i finister Mansholt handhaaft verlaagde Ti linimumprijs voor bloembollen Carl van Empelen axi? Bel 1.2.3.4.5 Kort en Bondig J winkeljuffrouw Wie ruilt Motorfiets IINSDAG 9 MAART 1941 HAARLEMS DAGBLAD' „I erhoging van éxportkwantum noodzakelijk ter vermindering van het surplus" ting van het' te exporteren gewicht waar schijnlijk maken. Een vergroting van het geëxporteerde kwantum zal het bloembollen-surplusfonds ontlasten, hetgeen het bedrag, hetwelk door de bedrijfsgenoten ten behoeve van de financiering van het surplus bijeenge- gebracht moet worden, zal verlagen. Aan gezien de financiering van het surplus- fonds geheel door de bloembollenkwekers geschiedt de overheid heeft het vorige jaar, toen als gevolg van een groot sur plus het fonds in financiële moeilijkheden kwam, een overbruggingscrediet verleend moet elke maatregel, welke het surplus kan verkleinen, worden aanvaard. Op grond van deze overwegingen ziet de minister geen reden op de thans vastge stelde prijsregeling terug te komen. er da; bliea a wip waari eefti Op vragen van de heer Chr. van den onlijj si vel. lid der Tweede Kamer, over het 'ie zc »lage:i der minimumprijzen voor bloem- 'rs<* }iien heeft minister Mansholt het vol- a. nde geantwoord: ng (j „Voor 1948 zijn, vergeleken met 1947, Er gere minimum prijzen vastgesteld voor an bollen van tulpen en narcissen. Deze intj ilaging bedraagt 10 procent van de prijs l0r relke het vorig jaar voor de overneming ngj in deze soorten door het Bloembollen- ,elej rpiusfonds gold.Aangezien de marges et fe wr de exporteur niet zijn gewijzigd, is ine t verlaging van de prijs, welke de expor- zijn afnemer in het buitenland ten n§ 8 inste in rekening kan brengen, op onge- er zeven procent te berekenen. De mi- Iter is van. mening, dat deze verlaging [t zeer belangrijk kan worden genoemd. M Op de vraag of het juist is dat deze ver- ging tot stand is gekomen tegen het des van zo goed als alle exporteurs van artikel, antwoordt de minister beves- aanl end. Het is met het oog op een verkleining 7:3 li een surplus noodzakelijk de export a3xi n het kwantum bloembollen zo groot Df3xi Dgelijk te doen zijn. Een middel om ?ulks bevorderen is de verlaging van de prijs, mai iarbij gedacht dient te worden, dat een ysdiscriminatie voor de landen, welke jn(ji invoer aan éen gewichtcontingent heb- 1 wjp h gebonden, niet juist moet worden ge- '6; 3 |jt. Dat een prijsverlaging de export naar tlanden,vwelke de invoer niet gecontin- in<j nteerd hebben, niet zal vergroten, is p nder meer niet aan te nemen. Eerder fet het tegendeel waarschijnlijk. Daaren- Lj ven kan m aanmerking worden geno- en, dat in het land, dat geen contingent eft vastgesteld, een daling van het alge- evsl «n prijsniveau waarschijnlijk is. Aan- >ntaen de verkoop der bollen in de aan- P lande herfst moet geschieden, is het ge- 0 p enst met deze verschijnselen rekening houden. Voorts moet er de aandacht op worden vestigd, dat de cultuur van tulpen en cissen ook in andere landen mogelijk T Reeds gaan er stemmen op, welke waar- huwen voor een uitbreiding van de cul- Icr elders, hetgeen in verband wordt ge acht met de van Nederlandse zijde ge erde prijspolitiek. Ook met deze ten- ianj, izen dient derhalve rekening te worden bon houden bij het vaststellen van prijzen, geü Elke als minijna bedoeld zijn, zodat *de 1S j ogelijkheid van vérkopen tegen hogere ijzen volkomen vrij is gelaten. le «Dat de verlaging dér minimumprijzen i belangrijke verlaging van de export- n arde tot gevolg zal hebben, kan niet ,t B rden toegegeven. Wel kunnen argumen- gdejP worden aangevoerd, welke een vergro- stu SMAAKVOL APART BLOEMENMAGAZIJN HEEMSTEDE TELEFOON 2-8C Staking bij Hin )opt économische recherche actief redi thle [>e economische dienst van de Haarlemse an<i litie is op het oorlogspad tegen het te - or ur verkopen van horloges. Zo werd pro wei -verbaal opgemaakt tegen twee Amster- aersmse kooplieden, die horloges aanboden [en prijzen, variërende van 22.50 tot va (5, hoewel de werkelijke waarde tussen da 12.50 en 25 lag. Zeventien horloges erle rden in beslag genomen. Een 41-jarige Baarnse. handelaar kreeg Be i bekeuring voor het eerkopen van taille- 191 stiek voor 1.30 per meter. De töege- ica« ;n prijs bedraagt vijf-en-vijftig cent per ter. Drie rollen elastiek van 70 meter taa rden in beslag genomen, mid Een 35-jarige handelsreiziger üit Am- ster rdam liep een proces-verbaal op omdat nen een coupon stof voor 105 zonder pun- dag i aanbood. De coupon is hij kwijt. 3 e: regeling plaatsbespreken >wfr stadsschouwburg. Enkele lezers hebben zich erover be- in" iagd, dat, toen zij op Vrijdagmorgen in 10D Stadsschouwburg plaats wilden bespre- aa) n voor e§n opvoering van de operette feens Bloed" óp Zondag, alle plaatsen eds uitverkocht waren. 2®el„Er is toch aangekondigd: plaatsbespre- n twee dagen van tevoren", meenden <zij. Inderdaad, maar bij informatie bij de rectie van de Stadsschouwburg bleek ons, t deze regel geldt voor de e e r s t e voor- lling. In dit geval hac^dié op Zaterdag J aats, de kaartverkoop voor alle voorstel- S Igen begon dus op Donderdag. De schouw- rgdirectie voerde daarbij aan, dat het jj, redelijk is de wachtenden, die niet meer - - or de voorstelling op Zaterdag in aan- erking kwamen, de volgende dag te laten vaI rug komen. ^Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM 8 Maart 1948. in BEVALLEN van een zoon: 6 Maart: D. 'er- hoem aker-S ij tsema; P. A. W, Janszen- eei illner; J. G. Lancée-van den Ende; 7 :id"aart: C. Cardol-OrijE. van de Voorde- ikker: G. Steenbrink-Wesseling; A. C. ïefUrtog'-Putman: 8 Maart: G. M. Veeken- ge rstappen; A. M. Mulder-Stam. teBEVALLEN van een dochter: 6 Maart: nt- Koelemij-Martens; H. Wittebol-Smits; ien^aart: H. M. Ruisbroek-Snel; G. E. Oud- ol-aatgever; H. M. Heeg-Sedel; 8 Maart: E. in- van Boekhoven-Schaap; G. Aalpol- ndjissen. OVERLEDEN: 4 Maart: H. van Peek, ji jaar, Olmenstragt; 6 Maart: J. Dil, 53 i. jei hoterweg; J. Kosters-Bonsink, 66 j., ajj, jksstraatweg; A. Beerthuizen, 75 j.. Tal- castraat; M. Hamann, 10 d., Gasthuisvest; enMaart: C. E. Schillert, 81 j., Kenaupark; er E. de Vries, 1 m., Hazepaterslaan. Agenda voor Haarlem Dinsdag 9 maart. idsschouwburg: Volksvoorstelling „Naar t U lijkt", 8 uur. Haarlemse Kegelbond: :d. Ver. voor sexuele hervorming, film- rond, 8 uur. Gem. Concertgebouw: Maat- happij tot bevordering der Toonkunst, lat ncert. 8 uur. Frans Hals: „Alleen in de n-icht", 18 j., 2.30, 7.Ó0 en 9.15 uur. Rem- andt: „In vrede leven", 14 j., 2.00,"4.15 10 en 9.15 uur. Luxor: „Schot achter de Ulissen", 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. ly: „De gebochelde", 14 j., 2.15, 4.30, 7.00 9.15 uur. Spaarne: „Het purperen mon- zelsf". H j.. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. woensdag 10 maart, ie Bioscopen: Middag- en avondvoorstel lingen. Uit protest tegen aanstelling van een Duitser Gistermorgen hebben ongeveer twee honderd man personeel van de kousenfa- brieken Hin N.V., werkzaam op de Cotton- en de standaardbreierij en de vormerij, het werk neergelegd. Zoals wij reeds meldden was ontevre denheid ontstaan over het tewerk stellen van een Duitser van wie gezegd wordt, dat hij zich in de oorlog zeer in strijd met 4e Nederlandse belangen gedragen heeft. Bo vendien vrezen de arbeiders door het op nemen van buitenlanders drukking van het loon. Een vertegenwoordiger van de Bedrijfsunie heeft Maandagmiddag tevergeefs^een be roep op de arbeiders gedaan geen staking te beginnen, daar zij door de vakbonden niet gesteund zullen worden. Bovendien heeft de directie er op ge wezen, dat men indertijd er mee accoord is gqgaan, dat geschooide buitenlanders tot een maximum van tien in het bedrijf opgenomen zouden worden. Deze Duitser is pas de vierde vreemdeling op de fabriek. De vrouwelijke arbeidskrachten, het technisch personeel en de ververij werken normaal door. Bij de ingang van de fabriek wordt door de stakers gepost. De politie handhaaft de orde. Hedenmorgen kwamen de stakende werknemers bijeen in gebouw „De Nijver heid" ter bespreking van de situatie. Deze bijeenkomst, die door zeer vele sta kers werd bezocht, stond onder leiding van de heer Brouwer, bestuurslid van de E. V. C. Zijn betoog, dat de arbeiders niet streden tegen de aanstelling van één be paalde Duitser de man, waarom het ging zou zich trouwens teruggetrokken hebben maar tegen het aannemen van Duitsers in het algemeen, werd door vertegenwoordigers yan neutraal, katho liek en protestants georganiseerden be aamd. Men vreesde, dat de thans nog gro tere vakbekwaamheid der Duitsers in tij den van slapte ten nadele van de Neder landers zou worden uitgespeeld. In de vergadering werd de opmerking van de directie, dat de fabriekscorhmissie met de aanstelling van de betrokken Duitser accoord was gegaan, als onwaar bestempeld. De fabriekscommissie zou zich integendeel tegen de aanstelling verzet hebben. Voorgesteld werd nog dezelfde middag een bespreking met de directie tot stand te brengen om het standpunt van de staken de arbeiders Uiteen te zetten. Uit de vergadering kwam echter de wens naar voren, dat niet de E.V.C. de leiding van de staking in handen zou nemen, daar de actie anders als een „communistische rel" beschouwd zou worden. De heer Brouwer voerde echter aan, dat deze staking de steun van een organisatie behoefde om tot een goed einde te worden gebracht. De Eenheidsvakcentrale was be reid financieel en moreel 'achter de stakers te staan. Spr. zou er mee accoord gaan, dat in de deputatie der arbeiders de E.V.C. niet officieel vertegenwoordigd zou zijn. Kay Munk, predikant van het Deense verzet Maandagavond sprak de heer Johan-Win- kler in „Irene" te Overveen over het leven van de Deense verzetspredikant Kay Munk, die in het begin van Januari in het jaar 1944 op beestachtige wijze door tie Duitsers werd vermoord. Op 13 Januari 1899 werd Kay Munk, ge bocheld en met een zwakke gezondheid, als enig kind van een arme leerlooier geboren. Reeds op jeugdige leeftijd werd hij wees en hij bezat toen niets anders meer zoals hij later zelf zeide dan een doopjurk God. Kay Munk kreeg vervolgens keuterboertjes tot peetouders, die voor hem deden wat in hun vermogen lag. Hoewel hij zelf liever onderwijzer was .geworden, groeide hij op voor dominee, hetgeen hij later in de ware zin des woords was. Tevens was hij een begenadigd dichter en schrijver. Hij was niet radicaal en geen socialist en nog minder bezat hij een revolutionnaire vrijheidsdrift. Hij stond eerder aan de rechtse kant. Toen in 1918 de monarchieën ineenstortten, meende Munk, dat koningen kei^ërs hun roeping schande hadden aangedaan en op dat moment, zo verklaarde deze martelaar later zelf, gingen zijn ge dachten spelen met de dictatuur. Tot het uitbreken van'de tweede grote wereldoorlog vocht hij om niet voor de verleiding van het nationaal-socialisme te zwichten. Toen de tyrannen echter meenden, dat zij zich- 'zelf konden verlossen, kwam bjj Kay Munk de kentering en in woor.d en geschrift keer de hij zich fel tegen het nazi-régime. De preek, die hij op Nieuwjaarsdag van 1944 uitsprak, is ten slotte aanleiding tot zijn dood geweest. Hij werd uit zijn huis ge haald en op een eenzame weg zonder par don neergeschoten. Dit werd het teken tot algemeen verzet en thans gedenkt men Kay Munk als de martelaar van het Deense verzet. DISTRIBUTIENIEUWS Woensdag bestaat er gelegenheid tof het afhalen van bonkaarten voedingsmidde len. schoenenbonnen en textielkaarten te: Haarlem: W tot en met We. Bennebroek: 9 tot 12.15 uur H, I en J; 30 tot 4 uur: K enL Provinciale Staten behandelen de begroting ln de Dinsdagmorgen begonnen vergade. ring van de Provinciale Staten van Noord- holland, welke onder leiding van dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk bijeen kwamen zijn algemene beschouwingen gehouden over de provinciale begroting 1948. Eerste spreker was mr. Bakhuizen van den Brink (V.V.D.), die zijn tevrfedenheid uitsprak over het beleid van het college van Ged. Staten. Hij verklaarde zich nog tegenstander van het zitting hebben van een communist in het college en spreker was nieuwsgierig, hoe de Partij van de Arbeid er thans over dacht. Mr. D e R o o s (Arbeid) besprak de socia listische visie van de partij in de huidige toestand en zeide te zullen meewerken aan verbetering van het ^nationale inkomen, bestrijding van de zwarte handel, beper king van winstmogelijkheid eh belemme ring van de arbeid op de rijksbureaux. De begroting is opgesteld binnen het raam der financiële mogelijkheden. Over4" het werk van het college is de fractie van spreker tevreden. Het is vooruitstrevend qn dat juichte spreker toe. Uitvoerig besprak mr. De Roos het optreden van de communisten in ons land en in het buitenland. Het sy steem van andere landen is ook tot ons land doorgedrongen. Dat betreurde spreker, omdat het geluid der communisten na de bevrijding anders was en het vermoeden deed rijzen, dat er op het politiek terrein samenwerking mogelijk was. Het is 'b.v. vreemd, dat de C.P.N. bij de herdenking van de Februari-staking de strijd tegen het Marshall-plan gelijk stelt met die tegen de Duitsers tijdens de bezetting. Wat de ver dere samenwerking betreft met de C.P.N. zal de houding van deze partij afgewacht worden. Een definitieve conclusie zal spre ker geven, als de sprekers van de fractie der C.P.N. gesproken hebben. Ook het op treden van het comité voor Rijkseenheid achtte spreker gevaarlijk. Volgens hem moeten de A.R. en de C.H. dit comité niet steunen. Mr. De Roos achtte het houden van een openbare vergadering van de Staten het beste relief, waarop het regeringsjubileum van H.M. de Koningin gevierd kan worden. De héér Buter. (Arbeid) verzocht aan dacht te besteden aan de vestiging van kleine industrieën. De heer Groen (KVP) merkte op, dat zijn fractie van het begin af aan zich ver zet heeft tegen het opnemen van een com- munist in het college van Ged. Staten. Ter wille van de grote belangen in de provin cie hebben de Katholieken 'na drie zittin gen besloten de benoemingen in het col lege te aanvaarden. Spreker zeide, dat zijn fractie terstond na de bevrijding de C.P.N. gelijk heeft gesteld met de N.S.B. De heer Groen wilde de houding van de C.P.N. niet afwachten maar het Neder landse .volk moet zich verzetten tegen het optreden der communisten. Spreker ver heugde zich er over, dat de begroting zon der belastingverhoging sluitend is. Er moet echter zuinig met de financiën worden omgesprongen. Subsidies voor de kunst zijn nodig, doch ze mogen niet te hoog worden. Met de suggestie van mr. De Roos over de viering van het regerings jubileum kan spreker zich Verenigen, doch het hoeft hierbij niet te blijven, als er meer plannen zijn. De heer Baas (A.-R.) zeide, dat in de provincie altijd éen progressieve democra tische politiek is gevoerd. Die is voortge zet en daarom kan spreker zich met de begroting verenigen. De A.-R. wist reeds lang, dat er niet met de C.P.N. samenge werkt kon worden. Die ontdekking doet mr. De Roos de laatste weken pas. Hierna werd de vergadering geschorst. truman probeert het. President Truman heeft officieel mee gedeeld, dat hij zich bij de presidentsver kiezingen candidaat stglt voor de demo cratische partij. Bij Koninklijk Besluit is bevorderd tot Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw dr. ir. J. A. Ringers, president van de Raad van bestuur van het Koninklijk Insti tuut van Ingenieurs. Voetbal W. van Brussel overleden In de ziekeninrichting „St. Joannes de Deo" te Haarlem is Zondag overleden de heer W. van Brussel, gep. ambtenaar bij de N.Z.H.T.M. De overledene was jaren lang secretaris van de voetbalclub R.C.H., waarvan hij tevens lid-van-verdienste was. Ook was hij secretaris van de cricketclub R.C.H., scheidsrechter van de Haarl. Voet balbond en secretaris van de Haarlemse Oud-Wezenvereniging. Velen zullen zich dit bescheiden en ijverig bestuurslid her inneren. De teraardbestelling is bepaald op Donderdagmiddag 12 uur op de Algemene Begraafplaats aan de Vergierdeweg. VOORLOPIG HAARLEMS ELFTAL TEGEN SCHOTEN I. Zondag wordt op het EDO-terrein een.wed- strijd gespeeld tussen het voorlopig Haar lems elftal en Schoten I, welke om twaalf uur begint. De Stem des Volks Maurice van IJzer. de dirigent van de Haarlemse „Stem des Volks", ondernam een geweldig zware taak. toen hij voor dit con cert in studio nam: het Requiem van Gabriel Fauré en de cantate Ich Katte viel Beküm- mernis van Bach; want beide werken stellen zeer hoge eisen, het eerste dóór zijn sublie me eenvoud en vergeestelijkte sfeer, het tweede door de polyfone structuur van zijn machtige koornummers. En wat moet er op gezwoegd zijn om het resultaat te 4jerciken dat Maandagavond in de Concertzaal klonk! De vurige romantische bezieling van de dirigent deed op de uitvoering de rest. door eens in strijd zijn met het vereiste tempo (voor het Requiem doorgaans te snel) of met de stijl, zowël in het ene als in het andere werk, hoofdzaak was echter dat de nodige spanning bereikt werd bij de uitvoerders om de lastige passages het hoofd te bieden. Al leen in het sublieme slolüeel van Fauré's Requiem, het „In paradisum", bleven de sopranen niet op het toonpeil. en kon mén opmerken hoe moeilijk het is een uiterst een voudige melodie blank, rein en zonder harts tocht weer te geven. Alle respect ondertussen voor wat bereikt werd, vooral in het lang niet eenvoudige „O Domine Jesu Christc". De sopraan-soliste Folly Collettede Vries had goede momenten in het „Pie Jesu", maar zui verder toch werd de sfeer van het werk ge troffen door Max Kloos in het innige „Hostias" en het bewogen „Libera". Wat een verrukkelijk stuk haast onaardse muziek is toch dit Requiem van Fauré; hoe oneindig rijk is het in al zijn soberheid van vocale en orchestrale middelen! Bach is voor zijn doen in „Ieh hatte viel Bekiimmernis" helemaal niet sober; het is een van zijn bril-* lantste werken. Naast, momenten-van inkeer, schuwt hij een felle dramatiek niet en in het slotkoor komt hij zelfs het pralende karakter van Handel's muziek te pa. In dit werk kon het koor zich geestdriftig uitleven en bü de koraal fantasie een degelijke samenzang demonstreren. De tenorsolist Justus Bonn, die de aange kondigde J. v. Mantegem verving, vervulde zijn taak trefzeker en met dramatisch tem perament. De sopraan Folly Collettede Vries en de bas Max Kloos zorgden voor een mooi lyrisch rustpunt met hun duet „Komro, rnein Jesus". De alt Annie Delorie verzorgde als plaatsvervangster de kleine altpartij. De H.O V. heeft deze avond schitterend meegewerkt om de uitvoering te doen slagen en de organist Piet Halsema niet minder. JO§. DE KLERK. Uw Bril van Stiens HET BESTE GIERSTRAAT 27 TELEFOON 16764 (Adv.) Boksen Olympische candidaten boksen in Haarlem Woensdagavond 17 Maart houdt de boksclub „De Ring" wedstrijden in de Gem. Concertzaal. Hieraan nemen deel de beste boksers uit Den Haag, Leiden, Haar lem, Amsterdam en Den Helder, zoals Ko Hessels, W. Snoek. J. Hagenaar, M. Linne- man, C. van Eyk, F. Wolters. J. Bekker, die kampioen zijn en deel uitmaken van de Olympische selectieploeg. Voor Haarlem komen uit Ko Hessels, J. Brouwer, H. An- tonisse en H. J. Bakker. In totaal staan er 10. partijen in de A-klas op het program ma en vier bijpartijen. Op 9, 10 en 11 Maart worden in Am sterdam de kampioenschappen van Noord holland in de A-klasse gehouden. Uit Haarlem nemen deel J. Hessels en J. Brou wer. Ko Hessels komt voor het eerst na een afwezigheid van een jaar weer uit en moet in het vedergewicht zijn titel verde digen. Hij bokst tegen Ramakers van S. B. K. uit Amsterdam en J. Brouwer in het lichtgewicht tegen de Bie van Eureka eveneens uit Amsterdam. Sport In 't kort filmmiddag g. v. „bato". Een leer zame middag bood de gymnastiekvereniging ..Bato" haar jeugdige en daarna oudere leden, in de Kroonzaal van café-restaurant Brink- mann. De jeugdafdeling zijn films over grondgymnastiek van Weggelaar, een Olym pische Dag en over Zweden te zien gegeven Voor de oudere leden werden vertoond goede Zweedse kleurenfilms, films over Zwitsers kunstturnen, wereldkampioenschap- pen en Sokolfeesten te Praag en een speciale |£ilm over huisvrouwen-gymnastiek. Top Naeff wordt 70 jaar Op 24 Maart zal mevrouw Antonia van Rhijn-Jïaeff, beter bekend als Top Naeff, haar zeventigste verjaardag vieren. Top Naeff verwierf zich. vooral onder de rijpere jeugd grote populariteit door haar „Schoolidyllen", die in 1900 verschenen. Zes jaar later kwam haar eerste roman „De dochter" van de pers. Een lange fij werken volgde: „Oogst", „Voor de poort", „Letje", „Een huis in de rij." .Gedurende twaalf jaar schreef zij toneel- critieken in de „Dordtse Courant" en van 1930 in „De Groene", waarvan zij redac trice was. Wie verloor zijn autoslinger? Aan het hoofdbureau van politie te Haar lem zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur inlichtingen te verkrijgen omtrent de na volgende, in de afgelopen week als gevonden aangegeven voorwerpen: armband, autoped, autoslinger, sportboek, roeiboot, boord, bril len. muziekboek. Engels leerboekje, bank biljet, ceintuurs, duimstok, wieldop van auto, geld, handschoenen, honden, hockeystick, jasjes, dameskousen, halsketting, kussen, bonkaart, ijzeren ketting, klos witte zijde, meetinstrument, kinderfnutsen, overhemd, portemonnaie met inhoud, passer, pakje shag, babypakje, padvindersriem, rozenkrans,, ring met steen, sokken, slipover, 1 paar gym- nastiekscohenen, shawl, bruine schoen, slin ger van klokje, jute boodschappentas, rijwiel tasje. springtouw, vulpenhouders, kleuren- potlood, vat met koperafval. wanten, zeiltje van kinderwagen, zak kolen, zak aardappe len, suède beurs met geld en bonnen. wasserijtarieven gewijzigd. In de wasserijtarieven zijn enige wijzi gingen aangebracht. Het minimumbedrag per zending voor een huishoudwasbehan- deling" en van een gemengde was wordt van 2.25 verminderd .tot 2.20. Voor luxewas- behandeling is het minimum per zending gesteld op 5 kg, indien per kg wordt be rekend en op 3 indien per stuk wordt berekend. De minima voor luxewas mogen slechts in rekenihg worden gebracht in dien de zending ook huishoud- en lijfgoede- fen bevat. weer verwarmde bussen. In het volgende winterseizoen zullen de stadsbussen van de N.Z.H. weer alle ver warmd zijn. Men is op het ogenblik bezig de 23 Ford trambussen van verwarmingsapparaten te voorzien. De Crossleys in gebruik op lijn 5 waren reeds bij de aflevering met een ingewikkeld systeem uitgerust. Ook enkele opleggers kondon al verwarmd'worden. Hiermede Wordt weer voldaan aan de vooroorlogse eisen van de Rijksverkeers inspectie. SCHEEPVAART MIJ. NEDERLAND. Java.' 6' Mrt van Pangkal Penang naar Tandjong Priok. Radja. 7 Mrt van Semarang naar Soerabaja. Rondo, 7 Mrt Gibraltar gepasseerd van Port Said n. Halifax. Sumatra. 7 Mrt van Boston naar New York. K. P. M. Karossa, 7 Mrt Malta gepass. van Amsterdam naar Batavia. HOLL. OOST AFRIKA LIJN. Amstel veen. 6 Mrt van Mazambique naar Dar^-es- Salaam. Anastassios Pateras, 8 Mrt te Ant werpen van Amsterdam naar Zuid Afrika, Bloemfontein, 7 Mrt te Southampton van Zuid Afrika naar Antwerpen Langlee Scott. 6 Mrt van Barcenola naar Antwerpen. K. N. S M. Agiena. 7 Mrt van Cuxhaven naar Amsterda. Belos, 7 Mrt te Barcelona van Rotterdam naar Valencia. Cottica. 6 Mrt van Paramaribo naar Trinidad. Danae, 6 Mrt van Ceuta naar Oran. Delft, 7 Mrt te Antwerpen van Curasao naar Rotterdam. Deo Duce, 7 Mrt van Kopenhagen naar Amsterdam. Euterpe. 7 Mrt te Rotterdam van IJmuiden Upar Bilbao. Ilos, 7 Mrt te Amsterdam van Antwerpen. Orion, 6 Mrt van Gibraltar naar Rotterdam. Orpheus, 7 Mrt te Palermo van Messina naar Tunis Pericles. 7 Mrt van Mon tevideo naar Brazilië. Roelf, 7 Mrt van Am sterdam naar Gdynia. Svolder. 7 Mrt te Para maribo van Antwerpen naar Georgetown. Tiberius."7 Mrt van Piraeus naar Haifa Vul- canus, 7 Mrt Gibraltar gepasseerd naar Algiers. K, H. L. Maasland. 6 Mrt van Santos (thuisreis). VINKE EN CO. Farmsum, 7 Mrt van Newport News te Rotterdam. Loppersum van Rotterdam naar Huelva passeerde 6 Mrt Ouessant. Zijpenberg van Rotterdam naar Havana bevond zich 6 Mrt 100 mijl ten Noord Westen van Ouessant. Rechtspositie van overheids personeel in NdHerlands-Indië Er is een ambtelijke commissie" ingesteld aan welke is opgedragen op korte termijn voorstellen in te dienen betreffende de voorzieningen, welke wegens de staatkun dige reconstructie van het Koninkrijk zul len dienen te worden getroffen ten aanzien van de rechtspositie van het in dienst zijnde Nederlands-Indische overheidsper soneel en de nieuwe krachten, die in Ne derland zijn en zullen worden aangewbr- ven ter uitvoering van de door Nederland aanvaarde verplichting tot het verlenen van bijstand aan de nieuwe staatkundige organen in Indonesië. De regering neemt het standpunt in, dat de nieuwe staatkundige organen, welke als rechtsopvolgers van de Nederlands- Indische regering zullen iijn aan te mer ken, de rechten en aanspraken van het personeel, dat thans in Nederlands-Indi sche dienst is, moeten erkennen en zijn rechtspositie met inachtneming van die rechten en aanspraken bevredigend rege len. De Nederlandse regering acht zich van haar verplichtingen tegenover dit personeel niet ontslagen voordat zulk een regeling tot stand is gekomen. De Neder lands-Indische regering heeft aan het ambtenarenkorps een gelijkluidende ver zekering gegeven. Taxi Bei 13 000 DAG EN NACHT Nieuw model toeslagkaarten Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat met ingang van 12 Maart een nieuw model kaarten voor aanstaande moeders, zieken en personen, die bijzon dere arbeid verrichten, in gebruik zal worden genomen. De bonnen vaïi deze kaarten dragen geen nummer, doch zijn voorzien van een letter en wel zodanig, dat alle bonnen van een strook, bestemd voor 14 dagen, dezelfde letter dragen. Verder zijn de bonnen voorzien van de aanduiding van het daarop verkrijgbare artikel en de hoeveelheid daarvan. Elke veertien dagen zal in de bonnenlijst ver meld worden, welke van deze zijn ange- wezen. Deze bonnen zijn slechts 14 dagen geldig. Nederlandse boerenzoons naar Australië Een groep van veertig Nederlandse boeren-emigranten zal op 25 Maart naar Australië vertrekken. Deze uit zending geschiedt onder auspiciën van de Stichting Landverhuizing Nederland en is een uitvloeisel van de destijds tussen de Australische regering en de Stichting ge sloten overeenkomst. Voor Australië heb ben zich weliswaar nog meer boeren aan gemeld, maar wegens de schaarse scheeps verbindingen met dit land is het nog niet bekend wanneer een tweede groep zal kun nen vertrekken. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 364 361% 330% 327% 408% 405% a k u 18914 186% r* Nederlandse Ford 391 Nederlandse Kabel 321% v Berkei's Patent 139 135% Scheepvaart-Unie 199 197% .Hol! - Amerika Lijn 229 Deli Maatschappij 222 217 H. V. a 265 258% A'dam Rubber 184 183% Ned Handel Mij- F71 170% N.-I. Handelsbank 136 132% Billiton Mij II 509 Op 19 Maart zullen de Wercldccnheidbe- weging en de Beweging voor Federale We reldregering in het Concertgebouw te Am sterdam voor het eerst een gemeenschappe- lijke openbare Vergadering houden. De beide organisaties hebben de nieuwe naam „We- reld Federalisten Beweging" aangenomen. Het vorig jaar werd ontdekt dat in Aken honderdduizenden Nederlandse textielpunten werden gedrukt. Dezer dage» heeft zich bij de poltie te Kerkrade een der hoofdmannen van deze grootscheepse vervalsingszaak. de 26-jarige H. uit KerkradeHolz aangemeld, die de leiding had van de distributie van de punten in Nederland. H. was destijds uitge weken naar het buitenland. Vier motorschepen van ongeveer 200 ton zijn er gistermiddag in geslaagd de tocht van Amersfoort naar de hoofdstad over het nog steeds met ijs bedekte IJsselmeer te vol brengen. De Hoornse boot, welke uit de Am sterdamse haven vertrok, moest echter onverrichter zake terugkeren. Enkele honderden personen hadden zcih Maandagmiddag geschaard rond het eenvou dige monument nabij de Woeste Hoeve, op de plaats waar drie jaar geleden 117 Nederlan ders door de bezetter om het leven werden gebracht als représaille voor de aanslag op Rauter. De burgemeester van Apeldoorn hield een korte herdenkingsrede. Nu er iheermalen niet alleen bij nacht maar ook overdag zeer dichte mist voorkomt, wijst de K N.A.C. er op, dat bestuurders van motorrijtuigen verplicht aijn in dergelijke ge vallen ook bfj dag verlichting te voeren. Wanneer de mist zeer dicht is ,zal het ge bruik van de grote lichten in gedimde stand het meeste zijn aan te bevelen. De vakgroep „Groothandel in Eieren" deelt mede. dat de prijs voor eendeneieren, welke door de detaillist aan de consument mag worden berekend, ten hoogste 13 cent bedraagt Inbrekers hebben uit het kantoor der melkinrichting van de Coöperatieve Ver- bruiks- en Productievereniging „Ons Belang" te Deventer distributiebonnen voor 40.000 liter melk. een aantal boterbonnen en een bedrag van f 1600' gestolen. De Amerikaanse architect R. Hume heeft zich bereid verklaard als adviseur op te treden voor de uitvoering der opbouw- plannen van de R.K. Universiteit te Nij megen. haarlem en omgeving In Febrdiri 1948 werden aan de Prinsen hofbibliotheek uitgeleend 11.731 werken, aan het filiaal in het Huis te Zaanen-4334 werken, tezamen 16.065 (v. j. 10.411), waarvan 630 van de Muziekbibliotheek. De instellingen werden bezocht door 4535 en 500 bezoekers en be zoeksters. tezamen 5035 tv. j. 4319» Robert Montagnc zal 15 Maart in Brink- mann voor „Les conférences frangaises" een lezing houden over „De expansie-politiek van de grote mogendheden". De wethouder van Openbare Werken der gemeente Haarlem, de heer A. J. M. Angenent zal niet op Donderdag, maar op Vrijdag spreekuur houden. Ds. II. Mondt te Apeldoorn heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. van Be verwijk in de vac. van de tweede predikants plaats bedankt. De kerkeraad der Chr. Geref. Kerk van IJmuiden heeft in de bestaande vacature op het tweetal geplaatst de predikanten ds. W. Ruiter te Sneek en ds. J. M. Visser te Hooge- veen. Ds. J. v. d. Berg te Utrecht heeft vcor het beroep van de Geref. gemeente te Lisse bedankt. „Kunstkring" te Spaarndam onder Peter Wit, zal 2 Mei deelnemen aan het Internatio naal concours te Hillegom en uitkomen in de Ere-afd. Fanfare. In de nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in verschillende schuurtjes en in het clubhuis, op de volkstuin aan de Zo- merweg. Er wordep vermist een handzaag, een paar klompen, een Engelse sleutel en vijf koperen gewichten. Op de hoek van Generaal Cronjéstraat cn het Jüllanapark had gistermiddag een aanrijding plaats tussen een vrachtauto en een motorrijder. De bestuurder van de vrachtauto verleende aan de motorrijder geen voorrang, waardoor zij met elkaar in botsing kwamen en de motorrijder een scheurwond onder het linkeroog op liep. Het rechter portier van de vrachtauto werd ingedeukt; van de motor werd de voorvork verbogen en het frame ontzet. Net dagmeisje gevr. hoog loon Zondags vrij. Mevr. Schutter. Kleverpark weg 70 zwart. Mevr. v. Schaardenburg. Enschedéweg 5. Aerdenhout vraagt per 15 Maart een zelfstandige hulp in de huishouding in klein gezin, waar werk ster aanwezig is. Tel. Haar lem 26253. Mevr. Smit. Grenslaan 26, Bentveld, vraagt voor spoe dige indiensttreding een Flink Dagmeisje Aanmelden "s avonds tus sen 7 en 8 uur. Gemeente Haarlem Bij het Gemeentelyk Electri- citeitsbedrijf Haarlem kun nen worden geplaatst: 2 ADJUNCT-KLERKEN leeftyd pl.m. 17 a 18 jaar. vlot kunnende typen. Bij voorkeur U. L. O.-diploma of enige jaren H. B. S. Sala ris volgens gemeentelijke regeling. Sollicitaties te richten aan de Directie van het G. E. B. Haarlem. Har- menjansweg 131, vóór 12 Maart 1948. NET MEISJE voor de dag gevraagd (8.30- *30 uur) wegens huw. v. h. tegenwoordige. Aanm. 's av. na 7 uur. Mevr. v. d, Boon, Ernst Casimirlaan 18. O'veen Mevr. van Tienhoven-Ryp- perda Wierdsma. Zwarteweg 2. Aerdenhout, zoekt per 1 Mei een, by voorkeur er varen KEUKENMEISJE en 2de MEISJE (tuinman-huis knecht aanw.) Oudere leeft, volstrekt geen bezwaar. Nette jongen gevraagd voor opleiding tot hoeden maker bij F. J. Damave, Zijl straat 66. BANKETBAKKERIJ Gevraagd: een beschaafde Liefst met bet vak bekend Brieven no. 226. Gevraagd: een slagersleerling of halfwas J. v. Es, Gibraltarstraat 15. Tandarts-Assistente gevr.. algem. ontw. Br. no, 750 Wensing's Adv. Bur.. Tempeliersstr. 32. Gevraagd: zit- en slaapkamer of Zit-Slaapkamcr met pen sion voor employés van Con rad Stork. Br. Waarderweg 80. Haarlem. Van Amcrongen's Dames modemagazijnen Anegang 24 (binhenkort heropening) vraagt voof terstond: MODISTES APPRETEUSES VERKOOPSTERS AANK. VERKOOPSTERS en LEERLINGEN 't liefst met het modevak be kend. Aanm. na 5 uur. Fran- kenstraat 3. mijn z. g. a. n. v. o. vloer kleed voor Perzisch tafel kleed. Br. no 71708 „Die Haghe", Plein 11, Den Haag. WONINGRUIL KOOP OT HUUR. Aang. Haarlem-Zuid, Heren huis omtr. Koninginneweg Parterre bev. gr. suite, serre, enz.. 2de verdiep, best. uit 1 gr. 3 kl. kamers, zold. Eerste etage verhuurd. Gr. tuin op 't Zuiden. Gevr. klein zon nig huisje op goede stand- Brieven no. 228. Voor direct gevraagd: een BEKW. INSTRUMENTMA KER. welke zelfstandig alle voorkomende werkzaamhe den, kan verrichten op Tech nisch gebied in Haarlem ccntr. Uitv. sollic. no. 222. Te koop gevr. (licht óf mid del) Aanb. aan: Chem. Fa briek .JUDS", Zijlweg 103 105, Haarlem. GEVRAAGD: 2e MODISTE APPRêTEUSE LEERLINGEN Dameshoedenatelier. Brieven no. 234. Te koop gevraagd voor zelf» bewoning te Haarlem of om geving HUIS bev. 7 of 8 kamers. Modern comfort. Br. no. 760. Wen- sing's Adv. Bur., Tempéliers- straat 32." WONINGEN TE KOOP. Te Zwanenburg zeer gun stig gelegen aan de Lijnder- dijk onmiddellijk nabij de in aanbouw zijnde nieuwe brug 5 min. van de tram A'dam- Haarlem. 5 werkmanswonin gen in goede staat met tuin. water gas en electrisch licht zeer geschikt voor geldbe legging, de 5 st. v. f 8000. Brieven no. 231. PRIMA AUTO Auburn Cord, bruine wagen, zeer goed in lak, getaxeerd door Rijksverk. insp.. voor lagere prijs te koop door om- standigh. Na 6 uur. Zomer- vaart 185. Haarlem. Tel. 18305 AANGEBODEN: Vestigingsvergunning met inschrijving K. v. K enz. voor timmerbedrijf. Tevens inventaris w.o. cirkelzaag- bank. vlakbank. houtdraai bank ea. Brieven no. 220. Hondenliefhebbers! Laat nu Trimmen, Scheren, Wassen. Nagels knippen. Allround-Kynoloog H. SLOBBE RUksstr.weg 427 (by Vergierdew.). Tel. 25136 De nieuwste Schaaper vinding is er! Met slechts één spoel, type N 1 en 2 verstérkerjampen bouwt U zelf zonder risico een radiotoestel voor min stens 20 ZENDERS met onze schrift, cursus voor zelfbouw. Zend ons deze ad vertentie met f I of schrijf op -ren briefkaart alleen maar „Nr. 27/18" en plak f 1 postz. naast 7y3 ct. en U ontvangt een proefbouwplaat. proef les en alle inlichtingen. ERIK SCHAAPER STNO, Bierstraat 4-4», Den Haag,

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3