De Electrische Centrale van Haarlem Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Een nieuwe BRIL? QKort en Bondig J besch. VERKOOPSTER flinke nette verkoopster 1 Vrl. kantoorbediende KEGELCLUB w. SWAAP HAZEVOET Groent|es 0INSDAG 23 MAART 1943 HAARLEMS DAGBLAD Moeten de productiemiddelen uitgebreid en ver nieuwd worden of dient de stroom in samen werking met het P.E.N. te worden opgewekt? we ctivi goeó >erjj B en W. hebben aan de raad een crediet j-evraagd van 240.000 voor de aansehaf- rnat' Jjng van vijf transformatoren 50/6 kilo ,aI^j Volt, met een regelbare spanning van 8000, S J respectievelijk 12000 kilo Volt ampère, atDe twee transformatoren die bij de cen- entrale komen, koppelen deze centrale met vcnj fcet 50.000 volt-onderstation van de N.V. n. ipSGEM aan de Oude Weg te Haarlem. De f zo drie overige transformatoren op te stellen h in het noorden, westen en zuiden der ge- on5 nêente, worden eveneens verbonden met ne(het bovengenoemde 50.000 volt-ondersta- Het PEGEM-onderstation is op zijn mei beurt door 50.000 volt-kabels verbonden hl net de centrale van het P.E.N. te Velsen ja van het G.E.B. Amsterdam te Amster- vg lam. Er ontstaan nu de volgende moge- bo* iikheden: n, j le. De Haarlemse centrale wekt de be- maj nodigde energie geheel zelf op en geeft de 1 zij jlectriciteit voor het oostelijk deel van M Haarlem direct uit de centrale met 6000 volt af. De electriciteit voor Haarlem .Koord, West en Zuid wordt óver de 50000/ {300 volt-transformatoren geleid naar het tnderstation van de N.V. PEGEM en van- csar over de 50.000 volt-kabels naar Haar- lern Noord, West en Zuid; 2e. De Haarlemse centrale staat stil. De electriciteit wordt nu aangevoerd uit Velsen of Amsterdam of uit beide richtin gen naar het PEGEM-onderstation te Haarlem en vandaar naar de Haarlemse centrale ten behoeve van de stroomvoor ziening van Haarlem Oost en naar de trans- Ij™ formatoren 50000/6000 volt opgesteld in en Haarlem Noord, West en ^Zuid; lr. 3e. De Haarlemse centrale wekt zelf ril ten deel van de benodigde electrische energie, terwijl het restant van Velsen of Amsterdam af of uit beide richtingen naar het PEGEM-onderstation aan de Oude Weg wordt geleid en vandaar over de 50 kV-kabels naar Haarlem Noord, West en Zuid en eventueel naar de centrale te aro; Haarlem. Het plan om op de bovengenoemde pun- ten in Haarlem transformatoren 50000/6000 volt te plaatsen, werd om de volgende ion redenen opgesteld: en-j Het toenemende electriciteitsverbruik 'V-zal over enkele jaren technische moeilijk heden opleveren voor een transport met eic 5000 volt kabels van de centrale af naar ver afgelegen delen van de gemeente. Het Nj transporteren van de electrische energie Daar deze stadsdelen met kabels voor hoge ipanning wordt dan noodzakelijk: 0~ De bestaande koppeling van de centrale |'°sHaarlem met het PEGEM-onderstation aan °U(de Weg is bij de toenemende belas- It, {tingen van het verzorgingsgebied Haarlem 'dj'te klein in transportcapaciteit geworden, jm in noodgevallen voldoende electriciteit in de centralen te Velsen en te Amster- im te betrekken. Beslissingen omtrent het zelf opwekken de electriciteit, benodigd voor Haarlem, imede het aandeel in de spoor.wegleve lg of het inkopen van electriciteit wer- len nog niet genomen. Het plan dat nu wordt uitgevoerd. dwingt niet tot het he|iiemen van deze beslissing. Een en ander 94}neemt niet weg zo schrijven B. en W. aalkan de raad in de memorie van antwoord rel*op het afdelingsverslag dat bestudeerd h?|diMtt te worden of tot uitbreiding en ver- rï'piléuwing van de productiemiddelen van (jlde Haarlemse centrale kan en moet wor- ien'den overgegaan, of dat de benodigde elec- [gtltrlciteit in samenwerking met het P.E.N. ïzhtal worden opgewekt. Voorstellen dien- tangaande kunnen thans door B. en W. aan de raad nog niet worden gedaan. Wat de coördinatie der electriciteitspro- ductie in Nederland, waarvoor de plannen in een vergevorderd stadium verkeren, be treft, is het volgende' mede te delen: In Nederland wordt een koppelnet met spanningen van 150.000 en 100.000 Volt aangelegd. Op dit koppelnet worden de jj grote productiebedrijven aangesloten, om door samenwerking tot een rationele elec- triciteitsproductie met grote bedrijfszeker heid te komen. Voor de regeling van deze samenwerking zal een naamloze vennoot schap, de N.V. Samenwerkende Electrici- teits-Productiebedrijven, afgekort S.E.P., het leven worden geroepen. De aan deelhouders zullen zijn de eigenaren der grote productiebedrijven. De deelnemers aan de S.E.P. behouden echter hun vol ledige zelfstandigheid en zullen de elec trische energie, voor hun verzorgingsge bied benodigd, zelf opwekken, tenzij zij rnet een andere producent omtrent leve ring of ontvangst van electrische energie een overeenkomst sluiten. De centrale van het G.E.B. Haarlem is niet aan het lande lijk koppelnet aangesloten. De gemeente Haarlem zal in verband hiermede geen deelnemer aan de S.E.P. worden. Voor de niet op het koppelnet aangesloten electri sche centralen bestaat de mogelijkheid om langs indirecte weg aan de landelijke sa menwerking deel te nemen. Deze bedrij ven moeten daartoe met een hiervoor in aanmerking komende deelnemer aan de S.E.P. een overeenkomst sluiten, welke het deze deelnemer mogelijk maakt, voor wat de samenwerking in S.E.P.-verband be treft, niet alleen voor zichzelf, maar bo vendien voor het andere electriciteitsbe- drijf op te treden. Deze mogelijkheid is bij Haarlem in studie. Voorstellen hierom trent kunnen echter nog niet worden ge daan. v DISTRIBUTIENIEUWS I Woensdag kunnen bonkaarten voedings- middelen, schoenenbonnen en brandstoffen- kaarten afgehaald worden te: jJ Haarlem: restant E en F. Aerdenhout: U tot en met Z. Heemstede: restant G. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 22 Maart 1948 BEVALLEN van een zoon: 19 Maart, A. n BoeréeTuil: C. KooijmanOverdam; 20 Mrt, Z. UitholBosman; L. A. de Bruijnvan u Roode; G. A. A. T. EmansImmers: J. van der PolsBalk; N. de Haasvan Os; M. Weij- 'r mansAssman; 21 Mrt, D. J. A. Gerritsen n Paap; M. JacobsSieval; G. W. J. Tesselaar -Kooij; A. Kostervan Duijn: C. Verhagen e —Schouten: C. M. van DoornFranssen; A. JA. AbmaVersteeg; 22 Mrt. G. L. C. Aué 8 Kanters: W. Rasvan Tol. e BEVALLEN van een dochter: 19 Mrt. H. - M. van Gaasbeekvan Schaick; M. Mol Dhaene; 20 Mrt, A. M. Lammersvan der ;Meer; J. VringHeitlager; W. van der Laar —Karei; I. van Beekvan Westen: 21 Mrt. W. M. Tichelaar—van der Zeep: E. F. Wempe Rooij; ,T. HeljermanWebster; R. R. Wormsde Solla; 22 Mrt, C. H. Brugman— Buiterman: N. M. PasschierBlokker; C. C. M. OudhoffHesselman. OVERLEDEN: 19 Mrt, D. S. Willebord— tan Noort, 60 j.. Hospeslaan. Opticien STEENS GIERSTRAAT 27 TELEFOON 16764 (Adv.) Agenda voor Haarlem DINSDAG 23 MAART Stadsschouwburg: „Oblomov", 8 uur. Jeugd huis, Blocmendaal, samenkomst onder de titel „De drie kruisen", 8 uur. Gem. Concert gebouw: Volksconcert HOV, 8 uur. Palace: ,.De onbekende zanger", 18 j., 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Contra-spionnage". 14 j„ .2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Op hoop van zegen", 14 j., 2.15. 4.30. 7.00 en 9.15 u. Spaarne |„De zwarte raaf", 18 j.. 2.30. 7.00, 9.15 u. Frans Hals: Op het nippertje, alle leeft.. 2.30. 7.00 en 9 15 uur. Rembrandt: Goodbye mr. Chips, alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. WOENSDAG 24 MAART Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. De Adelaar met twee koppen Heraldische psychologie van het drakenleven Victor Hugo is dood. leve Jean Cocteau! Deze hartekreet had men kunnen aanheffen, indien de laatstgenoemde er ook maar enigs zins in was geslaagd om het romantische melodrama in ere te herstellen. Doch hoewel deze onuitputtelijke mooiprater een stort vloed van argumenten bedacht om zijn stuk „De adelaar met twee koppen" voor het- oog der wereld op te poetsen, hij heeft daarmede niet kunnen verhelpen, dat wat hij als een zilveren komeet aan de toeschouwers wilde presenteren, slechts blikken speelgoed in de handen van eerzuchtige acteurs is geworden. Wanneer men bijvoorbeeld leest dat dit werk de toepassing is van een zogenaamde heraldische psychologie en dat het is ge schreven in de vorm van een fuga, neerko mende op de contrapuntischë behandeling van twee thema-variaties, dan kan men slechts vragen: „Meneer Cocteau, wilt u het nog eens uitleggen, want uw bedoeling is mij nog niet helemaal duister". En waarachtig, die uitleg kan men vinden in zijn inleiding tot de gedrukte uitgave van het stuk. waar blijkt dat hij niets meer of minder heeft gewild dan het schrijven van „een grote rol" voor een waarlijk grote actrice die de engelenbak in opschudding zou brengen. Welnu: de toeschouwer krijgt een vervalsing van een draak voor zijn geld te zien. Een koningin, die geweerschoten lost op de schouw in haar bibliotheek, een moorde naar in een met bloed bevlekt tirolerpak, een doofstomme bediende, een medaillon met vergif, een sluwe minister met een niet tot bedaren te brengen rijzweep, beschilderde geheime panelen, een onweer en een don kerrode schemering ziedaar ongeveer de gehele inventaris van dit verstoorde adelaarsnest. De vervalsing is het gevolg van de toegepaste „heraldische" psychologie, die de laatste resten dichterlijke fantasie ver smoort onder een lappedeken van mismaakte verzinsels. „De beeldspraak van het toneel moet zichtbaar zijn als een kantwerk van kabeltouw" heeft Cocteau in een onbewaakt ogenblik eens hier of daar geschreven Ik heb niets tegen een „grote rol" of tegen „groot spel" doch wel tegen het zinledig effectbejag in het onderhavige stuk. waar de anarchistische moordenaar met de konink lijke ziel en de koningin met de anarchisti sche ziel, benevens een dolk in haar rug en een meegesleurd gordijn in haar hand met muzikaal accompagnement gelijktijdig van een trap van vijftien treden ruggelings naar beneden storten met een koprol van onver vaarde circusartisten. En dat alles onder het weinig lumineuze motto: „Wij zijn de droom van iemand, die zo diep slaapt, dat hij zelfs niet weet dat hij droomt". Het stuk werd hier gisteravond in een voortreffelijk décor van ir. A. Viergever opgevoerd door het Rotterdams Toneel onder regie van Joan Remmelts. Er werd bijzonder onduidelijk gesproken. Ric Gilhuys verspilde aan de hoofdrol een indrukwekkende hoe veelheid talent en Ko van Dijk was met een krampachtige houding en een zonderling ge zwollen strottenhoofd haar onvoldoende voor zijn taak berekende tegenspeler. DAVID KONING Speciale keuring van narcissen Op Vrijdag en Zaterdag 2 en 3 April wordt in hét Krelagehuis te Haarlem de eerste der twee speciale keuringen voor afgesneden narcissen gehouden, uitgaande van het hoofdbestuur der Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Door deze keuringen te organiseren, wordt aan de bloembollenkwe kers de gelegenheid geboden om vergelijkin gen te maken tussen de bestaande en de nieuwere variëteiten, die in ons land en in Engeland gewonnen zijn. Ze zijn een voort zetting van wat voor de oorlog geschiedde, en sluiten aan op de gedurende de winter gehouden wekelijkse keuringen van narcis sen in gebroeide staat. De eerste speciale keuring is vooral be stemd voor de trompetnarcissen in allerlei vormen, hoewel ook andere dan trompet narcissen worden verwacht. De voornaamste prijsvraag is die voor de beste collectie nieuwe aanwinsten van trompetnarcissen. 1935 of nog niet in de handel gebracht. Van elke variëteit worden zeven bloemen ge vraagd terwijl een collectie moet bestaan uit twaalf verscheidenheden. Voor de eerste prijswinnaar is een grote gouden medaille uitgeloofd; de tweede prijs bestaat uit een kleine gouden medaille. De prijsvraag voor andere narcissen dan trompetnarcissen verlangt twaalf variëteiten van elk zeven bloemen. Hiervoor is een gou den medaille als eerste prijs uitgeloofd. De keuring wordt gehouden in de bloe- menkeuringszaal van het Krelagehuis en n£ afloop van de beoordeling door de commissie is zij voor ieder toegankelijk, van Vrijdag 2 April te 13 uur namiddags af tot 18 uur. Zaterdag 3 April vanaf 10 tot 18 uur. Kalender-tentoonstelling De vakstudieclub „Haarlem" van de Unie van Werknemersorganisaties in het grafische bedrijf heeft gisteren een kalender-tentoon stelling gehouden in Brinkmann. Keurig en overzichtelijk opgesteld met beoordelingen en aanwijzingen bij ieder geëxposeerd stuk. vormde deze tentoonstelling inderdaad een loffelijke representatie van de grafische kunst in ons land. van zeer grote technische waarde voor de vakman en voor de leek zeer belangwekkend. Vrijwel alle procédés, boek druk, diepdruk, off-set, litho en wat dies meer zij, waren vertegenwoordigd en zij ga ven een duidelijk beeld van de hoge graad van vakmanschap, die het Nederlands Gra fisch Bedrijf heeft bereikt. ZWEMCLUB „HAARLEM" NAAR GENT. Zondag 4 April neemt de Z.C. „Haarlem" deel aan een polo-tournooi in het Van Eyk- bad te Gent. Deelnemende verenigingen zijn verder: Les Enfants de Neptune. Tourcoin, kampioen van Frankrijk: G.Z.V. Gent en Het zevental van „Haarlem" is als volgt samengesteld: doel: J. de Brie: achter: A. Hoogland en G. Bijlsma: voor: B. Diepersloot. P. Koonings en L. ten Berge. Reserves: C. Zeeman en H. Holster. Het Openbaar Slachthuis als buurman Alle reukverspreiding is niet te voorkomen In de afdelingen van de Haarlemse ge meenteraad is aan B. en W. gevraagd een onderzoek te doen instellen „naar de on dragelijke stank welke meermalen in de zomer door het Slachthuis wordt verspreid en waarover de bewoners van het Slacht huiskwartier klagen". B. en W. antwoorden daarop: In aanmerking nemend de aard van het bedrijf en de beschikbare inrichting is de toestand te Haarlem niet slecht te noe men: deze kan een vergelijking met andere slachthuizen in den lande met goed ge volg doorstaan. Dit neemt niet weg, dat steeds naar betere toestanden wordt ge streefd. In verband hiermede wijzen wij op de verbeteringen aan de biologische reinigingsinrichting. Tevens zijn plannen in bewerking tot zoveel mogelijk onmid dellijke afvoer van reukverspreidende af valstoffen, welke plannen echter door ma- teriaalschaarste sterk geremd worden en voorlopig moeilijk uitvoerbaar zijn. Om wonenden moeten zich echter bewust zijn, dat het geheel wegwerken van alle reuk verspreiding onmogelijk is en de, nabij heid van een slachthuis enige last met zich brengt. Bouwwerken in voorbereiding Een nieuw Dolitiebureau Openbare Werken heeft van het college van B. en W. van Haarlem de opdracht gekregen schetsontwerpen te maken voor enige nieuwe gebouwen. Daaronder zijn een nieuw hoofdbureau van politie, en een nieuw Lorentz :eum. Het tegenwoordige hoofdbureau van po litie in de Smedestraat is veel te klein. Het is de bedoeling het nieuwe gebouw in het centrum der stad te zetten, maar een be paald terrein is nog niet daarvoor aange wezen. Het nieuwe gebouw voor het Lo- rentz 'eum zal in het Zuiden der ge meente komen, de aanwijzing van dit ter rein wordt nog opgehouden door moeilijk heden die bij het vaststellen van een uit breidingsplan zijn gerezen. Tenslotte is aan Openbare Werken ook opdracht gegeven voor het maken van een ontwerp voor een verbouwing van de to neelruimte van de Stadsschouwburg. Natuurlijk zijn dit nog slechts toekomst plannen. Op de begroting voor 1948 zijn alleen gelden uitgetrokken voor het maken van deze schetsontwerpen, over de bouw zelf en de tijdstippen waarop die werken zullen worden uitgevoerd, wordt later beslist. AFSCHEID J. L. HEEMSKERK Op 31 Maart zal de heer J. L. Heems kerk na een zeer vruchtbare en langdurige dienstperiode als boekhouder bij de N.V. Houthandel Peltenburg en Zonen, van een welverdienste rust gaan genieten. Het zal dan 46 jaar geleden zijn dat hij in dienst trad bij deze firma, waar hij onder drie geslachten zijn beste krachten heeft ge geven aan deze zaak. Er zal op 31 Maart van 10.30 tot 12 uur gelegenheid zijn van de heer Heemskerk afscheid te nemen ten kantore van de N.V., Schalkwijkerstraat 9. Veldslag om een veldslag Overweldigende belang stelling voor een Benelux- bijeenkomst Het comité Benelux afdeling Haarlem, dat zich sinds jaar en dag beijvert voor een nauwe samenwerking en een innig contact op velerlei gebied tussen de drie landen der „Benelux", had gisteravond in letter lijke zin te kampen met een overweldigend bezoek op de bijeenkomst, die het georga niseerd had in „De Leeuwerik". De attrac tie voor deze bijeenkomst was de aankon diging, dat een authentieke film van de invasie in Normandië zou worden ver toond, waarbij de Antwerpenaar Hugo van Kuyck, voormalig instructeur bij het ge allieerde leger, een inleiding zou houden. De grote belangstelling van niet-leden was oorzaak, dat verschillende habitués en co mitéleden geen toegang, laat staan een plaats konden bevechten. Er sneuvelden zelf enkele ruiten, wat altijd een zeker symptoom van grote opkomst kan worden genoemd, doch de houding van de massa der teleurgestelde bezoekers was van die aard dat het begin van de causerie op hin derlijke wijze werd gestoord. Een overvolle zaal luisterde aandachtig en keek vervolgens gespannen naar de ge schiedenis van de geallieerde invasie op het Europese vasteland, die de succesrijke veldtocht tegen Hitler-Duitsland inleidde. De vlotte inleiding van de heer Van Kuyck gaf een gedétailleerd beeld van de moei lijkheden en eindeloze voorzorgen, die aan de eigenlijke landing voorafgingen en onthulde vele interessante bijzonderheden over de voorgeschiedenis dezer grootste militaire onderneming aller tijden. De film „True Glory" genaamd en samengesteld uit oorlogsjournaals van geallieerde en Duitse oorsprong, geeft in haar soberheid een huiveringwekkend beeld van deze onder neming. Op suggestieve wijze gemonteerd en filmisch vakkundig geselecteerd, geven de verschillende opnamen flitsen uit de gebeurtenissen van begin Juni 1944 tot de wapenstilstand, doch deze flitsen rijgen zich aaneen tot een sterk verhaal, waar in uiteraard het vuurwapen en de bom het grootste woord hebben, doch dat de sfeer van bevrijding en verlossing, waar mede de veldtocht in Europa gepaard ging, duidelijk laat meespreken. De film ver bergt niets, geeft gruwelijke détails en slelt het weerzinwekkende begrip oorlog in al zijn onmenselijkheid en ondragelijk heid naakt ten toon, tot leringe vooral. De tendenz van „True Glory" is niet een triomfale juichkreet over een gewonnen slag, doch een bede: ..Laat dit nooit meer noodzakelijk zijn". Het stemt tot voldoe ning dat zovelen in de gelegenheid waren, deze tendenz volledig te ondergaan, al had het er aanvankelijk alle schijn van. dat de grote belangstelling ten dele door sensatie- lust was gewekt. Morgen rolt de voetbal voor de schooljeugd Je Paasvacantie begint Donderdag en dat betekent tevens voor de schooljeugd, dat er voetbalwedstrijden gespeeld worden tussen de ploegen der Haarlemse scholen. Voor de jongste groep begint het programma, reeds Woensdagmiddag. Vier en vijftig elftallen hebben ingeschreven, waarvan er morgen middag vier en dertig en Donderdagochtend twintig in het veld komen. Oud-minister Huysmans ten grave gedragen Maandagmiddag arriveerde uit 'sGra- venhage het stoffelijk overschot van oud minister dr. G. W. M. Huysmans op het St. Catharinakerkhof te Eindhoven. Zeer vele bloemstukken, waaronder een krans van H. M. de Koningin bedekten de baar, waar op tevens de onderscheidingstekenen van dr. Huysmans waren neergelegd. De begra fenis werd bijgewoond door de vertegen woordiger van H. M. de Koningin, de kapi tein R. van Zinnicq Bergmann; minister president dr. L. J. M. Beel, de ministers prof. P. Lieftinck en A. H. J. L. -Fiévez en de oud-minister mr. dr. L. N. Deckers. De Commissaris der Koningin in Noord-Bra bant, prof. dr. J. E. de Quay; professoren van de Katholieke Economische Hogeschool en burgemeester en wethouders van Eind hoven. Nadat door de geestelijkheid de absoute was verricht, werd de kist in de groeve neergelaten. De broer van de ontslapene, dr. R Huysmans. sprak woorden van dank voor de talloze blijken van deelneming. Prof. mr. dr. G. W. Bruins overleden Te Washington is overleden prof. mr. dr. G. W. J. Bruins, 64 jaar, vroeger hoog leraar aan de Rotterdamse Handelshoge school. Sedert 1920 was prof. Bruins Koninklijk commissaris van de Nederlandse Bank. In 1933 werd hij lid van de Economische Raad en'in 1934 president van het Nederlands Clearing Instituut. Op 18 Maart 1946 werd prof. Bruins benoemd tot „executive direc tor" voor Nederland van het Internationale Monetaire Fonds en de Internationale Bank voor herstel en ontwikkeling. K.L.M. vloog voor het eerst na acht jaar naar Budapest De Nederlandse driekleur wapperde de zer dagen op het vliegveld Budaors, toen de „Vliegende Hollander", de eerste zil veren vogel, die sinds 1940 rechtstreeks van Amsterdam Tiaar de Hongaarse hoofdstad is gevlogen, daar landde. Budapest was voor de gelegenheid fees telijk verlicht. De oude citadel met het nieuwe oorlogsmonument, de bruggen en het parlementsgebouw prijkten in het licht van vele schijnwerpers. Als er geen kink in de kabel komt, zal de K.L.M., in nauwe samenwerking met de Hongaarse luchtvaartmaatschappij „Maszo- vlet", om de beurt wekelijks eenmaal van Amsterdam naar Budapest en terug vliegen. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 35814 35914 Unilever 322 320% 291 290 A. K. U 185 185 Nederlandse Ford 367 y2 Nederlandse Kabel 315 v. Berkel's Patent 1341/2 3eheepvaart-Unie 1961/a 197 Holl.-Amerika Lijn 222 Deli Maatschappij 223 224 V2 H. V. A 262 Vè 262% A'dam Rubber 192 y2 193 Ned. Handel Mij... 164 164% N.-I. Handelsbank 130 Billiton Mij. II 504 BINNENLAND Een firma te Delft kocht rariiokasten voor f 50 per stuk van een grossier, die ze voor f30 had gekocht. De firma bouwde radiotoestellen in deze kasten en berekende dan zijn afnemers een bedrag van f98 voor de kast. Het toestel werd apart berekend. De weg van I 30 via f 50 naar f 98 vond de prijsbeheersing wel wat al te steil. Zij legde de firma f 5000 boete op. Vijfhonderd Oostenrijkse kinderen van 6 tot 14 jaar zijn gisteren in Nederland aan gekomen. Zij zullen drie maanden bij pleeg ouders in Tilburg en Eindhoven worden ondergebracht. De boerderij van J. Borgman te Winsu- mermeeden (Gr.) is in vlammen opgegaan. Vijftien koeien kwamen om. Mevrouw Eleonore Roosevelt zal gedu rende haar verblijf van twee drie dagen in ons land in de tweede helft van April in het paleis Soestdijk logeren. In Oldcnzaal zijn twee jongemannen op heterdaad betrapt, toen zij met een clan destine radiozender gramofoonmuzick uit zonden. De kustvaarder „Rian" welke onlangs bij de te waterlating in Hogezand kapseisde, is overeind getrokken. De stremming in het Winschoterdiep is thans opgeheven. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft het beroep verworpen, dat de Amsterdamse ex-ploitieman W. C. Mollis tegen het hem door het Bijzondere Gerechtshof opgelegde doodvonnis had ingesteld. Het bestuur van de „Stichting het Vier de Prinsenkind" heeft besloten ook dit jaar meer dan 6000 kinderen van Nederlanders, die tengevolge van de oorlog om het leven kwamen of blijvend invalide werden, gratis uit te zenden naar vacantie-oorden in Drente, Noord-Brabant en Limburg. De voorzitter van de Buitenlandse Pers vereniging in Nederland, de heer Herbert Antchiffe is in Den Haag gehuldigd ter ge legenheid van zijn gouden jubileum als journalist. De secretaris-generaal van het departement van Buitenlandse Zaken heeft de jubilaris mededeling gedaan van zijn be vordering tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau. De „Kota Gede" van de Koninklijke Rot terdamse Lloyd. welke binnenkort te Rotter dam wordt verwacht, brengt de eerste na oorlogse palmolie uit Indonesië mee. Het Nederlandse motorschip „Algarve", dat op 7 Maart bij Vlissingen in aanvaring kwam met het Panamese stoomschip „San Miguel Bay", en toen was gezonden, is ge licht en bij Kruiningen op het strand gezet. HAARLEM EN OMGEVING Chris Hofland en zijn gezelschap zullen Zaterdagmiddag a s. in het Concertgebouw te Haarlem een voorstelling geven van een kinderoperette, waarin Tom Poes de hoofdrol vervult. Vroeger heeft het gezelschap met succes voorstellingen gegeven van „Rood kapje". Over „de vooruitgang in de geschiedenis der mensheid" zal dr. G. W. Huygens uit Rotterdam spreken voor de gemeenschap Haarlem van Het Humanistisch verbond, geestelijk centrum voor buitenkerkelijken, op Woensdagavond 24 Maart, in café-restau rant Brinkmann, Gr. Markt. KINDERBEWAARPLAATSEN TE HAARLEM. Do stichtingen: Kinderbewaarplaats Haar lem Noord (Ambachtstrnat) en Haarlem Zuid (Asterstraat) hebben zich dezer dagen gecombineerd. Er is een nieuwe Stichting opgericht, genaamd ..Kinderbewaarplaatsen Haarlem". Van het bestuur der nieuwe stichting is voorzitter: Mw A. J. BeundersVroesom de Haan. vice-voorz.: mej. C. M. Kam. le secr.: Mw A. M. Biihrmann—le Gras. 2e secr.; Mw N. Pliesterde Vries, le penn.: mej. J. Baron en 2e penn.: de heer A. J. Torley Duwel. Gevraagd voor ons filiaal te Haarlem vlot type, algem. ontwikkeld. Bekendheid met bijouterieën en lederwaren strekt tot aanbeveling. Uitv. sol'iic. onder No. 133-720 aan BOLREK, Koningsplein 1, Amsterdam. Voor directe of spoedige indiensttreding gevraagd ASSISTENT BOEKHOUDER(STER) Leeftijd 20 jaar. Brieven onder no. 333 bur. van dit blad. Chem. Wasserij en Ververij vraagt NET MEISJE voor hulp in de winkel, plus minus 17 jaar. Aanmelden Fa. J. LOTTGERING, Grote Houtstraat 5A, van JUWELIER In een bekende juwelierszaak te Haarlem is per 1 Mei a.s. plaats voor een Brieven onder no. 324. FIJNWASSERIJ HAAK, Meester Cornelisstraat 33 Haarlem vraagt NETTE MANGELSTERS, STRIJKSTERS en LEERLINGEN voor alle afdelingen GEVRAAGD: per 1 April a.s. op fabrlekskantoor in het centrum van de stad voor loonadministratie en eenvoudig typewerk. Duide lijk handschrift en accuraat kunnende werken vereist. Brie ven met uitvoerige inlichtingen onder opgave van verlangd salaris onder -No. 325. Bekw. STRIJKSTER en FLINKE MEISJES gevraagd Voor alle afdelingen. Aanmelden: EERSTE HAARLEMSCHE STOOMWASSCHE- RIJ N.V.. Kampersingel 50-56. Haarlem. Gevraagd: EEN AANKOMENDE BEDIENDE op kantoor .van bouwindustrie voor gevarieerd werk. Leeft, ongeveer 20 j. Opl. M.U.L.O. Kantoorervaring vereist. Voor accurate en ambitieuze kracht goede vooruitzichten. Uitvoe rige sollicitaties met opgave van referenties onder no. 332. vraagt nog enige leden. Onze sortering KUIKEN EET- EN DRINKBAKKEN is weer vooroorlogs. OPFOKV'OER - KUIKENZAAD - HOUTSKOOL KUIKENGRIT - TURFSTROOISEL GEBR. VEENINGA, de Speciaalzaak TELEF. I32G5 - JACOBIJNESTRAAT 10—18 Tandheelkundige Inrichting Geliele Kunstgebitten 75.- Volledige behandeling In begrepen Spr uren van de Tandarts dagelijks van 1-2 uur en volgens af spr Avondspr uren: Maandag Woensdag. Vrijdag 58 JONGMENS voor expeditie- en magazijnwerk gevraagd Bij gebleken geschiktheid bestaat de mogelijkheid opgeleid te worden tot behanger-stoffeerder-beddenmaker door het volgen van een cursus bij onze vakgroep. Schriftelijke sollicitaties bij I. C. HAAN, Barteljorisstraat 39-41, Haarlem. CHEMISCHE FABRIEK „RIDS" vraagt enige aankomende LASSERS MONTEURS PLAATWERKERS bij voorkeur met diploma Amb. School. Soil. schr. of pers. Zijlweg 103-105, Haarlem. Continu-bedrijf ln Haarlem vraagt voor spoedige indienst treding FABRIEKSARBEIDERS Eer. bepaalde scholing is niet vereist, doch zij die reeds eerder in (abrieken werkzaam zijn geweest genieten voor keur. Schriftelijke sollicitaties onder vermelding van oplei ding, vroegere werkkring(en) en afschrift van getuigschrif ten worden ingewacht onder no. 363. Keukenmeisje intern, zelfst. kunnende ko ken, verdere hulp aanwezig. Brieven met opgave van re ferenties. leeftijd, geloof en verlangd salaris onder no. 2201 aan Adv. Bur. Verheul en Co.. N.Z. Voorburgwal 286, Amsterdam-C. Werkster gevraagd. Rest. Brinkman, Plein 1^5. Beschaafde juffrouw gevraagd v. d. Zondag van 1.30-7.30 bij 2 kinderen, evt. baby kunn. oppassen. Brie ven no. 940 Wensing's Adv. Bur. Tempeliersstraat 32. Het meeste geld voor uw Meubelen, Naaima chines. Zolderopruimingen. Antiek. Koperwerk. Gouden en Zilveren voorwerpen geeft KONINGSTRAAT 48 Tel. 17308. Trouw.Auto's 1ste klas GARAGE BOUCKAERT Diversen Twee jonge BOUVIERS tegen adv. kosten af te ha len. Na 5 uur. Weth. Rooden- burgstr. 27. Ruilen: 2 p. w. ijzeren LEDIKANT voor 1 pers. Borskistraat 5, H.-N. MANICURE. PEDICURE. Mevr. Joh. Pleging. Med. Gedipl. voetverzorgster, Jans weg 45. Tel. 20931. Aan huis te ontbieden MANICURE, MASSAGE, event, aan huis. f 1.50. Klop persingel 163. HUWELIJK. R.-K. jonge man. 32 j. vast werk zoekt net R -K. Meisje, wed. met 1 of 2 kind. g. bezw. Brieven G 7557. WONÏNGRUIL. Vrij bo venhuis met tuin en schuur voor vrij huis of henhuis, Amst. of Slachthuisbuurt. Brieven G 7558. Aardig VRIJ IIUIS, H. Oost ruilen voor bovenhuis. Brieven G 7559. MODES. Dames stro- en vilthoeden vervormen, ver maken cn verven. Overton- straat 35. Haarlem-N. HUWELIJK. Kennisma king. Vlotte jongeman met dito meisje, leeft. 19-22 jaar Brieven G 7589. WU zoeken een GROTER HUIS. Wie wil ruilen? Heb ben nu 4 kamers, badk.. keu ken. voor- en achtertuin Blijven liefst Haarlem-N. Br. G 7587. WONÏNGRUIL. Aangeb. vrij bovenged. van woning op goede stand, lage huur. 2 gr. en 1 kl. kamer, vrije keu ken, eigen WC, en zolder, tegen vrij- of benedenhuis, minstens 4 kam. en tuin in Haarlem of omg. Geen H.N, Brieven G 7588 WONÏNGRUIL. Aangeb.: vrije woning 2 kamers en suite.en serre, 3 slaapkamers en badkamer, huurprijs f 550 p. j. in het Kleverpark. Ge vraagd: vrije woning te Hst. Brieven G 7560. 400.— TER LEEN gevr. tegen mnd. aflossing. Brie ven G 8067. Te koop gevraagd AFGEKNIPT IIAAR te koop gevr., ook grijs uitge vallen haar Klerks. Wete ringschans 169, A'dam-C. HUISJESTENT en agb. pracht witte hangoor, ram. Brieven G 7561. lp. OPKI.APBED met bed. Brieven G 7562. Invalide vraagt oud VLOERKLEED te koop of ruilen. Nieuw Heiligland 9rd, VIERGAATS AUTO WIEL 15 inch, eventueel met band Brieven G 7564. Nieuw model KINDER WAGEN in goede st. zijnde. Brieven no. 67. Boekh. van Mourik, Heemstede. AFGEKNIPT HAAR te koop gevr. ook grijs uitge vallen haar. Klerks, Wete ringschans 169, A'dam-C. Te koop aangeboden Blank eiken SCHRIJF BUREAU 140 x 70 cm. Scho tersingel 149. Wegens vertrek, pr. mod. v. o. eiken AMEUBLEMENT dressoir, zw. uittrekt., 4 st., 2 armst., theem. fabr. Cijfers pr. terra suède bekl. f 675. Brieven G 7528. TE KOOP: 1. grijs zomer- pak, v. o. kw, m. 50 gezet postuur f 65. h. overschoe nen gr. m. f 5. h. schermvest f 12.50. d. japon m 38-40 f 15. m. regenjas 6 j. f 8.50. br. tweed mantelpak m. 38 f 20. Tel. 27461. Br. C» 7529. MOTOR half P K Spot prijs. Viersterrenstr. 14. Nw. RIJLAARZEN, br. rijglaarzen, m. 42. Br. pumps kl. m. 36. Rolschuier, koffer- gramofoon, le Emmastr. 1, drukbel. 20 GRAMOFOONPL. f 35. Amsterdamstr. 16. Grijze DEMI, maatwerk. Brouwersvaart 132 B SEAL BONTM. v. Ind. evacué. Te bevr. bij G. Wa- melink. Veehtstr. 12. H'stede AQUARIUM, 60 x 35 x 35 Luijten, Prinsen Bolwerk 5. "s Avonds 8-8.30 u. TE KOOP: Ford V 8. 7 pers., met separatie, in prima cond. Event, in ruil v. auto zonder separatie, eveneens in pr. cond. Br. no. 823 Wen sing's Adv. Bur., Tempeliers straat 32. Zonder punten vooroorl. AVONDJAPON m 40-42. gele zijde m. zwart. Zr. Kett- ner, Groot Heiligland 4. RADIO, prima kwal. v. Keulenstr. 18. TE KOOP OF RUILEN voor lage D. fiets. Engels kinderfietsje in g. st. met grima banden 38 jaar. Jan ijjzenkade 217. BAKFIETS op luchtban den Minahassastraat 11 tel. 21477. Wegens omstandigh. nw. old fin. HUISK. AMEUBL. Dr. Leijdsstraat 50. KINDERLED, en een pers. led. of ruilen v. huis kamertafel. Waalstr. 6. Compl. MEISJESFIETS. Na 5 uur Brandtstr 23. KUIKENHOK. Reijer Ans lostraat 15. Prima KINDERWAGEN (kap stuk). Floresstr 32.H.N. Licht HERENCOSTUUM kl. maat pr. f 50. Na 6 uur. Pres. Steinstr. 93 R. H -N. Pracht KINDERCOM MODE. nieuw, f 60. Rusten burgerlaan 89. Donker bl. v. o KINDER WAGEN, box. antiek eiken halltafel en korlanderhouten bureau met marmeren blad en opstand. Noordlaan 58, Bloemendaal. MOTORCARRIER. Ga zelle 143 c.c. J L. O. met open laadbak. K. Beekweg 15, Bennebroek. Zeer mooi SCHILDERIJ (Heilig Avondmaal) d. Prof. Rudolf Stang, iets aparts. Zandvoortselaan 89. TE KOOP: 2 wollen 1 pers. dekens z. p. a f 25, 1 p. h. sch. m. 41 a f 8. 1 p. kin- dersch. ra. 35 a f 6. khaki werkpantalons z. n. a f 7.50. Zandvoortselaan 89. CASSETTE. 24 dig. onge bruikt, f 35. Duncklcrstr. 40 Haarlem-O. BL. PLUSFOURSPAK Ift. 14-16 j. zw. rijlaarzen m 42, vijf smok. hemden m. 42 en poppenw. alles i. pr. st. Brie ven G 7571. Z. g. a. n DEUX PlèCES terra 48. tr. naaimachine. Schagclielstraat *25 rd. KIPPEN. Jonge kippen aan de leg, pluimvecbedrïjf. N. Tuindorplaan 1, O'veen. Nw. Amerik. TRANS PORTFIETS m. dubb. stel banden. Kloppersingel 163. 1 x bellen. rokcostuum f 95. m. 48. 2 zw. lusterjasjes sam. f 10. kindcrledik. wagenma trasje cn kussen, samen f 35 alles nieuw, ook apart. Hon- denmand f 2.50. Adres bur. van dit blad. GRIJZE JAS met bont m. 44-46, japonnen en meisjes japonnen alles vooroorlogs. Visser. P. Krugerkade 3 rd. EENV. RADIO m. pr. speaker f 63. Eng. gashaard (6 elem.) f 49. babvbox, gr. spiegel. Leend Meêsstr. 37, H.-W Tel. 11206 Nieuw m. ZOMERMAN- TELTJE. vooroorl. kwal. 12 a 13 j. Adres bur. v. d. blad. celi.o f 300 Mlttenwald. mooie klank. Hoofmanstr. 33 Zw. kort PERZ. JASJE nf. 44-46 f 750. nieuw model Adres bur. van dit blad.. Hoge Eng bl. KINDÉR- WAGEN f 75. weegschaal, babycommode en geëm. bad je, alles z g. a. n. Adres bur. van dit blad. Pracht crème KINDER WAGEN, als nieuw. Klevers parkweg 68.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3