Haarlems Dagblad Vrij Europa brokkelt af Dictatuur Defensief verbond met West-Furopa? Het is voor mij persoonlijk zeer moeilijk geweest om te besluiten" Nederlandse verliezen in Indonesië De Tsjechische samenleving wordt in snel tempo „gezuiverd" Mr. dr. J. In 't Veld benoemd tot minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting 62e Jaargang No. 18875 Bureaux. Grote Houtstr. 93. rei. Admln. 10724, 14825 Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054 Bijkantoor H.N., Soendapiein 37. TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 28 Februari 1918 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag by de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem AAROM WAARSCHOUWEN WIJ tel kens tegen al wat dictatuur is? Het Ijkt immers z*> eenvoudig! De parlemen tte democratie is een moeilijke zaak. Zij r0opt tot overleg met tegenstanders, tot samenwerking met andersdenkenden. Zij •naakt fouten en zij eist inspanning, naden ken en verdraagzaamheid. Ook zelfbeheer sing. Wat is nu eenvoudiger, als men van al die last genoeg krijgt, dan te roepen om de sterke man?" De sterke man belooft ^orde". Hij zegt er alleen niet bij wat hij daaronder verstaat. Maar wij hebben het den lijve ondervonden tijdens de dicta- die namens Hitier, door zijn hand- jagers, over ons werd uitgeoefend. Orde. lat was de geheime pojitie met haar achter- aksheid en knoeierij, met haar rechteloos- ,eid en willekeur. Meen niet dat dit een pedaal Nazi-stelsel was. Neen, het was de iictatuur. Of zij bedreven is do'or Hitler of een ander, zij heeft zich altijd van dezelfde Uitdelen bediend. Waarom? Omdat zij, strevend naar handhaving, niet anders kon. Want het is in strijd met de menselijke natuur, ons te dwingen allen één s-ysteem, levensopvatting, één denkwijze te vol gen. De mensen zijn zo niet. Zij zijn ver schillend va'n, aanleg en streven. Er zijn niet alleen begaafden onder hen, minder begaafden en domoren. Er zijn ook behou denden onder hen, voorstanders van gelei delijke hervcfrming en fel vooruitstreven- den. Dat is geen verouderde en evenmin een nieuwe gedachte. Het is altijd zo. Die mensen willen allen hun plaats in de we reld hebben en gij kunt hen niet dwingen ach in één stelsel, één keurslijf te wrin gen, welk stelsel het ook zijn moge, zonder iet verzet van de meerderheid op te roe pen. Om haar te bedwingen heeft de dicta tor zijn geheime politie met haar willekeur nodig. Want er is nooit meer dan een min derheid, die zich slaafs aan zijn stelsel en jjn eisen wil onderwerpen. En die mindei'- jeid moet hij op den duur nog omkopen omkopen met baantjes en met geld, macht en met eerbewijzen, want al de Instige mensen die ertoe behoren, willen rat worden, willen omhoog en vinden dat rij daar recht op hebben, omdat zij tot de partij behoren. Of, zoals Hollandse humor ;et uitdrukt, tot „de club". Gij meynt dat dit speciaal Hitler's systeem sas? Ach kom! Zo is het altijd geweest. iveral waar ooit een dictatuftr was. Zo is :et in de verre Oudheid al geweest eri door glle eeuwen heen. Tot men tenslotte in SuroDa de moderne democratie, de parle- nentaire democratie, bereikte en die won- ierlijke poging begon om het volk-als-ge- keel directe invloed op de gang van zaken te geven, om het zijn eigen vertegenwoor- ligers in het staatsbestel te laten kiezen, rai het vrijheid van godsdienst en van me- lingsuiting te gunnen en het inzicht van de tegenstander te eerbiedigen, hem zijn kans te geven om op zyn beurt te regeren en dus in samenwerking met hem te treden. Deze parlemei^aire democratie is nog jong en dus verre van volmaakt. Zij is jong ils men ..haar vergelijkt met de ettelijke suwen van autocratie en willekeur, die ian haar zijn voorafgegaan. Haar wordings proces is moeilijk. Maar zij "is niettemin ge vorderd en heeft erkenning gevonden bij siillioenen, die haar op gronden van recht en vrijheid ervaren en verkozen hebben. Millioenenmaar niet in alle landen. Som mige hebben in haar ontstaan en haar groei niet gedeeld. Sommige volken zijn achter febleven. En het zijn hun leiders, die in deze twintigste eeuw die ons zo mo dern en zo ver-gevorderd lijkt omdat wij leven' hun autocratie, hun dictatuur, bun machtswaan trachten op te leggen, ïerst zijn het de Duitsers geweest. Nu zijn bet de Russen, die hun macht in Oost- ïuropa steeds verder uitbi-eiden, gemakke lijk gebruik makend van de zwakte van volken, die zich tengevolge van overweldi ging in oorlogstijd niet meer verweren kun nen. Welk redelijk-denkend mens noemt cit orde? Het is de wanorde op haar ergst, ook de Duitsers niet de orde, maar de ranorde in ons land brachten en niet de Bganisatie, maar de janboel. Wij konden iet zelf veel beter. Wij kunnen het ook nu beter. En evenals de andere volken van het Westen wensen wij parlementaire democra- ons zelf te zijn en de man die oprecht laders denkt en streeft dan wij niet te on- erdfukken, maar met hem tot een vergelijk komen en met hem samen het land te «sturen. Dat zal moeilijkheden, fouten en vgenslagen blijven geven, maar het is dui- tendmaal beter dan de onderdrukking, de iiannie, het onrecht, de onvrijheid. En het «grijpt de mens. Het js de uiting van men- finkennis,,van begrip, ja van die opperste Christelijke gedachte, die men niet zonder tchroom in bewustzijn van, eigen voort durend tekortkomen noemt. Ik bedoel: e liefde. Een jaar of zestien geleden, toen de ram- len van deze tijd zich al aankondigden, seeft een groot denker over de parlemen- ïire democratie gezegd: Ware iets anders feverwachten dan dat zulke verdraagzaam heid, zulk streven om met de tegenstander fimen te werken en te regeren, zoiets liefs zoiets nobels, te eniger tijd aangevoch ten zou worden? Wij moeten dat begrijpen en tevens vas*- leraden erkennen dat wij er geen afstand leer van kunnen doen. Want aan dit grote, nog "jonge, niet voltooide streven is de toe komst. Niet aan de willekeur der dictatuur, die zich sinds de begoocheling van het ibsolute koningschap voorgoed verbroken is - nog slechts als een reeks overvallen van korte duur kan handhaven. Nooit kan zij landhouden, omdat zij steeds moet wijken 'oor hetgeen zuiverder en nobeler is. Daar om viel Hitier. Daarom vielen de dictators die voor hem kwamen. En daarom zullen ook diegenen vallen, die het na hem Af troeven. R. P. „Instructieve" reis In bepaalde Italiaanse kringen te Londen verzekert men. dat Togliatti. leider van dé oommunistische partij van Italië, zich mo- öenleel te Moskou bevindt. N.Z.H..directie doet het mogelijke Enkele lezers uit de omgeving van het Spaarnhovenplein hebben zich er over be klaagd. dat hoewel het experiment met de, «tra-dienst Spaarnhovenplein-Raaks ui# «n oogpunt van rendabiliteit niet geslaagd mocht heten, de vervoersmogelijkheid op de spitsuren voor de tussengelegen haltes de Rijksstraatweg toch nog slecht te toemen is. Wij hebben deze opmerking aan de di- »ctie van de N.Z.H. voorgelegd, die ons toezegde de zaak nog eens te onderzoeken wanneer daar aanleiding toe is een extra .1 te leggen. Ts jechoslowakije geboeid, Finland wordt thans gevangen gezet De angstwekkende vloedgolf van Russische expansiedrang bespoelt thans een deel van Europa, waarvan de grootte op onderstaande situatietekening wel heel duidelijk spreekt. De Scandinavische lander,. West-Duitsland, Italië en Frankrijk vormen nu de gordel, die door het zwellende Russische lichaam onder spanning wordt gezet. Een solide gordel? Rusland Finland ver zoekt" Te Helsinki is medegedeeld, dat de Sovjet-Unie aan Finland verzocht heeft, met haar een verdrag van wederzijdse mi litaire bijstand te sluiten. Het Sovjet-Russisch verzoek was vervat in een nota, Donderdag aan de Finse re gering overhandigd, waarin de Sovjet-re gering .er bij de Finse op aan dringt „zo snel mogeljjk alle nodige maatregelen te nemen" voor het sluiten van een dergelijk verdrag. Finland was tot dusver nog slechts aan Rus land gebonden door het Vredesverdrag, dat de Finnen tot betaling van een schadever goeding van 750 millioen gulden, te vol doen uit de lopende productie in de perio de 19441952, verplicht, en een veel om vattend handelsverdrag. Dit verhindert echter niet, dat het handelsverkeer met het Westen steedê intensiever wordt en op het ogenbliK reeds een waarde van vele honderden millioenen heeft bereikt» Tot voor kort waren de Finnen verbaasd over hun geluk in vergelijking met de an dere Oost-Europa staten, maar nu begint deze verbazing als gevolg van bepaalde Russische maatregelen plaats te maken voor ongerustheid. De Russen zijn er reeds toe over gegaan het gebied rond Porkkala te blokkeren. Slechts in enkele gevallen1 wordt aan schepen nog doortocht verleend, en aan de landzijde is het spoorwegver keer onderbroken. Juist de vrije door vaart bij Porkkala is voor de Finse econo mie van vitaal belang. De Russen die hun maatregelen op militaire noodzaak baseren, hebben de Finnen te kennen gegeven, dat zij in dit opzicht niet, dan na „princi piële onderhandelingen" ter wille kunnen zijn. Wat het Kremlin met deze dwang be oogt is duidelijk. Nu de Scandinavische landen zich bij het plan Marshall hebben aangesloten, kan het niet langer dulden, dat zich op de drempel van Leningrad een vrije republiek naar Westers voorbeeld ontwikkelt. Om dit te verhinderen wenst het Finland geheel in zijn militair systeem op te nemen. Het Finse kabinet en Paasikivi, de pre sident, beraadslagen over het Sovjet-Rus sische verzoek. De president pleegt ook overleg met de leiders van de parlements- fracties. Woensdag jl. verordende Leino, de com munistische minister Van Binnenlandse Zaken en hoofd van de „Stapo", de staats politie, alle Finse paspoortbeambten meer beperking te betrachten bij het uitreiken van uitreisvergupningen. Aan personen, die „waarschijnlijk naar het buitenland wilden met de bedoeling de veiligheid van het land of de gemeenschap in gevaar te bren gen", mocht niet worden toegestaan Fin land te verlaten. Amerika's plannen: Volgens een bericht uit New York In de Londense „Daily Mail" werken de Verenig de Staten thans bijzonderheden uit van een verdedigingsverdrag, dat zij met Engeland. Frankrijk, België en Nederland willen te kenen. „liet „State department" zou moeten toe geven, dat het plan-Marshall niet sterk genoeg is om de communistische vorderin gen tegen te houden". Belgische grensarbeiders werken weer De staking van de 47.000 Belgisch^ ar beiders, die dagelijks de grens over ^aan om in Frankrijk te werken, is heden ge ëindigd. I Russische gebiedswinst- =MOOHI)EUJKE IJSZEE— Benesj in zijn zwaarste uur: Kabinet beëdigd Het nieuwe Tsjechoslowaakse kabinet heeft Vrijdag de eed afgelegd op de grond wet ten overstaan van president Benesj. De nieuwe ministers werden door Clement Gottwald, de minister-president, voorge steld. Na de eedsaflegging beantwoordde Gott wald in krachtige bewoordingen de Brits- Amerikaans-Franse verklaring, waarin het communistisch optreden in Tsjecho-Slowar kije veroordeeld werd. Gottwald dankte de president voor het in zijn nieuwe regering gestelde vertrouwen en voegde er aan toe: „Thans is het helder als de dag, dat de poging om de regering en het nationale front omver te werpen een wanhopige aan val was op de fundamenten zelf van onze staat. Het is uw grote verdienste, dat gij ge luisterd hebt naar de stem van het volk, de gerechtvaardigdheid van zijn verontwaar diging en de juistheid van zijn eisen hebt erkend en geholpen hebt bij te dragen aan een betrekkelijk snelle oplossing van de crisis in de geest en naar de wil van het volk. De zaken gingen en zullen in de toe komst verlopen volgens strikt democrati sche, cqnstitutionele en parlementaire me thodes. Zeer binnenkort zal de regering voor dé nationale vergadering verschijnen en ik ben ervan overtuigd, dat dit lichaam ook de nieuwe regering en haar program zal aanvaarden. Wij kunnen daarom met zelfrespect verkeerd gegronde verklaringen uit het buitenland, die een gevaar voor onze vrijheid en parlementaire methoden bete kenen, van ons werpen." President Benesj antwoordde: „Ik heb het ontslag van de voormalige leden van de regering aanvaard en het decreet van de benoeming der'nieuwe regering getekend. Mijnheer de minis- i ter-president, gij hebt terecht ver klaard, dat het niet gemakkelijk is ge weest tot dit besluit te komen. Integen deel, zoals gij zelf zeide, is het voor mij persoonlijk zeer moeilijk geweest. Lang en zeer ernstig heb ik over de crisis nagedacht. Ik kwam tet dc conclusie, dat het noodzakelijk was op uw voor stellen in te gaan." „Gij weet, dat wij de gehele kwestie lang besproken hebben en dat wij lang over de oplossing nagedacht hebben. Doch ik heb gezien, dat de crisis anders ernstiger zou worden en tenslotte zou leiden tot een der gelijke verdeling van het land, dat een al gemene verwarring zou kunnen ontstaan. Het is echter noodzakelijk, dat de staat ge leid en béstuurd wordt. Gij wenst de staats zaken in nieuwe bapen te leiden en volgens een nieuwe vorm van democratie. Ik wens voor u en voor het land, dat het allen geluk zal brengen", aldus besloot Benesj zijn toe spraak. - De voormalige minister van Justitie in Tsjechoslowakije, dr. Prokop Drtina, is met zware hoofdwonden aangetroffen on der het raam van zijn woning in een voor stad- van Praag,- aldus deelt de politie mede. Drtina is naar het ziekenhuis overge bracht. De politie verklaarde, dat onder- „De vader der revolutie Dr. Nejedly, de Tsjechische communis tische minister van Opvoeding, heeft verklaard, dat in alle Tsjechoslowaakse scholen het portret van Sialin zal wor den opgehangen. Tevens zullen nieuwe leerboeken voor politieke opvoeding worden uitgereikt. - Tegenover profes soren en leraren zeidé Nejedly, dat op voeding politiek moet zijn evenals het leger". zoek ter plaatse en een verklaring van de gewonde in het ziekenhuis wezen op een poging tot zelfmoord. Hieraan wordt toegevoegd, dat een ach tergelaten brief de waarheid van deze on derzoekingen heeft bevestigd. Regeringsqffensief in Griekenland Het Atheense nieuwsbureau bericht uit Jannina in Epirus, dat „een algemeen of fensief van Griekse regeringstroepen" tegen de guerilla-strijders is ingezet over een front van 25 km tussen de Albaanse grens en de stad Konitza. Volgens de berichten fcheden de guerilla- strijders weinig tegenstand en trekken weg naar het Westen. Griekse regeringstroe pen hebben het dorp Visani bezet, onge veer 25 km ten zuidwesten van Konitza, verder het dorp Delvinaki en drie andere dorpen- De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de "na volgende verliezen-zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Soldaat J. J. Hartman, afkomstig uit Amsterdam, gesneuveld 20 Februari 1948. Soldaat le kl. J. Westdijk, afkomstig uit Goedereede. Gesneuveld 20 Februari 1948 Koninklijk Nederlands Indisch Leger: Geen verliezen. Koninklijke Marine: Geen verliezen- Meer krantenpapier nodig voor goede voorlichting! De leden van het Contact-centrum op Voorlichtingsgebied hebben aan de mi nister-president een nota gezonden betref fende de papiervoorziening. In deze nota zegger^ zij. dat het probleem van de pa pierschaarste als een van de belangrijkste vraagstukken beschouwd moet worden. Zij zijn overtuigd, dat voor een juiste voor lichting in een democratisch geregeerd land grote betekenis moet worden toegekend aan een zo ruim mogelijke papiervoorzie- ning en achten het wenselijk bijzondere voorrang te verlenen aan de invoer van krantenpapier en grondstoffen daarvoor. De onvolledigheid van de~ courantenver slagen van vergaderingen van Tweede en Eerste Kamer en Gemeenteraden en ook het niet kunnen opnemen van belang rijke berichten moet worden toegeschreven aan plaatsgebrek door papiertekort. Deze behoefte aan papier voor de Nederlandse dagbladpers zal zich in nog stijgende mate voordoen onder andere wegens het rege ringsjubileum van H. M. de Koningin. Het Contact-centrum verzoekt derhalve de mi nister-president maatregelen te nemen, opdat op korte termijn een verbetering van de huidige papierdistributie kan intreden. Het woord is aan Mme. de Pressensé: Als de hemel betrok ken is moet het goede humeur de zon ver vangen. Luxemburg, Nederland en België beraadslagen Naar aanleiding van de nota's, die de vorige week door de regeringen .van Bel gië, Nederland en Luxemburg zijn ontvan gen van de Britse en Franse regering, be vattende een nadere uitwerking van de door Bevin uitgesproken denkbeelden, hebben vertegenwoordigers van de depar tementen van Buitenlandse Zaken van de drie landen heden te 's-Gravenhage-be sprekingen geopend. Het ligt in de bedoeling, dat deze be sprekingen gevolgd zullen worden door een gedachtewisseling van de betrokken ministers, welke zeer waarschijnlijk dezer dagen zal plaats vinden. Het doel van deze bespreking is het ge meenschappelijk standpunt der drie lan den ten aanzien van de. Britse en Franse nota's nader te bepalen. In de greep der actie-comités Scherp vonnis van Bidault Het actie-comité van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Tsjechoslowakije heeft de voorzitter van de parlements commissie van Buitenlandse Zaken, Ivo Duchacek en Sodor Hodza. zoon van de vroegere eerste-minister, ontslagen. Voorts zijn 36 employés van het ministerie op wachtgeld gesteld. 19 zijn gepensionneerd en acht zijn overgeplaatst naar weinig ver antwoordelijke posten. Hierna zal het actie comité een aanvang maken met de zuive ring onder diplomaten in het buitenland. Jan Masaryk. de minister van Buitenland se Zaken, heeft de mutaties goedgekeurd. Radio Praag heeft aangekondigd, dat de Tsjechische en Slowaakse omroep samen gevoegd zullen worden tot „een enkele moderne radio-omroep, die de denkbeel den van de volksdemocratie zal bevorde ren". 4 Inmiddels vindt de zuivering van het politieke en maatschappelijke leven voort gang. Journalisten, docenten van universi teiten, politieke leiders en fabrieksfunctio- narïssen worden ontslagen „omdat hun denkbeelden niet in overeenstemming zijn met het nationale front". De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, heeft het debat over de buitenlandse politiek in de Nationale Ver gadering gisteren geopend met een ver klaring over Tsjechoslowakije. Hij zeide: „De Fransen moeten zich er van bewust zijn, dat het nu meer' dan ooit nodig is, dat er eensgezindheid bestaat tus sen allen, die de vrijheid van het land en' het individu boven alles liefhebben". Na deze woorden stonden allen, met uit zondering van de communisten, op er juichten I^dault toe. „De gebeurtenissen in Tsjechoslowakije", aldus Bidault, „hebben het internationale evenwicht gewijzigd. Het probleem van handhaving van democratie en vrijheid is nu op de voorgrond getreden. Het viel niet aan te nemen, dat deze manoeuvres op in- Eervol ontslag aan minister L. Neher Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 Maart tot minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting benoemd mr. dr. J. in 't Veld, burgemeester van Zaandam. De nieu we minister is lid van de Partij van de Arbeid. Aan de heer L. Neher is met ingang van dezelfde datum eervol ontslag verleend als minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem bewezen. De heer J. in 't Veld is 5 Juli 1895 te Dubbeldam geboren. Na een Mulo-school doorlopen te hebben, wist hij zich door zelf studie een uitgebreide kennis te verwerven. Wekenlang is de jeugd in dc weer geweest met de ,Jferkenruil-zegeIactie" en het resultaat ziet men op deze foto, genomen in het kantoor van de Stichting 1940-1945 aan de Fonteinlaan te Haarlem, waar de inzendingen reeds een stapel van respectabele hoogte hebben gevormd. Mr. J. in 't Veld Op 20-jarige leef tijd behaalde hij reeds de acte M. O Staatsinrichting en het diploma vooi candidaat-gemeen- tesecretaris. Na staatsexamen te hebben afgelegd, studeerde hij aan de universiteit te Leiden, waar hij in 1929 promoveer de op proefschrift „Nieuwe vormen van decentralisa tie". Hij begon zijn ambtelijke loop baan als ambte naar ter secretarie te Dordrecht, waar na hij administrateur werd ter secretarie van Rotterdam. Met ingang van 1 April 1937 werd hij benoemd tot burgemeester van Zaandam. Van 1931 tot 1937 heeft -hij voor de S.D.A.P. zitting gehad in de Pro vinciale Staten van ^uidholland en sedert laatstgenoemd jaar is hij lid van de Eerste Kamer, thans voor 4e Partij van de Arbeid. Van zijn hand verscheen een werk over de inrichting van de staat, alsmede talrijke artikelen over gemeente-administratie en volkshuisvesting. Destijds was hij secreta ris van de regeringscommissie tot onderzoek van de havenbelangen van Rotterdam. Voornemens. In een gesprek met de nieuwe minister verklaarde deze, alles te zullen doen wat ii) zijn vermogen ligt, om het tempo van de woningbouw' te versnellen. Nieuwe bouw methoden moeten bijdragen tot een inhalen van de achterstand. Van het scheppings vermogen van de architecten zal het vooral afhangen, of deze nieuwe methoden aesthe- tisch aanvaardbare woningen zullen op leveren. Gevraagd naar zijn standpunt ten aan zien van de door velen gewenste decentra lisatie bij de wederopbouw, antwoordde de minister dat hij graag zal medewerken om aan de provinciale- en gemeentebesturen eën zo ruim mogelijk aandeel te geven in het werk van de wederopbouw en de voor ziening in de woningnood. Over de vraag hoe dit organisatieprobleem moet worden opgelost, behield hij zijn oordeel nog voor, tot hij zich in zijn nieuwe functie zal heb ben ingewerkt. ternationaal terrein onbepaald konden voortduren zonder een gevaarlijke situatie te scheppen". De rede van Bidault werd herhaalde malen door communistische afgevaardig den onderbroken. „Tien jaar geleden", zo ging Bidault voort, „duidde de naam Praag als onveilig signaal het begin van Hitiers offensieve stap aan. Zekere methoden doen aan het verleden denkon". Hierna was Bidault door uitroepen van communistische zijde niet meer te verstaan. De waarheid Tijdens een persconferentie op het Tsje choslowaakse departement van Buiten landse Zaken te Praag, werden de buiten landse dagbladcorrespondenten gewaar schuwd, dat in het vervolg tegen degenen, „die onware berichten verspreiden", maat regelen kunnen worden genomen. De woordvoerder stelde voor. dat de buiten landse correspondenten „hoofcfeakelijk hun berichten zullen putten uit de officiële bronnen, die hen ten dienste staan". Hij gaf verder te verstaan, dat de departemen ten van voorlichting en buitenlandse zaken alleen te beoordelen hebben, welke berich ten wel en welke niet overeenkomstig de waarheid zijn. Op een persconferentie .gehouden op de Tsjechoslowaakse ambassade te Londen, J^eeft de Tsjechische ambassadeyr Kra- tochvil zich beklaagd over de aanvallen, die de pers in de landen van West-Europa op zijn land heeft gedaan. „Wij ontzeggen zekere personen, zoals Bidault bijvoorbeeld, het recht van Mün- chen te spreken in verband met Tsjecho slowakije", aldus de ambassadeur. „Wij. als natie, doen óns best een nieuwe sociale orde op te bouwen, Evenals in het .verleden staan wij op onze onafhankelijk heid. Wij houden van onze vrijheid en wij geloven in de positieve waarden van de gewone man en van de mensheid Wij wensen vrede en samenwerking tussen de landen". De ambassadeur sprak de berichten, als zou president Benesj gearresteerd zijn, tegen. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft er op gewezen dat. in tegenstelling tot een te Praak gepubliceerde verklaring als zou de crisis aldaar zonder bloedvergieten ziin opgelost, zijn ministerie uit betrouwbare bron heeft vernomen, dat vijf Tsjechoslo waakse studenten bij door hen georgani seerde betogingen ten gunste van president Benesj zijn gedood. Sociaal-democraten buiten actie-comités. Het nieuwe bestuur van de Tsjechdslo- waakse Sociaal-Democratische partij heeft heden besloten er bij de leden op aan te dringen geen zitting te nemen in de ge zamenlijke actie-comités, welke na het af treden van de twaalf niet-communistische ministers en de vorming van een nieuwe regering zijn opgericht. Inplaats daarvan zal de leden van de partij gevraagd worden eigen actie-comités in te stellen. College van Bijstand voor gouverneur Brons De minister van Overzeese Gebic Helen heeft aan de heren Buiskool en Pos 'a fee vaardigden van de Surinaamse delegatie, medegedeeld, dat hij met de gouverneur van Suriname tot overeenstemming is ge komen over de instelling door de gouver neur van een college, dat moet worden beschouwd alj een voorloper van het col lege van gecommitteerden. Aan dit college zal worden opgedragen zowel de hervor ming in Suriname mede voor te bereiden' als de gouverneur bij te staan in de uit- o'efening van het algemeen bestuur. Voorts deelde de minister mede. dat aan de Memo rie van Antwoord op de wetsontwerpen tot. herziening der West-Indische staats regelingen de laatste hand wordt gelegd. Weerbencjif RUSTIG WEER Verwachting medegedeeld door hei K N-M.I in De Bilt geldie i- Zater dagavond tot Zondagavond In de nacht en vroege ochtend plaatse lijk nog lichte vorst en hier en daar nevelig. Morgen overdag vrij rustig voorjaarsweer met af en toe bewolking. 29 Februari: Zon op 7.29 uur. onder 18.18 uur Maan op 0-13 uur. onder 9 25 uur 1 Maart: Zon óp 7.27 uur. onder 18.19 uur Maan op 0.59 uur. onder 9 44 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1