1 „Video verovert de Verenigde Staten Het modernste luchtkasteel arriveert weldra op Schiphol Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Onderwijsvernieuwing te Haarlem Meer plezier Mussolmi vluchtte met 50 milliard Nieuwe uitgaven WOENSDAG 24 MAART 1948 HAARLEMS DAGBLAD Millioenen Amerikanen genieten reeds van televisie-uitzendingen (Van onze correspondent te New York) Een spannend sportgebeuren op een kou de wintermiddag gadeslaan vanuit een comfortabele fauteuil bij de haard, is niet langer een wensdroom. Voor millioenen Amerikanen is het reeds een realiteit. Maar niet alleen sport, ook cabaret, toneel, af en toe een film, optochten, politieke bijeen komsten worden via de televisie in de huis kamer gebracht. Toen de oorlog afgelopen was, was er een handjevol televisie-ontvangers. Maar de industrie heeft zich met energie op dit nieuwe terrein (nieuw als massa-gebruiks artikel) geworpen en thans komen er meer dan 6000 toestellen per week uit de fabrie ken. Het productietempo stijgt nog steeds en men hoopt in 1948 600.000 toestellen te vervaardigen tegen een kleine 180.000 in 1947. Als het ware in een handomdraaien is het publiek „television-iyinded" geworden en ere wie ere toekomtde houders van cafés, bars' en restaurants hebben hiertoe sterk bijgedragen. Deze mensen waren de eersten, die zich toestellen aanschaften om hun klanten iets extra's te kunnen bieden, meestal in de vorm van een sportuitzen- ding. Maar meer en meer gaan de toestel len thans naar de particulieren en de ge lukkige eigenaar heeft nimmer te klagen over gebrek aan belangstelling vdn buren en vrienden, wanneer er belangrijke sport gebeurtenissen uitgezonden worden. Want hoewel er thans dagelijks programma's zijn met cabaret- en toneelkunstenaars, bestaat verreweg de grootste belangstelling voor sport en speciaal voor bokswedstrijden. De kleine oppervlakte van de boksring leent zich uitstekend voor de opneming door de televisie-camera, beter dan de veldsporten, waarin de afstanden groot zijn voor de camera en de beweging vaak te snel om het spel op de voet te kunnen volgen. Paar,- denrensport gaat nog, rugby ook, maar baseball is reeds minder bevredigend door de kleine bal, die in» enkele seconden tijds over een afstand van meer dan 100 meter wordt weggeslagen. En zo de camera de bal volgt, dan gaat weer de combinatie en het positiekiezen der veldspelers voor een deel verloren. Dat neemt niet weg, dat de sportgebeurtenissen veruit de beste ver koopsargumenten voor de televisie-indu strie (naar analogie met „radio" aangeduid met het afgrijselijke woord „video") vor men. De bokswedstrijd tussen Louis en Walcott en de Amerikaanse baseball-kam- pioenschappen waren een daverend tele- visie-sbcces en de fabrikanten drukken thans reeds in l\un reclame de gehele sport agenda voor het komende seizoen af. PrUzen nog te hoog. Onctenks de indrukwekkende productie cijfers is Video nog geen massaproductf-zo- als de radio dat is. Men kan hier een radio toestel kopen van ongeveer 8 dollar af; de industrie heeft een capaciteit van enkele tientallen millioenen toestellen per jaar. Met video is het zover nog niet en de toe stellen zijn nog vrij prijzig. Het standaard model doet tussen de drie- en vierhonderd dollar plus nog een vijftig dollar voor de speciale antenne. De beeldgrootte is onge veer 20 x 15 cm, aardig, maar niet dave rend groot. Er zijn reeds toestellen met een scherm, zo groot als een vooroorlogse kran tenpagina, maar die kosten aj gauw 800 tot 1000 dollar. Nieuwkomers in de video-markt, die zich tot het publiek met de kleinere beurs wen den, hebben onlangs een toestel uitgebracht v?" ongeveer 180 dollar. Het beeld is zuiver inacir slechts een weinig groter dan een briefkaart. De uitzendingen hebben een reikwijdte van ongeveer 50 mijl, waardoor de hier zo populaire „coast-to-coast" uitzendingen van grote gebeurtenissen nog onmogelijk zijn. Voor koppeling der netwerken zijn zeer dure, z.g. „coaxial"-kabels nodig, met de aanleg waarvan men thans aan de Oost kust bezig is, zodat New York gekoppeld kan worden aan Boston, Philadelphia en Washington. Evenals het geval is bij de radio, worden de programma's aan de „kijkers" aangebo den via reclame. Intussen zijn "de studio-programma's nog aan de dunne kant en niet zeer bevredi gend. Wat dat betreft is men nog nauwelijks verder dan b.v. de uitzendingen van het AVRO-trio en het Piet Lustenhouwers- ensemble in de twintiger jaren. Dat waren toen zeer geapprecieerde uitzendingen, maar het publiek is nu zo verwend gewor den met radio, dat het meer eist van de video-uitzendingen dan nogal rammelende toneelstukken en bombastische schetsjes en afgezaagde vertoningen van dansparen. De kinderuitzendingen zoals enkele malen per week het marionetten-theater en de Thanks-givings-Day optocht met de grote poppen zijn echter daverende successen bij het jonge volkje. Sport en film in de huiskamer Natuurlijk doet zich thans de oude strijd vraag weer voor of het bezoek aan sport velden en bokswedstrijden niet zal lijden onder het feit, dat men thuis in een 'gemak kelijke stoel, bij vol daglicht of 's avonds zonder dat de kamerverlichting uitgedraaid wordt, gratis van de vertoning kan genie ten. De zeer korte ervaring wijst nog niet Jaag die Rheumatiek uit Uw ledematen Ontdoe Uzelf van die slopende kwaal. Neem regelmatig Kruschen Salts iedere morgen in Uw eerste kopje thee en ge voelt U al gauw een heel anders mens. Dat doet de wetenschappelijke samenstelling van Kru schen zes minerale zouten. Die wekken de bloedzuiverende organen- weer op tot jeugdig krachtige werking. Ook Uw organen hebben die opwekking nodig. Waarom zoudt ge ze die dan niet geven, met Kruschen Salts onder Uw bereik en met het vooruitzicht weer helemaal de oude te worden, vief en fit en tot het verzetten van bergen ip staat? Kruschen Salts wordt over de hele wereld verkocht. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apo theker of Drogist. (Adv.) Agenda voor Haarlem WOENSDAG 24 MAART Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht. Paas- samenkomst. Gebouw Vryz. Hervormden: „Is de Bijbel een goddelijke inspiratie?", 8 uur. I'alace: „De onbekende zanger", 18'j., 2,00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Contra-spion- nage", 14 j., 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Op hoop van zegen", 14 j., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur Spaarne: „De zwarte raaf", 18 j., 2.30. 7.00. 9.15 uur. Frans Hals: Op het nip pertje. alle leeft., 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Rem brandt: Goodbye mr. Chips, alle leeft. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.13 uur. DONDERDAG 25 MAART Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. in die richting. De voorstanders zeggen, dat het volgen van een sport op het witte scherm nieuwe enthousiasten kweekt, die vroeger of later hun favorieten in levende lijve willen zien. De tegenstanders, waar onder de American Football League, willen in 1948 een televisieverbod. Hetzelfde doet zich natuurlijk voor bij de filmindustrie. Technisch is er natuurlijk slechts een geringe stap te doen om alle nieuwe films via de televisie in de huis kamer te brengen. Maar wat moet er van het theaterbezoek terecht komen, als een millioen Amerikanen ,,'s avonds naar de bioscoop gaat" door eenvoudig hun stoel te verzetten en met een sigaartje op en een flesje bier naast zich, aanschuift bij het televisieapparaat om te zien, hoe Rita Hay- worth er in slaagt om zich haar vele rtnïn- naars van het lijf te houden, totdat de ware Jacob eindelijk opdaagt? Wim Paauw moet gopereerd worden. De voor Vrijdagavond aangekondigde voor stelling van de thriller „Ik heb een graaf ver moord" kon geen doorgang vinden omdat de acteur Wim Paauw in een ziekenhuis moest worden opgenomen om een operatie te ondergaan. Een spoedig herstel zij hem toe gewenst. Het Residenite-toneel heeft nu het bekende blijspel „Miranda" van Peter Black- more opgevoerd. Medewerking. De Haarlemse toneel amateur .Piet Vander, die deel uitmaakt van de Reunie-spelers, verleent van 1 tot 14 April zijn medewerking aan het nieuwe programma van het cabaret Chiel de Boer in het Mi- nerva-paviljoen te Amsterdam. „Grand guignol" in Amsterdam. Cruys Voorbergh en Fien de la Mar gaan geduren de zes weken „grand-guignol" spelen in het kleine theater van laatstgenoemde te Am sterdam. Carné komt. De Franse regisseur'Marcel Carné komt in het Alhambra-theater te Am sterdam de première voor ons land bijwonen van zijn film „Les portes de la nuit". De DC 6 biedt plaats aan 44 passagiers Een luchtvloot veroudert snel en leder nieuw vliegtuigtype, dat de montagehallen van een fabriek verlaat, maakt meteen alle op dat moment in gebruik zijnde typen een klasse ouder. Twee jaar geleden, toen de eerste Douglas DC-4-machine in ons land aankwam, was zü het modernste vliegtuig dat de K.L.M. op dat ogenblik bezat; thans is op de grote lijnen van onze nationale luchtvaartmaatschappij de Lockheed Con stellation heer en meester. Maar deze ma chine zal binnenkort de ereplaats broeder lijk moeten delen met de opvolger van de DC-4, de Douglas DC-6. Zeven van deze nieuwe luchtkastelen zullen in de loop van 1948 in ons land arriveren en als Vliegende Hollanders het wereldluchtnet gaan bevlie gen. De eerste DC-6 wordt nog deze maand op Schiphol verwacht. Uiterlijk vertoont deze nieuwe Douglas- vogel' weinig verschil met zijn bekende voorganger; hij is iets slanker, de romp is verlengd, de ramen zijn vierkant inplaats van ovaal en op het met doek beklede rich tingsroer na is de machine uit een nieuw soort licht metaal gebouwd, waardoor een belangrijke gewichtbesparing is verkregen. Verder heeft de DS-6 zwaardere motoren dan de DC-4. De deur bevindt zich bij deze machine niet achteraan, maar ongeveer op de helft van de romp. Bij het binnentreden komt men in een soort portaal, waarin zich recht tegenover de ingang een garderobe bevindt. Direct links van de deur is de toegang tot de kombuis met een electrische oven. Hier in kan de kok onderweg een smakelijke warme maaltijd bereiden. Naast de kombuis is de toegang tot het voorste compartiment, waarin zich 28 com fortabele stoelen en een viertal zitplaatsen voor de bemanning bevinden, in totaal acht rijen van vier stoelen. Bij elke rij stoelen bevindt zich een groot vierkant venster, waardoor de passagier eep uitstekend uit zicht heeft naar alle kanten. Daarbij heeft elke passagier de beschikking over een klein wandlampje, dat hij kan aansteken zonder daarmee zijn medepassagiers te hinderen. Electrische verwarming en tocht vrije ventilatie zorgen voor een constante aangename temperatuur in de cabine. Voor deze cabine bevindt zich een ruime kleed kamer voor de mannelijke passagiers met wastafels en contactdozen voor een elec- trisch scheerapparaat alsmede een toilet. In de neus is de stuurhut, waar twee vliegers, een telegrafist en een boordwerktuigkun dige voldoende ruimte hebben om te wer ken. Er is bovendien nog een vrachtruim voor ongeveer drie kubieke meter vracht goederen Verder kan er nog vracht gela den worden in twee ruimen onder de ca bine, welke alleen van buitenaf toeganke lijk zijn. In totaal kan 13.5 kubieke meter vracht worden meegenomen. Aan de andere kant van het portaal be vindt zich de tweede cabine, waarin zestien passagiers een plaats kunnen vinden. In deze cabine kunnen acht stoelen veranderd worden in vier tweepersoons bedden. Vier éénpersoons bedden kunnen nog uit de wand geklapt worden. Er is dus voor twaalf passagiers nachtaccomodatie aanwezig. Achter deze cabine ligt een zeer .luxueuze dameskleedkamer, compleet met kaptafels, spiegels en een toilet. Technische gegevens De Douglas DC-6 is uitgerust met vier 18-cylinder Pratt and Whitney R-2800 Double Wasp motoren, die bij de start elk 2100 pk kunnen leveren. Met toepassing van waterinjectie kan dit vermogen echter worden verhoogd tot 2400 pk. Deze motoren drijven elk een driebladige verstelbare schroef aan, met brede, rechthoekig afge sneden Jippen; hierdoor kan het grote ver mogen van de moderne vliegtuigmotor be ter worden opgenomen.Deze schroeven kun nen ook op negatieve spoed gezet worden, waardoor ze als remschroef werken en de landingsuitloop belangrijk kunnen bekor ten. De DC-6 is uitgerust met een drukcabine. Door een speciale installatie wordt de druk van de lucht in de cabine op een bepaald niveau gehouden, waardoor het vliegtuig op zeer grote hoogte kan vliegen. Als de ma chine op 6000 m. vliegt heerst in de cabine een luchtdruk gelijk aan de druk op 2400 m. In de voorlijsten van vleugels en staart vlakken is een thermische ijsbestrijding aangebracht. Met gebruikmaking van de warmte van de uitlaatgassen worden deze plaatsen verwarmd, waardoor het afzetten van ijs onmogelijk wordt. Het neuswiel-onderstel, waarvan de hoofdwielen dubbel zijn uitgevoerd, wordt geheel in de romp en in de binnenste mo torgondels getrokken. Tot slot volgen hier ter vergelijking enige cijfers van de Douglas DC-6 met tus sen haakjes die van de DC4. Spanwijdte 35.81 m.(35.81 m.). Lengte 30.94 m. (28.64 m.). Hoogte 8.66 m. (8.50 m.). Vleu geloppervlak 135.90 m2 (135.81 m2). Leeg gewicht 26.732 kg (19.400 kg). Maximum startgewicht 42.310 kg (33.100 kg). Benzi nevoorraad 15.900 1. (13.600 1.). Gemiddel de kruissnelheid 430 km/u (330 km/u). Overheidsdiensten op Goede Vrijdag Op Goede Vrijdag zullen de gemeente lijke instellingen met uitzondering van het Frans Halsmuseum gesloten zijn. Het bu reau van de Burgerlijke Stand zal, uit sluitend voor aangifte van geboorten en overlijden, van 9 tot 10 uur geopend zijn. De afdeling Militaire Zaken zal Donder dag de kostwinnersvergoedingen uitbe talen. De gemeentereiniging haalt op Goede Vrijdag en Tweede Paasdag geen huisvuil op. Deze ophaalbeurten worden niet op andere dagen ingehaald. Het hoofdpostkantoor en de bijkantoren zullen voor de postdienst tot 13 uur ge opend zijn. Voor spoedbehandelingen en expresse-bestellingen kan men nog tot 16 uur in het hoofdpostkantoor terecht. De telegraafdienst functioneert als op werk dagen. De Provinciale Griffie zal niet alleen op Goede Vrijdag, maar ook op Zaterdag ge sloten zijn. Het kleine onderhoudswerk Openbare Werken te Haarlem begint met het eigen beheer Het is reeds een jaar geleden dat de Haarlemse gemeenteraad (na een langdurig en scherp debat) het voorstel van B .en W. aannam om een deel van het kleine onder houdswerk door Openbare Werken in eigen beheer te laten uitvoeren. Daarvoor zouden dan zo werd besloten verschillende ambachtslieden in vaste gemeentedienst worden aangesteld. In de afdelingen van de raad is gevraagd waarom aan dit besluit-nog geen uitvoering werd gegeven. B. en W. antwoorden: 1. Nadat aan de directeur van Openbare Werken daartoe machtiging was verleend zijn sollicitanten opgeroepen. Uit de inge komen sollicitaties kon slechts gedeeltelijk een keuze worden gedaan. Een nadere op roep dient derhalve plaats te hebben. Bo vendien worden spoedig, bij opheffing van de beroepsbrandweer, verschillende daarbij werkzaam zijnde personen, overbodig. De vraag is, of door overplaatsing tenslotte niet is te bereiken, dat een deel van het voor Openbare Werken benodigde personeel onder het reeds in dienst der gemeente zijnde personeel kan wordengevonden. In verband met een en ander waren B. én W. gedwongen de uitvoering van het bedoelde besluit op te schorten. Ds. J. Schaap, Ned. Herv, predikant te Purmerland heeft voor het beroep naar Half- (Adv.) I weg (Houtrijk en Polanen) bedankt. Bijzonderheden over de eerste stappen die onder nomen werden Manifest van studerenden van Middelb. Technische scholen De gebeurtenissen in Tsjechoslowakije hebben studerenden aan Middelbare Tech nische Scholen in Nederland aanleiding gegeven zich in een manifest te richten tot de Nederlandse regering. In dit mani fest wordt onder andere verklaard: „Wij M.T.S.'ers vormen een groot en voornaam deel van de studerenden in Ne derland. Daarom is het noodzakelijk dat alle M.T.S.'ers, doordrongen van het feit dat aan een communistische penetratie in ons land paal en perk moet worden ge steld, allereerst eensgezind een beroep doen, tezamen met buitenlandse studeren den, op de regeringen van de West-Euro- pese landen tot vorming van een blok hier tegen en het scheppen van een gezonde economische verhouding die aan de Russi sche praktijken het hoofd kan bieden. Wij kunnen daartoe, als toekomstige schakel tussen de hoogste instanties in het be drijfsleven en de arbeiders, een zeer voor naam deel bijdragen". Wat de vernieuwing van het onderwijs betreft delen B. en W. in de memorie van antwoord mede: Het streven naar vernieuwing blijkt tot nu toe de meeste weerklank te vinden hy het gewoon lager- en, zij het in mindere mate, bij het uitgebreid lager onderwijs. De lezingen en cursussen, die door de sub commissie lager onderwijs van het Haar lems comité voor onderwijsvernieuwing ge durende de laatste jaren in samenwerking met de z.g. afdeling C van de Rijkskweek school zijn georganiseerd, werden door een belangrijk aantal leerkrachten bezocht. Mede tengevolge daarvan wordt er door verschillende leerkrachten naar gestreefd de beginselen van de vernieuwing in prac- tijk te brengen. Merendeels beperkt zich dit nog tot de lagere klassen, ofschoon zo hier en daar ook in de hogere leerjaren, o.a. door een begin van toepassing van het ta- kensysleem, getracht wordt de zelfwerk zaamheid te bevorderen en de individuele capaciteiten meer tot haar recht te doen komen. Het grootste bezwaar is, dat het geheel zich nog teveel beperkt tot experi menten en te weinig volgens ee* bepaald systeem gewerkt kan worden. In samen werking met het bestuur van het school- pavlement wordt thans gezocht naar een aanvaardbaar en verantwoord sy6teem, dat in practijk gebracht zou kunnen worden aan een of meer scholen, waar het onder wijzend personeel kan worden samenge bracht, dat daartoe bereid en in staat is. Een van de belangrijkste hinderpalen op de weg naar de vernieuwing is nog, dat de daarvoor nodige leermiddelen nog vrijwel niet in de handel verkrijgbaar zijn en daar, waar ze worden gebruikt, veelal door de leerkrachten zelf in hun vrije tijd zijn ver vaardigd. Dit nu kan in verband met de omvangrijkheid van de nodige middelen, bezwaarlijk van de leerkrachten' worden gevergd. Met erkentelijkheed maken B. en W. er gewag van, dat desondanks verschil lende leerkrachten, uit liefde voor hun vak en voor het kind, hiertoe zijn overgegaan, waarbij zij soms gedurende vele maanden vrijwel alle vrije tijd voor dit werk be schikbaar stelden. Hun arbeid is van grote betekenis. Naar bovenstaande richtlijnen zal er in de naaste toekomst naar worden gestreefd meer systeem te brengen in het in practijk brengen van de vernieuwings gedachten, waarbij er op gewezen dient te worden, dat het gewenst is met voorzich tigheid en niet overhaast te werk te gaan. Ons onderwijssysteem is door de tijden heen uit de practijk gegroeid en er is bij velen een zekere huivering om de oude be proefde wegen te verlaten, zolang niet ge heel vaststaat, dat de nieuwe goed begaan- SCHEEPVAART K. N. S. M. Bree Helle, 22 Mrt van Bre men naar Hamburg. Ardea, 22 Mrt Oucssant gepasseerd naar Hoek van Holland. Boskoop, 21 Mrt van Callao te Helena. 22 Mrt van Ruba naar Ponta do Arnol. Delft. 22 Mrt van Am sterdam naar Antwerpen. Euterpe, 21 Mrt v. Lissabon naar Hoek van Holland. Jupiter, 22 Mrt te St. Thomas van Curasao naar Amster dam. Orpheus. 23 Mrt te Rotterdam van Gibraltar Bacchus, 22 Mrt te Genua naar Livorno. Draco, 22 Mrt te Odense naar Ko penhagen. Odysseus, 22 Mrt van Tanger naar Fiume. HOLL. OOST AFRIKA LIJN. Bosch fontein. 22 Mrt van Southampton naar Ant werpen. Randkerk. 22 Mrt van Antwerpen n. Rotterdam. HOLL. WEST AFRIKA LIJN. Amstel- kerk. 22 Mrt van Le Havre naar Dakar Congostroom, 21 Mrt van Dakar naar Free town Hilversum. 2 2Mrt van Dakar naar Freetown. MIJ. NEDERLAND. Bali, 21 Mrt van Balikpapan naar Makassar. Java, 20 Mrt te Makassar, 23 Mrt te Balikpapan n. Tarakan. John de Witt. 22 Mrt Ouessant gepasseerd. 24 Mrt te Amsterdam verwacht. Poelou Laut, 21 Mrt te Colombo naar New York. Rotti. 20 Mrt te Davao naar Cebu. Saparoea. 22 Mrt te Singapore naar Calcutta. Roepat. 20 Mrt Kaap St. Vincent gepasseerd naar Amsterdam. Ta- binta, 22 Mrt Oessant gepasseerd naar Am sterdam. baar zijn en op een betere wijze naar het gestelde doel leiden. Op een der gemeentelijke scholen voor u.l.o wordt in de le en 2e klasse bij wijze van proef gewerkt met een takensysteem, dat onder grotere bewegingsvrijheid der leerlingen beoogt de zelfwerkzaamheid, het nemen, van initiatief en groter gevoel voor saamhorigheid te bevorderen. Het gewij zigde examenprogramma zal het waar schijnlijk mogelijk maken dit werk in ho gere leerjaren voort te zetten. De bereidheid tot toepassing van nieu were methoden is het minst aanwezig by het voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs, wellicht tengevolge van het vak- lerarensysteem, dat het moeilijk maakt an dere wegen te gaan volgen, zolang niet een groot deel van het personeel bereid en in staat is daaraan mede te werken en daad werkelijk belangstelling toont. Aan het Coornhertlyceum in Haarlem- Zuid wordt op verschillende wijzen ge tracht de bezwaren van het gangbare systeem der klassikale school te onder vangen. Dit geschiedt bijv. hierdoor, dat leerlingen, die met bepaalde vakken moeite hebben, op „huiswerkuren" door leraren geholpen worden bij het verwerken van de leerstof. Ook heeft de eerste klas er een apart karpkter: verschillende vakken wor den er door één leraar gegeven, waardoor de overgang van de lagere naar de middel bare school minder groot wordt. Het doel is in het eerste leerjaar zo veel mogelijk te peilen welke richting een leerling uit kan; hiertoe wordt bijv. Da tij n onderwezen ge durende één maand. Naast de vakken die vereist worden voor de eindexamens H.B.S. en Gymnasium, wordt er ook muziekonderwijs gegeven. Een gevolg van het streven om de leer stof zo goed mogelijk te doen verwerken is, dat de H.B.S. er een zesjarige cursus heeft. Zo wordt er gepoogd om, met behoud van het waardevolle in het bestaande stel sel, het onderwijs zo doeltreffend mogelijk te maken. Volksconcert van de H.O.V. Kees Hartvelt liet openen met de dank bare Holberg-Suite voor strijkorkest van Grieg, en dat werd over 't geheel genomen een der beste prestaties van de avond als mede een gelukkige demonstratie van het strijkersensemble van de H.O.V.dat in dit werk zijn klankcharme onverhuld kan to nen. Daarna kreeg men het pianoconcert van Grieg te horen, met Kitty Johns als soliste. Zij bleek een vaardige pianiste, die, waar het hoorde, de nodige kracht kon geven aan Grieg's pathetiek en die aan de beweging een vlotte vaart wist te verlenen. Het poëtische element in het stuk werd echter voor een groot deel gestoord door uiterlijke en overbodige dynamiek van de dirigent, die tot al te sterke beto ning, een paar keer zelfs tot grove luid ruchtigheid van het orkest leidde. Kitty Johns ondertussen trok zich dap per en zelfbewust uit de slag; haar succes was groot en welverdiend. Hartvelt liet ons kennis maken met het Concerto in D van Strawinsky voor strijk orkest. Zijn wijze van dirigeren vond hier in een geschikt object. Maar wie mij nu vraagt of dit werk mij geboeid heeft, moet ik openhartig ontkennend antwoorden. Ik hoor er wel interessante dingen in en ef fecten die de hand van een meester ver raden, maar het geheel is mij te cerebraal. Dit was althans mijn indruk bij deze eer ste kennismaking. De kleurige Casse Noisette-Suite van Tschaikowsky besloot het concert. Tot onze verêlijding hoorden wij in het orkest nu een zuiver gestemde celesta; het speeldoos effect werd raak getroffen en het was een lust er naar te luisteren hoe Jan Roose- krans het herstelde instrument bevingerde. Als de heer Hartvelt nu ook nog eens de charmerende streling van een Tschaikows- ky-wals in zijn directie zal weten uit te drukken, zijn we weer een stap verder. JOS. DE KLERK. „Oblomov" in Haarlem Verleden maand heb ik op deze plaats de hoop uitgesproken dat was naar aanlei ding van de eerste voorstelling van „Oblo mov" door de toneelgroep Comedia dat de spanning van het onontkoombare dieper zou doordringen naarmate het stuk meer ingespeeld raakte. Na gisteravond, toen ook het Haarlemse publiek gelegenheid kreeg tot kennismaking met deze enigszins gedra matiseerde kroniek der ingeboren lusteloos heid, moet ik zeggen dat het spelpeil zeer aanmerkelijk is verbeterd. Er waren zelfs enkele meesterlijke scènes, vooral die tus sen Guus Hermus in de titelrol en Cor Her mus als de oude bediende Sachar. Doch al les bijeengenomen was er niet meer te be reiken dan de vertoning van zes min of meer geslaagde één-acters bijna zonder samenhang en geheel zonder achtergrond. Gerard den Brabander, die met helder ziendheid een aantal dialogen uit de gelijk namige roman van Gontsjarov heeft ge knipt om deze met spoed en zonder revisie op hun betekenis buiten het oorspronke lijke tekstverband aaneen te lijmen, me nende aldus een echt toneelstuk in het leven te roepen, is thans bezig aan het dramatiseren van een boek van Dosto- jewski. Laten wy hopen dat hij, door de met Oblomov opgedane ervaring heeft ge leerd, ditmaal een betere methode zal vol gen en zich verder van het gegeven zal verwijderen om er des te dieper in door te kunnen dringen. Romanhelden worden nu eenmaal totaal anders geconcipieerd dan toneelfiguren. En de schijnwerper vraagt een veel plastischer nuancering en concre ter afgeronde grootheden dan een schemer lamp. Fijnproevers van intieme theaterkunst zullen in deze voorstelling van Comedia ondanks, alle bezwaren veel van hun gading vinden. Want regisseur Cor Hermus heeft in deze kroniek van „petits faits" een weel de van bezielde détails uitgestald, bewon derenswaardige illustraties bij een geest vervoerend, maar in wezen ondramatisch boek. DAVID KONING. De heer J. J. Vis, directeur van de N V Bloembollenkwekerij en Handel v.h. René Schoo en Co. te Heemstede en voorzitter van Groep IV van de Bond van Bloembollenhan delaren is door de Franse regering benoemd tot Ridder in de orde ..Chevalier du Mérite Agricole". Burgerlijke stand van Haarlem •HAARLEM. 23 Maart 1948 GEHUWD: 23 Mrt. W. Costerus en M. H Flipsen; C. A. Lukaart en U van Dam; M. van de Meeberg en E. C. Tuninga. BEVALLEN van een zoon: 20 Mrt, G. A. M. SamsonMeijer; 21 Mrt, J. J'. M Cobelens Fiege; 22 Mrt, A. NoltenVallentgoed; M. van KordelaarKaraimenko: G. M. Roest Pérukel: W. F. ftogeboom van Buggenum— Jacobs; M. ZeepvatMartens: B. A. W. Smit Galjaard; G. A. F. RutteHogerheijde: F. FunkeHeijnis; 23 Mrt. A. OosterlingEer hart: M P. I. van HoekHam: M. F. B. Gehemiau—Hachenitz. BEVALLEN van een dochter: 22 Mrt, J. J. PaulusBarnhorn; M. JongejanWaleveld; C. M. HekkerKlesser; E. M. Baanstravan der Linden. OVERLEDEN: 20 Mrt, G. Zweers, 87 j„ Amsterdamsevaart; M. M. C. Witmervan Tiel, 74 j., Jansweg; J. H. van der Schaar, 57 j., Wouwermanstraat; 21 Mrt, J. Wijnands. 48 <j„ Vredenrijkstraat; H. J. van Beurden, 72 j.. Schotersingel; 22 Mrt, J. T. Rozenheek, 81 j.. Jansstraat. Wi| spraken: Lord Wanhoop Wij waren nog niet gezeten of hij zei al* „Het gaat mis hè?" „Wat gaat mis", zeiden wij argeloos. „Nou alles", beweerde h? vaag en ge baarde fatalistisch in de ruimte, „ik bedoel maar d'r komt natuurlijk misère of zo". „Da's een boos ding", vonden wij. „Ja", zei hy, „daar kun je natuurlijk wel mee gaan spotten, maar wacht maar man netje, ais het 'es zover komt. dan zal je nog wel eens denken: „Had ik maar geluisterd". „Naar wie?" vroegen wij natuurlijk on bestelden een glaasje Pils. „Naar mij", zei hij indrukwekkend. „Ze kunnen mij nog meer vertellen, maar ik neem het er nog maar eens van. Zal ik me nou nog een beetje druk maken voor mijn baantje zeker. Het zal mij zwaar zitten of ik nog promotie maak. Morgen is het mis schien voor niks geweest. Nee ik ga mezelf maar eens een hele prettige tijd bezorgen voor het te laat is". „Wat ga je dan doen", zeiden wij. die altoos voor prettige tijden te vinden zijn. „Nou ja", zei hij, „gewoon een beetje prettig doen", en toen wij op nadere bijzon derheden aandrongen, „uitgaan en zo en gewoon veel plezier maken, In de korte tijd die ons nog rest moet per slot meer en meer plezier gemaakt worden". Hij keek bij dat alles zo somber, dat wij ons afvroegen hoe het in 's hemels naam mogelijk zou zijn, dat hij ooit nog plezier in zijn leven zou kunnen hebben. Wij mo gen wel zeggen dat hij vrijwel even somber keek als een kikker, die van zeer korte afstand door een ringslang wordt aange staard. „Wat gij dus bedoelt, vriend", zo spraken wij tot hem. ;.is dat de mens het quantum plezier, wat hem voor zijn hele leven was toebedeeld, moet opsouperen in de tyd die voorafgaat aan het moment waarna zulks volgens hem niet meer mogelijk zal zijn". „Ik ben blij dat je het begrijpt", zei hij tevreden. „Wij zijn zeer blij, vriend", zeiden wij nadenkend, „dat wij nog wat anders begrij pen. Dat is dan wel voornamelijk, dat wij begrijpen dat het plezier van iemand, die zich geweldig moet haasten om het te maken, aangezien hij denkt dat het morgen beslist niet meer kan, niet zo erg opgewekt zal zijn". „Jawel", zei hij en zijn stem klonk ineens nogal wanhopig, „maar je moet toch een beetje plezier in je leven gehad hebben". „Dat is een waar woord, vriend", meen den wij. „maar dat plezier komt niet wan neer je in de nogal dwaze veronderstelling verkeert, dat morgen de somberste aller tijden zullen aanbreken. Dat.plezier komt alleen maar, wanneer je ervan overtuigd bent dat er een heel leven vel plezierige mogelijkheden voor de boeg staat. Dat ie nog een heel leven kan lachen om een hele boel onweerstaanbaar grappige dingen. Wanneer je nog kan hopen, dat het morgen net zulk lekker weer zal zijn als vandaag. Want, vriend, wanneer iedereen met zulke wanhopige ideeën rondliep als jij, zouden er waarachtig geen atoombommen hoeven te vallen om van deze wereld een onbe woonbare plaats te maken". W. L. B. De schat van Dongo" is spoorloos verdwenen Onze Romeinse correspondent meldt: Groot opzien baarde dezer dagen in Italië een interview met generaal Zingales, verschenen in „Risorgimento Liberale". Ge neraal Zingales was voorzitter van het mi litair gerechtshof, dat indertijd een onder zoek heeft ingesteld naar de wijze, waarop de „Schat van Dongo" verdwenen is. Deze schat, bestaande uit goudstaven, gemunt geld en buitenlandse deviezen tot een be drag van 50 milliard lire, was de buit waar mee Mussolini en zijn laatste aanhangers naar Zwitserland trachtten te ontkomen. Toen de dictator door de partisanen werd gegrepen, werd dit enorme bedrag tijdelijk ondergebracht in het raadhuis van de ge meente Dongo, niet ver van Como. Twee communistische partisanen, Gianna Tuisse, genaamd „Gianna" en de boekhouder Luigi Canale, gezegd „Neri", maakten een inven taris in viervoud op van de gehele goud schat. Kort daarop is alles verdwenen, de lijsten zijn onvindbaar. „Gianna" en „Neri" werden op 18 Mei 1945 vermoord en de journalist De Agazio, die onthullingen over de schat van Dongo had aangekondigd, werd eveneens gedood. De lezing der communistische partij Ita lië is, dat dit geld heeft gediend om de oorlog der partisanen tegen de Duitsers te betalen evenals de daaropvolgende demo bilisatie der partisanen. Reeds in 1945 werd echter een aanklacht ingediend volgens welke deze gelden (door Mussolini en de Duitsers geroofde staatsgelden) zouden zijn overgebracht naar Milaan om daar te die nen als revolutionaire krijgskas^der com munistische partij. De zaak kwam voor het militair gerechtshof waarbij generaal Zin gales als rechter van instructie optrad, doch na enige tijd werd vervangen door een minder energiek collega. Dit geschiedde in de tijd, toen de communist Gasparotto mi nister van Defensie was. Later werd vast gesteld, dat het militair gerechtshof niet competent is om misdrijven, door partisa nen gepleegd te berechten, en de zaak werd overgedragen aan de burgerlijke recht spraak. In dc doofpot. Generaal Zingales beweert nu, dat sedert acht maanden de instructie niet yerder is gekomen en dat er aanleiding is te geloven, dat men de zaak wil laten doodbloeden. Voorts zegt hij te beschikken over belang rijke gegevens en wenst hij gehoord te wor den. Hij kan geen aanklacht indienen tegen de hoofdschuldigen, zekere „Fabio" en ze kere „Guglielmo", daar beiden de parle- DISTRIBUTIENIEUWS Donderdag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, schoenenbonnen en brandstoffenkaarten te: Haarlem: Ga tot en met Go Bloemendaal: B. Heemstede: Ha tot en met Hi. Vrijdag zijn de kantoren gesloten. Sport In 't kort SÏMULTAANSéANCE „HET OUDE SLOT". Mr. G. C. A. Oskam heeft voor de op Vrij dag a.s. te houden simultaan séance van „Het Oude Slot" in het Verversingshuis in het Wandelbos „Groenendaal" zes prijzen be schikbaar gesteld, welke uitgereikt zullen worden aan hen, die van hem winnen. mentaire immuniteit genieten. In de recht se bladen neemt men aan, dat „Fabio" nie mand minder is dan Luigi Longo, hoofd der communistische partisanen-partij. Zin gales heeft voorts meegedeeld, dat „Fabio" aan de beide personen, die de inventaris hadden opgemaakt, verzocht de schat van Dongo per vrachtauto te doen vervoeren naar Como, voorgevende dat alles daar zou worden overgedragen aan de wettelijke overheden. Onderweg zou het transport dan worden overvallen door „rovers", de beide chauffeurs, die leden der communistische partij moesten zijn, zouden worden ver moord, teneinde de verdenking af te leiden van de communistische partij. „Gianna" en „Neri" zouden die misdadige opzet vol af schuw hebben verworpen en werden om die reden ter dood gebracht, teneinde te voorkomen, dat zij zouden praten. Dc in ventaris en de schat zyn daarop verdwenen en de laatste kan geen dienst hebben ge daan voor de oorlog tegen de Duitsers, die reeds beëindigd was, noch voor demobili satie der partisanen, daar deze reeds naar hun woonplaatsen waren teruggekeerd. Uitg. Het Spectrum. Utrecht—Brussels Bisschop Nelis, vriend van Brabants Katho lieken. 17361798. door Dr. W Prick, uit de Batavia Sacra serie. Hoofdstukken uit de Vaderlandse Kerkgeschiedenis. Uitg. H. D. Tjeenk Willink Zoon N.V., Haarlem: De ware vrijheid, Paulus' brief aan de Galaten als woord voor onze tijd. door Frits Kuiper, doopsgezind predikant Uitg In den Toren. Naarden: De religieus# schilderkunst, door Prof. Dr. J. J. M, Tim- mers. derde deel van de serie Kunst van Nederland. Uitg In den Toren, Naarden: De Kunsten maker Pamphalon door Nicolai Ljeskof, vert. door W. A. FickLugten Uitg In <}en Toren. Naarden: Dc vernieu wing van ons denken, door Dr H. Groot. Uitg. In den Toren. Naarden: Dichters over 't Jaargetij. Bloemlezing samengesteld door Geertruida van Vladeracken. Uitg. De Tijdstroom, Lochem: Schaakpartij en Compositie, door" A. O. Herbstman, oorspr. titel: Sjachmatnaja partije i kompozitzya, vert. uit het Russisch door Dr. I. Rietsema met medew. van Mr. G. C. A. Oskam Uitg De Tijdstroom. Lochem: Dc schaak studie in onze dagen, door A. O. Herbstman, vert. üit het Russisch door Mr. G. C. A. Oskam. Uitg. De Tijdstroom. Lochem: Keur van mijn beste partijen (1926—1936), door M. M. Botwinnik. Russische titel: Izbrannije partil (19261936), vert. door Mr. G. C. A. Oskam. Uitg. J. B. Wolters N.V., Groningen—Bata via: Sterrengids 1948, uitgegeven in op dracht van de Ned. vereniging voor Weer- on Sterrenkunde en samengesteld door Dr. J J. Raimond Jr J B Wolters U.M., GroningenBatavia: Nieuwe Leergang Duits voor U.L.O., Lezen, spreken, schrijven, door Dr. C. Brouwer, Dr. G Ras. J Leistra; Oefeningen II en Spraak kunst II. Wereldbibliotheek N.V., Amsterdam—Ant werpen; Moeilijkheden bij de opvoeding, door Prof Di H W F Stcllwag, uitgegeven voor de stichting „Ons Kind" Uitg. Bigot en van Rossum N.V., Amster dam; Wesley Jackson's lotgevallen, door Wil liam Saroyan, oorspr. titel The Adventures of Wesley Jackson, vert. door Ko van der Laan. Uitg Het Spectrum. UtrechtBrussel: De mémoires van Minister Pieter Bas. door Godfried Bomans.. Uitg. Het Spechtrum, UtrcohtBrussel, Erik, of het klein insectenboek, door" God fried Bomans.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5