Chevrolet - Buick Kort en Bondig Carl van Ëmpelen DONDERDAG It MAART 1948 HAARLEMS DAGBLAD Staking bij Hin verlopen De staking: bij de kousenfabriek Hln N.V. Is practiscb verlopen. Hedenmorgen is de ochtendploeg vrijwel voltallig weer aan het werk gegaan. De directie schat het aantal stakers nog slechts op enkele tientallen. Een juiste indruk kan men eerst krijgen nadat de middagploeg aan het werk is gegaan. Dit resultaat is het gevolg van een uil- eenzetting, die enkele sprekers namens de „Bedrijfsunie" en de fabriekscommissie Woensdagmiddag in een bijeenkomst van stakers gegeven hebben. Na afloop van deze vergadering besloten do meesten weer aan het werk te gaan. De stakers kwamen Woensdagmiddag xyeer in „De Nijverheid" bijeen. Enkele sprekers vertolkten het standpunt van de „Bedrijfsunie" en de fabriekscommissie. Zij betoogden, dat de arbeiders erin hadden toegestemd, dat er tien buitenlanders in de fabriek mochten worden aangesteld. Waar van de directie wordt verlangd dat zij zich houdt aan de collectieve arbeidsovereen komst, zullen de werknemers moeten in zien, dat zij zich ook bij een gesloten over eenkomst hadden neer te leggen. De sprekers herinnerden er tevens aan, 'dat de directie van Hin zich moeite genoëg had gegeven Hollandse arbeidskrachten voor haar breierij 'aan te trekken, doch dat deze pogingen hadden gefaald. Toen heeft men zijn toevlucht tot buitenlanders geno men, doch er is contractueel vastgelegd, dat deze in geen enkel opzicht boven het in heemse personeel bevoorrecht zouden wor den. Eén der sprekers wees er bovendien op, dat de arbeidsvernoudingen bij Hin, ver geleken met heel wat andere bedrijven, goed zijn te noemen en waarschuwde hen tegen een doordrijven van de actie. De beschuldiging, dat de betrokken Duit ser „verkeerd" was geweest werd tegen gesproken. Intussen bezwoer het bestuurslid van de E.V.C., dat de bijeenkomst leidde, de heer Brouwer, in tegenstelling tot zijn toespraak vow Dinsdagmorgen, dat het niet om de Duitsers in het algemeen ging, maar zeer bepaald om deze arbeider. Dame bleef bekneld tussen busdeuren Een 62-jarige dame bleef gisteravond bij het verlaten van een autobus aan de halte op het Wilsonsplein met haar linkerhand tus sen de automatisch sluitende deuren. Noch de conducteur noch de chauffeur be merkten het ongeval en de dame werd door de rijdende bus meegesleurd. Eerst door het geschreeuw van de passagiers werd de chauf feur op het ongeval attent gemaakt. Het slachoffer is met een linkeronderbeen- fractuur naar een ziekenhuis overgebracht. grote voorraad onderdelen AMSTERD RIJTUIG MIJ OFF DEALER Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 10 Maart 1948 ONDERTROUWD: 10 Mrt, T. Neeskes en M. C. Oerlemans; C. Speelman en T. J. Heeres; T. v. Wijk en C. J. Warmerdam: F. W. Land- wer Johan en A. Schmidt; A. J. Moonen en J. A. Breukers; S Bouma en N. van Veen; H. de Bruin en W Bakker; L. E. Steenbak ker en H. Hessen; N. Schaaper en J. P. E. van Went; H. J. Cuijpers en A. van Berk; J. P. Koelemij en H. M. van Nes; G. Elskamp en W J. E. de Graaf; A. C. Niessink en S. A. E. Schol; W. de Vink en G. Smidt; J Bok en M. G. van Tongeren; A. J. van der Putten en M. Heijboer; W. Coster us en M. H. Flipsen; A. W. Luikinga en M. A. Treffers; A. van Es en P. Sleijster; J. V. Pauel en A. Bos; P. Meerman en M. M. Bijster; J. E. Skinner- en H. M. C. Haks; J. Ruijzenaars en M.- C. Bel terman: C. F. N. Edelhauser en A. Pauwels; J Spijkstra en J. J. Adelaar; A. Knol en C. Kenselaar; J. Kooreman en P. Vixeboxse; A. B. Nieuwenhuis en J. E. van der Wereld. GEHUWD: 10 Mrt J. Noordzij en IJ Nij- huis; J. C. J. van Amerongen en M. H. Koop; J. Bon en C. H. den Elzen; M. C. Jongbloed en W. de Graaf: A. Markus en J. H Snel; J. W. H. van der Steeg en G. Oostermeijer; J. V Zantvoort en M. Schoone; P. van den Braber en G van der Plaats; D. C. Tukker en J. J. van der Ploeg; A. Landwher Johann en C. Haan: W. Hafkamp en M Wingelaar; E, van Egdom en H. Franssen; F, L.,Steen- kist en M. M. Gieliam: G. van Oudenallen en J. Schijf; P. K. Keizer en E. H. W. Gart. BEVALLEN van een zoon: 8 Mrt, C. A. van BottenburgBakker; 9 Mrt. M Hesselsvan Houten; E. M. BlomEltink; 10 Mrt, A. C. Hulseboschvan der Veldt. BEVALLEN van een dochter: 9 Mrt, S. E.. Rectorde Boer; J. BorgerHollemans: 10 Mrt, R. C. de Jager—Biegiesch; H, J. van Egmond—de Vries; W. G. van Hartende Jong; W. M. BoumanScherman; K. L. van HemertDenter. OVERLEDEN: 7 Mrt. W. van Brussel. 57 j.. Spaansevaartstraat; 8 Mrt. R. C. Admiraal, 18 d., Rijkstraatweg; M. H. Venema—Bud- dingh, 65 j., Kritzingerstraat; J. J. A. Hees terbeek, 13 d.. Kamperlaan; A. Bouwmeester —Broekhof, 69 j., Lorentzkade; O. J. de Brou wer, 65 j.. Schotessingel; L, M. BornFabel, 66 j Leidseplein; E. de BrouwerMasius, 63 j.. Schotersingel; 9 Mrt, J. Tuijn—Bloemzaad, 92 j., Leidsevaart. Burgerlijke stand varr Bloemendaa> GEBOORTEN: L W, S. v. d, Haagen—de Groot, z.; J. VreekenIklnge z.; M. Wiegel Goeting. z.; G. C. Uijl—Wisse, d.; A. v. d. Bruggen—Bader, z.; B. W. K. Visser—Hoge- weg. z P. KleverlaanMinck, d. ONDERTROUWD: J. Beverwijk en M. Pronk: P C. S^orm en M. Koizan; H. Wil mink en L. D I-Vaalt: M A Rees en C J. v. TK 1 GEHUWD. R Wit en M Cassee; H. v. d. Bos en A Vleghert; J. B Logeman en C. G. Hekkert. OVERLEDEN: J. v. Berkel—Men** 63 U Wed. H. RobbersBeijers, 74 j. „De passie van de Amerikaan is alles wat op wielen gaat". Alle technische curiosi teiten en noviteiten interesseren hem bij zonder en daarom wemelt het in New York van technische tentoonstellingen. Een autoshow is niet compleet zonder een op tocht van voorhistorische vehikelsDe club van auto-veteranen te New York organi seerde dezer dagen zulk een optocht en de foto toont de antieke karretjes op Broadway. Volksuniversiteit voor Haarlem en omstreken Woensdag vergaderden eerst het algemeen bestuur van de Volksuniversiteit voor Haarlem en Omstreken, daarna de leden. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek duidelijk, dat de V.U. in het jaar 1947 veel arbeid heeft verzet in 34 cursussen en kunstavonden. De belangstelling voor de taalcursussen was geheel anders georiën teerd dan in 1946. De cursussen werden bezocht door ruim 2000 cursisten. Het aan tal leden steeg tot 625 en is in opgaande l«n. De nieuwe statuten kregen koninklijke goedkeuring. Het verslag van de penning meester wees op gunstige resultaten, niet tegenstaande het vele werk, dat gedaan was; de belangstelling van de provinciale overheid en de gemeentelijke overheden van Haarlem en Heemstede werd op -hoge prijs gesteld. Een muziekcommissie werd benoemd. Dr. L. M. van 'Dis, die als voorzitter af trad wegens zeer drukke werkzaamheden, werd door de nieuw gekozen voorzitter, de heer P. V. de Wit, tot nu toe secretarjs der vereniging, dank en hulde gebracht voor het belangrijke .werk, dat hij in de laatste jaren voor de volksontwikkeling had ge presteerd. Mevrouw A. B. Eigeman-Roos en dr. A. Meesters werden in het dagelijks bestuur gekozen, de eerste als secretaresse. Tieu maanden geëist wegens valsheid in geschrifte „Dit is een troosteloze zaak. die een beeld geeft van de verwording van deze tijd, zo wel in de ambtenarij als op moreel .gebied", zei de Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, hederimorgen in zijn requisitoir tegen de 40-jarige R. H., die indertijd inspecteur voor autovervoer was geweest bij het Centraal Bureau voor de verzorging van Oorlogsslachtoffers en in .die functie bij de aankoop van „zwarte" autobanden valsheid iii geschrifte zou ge pleegd hebben. Mr. Van der Valk Bouman noemde de verdachte een „ziek orgaan in een onge zond lichaam, het C.B.V.O." Spr. achtte de ten laste gelegde feiten bewezen en een gevoelige straf op zijn plaats, al hield hij er rekening mee, dat zijn superieuren het uitschrijven van valse kwitanties sanctio neerden. Als bezwarende omstandigheid beschouwde hij echter, dat verdachte het geld niet* aan zijn gezin ten goede had laten komen. Uit het voorlichtingsrapport bleek voorts, dat H. een volkomen negatieve figuur is, die de weg van de twaalf ambbchten en de dertien ongelukken is opgegaan. De Offi cier eiste een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan vijf maanden voorwaar delijk. Mr. Van Löben Seis herinnerde eraan, dat zijn cliënt voordat hij vervolgd werd, getracht had de zaak weer in het reine te brengen. De chefs, die de mogelijkheid hebben geschapen, dat H. tot zijn fouten kon vervallen, zijn niet vervolgd. Boven dien meende de verdediger, dat de vervol ging van zijn cliënt, op een juridisch wan kele grondslag rustte. Dalton-onderwijs in de praktijk 'De heer D. W. J. Timmers, directeur van Dalton H.B.S. te 's-Gravenhage hield voor de Vereniging voor Paedagogiek een voor dracht over de praktijk van het Dalton onderwijs. Spr. achtte het Montessori-systeem een verbetering van het L.O. en de Dalton- werkwijze beval hij warm aan voor het M.O. Na een korte historische schets over het ontstaan gaf hij talrijke voorbeelden van lestaken en van voldoeninggevende schoolervaringen. Op zijn Dalton H.B.S. gaan 500 leerlin gen, zodat hij kan zeggen,, dat doorvoering op een grote school mogelijk is. Door de werkwijze worden de leerlingen niet plotseling „engelen", maar na een korte periode van gewennen komen zij tot waarderen van het onderwijs. De voor de eerste klassen ingestelde contrólekaarten werken zo, dat de leerlin gen ze niet angstvallig weghouden, omdat ze niet genoeg gewerkt hebben, maar zij lopen er mee rond als met eerbewijzen. Van de uren op de lesrooster is gemiddeld een derde gedèelte bestemd voor vrij werk. Een raad, bestaande uit leerlingen en leerkrachten is mede-verantwoordelijk voor de algemene orde in het gebouw. Spr. deelde mecje, dat in sommige gevallen door deze raad opgelegde straffen, bij de ook natuurlek bij deze werkwijze voorkomen de overtredingen, van zeer juist aanvoelen van bepaalde situaties blijk gaven. De examenresultaten lijden zeker niet onder de verleende vrijheid. Dat bleek, toen gememoreerd werden de cijfers van 17 achtereenvolgende eindexamens. Deze waren geregeld zeer gunstig. In verschei dene jaren slaagde de gehele examenklasse. Bij de gelegenheid tot het wisselen van gedachten werden nog opmerkingen ge maakt over de correctie bij grote klassen, het al of niet bestaan van voldoende mon deling contact, de reacties op deze werk wijze van leerlingen van progressieve la gere scholen, het doubleren van klassen cn het huiswerk. Een flinke brand vernielde Woensdag avond in een kwartier tijd de meubelplaat- industrie van de firma Siebeling aan de Ge dempte Gracht te Zaandam. Een zilveren Lavobo-schotel Aankoop voor het Frans Hals museum? Aan de directie van het Frans Hals museum is een zilveren Lavobo-schotel, in 1649 vervaardigd door de Haarlemse zil versmid Pieter Cornelisz Ebbekin(gk) aangeboden. Het is een luisterrijke schotel, een product van de schone Hollandse kunstnijverheid, die de heer H. P. Baard gaarne zou aankopen. Anders is er veel kans dat zij naar het buitenland gaat. De prijs is 2750. De Vereniging, tot uitbreiding der verzameling van kunst en oudheden in dit Museum is bereid 600 voor dit doel te geven en de gemeente Haarlem 500. Er is dus nog 1650 nodig. De heer Baard heeft om dit ontbrekende bedrag te krijgen een schriftelijk beroep •gedaan op een agntal personen in Haarlem en omgeving. Nieuwe serie aandelen der „Mevrouw Spoor-actie" De belangstelling voor de z.g. „Mevrouw Spoor-aandelen-actie" van de NIWIN, ten bate van de zieke en gewonde militairen in de-hospitalen, is, naar de persdienst van de NIWIN mededeelt, verheugend groot. De eerste uitgifte van aandelen ter totale waarde van vier ton is reeds in de eerste twee maanden van dit jaar geheel ge plaatst. Daarom heeft de NIWIN besloten de actie met twee maanden te verlengen en daarbij een nieuwe uitgifte van aan delen te doen voor een waarde van twee ton. Deze aandelen, groot 250,worden uitgegeven in coupures van 2,50 en 1,—. De Heemsteedse honden „Verordening vermoedelijk ongeldig" Reeds tientallen (of zijn het er al hon derdtallen?) eigenaars van honden in Heemstede hebben de geldboeten betaald, die door de kantonrechter te Haarlem zijn opgelegd wegens overtreding van de be palingen der Politieverordening, die straf baar stellen het los laten lopen van honden, Alle wegen en straten in de gemeente val- len onder dit verbod, al is,er in 5e omtrek geen plantsoen, alleen „Groenendaal" is voor de honden een „vrij-stad". De over treders hebben alleen gemopperd over die onsympathieke bepaling, die blijkbaar .is opgemaakt door mensen die geen liefde voor deze viervoetige huisvrienden hebben. Anders zouden zij immers de vrijheid van die dieren in letterlijke zin nog wel niet aan zulke kwellende banden leggen! Het is zélfs geen „hondenleven" als nooit van de vrijheid genoten kan worden, tenzij de baas of de vrouw de tijd heeft met het dier naar „Groenendaal" te gaan. En hoe zou het wandelbos er uit zien als alle Heemstedenaars eens op een mooie Zondag naar „Groenendaal" trokken, om hun hond eens een uurtje „vrijheidblijheid" te gunnen? Nu had de hondenbrigade het minder goed getroffen. Zij had een vrijheidslieven de hond gesnapt die/ aan een jurist toe behoorde. Misschien had hij terriers zijn slimme diei'en wel gedacht: „mijn baas houdt zoveel van mij en is bovendien zo knap, dat hij wel voor mijn recht zal op komen." En in die verwachting is het dier niet béschaamd. WoensdagVniddag werd deze zaak voor de kantonrechter behandeld. De boosdoener was er zelf niet, maai' wel zijn baas, mr. J. W. Schutte. Eerst beleefden wij het zonderlinge geval, dat de verdachte zelf meewerkte om ge breken in de dagvaarding te verbeteren, anders zou de kantonrechter hem op for mele gronden hebben moeten vrijspreken. De ambtenaar van het O. M., de kanton rechter en de verdachte staken de hoofden bij elkaar om met spitsvondigheden het wettige bewijs te construeren. Dat doe ik zo verklaarde de ambtenaar om een principiële beslissing uit te lokken, ik eis 6 gulden boete, hoewel ik betwijfel'of de verordening „verbindend" verklaard kan worden. Met andere woorden: rechtsgeldig is. Mr. Schutte had tevoren uiteengezet waarom hij meende dat de verordening niet verbindend kan worden verklaard. Er staat in, dat opgepakte honden die niet door de eigenaars binnen 24 uur zijn afge haald, worden afgemaakt. Dit is in strijd met de Grondwet., die de eigendom be schermt. De politie mag ook geen fietsen, die onbeheerd gevonden worden, na een of meer dagen vernietigen. Dan zou de eige naar zeker mSt succes schadevergoeding kunnen vragen. Verder wees mr. Schutte nog op een bijkomende omstandigheid, het werken mat een hondenbrigade, die er speciaal op uitgaat om o_p de dieren jacht te maken. Hij hoopte op een beslissing van de kantonrechter, die aan de Heemsteedse honden weer de vrijheid geven zal en bovendien een opluchting zal betekenen voor de eigenaars. De kantonrechter vroeg belangstellend of deze verordening soms dateerde uit de bezettingstijd. Mr. Schutte antwoordde daarop: Oorspronkelijk wel, maar'latert:ijn die bepalingen toch bekrachtigd. Tenslotte verklaarde de kantonrechter over 14 dagen schriftelijk vonnis te zullen geven. Hppmstpdp „WAT KAN DE HUISVROUW DOEN OM ROND TE KOMEN?" Over dit onderwerp, dat meer dan ooit in het brandpunt van de belangstelling staat, sprak gisteravond in het Volkskof fiehuis voor de leden van de Vereniging voor Huishoudelijke Voorlichting de be kende radiospreekster mevrouw A. J. Otte- Arnolli. Na ingeleid te zijn door de voorzitster mevr. Verlooy-Oskam, begon mevr. Otte met er op te wijzen, dat ook hier de oorlog en de vroegere oorlogsomstandigheden de vrouwen uit het evenwicht hebben gesla gen. Het overleg is in zeer vele gevallen nog steeds zoek en daarmede ook de zui nigheid. Dit moet weer veranderen en evenals voor de oorlog moet men weer zuinig worden en met overleg te werk gaan. Juist omdat vrijwel^iedereen moeite heeft met het weekloon of het maandsala ris rond te komen, moet men vooral prac- tische zin tonen door dit bij het begin van de week of de maand in drie delen te scheiden, bestemd voor vaste lasten, levensmiddelenpakket en kleding en schoeisel. Met elk van deze drie posten moet men toekomen, al moet dit ook lei den tot bezuiniging. Het spreekt vanzelf, dat door de vele aanwezigen verschillende vragen werden gesteld, waarbij tal van onderwerpen wer den aangehaald In de pauze werden de aanwezigen ge trakteerd op een kop soep en aan het eind van de bijeenkomst dankte mevrouw Ver looy-Oskam de spreekster voor de vele goede raadgevingen die rij had gegeven. Schip gekapseisd bij tewaterlating Werfarbeider omgekomen Op de scheepswerf van de gebroeders Bo- dewes te Martenshoek, gemeente Hooge- zand, is een kustvaarder van 450 ton bij de tewaterlating gekapseisd en zijdelings in het water van het Winschoterdiep ge vallen. De 26-jarige werfarbeider J. Land man geraakte onder het schip en is v dronken. Het schip bleef halverwege de helling steken en kantelde. Er bevonden zich on geveer dertig personén aan boord. Terwijl het vaartuig, overhelde wisten velen in het water te springen. Anderen, die in het inwendige van het vaartuig aan het werk waren, kropen later naar buiten. De kustvaarder was het eerste schip, dat dit jaar van de helling van deze werf te water werd gelaten. Elke drie maanden wordt hier een'kustvaarder gebouwd. Het vaartuig was verzekerd. Deskundigen onderzoeken thans hoe het vaartuig, dat een onoverkomelijk obstakel vormt voor de scheepvaart, verwijderd kan worden. Waarschijnlijk zal een ge deelte van de werf voor het begingswerk moeten worden weggegraven. Prinselijk gezin naar Zwitserland Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene zullen begin volgende week per vliegtuig naar Zwitserland vertrekken. Daar Prinses Marijke nog niet geheel hersteld is van een lichte graad van maze len, zal Prinses Juliana kort daarna volgen met de prinsesjes Margriet en Marijke. De keuze van het verblijf is wederom gevallen op Zermatt, waar het prinselijk gezin verleden jaar een prettige tijd heeft doorgebracht. Hatta in Batavia Hedenmorgen is de republikeinse pre mier Hatta uit Djokja te Batavia aange komen. Hij was vergezeld van leden der republikeinse delegatie pnder leiding van Roem. Dit was de eerste keer sedert de ondertekening van de ,.Renville"-overeen- komst, dat Hatta in Batavia is. Het ge zelschap werd verwelkomd door een ad viseur van het kabinet van dr. Van Mook, ihr. mr. C. de Villeneuve. Vele republi keinse autoriteiten, onder wie Ali Boe- diadjo, .voorzitter van de republikeinse „pÖebiscïet-actie"; waren aanwezig. Te genover de pers verklaarde Hatta, dat hij naar Batavia was gekomen op verzoek van dr. Van Mook, met wie hij mórgenochtend een onderhoud heeft, Hatta kon niet zeg gen, wanneer de onderhandelingen zou den worden hervat. Hij deelde mede, dat Sjahrir als adviseur van de republikeinse delegatie zal optreden. Op een vraag van een journalist of het juist is, dat dr. Van Mook een bezoek aan Djokja zou brengen, antwoordde Hatta: „Misschien". Hij 'wilde hierover verder geen inlichtingen ver- strekkeq. De Kat en de Kanarie Deze week staat de schouwburg drie avonden ter beschikking van de toneelver eniging „Nieuw Leven" welke deze speeltijd benut om de sgnsatieknobbel van haar'leden te kriebelen door de opvoering van de thril- lfer' .,De.kat eri de Kanarie" door John Willai'd onder regie van Fokke van der Schaaf. Dit stuk is niet bepaald een buitengewoon ge slaagd specimen van dit genre- en verschaft de toeschouwers geen andere zenuwschok ken dan in een griezelkabinet van een luna park worden uitgedeeld, maar toch maakte zich zoveel spanning van het publiek meester dat men, althans na de eerste voorstelling, van een succes mag spreken. Het zijn de dames die in dit spookhuis met zijn geheimzinnige doffe gongslagen en ver schuifbare panelen het beste figuur slaan. De spiritistische huishoudster, die het blijk baar als haar levensroeping beschouwt om te pas en te onpas als een schrikaanjagend zwart gevaar achter alle deuren te staan, vindt in Riek Stompé een doorgaans zeer plastisch medium. Haar stem doet enigszins denken aan die van tante Beatrice in de be kende hoorspel-cyclus, maar dan met een iets te zwaar accent van wrekend noodlot. Inge Troost, als het lieve slachtoffer van de stuip- verwekkende malversaties te middernacht, gaat steeds beter aan de verwachtingen be antwoorden. Zij is op haar best en beheerst vele regels van het spel als zij heel gewoon vrouwelijk kan zijn. Ook de beide andere dames mogen tevreden zijn over hun op treden Bij de mannen mankeerde er nogal wat aan de voor»dit soort werk dubbel noodzakelijke rolkennis. Ik heb. ook in ander opzicht, deze heren wel eens steviger in hun schoenen zien staan. Om het evenwicht te bewaren noem ik er twee: Fokke van der Schaaf, die een beeldrijk verhaal uitpakt over een ontsnapte moordenaar en Jaap Traksel, die echter te veel weg had-van een nuchtere schooljongen om zijn plaats in het vrouwenhart ook maar half geloofwaardig te maken. Wanneer ik een ranglijst moest opmaken van plaatselijke amateursverenigingen, zou ik „Nieuw Leven" bij het hoogste gelid in delen. Deze voorstelling zou evenwel, .alleen gelet op de spelprestatïes, geen winstpunt verwerven. x DAVID KONING SCHEEPVAART K. N. S. M. Boskoop, 8 Mrt te Callao Cristobal naar Fal Paraiso. Coolhaven, 8 Mrt van Gothenburg naar Amsterdam. Cottica, 8 Mrt te Trinidad van Paramaribo naar Am sterdam, Dorós, 9 Mrt van New York naar 'West Indië. Craco, 9 Mrt te Odense van Am sterdam. Ganymedes, 8 Mrt te Barranquilla van Curasao naar Cristobal. Hydra, 6 Mrt v. Curasao naar Antwerpen. Jupiter, 7 Mrt van Trinidad naar Curasao. Luna, 8 Mrt v. Para maribo naar Amsterdam. Martini, 7 Mrt van Oporto naar Hoek van Holland. Sarpedon, 9 Mrt van New York naar West Indië. Berkel. 9 Mrt te Tanger van Rotterdam naar Valen cia. Bacchus, 9 Mrt v. IJmuiden naar Gibral tar, Odysseus, 10 Mrt te Rotterdam van Amsterdam naar Tanger. Stentor, 9 Mrt te Rotterdam van Algiers. Delft, 9 Mrt te Rot terdam van Antwerpen. Orpheus, 9 Mrt van Tunis naar Algiers. Vulcanus, 9 Mrt van Algiers naar Tunis. Iris, 9 Mrt te Oporto van Amsterdam naar Tanger. MIJ.- NEDERLAND. Borneo, 9 Mrt van Suez naar Colombo. Johan de Witt, 9 Mrt Perim gepasseerd naar Suez. Lawak, 9 Mrt van Rangoon naar Madras. Riouw, 9 Mrt van Sydney n. Fremantle; Tabinta, 9 Mrt Perim gepasseerd naar Port Said. Lombok, 5 Mrt te Vancouver van Seattle. Nieuw Holland, 6 Mrt te Soerabaja van Amsterdam. Celebes. 6 Mrt te East Londen van Port Elisabeth naar Durbin. Rondo. 7 Mrt Gibraltar gepasseerd van Port Said naar Halifax VINKE EN CO. Zijpenberg, 9 Mrt 250 mijl Z.W van Finisterre van Rotterdam naar Cuba. HOLL. OOST AFRIKA LIJN. Amstel veen, 9 Mrt te Dar es Salaam v. Mozambique. Rijnkerk, 9 Mrt te Mombassa van Amster dam Bloemfontijn, 10 Mrt Vlissingen gepass. van Southampton naar Antwerpen. HOLL. WEST AFRIKA LIJN. Jaar- stroom, 9 Mrt van Amsterdam n. Antwerpen. OCEAAN. Phrontis, 6 Mrt van Colombo naar Amsterdam Calchas. 8 Mrt van Soera baja naar Amsterdam Canbigshire'. 8 Mrt te Londen van Casablanca naar Rotterdam. Euryades, 8 Mrt van Aden naar Amsterdam. Glenatt, 7 Mrt van Hongkong naar Rotter dam. Titan, 7 Mrt te Shanghai van Hongkong. Opnieuw ontploffingsramp in Jeruzalem Op de binnenplaats van het hoofdkwar tier van het Joods bureau aan de King Georgestraat te Jeruzalem heeft zich he denochtend een hevige ontploffing voorge daan. Meer dan een kilometer in de om trek schudden de huizen'op hun fundamen ten en 'een dikke zuil van rook en vuur steeg naar de hemel. Men vreest, dat er veel slachtoffers zijn, daar zich op het tijd stip van de ontploffing vele employés op de binnenplaats bevonden. Volgens een politie rapport explodeerden er enige vrachtauto's. De gehele omtrek lag bezaaid met gewon den. Het aantal doden is nog niet bekend. Een grqpt gedeelte van het gebouw, dat drie verdiepingen heeft, stortte in en kwam neer op de plaats en sleepte in zijn 'val velen mede. Joodse voertuigen zijn ter hulp gesneld. Tot nu toe zijn meer dan twintig gewonden overgebracht naar het Joodse Rode Kruis- hospitaal. Volgens nadere Joodse iierichten zijn in een Amerikaanse auto, voorzien van de Amerikaanse vlag en het opschrift „pers" de explosieven op de binnenplaats gebracht, Er zouden reeds veertig gedode of gewonde Joden geteld zijn, Onder de Joden doet het gerucht de ron de, dat een «Engelsman door gewapende Joden in de nabijheid van de vermelde auto gearresteerd is. Provinciale Staten De leden van de Provinciale Staten van Noordholland hebben in de replieken op de algemene beschouwingen aandacht besteed aap het optreden der communisten. Mr. Bakhuizen van denBrink (V.V.D.) besprak daarbij de houding van 'de Partij van de' Arbeid, die de wonde wil pappen en nathouden. Dat is .zeer gevaarlijk. Spreker wil liever overgaan tot operatief ingrijpen tegen het «kwaadaardig gezwel", vooral na de crisis in Praag. De Partij van de Arbeid neemt een te afwachtende houding aan en daarom zijn de leden te beschouwen als de wegbereiders van het communisme. Spreker ggf Ged. Staten in overweging overleg te plegen met de regering over de vraag of ambtenaren, die lid zijn van de C.PN., op hun posten gehandhaafd kunnen blijven Mr. De Roos (Arbeid) merkte op, dat het hier gaat om de waarde van de natio naal democratische beginselen. Volgens spreker moet de conclusie van de heer Po lak geweest zijn, dat tot het bereiken van het doel alle middelen, die dienstig zijn, zoals ook dwang en terreur, aangewend moeten worden, al heeft hij het anders gezegd. De vraag is aan de Partij van de Arbeid gesteld, wat zij zal doen. Het is niet mogelijk de vertegenwoordigers vuit de openbare colleges te „verjagen". Vergeten mag niet, dat er een erfenis is van de voor oorlogse periode. In perioden van werk loosheid kwamen velen in stempellokalen bijeen, waar propaganda voor het commu nisme wercl gevoerd. Door samenwerking moet getracht worden het" land op te bou wen en als de communisten dat niet willen, dan moeten zij er buiten gehouden worden. De heer Groen (K.V.P.) zeide geen be zwaar te hebben tegen de leden van de C.PN., die deel uitmaken van de Staten, echter wel tegen het communisme. De fractie van spreker heeft zich van het be gin af verzet tegen opneming van een communist in het college van Ged. Staten. De heer Baas (A.R.) merkte op, dat de voorloorlogse éociale wetgeving in de gehele wereld werd gewaardeerd. De opmerking van de heer De Roos over de werklozen is niet juist. De internationale toestaqd was er dé oorzaak van. Wat de beschouwingen van de heer Polak over Tsjechoslowakije betreft, zeide spreker, dat hij de rauwe werkelijkheid vervangen heeft door een soort lieflijke democratie. De heer Polak (C.P.N.) zeide, dat als de strijdwijze van andere politieke partijen tegen het communisme gericht is, om een welvarend volk fe krijgen, de C.P.N. er niet tegen kan zijn, omdat zij ook wil meewer ken aan de welvaart. Daarom heeft zij een oproep gericht tot het volk, om over te gaan tot oprichting van een volksbeweging voor welvaart. Spreker deelde mee, dat de frac tie haar stem zal geven aan de begroting, hoewel zij met grote bezorgdheid de finan ciële toestand gadeslaat. Haarlemse Reddingsbrigade Onder yoorzitterschap van de heer Joh. M. Schmidt is de jaarlijkse algemene vergade ring van de Haarlemse Reddingsbrigade voor Drenkelingen gehouden. Door het aftreden van de heer P Wapstra, die twaalf en een half jaar de functie van secretaris heeft vervuld, kwam een wijziging in het bestuur. Het werd als volgt samengesteld: Joh. M. Schmidt, voorzitter, dr. D. Heymans, vice voorzitter. J. G. van Gennip, Zuider'Buiten Spaarne 122, secretaris, A. G. J. v. d. Berg. penningmees ter, V. H. Snel, 2e secretaris, mej. A. C. Hou- ben, mej. A. E. J. Bosse, J. M. Thuis en V. H. Snel, commissarissen. De heer Vrugt werd wederom tot hoofdinstructeur benoemd. .Besloten werd de jaarlijkse wedstrijd om de dr. W. E. Merens-beker op Zogndag'll Juli te houden. Gedurende het zomerseizoen zul len de zwemoefeningen op Zondagmorgen van 1011 uur 'in de gem. zweminrichting aan de Kleverlaan worden gehouden. De vie ring van het 35-jarig bestaan, in de maand Juni, werd besproken. Het voorstel van de leden-tot het instellen van een jeugdafdeling verkreeg geen meerderheid. Ere-promolies in Wageningen Ter gelegenheid van het 30-jarig be staan der Landbouwhogeschool te Wage ningen werd Dinsdag in de aula van deze instelling een plechtige samenkomst ge houden tijdens welke Sir John Boyd Orr. ir. S. L. Louwes en ir. S. Smeding het ere doctoraat ontvingen. De rector-magnificus van de hogeschool, prof. ir. J. Smit hield een redevoering over „De weg der natuur- wetenscljap". Sir John Boyd Orr kon de erepromotie niet bijwonen aangezien zijn aanwezigheid te Washington als directeur van de Voed sel- en Landbouworganisatie (F.A.O.) ver eist werd. Namens hem.nam de zaakgelas tigde van de Britse ambassadeur te Den Haag de doctorsbul in ontvangst. Ir. S. Smeding gaf ter gelegenheid van deze ere-promotie een overzicht over zijiï werkzaamheden bij de groei en ontwikke ling van de Wieringermeer en de Noord- Oostpolder. Ir. S L. Louwes, directeur-generaal van de voedselvoorziening en directeur van het Europese bureau van de Voedsel- en Land- bouw-organisatie der Verenigde Naties gaf een overzicht van de enorme voedselvraag- stukken in de wereld en de oorzaken daar van. Slechts vermeerdering van productie, vooral door toepassing der landbouw wetenschap en behoorlijke economische leiding kunnen de.wereld redden. „De vier democratieën". De Neder landse cineast Joris Ivens werkt te Parijs aan een film „De vier democratieën", die in Bulgarije, Yogo-Slavië, Tsjechoslowakye en Polen wordt opgenomen. De 44-jarige Tllburgse diatributie-amb. tenaar J. M. is gearresteerd, omdat hij zich op stamkaarten van overledenen, gemobili- seerden, militairen en vertrekkenden naar het buitenland van een groot aantal distri. butiekaarten had voorzien en deze ten eigen bate gebruikte. Op 9 Februari reed in Utrecht een auto in de Vecht, waarbij de drie inzittenden verdronken. Het stoffelijk overschot van de bestuurder is eerst thans bij Maarssen uit de rivier opgehaald. HAARLEM EN OMGEVING Voor de afdeling Haarlem van de Ned, Christen Vrouwenbond spreekt Maandag, avond 15 Maart pastoor C. F. Nieuwenhuyzen over „De Oecumenische Beweging" in het wijkgebouw Ged. Oude Gracht. Dr. A. J. van Leusen, wethouder van Velsen. zal op Maandag 15 Maart in ,,d'Ap. pelaar", Damstraat 19, voor de afdeling Haarlem van de Democratisch-Socalistisch» j Jongeren Vereniging „Nieuwe Koers" spre- ken over „Volkshygiëne". Op Donderdag 18 Maart organiseert de federatie Haarlem van de Partij van de Ar beid in het Gemeentelijk Concertgebouw een korte demonstratieve bijeenkomst onder het motto „Schouder aan schouder tegen de Rus- sische stoomwals". Als spreker treedt Evert Vermeer op. Tini Ruyfrok declameert. Joha» Jong bespeelt het orgel. Twee jeugdige knapen uit Haarlem. Noord streefden naar een knaleffect. Zij ver> zamelden daartoe een groot aantal rotjes, voetzoekers en zevenklappers in een grote, pot en hielden er een lucifer bij. Eén van! hen loopt nu met zijn gezicht in een verband,! Tegen de vuurwerkverkoper die niet aan, minderjarigen mocht leveren is proces- verbaal opgemaakt. De gemeenschap Haarlem >van het Hu- manistisch Verbond, geestelijk centrum voor buitenkerkelijken, houdt op 14 Maart in Brinkmann, Grote Markt, een Zojndagmor-, genbijeenkomst, waar prof. dr. J. Tielrooy zal spreken over Zuiver Humanisme, waarbij hij de verhouding Humanisme en Christen dom zal'behandelen. De Haarlemse weer- en sterrekundige kring houdt, in samenwerking met de Haar- lemse chemische kring, op Dinsdag 16 Maart een bijeenkomst in de aula van het R.K, Lyceum aan de Zijlweg, waarin prof. dr. M. G. J. Minnaert, directeur der Utrechtse ster- rewacht een lezing houdt over „De ijlsta omhullingen van de zon". Daarna wordt da beroemde film van Lyot vertoond. HEEMSTEDE TELEFOON 2-80-8(f (Adv.) De „Stentor" vaart huistoe Nadere berichten over de „Stentor" mel den dat de sleepboot Noord-Holland, die ter assistentie van de stuurloze boot was uitge varen, contact met de Stentor heeft gekre gen en dat beide schepen thans op weg zijn naar IJmuiden, waar zij Zaterdag verwacht "worden, De Stentor blijkt een gebroken roer- quadrant te hebben opgelopen en de be manning heeft geprobeerd, onder meer met de helmstok, de boi»t bestuurbaar te hou den. De door de Stentor gesleepte Neder landse coaster „Roerdomp" is los geslagen en ligt met zware slagzij op een onbereik bare plaats voor de Deense kust. Herziening van de Grondwet Commissie is gereed De commissie tot herziening van de Grondwet is in haar laatstë vergadering in zoverre tot overeenstemming gekomen, dat de meerderheid zich kon verênigen met het uiteindelijk ontworpen voorstel van wet tot wijziging van de Grondwet. Een tweetal leden van de commissie heeft ech ter gemeend zich van instemming te moe ten onthouden. Een hunner heeft hiervan bij een afzonderlijk aan het rapport toe gevoegde nota doen blijken. Het andere dezer belde leden heeft in het rapport van zijn standpunt aantekening gevraagd. Verwacht mag worden, dat de regering thans op zeer korte termijn een voorstel van wet tot -wijziging van de Grondwet aan de Raad van-State om advies zal zen den. Het wetsontwerp heeft, naar het A. N. P. meent te weten, de duidelijke strek king, de Grondwet zodanig te wijzigen, dat een nieuwe rechtsorde in gezamenlijk overleg met de overzeese gebiedsdelen zal tot stand komen. Het ontwerp van wet zal niet bij de Kamers worden ingediend, voordat het advies der vertegenwoordigende lichamen in Indonesië zal zijn ingewonnen. DISTRIBUTIENIEUWS Vrijdag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, schoehenbonnen en tëxtielkaarten te: Haarlem: X, Y, Z. Bennebroek: 9 tot 12.15 uur S, T en U; 1.30 tot 4 uur V tot en met Z. Acht jaar geëist tegen Haarlemse landwachter Mr. B. J. Besier, advocaat-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam eiste hedenmorgen acht jaar gevangenis straf met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht en ontzetting uit alle openbare rechten voor de tijd van het leven tegen de 51-jarige kok-banketbakker G. A. v. d. H. uit Haarlem. Verdachte was ten laste gelegd, (Jat hij als lid van de Landwacht van 1 Januari 1945 tot 5 Mei 1945 wachtdiensten heeft verricht voor het gebouw van de Land wacht in Hoorn en Alkmaar. Voorts heeft verdachte in Mei 1944 R. van den Berg in Haarlem gearresteerd, die naar zijn mening Voor tewerkstelling in Duitsland in aanmerking kwam en in Februari 1945 Th. van den Berg in Haar lem en deze met de vuist in het gezicht geslagen, zodat hij bloedend verwond werd. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie Unilever Philips A K U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent1 Scheepvaart-Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatsrhautul H V A A dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II .J Slotkoers gisteren 358 328 395 1851/2 390 315 1341/a 193% 224 214% 2591/2 1831/2 165 130 601 Opening» koersen 357% 3281/2 3921/2 186 195 219 260 183%' 166%,

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6