lüiefau "I 3r 1 Kort en BondigJ VERKOOPSTERS CASSlèRRE WERKSTER llarhÓM/c Blondona - Bruneüa maakt 'i mooi! t ymswT BLONDONA BRUNETTA Rekening-Courant-Boekhoudster Winkelbediende WONINGRUIL naar Zuid-Limburg Volop Sigaretten Sigarenmagazijn WIEJAN Welkom WOENSDAG 3 MAART 1948 HAARLEMS DAGBLAD 3 Vergelijking tussen Haarlem en Nederland Cijfers over geboorte, trouwen en sterven Het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert gegevens over geboorte, huwe lijk en overlijden over 1947. T-r vergelijking geven wij de cijfers over Nederland Haarlem Geboren per 1000 inw. 27.7 25.4 Onwettig per 1000 geb. 19.4 30.5 Huwelijken per. 1000 inw. 10.2 10.8 Overledenen per 1000 inw. 8.0 8.6 Uit deze vergelijking blijkt dus dat het geboortecijfer in Haarlem in 1947 iets (2.3 per 1000 inwoners) bepeden het landelijk cijfer is. Het aantal onwettig geborenen is in verhouding in Haarlem veel .hoger. Dit gaat evenwel over een betrekkelijk klein aantal, zodat de statistische waarde daar door betrekkelijk wordt. In Haarlem wer den namelijk 122 onwettige kinderen ge boren, wat 44 boven het landsgemiddelde is. In 1946 was het cijfer voor Nederland 24.7 per 1000 geborenen. Het aantal huwelijken was in Haarlem iets boven het rijksgemiddelde, ook het sterftecijfer was hier iets hoger. Toneel „Havenkwartier" Marseillaanse Comedie van Marcel Pagnol Marcel Pagnol's hartvertederende 'comedie „Marius" is gebleken onverwoestbaar te zijn, want zelfs in de beneden-middelmatige ver toning die het Nederlands Volkstoneel er van gaf onder de gewijzigde titel „Haven kwartier" bleef nog zoveel van de bonte charme gespaard, dat ruim zevenhonderd toeschouwers er enkele uren hartelijk ple zier mee beleefden. Zoals in al zijn toneelstukken en sprekende films behandelde Pagnol hier een uiterst simpel gegeven, namelijk de lotgevallen van een jongeman, die moet kiezen tussen zijn verloofde (de bekoorlijke Fanny, aan wie de schrijver later een vervolgstuk wijdde) en de lokkende zee. Deze geschiedenis speelt zich af in een schipperskroeg te Marseille, de stati waar zijn hart zo vergroeid is. Aan deze onontkoombare 'liefde dankt dit spel zijn bekoring: de forse schildering van het milieu getuigt er voortdurend van en de mensen daarin zijn getekend met het stift van een hartstochtelijk door medeleven bezeten waar nemer. Marcel Pagnol is een altijd weer boeiend colorist, gezegend met een onuit puttelijk gevoel voor humor en een snel verplaatsbare verbeeldingskracht. Het Nederlands Volkstoneel heeft bij lange na niet de helft van de mogelijkheden uit deze temperamentvolle comedie gediept, al boorde regisseur Ferd. Sterneberg'inderdaad de goede anders aan. Maar het leven bruiste niet hoog genoeg op. Bijha stuk voor stuk gaven de spelers aardige doch halfwassen typeringen te zien. Eigenlijk kon men alleen genoegen nemen met het kordate optreden van Julia Cuypers. hoewel ook Lily Meulman om haar gevoelige dictie geloofd mag wor den. Ton Kuyl was hier niet de juiste man op de juiste plaats, doch deze acteur de monstreerde toch wel zoveel talent om ieder een volkomen van zijn bedoeling te over tuigen. De meesterlijk geschreven rol van de kroegbaas César was voor een groot deel aan Ben Groeneveld verspild. Desniettemin toonde ook hij begrip voor de opgave, die zijn krachten verre te boven ging. Men kan hem daarvoor zijn tekortkoming gemakkelijk ver gevend. Dit geldt niet voor Alex Faassen, die een bijna even aardige partij zo vlak speelde, dat hart en ziel er geen plaats in konden vinden. Jaap Hoogstra en Ton Lutz ver knoeiden zoveel kostbare kansen, dat men wel tot de 'conclusie moet komen dat het ge zelschap te hoog heeft gegrepen. En toch kan ik niet anders dan dankbaar zijn voor de geboden gelegenheid, dit blij moedige stuk te zien, welke erkentelijkheid zich ook uitstrekt tot de Coöperatie „De Vooruitgang" die deze voorstelling gister avond aan haar leden heeft aangeboden. DAVID KONING. Uitspraak tegen gewezen M.T.S.'-directeur Dinsdagmiddag deed het tribunaal uit spraak in de zaak tegen J.R.G. de V., die De G. in 1942 opgevolgd is als directeur van de M.T.S. Hem was ten laste gelegd het lidmaatschap van de N.S.B.. van het Ne derlands Arbeidsfront, van het Technische Gilde en van het Opvoedersgilde; verder dat hij gedurende de oorlog opperhopman van de W.A. is geweest en dat hij dienst heeft genomen bij de Waffen S.S. De detentie werd bepaald op vijf jaar, waarvan twee jaar voorwaardelijk. datum van ontslag is 9 Augustus 1948. Hem werd het verbod opgelegd een functie bij het onderwijs te aanvaarden en bij de ge wapende macht te dienen. Zuster A. A. Breda Kleijnenberg In de ouderdom van 85 jaar is overleden zuster A. A. Breda Kleijnenberg. oud- besturende zuster van „Bethesda Sarepta" van de Christelijke vereniging voor de Verpleging van lijders aan vallende ziekte. De overledene was van 1895. tot 1923 directrice van „Bethesda" en wijdde zich na haar pensionnering vooral aan de drank bestrijding en de zending, twee facetten van het maatschappelijk werk, dat haar grote belangstelling had. De rouwdienst wordt Vrijdag te 12.30 uur in het rusthuis aan dè Hazepaterslaan "ge houden, waarna de begrafenis te 1.30 uur te Heemstede volgt. DISTRIBUTIENIEUWS Donderdag is het de beurt voor het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, lextiel- kaarten en schoenenbonnen te: Haarlem: restant T. Heemstede: 9 tot 12.15 uur Vla tot Vom; I tot 4.30 uur restant V. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 2 Maart 1948. BEVALLEN van een zoon: 1 Maart: C. van Delft—Beilschmidt. P. A. Nieuwendijkvan Hamert, W. G. Rolde Graaf. BEVALLEN van een dochter: 1 Maart A. E. C. van der Putten—van Egmond. T. Velt- Bieijer—van -Geerestein. OVERLEDEN: 28 Febr. E- M. van Leeu wenWagner, 81 j., Westerhoutpark. 28 Febr. A. Knopper, 48 j., Timorstraat. 29 Febr. M. A. de Groot—Kok, 84 j„ Scheepmakersdijk. H. 0. A. Hezemans, 77 j., Lorentzplein. 1 Maart T. H. der Kinderen, 65 j.. Westerhoutstraat. C. E. Fatels, 7 m.. Kamperlaan. Agendsi voor Haarlem WOENSDAG 3 MAART Gem. Concertgebouw: Concert Rosa Spier en Henk Lasschuit, 8 uur. Cafetaria. Binnen weg, Heemstede, spreker A van Maneius. 8 uur. Palace: ..Dr. Jekyll en mr. Hvde", 18 2.00. 4.15. 7 00 en 9.15 uur. Luxor: ..Zijn irote kameraad", alle leeft., 2.00. 4.15, 7.00 en 915 uur. City: ..Bij de Marine", alle lft., 2.15, 430, 7.00 en 9.15 uur Spaarne: „Het purperen monster", 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rem brandt: de film ..Carnegie Hall". 2.30 uur. revue Snip en Snap. 8 uur Frans Hals: „The Halfway house". 14 j.. 2.30. 7 00 en 9.15 uur. DONDERDAG 4 MAART. Brinkmann: Leidse Onderwijsinstelling film- tvond, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond- Voorstellingen. Herman Krebbers speelde Glazounow Marinus Adam opende deze avond met een noviteit van Theo van der Bijl. Preludium en Fuga voor orkest, een stuk absolute mu ziek. waar de componist blijkbaar ambitieus aan gewerkt heeft en waarin ook interessante dingen gebeuren. Maa- ten slotte houdt men het knopen en het ontknopen van al die contrapuntische spitsvondigheden niet bij en gaat men naar een rustpunt verlangen, waai de componist, en de toehoorder met hem. even op adem zouden kunnen komen met een eindje minder verstandelijke, maar echt bezielde muziek. Doch de luisteraar wacht daar te vergeefs op. tot schade van de onont beerlijke belangstelling om de constructies tot het eind toe te volgen. Tinctoris, de ver maarde leraar van contrapunt der Neder landse school in de 15e eeuw. waarschuwde reeds tegen een al te strikt doorgevoerde eenvormigheid en gaf de wijze raad door afwisseling en verscheidenheid te boeien. Een gulden regel, die nog niets van zijn waarde verloren heeft. Het wou mij 'ook voorkomen dat de uitvoerders het werk var Theo van der Bijl minder geestdriftig ver dedigden dan op het vorige concert het fuga- tisch stuk van Duvosel. Twee van dergelijke werken zo kort na elkaar lijken mij trouwens geen ideale programmakeuze. Herman Krebbers kwam met het viool concert in a van Glazounow en hij vertolkte het meesterlijk, met een gave techniek en een warm lyrisch sentiment. Gelukkig dat dit doorgecomponeerde concert nog een cadens heeft, die een scheidingslijn tussen de twee delen aangeeft; maar een eigenlijk lyrisch rustpunt blijft men er toch in ont beren. Doch veel is er in dat de aapdacht gespannen houdt, vooral in het slotdeel, met zijn effectvolle instrumentatie en zijn har monische kleurwisselingen. De feilloze fla geoletten van Krebbers misten hun doel niet. Adam deed met zijn orkest goede dingen in dit vrij lastige concert. Veel werk was ook gemaakt van de Symphohie Fantastique van Berlioz, waarvan de Marche au supplice en de Songe d' une nuit du Sabbat, ondanks hun 118-jarige ouderdom, onweerstaanbaar blij ven boeien. De nawerking van Weber's Wolfskuil uit Der Freischütz is vooral in dit slotdeel treffend. Berlioz heeft hier zijn voor beeld glansrijk overtroffen en een van zijn merkwaardigste bladzijden geschreven.. Het publiek toonde zich na de Fantastiquc zeer voldaan. JOS. DE KLERK Herdenking van de gevallenen Logies in Haarlem gevraagd Het bestuur van de Nederlandse Vereni ging van Ex-Politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd, afd. Haarlem, doet een drin gend beroep op de bevplking van Haarlem en randgemeenten, om ter gelegenheid van de herdenking van allen, die in concentratie kampen of gevangenissen tijdens de bezetting het leven lieten, waarvoor als datum is vast gesteld 10 Mei, medewerking te verlenen door deelnemers, die uit verre streken uit ons land naar Haarlem dcomen. logies te willen verlenen en zo enigszins mogelijk ook des avonds aan de dis te nodigen. Het bestuur verwacht ca. 1000 gasten waar voor Haarlem geen voldoende logies biedt. Bovendien is het niet mogelijk voor al deze bezoekers het eten in de daarvoor in aan merking komende restaurants te regelen. Stellig zal de commissie voor ontvangst voor honderden bezoekers moeten zorgen, dat zij door families in Haarlem en omliggende ge meenten gevraagd worden om die avónd circa zes uur aan hun tafel de gast te willen zijn. Zij zijn tevreden als de- gastvrouw op tafel brengt, wat zij het gezin zou voorzetten, als er geen gasten waren. Een bericht wordt ingewacht bij de heer K. J. v. Kampen, Marnixstraat no. 44, Haar lem, secretaris van de Commissie van Ont vangst. Weldadigheid naar Vermogen In de jaarlijkse ledenvergadering der Ver eniging „Weldadigheid naar Vermogen" werden het verslag over het verenigingsjaar 1 November 1946/1947 en de rekening en verantwoording vastgesteld. De vereniging telt thans ruim 2000 leden. Het totaal van de uitgaven bedroeg f 20.491,47. Er zijn 116 gezinnen in geregelde ondersteu ning. Behalve ondersteuning in geld werd een belangrijke hoeVeelheid textiel uitge deeld. De vereniging verleent ook renteloze voorschotten. Met. ingang van 1 Juni 1947 werd mej zuster C. G. Blaauw aangesteld tot Maat schappelijk werkster. Aan mejuffrouw L. W. C. van Haaften, administratrice der vereniging, werd met ingang van 1 December 1947 op haar "verzoek eervol ontslag verleend onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Sedert die datum is mevrouw J. W. PothaarTupker, voor malig kantoorhoofd der afdeling Steunver lening en Voorschottenbank van het Neder landse Rode Kruis te Bandoeng, als admi nistratrice der vereniging werkzaam. De vereniging bestaat in November van dit jaar 60 jaar. Op 3 April a.s. zal een straat collecte worden gehouden, waarna in No vember een bazar zal plaats hebben, waaraan een herdenking van het jubileum der vereniging zal worden verbonden. De afgetreden bestuursleden mevrouw D. van der BreggenSpillenaar Bilgen en de heren mr. A. Beets, mr. P. E. Barbas en Jhr. B. G. v. Styrum werden herkozen. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen: de dames mevrouw O. H. de RooyGooszen, mevrouw E. F. van Strienv. Hasselt en mevrouw H. A: TollenaarVeth en de heren P. W. Peereboom en A. S. van Cleeff. Minimumprijzen voor bloembollen Regering handhaaft haar standpunt Dezer dagen hebben de heren T. M. H. van Waveren, die daartoe speciaal per vliegtuig uit Amerika is overgekomen, en mr. F. J. D. Theyse. in «hun functies van voorzitter en secretaris van de Bond van Bloembollenhandelaren, een bespreking ge voerd met de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening over het nieuwe besluit van de regering, inzake het vast stellen van minimumprijzen van bloembol len voor het buitenland. De delegatie heeft opgemerkt, dat de verlaging voor tulpen en narcissen van 10 procent een vermindering van f 2.822.762 aan Amerikaanse dollars betekent, berekend naar de omzet van het jaar 1947. De minister handhaafde zijn mening. Ook is besproken de mogelijkheid van het maken van een contract door bloembollenexporteurs. In dat geval zal een vermeerdering van f 10.076.992 aan Ameri kaanse dollars verkregen wordqn. De mi nister wilde dit contract niet bindehd ver klaren. De betrokkenen hebben besloten het contract niet na te komen. Spontaan hebben de exporteurs voor Engeland besloten wel een contract te ma ken voor hun groep. Kali tegen superfosfaat Nederland zal volgens een overeenkomst, die te Berlijn door het Sovjet-Russische militaire bestuur is bekend gemaakt, 80.000 ton kali uit de Sovjet-zóne van Duitsland ontvangen in ruil voor dezelfde hoeveel heid superfosfaat. Tevens is een optie ver leend door een verdere ruil van nog 20.000 ton. Tegen 15 Mei za! de eerste leverantie van 25.000 ton superfosfaat uit Nederland plaats hebben. ..De overeenkomst zal de landbouw :n de Sovjet-zóne zeer ten goede komen", aldus de vice-president van het zonale ministerie van landbouw en bos wezen. Tweede Kamer Wijziging van de kieswet goedgekeurd De Kamerleden, die bij de technische herziening van de Kieswet allerlei goede adviezen gaven, doch geen amenderings pogingen ondernamen, oogstten de oprechte dank van minister Witteman. Hij had niet gaarne gezien, dat men geprobeerd zou hebben fret wetsontwerp te wijzigen, voor al ook niet omdat hij verklaarde voor deze materie nu eenmaal geen knobbel te heb ben. Ook bij het voorstel, dat het militai ren in Indië in 1848 mogelijk maakt ge machtigden hier te lande te laten stemmen, maakte men het de Minister niet moeilijk. De heer Van den Heuvel (A.R.) wilde het aantal stemmen, dat een Nederlandse kie zer als gemachtigde zal kunnen uitbrengen onbeperkt maken, doch dit ging de minister te ver. Meer dan 10 stemmen moet één kie zer als gemachtigde van 10 militairen over zee, toch zeker niet kunnen uitbrengen. Dat vond hij de uiterste grens. Een amen dement-Van den Heuvel bleef in de min derheid, doordat de beide regeringspartijen er hun stem aan onthielden. Tenslotte kwam de Kamer door het wetsontwerp heen, 'dat aan de bijzondere rechtspleging een'einde maakt. Met 1 Juni zullen de tribunalen verdwijnen. De Bij zondere Gerechtshoven en de Bijzondere Raad van Cassatie zullen worden opgehe ven op' een door de minister van Justitie vast te stellen tijdstip. Deze gaf al te ken nen, dat men zo ver is opgeschoten, dat de Bijzondere Hoven in Leeuwarden, Arnhem en den Bosch wel midden 1948, de rest uiterlijk op 31 December van dit jaar zul len verdwijnen. Hij wees er nog op, hoe hij een zijns inziens voor de verschillende stromingen bevredigend compromis tot stand had gebracht, door te maken, dat de onbelangrijke tribunaalzaken naar de kan tonrechters zullen gaan deze zullen zich zo nodig bijgestaan zien door plaatsver vangende kantonrechters, welke in de tri bunaalrechtspraak ervaring hebben opge daan de overige naar de rechtbanken. Krupp wordt gezuiverd De Duitse leiding van de Kruppfabrieken heeft opdracht ontvangen de productie van de machines, die voor ontmanteling in aan merking komen, zodanig te verlagen, dat deze machines binnen tien dagen kunnen worden stopgezet. Deze opdracht werd Za terdag gegeven, aldus verklaarde een Brit se woordvoerder te Essen. Hij ontkende, dat er een datum bepaald was, waarop enig deel van de fabrieken zou worden stilge legd. Een Duits bericht, dat het gehele complex fabrieken, dat een oppervlak van 7 vierkante mijlen beslaat, op 15 Maart stilgelegd zou worden, noemde de woord voerder een „flagrante en opzettelijke ver draaiing der feiten". Hij zeide, dat er niet de minste moeilijkheid zou optreden bij het weder te werk stellen van de arbeidskrach ten, die vrij zouden komen door de voorge nomen sluiting. Een deel van hen zal on middellijk werk vinden'bij de ontmanteling zelf en het verpakken der machinerieën voor herstelbetaling en anderen kunnen te werk worden gesteld bij de vernietiging van het oorlogspotentieel, waaraan nog zeer veel te doen is, zo voegde hij eraan toe. De Geneeskundige Dienst heeft in huur de percelen Rijksstraatweg 250 A en Jan Gij- zenkade 254. Omdat de dienst daaraan nog behoefte heeft stellen B. en W. aan de raad voor de huur nog een jaar te bestendigen. Heemstede Twee geluiden in de C.H. Kiesvereniging Voor de Christ. Hist, kiesvereniging in Heemstede sprak Dinsdagavond in het Prot. Jeugdhuis aan de Dreef mr. dr. J. van Bruggen over zyn reis naar Indonesië. Hij zeide dat hij, hoewel hij de landstaal niet sprak, in de drie maanden dat hij er vertoefd had, ogen en oren goed de kost had gegeven en kwam na een beknopt geo grafisch en historisch overzicht tot de con clusie dat de republiek over veel te wei nig capabele figuren beschikte en sterk onder communistische invloed stond. Hij richtte bittere verwijten tot de Engelsen en de politiek van het kabinet-Schermer- horn, dat ons, naar hij zeide, was opge drongen door de illegaliteit en de „Gestel club". Hij betreurde zeer dat de mars naar Djokja niet was doorgezet en meende dat het meeste bloed aan de handen der paci fisten kleeft. Voorts haalde hij cijfers aan tot staving van zijn mening omtrent de voortreffelijkheid van de Nederlandse koloniale politiek, die echter ook hij niet gecontinueerd wenste te zien. Na deze causerie nam de heer Van Duy- nen (eveneens lid van de C.H. kiesvereni ging) het woord, die zeide gedurende zijn zestien-jarig verblijf in Indonesië de er varing te hebben opgedaan dat de koloniale mentaliteit zeker nog niet geheel verdwe nen was en dat met name de Indonesische intellectuëlen op een voor hen zeer irrite rende wijze zijn behandeld. Hij verklaarde dat een zeer groot deel van de bevolking nderdaad naar meer vrijheid streeft en dat wij dat streven wel in zeer geleidelijke banen zouden willen leiden, maar dat, wanneer Indonesië moet wachten tot wij het rijp verklaren, het waarschijnlijk nog wel een jaar of honderd zou moeten wach ten. Wanneer tnen een kind wil zwemmen leren, zei hy, zal men het een keer los moeten laten. Hij was van oordeel dat men bij het staatkundig gemodder van de repu bliek moet bedenken dat dit een over gangstijd is en dat deze mensen door ons nooit in de gelegenheid gesteld zijn op eigen benen te staan. Een koloniale rege ring is alleen moreel verantwoord wanneer zij inderdaad haar eigen graf graaft, zei hij. De vraag of Indonesië in staat is zichzelf te besturen, beantwoordde hij met de wedervraag of wij zelf er zo zeker van zijn dat te kunnen en hij gaf er de raad bij aan mensen, die daarvan overtuigd zijn, eens de krant te lezen. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. - 357 y2 364 V2 316 323 y2 399 Philips 398 A. K. U 187 yK 189 200 V2 Nederlandse Ford 385 Nederlandse Kabel 315 v. Berkel's Patent 129 Scheepvaart-Unie 191% i96y2 Holl.-Amerika Lijn 216yz Deli Maatschappij 216 221 H. V. A 263 '268 A'dam Rubber 186 188% Ned. Handel Mij. 167 Yi 172 N.-I. Handelsbank 135 y2 135y2 Billiton Mij. II - 484 Rapport over hef nut der herstelbetalingen Het intergeallieerde bureau voor de herstelbetalingen heeft Dinsdag een rap port gepubliceerd, waarin het zegt. dat de Duitse herstelbetalingen een waardevolle bijdrage kunnen zijn voor het herstel van het economische leven in de geallieerde landen. Het is echter niet mogelijk de enorme oorlogsverliezen in de geallieerde landen goed te maken. In het rapport wordt een uiteenzetting gegeven van de bijdrage tot het herstel, die reeds voort vloeide of te verwachten valt uit de op neming van het herstelmateriaal in het economisch leven van de aangesloten lan den. Over Nederland wordt in het rapport ge zegd. dat iedere machine, die als herstel betaling werd geleverd, tot gevolg had. dat er weer twee arbeiders werk kregen. Een groep van ongeveer 320 machines, die over de verschillende Nederlandse fabrieken verdeeld zal worden, zal tot resultaat heb ben. dat de productie dit jaar naar schat ting met een waarde van ruim vier milli- oen gulden zal toenemen. Volgens het rapport heeft Engeland in October j.l. een record gevestigd in de staalproductie, voor een groot gedeelte door de installaties, die het als herstelbe taling heeft ontvangen. Tsjechisch attaché in Brussel neemt ontslag De Tsjechoslo waakse legatie te Brussel heeft bevestigd, dat de heer Georges Klastersky, handels-attaché, zijn ontslag heeft genomen in verband met de gebeur tenissen te Praag. De legatie kan nog niet mededelen of de heer Klastersky naar Praag zal terug keren of in België zal blijven. Op 5 Maart begint in ruim 120 Neder landse gemeenten, die gemeentelijke politie hebben, een nieuwe verkeersa'ctie, gericht op de veiligheid van het langzame verkeer, dus met rijwielen, bakfietsen, handwagens en met paarden bespannen voertuigen. SCHEEPVAART K. N. S. M. Agamemnon. 27 Febr. van New York naar West Indië Ariadne. 28 Febr. v; Famagusta naar Tel Aviv. Aspen. 28 Febr. van Livorno naar Barcelona Breda. 1 Maart te Callao van Cristobal. Castor. 27 Febr. te Mobile van West Indië Odysseus. 29 Febr. te Antwerpen naar Amsterdam. Ornen, 29 Febr te Bordeaux van La Pallice. Van Ostade. 27 Febr. van Aruba naar Johnstone. Rossum. 28 Febr. van Antwerpen naar St. Thomas. Tela- mon. 27 Febr. te New York van West Indië. Trajanus. 29 Febr. van Limasol naar Tel AviV. Ardeal, 1 Mrt Gibraltar gepasseerd n. Holland. Coolhaven. 1 Mrt van Amsterdam naar Gothenburg. Crescendo, van Kopenha gen naar Amsterdam. Deo Duce. 1 Mrt te Kopenhagen van Amsterdam: Odysseus, 1 Mrt van Antwerpen naar Rotterdam. Ornen, 1 Mrt van Bordeaux naar La Pallice. MIJ. NEDERLAND. Groote Beer. 28 Febr. van Batavia naar Amsterdam. Tabian, 28 Febr. van Antwerpen Vlissingen gepass. naar Amsterdam. Tarakan, 28 Febr. van Am sterdam naar Rotterdam voor reparatie. HOLLAND WEST AFRIKA LIJN. Zwijn- drecht, 27 Febr. van Bordeaux naar Dakar. K. P. M. Carossa. 1 Mrt Oporto gepass. naar Batavia. HOLL. OOST AFRIKA LIJN. Amstel veen. 29 Febr. te Beira naar Mozambique. Bloemfontein, 1 Mrt Las Palmas gepasseerd naar Antwerpen. Nijkerk, 1 Mrt te Mombas- sa, van Suez naar Zuid-Afrika. K. H L. Maasland. 29 Febr. van Buenos Aires X thuisreis). Eemland, 3 Mrt te IJmuiden BINNENLAND Het bestuur van de Nederlandse Fede ratie van Beroepsverenigingen van Kunste naars heeft zich gericht tot de besturen van alle politieke partijen, met het verzoek by de opstelling van de candidatenlijst voor de Kamerverkiezingen rekening te houden met de wenselijkheid, dat voor elke partij een deskundige op het gebied van de kunst in de volksvertegenwoordiging zitting heeft. De politie In Bergen op Zoom heeft een man aangehouden, die zich met 1780 kunst tanden in de richting van dc Belgische'grens wilde begeven Ook werden twee Belgische dames aangehouden, die in het bezit waren van flesjes „medicijn" voor tbc-patiënten. Bij onderzoek bleken de flesjes gekleurd water te bevatten. HAARLEM EN OMGEVING Dit de Ringvaart by Zwanenburg in Haarlemmermeer is het lijk opgehaald van een pasgeboren kind. De ouders zijn on bekend. Het Joods Nationaal Fonds, dat zich ten doel stelt de landaankoop in Palestina, heeft thans een actie ingezet om een belangrijk deel van de Negev, het zuidelijk woestijn gebied in Palestina te kopen, opdat deze woestijn spoedig in een vruchtbare streek herschapen wordt. Zondagmorgen 7 Maart organiseert dit fonds in Cinema Palace een filmvoorstelling. Er worden 2 films vertoond, die een beeld geven van het werk en het leven in het Joodse deel van Palestina. Filmkring H 46 vertoont Zondagmorgen 7 Maart in het Luxor-theater Fritz Langs „M", de eerst^ film waarin een verrassende en bevredigende verbinding tussen beeld en geluid tot stand kwam. Voorat gaat de be kende Engelse documentaire „Nightmail". De Bijbel-Kiosk-Vereniging heeft een film doen samenstellen, welke de naam draagt: „Evangelie en Wereld" De eerste voorstellingen hadden veel succes. De film brengt in beeld de nood van deze tijd en de noodzakelijkheid van het Evangelie In de tweede week van Maart heeft te Haarlem een voorstelling plaats. De burgemeester van Bloemendaal zal Vrijdag niet van 10 tot 12 maar van 9 tot. 10 uur spreekuur houden. Vanwege de Christen Jonge Vrouwen Federatie te Haarl.em wordt Donderdag 4 Maart in de zaal van Hotel De Leeuwerik opgevoerd „De ijver voor uw huis". Dit is een vertaald lekespel van de Amerikaanse schrijfster Dorothy Savers. De uitvoering geschiedt door leerlingen van het Centraal Instituut voor Christelijke Soicale Arbeid te Amsterdam. Ter zake van verbouwing van het Kerk gebouw der Gereformeerde Kerk van Bloe mendaal heeft de kerkeraad beraadslaagd over het rapport der bouwcommissie. De commissie adviseerde over te gaan tot een kleine verbouwing waardoor het aantal zit plaatsen met 153 kan worden vergroot Het totaal aantal zitplaatsen wordt dan 434. Be sloten is de commissie te verzoeken verdere stappen te doen om daartoe te komen. Prof. dr. G. Ch. Aalders te Heemstede heeft ontslag genomen als bestuurslid en voorzitter van de bond voor Geref. jeugd organisatie. Hij maakte 35 jaar van het be stuur deel uit. waarvan 2 jaar als voorzitter en wenst nu zijn plaats aan een jongere kracht af te staan. FAILLISSEMENTEN De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: M. E. R. Rahusen, wonende te Aerdenhout. gemeente Bloemen daal, Asterlaan 32. Reehter-commissaris: mr. J. H. H. Hülsmann, Curator: mr. K. A. F. J. Pliester, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van Franciscus Jannes van der Werf, stoffeerder, wonende te Haarlem, Dr. Leijdsstraat 107. i GROTE VERZEKERING MAATSCHAPPIJ vraagt TYPISTE v. Corr. en Polissen Kantooruren: 8.3016.30 uur. Soil, onder opg. v. opleiding en verl. salaris onder no. 181. Coöp. „VOORUITGANG" U.A., Haarlem enige VROUWEL. KANTOORBEDIENDEN gevr. Aanmelden Mr. Cornelisstraat 7. WASSERIJ KLEVERPARK Santpoorterstraat vraagt STRIJKSTERS, MANGELSTERS EN AANKOMENDE MEISJES GEVRAAGD: Afd. Stoffen - Nouveauté - Lingerie Alléén prima krachten komen in aanmerking MODEMAGAZIJN FUNKE Grote Houtstraat 25-27 Wasserij en Chem Wasserij HOEK EN VAART vraagt NETTE MEISJES voor alle afdelingen, elke leeftijd. Reisgeld, wordt vergoed. Aanmelden aan het kantoor Bloemendaalsestraatweg 17. Santpoort-Station. LEO MEIJERS' METAALHANDEL N.V. vraagt wegens uit breiding van personeel FACTURISTE accuraat kunnende werken en net handschrift vereist; JONGSTE BEDIENDE Voor beide posten wordt een behoorlijk salaris betaald, ter wijl de vooruitzichten zeer gunstig zijn. Sollicitaties schriftelijk of persoonlijk K. Veerstraat 3, Haar lem Tel. 18623—15474 Na 6.30 uur 20501—16913. GEVRAAGD: THUISWERKERS voor het afbramen en monteren van kunstharsproducten. tevens 1 WERKVROUW voor het schoonhouden der kantoorruimten, enz. gedurende 2 uur per dag. Aanmelden: dagelijks van 8—17 uur, Zaterdags 8—13 uur Kunstharsperserij C, V. REMOLD, Ged, Oude Gracht 66. Wij zoeken EEN BEKWAAM HANDZETTER en een NETTE LEERLING Goede voorwaarden, prettige werkkring. Aanmelden bij Drukkerij Fa. E. HUIZING ZN., Heiligland 38, Haarlem, Tel. 15905. Bij „DE SNELLE VISSER" Warmoesstraat 15-19 is vacant de plaats voor: 1e. Een vakbekwaam CHAUFFEUR-BESTELLER met expeditie op de hoogte v.g.g.v. Grondig bekend in Haarlem en omstreken. 2e EEN AANKOMEND MONTEUR leeftijd 1820 jaar met enige ervaring. Persoonlijke aanmelding kan geschieden Vrijdagavond tus sen 1920 uur aan het kantoor Warmoesstraat 15-19. N.V. HOUTHANDEL v/h P. DONKER EN ZOON. Zaandijk vraagt een VERTEGENWOORDIGER Zeep veroorzaakt „zeepfilm", die Uw haar dof en onooglijk maakt. Blondona/Brunetta daarentegen reinigt veiftg en volkomen. Het houdt Uw haar schoon en gezond en schenkt het een weelderige glans, waardoor U zich bekoorlijk weet f l 1j voor blond haar W ^CrLODR/ h a a - - 1 voor donker haar D U C I GEVRAAGD: BEKWAME MANTELSTIKSTERS LEERLING-STIKSTERS HANDWERKSTERS Toekomstig adres Z. B. Spaarne 2630. 'Aanmelden Neptunusstraat 37A. Prettige werkkring aangeboden voor Leeftijd tot 25 jaar. Eigenhandig geschreven sollicitaties aan Gerhard Loeber, Postbus 201, Amsterdam. GEVRAAGD Loodgietersgezel, Leerling Loodgieter, Leerling Metaalbewerker M. A. v. ZURK, Leidsevaart 446. GIEBELS IJZERHANDEL N.V., Gedempte Oude Gracht 7, Haarlem vraagt een bekend met ijzerwaren en gereedschappen. Diploma Covij dient tot aanbeveling. Aang. BENEDENWONING op goede stand te HOENSBROEK (vlak bij tramhalte naar Heerlen en Slttard), bev. 2 suite kamers. grote keuken, bijkeuken, ruime kelder, grote tuin en bergruimte. Te rullen voor bescheiden woning in Haar lem of directe omgeving. Br. onder no. 182 bur. van dit blad. N.V. 's-Gravcnhaagsche Begrafenis onderneming „Simplicitas" W. J. INNEMEE ZONEN Fil. HAARLEM Kinderhaisvest 29-33 (v.h. R. Smink) Telefoon 1.0.4.4.1 BEGRAFENIS CREMATIE Inschrijving in het „ARCHIEF" waarborgt regeling van beschreven wensen. ALLE MERKEN, zowel AMERIKAANSE als ENGELSE VOLOP SHAG, lichte en /.ware. PRUIMTABAK licht en zwaar, maar ook DOBBELMAN PRUIMROLLEN onbeperkt SIGAREN b\j Uw bonnen. PRUIMTABAK zonder bon OOSTVEST 26 TELEFOON 20178 REGENJASSEN geheel dubbel 45 punten M. DOUWMA ZOON Generaal Cronjéstraat 42-44 dat bent U in onze zaak! Alles, wat U zich maar wensen 1 kunt voor de baby zult U er vinden. Deze week mogen we U byzonder wyzen op onze sortering wiegen en wleg-lcdikantjes. „BABY.LUXE", L. Veerstr. 14, Tel. 16102

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3