Het M.O. in Haarlem en omgeving P. SCHOEN Meubilering Kort en Bondig zelfstandige confectie-etaleur ZATERDAG 6 MAART 1948 HAARLEMS DAGBLAD Geen aanstelling meer van onbevoegde leerkrachten Wij ontvingen van het Haarlemse ge meente bes tuur de volgende mededeling: Ook in Haarlem en omgeving wordt de algemene ontwrichting van het Voorberei dend Hoger en het Middelbaar Onderwijs merkbaar. Het feit dat de universiteiten weinig leraren meer afleveren en dat tege lijkertijd verscheidene leerkrachten een werkkring buiten het onderwijs zoeken, heeft allereerst vele scholen „in de pro vincie'' in moeilijkheden gebracht, maar h£t laatste jaar blijkt het ook in onze om-, geving onmogelijk bevoegde leraren te krij gen. Aan alle scholen doet zich nu het ver schijnsel voor, dat er les wordt, gegeven door.,personen, die daartoe geen bevoegd heid bezitten'. Veel studenten geven les, hoewel zij nog slechts candidaatsexamen hebben afgelegd of een A-acte hebben be haald. Op die wijze wordt het leraarsambt tot een „baantje", dat men waarneemt om wat bij te verdienen en dat men veelal niet -meet ambieert zo spoedig men werkelijk afgestudeerd is en een betrekking buiten het onderwijs kan krijgen, die wel behoor lijk gehonoreerd wordt. Bij andere studie richtingen is het uiteraard onmogelijk, dat men de praktijk ingaat voor men met. zijn studie klaar is, men denke aan medici, theologen en juristen, maar de nood aan leraren heeft er toe geleid, dat de norm hier losgelaten is. En dit geschiedt, hoewel universiteiten cn hogescholen steen en -been klagen over de daling van het gehalte van de studenten, die aankomen. Deze feiten hebben de aandacht getrok ken van het Gemeentebestuur van Haarlem. Het college van Burgemeester en Wethou ders is van oordeel, dat met alle kracht gepoogd moet worden het goede peil van het Haarlemse onderwijs te behouden. Daarbij doet zich de vraag voor, of mag worden voortgegaan met het aanstellen van leerkrachten, die niet bevoegd zijn tot les geven aan inrichtingen van voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. Na ampele overweging is besloten in de komende cur sus slechts bij zeer hoge uitzondering, in zeer bijzondere gevallen, leraren te benoe men, die niet afgestudeerd zijn. Slechts op die wijze kan het onderwijs op peil worden gehouden. De omstandigheden zijn van dien aard, dat het stellig niet zal gelukken aan alle scholen in alle vakken onderwijs te doen geven. Het Gemeentebestuur is er zich van bewust, dat dit een ernstig feit is, doch voor alles dient er voor gewaakt te worden, dat het onderwijs, dat wordt Geen zorgen over gordijnen meer. Glas in lood in Uw bovenlichten dat is af! En onze prijs valt U mee Aiti.ïiR shilivtiT ÓASTH^lSVEST.ij' ;HATELtdSPl» •Teraardebestelling Zuster A. A. Breda Kleynenberg Zeer velen waren Vrijdagmiddag op de Algemene Begraafplaats te Heemstede bijeen, om de laatste eer te bewijzen aan het stof felijk overschot van Zuster A. A. Breda Kleynenberg, oud-besturende Zuster van de Christelijke Vereniging voor de Verpleging van Lijders (essen) aan vallende ziekte. Te voren was onder leiding van ds. Ten Kate in het Rusthuis van de Zusterkring aan de Hazepaterslaan een rouwdienst gehouden. In de aula op de begraafplaats sprak de heer H. J. Voors, namens bestuur, directie en bewoners een woord van dank voor het vele werk, dat Zuster Breda Kleynenberg heeft gedaan. Bijna dertig jaar heeft zij leiding gegeven in Bethesda Sarepta en daarbij heeft zij liefde verspreid. Grote hulp had zij aan wijlen Zuster Matje. De heer Voors herin nerde aan een bijdrage van de overledene in een jubileumuitgave van de vereniging. Zij schreef onder de titel „De liefde vergaat nimmer meer" over zuster Matje op treffende wijze. Het bestuur meent te mogen jfeggen van Zuster Breda Kleynenberg, dat wat zij toen over zuster Matje schreef, ook voor haar geldt. Vijf en twintig jaar geleden legde zij haar taak neer en vestigde zich in Den Haag, om haar krachten te geven aan zwakkeren en de jeugd. In het begin van de bezetting is zij in Haarlem teruggekeerd en werd opge nomen in de Zusterkring. Zij nam daarin een belangrijke plaats in en nu zij onverwacht overleden is, laat zij een leegte achter. Nadat op het orgel Gezang 148 was ge speeld en bij het uitdragen Gezang 300 vv.erd de kist in de groeve neergelaten. Ds. Van Dorp, verbonden als predikant aan de In richtingen. las een gedeelte uit de Bijbel, waarna hij het „Onze Vader" bad. Een familielid dankte voor de blijken van deelneming. Fietsrijders, houdt reclits van de weg! In de komende weken besteedt (Je Haar lemse politie speciale aandacht aan net lang zame'verkeer. Fietsrijders moeten réchts van de weg blijven, voetgangers behoren de rijweg loodrecht over te steken, het snelver keer heeft de voorrang voor het langzame verkeer op hoeken van wegen, welke geen voorrangswegen zijn en het is verboden, dat drie fietsers naast elkaar rijden. De wégge bruiker kent de regels van het verkeer wel. maar hij past ze niet altijd toe. Op spitsuren zal de verkeerspolitie er met een microfoon op uit trekken. Vrijdagmiddag geschiedde hot. voor het eerst en het bleek, dat fiets rijders aan de regels herinnerd moesten worden. De politie waarschuwt niet alleen, doch maakt tegen overtreders ook proces-verbaal op. Deze ontvangen tevens een briefje, waar op de fouten vermeld staan. Dos avonds lét de politie speciaal op de verlichting van de fietsen. Vaak gebeurt het nog, dat fietsers geen achterlichtje hebben. Werd Johan Veiinema in Haarlem gezien? De politie zoekt nog steeds naar de sinds 12 Februari vermiste 11-jarige Johan Ven- noma uit Amsterdam. Zij heeft thans een onderzoek ingesteld naar aanleiding van de verklaring van een Haarlemmer, die meent op Zondag 15 Februari»het knaapje gezien te hebben. Het was in gezelschap van een man. Beiden reisden per tram van Haarlem naar Bennebroek. Uit het gesprek tussen het jongetje en zijn begeleider leidde de Haarlemmer af, dat zij niet bij elkaar be hoorden De Amsterdamse politie heeft de Haar lem m-.-r ten foto van Johan Vennema ge toond Hij kon echter met met zekerheid verklaren dat het jongetje in de tram de vermiste is geweest. gegeven, goed is en dat het niveau van de lessen niet daalt. Het Gemeentebestuur heeft contact ge zocht met de rectoren en directeuren van de bijzondere middelbare scholen in Haar lem en omgeving en deze hebben na over leg met hun besturen allen zonder uitzon dering verklaard de komende cursus een zelfde gedragslijn te zullen volgen. Op deze wijze hoopt men te bereiken, dat het mid delbaar onderwijs, dat in Haarlem en öm- geving wordt gegeven, op peil blijft. Het valt echter te voorzien, dat: in een aantal, misschien zelfs in vele vacatures niet zal kunnen, worden voorzien en dat vervult allen, die in deze verantwoordelijkheid dragen, met grote zorg. Film EVANGELIE EN WERELD 9 en 10 Maart, Wilhetminakerk. Ged. Oude Gracht 57-59, aanvang 8 uur. Massa-vervoer per N.Z. H. Conducteurs op lijn 3 Vannacht zijn niet minder dan 16 trein stellen van de N.Z.H. in bedrijf ter verwer king van 3000 deelnemers aan de Stille Omgang. Op het traject Zandvoort-Amster- dam zullen tien vierwagenlreinen rijden, waarvan er vele twee tot drie „slagen" maken. Een slag is een rit heen en terug. Zes treinstellen bedienen het baanvak Lei- den-Haarfem en bovendien vertrekt een autobuscolonne uit De Zilk. Groot materiaal voor Rjii 3 De eerste Crossleys met 42 zitplaatsen zijn thans in de remise aan de Leidsevaart aangekomen. Zij zullen spoedig op lijn 3 in dienst gesteld worden. De rit op deze lijn kan door deze wagens, die een con-, ducteur „aan boord" krijgen, aanmerkelijk versneld worden. De capaciteit van deze lijn stijgt nu tot-50 reizigers per tien minu ten. (Thans 38 reizigers). Nachtdienst apotheken Firma Duym en Keur, Keizerstraat 6, telefoon 10378. Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, telef. 10045. Marnix Apotheek, Marnixstraat 65, telef. 23525. Spoedvergadering der brandstoffenwerkers De Centrale Bond van Transportarbei ders, afdeling Haarlem, heeft de leden Brandstoffenwerkers opgeroepen voor een spoedvergadering op Maandag 8 Maart in. gebouw „Cultura". Wij vernamen nader, dat gebleken is, dat de brandstoffenhandelaren wel geneigd waren aan de op de lonen en andere ar beidsvoorwaarden betrekking hebben eisen van de brandstoffenwerkers tegemoet te komen, doch dat men de uitspraak van het College van Rijksbemiddelaars wil af wachten. Op de vergadering vdn Maan dag zal moeten blijken of de brandstoffen werkers hiermee accoord gaan. De Unie „Verkeer" heeft geadviseerd de aangekondigde staking der brandstof fenwerkers onder deze omstandigheden niet te laten doorgaan. Britse koninklijke familie weer op reis Volgens een op het Buckingham Palace uitgegeven verklaring zullen koning George, koningin Elizabeth en prinses Margaret van Engeland in het begin van het volgend jaar een bezoek aan Australië en Nieuw-Zeeland brengen, zulks op voor stel van de premiers der beide dominions. De reis zal per schip worden gemaakt. Gymnastiek Jaarvergadering „Turnlust" In de jaarvergadering van de gymnastiek vereniging „Turnlust", welke onder leiding van de heer A. Wildschut stond, werden de verslagen uitgebracht. Ze getuigden van grote activiteit van het bestuur en de adspi- ranten-commissie. Door het/pptreden in dc Sportweek dat een succes was. steeg het ledental. Een verteranenafdeling is op 1 Januari opgericht en de oprichting van een afdeling dames seniores is in voorbe reiding. De technische resultaten waren in en buiten Haarlem zeer goed geureest. Ook werden weer na 10 jaar-met de wandelsport goede resultaten bereikt. In de onderlinge wedstrijden wonnen de bekers-mejuffrouw A. v. d. Vliet en de heer J. Roodenburg. De af tredende best.uurs- en commissieleden wer den bij acclamatie herkozen. De jaarlijkse Propaganda Uitvoering is bepaald op 13 Maart. Toneel ..Het hui? der illusies" Jubileumvoorstelling van Louis van Gasteren Hedenavond viert de voortreffelijke toneelspeler Louis van Gasteren in de hoofdstedelijke schouwburg zijn zestigste verjaardag met een voorstelling van- de tragi-comedie „Het huis der illusies" door Peter Ustinov, waarvan gisteren te Haar lem een soort openbare generale repetitie werd gegeven. De keuze van dit jubileum stuk is geheel in overeenstemming met zijn artistieke voorkeur om de individuele pres tatie dienstbaar te maken aan het totaal beeld van de opvoering. Van Gasteren acht zich nimmer te hoog voor het vervullen van een bescheiden opdracHt. De dikwijls door hem geciteerde uitspraak dat er geen kleine rollen, maar wel kleine acteurs be staan, is.door zijn voorbeeld voorgoed be wezen, omdat hij er keer op keer in slaagde met het volledig gebruik van zijn persoon lijke stijlmiddelen betrekkelijk onderge schikte karakters als creaties te -laten ver schijnen. Zo ook ditmaal. Men ziet hem niet in een grote hoofdrol, omringd door enige minzame collega's, die zich uitsloven voor de gelegenheid, doch als een onmis baar element in een stemmingsbeeld, dat slechts kan bestaan bij de gratie van even wichtig ensemblespel. „Het huis der illusies" is de eersteling van de veelbelovende acteur en auteur Peter Ustinov, geschreven in diens twintig ste levensjaar. Het is geen sterk stuk. Mer. kan het eigenlijk nauwelijks een gewoon drama noemen, omdat er slechts eenmaal en dan nog vrij armzalig., een poging wordt aangewend om een rechtstreekse handeling in het spel te brengen. Als zedenschilde ring echter is het frappant geslaagd. In van geestig observatievermogen getuigende zeer natuurlijke dialogen worden de reacties beschreven van 'een kolonie naar Engeland uitgeweken Russen op het ontstaan en het verloop van de jongste wereldoorlog. De oudere generatie hoopt op herstel van het oude régime en ontwerpt even machteloze als verouderde plannen ter bevrijding van het lieve vaderland, de jongeren daaren tegen kiezen de partij van het nieuwe bewind. Naast Louis van Gasteren, als de oude generaal die eenzelvig droomt van de won deren die hij met één divisie paardenvolk tegen de op en top gemechaniseerde Sovjet- Unie zou kunnen verrichten, trekt vooral Jo Sternheim de aandacht door zijn mees terlijke uitbeelding van een in meditatie vergrijsde admiraal, die roomsoezen ver kiest boven alle grauwe theorie en tot aan zijn dood.de hemel blijft danken voor zijn gevoel voor humor. Eveneens opvallend is de tot in minuscule onderdelen fijnzinnig verzorgde voorstelling door Frits van Dijk van een seniel geworden choreograaf in ballingschap. Van de overige medewerkenden, die de contrasterende kleuren in het rumoerige milieu aanbrengen, overtreffen Hetty Beck. Nelly Ernst, Marie Hamel, Lo van Hens- bergen en Cas Baas de reputatie van het Amsterdamse Toneelgezelschap. Ik kan mij levendig indenken dat acteurs met veel genoegen in dit stuk optreden, want Peter Ustinov heeft op bijna al zijn medescriben ten voor dat hij uiterst dankbare rollen kan schrijven. De uitvoerenden hebben meer reden tot erkentelijkheid jegens hem dan de toeschouwers, hoewel zijn magistrale karakterschetsen ook voor laatstgenoem den veel vergoeden van zijn schromelijk tekort aan doelbewust geconcentreerde verhaaltechniek. De regie van A. Drefesne heeft het spel voortdurend levendig ge houden. Alle bedrijven eindigen echter als een nachtkaars, die aan een hevige tocht heeft blootgestaan. De vertaling is van Paul Huf, het bohémien-achtige décor van Louis Richter. Na afloop kreeg Louis van Gasteren een kleine voorproef van wat hem vanavond, te wachten staat, toen de heer J. B. Schuil hem met enkele van hartelijke waardering getuigende woorden een geschenk aanbood uit naam van vrienden en bewonderaars hier ter stede. De spreker memoreerde en kele hoogtepunten uit de loqpbaan van de geestdriftig gehuldigde acteur, die men ver leden week in deze kolommen uitvoerig vermeld heeft kunnen vinden. Het ge meentebestuur liet een bloemenmand aan dragen als tolk van waardering. DAVID KONING. TENTOONSTELLING NEDERLANDSE VROUW 1898/1948 Het Comité herinnert de vrouwen van Haarlem eraan dat slechts "e^urende de maand Maart gelegenheid bestaat haar be langstelling voor de tentoonstelling te tonen in de vorm van een kleine gave en het plaat sen van haar handtekening. Komt dus allen zo spoedig mogelijk naar hét tentje op de Grote Markt, waar de gehele dag iemand aanwezig is. OPKLAPBED 1 persooos ƒ55.— spaarnwouderstraat 130 (Adv.) Predikbeurten HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Zaterdag 7.30: Consistoriekamer. Ds. E. Dijk huis, Avondgebed. Zondag. 10: Geen delist. Zie Bakenesserkerk. 4: Liturgische <9Dds- dienstoefening voor doofstommen en slecht horenden. 7: Geen dienst. Zie Nieuwe Kerk. Nieuwe Kerk. Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. W. J. van Elden, H. Doop. 7: Ds. J. Salvei Hoofddorp. Noorderkcrk, Velserstraat. 10. Ds. P. J. Mackaay. 7: Ds. E. Dijkhuis, Oos- terkerk, Zomerkade. 10: Ds. E. Dijkhuis, H. Doop. 7: Ds. A. J. van Rhijn Bakenesser kerk, Vrouwestr'aat. 9.30: Kinderkerk. Ds. E. Pot. 10.30: Jeugddienst. Ds. P. Fagel, Wassenaar. Kapel Bethesda Sarepta, Haze paterslaan. 9.15: Kinderkerk. Dhr. F. van Woerden. 10.45: Ds. A. J. van Rhijn. Diaco- nessenhitis, Hazepaterslaan. 4.15: Ds. S. H. J. Voors. Ver. van Vrijz. Hervormden, Jaco- bijnestraat 6. 10.30: Ds. J. Heidinga. Vrijz. Christ. Jeugd. Ged. Oude Gracht 47. 4.30: Dr. A. J. v. Leusen. Eglise Wallonne, Be gijnhof 30. Dimanche 7 Mars a 10 h. 15: Ser vice présidé par mr. Ie pasteur J. Arnal. Church of England. Sunday, March 7th, 3 p. m. at the Oud-Katholieke Kerk, Kinder huissingel: Evensong, Rev. C. E, Elton. Stads Evangelisatie, Lange Herenstr. 6. 10 en 7.30: W. F. Klpos, Evangelist te Gouda. Zuiderkapel, Zuidèrstraat 15. 10: Dhr. P. D. Bardelmeyer. Noordwijk a. Zee. H. Avond maal. vrij voor alle gelovigen. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamenkomst 7.45: Jeugdbij- eenkomst o.l.v. de heer Bardélmeyer. Op- wekkingssamenkomslen, Zuiderstr. 15. Don derdag 8: Dhr. Sidney Wilson, Evangelist te Plilversum. Vrqe Evangel. Gemeente, Ba- kenessergracht 65. 9.30: Ds. D, J. D. du Fossé. 5: Geen dienst. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30:* Lit. Zangdienst. Zondag 10.45: Dhr. M. L. Frankena. R. G. Centrum, Westerhoutpark 1A. 10.30: Ds. A. R. de Jdng, Evang. Luth. Gem., Witte He renstraat 10.30: Prof. Dr. W. J. Kooiman. Ver. Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Ds. Hoekema Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Dr. W. R. M. Noordhoff. Geref. Kerk. Heilig Avondmaal en nabetrachting. Kloppersin gelkerk. 10 en 5: Ds. P. de Ruig. Wilhelmi- nakerk 10. en 5: Ds. J. A. van Arkel. Zuid- Oosterkerk 10 en 5: Ds. J. W. Siertsema. L- ceumkerk 9 en 5: Ds. L, Hoorweg Jr. Geref. Kerk (Art. 31) Begijnhofkapel. 10.30 en 5: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente, parklaan 21. 10 en 5: Dhr. K. de Gier. Oud-Geref. Ge meente, Frans Halsstr. -1 Dinsdag. Biddag voor het gewas. 10 en 7.30: Ds. Joh. van Weizen, van Gouda. Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 9.30 en 5: Ds. J. W. Weenink. 8: Jcugdsamenkomst (geb. Salem). Leger des Heils. Schagchelstraat 26. 10 en 8: Majoor C. H. Küh, van Amsterdam. Ned. Chr. Ge- meensehapsbond, .Ged. Oude Gracht 47. Maandag 8: H. v. d. Brink te Bloemendaal en J. Dammuller, te Alkmaar. Pinksterge meente, Nieuwe Kruisstr. 14. 10 en 7.30: Sa menkomst. Vergadering van Gelovigen, Jansstr. 85. 10.30: Samenkomst (Broodbre- ken). Gemeente des Heren. Lange Molen straat 22. 10 en 5: Samenkomst. Gemeente van Christus, Ged. Oude Gracht 47. 10.30: Eredienst en preek Christian «Science. Jans straat 74. 10: Ne"d. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Wilhel- minastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Jaco- bijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Universele Eredienst, (Soel'i-Beweging). Nas- sauplein 8. 11: Dienst Ned. Ver. van Spiri tisten „Harmonia". 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. H. C. L. v. d. Laan. Het Rozckruisersgenootschap, Bakenes- sergracht 13. 7.15. Dhr. J. Leene. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk, 10: Dr H. v. d. Loos. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Immanuëlkerk 10: Ds. j. de Jong, Doopsbedienïng. 7: Dezelfde. Kon. Emmaschool. Raafstraat. 10: Ds. J. Kroon. H. Doop. Ver. Duopsgez. Gemeente, Berken- straat 10. 10.30: Ds. Daalder. Geref. Kerk, Noordschoterkerk. H. Avondmaal en nabe trachting. 9, 10.30 en 5: Ds. A. M. Boeyinga. Clirist. Geref. Kerk. Floresstraat. 10 en 5: •pc j g IVEaris HEEMSTEDE.' Ncd. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. J. W. v. Nieu- weenhuijzen. 7: Ds. Bartlema. Kapel Nieuw- Vredenhof. 10.30: Ds. G. A. Barger. 7: Ds. J. W. v. Nieuwenhuijzen. Prinsessekade 3. 10.30: Jeugdkapel. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. H. Jansen, Voorg. v. d> Afdeling. Geref. Kerk.-In-alle diensten H. Avondmaal. Koediefslaan. 10 en 5: Dr. P. J. Riche]. Camp- laan 10 en 5: Ds. A. Dondorp. Geref. Kerk, (Art. 31) in het Herv. Jeugdgebouw, Heren weg 111. 8.15 en 3: Prof. dr. K. Schilder. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel, Leeu weriklaan. 10: Prof. Van Ruler. Hilversum Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Prof. G. A. v. d. Berg v. Evsinga, Hoogleraar. Bl'daal. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. M. Maas. BLOEMENDAAL.' Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. E. Drost. 7: Ds. II. A. Visser, van Am sterdam. Jeiigddienst, Ned. Prot. Bond, Pot- gieterweg 4. 10.30: Mej. Dr. J. W.' Herfst Voorgangsteer N. P. B. Geref. Kerk. 9. 10.30 en 5: Ds. B. Richters. Vrije Katholieke Kerk Fopellaan 1. 10.30: Gezongen H. Mis gevolgd door genezingsdienst. Soefi Beweging. Po pellaan 1. 4: Dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. Bartlema, van Heemstede. Geref. Kerk. Croesestraat. 10 en 5: Ds. W. Fijn van Draat. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10 en 7: Ds. G. H. v. d. Woord West. Kon. Emmaschool, Raafstr. 10: Ds. J. Kroon. H. Doop. Burgerlijke stand van Heemstede ONDERTROUWD: G. H. van de Weerd en C. P. Vlug; W. P. A. van der Vorst en J. M. Dahlkamp GETROUWD: P. A. Schoutens en E. M. Uitendaal; G. M. Wellenberg en M. Schreurs. BEVALLEN: C. E. HoltWalop, z,; A. M. Turenhout—van Zeist, d.; M. A. H. van den PuttenMok, z.; J. DiependaalTimmer man, z. OVERLEDEN:* Wed. M. MaarsBakker, 78 j.; P. WaijboerGautsch, 81 j.; A. M. Wünsche, 20 j. „Alleen in de nacht." (Frans Hals). Voor detectieve-films bestaat over het al gemeen grote belangstelling en dit is ook te verwachten voor het Franse werk „Al leen in de nacht". HeL vlotte spel boeit in de eerste plaats en dan het verhaal van de beroemde zanger, zijn secretaris én de man nen van de politie, die ijverig zoeken naai de moordenaar, die het blijkbaar een ge noegen vindt meisjes te wurgen. De titel tan de film is ontleend aan het succesnum mer „Alleen in de nacht" van de zanger. Hiervan komen de jonge dames onder de bekoring, die.hen de dupe doet worden. Van de artisten noemen wij Sophie Desmarets, Jaques Pills en Louis Salou. „Het purperen monster" (Spaarne). Het theater in de Kleine Houtstraat brengt deze week de voortzetting van de even spannende als fantastische geschiedenis „Het purperen monster", waarin een man, die in een meteoor van de planeet Mars gekomen is, de voorbode wordt van een hels gevecht tussen Amerikaanse geleerden en de Mars-bewoners. „Carmen" (Cinema Palace). Deze Franse versie van een verhaal, dat door de film teeds ettelijke malen tot onderwerp werd gekozen, is een gelukkig compromis tussen het film-dramatische cn het opera- muzikale element, zodat geen van beide het overwicht kreeg noch in de hoek werd gedrukt.' De compositie van de overbeken de geschiedenis wekt bewondering, aan gezien de filmmaker zich niet stoorde aan begrijpelijke leemten der oorspronkelijke operahandeling en deze op een vaardige wijze aanvulde met een in karakteristieke visie tot uitdrukking gebrachte filmische handeling, waardoor een lopend en onder houdend verhaal ontstond. De muziek van Bizet begeleidt dit verhaal op de achter grond en, waar mogelijk, als integrerend deel van de actie. De vrijheden, die de vervaardiger zich veroorloofde tegenover het oorspi'onkelijke gegeven, waren nood zakelijk om een filmisch gaaf product te krijgen. Dit laatste is dan ook verwezen lijkt en dat kan men niet vaak zeggen van films, die zich meester maken van opera's. „In vrede leven" (R e mb randt). Drie weken geleden bespraken wij in ons blad uitvoerig de Italiaanse film „In vrede leven", die deze week in het Rembrandt- theater te zien is. „Vi-vere in pace" toont ons de reacties van een Italiaanse dorps bevolking, die plotseling met de harde werkelijkheid van de tweede, wereldoorlog geconfronteerd wordt. De dikwijls sublie me wijze, waarop de verwarring en de. eenvoudige moed der boeren, die eigenlijk niets liever willen dan met rust gelaten te worden, is weergegeven, brengt de film ver boven de anecdote uit en stempelt haar tot een van die zeldzame producten, waar in de camera op een voor iedereen begrij pelijke cn aanvaardbare wijze, zonder sentimentaliteit en met een flinke dosis gezonde humor algemeen-menselijke ge voelens heeft verwerkt. „De gebochelde". (City). Henri de Lagardère blijkt nog steeds onsterfelijk te zijn, nadat hij reeds ontelbare malen is verrribord, ook op het witte doek. We zou den niet gaarne gissen, hoevele kilometers celluloid de Franse filmindustrie reeds aan de talloze verfilmingen van dit beroemde verhaal, dat bij wijze van spreken druipt van romantiek, heeft besteed. En evenzeer ontelbaar is het aantal acteurs, dat zich in min of meer griezelige vermommingen heeft gestoken, om als de gebochelde het bioscooppubliek te laten huiveren. In deze blijkbaar laatste uitgave legt Pierre Blan- char het er niet zo dik op als zijn voor gangers gedaan hebben, hetgeen niet weg neemt, dat de liefhebbers van dit genre ten volle bevredigd zullen worden door de opwindende belevenissen van Henri de Lagardère, die met veel degengekletter de belagers van zijn beeldschone bescherme linge ontmaskert en met de welverdiende prijs gaat. strijken. „Het schot achter de coulissen" (Lux or). Een van de vele sombere von Stroheim- creaties, waarin de 'hoofdpersoon door gaans op een niet al te prettige manier aan zijn einde komt. Zoals bijna in al zijn films zweemt von Stroheim's tragische waardigheid ook hier weer af en toe naar het overdrevene, hetgeen wel eens een koddig effect oplevert. Hij vindt het nood lot in dit verhaal in de armen Vim een zeer verderfelijk soort jongedame'en laat dan ook niet na de wrekende hand aan haar te slaan, echter niet zonder daax-bij zelf uit de nok van de schouwburg te val len. Het is wel jammer, dat deze lugubere affaire meteen aan het begin wordt ver toond en dat de rest van de rolprent aan de tamelijk naargeestige voorgeschiedenis van deze ongelukkige liefde wordt gespendeerd, omdat zo ieder element van verrassing achterwege bliifl Temeer daar vrijwel nergens genoeg psychologische scherp zinnigheid wordt gedemonstreerd om ons voor het ontbreken van een sensationele ontknoping schadeloos ta stellen. Concert der H.O.V. Als noviteit bracht dit concert, dat onder leiding stond van Marinus-Adam, het Con cert voor twéé piano's en orkest van Hans Osieck; de componist en Peter de Kleer wa ren de obligaat-spelers in het werk. Het lijkt mij wel overbodig te vertellen hoe vaardig en betrouwbaar zij hun taalt ver vulden; dat was natuurlijk dik in orde. Zogenaamde „Spielfreudiglceit" beheerst het eerste deel, zuivere bezieling en rijke klanksfeer het tweeede. en een zekere mate van artistieke nonchalance het derde. Althans dit waren mijn indrukken bij deze kennismaking; misschien vergis ik mij, maar in het slotdeel meende ik het beden kelijke teken te herkennen van een al te vlotte pen, die zich geen tijd gunt om de inspiratie af te wachten. Het middeldeel daarentegen de Romance is een brok kleurige en expressieve muziek, die van veel talent getuigt, alsmede van een grote vaardigheid in het behandelen van de orchestrale middelen. Adam liet aan dit dubbel-concert vooraf gaan de Petite Suite van Albert Roussel. De componist laat in dit stuk de toe- hoorder door een taaie korst bijten om hem daarna op de heerlijkheden van zijn waarlijk fraaie middenmoot de Pasto rale te vergasten. Daar begon het orkest dan ook boeiend te musiceren. Met veel genoegen hebben we na de pauze dan weer eens de Symphonie no. Ill van Bruckner gehoord, de Wagner-sym- phonie met haar opzettelijke herinneringen aan Tannhauser, Tristan en Walküre, maar ook met haar echt. Bruckneriaanse karakteristieken van een uit de kluiten ge wassen Schubert, die zijn heerlijke in gevingen en verwerkingen als geweldi ge blokken naast elkaar iet; die zwelgt in pralende koperklanken, en geestelijk meehuppelt in een geïdealiseerde boeren dans; die evenals Bach (in de cantate Wachet auf) de combinatie van dansmu ziek en vroom koraalspel logisch maakt; die bezeten is van de Negende van Beet hoven, maar er toch zijn eigen draai "aan geeft; die Wagner te pa komt in zijn Venusberg 'maar zich door zijn vuur niet laat verschroeien; die met dat al een muziek schrijft waar men geboeid naar luisteren kan, al moet men erkennen dat ze nu en dan wat los in de voegen zit. We zijn Adam en het orkest dankbaar voor de goed verzorgde weergave van het zware werk en willen daarbij de wens uit spreken dat deze symphonie na zo ééne uitvoering niet voor al te lange tijd opge borgen, maar als repertoiresh'K warm ge houden wordt eij zo groeien mag in het muzikale' besef van uitvoerders en publiek. .JOS. DE KLERK. Ballet (lcr lage landen Het dreigde volkomen mis te gaan met de dansavond, die het bestuur van de kunstkring het Muzenforum te Bloemendaal Vrijdag dacht te kunnen geven. Enkele uren voor het aanvangstijdstïp had het Zweedse Dans- 'tiheater, dat op zou treden, getelegrafeerd, dat het door financiële belemmeringen Zweden niet kon verlaten. Er kwam evenwel uit komst. In plaats van het ballet uit het hoge Noorden kon hel „BalleL der lage landen" zic-h voor deze avond ter beschikking stellen, waardoor dit kleine ensemble, het bestaat uit de danseressen Mascha ter Weeme en Marier Jeanne van der Veen en uil de dansers Max Dooyes en Pieter van der. Sloot, onverwacht gelegenheid werd geboden een indruk te geven van Nederlandse danskunst. De drie oud-Franse dansen, waarmede Mascha ter Weeme en Max Dooyes begonnen, waren weinig overtuigend. Hoofdzakelijk werd dit veroorzaakt door de vermenging'van absolute dans en pantomimische gebaren,^ waardoor dit dansen een hybridisch karakter- verkreeg, werkelijke gratie miste en evenzeer kernachtigheid ontbeerde door een fondant- expressiviteit. Een groot contrast v^erd hierna de voortref felijk gedanste Mjorisken-dans van Pieter van der Sloot, rijk door bewegingsfantasie, sterk van compositie en uitdrukking en door vol ledige aanvaarding van de consequenties, die muziekbegeleiding met zïfch medebrengt, een prachtige eenheid vormend met de muziek Dit kon men eveneens constateren ten aan zien van Trepak en een Zeemansdans, die door Pieter v§m der Sloot werden gedanst en die tot de hoogtepunten van de avond, be hoorden. Typerend voor het artistieke principe van deze dansen werden voorts de Slavische dans BINNENLAND Een „Lettre de crédit" waarop automo. bilisten, die naar Frankrijk reizen benzin kunnen verkrijgen, mag binnen haar geldig, heidsduur voor verschillende reizen gebruikt worden. Automobilisten behoeven dus d» „lettres de crédit" of de nog ïn hun bezit zijnde benzinecoupons niet af te geven, in. dien zulks bij het verlaten van Frankrijk door de Franse douane mocht worde» geëist". Een strijkbout, welke m een confectie, atelier aan de Zwanenburgerstraat in Air., sterdam onder stroom was blijven staan, w« de oorzaaak dat een partij costuums ej lappen stof voor een waarde van 60.09) gulden in vlammen opging. De textiel wy verzekerd. HAARLEM EN OMGEVING 8 Onder auspiciën van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst zal op Dinsdaf 9 Maart in de Gem. Concertzaal het, Strijk, kwartet Loewenguth optreden. Dit kwartet (bestaande uit de heren: Alfred Loewenguth le viool, Jacques Murglier, 2e viool, Rogy Roche, alt-viool en Pierre Bassieux, cello) brengt werken ten gehore van Mozari, Ibert en Beethoven. Het „Joods nationaal fonds" geeft Zon. dagmorgen in Cinema Palace een filmvoor. ■stelling, die een beeld zal geven van het leven m Palestina. Vertoond worden de nieuw» film „The great promise" en „The house oi the desert". In de kerk der Broedergemeente, Park. laan, zal Maandagavond 8 Maart zendeling S. Hettasch spreken over Labrador en zijn arbeid onder de Eskimo's. De Engelse toe spraak wordt vertaald. Lichtbeelden zullen het gesproken woord illustreren. en de Spaanse dans, uitgevoerd door het gehele ballet. Naast de muzikale architectuur en de be- wegingsontwikkeling vond Marie-Jeanne van der Veen in de piano-compositie „Für Elise" van L. v. Beethoven ook de sfeer, die haai dans „Herinnering" mede haar innerlijk» waarde gaf. Hier bleek ook een belangrijk» technische beheersing van deze danseres, waarvan de klassieke ballet-dansen uit „Th» sleeping beauty", „Les Etoiles imaginaires'1 en „Vlucht'met Zwarte Zwanen" eveneeiu getuigden. De drang naar romantiek werd frapperend voor de danskunst van Mascha ter Weeme. Allereerst in de pantomime „Beatrijs", dat een gedanst verhaal werd, meer dan een uit beelding van een aangrijpend innerlijk con- flict. Dan in „Pelléas en Melisande". waar mede zij en Max Dooyes een zeer goed resul taat verkregen, en ten slotte in „De Pagode- prinses",. welke als eep Oosters prentenboek zich voor de toeschouwers ontplooide. De pianist Hals Tolman vervulde zijn taak op deze avond uitnemend. Hij kreeg verdiend zijn aandeel ïn de vele betuigingen van waar. derin-g, welke culmineerden in een hartelijk dankwoord en een kleurige bloemenhulde. p. zwaanswij;k Hof van Holland-beker In hotel-restaurant „Hof van Holland" houdt de biljartclub van deze naam een tournooi om de Hof van Hollandbeker. Na drie ronden heeft Swart een voorsprong ge nomen. Dan volgen vier spelers met één nederlaag. De stand luidt thans: Swart 3 3 750 112 41, 6.G9 Monnee 3 2 711 78 74 9.11 De Haan '3 2 749 98 40 v. d. Hoek 3 2 707 98 43 7,21 Van Rongen 3 2 622 84 58 Smit 3 1 611 106 29 Willemse 3 0 555 99 38 Zwart Jr 3 0 574 110 59 Vandaag en Zondag worden de wedstrij den voortgezet. Heemstede ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: dr. J. Reurink, Aerdén- houts Duinweg 8, tel. 26035; dr. J. Laeijen- decker, Raadhuisplein 9, tel. 28103 en dr. A G. Degenaar, P. de Hooghstraat 11, telef. 19920. Wijkverpleging: zuster Badings, Heemst, Dreef 38, tel. 29818. Ghopende apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 28197; Aerden- hout Apotheek, Zandv.laan 164, tel. 26772, Notarissen B. M. Serné en M. W. Treurniet te Haarlem zullen op Donderdag 11 Maart 1948 n.m. 2 uur. in het Notarishuis, Bilderdijkstr. te Haarlem,, publiek ver kopen: Een huis en erf aan de Gen. de la Reystraat no. 72 te Haarlem, groot 73 centiare. Verhuurd voor f 5.25 p. w. Grondbelasting f 23.10; Straatbelasting en preca- rio f 7.76. Aanvaarding na betaling, uiterlijk 22 April 1948. Bezichtiging Dinsdag Donderdag 24 uur. Inl. ten kantore van noemde notarissen. Nieuwe Gracht 84, Haarlem. OPENBARE VERKOPING op Donderdag 11 Maart 1948 in het Notarishuis a. d. Bil- derdijkstraat 1. te Haarlem, 'des namidd. 2 uur ten over staan van Notaris A. van Riel te Amsterdam en Nota ris J. Wildschut te H'lem van Drie beneden- en boven woningen met erf a, Schoolplein no. 2 en de Schoolstraat nos. 13 en 15 te Zandvoort. Verhuurd: perc. no. - ben. f 4, bov. f 5 p. week perc. no. 13; ben. f 4,50 p week en bov. f 16 p. mnd perc. no. 15 ben. f 4.50 bov. f 3.50 per week. Grondbel. no. 2 f 49.57, no. 13 en 15 samen f 123.92 Straatbel, no. 2 f 15, n'o. 13 15 samen f 37.50, Te veilen per perceel en in combinaties Een huis a. d, Haarlem merstraat no. 7 te Zand voort op eeuwigduren de erfpachtsgrond en het recht van eeuwigdurende erfpacht van de tuin, te zamen groot 25.51 Are. Huurprijs door het Prij- enbureau vast f,te stellen. Grondbel. f'74.81. Erf pachtscanon f 24.40, Straat bel. f 22.50. Aanv. in huurgenol bij bet. voor of op 22 April 1948 ten kantore van Notaris Wild schut. Bez. Dïnsd. en Donderd. 24 uur namiddag. Inl bij gen. Notarissen A. van Riel, de Lairessestraat 95, te Amsterdam en J. Wild schut, Kon.weg 103 b. d. Wa genweg te Haarlem. HAARLEM N-V. VROOM DREESMANN vraagt Volledig bekend met het etaleren van Dames- Kinderconfectle. Candidaten moeten beschikken over een goede smaak, ori ginele ideeën en op de hoogte zijn met de moderne étalage- eisen. Uitvoerige sollicitaties onder vermelding ven leeftijd, oplei ding, ervaring, verl. salaris, enz., te richten aan de Afd. Personeelszaken. Notarissen J. de Reede en J. Brants Kzn. te Haarlem, zul len op Donderdag 11 Maart 1948 n.m. 2 uur i. h. Nota rishuis te Haarlem a. d Bil derdijkstr. 1, publiek ver kopen: 1. Wegens sterfgeval: Een huis te Haarlem, Oranjeboomstr. 150. Huur t 5.25 p. w. en voorts: 2. Een dubbel woonhuis Vijfhuizen, gem. Haar lemmermeer a. d. Vyf- huizerdijk nrs. 193 en 194, met het opstalrecht van de grond tot ultimo Maart 1959, gr. 9.29 Are. Huur f 4 p. w, per huis. Te vei len in één koop. Opstal recht totaal f 53.34 p. j. Aanv. bij de bet. vóór of op 1 April 1948. Bez. Dinsd. en Donderd. van 2—4 .uur. Inl ten kant. van gen nots. Ged Oude Gracht 82 Telef. 13860. Notaris H. M. van Weel, te Bloemendaal, zal op Donder dag 11 Maart 1948, nam. 2 uur in hel Notarishuis. Bilder- dijkstraat 1, te Haarlem, we gens sterfgeval, publiek ver kopen: Het herenhuis met bübe- horen, te Haarlem, a. d. Kleverparkweg 230. met het erfpachtsrccht tot 1 Maart 19.97 op de bijbe horende grond, groot 1.95 are. Huur f 41.66 per maand. Aanv. in gen. van huur bij betaling, uiterlijk 22 April 1948, Lasten (grondl. f 74.38. straatl. en pree. f 20.10, erfp. can# f 176 73) vanaf 1 Jan 1948 Bez Dinsdag en Donderdag van 24 uur nam Inlichtin gen ten kant. van gen. No taris Van Weel, Overveen. Bloemend.weg 198, Tel. 23716. Notaris G. F. M. Roozen, te Haarlem zal op Donderdag 11 Maart 1948 des nam. 2 uur in het Notarishuis, Bilderdijk straat 1, te Haarlem .publiek verkopen: Een huis met tuin a. d. A L. Dyserinckstraat 18, te Haarlem, groot 1.29 are. Grondbel. f 19.79, Straat bel. f 8.45. Aanvaarding bij de bet, koopp. op 22 April 1948. Bez. Dinsdags en Donderd. 24 uur. Inl. ten kant. van gen. Nota ris, Spaarne 14, Haarlem. OPENBARE VERKOPING op Donderdag 11 Maart 1946 in het Notarishuis a. d. Bil- derdijkstraat 1 te Haarlem des namidd. 2 uur ten over staan van Notaris Mr. A. G. Lubbers te Amsterdam en Notaris J. Wildschut Haarlem Van Een woon- en winkelhuis met opslagruimte en erf a. d. Bandoengstraat 11 hoek Djambistraat 31 te Haarlem. Verhuurd voor f 6 en f 1 per week. Grondbel. f 39 (ongeveer) Straatbel, en pree. f 13.32 Tien huizen en erven a. d. Bandoengstraat 7, 9, 13, 15, 17 en 19 en 8. 10. 12 en 14 te Haarlem. Verhuurd resp. voor f 5.25 f 5, f 5.25, f 5.25, f 5.25, f 5, f 5.50, f 5.50, f 5 en f 5.50 Grondbel. per perceel ongeveer f 37.20, Straat bel. en pree. per perc. on geveer f 7.80. Aanv in huurgenot bij bet. voor of op 22 April 1948 ten kantore van Nots. Wildschut. Bez. Dinsd. en Donderdag 24 uur. Inl. bij gen. Notarissen Mr. A. G. Lubbers. Vossiusstr. 3, Amsterdam en J Wildschut Kon weg 103 b d Wagen weg tc Haarlem. De percelen worden afzon derlijk en in diverse com-, binaties verkocht

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6