c D <C 77] Zwak spel Voetbal in van-voetbalploegen Rotterdam De 9 Muze Euwe verloor door tijdsoverschrijding De industrie en nijverheid in Haarlem an Cornells van Haerlem in oude luister hersteld DONDERDAG 4 MAART 1948 (Van otize sportredacteur) Bezoekers van de Woensdagmiddag in het Stadion Feyenoord te Rotterdam gespeelde voetbalwedstrijd tussen Voorlopige Nederlandse A en B-ploe gen zullen zich afgevraagd hebben hoe zal de keuze-commissie het Neder lands elftal voor België samenstellen. 'Het spel was zeer teleurstellen^, vooral van de A-ploeg. Toch is na afloop een elftal gevormd, dat de volgende week in Antwerpen bezield zal zijn met een bijzondere geest, waarmee vermoedelijk succes geboekt zal worden. Wij schrijven dit niet uit optimisme, maar uit de wetenschap, dat de landenwedstrij- den in een aparte sfeer gespeeld worden, Na het spel vah gisteren was te ver wachten, dat Kraak, Schijvenaar, Möring en De Vroet op de plaatsen in de achter hoede of middenlinie opgesteld zouden wor den. De IJmuidenaar heeft het bijzonder druk gehad, omdat het B-elftal het meest in de aanval is geweest en hij toonde een betrouwbaar doelman te zijn, hoewel hij niet de gelegenheid kreeg staaltjes van zijn kunnen te tonen. Aan de andere zijde stond De Munck "van de Sittardse Boys on der de lat, die het veel rustiger had. Schijvenaar was de enige speler, die werkte alsof er een officiële wedstrijd ge speeld werd. Hij stak ver boven de anderen uit en onderbrak menige aanval. Terlouw van D.C.V., die deze middag naast hem was opgesteld, was minder op dreef, mogelijkdoor een blessure, welke hij in het begin opliep. In de tweede helft verliet hij het veld en werd vervangen door Lasschuit. Schijvenaar ging naar de links achterplaats. Het backstel bestond uit ach terspelers, die op elkaar zijn ingesteld, echter niet voldoende in het stopperspil- systeem, dat het Nederlands elftal speelt. Albers en Spel in de andere ploeg waren igoede spelers, die het echter minder moei lijk hadden tegen de voorhoede van A. Aan Spel is de gelegenheid geboden de links achterplaats te bezetten, een keuze, welke hij na het spel van gisteren verdient. In de middenlinie keren Möring en De Vroet in de Oranjeploeg terug, evenals de Amsterdammer Stoffelen, daar Kam- meijer van Be Quick tegengevallen is. Beenhakkers van N.A.C. viel meer aan dan men van een stopperspil verwachten mag. De linkshalf Fanger van D.W.S. was vol doende. Het bezetten van de rechtsbuitenplaats heeft moeilijkheden opgeleverd. De candidaten Engelsman (Quick) voor de pauze en Nas (V.V.V., Venlo) na de hervatting, hebben een kans gehad. Aanvankelijk was de Nij- megenaar in actie en deed met Rijvers goed werk, maar later, toen laatstgenoemde de kleedkamer wegens een blessure moest op zoeken, zakte hij af. Nas verrichtte niet veel, kon niet voorzetten en plaatste hoek schoppen slecht voor doel. Aan de andere zijde toonde Van der Tuyn van Hermes een uitnemende kracht te zijn, die snelle aanvallen opzette en de bal behoorlijk voor zette. De keuze is toch niet op hem geval len. De opstelling In de wedstrijd tegen Zwitserland is gehandhaafd, zodat Lenstra weer rechtsbuiten is. Rijvers heeft goed gespeeld in internatio nale ontmoetingen en verdiende herkozen te worden. Gaarne willen wij ook Schaap van 't Gooi aanbevelen, die actief optrad en harde schoten loste. Wilkes, Lenstra en Drëger waren deze middag niet in vorm. Sizo—ÏJmuiden brengt de beslissing Zaterdag 6 Maart om half vier zal de met zo veel spanning tegemoet geziene wedstrijd tussen SIZO en ÏJmuiden te Hillegom wor den gespeeld. SIZO is er door negen achter eenvolgende overwinningen in geslaagd .tIJmuiden tot op één punt te naderen, ÏJmui den heeft aan een gelijk spel genoeg, om kampioen van de 4e klasse afdeling A te worden. SIZO moet winnen, om als eerste te eindigen. Rode Duivels wonnen van Biel Woensdagavond hebben de Rode Duivels een in het Heysel Stadion te Brussel gespeel de oefenwedstrijd tegen de Zwitserse club FC Biel met 21 gewonnen. De Belgen waren gedurende het grootste deel van de wedstrijd in de meerderheid en hun achterhoede bleef de Zwitserse tegen aanvallen gemakkelijk de baas. Thirifavs zette het overwicht in de 37e minuut in een doel punt om. De Zwitserse rechtsbuiten Weibel maakte een minuut later gelijk. In de tweede helft liet de Zwitserse doelman Jucker een door Van Steenlandt ingeschoten bal door zijn handen glippen waarop de toelopende De Cleyn het leer in het net plaatste. Het was een zeer goede oefènpartij die door de Belgen met sprekender cijfers gewonnen zou zijn, indien zij alles op alles gezet hadden. Zwemmen Schoolslag won bet nog van de butterfly Ook nu weer hadden de zwemmers en zwemsters van kring Haarlem in ruime mate ingschreven voor de zwemcompetitie. In Stoop's Bad zijn onder leiding van zwemclub Haarlem de eerste wedstrijden gehouden. Voor het nummer 50 meter borstcrawl heren junioren, bevatte het programma 84 namen. W. Halsema van HVGB ontpopte zich als een goede-schoolslagzwemmer. Verder bleek, dat de butterfly de klassieke schoolslag speciaal op de korte baan steeds meer verdringt. Dit maal konden de dames Proper, Turkenburg en mevr. Sliggers—van Wijk zich nog hand haven. doch de tijd zal niet ver meer zijn. dat de butterfly-zwemsters, w.o. zich reeds zeer goede jonge krachten bevinden, hen zullen passeren. Een aanwinst is ongetwij feld-de 14-jarige Beppie Nelissen (DWT). Ook het zeer jeugdige zwemstertjc Jopie Spoor van DWR, die de klassieke schoolslag zwom, leverde een fraaie prestatie (43 sec.). - De 'uitslagen waren als volgt: 50 m. borstcrawl heren junioren: 1. J. Kneynsbefg (DWR) en W. Geurtsen (HPC) beide 29.4 sec.; 3. B. Diepersloot (Haarlem) 29 8 sec. 50 m. borstcrawl meisjes: 1. M. Marsman (HVGB) 31.5 sec.: 2. T. Hoeks (DWR) 34.5 sec.: 3. B. Nelissen (DWT) 34.8 sec. 100 m. schoolslag heren junioren: 1. W. Halsema (HVGB) 1 m. 22.7 sec.; 2. P. Smit (HPC) 1 m. 24 sec.; 3. L. Schornagel (HVGB) 1 m. 24,5 sec. 50 m. schoolslag dames: 1. M, Pröper (Haar lem) 42.4 sec.; 2. B. Nelissen (DWT) 42.3 sec.; 3. D, Turkenburg (DWT) 42.8 sec. 5 x 50 m bortscrawlestafette heren junio ren: 1. HVGB 2 m. 33.5 sec.; 2. Haarlem 2 m. 33 6 sec.; 3. HPC 2 m. 35.4 sec. De stand in de zwemcompetitie is thans als volgt: Dames: DWR 1036.4: Haarlem 1043.5; DWT 1098.7: HPC 11033: HVGB 1124.1 en VZV 1161 punten. Adspiranten: Haarlem 734.8; HVGB 753.4: DWR en DWT beide 759.7; HPC 791.7; VZV 877 8 punten. Heren junioren: HVGB 741.4; Haarlem maar hebben weer 'n plaats in de vertegen woordigende ploeg gekregen. Eerstgenoem- den zullen zich wat gespaard hebben voor de belangrijke competitiewedstrijden van hun clubs op Zondag a.s. Van Dijk, die tegen Zwitserland de linksbinnenplaats bezette, deed zijn best, eerst in de B- en na de pauze als invaller voor Rijvers in de A- ploeg. Het resultaat is dat hij herkozen is als linksbinnen. Middenvoor Rozenburg (Neptunia) en linksbuiten Mulders van P.S.V. zullen een plaats krijgen in de ploeg, die met Pasen in Londen speelt. Na deze bespreking over de spelers kun nen wij over de wedstrijd kort zijn. De B- ploeg was het meest in de aanval, doch slaagde er niet in Kraak te passeren. Tegen de verhouding gaf Schijvenaar even voor rust uit een strafschop wegens hands, zijn ploeg de" leiding. Spoedig na de hervatting bi-acht Schaap de partijen op.gelijke voet. Binnen een kwartier bracht Van der Tuyn met een fraai sohot de stand op 12. Het B-elftal bleef in de meerderheid, doch Schijvenaar en Kraak keerden het gevaar. De strijd was niet aantrekkelijk door het slappe spel van de A-plöeg, vooral na de pauze. Mogelijk was het ontbreken van een officiële tegenpartij de oorzaak, dat de A- ploeg zich minder inspande dan het andere elftal, waarvan de spelers de kans hadden in het Nedei-lands elftal gekozen te zullen worden. „Haarlem-suite". Zondag werd op een concert van het Maastrichts Stedelijk Orkest een eerste uitvoering gegeven van de „Haar lemsuite" van Herman Strategies Deze „Haarlem-suite" is ontstaan uit een suite voor twee Diano's. Strategier compo neerde het werk "in 1945 na de bevrijding te Haarlem, waar hij geëvacueerd was en hij droeg de verschillende delen van de suite aan'zijn Haarlemse vrienden op. Orson Welles in Othello. Engelands beroemde „Old Vic Company", die dit jaar op liet internationaal festival voor muziek en dramatische kunst te Edinburgh voorstel lingen zou geven, heeft zijn plaats afgestaan aan „The American National Theatre Academy", die Shakespeare's „Othello" met Orson Welles in de hoofdrol ten tonele zal brengen. Gift. Aan het slot van het internationale congres van scenarioschrijvers, georganiseerd door het syndicaat van Franse scenarioschrij vers. heeft Sir Alexander Korda een gift van fis. 100.000 aan dit syndicaat doen toekomen om van zijn belangstelling voor de Franse film blijk te geven. Louis Jouvet op tpurnée. Dezer dagen gaat Louis Jouvet met zijn gezelschap scheep voor Egypte. Jouvet en de zijnen zullen een uitgebreide tournée maken naar Italië. Oostenrijk, Duitsland en Polen, Op hun répertoire staan: Molière, La Fonfaine, Gir§udóux en Jules Romains. Hardnekkig. In Mei begint de Franse regisseur Jean Delannoy zijn moderne ver filming van Faust. De hoofdrollen worden vertolkt door Michèle Morgan en Jean Marais. Delannoy wordt bij dit werk geassisteerd door Jean Cocteau en Georges Neveux. Het Nederlands elftal is als volgt samengesteld: KRAAK (Stormvogels) SCHIJVENAAR (E.D.O.) DE VROET (Feyenoord) LENSTRA RIJVERS (Heerenveen) (N.A.C.) MÖRING (Enschede) WILKES (Xerxes) Reserves zijn: De Munck (Sittardse Boys), Van Bun (M.V.V.), Schaap (Gooi) en Van der Tuyn (H.D.V.S.) SPEL (D.W.S.) STOFFELEN (Ajax) VAN DIJK DRaGER (Ajax) (Ajax) SCHAKEN In het Kurhaus te Scheveningen werd de partij EuweKeres, welke was onderbroken, in de volgende stelling: Wit (Euwe): Kh2, De2, pionnen a2, b3, g2 en h3. Zwart (Keres): Kh7, Del, Ph4, pionnen £5, g7 en h6. voortgezet. Hier volgt het slot: 42Delf4 t; 43. Kh2gl Ph4g6; 4. De2—c2 Pg6—e7; 45. a2a4 Df4—d4 t; 46. Kgl—h2 Dd4—e5t; 47. Kh2—gl Pe7d5; 48. Dc2—dl Pd5—c3; 49. Ddlc2 Kh7g6. Zwart dreigt Del t. Kh2, Pe2. gevolgd door Dgl mat, maar tevoren moet hij maatregelen nemen tegen Df5t, daar wit dan remise zou houden door voortdurend schaak. 50. Kgl—hl, De5—el 51. Kgl—hl Pc3—e2: nu dreigt mat. 52. Dc2c6i Kg6-^h753. Dc6c5. Wit staat geen enkel schaak meer ten dienste en moet het veld gl dekken. Inmid dels is hij min of meer in dwangpositie ge komen. 53Pe2g3; 54. Dc5—d6 Pg3—fl; §5. Kh2—gl, h6h5. Euwe was inmiddels in heftige tijdnood geraakt. Het tijdschema is zo, dat de eerste veertig zetten in 21è uur moeten worden ge daan en in het volgend uur 16 zetten. Reeds na de 53e zet van Keres was Euwe in moei lijkheden met de klok gekomen, want toen had hij voor de resterende vier zetten slechts drie minuten. De wijzer van de klok liet het vlaggetje steeds meer rijzen en toen Euwe nog een zet moest doen, de 56e, was het nog maar een kwestie van seconden. Juist toen Euwe Dd6—f4 speelde, viel het vlaggetje naar be neden, zonder dat Euwe het bemerkte en daarna drukte hij de klok in. Keres had de tijdsoverschrijding bemerkt, maar de wedstrijdleider prof. Vidmar en ook de assistent-arbiter de Rus Kotov, die de laatste minuten angstwekkend de klok had den bewaakt, hadden zich op dat ogenblik juist omgedraaid'. Maar het reglement be paalt dat het vlaggetje nog omhoog moet zijn na het verrichten van de zet, zodat Vidmar. ook al had hij het zelf niet gezien, gemakke lijk de tijdsoverschrijding kon constateren. Euwe verklaarde zich dan ook dadelijk met de beslissing, dat hij de partij had verloren, accoord. De eindstand na 55 zetten was: Wit (Euwe): Kgl, Dd6, pionnen op a4, b3, g2 en h3. Zwart (Keres): Kh7, Del. Pfl, pionnen op f5, g7 en h5. Intussen was d<? positie van Euwe toch hopeloos geworden. Partijen ook in Haarlem te volgen. Op Donderdag 11 Maart van half zes af zullen de Haarlemse schaakliefhebbers in de gelegenheid zijn, de partijen om het wereld kampioenschap-schaken van zet tot zet te volgen. Die avond speelt dr. M. Euwe tegen Reshevsky. Verder bekampen de Russen Keres en'Botwinnik elkander. In restaurant Brinkmann, Grote Markt, zullen de partijen op demonstratieborden worden gevolgd. Vier Haarlemse hoofdklasse-schakers zullen de partijen toelichten. De mogelijkheid bestaat, dat de Haarlemse Schaakkring nog enkele dergelijke, onge twijfeld voor schakers zeer leerzame avon den. kan organiseren. Leden van schaakclubs, aangesloten bij de Haarlemse Schaakkring, hebben voorrang. Meer aanbod van vrouwelijke werkkrachten. Nog steeds een tekort aan jeugdig personeel. 758.6; HPC 773.6; DWR 786.8; DWT 800.9 en VZV 879.4 punten. De laatste ontmoèting zal op .Vrijdag 12 Maart in het Sportfondsenbad worden gehou den. De organisatie berust by DWT. Sport In 't kort TESTMATCH WEST INDIë—ENGELAND. Op de eerste dag van de derde testwed strijd tegen Engeland heeft West Indië 284 runs gemaakt voor het verlies van vijf wickets. Het spel moest daarna wegens regen gestaakt worden. Geheime dollarinvestej-ingen Aan Europeanen, die geheime dollar investeringen bezitten, wordt tot -1 Juni de tijd gegeven hun aanspraken te doen gelden, anders zullen de bezittingen in kwestie ter beschikking worden gesteld van de regeringen der eigenaars, aldus wordt uit Washington gemeld. De Amerikaanse minister van Financiën, John Snyder, maakte bekend dat na de eerste Juni de jurisdictie over de geblok keerde fondsen bedregende 1.090.000.000 dollar zal worden overgedragen aan het bureau voor buitenlandse eigendommen van het departement van Justitie. Tot die datum zijn de buitenlanders in staat hun geld in ontvangst te nemen, wanneer zij kunnen aantonen dat het „onbesmet" is. Na 1 Juni verlopen de licensies, die recht geven op het opnemen der gelden. Het departement van Justitie zal een lijst opmaken van alle bezittingen, die ge blokkeerd zijn na het verstrijken van de tijdslimiet en de namen en sommen over dragen aan de betrokken landen. CUniteö Press) Enige dagen geleden gaven we bijzon derheden over de stand van het arbeiders probleem in de bouwnijverheid en metaal industrie in Haarlem en omgeving. Deze gegevens waren ontleend aan het verslag over 1947 van het Gewestelijk Arbeids bureau te Haarlem. Over enkele andere bedrijfstakken ontlenen wij nog aan dit verslag: Personeelsvoorziening is veel verbeterd Ten gevolge van de geleidelijke vermin dering van het tekort aan arbeidskrachten, heeft de personeelsvoorziening in 1947 voor vele bedrijven minder moeilijkheden op geleverd dan in 1946 het geval was. Spe ciaal in de tweede helft van het jaar kon aan de vraag naar arbeidskrachten bijna geheel worden voldaan. Opvallend groot was de verbetering in het aanbod van vrouwelijke arbeidskrach ten. Zelfs in de huishoudelijke beroepen, zoals werksters en meisjes voor halve da gen, viel tegen het einde van het jaar enig aanbod te bespeuren. Het grotere aanbod van werksters werd mede veroorzaakt, doordat enkele fabrieken, die de mogelijk heid zagen ongehuwde jongere vrouwelijke krachten aan te trekken, overgingen tot ontslag van gehuwde vrouwen. Het tekort aan jeugdig personeel bleef gedurende het gehele jaar aanzienlijk. Eens deels wordt dit veroorzaakt door de sterke neiging bij de bedrijven jong personeel in dienst te nemen, anderdeels door de om standigheid, dat een deel van 't opgroeien de geslacht zich nog steeds stelselmatig aan regelmatige arbeid onttrekt. Verschillende jongeren geven nog altijd een ontstellend blijk van gemis aan inzicht in het normael maatschappelijke leven. Grafische industrie Al was door de papierrestrictie de omzet nog bèperkt, er heerste toch grote bedrij vigheid. Aan geschoolde vakarbeiders be staat nog steeds een tekort, al was het niet zo ernstig meer als in 1945 en 1946. Kleding en reiniging Door het grotere aanbod van vrouwelijke arbeidskrachten zijn ook in deze bedrijfs groep, waaronder in de eerste plaats de confectiebedrijven en de wasserijen ressor teren, de moeilijkheden met de personeels voorziening geringer geworden. Vooral in de tweede helft van het jaar slaagden de meeste bedrijven er in hun personeelsbe zetting flink op te voeren, zodat in de be hoefte aan arbeidskrachten in het algemeen behoorlijk kon worden voorzien. Sommige wasserijen konden daarbij nog profiteren van het verhoogde aanbod van uit andere bedrijven gekomen gehuwde vrouwen. Textiel De voornaamste représentant van de textielbranche in dit gewest, de in Haarlem gevestigde kousenfabriek, zag haar perso- neelsmoeilijkheden aanzienlijk ikleiner worden. De geringe geneigdheid van de - Haarlemmer om in de textiel te gaan wer ken, maakt echter dat van de zozeer ge wenste opvoering van de productie nog onvoldoende sprake kan zijn. Toch zal aan een verdere personeelsuitbreiding, speciaal met geschoolde breiers, alle aandacht die nen te worden besteed, want opvoering van de kousenproductie betekent besparing aan deviezen. Voedings- en Genotmiddelen In de onder deze sector ressorterende Ongeveer 47000 kinderen van 270 Londense scholen zijn de laatste tijd bezig geweest met het opkweken van narcissen'oollen, een gift van het Centraal Bloembollen-Comité. De bloemen worden thans in Westminster gekeurd door Hollandse experts en het is niet moeilijk te raden, dat de kleine Valerie Pachett uit Blackheath, die men op dit plaatje zietvan harte hoopt, dat zij tot de 100 gelukkige prijswinnaars zal horen, voor wie evenzovele vacantie-trips naar Holland gereserveerd zijn. Voor Tentoonstelling de Vrouw Welgeslaagde inzameling Het Bloemendaalse comité heeft 4565 bijeengebracht voor de Stichting Tentoon stelling Nederlandse Vrouw 18981948, hetgeen een bijzonder mooi resultaat is. Op het giro-nummer 212134 van mevrouw den Tex-Bsse. Bentinck kunnen eventuele verdere bijdragen alsnog worden toege zonden. DE SCHUTTERSMAALTIJD Enige weken geleden heeft de heer Ten- delo de laatste hand gelegd aan de restau ratie van de Schuttersmaaltijd van Cornelis Cornelisz, (Cornelis van Haerlem 1568 1638), die met Carel van Mander en Golt- zius in zijn geboortestad Haarlem een schil dersacadémie oprichtte, welke aan de jon geren de welkome gelegenheid bood zich onder- zijn strenge leiding academisch te vormen. Men kan het merkwaardige doek een voorspel der „schuttersmaaltijden" van Frans Hals noemen. In aanleg vertoont het reeds een soortgelijke schikking der figu ren, plaatst deze evenwel nog niet in hun eigen sfeer en bewegingsruimte. De schil der zaaide als het ware de koppen over het doek zonder, de plaats te verantwoorden waarin zij zich bewegen moesten. Alles is in dit „preludium" echter reeds aanwezig wat later zoveel genialer, zoveel brillanter door Frans Hals zou worden gegeven. Men kan de jonge meester, die zijn zelfportret links beneden op het doek schilderde, in zekere zin dus een hervormer noemen van een gebied dat later kunsthistorisch van zulk een grote betekenis is geworden. Uit tea monografie over de „Schutters maaltijd" van 1616 van Frans Hals, die de directeur van het Frans Halsmuseum schreef voor „Paneel en Doek", citeer ik wat Carel van Mander over dit interessante schilderij in zijn groot „Schilderboeck" ver telde: een Corporaalschap, oft Rot Schutters, nae 't leven gheconterfeijt, op 't Schuttershof, oft d'oude Doelen te Haer lem: dit was in 't jaer 1583 doe ick te Haer lem eerst quam woonen, en was seer ver wondert, hier sulcken Schilders te vinden .Voorts is dit werk in zijn gheheel uijt- neménde: die t^onien met goet ghelijcken, sijn seer wercklijck en vloeijende ghedaen; cleederen, handen en anders, sijn oock des- ghelijcx uijtnemende; soodat dit stuck bij allen aldaer sijn plaats in weerden sal be houden." Thans, 365 jaren later, verheugt Haarlem zich erover, dat een werk van grote kunst historische waarde, weer in zijn oude luis ter is hersteld. HERMAN MOERKERK. Klasse-opera. De Italiaansë componist Ildebrando Pizetti heeft een opera „Vanna Lupa" geschreven, die de strijd tussen armen en rijken in Florence behandelt. Ontmoeting. Mistinguett is naar Londen vertrokken, waar zij Mae West zal ont moeten. bedrijfstakken zijn de personeelsmoeilijk- heden vrijwel geheel overwonnen. De con- servenfabrieken deden een geringer beroep op de arbeidsmarkt door de kleinere blik- toewijzingen. De chocoladefabrieken zagen haar omzet dalen door verminderde cacao bonentoewijzingen en vergrote exportmoei lijkheden. Ook de sterke stijging van de grondstof fenpr ij zen oefende een belemme rende invloed uit. De visverwerkende be drijven moesten in de laatste maanden van het jaar door verminderde aanvoer en ex portmoeilijkheden tot ontslag van personeel op grote schaal overgaan. Land- en Tuinbouw De met zoveel bange vrees tegemoet ge ziene oogstperiode is. dank zij het voort durend stralende zomerweer, met veel minder moeilijkheden gepaard gegaan dan werd verwacht. De landarbeiders, gesteund door de arbeidsreserve uit de stad en flinke aantallen vrijwilligers uit alle lagen van de maatschappij, scholieren zowel als ge- pensionneerden, slaagden er in de oogst .tijdig te bergen. De hulp die werd geboden door buitenstaanders was dikwijls zo groot, dat het een enkele maal voorkwam, dat ge durende het hoogseizoen voor de platte landsbevolking onvoldoende arbeidsge legenheid voorhanden was. Visserij Vraag en aanbod van varend visserij- personeel waren ongeveer met elkaar in evenwicht. Bij de vislossers en de vis- knechts viel eerder een overschot aan ar beidskrachten dan een tekort te constateren. Handel en verkeer Door de terugkeer van meer normale verhoudingen in het zakenleven begint de normale handel geleidelijk beter op gang te komen. Nu verschillende industrieën weer moeten gaan zoeken naar afnemers voor hun producten, begint de neiging tot inschakeling van vertegenwoordigers, han delsreizigers en agenten weer terug te keren. Daar de meeste bedrijven tot aan stelling van nieuw, jong personeel overgaan, blijken de oudere, doch meer ervaren krachten nauwelijks aan bod te komen. Hoe begrijpelijk dit ook moge zijn, toch is het verschijnsel te betreuren, daar de jongeren ook nog wel ergens anders een plaatsje zouden kunnen vinden, de ouderen echter bij voortduring tot geestdodend nietsdoen gedwongen zijn. De twee grote vervoersondernemingen in het gewest, de K.L.M. en de N.Z.H.V.M., gingen beide in het verslagjaar tot aan stelling van nieuw personeel over. Bijzon dere moeilijkheden werden daarbij niet ondervonden, daar het aantal gegadigden aanzienlijk groter was dan het aantal open plaatsen. Door. de zich nog steeds sterk openbaren de voorkeur voor betrekkingen, die de werknemer in staat stellen zich te ver plaatsen, overtreft het aantal aanbiedingen voor chauffeurs de vraag verre. Dagelijks blijkt weer het chauffeursbe- roep het meest gezochte te zijn, ondanks het feit, dat het betrekkelijk weinig per spectieven biedt. In verontrustende mate doet de neiging om chauffeur te worden zich gevoelen onder de demobiliserende militairen- j Het aanbod van administratief personeel overtrof de vraag. Voor jongere krachten was het in het algemeen nog vrij eenvoudig een betrekking te vinden, voor oudere en j nog erger voor oude werden de moeilijk- j heden echter voortdurend groter. Het zou] van groot belang zijn indien werkgevers j ten aanzien van leeftijdseisen een ruimere j maatstaf zouden aanleggen. De dlenstbodennood Ofschoon zo gaat het verslag verder nog steeds gesproken moet worden van een tekort aan vrouwelijk personeel, zij het dan dat dit tekort aanzienlijk kleiner is dan een jaar geleden, valt het vaak heel moei lijk gehuwde vrouwen aan een passende werkkring te helpen. Vooral geldt dit voor die categorie vrouwen die niet in de ge legenheid is zich een gehele- dag vrij te maken, doch die maar een halve dagtaak op zich kunnen nemen. De omstandigheid, dat nog steeds vrijwel geen enkel meisje zich aanbiedt als dienst bode moet meer worden beschouwd als een permanent verschijnsel dan als een uit vloeisel van coniunctuurinvloeden. Al is het niet onmogelijk, dat in de toekomst enige verbetering intreedt, toch zullen de dames zich vertrouwd moeten maken met de gedachte, dat er een dienstbodennood zal blijven bestaan. Wederopbouw in Frankrijk wordt versneld Na 1 April genoeg bouwmaterialen (Van onze correspondent te Parijs) De Franse regering heeft voor dit jaar ruim 48V, milliard francs uitgetrokken voor de wederopbouw van Franse woningen, die door de oorlog zijn verwoest. In 1947 be droeg die post slechts 14 milliard francs. Er is in Frankrijk sedert de bevrijding nog maar weinig gebouwd, want tot nu toe werden de regeringscredieten voornamelijk besteed aan het opruimen van ruïnes, het „inventariseren" der verwoestingen en het optrekken van provisorische barakken en kampementen. De tegenwoordige minister van Recon-' struclie, René Coty, die geboortig is uit le Havre de meest verwoeste stad van Frankrijk hééft tijdens een persconfe rentie van optimisme blijk gegeven: van April af zal in Frankrijk, deelde hij mee, geen gebrek aan bouwmaterialen meer be staan en zullen alle arbeiders aan het werk kunnen worden gesteld (thans lopen er b.v. in het verwoeste St. Nazaire nog 350 bouwvakarbeiders zonder werk). Men kan zich over dit officiële optimisme uiteraard verheugen. Niettemin schijnt ons een grootscheepse wederopbouw in Frank rijk pas mogelijk, wanneer de Regering bereid is haar woning-politiek te herzien en in het bijzonder de huurprijzen ingrijpend te corrigeren. Tot heden heeft de Overheid geweigerd huurprijzen, in verband met het algemeen gestegen levenspeil, te herzien. Het gevolg hiervan is, dat geen enkele huiseigenaar de exploitatie van zijn bezit rendabel kan maken. En onder die om standigheden mag men zich er derhalve niet over verwonderen, dat er voor de v/ederopbouw in particuliere kringen tot nu toe weinig animo bestond. Men kan zich afvragen, of een ruimere toevoer van materiaal alléén in deze toestand veel ver andering zal brengen. Merkwaardige Biografie Stefan Zweig: „Balzac" (Bermann-Fischer, Stockholm) Het thema Balzac is een van de hoofd motieven, die door het werk van Stefan Zweig lopen. We ontmoeten daar eerst een knap ingeleide Balzac-anthologie en ver schillende korte besprekingen. De „Drei Meister" later het eerste deel van de „Baumeister der Welt" beginnen met een „Balzac", een biografisch essay, zo compact, zo dringend en zo plastisch, dat we daaraan bijna de voorkeur gaven boven het nu voor ons liggende boek, de „grote Balzac". Dit geweldige, bijna 600 bladzijden omvattende werk is weliswaar een torso, moest misschien bij de aan over schatting grenzende verhouding van Zweig tot Balzac een torso blijven. Maar het was bestemd, het bekronende sluitstuk van de biografieënreeks te vormen, de summa niet alleen van de kunstenaar Zweig. de stylist, de biograaf en de dichter, maar ook van de mens. de liefhebbende en wetende mens. In Bath, zijn Engels toevluchtsoord, heeft hij aan deze „Balzac" gewerkt en nog in het verre Brazilië, in Petropolis. het laat ste punt van zijn lijdensweg, na de vol tooiing van zijn levens-terugbrik „Die"Welt von gestern" en de „Schachnovclle" heeft hij zich weer tot deze „Balzac". bijna zou riten willen zeggen zijn smartekind, ge wend: te laat, de krachtbronnen waren op gedroogd, een vreemde zon had ze opge zogen. Tien jaar heeft Zweig aan dit boek gewerkt, dat. als nagelaten werk, ondanks de liefdevol en begrijpend effenende en voltooiende vriendenhand van Richard Friedenthal aan wie we ook het ver helderende nawoord te danken hebben steeds nog geen eenheid wilde worden. Telkens weer voelt men oneffenheden uit de lijnen van het bouwwerk oprijzen, soms ziet men feiten ach, die overvloed van stof! nog bijna ruw en onbewerkt opge stapeld liggen. Zweig is een gevaarlijke biograaf; alle dichters zijn gevaarlijke biografen. Is de historicus wetenschappelijk belast en wordt hij door de dorheid van zijn uiteen zetting bedreigd, de dichter loopt gevaar, de feiten zo te rangschikken, uit te spinnen of samen te persen, in het licht of in de schaduw te plaatsen, als zijn kunstenaars- wet, zijn dwang tot 't kunstwerk, ziin dich terschap het hem voorschrijven. Niet. dat Zweig zich niet in Balzac en zijn tijd be graven, bijna zou men willen zeggen, vast gebeten had. zich niet daarin niet de toe wijding van een levenslange liefde ver diept had. Ook het voortreffelijke synchro nistische overzicht over leven en werken, zowel als de litteratuuropgaven, getuigen daarvan. Toch mist men naast de „roman" het grote geheel, nu, laten we het eerlijk zeegen: de rustige, wiide. historische, de litterair-historische blik. Zweig zwelgt in détails, in psychologie, in de „wereld er om heen", hij wordt niet moe Balzac met Na- Doleon te vergelijken, zijn arbeidsbezeten- heid te tekenen, het genie, dat zich, eigen lijk helemaal niet uit een oerdrang. op het schrijven werpt en zich slechts door harde tucht dwingt van de colportage tot de lit teratuur te stijgen. Het mateloze is het, wat Zweig aan Balzac fascineert, vooral het onlitteraire, het excessieve van ziin held. biina zou men willen zeggen de kwantiteiten! De geweldenaar Balzac trekt de fijne, lijdende, de muzikale Zweig aan; Balzac. die zich in jarenlange nachtarbeid doodseftrijft. die met ziin waanzinnige cor- 'rectiemethode de nachtmerrie van de druk kerijen is. die in zijn leven 50.000 koppen beestachtig zwarte koffie naar binnen giet, om zich voor zijn werk op te zwiepen. Was het niet de voor Americanismen van welke soort ook volkomen immune Zweig. dan was men bijna geneied te zeggen, dat hier de invloed van de Nieuwe Wereld in het spel was, die zo zeer het mateloze, boven- dimensionale laat zien. Naast veel rustig en heeflijk episch vloeiende hoofdstukken vindt "men in deze biografie veel, dat tot sensatie en effect behoort. Het is, alsof Balzac zich van zijn biograaf had meester gemaakt, tot' in de „Thcmatilz". tot in de overdrijvingen en herhalingen toe. En dan, en dat bovenal: ook de pen van de beste vriend kan de eigen laatste hand nooit en nooit vervangen. Van oudsher waren het de gestalten met veel schaduw, die de biografen aantrok ken. Ook hier. Zweig spaart zijn held niet. Zonder erbarmen toont hij het zwak van Balzac voor alles, wat ook maar enigszins naar adfrl zweemt, het onwaardige kruipen voor namen en titels, het onjuiste ,:de". de zucht naar geld. de zinneloze pronkzucht, verzamelwoede en spilzucht van de par venu, zijn doldrieste iidelhcden en excen triciteiten. de knepen en praktijken van de schuldenmaker, het vaak weerzinwek kende liefdeleven, de zo buitengewoon pijnlijke verhouding tussen moeder en zoon. Daartegen wegen ook de vurigste schildering van het arbcidsfanatisme van Balzac (steeds drijft ook geldnood hem aan!), de knapste waarderende kritiek van het eminente, ook in hoeveelheid enorme werk (74 lijvige romans in twintig Jaar, om van al het andere werk maar niet te spreken') maar moeilijk op. Ja. het kan gebeuren, dat men in zekere zin betreurt, dat zich Stefan Zweig iuïst aan deze figuur zozeer gegeven heeft. De kortere vorm in de „Drei Meister" zou absoluut volaoende zijn geweest, want wat Balzac als schep- nende kunstenaar wint. dat verliest hij dubbel eh drievoudig als mens. zozeer dat wij en dat is de proef op de som biina bang zyn: wie niet reeds door Balzac zelf gewonneji was. zal na deze al te uit puttende „Roman seines Lcbens" nauwe lijks naar hem grijpen. H. St. Amerika zuivert de gelederen Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft de arrestatie bekend gemaakt van Irving Potash, leider van dc vakvereniging van arbeiders in het leer- en bontbedrijf, die bij dq CIO aangesloten is. Potash zal uitgewezen worden. Volgens het arrestatie bevel is Potash, die uit Rusland afkomstig is en sedert 1945 in de V. S. woont, op ille gale wijze geïmmigreerd en lid van de com munistische partij. De advocaten van de componist Hans Eisler, die een der leiders van dg commu nisten in Amerika zou zijn, hebben het ministerie van Justitie doen weten, dat de componist en zijn vrouw de V. S. niet kun- nen verlaten, omdat Italië hen de nodige visa weigert te verstrekken. Eisler en zyn vrouw waren van plan zich via Italië naar Tsjechoslowakije te begeven. Voorts heeft het ministerie van Justitie bekend gemaakt, dat Gerhardt Eisler, een broer van Hans Eisler/en drie andere com munisten. die geïnterneerd zijn en uitge wezen zullen worden, in hongerstaking ge gaan zijn. Nedim Veysse! Ilkin is tot gezant van Turkije in Den Haag benoemd. Hij is thans directeur-generaal van de pers.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 9