Haarlems Dagblad Vijf Schakers Onze buitenlandse handel en wandel zullen niet veranderen' Nederlanders domineerden in Leipzig. Amsterdamse studenten protesteren Controle op de rijksuitgaven blijkt niet overbodig te zijn Nederlandse verliezen in Indonesië De Londense conferentie heeft gisteren haar werk voltooid Weerbericht (J2e Jaargang No. 18881 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 6 Maart 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem tiET EERBIED beschouwen wij gewone iM stervelingen de kamp der vijf schaak- roten in Den Haag. Dit zijn dan de groot jan der groten, de diepsten der denkers in ï^nst der godin Caïssa en deswege waardig »keurd voor de kamp om het wereldkam pioenschap. Drie Russen, een Amerikaan heen Nederlander. Eigenlijk had het een -stal moeten zijn, maar de tweede Ameri can viel af. Dat neemt niet weg dat de .Vaderlander hier verkeert in het gezelschap hn vertegenwoordigers dier machtige staten van Oost en West, welker tegenstel- iogen tegenwoordig nogal wat invloed op as leven doen gelden. Ware het slechts jjogelijk. dat hij door tussen hen te bemid delen die tegenstellingen uit de wereld ydp en een combinatie vond, die tot vre- èige oplossing leidde'. Helaas, döar is geen jjns op. De combinaties van het schaakbord jer wereldpolitiek zijn gans andere dan die „elke in de breinen van Reshevsky, Euwe, Veres, Botwinnik en Smyslov geboren worden. Men houdt er zich vaak niet bij ■,sn de spelregels en heeft trouwens nijpend gebrek aan meesters in het vak.om van grootmeesters maar te zwijgen. Hetgeen de onwetende op schaakgebied ja deze Haagse kamp verheugt is niet alleen de wonderlijke werking der machtige brei nen, die hij bevroedt al kan hij haar noch volgen, noch schatten, maar ook de vredig heid van de strijd. Want er gaat voor hem, in zijrf onwetendheid, een wonderlijke rust uit van de zwijgende concentratie dezer mannen, gebogen over 'hun stukken. En tirijd zonder bommen en granaten, zonder bloedvergieten en verwoesting, bekoort hém. Hij heeft er reden toe. Weliswaar zien ce schaakkenners het geheel anders en schrijft bijvoorbeeld Lod. Prins over burchten en stormrammen, kerkers en peilingen" die zich in de match Botwinnik- juwe zouden hebben doen gelden, maar cat deert hem niet. Hij glimlacht en be schouwt deze en dergelijke termen als -tingen van.min of meer dichterlijke ver voering. Ofschoon hij niet begrijpt waarom bet nu juist weer beelden van oorlog en vroedheid zij het dan middeleeuwse goeten zijn. De schakende grootmeesters bevinden rch verre van alle politieke conflicten, tus- an Oost en West of anderszins. Zij dienen slechts hun aangebeden spel. En duizenden 3 Nederland doen hun zetten na, pogend hun diepste bedoelingen tedoorgronden. Dat zijn kleinere schakers. De meesten zijn oneindig kleiner dan het vijftal: zij verhou- :en zich tot een grootmeester als de eerste cs beste koffiehuisbiljarter tot De Leeuw, Gabriëls of Van de Pol, of de daghit van Bernard Shaw tot haar werkgever. Anderen reiken wat hoger en gaan er prat op dat zij vel eens in een simultaan-séance tegen Euwe hebben gespeeld en niet diegene coder zijn dertigtal tegenstanders zijn ge seest. die hij in zeven zetten van het bord vaagde. Maar ook zij zien- het alles met diepe eerbied aan en als zij het beleven, dat Botwinnik hun grote man overwint ander dat het Euwe zelf voorshands duide lijk is, waar hij een fout moet hebben ge naakt, duizelen zij. Terecht. Hun schaak- breintjes en de machtige hersen-tempelen dezer mannen moeten gescheiden zijn door standen, slechts in lichtjaren uit te drukken. Toch houden alle kleine en kleinere schakers vol. Wonen zij in Den Haag, dan jegeven zij zich in massa naar de Dieren- uin waarom eigenlijk de Dierentuin? met hun schaakbordjes onder de arm en spelen naarstig de zetten der Groten na. Al ervaren zij dezelfde emoties niet, zij moeten de spanning tenvolle mee beleven sis zij met een hunner in tijdnood raken. Kier moge de journalist zijn volle sym pathie tot uiting' brengen. Hij weet wat tijdnood is; zijn werk heeft hem er talloze malen in doen verkeren; hij kent de onbarmhartig tikkende klok. Andere na-spelers van de Grote Partijen verenigen zich in hun schaakclubs, nog veel meer anderen zitten in de huiselijke kring over hun stukken gebogen en als ik san die duizenden leergierige Nederlanders cenk vraag ik mij af hoeveel millioenen Kussen zich met dezelfde taak onledig hou den. Want men zegt dat de meeste Russen schaken en er zijn er honderdtachtig mil- lioen. Ik hoop dat zij er allen veel plezier san beleven en het lijkt mij een rustig idéé cat wellicht ook Stalin, Molotov, Zdhanov, Beria en andere voormannen der Sovjets rich voorlopig aldus vermaken. Met dat al sou ik het toch aardig gevonden hebben als Euwe van Kei-es en Botwinnik had gewon nen inplaats van verloren. Zo is de mens. Onze kampioen heeft geen veelbelovende start gemaakt met het verlies van de eerste twee van zijn twintig partijen. Dat is dui delijk. Hij heeft het overigens rustig ge noeg aanvaard en zijn beide tegenstanders zijn oprechte bewondering niet onthouden. Hetgeen een nobel voorbeeld is, dat vele sportsmen in gans andere takken van sport ter harte zouden kunnen nemen, want het santal goede verliezers is niet groot. Euwe behoort vanouds tot hen. Men voelt de neiging hem daarmee te feliciteren en de invloed van deze houding, tijdens zulk een wedstrijd die zozeer de algemene aandacht trekt, niet gering te achten. Tenslotte is hij de enige oud-wereldkampioen onder het vijftal en moet hij wel aannemen dat deze wedstrijd zijn laatste kans betekent, om de titel te herwinnen. Zou daar nog mogelijk heid op bestaan? Het is kennelijk te vroeg om kansen te taxeren, zelfs voor de knapste insiders. Dit vredige conflict, op het schaakbord tussen Oost, West en Nederland zou de hele wereld iets kunnen leren. Wat wijsheid. R. P. Hevige treinbotsing Goederentreinen reden op hetzelfde spoor In de afgelopen nacht is er bij Deventer een ernstig treinongeluk gebeurd. Tijdens tware mist reden twee goederentreinen op de lijn Deventer-Almelo elkaar tegemoet op hetzelfde spoor. De treinen botsten met grote kracht op elkaar. De beide locomotie ven kwamen naast de rails te staan, doch bleven overeind. Vier geladen goederen wagens kantelden en zijn van de spoordijk gestort. Een aantal andere goederenwagens werd in elkaar gedrukt. In de van de spoor dijk gevallen wagons ontstond brand, doch de brandweer uit Deventer had het vuur spoedig bedwongen. De leerling-machinist van een der treinen werd gewond. De ma teriële schade is zeer groot. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt pen onderzoek in gesteld. Het treinverkeer'wordt over Zwolle geleid. Klement Gottwald: „Geen sprake van Russische pressie" Tegenover correspondenten van Poolse, Italiaanse en Franse bladen heeft de Tsje- choslowaakse premier Klement Gottwald verklaard, dat er geen wijziging in de Tsje- choslowaakse buitenlandse politiek zal plaats hebben. Ook in de handelspolitiek zal geen wijziging komen. In de eerste zitting van het nieuwe ka binet heeft Gottwald Vrijdagmorgen te kennen gegeven, dat „nadat de gramschap van het volk de reactionnaire ministers en hun aanhang had verwijderd, het gewijzig de kabinet in een gezonder atmosfeer kan werken". Het vertrouwen des volks mag niet be schaamd worden, vervolgde Gottwald. De door sabotage verloren gegane tijd moest deze regering inhalen en zij moet voldoen aan de verlangens, die het volk de laatsté dagen geuit heeft. De regering zal, naar Gottwald vertrouwt, „laten zien, hoe een waarlijk democratische regering behoort te arbeiden." Premier Gottwald heeft verder verklaard, dat het onlogisch was te zeggen, dat de Sovjet-Unie pressie had uitgeoefend op de Tsjechische communisten. Het waren vol gens hem de reactionaire politici, die de staatspolitie wilden veranderen en niet de communisten. „Het ligt meer voor de hand, dat de reactionairen onder druk stonden van internationale kringen, die Tsjechoslo- wakije in een tweede Griekenland veran derd zouden willen hebben", aldus Gott wald. Doekjes voor het bloeden. De Tsjechoslówaakse regering heeft be sloten het broodrantsoen met een kilo per maand te verhogen. Het wordt nu tien kilo gram per maand. In April, aldus de minis ter voor de voedselvoorziening, mevr. Jan- kovcova, zal misschien een verhoging van het bloemrantsoen mogelijk zijn. De minister van Financiën, Dolansky, heeft voorgesteld de ambtenarensalarissen met negenhonderd kronen per maand te verhogen voor het eerste kwartaal van het jaar. Voor zijn gezondheid. Professor Adolf Prochazka, ex-minister van Gezondheid in Tsjechoslowakije, die volgens eerdere officieuze berichten ge tracht had het land te verlaten, is er in geslaagd met zijn vrouw naar Duitsland uit te wijken, aldus meldt het Tsjechische jeugdblad „Mlada Fronta". Zijn dochter is echter bij een poging om de grens over te komen, gevangen genomen. Voorlichting. President Benesj heeft een bericht tegen gesproken, dat, naar Reuter meldt, afkom stig was van het Tsjëfchoslowaakse depar tement van Voorlichting en dat inhield, dat hij ziek zou zijn. Het bureau van Senesj maakt bekend, dat-desbetreffende berich ten in buitenlandse bladen „ongegrond zijn" Het gat in de achtersteven van het s.s. Eemlanddat in de nacht van Donderdag op Vrijdag voor IJmuiden in de dichte mist een aanvaring kreeg met hét s.s. „Ossendrecht". Belgische regering tegen Belga De Belgische regering heeft het Belgische persbureau „Belga" ter verantwoording geroepen naar aanleiding van door dit bu reau verspreide devaluatie-geruchten. De berichten hielden in, dat de Britse regering op de conferentie te Brussel voorstellen zou hebben gedaan om de Belgische en de Franse franc, het Britse pond en de gulden tegelijkertijd te devalueren. De Belgische regering heeft deze berichten tegengespro ken en een gerechtelijk onderzoek tegen het persbureau gelast. Belga heeft medegedeeld dat het zich verplicht achtte,, hardnekkige geruchten over dit onderwerp te publiceren. Volgens correspondenten te Brussel heeft de regering het persbureau de faciliteiten ontnomen, die het als officieel persbureau bezat. Michael en Anne zouden geen dispensatie krijgen Volgens Reuter zou het Vaticaan geen toestemming geven voor het huwelijk tus sen ex-koning Michael van Roemenië en prinses Anne, aangezien «Te toezeggingen voor de opvoeding van de uit dit gemengde huwelijk voortkomende kinderen niet vol doende worden geacht. Michael is orthodox-katholiek, prinses Anne rooms-katholiek. Naar verluidt wor den nieuwe pogingen in het werk gestéld om alsnog dispensatie te verkrijgen. Messe achter het gordijn De Rassen stellen transitohandel op prijs Op de Leipziger Messe, die morgen ge sloten zal worden, is.Nederland de meest geïnteresseerde buitenlandse koper ge weest. Van de bijna 3000 buitenlanders, die de oude Duitse Messestad deze week bezoch ten, waren 710 Nederlanders, van wie een deel de reis per K.L.M.-vliegtuig heeft ge maakt. Hoezeer de belangstelling van Nederland die van andere landen overtreft, blijkt uit het feit, dat geen ander land meer dan 300 kopers afvaardigde. Na Nederland waren Engeland, Frankrijk en Zwitserland nume riek het sterkst vertegenwoordigd. De Ne derlandse kopers hebben tot heden voor 31/2 millioen gulden koopcontracten geslo ten, hetgeen ongeveer eenzelfde bedrag is als op de Leipziger Messe van het vorige jaar. Ook nu werden de Nederlandse op drachten in hoofdzaak gegeven in de vol gende branches: Electrotechniek, grafische machines, textielmachines, schoenmachines, porcelein en papier. Alle aankopen vonden plaats in het kader van de Nederlandse handelsovereenkomst met de Russische zóne, welker betalingen een wederzijdse goederenruil van 2 millioen gulden voor zien. De kooplust die door de Nederlanders te Leipzig aan de dag xrdt gelegd, is naar wij vernemen aanmerkelijk groter dan het vorige jaar, toen het gros der bezoekers voornamelijk was gekomen om oude rela ties opnieuw aan te knopen. Over het al gemeen werd het prijspeil der geëxposeerde artikelen zeer redelijk gevonden, terwijl de Russische autoriteiten, die de verkoopcon tracten der Sovjet-zóne moeten bevestigen, met de vaststelling der herleidingskoersen de nodige soepelheid betrachtten. Naar wij uit Nederlandse zakenkringen vernemen, is dan ook op deze Messe weer gebleken, dat de Sovjet-zóne voor Neder land grote mogelijkheden biedt op het ge bied van de transitohandel. Men had hier de indruk, dat de Nederlandse transito handel zich tot nog toe niet in voldoende mate voor de Sovjet-zóne heeft geïnteres seerd. Ook op deze Messe hebben de Rus sische autoriteiten, die de buitenlandse handel der zóne controleren, weer doen •uitkomen, dat zij een inschakeling van de Nederlandse doorvoerhandel voor de verkoop van industriële producten van Oost-Duitsland op de wereldmarkt, zeer op prijs zouden stellen. Steeds op nieuw blijkt, dat de Russen in de Ne derlandse kooplieden in dit opzicht ver trouwen stellen. In de buitenlandse afdeling der Messe zijn 10 Nederlandse firma's vertegenwoor digd. Voor verschillende geëxposeerde ar- Twee doden bij autobotsing op de Afsluitdijk Vrijdagmorgen zijn nabij het monument op de Afsluitdijk in de dichte mist een vrachtauto en een personen-auto in bot sing gekomen. De bestuurder van de per sonen-auto, de 35-jarige heer Van Toorn uit Sneek brak een arm en een 'been en werd door glasscherven zeer ernstig in het gelaat gewond. Zijn echtgenote en de 60-jarige heer J. Th. Fikkers uit Den Haag kregen zulk ernstig letsel, dat zij even na het ongeluk overleden. De chauffeur van de vrachtauto bleef ongedeerd. Beide auto's werden zwaar be schadigd. tikelen hebben Duitse kopers belangstelling getoond, maar de mogelijkheden van ver koop blijven geheel 'afhankelijk van de be vestiging der koopcontracten door het Rus sische bestuur. De belangen der Nederland se kooplieden te Leipzig worden behartigd door de Nederlandse trust maatschappij en door de Nederlandse Kamer van Koophan del voor Duitsland Reuter meldt nader: Functionarissen van de Leipziger Messe hebben meegedeeld, dat industriële ondernemingen in de Sovjet- zóne „belangrijke exfWtcontract hebben aangegaan met Nederlandse en Zwitserse firma's". Bon voor zachte zeep Van 8 tot en met 20 Maart is bon 180 Algemeen geldig voor het kopen van 250 gram zachte zeep. Bon 680 Algemeen geeft gedurende dit tijdvak recht op 500 gram zachte zeep. Franse communist over „serviliteit" De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, heeft Vrijdagavond de Na tionale Vergadering verlaten nadat de communistische afgevaardigde Patinaud hem ért de regering van „serviliteit" jegens de Angelsaksische mogendheden had be schuldigd. Bidault verzocht Patinaud de beschuldi ging terug te nemen, doch deze weigerde. Bidault zeide dat de regering een derge lijke term niet kan tolereren. Reeds 11700 Nederlandse studenten tekenden adhaesielijst voor Praagse collega's vrijwillige landstorm, doch niet op een verbod van de C.P.N. „Het communisme heeft op zichzelf beschouwd in Nederland geen schijn van kans", zo besloot hij zijn herhaalde malen door stormachtig applaus onderbroken redevoering, „wanneer wij met wortel en tak zijn machtige bondge noot: het dikwijls onder de niet-comntu- nisten heersende defaitisme en pessimis me, weten uit te roeien". Studenten van de Amsterdamse ge meentelijke en vrije universiteiten heb ben in het Concertgebouw een protest vergadering belegd tegen wat een der sprekers, prof. dr. N. Okma, hoog leraar aan de Vrije Universiteit, noem de: „Het misbruik, dat in Tsjechosla- wakije van de democratie is gemaakt, de knechting van een meerderheid, de onderdrukking van de vrije me ningsuiting van andersdenkenden en van de Praagse universiteiten". „Wat in Tsjechoslowakije gebeurt", zo zeide een der studenten, „is een aantasting der levensvoorwaarden, zonder welke wij geen behoorlijke studenten kun nen zijn. Dat wij er onze stem tegen laten horen, spruit niet voort uit zucht ons in het openbaar met de politiek bezig te houden, doch uit de noodzaak tot zelfbehoud". Een andere student maakte bekend, dat het Studentencomité heeft besloten een actie te organiseren, die tot doel heeft alle- Tsjechen, die hun vaderland verlaten, om dat zij onder het huidige regiem niet kun- rien of wensen te leven, materiële steun te verlenen. In het bijzonder hoopte hij, dat de gelden bijeen zouden komen om het de uitgeweken Tsjechische studenten mogelijk te maken hun studie aan een Ne derlandse universiteit te voltooien. Reeds zijn 11700 handtekeningen van studenten uit het gehele land geplaatst op een adhae sielijst voor de Praagse studenten. De rector magnificus van de Gemeente lijke Universiteit prof. dr. G. C. Pleringa, hield een rede waarin hij uitriep: „Deernis is te zwak. Wij moeten hier een getuigenis afleggen, welke door de muren der gevan genissen heendringt. Moge deze samen komst vorm geven aan ons stellig voorne men op de bres te staan voor het vrijheids beginsel, dat ten grondslag ligt aan iedere universiteit, waar ook ter wereld. Voor de verdediging van dit beginsel willen wij beloven eendrachtig, trouw en met bereid heid tot opofferen te strijden". Prof. dr. N. Okma trok een vergelijking tussen het nationaal-socialisme en het commmunisme en zeide. dat men het laat ste het beste kan bestrijden door ontevre denheid te voorkomen. Weerstaan kan men het overigens alleen te vuur en te zwaard. Hij vroeg de Nederlandse student zich thans goed te realiseren dat het op vechten kan aankomen en dat hij „met medewer king van de regering activiteit moet ont plooien". Hij drong aan op herstel van de Een olijke commissie Een speciale commissie van het Amèri.- kaanse Huis van Afgevaardigden voor de hulp aan het buitenland heeft in een rap port verklaard, dat de Sovjet-Unie door middel van het handelsverdrag met En geland bijdraagt tot het succes van het plan-Mafshall, daar met de aanvoer op grote schaal van voedsel op de wereld markt het herstel van Europa gediend is en de last, die op de V. S. drukt, aanzien lijk Verminderd wordt. De conferentie der vijf mogendheden in Brussel zal waarschijnlijk dil weekeinde worden besloten met een alliantieverdrag. Een kijkje in de conferentiezaal. De Belgische premier Spaak presideert. Force Ouvrière naar Londen De Franse vakbond ..Force Ouvrière", die zich afgescheiden heeft van de CGT en de Christelijke Vakbond zullen ieder een delegatie naar de conferentie der vakver enigingen over het plan-Marshall te Lon den zenden. Leon Jouhaux. secretaris-generaal, en Bothereau, lid van het bestuur, zullen de delegatie der „Force Ouvrière" leiden. De „Force Ouvrière" zou. naar zij me dedeelt. reeds 1.300.000 leden tellen. De Christelijke Vakbond heeft ongeveer 900.000 leden. De CGT. die geen delegatie naar Londen zal sturen, zegt 5 millioen leden te heb ben, doch volgens bevoegde waarnemers zou het ledental tussen de 2 en 3 millioen liggen. Wat men wetenschappelijk tot nu toe uitgesloten achtte is gebeurd:, in Diergaarde- Blijdorp te Rotterdam zijn zeventien boa constrictors geboren. Het is nooit eerder voorgekomen, dat boa's zich in gevangen schap vermenigvuldigen. Het woord is aan..„ James Ramsey Ullman: Iets minder te weten en iets meer te begrepen dat is hetgeen waaraan wij, naar mijn mening, de meeste behoefte hebben. (Reader's Digest, Maart 1948). OOK HET DERDE LEEUWTJE GESTORVEN Het jonge leeuwtje uit Diergaarde- Blijdorp, dat in Oude Wetering in een fox- terrier een tweede moeder gevonden had, is niet in leven gebleven. Hoewel het de melk gretig tot zich nam, gaf het plotseling de geest. De leeuwin, die bij vroegere gelegen heden altijd een goede moder bleek te zijn, heeft drie dagen getracht haar jongen te voeden, maar stootte er toen twee van zich af en liet ten slotte ook het derde welpje aan zijn lot over. Een merkwaardig rapport De Commissie voor de Rijksüitgaven heeft een rapport uitgebracht naar aan leiding van de verslagen der Algemene Rekenkamer over de jaren 1945 en 1946. De Commissie steekt de Rekenkamer eerst een pluim op de hoed. Het is haar namelijk wederom gebleken met welke toe wijding en nauwgezetheid de Rekenkamer er naar streeft de rijksadministratie weer te krijgen op een peil, zoals dit in een be hoorlijk geadministreerde staat moet wor den geëist. Was ook op haar gebied tijdens de bezetting een toestand ontstaan, die niet gehandhaafd mocht worden en is nog lang alles niet zoals het behoort, de lezing dei- verslagen wekt ongetwijfeld de indruk, dat ons land op het gebied der rijksadministra tie, niet net minst door de arbeid van de Algemene Rekenkamer, in opwaartse rich ting gaat. De Commissie constateert, dat de ver slagen der Algemene Rekenkamer immer een zeer critische geest ademen. Van de administraties, waarbij alles in orde is, wordt echter nooit gerept. Dit zou kunnen leiden tot een misvatting, ten gevolge waarvan de goede ambjtenaren met de kwade over één kam worden geschoren. Tegen deze misvatting meent de Commis sie te moeten waarschuwen. De Commissie zegt verder, dat men bij het lezen van de verslagen wel zeer onder de indruk komt van het nut van de pre ventieve werking van dp repressieve con trole. Als deze laatste verdwijnt, blijkt, dat de slechte eigenschappen van de mens wel zeer sterk naar voren komen. Men springt dan heel dikwijls op zeer onver antwoordelijke wijze met rjjksgelden om. De Commissie vermag haar mening hier omtrent niet beter uit tc drukken, dan door te verklaren, dat zij zich te dien aanzien geheel achter de „publieke opinie" stelt. Zij wacht verder met grote belangstel ling af tot welke conclusies en opmerkin gen de Algemene Rekenkamer' zal komen als zij de controle der verantwoording van het Militair Gezag 'zal hebben voltooid. „Tendenz om controle illusoir te maken" De Algemene Rekenkamer beklaagt zich over het reeds sedert 1930 opgekomen stneven in verschillende sectoren der uit gebreide rijksadministratie tot het beheren van 's rijks gelden en goederen met behulp van organisaties, aan welke rechtspersoon lijkheid is verleend. De Commissie voor de Rijksuitgaven deelt deze bezwaren ten volle. De Commis sie kan hierin niet anders zien dan een tendenz om de onafhankelijke, buiten de administratie staande contróle der Reken kamer illusoir te maken. De Rekenkamer moet hoe langer hoe meer gaan steunen op de interne contróle der verschillende administraties. Hierdoor bestaat het gevaar, dat de controle der Rekenkamer geheel wordt een contróle op de „interne controle". De Commissie neemt aan, dat de Rekenkamer het met haar eens is, dat zij steeds en overal een geheel zelfstandige contróle moet kunnen instel len. De Commissie brengt ook ter sprake het beheer der marine-goederen en het be heer van gelden en goederen bij de land macht. Bij de marinedienst wordt verklaard, dat de contróle op de voorraden, alsmede op de administratie in de meest uitgebreide zin zal worden uitgeoefend door de ma rine-accountantsdienst. De Commissie vraagt zich af, wat deze dienst dan vroeger deed en welke instantie deze controle toen voor haar rekening had. Wat de dienst van de Kwartiermeester- generaal betreft, wil de Commissie zich ook geheel aansluiten bij de opmerkingen van de Algemene Rekenkamer. Met dit college is zij van oordeel, dat de reorga nisatie van die dienst op de kortst moge lijke termijn moet geschieden. Fraude Uit de verdere mededelingen omtrent de administratie der legergoederen blijkt, dat aan de oude wijze van administreren heel wat onvolkomenheden kleven, waar door hier en daar grote achterstand is ont staan. Zelfs rijst ten aanzien van het ma gazijn van kleding en uitrusting te Am sterdam de vraag, of hier soms fraude in het spel is. Over één punt spreekt de Commissie haar ernstig misnoegen uit. Dit betreft het toekennen van gratificaties aan per soneelsleden der P.T.T. aan wie ten on rechte bedragen waren uitbetaald, zulks „om te voorkomen, dat het te veel genotene moet worden teruggevorderd". De Com missie verwacht, dat dergelijke feiten thans tot het verleden behoren. De Commissie voor de Rijksuitgaven is er van overtuigd, dat met de opsomming van deze gevallen de stof lang niet is uit geput. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de na volgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Serg. W. Pellen, afkomstig uit Leeuwar den. Gesneuveld 29 Februari 1948. Koninklijk Nederlands-Indisch Lcget: Militie-vaandrig infanterie R. C. L. Aer- nout, afkomstig uit Ned.-Indië. Gesneu veld 28 Februari 1948. De Koninklijke Marine heeft in de perio de van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Nog belangrijke meningsverschillen Het Franse persbureau AFP meldt uit Londen, dat de conferentie aldaar over Duitsland Vrijdag na twee lange zittingen practisch geëindigd is. Men is tot overeenstemming gekomen over het federale karakter van Duitsland, over de toekomstige internationalisa tie van het Ruhrgebied en over het met elkaar in overeenstemming bren gen van de economische politiek in de drie Westelijke zones, aldus AFP. Volgens Reuter heeft de conferentie over de toekomst van West-Duitsland haar werk voltooid. Men neemt aan, dat men een grote mate van overeenstemming heeft be reikt over de te nemen stappen teneinde de Franse zóne van Duitsland „op één lijn te brengen" met de Engels-Amerikaanse zóne zonder dat het tot een fusie komt. Waarnemers geloven, dat men een stap nader is gekomen tot een politieke orga nisatie van West-Duitsland en het beheer van het Ruhrgebied, doch dat er nog be langrijke meningsverschillen zijn. Het Oosten afgewimpeld. De Verenigde Staten hebben gisteren het verzoek van Joego-Slavië, Tsjechoslo wakije en Polen tot deelneming aan de thans aan de gang zijnde besprekingen te Londen over de toekomst van Duitsland van de hand gewezen in een nota, die elk der drie landen is toegezonden. In de nota, die aan elk der drie landen is toegezonden, verklaart de Amerikaanse regering, dat de resolutie, die de Poolse, Joego-Slavische en Tsjechoslowaakse mi nisters van Buitenlandse Zaken te Praag hebben aangenomen „zo vele verklaringen bevat, welke niet overeenkomstig de feiten zijn, dat besprekingen over de inhoud der resolutie" geen practisch nut hebben". OVERAL FRAAI VOORJAARSWEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond In de nacht en ochtend nog enkele ver. spreide mistbanken en plaatselijk lichte vorst. Morgen overdag overal zonnig weer met weinig wind en vooral in hei Zuiden van het land hoge tempera turen. 7 Maart: Zon op 7.13 uur, onder 18.30 uur Maan op 6.38 uur, onder 14.29 uur 8 Maart: Zon op 7.11 uur, onder 18.32 uur Maan on 4J 7.uur, onder 15.42 uur y*''*y,T 'V' ■s'rtf.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1