Haarlems Dagblad „Aanzienlijke overeenstemming" „Gewapende troepen omsingelden het paleis - ik moest tekenen" Commissie van Drie vraagt rapport over West-Java en Madoera Hulp aan gedemobiliseerde militairen uit Indië Weerbericht 4 62e Jaargang No. 18880 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 5 Maart 194Ö Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50*. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Een Brief Het residentie toneel verdwijnt. In een brief aan de leden van zjjn ge selschap, door de N. R. C. onthulcC heeft pirk Verbeek medegedeeld waarom hij besloten heeft, volgend seizoen geen voor stellingen meer te geven. Het is natuurlijk geen vrolijke brief. Hij zegt erin dat de kosten van het toneelbedrijf zo geweldig gestegen zijn tot 3l/2 a 4 maal het voor oorlogse bedrag dat een- gezelschap zoals het Residentie Toneel zonder de steun van subsidie slechts kan bestaan, als het voort durend op top-recettes kan rekenen. Dit dwingt de directie, uitsluitend te werken met het oog op de kas en het risico, dat te allen tijde in het toneel als bedrijf bestaat, tot het uiterste te beperken. Van een ar tistiek streven kan op deze wijze weinig sprake zijn en het lag voor de hand, dat die stukken op het repertoire zouden worden gebracht, die vroeger grote recettes hadden gemaakt en waarvan verwacht mocht wor den, dat ze nog steeds publiek zouden trek ken. Ja. Dat -is niet vrolijk, maar begrijpelijk, al is men wel even verwonderd over die stijging van de kosten tot 3'/2 a 4 maal het vooroorlogse bedrag. Is het inderdaad zo hoog? Ofschoon het gehele bedrijfsleven, in al zijn sterk uiteenlopende vertakkingen, een geweldige stijging van kosten heeft ondervonden, zou dan het toneelbedrijf bij zonder zyvaar getroffen moeten zijn. Ver beek is zich overigens welbewust vaix het feit, dat niet alleen de Nederlandse toneel directeuren moeten teruggrijpen naar het oude repertoire. Dat gebeurt in alle landen, omdat, zoals hij het uitdrukt: „na de tweede wereldoorlog, anders dan na de eerste, de wereld evenzeer geestelijk in puin ligt als materieel". Maar daarnaast blijft toch nog, zij het in mindere mate, een artistiek stre ven, dat voldoening schenkt. Deze voldoe ning wordt het-Residentie Toneel onthou den en schept onvrede, die op den duur ondragelijk wordt. Het is begrijpelijk dat een toneeldirec teur, die zelf kunstenaar is, zich in som bere beschouwingen uit als hij door de dwang der omstandigheden het veld moet ruimen. Men leest zo'n brief met sympathie jegens hem en zijn-medewerkers, die onge twijfeld hun taak met geestdrift hebben aangevat'en zich in hoopvolle vooruitzich ten vermeid, die niet zijn bewaarheid. Maar dat is geen reden om niet op' te komen tegen de hopeloos-klinkende verklaring, dat de wereld na de tweede wereldoorlog zowel geestelijk als materieel „in puin zou liggen". Want zo is de toestand geenszins. Ook in materiële zin niet, al mogen enorme ver woestingen zijn aangericht. Sommige lan den zijn daar heel zwaar door getroffen, andere minder, vele in het geheel niet. Het klinkt nuchter in antwoord op de somberg taal van een bitter-teleurgestelde kunste naar, maar als men over de wereld spreekt moet men niet alleen naar Europa kijken en als men naar Europa kijkt moet men wel beseffen dat in verscheidene landen, waaronder het onze, in drie jaar tijds reeds een groot materieel herstel is bereikt. Dat dit bereikt is geeft al in zekere mate ant woord op de naargeestige juitspraak. dat de wereld ook geestelijk in puin zou liggen. Maar daar is natuurlijk veel meer over te zeggen. Het is ongetwijfeld waar dat gees telijke armoede zich in de levenssfeer van het toneel bijzonder scherp doet gelden: het scheppend vermogen van de toneel schrijver^ schijnt schier verdwenen te zijn. Maar instede van dit en andere verwante verschijnselen in triestheid te bepeinzen zou men een verklaring kunnen zoeken en vinden. Is het niet zo, dat de mens die in materiële nood en onzekerheid over de toekomst verkeert zijn energie gaat toe spitsen op al hetgeen zijn bestaan en dat van hen die afhankelijk van hem zijn nieuwe grondslag kan verschaffen? Is het niet onvermijdelijk dat als dit millioenen geldt, in zovele landen der „beschaafde wereld", een sfeer moet ontstaan waarin de kunst, ook de scheppingskracht der kunst, een minder goede voedingsbodem vindt en tijdelijk schade lijdt? Dat is niet de Onder gang van het Avondland: het is de harde, gespannen toestand van strijd om het be staan, waarin de mensen verkeren. Als Dirk Verbeek en anderen met hem zich eens verdiepten in de beschrij vingen van Europa na de Napoleontische oorlogen, ook in de toestand van ons land in die eerste helft der negentiende eeuw, zouden zij minder zwartgallig zijn over hetgeen wij thans ervaren. Want de boek- stavers van die tijd geven ons de indruk dat de pogingen, om tot herleving te komen zowel in materiële als in geestelijke zin veel trager en moeizamer waren dan nu. Er leeft nu veel in ons land. Er is een nieuwe energie ontwaakt, die zich op elk gebied doet gelden. Ja. zelfs op het gebied der kunst heeft Nederland tijden gekend, waarin belangstelling en toewijding ver beneden het peil lagen, waarop zij thans verkeren. Men poogt, al gaat het moeilijk en al stuit men op veel belemmeringen, het culturele leven te dienen. Latere geslach ten zullen wellicht de periode, die zich nu ontwikkelt, gaan loven als bijzondere ge tuige van de waarheid, dat de mens tot veel meer in staat is dan hij veelal meent. Dat blijkt niet alleen in tijden van oorlogsbe proeving. Wij leven pas drie jaar na de tweede wereldoorlog. Ja, pas drie jaar. Wij zullen meer tijd nodig hebben. Maar'er ligt niets In puin, dat niet vervangen en verbeterd kan worden. Want de geest leeft. R. P. Aanvaring in de mist De „Ossendrecht" en de „Eemland" zwaar beschadigd In de afgelopen nacht om kwart over twee is het ss. „Eëmland", dat in de mist nabij IJmuiden voor anker lag, aangevaren door het ss. „Ossendrecht". De „Eemland" heeft zware schade aan stuurboord bij het achterschip boven de waterlijn. De Ossendrecht werd eveneens zwaar beschadigd aan stuurboord van het voorschip. Geen der beide schepen maakt water en zij hebben geen assistentie nodig. De mist maakt het binnenlopen nog onmogelijk. Van 22 Mei tot 5 Juni wordt te Hannover een export-jaarbeurs gehouden voor het ge bied van de Brits-Amerikaanse bezettings zone. Een beperkt aantal personen uit het Neder landse handels- en bedrijfsleven zal in staat worden gesteld een bezoek aan deze beurs te brengen. Belangstellenden moeten zich schriftelijk vóór 22 Maart in verbinding stel len met de Nederlandse Kamer van Koop handel in Duitsland, Van der Spiegelstraat 18. Den Haag. Brussels communiqué: Heden arriveert Jebb met het Brits-Franse ontwerp Officieel wordt medegedeeld, dat de eer ste zitting van de conferentie der vijf mo gendheden Donderdagmorgen aanzienlijke overeenstemming in de zienswijzen der de legaties heeft doen blijken. De conferentie begon kort na elf uur en werd om half een gesloten. Zaterdagmorgen zal men opnieuw bijeenkomen. In een na afloop van de zitting uitgege ven communiqué wordt gezegd: „Bij het begin van de zitting dienden de drie Be- neluxlanden een ontwerp-verdrag in en bij de bespreking hiervan kwam een aan zienlijke gelijkheid tot uiting in de ziens wijzen der vijf landen over de kwesties der principes". Het communiqué besluit: „Teneinde de Britse en Franse delegaties in staat te stel-, len een diepgaande studie te maken van de door de Benelux voorgestelde tekst, is de volgende zitting vastgesteld op Vrijdag middag 5 Maart. De heer Gladwyn Jebb, Brits onder-minister van Buitenlandse Za ken, wordt Vrijdagmorgen verwacht. Deze zal het inmiddels uitgewerkte Frans-Britse Antwerp voorleggen. Deze zitting is intussen uitgesteld tot Zaterdagmorgen 6 Maart. Naar te Brussel verluidt gaan de con crete voorstellen van de Benelux voor een West-Europese Unie veel verder dan de beginselen van het verdrag van Duinkër- ken en het^ inter-Amerikaanse verdrag van wederzijdse bijstand. In het voorstel van de Benelux wordt om wederzijdse hulp gevraagd en een vreedzame bijlegging van alle mogelijke geschillen tussen de ondertekenaars. Geschillen zouden vermoedelijk aan het Internationaal Gerechtshof te 's-Graven- hage werden voorgelegd. Sommige betrouwbare bronnen verwach ten, dat de conferentie tqt Zaterdagavond zal voortduren en dat wanneer op dat ogenblik overeenstemming is bereikt, de Britse en Franse ministers van Buitenland se Zaken naar Brussel zullen komen om de volgende week het ontwerpverdrag te ondertekenen. Geen devaluatie. Een zegsman van de Britse ambassade te Brussel, heeft gistermiddag categorisch het bericht tegengesproken, dat in de En gelse bladen is verschenen, volgens het welk de Britse delegatie bij de vijflanden- conferentie te Brussel zou hebben voor gesteld in het kader van een Westerse Unie het pond sterling, de Nederlandse gulden en de Belgische franc gelijktijdig te deva lueren. Dit bericht wordt als „zuivere non sens" betiteld. Volgens ANP zijn de Benelux-landen voorstander van het sluiten van een regio- Benesj moet blijven rusten Voorspel van zijn aftreden? Van de zijde van het Tsjechoslowaakse ministerie van voorlichting wordt ver klaard, dat de artsen van president Benesj hun patiënt „volstrekte rust" hebben bevolen. Volgens het Parjjse blad „Combat" zou president Benesj Zondag aanstaande officieel aftreden. Zijn opvolger zou worden de huidige minister van On derwijs, professor Njedli. Nieuwe Russische protestuota aan Washington Radio Moskou meldde Donderdagavond, dat Rusland opnieuw een protestnota aan Washington gezonden heeft aangaande de schendingen door de Amerikaanse lucht macht van de vrijheid der koopvaardij. De tekst van de Russische nota luidt: „Amerikaanse vliegtuigen blijven de vrij heid van de koopvaardij schenden. Zoals reeds eerder gezegd is, schenden Ameri kaanse vliegtuigen bij voortduring de vrij heid van de koopvaardijschepen, door in de Gele Zee en de Japanse Zee boven de sche pen te blijven cirkelen, tot laag over de schepen heen te vliegen en somtijds op de schepen te duiken." Naar verluidt zou de Amerikaanse rege ring op de op 30 Januari gezonden Sovjet nota over hetzelfde onderwerp nog niet geantwoord hebben, waarom deze nieuwe nota gestuurd werd. (United Press.) nale overeenkomst, gebaseerd op de arti kelen 52 en 53 van het Handvest der UNO. Naar verluidt zou het verdrag tussen de Beneluxlanden en Engeland en Frankrijk gelden voor een tijdsduur van 50 jaar. Multilaterale verdragen zullen noodzake lijk zijn voor de verwezenlijking van de economische doeleinden, welke men zich heeft gesteld en waarvan sprake is in hoofdstuk 9 van het Handvest der UNO. Voor de samenwerking op cultureel gebied zullen bilaterale verdragen voldoende zijn. Philips experimenteert met televisie-uitzendingen In de achter ons liggende jaren is in het Philips-laboratorium te Eindhoven krachtig gewerkt aan de ontwikkeling van televisie- zend- en ontvangtoestellen. Binnenkort zal men, om ervaring op te doen, beginnen met experimentele uitzen dingen, waartoe een zeer beperkt aantal toestellen bij technici van het Philipsbedrijf zal worden geïnstalleerd. Dit betekent ech ter niet dat voorbereidingen worden ge troffen tot invoering van een televisiedienst in Nederland. De mogelijkheden voor een dergelijk project staan echter wel in het centrum van de belangstelling. Ongeveer 1300 jongemannen hebben gisteren huis en haard verlaten om in Assen het burgerpakje te verwisselen voor de uniform. - Aan de compagniestafel worden de dienstplichtigen ingeschreven. EX-KONING MICHAEL VERTELT: De ex-koning van Roemenië, Michael, heeft in Londen voor het eerst na zijn vertrek uit Roemenië een openbare verklaring afgelegd, waarbij hij de pers had uitgenodigd. Hij gaf daarin een uiteenzetting van de gang van zaken die aanleiding was van zijn aftreden en maakte duidelijk dat hij onder dwang zijn troon had prijsgegeven. De ex-koning las zijn verklaring voor in het Claridge Hotel, aldus meldt United Press, waar hij met zijn moeder, koningin moeder Helena, vertoefde voor zijn vertrek naar Southampton, waar hij zich zal in schepen aan boord van de „Queen Elisa beth" voor zijn reis naar Amerika. Michael legde zijn verklaring af terstond nadat hij was teruggekeerd van een lunch met de Engelse koninklijke familie. Na de voorlezing drongen de verslaggevers op de ex-koning toe om hem vragen te stellen, doch zijn secretaris kwam tussenbeide en verklaarde „dat de koning geen vragen wil de beantwoorden. De koning wil dat de wereld dit verneemt, doch het is hem niet mogelijk een persconferentie te houden.' In de verklaring zeide de ex-koning, dat hij zich niet gebonden achtbaan zijn abdi catie, omdat deze hem was opgedrongen. Hij zei, dat deze abdicatie hem met geweld werd opgedrongen d(?or een regering die aan de macht geholpen was en gehouden werd door een buitenlandse mogendheid, een regering, die absoluut niet de wil van het volk vertegenwoordigde. Bloedvergieten als alternatief. „Op de och'tend van de dertiende Decem ber 1947 legden Petru Groza en Georhiu Dej mij de tekst voor van mijn troonsaf stand en dwongen mij deze ogenblikkelijk te tekenen. Zij kwamen op het paleis aan nadat dit omsingeld was door gewapende detachementen en verklaarden dat zij mij verantwoordelijk zouden stellen voor het bloedvergieten dat zou volgen als conse quentie van de-instructies die zij reeds had- Tsjechoslowaakse gezant motiveert zijn aftreden De Tsjechoslowaakse gezant in Den Haag de heer Serge Ingr heeft zijn aftreden als volgt gemotiveerd: „De huidige regering van Gottwald ver kreeg haar macht door een vooraf over wogen staatsgreep, nauwkeurig voorbereid in ieder onderdeel en uitgevoerd door de politie en gewapende communistenbenden, tegen de wil van de grootste meerderheid van het Tsjechoslowaakse volk. Ik kan die regering derhalve niet erkennen en erken ze ook niet als een legale Tsjechoslowaakse regering in overeenstemming met de grond principes der democratie." Negentien personen werden gedood bij de vliegramp op het Londense vliegveld. Een Belgische Dakota miste de landingsbaan en stortte neer in de mist, waarna de machine in vlammen opging. Slechts drie inzitten den ontsnapten aan de dood, doordat zij bij het neerstorten uit het vliegtuig geslingerd werden. - De overblijfselen van het uit gebrande wrak. Uitslaande brand in IJmuiden Omstreeks het middaguur brak brand uit in de bovenverdieping van de drukkerij „Sinjewel en Vermandere en Zonen" aan het Willemsplein in IJmuiden, die zich uit breidde tot een uitslaande brand. De brandweer is met groot materieel aan de blussing begonnen. den uitgevaardigd voor het geval ik binnen een zekere tijd niet tekende. Deze daad werd mij opgelegd door een regering, die absoluut niet de wil vertegenwoordigt van het Roemeense volk. Deze regering heeft de eed welke haar bindt gebroken, de eed. waarin zij beloofde de politieke vrijheid van het Roemeense volk te eerbiedigen. Zij heeft de verkiezingen vervals^, en de demo cratische politieke leiders, die het vertrou wen van het volk genoten, weggevaagd. Het opzij schuiven van de monarchie vormt een nieuwe daad van geweld in de politiek ter knechting van Roemenië. In deze om standigheden acht ik mij zelf op geen enkele wijze gebonden door deze daad, die mij werd opgedrongen. Ik ga voort het Roe meense volk met ongeschokt vertrouwen in de toekomst te dienen." Labour behoudt parlements zetel bij tussentijdse verkiezing De Britse Labourpartij heeft bij een tus- séntijdse verkiezing te Wigan de Lagerhuis zetel van deze plaats behouden. De Labourcandidaat verwierf 28.941 stemmen, en zijn conservatieve tegenstan der verkreeg 17.466 stemmen. Twee andere candidaten, onder wie een communist, verloren hun borgsom, daar zij het minimum aantal stemmen niet wisten te behalen. Bij de 38 tussentijdse verkiezingen, die thans sinds de algemene verkiezingen van 1945 zijn gehouden, heeft de Labourpartij slechts éénmaal een zetel (die van Camla- chie) verloren aan de Conservatieven. Geen „collegiaal orgaan" doch delegatie van het opperbestuur Naar wü vernemen is binnenkort de be noeming van de heren van Vredenburch cn Ncher tot gedelegeerden van het opperbe stuur in Indonesië te verwachten, met ge lijke rang en waardigheid als ministers. Zoals men weet was het aanvankelijk de bedoeling een collegiaal orgaan in het leven te roepen om de lt.g.-g. bij te staan bij de uitoefening van het algemeen bestuur. In dit orgaan zouden vraagstukken van alge meen bestuur van Ned. Indië collegiaal be handeld worden, voorzover zij tevens de algemene belangen van het Koninkrijk raken. In deze geest en tevens om te voorko men, dat de indruk zou worden gewek' alsof liet collegiaal orgaan de aan de voor lopige federale regering toegedachte taak minder belangrijk zou maken, heeft de Nederlandse regering na voortgezette gedachtenwisseling met de Indische rege ring en met de heren Neher en Van Vre denburch thans voorlopig deze oplossing gekozen, dat de heren Neher en Van Vre denburch worden aangewezen als „gedele geerden van het opperbestuur" om met de Het woord is aan...„ Voltaire Wantrouwen nodigt tot 'verraad* landvoogd overleg te plegen, telkens wan neer diens algemeen bestuur de algemene belangen van het koninkrijk raakt. Het Koninklijk Besluit, waarbij de heren jhr. mr. H. l. F. K. van Vredenburch en oud-minister l. Neher zijn benoemd tot ge- deiegeerden van het opperbestuur in Indo nesië met gelijke rang en waardigheid als ministers, is heden getekend. Het besluit wordt geacht te zijn ingegaan op 1 Maart longstleden. SPAANS PROCES. Tegen de communistische leider van iet verbond van Spaanse intellectuelen", Iberdj, die met 13 leden van het verbond oor de krijgsraad te Madrid terecht staat, s 30 jaar gevangenisstraf geëist. Tegen drie anderen der beschuldigden werd 20 jaar geëist Volgens de tenlastelegging zouden ds 14 verdachten, van wie Alberdi de enige communist is, clandestien propaganda- vlugschriften hebben uitgegeven. Maandag wordt interim-regering geïnstalleerd De Commissie van Goede Diensten heeft uitvoering gegeven aan de opdracht, die haar in de laatste vergadering van de Veiligheidsraad werd verstrekt en die het totstandkomen van de staten West- Java en Madoera tot onderwerp had. De opdracht luidde inlichtingen in te winnen en een rapport uit te brengen over de tot standkoming van deze staten. De Commis sie heeft thans de Nederlandse en repu blikeinse delegaties verzocht een politiek rapport aan haar te leveren over de crea tie van deze staten. Van Nederlandse zijde wordt erop gewezen, aldus United Press, dat het decreet tot vorming van de staat West-Java nog niet is uitgevaardigd. Dit is echter een zuivere formaliteit geworden nadat een volksvertegenwoordiging is er kend en een staatshoofd is aangewezen. Over de verkiezing van Wiranata Koe- soemah tot staatshoofd van de negara West-Java, seint het AFP onder andere het volgende: Deze verkiezing wordt beschouwd als een sensationele gebeurtenis, gezien de persoonlijkheid van het nieuwe staats hoofd. De overwinning van Wiranata Koe- Berisping per radio „Telegrammen der Curacaose Democraten maken ongunsti ge indruk" Dr. M. F. da Costa Gomez heeft zich via de radio tot Curasao gewend en critiek geleverd op de stappen, welke de Democra tische Partij heeft ondernomen. Hij zeide onder andere, dat de indruk, die de tele grammen aan de Pan-Amerikaanse Unie en aan de V. N. in Nederland gemaakt hebben, ongunstig is. Hij vreesde dat deze telegrammen het verdere werk zullen be moeilijken. „Juist op het moment, dat duidelijk wordt, dat de Curagaose wensen ingewilligd worden, zijn de telegrammen verzonden. Zij zullen'de regering huiverig maken voor hervormingen. Er zal een college voor zelfbestuur worden ingesteld. Dat hebben de Staten gevraagd en niets anders: de op dracht van de Staten is dus vervuld. Er wordt van Nederland een grote mate van begrip geëist. Dat begrip vind ik bij mi nister Jonkman. Ik heb de grootste bewon dering gekregen voor de wijze, waarop deze bewindsman rekening weet te houden met de psychologische factoren van deze ma terie." Na het reeds eerder gepubliceerde Be sluit Demobilisatievoorzieningen 1948 i: verschenen een zevental demobilisatiebe schikkingen. No. 1 bepaalt het bedrag van de uitke ring-ineens bij ontscheping op honderd gulden. De premie voor iedere maand kelijke dienst in Indië mits op goede wijze vervuld bedraagt tien gulden, met een maximum van drie honderd gulden. Beschikking no. 2 bevat bepalingen be treffende de verstrekking van een burger- costuum, honderddertig extra-textielpun ten en een schoenenbon. Beschikking no. 3 wil de scholing van gedemobiliseerde arbeidskrachten op rijks werkplaatsen of in het particulier bedrijf bevorderen door het toekennen van een vergoeding bij de rijkswerkplaatsep en een trainingstoeslag bij het bedrijf. Beschikking no. 4 bevat de overbrug gingsregeling voor demobiliserende mili tairen, die bij hun overgang naar de bur germaatschappij nog steun blijven behoe ven. Aan kostwinners kan de eerste zes maanden 80 pet. en de volgende zes maan den 60 pet. van het laatstgenoten militaire inkomen in Nederland worden verleend. Niet-kostwinners wordt de eerste drie maanden 80 pet., de volgende drie maanden pet. verleend. De inkomsten van de ge- demobiliseerden zelf worden voor twee derde en voor zover zij uit arbeid verkre gen zyn ten volle in mindering gebracht. Het geheel der inkomsten mag daarbij ge durende de eerste zes maanden niet stijgen boven 90 pet. van het laatste militaire in komen en de volgende zes maanden niet boven 70 pet. Voor de niet-kostwinners zijn deze perioden telkens drie maanden. Het totaal uit te keren bedrag mag niet stijgqn boven 75 gulden per week. Om voor deze overbruggingsuitkering in aanmerking te komen is de gedemobiliseerde verplicht zich als werkzoekende te doen inschrijven bij het Gewestelijk Arbeidsbureau. De gede mobiliseerde, die niet verplicht is zich als werkzoekende te doen inschrijven, kan in aanmerking komen voor een voorschot. Beschikking no. 5 beoogt gedemobiliseer- den in staat te stellen te studeren of een eenvoudige vakcursus te volgen. Voor het volgen van hoger of middelbaar onderwijs kan onder bepaalde omstandigheden een renteloos voorschot worden verstrekt van ten hoogste veertienhonderd gulden 'per jaar. Van elk voorschot kan vrijstelling van terugbetaling worden verleend. De studie toelagen voor vakcursussen worden in de regel zonder verplichting tot terugbetaling verstrekt. Het maximum bedraagt hier vijf honderd gulden. Verzoekschriften moeten bij de minister van Oorlog respectievelijk van Marine worden ingediend. Beschikking no. 6 regelt de tegemoet koming in de kosten van een vrijwillige ziekteverzekering. Deze tegemoetkoming bedraagt een gulden per week. Beschikking no. 7 bevat een regeling om trent de taak, samenstelling en werkwijze van de raad van advies inzake demobili satievoorzieningen. Raadselachtige explosies van munitieopslagplaatsen in Italië Vier soldaten verdwenen spoorloos en1 een groot aantal anderen werd ernstige gewond toen een militaire opslagplaats van munitie Donderdag in de vroegte te Arci- sate, 40 km ten Noorden van Milaan in de lucht vloog. Arcisate ligt 10 km van de Zwitserse grens. Dit is de derde explosie in de omgeving van Milaan sedert October 1947. Politie, brandweer en soldaten voerden een wan hopige strijd tegen de vlammenzee, nadat drie van de 20 opslagplaatsen met een ge weldige klap in de lucht waren gevlogen. De explosie was zo hevig, dat in Milaan de ruiten trilden. In het dorpje Arcisate werden tal van huizen ernstig beschadigd en geen ruit is er heel gebleven. Plaatse lijke militaire autoriteiten melden, dat vier schildwachten, die de opslagplaatsen be waakten, verdwenen zijn. Men vreest, dat zij bij de ontploffing zijn omgekomen. (Un. 1 Press.) soemah is te opmerkelijker, omdat hjj Ijet pro-republikeinse hoofd zal worden „d'un état d'inspiration hollandaise". Aneta meldt nader, dat door de voorzit ter vap het voorlopige parlement drie par lementsleden zijn aangewezen die naar Djokja zullen vertrekken on* aan Wirana ta Koesoemah het verzoek over te brengen zijn benoeming te aanvaarden en te vragen zo spoedig mogelijk naar Bandoeng te komen. Zoals bekend verklaarde Wiranata Koesoemah reeds enige tijd geleden te Djokja, dat hij bereid was naar Bandoeng terug te keren „indien mijn volk mij roept". Inmiddels wordt bericht dat het nieuwe staatshoofd' zijn benoeming heeft aange nomen. Nederlandse kringen te Batavia hebben volgens U.P. verklaard, dat de installa- tien van de uit zeven leden bestaande voor lopige interim-regering der toekomstige Verenigde Staten van Indonesië Maandag in Batavia zal plaats hebben. De republiek is niet in de voorlopige interim-regering vertegenwoordigd. De zeven leden, die de onderscheidene Indonesische staten ver tegenwoordigen, zullen de rang van minis ter bekleden. Conferentie geëindigd De staat West-Java zal voortaan „Negara Pasoendan" heten, en niet „Negara Djawa Barat", aldus meldt de speciale correspon dent van Aneta uit Bandoeng. Heden is het voorlopige parlement van de Negara Pasoendan uiteengegaan, het geen dus automatisch het einde is van de derde West-Java conferentie, die op 23 Februari te Bandoeng werd geopend. Eerste Amerikaanse reactie Lovett doet vage toezegging De New York Times meldt uit Washing ton: „Robert Lovett, onderminister van Buitenlandse Zaken, gaf tijdens een pers conferentie te kennen, dat de politiek van het ministerie van "Buitenlandse Zaken ten aanzien van het plan voor een Westeuropese Unie in een goedgevorderd stadium ver keert." Diplomatieke kringen, aldus vervolgt het blad, zouden niet verbaaèd zijn, indien de V. S. behalve het verlenen van morele steun bereid zouden zijn de betrokken lan den tanks, vliegtuigen en andere militaire uitrusting voor hun verdediging te ver schaffen. Er bestaat meer twijfel over de vraag, of zij zo ver zullen gaan, dat zij zich bij een alliantie zullen aansluiten. In elk geval, zo verklaarde Lovett, waren er geen besluiten genomen ten aanzien van het verlenen van militaire hulp aan een West-Europese Unie. Lovett nam het standpunt in, dat een West-Europese unie allereerst een aange legenheid is van de Europese landen. Om deze reden, zo zeide hij, nemen de V. S. geen deel aan de besprekingen te Brussel. Naar aanleiding van de in de New York Times afgedrukte verklaring van Lovett, schrijft de „Christian Science Monitor" dat deze in het diplomatieke jargon slechts kan betekenen, dat, indien West-Europa politiek en militair samen wil gaan, Washington be reid is openlijk steun te verlenen. De „Herald Tribune" schrijft: „Het is duidelijk, dat het nu nodig is militaire maatregelen te treffen om een sterk front te tonen tegenover aggressie der Sovjet- Unie. Zij zullen dan ook mogelijk getroffen worden. De Amerikaanse medewerking is noodzakelijk om de maatregelen effectief te doen zijn en de V. S. zullen dan ook deelnemen. Het alternatief is te duidelijk en te grim mig om een andere oplossing toe te laten." OPROEI» AAN DE PRAAGSE STUDENTEN. De plaatsvervangende rector en hoofd der professoren van de Karei-universiteit in Praag, heeft een oproep tot de Praagse studenten gericht, waarin hij hen aan spoort hun studies te hervatten. „Voeg u niet bij hen die tegen de volksdemocratie zijn en wees niet bevreesd", zo luidt de oproep, „de vrijheid van wetenschappelijk onderzoek is gewaarborgd". De rector van de universiteit, dr. Englls en verschillende professoren zijn kortelings van hun functie ontheven. NOG WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag, avond tot Zaterdagavond: Weer Üchte x-orst in de nacht en na het optrekken van de mist flink op lopende temperaturen. Weinig wind. C Maart: Zon op 7.16 uur. onder 18.28 uur Maan op 6.09 uur, onder 13.30 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1