NE0PH0T0 Tra san NO. 1 Het scholen-tekort te Haarlem „Het Gouden Hoekje" SNEL repareert S TIENS Uw BRIL RUM'S Bloemenmagazijn Kort en Bondig J. VAN DEN BERG Woningruil Den Bosch-Haarlem 1e ASSISTENTEN 2e ASSISTENTEN I/RIJDAG 19 MAART 1948 HAARLEMS DAGBLAD 3 Op korte termijn moeten oplossingen gevonden worden Ac eft Beeds eerder hebben wij gewezen op het pole tekort aan schoolgebouwen te Haar- >m, Het gemeentebestuur staat voor de ^zakelijkheid dat voor de nieuwe cur- "att ussen, die in September beginnen, over ;e v eel meer lokalen beschikt moet kunnen jeu rorden om alle kinderen te plaatsen. Dit 3o.c, leidt zowel voor het Openbaar- als Bijzon- er Onderwijs, Het zou nodig geweest zijn dat reeds in «rder tot bouw van enige scholen was ,vergegaan. maar dit was niet mogelijk, Bidat de scholenbouw in ons land immers c2s stopgezet. Nu is er wel de mogelijk- J eid gekomen om semi-pennanente school st: ouw toe te passen, maar de moeilijkheid je zich daarbij voordoet is, dat het bedrag an geld en de hoeveelheid materialen die garvoor per lokaal besteed mogen worden hr- laag zijn, dat het niet mogelijk blijkt jarvoor in Haarlem te bouwen, t hl is reden waarom enkele plan- ;=n voor semi-permanente scholen niet noe onden worden uitgevoerd. Tot nu toe heeft e !i een zich te Haarlem nog weten te .behel- met het opsporen van gelegenheden schoollokalen in andere gebouwen on- er te brengen, maar aan zulke mogelijk- eden komt een eind. Daarom wordt ge- ;lin racht Haarlem op het urgentieprogram te cor scholenbouw geplaatst te krijgen. In ur uike gemeenten heeft de scholenbouw na- leüjk voorrang. J£' fl'ij vernemen dat de wethouder van On di^ erwijs, de heer D. J. A. Geluk, Donderdag j gezelschap van de Inspecteur van het ieager Onderwijs en enkele deskundige ge- 'PP leente-ambtenaren. naar Den Haag is ge- ll-* reest om bij het departement van Onder- js op de noodtoestand te Haarlem te .vjijttn. De heren zo werd ons medegedeeld ebben nog geen bepaalde toezeggingen ■rkregen, maar de pogingen zullen worden oortgezet. Wal het Lager Onderwijs betreft is de ij[ rootste moeilijkheid gelegen in het tekort an schoolruimte in Haarlem-Noord (over LVJ s Jan Gijzenvaart) en in Haarlem-Zuid- erc fest. Daar is de bevolking de laatste jaren ms eer sterk toegenomen en de scholenbouw achtergebleven. Dezer dagen is medegedeeld, dat Hille- ,5m toestemming gekregen heeft voor ouw van een school. Het gold hier de her- ouw van een school die in de oorlogsjaren ^ric erloren gegaan is. In Haarlem is ook een spö [hooi in de oorlogsjaren verwoest, maar ie stond aan het Van Zeggelenplein in de jnsterdamse buurt. Het is moeilijk op her- itiw van deze school aan te dringen, om it het ruimte-tekort in dat kwartier juist s0" liet zeer dringend is. Er staat namelijk in K e Haarlemmerliedestraat (ook in de Am- terdamse buurt) nog een school die niet reii oor het onderwijs gebruikt wordt. Dit is reliswaar een oud gebouw, maar in Den VO [aag zal men niet toestaan dat de school an het Van Zeggelenplein herbouwd wordt !s dat oude gebouw in de Haarlemmer- iedestraat nog beschikbaar is. De moei- °.e| jkheid voor Haarlem zit er evenwel in dat J e schoolruimte in andere stadsdelen nij- 2 end is. Men kan de kinderen uit de om- mhJeving van de Jan Gijzenvaart toch niet aar de Haarlemmerliedestraat sturen! In vele andere gemeenten is het tekort an scholen ook groot. Er zijn al gemeenten aar men bij het lager onderwijs wissel- issen heeft moeten invoeren (Amster- lam en Den Haag). Zulke wisselklassen hvee groepen van leerlingen die afwis- Tien jaar geëist tegen dê. van Duijl De advocaat fiscaal bij het Bijzonder lerechtshof te Amsterdam heeft heden ien jaar geëist en ontzetting uit het recht iet ambt van predikant uit te oefenen egen ds. G. van Duijl, die van 1933 tot 937 één der naaste medewerkers van Mus ert is geweest. Zes maanden geëist wegens bigamie Tegen een arbeider uit Purmerend, die 1945 in Hamburg met een Duitse vrouw 'as getrouwd, terwijl hij reeds gehuwd i'ss, eiste de Officier van Justitie bij de iaarlemse Arrondissementsrechtbank zes r.aanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. H. van Wijk, ves- gde er de aandacht op, dat zijn cliënt ïeds in 1943 tijdens zijn verblijf in Duits- md van zijn vrouw een brief had ont- gen, waarin zij hem schreef dat zij lenste te scheiden. De verdachte, die over :n beperkt begripsvermogen beschjkt, ad in 1945 gedacht, dat de scheiding reeds ilgesproken was. In feite is dit enkele laanden na zijn huwelijk geschied. Hij erzocht de rechtbank rekening te houden iet deze bijzondere omstandigheden en aar|ieitte clementie. •toc Uitspraak op 1 April. Buraerlijke stand van Haarlem GEHUWD: 18 Mrt. A. J. Odijk en J. C. i oi lottelier; M. Langenberg en J. W. van Meel; veeB. Hommel en H. M. van der Aa; J. W. n han Huis en I. N. A. van Donkelaar. (BEVALLEN van een zoon: 16 Mrt. J. M. aanderingde Jong: 17 Mrt, M. van Wilpen selend 's morgens en 's middags onderwijs krijgen in één school) hebben natuurlijk een nadeel voor het onderwijs. Het is daar om te verklaren dat het Haarlemse ge meentebestuur er naar wil streven om niet in de noodzakelijkheid te komen ook daar toe over te moeten gaan. In Haarlem zijn tot heden alleen wissel klassen ingesteld bij het Middelbaar Onder wijs. Het Christelijk Lyceum was daartoe genoodzaakt. Het bestuur van deze school heeft aan de gemeente medewerking ge vraagd om over 13 hulplokalen de beschik king te krijgen. Het zal evenwel zeer moei lijk zijn ook voor deze aangelegenheid een oplossing te vinden. Wij hebben dringend nodig GOUD, ZILVER EN JUWELEN Voor uw cadeaux en verlovingsringen mf en zonder inlevering, bij GIERSTRAAT 45. HAARLEM GIERSTRAAT 27 TELEFOON 16764 (Advj onkhoutvan Hengel; 18 Mrt, J. C. Rietveld Ne-Glom; L. Reith—Valk; W. M. van der 'oortvan den Oetelaar; A. F. PiersBöt- el; M. M. WonderComes; M. A. van Dijk -Frank. BEVALLEN van een dochter: 17 Mrt, M. Pronk—Stevens; E. Terpstra—Keur; 18 :111c kt, C. ScholGeijtenbeek; J. M. de Boer an Muijen. OVERLEDEN: 16 Mrt, C. E. Middelaer— n speslagh, 67 j.. Kamperlaan: P. Becker rcfioomans. 70 j., Barrevoetestraat: 17 Mrt. M. T. Wanders—Mens. 55 j.. Goltziusstraat; Kamp, 45 j., Tempeliersstraat. Voor VERLOVINGEN m'Kgenda voor Haarlem VRIJDAG 19 MAART 1 Stadsschouwburg: „Miranda". 8 uur. Gem. 'itejoncertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Brink- hiann: Vereniging „M.A.A.". vergadering, 8 u. t gffalace: „De onbekende zanger", 18 j., 2.00. e dll5. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Contra-spion- T^fcge". 14 j.. 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: jOp hoop van zegen". 14 j„ 2.15. 2.30. 7.00 en |!5 uur. Spaarne: ..De zwarte raaf". 18 j.. k(j30. 7.00 en 9.15 uur Frans Hals: Op het nip- ,tolertje". alle leeft.. 2.30. 7.00 en 915 uur. Jembrandt: Goodbye mr. Chips, alle leeft.. ÏOO. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. laSd ZATERDAG 20 MAART odel Stadsschouwburg: ABC-cabaret. 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Bemiddeling of oplichting? Voor he't getuigenhekje van de Arrondis sementsrechtbank stond een 63-jarige land arbeider uit Hoofddorp en vertelde, een beetje timide, een beetje zorgelijk, de heren achter de groene tafel een triest verhaal. Zijn zoon was tijdens de oorlog bij de S.S. gegaan en niet meer teruggekeerd. Maar het ouderhart sprak en toen op een goede dag een buurvrouw zei, dat zij wel iemand wist, die inlichtingen over de verloren zoon zou kunnen verschaffen, was hij daar grif op ingegaan. De betrokkene, een 37-jarige Haarlemse zaakwaarnemer, had óm te beginnen veer tig gulden voor zijn bemiddeling getou cheerd en vervolgens verteld, dat de S.S.-er nog leefde, maar in een Russisch krijgs gevangenenkamp zat, waar hij het niet te best had en ieder ogenblik doodgeschoten kon worden. De verdachte kwam daarop nog vele keren terug om te vertellen, dat hij wel een weg wist om de vermiste van betere voeding en kleren te voorzien, waarvoor hij telkens tamelijk grote bedragen op streek. De bemiddeling culmineerde ten slotte in verdachte's suggestie, dat hij voor tweeduizend gulden kans zag de jongen vrij te krijgen. Toen de vader bekende, dat hij dit be drag niet kon opbrengen, nam de zaak waarnemer met duizend gulden ook genoe gen. Die som geld vormde het spaarduitje van de oude mensen De verdachte ontkende, dat hij ooit zekerheid omtrent het lot van de zoon ver schaft had. Hij zou zijn best doen en had het geld gebruikt voor démarches bij rela ties bij het Militair Gezag, het Rode Kruis, de Russische legatie en wat niet al. Als hij echter geweten had, dat het een S.S.-er betrof, dan was hij er nooit aan begonnen. De Officier van Justitie bracht in herin nering, dat de verdachte reeds twee keer wegens oplichting veroordeeld was. Hier heeft hij misbruik gemaakt van de ouder liefde van twee eenvoudige mensen. We gens de grote geraffineerdheid van deze schurk eis ik twee jaar gevangenisstraf met aftrek, aldus mr. B. v. d. Burg. Uitspraak op 1 April. Ceen nieuw plan ooor behoud van ,,Haringbuys In de Donderdagmiddag voortgezette vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal, waarin de gemeentebegro ting behandeld werd, heeft wethouder Schulz (Arbeid) meegedeeld dat hij het vraagstuk van het stichten van speelter reinen zal onderzoeken. Bij de behandeling der posten vroeg de heer Bier (WD) of het niet mogelijk was de Vereniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer tot activiteit aan te sporen. Aan de Chr. Vereniging voor lijders (essen) aan vallende ziekte zal een bedrag van 25 worden uitgekeerd. Het subsidie van 750 voor „Thysse's hof" bleef onveranderd, daar het bestuur heeft meegedeeld, dat de begroting sluit. Het bedrag voor volksfeesten werd verdub beld tot 5000, om schoolkinderen bij het regeringsjubileum een geschenk aan te bieden. De heer Brouwer (KVP) bracht ter sprake de nadelen van de vuilnisbelt in de kom van Vogelenzang. De ruimte is beter te gebruiken voor het bouwen van vier a zes woningen. De Burgemeester ant woordde, dat de belt op verzoek is inge richt. Het college zal een onderzoek in stellen. De begroting werd z.h.st. goedgekeurd. Ingekomen was een plan van de Bond Heemschut, betreffende behoud van de „Haringbuys" aan de Zandvoorterweg. Mr. DeJongSchouwenburg (C.H.) merkte op. dat er na het raadsbesluit van Januaji, om tot sloping over te gaan. vele stemmen voor behoud zijn opgegaan. De kans bestaat, dat het raadsbesluit ver nietigd wordt en dan is het van belang, dat de raad met een nieuw plan gereed staat. De Burgemeester: „Na de verplet terende nederlaag, welke B. en W. hebben geleden, achtten wij het niet gewenst, om op het besluit terug te komen. Het beste is te wachten op de beslissing van Gede puteerde Staten. Wordt het raadsbesluit niet goedgekeurd, dan kunnen wij met nieuwe plannen komen". Het voorstel van mr. De Jong Schouwen burg, om het plan van de Bond Heemschut aan de orde te stellen werd verworpen met 125 stemmen. De raad verenigde zich met een voor stel van B. en W. om tot onteigening in het belang van de volkshuisvesting van percelen grond in Vogelenzang over te gaan. Bij de toelichting sprak de burge meester zijn teleurstelling uit over het feit dat de grondeigenaars niet meewerken. Gebeurde dit wel. dan kunnen aan het begin van de aanstaande winter bewoners van Vogelenzang, die nu op zolders wonen, een nieuw huis betrekken. Zandroort Toch een auto-circuit Het overleg tussen B. en W. van Zand- voort en de regering over de voltooiing van het auto-circuit heeft tot een gunstig resul taat geleid. Aan de gemeente is toegestaan het circuit te voltooien volgens een plan van bescheidener omvang. De werkzaam heden worden thans hervat. Het Haarlemse gemeentepersoneel Een gunstiger regeling bij ziekte Op 16 Augustus 1947 is in werking ge treden de wet tot wijziging van de Ziekte wet en van de Invaliditeitswet. De termijn voor uitkering van ziekengeld is daarbij van 26 weken gebracht op 52 weken. De minister van Sociale Zaken acht het noodzakelijk, dat de regeling, welke geldt voor personeel, dat van de verplichte ver zekering ingevolge de Ziektewet is uitge zonderd, met de nieuwe gunstiger bepalin gen in overeenstemming wordt gebracht. De uitkering van ziekengeld aan het ge meentepersoneel te Haarlem is geregeld in de artikelen 72 tot en met 76 van het Amb tenarenreglement 1934. B. en W. stellen aan de raad voor, bedoeld reglement zo danig te wijzigen, dat ten minste de rech ten van de Ziektewet op dit punt worden gewaarborgd. Ten aanzien van het personeel in tijde lijke dienst en op arbeidsovereenkomst zouden B. en W. willen bepalen, dat inge val van ziekte gedurende ten hoogste een jaar het loon of salaris onverkort wordt uitbetaald en voor de eventueel daarna ko mende periode de bepalingen van de Ziek tewet overeenkomstig zullen worden toe gepast. Taxi Bei 13 OOO DAG EN' NACHT Ex-burgemeester van Hillegom en Apeldoorn voor het tribunaal Ongeveer een jaar geleden werd de ex- burgemeester van Apeldoorn, mr. D. F. P. die vóór de oorlog burgemeester van Hil legom was, doch wegens zijn N.S.B.-lid- maatschap door de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken, mr. J. A. de Wilde, uit dit ambt werd ontzet, een internering van 3*/2 jaar opgelegd. Wegens het weige ren van het fiat executie door de hoge autoriteit, die enkele beschuldigingen on voldoende bewezen achtte, heeft thans het Zutphense tribunaal deze zaak opnieuw be handeld. Mr. P. verklaarde, dat zijn daden waren voortgevloeid uit de overtuiging de Nederlandse zaak te dienen. Ten opzichte van de geallieerden had hij steeds een loyale houding aangenomen en hij had zich slechts verbonden uitsluitend tegen de Rus sen te vechten. Uitvoerig heeft beschul digde zijn beleid als burgemeester van Apeldoorn, op welke post hij na terugkeer van het front werd benoemd, verdedigd. Vriendschappelijke omgang met Duitsers, welke de tenlastelegging vermeldde, be streed hij. Volgens de raadsman, mr. Q. P. Schmidt uit Deventer, was de aanmelding van zijn cliënt bij de N.S.B. een afwijking van zijn principe geweest. In wezen behoorde hij er niet thuis en hij heeft zich ook nooit als N.S.B.'er gedragen. Hij vroeg tenslotte het tribunaal tot onmiddellijke invrijheidstel ling over te gaan, aan welk verzoek niet werd voldaan. Het tribunaal deed terstond uitspraak en legde mr. P. internering op voor de duur van drie jaar met aftrek, zodat hij 17 April in vrijheid zal worden gesteld. Hem werden de kiesrechten en het recht openbare ambten te bekleden ont- Het Boek der Openbaring Donderdagavond hebben de leden van de vereniging Geloof en Wetenschap zich in de schouwburg tot aandachtig luisteren gezet naar het Boek der Openbaring van Johannes, dat ten gehore werd gebracht op een door bezield geloof gedragen, maar sterk persoon lijke wijze door de voordrachtkunstenaar Henk Schaer. Het is zeer moeilijk om de juiste maatsta ven te vinden ter beoordeling ener artistieke interpretatie van een godsdienstig visioen, ook al kan niet worden ontkend dat dit langs bijna wiskundig aandoende lijnen in een kunstzinnige vorm op schrift is gesteld. Laat ik er in elk geval van zeggen, na de bespre kingen die in het verleden reeds aan deze van hoge roeping getuigende prestatie zijn gewijd, dat Henk Schaer de apocalyptische voorstellingen op zulk een algemeen aan- voelbare manier met de actualiteit in één verband heeft gebracht, dat de apostolische verkondiging voor de gelovigen inderdaad een openbaring van troost is geworden. Dan heb ik daarmede tevens de hoogtepunten van zijn declamatie samengevat. Men verlangt misschien het onbereikbare, als men bij wijze van aarzelende critiek op merkt dat men te zelden wordt betrokken bij een openbaring aan Johannes. De ijver, waar mede Henk Schaer zich achter deze gewel dige taak heeft gesteld, verleidt hem soms tot predikatie waar men een mede-inwijding had verwacht. Het vocaal-beeldend vermogen van deze voordrachtkunstenaar is sterker dan zijn maatgevoel, zijn mimische kwaliteiten blijven ver ten achter bij zijn plastische zelfbeheer sing. Doch zijn verkondiging van het nieuwe Jeruzalem is een daad van geloof en schoon heid beide. DAVID KONING Ter introductie van Wim Povel Wim Povel is één van de zeer weinige mij bekende uitzonderingen op de regel dat men een schrijver niet uit eigen werk moet horen voorlezen. Ik ben zelfs van mening, dat men meer van zijn vertellingen geniet door ze uit zijn mond te beluisteren, dan door ze te lezen. Eerstgenoemde gelegenheid wordt Za terdagavond geboden v.-anneer hij als gast van de Haarlemse Kunstgemeenschap zijn nieuwe cyclus „De Vuurproef" ten gehore brengt. De drie verhalen uit deze kleine bundel maken de indruk als het ware „hardop" te zijn geschreven, dat wil zeggen: voor een goed deel op het gehoor. Wim Povel is één van onze zeer schaarse geboren vertellers. Zijn proza vraagt om de klank van de men selijke stem om volledig voor de bedoeling te kunnen instaan. De maat van zijn ge voelige woordorde moge dan niet op de vingers nagerekend kunnen worden, deze is toch in zoverre tastbaar dat men er de cae- suren voor bijna iedere adempauze in terug kan vinden. Zijn klankplastiek is rustig melodisch, veeleer sfeeraangevend dan be- gripsverdiepend. Bij lezing springt de daar uit volgende zwakte van intensiteit dan ook direct in het oog. Ik zou langdurig op dit thema kunnen doorborduren, doch daarbij mijn bedoeling voorbij schieten. Deze kamermuziek, ont staan in het randgebied der kleinkunst, zal de moeite van het aanhoren stellig dubbel en dwars belonen. Ik noemde Wim Povel een geboren verteller en bedoel daarmee tevens dat hij een charmante en lenige fantasie bezit.. Zijn nimmer aarzelende verbeeldings kracht levert hem verrassende vondsten op. Bij voorbeeld: de vier speelkaarten die door toverkunst voor één nacht in levende wezens veranderen en de minnares die zich zelf in een berk verandert. Zijn enigszins melancho lieke levenswijsheid doet de rest. Als ik met dit artikel belangstelling wek voor deze jonge kunstenaar, die reeds enige voortreffelijke sprookjes en een dozijn hoor spelen schreef, dan heb ik voldaan aan het verzoek der Kunstgemeenschap om hem te introduceren. Deze schuchtere romanticus zal zich veel vrienden maken. D. K. Te snel gereden Een Heemstedenaar, die onder invloed van sterke drank verkeerde, reed Don derdagmiddag om halfvijf in snelle vaart op de Cruquiusweg in Heemstede, toen de negenjarige jongen G. V. de weg overstak. De knaap werd aangereden, ongeveer tien meter meegesleurd, doch kwam er goed af. Hij had enige schaafwonden opgelopen. Proces-verbaal is opgemaakt. Waarborgsommen voor andere doeleinden gebruikt Op verzoek van de Haarlemse politie is in Amsterdam de vijftig jarige drukker W. K. aangehouden, die verdacht wordt een aantal Haarlemmers opgelicht te hebben. Hij trad in relatie met vertegenwoordigers, wie hij uitnodigde voor hem zaken te doen. K. gaf zich uit voor meubelfabrikant en bood een salaris aan van 250. Het was nodig, dat zijn bediende een waarborgsom stortte, b.v. van 300 of 500. Het is gebeurd, dat hij bij voorbaat een salaris an 250 uitreikte, hetgeen natuurlijk ge makkelijk was na de ontvangst van de waarborgsom. Trachtte de vertegenwoor diger zijn „patroon" later te ontmoeten, dan was hij niet te vinden. Ook bood hij aan Haarlemmers de vertegenwoordiging aan van een pand in een winkelstraat. Men kon vrij wonen. Enkelen liet hij een waar borgsom betalen, maar het bedrag ge bruikte hij voor zich zelf. Rijwielverhuurtler kon zijn eigen fiets kopen „Wilt u een fiets van mij kopen" vroeg een buffetchef Donderdagmorgen aan een rijwielhersteller in het centrum van Haar lem. Deze keek verbaasd, want het rijwiel was anderhalf uur tevoren door hem ver huurd aan iemand, die zich voor een Am sterdammer had uitgegeven. De recherche werd op de hoogte gesteld van dit geval en zoekt thans de man. die de fiets om tien uur gehuurd heeft. Deze was naar een restaurant gegaan en had tijdens het gebruik van een kop koffie aan de kellner gevraagd, of hem iemand bekend was, die een fiets wilde kopen. Hij had een vergun ning voor een motor en wilde de fiets overdoen. De kellner kocht de fiets voor 60 en verzocht de buffetchef haar te ver kopen tegen een hogere prijs. De kellner was in het bezit van een kwitantie en de naam van de ondertekenaar kwam over een met de naam, welke bij de rywielver- huurder was opgegeven. Vrachtauto's niet bestemd voor personenvervoer Het is niet uitgesloten, dat er plannen gemaakt zijn, om supporters van EDO Zondag a.s. per vrachtauto te vervoeren naar het Olympisch Stadion te Amsterdam, waar de wedstrijd EDOFeyenoord wordt gespeeld. Personenvervoer per vrachtauto is verboden en van de zijde der Haarlemse politie wordt ons verzocht hierop de aan dacht te vestigen. Bij overtreding zal pro ces-verbaal worden opgemaakt en ook kan worden overgegaan tot het in bewaring politie voornemens erop te letten of auto mobilisten in het bezit zijn van een ver gunning om op Zondag te rijden. De heer R. Borggreve overleden In de ouderdom van 76 jaar is te Haarlem overleden de heer R. Borggreve, oud-leraar Frans aan de HBS a aan de Raaks. De heer Borggreve begon zijn loopbaan als onder wijzer in Hengelo in 1890 en was daarna enige jaren werkzaam in Groningen. In 1903 was de overledene een half jaar tijdelijk bij het middelbaar onderwijs en vertrok daarna naar Middelburg, waar hij tot 1914 als leraar optrad. Met ingang van 1 September 1914 werd hij benoemd tot leraar Frans aan de HBS met drie jarige cursus te Haarlem, welke later de HBS a is geworden. Tot 1 September 1933 was de heer Borggreve bij 't middelbaar onderwijs werkzaam. Eerst werd hij op wachtgeld gesteld en daarna gepen- sionneerd. Zaterdagmorgen na aankomst van trein 10.39 uur te Westerveld zal zijn stoffelijk overschot worden verast. PREDIKBEURTEN Zevendedags Bapt. Gem., Parklaan 21. Vrij dag 19 Maart 7.30 uur: Evang. Samenkomst. Sabbat (Zaterdag) 20 Maart 10 uur: Predi king. Beide keren spreker Ds. P. Taekema. BINNENLAND Per KLM arriveerde heden uit Johan nesburg op Schiphol dr. Ph. C Visser, tot voor kort gezant tc Pretoria. Onlangs werd de heer Visser benoemd tot ambassadeur te Moskou. In een slagerij aan dc Leeuwenstraat te Hilversum hebben inbrekers een bedrag van f12.000 aan bankbiljetten cn een aantal gou den sieraden buitgemaakt. Een grote hoe veelheid vlcesbonnen bleef onaangeroerd. Bü de laatste groep Duitse kinderen, die terugging werd een record geconstateerd. Een 13-jarige jongen uit Duisburg had het namelijk gepresteerd in de drie maanden, welke hij in ons land vertoefde, niet minder dan 37 pond aan te komen. De officier van justitie bij de Arnhemse rechtbank, heeft hoger beroep aangetekend tegen hel vonnis van die rechtbank, waarbij mr A. van der D. advocaat en procureur in Bennekom. wegens het doen van valse be lastingaangifte veroordeeld werd tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek. De eis was een jaar geweest De rechtbank heeft mr. van der D. voorlopig op vrije voeten gesteld. Groepsreizen naar Denemarken, op basis van uitwisseling, zijn weer mogelijk. De vroegere adjudant van de W.A.-leï- der Zondervan. G. S uit Bilthoven, een oud beroepsofficier uit het Nederlandse leger, die aan het Oostfront heeft gevochten, is door het Bijzondere Gerechtshof te Utrecht tot de doodstraf veroordeeld. HAARLEM EN OMGEVING Mej. W. Hooykaas te Overvecn is voor tijdelijk lerares in de Duitse taal aan het Lorentzlyceum door B. en W. aanbevolen. Dc 'raad besloot begin 1947 door bemid deling van het Beheersinstituut voor f 1000 aan te kopen het recht van wederinkoop der percelen Jansweg 48 en 50. De gemeente kan thans die percelen aankopen, met inbegrip van de kosten en terugbetaling van registra tierecht aan de gemeente voor f23.901. B. en W. stellen de raad voor daartoe te besluiten. De heer L. J. üV. Bjjvoet te Haarlem is door de Franse regering onderscheiden door de benoeming tot „Chevalier du Mérite Agricole". Ds. J. G. Adcma uit Rotterdam-De'.fs- haven is beroepen als predikant bij de Gere formeerde Kerk van Bloemendaal. Voor het maken van een nieuwe hou ten beschoeiing langs de tuinen van een deel van het complex van 38 gemeente-woningen aan het Havenplein in Spaarndam stellen B. en W. van Haarlem voor een crediet van f 11.000 beschikbaar te stellen. Diefstallen in Heemstede Dezer dagen is ingebroken in het restau rant der Heemsteedse Sportparken, waar bij gestolen zijn flessen Vermouth, tafel kleedjes, gordijnen, stofjassen, grote hoe veelheid boterkoeken en serviesgoed. Van een auto, welke in de Bosboom Tous- saintlaan stond, is een reserve-wiel met binnen- en buitenband gestolen. Uit een perceel aan de Rijnstraat is een haardkachel van een centrale verwarming ontvreemd. De kachel is groot, van boven gewelfd en gemaakt van blank metaal. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever* Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij.. N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoers gisteren 357 326 294 380 316 136 196*4 222 219*4 255 1864 166 129tf 503 Openings koersen 358J4 325 292*4 186 195J4 21654 255 188*4 164*4 ZIJLSTR. 87. Tel. 11110. op radio reparatie gebied Kunstzinnig portrei SCIIOTERWEG 92 Telefoon 21941 Grote Houtstraat Ancgang 1. 2. 3. De Trannosan Remedy van Dr. Polland doet drie dingen? stilt onmiddellijk de meest snerpendo pijn en sluit de deur voor infectie. weekt den kwelgeest los.... Binner» twee dagen plukt U hem, zooals U ee«» madeliefje zoudt plukken. met wortel en al, zoodat hij niet meer terugkomt Marfe/ n/ef onnoodig. Doe er vanavona een Trannosan Remedy op. - Doosje voor 8 toepassingen. Bruisend Voetbad gratis erbij. Schilderwerk „PALET" Vondeiweg 96. Tel. 25280 Vraagt prijs WASSERIJ KLEVERPARK. Santpoorter straal vraagt STRIJKSTERS, MANGELSTERS EN AANKOMENDE MEISJES GEVRAAGD COSTUUMSTRDKSTERS Ook gehuwden komen in aanmerk, v. enige dagen per week en EEN WASSER Aanmelden Zijlstraat 33 of Ripperdastraat 11A. Word; gezocht in Haarlem woning of gedeelte van woning Beschikbaar :n Den Bosch: gehele benedenverdieping van moderne arbeiderswoning bestaande uit voor- en achter kamer. keider. keuken (alleen), bergruimte, en voor- en achtertuin. Bovenverdieping: inwonend gezin van 3 perso nen op leeftijd Huurprijs voor benedenverdieping 3.25. Brieven onder Nr. 319. Frese Hogeweg ACCOUNTANTS voor spoedige uitzending naar b overz. Gebiedsdelen Salaris naar bekwaamheid. Schriftelijke sollicitaiies te richten aan het kan toor Herenerach! 477 Amsterdam-C. PLASTICMANTELS met cap. vrij van punten15.75 GUMMIMANTELS met cap. 17 punten, prima kwal19.50 M. DOUWMA ZOON GEN. CRONJcSTRAAT 42-44 PLAATS VOOR MEISJES! Stelt U er prijs op in een moderne omgeving van een groot industriebedrijf licht en zittend werk te verrich ten. waar U ook in de opleidingsperiode behoorlijk verdient? Komt U dan eens praten! U' vindt hiertoe elke dag gelegenheid van 4 tot 8 uur. Aanmelden: Sant poorterstraat 18. bij Verspronckweg. Haarlem. Tevens is er nog nuttige en geschikte arbeid voor ENKELE OUDEREN.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3