c Hoe de Staatscommissie Tien jaar geleden viel Hitier Oostenrijk binnen de gevangenissen wil reorganiseren - PAASREIZEN n CEBUTO REISBUREAUX Een overwinning en een remise voor Smyslov „Sozonië" in wording: Afscheiding van Duitse Sovjetzone tekent zich steeds duidelijker, af De. radio geeft Vrijdag Sportprogramma's voor Zondag PANDA EN DE PROFESSOR Nneuwe uitgaven Zwaar verkouden Wereldnieuws DONDERDAG II MAART 1948 Begin van het einde Die zijn nu ook al tien jaar voorbij, die vreselijke Maartdagen van het jaar 1938! Een einde en een begin, maar vooral ook een begin van het einde. Einde, voorlopig zevenjarig einde van Oostenrijk, waarvan de Braunauer Hitier de eerbiedwaardige naam „eens en voor al" had menen te kun- nbn „uitwissen". Begin van het Grootduitse Rijk, van het duizendjarige, dat toen al ruim twee vijfde van zijn bestaan achter zich had. Begin van het einde van Hitier, begin van het einde van het Derde Rijk: we mogen het niet vergeten, Oostenrijk was de eerste souvereine staat, die Hitier over weldigde, het eerste brok van Europa, aan de onverteerbaarheid waarvan hij naar historische tijdmaat gerekend zo snel te gronde zou gaan. Oostenrijk was lid van de Volkenbond, de Oostenrijkse onafhan kelijkheid steeds weer verzekerd en bezwo ren. En toen de bruine stortvloed uit het Noorden over het kleine land stroomde, toen bleef Europa, toen bleef de hele wereld Ijzig zwijgen. Zeker, het was oolc een zwij gen van onmacht, een zwijgen van verlam mende ontzetting. Maar grote politiek maakt zich niet druk over kleine landen. Aan de paar lamlendige, formele protesten uit'het Westen was het te merken, dat ze er minder op bedacht waren, voor het ver krachte recht op te komen, dan de woeste man niet te prikkelen. En, ach, hoe spoedig erkende men deze „Anschluss", haastte groot en klein zich als het ware daartoe. Ongetwijfeld had de erfgenaam van de naam en de lasten van de keizerlijke helft van de oude monarchie geworden uit dat, wat de successiestaten niet genomen, elkaar niet gegund hadden of hun niet toe- bedeeld was het in de begintijd van zijn twintigjarig bestaan bitter moeilijk gehad, zich omhoog te wenken. En toch, alle na oorlogse ellende, alle moeilijkheden, het overschakelen van een grote op een kleine staat, alle politieke en economische om standigheden ten spijt, was het mannen van Kuropees formaat als Seipel, Dollfuss en Schuschnigg gelukt, een geordend, een ge acht, een tenslotte ook financiëel beveiligd Oostenrijlyjp te bouwen, dat zijn plaats als geestelijk 'grote mogendheid onbestreden handhaafde. Neen, ze had het niet makke lijk gehad, en men.heeft het haar niet mak kelijk gemaakt, deze eerste republiek Oos tenrijk, met haar tegenstelling tussen de reusachtige stad en de berglanden, met haar politieke gespletenheid, die, in ronde getallen, één derde nationalen, één derde socialisten e»v één derde, noemen we ze conservatief burgerlijken naast en tegen over elkaar plaatste. En dit derde deel na tionalen. die overigens lang niet allemaal nationaal-socialisten waren, hoewel ook de zogenaamde Grootduitsers voor de An schluss waren, dat deel was de innerlijke drijfveer tot de Anschluss, dat was de gang maker voor het Derde Rijk. Als nu reeds één procent verraderlijk gezinden voldoen de bleek te zijn, een klein land in de han den van een met alle middelen werkende grote mogendheid te spelen, hoeveel eer der dan 33 1/3 procent. Zo kwamen de dagen van 11, van 12, van 13 Maart over Oostenrijk. Duizenden en duizenden in Europa hoorden destijds met tranen van smart en toorn in de ogen de afscheidswoorden van Schuschnigg aan zijn land, dat „Gott schütze Oesterreich" van een trouw en oprecht man; zij wisten, wat er gebeurde en vermoedden toch niet, welke aardbevingen door deze eerste tril lingen aangekondigd werden. Nog is de afstand in de tijd te gering, om al deze gebeurtenissen in het koele licht van de historie te bezien, doch reeds wor den er meer documenten gepubliceerd, war me herinneringen, waardoor we die tijd en zijn mensen rechtvaardig en met de juiste maat kunnen beoordelen. O, deze nacht van de 11de op de 12de Maart. O, dit Wenen, glimlachend in de glans des vredes, hoe vreselijk is het'in het vale licht van het oproer. Overdag nog het optrekken der Oosten rijkers als voorbereiding voor de stem ming, dit Hitler in de minderheid zou heb ben gelaten, de belijdenis van trouw aan de kleuren rood-wit-rood, de spanning, de hoop. de overgave in die zomerse lente dagen. Maar dan, als de schemering daalt, het steeds sterkere optreden van gelaarsde figuren, de SA- en de SS-mutsen brutaal boven vreemde gezichten, import uit het Noorden, uit de goot, kerels, die samen- groepen; uit de nacht schijnen ze te groeien, steed^neer en steeds schaamte lozer. Reeds wollen ze hun spreekkoren, reeds jagen ze bij troepen achter enkelin gen aan. Tot ze. nu eens hier, dan daar, het hakenkruis hijsen, tot ze, als inbrekers, tegen de gevel van de bondskanselarij op klimmen en hun symbool ook in het hart van de oude „Ballhausplatz" stoten. Maar reeds de volgende dag in de „Bundeslandem" daarbuiten ging het nog sneller moet er gejubeld worden. De wereld heeft sindsdien de techniek van dergelijke golven van enthousiasme, explo sies en opgeblazen uitingen van de volks wil grondig Teren kennen, Zo rolden ook naar Wenen de „Hilfszüge" uit het Rijk, knap uitziende Hitler-jongens, B(und) D(eutscher) M(adel), wagons vol vlaggen en Hitler-portretten, uniformen en plakka ten, benevens reporters en filmstaven: volgens plan, zoals altijd en in alles volgens plan. En boven Wenen cirkelden dag en nacht en nacht en dag Hitiers jagers en bommenwerpers, dreunden ook boven de klokken uit, die deze „historische dag" plechtig moesten begroeten. Zo haalde het Derde Rijk Oostenrijk, „de rijke bruid" (in de kelders van de Oostenrijkse Nationale Bank lag immers de dekking van de schil ling in goud), in voor de ogen van een zwijgende, ja buigende wereld. De tien jaren, die sindsdien over de aarde gegaan zijn, hebben haar diepe trek ken in het gezicht gekerfd. Weer is de wereldgeschiedenis tot wereldgericht ge worden. Seyss-ïnquart, de ven-ader van Oostenrijk, Göring, het toen nog ongetemde beest, Keitel, de generaal van de Anschluss, ze werden-opgehangen: Himmler en Hitier, ze hebben zich vergiftigd, doodgeschoten, Von Papen, de man met de twee tongen, is gebrandmerkt. Plet hele spooksel van deze elite ging op. in „Dreck und Feuer". En daarmee het Derde Rijk. Duitsland echter ligt in puin, verscheurd, kapot. En daarmee een groot stuk van Europa. Geen land echter werd op dergelijke wijze door de naoorlogse ellende getroffen als Oosten rijk: klein en volkomen verarmd, door een viervoudige bezetting aan het kruis ge slagen, tussen Oost en West bijna verplet terd, strijdt het toch zijn oude strijd als voorpost van de Europese geest; een strijd om- zichzelf, maar ook een strijd om het Avondland. Want altijd nog waren dit Oostenrijk en dit Wenen symbolen, hun lotgevallen wegwijzere naar de toekomst. Niet alleen voor hetmidden, het hart, maar ook voor het hele lichaam van ons continent. H. St. Een herinnering Morgen, 12 Maart zal het tien jaar ge leden zijn, dat de Duitse troepen Oosten rijk binnen vielen en daardoor de zelf standigheid van dit land tijdelijk hebben vernietigd. De ware toedracht van deze gebeurtenissen kon pas na de bevrijding gereconstrueerd worden, toen de archie ven in Duitsland geopend en belangrijke documenten en protocollen gevonden werden. Op grond van onderzoekingen der geallieerde autoriteiten werd het bewijs gevonden, dat Oostenrijk met ge-> weid ioerd ingelijfd, en dat alle andere door de propaganda van Goebbels ver spreide berichten onjuist waren. Op 5 November 1937 verklaarde Hitier tijdens een bespreking in de Rijks kanselarij te Berlijn o.m.: „Ter verbete- ringi van onze militaire en politieke situatie moeten Oostenrijk en Tsjecho- slowakije gelijktijdig veroverd worden." Reeds de staatsgreep van 25 Juli 1934, waarbij de kanselier Dollfuss vermoord werd, beoogde de annexatie van Oosten rijk. Maar deze staatsgreepmislukte en de nationaal-socialistische partij werd in Oostenrijk verboden. Aangezien de betrekkingen tussen beide landen steeds slechter werden, kwam het ten slotte tot de ontmoeting Schuschnigg-Hitier te Berchtesgaden, waarbij Hitier de Oos tenrijkse kanselier met een militaire inval bedreigde. Hitier gaf aan de Duitse troepen het bevel de Oostenrijkse grens op 12 Maart te overschrijden. Reeds in de straftijd moeten de veroordeelden gereclasseerd worden Het Cebuto voorjaars- programma is verschenen. Paasreizen - Pinksterreizen Bollentochten -Vliegtochten Boottochten enz. Het programma is geldig tot Pinksteren. HAARLEM - Groot* Houtstraat 124 Tal. 20033 - BEVERWIJK Breostraai 38 - Tel. 3033 «n inlichtingkantoren der H.S. Uit de mededelingen van dr. G. Th. Kempe, directeur van het Criminologisch Instituut te Utrecht opgenomen in ons vorig nummer weet men, dat de Staatscommissie die plannen moest ont werpen voor de verbetering van ons Ge vangeniswezen slechts een beperkte op dracht had. Aan bouw van nieuwe gestich ten valt op dit moment, wegens de slechte toestand van 's lands financiën, niet te denken, zodat zij bij haar voorstellen slechts rekening kon houden met de be staande complexen en bovendien met de omstandigheid dat, althans voor lange tijd, nog 3 of 4 veroordeelden in één cel moeten verblijven. Is men zo vroegen wij niet be- reesd, dat dit gezamenlijk zitten in een cel dezelfde nadelen heeft als vroeger? Toen er immers nog geen cellulaire op sluiting was, bleek dat de nog niet ver dorven gevangenen verknoeid werdén door de omgang met echte misdadigers? Het antwoord van dr. Kempe was: Neen! Wij hebben in ons rapport namelijk aan bevolen een zeer scherpe selectie op de SCHAKEN Derde nederlaag voor Euwe Twee afgebroken partijen stonden op het programma van Woensdagavond. Euwe verloor van Smyslov en laatstge noemde bereikte remise tegen Botwinnik wegens herhaling van zetten. De partij SmyslovBotwinnik was onder broken in de volgende stelling: Wit (Smyslov): Kf2, Tb3, en el, Lb2, Pe5, pionnen b4, c5, f4, g3 en h2. Zwart (Botwinnik): Kg8. Te7 en e8, Lg7, Pd5, pionnen b7, c6, g5 en h7. Het verloop was als volgt: 41. Kf2—f3 Te8—f8; 42. Tel—e4 Pd5—f6; 43. Te4e2 Pf6—f5; 44. Te2—e4 Pd5—f6: 45. 'Te4e2 Pf6—d5 remise wegens h'erhaling van zetten. Weliswaar heeft wit een pion meer, maar pion f4 blijft onder druk en zwart kan wit tot herhaling van zetten dwingen, als deze de pion wil blijven beschermen. Indien wit zich hieraan onttrekt, gaat de pion en daarmede het voordeel te loor. EuvVe verloor van Smyslov. Daarna werd de partij Euwe—Smyslov ver volgd. De stelling bood Euwe geen uitzicht op behoud en nadat hij kennis had genomen van de ingesloten zet van Smyslov 42 Pa5—c6. gaf hij zich gewonnen. Het- is jamer, dat dr. Euwe, die deze partij tot de 33ste zet zo voortreffelijk had ge speeld. door niet juist berekende offers in een verliesstelling geraakt. Inplaats van 33. Pe5xg6 had hij met 33. Dg4 snel gewonnen, maar ook na het eerste paardoffer leidt 34. Dg4 tot winst. Zoals uit analyse is gebleken zou zwart na 33. Pë5xg6 f7xg6; 34. Pf4xg6 De Berlijnse correspondent van het A.N.P. meldt: Terwijl de besluiten der conferentie te Londen van Sovjetzijde worden geken schetst als de voltooiing van de splitsing van Duitsland, nemen de tekenen, die erop wijzen, dat de Sovjet-zóne binnen afzien bare tijd onder een eigen regering zal wor den gesteld, toe. Leidende functionarissen der socialist! de verkiezingen die voor dit jaar in de zone op het programma staan, wordt ook reeds gesproken over de opstelling van eenheids- lijsten van het volkscongres. Bovendien bezit de S.E.D. in twee der vijf landen der zone, Sachsen-Anhalt en Mecklenburg, in de huidige landdagen nog geen meerderheid. De betekenis der land dagen heeft overigens door de verstrek- ltmg van vergaande volmachten aan de economische commissie, aanzienlijk inge boet. Men beschouwt hier de nieuwe be stuursvorm, die zich in de zone achter HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Orgel, 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Tsjaikofski en Korsakoff. 9.15 Ziekenbezoek. 9.30 Platen. 10.15 Zang en piano. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Kwintet van Foerster. 11.15 Sonate van Prokofieff. 11.45 Lichte muziek. 12.15 Orkest en Dora Schrama, sopraan. 12.30 Weerbericht. 13.15 Blaaskwartet. 13.45 Piano. '14.20 „Een meisje als Lientje". 14.40 Lichte muziek. 15.00 Platen. 15-30 Hollands Strijk trio. 16.00 Voordracht. 16.20 Symphonische muziek. 16.40 Werken van Purcell. 17.25 Lichte muziek. 17.45 Liederen van Debussy. 18.15 Het Evangelie in Esperanto. 18.30 Sirijdkrachtenprogramma. 19.15 Geestelijke liederen. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Chr. Mid denstandsbond. 20.05 Proloog. 20.15 Orgel concert. 20.45 Luisterspel „De vluchtheuvel". 21.30 „Vrij en-blij". 22.00 Vragen aan voorbij gangers. 22.30 Geestelijke liederen. 22.45 Overdenking. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00. 8.00, 13.00. 18.00 .20.00 en 23.00 uur Niéuws. 7.15 cn 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Bekende orkestwerken. 9.35 Sym phonic van Mozart, 10.00 Morgenwijding. 10.20 Karl Schmitt Walter zingt. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Liederen van Nederlandse com ponisten. 11.10 Voordracht. 11.30 Marsen en walsen. 12 00 Orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sportagenda.- 12.38 Lichte muziek. 13.15 Vau deville-orkest. 13.45 Piano. 14.00 Kookkunst. 14.20 Zang en piano. 14.45 Symphonische mu ziek van Smetarïa. 15.02 Gedicht van Bert Voeten. 15.22 Uit oude en rtieuwe films. 16.00 Hot club de France. 16.30 Tussen 12 en 16. "7.00 Orgel. 17.20 Causerie over muziek. 18.15 Felicitaties. 18.40 Sylvestrikwartet. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Nederland op zee. 19.22 Ex-politieke gevangenen. 19.30 VPRO-cürsus. 20.05 Piano. 20.30 De taak van de vrouw in deze tijd. 21.00 Gevraagde platen. 21.30 Le- kenrcchtbank. 21.50 Pianowerken Van Cho pin. 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 „Swing and .Sweet". 22.40 Mej. dr. N. A. Bruining. 22.45 Avondwijding. 23.15 Zesde symphonie van Beethoven, sclie eenheidspartij, die zijn voortgekomen gesloten deuren ontwikkelt, als een totale uit het comité Freies Deutschland, hebben overwinning van het centralisme. Aan- i i -1..1 vankelijk heeft de Sovjetbezetting aan de vijf landen een grote mate van zelfstan digheid gegeven, die niet alleen tot econo mische zelfstandigheid leidde, doch ook de weerstanden tegen bepaalde politieke eisen een ruggesteun gaven. Gaandeweg heeft zich thans bok in de socialistische een heidspartij de ijver voor centralisatie uit gevoerd. De bezetting heeft tenslotte de volle uitvoerende macht in handen gege ven van de inmiddels gevormde centrale organen, waarin de eenheidspartij domi neert. de laatste weken openlijk voor een staatsrechterlijke afscheiding van Oost- Duitsland gepleit. Het is te Berlijn bekend geworden, dat een college, dat als het toe komstige kabinet van Oost-Duitsland wordt beschouwd, sedert verschillende dagen in het gebouw van het centrale be heer der zóne beraadslaagt. De vorming van een Duitse Volkeraad, die onlangs door de leiding van het volkscongres is aangekondigd,, zal op 18 Maart haar beslag krijgen. Het vermoeden, dat deze Volks raad zich zal moeten opwerpen tot een soort parlement voor Oost-Duitsland, is in de laatste weken sterk toegenomen. Welis waar zal in de Volksraad ongeveer één- vierde der zetels worden ingenomen door vertegenwoordigers van West-Duitsland,- doch aangenomen wordt, dat dit uitslui tend bedoeld is als een poging-om de Sov- jetzóne te doen fungeren als romp-Duits- land, ofschoon de doelstellingen der Duitse eenheid-onverminderd op de vaandels van het volkscongres blijven prijken. Alom worden in de Sovjetzóne plaatselijke per manente comités genoemd. Met het oog op Italiaanse auto's voor Nederland Het dezer dagen te Rome geparafeerde handels- en betalingsverdrag tussen Ne derland en Italië voorziet in de uitvoer naar Nederland van chemische producten, auto's en verschillende werktuigen. Nederland zal naar Italië uitvoeren rub ber, tin, koper, radio-onderdelen, eieren, vee en aardappelmeel. Kf7xg6; 35. De2f3 (in plaats van de door Euwe gespeelde zet 34. e4e5t) fcijn beste spel hebben moeten tonen' om de partij remise te houden. Naar dr. Euwe op een. vraag, hoe hij tot de min of meer lichtvaardige offers kon komen, terwijl bij met een éénvoudige voort zetting snel winst had kunnen behalen, mededeelde, had hij op dat ogenblik voor de nog te spelen acht zetten niet zoveel bedenk tijd meer. Hij meende met de paardoffers, welke hij dus min of meer op zijn gevoel speelde, de zwarte koning in elk geval in een matzet te drijven. Het was voor hem een ontgoocheling toen hij na de offers tot de ontdekking kwam. dat hij zich vergist had. De stand na de 4e ronde luidt: 1. Botwinnik 2Vj (uit 3); 2. Kgres 2 (uit 3); 3. Smyslov 2 Cuit 4); 4. Reshevsky VA (uit 3); 5. Euwe 0 (uit 3). Vanavond speelt Reshevsky tegen Euwe en Keres tegen Botwinnik. In de KNVB worden gespeeld: district I, eerste klas: Blauw WitADO; DHC—-DOS. District II, tweede klas A: EmmaGouda: SliedreehtDCV; FortunaVélsen; Coal VIOS; De KennemersVUC. Tweede klas B: CWHVV; SVVQuick; UVSO ver-maas; BMTVFC; RCHODS. District I, derde, klas: GVODEM; DCGZandvoortmeeu- wen. Vierde klas: WB—IEV; DSS—BPC; Dl OJan Hanzen-kwartier; Spaarnevogels DCO: EHSAmstel: NAS—ADW; Onze Ge zellen—Vliegende Vogels; ETO—Schinkel haven. Voor de afdeling Haarlem zijn vastge steld: eerste klas A: DIO 2Waterloo; Haar lem 4RCH 4; TYBB 2Kinheim 2. Eerste klas B: DSK—EDO 4; DEM 2—Schoten 2; RCH 5Haarlem 3a. Tweede klas A: DCO 2 Spaarnestad; DEMi3Vogelenzang^ETO 2 Ripperda 2; Haarlem 5—Kennemers 4; HFC 4—WH. Tweede klas B: VSV 4—Hille- gom 2; Stormvogels 3EHS 2; Schoten 4 DSS 2. Tweede klas C: DIO 3—Ripperda 3; Halfweg 2—WB 3: HBC 3—Kinheim 3; RCH 7TYBB 3. Tweede klas D: Kennemers 5 THB 2; Velsen 3Schoten 3. 4 Het hockeyprogramma vermeldt: eerste klas B, heren: AmsterdamHOC; Laren Re Fair. Amsterdam-beker: HHIJCBMHC. Exalto-beker (dames): ApeldoornBDHC; StrawberriesGooi. Het programma van de Kon. Ned. Korf- balbond vermeldt: Eerste klasse: Amsterdam ZuidKoog Zaandijk: Westerkwartier- Rohda; AWSVK; LutoBlauw Wit. Twee de klasse' B: BEPZKV; Groen Geel- Oosterkwartier. Tweede klasse C: SVK 2 DTV 2, 12 uur; Westerkwartier 2Archipel 12 uur. Derde klasse B: OKV—KVH; Roda Victoria. Derde klasse F: Blauw Wit Landlust 2. Om de Zilveren Nieuws van de Dagbal worden gespeeld: Sport Vereent 2Amum 1; AuroraAmum 2; Aurora 2DTV 3, 12 uur; Nieuw Flora 1Watervliet 1; Oosterkwartier 2Victoria 2. Het HKB-programma luidt: Eerste klas se: Haarlem 1Oosterkwartier 3. Tweede klasse: A. Ready 2N. Flora 2; Oosterkwar tier 4SV 3. Derde klasse: N. Flora 2Oos terkwartier 5; Oosthoek 2Watervliet 4. Voorlopig Haarlems elftal saniengesteld Het Voorlopig Haarlems Elftal, dat Zondag 15 Maart om 12 uur op het terrein van EDO tegen „Schoten" speelt, is 'als volgt samen gesteld: Doel: H. Schwithal (DIO)achter: J. Bouw man (Spaarndam), K. F. Broertjes (EDO); midden: P. de Meester (Spaarndam), A. Avé (Concordia), G. van Leeuwen (TYBB); voor: A. Schrama (Concordia), A. Buurman (WH), K. van Oosten (Schoten); A. A. P. Joppe (EDO). C. Luntz (Kinheim). Reserves zijn: H. van Veenbrink (Spaarn dam), H. Kokkelkoren (Vogelenzang), G. van Herwerden (EDO), P. Berk (Spaarndam), A. Snoeks (TYBB). _y 28. Toen de commissaris van de verste ning hoorde, liet. hij de professor en Panda overbrengen naar het politiebureau. Hij kreeg de beschikking over het laboratorium daar en de opdracht om zo spoedig moge lijk voor een afweermiddel van de ver- de professor. „Hoe vind ik dat zo maar in eens? Onmogelijk!" „Maar U had er al een!" riep Panda. „Weet U niet meer? Vlak vóór die brand begon! Ik hafl' een versteend siroopballetje in een fles gedaan en toen. „Ach ja!"-zei de professor. Ik was het ver stening te zorgen. „Een afweermiddel!" zei geten. Héél handig eh.,.. hoe heet je ook weer? Ik moet daarvoor krui'den hebbenf Zeer juist!" „Kruiden?" vroeg de politie deskundige. die alles gehoord had. „Juist1" zei de professor, „kruiden! Maar die groeien hier niet! Die groeien in.... eh.... kom mee, ehhoe heet je?" We gaan naar de commissaris!" „Ik heet Panda!" zei Panda. gevangenen toe te /passen en alleen die mensen samen te brengen die op elkaar geen ongunstige invloed zullen uitoefenen. Door dit te doen moet het zelfs mogelijk zijn gunstige resultaten te verkrijgen, want dan wordt meteen het nadeel dat een langdurige eenzame opsluiting heeft vermeden. Bovendien hebben wij aanbe volen de gevangenissen zelf een bijzondere bestemming te geven. Leeuwarden blijft aangewezen voor de zware misdadigers (moordenaars, enz.), maar Groningen wil len we reserveren voor de zware recidi visten. Onder de laatsten verstaan wij de genen 'die bij herhaling tot misdrijf ver vallen. Iemand die één moord pleegt is geen recidivist, maar iemand die zich acht maal bezondigt aan rijwieldiefstal is het wel, ook al is dit feit op zichzelf veel minder ernstig. In' die speciale gevangenis in Gro ningen kan men zich dan speciaal wijden aan het moeilijke werk van de heropvoe ding van deze mensen en nog trachten al thans een deel hunner nog geschikt te ma ken voor de maatschappij. Ook verschillende andere gevangenissen krijgen een speciale groep veroordeelden. Haarlem blijft evenwel een algemeen ka rakter houden. Ook is voorgesteld aan de gevangenis sen sociale diensten te verbinden. Sociale werkers die zich bovendien voor dit bij zondere werk bekwaamd hebben, kunnen belangrijke diensten verrichten. Zij moe ten de gevangenen geregeld bezoeken, kennis nemen van hun moeilijkheden, be langstelling tonen voor hun toekomstplan nen, daaraan goede leiding geven en zorgen voor een contact met de achterge bleven familieleden. Vooral dit contact kan van buitengewoon veel belang zijn. De behandeling van de polMieke delinquenten heeft geleerd, dat het zijn góede zijde heeft om gevangenen te laten werken en geld verdienen, óm daardoor in staat te zijn vrouw en kinderen te onderhouden. Zo blijft de veroordeelde onmiddellijk ingeschakeld in de verzorging van het gezin en gevoelt hij zijn verantwoordelijkheid. Die plannen brengen mee dat de werk gelegenheid in de gevangenissen als dit nodig is uitgebreid zal worden. De tijd dat er alleen erwten gelezen werden of zakjes geplakt is voorbij. Er zijn al goed-inge- richte werkplaatseri waar niet alleen klei ne metaalwaren worden gemaakt, maar ook meubels, timmerwerk, schdenen en kleding. Verder zijn er voor de niet-vak- mensen manden- en mattenvlechterijen. Zelfs waren in gevangenissen machines opgesteld voor textielnijverheid, maar de Duitsers hebben in bezettingstijd een deel daarvan gestolen. Wil het werken in de gevangenis voor de toekomst der veroor deelden evenwel van blijvende waarde zijn, dan zal er naar gestreefd moeten worden, dat de werkbazen die in die werk plaatsen zijn niet alleen goede vaklui zijn, maar ook mensen die moi-eel een gunstige invloed uitoefenen op de tewerkgestelden. Hiermee komen wij zo vervolgde dr. Kempe op een moeilijk terrein, het per soneel der gevangenissen. Daaraan zal in de toekomst veel hogere eisen gesteld moe ten worden, want wij kunnen er geen ge noegen mee nemen dat zij alleen bewakers zijn. Het zal niet meer gaan zonder een speciale opleiding. Misschien is het moge lijk een deel van het thans in dienst zijnde personeel door herscholing voor die veel zwaardere taak geschikt te maken. Na tuurlijk zal het gevolg van die reorganisa tie zijn dat de bezoldiging van deze be ambten op een belangrijk hoger niveau wordt gebracht, want voor de- salarissen die nu daarvoor betaald worden een vakman in 't vrije bedrijf verdient meestal meer zijn niet de geschikte krachten te vinden. Het welslagen van de reorganisatie hangt voor een deel af van de vraag of men een goede personeelsbezetting kan krijgen. Dit is ook wel gebleken in de kampen voor de politieke delinquenten. Er waren goed-ingerichte kampen whar het een janboel was door de minder-goede elementen onder het personeel en er waren andere kampen die slechtsr geoutilleerd waren en waarin toch een zeer goede geest heerste dank zij het verdienstelijke werk van leiding en bewakers. Voor men overal het goede personeel in de gevangenissen heeft zal ongetwijfeld nog vele jaren duren. Maar wij kunnen de gehele reorganisatie geen 5 of 6 jaar uit stellen. Het is van belang om daarmee on middellijk te beginnen en dan trachten geleidelijk ook het gewenste personeel te krijgen. De commissie heeft geen voor stellen gedaan over de opleiding, maar de verwachting is dat de vereniging van ho ger gevangenispersoneel, die zich al eerder met deze belangrijke kant van het vraag stuk heeft bezig gehouden, wel met voor stellen zal komen. Ongetwijfeld zal bij het kiezen van het nieuwe personeel gebruik gemaakt wor den van het psychotechnisch onderzoek. Als op de hierboven aangegeven wijze de gevangenissen worden hervormd zal dit I zo besloot'dr. Kempe ongetwijfeld een goede invloed hebben op de reclasse- ringsmogelijkheden Aan reclassering werd tot heden in de gevangenissen zelf helaas weinig gedaan. De celbezoekers van de verenigingen poogden wel in die richting iets te bereiken, maar in veel gevallen is dit op mislukking uitgelopen. In de toe komst zal, naar wij hopen, door de nieuwe personeelsbezetting en vooral door de be moeiingen van de op dit terrein deskundige sociale werkers, in dit opzicht meer bereikt kunnen worden. Daarbij is het geenszins bedoeling om de celbezoekers der verenigingen in de toekomst uit te schake len, maar met hen samen te werken. Tot zover de mededelingen van dr. Kempe. Het wachten is nu op de regering voor het invoeren der nieuwe denkbeelden die de commissie heeft aanbevolen en die het prijzenswaardige doel beogen de ver oordeelden in hun straftijd weer geschikt te maken voor de opneming in de maat schappij. Sport In 't kort VOETBALTOERNOOI „DE ACHT"; Het bekende jeugdtournooi „De Acht" waaraan deelnemen acht der oudste clubs vari Neder land n.l. DFC, HFC. HBS. HVV, Kampong, Quick (H.). Sparta en VOC, wordt dit jaar gehouden op 26 Maart op de terreinen van HVV in Den Haag. Vorig iaar kwamen in de eindstrijd DFC en HFC. welke wedstrijd eindigde in een overwinning van 10 voor de Dortenaren, die dus de houders zijn van de beker. 1 Jo Nigel Balchin, Mijn eigen (vertaling W. Ploegsma). v.h. va> Ditmar, AmsterdamAntwerpa „Mine own executioner" heet dit boek het Engels, een titel ontleend aan Donne, et 17e eeuwse dichter. Waarom F. J. Milne, j hoofdpersoon, zijn eigen „rechter" („Ma; ik onderneem niets tegen mijzelven en toe heb ik mijzelf gericht") is, wordt wellicl niet terstond duidelijk, Als dat zo is. is lit te wijten aan Balchin's grootste verdiens! zij als schrijver: zijn bekende realisme, dat zie voornamelijk uit in een ongekunstelde dit loog, maar ook in een vertelling zonder forceerdheid Er is geen inspanning te om dekken om de eenvoudige omstandighedc een dramatische vorm te geven. Toch is 1« drama er Het ontwikkelt zich in een vorn die mat zou zijn wanneer zij niet zo echt \va Het feit dat Milne een psychiater is betekei geenszins, dat het boek de moderne tendei zou hebben overgenomen om het drama scheppen met behulp van de psychiatrist wetenschap. De psychopatische gevallen di hij behandelt mogen hun bemoeilijkende ij vloed op hemzelf hebben zijn geval is; algemeen menselijk om gebonden te zijn at de omstandigheden van-zijn beroep.- Er is een bijzondere kracht in Balchin dialoog, en een zeldzaam leven in zijn vei haal. Met recht hééft het boek de bijval Vi de Engelse „Book Society" gekregen. De vy taling is soms aanvaardbaar, maar „Luii ter, luister" is bij voorbeeld wel ontstellen als Nederlands voor „Hear, hear". Vergil singen zijn er frequent in. De waarde van ht boek is echter onaantastbaar. S. M Dirk Coster, Het leven en slervt van Willem van Oranje;' A. J. Strengholt, Amsterdam. „Want het eenige wat een schrijver historischejuistheid. ook zal kunnen berd ken is: het aanvoelen en uitdrukken van d ZIEL van een tijd", zegt Dirk Coster in zij korte nawoord bij dit boek, na eerst betooj te hebben dat de weergave van historisch personen, die men laat handelen en sprekei altijd een fictie blijft Een gewaagde un spraak: want voelt een schrijver de ziel v; een tijd al aan. hij zal toch bij de uitdruk king ervan weinig van die ziel overlaten, g; kleurd als zij wordt met zijn eigen, persoot lijkheid, wanneer althans de vorm van hi historische drama wordt gekozen, zoa Coster heeft gedaan. Omzichtige benaderir kan iets van een tijdssfeei aangeven; op ee stoutmoedige verwerking tot een eigen is in dit opzicht iedere hoop ijdel. Zo geven ook deze zes bedrijven uit hi leven van Willem van Qranje meer vorm aa de persoon van Dirk Coster dan,aan de van de tijd. En in de fraaie, gestyleerde dia loog wordt naar mijn idee de milde figuu van Oranje zelf dichter genaderd dan de sf« van de eerste decaden der tachtigjarige oor log, die vrij wat krasser was dan Coster' gepolijste Boisot en Bloedig Hanske. Nee, voor wie de stemming zoekt van di eerste houwers onzer nationale vrijheid ba staat wel dienstiger werk. Voor wie DirS Coster's litteraire schilderijen bemin daarentegen, is in deze lévendige geschiede nissen gelegenheid tot genieten te over. S. M. Barnabas' vrolijke jachtavonturej Jan Bongaarts. Uitgeverij De Sleu tel, AntwerpenHaarlem. Het gewild-grappige van sommige kind» boeken is vooral de jeugd met haar scherpi onderscheidingsvermogen tussen humor e dikdoenerij, meestentijds een gruwel en daar om zal zij Jan Bongaarts met verdeeld ge noegen horen vertellen van Barnabas, d jager, die graag klaverjast, biertjes drinkt a sterke stukjes' uithaalt. Desniettemin heel dit boekje zijn kwaliteiten; als we de nie al te verzorgde taal even buiten beschouwin laten, de auteur wil erg vlot zijn maai 'smijt te veel met „in de smiezen's" grazen hebben" schuilen er aannemelijk! stukjes verhaal in, die4het echter niet op dl middelmaat -kunnen heffen. - w Neem onmiddellijk Brengt direct verlichting n.v. chem. pharm. fabr. spatula, losser o. (AdvJ Boksen Successen voor Hessels en Brouwei Dinsdag en Woensdagavond zijn de voor rondes gehouden van de kampioenschappel van Noordholland klasse A. J. Brouwer wo: zijn eerste partij tegen de Bie op punten Zijn volgende partij won hij van C. Klein hout, eveneens <^p punten waardoor hij ziel in de finale plaatste tegen C. van Eijk vai Groothuis te Amsterdam. Laatstgenoemde i in de Olympische selectieploeg opgenomen Hessels won zijn eerste partij gemakkelijl van Sterkeboer op punten. Zijn tweede par tij-was tegen Adriaanse, die hij^"door kc won. Vanavond worden de halve finales ei de finales gehouden. Hessels zal indien h| van M. Linneman wint in de finale tegel een deelnemer van de Olympische selectie ploeg uitkomen. Een goede prestatie leverde het persoonlij! - lid uit Haarlem G. van Essen. Hij won in he middengewicht van De Vries uit Amsterdam Hierna verloor hij van W. Snoek in de halvi finale op punten in een 'aardig gevecht. W Snoek versloeg vorige week in Groningen dl kampioen van Nederland in de eerste ronde Ontslag. Stephen Bede, de Hongaarse ge zant te Londen, heeft zijn ontslag inge diend. Hij is onlangs uit Boedapest tê Londen teruggekeerd en heeft zijn land in Engeland sedert het einde van de oorlog vertegenwoordigd. Naar verluidt heeft Bede zijn ontslag ingediend omdat hij het niet eens is met de houdinj van de sociaal-democratische partij in Hongarije, waarvan hij lid was. Cynisme. De Tsjechoslowaakse premier, Gottwald, heeft de eerste zitting van het parlement sinds de kabinetscrisis geopend met een rede waarin hij ver klaarde, dat de „Februari-storm'' eind maakte aan de échijn alsof de republiek op twee stoelen zat. Tsjecho- Slowakije was en zou 'een trouw en be trouwbaarlid van de Slavische familie blijven. Dit betekende niet, dat Tsje- choslowakije niet al het mogelijke zou doen om goede betrekkingen met andere staten, te onderhouden. Deze betrekkingen moesten echter op weder kerigheid berusten. Gottwald legde er de nadruk op dat een zekere soepelheid was betracht bij de nationalisaties. Slechts „verjongde" politieke partijen en partijloze organisaties konden lid worden van het nieuwe nationale front, Hij deelde het parlement mede, dat er een nieuw ontwerp voor de grondwet zou worden opgesteld. Gottwald werd aan het eind- van zijn rede door alle parlementsleden staande toegejuicht Een massa rode en witte bloemen bo» dekte de stoel van Masaryk,

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2