c r Met het oog op Mars Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Carl van Empelen Grote meerderheid in Nederland en andere betrokken landen Radio Moors Twee gewonde schepen in de Noordersluis Vallen Zondag de beslissingen? Sport in het kort PANDA EN DE PROFESSOR JS II* NOC protesteert tegen verhoging der vermakelijkheidsbelasting Wereldnieuws ZATERDAG 6 MAART 1948 IN DE WERELDPOLITIEK: HAARLEMS DAGBLAD ,.Het koloniale tijdperk is ten einde". Dat is <-.>n frase die sommigen onaange naam in de oren klinkt en inderdaad vaak misbruikt wordt om de mogendheden, die toevallig nog een erfenis uit dat tijdperk te beheren hebben, in het vaarwater te zitten. De Russische afgevaardigden ge bruikten haar nog al vaak in de UNO en de Veiligheidsraad en bij voorkeur, wan neer zij kracht kon bijzetten tot de sug gestie, dat de West-Europese grote mo gendheden steunen op een wankel stelsel van kapitalistisch-imperialistische absur diteiten, dat eerstdaags zou instorten. „Het koloniale tijdperk is ten einde" was ook het schild, waarachter communistische raddraaiers in Australië zich verschansten toen zij een motief zochten voor de bena deling van een „kapitalistisch" land als Nederland door weigering om Nederlandse schepen te laden of te ontladen. Bij deze en alle andere misbruiken van de aange- haalde zinsnede mag echter toch één feit niet.uit het oog worden verloren, namelijk dathet koloniale tijdperk inderdaad ten einde is. Want wanneer zich in de we reldgeschiedenis ooit een evolutie duide- lijk en in betrekkelijk korte tijd gedemon streerd heeft, dan is het wel deze geweest. Als een zandstorm over de woestijn is de afkeer van het koloniale systeem over de wereld gegaan en er is geen gebied op de aardbol waar de bewustwording van het feit, dat de verhouding „moederland en kolonie" een verouderde en tot verdwijning gedoemde verhouding is, zich niet een weg gebaand heeft. Dat zij niet overal tot een onmiddellijke en gedecideerde overwinning heeft geleid, is begrijpelijk, wanneer men de strijd beschouwt die in het algemeen het nieuwe steeds tegen het oude te voe ren heeft om zich de plaats te veroveren die het toekomt. Er is echter een verschijn sel, dat bij het doordringen van de a-kolo niale gedachte als éen krachtige katalysa tor heeft gewerkt en dat wellicht voor een groot deel een ontwikkeling zoals die in India, Indonesië, Indo-China, de Philip- pijnen, IJsland, Birma en andere koloniale kwesties is te constateren, heeft bewerk stelligd. Dit verschijnsel zou men kunnen aanduiden als „concentratie-neiging", doch het daarmede niet geheel in zijn strekking en betekenis omvat. Het is, alsof de naties hun bezit in een afgerond geheel willen samentrekken, ook geografisch, misschien om lange en dus kwetsbare verbindings lijnen af te schaffen, maar in ieder geval met de duidelijke neiging tot localisatie, omperking en versteviging van hun bezit en hun wezen. Het is een politieke en in zekere zin ook ethnografische co-haesie, het samentrekken van gelijkgerichte, ver wante en naburige krachten, die zich in hun bundeling automatisch teweerstellen tegen andere groeperingen. Er zijn spre kende en verduidelijkende voorbeelden van. Engeland, met zijn wijdverspreid en verbrokkeld imperium, gaf belangrijke de len prijs aan de nationale inheemse bewe gingen met een merkwaardige en prijzens waardige bereidheid maar toonde als onmiddellijke reactie een sprekende nei ging tot inter-Europese groepering, voor namelijk met die volken, die het econo misch, politiek en geografisch het meest nabij stonden. Nederland, dat vlqk na de oorlog pogingen deed om een oude toe stand te herstellen doch spoedig onder de indruk kwam van de stromingen in eigen en overzees gebied, toonde en toont op het ogenblik de geneigdheid tot diezelfde Europese concentratie, met gelijktijdige belangrijke ontspanning van zijn greep om De radio geeft Zondag HILVERSUM I, 301.5 »L 8 00. 9.30, 13.00 19.30 en 22.30 uur Nieuws. 8.15 Piano. 8.25 Hoogmis. 9.45 Claveeimbel. 10.00 Gereformeerde kerkdienst 11.30 Gewij de muziek. 12.15 Apologie. 12.30 Lunchcon cert. 13 35 Pianosonate, Chopin. 14.00 Luister spel. 14.35 Peter Pears, tenor, Benjamin Britten/piano, Thomas Magyar, viool. Hans Schouwman, piano. 15.15 „Demobilisatie", klankbeeld. 15.45 Platen op verzoek. 16.10 Gumar Knös: Wereldfederatie. 16.25 Vesper. 17.00 Ned. Hervormde kerkdienst. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Sweelinck. 19.15 Kent gij uw Bijbel?. 19.50 Sport. 20.05 Gewone man. 20 20 „Ben Hur", luisterspel. 21.25 Kamer orkest en sopraan. 22 07 Actualiteiten en Avondgebed. 22.55 Handel en Mozart. 23.30 Platen. HILVERSUM H, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 8.00. 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 8.18 Zingende toren. 8.30 Voor de tuin. 8.40 Lichte muziek. 9.15 Bach op verzoek. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 Mozart en Schubert. 10.30 Brieven van Zola. 11.00 Populair con cert. 12 30 Zondagclub. 12.40 Mannenkoor. 13.15 Lichte muziek. 13.50 Spoorwegen spre ken. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Kamerorkest m m.v. Piet Lentz, cello. 15.45 Filmpraatje. 16.00 Dansorkest. 1630 Sport. 17.00 Meisjes koor. 17.30 Ome Keesje. 17.50 Sport. 18.15 In gesprek met de lezer. 18.30 Gelijkenissen.' 19.00 Studiodienst. Prof. G. Sevenster over „De zaligsprekingen". 20.15 Walsen. 20.45 Hersengymnastiek. 21.20 De speeldoos. 21.40 „De kinderen van kapitein Grant", luister spel. 22.25 Rosamunde strijkkwartet van Schubert. 23.15 Tsjaikofski. de „gordel van smaragd" en zijn zeggen schap in de West. Frankrijk spendeerde nog een kostbare strijd en vele levens in Indochina, maar die stuiptrekking van een niet te continueren conservatisme heeft zichzelf reeds door het onbelangrijke re sultaat als overbodig en nutteloos gebrand merkt Datzelfde Frankrijk heeft zich niet verzet tegen het opkomend getij van de Europese concentratie, het levert zelfs de voormannen van de idee der Europese federatie. Als er in Europa koloniale ge bieden van overzeese moederlanden lagen, zouden zij op dit moment door de Europese mogendheden worden aangetrokken als eigen bloed en eigen grond waarschijn lijk onder dezelfde verschijnselen die zich thans voordoen rond de Zuid-Amerikaanse gebieden die in de staatkundige cirkel van Europese mogendheden liggen. Brits-Hon- duras wordt begeerd door Guatemala. Dit land is eenvoudig gegrepen door de con centratiekoorts en het veroordeelt dien overeenkomstig het feit, dat er in Zuid- Amerika een stukje Engeland ligt, als een onlogisch, onnatuurlijk en voor correctie vatbaar feit. Wat het* dan eigenlijk ook is.... Het zal een harde noot voor de Britten zijn, de intimidatie en de dwang te verdragen, waarmede Guatemala pro beert dat stukje Honduras tot zich te trek ken. Maar zy zouden dat stukje misschien liever kwijt dan rijk zijn. Het is econo misch niet de moeite waard, strategisch nog minder en verder helemaal niets. De neiging tot afronding en samentrekking heeft een tijd geleden de Amerikaanse staten in het bekende Pan-Amerikaanse verdédigingspact bijeengedreven en de stukjes land, die daarbuiten vallen door een gril van de historie, zijn doornen in de Amerikaanse ogen. De Zuidpool-kwes- tie tussen Engeland en Chili-Argentinië SMAAKVOL APART BLOEMENMAGAZIJN HEEMSTEDE TELEFOON 2-8 is eveneens uit dit gezichtspunt te ver klaren. „Het koloniale tijdperk is voorbij" Engeland heeft aan de Zuidpool geogra fisch niets te maken. Zuid-Amerika wel. Zuid-Amerika heeft zich geëmancipeerd, het is zelfbewust geworden. Het laat zich geen happen uit het lichaam scheuren en de oude koloniale mogendheden zullen daaraan moeten wennen. Zij zullen ook moeten wennen aan een algehele hergroe pering van hun belangen, potentie er gebieden. Het verkeer en de techniek hebben de politieke achterlijkheid van de wereld verdreven. De oude Europese ont dekkingsreizigers en Pieterszonen Coen hebben geen school meer door gebrek aan leerlingen. Want die leerlingen zouden geen emplooi meer kunnen vinden. Wat of wie zouden zij moeten koloniseren? Mars wellicht, in de toekomst. Misschien ook is dat niet nodig en kunnen wij nog wat van de Marsisten leren. In ieder ge val zou er bij een inter-planetair verkeer één ding duidelijk gedemonstreerd kunnen worden: Dat de neiging tot afronding, sa mentrefcking, de staatkundige co-haesie, een alleszins natuurlijke zaak is, die be sloten ligt in de schepping. Twee bollen in de ruimte. Ieder het zijne en verder een hartelijke omgang met elkaar twee gelijkberechtigden. Als twee mensen die niets over elkaar te zeggen en niets van elkaar te vorderen-- hebben, doch al leen maar op elkaar zijn aangewezen om te blijven leven. Zo zal het eens ook op onze wereld wor den. Maar. voor het zover is zal er nog dikwijls gezegd moeten worden: „Het ko loniale tijdperk is voorbij". J. L. VOOR EEN WESTEUROPEES VERBOND Het Nederlands Instituut voor de Pu blieke Opinie heeft enige weken geleden een enquête voltooid over de veel bespro ken plannen van een verbond tussen En geland, Frankrijk en de drie Benelux-lan- den. 61 van het publiek in ons land is op de hoogte van deze plannen, bleek uit de antwoorden op de N.I.P.O.'s vraag: „Hebt u gehoord of gelezen over de voor stellen van Bevin, de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, om een verbond van West-Europese staten te vormen, bestaan de uit Engeland en Frankrijk en Nederland, België en Luxemburg?" Op de vraag: „Wat vindt u, moet Neder land aan zo'n verbond deelnemen of niet?" antwoordde van de mensen, die erover ge hoord hebben: 64% 18 18% Nederland moet deelnemen; Niet deelnemen/ Geen mening. Reeds in Juli 1946 stelde het Nederlandse Gallup-instituut een overeenkomstige vraag. Toen niet over de voorstellen van de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, maar over het z.g. „Westelijke bloc". On danks het gebruik van dat toenmaals zo impopulaire woordje „bloc" verklaarde 52 23 zich voor tegen (nu 64%) (nu 18%) Ook toen reeds waren „krachtvorming tegenover Rusland en het communisme" en „Eendracht maakt macht" de voornaamste motieven der voorstanders. Alleen de Nederlanders, die in 1946 com munist stemden, zijn ook thans in meer derheid tegen, de aanhangers der andere partijen zijn bijna allen pro. stemden in 1946 op: Maandag 7.00, 8.00, 13.00, 19.00. 20 00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Koor. 7 45 Wijdingswoord. 8.15 Gewijde muziek. 9.00 Haydn. 9.15 Voor zieken. 9.30 Symphonie- concert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Piano. 11.15 Voorlezen. 11.35 Trio. 12.00 Zang. 12.15 Ensembzle. 12.55 Bach-koraal. 13.15 Piano en orgel. 13.45 Koperkwartet. 14,00 Voor scholen. 14 35 Oude muziek. 15.05 iichte muziek. 15.30 Quatre mains. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Brahms 17.00 Voor kleuters. 17.15 Orgel. 17.45 Het rijk over zee. 18.00 Piano. 18.15 Sport. 13.30 Strijdkrachten. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Actueel geluid. 19.45 De rattenbestrij ding. 20.15 Van Beethoven. 21.00 Mej. dr G. H. J. van der Molen: „Vrede als werk der gerechtigheid". 21.30 Hoornkwartet van Mo zart 22 00 Cursus kerkelijk orgelspel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Schaken. 23.40 Ka merkoor. 23.30 Populaire platen. HILVERSUM n. 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00. 8.00. 13.00. 18.00, 20.00. en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Voor zieken. 11.20 Engelse muziek. 11.45 Kort verhaal. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Weer. Voor het platte land. 12.38 Swingkwihtet. 13.20 Tango's en rumba's. 14.00 Gijs Beths. viool, 14.30 School s'" geeft raad. 14 45 „Acis en Galathea" van HJSndel. 16.05 Luisterspel. 16.30 Lichte mu- zii k 17.00 Gespeelde fabel. 17.15 Voor de jeugd. 17 30 Dansorkest. 18.20 Lichte muziek. 19 00 Het communistisch manifest, klank beeld. 19 30 Herm. Schey. bas. 20.15 Cabaret. 20.45 Radio-debat 2105 „Roussalka" opera van Dvorak. 21.45 Metropole-orkest. 22.15 Koos Vorrink spreekt over „Achter het ijzeren gordijn". 22.30 Lichte muziek.23.15 Concert voor orkest van Bela Bartok., 23.45 panzéra zingt. voor tegen. geen deeln. deeln. mening K. V. P 66% 13% 21% P. v. d. Arbeid 70% 10% 20% Anti-Rev 69% 6% 25% C. P. N 13% 84% 3% Chr. Hist 76% 11% 13% P. v. d. Vrijheid 83% 5% 12% De motieven der voorstanders luiden: 21% West-Europese landen moeten zich verenigen tegen Rusland, tegen het communisme; 18% „Eendracht maakt macht", om aan bedreigingen het hoofd te kunnen bieden, e.d^; 10% Economisch nuttig/noodzakelijk; 5% Stap nader tot Verenigde Staten van Europa, tot Europese eenheid; 2% „Wij moeten wel", „kunnen er niet buiten blijven" e.d.; 8% Diverse andere redenen. De tegenstanders van het door Bevin voorgestelde verbond menen: Var. ouds bekend Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem 5% Moeten neutraal blijven, zelfstandig heid niet prijs geven, d.d. Is tegen Rusland/communisme/arbei ders gericht. Andere motieven en geen antwoord. Tegelijkertijd met het N.I.P.'O. interview de het Engelse Gallup-instituut het publiek in Groot-Britatnnië. Daar blijkt 58% van het publiek over Bevin's voorstellen ge hoord te hebben. Over drie aspecten van een West-Euro pees verbond werd de Engelse openbare mening verder gepeild. Van hen, dié met het onderwerp op de hoogte zijn is 83% voor een nauwe economische samen werking in West-Europa, 7% tegen en 10% geen oordeel; 62% is voor een defensief West-Europees verbond, 21% ertegen, 17% geen mening; 43% is zelfs voor een veel nauwer aan eensluiting, die t „common citizen ship", zoals die in het Britse Ge menebest bestaat, insluit, 35% is daartegen, 22% geen mening. Het Franse Instituut voor de Publieke Opinie, te zelfder tijd ook aan het enquê teren, heeft kunnen vaststellen, dat 68% van het Franse volk voor nauwe samenwer king tussen Benelux, Frankrijk, Engeland, Italië en West-Duitsland is (14% tegen, 18% geen mening). Op een andere vraag gaf 63% van het Franse publiek ten antwoord, dat er naar haar mening, een onoverbrugbare scheiding tussen West- en Oost-Europa bestaat. Slechts 14% meent, dat de kloof tussen bei de helften van ons werelddeel nog niet zo diep is. CITY TAX N.V. Telefoon 16.17.2 Rozenstraat 49 DAG EN NACHT (Adv Finse parlementaire meerderheid tegen militair pact met Rusland De parlementsfracties der Finse conser vatieve, agrarische en liberale partijen hebben de staatspresident Juho .Paasikivi meegedeeld, dat zij gekant zijn tegen een militair verdrag tussen Finland en de Sovjet-Unie op de door maarschalk Stalin vorige week voorgestelde basis. Zij vormen de meerderheid in het parlement. Volgens de cohstitutie moeten alle par tijen haar goedkeuring geven, alvorens de regering met onderhandelingen kan be ginnen. De conservatieve en liberale partijen verklaarden, dat „er geen reden is om onderhandelingen voor een dergelijk pact te beginnen. Zij verklaarden voorts, dat zij zich niet zouden kanten tegen een an der soort verdrag. De commissie voor Buitenlandse Zaken van de Finse regering komt heden bijeen om het voorstel van maarschalk Stalin te bespreken. DE KLAP IN DE MIST Eemland99 en Ossendrechtnaar Amsterdam (Van een verslaggever) In de grote kolk van de IJmuider Noor dersluis lagen Vrijdagmiddag twee toege takelde schepen: de witte „Eemland" van de Koninklijke Hollandse Lloyd en de som ber-zwarte „Ossendrecht" van de stoom vaart maatschappij ..De Maas". In de mistige nacht van Donder dag op Vrijdag hebben deze twee knapen respectievelijk 4188 en 5207 bruto regis- terton elkaar zwaar beschadigd: de „Eemland" lag bij de boei, even buiten de pieren voor anker, toen de „Ossendrecht" aan het achterschip met een hevige slag op haar in voer en de scheepshuid van de aangevarene door de steven van de „Os sendrecht" aan stuurboordszijde als een hlad papier werd afgeschilferd, zodat de stokersverblijven en de proviahdruimte bloot kwamen. De „Ossendrecht" kreeg door de klap, die zelfs in IJmuiden hoorbaar is geweest, een gapende scheur aan de rechter voorkant, maar beide beschadigingen waren ver bo ven de waterlijn, zodat sleep- of redding- bootassistentie niet nodig was. Op het moment dat de onfortuinlijke sto mers in de grote sluis geschut werden om naar Amsterdam te varen, waar zij gelost worden, passeerde de Duitse coaster „Methan" de middensluizen. Dit scheepje liep enige tijd geleden tijdens een botsing met een Engelse vrachtboot een zwaar ge deukte neus op en zo herbergden de sluizen op dat moment drie gekreukelde zeesche pen. Waaruit blijkt, dat het de laatste tijd op de Noordzee wel „druk" met de onge lukken is. „Het leek wel een mijn" Toen de „Eemland" met haar zware wonde in de sluis lag, hebben wij de stoker Flandua, die op het moment van de aan varing net een paar minuten te kooi lag, naar zijn ervaringen gevraagd en hij ver telde van de „doffe dreun", die hem uit zijn bed slingerde en de directe gedachte aan een ontploffende myn. Deze gedachte flitste trouwens kapitein Schuite ook direct door het hoofd, toen de schok hem eveneens tegen de grond slinger de. Het grootste gedeelte van de bemanning heeft trouwens na het ongeluk naar de zwemvesten gegrepen, omdat een explode- Voetbal Twee kampioenen in Haarlem" Twee kam pioenen in Rotterdam? Een kampioen in Haarlem en één in Rotterdam? Deze vragen zijn in de afgelopen week veel gesteld. Aan £en voorspelling durven wij ons niet wagen. >e kans bestaat echter, dat de beslissing Zondag nog niet gevallen is. want Haarlem en Xerxes kunnen gelijk eindigen, evenals EDO, Feijenoord en zelfs DFC. Met spanning wachten wij de resultaten af. VSV en Stormvogels, die respectievelijk tegen De Volewijckers en DWS spelen, heb ben het rustiger. Mogelijk eindigen de ont moetingen in een gelijk spel. Van belang is de wedstrijd RCHSW in de tweede klas niet, maar mogelijk zullen de Haarlemmers trachten de Schiedammers de eerste nederlaag in dit seizoen toe te bren gen. Voor De Kennemers staat een belang rijke ontmoeting op het programma, n 1. een uitwedstrijd tegen Scheveningen. Wordt ver loren, dan zullen de Beverwijkers op de laatste plaats eindigen. Velsen trekt naar DCV. In de derde klas wordt het restant-van de ontmoeting BeverwijkRipperda gespeeld op het terrein aan de Schalkwijkerweg. Met de stand 21 voor Beverwijk wordt begon nen. De strijd duurt 25 minuten. De strijd in de Noordelijke eerste klas zal beslist worden. Heerenveen, dat een voor sprong heeft van één punt, krijgt Be Quick in de laatste competitiewedstrijd op bezoek. Zullen de Groningers voor een verrassing zorgen? SAMENSTELLING VOORLOPIG H. K. B.- TWAALFTAL. Zondagmiddag 7 Maart speelt een voorlopig twaalftal van de Haar lemse Korfbalbond een oefenwedstrijd tegen Sport Vereent 2. De ploeg is als volgt sanjen- gesteld: Aanval. Dames: A. Stijger en J. Wehnes (beiden Haarlem); heren: Ch. v. d. Kamp en J. Drogtrop (beiden O'kwartier). Midden. Dames: M. Oudejans (Aurora) en W. Jansen (Watervliet): heren: K. v. Dijk (Aurora) en W Berghuvs (Watervliet). Ver dediging. Dames: J. BoxmanWesseling en B. HoferTrap (beiden N. Flora); heren: J. Thuis (N Flora) en W. v. d. Bel (Animo Ready). Reserves: Mej. E. Eekhout (Haarlem) en H. Thuis (N. Flora). VOETBALCOMPETITIE OP 14 MAART GAAT DOOR. Voor Zondag 14 Maart, als te Antwerpen de .landénwedstrijd België Nederland wordt gespeeld, welke per radio zal worden uitgezonden, heeft het bestuur van de KNVB een normaal competitiepro gramma vastgesteld, met dien verstande, dat de clubs, die spelers voor het Nederlands elftal hebben afgestaan, vrijstelling verkrij gen De bedoeling is om de competitie zo snel mogelijk te besluiten, ten einde een aan vang te kunnen maken met de bekerwed strijden. 24. De zwarte gedaante sprong uit één van de brandende ramen en maakte zich uit de voeten met de uitvinding onder zijn armen geklemd. Zo zag Panda hem uit de rook te voorschijn komen en h\j begreep onmiddellijk, wat er aan de hand was. „Die schurk heeft brand gesticht om het appa- rnnt gun p L-imnorj etijhjm ninmpalrfp hij. ^yDe schurk! DedeVerdere woorden ontbraken hem. Panda was spra keloos van woede. Maar hij begreep^ wat hem te doen stond en terwijl in de verte een brandweerauto loeiend naderde _en de professor op de straal flauw viel, zette Panda de laffe dief na. Hélaas, de boef had een te grote voorsprong en hij kon zó hard lopendat Panda alleen maar het nakijken had. Daar kwam bij dat alle voorbijgangers en politie-agenten naar hei brandende huis liepen en dat er dus geen steun voor hem was. Eén van de brandweerlieden bracht intussen 'met een emmer water de bewus teloze professor by..*. rende mijn niet uitgesloten werd geacht. Het is nog niet bekend, waar de schade aan de schepen hersteld zal worden. De Scheepvaartinspectie heeft het geval in onderzoek. TaxiBei 13 OOO DAG EN NACHT Voor. en nadelen van het stopperspil-systeem De voetbalclub „Bloemendaal" had een prachtig intiatief genomen door de heren A. Cassee en ir. A. van Emmenes uit te nodigen hun mening te uiten over het stopperspil- systeem. In de Tuinzaal van het Concertge bouw kwamen Vrijdagavond velen bijeen, waaronder bestuursleden van de afdeling Haarlem van de KNVB, vertegenwoordigers van vele clubs en bekende voetballers uit het district Haarlem. Allen hebben met be langstelling geluisterd naar de argumenten van ir. Van Emmenes. die een voorstander van het systeem is en naar die van de heer Cassee, die er tegen is. De voorstander was het eerst aan het woord en hij meende, dat als men de praktijk nagaat het systeem het gewonnen heeft. Kijk maar naar het buitenland, waar de stopper- spil op de meeste voetbalvelden optreedt en lees de uitspraak van de Technische commis sie van de KNVB, die meegedeeld heeft, dat zij het systeem doorvoert. De heer Van Em menis ging uitvoerig in op de ontwikkeling van het systeem. Daarbij herinnerde hij aan de instelling van de buüenspelregel in 1867 en aan de wijziging er van in 1925. Arsenal paste in 1930 het s.s.s. toe en zijn landgeno ten en daarna de voetballers in andere lan den, waaronder Nederland, volgden het voor beeld. Na de nederlaag van Huddersfield heeft de technische commissie van de KNVB het systeem v'oor de Oranjeploeg voorge schreven. De heer Cassee vroeg zich af. op spelers, die het systeem in hun club spelen, wel voor hun plezier naar het voetbalveld gaan. Hij meende van niet. Het spel is ruwer gewor den. Daarom moeten amateurs het orthoduxe spel handhaven en het systeem overlaten aan beroepsspelers. De heer Cassee merkte op, dat de meeste spelers in de eerste klas on voldoende technisch geschoold zijn. Het koppen, schieten en plaatsen is vaak zeer slecht. De clubs vechten om kampioen te worden of om te trachten niet te degraderen. Er heerst dus een pijnlijke noodzakelijkheid, om te winnen. Materialisme treedt op de voorgrond, de paedagogische kant van het voetb»! raakt achterop.en ook worden de straflijsten steeds groter. Ir. Van Emmenes heeft opgemerkt „wij moeten meegaan, om niet achterop te komen", doch dat achtte de heer Cassee niet juist. Een voetballer moet voor zijn plezier blijven spelen. In het tweede deel van de bijeenkomst, welke onder leiding stond van de heer G. Voogd, zetten de sprekers "hun standpunten nog eens nader uiteen. DERDE TESTMATCH WEST INDIë— ENGELAND. Engeland scoorde in totaal 111 runs in de eerste innings, nadat de West- Indiërs hun innings gesloten hadden op 297 voor acht. De follow-on leverde Engeland 226 voor zes op, waarna de strijd tot Zaterdag gestaakt werd. ZA Ve Tandarts zei: „Gaat u nou e en doet u nou niet zo krampachtig; is er nou voor reden om zo raar te en mond wijd open, nee. w ij c Tandarts rommelt in een grote, platte Onheilspellend geluid van allemaal s! Geei op staal. En ik maar met een klem in mond en maar slikken en rechts-onj langs kun je dan precies in die la kij) niet wel duizend gemene, spitse, felle priemen en boor-dingen en he precies of je aan het achterhoofd en nek van Tandarts kunt zien dat hij voren grijnst, wanneer hij de lekke scherpste, puntigste van alle duizend g gen voorzichtig uitkiest en prachtij 't zicht op een porceleinen plateat rangschikt. Nou, zegt Tandarts ondertussen, denkt u nou van Praag? En wat vind nou van die Russen? U, als journalist, n daar meer van weten dan een doodge» tandarts. Maar ik vind het maar niks. In Pal En „u" ligt met een beklemd mui achterover de tong ferm naar beneden drukt en proppen watten en droog slik! ge kunt alleen een vreemd en dierlijk luidje achter uit de keel maken en denk dat er nu een ijzeren gordijn hangt tusj de buitenwereld en dat arme kereltje, die stoel achteloos achterover gesme) die de hele wereld vergeten heeft om zere bekje van hem en die kiezen, die hele wereld zijn nu en dat alle tandart op een hoop gedreven en geïsoleerd mg ten worden en tot overgave gedwonget Eigenlijk moest ik niet meer werk zegt Tandarts. Alles wat er binnen k gaat toch naar Lieftinck. Maar wat u. Ik houd van mijn vak, het is een is en verantwoordelijk en meeslepend vak en hij zoekt een vilein boortje uit en schittert iets onzegsbaar in zijn ogen, wj neer hij dat vlak voor uw arm en op> gesperd gezichtje lekker gaat schroe: Ha in dat ding, dat voor mijn ogen bung Tandarts kan het boren niet laten. Stalin kan het veroveren niet laten, 21 Tandarts. Dat zit zo'n man in het blo Hij gooit zijn,slachtoffers op hun rug, vn heer die door angst gedreven vrijwillig hem komen. Vrijwillig, weet u en d wordt ze de mond gesnoerd. En dan beg het uithollingsproces, zegt Tandarts, hebben we altijd gezien. Ge gorgelt een beestengeluid achter een verdroogde keel vandaan. De kle men gaan wat schuiven en drukken opl kakement van binnen. Ge ziet een plafond en boomstruiken boven het mi glas. Kale takken, die zoals de dichts willen zich wanhopig naar de graui winterhemel strékken. Neen, zegt "Tandarts, terwijl hij een gel uw mond in dryft, deze wereld is nü Maar er is iets van vreugde achter 2 brillèglazen. Hij heeft haren in zijn ne: gaten. Hij speelt wat met die vileine pe terdingen. Deze wereld is niks meer. zo krampachtig doen, uw lichaam ontspa nen. Ik zal u even pijn moeten d<?en. All gaat toch naar Lieftinck. eliJK flec Ve st CHIN. IND. REST. HONGKON HAARLEM, Smedestraat 21, Telefoon 213 (Adi In een bijeenkomst met de voorzitters van de nati.onale sportbonden, op initiatief van het N. O. C. gehouden, is fel geprotesteerd tegen het voornemen van B. en W. van Am sterdam, inzake de verhoging van de verma kelijkheidsbelasting. De gemeente Amsterdam wil verder gaan dan de normen, neergelegd van regerings zijde in een brief aan de gemeentebesturen. De regering staat namelijk op het standpunt, dat behalve een verhoging van de vermake lijkheidsbelasting op entréeprijzen voor dancings-nachtlokalen e. d. ook sportwed strijden met een overwegend sensationeel karakter hiervoor moeten worden belast. In een bespreking met de heer Lotsy achtte deze het onjuist, om voetbalwedstrijden hieronder te rangschikken. De recettes van sportwed strijden in het algemeen komen ten goede aan de nationale sportbonden en worden ge heel ten bate van de jeugd besteed, hetgeen volgens de mening van de heer Lotsy nood zakelijk is, aangezien regerings- en gemeen telijke autoriteiten door verschillende om standigheden onvoldoende steun verlenen aan de lichamelijke opvoeding en de sport. De voorzitter van de K.N.V.B. verklaarde, dat de voetbalbond alles zal doen om dit plan van de gemeente Amsterdam te doen torpe deren en hij sprak als zijn mening uit, dat de K.N.V.B. op deze wijze geea interesse meer had voor de mogelijkheid. Om in de toekomst belangrijke wedstrijden in de stadions der grote steden te laten spelen. Hij betreurde het voorstel van B. en W. van Amsterdam te meer, aangezien het initiatief van verhoging der vermakelijkheidsbelasting op sportwed strijden is Uitgegaan van de stad, waar het Olympisch Stadion is gelegen. Dit seizoen zullen de grote wedstrijden gewoon doorgang vinden, aangezien het besluit van verhoging der vermakelijkheidsbelasting, indien het ge nomen wordt, pas 1 September a.s. zal wor den ingevoerd. Mocht het van kracht worden, dan zullen de landenwedstrijden naar de provincie ver- Slechte start van „Haarlem" Hoewel in de tweede klasse C de uitslag Kennemerland IIDe Torens I nog niet definitief is, (voorlopig 35). is het zeker, dat Kennemerland II degradatiewedstrijden moet spelen. De Torens I is n.l. 'zéker van gelijk spel. en dit is net voldoende om de dans te ontspringen. In de 3e klasse A besloot Bloemendaal III het seizoen met een nederlaag van 6'43'v tegen Hoogovens II. In de 3de klasse B ontweek Spaarndam in zijn laatste wedstrijd nog net het gevaar, door PEN met 5Vi4"j te kloppen. Laatst genoemde vereniging zal de gang van zaken wel minder kunnen waarderen, want zij is nu gedoemd tot het spelen van degradatie wedstrijden. ASC IV werd kampioen van de vierde klas B en Haarlem VI in de vierde klas E. Haarlem I is de selectiewedstrijden om het kamipoenschap van de NHSB slecht begon nen De Haarlemmers kwamen tegen Caïssa met niet minder dan 30 achter te staan Het plein voor hun moreel, dat zij daarna dapper volhielden. De achterstand werd ver kleind tot 32, bij welke stand werd afge broken. De Haarlemmers hebben nog een kleine kans op een overwinning. CANADEZEN KOMEN NAAR NEDER LAND. Zondagavond wordt op de Hoky in Den Haag een wedstrijd gespeeld tussen eer, Nederlandse bondsploeg. die vermoedelijk versterkt zal worden door de opneming van Andreola, en de Olympische ploeg van Canada. huizen ofzo besloot de heer Lotsy, het geheel niet meer worden gespeeld. De Nederlandse ploeg, welke deel nemen aan de Olympische Spelen te Lond; zal 150 tot 175 personen omvatten, de officii inbegrepen. Onder officials worden beha! de vertegenwoordigers van het comité z« verstaan de chef de mission, de diverse cht d' équipe, de trainers, masseurs, een ar hoefsmid, kok, enz. Op het ogenblik hei het N. O. C. gelden beschikbaar voor a ploeg van 80 personen, doch door het nemi van verschillende maatregelen wil trachten de nóg ontbrekende gelden bij te brengen. Op de Olympische dag worden geen wl lerwedstrijden gehouden, om bij de wiele baan tribunes te plaatsen. De toeslag, geheven op de entréeprijzi van de landenwedstrijd NederlandZw den. zal ten goede komen aan de uitzendii van Nederland naar Londen. Men neemt aa dat hierdoor een extrabedrag zal worden ve kregen van ongeveer f30.000. Weg er mee. Een Luikenaar kwam kort de bevrijding op oneerlijke wijze het bezit van een bundel aandelen waarde van frs. 600.000. Gezien wijze waarop hij de aandelen had vei kregen, kon hij deze bij de blokkering! maatregelen van minister Gutt ni( aangeven. Toen de man dezer dage van de politie het bevel kreeg zich het bureau te melden, wist hij, dcx schrik bevangen, niet beter te doen da het hele pakket aandelen maar in kachel te stoppen. Sleutelgeld. De candidaat-huurder van huis aan de Indramajoeweg (wijk Mee teng. Batavia) deed bij de politie aar gifte. dat een tussenpersoon, die hei het huis had aangeboden, een sleutel geld verlangde van 12.500. Verdrag. 50.000 mensen trokken Vrijd: zwijgend door de straten van Bagds als teken van rouw over de slachtoffei van de demonstraties tegen het Brits Iraakse verdrag, dat aan het begin va dit jaar te Portsmouth getekend wen Door enkelen werden spandoeken mee dragen met de eis, dat het verdrag me Engeland van 1930 nietig verklaard de Britse troepen teruggetrokken zou den worden. Jeugd. Ongeveer drie millioen Polen, circ het achtste gedeelte van de gehel Poolse bevolking, komen in aanmerkin voor de lichamelijke en militaire leiding in de pas ingestelde dienst v de Poolse jeugdorganisatie. De dienst de organisatie is verplicht voor all jongelieden van beide geslachten. Gek of niet. De politie van New Yor heeft een afschrift in handen gekrege van een plan tot het opblazen New Yorkse spoorwegstations, veer boten en krantengebouwen. Men ge looft, dat het plan gerijpt is in he brein van pen* krankzinnige. Niettemii worden de in het plan aangemerkt objecten streng bewaakt H!

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2