het algemeen beneden de maximum bedragen van de Noodwet Ouderdomsvoorziening. Als overweging gold, dat het hier personen betreft, die voor meer dan twee-derde ar beidsongeschikt zijn. Wordt- er door som mige rentetrekkers al enige arbeid ver richt, dan zullen de verdiensten uit der gelijke werkzaamheden wel zeer gering zijn. De kosten, voortvloeiende uit de voor gestelde regeling, zijn geraamd op ongeveer 19 a 20 millioen gulden per jaar. Op dit bedrag komt in mindering een besparing van ongeveer zeven millioen gulden, welke het vervallen van de toeslagen, verleend volgens het besluit van 9 Juli 1941. met zich medebrengt. De kosten zullen derhalve ongeveer 12 13 millioen gulden per jaar belopen Deze kosten zullen evenals de be staande toeslagen ten laste van het rijk komen. Zij zullen kunnen worden be streden uit de opbrengst der Verevenings heffing, voor zover deze opbrengst niet be nodigd is voor de dekking van de kosten, voortvloeiende uit de Noodwet Ouder domsvoorziening, voor zoveel de loonar beiders betreft. volgen. Terecht kon de heer Kerstens ook nog vaststellen, dat de bewindsman het hart en het vuur miste, dat hem van een Saulus tot een Paulus moest maken, hetgeen echter niet gebeurde. Handig wist Zijne Éxcellen- tie intussen aan te tonen, dat op de keper beschouwd de lauwheid van Attlee en zijn vrienden in zake federalisme bepaald gro ter is dan die van onze regering. Deze laat ste biedt aan het in Mei in Den Haag te houden congres gastvrij de Ridderzaal aan, maar de Britse Arbeiderspartij heeft beslo ten niet aan het congres deel te nemgen! Gelukkig, hier had Excellentie Van Boet-», zelaer een troef in handen. Of dit eveneens geldt voor de door de minister aangevoerde „bewijzen", die wel degelijk zouden spreken voor de door zijn departement in het alge meen aan de dag gelegde activiteit, bljjve hier in het midden. Wat nauwere West-Europese samenwer king betreft, daarvan is hij een voorstan der, doch dat moet dan niet een tegen enige andere mogendheid gericht blok worden. Uit hetgeen de minister verder mededeelde, bleek wel, dat Engeland enFrankrijk de vorige week Donderdag iets hadden aange boden, dat vrijwel op hetzelfde neerkwam als op het Verdrag van Duinkerken. In ruil daarvoor hadden de Benelux-landen aan de Duinkerkianen een voorstel over handigd, hetwelk meer in de richting van een regionale overeenkomst binnen het ka der van de Verenigde Naties ging. Het Be- nelux-trio staat op het standpunt, dat het over het vraagstuk Duitsland behoort te kunnen meepraten en heeft dit nu ook be reikt; aan het hoofd van de Benelux-dele- gatie, die te Londen met de Britten en Fran sen samenkomt, staat onze ambassadeur Michiels van Verduynen. Omtrent de Marshall-hulp deelde de mi nister onder meer mede, dat Amerika on getwijfeld medezeggenschap zal hebben om trent het besteden van de beschikbaar ge stelde gelden. Wij zouden minister Van Boetzelaer en zijn staf onrecht doen, wanneer wij nalieten aan te stippen, dat hij er in slaagde op ge lukkige manier onjuiste en negatieve critiek op het berllkte aan boord van de „Renville" te weerleggen en duidelijk de positieve waarde daarvan in het licht te stellen, evenals hij ook kon bewijzen, dat de spre kers die beweerd hadden, dat door Lingga- djati en door het gebeurde in de Veilig heidsraad de republiek een internationale status had gekregen, er naast waren ge weest. Tenslotte kwam hij met goede argumen ten voor de^iag ter staving van zijn stel ling, dat men wel degelijk bezig is met de mocratisering van onze buitenlandse dienst en dat het bewandelen vail de door mr.' Stikker aangeprezen weg, vooral niet-vak- kundige buitenstaanders aan het hoofd on zer gezantschappen te benoemen, zeer ver keerd zou zijn. Het voorbeeld van de bui tenlandse dienst in Amerika moeten wij waarlijk niet navolgen. Daar krijgen de politieke vriendjes van de nieuw gekozen president zich als overwinningsbuit ambas- sadeursposten toegewezen. Als men hier zo handelde zou men ons corps helemaal gaan verpolitieken, in stee van er voor te zorgen, dat het vogels van diverse pluimage in zijn midden krijgt en aldus het gehele volk re presenteert. Bovendien zou het stelsel-Stik ker er toe leiden, dat de jongere ambtena ren er spoedig, de brui aan zouden geven en men veel te weinig aanbod voor de dienst zou krijgen, indien als regel bij voor baat de pas, om tenslotte aan het hoofd van verantwoordelijke posten geplaatst te worden, zou worden afgesneden. De replieken leverden nog een motie- Brongersma (Arbeid) op, waarin de wense lijkheid wordt uitgesproken van het uit sturen ener parlementaire commissie naar West-Duitsland. Op aandringen van prof. mr. Molenaar (V.V.D.) en de heer Van San ten (Comm.) die ovërigens het „tegen" tegen de begroting liet aantekenen wat zijn fractie betreft, is tenslotte besloten de mo tie op een nader te bepalen dag te behan delen. Na Buitenlandse Zaken kwam Binnen landse Zaken aan de orde, waai'bij verschil lende senatoren bepaald breedvoeriger wa ren dan in de Kamer van ggvisie op zijn. plaats was. Nadat de minister geantwoord heeft, komen wij voor zover dat nodig mocht zijn, op een en ander terug. WEINIG VERANDERING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Heldere nacht met lichte tot matige vorst Overdag zonnig droog weer en temperatuur in de namiddag oplopend tot even boven het vriespunt. Tijdelijk vrij krachtige Oostelijke wind. 26 Februari: Zon op 7 33 uur. nn/»r.r ir 19 <„lr Maan op 28;47 uur, onder 8-41 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1