Personeel Centrale Werkplaats krachtige persoonlijkheid Carl van Empelen Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Haarlem zal een allegorische optocht te zien krijgen Gotische Huiskamer f595.- ZATERDAG 28 FEBRUARI 1948 HAARLEMS DAGBLAD richtte monument op voor regen gevallenen Niet ver van de ingang van de Centrale Werkplaats te Haarlem, op een plek, waar de hoofdwegen, welke toegang geven tot de gebouwen, splitsen, is een monument opgericht ter nagedachtenis van de leden van het bedrijf. „Het monument staat zo danig, opgesteld, dat de leden van het per soneel des morgens opgewacht worden, als zij binnenkomen en dat zij gegroet wor den, als zij des avonds huiswaarts keren", zeide ir. Rosenthal Vrijdag bij de onthul ling. De directie der Nederlandse Spoor wegen bood een gedenkplaat aan en het personeel heeft in zijn.vrije tijd een monu ment gemaakt, naar het ontwerp van een der schilders. De namen der gevallenen zijn: J. Allee ma, geboren 15 Juni 1925, van beroep bankwerker, is op 15 Januari 1945 met zijn vader uit huis gehaald, overge bracht naar Amsterdam en op 7 Maart 1945 op de Dreef te Haarlem gefusilleerd. M. Arendsen, geboren 30 November 1916, van beroep wagenmaker, keerde op 28 Februari 1945 per fiets uit Friesland terug en tijdens beschietingen uit de lucht bij Halfweg gedood. P. C. Broekmeyer, geboren 19 Mei 1897," adjunct-commies, is uit zijn huis ge haald, vermoedelijk omdat hij stond op een lijst van lezers van illegale lectuur en is op 6 December 1944 i|i een concentratie kamp overleden. C. F a c e, geboren 30 Augustus 1906, grofbankwerker, op 5 Augustus 1944 tij dens het-beschieten van een trein gedood. J. J. H a m e 1 i n k, geboren 24 Juli 1902, autogeenlasser eerste klas, was een actief lid van de illegale groep, narfi 30 November 1941 ontslag, omdat hij weigerde werk zaamheden voor de Duitsers te verrichten, is op 18 October 1942 in Rotterdam bij een schietpartij door de SS om het1 leven ge komen. A. van Laarhoven, geboren 17 Maart 1923, bankwerker is op 16 April 1944 bij een razzia in Beverwijk gegrepen en op 15 November .1944 inr een concentratie kamp overleden. Chr. M e u r,#geboren 8 Juni 1912, ma chinebankwerker en J. P ij 1, geboren 12 Januari 1923, electriciën, kwamen bij het bombardement op 16 April 1943 in de Am sterdamse buurt om het leven. S. Polak, geboren 20 December 1890, koperslagen, is weggevoerd en niets is meer van hem gehoord. In zijn toespraak herdacht ir. Rosenthal deze gevallenen. De nabestaanden missen hen het meest. Spr. zei, dat de nagedach tenis het beste geëerd kan worden door te tonen, dat wij het hebben van de vrijheid waardig zün. De heer G. Joustra, voorzitter van de Personeelraad der Nederlandse .Spoorwe gen voerde het woord namens de vakbe weging. Na 'de onthulling zong het mannenkoor van de CentrSle Werkplaats plechtig „Beati Mortal" van Mendelssohn. Onder de aanwezigen waren burge meester mr. P. O. F. M. Cremers en ir. H. F. Ott de Vries, vroeger chef van de Centrale Werkplaats. Deel van Kennemer Lyceum op „Elswout" Het Kennemer Lyceum te Overveen, dat op het ogenblik 900 leerlingen telt, heeft voor zijn Montessori-afdeling, die 250 pu pillen omvat, de. beschikking gekregen over het huis, „Elswout", gelegen in de lan delijke omgeving tussen Overveen en Aer- denhout. Het ligt in de bedoeling het gebouw, -aarin Duitse en Nederlandse militairen tijdens en na de oorlog gehuisvest waren, bij het begin van de nieuwe cursus in ge bruik te nemen. MEDEDELING Leerlingen en oud-leerlingen der Sportacademie Zaterdagavond 28 Febr. 8.15 uur in dé zaal van het instituut JUDO WEDSTRIJDEN Judoclub HaarlemJudoclub Holland Sport en Jiu Jitsu Judo Academie NAUWELAERTSDE AGé Bloemendaalseweg 152, Overveen, tel. 25355 (Adv.) CLICHéFABRIEK te Amsterdam vraagt in verband met uitbreiding een op de hoogte van het. bedrijf, om de TECHNISCHE LEIDING op zich te nemen. Iemand, die goed met personeel kan omgaan en zelf als auto-etser voorlopig kan meewerken, geniet de voorkeur. Brieven onder no. 160. Huisvrouwen huldigden mevrouw J. L. Visser Na tien jaar presidente te zijn geweest van de afdeling Haarlem van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen heeft mevrouw J. L. Visser-Brutel de la Rivière gemeend de functie te moeten neerleggen. Zij heeft veel voor de afdeling' gedaan en daarvoor is mevrouw Visser Vrijdagmid dag tijdens de jaarvergadering, welke in gebouw „Zang en Vriendschap" gehouden is, op hartelijke wijze gehuldigd. Mevrouw M. C. D. W e s s t r aM a c- kay die het woord voerde namens het be stuur, herinnerde aan net vele, dat me vrouw Visser voor de huisvrouwen heeft gedaan en overhandigde als blijk van waarderifig een antiek tafeltje. Namens het hoofdbestuur bracht me vrouw Van Sonsbeek hulde aan de afge treden presidente en bood bloemen aan. Uit naam van de leden vertolkte mevrouw Van Ommere n-S m i t de gevoelens van dankbaarheid. Door haar volhardend streven heeft mevrouw Visser veel ver beterd en door haar bezieling en toewij ding was zij een stimulans voor het bestuur. Als bewijs van sympalbie overhandigde mevrouw Van Ommeren een zilveren por- tretlijst en bloemen. Namens het zangkoor dankte mevrouw D a 1 m e y e r-V a n BachemdeBoer in dichtvorm en boo<^ een fruitmand aan. Mevrouw C. J. Smit-Van Krieken, die het jaarverslag uitbracht, legde het secre tariaat neer, doch zij blijft bestuurslid. Mevrouw Visser dankte haar voor het vele werk en overhandigde een boek. Als secre taresse zal optreden mevrouw C. Fonteyn- Vonk en als nieuw bestuurslid werd geko zen mevrouw A. Vermaat-Onderwater. Tot presidente is gekozen mevrouw Wesstra-Mackay, die reeds vice-presidente was. Op de^e bijeenkomst brachten me vrouw C. M. Vermeulen-Van Egmónd, pen- ningmeesteresse en mevrouw C. H. P. Zie- geier-Winters, secretaresse van de com missie van Huishoudelijke voorlichting verslagen uit. SMAAKVOL APART BLOEMENMAGAZIJN HEEMSTEDE TELEFOON 2-80-80 Agenda voor Haarlem ZATERDAG 28 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Een ander deel van het woud". 8 u. Kloppeysingelkerk: „Youth lor Christ", spreekster Corrie ten Boom, 8 uue. Palace: „Dr. Jekyll en mr. Hyde", 18 i„ 2.00, 4.15, 7.00 en 9.l5»uur. Luxor: „Zijn grote kameraad", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur City: „Bii de Marine", alle Ift. 2.15, 4.30. 7.00 en 9.15 uur. Spaarne; „Het purperen monster", 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rbmbrandt: de film „Carnegie Hall"' 2.30 uur; revue met Snip en Snap. .8 uur. Frans Hals: „The Halfway house". 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 29 FEBRUARI Stadsschouwburg Volksvoorstelling „Het glazen paleis", 8 uur. Gem. Concertgebouw „Radio-virtuozen", 8 uur. Bioscopen: mid- I üau- en avondvoorstellingen. MAANDAG 1 MAART Stadsschouwburg Boekenweek „Het kind van Staat", 8 uur. Bioscopen: middag en avondvoorstellingen. IS gfê 5Z CHIN. IND. REST. HONGKONG HAARLEM. Smedestraat 21, Telefoon 21375 (Adv Ledenconcert der H.O.V. Do Haarlemse Orkest Vereniging zal onder leiding van Marinus Adam op Dinsdag 2 Maart a.s. het zesde en laatste leden-concert in de Dinsdag-serie verzorgen. Hieraan wordt medewerking verleend door de violist Her man Krebbers, die het vioolconcert van Glazounow ten gehore zal brengen. Het concert wordt geopend met een eerste uitvoering te Haarlem van Preludium en Fuga voor orkest van de Amsterdamse componist en dirigent Theo v. d. Bijl. Het programmadeel na de pauze zal tenslotte gewijd zijn aan een uitvoering van de Sym- phonie fantastique van Hector Berlioz. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 27 Februari 1948 GEHUWD: 27 Febr., J. C. K. Luesken en M. L. Timmers. BEVALEN van een zoon: 26 Febr W. de Vries—de Jong; M. J. AntonisseStiegelis; J. M. ZwartBuijs; W. J. de VriesBotte lier: 27 Febr., A. SpoorSlagmolen; H. W. M. PannekeetRoosen; A. KlaverRan; D. Blomvan Kilsdonk; M. H, Westendorpvan der Zanden. BEVALLEN van een dochter: 25 Febr., A. M. de Kadtvan de Rijdt; 26 Febr., T. WesseliusVos: J. M. van TeijlingenVree ken; J. J. van Zeelandvan Kampen. OVERLEDEN: 25 Febr, J. K. Waclcer, 64 'Brouwersvaart; J. Weerets, 72 j., Hager straat; 26 Febr., J A. Oudshoorn, 39 j., Munterslaan; W. C. van Pelt, 61 j., Zijlweg'. Schaatsen rijden Aad cïe Koning kampioen van Noordholland Aad de Koning uit Purmerend, die in vorige wedstrijden reeds bewezen heeft in uitstekende vorm te verkeren, heeft Vrij dagmiddag geheel volgens de verwachting tijdens de wedstrijden om het provinciaal kampioenschap vaii Noordholland de titel bemachtigd. Zijn tijden bleven echter be neden die. welke hij in de vorige, wedstrij den had gemaakt, een gevolg van het min der goede ijs. De uitslag was: 1 De Koning' 160.177 p., 2 Van Hoorn 163.543; 3 H. Vermeulen 163.693, 4 Muts 165.367, 5 Jonker 169.090. U hebt toch gehoord, dat de fihh e Evangelie en Wereld binnenkort in Haarlem komt? Biljarten Van de Pol vestigde nieuw record Strijd om Europees kampioenschap 45/1 Tijdens de Vrijdagavond gehouden partij tegen Reicher in de strijd om het. Europees kapipioenschap 45/1, welk erin Amsterdam ge houden wordt, vestigde Van de Pol met 266 een nieuw Europees en Nederlands record voor de hoogste serie. Het oude Nederlandse record stond op naam van De Leeuw met 224 en het Europese op naam van Gabriëls met 227. Gabriëls evenaarde het Europees record, dat op naam van De Leeuw staat, voor het particuliere gemiddelde. Hij maakte een partij tegen Chassereau uit in vijf beurten. Na de tweede dag heeft De Leeuw de lei ding met drie gewonnen partijen en een gelijk spel. Dan volgen Gabriëls en Van de Pol niet drie gewonnen partijen. Van Hassel ver loor twee maal en zakte af naar de vijfde plaats. Hij kon het tegen De Ruyter niet bol werken. De uitslagen van Vrijdag waren: Reicher 163 Gabriëls 300 Galmiche 193 De Ruyter - 300 15 61 10.86 15 111 20.— 10 37 19.30 10 73 30.— 14 193 20.50 14 148 21.42 22 84 12.59 22 128 13,63 5 17 6.80 5 152 60.00 7 77 19.14 7 266 42.85 9 112 33.33 9 82 10.55 12 54. 10.66 12 87 25.— Reicher v. d. Pol Het klassement na de tweede dag luidt: 1. De Leeuw V/2 1200 41 148 29.20 2. Gkbricls 3 1072 42 152 25.52 3. v. d Pol 3 1187 03 266 18.84 4. De Ruvtcr VA 1192 56 131 21.26 5. Van Hassel 2 972 50 192 19.44 6. Chasserau 1 740 59 128 12.54 7. Galmiche 1 644 52 86 12.38 8. Reicher Q 369 37, Vï 9.87 Dr. Jekyll en mr. Hyde (P a 1 a c e). Zou het de bedoeling van de makers geweest zijn om een parodie te leveren op de grie zelfilm en op het gelijknamige product van voor de oorlog, dat zo angstwekkend werk te, dat toeschouwers in groepjes van drie eendrachtig flauw vielen? Het is een adembenemend gegeven en een huiveringwekkend verhaal: Dr. Jekyll, die goedmoedige en fatsoenlijke jonge ke rel, verandert zichzelf in het belang van de wetenschap in een sadistisch en roeke loos misdadiger. Hij pleegt gruwelijke mishandelingen en zelfs moord op èen jongedame (Ingrid Bergmann) die er zo charmant en lieftallig uitziet dat alle toe schouwers van Palace haar zéker liever hadden laten leven. Maar dr. Jekyll heeft geen geweten, wanneer hij zich 'in zijn „tweede lichaam" bevindt en hij handelt dienovereenkomstig. Zijn metamorfose is gruwelijk om aan te zien. Het vriendelijke gezipht van Spencer Tracy krijgt een de monisch en Lon Chaney-ach'tig masker. Maar nu komt de reden waarom wij ver onderstellen dat deze rolprent als parodie bedoeld is: Juist als men wil flauwvallen bij de afschrikwekkende innerlijke en uiterlijke verandering van dr. Jekyll merkt men, dat zelfs zijn nette, gladde wenkbrau wen uitgroeien tot borstelige, woeste haar- dotten. Dat is juist-voldoende om de nuch terheid en dus het bewustzijn te bewaren. En dat is waarschijnlijk ook juist genoeg om de toeschouwer na afloop tóch nog een rustige nacht te bezorgen. En da t is even eens voldoende om deze film aan te beve len als een spannend, onderhoudend en on gevaarlijk product. Zonder die wenkbrau wen zou het geval ongezond van griezelig heid zijn geweest. Als de filmmakers dal opzettelijk hebben gedaan, verdienen zij een uitbundig compliment. En anders zijn zij toevallig erg gelukkig geweest. Zijn grote kameraad (Luxor). Een zeer kinderlijk om niet te zeggen kinder achtig verhaaltje over een Engels so- ciety-knaapje dat de havenbuurt van Mar seille prefereert boven het inderdaad vrij vervelende gezelschap van zijn ouders. Ge lukkig is Paul Robeson in de genoemde havenbuurt gestationneerd en hij zorgt er voor zijn nobele handelingen begelei dend met, machtig gezang dat het kerel tje weer onbeschadigd onder de ouderlijke macht komt te staan. Zo men een bewonderaar van de inder daad voortreffelijke zanger is, bestaat de. mogelijkheid, dat men de nogal onbenullige rest op de koop toe neemt, maar zelfs dan zal men zich afvragen of er niet een aan nemelijker entourage voor 's mans vocale prestaties te vinden was geweest. Het purperen monster (Spaar ne). 1-Iet gegeven van „Hef purperen monster" had om zijn fantasie van Jules Verne afkomstig kunnen zijn. De bewoners van Mars berei den een invasie op de aarde voor en zen den daartoe het „pumeren monster" per raket vooruit opdat hij achter het geheim kan komen, waardoor zij ook weer de te rugreis'kunnen aanvaarden. Het wordt dus een spannende en enerverende strijd tussen dr. Cyrus Layton, de astronoom en uitvin der van de retour-raket en het „purperen monster". De volgende week zal de ont knoping vertoond worden. „De herberg halverwege". (Frans Hals), Een half dozijn Engelsen, uit de meest uiteenlopende maatschappelijke groepen, brengen een week-einde door op een eenzame herberg op het land. Wanneer zij in het hótelletie' aangekomen ziin. blijkt hun dat de tijd daar een jaar heel't stilge staan en dat zij gedoemd zijn'de nacht mee te maken, waarin het logement door een bombardement werd getroffen. Deze nacht zal op hen allen louterend werken: op de musicus, die nog maar kort te leven heeft, op de man en de vrouw die in hun huwe lijk van elkaar afgedreven ^ijn, op de zvvart-handelaar, die vol wroeging op zijn knoeierijen terug kijkt. Al deze mensen worden met hun proble men en moeilijkheden gedurende enkele uren geconfronteerd en zij ontvangen uit het hen omringende doodsgevaar de kracht verder te gaan en een nieuw leven te be ginnen. Alberto Cavalcanti had de supervisie over dit product uit de Ealing-stüdio's. Een bijzonderheid is, dat de film geheel in de openlucht werd opgenomen, hetgeen er niet wemig toe? bijdraagt, dat de ..Herberg hal- vei-wege" een verkwikkende indruk ach terlaat. City prolongeert deze week de nautische avonturen van Bud Abbott en Lou Costello. Rembrandt geeft, deze week in vier ma tinees een reprise van de muziekfilm ..Car negie Hall". De rest van de voorstellingen wordt er „ge-Snip-en-Snapt". DISTRIBUTIENIEUWS Maandag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, schoenenbonen, textielkaarten te: Haarlem: Sra tot, en met Ste. Heemstede: 9 tot 12.15 uur Si tot en met Sn. 2 tot 4 15 uur So STÖRK-HIJSCH JUBILEERT Naar wij vernemen zal de machinefa briek Stork-Hijsch N.V. te i^aarlem in Maart vijftig jaar bestaan. Het regeringsjubileum CITY TAX N.V. Telefoon 16.17.2 Rozenstraat 49 DAG EN NACHT (Adv i TENTOONSTELLING „DE NEDERLANDSE VROUW 1898/1948" Het-huisje op de Grote Markt, waar maan den lang de cm® Damterrein zijn verkocht, is thans in gebruik bij het Haarlemse Co mité voor de tentoonstelling „de Neder landse Vrouw 1898/1948". Br bestaat daar gelegenheid voor elke Haarlemse vrouw haar handtekening te plaatsen én een bon netje te kopen van 10 cent, 25 cent, of meer. De opbrengst van deze bonnetjes vormt het bedrijfskapitaal voor de tentoonstel ling, die de Nederlandse vrouwen H.M. de Koningin bij haar regeringsjubileum in Augustus zullen aanbieden. Deze tentoonstelling, die gehouden wordt in de Houtrusthallen te 's-Gravenhage, zal een demonstratie zijn van het vrou wenleven in Nederland in al zijn schake ringen,, gedurende de laatste 50 jaren. Gezamenlijke excursies per bus of per trein worden daarheen georganiseerd. Men kan zich reeds thans daarvoor opgeven op het Bureau der U.V.V, Stadhuis, Haarlem. Haarlemse, vrouwen, helpt ook gij mede dit mooie plan te verwezenlijken. Allen worden verwacht in het huisje op de Het Centrum-Comité van de vereniging „Koninginnedag" is reeds hard aan het werk voor een waardige herdenking van het regeringsjubileum van de Koningin. Plet wordt daarin slechts belemmerd dooi de onzekerheid over de duur der festivi teiten. In iedor geval zal het programma twee hoogtepunten omvatten. In de middag van de nationale feestdag zal een grote optocht door de stad worden gehóuden. Deze stoet, waarvoor de medewerking van alle Haar lemmers, zowel individueel als gemeen schappelijk wordt ingeroepen, zal uit drie gedeelten bestaan. Na een reeks versierde wagens, waar voor de deelneming voor particulieren openstaat, volgt een groep praalwagens, die geheel door het Centrum-Comité be kostigd wordt. Deze allegorische afdeling belooft iets zeer bijzonders te worden. Zes rijtuigen, ontworpen door Jaap Pronk en Eduard van Bommel, zullen verschillende belangrijke stadia uit het regeringstijdperk van Koningin Wilhelmina uitbeelden. Zo zullen de drooglegging van de Zuiderzee, de Duitse bezetting, de herrijzenis en de SO' ciale wetgeving gesymboliseerd worden. De derde en laat'ste groep is geheel be stemd voor verenigingen erï corporaties. Het Centrum-Comité verzoekt de bevol king van de Spaarnestad reeds nu reke ning met dit evenement te willen houden en voorbereidingen voor deelneming te treffen. Binnenkort zal een oproep in de bladen verschijnen, waarbij men wordt uitgenodigd op een vergadering tezamen met het Comité dé mogelijkheden te be spreken. De festiviteiten zullen 's avonds in den Hout worden besloten met een „Rhapsodie in Oranje-rood-wit-blauw", die wordt uit gevoerd door het ballet van Mascha ter Taxi Bel 13 000 DAG EN NACHT (Adv. Predikbeurten ZONDAG 29 FEBRUARI 1948. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. Zaterdag 7.30: Consistorie. Avondgebed. Zondag geen dienst. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. E. Pot. 7: Jeugddienst. Ds. A. Dönsselmann Jr., Am sterdam. Noorderkerlc, Velserstraat. 10.30: Ds. A. K. St'raatsma, 's Gravenhage. 7:-Ds, A. J. van Rhijn. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. P J. Maekaay. 7: Dezelfde. Bakenesser- kerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Dhr. J W. Hoffenaar, Amsterdam. 10.30: Ds. A. J. v Rhijn. Kapel Bethesda Sarepta, Haze- paterslaan. 9.30: Ds. G. J. Waardenburg, Kinderk. '10.45: Ds. W. J. van Elden. Diaco- nessenhuis, Hazepaterslaan. 4.15: Ds. S. H. ■J. Voors. Ver. van Vrijz. Herv., Jacobstr. 6 10,30: Prof. Dr. W. Banning, Driebergen. Stads Evangelisatie, "Lange Herenstr. 6. 10 cn 7.30: Ds. J. Segaar, Schiedam. Zuider- kapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr W Dubbel dam. Evangelist te Rotterdam. 4.30: Doop- dienst in het Sportfondsenbad, Frederiks- park o.l'v. W. Dubbeldam. Zang door het Zuiderkapelkoor en Adiv Pape. 7.45: Jeugd- samenkomst o.l.v. H. v. d. Brink. Opwek- Iringssamenkomsten, Zuiderstr. 15. Donder dag 8: Dhr. H. F. Huson, Evangelist te Oost- zaan. „Youth Cor Christ", Kloppersingel kerk. Zaterdag 28 Febr. 8: Rally o.l.v. Dr. H. v. d. Loos. Spreekster: Corrie ten Boom over: Hoe ik Duitsland terugzag". Zang en muziek. Vrije Evang. Gemeente, Bakenes- sergracht 65. 9.30: Ds. D. J. D. du Fossé. 4: Ledenvergadering. O. R. G. Centrum, Wes- terhoutpark IA, 10: Ds. A. R. de Jong. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7 30: Lit,. Zangdienst, Zondag 7: Ds. H. Schutz Evang. Lyth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Ver. Doopsgez. Ge meente. 10,30: Ds. Leendertz. Rem. Geref. Gemeente. 10.30: Dr. W. R. M. Noordhoff. Geref. Kerk. Voorber. H. Av. Kloppersin- gelkerk 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M, Boeyinga. Wilhelminakerk 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Zuid-Ooster- kerk 10: Ds. J. W. Siertsema. 5: Ds. P. de Ruig. LYccumkerk. 9.30: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. J. W. Siertsema. Geref. Kerk (Art. 31) Begiinhofkapel 10.30 en 5: Ds. A. Bos. Oud- Geref. Gemeente. Frans Halsstraat 4. Maan dag 10 en 7.15 Ds. E. van Dijk, van den Haag. Biddag voor het gewas. Baptiste Ge meente, Parklaan 34. 9.30 en' 5: Ds. J. W. Weenink. 8: Jeugdsamenkomst (geb. Salem) Leger des Ileils, Schagchelstroat 26. 10 en 8: Majoor T. Vos, van Beekbergen. Ned. Chr. Gemeenschapshond, Ged. Oude Gracht 47. Maandag 8: H. v. d. Brink, te Bloemendaal en J. Dammuller te Alkmaar. Pinksterge meente. Nieuwe Kruisstr. 14. 10 en 7.30:_ Sa menkomst. Vergadering van Gelovigen, Jansstraat 85. 10.30: Samenkomst (Brood- breken). Gemeente des Heren, Lange Mo lenstraat 22. 10 en 5: Samenkomst. Gemeen te van Christus. Ged. Oude Gracht 47. 10.30: Eredienst en preek. Christian Science, Jans straat 74. 10: Ned, Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Wilhel- minastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Jaco- bijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Universele Eredienst (Soefi-Beweging) Nas- sauplein 8. 11: Dienst. Ned. Ver. van Spiri tisten „Harmonia", 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. J. P. Smits. Het Rozekruisers Genoot schap, Bakenessergracht 13. 7.15: Tempel dienst. Dhr. J. Leene. IIAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. 10 en 7: Ds. J. de Jong. Zater dag 7.30: Avondgebed. Immanuëlkerk 10: Dr. H. v. d. Loos. Kon. Emmaschool, Raafstr. 10: Ds. J. Kroon. 5: Ds. G. H. v. d. Woord. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat .10. 10.30: Ds. A, v. Biemen, te Bentveld. Geref. Kerk, Noord-Schoterkerk. 9 en 10,30: Ds. A-. M. Boeyinga. 5: Ds. J. A. van Arkel. Christ. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kc ->p het Wilhelminaplein. 10- Ds. G. A. B n\ 7: Ds. H. Bartiema. Ka el Nieuw Vreaen- hof. 10.30: Ds. H. Bartiema. 7: Ds. G. A. Barger. Prinsessekade 3: 10.30: Jeugdkapel. Ned. Prot, Bond. Postlaan 16. 10.30: Dr. H. Jansen, Voorg. v. d. Afd. Geref. Kerk. Koe- diefslaan, 10: Dr. P. J. Richel. Voorber. I-I. Avondmaal. 5: Ds. A. Dondorp. Camplaan. 10: Ds. A. Dondorp, Voorber. H, Avondm. 5: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk ('Art. 31) Herenweg 141. 8.15 en ,3: Ds. J. Keizer-, AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel, Leeu weriklaan. 10: Ds. J. E. Drost, Relig. Kring Eikenlaan 5. 10.30: Ds. T. Jansma, uit Heem stede. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. E. Dijkhuis,, van Haarlem. 7: Dr. H. v. d. Loos. van Haarlem-Noord. Jeugddienst. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. M. Maas, van Bennebroek. H, Doop. N'cd, Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds G. Westmijse. Hv., Rotterdam. Geref. Kerk. 9 cn 10.30: Ds. F. J. Jonkhoff, van Breda. 5: Ds. W. Fijn van Draat, van Overveen. "Vrije Katholieke Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gezongen H. Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Geref. Kerk, Croesestraat. 10: Ds, W. Fijn'van Draat. 5: Ds F. J Jonkhoff, van Breda SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord, West, Kon. Emmaschool, Ramstraat. 10: Ds. J. Kroon. 5i Ds. G. H. v. d. woord. Weeme, de. Haarlemse Orkest-Vereniging en verschillende koren. Marinus Adam schreef speciale muziek. De Rhapsodie wordt onderbroken en besloten niet groot vuurwerk. Aan de 'vooravond van de nationale feestdag zullen alle Haarlemse muziek corpsen een taptoe geven. H.O.V. concert met daverende ovaties De dirigent Marinus Adam kwam op het Vrijdagavondconcert met een programma dat hem toeliet naar hartelust de orkest klank te boetseren en de gemoedsgolven op te zwiepen. Maar er was meer te doen dan dat; ook belangrijke structuur-problemen moesten worden opgelost. Dit laatste gold wel heel sterk voor het werk waarmee de avond ingezet werd, „Levensschets" van Lieven Duvosel, dat in uiterst strenge vorm een verbazend stnk contra-puntiek vertegenwoordigt. De componist heeft de krachttoer verricht heel dit werk uit één thema op te bouwen. Onwillekeurig wordt men erbij herinnerd aan Bach's Kunst der Fuge. Wij kenden het stuk in zijn ori ginele vorm voor orgel; zo is het indertijd een paar maal in-onze concertzaal ten ge hore gebracht. De omwerking tot orkest stuk kan die oorspronkelijke conceptie niet maskeren, "wel echter het- contrapuntisch weefsel verduidelijken. Het geheel maakte een ascetisch verheven effect en het pu bliek bracht aan componist en uitvoerders een spontane ovatie. Daarna werden de sluizen opengezet voor de weelderige klanksfeer van Rach maninoff's tweede pianoconcert, met Theo van der Pas als solist; echt een kolfje naar de hand van deze warmhartige klavier virtuoos en niet minder voor Marinus Adam, die de belangrijke orchestrale partij prachtig deed aansluiten bij het gave en bezielde spel van de solist. Voor de tweede maal volgde een ovatie. Hartelijk applaus was er ook voor de eerste uitvoering van de „Romantische Suite" van de Vlaamse componist Marcel de Pauw, die evenals zijn kunstbroeder en leraar Duvosel, in de zaal aanwezig was. Zijn kleurig geïnstrumenteerd stuk stelt geen problemen en gaat alle moderniteit uit de weg, Maar wie een stemming van niet neerdrukkende neerslachtigheid weet uit te drukken, zoals hij dat doet in zijn middendeel, heeft welke muziektaal hij dan ook spreekt toch wat te zeggen. Het gaat hem in eerste en laatste instantie toch steeds om de muzikale potentie. De Pauw besluit zijn Suite met een „Lied der Blijheid". Maar de vreugde klinkt bij hem wel wat geforceerd; hij moet er zich toe opwinden en dan blijft de stem ming toch altijd nog bitter-zoet. Wat niet vreemd is bij lyrische naturen zoals hij. Rechtuit gezegd, na het eerste deel had ik al niet anders meer verwacht. De componist kon tevreden zijn over de geanimeerde vertolking. Tot slot Dukas' „Toverleerling", het ef fectvolle orkestwerk dat zowel een won derwerk van bouw als van effectvolle "ovchestratie en uitbeelding is. Adam maak te het zo met het orkest, dat het de zoveel ste ovatie op deze avond verwierf en dat men getuigen kon: het is eerlijk verdiend. JOS. DE KLERK. Voor het tiende jaar „Snip en Snap" op het toneel Willy Walden en Piet Muyselaar zijn in hun tiende speelseizoen met René Slees- wijk's Nederlandse Revue en het lijkt wel, of ter gelegenheid daarvan meer werk is gemaakt van de verzorging dan anders. Alles ziet er fleurig en keurig uit en in een vlot tempo zien en horen de bezoekers veel. Het gezelschap treedt deze week in het Rembrandt-theater op met „Cheerio". Het jubileum is aanleiding geweest deze vreugdekreet te uiten. Het uitstekend verzorgde programma brengt twintig nummers, waarin Willy Walden, Piet Muyselaar, Berrie Kievits en Gerard Walden het aandeel hebben bij het komische gedeelte. De sketches zijn bij zonder geestig en bieden de medewerken den gelegenheid talrijke grapjes te vertel len. „De Hond", „grensverkeer", „Leert vreemde talen" en „Grenscorrecties" zijn goed geslaagd. Veel succes oogst Berrie Kievits jn „Een honderdjarige". In enige scènes verlenen Miny Bracke, Tony Roland en Dick de Bois goede medewerking. Snip en Snap mogen natuurlijk in een revue van Walden en Muyselaar niet ont breken en ook deze keer vermaakt het tweetal de toehgorders kostelijk. De een zal belangstelling hebben voor het komische en de ander voor de muziek en dans. Deze onderdelen zijn eveneens in goede handen. Het Zweeds-Deense dans paar May Sandart en Böree Krüger en de dansgroep „The international Lovelies" brengen het programma op een hoog peil. Vermelding verdienen: „Salon des Va riétés" en „Een zomernachtdroom", waar in de solisten een belangrijk aandeel hebben. •- Het orkest weert zich tijdens de voor stelling op goede wijze onder leiding van Bill Stanford. Het aantal nog niet berechte' politieke gedetineerden bedroeg op 1 Februari 6899, waarvan 6688 mannen en 211 vrouwen. In vier maanden tijds is een vermindering be reikt van 5802. Hpp'mstprle EEN FLORALIAVERENIGING OP KOMST. In navolging van Bennebroek wordt thans ook te Heemstede getracht te komen tot een heroprichting van een "loraliavereniging. Het doel is bij de schooljeugd liefde te kwe ken voor bloemen en planten, NIEUWE WONINGEN GEREED. Hedenmorgen zijn, bijna drie jaar na de bevrijding, de eerste nieuwe woningen door de aannemer aan het gemeente bestuur opgeleverd. In aanmerking geno men het grote woningtekort waaronder Heemstede ook te lijden heeft, hopen de belanghebbenden vurig dat de bouw van de andere woningen in 'een wat sneller tempo zal geschieden. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden op 29 Februari waargenomen door: Dr. P. M. v. d. Gugten, Heemst. Dreef 37, tel. 29903; Dr. J. G M v. Walsem, Bronsteeweg 32, tel. 28377 en Dr. J L. Tombrock, Burg v Den nenweg 1, tel. 28032. Geopende Apotheek: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206—208, tel. 28320. Wijkverpleging. Zuster Koning, Bosb. Toussaintlaan 27. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemse raad vergadert a.s. Woens- dagmiddag. De agenda vermeldt 24 puntgn. H. Asma heeft ontslag gevraagd als on- derwijzer aan de Beatrixschool dei' gemeente Haarlem. Ter gelegenheid van de Boekenweek spreekt Adalbert van Mancius op Woensdag 3 Maart.,in de Heemsteedse Cafetaria aan de Binnenweg over „Realisme in de moderne litteratuur". Tot lid van de Prov. Staten van Noord holland is benoemd verklaard de heer G. Th. F. Hilkes te Bussum, als opvolger van de heer A. J Koèjemans die ontslag heeft genomen. De Volksuniversiteit voor Haarlem en omstreken houdt haar jaarvergadering op Woensdag 10 Maart. Aan de beurt van aftre den als bestuursleden zijn mevr. C. v Boek hovenGeuzebroek en de heren Ir. J. W. Th, Bosman, Mr. Dr. E. Brongersina, F. S. Noord, hoff en A. Vlas. Als nieuwe leden worden voorgesteld: mevr- A. B. EigemanRoos en Dr. A. Meesters. Over Sexuele problemen spreekt Mr. A. Bouman, secretaris van het Nationaal comité voor zedelijke volksgezondheid, op Dinsdag avond 2 Maart in het Huis voor Ouders voor de commissie Huishoudelijke voorlichting. Voor „Oost en West" zal Ds. J. H. Sille- vis Smitt op 3 Maart spreken over „Met mari. niers en marine in actie op Java en Madoera", „Mercurius", afdeling administratiev# kantoren, vergadert 4 Maart in het wijkge- bouw aan de Ged. Oude Gracht. Na huishou- delijke zaken houdt de heer O. J. Gerbranda, tandtechnicus een causerie. Verder is er ge zorgd voor muzikale medewerking. Mej. W. J. v. d. Velden is Maandag 1 Maart 25 jaar werkzaam op het bureau van de alg. secretaris-penningmeester van „Bloembollencultuur". Na de beurs wordt zij 's middags gehuldigd. De Haarlemse recherche heeft een 25- jarige incasseerder aangehouden, die in een huis, waarvan de bewoners afwezig waren, was binnengekomen en Öe-in de vestibule liggende distributiebescheiden had meegeno men. De incasseerder verklaarde, dat hij dit juist gedaan had om diefstal te voorkomen. Een 34-,jarige loodgieter werd ge arresteerd omdat hij gedurig materiaal van zijn firma had ontvreemd „om een kippen hok te bouwen". De bij hem gevonden hoe veelheid materialen was voor meer dan één, zeer luxueus gebouwd kippenhok voldoende. De Haarlemse politic heeft een 49-jarige gehuwde winkeldievegge uit de Haarlemmer meer in verzekerde bewaring gesteld, die in een zilverwinkel in de Grote Houtstraat op het meenemen van enige blinkende voor? werpen was betrapt. P. SCHOEN MEUBILERING SPAARNWOUDERSTRAAT 130 DISTRIBUTIEKRING HAARLEM OFFICIËLE PUBLICATIE De Directeur van de Distributiekring Haar lem maakt nogmaals uitdrukkelijk bekend: dat, ingevolge de artikelen 3 en 5 der Distri- butieregelingsbeschikking 1947 EEN IEDER VERPLICHT IS de te zijnen name uitgeschreven (tweede) distributiestamkaart en de hem op vertoon van deze kaart uitgereikte distributiebe scheiden: I. IN BEWARING TE GEVEN AAN DE DISTRIBUTIEDIENST a) bij een onafgebroken verblijf buiten het Rijk in Europa gedurende tenminste vijf tien dagen; b) bij een regelmatig verblijf buiten het Rijk in Europa gedurende vijf en meer dagen per week; c) bij opneming in gemeenschappelijke ver zorging, waardoor hij zonder afgifte van distributiebescheiden wordt voorzien van distributiegoederen, als in de aanhef genoemd. IJ. ONVERWIJLD IN TE LEVEREN BIJ DE DISTRIBUTIEDIENST, Bij overlijden en definitief vertrek naar het buitenland. De hierboven omschreven verplichting RUST OP EEN IEDER, die de feitelijke macht over de betrokken distributiestamkaart en distributiebescheiden heeft. Het niet of niet tijdig voldoen van boven staande verplichtingen is strafbaar! HAARLEM, 26 Februari 1948. DISTRIBUTIEKRING HAARLEM Bij Koninklijk Besluit zijn de Distributie kringen Haarlem en .Bloemendaal tot één Kring samengevoegd. Deze samenvoeging treedt in werking met ingang van 1 Maart 1948. De kantoren aan de Bloemendaalseweg 188 te Overveen en aan de Haltestraat 4 te Zandvoort blijven hun taak geheel en al zoals dit tot heden het geval was ver vullen. Ingaande 1 Maart a.s. zijn de^e kantoren geopend voor het publiek: Maandag t.m. Vrijdag: 8.3012.15 uur en van 14.0015.30 uur. 's Zaterdags van 8.30—11.00 uur. Voor de afdeling Handel blijven de vast gestelde tijden van inlevering voorlopig ge» handhaaf d. Ook het kantoor te Vogelenzang blijft des Vrijdags van 9.30 tot 12 u. voor het publiek opengesteld. De door de Distributiekring Bloemendaal gepubliceerde plaatsen en tijden voor de uit reiking der bonkaarten enz. t.m. 15 Maart a.s. blijven eveneens gehandhaafd. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de mededelingen betreffende de distributieaangelegenhedcn ten behoeve van Bloemendaal en Zandvoort in het vervolg, onder de aanduiding „Distributiekring Haar lem" zullen worden gepubliceerd. HAARLEM, 27 Februari 1948. De Directeur, A. VAN DRIEL. DISTRIBUTIEKRING HAARLEM De Directeur van de Distributiekring, Haarlem maakt bekend: HEEMSTEDE: A. Uitreiking extra voedingskaarten a,j. en jonge moeders. In het tijdvak van 1 t.m. 5 Maart a.s. be staat volgens onderstaande letterindellng in het gebouw aan de Binnenweg 160, loket A gelegenheid tot het afhalen der extra voe dingskaarten voor a.s, moeders en wel voor diegenen, die nog niet in het bezit zijn der kaarten 804 en/of 805 voor de periode van 14 Maart t.m. 8 Mei a.s. Overgelegd dienen te worden de betreffen de T.D. en C.M.-kaart De letterïndeling luidt als volgt: Maandag 1 Maart '48, letters A t.m, D Dinsdag 2 Maai-t-'48, letters E t.m. I Woensdag 3 Maart '48. letters J t.m. N Donderdag 4 Maart '48, letters O t.m. S Vrijdag 5 Maart '48, letters T t.m. Z B. Kantooruren: Met ingang van 1 Maart a.s. is het kantoor aan de Binnenweg 160 als volgt voor het pu bliek geopend: Maandag tm. Vrijdag: 8.3012.15 uur en van 14.00—15.30 uur. 's Zaterdags van 8.3011,00 uur. De vastgestelde tijden voor de Afdeling Handel en voor de uitreiking der bonkaar ten, blijven thans gehandhaafd. BENNEBROEK. Voor a.s moeders, die eveneens nog niet in het bezit zijn van bovenstaande extra- voedingskaarten. bestaat gelegenheid deze ondei overlegging van de C M. kaart ge lijktijdig bij de uitreiking der bonkaarten enz, in het tijdvak van 9 t.m. 12 Maart a.s. in ontvangst te nemen. HAARLEM, 25 Februari 194&

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6