1 f H ui Roae Kruis werkt niet mee aan ontruiming van het Sanatorium nabij Santpoort De 9 luzen De nieuwe bonnen Gunstig verloop der heropvoeding van jeugdige politieke delinquenten Georg Rueter DONDERDAG II MAART 1948 Gedeputeerde Staten geven een toelichting In de middagzitting van de Provinciale Staten van Noordholland van Woensdag heeft het lid van het college van Gedepu teerde Staten de heer Prakken (Ar beid) opgemerkt, dat het college sympa thiek staat tegenover de bouw van een in dustrieflat in I.Tmuiden. Het wachten i: echter op de goedkeuring van Wederop bouw. Mei. Ribhius Peletier (Arbeid) had uit de opmerkingen over de Planolo gische dienst de conclusie getrokken, dat er veel critiek is over het niet vlot werken van de dienst. Vergeten mag echter niet. worden, dat bij 't vaststellen van uitbrei dingsplannen vele punten aan de orde ko men. Een klein détail kan tot een langdurig overleg leiden. Met gemeentebesturen wor den vele besprekingen gevoerd. Het plan van Velsen hebben Ged. Staten doorge zonden naar Wederopbouw en spreekster hoopte, dat het spoedig terug zal keren. Het onderzoek is tijdrovend. Bij het ma lm van streekplannen besteedden com missieleden te veel aandaent aan de be langen van de gemeenten, waarin zij wo nen. Daarom is het nodig de samenstelling der commissies te wijzigen. De ambtenaar van de Wederopbouw in de provincie werkt tot tevredenheid. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat bij de aanstaande wijziging van de wet, de provincie en gemeenten meer bevoegdheid krijgen. De heer De Vries (Arbeid) was van mening, dat "behalve de provinciale wegen ook andere wegen in goede staat verkeren, echter niet alle. Een onderzoek naar de wegen en het onderhoud er van is gaande. Het resultaat zal later bekend worden ge maakt. De replieken van de algemene beschou wingen zullen Donderdagochtend gehouden worden, om enige leden in de gelegenheid te stellep de vergadering van de gemeen teraad van Amsterdam bij te wonen. Aan de orde kwamen de begrotingen van de Provinciale Ziekenhuizen. Mr. dr. Van Bruggen (C.-H.) merkte op, dat het huidige personeel overbelast is. Dat kan ernstige gevolgen hebben, Ook is het jam mer, dat de gehele inrichting van Sant poort nog niet beschikbaar is, omdat het Rode Kruis onvoldoende meewerkt. De heer Van Leasen (Arbeid) zeide, dat zijn fractie waardering heeft voor het werk in de ziekenhuizen na de bevrijding. Uit het eerste jaarverslag blijkt de onbaat zuchtige en dappere houding van het per soneel, waarvoor het dank verdient. Is het wel aan te bevelen de inrichting in Me- Hpmblik 'ip stand te houden? Wij staan voor een moeilijke vraag of het sanatorium van de inrichting nabij Santpoort spoedig opgeheven moet worden. Het is bestemd voor bestrijding der t.b.c. en deze verdient op dit ogenblik de voorkeur boven verple ging van geestesziekten. Urgent in deze «aak is echter de verpleging. Hierbij dient ook de aangelegenheid van „Kareol" ii ogenschouw te worden genomen. Is de houding van de gemeente Bloe- mendaal wel de juiste? Het gemeentebe stuur wil liever villa's bewoond zien door gezonden, doch het behoort er op gewezen te worden, dat het ook een taak heeft voor Eieken. De heer G r i b 1 i n g (KVP) was van ïnening dat de inrichting te Medemblik opgeheven kan worden; voor de patiënten is elders ruimte. Spreker betreurde, dat beloften over de ontruiming van het sana torium niet nagekomen zijn. Laren is be reid de t.b.c.-patiënten uit Santpoort op te nemen, mits.er zestien leerl ingver pleeg- Eters aangesteld worden. Hulde t bracht Spreker aan de verpleegsters, die uit roe ping hun werk in de provinciale zieken huizen verrichten. De heer Warmerdam (CPN) wilde eventueel met behulp van de sterke arm het sanatorium laten ontruimen. Mr. Baron van Harjnxma thoe S1 o o t e n (WD) sloot zich aan bij de woorden van hulde aan het personeel van 'de ziekenhuizen en betreurde eveneens de tekortkoming van het bestuur van het Rode Kruis. Het verdient aanbeveling de te volgen, die gekozen wordt, als on- willigen hun woning niet verlaten. Het lid van Ged. Staten mej. R i b b i u s Peletier (Arbeid) bracht eveneens hul de aan het personeel der ziekenhuizen. Gaarne zegde zij toe, dat alles gedaan zal Worden de salariëring te verbeteren. Reeds fcijn niet ongunstige resultaten geboekt. De geschiedenis van het sanatorium tooemde spreekster zeer verdrietig. Natuur lijk doet het Rode Kruis veel voor de volksgezondheid, doch het is vervelend, dat de leden van het bestuur weigeren de belangen van de krankzinnigenverpleging ln te zien. Gedeputeerde Staten zien éven eens het belang van de bestrijding der t.b.c. en zij zijn daarom lankmoedig opgetreden. Het mag echter niet voortduren, dat ruimte aan krankzinnigen onthouden wordt. Uit voerig ging mejuffrouw Ribbius Peletier de ontwikkeling van het sanatorium na. Enkele maanden na de bevrijding werd gerekend op een groot aantal t.b.c.-pa- tiënten dat uit Duitsland zou komen. Er Was gebrek aan ruimte en aan Ged. Staten Werd in Juni 1945 vérzocht mee te werken aan een n o o d-sanatorium, waar 200 pa tiënten verpleegd konden worden. Het Rode Kruis was zeer actief en over de hoofden van Ged. Staten heen. liet het het z.g. nood-sanatorium ontwikkelen tot een gewoon sanatorium. Eigenmachtig werden kleine vertimmeringen aange bracht, .waarover het college bij de minis ter van Binnenlandse Zaken een klacht indiende. Daarna vroeg het Rode Kruis het sanatorium voor tien jaar te mogen huren, doch Ged. Staten weigerden en zeg den de huur op tegen 1 Januari 1947. Men wilde bij elkaar blijven en een andere inrichting betrekken. Dat was niet gemakkelijk en de datum van 1 Januari «werd verschoven naar 1 Juli 1947. Inmid dels was de onderlinge band groter ge worden en voor „afbouw" werd niet ge meld. Steeds werden nieuwe patiënten opgenomen. Een nieuwe situatie ontstond, toen er sprake was van het totstandkomen van het Thora-centrum op „Kareol" in Aer- ■denhout. Helaas hebben onderhandelingen Agenda voor Haarlem DONDERDAG 11 MAART Frans Hals: „Alleen in de nacht", 18 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „In vrede leven'.' 14 j.. 2 00. 4 15. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Schot achter de coulissen". 14 j2 00. 4.15. 7.00 en 9 15 uur Citv: „De gebochelde". 14 j„ 2.15, 4 30. 7 00 en 9.15 uur Spaame: „Het purperen monster". 14 2 30. 7.00 en 9 15 uur. Palace: Carmen. 18 i 2.00. 4.15. 7.00 en 9 15 uur. VRIJDAG 12 MAART. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. geen resultaat opgeleverd. Op 16 Februari j.l. heeft het Rode Kruis aan Ged. Staten bericht, dat het zonder voorkennis geen patiënten zou opnemen. Ged. Staten heb ben geantwoord, dat niemand meer op genomen mocht worden. Maandag j.l. is een bespreking gevoerd tussen Ged. Staten en het Rode Kruis. Op verzoek, een ver klaring af te geven over het ontruimen op korte termijn, deelde de directie mee geen definitief antwoord te kunnen geven. Overleg moest worden gepleegd met het dagelijks bestuur. Een andere grief tegen de „gasten" noemde spreekster het slechte betalen. Er is sedert Juni 1947 een schuld van 48.000. Op brieven over dit onderwerp wordt niet geantwoord. De vraag is thans: wat moet er gedaan Worden? De strijd mag niet over de ruggen van de patiënten uitgevochten worden. Daarom kunnen b.v. de electrici- teitstoevoer of waterleiding niet afgeslo ten worden. Spreekster gaf de verzekering, dat Ged. Staten onvervaard zullen pogen het sanatorium te laten ontruimen. Pressie zal worden uitgeoefend, opdat het Rode •Kruis tot andere gedachten zal komen. Pa tiënten behoeven niet de dupe te worden. De begroting werd hierna goedgekeurd. Ook hechtte de vergadering haar goedkeu ring aan begrotingen van de bedryven en van de wegen. V Elisc Soer f. Te Boxtel is op 94-jarige leeftijd overleden Elise Socr, een der eerste vrouwelijke leden van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde. Zij verwierf bekendheid door letterkundige bijdragen aan verschillende bladen en tijd schriften en door een achttiental romans. Zij werd onderscheiden met de gouden Juliana- médaille ter gelegenheid van een prijsvraag bij de achttiende verjaardag van onze kroon prinses. Van oud nieuw maken. Op het tweede internationale festival voor muziek en dra matische kunst te Edinburgh zal een 400 jaar oud Schots zedenspel in moderne bewerking ten tonele worden gebracht. Dit spel „The three estates" geheten, werd geschreven door David Lindsay en voor het eerst in 1540 opgevoerd. In de oorspronkelijke versie duurt het stuk negen uren, maar Robert Kemp heeft het werk in overeenstemming gebracht met de opvatting van de moderne schouwburgbe zoeker. Het stuk wordt gespeeld in de Church of Scotland Assembly Hall, gelegen naast het historisch kasteel te Edinbugh. Nederlandse opera in „Third programme". Op uitnodiging van de BBC zal de Neder landse Opera op 13 Maart in Hilversum een studio-uitvoering van „Hoffmann's vertel lingen". in het Nederlands geven. Het werk wordt, via een „muziek-ader", in Londen door de BBC op platen opgenomen en bin nenkort in het „Third programme" uitge zonden. Tevens zal de Nederlandse Radio-unie het werk op platen opnemen en later via Hilver-i sum uitzenden. Paleis Het paleis van de resi dent van Buitenzorg, gevat in een fraaie lijst van exotische planten, die welig groeien in de wereldberoemde Buiten- zorgse plantentuin. Deze tuin is weer nagenoeg in voor-oorlogse luister hersteld en onder des kundige leiding bekomen van de verwaarlozing, gedurende de Japanse overheersing. De foto-- graaf die de schoonheid van deze „schatkamer der. natuur" op dit ex clusieve plaatje vastleg de, wist de bekoring die er van uitgaat wel bij zonder scherp weer te geven. Van '14 tot en met 27 Maart zijn de vol gende bonnen geldig: Bonkaarten KA, KB, KC 804: 241 Melk 243 Melk 246 Vlees 247 Vlees 248,249 Boter 266 Algemeen 267 Algemeen 268 Algemeen 269 Algemeen 253 Reserve 180 Algemeen (bonkaart 802) 4 liter melk 7 liter melk 100 gram vlees 300 gram vlees 250 gr. boter of marg. of 200 gram vet 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 50 gram cacao 1600 gram brood (geldig t.m. 20 Maart) 400 gram brood of 1 rant's, puddingp., vermiceDi e.d. 800 gram brood i (geldig t.m. 20 Maart) 255 Reserve 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 256 Reserve 400 gram brood (geldig t.m. 20 Maart) 250 gram zachte zeep (reeds aangewezen) (geldig t.m. 2# Maart) Bonkaarten KD, KE 804: 743 Melk 12 liter melk 746,747 Vlees. 100 gram vlees 250 gr. boter of marg. of 200 gram vet 125 gr. boter of marg. of 100 gram vet 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 100 gram cacao 400 gram brood (geldig t.m. 20 Maart) 400 gr. brood of 1 rants, puddingp., vermicelli e.d. 753 Reserve 400 gram brood (geldig t.m. 20 Maart) 500 gram zachte zeep (reeds aangewezen) (geldig t.m. 20 Maart) Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD. MF, MG, MH 804 (bijzondere arbeid,t a.s. moeders en zieken): Geldig zijn de bonnen van de strook A. Op de bonnen komt de letter A voor met de aanduiding van het artikel en de hoe veelheid. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Hoewel zij wat betreft de tekst enige over eenkomst vertonen met rantsoenbonnen, zijn zij van rantsoenbonnen te onderschei den door de kleur (groen of groen met paars). Nieuwe werkkledingboimen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat thans ook de bonnen voor werk kleding H2 en L2 geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H2 kan men kopen: een Overall, een werkpak van dril, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratoriumjas of een mouw- schort. Op de bonnen L2 kan men kopen: een werkbroek of werkjasje van_ keper, dril, satijn, beaverteen. Engels leer, manches ter of pilow, een korte witte jas. een koks buis of een korte stofjas. De bonnen H3 tot en met 12 en L3 tot en met 12 zijn nog niet geldig. MEER EIEREN NA PASEN De eierenpl-oductie rechtvaardigt de verwachting, dat in April, Mei en Juni aan alle leeftijdsgroepen regelmatig eieren ver strekt kunnen worden. Onvoorziene om standigheden voorbehouden zal te begin nen met 1 April iedere veertien dagen een bon voor twee eieren worden aangewezen. 748 Boter 749 Boter 766 Algemeen 767 Algemeen 768 Algemeen 769 Algemeen Algemeen (bonkaart 802) Schoenenbon nummer 7 Bij de aanstaande uitreiking van distri butiebescheiden zuUen uitgereikt worden: bonkaarten voedingsmiddelen, gezinsbrand- stoffenkaarten en schoenenbonnen (voor houders van de tweede distributie-stam kaart, waarvan het nummer eindigt op 7). Tevens kan aan kinderen geboren in de jaren 1932 tot en met 1945 of een der maanden Januari of Februari 1947, indien dit tot dusver nog niet geschiedde, tegen inname van de bon 604 van hun inlegvel een schoenenbon volgens leeftijd worden verstrekt. Zee-arend was te gulzig geweest In de gemeente Lochem heeft een boer een dode arend gevonden, welk feit ter kennis van het nationale park „De Hoge Veluwe" kwam, waar deze vogel zich elk jaar pleegt op te houden. Soms zoals in deze winter zijn er twee exemplaren. Voor zover valt na te gaan, waren deze op Maart naar het Noorden vertrokken. Des kundige sectie bracht aan het licht, dat de dode yogel een te grote hoeveelheid herten vlees "in de krop had om te kunnen verwer ken, zodat hij gestikt was. Ook werd in de maag nog een konijn gevonden. De zee-arend vertoonde een vleugelsprei ding van niet minder dan 2.55 meter, een zeer grote vluchtmaat, die slechts zelden wordt overtroffen. De vogel zal geprepa reerd worden voor de collectië van „De Hoge Veluwe". DE TIJD HEELT ALLE WONDEN Een jaar geleden om precies te zijn: op 1 Januari 1947 startte de afdeling Jeugd zaken van de Stichting „Toezicht op poli tieke delinquenten" met haar werkzaam heden. Voordien werd het toezicht op de jeugdige delinquenten willekeurig opgedra gen aan Bijzondere Jeugdzorg, waarvan de taak was: het verzorgen van kinderen van gedetineerden of aan de Stichting. Het toezicht op de jeugdige politieke delinquenten dat zijn zij, die na 31 De cember 1922 geboren zijn is dus in dit Bureau Jeugdzaken gecoördineerd. Als uit gangspunt diende, dat de berooide finan ciën zo min mogelijk belast mochten wor den en dat het toezicht actief en effectief moest zijn. Dat aan de eerste eis voldaan is, moge blijken uit het feit, dat de totale kosten van de afdeling Jeugdzaken, alles inbe grepen, in 1947 f 22,14 per pupil bedroegen. Het toezicht op de jeugdigen vergt veel meer aandacht dan dat op de volwassenen. Evenals bij de ouderen maakt men ook hier gebruik van de diensten der vrijwil lige toezichthouders, doch deze worden strenger geselecteerd en staan op hun beurt onder controle van de aan het bureau ver bonden maatschappelijke werkers. Dit toezicht is uiteraard meer maatschap pelijk dan politiek gericht, hoewel natuur lijk het verband tussen politiek en maat schappij noch geloochend noch ontweken wordt. Vraagt men zo'n ambtenaar voor jeugd zaken naar zijn ervaringen met deze jongens, dan kan men er tien tegen een zeker van zijn, dat er een verblijdend ant woord komt. Natuurlijk, er zijn lastige rekels onder, maar lastig betekent in vele gevallen tevens niet-karakterloos. Er is een groot percen tage avonturiers onder. In de regel kwa men deze uit goede milieus. Puberteits moeilijkheden vormden vaak de kiem van hun misstap en het is dan ook niet verwon derlijk dat de meeste jongens daar thans overhëen.zijn en behoefte gevoelen en be reidheid tonen zich van het negatieve ver leden te distanciëren. De W.F.A. Nederland Naar men ons van de zijde der Stichting World Friendship Association Nederland, die na de moeilijkheden met de oude W. F. A. in October jl. tot stand kwam, mee deelt telt deze stichting thans 4700 leden, waarvan in Haarlem en omgeving circa 260 Door de besturen - van de ontvangst comités in Haarlem, Bloemendaal, Heem stede en Zandvoort is nu een streekafde- ling „Zuid-Kennemerlarid" ingesteld, waarvoor een bestuur werd benoemd. Teneinde voor dit bestuur de goedkeuring van de leden te krijgen, wordt er hedenavond in Brinkmann te Haarlem een algemene vergadering gehouden, waar behalve deze bestuursverkiezing een rede van voorzitter G. Comello, een toe spraak van de heer R. Schilt, directeur der Stichting W.F.A. Nederland en een film over de Oceaan-wedstrijd van de „Zee arend" het programma zullen vormen. Naar men ons verder mededeelt, ligt het in de bedoeling in Haarlem een ere-comité van ontvangst te vormen. Vier S.D.-ers ontvlucht uit kamp Westerbork Vier SD'ers, die gedetineerd waren in het kamp Westerbork hebben kans gezien te ontsnappen. Onder hen bevinden zich de 34-jarige W. M. uit Groningen en de Duitser H K. die deel uitmaakten van een „Silbertanne- kommando". De andere ontvluchten zyn W. H. uit Genemuiden en M. F. uit Delfzyl. De Duitser H. K. en de Nederlander W. M. werden verpleegd in de psychopathen- afdeling van het kampziekenhuis. Dit wordt niet zo streng bewaakt als de overige delen van het kamp, al is er ge regeld controle. De beide andere gedetineerden waren werkzaam in een van de industrieën, die in het kamp zijn ondergebracht. Een van hen heeft daar een tang weten te bemach tigen waarmee de prikkeldraadomheining is doorgeknipt. „De Vrije Socialist" jubileert Ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van „De Vrije Socialist", opgericht door wiilen F. Domela Nieuwenhuis en onder tegenwoordige redactie van G. Rijn- ders te Heemstede, houdt het landelijk comité van Vrije Socialisten in Nederland op Maandag 29 Maart (Tweede Paasdag) een receptie en een grote herdenkirigs- en jubileumbijeenkomst in Krasnapolsky te Amsterdam. Verblijdend is ook dat de buitenwereld hen vlot opneemt, veel sneller en zonder moeilijkheden dan zij de volwassenen doet. In het algemeen worden zy in de meeste organisaties weer als leden aanvaard, dorh wél blijkt er bij de jonge delinquenten voor culturele en politieke organisaties weinig animo te bestaan. Voorshands houden zij' zich maar liever bij een sport- of amuse mentsvereniging. Het is niet te boud gesproken, dat het probleem der politieke delinquenten een vraagstuk is. dat vanzelf uitslijt. Voor waarde is slechts, dat de jongelui een be hoorlijke maatschappelijke kans krijgen. In het arrondissement Haarlem staan 250 jongens en 150 meisjes onder toezicht. Deze aantallen groeien nog steeds, daar nog da gelijks jeugdige SS-ers, NSKK-ers en der gelijke delinquenten veroordeeld worden. De ervaringen van de maatschappelijke werkers zijn met de Haarlemmers veel gun stiger dan met de Amsterdamse jongens en meisjes De funeste invloed van de woning nood is in de hoofdstad op moreel gebied sterk mèrkbaar. Hoe weinig aanleiding er tot ongerust heid over de toekomst van deze jeugdige politiek-verdoolden bestaat, kan het best geïllustreerd worden met het cijfer, dat het aantal „mislukkingen" aangeeft: twee. Een jongen moest wegens wangedrag naar een kamp teruggestuurd worden, een ander naar een jeugdtehuis. Deze jeugdtehuizen ressorteren onder de „Bijzondere Jeugdzorg". In de omgeving van Haarlem zijn dat de beide inrichtingen voor jongens „De Clinghe" te Overveen en „Bosbeek" te Heemstede. De pupillen ge nieten in deze tehuizen een beperkte be wegingsvrijheid. Het beste middel De toezichthoudende ambtenaren die blijkens de aan hen uitgereikte instructies een zware verantwoordelijkheid dragen voor het welslagen van de politieke her oriëntering van de aan hen toevertrouwde jenge mensen streven er naar een sfeer van vertrouwelijkheid en vriendschap in de omgang met hun pupillen te kweken, veelal slagen zij daarin. Zij gaan daarbij de politieke problemen niet uit de weg, doch laten ook de „verstokten" vrijuit spre ken. Zo wordt er op 20 Maart op „De Vonk" te Noordwijk een bijeenkomst gehouden met de meest politiek-geïnfecteerden ter bespreking van hiin en onze problemen. Zeker moet er melding gemaakt worden van de vele moeiten en zorgen, die de ver schillende kerkgenootschappen voor deze jonge mensen over hebben, zoals de afde ling Jeugdzaken ook altijd de grootste me dewerking van het Gewestelijk Arbeids bureau geniet. „Maar", zo zei ons een toezichthouder, „de beste heropvoedster blijkt nog altijd een aardig meisje te zijn!" Op Zondag niet per auto naar België—Nederland Het departement van Verkeer heeft aan de Rijksverkeersinspecties medegedeeld, dat geen„ontheffing mag worden verleend van het auto-rijverbod op Zondag voor het bezoeken van de voetbalwedstrijd België Nederland op Zondag a.s. in Antwerpen, meldt de Maasbodé. De précaire deviezenpositie van ons land laat niet toe dat bij. dispensatie van het rij verbod op Zondag een massa-verkeer zou ontstaan, met daaraan verbondeft benzine- gebruik en bandenslytage. Zodat de reis per treinzal moeten worden gemaakt, want de twee'de mogelijkheid, (Zaterdag weg, Maandag terug), waarbij men wel zijn auto zou kunnen gebruiken, stuit voor bijna iedereen op te grote deviezen-moeilijk heden, omdat maaltijden plus tweemaal logies te veel francs vergen. Intussen wordt de bezitter van een per sonen-auto ten achter gesteld bij die van een vrachtwagen. Deze laatste mag 's Zon dags van zijn wagen gebruik maken, mits hij maar zorgt het rijtyden-besluit niet te overtreden. Met het gevolg, dat op het par keerterrein bij voetbalvelden soms enige honderden vrachtauto's staan, welker eige naars op deze wijze toch op Zondag kun nen rijden. Export van koelliuisboter De voor de winter aangelegde voorraad koelhuisbbter is ruimschoots voldoende ge bleken voor de behoeften van het vet- rantsoen, zo deelt de afdeling Voorlichting van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. Mede wegens de komende verse boterproductie moest aan een klein deel van de voorraad koel- huisboter een andere bestemming worden gegeven. Deze is thans gevonden in trans acties met Engeland en België voor respec tievelijk 2000 en 1000 ton. (Adv.) Tot 28 Maart exposeert Georg Rueter in het Frans Halsmuseum een aantal werken, die ik grotendeels in dit blad mocht bespreken naar aanleiding van zijn tentoonstelling bij Wisselingh te Amsterdam. Ik deed het met grote waardering voor deze voortreffelijke artist. die zich zo ge wetensvol toelegt op de „belle peinture", een eigenschap die door vele impressionisten niet wordt aangekweekt. Daar is bij Rueter geen sprake van slordigheid of van „zich-laten- gaan". De sierkunstenaar in hem houdt de vrije schilder gebonden aan de ongeschreven wet van de goede smaak; de vrije kunstenaar verleent ongedwongenheid aan zijn décora tieve werk. Van dit laatste zien wij niets op deze ten toonstelling. Sterker dan zijn „bloemen" en „stillevens" zijn voor mij de portretten. Hij is een impressionist, die weet te typeren die het „waarom" weet te ontdekken en vast te leggen. Dit bewijst zijn jongste olieverfschets naar collega Boot. Dit ding is zonder meer raak. Ik kon weer vaststellen de kwaliteiten van het interessante portrat „Mijn Vrouw" met de denkende ogen vol gemoedsdiepte; van het charmante meisje in blauw fluweel „Mej. A. P." en vooral het karaktervolle portret van ;.Ds. R. Stoppelaar", rust in de kleur, rust in de houding en de fraaie pate, die trouwens aan zijn schildermanier in ,'t algemeen eigen is. Deze p^te is wel eens te zwaar als in zijn „bloemen" en vruchten. Voor de vastere materie als de vleespartijen in koppen en handen is zij voortreffelijk en behoudt het doorschijnende. Een bewijs daarvoor is o.m. het kleine portretje van „mevr. J. de B." Nieuw zijn voor mij twee stralende kin derportretjes „Pam G. R.", het frisse ding „Gerarda" en „Ploontje" een geestig, char mant doekje. Voornaam van allure is „Jongen op Canapé' en „Twee kinderen in een stoel" is meer dan een fraai schilderij. Het getuigt, als 't por tret van „Ds. R. Stoppelaar" van veel mensenkennis Dat samendingen der twee verrukte kinderen, verheugd over het feit geschilderd te worden is volkomen raak ge geven. Rueter schildert kinderen met grote gene genheid. Er is in hem noch pose noch bravour. Zelfs geen spontaneïteit. Hij is ernstig hoewel heel vaak de humor om de hoek kijkt („Twee kinderen op een stoel"). Hij is bedachtzaam, rustig, bewust. Zo zijn zelfs de kindersehetsen „Schrijven aan tafel". „Slapend kind" en „Kind met boek", van oudere datum maar niet minder van betekenis. Het was voor mij een vreugde deze collectie weer eens te mogen terugzien, verrijkt met enige nieuwe doeken. Ik kan het niet laten om te wijzen op de waarde die deze expositie voor studerenden en jonge schilders heeft en ook voor hen, die het spoor kwyt zijn. Het overwogene. bedachtzame, de gedegen vakkennis die blijken uit Rueter's werk kunnen moedgevend werken op de geest dei- velen, die de weg nog vinden moeten of even zijn kwijt geraakt. Wat zegt deze expositie? Werkenl Werkenl lanase jeugd. tekenen, oefenen, niet rusten en vooral ook niet de vorm verwaarlozen. Wat men er ook op meent te kunnen zeggen: ongestraft kan men de vorm niet verwaarlozen Het wreekt zich zonder de minste twijfel. Dèarom alleen reeds verdient deze ten-' toonstelling de grootste belangstelling. HERMAN MOERKERK Voor dë geit was het toch te laat De Economische dienst van de Haarlemse politie heeft een Haarlemse slager bekeurd, die op de markt voor vijftig gulden een geit had gekocht en het dier bif een collega door de gehaktmolen liet draaien. ADRES VAN HET N.O.C. TEGEN HOGER BELASTING OP SPORTWEDSTRIJDEN Het Nederlands Olympisch Comité heeft een adres gericht tot <Je gemeenteraad van Amsterdam, waarm het deze verzoekt zijn goedkeuring te onthouden aan het voorstel van B. en W„ de vermakelijkheidsbelasting van 20 pCt. tot 35 pCt. te verhogen voor zover betreft de toegangsprijzen, welke 2 of meer per persoon bedragen. Het N.O C. acht het feit, dat sportwed strijden op één lijn worden gesteld met luxe dancings een miskenning van het culturele belang van de sport Het vreest nadelige gevolgen van de verhoging voor de lichamelijke opvoeding van de Neder- Dans Ninette de Valois en haar Sadlers Wells ballet „Moge ons voorbeeld de liefde voor de dans versterken!" „Wij- zullen in uw steden geen enkele repetitie houden, noch om het orkest noch om het toneel of de belichting te proboieiu That will be allright!"» Deze opmerking, opgevangen uit haar eigen mond, tekent beter dan welke wijdlopige beschrijving dan ook de persoonlijkheid van Ninette de Valois. de artistieke leidster van de Sadlers Wells Ballet Company, die met stalen vast beradenheid en doelbewust geloof in een tydsverloop van amper zeventien jaar :n Engeland een nationale danstraditie wist te vestigen. Het ballet werd in 1931 in het leven ge roepen om te kunnen ontreden met ge leende krachten aanvankelijk in de opera's die in het onaanzienlijke Sadlers Wells Theater werden opgevoerd. Eens ia de veertien dagen werd haar een hele dans avond toegestaan. Met lichte trots in haar stem kon Ninette de Valois verklaren dat thans in Londen, in twee theaters tegelijk, vier ballet-avonden worden gegeven tegea drie opera-vertoningen. Deze verhouding is op zijn minst omgekeerd aan die in alle andere steden ter wereld. Het dansliefheb- bend publiek in Engeland is nu ruim vijf, maal zo groot als voor de oorlog. Ninette de Valois en Frederick Ashton, pioniers van de moderne Engelse choreografie. De prima-ballerina Margot Fontevn is een volmaakt voorbeeld van de zuiver Brit se interpretatie van de* klassieke academi sche danstheorie. Een eigen school verzorgt de traming der aankomende generatie. In Frederick Ashton heeft het gezelschap een choreograaf, die een bijkans ideale fusie tot stand bracht tussen dans, muziek en schil derkunst en zowel in het literaire als in het abstracte genre zijn meesterproeven heeft afgelegd, om nu te kunnen dromen van een ballet waarmee een gehele avond gevuld kan worden. En dit was mogelijk in een land waar nog geen twintig jaar geleden de danskunst vrijwel uitsluitend door Rus sen en Italiajien werd beoefend! In aansluiting op 1940 Vrijdag begint het Sadlers Wells Ballet een tournée van tien dagen door onsjand eigenlijk een vqortzétting van h(W be zoek dat door de oorlog in 1940 werd'on derbroken onder auspiciën van do Wagner-vereniging en de British Council. Ninette de Valois sprak op een gisteren in Amsterdam gehouden persconferentie do hoop uit dat deze kunstreis een bijdrage mocht leveren tot versterking van de gele deren der dansvrienden in Nederland en als stimulans zou kunnen dienen voor de herleving van het klassieke ballet en do verbetering der prestaties. Immers: het goede voorbeeld doet goed volgen. Een wonderkind Waar ik in mijn verslag van de voorstel- lingen nog gelegenheid krijg om de eigen aardigheden van deze jonge traditie te be spreken, wil ik thans enkele zinsneden wij den aan de merkwaardige vrouw, aan wier voorbeeldig 'organisatievermogen en voor uitziende blik Engeland het bezit van een waarlijk nationaal ballet heeft te danken. Ninette de Valois zij heet eigenlijk Edris Stannis, doch nam om tegemoet '.e komen aan de destijds heersende voorkeur van het publiek voor exotische namen een vorstelijk pseudoniem aan deed reeds op haar vijftiende jaar van zich spreken als „de miniatuur Pavlova" tijdens een tour née met een gezelschap wonderkinderen. Tweemaal maakte zij deel uit van de be roemde Russische balletten van Diaghilcw, met wie zij de waarlijk creatieve visie, het geheim van beider succes, gemeen heeft In 1926 opende zij haar deftige Academie voor Choreografische Kunst en enkele jaren later zette zij haar gehele vermogen en reeds aanzienlijke reputatie op de kleine kaart, die Lilian Bavlis, directrice van het Sadlers Wells Theater, haar aanbood. En Ninette de Valois bleek juist -die eigen schappen te bezitten om op het psycholo gisch goede moment de troefwaarejê daar van te gebruiken. Aan haar artistieke inte- 'griteit, haar verstrekkend inzicht, haar ge loof in traditie met daarbij de moed tot het experiment is de groei en bloei te danken van een permanent gezelschap met aan da ene kant een geestdriftig gehoorzaamde discipline en daartegenover een sociale be staanszekerheid, die haar weerga niet heeft. Het ballet is tegenwoordig gevestigd in het Royal Opera House. Covent Garden en komt naar ons land met ongeveer veertig dansers en twee dirigenten, benevens êen gehele staf van technisch personeel. Zij is een reeds grijzende vrouw, zorg vuldig gekleed in een new-look mantelpak met een rood vos-col lier zij hecht hoge waarde aan een gesoigneerd voorkomen klein van stuk, met een streng uiterlijk, dat haar de goedbedoelde bijnaam van „schoolopzieneres" verschafte. Doch reeds na het eerste woord, dat men met haar wis selt, geraakt men onder tie invloed die haar persoonlijkheid uitstraalt. DAVID KONING „Onderduiker" gearresteerd De Heemsteedse recherche heeft aangehou den de 47-jarige Amsterdammer K. die nog vier jaar internering te goed heeft, welke nem in December bij verstek door het tribu naal was opgelegd. Hij was onder een valse naam in Heemstede „ondergedoken". Hij is ter beschikking gesteld van de P.R.A. te Amsterdam. ,.De zaak VD." in Haarlem Op Woensdag 17 Maart zal het gezels-han Herman Boubor in het gebouw der vereni ging van Vrijzinnig Hervormden aan de Jacobstraat een opvoering geven van „De zaak A. D." van Hans Tiemever. Dit stuk is een dramatisering van het probleem der hedendaagse jeugd. De opvoering is georganiseerd door ver schillende samenwerkende verenigingen waaronder de Nederlandse Volksbeweging' de Volksuniversiteit en de Bond van oud- illegale werkers. Op dc nationale feestdag. Wuen«lag 5 Mei, zullen de treinen lopen als od werk dagen.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5