De kiem, die Alliantie heet MORRIS Beste afweer van het communisme: een welvarend Nederland Sport in het ko INOURY BLAUW BAND C Wereldnieuws VRIJDAG 19 MAART 1948 HAARLEMS DAGBLAD VI IN DE WERELDPOLITIEK: Nu de tekst van de Westelijke Alliantie der vijf landen bekend is, wordt het dui delijk dat het verdrag niet zover gaat als de meerderheid der volken, wier regerin gen dit pact sloten, wel zou hebben ge wenst. Het lijdt geen twijfel dat die meer derheid verlangd had naar een wezenlijke unie, een naam die ten onrechte wordt gebruikt om de Brusselse overeenkomst aan te duiden. Een federale unie, met ge combineerde departementen van Buiten landse Zaken. Defensie en Handel, samen gesteld uit de landen die thans partij zijn bij de Brusselse Alliantie, zou op dit mo ment, nu de toestand rijp is voor een snelle en moedige stap, de goedkeuring hebben weggedragen van het grootste deel der vijf volksvertegenwoordigingen, gezien de steeds duidelijker tot uiting komende ver langens der volksvertegenwoordigers in die richting. Intussen kan West-Europa met het in betrekkelijk korte tijd bereikte resultaat der Westelijke Alliantie tevreden zijn, al zal daarbij tegelijkertijd het voor nemen moeten worden gemaakt om niet stil te staan doch onmiddellijk verder te gaan met het wachtende urgente werk. Het is duidelijk, dat de huidige inter nationale toestand mogelijkheden in zich bergt, waarin de pas gesloten alliantie niet voorziet en waartegenover zij machteloos zou staan. Men bedenke als voorbeeld, dat in een der verdragsluitende landen een I regeringswisseling zou plaats hebben, en dat de nieuwe machthebbers zich tegen het verdrag zouden keren. Zulk een re geringswisseling zou niet tot stand kunnen komen zonder bepaalde kunstgrepen, aan gezien een meerderheidsregering altijd voorstandster van het verdrag zou zijn. Een minderheidsregering dus, aan de macht ge komen door zekere manipulaties, die niet direct als „aggressie" zouden kunnen wor den bestempeld, doch in zekere zin een aggressieve inslag zouden hebben. Voorziet het verdrag hierin? Zeker niet. De natio nale souvereiniteit belet in zulk een geval het optreden der andere partijen, aangezien de regering van het betrokken land zeker niet om hulp der partners zou verzoeken. Kortom, het verdrag van Brussel vertoont dezelfde leemten en tekortkomingen als vele, gedurende het verloop der wereld geschiedenis gesloten verdragen, die prac- tisch alle op een bepaald moment en ten gevolge van zekere omstandigheden ver broken werden, juist wanneer het er op aan kwam dat zij hun doeltreffendheid zouden bewijzen. Het getuigt van een wel begrepen plicht tot uitbouw en ontwikke ling der alliantie, dat de drie Benelux- landen zich verklaard hebben tegen on middellijke uitbreiding van het aantal ver dragsluiters, voordat de kern die heden ge vormd is, uitgegroeid is tot datgene, wat er van groeien moet. Het is alleen een weinig beangstigend, dat dit alles zoveel tijd zal moeten kosten. Wanneer de alliantie alleen al in economisch opzicht zou moeten groeien tot de proportie, die de Benelux- associatie op dit moment economisch heeft aangenomen, zou dat naar verhouding een nog langere tijd moeten kosten dan de vorming der Benelux gekost heeft en ieder weet, hoeveel voeten dat in de aarde heeft gehad. De sterke hoop is thans gevestigd op het coördinatie-lichaam dat „consultatieve KRUISSTRAAT 11 HAARLEM De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gebed. 7.45 Gewijde liederen. 8,15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Symphonische muziek van Russische componisten. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Ka mermuziek van Beethoven en Mozart. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Benjamino Gigli. 12.00 Angelus. 12.03 Orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Strijdkrach tenprogramma. 13.30 Zwitserse orkesten en solisten. 13.50 Film en toneel. 14.10 Londen Fantasia voor piano en orkest. 14.20 Engelse les. 14.40 Zwitsers Strijkorkest. 15.15 Debu tantenconcert. 15.45 Kiosk. 16.00 Franse pla ten. 16.20 Causerie over Dr. Poels. 16.30 Gre goriaans. 17.00 Dc Wigwam. 18.00 Paul Ro beson zingt. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 1,9.15 Voor Neder landers in Duitsland. 19.30 Pianoduo. 19.50 Banden die binden. 20.05 De gewone man. 20.12 Hoe heet deze plaat?. 20.30 Lichtbaken. 21.00 „Negen heit de klok". 22.15 Lichte mu ziek. 22.37 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.25 Werken van Mozart en Schumann. HILVERSUM II, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 en 8.15 Platen. 9.35 Koor. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Feuilleton. 10.35 Lotte Lehmann zingt. 10.55 Voor arbeiders in con tinubedrijven. 12.00 Platen. 12,30 Weerbericht. 12.33 Zangplaten. 13.15 Kalander. 13.20 Bio- scoporgel. 13 45 Musette-orkest. 14.00 Het Nederlandse lied. 14.15 Harmonie-orkesten. 15.00 Toesprank over de jeugdweek. 15.15 Platen. 16.00 Lezing door pror. dr. W. Ban ning. 16.15 Amateurs. 16.45 Artistieke staal kaart. 17.05 N.V.V.-lezing. 17.15 Symphonie- orkest en harp. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Om en bij de twintig. 19.00 Moderne pianomuz. 19.30 VPRO-Cursus. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 „De winkel van Sinkel". 21.15 Socialis tisch commentaar. 21.30 Schrammelmuziek. 22.00 Luisterspel „De vrouw in de mist". 22.30 Dansorkest. 23.15 Wereldkampioenschap schaken. 23.80 Ensemble Hasse Kahn, raad" heet en de instelling waarvan is neergelegd in artikel zeven van het Brus selse verdrag. Elke gedaanteverwisseling van de alliantie zal in de boezem van dat lichaam moeten kiemen. In de kring van die raad zullen de gedachten aan een fede ratie en de te volgen weg daartoe vaste vorm moeten aannemen. In deze consulta tieve raad zal de organisatorische ver wezenlijking moeten plaats hebben van in stellingen als een gezamenlijk departement van Buitenlandse Zaken, een gezamelijke defensiestaf, een tolunie, een monetaire eenheid, en zo voort. De ogen van degenen, die op een spoedige verwezenlijking van een reële Westeuropese eenheid hopen, zijn van nu af in spanning gericht op die con sultatieve raad en op de mannen, die hun landen in die raad vertegenwoordigen. Elk van hen kan de motor vormen van deze machine, want het initiatief kan uitgaan van alle leden, die overtuigd zijn van de noodzakelijkheid ener spoedige realisatie der samenwerking, welke hun volken wensen en die in het verdrag nog maar embryonaal aanwezig is. Dit verdrag is eigenlijk slechts het „ja, ik wil". De daad, die de consequentie daarvan vormt, moet nog in vele étappes tot stand komen en de omstandigheden vereisen nu eenmaal een weinig haast. Natuurlijk zou het om met minister Van Boetzelaer te spreken ver keerd zijn om er een overijlde zaak van te maken, doch een reiziger die met hollen zijn trein haalt en daarbij enigszins buiten adem raakt, kan men toch geen overijling verwijten. Men zou hem slechts kunnen toevoegen, dat hij wat vroeger van huis had moeten gaan, omdat hij het dan wat kalmer-aan en meer overlegd had kunnen doenmaar hem ongelijk geven dat hij zijn adem opoffert aan zijn verlangen om te geraken waar hij zijn moet, zou onredelijk zijn. Er is tussen de vijf ministers der Nieuw- Geallieerden een figuur, die telkens weer blijk geeft van een onstuimig en bezield verlangen om te werken en snel te werken. De Belgische minister Spaak heeft in zijn rede ter gelegenheid van de ondertekening in de Balzaal van het Brusselse Paleis der Academiën een menselijk en ontroerend woord gesproken, dat hem meer dan Bevin wiens naam aan dit „Bevin-plan" is ge klonken als de bezielde leider van de nieuwe Europese eenheid kenmerkt. Spaak zeide: „De vijf landen, die thans een ver drag hebben gesloten, zijn oude landen, die periodiek werden getroffen door het onge luk van de oorlog. Wij zijn dit beu. Voort aan zullen wij verenigd zijn en ik hoop, dat dit voor immer zo zal blijven." Wij zijn dit beu, zegt Spaak en daarmede vertolkt hij de gedachte van millioenen gewone, tobbende mensen. Wat hebben macht en aanzien, heersersimpulsen en landveroveringen nog te maken met dat gene, waartoe politieke leiders aan het hoofd van volken zijn gesteld? Hier zegt een staatsman en dat hij het met over tuiging zegt lijdt geen twijfel dat hij en andere mensen het beu zijn, altijd weer j het werk van hun hoofd en handen te zien verwoest en neergetrapt door een zinneloze wedloop naar macht. „Wij zijn het beu" is een waar woord, dat op ieders lippen zweeft en dat tegelijk het vaste voornemen vertolkt, schijnwaarden op te offeren voor de werkelijke waarde van een menswaar dig, gelukkig bestaan. Die schijnwaarden, waarvan een tot in het waanzinnige vast gehouden staatssouvereiniteit wel de meest funeste is, hebben tot voor kort belet dat mensen van vreemde nationaliteit elkan der vinden konden om de vrede te dienen. Spaak en millioenen anderen zijn dat beu. Dat is een feit van grote en hervormende betekenis. J. L. Schepen voor Argentinië, graan en hout voor Nederland Nederland en Argentinië hebben na vier maanden onderhandelen een handels- en financiële overeenkomst getekend voor de tijd van vijf jaar. Nederland zal schepen en baggerinstal- laties voor Argentinië bouwen en indu striële producten, machinerieën, haven installaties, textiel en chemicaliën leveren. In ruil hiervoor zal Argentinië aan Neder land leveren granen, hard hout, caseine- extract, huiden, wol, vlees in poedervorm, vetten, gierst en andere producten. De Argentijnse peso en de Nederlandse gulden zullen voortaan te Amsterdam en te Buenos Aires genoteerd worden. Bollensc zoeii begint op 2 April De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer meldt ons, dat het bollenseizoen dit jaar op 2 April be gint. Van 2 April tot medio April staan de narcissen in bloei. Van 10 tot 20 April de hyacinten en van 15 April tot begin Mei de tulpen. ACHT MAANDEN GEëlST WEGENS DIEFSTAL Tegen een 21-jarige dienstbode, die uit een villa te Zandvoort. waar zij werkzaam was, een bedrag van f 500 uit een geldtrommeltje, een leren reistas, een blouse en een kettinkje had gestolen, eiste de Officier van Justitie bij de Haarlemse Arrondissementsrechtbank acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Uitspraak op 1 April. GARAGE BRINKMANN ^Smedestraat 22. Haarlem, telefoon 11025 (Adv.) DISTRI BUTIENIEUWS Zaterdag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van distributiebescheiden te: Haarlem: restant B. Heemstede: Di tot en met Do. Acrdenhout. H tot en met J. ON-NEDERLANDS KLINKENDE NAMEN. In het verslag van de commissie van rapporteurs der Eerste Kamer over de wetsontwerpen tot naturalisatie van T. M. S. Bielski en 19 anderen en van E. D. Blogg en 23 anderen stelden enige leden de vraag, of het niet wenselijk ware, voor hen'die naturalisatie aanvragen, de gele genheid open te stellen, tevens een ver zoek te doen tot kosteloze wijziging van zeer on-Nederlands klinkende voor- en achternamen. Onjuiste doktersattesten voor dienstplichtigen Zes arrestaties in Almelo Onlangs is in Enschedé een arts gear resteerd, die aan dienstplichtige jongeman nen tegen betaling van duizenden guldens onjuiste attesten verstrekte op grond waarvan zij voor de dienstplicht onge schikt werden bevonden. Toen een der jongemannen voor de keuringsraad ver scheen, kwam het bedrog uit. De betrok kene. die voor het doktersattest 3500 had betaald, werd dezer dagen door de Almelose rechtbank tot vier maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Thans zijn nog vier jongemannen uit Almelo en omgeving gearresteerd, als mede de vaders van twee hunner, die ook bij deze knoeierijen met valse dokters attesten betrokken zijn. Het Katholiek Thuisfront te Enschedé heeft een telegram aan de minister van Oorlog en van Marine gezonden, waarin dringend wordt verzocht om onverwijld tot herkeuring van afgekeurde personen over te gaan, opdat deze niet bevoordeeld worden boven hen die thans in Indië hun plicht vervullen. EVERT VERMEER: Demonstratieve bijeenkomst van de Partij van de Arbeid „De les, die wij vanavond moeten leren is, dat een terugkeer naar de vooroorlogse verhoudingen ons zal terugvoeren in een poel van ellende, die de communisten juist nodig hebben om zelf sterk te worden. Daarom is de eerste noodzaak, dat wij bou wen aan een land, waarin vrijheid en wel vaart kunnen heersen. Daartoe dienen wij te strijden zowel tegen het linkse als tegen het rechtse extremisme", betoogde het Tweede-Kamerlid Evert Vermeer op een door een grote menigte bijgewoonde demonstratieve vergadering, die de fede ratie Haarlem van de Partij van de Arbeid Donderdagavond in het Gemeentelijk Con certgebouw belegd had. In ons land, waar een zekere moedeloos heid heerst onder de druk van de na-oor- logse toestanden, gaan vele valse profeten rond, aldus de heer Vermeer. Sommigen prijzen als hun oplossing van alle kwalen en de genezing daarvan het herstel van het vrije spel der maatschappelijke krachten aan. Aan ons oog trekken dan evenwel de bittere jaren tussen 1929 en 1940 voorbij toen de onmacht van het kapitalistische systeem tot het vestigen van vrede en wel vaart voor iedereen zichtbaar was en hon derdduizenden buiten het maatschappelijk bestel gesloten waren. Maar er is niet alleen sprake van één profeet. Er zijn er ook, die menen, dat het heil uit het Oosten komt en dat met die hulp een dam tegen de reactionairen moet worden opgeworpen. Twee jaar na de verkiezingen behoeft niemand meer uit idealisme op de commu nisten te stemmen. Het radicaal-socialisti sche karakter van de Partij van de Arbeid is duidelijk gebleken en de ware aard en bedoelingen van Rusland hebben door het Tsjechoslowaakse drama velen in Neder land wakker geschud, hoewel dat na de ervaringen met de geknevelde oppositie leiders in Zuid-Slavië, Bulgarije en Roe menië al niet meer nodig was. De heer Vermeer zeide, dat hij met na druk over deze mannen sprak om aan de communisten en de andersdenkenden dui delijk te maken, dat het de democratische socialisten niet gaat om een protest wegens de vervolging van gelijkgezinden. Het democratische socialisme zou zijn naam niet verdienen indien het zijn stem niet verhief, waar de gewetensvrijheid voor alle richtingen wordt geschonden door een gewetenloos communisme. Spreker betoog de, dat de ondergang van Tsjechoslowakije in 1948 niet los te denken valt van die in 1938, toen de toenmalige minister-president Colijn zei: „Gaat nu allen rustig slapen" tot wij zelf gewekt werden door ronkende vliegtuigen en ratelende tanks. Deze erva ring moet ons leren, aldus de heer Ver meer, dat wij thans geen dorpspolitiek maar een wereldpolitiek moeten voeren. Bescherming der democratie. Wanneer mensen van rechts ons thans een herleving van „Eenheid door democra tie" voorstellen, dan vragen wij: „Wat be doelt ge eigenlijk met democratie?" aldus spreker. Want wij willen niet afzakken in een mateloos anti-communisme zonder meer, doch een bijdrage tot een welvarend land leveren. Dit eist echter een sociale orde, die juist het tegenovergestelde wil van datgene wat wij vóór 1940 beleefden. Wie het communisme wil bestrijden legge de moerassen van ellende en sociaal on recht droog, waarin de gifplant van het communisme welig tiert, riep spreker uit. Een eenheidsfront met iemand als Luns hof of met de V.V.D. die zich stelselmatig verzet tegen een sociale, economische en financiële politiek, is ondenkbaar, aldus de heer Vermeer. Had de spreker zich fel uitgelaten over „De Waarheid", die de gebeurtenissen in Tsjecho-Siowakije had goedgepraat, even zeer hekelde hij de geestverwanten van „Rijkseenheid", die hij schetste als „de vaderlanders van vóór de oorlog, wier va derlandsliefde taant naarmate hun invloed in de regering verdwijnt". Voorwaarden voor herstel. Als voorwaarden voor het herstel van de welvaart noemde spreker het verhogen van het productie-tempo en het handhaven van de arbeidsvrede. Spr. hoopte, dat de Ne derlandse werkgevers dezelfde discipline en arbeidslust zouden betonen als de Ne derlandse arbeiders hadden getoond te be zitten. Daarnaast zal het Marshall-plan ons hulp moeten bieden, waarbij de zestien Europese landen tot een hechte samenwer king moeten komen om hun eigen stempel op deze hulpverlening te drukken. De heer Vermeer besloot zijn rede: „Tus sen de commimisten en ons gaapt een diepe kloof. Mochten hun „welvaartscomités" eens „sten-gun-comités" worden, laten zij dan bedenken, dat wij niet alleen met for mules van ons af zullen slaan. Democratie en socialisme zullen ons bezielen in de strijd voor de vrijheid en welvaart van ons land." De bijeenkomst werd opgeluisterd door de organist Johan Jong, die de door de aanwezigen gezongen socialistische strijd liederen begeleidde en de declamatie van Tiny Ruyfrok, die verzen van H. J. W. M. Keuls en Garmt Stuiveling voordroeg, om lijstte. De federatie-voorzitter, de heer W. F. Happé sprak een openings- en een slot woord. 35. Tenslotte had de zwarte gedaante er genoeg van. „De hoofdzaak is, dat die pro fessor onschadelijk is!" sprak hij tanden knarsend. „Dat kle.ine ventje kan op zijn- eentje toch niets beginnen! Komaan, ik vertrek en laat hen hier achter, ten prooi aan de wilde dieren!" De schurk liet een afschuwelijk lachje horen en stapte in zijn vliegtuig. Het deurtje klapte .dicht, de motor startte en even later verhief het toe stel zich in de avondlucht. Panda keek hem na, maar hij zorgde er wel voor onder de beschutting van een boom te blijven, zodat hij vanuit de lucht niet kon worden gezien. Toen de machine tenslotte achter de hori zon verdwenen was, slaakte h\j een zucht van verlichting en draaide zich om, om- naar zijn werkgever te gaan zoeken. Helaas! We weten al, wat er met de pro fessor gebeurd was en ik kan je verzeke ren, dat Panda schrok en erg bang werd! Hij keek. naar het stenen beeld, dat eens de geleerde geweest was en vervolgens naar de stapel geplukte bladeren. „Wat nu?" mompelde Panda. „Iedereen is versteend, de piloot en de professor.Ik kan geluk kig een vliegtuig besturen, dus ik kan hier wel wegkomen, maar hoe moet het dan verder met professor Kalker? Wat moet ik doen?" Ex-burgemeester van Utrecht voor de Raad van Cassatie Voor de Bijzondere Raad van Cassatie heeft terechtgestaan C. van R., oud-burge meester van Utrecht, die door het Bijzon dere Gerechtshof te Amsterdam was ver oordeeld tot elf jaar Rijkswerkinrichting inet aftrek van voorarrest wegens hulpver lening aan de vijand. Zowel de veroor deelde als de procureur-fiscaal waren in cassatie gegaan. Verdachte beweerde niet uit politieke overtuiging lid van de N.S.B. te zijn ge worden. Op suggestie van het bureau van Rauter was Van R. burgemeester gewor den, eerst te Zaandam, daarna te Utrecht. Bij zijn entrée aldaar had Van R. een Joods jongetje van 14 jaar persoonlijk naar het politiebureau overgebracht. Ook liet hij een lijst van gijzelaars opmaken. Bij het sluiten van huwelijken had ver dachte het optreden van Joodse getuigen verboden. Verdachte beweerde het ambt van bur gemeester geambieerd te hebben opdat geen fanatieke N.S.B.'ers deze post zouden bezetten. De procureur-fiscaal concludeerde een gevangenisstraf voor tien jaren, dus een jaar minder, dan het Bijzondere Gerechts hof oplegde. Hij wilde aannemen, dat Van R. geen overtuigd nationaal-socialist was, doch een opportunist met meer gevoel voor de practijk dan voor beginselen. Over de verschillende verklikkerijtjes, die geen ernstige gevolgen hadden, wilde de procureur-fiscaal de requirant niet te hard vallen. Het markantste in zijn op treden was flat jegens de Utrechtse politie en zijn pogingen tot nazificatie van het corps. Uiteindelijk werd hij toch naar de Duitse kant gedreven, waardoor dezelfde dingen tot stand kwamen, die ook door echte nationaal-socialisten werden nage streefd. Zeer zwaar rekende de procureur fiscaal de veronachtzaming van de eed als reserve-officier door de verdachte aan. Haarlemse postbesteller krijgt 3 V2 jaar Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam heeft B. C. D. uit Haarlem veroor deeld tot een gevangenisstraf van drie jaai en zes maanden met aftrek van de tijd doorgebracht in preventieve detentie én ontzetting uit de rechten voor de tijd van het leven. Veroordeelde had in Haarlem tijdens de bezetting als hoofd wachtmees ter van de politie aan de Duitsers mede deling gedaan, dat op het hoofdpostkan toor illegale pamfletten werden verspreid. Het gevolg van deze aangifte was, dat een aantal postambtenaren in Duitse gevan genisschap geraakte. Op 4 Maart was te gen D. 7 jaar met aftrek geëist. Lid van de A.K.D. uit Haarlem voor het Bijzonder Hof Voor het Bijzondere Gerechtshof te Am sterdam heeft een lid van de voormalige „Arbeits Kontroll Dienst" de 27-jarige J. J. V. uit Winschoten terecht gestaan. Hij had in 1944 te Haarlem een groot aantal Nederlanders, die voor tewerkstelling in Duitsland in aanmerking kwamen, gear resteerd en aan zijn Duitse superieuren uitgeleverd. De procureur-fiscaal, mr, B. J. Besier, noemde de A. K. D. „de meest gehate Duitse instelling naast de SD". Hij laakte de verdachte, die als Nederlander zich be schikbaar had gesteld voor dit „hoogst verwerpelijk bedrijf" der Duitsers en eiste een gevangenisstraf van 10 jaar met aftrek van de tijd doorgebracht in preventieve detentie en ontzetting uit de burgerlijke en politieke rechten voor de tijd van het leven. Schaken Reshevsky—Keres remise na 24 zetten De party uit de achtste ronde in de strüd om het wereldkampioenschap tus sen Botwinnik en Smyslov werd na de 45e zet Kg2f3 van Botwinnik afgebro ken. Op voorstel van Reshevsky eindigde de party tegen Keres remise. De partij KeresReshevsky, een gewijzig de Steinitzvariant van de Spaanse opening, ging weldra langs onbekende paden. Keres oefende druk uit op de zwarte stelling en gedurende enige tijd zag het er voor Reshevsky niet zo behaaglijk uit. Maar de Amerikaan wist zich op zijn bekende slag vaardige wijze te bevrijden en bij de 20ste zet was er van een bepaald voordeel voor Keres geen sprake. Vier zetten later werd op voorstel van Reshevsky tot remise be sloten, nog met een bord vol stukken, het geen velen verbaasde. Paardensport Equipe-cross van de Gooise Onder auspiciën van de Nationale Bond- voor Ruiterwedstrijden organiseert de Gooise jachtvereniging Zaterdag a.s. in de omgeving van de Lage Vuursche een cross-countrv, waaraan door 24 équipes van drie ruiters wordt deelgenomen. Het parcours is 2900 meter lang en omvat een reeks hindernissen van 90 cm. hoogte. Haarlem wordt vertegenwoordigd door de Haarlemse Rij en Jachtvereniging. die de volgende ruiters uitzendt: mevr. Koster op Yebalda, E. Rhodius op Ranger, E. Jonker op Kilmalock, J. F. Blanson Henkemans op Good Luck, H. Eysvogel op Julia, W. L. Brugsma op Bella Cose. Zwemmen Grote belangstelling voor de zwemkampioenscliappen Aan de Haarlemse z-wemkampioenschap- pen, welke Maandagavond in het Sportfond- senbad zullen worden gehouden, nemen alle prominente zwemmers en zwemsters deel. Op de 100 m. borstcrawl dames starten o.a. Jenny van Waard (DWR) en Margot Mars man (HVGB). Bij de heren zal de spanning evenmin ontbreken daar de HPC'ers Tjebbes en Overeem op de 100 m. borstcrawl zullen deelnemen. Voorts J. v. Merkestein (Haar lem). De rugslagnummers zowel voor da mes als voor heren, zijn zeer sterk bezet. De dames J. Wisker en J. v. Waard (DWR), N. Kint (VZV) en R. v. Overeem (HPC) zullen elkaar weinig toegeven. De Nederlandse kampioen Frits Maus zal de Haarlemse titel wel behalen. Hij zal echter met aanzienlijke tegenstand van J. Hoekstra (HVGB) moeten rekenen. Het nummer schoolslag over 200 meter blijft een open strijd. J. Lablans (DWT) heeft bij de heren de beste papieren. Bij de dames vinden wij namen als mevr. A. Sli'ggers—van Wijk (DWR). L. Wensing (HPC) en M. Pro per (Haarlem). De estafettes beloven eveneens spannend te worden. DWR is favoriet bij de dames en HPC by de heren. c. m 3 ,n 'e!' Jieuwe uitgaven Het grote Sportfeest, Sjef Uyty meer. Uitgeverij „De Sleutel", werpenHaarlem. In een eenvoudige, klare taal heeft auteur van dit werkje ons de kleine en g[ problemen van een jeugdige sportenthoug verteld. Joop Ledding is op die manier i inl leuk jong geworden met een scherp one l°° scheidingsvermogen voor de juiste opvalt us: van sport en de climax van het prettige fee haal loopt vloeiend uit op het grote jet sportfeest. waar de twee kameraden Joop Ko beiden een zilveren medaille bemaf gen. De schrijver heeft zich ten volle leefd in de wisselende gemoedtoestani van de jongens, wier hart naar de sport in' en algemeen uitgaat en hij is er in geslaagd,! ve historie in een fleurige, moderne lijst te ten, zonder bekende namen onnodig te zwijgen. De gouden stem. Jef Eersebf OU Uitgeverij „De Sleutel", Haarlet ie Antwerpen. ]|aa Freekie is de sympathieke kleine hop a persoon van dit boek „voor de rijp jeugd". Waarom deze definitie door de set ver aan zijn product is geplakt, is niet ht maal duidelijk, want de moraliserende (e er die Eersebeek af en toe meent te njo? or aanslaan, is vrij ongecompliceerd en de li pei tijdsgrens van de aspirant-lezers kan voeglijk ruim gesteld worden. Freekie een arm schobbertje met een wonderip stemmetje heeft het geluk via een kermist bij een jongenskoortje te worden ingel 'ec en tijdens een leven vol verwikkelin ra' vindt het kind zowel vader als moeder te rec Tussen de romantische bedrijven door pi treedt de schrijver af en toe het pad i muziek-paedagogie en het lukt hem worn} wel de diepere zin van enige bekende nu dieën naar voren te halen. Eersebeek. die reeds kennen uit zijn geslaagde jongens-v11 zetsroman „De laatste ronde" is met „De g den stem" kennelijk nog niet op het topp ae van zijn kunnen aangeland: het laats! re, noemde boek heeft nog een teveel aan dwongenheid en loopt daardoor ietwat stri wat de goede kwaliteiten enigszins schaif'j ro MEVROUW BRAUN TRAINDE TE HA)J e LEM. Mevrouw Braun W-as Donderd Pe avond te Haarlem en heeft daar de zwemsl ee Hannie Termeulen en Margot Marsman en zwemmers Joris Tjebbes en Jan Overe getraind. Zij leidde de oefening met geestdrift. BLAUW WTT EN ADO DEELDEN PUNTEN. Voor de eerste klas in distric is de wedstrijd Blauw WitADO gespet Het resultaat was 22. OM DE „DR. VAN MOORSEL PRIJS' Dr. J. F. van Moorsel heeft bij zijn scheidswedstrijd als scheidsrechter (HF( Old Internationals) een wisselprijs besch baar gesteld, welke verspeeld zal won 'e tussen de Jeugdelftallen van HVV en Hie Vrijdag 2 April zal voor de eerste maal Ie tournooi worden gehouden op de terreii ioi van HFC aan de Spanjaardslaan. t£ HET NEDERLANDS B-ELFTAL V0 [s LONDEN. De opstelling van het Ned ai lands b-elftal, dat 26, 27 en 29 Maart in I !s drielanden-tournooi te Londen uitkomt |e hetzelfde als die van het elftal voor de oei p wedstrijd tegen de Zwaluwen. Het elftal i er dus als volgt uit: doel: De Munclc (S1 Boys); achter: Spel (DWS) en Van B'ei (MW); midden: Fanger (DWS), Beenhi 8' kers (NAC) en Temming (DOS); voor: a; v. d. Tuyn (HDVS). Schaap (Gooi), Roozf burg' (Neptunia), Rijvers (NAC) en Clav,, (ADO). HOEST SIROOP B'i hardnekkige hoest en bronchitis et Ie Gemaakt door NOURY dus betrouwbaari Koene sprong. Ten einde een Amerikaan Dakota, die in de lucht een motorstoo nis kreeg lichter te maken, zijn no; personen, onder wie drie vrouwen, ra de parachute boven Noord-Berlijn oi i laag gesprongen. De eerste en tweel piloot bleven aan boord en zetten toestel veilig neer op het vliegve,; Gatow in de Britse sector. Tot degene die uit de machine sprongen, behooj brigade-generaal Telford Taylor, ch a van de Amerikaanse prosecutie in Ne renberg. Hij raakte licht gewond. A parachutisten behalve een lid van 1 bemanning zijn gemeld als „goed t. rechtgekomen". Men onderzoekt thai;, of dat lid van de bemanning wellic i de dood heeft gevonden. Noodzaak. Marshall, de Amerikaanse rajl nister van buitenlandse zaken, is rnfl het oude vliegtuig van president Tri man „De Heilige Koe", naar Califorrr vertrokken, waar hij van ochtend ei. rede zal houden in de universiteit vij Californië in Berkeley en Zaterdagmij dag in de universiteit van Californj. in Los Angeles. De redevoeringen zm bedoeld om het Amerikaanse volk |l doordringen van de noodzaak van hl door Truman voorgestelde paraatheid! program. I Bekeerd. Douglas Hyde, chef-redacteij van de Daily Worker, het blad van Britse communistische, partij, heeft zij ontslag ingediend en verklaard dat met stijgende bezorgdheid de buitel landse politiek van de Sovjet-Unie hi gevolgd en ontsteld was over het gj beurde in Tsjechoslowakije. Hyde dj 20 jaar communist is geweest wil Ki tholiek worden. Ongeluk. Een bommenwerper B-2£. mende van Spokane (staat Washingtorj is bij dichte mist tijdens de landing Tampa in Florida over de kop geslagi en in brand gevlogen. Er zijn tien dod en vier gewonden.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2