De Haarl emse Hofjes Hethuis//Zwanenburg"in Halfweg werd 300 jaar geleden gebouwd De nieuwe bonnen Nieuwe uitgaven Kort en Bondig DONDERDAG 18 MAART 1948 Halfweg is niet rijk aan natuurschoon. In vroeger eeuwen, toen het Haarlemmer meer nog niet was drooggemalen, moet het een Rustoord zijn geweest voor ieder die van water hield. Op de achtergrond glinsterden immers de golven van het grote meer. _Uit die tijd dateert Zwanenburg, dat nu juist 300 jaar geleden gebouwd werd. Wij geven van dit huis een reproductie van een oude tekening, die aantoont dat het toen een mooi plekje was. Wie deze teke ning beziel merkt op dat een gedeelte van het huis bewaard is gebleven, dat nu een onderdeel vormt van het gebouwencomplex der suikerfabriek. Nu doen de kleurige i wapenborden aan dit fabrieksgebouw wat pigenaardig aan, maar zij houden de herin nering levendig aan de vroegere bfestem- roing van het gebouw. De naam „Zwanenburg" leeft nog voort in de wijk Zwanenburg ten Zuiden van de Ringdijk bij Halfweg, de grote woonwijk in de Haarlemmermeer, waar veel Amster damse forensen wonen. Over „Zwanenburg"s geschiedenis is niet veel bekend. In 1842 was het nog eon strijd vraag of het niet lang voor 1648 ge bouwd is. Dit werd gegrond op het feit dat Vondel in zijn Gysbrecht (in 1637 geschre ven) al van „Swanenburg" gewag maakt. Latere onderzoekingen hebben evenwel aangetoond, dat Vondel een buiten of sterkte in Waterland op het oog heeft ge had. Wel heeft in het begin van de 17e eeuw een woning halfweg Haarlem-Am- sterdam gestaan, maar die droeg de naam van „Huys ter Hart". De „Swanenburgh", zoals het huis aan vankelijk heette, is gebouwd als een Ge meen Landhuis van het Hoogheemraad schap Rijnland. De plek 'waar het stond was van waterbouwkundig standpunt toen zeer belangrijk, want het was immers niet alleen in de nabijheid van het Haarlem mermeer maar ook van het IJ. In het ge bouw zetelden de Dijkgraaf en de Hooge Heemrade. Het gebouw, in fraaie 17e ecuwse Renaissance stijl opgetrokken, was eën schepping van de bouwmeester Pieter Post, die ook veel voor de Prinsen van Oranje bouwde. Toen het Haarlemmermeer en ook Let IJ drooggelegd waren, had het Gemeen Landhuis voor Rijnland geen groot belang meer. Na enige tijd werd het ook niet meer gebruikt door Rijnland, maar aan een par- Tweede Kamer Ook de vrouwen in de West krijgen kiesrecht Na de verklaring van de minister-presi dent over het te Brussel ondertekende Vijf- mogendhedenverdrag (welke verklaring men elders in dit blad kan aantreffen) heeft de Kamer zich bezig gehouden met de wetsontwerpen tót wijziging van de staatsregeling van Suriname en Curagao. In zijn uiteenzetting ter verdediging van de voorstellen verklaarde minister Jonkman onder andere, dat het kabinet het niet voor zijn verantwoording kan nemen om com munisten, van wie het meent, dat zij zich niet meer op Nederlands standpunt plaat sen, aan te wijzen als vertegenwoordigers op enige conferentie, waar men zich met het Nederlands staatsbestel bezig houdt. Natuurlijk deed de heer Wagenaar(Comm>) alsof hij van de prins geen kwaad wist. en protesteerde hij tegen zulk een optreden tegen mensen van wie tot dusverre door geen enkele rechterlijke instantie was uit gemaakt, dat zij handelden gelijk de minis ter had beweerd: deze moest zijn stelling eerst maar eens met bewijzen staven. Na bevredigende toezeggingen van mi nister Jonkman, trok de heer De Kort (K. V.P'.) zijn motie inzake de gelijkstelling van bijzonder en openbaar lager onderwijs in de West in. Plet enige twistpunt bleef nog de kwestie van het algemeen vrouwenkiesrecht. Dè minister gaf er de voorkeur aan, hierom trent Suriname en Curagao zelf uiteinde lijk te laten beslissen, een opvatting door mr. Joekes (Arbeid) gedeeld. De over grote meerderheid van de Kamer ging ac- coord met het amendement van mej. mr. Tendeloo (Arbeid) om voor Suriname het algemeen vrouwenkiesrecht meteen in de wet vast. te leggen: alleen de Anti-Revo- lutionnairen, de Christelijk-Historischen, behalve jkvr. mr. Wttewaal'van Stoetwegen en een paar P. v. d. A.-ers stemden tegen, zodat mej. mr. Tendeloo een welverdiende overwinning behaalde, zelfs al behoorden, wat hier ook nog vermelding verdient, een paar van haar geestverwanten tot de tegen standers. Even later nam de Kamer een soortgelijk amendement ten behoeve van de vrouwen in de Antillen aan en|tenslotte gingen beide wetsontwerpen er eveneens zonder hoofde lijke stemming door. UITSPRAKEN BIJZONDERE RAAD VAN CASSATIE. De Bijzondere raad van Cassatie vroeg in de zaak van K. R. uit Haarlem een nader psychiatrisch onderzoek. R. had als wachtmeester bij de Amster damse politie een gïoep illegale werkers ver raden. Het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam had hem tot de^Joodstraf ver oordeeld. J. H. en J. H. V. uit Halfweg die ds. Molenaar uit Halfweg hadden verraden en deswege tot achttien jaar gevangenisstraf waren veroordeeld, kregen een vonnis van twaalf jaar met aftrek van preventieve hechtenis. Onze gedegen kennis van alle merken stofzuigers stelt ons in staat elke reparatie naar uw volle tevredenheid uit te voeren. STOFZUIGERHUIS „RITSA" Gr. Houtstraat 132 t.o. Luxor, tel. 16693 Haarlem Agenda voor Haarlem Rembrandt: ..Frieda". 14 j., 2.00. 415. 7 00 en 9.15 uur. Palace: ..Desperado". 18 j., 2.00, 4 15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Zonen der Zuidzee". 18 j„ 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. City: ..Muizen en mannen", 18 j., 2.15, 4.30, 7.00' en 9.15 uur. Spaarnc: „De vrolijke ge vangenis", alle lft.. 2.30. 7.00 en 915 uur. Frans Hals: ..Verlaten", 18 j., 2.30. 7.00 9.15 uur. VRIJDAG 19 MAART Stadsschouwburg: „Miranda3 uur. Gem. Concertgebouw:- Concert HOV. 8 uur. Brink- mann: Vereniging „M.A.A.", vergadering, 8 u. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. ticulier verkocht. Het huis raakte toen in verval en werd tenslotte aangekocht door de suikerfabriek. Een gravure in 1654 gemaakt laat „Swa- nenburgh" nog zien met een torentje, maar dat is op de gravure die in 1750 gemaakt werd afgebroken. Het buiten „Zwanenburg" dankt zijn naam 'aan het feit dat op' de stijlen van het inrijhek vier zwanen zijn afgebeeld. Ver moedelijk is bij het bbuwen gebruik ge maakt van een kleiner bouwwerk dat al op die plaats stond; dit kan het „Huys ter Kart" geweest zijn, hierboven reeds ge noemd. Opening „De kleine komedie", De nieu we Amsterdamse schouwburg" ..De kleine komedie" aan de Amstel bij de Munt wordt op 27 Maart geopend met de gala-première van „Miranda" door het Residentietoneel. „Les parents terriblcs" verfilmd. In April zal men in de studio's te Saint-Maurice met de verfilming beginnen van „Les parents terribles" van Jean Cocteau. Cocteau zal zelf het scenario bewerken, de dialogen schrijven en de regie ter hand nemen. Voor het Instituut voor Arbeiders Ont wikkeling wordt een lezing over „Muziek" gehouden door de heer Aufdemkampe op Zondagmorgen 21 Maart in restaurant Brink- mann. Gramofoonplaten zullen' het gespro kene verduidelijken. Het huis in zijn gloriedagen fes- Een mooi bezit, dat een goed onderhoud waard is Dezer dagen deelden wij mede dat het' Hofje van Heythuysen aan de Kleine Hout weg te Haarlem dringend restauratie eist. De regenten beschikken evenwel niet over de middelen- daartoe, zodat hulp is ge vraagd aan Monumentenzorg, het rijk en de gemeente. Dit feit vestigt de aandacht op andere hofjes. Haarlem is rijk aan zulke instel lingen. In vroeger eeuwen was er een stre ven onder de milddadige inwoners der,stad om hun naam te laten voortleven onder het nageslacht door een complex huisjes voor ouden van dagen (meestal vrouwen) te laten bouwen .Als regel lieten zij ook nog fondsen na om de regenten niet alleen in staat te stellen de huisjes behoorlijk te onderhouden, maar ook om de bewoonsters te verblijden met ondersteuningen. Zo mogelijk elke week iets, maar in elk geval op feestdagen. Bovendien kregen de oudjes bij het naderen van de*winter een partijtje turf, want de erflaters wilden er zeker van zijn, dat op koude dagen in elk woninkje de kachel kon snorren. De meeste hofjes zijn gelukkig in stand gebleven. Zelfs is het mogelijk gebleken dat enkele in de loop der eeuwen geheel vernieuwd werden. Een vernieuwing die wij uit het oogpunt van stadsschoon niet in elk opzicht bewonderen, want wat in de 17e eeuw gebouwd werd, was mooier dan hetgeen er in de 19e eeuw voor in de plaats gekomen is. De vernieuwing van enige andere hofjes is 10 a 20 jaar geleden. Toen had men ge lukkig meer oog voor de bouwkundige eisen, zodat er toen ook wel iets nieuws, .maar tevens iets goeds ontstond, dat de- zélfde intieme atmosfeer ademde als het oude dat helaas wegens bouwvalligheid moest worden opgegeven. Haarlem heeft 24 hofjes, die tezamen ongeveer 297 huisjes tellen. Daarbij zijn niet meegerekend de wo ningen van het Proveniershuis, dat eigen dom der gemeente is. Dit is een mooi bezit, dat een goed onderhoud waard is. Niet alleen omdat de schilderachtige huisjes een sieraad zijn van de oude stad, maar ook, omdat de huisjes van belang zijn voor de Volkshuisvesting. Het geval met het hofje van Heythuysen doet de vraag rijzen: hoe staat het met het onderhoud der andere hofjes? De kosten van onderhoud van hui zen, of zij groot of klein zijn, zijn in verhou ding tot vroeger zeer sterk gestegen. Daar op konden de stichters der hofjes niet rekenen. Het zou ons dus niet verwonde- Engelse toeristenstrooin naar Zandvoort Deze zomer zullen twee- tot drieduizend Engelsen in het Zandvoortse hötel „De Schelp" hun vacantie doorbrengen. Eind Mei komt de eerste groep,, die eep. week blijft en zo gaat het vier maanden door tot eind September. Deze toeristenstroom is mogelijk door de samenwerking tussen mr. Butlin en de pro motor van het Nederlandse Butlinkamp te Zandvoort, de heer N. Bouwes. Men zou kunnen zeggen, dat „De Schelp" een Butlin-kamp wordt op hótelbasis. De Engelse gasten worden trips door ons land aangeboden en bij slecht weer zullen zij door velerlei attracties niet het gevoel behoeven te hebben, dat zij opgesloten zitten. Overigens betreft het deze zomer nog maar een proefneming, waarvan de heer Bouwes hoopt, dat zij de aandacht van de regering op deze deviezenbron zal ves tigen. „Wat dit jaar met 2000 kan, kan in 1949 ook met 20.000!" merkte hij op. Wij vernamen nog, dat er dit jaar voor 6 a 700 Nederlanders plaats is in de Engelse Butlinkampen. Bovendien vindt een ge deelte van de bezoekers der Olympische Spelen onderdak in een Butlin-hötel te Londen. Benesj voor de Veiligheidsraad Een commentator van de Amerikaanse „National Broadcasting Company" heeft gesuggereerd, dat president Benesj wel licht zal worden uitgenodigd om te getui gen, indien de Veiligheidsraad besluit de Tsjechoslowaakse kwestie, zoals voorge steld door Chili, op zijn agenda te plaat sen. Volgens de commentator is men in kringen van de UNO van mening, dat pre sident Benesj de enige mogelijke getuige is, die een volledig verslag zou kunnen uitbrengen over de jongste gebeurtenissen in Tsjechoslowakije. De cdmmentator ver klaart, dat Trygve Lie, secretaris-generaal der UNO, bevoegd is president Benesj uit te nodigen. ren als er meer regenten zijn die met zorg de hogere uitgaven voor onderhoud op hun rekeningen zien. Gelukkig zijn er hofjes die over zulke goede fondsen beschikken, dat er geen reden is tot bezorgdheid. De directeur van Bouw- en Woningtoe zicht verzekerde ons, dat hij tot heden alleen van het hofje van Heythuysen had gehoord, dat het spaak gelopen is met het onderhoud. De regenten hebben zo zei hij zoveel liefde voor deze oude stich tingen, dat zij zeker, als het bestaan be dreigd zou worden, bij de overheid zullen aankloppen om steun voor de restauratie. In het algemeen laat het onderhoud der hofjes niet veel te wensen over. De ge meente zelf heeft in de loop der jaren het goede "voorbeeld gegeven bij de restauratie van het hofje in de Barrevoetestraat (dat gemeente-eigendom is) en bij het Brou wershofje in de Tuchthuisstraat (waarop het St. Elisabeths Gasthuis eigendomsrech ten heeft). Thans eist het Bakenesserhofje een van onze mooiste bezittingen op dit gebied een grondig herstel. Dit werk zal bin nenkort worden uitgevoerd. t Het is opgedragen aan de heer A. A. Kok te/Amsterdam: iemand die zijn sporen ver diend heeft op het terrein van de restau ratie van oude gebouwen. Blijkbaar zijn de fondsen van dit hofje in staat de kosten te dragen, want er is geen aanvraag tot steun bij de gemeente ingekomen. Van 21 Maart tot en met 3 April zyn de volgende bonnen geldig: BONKAARTEN KA, KB. KC 804. 259 Algemeen 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep 260 Algemeen 100 gram bloem of zelfrij zend bakmeel of kindermeel 261 Algemeen 400 gram brood of 1 rant soen gebak 262 Algemeen 1600 gram brood (geldig tot en met 27 Maart) 263 Algemeen 200 gram brood (geldig tot a en met 27 Maart) 264 Algemeen 4 eieren 265 Algemeen 750 gram suiker, boterham strooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram versnaperingen 254 Reserve 800 gram brood (geldig tot en met 27 Maart) 258 Reserve 400 gram brood (geldig tot en met 27 Maart) 270 Algemeen 500 gram sinaasappelen voor inlevering BONKAARTEN KD. KE 804. 759 Algemeen 450 gram huishoudzeep of 360 gram toiletzeep 760 Algemeen 100 gram bloem of zelfrij zend bakmeel of kindermeel of kin derbiscuits 761 Algemeen 400 gram brood of 1 rant soen gebak 762 Algemeen 400 gram brood (geldig tot en met 27 Maart) 763 Algemeen 200 gram brood (geldig tot en met 27 Maart) 764 Algemeen 4 eieren 765 Algemeen 500 gram suiker, boterham strooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gram versnaperingen 755 Reserve 400 gram brood (geldig tot en met 27 Maart) 758 Reserve 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel^ of kindermeel of kinder biscuits 770 Algemeen 1 kg. sinaasappelen (voor- inlevering) TABAK- ÉN VERSNAPERINGEN- KAARTEN enz. tJA. QB. QC 802. 25, 26, 29 Tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak 27 Versnaperingen 200 gram versnaperin gen of 200 gram suiker, boterham strooisel enz. of 400 gram jam, stroop enzovoort 30 Versnaperingen 100 gram versnaperin gen óf 100 gram suiker, boterham strooisel enz. of 200 gram jam, stroop enzovoort. De bonnen 270 en 770 Algemeen (sinaas appelen), welke op de bonkaarten voor komen boven aan de kaart, moeten uiter lijk op 27 Maart bij een handelaar in fruit worden ingeleverd. Niet aangewezen 'en vernietigd kunnen worden: de bonnen 212, 214, 215, 714 en 715 Molk. 229. 221. 222. 725 en 727 Re serve, 210 en 710 Algemeen. Schoenen blijven nog op de bon Het bestuur van de Vakgroep Schoen industrie en het bestuur van die vakgroep Détailhandel hebben besprekingen ge voerd met een vertegenwoprdiger van het Rijksbureau voor Huiden en Leder en met de minister van Economische Zaken. Hoe wel de vakgroepen van mening zijn, dat de opheffing van de schoenendistributie thans verantwoord zou zijn, is men van rege ringszijde een andere mening toegedaan, zodat de schoenen voorlopig nog op de bjpn Nederlandse wereldreizigers, Joh. v. Hulsen; J. H. Kok N.V., Kampen. In een stoer geschreven en door Tjeerd Bottema prettig geïllustreerd boek, heeft deze auteur twaalf verhalen van ontdekkingsrei zen uit de „vaderlandse geschiedenis" bijeen gebracht. Niet klakkeloos overgeschreven, maar herschreven, zodat er een voor de jeugd zeer aanbevelenswaardige panoramisering ontstond der historiën uit de tijden van Willem van Rutsbroec. de minderbroeder, die het hart van het onbekende Azië wist te be i-eiken tot de luchtvaartgeschiedenissen als de Melbourne-race. Er is een gaaf geheel gegroeid, waar de onderwijzers voor leesstof en de jeugd als leerstof uit kunnen putten om dan telkens weer te stuiten op de gave van Van Hulzen om de menselijkheid dezer goeddeels ver grijsde vertellingen te puren uit de overbe kende stof van de traditionele geschiedenis. Patava, de holenjongen, C. Wilkes- huis, Boom-Ruvgrok N.V., Haarlem. De praehistorie, deze duistere tijd met zijn Lonbekende romantiek van bronto en an dere „saurussen", van holenberen en mam- mouths heeft nog slechts weinige jeugd auteurs tot een achtergrond voor een boek verleid. Wilkeshuis durfde het aan zijn Patava in de coulissen van een wel zeer grijze oudheid te plaatsen. Hij is er in geslaagd, deze ruige wereld van wie weet hoe lang geleden met kleur op te dissen en de nietige mens, die over de nog vrij woeste en ledige aarde zwerft, heeft van hem een avontuur lijk leven gekregen, dat ongetwijfeld de kleine lezers zal vermogen te „pakken". De stijl van Wilkeshuis is kort. stevig en bere kend op byna visuele effecten door een beel dende woordkeus. Toch moet hij niet al te kwistig zijn accenten rondstrooien: „je zag ze vóór je. zó duidelijk, zó scherp omlijnd". (blz.) 154) is beslist te veel van het goede. J. H. Sprenger tekende met begrip voor het onderwerp een groot aantal geslaagde zwart-witjes. F. blijven. parapluies wandelstokken reparaties eigen atelier GROTE HOUTSTRAAT 47 Telefoon 180J6 (Adv.) R.K. Middenstandsvereniging bestaat veertig jaar De afdeling Haarlem van de R.K. Midden standsvereniging heeft plannen ontworpen het veertig jarig bestaan op 11, 12 en 14 April luisterrijk te vieren. Zondag 11 April draagt mgr. J. P. Huibers in de Sint Jozef kerk een Pontificale hoogmis op. Daarna volgt een feestelijk ontbijt in het Krelage- huis aan de Leidsevaart. Tijdens de bijeen komst zullen de'heren G Alders, die veertig jaar bestuurslid is. N. Cobelens. F. Duyn, A. Th. Pïelage en H. A. Willenborg, die veertig jaar lid zijn, gehuldigAvorden. Des middags houdt het bestuur rweptie in restaurant Brinkmann. Maandag 12 April is er een feest avond voor de middenstandsjeugd ep Woens dag 14 April een kindermatinée. %In de Stadsschouwburg wordt op Woensdag 14 April een voorstelling gegeven van „Ik her inner me moeder" door de Stichting „Am sterdams Toneelgezelschap". Na afloop reünie in restaurant Brinkmann. Ds. A. Braakman te Amersfoort is be roepen bij de Ned. Hervormde Gemeente te Bloemendaal. Nieuwe onclerzeebootjagers Zoals reeds werd medegedeeld, heeft het ministerie van Marine bij vier Neder landse werven opdrachten geplaatst voor de bouw van zes onderzeeboot jagers. Zij zullen dienen om de thans in dienst zijnde, voormalige Britse torpedobootjagers te vervangen, daar deze omstreeks 1952, bui ten dienst gesteld moeten worden. Van de nieuwe jagers zullen er drie gebouwd, worden door „De Schelde" te Vlissingen, één door Wilton Fijenoord te Schiedam, één door de Rotterdamse Droogdok Mij. te Rotterdam en een door de Nederlandse Dok- en Schgepsbouw Mij. te Amsterdam. De nieuwe jagers zullen groter zijn dan de torpedobootjagers, die tot dusver in dienst zijn geweest. Met een standaard- waterverplaatsing van 2.097 ton overtreffen zij niet alleen de acht jagers van de z.g. admiralenklasse, die alle in de laatste oor log zijn ondergegaan, doch ook de thans varende voormalige Britse jagers, waarvan dc waterverplaatsing 1628 ton bedraagt. In grootte en bewapening zijn zij te ver gelijken met Hr. Ms. „Van Kinsbergen". Deze bewapening is ingesteld "op de on- derzeebootbestrijding. De nieuwe schepen worden uitgerust met 4 kanonnen in dub beltorens van 12 cm, 5 mitrailleurs van 40 mm en een aantal dieptebommenwer pers; de jagers zullen bij uitstek geschikt zijn voor de bescherming van convooien. De onderzeebootjggers worden 111.30 rgeter lang en 11.30 imeter breed. De diepgang bedraagt 3.83 m. Turbines met een vermogen van 45.000 pk zullen de schepen een snelheid geven van 32 mijl per uur. De bemanning zal 258 koppen tellen. MIJNRAMP IN JOEGO-SLAVIë. Tanjoeg. het Joegoslavisch persbureau, meldt dat 71 mijnwerkers om het leven zijn gekomen en nog tien vermist worden ten gevolge van een explosie in de Racha- raijnen, die Zondagmorgen j.l. heeft plaats gehad. In hei Centraal Bureau voor de Statistiek is men nog steeds bezig de miHioenen ge gevens, welke de volkstelling van verleden jaar heeft vpgeleverd, te registreren. Het ponsen van flc telling registerkaarien geschiedt machinaal. De machine verwerkt 6000 kaarten per uur. Toen er nog met de hand geponst werd, was 200 kaarten per uur al een hele prestatie. Dans Ovaties voor Margot Fonteyn Tweede programma van het Sadler's Wells Ballet „De dans mag nooit binnen de grenzen van het drama verzeild raken, want dan voelt men het gemis van het gesproken woord. Dramatische handeling moet ver taald worden in choreografie." Deze uit spraak van Frederick Ashton schoot mij te binnen bij het zien van zijn ballet „Dante Sonata" op muziek (Après une lecture de Dante) van Franz Liszt, waarin het men selijk protest tegen de inval der nazilegioe nen in Polen smartelijk wordt vertolkt. Geen van de dansende wezens draagt evenwel eén kenteken dat aan de actuali teit zou l^rinneren met realistische midde- •len. Men ziet in abstracto de strijd tussen de infernale machten der duisternis en de kinderen van het licht, waarvan de aan voerders in de bittere finale beiden gekrui sigd worden. Eén figuur echter stijgt in de lichtkring boven de verdoemden uit: de laatste hoop der om bevrijding worstelende wereld. Dit slot heeft een weergaloze emo tionele kracht. Baryl Grey danste de de monische leidster van het kwade welspre kender en suggestiever dan ooit door woor den herhaald zou kunnen worden. Deze nog zeer jonge vrouw bezit grote plastische mogelijkheden. Het tweede programma van het Sadler's Wells Ballet, onlangs in de hoofdstede lijke schouwburg, werd geopend met de in 1944 ontstane „Scènes de Ballet" van Igor Stravinsky, een uiterst ingewikkelde choreografische studie van Frederick Ashton, die men meer dan eens moet zien om haar ten volle te kunnen waarderen. Bij eerste kennismaking is men gedwongen zijn aandacht te bepalen bij enkele détails uit deze eindeloze kluwen van bewegingen en wordt men vooral gegrepen door het technisch volmaakte dansen van Margot Fonteyn, die een wereld zonder zwaarte kracht schijnt binnen te stormen. Michael Somes, de tweede centrale figuur, bereikt een indrukwekkende monumentaliteit. „Checkmate" van Ninette de Valois, mu ziek van Arthur Bliss, is een origineel en decoratief symbolenspel. Het toneel stelt een schaakbord voor, waarop Liefde en Dood hun partij spelen met levende stuk ken. Het wonderbaarlijkste van dit ere- nummer uit het repertoire van het Sadler's Wells Ballet is de wijze waarop zowel de spanning, het vuur van het gevecht, als de wiskundige werkwijze van het schaak* spel tot hun recht komen. Boeiend is vooral de miseren-scène, die soms aan opera taferelen doet denken, zoals het dreigend manoeuvreren van de zwarte kastelen, de opstelling van de stukken in slagorde, de verraderlijke moord van de zwarte ko ningin (Beryl Grey) op de rode ridder (Harold Turner) en de hulpbehoevende vlucht van de rode koning. De verderfe lijke glimlach van de eerstgenoemde zal men niet licht vergeten. Wederom - werd bewezen dat dergelijke denn-caractères voor de Engelsen ideale dansstof opleveren. Na de tezamen met Michael Somes ver rukkelijk gedanste pas de deux (bijge naamd „Aurora") uit de derde acte van „De schone slaapster" (Tschaikowsky- Petipa) werd Margot Fonteyn overstelpt met uitbundige ovaties van het publiek, dat in deze sublieme prima-ballerina het ge hele ensemble heeft willen eren. Des middags werd dertig gulden voor „zwarte" entreebiljetten betaald, k dit een symptoom van herlevende dansnefde in ons land? Zoveel is zeker, dat het bezoek van het Sadler's Wells Ballet de minnaars van deze edele kunst met vele schone momenten heeft verrijkt. DAVID KONING. Palmpaas-optocht door Haarlem Zondag zal te Haarlem een Palmpaas- optocht worden gehouden, die georgani seerd wordt door de Katholieke Vereni ging voor het Gezin en waaraan 2500 schoolkinderen en padvinders zullen deel nemen. Van verschillende punten in de stad wordt om één uur naar de Parklaan ge trokken, waar het défilé langs het Bis schoppelijk paleis begint. Zondagmiddag worden op het Pretoria- plein, het Teylerplein en het> plein bij de Kathedraal reidansen uitgevoerd bij de Palmpaasboom. Ook de Vrouwengemeenschap „G.G.G." (Geluk door Geestelijke Groei) zal op Palmzondag met de kinderen van haar af deling Jeugdwerk een Palmpaas-omme- gang houden, waarvoor de kinderen zelf hun Palmpaasstokjes versieren. Ook voor buitenstaanders is gelegenheid een „Palm paasje" te kopen en wel op Zaterdagmid dag 20 Maart van half drie tot half vijf in „De Nijverheid", Jansstraat 85. Op Goede Vrijdag zal aan het rijksper soneel vrijaf worden verleend, voor zover dc belangen van de dienst zich daartegen niet verzetten. Zaterdag 27 l^Iaart zullen dc diensten op normale wijze functionneren. BINNENLAND Woensdagmiddag is de „Johan van Ol- denbarnevelt" van Amsterdam naar Indië vertrokken. Aan boord bevonden zich 1300 passagiers: 800 vrouwen en 500 kinderen on der de 12 jaar. die allen in het kader der gezinshereniging naar man en vader in Indië gaan. Het vliegveld bij Bagdad, dat eind vorig jaar wegens herstelwerkzaamheden gesloten werd. is weer voor alle types toestellen opengesteld. De KLM-Constellations. die op Vrijdag uit Amsterdam en op Donderdag uit Batavia vertrekken, zullen met ingang var. Vrijdag 19 Maart weer Bagdad in plaats van Basra aandoen. Tevens zal op deze route een landiig worden gemaakt te Rome. Op an dere dagen wordt de ^pute via Basra ge handhaafd f Bij dc inschrijving op de 3'- pet 25- jarigc obligatielening der N V. Philips Gloei- lampenfabrieken te Eindhoven is de lening zeer belangrijk overtckond. Bij de toewij- zinig zal derhalve een sterke reductie moeten worden toegepast. De ..Inter American Safety Council" heeft aan het West-Indisch bedrijf der K L M. het veiligheidscertificaat voor 1947 toege kend. Dit is het vijfde achtereenvolgende jaar. dat de K L M. in West-Indië deze onder scheiding ten deel valt. Daarom ontving de K L M. behalve dit jaarlijkse certificaat ook l de ..Five Years Special Award", omdat zij met 1947 een periode van vijf jaren vliegen afsloot zonder ongeluk of letsel van passa giers of bemanning. Voor hercnmaatkleding is een nieuwe prijsregeling afgekondigd die over drie we ken in werking treedt. Er zijn tarieven vast gesteld. welke een verlaging van de maxi mumprijzen betekenen Op Maandag 12 April zal voor de Bijzon dere Raad van Cassatie te 'sGravenhagc be handeld worden dé zaak van Maarten Kui per. die door het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam ter dood is veroordeeld. K. was als rechercheur van politie werkzaam bij de inlichtingendienst en de Sicherheits-pohzei. Hij heeft deelgenomen aan Silbertanne-aclies en verscheidene personen, onder wie {ie illegale werkster Hannie Schaft te Haarlem, doodgeschoten. Het eiland Schouwen en Duiveland heeft een betere verbinding met de vaste wal gekregen, nu de nieuwe grote veerpont ..Grevelingeti" in dienst is gesteld. - De rechtbank tc Maastricht heeft de mijningenieurs'D. en S. en de mijnwerker J.. die verantwoordelijk werden geacht voor mijnongelukken, vrijgesproken Tegen de ingenieurs was f 100 en tegen de mijnwerker f 300 boete gecist. Ter bevordering van een vlotte en juiste verwerking van de poststukken, bestemd voor de militairen van het Koninklijk Ne derlands Indisch Leger, moeten deze stui ken op de adreszijde van de aanwijzing „KNIL" worden voorzien. Op grond van een overeenkomst tussen de Nederlandse regering met de Engelse be zettingsautoriteiten in Duitsland kunnen Nederlandse vakarbeiders in Duitsland als grensgangers in Nederland gaan werken De Utrechtse gemeenteraad za! in een buitengewone vergadering op 31 Maart af scheid nemen van burgemeester mr. dr. G. A. W. ter-Pelkwijk. die midden April wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn functie zal neerleggen. Dc eigenaar van het Lcdcl-theater te Oostburg overweegt zijn theater met ingang van 1 April a s. te sluiten als protest tegen de vermakelijkheidsbelasting. Tot nu toe werd in Oostburg geen vermakelijkheids belasting geheven, maar de raad heeft be sloten thans 35 pet. belasting te heffen. Een brand, welke drie kwartier geduurd heeft, richtte bij dc N.V. Lakindustrie Ne derland te Zaandam een schade aan van f 15.000 tot f 20.0000. doordat vaten met grondstoffen in vlammen opgingen. Dc Engelse minister-president Attlcc heeft de burgemeester van Middelburg schriftelijk bedankt voor het olieverf schilderij van geïnundeerd Walcheren, dat hem ter gelegenheid van de- herbeplanting van het eiland ten geschenke werd gegeven. In een Middelburgse wasserij is de 39- jarige mej. P. uit Souburg, die bezig was de vloer te vegen, met het haar tussen de assen van ec'n élect.rische mangelmachine geraakt, met het gevolg, dat het haar en de hoofd huid werden afgerukt. In ernstige toestand is zij naar Oen ziekenhuis overgebracht. HAARLEM EN OMGEVING Te Rotterdam zijn geslaagd voor costu- mièrc de dames: E, B. Dijkman—v. Duist; A. J. LoomanMaerten; A. v. Mookde Bruijn; en A. Verbeek, allen te Haarlem. Ook dit jaar organiseert de E.H.B.O. Vereniging „Snelverband" boottochten voor lichamelijk gebrekkigen. Om "deze tochten volkomen te dotm slagen, trachten leden op intekenlijsten, gelden voor dit doel bijeen te brengen. commissie doet een dringend beroep op allen, die iets willen offeren te tekenen op deze lijsten. Bijdragen kunnen ineens gestort worden op gironummer 233733 ten name der penningsmeesteresse der Boot commissie. Aan dc vooravond van Pasen, op Zater dag 27 Maart, zal ..Youth for Christ" con rally houden in de Bakcnesscrkerk te Haar lem De bedoeling is om zoveel mogelijk ook de buitenkerkelijke jeugd te bereiken met de Paasboodschap. Sprekers zijn de Evange listen J Sevcnsma en Sidney Wilson. Aan het muzikale deel zullen medewerken- Jettïe Visser, sopraan: Ric Mohringcr. viool: Frans v. d Velde, orgel; Ce de Jong, piano en Dick Lugthardt. zangleider. Het Residentie Toneel, directeur DiA Ver beek en Cor van der Lugt Melsert Jr.. zal op Vrijdag 19 Maart in de Haarlemse Stads schouwburg twee opvoeringen geven van ..Miranda" van Peter Blackmore. Des mid dags is er een besloten voorstelling voor de Ned Ver. van Huisvrouwen, des avonds een openbare voorstelling. Tn dit blijspel zullen optreden Lily Bouwmeester, Tiilv Perin Bouwmeester. Diny Sprock. Ennv Meunier, - Annie Leenders, Matthieu van E.vsden. Ge rard Schild. Jack Gimberg. Regie: Bets RanucciBeekman. Décor: Rie Cramer. DISTRIBUTIENIEUWS Vrijdag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, schoenenbonnen en brandstoffenkaarten te: Haarlem: Bot tot en met Bro Heemstede: C. D tot en met Do. Aerdcnhout: A tot en met G. Sport in 't kort OEFENWEDSTRIJD H.K.B.-12-TAL. Het voorlopige twaalftal van de Haarlemse Korfbalbond speelt Zondag op het terrein van „Watervliet" een oefenwedstrijd tegen Watervliet 1. Na afloop wordt het definitieve twaalftal samengesteld, dat op Tweede Paas dag in de wedstrijden om het A.K.B.-schild te Amsterdam zal uitkomen. HAARLEMSE SCHOOL SCHAAKBOND ACTIEF. Dat de Haarlemse School Schaakbond nog niets aati activiteit heeft in geboet. blijkt wel uit het feit. dat hij zich voorneemt een grote simultaanseance te organiseren, waaraan alle jeugdige schakers uit Haarlem en Omstreken kunnen deelne men. Deze seance. WQike gegeven wordt door de schaakkampioen van Haarlem H. Bouw meester. zal gehouden worden op 30 Maart in restaurant Brinkmann, Grote Markt. Ge gadigden kunnen zich uiterlijk tot 25 Maart opgeven bij de heer J. P. Arnold Jr.. Ver- spronckweg 61. Haarlem Ook het contact met de scholieren uit andere plaatsen wordt onderhouden, hetgeen .blijkt uit de wedstrijd, die de ploeg van de HBS F. speelde tegen een tiental van de Am rdamse School Schaakbond. Amsterdam won voorlopig met 63.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5