De gemeente Haarlem en de Lichamelijke Opvoeding C. DE WEERS Multatuli's as in de Urnentuin bijgezet Chevrolet - Buick Albrechts slopers namen geen halve maatregelen MAANDAG 8 MAART 1948 HAARLEMS DAGBLAD Financiële offers zijn belangrijk groter dan de begroting aangeeft Wie met oordeel des onderscheids de be- rroting leest, komt tot de wetenschap dat i gemeente Haarlem zich ook belangrijke iuanciële offers getroost voor de lichame- t Jijke opvoeding. Wij laten hier buiten beschouwing de p lichamelijke opvoeding voorzover deze een onderdeel is van het onderwijs. Het zou Vla- trouwens heel moeilijk zijn de kosten daar- ielb- afzonderlijk Te berekenen omdat die geve t^eel en aI samenvloeien met de gewone e ptgaven voor de scholen, leng De andere kosten van de lichamelijke op- !reli roeding zijn te vinden op het hoofdstuk Volksgezondheid. Het totaal der uitgaven is uer gesteld op f 69.644, waar tegenover deri taan f 27.430, zodat het nadelig saldo ac j 42.214 is. Maar daarmee is lang niet alles tvegd. Bij de uitgaven voor de verschil de sportterreinen en de twee zwem- iricntingen is namelijk geen rekening ge- n jouden met de lasten die er op rusten oor rente en aflossing. Op het hoofdstuk n c Volkshuisvesting bedragen die in totaal Haai 57.741 en met een kleine uitzondering Wert hebben die uitsluitend betrekking op bo<- nnet renbedoelde objecten. Dan zijn in de kosten r van de lichamelijke opvoeding wèl opgeno- one- een de salarissen van het personeel, maar ;arn; yet de kosten van verzekering, pension- R. lering enz. Daarmee is ook een bedrag van Hik 6400 gemoeid. Ook moet nog f 300 aan G® pond- en polderlasten betaald worden. De .f*® portuitwisseling Haarlem-Derby vraagt 001 bovendien f 750 per jaar. Bij elkaar stijgt het tekort op de licha- neüjke opvoeding dus tot f 107.402. Maar ook daarmee zijn wij er nog lang liet! Men moet bedenken dat slechts een deel j der vaste lasten onder die f 57.741 begre- pen is. Vele van de gronden zijn opgeno- wed men in het Grondbedrijf. Als alles precies daa; berekend zou worden om eens vast te stel- s al len hoeveel der uitgaven op lichamelijke opvoeding en spdrt gesteld kan worden, jdejióu men tot veel hogere bedragen moeten lvze komen. ^00: Een voorbeeld. Bij de annexatie van 1927 i roest Haarlem aan Heemstede een groot 7 iedrag betalen voor het sportterrein aan Ie Spanjaardslaan. Wij menen dat dit on- Ij eveer f 200.000 was. „H.F.C." betaalt aan Haarlem voor huur f 1800 per jaar en de Haarlemse Lawn Tennisclub f 300. Ieder tal begrijpen dat dit geen object van pinst is! boa „E.D.O.", dat ^en deel van het Noorder iportpark in huur heeft, betaalt daarvoor Iver 2100 per jaar. Daaronder zijn berekend erst !e financiële lasten die een gevolg zijn van P7 je bouw van een betonnen tribune, die kfyj 24.000 kostte. Ook daarbij hebben de be- angen van de sport natuurlijk meegeteld. 3-. Achteraf is door velen betreurd, dat jl.C.H." indertijd van Haarlem naar leemstede verhuisd is, omdat de gemeente anlokkelijker aanbiedingen deed. Sinds- iien is er hier ter stede een streven om de J ndere clubs in Haarlem te houden. De kosten van de grondaankoop van het ape ïoorder Sportpark zijn niet begrepen in de era ente en aflossing die op de Volksgezond- red« [id drukken. ï—j Daarmee zijn enorme sommen gemoeid. )e aanleg van het sportpark aan de Schalk je jijkerweg wordt begroot op f 800.000. In onSi 948 zal daarvan f 400.000 besteed worden, haifoor rente en aflossing legt dit sportpark lus in de toekomst op de begroting een last titii an ongeveer f 50.000 per jaar. Verschillende sportclubs hebbën ook ter- einen van het Grondbedrijf in huur. Ook ,an| iij de vaststelling van deze huurprijzen is i3 ekening gehouden met de belangen en de leperkte financiële mogelijkheden van de t ei rerenigingen. Moeilijker wordt een berekening te ma- :en welke financiële offers de gemeente ich getroost voor „Haarlem", omdat hier •nmers niet alleen de belangen van de tad; port in het geding zijn, maar ook van de It itadsuitbreiding. De gemeente moest voor B 3 doortrekking van de Planetenlaan de p_, leschikking hebben over een deel van het jy! ,Haarlem"-veld, waardoor een grondruil 'nodig was. Voor het "nieuwe „Haarlem"- veld moet de gemeente evenwel veel kapi- |taal vastleggen, vermoedelijk ongeveer ft 275.000. Bovendien werd nog aan Haarlem 1 'een renteloos voorschot gegeven van 100.000. Natuurlijk komen tegenover die ar'uitgaven ook inkomsten te staan, maar die j™ kunnen elkaar ook in dit geval niet dekken. de In 1948 zal ook nog uitgegeven worden I 4275 voor verbetering van de zwem- SB Inrichting aan de Houtvaart en f 9475 voor De lie aan de Delft. ssf Zo gauw de „Wederopbouw" toestem- !r° ning geeft, zal worden overgegaan tot de «uw van een derde en later ook van een IJ vierde zweminrichting, waaraan reeds ja- en grote behoefte is. Deze nieuwe inrich- cst ingen zullen verschijnen in de Amsterdam- 297 e Buurt' en«in Haarlem-Noord, de De vaste lasten, die op de sporthaveh 3W Irukken, zijn een onderdeel van de aanleg 'an het grote havenwerk, zodat ook die fer miten dé lichamelijke opvoeding zijn ge- ij.fcouden. [se DISTRIBUTIENIEUWS Dinsdag bestaat er gelegenheid tot het af- lalen van bonkaarten, voedingsmiddelen, choenenbonnen en textielkaarten te: Haarlem: restant V. Bennebroek: 9 tot 12.15 tour A tot en'met 1.30 tot 4 uur E, F en G. GEEFT voor Dames-, Heren-, Tropen-, Zomer-kleding, Baby-, Kindergoed, Werkkle ding, Vloerkleden, lopers, tafelkleden, gordij- snz., een goede prijs KAMPERVEST 45 voor Haarlem MAANDAG 8 MAART Stadsschouwburg: Operette „Wiener Blut", 6 uur. Broedergemeente: Zendeling S. Het- lasch over „Labrador", 8 uur. Frans Hals: LAlleen in de nacht". 18 j., 2.30, 7.00 en 9.15 Cur. Rembrandt: ,.In vrede leven". 14 j., 2.00. 115. 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Carmen", 18 j., 100. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Schot Ichter de coulissen", 14 j., 2,00. 4.15, 7.00 en >15 uur. City: „De gebochelde", 14 j., 2.15, 4-30. 7.00 en 9.15 uur. Spaame. „Het purpe ren monster", 14 j., 2.30, 7.00 en '9.15 uur. DINSDAG 9 MAART Stadsschouwburg: Volksvoorstelling „Naar het U lijkt", 8 uur. Haarlemse Kegelbond: Bed. Vcd voor Sexuele hervorming, film- tvond, 8 uur Gem. .Concertgebouw: Maat- ichappij tot bevordering der Toonkunst, con cert. 8 uur. Bioscopen: M'ddag en avondvoor- Relling^ Neemt men dit alles In aanmerking dan blijkt dat Haarlem a^n de Lichamelijke Opvoeding dus veel meer dan de f 107.402, die de begroting aanwijst, per jaar be steedt. Ook al neemt men daarbij in aanmer king dat de gemeente uit de sportwedstrij den vrij belangrijke baten trekt als op- bi engst van de vermakelijkheidsbelasr tingen. De gemeente nam in 1933 de garantie op zich van een lening van het Sportfondsen- bad van f 260.000 Deze instelling zorgt evenwel geregeld voor rente en aflossing. •Thans is nog f 172.950 van deze schuld ,over. Wonderlijke inbraak' te Heemstede Vrijdagmiddag omstreeks vièr uur stopte voor het perceel Heemsteedse Dreèf 144, waar op dat ogenblik niemand aanwezig was, een taxi. Een ongeveer 35-jarige dame stapte uit, trapte een glas-in-lood-ruitje in en verdween door 't gat naar binnen. Een dienstmeisje van een aangrenzende villa constateerde, dat de vrouw bij het verlaten van de woning een pakje bij zich had. Zij reed vervolgens in de taxi weg. Wij vernamen, dat de dag tevoren, dus Donderdag, eveneens om vier uur bij de bewoner van het genoemde pand, de heer M. E., een briefje was afgegeven, waarin deze In beledigende woorden gesommeerd werd de villa te ontruimen. Het briefje wat getekend: „De Bock". Dit nu zou de schuilnaam zijn van de vorige bewoner van het perceel, een zekere S., een politiek delinquent die sedert enige tijd voorwaar delijk in vrijheid is gesteld. Deze S., die thans in Rijswijk (Z.-H.) domicilie houdt heeft nog dezelfde .Vrij dagavond telefonisch laten wéten, dat hij van het geval had gehoord en er geheel buiten stond. Daad van' een zwakzinnige Een politieel, onderzoek'bracht aan het licht, dat dit inderdaad het geval was. Wel had S. eens in een café aan een> Am sterdamse verteld, dat zijn huis ten be hoeve van een Joodse Nederlander ge vorderd was. De vrouw had daarop ge zegd: „Laat dat maar eens aan mij over" en was op eigen gelegenheid haar „actie" tegen de heer E. begonnen. Al spoedig kwam vast te staan, dat zij aan geestesstoornissen lijdt. Zij is dan ook naar het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort, waar zij reeds eerder verpleegd werd, overgebracht. „Duin en Daal" heropend Van belang voor het vreemdelingenverkeer Het hotel „Duin en Daal" te Bloemen- daal werd in de oorlogsjaren in beslag genomen door de Duitsers. Na de bevrij ding werden er gerepatrieerden uit Indië gehuisvest. Ook daaraan is nu een eind gekomen. De directie heeft getracht een modern bioscooptheater te stichten in welke in richting tevens gelegenheid zou bestaan ▼oor het organiseren van culturele bij eenkomsten, maar die plannen kregen geen steun van het gemeentebestuur." Thans zal „Duin en Daal" weer geopend worden als hótel, terwijl er tevens weer gelegenheid zal zijn voor het houden van vergaderingen en congressen. Er moet evenwel nog veel in het gebouw gerestau reerd worden. Het feit dat „Duin en Daal" weer als hotel geopend zal worden is van veel be lang voor het vreemdelingenverkeer ir deze omgeving, want herhaaldelijk werd het tekort aan hötel-accomodatie gevoeld. Moedige redders gehuldigd Tijdens een bijeenkomst in het gebouw van de G.G.D. te Haarlem, waarbij het bestuur van de Ongevallendienst en be stuursleden en leiders van E.H.B.O.-ver- enigingen aanwezig waren, heeft de voor zitter van het dr. W. E. Merensfonds, dr. W. B. Smit, de heer-K. Barten en de nog jonge Nico Meesters, die op Maandag 23 Februari tezamen vier kinderen van de verdrinkingsdood hebben gered gehuldigd. Aan beiden werd met een hartelijk en waarderend speechje het getuigschrift van het Merensfonds uitgereikt. Vervolgens demonstreerden leden van de Katwijkse reddingsbrigade het „Wip"- toestel, een vinding van een Amerikaanse dokter, dat in de Verènigde Staten alge meen gebruikt wordt bij het toepassen Protest tegen aanstelling van arbeider bij Hin „Bedrijfsunie" had geen bezwaar Enige arbeiders van de Cotton-breierij van de kousenfabriek Hin N.V. te Haar lem hebben in een motie aan de directie hun misnoegen kenbaar gemaakt over het aanstellen vah een arbeider, waarvan ge zegd wordt dat hij een belangrijke rol in het „Nazileger" gespeeld heeft. De ónder tekenaars wijzen erop, dat zij niet voor de handhaving van de bedrijfsvrede kunnen instaan indien de aanstelling van deze werknemer door zou gaan. Van de zijde van de directie van de N.V. Hin wordt opgemerkt, dat .pe betrokken arbeider in overleg met de Bedrijfsunie, waarin moderne, protestantse en katho lieke vakbonden samenwerken, weer in het bedrijf is opgenomen. Ook de fabrieks- commissie heeft hem met grote meerder heid aanvaard. Auto botste tegen lichtmast Twee gewonden Zaterdagavond omstreeks half tien ge raakte een uit Amsterdam komende bestel auto op de Amsterdamse vaart ter hoogte van de Nagtzaamstraat in een mistbank. De bestuurder schrok van een plotseling op doemende tegenligger en gooide het stuur plotseling naar rechts, waardoor de auto tegen een lichtmast botste. De voorzijde van de wagen werd totaal vernield. De beide «.inzittenden, de chauf feur en een medereizigster .moesten naar de Mariastichting worden overgebracht, dg eerste met snijwonden in het gezicht, de tweede met een gebroken knieschijf en een hersenschudding. De man heeft het zieken huis inmiddels weer verlatow. „Vriendschap zij. ons doel" Receptie en cabaret Zaterdagmiddag recipieerde het bestuur van de toneelvereniging „Vriendschap zij ons doel" in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond. Talrijke sprekers en veertien grote bloemstukken getuigden van waar dering voor dit vijf-en-twintigjarige en semble, dat ook in de moeilijke jaren van crisis en werkloosheid moedig heeft stand gehouden. De vice-voorzitter van 't hoofd bestuur van de N.A.T.U. herinnerde er in zijn toespraak aan dat „Vriendschap zij ons doel" de eerste vereniging hier ter stede was die toetrad tot de organisatie van het amateur-toneel en memoreerde vele staal tjes van medewerking aan groei en bloei der plaatselijke afdeling. Vrijwel alle Haarlemse dilettanten-ver enigingen hebben woordvoerders naar deze receptie afgevaardigd of door geschenken van hun belangstelling doen blijken. Voor zitter en oprichter H. J. van de Eykhof verklaarde in zijn antwoord op alle lof prijzingen dat dit de gelukkigste dag van zijn leven was. Des avonds boden de dona teurs aan bestuur en werkende leden een feestavond aan. Het programma werd ver zorgd door Anova. Onder luidruchtige belangstelling trad het humoristenpaar Willy Rex en Nol van Dijk voor het voetlicht, bijgestaan door de manipulator Clem Clements, de even vin gervlugge accordeonist Herman Theunissen, een clowneske sneltekenaar, een laconieke evenwichtskunstenaar en een zingende juf frouw, die de Hollandse Deanne Durbin werd genoemd. Na afloop van dit cabaret werd tot diep in de nacht gedanst. Vijf reeds bqjaarde krachten, onder wie de vroegere regisseur Rensen en diens echt genote, werden tot leden van verdienste benoemd. Eveneens uit naam van de dona teurs werd a'an de jubilerende vereniging een vlag aangeboden, uitgevoerd in twee kleuren, namelijk rood en wit, met boven het wapen van Haarlem het opschrift: V.Z.O.D. 1923^-1948. Blik op het beloofde land Met de vertoning van de film „Het huis in de woestijn" en vooral met „De grote belofte" liet de afdeling Haarlem van het Joods Nètionaal Fonds Zondagmorgen in Cinema Palace den volke zien met welk een onbegrijpelijk gigantische energie en levens- .kracht en levensdurf de zonen van het Joodse volk het land hunner vaderen her scheppen tot een modern Eden, overvloeiende van melk en honig, waar bovenal de broe derschap en saamhorigheid regeert. In het bijzonder dient „De grote belofte" (regie: Jozeph Leyten en verdienstelijke muziek van Mischa Spoliansky) geprezen te worden om de onweerstaanbare propagandistische wer- kine, die er speciaal van de Jordaanbeschrij- ving uitgaat. En wie eenmaal deze jonge Joden de schijnbaar hopeloos-onvruchtbare woestijn bodem tot leven had zien wekken ten koste van enorme opofferingen, "die kon slechts beschaamd staan toen de heer J. Soetendorp in herinnering bracht dat de uitvoerende commissie der Verenigde Volken besloten had de vestiging van de Joodse staat voor onbepaalde tijd uit te stellen. „Maar", zo riep de heer Soetendorp, die Engeland verant woordelijk stelde voor de tegenslagen, die zijn volk moest verduren, uit, „het woord onmogelijk bestaat voor ons niet. Wanneer de commissie besluit, dat het afgelopen is, be sluiten wij dat het pas begint. Niemand zal ons tegenhouden; wij wijken niet voor ge weld". Toch hadden wij bij het zien van „De grote belofte" het stellige gevoel, dat men de Joden, ondanks hun bijna onoverkomelijke moeilijkheden kan benijden om hun onver saagd idealisme en bovenal-om de unieke kans om eens en vooral goed hun nationaal bestaan met een schone lei te beginnen. Te Helmond overleed op 68-Jarige leef tijd de heer Ed. van Ghert. oud-directeur hoofdredacteur van de Soerabajase Courant. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 5 Maart 1948. BEVALLEN van een zoon: 3 Mrt, P. F. van den BergBrouwer; 4 Mrt, C. M. Nooijde Lange; M. v^n der WekkenAmperse; J. W. EmansDiesveld; H. J. WortelStoutjesdijk; M. J. F. E. Habnitvan Hattum; 5 Mrt, C. E. Dern isonTettero. BEVALLEN vap een dochter: 3 Mrt. A. H. Vermeer—Kotterink; 4 Mrt, A. Baas—Dek ker; R. M. A. Visvan de Seyp; A. H. Spruijt Jacobse; M. A. E. BoldinghMuller; 5 Mrt. 'M. GraaffOostwonder; C. M. Duine- veldRumping. OVERLEDEN: 3 Mrt. J. Paap, 9 d„ Kam perlaan; H. J. C. Piët, 34 j„ Nassaulaan; M. W. Huij, 83 j.. Leidsevaart; A. Grootvan Gelderen.. 68 j.; H. F. W. Pressler, 58 j.. Zaanenlaan; 4 Mrt, J. A. Groot. 60 j.. Zijl straat; C. Mica, 81 j„ Schutterstraat; D. van Holland, 71 j., Hazepaterslaan. 'HAARLEM, 6 Maart 1948 BEVALLEN van. een zoon: 5 Mrt, P. C. Moerkerk—Gootjes; C. B. Beijk—van Cittert; C. van RooijenHubert; 6 Mrt, C. Schin- kelshoekMichels; M. EmmelstAlkema. BEVALLEN van een dochter: 5 Mrt, M. M. KaateeBruneel; N. de Valk—Zwarteveen; B. J. Feenstrade Doelder; M. A. S. Dil Klaver; C. BoorWouda; 6 Mrt, B. Eken- van Zomeren: J. J. CoppensGroenendijk; J. H. T. van der Weidenvan Saasen; C. S. GerstelRee. OVERLEDEN: 4 Mrt, A. C. Romp, 4 m., Hazepaterslaan; 5 Mrt, G. Kabel—Kriek. S3 Paul Krugerstraat. Monument op Westerveld werd in het bijzijn van velen onthuld „De roeping van de mens is, mens te zijn". Deze woorden van Multatuli, de schrijver van de „Max Havelaar", staan in gouden letters gebeiteld op het monument, dat Zaterdag in de urnen- tuin van Westerveld onthuld werd en zij geven volkomen aan, welke ideeën de ruim 61 jaren geleden gestorven denker schrijver-strijder de zijne noemde. Velen waren naar Driehuis gekomen om de herdenkingsplechtigheid^ die het Multa- tuli-genootschap had georganiseerd, bij te wonen. Als eerste nam dr. Garmt Stuive ling, voorzitter van het Genootschap, in de aula van het crematorium het woord om in rake lijnen leven en werken van Eduard Douwes Dekker te tekenen. Dr. Stuiveling merkte op, dat thans zonneklaar gebleken is, dat de gedachten van Multatuli, zoals ze over het koloniale probleem in Indonesië in de „Max Havelaar" zijn neergelegd, zowel juridisch als moreel juist zijn ge weest. Jan Musch zegde onder andere de klas sieke toespraak tot de hoofden van Lebak en de organist Egbert Vos vatte de plech tigheid in een sobere lijst van passende muziek. Vervolgens werd de as van Multatuli en zijn tweede vrouw, zoals de eerste in een sier-urn na de crematie in Nieder-Ingel- heim (1887) eerst in het huis van Dekker's echtgenote en later in het Multatuli- museum te Amsterdam werd b^vaard, aan de Vereniging voor Facultatieve Lijkver branding overgedragen, die haar weer in de goede zorgen van de Commissie van Be heer van het Velsense crematorium aan beval. Door de woorden van de heren dr. P. H. v. Roojen, voorzitter der vereni ging en J. J. Degelier, voorzitter van de beheerscommissie, werd deze kleine cere monie in de sfeer van het ogenblik ge plaatst, nadat dr. Stuiveling zijn dank aan alles en allen die meewerkten om het „Wiener Blut" Hoofdstad-roperette Een operette zonder stroperige sentimen taliteit noch grof effect, die daarenboven van Offenbach's onvolprezen modellen net genoeg allures overnam om muzikaal te kunnen bevredigen, een 'stuk vol dwaasheid en caricatuur, vol ouderwetse gezonde jool en als zodanig een patente remedie tegen narigheid en zorgen. Ziedaar onze indruk ken van „Wiener Blut", waarin de melo dieën van Johann Strauss de charme weer geven van het lustige leven in de stad van de St. Stephan, toen de Donau er nog niet rood, zelfs nog niet bruin, maar nog blauw was. Het stuk speelt in de tijd van het fameuze Wener Congres van 1814, toen evenals nu heel wat internationale politieke warrelingen aan de orde waren. Geen won der, dan ook dat zinspelingen op huidige situaties 'niet ontbraken. Om zo'n oud ge geven levend te houden is het wel eens nodig zulke rare anachronistische sprongen te maken, die het genre gelukkig verdragen kan. Het gezelschap van Meyer Hamel bestaat uit beproefde krachten die met een echte operette nog weg weten, dat is te "zeggen, die spelen, maar die ook zingen kunnen. Zo Tini Alma en Ruth Rhoden, alsmede de kit tige Claire Clairy, die met haar tempera mentvol spel en haar sprekende ogen nog meer doet dan met haar stem. Zo ook Chris Reumer met «zijn fraaie, goed ontwikkelde tenorstem, zo Ad. Heerings, zo Paul Harden, Herman Valsner en Qtto Aurich, die, even als Claire Clairy, zich onze taal voldoende eigen gemaakt hebben om ze met enig caricaturaal effect in de operette te ge bruiken. De creatie van de aftandse eerste minis ter Vorst Ypsheim-Gindelbach door de re gisseur van het gezelschap, Otto Aurich, was buitengewoon grappig; dat was operet- tespel van de bovenste plank. En Paul' Harden als de carrouseldirecteur en Her man Valsner als kamerdienaar Josef, waren hem als. komische tegenspelers waardige partners. De dirigent Pim de la Fuente liet zijn orkestje keurig begeleiden, bescheiden, maar pittig en bros, zoals het de echte operettestijl vereist. Een drie-viermaal uitverkocht huis en daverend succes! Tot weerziens! JOS. DE KLERK. Reparaties en Service AMSTERD. RIJT. MIJ.: OFF. DEALER Van het oorspronkelijke Heemsteedse Slot vrijwel niets meer te vinden ,De hoge verwachtingen, waarmee wij de opgravingen op het terrein van het Oude Slot te Heemstede begonnen, zijn slechts gedeeltelijk bevredigd. Wij hadden gehoopt door dit bodemonderzoek de fundamenten van het eerste middeleeuwse kasteel en daarmee de bouwwijze van de burchten uit die tyd te vinden. Helaas hebben de slopers die op last van graaf Albrecht het Slot in 1393 met de grond gciyk moesten maken, hun werk grondig gedaan. Wij vonden slechts drie bouwsleuven opgevuld met puin. Zelfs van het huisraad was niets meer over". Dit was een kant van het resultaat der onderzoekingen bij het oude Heemsteedse slot, zoals de leider van het werk, de heer J. G. N. Renaud, Zaterdagmiddag voor de leden van de vereniging „Oud-Heemstede-» Bennebroek" uiteenzette. Anderzijds had men wel de geleidelijke wederopbouw van het Slot sedert 1401 kunhen vaststellen, evenals het feit dat er geen kasteel aan het bouwsel uit het begin van de veertiende eeuw is voorafgegaan. Het kasteel, zoals dat in 1401 opnieuw Ontstond is uit bouwkundig oogpunt even wel niet zeer merkwaardig geweest. Het was meer een versterkt landhuis. De pri vileges van de steden en de rechten van de graven verzetten zich tegen het oprich ten van nieuwei>urchten. De bouwmeesters trachtten de bepalingen over de dikte der muren dan wel te ontduiken door een spe ciale wijae vea mokrirm. Het Slot te Heemstede dankt zyn be langrijkste vergrotingen en vooral zijn verfraaiingen aan Adriaan Pauw. Deze. afgevaardigde op de Vredesconferentie te Munster in 1648 liet de houten slotbrug door een stenen vervangen, waarvan het ver sieringsmotief aan Lieven de Key wordt toegeschreven, hoewel dit weinig aanne melijk is. Pauw voegde ook een ronde to ren aan het complex toe. Op een lange tafel stonden verschillen de huishoudelijke artikelen, die bij de op gravingen vooral in de slotgracht gevon den zijn. „Het is slechts een deel van de vangst en er zit ongetwijfeld nog meer", zei de heer Renaud. Er waren de beroemde Jacoba-kanne- tjes, die misschien wel in Siegburg maar zeker niet op Teylingen vervaardigd zijn, er was een zeldzame drinkschaal, een van een wapenbord afkomstige ijzeren helm, flessen en pijpen in alle maten en soorten en als pièce de résistance werd een gouden ring getoond. Edele metalen worden slechts zelden bij voormalige opgravingen gevon den, omdat de eigenaren natuurlijk nogal voorzichtig met hun kostbaarheden om sprongen. Het onderhavige exemplaar is naar het merk te oordelen uit het buiten land, waarschijnlijk uit Scandinavië af komstig. Na de causerie werd nog een excursie op het terrein van de opgravingen zelf monument van de heer A. H. Wegerif op Westerveld te krijgen, had geuit. In de urnentuin, aan de rand van de vijver, zijn tenslotte de twee urnen aan het- monument een rijzig geheel uit zachte mergelsteen- toevertrouwd. Vele hoogwaardigheidsbekleders, ver tegenwoordigers van staat en cultuur, waaronder een gedelegeerde van het mi nisterie van Overzeese Gebiedsdelen, Jaeb- ben de plechtigheid bijgewoond. Ontspanningslokaal voor spoorwegpersoneel Leden van het Spoorwegpersoneel hebben 700 vrije uren besteed, om de koffiekamer van gebouw „Olympia" aan de Kindehuis- singel te restaureren en in te richten als ont spanningslokaal van de Federatie van Spoor weg Sport- en Ontspanningsverenigingen „De Unie". Het lokaal voorziet in een be hoefte en het zal iedere avond gebruikt worden door de verenigingen, die er willen dammen, schakgn en repeteren. De inrich ting ziet er keurig uit. ondanks het feit, dat uitsluitend oud materiaal beschikbaar was. Zaterdagmiddag is het lokaal officieel in gebruik genomen, waarbij na een inleidend woord van de voorzitter der Unie toespraken zijn gehouden door de heren ir. G. A. Rosen thal. chef van de Centrale Werkplaats. S. Buys, chef Algemene dienst, tweede afdeling der Nederlandse Spoorwegen te Utrecht. C. Jansen en de Wal, secretaris van de Perso- neelraad en S. Heyers, chef van de afdeling Sport en Ontspanning der Spoorwegen. Het mannenkoor „Electnsch materiaal' verleende, zijri medewerking. Diefstallen in Haarlem-Noord In de nacht van Vrijdag op Zaterdag werd ingebroken in een kapsalon aan de Stuyve- santstraat. Uit de kassa werd f75 ontvreemd, verder werden een portemonnaie met twin tig gulden, enige textielpunten en een fiets vermist. Terwijl de recherche ter plaatse een onder zoek instelde, kwamen de buren tot de ont dekking, dat de ongewenste gasten ook bij hen een bezoek hadden gebracht. Bij hen werden een bontjas, een koffer, een grote partij textiel, een portemonnaie met f 15. twee zilveren ringen, een hoeveelheid levensmid delen en vrijwel alle distributiebescheiden gestolen. De dieven hadden in de kapsalon een ruit van de keuken vernield, bij de bu ren hadden zij het slot van de keukendeur met een beitel bloot gelegd. Bedrijfsgroep „Administratieve kantoren" vergaderde De Bedrijfsgroep „Administratieve Kanto ren" van de Algemene Bond „Mercurius" hield een geslaagde ledenbijeenkomst in het Wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht. Uit het jaarverslag bleek, dat „Mercurius" de eerste vakbond is, die de bedrijfstaksge- wijze organisatievorm heeft ingevoerd, dat het ledental seÜert de oprichting in 1946 stij gende is en dat aan diverse positieverbeterin gen van verschillende leden, de actie van de bond wel niet vreemd geweest is- Na bestuursverkiezing werd de scheidende secretaris, de heer H. C. van Oort, door de bezoldigde afdelingsbestuurder, de heer Rött- ger, dank gebracht voor het vele werk. dat hij gedurende bijna 25 jaren voor de bond had gedaan. Nadat de scheidende functionaris in zijn afscheidswoord had gewezen op het-ko6tbare bezit van geestelijke vrijheid werden door zijn echtgenote enkele toepasselijke zangnummers ten gehore gebracht. De heer C. J. Gerbranda, tandtechnicus, hield een interessante causerie over zijn be- ajpep. Een nieuw plan voor uitbreiding van Schiphol Een Schiphol-plan, dat in het voorjaar van 1947 werd uitgewerkt door de dienst van Publieke Werken te Amsterdam, is afgedrukt in het rapport inzake de door de K.L.M. gepropageerde centrale lucht haven Burgerveen" aan de minister van Verkeer. Het betreft een plan met drie paar start banen. Deze banen kruisen elkaar niet. Zij zijn rondom een z.g. luchthaven-eiland in verschillende richtingen geprojecteerd. Dit plan werd ontworpen in aansluiting op het bestaande vliegveld Schiphol. Deze uitbreiding van Schiphol zou vol gens het rapport honderddertig millioen' gulden kosten, evenveel als de uitvoering van het plan-Burgerveen. Rekening hou dend mql de huidige wensen zou men naast de Schiphol-uitbreiding ook Schieveen moeten aanleggen, alsmede een startbaan op Valkenburg voor de industrie, hetgeen volgens raming van dit rapport nogmaals vier-en-dertig millioen gulden zou kosten. Men stelt het oppervlak van het ver grote Schiphol op 800 ha. Burgerveen zou volgens het bestaande ontwerp 650 ha. beslaan. Bij de aanleg van Burgerveen zouden de aanleg van Schieveen (voor lopig 165 ha.) en de uitbreiding van Val kenburg (25 h.a.) achterwege kunnen blijven, zodat volgens de K.L.M. door aan leg van „Burgerveen" 340 ha. grond be spaard zou kunnen worden. De gemeente Amsterdam had tot dusver deze ontwerpen van de Schiphol-uitbrei ding geheim gehouden. SCHEEPVAART K. N. S. M. Ardta. 4 Mrt van Holland te Valencia. Aspen, 4 Mrt van Malaga naar Amsterdam. Bijfjord, 5 Mrt Gibraltar gepass. van Cartagena naar Holland. Cottica. 5 Mrt te Paramaribo. Curasao—Trinidad. Draco, 5 Mrt van Amsterdam naar Odense. Jupiter. 4 Mrt van Fhierto Cabello haar Trinidad. Ilos. 5 Mrt te Antwerpen van Palermo naar Am sterdam. Orpheus. 5 Mrt van Catania naar Messina. Ornen, 5 Mrt te Amsterdam van La Pallice. Roelf, 5 Mrt van Lissabon te Amster dam Stuvvesant, 5 Mrt van Dover naar Madeira. Ganymedes. 4 Mrt te Curacao van Puerto Cabello1 naar Barranquilla. Van Ostade. 4 Mrt te Paramaribo naar Trinidad. H. OOST AFRIKA LIJN. Oranjefontein. 4 Mrt te Beira aangekomen van Lorenzo Marques naar Durban. Noordkaap. 5 Mrt van Antwerpen vertrokken naar Kaapstad. Anna L. Condylis, 4 Mrt van Teneriffe naar Kaap stad. Rynkerk, 4 Mrt van Aden naar Mom- bassa. MIJ. NEDERLAND. Celebes. 5 Mrt van Port Elisabeth naar East Londen. Hugo de Groot, 6 Mrt te Amsterdam van Rotterdam. Java. 6 Mrt te Pangkal Penang van Blinjoe. Lawak, 4 Mrt van Palembang naar Rangoon. Radja, 5 Mrt van Batavia naar Cheribon. Singkep. 6 Mrt te Colombo van Holland naar Indië. Sumatra. 5 Mrt van Halifax n. Boston. Lombok. 2 Mrt van Portland naar Seattle. Rotti, 1 Mrt te Colombo van Cochin naar Philippynen. VINKE EN CO. Ittersum. 5 Mrt Gibral tar gepasseerd van Antwerpen naar Genua. Loppersum. 5 Mrt' Dungeness gepasseerd v Sfax naar Rotterdam. Zijpenburg, 5 Mrt Do ver gepasseerd van Rotterdam naar Havana. HOLL. WEST» AFRIKA LIJN. Alcyone, 4 Mr* van P"»aHpni au{ Hamburg De Marinierskapel zal eind Maart met de „Kota Baroe" naar Indië vertrekken. De uit 53 leden bestaande kapel zal in Augustus in het vaderland terugkeren. Het Verbond van Verenigingen voor Veilig Verkeer zal overgaap tot het toeken nen van Veilig-Verkeeronderscheidingen aan beroepschauffeurs, die in een bepaald tijdvak geen verkeersongevallen door eigen schuld hebben veroorzaakt De staking der bouwvakarbeiders in Amsterdam omvat thans ongeveer 1200 man. Zu wensen een vaste toeslag van 25 pet boven het basisloon van 90 cent per uur. Een handelsaccoord tussen Nederland en Italië is te Rome geparafeerd. Dit accoord dat voor 1949 geldt, betekent een aanmerke- ïyke verruiming van het handelsverkeer. De minister van jDndcrwUs, Kunsten en Wetenschappen dr J, Gielen. heeft een be zoek gebracht aan de Cinetone filmstudio's te Duivendrecht. Ook bezocht hü het bureau van de Nederlandse Bioscoopbond te Am sterdam. Aan de minister van Oorlog, luitenant kolonel A. H. J. L. Fiévez is het Grootkruis iri de* Kroonorde van België uitgereikt. Lui tenant-generaal mr. H. J. Kruis, chef van de generale staf, is benoemd tot grootofficier in de Leopoldsorde. Aan mr. J. L. M. Meckmann is op zijn verzoek met ingang van 1 April eervol ont slag verleend als raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden. Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Door man". dat onze marine van Engeland in bruikleen heeft gehad, keert vandaag naar Engeland terug met een bemanning van 550 koppen. Deze bemanning keert in Mei terug met het grotere vliegkampschip „Venerable", dat te Plymouth zal worden overgenomen en dat ook de naam „Karei Doorman" zal krijgen. Te Amsterdam is de vereniging „Neder landU.S.S.R." opgericht. Het hoofdbestuur bestaat uit 17 leden. De gezant van de .Sov jet-Unie, de heer Valkov, woonde een deel van de oprichtingsvergadering by. HAARLEM EN OMGEVING Opgericht is een afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse Vereniging van ondernemers in het kappersbedryf (N. E. V. O. K.), uitsluitend voor bedrijven in de prijsklassen 4 en 5 Het bestuur werd als volgt gekozen: H. Hendriks, voorzitter, L. Piérlót, secretaris. P. Schutter, penningmees ter, mevr. v, id. Meyden en N. v. Loenen, commissarissen. Dr. H. Veen zal op Vrydag 19 Maart in „Brinkmann" voor de E IJ.B.O.-vereniging „Snelverband" (Commissie Zuid> beschou wingen houden over de hulpverlening aan drenkelingen. De Byzondere Raad van Cassatie heeft het beroep verworpen, dat P. T. uit Haarlem had ingesteld tegen de sententie van het Bij zondere Gerechtshof te Amsterdam, waarbij hij wegens toetreding tot het „Vrijwilligers legioen Nederland" tot 7 jaar gevangenisstraf was veroordeeld. Op Zondagmorgen 14 Maart draait voor het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling de prachtige natuurfilm „Farrebique" in het Frans Hals-theater. „Brgndkastenpiet" pleegde inbraak te Barneveld Zondagmorgen is de dader gearresteerd van de iqbraak bij de Coöperatieve Land bouwersbank en Handelsvereniging Barne- „veld en Omstreken. Het is een beruchte figuur uit de Am sterdamse onderwereld, die bekend staat als „brandkastenpiet". Drie maanden geleden kwam hij vrij na zijn straf voor zijn laatste karwei te hebben uitgezeten. Zyn grote uitgaven trokken de laatste dagen de aan dacht. Zondagmorgen is hij te Amsterdam van zijn bed gelicht. Een groot deel van de bankbiljetten werd in zyn woning aan getroffen. Hij. blijft echter nog ontkennen. Het geld zou hij hebben overgespaard. Hoe wel de nummers van de bankbiljetten niet waren genoteerd, blijkt toch uit alles, dat men met de gestolen bankbiljetten te doen heeft. In totaal was een bedrag van 94.532 gestolen. DOODVONNIS TEGEN PULS BEVESTIGD. De Byzondere Raad van Cassatie heeft het doodvonnis tegen de Amsterdamse ver huizer A. Puls bevestigd. P. maakte zich schuldig, aan arrestatie van Joodse landge noten en haalde in dienst van de „Ein- satzstab Rosenberg" op grote schaal hui zen van gearresteerde en gedeporteerde Joden leeg. Jeugdmiddag van de A.V.R.O. Een grote schare van meisjes en jongens was Zaterdagmiddag in het Concertgebouw bijeengekomen om een feest voor de jeugd, dat de AVRO georganiseerd had, bij te wo nen.'Het is niet gemakkelijk een programma samen te stellen dat iedereen waardeert De jongste groep genoot natuurlijk van de goochelaar Adrie van Oorschot, die aardige toeren liet zien en zyn wonderpop liet spre ken. Interessant was hetgeen dr. A. F. J. Portielje over het leven der dieren mede deelde. Hij deed dat óp aantrekkelijke wyze en gaf wenken, hoe men met de dieren moet omgaan. De ouderen onder de jeugd zullen belangstel ling hebben gehad voor de muzikale clown Fantasio, die veel succes oogstte en- voor het dansorkest „The Skymasters". De leider van het gezfelschap. Pi Scheffer. vertelde de ma nier van werken op repetities en uitvoerin gen. en welke instrumenten zyn medewer kers bespolen. Ook bracht het orkest een aantal dansnummers ten gehore. Z.I.A.ty. won veteranentournool In Stoops bad te Overveen namen elf zeventallen deel aan het waterpolotournooi voor veteranen van HVGB. In de eerste ronden werden o.a. gespeeld: HVGBHPC 1—3; ZianHaarlem 42: LZCDWR 22 (LZC won na het nemen van straf- worpen); VZVDJK 1—2. Bij de herkan- singswedstrijden won HVGB met 52 van AZ; Zian met dezelfde cijfers van VZV en DWR met 41 van De Zijl. Verder zyn ge speeld: 2e ronde: HPCHaarlem 10; HV GB—HZ en PC 1—3; DWR—Zian 3—5; DJKRZC 12. Halve eindstrijden: HZ en PC—LZC 3—4; HPC—Zian 1—2. In de strijd om de derde en vierde plaats won HPC van HZ en PC en de eindstrijd leverde een zege van 21 voor Zian tegen LZC op. Amsterdamse Beurs Slotkoer» Openings Vrijdag koersen Kontnkiyke Olie. 376 y2 367% 342 322 415 408V4 A K. U 193 189% Fokker 203 Mederlandse Ford 395 Nederlandse Kabel 325 v. Berkel's Patent 139 138& Scheepvaart-Unie 206^2 200% ioll.-Amerika Lijn 233 Deli Maatschappij 227 221 H. V. A 269& 263^ A'dam Rubber 191 185% Ned. Handel My. 175 173 Va N.-L Handelsbank 138% 137 nnitf/wj MH. U 610 -

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3