Breuk tussen Partij van de Arbeid en C.P.N. Wanneer worden de grote werken uitgevoerd? Q Kort en Bondig WOENSDAG 24 MAART 1948 HAARLEMS DAGBLAD 9 Bijzonderheden over het programma van Openbare Werken te Haarlem Enige weken geleden gaven wij een over zicht van de grote werken die op het pro gramma van Openbare Werken voor 1948 staan. Daaruit blijkt dat in totaal voor meer dan 4 millioei*gulden zal worden verwerkt. In de afdelingen van de raad is aan B. en W. gevraagd een overzicht te geven van de volgorde waarin de objecten zullen wor den uitgevoerd. B. en W. antwoorden dat het onderhouds werk „min of meer lopend wordt uitge voerd". Dat wil dus zeggen: het een volgt het ander gewoon op. Met belangrijke wer ken is het evenwel anders. De objecten vallen in. twee groepen uit een, de bouwkundige en de civieltechni sche. Onder de eerste vallen dus de ver schillende werken die voor de waterleiding in de duinen worden uitgevoerd. Deze wer ken kunnen pas worden geëntameerd na volledige uitwerking der plannen. Natuur lijk speelt dan ook de beschikbaarheid van materialen een belangrijke rol. Wat de civiel-technische werken aangaat is het volgende mee te delen: De reorganisatie van de Dreef wacht op de beslissing over de quaestie tram-auto bus? Met de bestrating van de Delftlaan kan pas worden aangevangen als het benodig de materiaal daarvoor verkregen is. De verbetering van de weg langs de Zo- mervaart en de bouw van de brug die daarvan een onderdeel vormt, kan pas worden begonnen als het voorbereidende werk gereed is. De aanleg van een gedeelte van de weg naar Schiphol (het stuk van de Buitenrust- brug af tot de Provinciale weg) is afhanke lijk van de beschikbaarheid der daarvoor beslemde gronden. Wat het méést Weste lijke gedeelte betreft was reeds in 1944 vol komen overeenstemming bereikt over de overdracht aan de gemeente. Deze over dracht is door omstandigheden, voort vloeiende uit de oorlog en de naweeën daarvan, ondanks de moeite die van ge meentewege gedaan werd, nog niet ge- effectueerd. Thans zijn de omstandigheden evenwel zo, dat verwacht mag worden, dat de overdracht binnen niet al te lange tijd een feit zal worden. Het bleek niet moge lijk de andere gronden voor de uitvoering van dit gehele plan door vrijwillige aan koop voor de gemeente in handen te krij gen. Nadat na de oorlog het uitbreidings plan in verband met de aanleg van een buurtpark was gewijzigd, is de onteigening der gronden aangevraagd. Deze onteige- ningsprocedure is thans lopende. De tech nische voorbereiding van de wegenaanleg is in een zodanig stadium, dat, wanneer alle terreinen in het bezit der gemeente zijn, de wegbaan terstond zal kunnen worden aan gelegd. In de afdelingen werd betreurd, dat de gemeente de aanleg van het wegdeel dat de gemeente voor haar rekening moet nemen, niet eerder heeft aangepakt. De provincie is nu bijna gereed, terwijl Haarlem nog begin nen moet. Na de toelichting concluderen B. en W.: ,.Uit een en ander moge de raad blijken, dat van enig gebrek aan voortvarendheid allerminst kan worden gesproken". De verdere uitbreiding van het Sport park, aan de Schalkwijkerweg- hangt ook nog op de beschikbaarheid der gronden. (Dezer dagen is voor de aanleg van een drietal voetbalvelden reeds een aanbeste ding door Openbare Werken aangekon digd). Voor de doortrekking van de Delftlaan tot de Rijksstraatweg beschikt de gemeente aansluiting via Verspronckweg, Bredero- deslraat, Kleverlaan en' Delftlaan verkre gen. Voor de herbouw van de Gravesteenen- brug waren indertijd de plannen al klaar. Ged. Staten hebben toen het raadsbesluit niet goedgekeurd. Nu de gemeente haar financiële onafhankelijkheid herkregen heeft, hebben B. en W. het crediet voor de bouw weer op de begroting gebracht. Fraude bij Arnhemse verkeersinspectie berecht Tegen twee ambtenaren een jaar geëist De Arnhemse rechtbank heeft drie amb tenaren van de plaatselijke Rijksverkeers inspectie berecht. Aan de chef van de af deling personenvervoer H. H. was ten laste gelegd, dat hij, zonder dat een Zut- pherise firma voor een aankoopvergunning van een personerfauto in aanmerking kwam, deze toch aan die firma verstrekte. Als beloning kreeg hij een vloerkleed en overgordijnen. Tijdens de behandeling van de zaak bleek, dat H. voor zijn bemidde ling ettelijke malen vele honderden gul dens toucheerde. Maar, zo zeide verdachte, die als afdelingschef de plaatsing op de urgentielijst bepaalde en tevens invloed kon uitoefenen op de aflevering: „Ik kreeg deze goederen en dit geld altijd achteraf. Nooit heeft men deze te voren aangebo den. Het was verkeerd, dat ik het aan vaardde, maar bewust gefraudeerd heb ik niet". De tweede, verdachte, de ambtenaar G. P. S. uit Nijmegen, die lid was van de ad viescommissie der Rijksverkeersinspectie, droeg er eens zorg voor, dat iemand een zwaardere wagen kreeg, dan waarop hij recht had. Bovendien kreeg een Nijmeegse autohandelaar veel meer vergunningen dan collega's 'in enig ander rayon, waar door deze handelaar meer wagens kon verkopen en zijn winst dus groter werd. De ambtenaar was woor elke verkochte auto. een bedrag van 50 toegezegd, maar betaling schijnt nooit te zijn geschied. Daarna stond terecht de vertegenwoor diger F. C. K. uit Nijmegen, door wiens toedoen de sectiechef van de afdeling ver voer, Chr. J. de J., die als laatste verdach te moest verschijnen, de aanvragen van kennissen van K. bespoedigde, waardoor het voor kon komen, dat mensen binnen zeven dagen een vergunning kregen, hoe wel anderen verscheidene maanden moesten wachten. De officier van justitie eiste tegen ieder der ambtenaren een jaar gevangenisstraf met aftrek. Tegen de vertegenwoordiger K. vroeg hij zeven maanden gevangenis straf. Op 6 April zal de rechtbank uitspraak doen. De niet bekrachtigde hoogleraarsbenoeming Minister Gielen motiveert het Koninklijk Besluit Op vragen van het Eerste Kamerlid prof. N. Donkersloot over het niet bekrachtigen van de benoemingen van drie hoogleraren aan de zevende faculteit der Amsterdamse universiteit heeft minister Gielen geant woord dat de verordening tot regeling van de universiteit van Amsterdam' eist, dat komen is zal het verkeer op de Rijksstraat weg ontlast worden, want dan wordt de H.B.S. A ontvangt Engelse en Zeeuwsvlaamse gasten Donderdagavond om half tien komt in Haarlem een groep van 24 jongens aan van de Wallasey Grammar School onder lei ding van hun headmaster, de heer Allan, voor een veertiendaags verblijf in onze stad. Deze groep zal de gast zijn van de H.B.S. A. In Juli 1947 bracht de heer P. Rol, gym nastiekleraar aan de H.B.S. A met een aantal jongens van zijn school een bezoek aan de Wallasey Grammar School te Wallasey, een voorstad van Liverpool- Birkenhead, onder auspiciën van de World Friendship Association. Deze uitwisseling is voorbereid door de heer Rol in samenwerking met het Ver- keershuis der Stichting „Haarlems Bloei" voor de regeling van de optvangst en de excursies. Het excursieprogramma ver meldt een ontvangst ten stadhuize, een stadswandeling, bezoeken aan de bollen velden, aan Schiphol en Aalsmeer, IJmui- den en Amsterdam. Er worden de jongelui voorts enige gezellige avonden aangeboden en zij zullen een gymnastiekdemonstratie bijwonen van „Concordia". De heer Allan zal voor de hoogste klassen een lezing houden over de Engelse schoolgebruiken. In deze Paastijd is een veertigtal scho lieren van de R.H.B.S. Oostburg (Zeeuws- Vlaanderen) eveneens de gast van de H.B.S. A. Er zijn voorbereidingen getrof fen voor een „internationaal" school-voet- baltournooi „Wallasey-Oostburg-Haarlem" op Woensdag 31 Maart dat op de terrei nen aan de Van Oosten de Bruijnstraat zal worden gehouden. FAILLISSEMENTEN De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: G. Dekker, handelende onder de naam „Moffelinrichting Unicum", wonende te Haar lem, Jansstraat 42. Rechter-Commissaris: mr. J. H. H. Hülsmann. Curator: mr. A. Luikinga. advocaat en procureur te Haarlem. C. M. Gottmer, visserman, wonende te Driehuis-Westerveld, Marnixlaan 13. Rechter- Commissaris: mr. J. H. H. Hülsmann. Cura tor: mr. J. Roggeveen, advocaat en procureur te Haarlem. P. D. Margadant. koopman, handeldrijven de onder de firmanaam „Margadant" en „Handelsonderneming Webo". gevestigd te Haarlem en zaakdrijvende aldaar aan de Nieuwe Gracht 102. Rechter-Commissaris: mr. J. H. H. Hülsmann. Curator: mr. J. van der Hoeven, advocaat en procureur te Haarlem. Na gedaan verzet is vernietigd het faillis sement van Hendrik Johannes van Geest, bakker, wonende te H'löm, Loïentzkade 224. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van Jacob Zwemmer, zonder beroep, wonende te IJmuiden-Oost, Zee weg 317. De arbeiders van het slachthuis zijn in opstand gekomen. Niet een van hen heeft zich vergrepen aan drie runderkoppen ten nadele van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees, maar'iemand, die uit anderen hoofde werk zaamheden in het slachthuis verrichtte. De Heemsteedse honden Gemeente mist recht tot laten afmaken Heden deed de kantonrechter uitspraak in de zaak tegen de Heemsteedse inge zetene, wiens hond de gemeentelijke ver ordening, die het loslopen van viervoeters op openbare pleinen, straten en wegen en in andermans tuinen met uitzondering van het wandelbos „Groenendaal" ver biedt, had overtreden. Uit de overwegingen van de kanton rechter bleek, dat deze meegaat met het door de eigenaar, mr. J. W. Schutte, ge voerde verweer, dat de gemeentelijke ver ordening het afmaken der honden, wan neer deze niet binnen drie dagen worden afgehaald, imperatief voorschrijft. De Grondwet, de eigendom beschermen de, laat een dergelijke ontneming slechts toe bij wqge van onteigening of politie- rechtelijke ontneming en het laatste slechts wanneer dit in het algemeen belang is en dan nog alleen tegen schadeloosstelling. Een hond, die niets anders misdrijft dan los over de straat lopen kan niet zonder meer als schadelijk of gevaarlijk voor de gemeente worden beschouwd. Waar de gemeente-verordening niet on derscheidt tussen schadelijke of gevaarlijke en andere honden is ne kantonrechter met de verdachte van oordeel, dat de gemeente haar wetgevende bevoegdheden heeft overschreden en zich een eigendomsont neming heeft aangematigd, die haar niet toekwam. Echter heeft de verdachte zich ten on rechte beroepen op de onsplitsbaabheid der gemeenteverordening. Het „Gij zult uw hond niet laten los lopen" blijft in zijn geheel rechtsgeldig, ook al mist de in het tweede lid opgeno men clausule over het afmaken van op gepakte honden rechtsgeldigheid. Daarom acht de kantonrechter de ver dachte strafbaar wegens het overtreden van het eerste lid van de verordening en veroordeelt hem tot een geldboete van een gulden subsidiair een dag hechtenis. Door deze uitspraak is een behandeling in hoger beroep onmogelijk geworden daar dit alleen kan bij oplegging van een boete van meer dan vijf gulden. Wel -kan cassatie van dit vonnis bij de Hoge Raad worden aangevraagd. Dinsdagochtend woedde een felle brand in de villa van de familie S. aan de Van Merlenlaan 6 te Heemstede. Het rieten dak had vlam gevat, waardoor de zolderverdieping uitbrandde. Velsens Raad bijeen Duidelijke verklaringen van Katholieke Socialistische en Christelijke zïjde De Velsense raadszitting van gisteravond heeft aan het einde een enigszins drama tische wending genomen, door een verklaring van Katholieke- en P. v. d. A.-zijde, die zich fel kantte tegen de politiek der Communistische Partij Nederland en waarin van de zijde der Katholieken de mening werd uitgesproken,.'dat de communisten zich door hun instemming met de Tsjechische gebeurtenissen en door de oprichting van zogenaamde „welvaart-comités" buiten de Nedei-landse volksgemeenschap hebben geplaatst. In dit verband vermeldde de heer C. P. J. M a a s, die namens de K.V.P.- fractie sprak, de uitlating van wethouder Th. Kruisman tijdens de recente vergadering in Rex en hij verklaarde, dat de K.V.P. in Velsen haar medewerking aan benoemingen of verkiezingen van communisten in de meest uitgebreide zin zal onthouden. De voor zitter der Arbeid-fractie. de heer R. V e r b e e k, kwam eveneens mét een verklaring, waarin hij zich qua inhoud, strekking en argumentatie bij de Katholieke verklaring aansloot. De heer Verbeek zei, dat zijn partij zich, nu de C.P.N. in genoemde rede van wethouder Kruisman het „masker heeft laten vallen en verraad heeft ge pleegd" zich niet langer gebcfiden achtte aan eerder gedane toezeggingen omtrent een zekere „verdraagzaamheid" tussen de beide linkse groeperingen, zoals deze „ver draagzaamheid" tijdens de vorige raads zitting tot uiting kwam. Spreker merkte op, dat de P. v. d. A.-fractie wel democra tisch, maar niet zwakzinnig is. Ten aanzien van het met steun van de Arbeid-fractie genomen besluit in de vo rige vergadering om de communistische organisaties het medegebruik van de ge meentelijke schoollokalen te geven, meen de de heer Verbeek aandrang op B. en W. te moeten uitoefenen, om de commu nisten vooi-taan- van dit gebruik uit te sluiten. De heer H. Homburg, sprekende namens de A.Rt-fractie verenigde zich met de Katholieke verklaring en hjj sprak als zijn mening uit, dat de - P. v. d. A. drie weken geleden haar houding in Velsen niet scherp genoeg bepaald heeft; de heer A. ten Broeke (C.H.) had liever rugge spraak gehouden, voor de afgelegde verklaringen werden voorgelezen, om dat thans de zaak wat „rauw" was aangepakt, maar nu de kogel toch over de gronden. Als dit werk tot stand ge- elke te vervullen plaats van een hoog- w,.„ „1 h.t ver.™,,. H. ,eraar me, red(,nen omklede aanbeve- lingslijst moet zijn ingediend. Evenals ten aanzien van hoogleraarsbenoemingen aan de rijksuniversiteiten is een voordracht van meer dan 'één persoon wettelijk vereist. In de betreffende voordracht aan de Amster damse gemeenteraad was echter met be trekking tot elke der bedoelde hoogleraars plaatsen slechts één naam vermeld. De minister acht het niet oorbaar, dat dit is geschied, ofndat het hem bekend is, dat althans voor de leerstoelen in de weten schap der politiek, in de beginselen der economie en in de geschiedenis van de nieuwste tijd verscheidene personen in ons land aanwezig zijn, die in wetenschappe lijk opzicht ten minste de benoemde per sonen evenaren. Derhalve valt in twijfel te trekken, of hier in het belang van on derwijs en wetenschapsbeoefening de beste keuzen zijn gedaan. Althans de gemeente raad behoorde in de gelegenheid te zijn gesteld om dit door met redenen omklede aanbevelingslijsten te beoordelen. De bedoeling van artikel 71 van de Ho- geronderwijswet is dat de Kroon zich er van kan overtuige», dat bij de benoeming van hoogleraren in wetenschappelijk op zicht goede keuzen zijn gedaan. Aangezien dit ten aanzien van de genoemde leerstoe len sterk in twijfel moest worden getrok ken, kon een bekrachtiging van de drie benoemingen niet geschieden. Tuscliinski verliest proces intake prijzenbeschikking De president van 'de Haagse rechtbank heeft in kort geding uitspraak gedaan in de vordering van de maatschappij Tuschins- ki N.V. te Amsterdam togen de Staat der Nederlanden en de minister van Economi sche Zaken als gedaagden. Eiseres wenste dat de president der Haag se rechtbank uitspraak zou doen, dat de inwerkingtreding van de Prijzenbeschik king Bioscoopvoorstellingen 1948 zou wor den opgeschort tot in hoogste instantie door de gewone rechter nader zou zijn be slist of aan deze beschikking verbindende kracht kon worden toegekend. De president verklaarde de eis van Tu- seninski -niet ontvankelijk. De Prijzenbeschikking aldus de uit spraak moet als een daad van de wet gever worden beschouwd. De minister is gerechtigd om maximumprijzen te verla gen. De Staat kan niet aansprakelijk wor den gesteld voor daden van wetgeving. De eiseres werd veroordeeld in de kosten van het proces. GRIEKSE KUNST Dinsdagavond hield in Brinkmann mr. Charles Theodore Seltman. M. A„ lector aan de universiteit van Cambridge, een lezing voor het genootschap Nederland-Engeland over de waardering voor de Griekse kunst in Engeland. Ogenschijnlijk een ver gezocht onderwerp, maar toch niet zo vreemd wan neer men in rekening neemt de grote liefde, die de Engelsen koesteren voor de klassieke kunst en de vele voortbrengselen ervan, die zich in Engelse verzamelingen bevinden. De heer Seltman. die vooral expert is op het gebeid van beeldhouwkunst, wist zijn gehoor aan de hand van citaten en lantaarnplaatjes een duidelijk beeld te geven van de bewon dering die men in Groot-Brittannië voor de klassieken koestert en het tegelijk te ovér- luigen dat die bewondering alleszins gefun- deerd is. Strijdhond „Fryglan Frij" wil zelfbestuur voor Friesland Onlangs is te Leeuwarden door een aan tal Friezen uit verschillende kringen: Friese Beweging, bedrijfsleven, landbouw en cultuur de strijdhond „Fryslan Fry" opgericht, die zich ten doel stelt het voe ren van actie voor Fries zelfbestuur bin nen het Nederlandse rijk. De oprichters zijn er van overtuigd, dat gezien „de voort durend groter wordende bedreiging van het Friese leven en de strijd op leven en dood, die het Friese volk om zijn bestaan en zijn toekomst heeft te voeren, de enige mogelijkheid voor Friesland ligt in de vrijheid om zijn eigen zaken zelf te rege len en dat zelfbestuur daarvoor de enige aanvaardbare oplossing is". De bond wil een staatsrechtelijke ver houding met het Nederlandse rijk, waarin Friesland eigen belastingen heft en eigen financiën beheert, zijn inkomsten en uit gaven zelf regelt, zijn eigen overheden en ambtenaren kiest of benoemt, groter be voegdheid op het terrein van recht en rechtspraak heeft, evenals eigen rechters en eigen politie, culturele autonomie bezit, in de eerste plaats op onderwijs gebied en de eigen sociaal-economische kwesties zelf regelt. De bond ziet dit zelfbestuur zo, dat het alleen beperkt wordt door ae eisen die het rijksverband stelt en door een hartelijke samenwerking in federatieve zin met de overige delen van het Nederlandse rijk". De bond zal trachten dit doel te berei ken door: „het verlevendigen van de Fries-nationale gedachte, het voorberei den van de Friezen op de taak van zelf bestuur, het bestuderen van de economi sche, sociale en culturele mogelijkheden in Friesland, het samenbundelen van Friese krachten op elk gebied, het geven van lei ding bij het gebruik van Frieslands mate riële en culturele bezittingen ten bate van Friesland, het voeren van actie voor 'de verwezenlijking van zelfbestuur, het ple gen van overleg met de Frieslanden buiten het Nederlandse rijk ten aanzien van hun staatkundige bestemming, het onderhou den van contact met andere nationale minderheden en met federalistische be wegingen in Europa". Ex-politiemannen uit Hoofddorp veroordeeld De 62-jarige H. J. en de 32-jarige A. van der M., die tijdens de bezetting in een boer derij te Haarlemmermeer 25 ondergedoken Joden vonden en arresteerden, zijn door het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof ieder tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorinternering veroordeeld. Tegen deze verdachten, die gedurende de bezetting de functies van respectievelijk inspecteur en adjunct-inspecteur van poli tie vervulden, was vijf jaar geëist. Van hun 25 Joodse arrestanten is er geen enkele uit Duitsland teruggekeerd. De „Kamerlingh Onnes" voor het eerst thuis Een van de nieuwe schepen van de Ko ninklijke -Rotterdamse Lloyd, de „Kamer lingh Onnes", heeft voor het eerst zijn thuishaven aangedaan en tevens een zeer belangrijke lading meegebracht. Zondag middag meerde het schip aan de Lloyd- terreinen in Rotterdam. De „Kamerlingh Onnes" is een van de Liberty-schepen, welke onze regering van de Verenigde Staten overnam. Het schip werd in 1943 gebouwd bij de Oregon Ship building Corporation te Portland. Begin Maart 1947.- toen het te Jacksonville lag, werd het voor drie jaar verhuurd aan de Koninklijke Rotterdamse Lloyd met recht tot aankoop. Het ging terstond in een der buitenlijnen varen, de Java-New Yorklijn, en maakte daarvoor twee reizen. Thans ziet de Lloyd het vrachtschip, dat een draagvermogen heeft van 11.000 ton voor het eerst te Rotterdam. De „Kamerlingh Onnes" bracht een kost bare lading mee van Indonesische produc ten, geladen te Batavia, Belawan en Co lombo, namelijk tabak, nootmuscaat, pe per, copra, verschillende ertsen, copra- koeken. rotting, huiden, thee en rubber en voorts een grote hoeveelheid pakketjes, geschenken van militairen in Indonesië aan familie en vrienden in Nederland. Duitse adviseurs voor het Britse leger Engeland heeft een beroep gedaan op Duitse krijgsgevangenen met technische ervaring van winterveldtochten aan het Sövjet-Russische front om advies te geven bij de wintermanoeuvres van het Engelse leger. Aan de Engelse minister van Oorlog Shinwell is in het Lagerhuis de vraag ge steld, of dit niet een schending van het internationale recht is. Hij antwoordde, dat hij zich niet bewüst was van enige schending en zei: „In elk geval doen wij het". Volgens Shinwell moet Engeland gebruik maken van elke technische ervaring, die dienstig is voor de doelmatigheid van het leger. Voor komende training in het bin nenland acht men het wenselijk inlichtin gen te krijgen over veldtochten in uiterst koude streken. Een Labourlid bracht te berde, dat het „een laakbaar iets" is om Engelse man schappen door ex-nazi-officieren te laten opleiden. Aardschok op Java Dinsdag 12.50 uur plaatselijke tijd voelde men te Batavia zeer duidelijk een aard schok, die iets langer dan een minuut aan hield. Er zijn geen ongevallen of ver nielingen gemeld. De geringe sterkte van de trillingen wettigen het. vermoeden, dat het epicentrum op betrekkelijk grote af stand lag. Het is :/.er wel mogelijk, dat de trillingen ergens op Java schade aan gericht hebben. eenmaal .door ^e kerk was, wilde hij zich volgaarne achter de verklaring stellen met de bede, dat de Tsjechi sche omstandigheden nimmer voor ons land zouden gaan gelden. Hierbij merkte de heer Ten Broeke op, dat hij allerminst tegen de persoon der communistische raadsleden stelling nam, maar slechts tegen hun ideologie. De heer D. den Hollander (com munist) toonde zich enigszins overrompeld door de frontale aanval op zijn partij, maar zag er voor zover'het de Katho lieken betrof geen nieuws in, daar dezen nooit hun steun aan de C.P.N.-politiek hebben gegeven. De Partij van de Arbeid is, volgens de woorden van de heer Den Hollander, onder druk van rechts bezwe ken en hij vond, dat de afgelegde ver klaringen precies pasten in het raam van het Engels-Amerikaanse imperialisme. In gaande op de beschuldiging aan het adres van wethouder Kruisman, die zich- volgens de oppositie buiten de democratie heeft geplaatst met zijn voorspelling in Rex „dat onze tijd komt" (welke uitlating op de Huisvestingsproblemen sloeg) kon de com munistische woordvoerder niet inzien, dat een dergelijke zinsnede tegen de grondwet zou indruisen, omdat de communisten vol gens hem altijd al openlijk hebben doen weten, dat zij hun tijd afwachten, om de reactie het heft uit handen te nemen. Over de woorden van de heer Ten Broeke, dat „de persoon" buiten geding blijft, merkte de. spreker op, dat personen niet los te maken zijn van de idée. Tegen over de „opzegging van de medewerking van de zijde der P. v. d. A." stelde het raadslid zijn opvatting, dat de C.P.N. de arbeiders nog nooit in de steek heeft ge laten en hij voegde er aan toe, dat de P. v. d. A. het vertrouwen van deze be volkingsgroep naar zijn vaste overtuiging wel verloren heeft. Eenzelfde vaste over tuiging bleek de heer Den Hollander te koesteren over een sterke terugkeer van de communisten in de raad na de ver kiezingen. De heer Schilling (comm.) was de hekkensluiter in het debat en hij protesteerde opgewonden tegen de aan tijgingen, die er tegen zijn partijgenoten worden aangevoerd, als zouden zij geen goede Nederlanders zijn. Overigens was deze spreker blij, dat er eens open kaart werd gespeeld, hoewel hij niet blij bleek, dat de P. v. d. A. tot een definitieve breuk met de C.P.N., ook in Velsen, had be sloten. Nazi's in de Sovjetzóne De politie van Bernburg (Sovjet-zóne) heeft een ondergrondse nazi-groep van achttien leden gearresteerd, die toegaven dat zij wapenen en explosieve stoffen, als mede richtlijnen voor terroristische actie uit de Westelijke zones hadden ontvangen, aldus meldt radio-Leipzig in de Sovjetzóne van Duitsland. Radio Leipzig voegt er aan toe, dat de groep gepoogd had het hoofdkwartier van de socialistische eenheidspartij te Bernburg (Anhalt) op te blazen en later een bom aanslag pleegde in een gebouw, waar een zuiveringshof zetelde. Er -zouden revolvers, munitie, handgra naten, explosieve stoffen en acht swastika- vlaggen in beslag zijn genomen. EEN NIEUW ADRESBOEK VAN HEEMSTEDE—BENNEBROEK. Bij de uitgeverij G. Eikelenboom Zoon te Heemstede is verschenen het adresboek van de gemeente Heemstede-Bennebroek 1948. 'Het laatste adresboek van deze gemeenten verscheen ruim 5 jaren geleden, zodat een nieuw adresboek niet overbodig mag ge noemd woren. Het>» adresboek bevat van beidegemeenten: officiële mededelingen, on derwijs, kerkgenootschappen, medici, enz., benevens een alfabetische namenlijst en een stratenlijst met naamsvermelding van de be woners op nummer, terwijl er op gekleurd papier een beroepenregister is tussenge voegd. Eenzelfe uitgave van de gemeente Bloeemndakl is thans in bewerking en zal over een paar maanden verschijnen. „Johan de Witt" kwam binnen De „Johan de Witt" die in verband met het tij gisterenavond omstreeks 10 uur in de sluis werd verwacht, kwam reeds te 7 uur binnen met repatriërenden en mili tairen. De belangstelling was desondanks groot. Te acht uur verliet het schip de Noorder- sluis en werd de reis naar Amsterdam voortgezet. Nieuwe uitgavee Uitg. H. J. W. Becht, Amsterdam: Sym- phonia-reeks, een serie bijdragen tot de kennis der muziekgeschiedenis: Ludwig van Beethoven, door Wouter Paap; Maurice Ravel, door Frank Onnen; Hector Berlioz, door John Daniskas. De Boekerij te Baarn: „Eens op Java en Sumatra. Het laatste reisboek over ons Indië in zijn glorietijd, door Marv Pos. Uitg. Bigot van Rossum N.V., Amster dam: Goebbels, de man achter Hitier, door Dr. Rudolf Semmler. Uitg. A. W. Bruna Zoon, UtrechtAnt werpen: Achter "het masker, gesprekken met mannen, door Amy Groskampten Have. Uitg. W. L. J. Brusse N.V., Rotterdam: Op de rand van de Wereld, door H. E. Bates, oorspr. titel: Fair stood the wind for France, vert, door Henriëtte Coert. Maatschappij Caecilia: verslag over hon derd jaar, 1841—1941. Uitg. v/h. Van Ditmar, Amsterdam—Ant werpen: Romain Rolland, biografie door Henriëtte Roland Holst. Uitg. v/h. Van Ditmar, AmsterdamAnt werpen: Een Zeeman aan de Wal, door Eric Linklater; oorspr. titel: A sailor's holiday, vert, door Nel Bakker. Uitg. J M Meulenhoff. Amsterdam: Getal en Kosmos, Wiskunde en Wereldbeschou wing, door Dr. G. H. van Os, Deel I uit de serie Wetenschappelijk-Wijsgerige Biblio theek. De Oostenrijkse bondspresident heeft de heer H. J. G. Stifter benoemd tot honorair vice-consul van de Republiek Oostenrijk te Eindhoven voor de provincie Noord-Brabant? en tijdelijk voor de provincie Limburg. De NIWIN heeft besloten dit jaar ter gelegenheid van het regeringsjubileum van de Koningin, in samenwerking met het Ne derlandse Jeugd Rode Kruis wederom 10.000 kinderpaketten naar de overzeese gebieds delen te zenden Wegens veelvuldig voorkomende markt- diefstallen heeft de politie van Nijmegen vrouwelijk politiepersoneel aangesteld, dat de taak heeft op openbare markten een oog in het zeil te houden. Reeds zijn enige vrou wen op heterdaad betrapt bij het wegnemen van textielgoederen. Het Gooi telt nog slechts twee molens, één te Laren en een klein molentje „De Wan delaar" te Bussum. Het gemeentebestuur van Bussum heeft de eigenaar van dit curieuze molentje medegedeeld, dat het moet worden gesloopt om plaats te maken voor een weg. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Technische Hogeschool te Delft zün geslaagd: J. F. Minnee te Haarlem voor het propaedeutisch examen scheepsbouwkun dig ingenieur en P. A. Wit te Bloemendaal voor het candidaatsexamen electrotechnisch ingenieur; Tot lid van de Provinciale Staten van Noordholland is in de vacature A. J. Koeje- mans (Comm.) benoemd de heer S. J. Rut gers te Amsterdam. De tentoonstelling van werken van de kunstschilder Georg Rueter in het Frans Halsmuseum is nog te bezichtigen tot en met de Tweede Paasdag. Donderdag tassen 45 uur wordt door de Nederlandse Heide Maatschappij een partij tweejarige karpers uitgezet. De henge laarsvereniging „Tussen het Riet" heeft de vis aan 'het gemeentebestuur geschonken voor de vijver in de Hertenkamp. Palestina iri het Lagerhuis De Britse regering blijft bij haar besluit Tijdens een debat in het Engelse Lager huis over Palestina heeft Creech Jones, mi nister van Koloniën, er nog eens de nadruk up gelegd, dat Engeland 15 Mei het man daat zal beëindigen en 1 Augustus zijn troepen zal terugtrekken. Leden van de oppositie gaven uiting aan hun misnoegen, dat de regëring niet ge reageerd heeft op het Amerikaanse besluit, de verdelingspolitiek vaarwel te zeggen en beheersehap der UNO voor Palestina voor te stellen. Bevin wees er op, dat; de regering haar politiek niet heeft veranderd. Terwijl Engeland alles doet wat in zijn macht ligt om een overeenkomst tussen Arabieren en Joden te bewerkstelligen, aldus Bevin, wacht het af, totdat het weet, wat de4wer kelijke voorstellen zijn. „Terwijl wij nog manschappen 'in Pa lestina hebben en er bij betrokken zijn, nemen wij niet* dezelfde positie in als an dere leden-staten der UNO. Ik wil er de nadruk op leggen, dat wij eerst uit Pales tina weg moeten zijn, voordat een andere situatie kan intreden". Bevin verklaarde dat Engeland bereid is het mandaat over te dragen aan elke in stantie, die de UNO aanwijst. „Wij worden gelaakt, wanneer wij trachten Palestina te verlaten. Wij worden gelaakt om wat kan gebeuren, wanneer wij Palestina verlaten. Mij dunkt, hoe eerder wij het verlaten, hoe beter", besloot Bevin onder toejuichingen. Het wetsontwerp inzake Palestina werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Het zal thans door het Hogerhuis behandeld worden. Stravinsky niet naar Europa Onze correspondent te Parijs meldt ons: Naar wij zo juist van de zoon van Igor Strawinsky vernemen, heeft de gi'ote com ponist hem vanuit Amerika telegrafisch bericht, dat hij van zijn Europees tournée afziet. In deze tournée was onder meer een Strawinsky-week te Bayreuth opgenomen. Bovendien zou hij te Amsterdam en Sche- veningen in het kader van het Hollandse Festival eigen .werk komen dirigeren. Men herinnert zich dat het vorig jaar reeds de plannen in Nederland en elders voor Stra- winsky-concerten later vervielen tengevol ge van een overeenkomstige beslissing van de componist. Chinese opstand op Manus Het Australische ministerie van Over zeese gebiedsdelen heeft in een dringend telegram aan rechter Phillips, waarnemend bestuurder van Nïeuw-Guinea, om inlich tingen verzocht over een Chinese opstand op het eiland Manus, de Australische basis in de Stille Oceaan. 300 Chinezen zouden zich tot mitrailleurbenden aaneengesloten hebben en de burgerlijke autoriteiten tar ten. De Chinezen werden onlangs naar Manus gezonden om door China van de Ameri kaanse regering gekochte materialen te laden. Volgens een bericht van de te Syd ney verschijnende „Daily Telegraph" uit Port Moresby laaide de onrust Vrijdag op en heeft Phillips 20 gewapende politie mannen onder leiding van Australische of ficieren per vliegboot uit Port Moresby naar Manus gestuurd. De totale Europese bevolking van Manus bedraagt volgens het blad 15 personen. Ere-doctoraat voor mrs. H. M. Allen De senaat der universiteit van Amster dam heeft besloten het ere-doctoraat in de faculteit der .letteren en wijsbegeerte te verlenen aan mrs. H. M. Allen. Mrs. Allen verwierf grote bekendheid door de tezamen met haar in 1933 overle den echtgenoot uitgegeven brieven van Erasmus. De promotie zal geschieden op Maandag 20 September. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Oüe. 358 Vz 359^ 322 324*4 289 y2 29044 A. K. U 185 K 185 Nederlandse Ford 365 Nederlandse Kabel 313 v. Berkei's Patent 136 Scheepvaart-Unie 198 200 Holl.-Amerika Lijn 225 Deli Maatschappij 223 y2 225 H. V. A 264 270 >4 A'dam Rubber 194^2 198*4 Ned. Handel Mij.. 163^ 16544 N.-ï. Handelsbank 130 Billiton Mij. II 505 L

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6