Haarlems Dagblad ?G Orde en Uezag Verenigde Staten van Europa Nederlands Volksherstel hield zijn laatste vergadering Chili mengt de Veiligheidsraad in de Tsjechoslowaak.se kwestie Waar is Truus de soldatenmoeder? Weerbericht 62e jaargang No. 18887 gureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaame 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 13 Maart 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem itoDAT DE MINISTER VAN JUSTITIE. mr. van Maarseveen, reeds in de Eer- te Kamer had medegedeeld dat de rege- jng tot versterking van het gezagsappa- sat zou overgaan, is bekend gemaakt dat jjks- en gemeentepolitie door opneming an vrijwilligers aanzienlijk zullen worden jtgebreid. Voor de rijkspolitie zal die uit leiding niet minder dan tienduizend man invatten, voor de gemeentepolitie bete ent zij verdubbeling van de huidige terkte. Opleiding en oefening zullen in de rganisatie der politie geschieden, men zal eze vrijwilligers niet als zelfstandig korps oen optreden en zij zullen, wanneer de verheid dit nodig acht, individueel in erkelijke dienst bij de politie worden op- «roepen. Uit deze opzet blijkt al, dat de roegere bijzondere vrijwillige landstorm c de burgerwachten herinnering aan ooroorlogse jaren niet opnieuw opge- jcht zullen worden. De thans gekozen plossing lijkt inderdaad een betere: dat ader de vlag der algemeen erkende poJi- e wordt opgetreden zal het gezag van eze hulptroepen aanmerkelijk ten goede omen. Het publiek zal er de hand van de verheid beter in herkennen en niet de eiging hebben, er dilettantisme in te zien. ]s opleiding en oefening goed worden yigepakt en men deze „reservisten" in ezelfde uniform steekt als de bestaande olitiekorpsen zullen dezelfde verhouding m erkenning kunnen groeien als in het eger bestaat ten aanzien van reserve- en leroeps-personeel, waarbij het eerste het aatste zelfs ver in aantal overtreft. Het e! overigens noodzakelijk zijn dat de op- cep voor vrijwilligers snel wordt uitge vaardigd en hun opleiding moge zij ■knopt en op de eisen der practijk ge jond zijn eveneens met spoed en nergie ter hand wordt genomen. Een- [óudig is de zaak zeker niet en dit des te pinder, omdat de na de oorlog gezuiverde Politiekorpsen in vele gevallen maar een beperkt aantal geroutineerde krachten tel- Ln. Wellicht zal het gewenst blijken erva- fcn politiemannen, die nog maar kort Jèpensioneerd zijn en in goede gezondheid Kerkeren, ter versterking van de staf der pleiding in werkelijke dienst terug te iepen. Dit aantal gepensioneerden is root., omdat sinds de bevrijding vele ge- leentelijke politiekorpsen op bezuinigings- lotieven sterk ingekrompen zijn. Er be- oren bovendien velen toe die vervroegd in vele gevallen reeds op 55-jarige eftiid. hetgeen de bestaande regelingen «gelijk maakten gepensioneerd zijn. Ten aanzien van de nieuwe uitbreiding bepaald, dat personen van 65 jaar of ader niet kunnen worden toegelaten. Deze eperking zou evenwel niet dienen te elden voor de leiders der opleiding, mits j voldoende „fit" zijn, zoals in de tegen- roordige tijd trouwens veelvuldig voor- omt. Bij de aanstelling van de nieuwe vrij- illigers zal men scherpe selectie moeten «passen. Het lijkt niet nodig dit uitvoerig De te lichten. Het is nog maar kort ge lden dat wij ervaren hebben, dat lang iet iedereen de geschiktheid bezit om als ?zagsdrager op te treden. Her.**aling van ergeliike ruime toelating als wij indertijd :leefd hebben toen de omstandigheden auwkeurige selectie weliswaar verhin- irden zou tot grote moeilijkheden en smpzalïge incidenten leiden. Deze nood- keliikheïd van een critische keuze uit de :h aanmeldende vrijwilligers maakt de lak, die men voor de boeg heeft, nog heel at zwaarder. In politiekringen zal men, jen men de aankondiging der regering las. ;el tot elkaar gezegd hebben: „Daar komt erk aan de winkel". En met reden. Dat de overheid er bij de keuze van ijwilligers ook op zal moeten toezien, at alleen mensen worden aangesteld die ons land vigerende en door ons olkskarakter met overtuiging gewenste leisel van bewind aanhangen, spreekt van elf. Zij heeft in het gezagsapparaat die enen nodig, die bereid zijn onze demo- ratie te dienen en hun vertrouwen in ;ar hebben gesteld. Tot versterking van het gezagsapparaat besloten enkele maanden voordat de uwe Kamerverkiezingen zullen wor- en gehouden, waartoe een komende Irondwetsherziening noopt. Het hoeft pen betoog dat verkiezingen, om de zui- mogelijke uitspraak des volks te erkrijgen. in rust en orde moeten worden oorbereid en gehouden. Wij zouden ons at ook niet anders kunnen voorstel en: wij zijn in dit beda,arde Noordelijke md zulks altijd gewend geweest en Ne- lerland geldt in de huidige verscheurde n rumoerige wereld nog steeds als een Ier beste voorbeelden van orde en stabili- eit. Het is de plicht en taak der overheid lie te handhaven, van welke zijde zij ook angetast zou mogen worden. In de uit- lefening dier taak zal de overheid op de leun van alle goedwillenden kunnen reke- en. Zij vormen in dit land niet alleen de rote meerderheid in aantal, maar verte- enwoordigen ook de geest die kenmerkend federlands is en die in het buitenland inds de bezettingsjaren ons in zo beroofde n verarmde toestand hebben gebracht pnieuw respect heeft geoogst door gesta- Sig herstel na te streven en op velerlei «bied reeds te verwezenlijken. R. P. Om de Griekse kinderen De Atheense balie, aldus het Grieks legraaf-agentschap, heeft een uitvoerig itestschrij ven gericht aan Truman, Mar shall, Attlee, Bevin, Churchill, Schuman, lidault, Smuts en vele regeringen en in- lellingen, naar aanleiding van het wegvoe- in van kinderen door de guerilla's. De aartsbisschop van Athene heeft ge protesteerd bij de UNO. de Wereldraad van erken te Genève en de Balkan-commissie. Volgens de inlichtingen der regering wil- en de guerilla's 30.000 kinderen naar Roe- senië brengen, 20.000 naar Bulgarije, 10.000 naar Joego-Slavië en 10.000 naar Al lan ië. Waarschijnlijk zouden ook Polen, longarije en Tsjecho Slowakije kinderen ipnemen. Besprekingen tussen van Mook en Hatta Over de besprekingen tussen dr. Van look en drs. Moh. Hatta meldt Reuter nog Bat zij elkander gisteren tweemaal ont- loetten „teneinde door persoonlijk over- te komen tot een uiteindelijke regeling ran het Indonesische geschil". De bespre- ingen van gisteren zouden tot onderwerp :bben gehad de buitenlandse betrekkingen coördinatie der strijdkrachten. Heden -eeft opnieuw een bijeenkomst plaats ge- lad. 71 Lagerhuisleden dringen aan op: Verdrag van Brussel niet voldoende geacht Een en zeventig leden van alle partijen hebben in het parlement een resolutie in gediend, waarin wordt aangedrongen op stappen om in overleg met de andere deel genoten van het Britse gemenebest in West-Europa een unie te scheppen, die sterk genoeg zal zijn om de Europese democratie te redden en daarmede de ver worvenheden van de Westerse beschaving. „Om dit doel te bereiken", zo vervolgt de motie, „dient er een spoedeisende poli tiek gevoerd te worden, die er op zal moe ten zijn gericht, onmiddellijke en effectieve samenwerking tussen de Westeuropese landen te bereiken, voorts een politiek op lange termijn voor de verwezenlijking van een Europese federatie." De politiek op lange termijn is volgens de parlementaire groep van vérstrekkende betekenis. Die zou er volgens de motie op gericht dienen te zijn een democratische federatie van Europa te stichten met een grondwet, die gebaseerd is op de principes van gemeenschappelijk staatsburgerschap, politieke vrijheid en evenredige vertegen woordiging en steunt op een handvest van de rechten van de mens. De voorgestelde federatie zal volgens de motie over duidelijk omschreven machtsmiddelen moeten beschikken met betrekking tot aangelegenheden als bui tenlandse zaken, defensie, muntstelsel, ge leide productie, handel, transport en ener giebronnen. De groep doet een beroep op de zestien Marshall-landen, onmiddellijk aan de slag te gaan en constituerende vergaderingen te vormen, samengesteld uit parlementsleden van de zestien landen teneinde een grond wet voor de Europese federatie op te stellen. De motie is ondertekend door 40 leden van de Labourpartij, 24 conservatieven, 3 liberalen, 3 onafhankelijken en 1 lid van de nationaal liberale partij. Winston Churchill overweegt, de rege ring te verzoeken om de motie spoedig in behandeling te nemen. Brussels pact gereed. In Brussel zijn de gedelegeerden giste ren gereed gekomen met het vijf landen pact. Een communiqué dat op het eind van de conferentie werd uitgegeven zei: „De diplomatieke vertegenwoordigers van de vijf mogendheden in Brussel bijeen van 4 tot 12 Maart hebben zo juist hun werk voltooid". Uit Londen wordt bericht, dat minister Bevin die Maandag de openingszitting van de Parijse conferentie over het Marshall plan zal toespreken. Dinsdagavond naar Brussel zal reizen, om Woensdag aanwezig te zijn bij het ondertekenen van het ver drag. Ofschoon hiervan geen officiële be vestiging te verkrijgen was neemt men aan, dat het verdrag een clausule bevat tegen „politieke infiltratie". Volgens United Press is voorzien in auto matische militaire bijstand ingeval van aggressie: geschillen zullen geregeld wor den door een beroep op het Internationale Hof van Justitie in Den Haag. Naar verluidt, zullen de overzeese be zittingen van Groot-Brittannië, Frankrijk, België en Nederland aan het West-Euro- pese pact worden gebonden door economi sche clausules. De bewoordingen van het verdrag voor wederzijdse verdediging zijn niet bekend, doch volgens United Press zijn deze vaag gehouden om de inlassing van zekere clau sules later mogelijk te maken, clausules waarbij de standardisatie van de bewape ning en training en het wederzijds verle nen van faciliteiten voor lucht- en zee bases in Engeland en het continent zou ter sprake komen. Een woordvoerder van de beweging noemde het vijfmogendhedenverdrag voor een Westerse Unie. waarover men te Brussel heeft onderhandeld, „niets meer dan een ouderwets verdrag tussen een aantal afzonderlijke staten, waarbij de staten in het geheel geen souvereiniteit op geven". Communistische actie comités in Amsterdam In Amsterdam hebben de communisten op grote schaal een pamflet verspreid, waarin wordt aangespoord tot het vormen van „actiecomités" in buurten en bedrijven. De pamfletten worden verspreid door het „Voorlopig Welvaartcomité Amsterdam' waarvan de communistische wethouder L. Seegers voorzitter is. Leden van het comité zijn onder andere de communistische wet houder B. Polak, het communistische raads lid W. van Wijk en de vroegere wethouder E. J. Abrahams, voorheen Vrijzinnig Demo craat. In het pamflet wordt onder andere ver klaard dat men de welvaart uitsluitend moet zoeken in samenwerking met Oost- Europa. Het „Voorlopig Welvaartcomité' roept voorts vertegenwoordigers van de buurt- en bedrijfscomités op een stedelijke conferentie bij te wonen op Zondag 4 April. De Rondetafelconferentie Donderdag openbare slotvergadering Naar het A. N. P. verneemt zal Donder dag wederom een openbare vergadering van de conferentie Nederland-Suriname- Curagao worden gehouden. Aan deze ver gadering zal een aantal resoluties worden voorgelegd. Deze openbare vergadering zal tevens het einde vormen van de conferentie zodat de gedelegeerden uit de West in de gelegenheid worden gesteld het Paasfeest thuis te vieren. Auto's naar keuze Het ministerie van Verkeer en Water staat heeft, geleid door een streven naar vereenvoudiging en arbeidsbesparing en tevens ter tegemoetkoming aan de vaak gerechtvaardigde verlangens van het pu- blik, besloten een wijziging aan te brengen in het systeem, dat bij de distributie van motorrijtuigen wordt gevolgd. Deze wijziging houdt voornamelijk in, dat de gegadigde voor een motorrijtuig niet meer een bepaald merk krijgt toege wezen. doch dat hij uiteraard binnen het kader der deviezenmogelijkheden zelf de keuze van het merk zal kunnen bepalen. Plet gewijzigde systeem zal allereerst worden toegepast op personenauto's, doch zal zo spoedig mogelijk tot alle motorrijtui gen, dus ook vrachtauto's worden uitge breid. Kapitein G. H. Visser van de „Kota Inten" wijst een Zeeuwse familie op de kaart aan langs welke route naar Canada zal worden gevaren. In de Stadsschouwburg te Utrecht presi deerde Prinses Juliana Vrijdagmiddag de slotvergadering van Nederlands Volksher stel. De Prinses herinnerde aan het be langrijke werk dat door Volksherstel verricht en door de medewerking van tien duizenden mogelijk gemaakt. Zij was ten zeerste getroffen door de grote mate van energie, offervaardigheid en vindingrijkheid, door het particulier initiatief tentoon gespreid. In wezen is de taak van Volksherstel nog niet geëindigd, doch de organisatie wijze heeft haar tijd gehad. Nadat de Prinses het liquidatiebesluit had voorgelezen, gaf zij het woord aan de regeringscommissaris van de stichting, mr. E. E. Menten. Deze sprak over het ont staan van Volksherstel en gaf een terug blik op de bezetting en de heersende noden welke hel organiseren van een stichting als Volksherstel noodzakelijk maakten. De secretaris-generaal van Volksherstel mej. mr. M. Tjeenk Willink gaf een uit voerig overzicht van het werk van Volks herstel. Een vijftal sprekers voerde hier na het woord, de aandacht vestigend op de nieuwe organisaties, voortgekomen uit Volksherstel. De Koninklijke presidente stond wegens de tijdnood aan elke spreker slechts vijf minuten toe. Zij hield aan deze bepaling ook stipt de hand. Onder enige hilariteit onderbrak zij een der sprekers die zijn tijdlimiet overschreed, doch hij kreeg lank moedig nog één minuutje toegemeten. De minister van Sociale Zaken de heer W. Drees, bracht in een rede de dank over van de regering aan Volksherstel. De regering heeft wettelijke maatrege len genomen tot meer bestaanszekerheid van de bevolking, doch er is ook geestelijke nood en hier liggen de grote waarden van het particuliere initiatief. Daaraan blijft een rijke taak toebedeeld. Bij het afscheid van het prachtige werk van Volksherstel wenst de regering te getuigen van haar waardering. Als symbool van de waarde ring voor alle werkers van Volksherstel heeft het H. M. de Koningin behaagd de secretaris-generaal, de ziel van het werk en de spil van de organisatie, mej. mr. M. Tjeenk Willink te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. In haar slotwoord bracht de Prinses dank aan minister Drees voor de grote steun, steeds van hem ondervonden. Ver der dankte zij de Raad van Beheer en feli- Prinses Juliana presideerde Vrijdagmiddag in de Stadsschouwburg te Utrecht liquidatievergadering van de Stichting Nederlands Volksherstel. citeerde zij mej. Tjeenk Willink met de onderscheiding, om te eindigen met een woord van afscheid tot alle medewerkers. Het liquidatiebesluit. In het besluit van de bestuursraad van Nederlands Volksherstel, waarin tot liqui datie der stichting werd besloten, is be paald, dat de op 1 Mei eventueel nog aan wezige activa zullen worden overgedragen aan de Nederlandse Vereniging voor Maat schappelijk Werk, teneinde besteed te wor den voor de bevordering van de maat schappelijke zorg in Nederland. Het door Nederlands Volksherstel in het leven ge roepen „Fonds Noodgebieden" zal blijven voortbestaan als zelfstandige stichting, teneinde zolang dit door het bestuur dezer stichting nodig wordt geoordeeld, fondsen te vormen voor het verlenen van financiële hulp ten behoeve van medische-, sociale- en sociaal-culturele voorzieningen in de noodgebieden van Nederland. Passagierslijst m.s. Tabinta99 Op onze bureaux ligt ter inzage een pas sagierslijst van het mx. „Tabinta". dat met ruim duizend militairen uit Indië aan boord op 24 Maart ui Amsterdam wordt verwacht. Griekse politiek der V.S. gericht op „offensieve actie" Dwight Griswold, hoofd van de Ameri kaanse missie voor hulp aan Griekenland, heeft in een rapport verklaard, dat het steeds de politiek van de Amerikaanse mis sie is geweest om een offensieve actie te stimuleren en alle voorraden en uitrus tingsstukken voor een succesvolle veld tocht aan het Griekse leger te leveren. De voornaamste stap naar het herstel van Griekenland is volgens het rapport een „snelle en beslissende nederlaag" van de guerilla's. Het Griekse leger bestond uit pracht soldaten, die uitstekend uitgerust waren en over goede verbindingen beschikten. De guerillastrijders daarentegen waren in alle opzichten verre hun minderen. Ondanks de hulp, die zij uit het Noorden ontvingen, waren zij slecht uitgerust. E.V.C. schorst Rotterdamse afvalligen De landelijke raad der E. V. C. heeft be sloten de leden, aie het plaatselijk bestuur van de E. V. C. afdeling Rotterdam vormen, uit hun functies te ontheffen en als lid van de E. V. C. te schorsen. De te schorsen leden worden in de gelegenheid gesteld hun be schuldigingen in een zitting van de lande lijke raad te staven. Het woord is aan Pascal Naarmate men zelf meer geest heeft vindt men dat er meer originele mensen zijn. Alledaagse lieden vinden geen verschil tussen de mensen. VIJFTIENJARIG MEISJE WON WED LOOP MET DIEF VAN TANTE S NAAIMACHINE. Een 15-jarig meisje zag dat uit de wo ning van haar tante in de Bethaniëstraat te Amsterdam een man kwam met onder zijn arm een naaimachine. Het liep de man achterna, die een twecdehandszaak op de Kloveniersburgwal binnen ging, waar het meisje hem volgde en hem kor daat de machine van haar tante afpakte. De man nam daarop weer de benen, doch het meisje snelde hem, met de machine onder haar arm, achterna. De dief zocht een heenkomen in een loods aan de Prin- senhofsteeg. Omstanders wilden het meis je eerst nog de toegang beletten, doch zij wist binnen te dringen en trof de dief vol komen uitgeput aan in een werkplaats achter in de loods. Enige politiemannen, die van voorbijgangers een fiets hadden geleend, brachten de man daarop over naar het bureau. Hii bleek de 50-jarige A. G. uit Amsterdam te zijn. Op 72-jarige leeftijd overleed te Voor burg, prof. G. H. van Mourik Broekman, oud- hoogieraar in de waterbouwkunde aan de Technische Hogeschool te Delft. Klacht van Papanek overgenomen door Santacruz Chili heeft besloten de recente ge beurtenissen in Tsjechoslowakije voor de Veiligheidsraad te brengen, aldus heeft de Chileense president Gabriël Gonzales Videla medegedeeld. Hij verklaarde, dat hij de Chileense afge vaardigde bij de UNO had opgedra gen de aanklacht van de Tsjecho- slowaakse gedelegeerde dr. Jan Pa panek tot de hunne te maken. Zij moeten het geval voor de Veiligheids raad brengen. In een brief aan Trygve Lie schrijft de Chileense gedelegeerde bij de Veiligheids raad, Herman Santacruz: „De Chileense regering heeft nota genomen van het feit dat op 10 Februari Jan Papanek, perma nent vertegenwoordiger van Tsjechoslo wakije bij de UNO, een mededeling aan u gericht heeft, waarin hij vraagt, of de Veiligheidsraad de gebeurtenissen in ogen schouw wil nemen, welke sedert 22 Februari in zijn land hebben plaats ge had. met het oog op het feit, dat het een zaak betreft, die de internationale vrede en veiligheid in gevaar brengt". Santacruz herinnerde in zijn brief aan Voorbereidingen van de Amerikaanse hulp aan Europa Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken is Vrijdag begonnen met de zestien landen, die deelnemen aan het plan-Marshall besprekingen te voeren over de aflevering van Amerikaanse goederen, indien en wanneer het congres het pro gramma goedkeurt. Ten departemente werd medegedeeld, dat de regering in officieuze besprekingen in lichtingen inwon, welke voor de aankoop der goederen noodzakelijk zouden zijn. Eer aan Jan Masaryk Meer dan vijfhonderdduizend personen zijn naar het Czernin-paleis te Praag ge trokken, waar Jan Masaryk, tot voor enkele dagen Tsjechoslowaaks minister van Bui tenlandse Zaken, opgebaard ligt. Reeds drie dagen wijdt de gehele Tsjechoslowaakse pers beschouwingen aan de gestorven mi nister. Hedenmiddag om twee uur plaatse lijke tijd begon de plechtigheid der be grafenis. Militaire politie aan boord van de zocht naar verstekelinge Jullie zien me terug Port Said" ,V olendam9 in De laatste weken heerste er onder de leden van de vaste staf van het troepen schip „Volendam" en enkele ingewijden, waaronder ook de zich aan boord bevinden- dende journalisten grote spanning. Het ver moeden bestond namelijk dat zich aan boord een verstekelinge bevond. Alle po gingen om haar te ontdekken leverden evenwel tot nog toe geen resultaat op. In Rotterdam, op het ogenblik, dat het schip los kwam ontving de commanderend officier de van de wal geschreeuwde mede deling, dat er mogelijk een verstekelinge aan boord kon zijn. TruusDe rest ging verloren in het machtige geluid van de stoomfluit. Truus van Geneighen, een jonge boeren dochter uit het dorpje Tungelrooy nabij Weert, staat bekend als de soldatenmoeder van het 5-XI-R.I. Onvermoeid heeft zij, toen bekend werd, dat het bataljon naar de tropen zou vertrekken, ons land afgereisd en geld bijeengebracht, waarvoor zij zes tropen-radio-toestellen, voor elke compag nie één, heeft gekocht. De jongens gaan voor haar door het vuur en dit is ook de reden, dat de commandant van het bataljor haar toestemming gaf met de jongens mee te gaan in de trein van Venlo naar Rotter dam. Reeds geruime tijd geleden schijnt Truus te hebben gezegd, dat zij mee zou gaan naar Indië en het gerucht gaat. dat zij dit in de train zou hebben herhaald, met de toevoe ging „jullie zien mij na Port Said". Toen de trein in Rotterdam was aange komen heeft zij haar aandacht gewijd aan de twee zieken, die mede werden inge scheept. Toen deze aan boord waren ge bracht, is zij het laatst gezien, tezamen met een korporaal van de marechaussee, met wie zij de kade afwandelde. Dit laatste heeft de aandacht getrokken, omdat het voor de hand ligt, dat een soldatenmoeder op de kade blijft, totdat het schip werkelijk vertrokken is. Niets te vinden. Op 8 Maart, de dag vóór de aankomst in Port Said, is een laatste poging gedaan Truus te vinden. Om precies vier uur in de middag loeide de stoomfluit zeven maal kort en een maal lang. hetgeen sloepenrol betekent. Weldra stonden alle opvarenden op de dekken aangetreden. Het detachement militaire politie, bijgestaan door leden van de staf van het schip, hebben van deze ge legenheid, dat niemand zich in het schip bevond, gebruik gemaakt, om nogmaals de „Volendam" van kiel tot kraaiennest te doorzoeken. Wel ontdekte men, dat bijna honderd op varenden zich aan de verplichte sloepen- rol trachtten te onttrekken, doch Truus bleef onvindbaar. Zelfs de pogingen van een der leden van de bemanning, die tele pathische gaven bezit, brachten geen licht in dit geval. Intussen verneemt het A.N.P. uit Tun gelrooy, dat Truus van Geneighen daar op 9 Maart nog is gezien Op het ogenblik vertoeft zij niet in het ouderlijk huis. Waar zij zich wèl bevindt konden haar ouders niet met zekerheid zeggen. Zij maken zich echter niet onge rust. Het gebeurt wel meer dat Truus enige dagen verdwijnt om dan na een paar dagen geheel onverwacht weer te verschijnen. Het ziet er naar uit, dat dit niet aan boord van de „Volendam" zal zijn. Op Maandag 12 April zal te Haarlem een algemene vergadering worden gehouden van de Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur. de omstandigheid, dat Papanek's klacht werd afgewezen als „niet afkomstig van een regering". Daarom maakt de Chileense regering de zaak aanhangig op grond van artikel 35, eerste lid, van het Handvest. De Chileense regering meent, dat de be schuldiging door de permanente vertegen woordiger van Tsjechoslowakije zo zwaar weegt, dat een onderzoek niet verhinderd mag worden door een formele kwestie. Want, aldus Santacruz, indien de bewe ringen juist zouden zijn en het heeft er alle schijn van dan zou de wereld zich bevinden tegenover „een nauwkeurige her haling van de handelingen en methoden van nazistisch Duitsland, toegepast in de jaren vóór de tweede wereldoorlog en ten slotte die oorlog tot gevolg hebbend". Behalve vrede en veiligheid zouden dan democratie, menselijke waardigheid en in dividuele vrijheid in gevaar zijn gebracht; het Handvest van San Francisco zegt. dat deze noodzakelijk zijn voor de handhaving van de vrede. „Ingrijpen?" Het is niet moeilijk in te zien, schrijft -Santacruz, dat indien ingrijpen vereist zou zijn en de UNO zou dit niet doen, dit een verlies aan prestige zou betekenen en bijgevolg een vermindering van het nut der ÜNO in de toekomst. Santacruz herinnert dan aan het ver breken der betrekkingen tussen Chili en Tsjechoslowakije. Chili ging hiertoe over, omdat „agenten in de Tsjechoslowaakse regering" bezig waren „de coup voor te be reiden. die leidde tot de gebeurtenissen van 22 Februari". Dit is volgens Santa cruz geschied buiten Benesj en Masaryk om. „Nu de feiten de juistheid van het Chi leense standpunt hebben aangetoond, wenst mijn regering zijn eerbied te betui gen tegenover het edele Tsjechoslowaakse volk, waarvoor zij diepe bewondering en diep respect koestert". De brief van Santacruz zal onder de leden van de Veiligheidsraad circuleren. N.S.B.-burgemeester van Heemstede voor het hof Zoals wij reeds meegedeeld hebben zal de N.S.B.-burgemeester van Heemstede, J. H. van Riesen, op Vrijdag 19 Maart voor de achtste kamer van het Bijzondere Ge rechtshof te Amsterdam terecht staan. Hem wordt onder meer ten laste gelegd, dat hij in Mei 1943 opdrachten heeft ver strekt aan de toenmalige korpschef van de plaatselijke politie, opperluitenant P. C G. Kramer, een onderzoek in te stellen in de woningen van enkele Heemstedenaren naar Joodse onderduikers, hetgeen hun vrijheids beroving en in enkele gevallen hun dood tengevolge had. Zeventien inwoners, waaronder drie vrouwen, gaf hij op aan de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem, omdat „het zeer gezond voor hen zou zijn, als ze eens een jaartje flink moesten aan pakken." Tenslotte wordt hij ervan beschuldigd in April 1944 van het bestuur der Vereniging Bijzondere Onderwijsinrichting „Bos en Hovenschool" en van de rector van het Christelijk Lyceum te Haarlem een opgave te hebben geëist van alle jongens van 17 jaar en ouder, woonachtig te Heemstede en toen het betrokken schoolbestuur en de rector dit weigerden de S.D. van deze wei gering in kennis te hebben gesteld, hetgeen de vrijheidsberoving van mevrouw G. Ver- woertVeldhuizen en haar twee kinderen, van A. Moen, van mevrouw MoenFijn en haar dochter, van mevrouw M. H. Barger Gregory en haar twee kinderen, alsmede de vrijheidsberoving van langer dan een maand van M. Verwoert, ds. G. A. Barger en dr. J. van der Eist tengevolge heeft gehad. ZELFDF. WEERTYPE Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond Plaatselijk ochtendmist Na een iets koudere nacht morgen overdag onge veer dezelfde temperatuur a's vandaag. Over het algemeen weinig bewolking en droog weer. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. 14 Maart: Zon op fi 57 uur. onder 18.42 uur Maan op 8.17 uUr. onder 22.59 uur 15 Maart: Zon op 6 55 uur. onder 18 44 uur Maan op 8.32 uur. onder 25 06 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1