Haarlems Dagblad De Enige Weg Forrestal vraagt uitbreiding der Amerikaanse strijdkrachten Franse, regering zit stevig te paard Rusland wenst voortzetting van viermogendhedenbestuur in Duitsland Albanië erkent cle jurisdictie ven het Internationale Gerechtshof irlij 62e Jaargang No. 18898 Bureaux: Grote Hqutstr. 93. Tel. Admin. 10724, 14825 Redactie 10600 Directeur-Hoofdredacteur 15054 Bijkantoor H.N Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur Robert Peereboom Zaterdag 27 Maart 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zoo- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal /•4,Franco per post ƒ4.50 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem htk '.ei a d dec HM' SCHIJNT dat de Duitsers een kans zuilen krijgen om er bovenop te komen. Tenminste de West-Duitsers. De drie ge allieerde zones zullen verenigd worden in Trizonië en hopelijk krijgen zij dan een eigen burgerlijk bestuur. Onder geallieerd tqezicht, natuurlijk. Met de Fransen viel eerst niet te redeneren, maar zij zijn nu, zoals men mij in Londen zei, zeer redelijk. Dit wqrd ook erkend door een Engelsman, die zich welbewust was van de moeilijkheid die altijd voor de Engelsen bestaat, als zij met de Fransen tot een accoord moeten fcqpien. Een Belgische vriend van mij, die dit ook lastig vindt, misschien omdat hij een Vlaming is, drukte zijn critiek op de Fransen uit in de onvriendelijke woorden: „Het is niet voldoende intelligent te zijn: men moet ook gezond verstand hebben." De Engelsman zei het milder: „Tegenover de Fransen," zei hij, „hebben wij een min derwaardigheidsgevoel waar het cultuur betreft en een meerwaardigheids-gevoel waar het de moraal aangaat. Vermoedelijk zijn beide gevoelens ongerechtvaardigd". 'Waarop hij verontschuldigend glimlachte. De-Duitsers zien nu wat licht schemeren. Als Trizonië werkelijkheid wordt en ver-, enigd met de Unie van het Westen „the Western Unibn" zeggen de Engelsen die pas volle werkelijkheid kan worden als niet slechts de regeringen maar de volken zelf verenigd zijn, krijgen zij een gelijke kans met de anderen. Niet meer, maar ook niet minder. Zonder eigen leger en kans op mi litaire avonturen, maar met dezelfde voor- fe« uitzichten. Ik geloof dat zij in zulke om- standigheden waardevolle mensen zullen zijn. Niet allen, maar de meesten. Dat moet gij altijd bij ieder volk denken: niet allen, maar de meesten. En ik heb al zo vaak gezegd, dat wij het Duitse volk niet moetpn vereenzelvigen met Hitier en zijn bandie ten. Er zijn vele'goede mensen onder en er zou best met hen samen te werken zijn, als men hen eenmaal in aanraking bracht met werkelijke democratie inplaats van met bezettingslegers. Dat heb ik ook al eerder gezégd, maar men moet' de dingen vaak herhalen in de krant. En ik kan het beroep nooit vergeten, dat Lex Althoff op mij ge daan heeft. Hij was een jonge Haarlemmer en hij begon zijn journalistieke loopbaan aan dit blad. Jarenlang werkte hij hier, met toenemend succes. Ia 1932 ging hij naar Amsterdam als redacteur aan Het Volk; spoedig daarop werd hij lid van de S.DA.P. Hij maakte promotie en ónderscherdde zich endien door litteraire arbeid, die de aan- ïioéj dacht trok. Na de Duitse inval, toen Rost van Tonningen de Arbeiderspers bemach tigde, trad hij af en schaarde zich bij Het verzet. Daarin deed hij veel en moedig Verk. Maar reeds in 1942 werden hij en janderen verraden en gevangen gezet. Na een jaar gevangenschap veroordeelden de Duitsers hém ter dood; veertien dagen later (dat was in de zomer van 1943) werd hij geëxecuteerd. En kort daarop kreeg ik door toedoen van zijrf broer een boodschap, die ihij voor twee vrienden in Amsterdam en voor mij had opgeschreven in zijn laatste levensdagen. Hij deed een beroep op ons, omdat hij zeide te ver,faffuwgq, dat.wii vol doende idealist waren gebleven1 om hem te verstaan. De kern van zijn boodschap was, geen wraak op de Duitsers moest wor den genomen en dat de opbouw .van Europa eigenlijk in Berlijn zou moeten beginnen. Kort tevoren had ik in het kamp in Gestel de lugubere nacht van de eerste executie van gijzelaars meegemaakt. Tot de slacht offers behoorde- de jonge Rotterdamse ad vocaat Baelde. Toen hij door de Duitsers uit zijn bed gehaald was om geëxecuteerd te worden en zij hem wegvoerden' wendde hij zich in de deur nog eenmaal om én sprak tot zijn ontzette kamergenoten*: „Ik voel geen haat meer." Er was, zeiden zij; verwondering in zijn blik geweest, als.of hij ineens helderder zag. Weet u, het is een ongeluk der mensen rt wij de daden van staten en hun tijde lijke regeerders met de volken plegen, te vereenzelvigen. Het is "een ander ongeluk dat wij bij onderhandelingen standpunten tegenover elkaar plegen te stellen inplaats van te beginnen met een goede sfeer te scheppen. Dat is geen verstandig beleid. Als men een overeenkomst wil treffen en anderen voor zijn inzicht- winnen', moet men beginnen met hun vertrouwen te ver werven. Dat bereikt men niet door eigen argumenten en eisen'voorop' te stellen, want die lokken alleen tegenovergestelde argu menten en eisen uit. Men heeft zich dan aan weerszijden vastgelegd, kan moeilijk terug en een eindeloos dispuut vangt aan. Neep: als men overeenkomst en belangstel ling voor eigen inzicht wil bereiken is het eerste nodige zich in de toestand, de moei lijkheden en de wensen yan de wederpartij te verplaatsen en te tonen dat men die be grijpt. Dat wekt vertrouwen. Het zal toe nemen als men zich toeschietelijk toont..En meer dap dat. Genereus. Edelmoedig.... een woord dat in onze taal erg nobel en braaf klinkt, maar dat toch een- begrip weergeeft, dat ge&nszins menselijk 'onuit voerbaar is. Zoals m vele persoonlijke levens is bewezen. Ik geloof dat Lex Althoff, een man aan wie ik niet zonder .ontroering terug kan denken en ook Baelde, wiens laatste "woor den tot zijn kamergenoten ons zo diep trof fen, veel dichter bij de waarheid waren dan al degenen, d\e sinds 1945 vergeefs pogen het Duitse Vraagstuk op te lossen en tevens de 'velen, die met hun beleid instemmen omdat zij door rancune beïnvloed worden. Het is waar dat het Duitse volk, door zich gedwee aan Hitier en zijn bende te onder werpen en er in het algemeen mee in te stemmen, hopend dat hét voordeel zou be halen, een zware schuld op zich heeft ge laden. Maar het is even waar dat de Wes telijke volken, die zo ontzettend onder de w.andaden der Duitse machtswaan geleden hebben, geen andere kans hebben om eer^. toekomst samen met de Duitsers op te bou wen dan door.... grootmóedig te zijn en te vergeven. Niet door zich op de borst te slaan en te zeggen: kijk nu eens hoe braaf wij wel zijn, maar eenvoudigweg, als iets dat vanzelf spreekt. Ook niet om er voor deel uit te halen, maar omdat het de waar heid is ep de enige weg, waarlangs men Vertrouwen kan verwerven en het verdie nen. Al is dit een Christelijke gedachte, daarom is zij niet onvervulbaar. Wat Lex Althoff en Baelde ^voelden en zeiden, we tend dat zij binnen weinige uren door de Duitsers gedood zouden worden, is voor anderen, nu. zeker mogelijk. De oplossing van het Duitse vraagstuk is voor allen 'Amerikanen, Engelsen, Fransen. Belgen. I Nederlanders alleen denkbaar als wij ons groter tonen dan wij tot dusver ge weest zijn. R. P. Amerikaanse ministers pleiten voor overzeese bases en meer onderzeeboten Forrestal, de Amerikaanse minister van Defensie, heeft het Congres ver zocht om een 'aanvullingscrediet van 3 milliard dollar ter verhoging van' de militaire begroting. Forrestal wil het aantal officieren en cnanschappen van de geregelde strijd krachten tot een totaal van 1.335.000 man verhogen. Om dit getal te bereiken vroeg hij de Senaatscommissie voor de militaire dienst om goedkeuring tot het oproepen van een onmiddellijke lichting van jongemannen van 19 tot en met 25 jaar. Hij voegde er aan toe, dat vermoedelijk slechts 220.000 van de lichting gebruikt zouden worden. Volgens Forrestal dreigt wederom een grote despotische macht de vrijheid in Europa uit-te bannen. „Desóndanks is de stand niet in het voordeel van de Sovjet- Unie of de oorlog. Amex-ika en de vrede hebben nog een voorsprong, en indien wij., onmiddellijk en doelbewust handelen, zul len wij en dè vrede deze voorsprong jaren lang behouden", aldus Forrestal. Forrestal verzocht de commissie een spe ciale zitting te beleggen om van generaal Omar Bradley, chef van de legerstaf, ge- heime bijzonderheden te vernemen „over de- sterkte en de ontwikkeling van de ge wapende macht van andere landen". Stuart Symington, de Amerikaanse mi nister van Luchtvaart, heeft voor, de Ame rikaanse Senaatscommissie voor de gewa pende diensten verklaard, dat het huidige gevechtsvliegtuigtype Superfort B-29 door een nieuwe tanktechniek „in beperkte operaties van punten als Alaska en Labra dor kan starten, elk gedeelte vó*i de Sovjet- Unie kan bombardeVen en terug kan keren naar Amerikaanse bases zoals de Philip- pijnen, Alaska of Labrador". Hij voegde er aan toe: „dit is echter van geen doorslag gevend belang en het is daarom noodzake lijk bases te verkrijgen, die dichter bij de vijand liggen dan de zojuist genoemde". Bases over zeè. Kenneth Royal, minister van het Leger, deelde de commissie mëè: „In geval van oorlog zou geen deel van het Centraal Eura- ziatische land op doelmatige wijze mét een, strategisch bombardement bereikt kunnen worden van bases op of. bij het Noord-Ame rikaanse continent of op de Philippijnen uit. Zelfs van enig eiland in de Atlantische Oceaan of van Japan of Alaska uit zou een herhaald en intensief strategisch bombar dement slechts gedeelten v§n Centraal Eurazië kunnen bestrijken. Hieruit volgt, dat aanvalsbases met toestemming van dé betrokken landen op het vasteland, overzee moeten liggen,veel dichter bij de vijand dan ons eigén land. Het is van betekenis, dat deze bases dus liggen op plaatsen, die door zee van Amerika gescheiden zijn, hoe wel zij misschien over land bereikt kunnen worden door een grote legermacht van wel ke vijand ook." Onder zee. Sullivan, de Amerikaanse minister van Marine, heeft bij de Senaatscommissie voor de gewapende diensten aangedrongen op versterking van de vloot. Hij herinnerde er aan, dat de Sovjet-Unie een tiental nieuwe Duitse onderzeeboten had gekregen, waar van vier van het nieuwste type. De Sovjet- Russen controleren thans vier grote Duitse scheepswerven en beschikken over teke ningen en modellen van de.nieuwste types onderzeeboten. Volgens Sullivan hebben de Sovjet-Rusgen op hét ogenblik meer dan 250 onderzeeboten in dienst en kunnen zij op korte termijn 'een groot aantal onderzee boten bouwen die verre superieur z'ijn aan de door de Duitsers gebruikte. Volgens SU1- livan zijn „vreemde" onderzeeboten onder de Amerikaanse kust waargenomen..Sulli van zeide, dat met het thans in dienst zijnde personeel de Amerikaanse vloot niet meer dan 277 gevechtsschepen kan beman nen en 488 hulpvaartuigen. Er worden plannen uitgewerkt voor de bouw van een vliegdekschip van tachtigduizend ton. Stagnatie treinverkeer Treinen van Haarlem naar Amsterdam rijden over Uitgeest Er wordt reeds enige tijd gewerkt" aan verbetering van een kleine spoorbrug bij Halfweg. Tijdens dit werk is een manke ment ontdekt, waardoor het wenselijk werd geacht die brug niet te ge bruiken. Daaróm rijden thans dc treinen van Haarlem naar Amsterdam over Uit geest. De treinen van Amsterdam naar Haarlem, die dit bruggetje niet behoeven te gebruiken, gaan over het gewone baan vak. Dit geeft natuurlijk enige vertraging. Dc reis Haarlem-Amsterdam over Uitgeest duurt eon kwartier langer. Het aantal trei nen wordt evenwel niet verminderd, alleen •de treinen die van Uitgeest over Haarlem naar Amsterdam" moeten rijden, rijden slechts tot Haarlem. NIET TIEN, MAAR DRIE MAANDEN GEëlST TEGEN SCHOLIER. In de zaak tegen de Heemsleedse scholier, die Dopderdag voor de Haarlemse recht bank terecht heeft gestaan wegens mishan deling. waardoor een student een oog moet missen, is door de officier «m justitie niet tien maanden, zoals gemeld, is, maar drie maanden gevangenisstraf geëist. Lesvliegtuig neergestort nabij Katwijk Twee slachtoffers Donderdagmiddag om drie uur is op het strand bij Katwijk een Auster-lesvliegtuig, dat was opgestegen van het vliegveld Val kenburg bij Leiden, neergestort en in brand gevlogen. De 24-jarige sergeant-vlieger E. E. Klerks uit Den Haag is waarschijnlijk op slag gedood. De tweede inzittende, de 23-jarige soldaat G. H. Bakker uit Zaan dam, is vermoedelijk even 'voor het toestel neerstortte, uit <ie machine gesptongen. Hij kreeg echter brandende benzine over het lichaam. Met zeer ernstige brandwonden werd hij naar een ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar hij 's avonds is over leden. Het toestel schijnt even voor het onge luk een duintop geraakt te hebben. De Katwijkse brandweer was enkele ogenblik ken later aanwezig en bluste het vuur met schuimblus-appgraten en zand. De sergeant-vlieger Klerks, was in En geland opgeleid en eerst veertien dageb op het vliegveld Valkenburg gedetacheerd, Hij was, evenals de soldaat Bakker, ongehuwd. Europa's eenheid zou een Labour-monopolie moeten zijn (Van onze Londense .correspondent). Het besluit' van het internationale co mité van socialistische partijen, om een zelfstandige campagne voor een „Verenigd F.uropa" te 'voei'en en als inzet daarvan in April een congres te Parijs te houden, treeft kennelijk ten doel het Haagse Con gres, dat in Mei zal plaats hebben, het gras voor de voeten weg te maaien. De Franse socialisten hadden er eigen lijk g^en bezwa^j tegen naar'Den Haag te gaan, omdat ze menen, dat het socialisti sche standpunt daar ook drent te worden toegelicht. Maar de Britten bleverf er bij, dat Den Haag niet „representatief" is voor de democratie. Churchill is voor hen de boeman én ze weigeren zich onder diens leiding te scharen. Binnenlandse politieke overwegingen geven hier blijkbaar de doorslag. De Fransen hadden het concurrerende' congres te Parijs ook voor niet socialisti- sche'progressieve groepen willen open stel len, maar daarvan .wilden de Britten niets weten. Het wordt dus een partij-congres. Nu mén korte metten heeft gemaakt met1 de sociaal-democratische partijen in Oost- Europh, die een aanhangwagen der com munisten zijn geworden, willen de socia listen blijkbaar een contra-offensitff tegen de Stalinisten beginnen. De idee van „planning" beschouwen zij als een in we zen "socialistisch principe en dat zal waar- schijnlijk het- uitgangspunt vqj-mejn voor hun propaganda. Zij willen kennelijk apart staan om aan hun optreden meer relief te geven, en indruk te maken op de door het communisme gebrologèerde massa's. In middels werken socialistische en conserva tieve Lagerhuisleden samen bij hun actie voor de gedachte aan een Unie, die uit gaat van een samensmelting der onderde len. Ook zullen er waarschijnlijk, vooraan staande Labourmensen naar Den Haag ko men. De leiding, die Labour opeist voor de Unie-idee. heeft zich tot nu toe allerminst op duidelijke wijze gemanifesteerd. Het woord is aan Als wij geen samenhang berei ken zullen wi) allen afzonderlijk hangen Regering bestudeert het plan-Burgerveen In de memorie van Antwoord '<>ver de Verkeersbegroting heeft minister Vos medegedeeld, dat de door dr. Ples- man aangevoerde argumenten vqp^ de aanleg van een centrale luchthaven bij Burgerveen thans worden bestudeerd. Mocht blijken, dat wijziging in het door de regering ingenomen standpunt nodig is, dan zal de minister de Staten- Generaal hierover tijdig inlichten. Ten aanzien van een vliegveld bij Rotter dam zegt de minister, dat van twee centrale luchthavens op dit ogenblik geen sprake kan zijn. Wegens de onzekerheid over de wijze waarop het luchtvaartverkeer zich verder zal ontwikkelen acht de regering bet echter gewenst, dat de mogelijkheid tot ontwikkeling van een tweede grote lucht haven wor/it opengehouden. LEGERCONTRÖLE OP AMERIKAANSE UITVOER De Amerikaanse minister van Handel, Averell Harriman, heeft meegedeeld, dat sinds 1 Maart leger en vloot het recht heb ben om een verbod uitte vaardigen van verschepingen naar de Sovjet-Unie en haar sa'tellieten, wanneer de zendingen „zouden kunnen bijdragen tot hun oorlogspoten- tiëel". ACHT DODEN BIJ VLIEGTUIG ONGELUK. Acht doden werden gisteren gevonden nabij het wrak van een C-47 transportvlieg tuig dat Zondag in de met sneeuw bedekte bergen nabij Woodland in de staat Washing ton was neergestort. Er was een reddings ploeg naar het wrak getrokktyi, nadat twee overlevenden Woodland hadden bereikt en om hulp hadden gevraagd. Nederlandse militairen, die hup. verlof op het sprookjes-eiland Bali dootbrengen, slaan proviand in de vorm van pinda's in, bij een schone Balinese Communistische knokploegen „waarschuwen" tegen overmatig optimisme Een Hollands hoekje op de hoofdstedelijke tentoonstelling „Amstelflora", waar het molentje het oog een rustpunt geeft te midden van een zee van schoongekleurde bloemen. (Van onze correspondent te Parijs) Iemand, die als noviet de laatste zittin gen van de Franse Kamer, juist vóór deze op reces ging, bij had gewoond, zou zeker tot de -conclusie zijn gekomen, dat de tegenwoordige regering aan een zijden draadje hing. Een orkaan.van scheldwoor den joeg over de eerbiedwaardige hoofden der Franse excellenties en enige voor- en tegenstanders van het Kabinet lieten zich zelfs tot een handgemeen verleiden. Het was geen bemoedigende aanblik. Doch niettemin was er voor Schuman en zijn collega's nauwelijks reden' zich overmatig te verontrusten. Sommige waarnemers waren zelfs van oordeel, dat de premier nimmer zo stevig in het zadel heeft gezeten als thans. Het politieke voortbestaan van Schu- man's kabinet, dat wel eens een regering van zakenlieden is. genoemd, wordt ge- conditiopneerd door het succes van Schu- man's grootscheepse economische plan, waaraan de liberale minister van Finan ciën, René Mayer, zijn naam heeft ver bonden. Het is thans zeker nog te vroeg om dat succes te kunnen constateren, doch de perspectieven dient men onmiskenbaar gunstig te noemen. In verschillende, sectoren is de produc tie tot boven het vooroorlogse peil geste gen en de actuele steenkoolpositie van ouds de Achilleshiel der Franse economie is "zelfs zo, dat men binnenkort dit product van de distributie kan bevrijden. Men verkeert thans nog, dat rs duidelijk, in de eerste saneringsfase van. het economische leven. Eerst wanneer er énige overvloed aan verschillende pro ducten heersen zal, mag men verwachten, dat, ten gevolge van de concurrentie, de prijzen zullen zakken. Van een daling zal derhalve eerst sprake kunnen zijn. nadat de vier maanden, die Mayer als 'termijn heeft gevraagd, zullen zijn verstreken. Doch onmiskenbaar is men thans op de goede weg. Optimisme,- maar nfet te \jpel Van die weg zou de regering niettemin nog afgedrongen kunnen worden door haar politieke tegenstanders: gaullisten en com munisten. Wat die eerste aangaat, kan men de toekomst met enig optimisme tegemoet .zien, aangezien er de laatste weken heel wat tegenstellingen tusseg RPF en de Derde Macht uit de weg schij nen te zijn geruimd of bijgevijld. In h^J parlement hebben de officieuse woord voerders van de generaah Schuman zelfs öl eens aan een meerderheid geholpen en hem aldus zijn voortbestaan gered. Eri de jongste redevoering van de Gaulle te Compiègne was aanzienlijk meer gèmatigd dan vele voordien vreesden. Er resten dan de communisten. Over hét stakingsoffensïef, dat sedert maanden voor volgende weken aangekondigd werd. spreekt men weinig meer: wat overigens niet betekent, dat die actie definitief af gelast zou zijn. Als waarschuwing teeen een overmatis ontimisme zou hier de com munistische obstructie kunnen cróMpn die een eroot aantal óobHeke ver^^ertneen de laatste daeen tot een waar slagveld her schiep: knokploegen met messen en revol vers gewapend, hebben zich in de strijd geworpen, er zijn tientallen gewonden ge vallen en politieke tegenstanders, waar onder ministers, hebben meermalen het woord niet kunnen voerqp Het* is opval lend, "dat deze heftige politieke strijd zich vooral in het Zuiden des lands heeft ont ketend en men kan .dan ook de vraag stel len, of er mogelijk verband bestaat tussen deze Franse communistische activiteit en de felle verkiezingscampagne, die zich aan gene zijde van de Alpen thans voltrekt Noord-Italië en Zitid-Frankrljk staan beide bekend als communistische vuurhaarden en in alle veldtochtplapnen, die van de zijde van de Kominform de 'laatste tijd bekend zijn geworden, werd een gemeen schappelijke actie van die beide gebieden uit geprojecteerd. Verrassingen uit die hoek zijn dus, geenszins'uitgesloten. Doch het lijkt overdreven van een werkelijke bedreiging te gewagen. De Franse regering is thans aanmerkelijk heter voorbereid en toegerust dan vorig jaar *en wanneer de communisten, van - hun zijde, al weinig aanhang verloren mogen hebben,,dan is het niettemin duidelijk, dat de'massa van Thorez' volgelingen heel. wat strijdlust, heeft ingeboet. Frankrijk bevindt zich .nog in de duisternis van een 'tunnel. Doch in de verte is een lichtpunt te herkennen. Mits „Potsdam" wordt uitgevoerd De Sovjet-Unie wenst voortzetting v^n de vierzijdige controle op Duitsland en in functie blijven van de bestuursraad voor het uitvoeren van de besluiten van de com ferentie Van Potsdam, aldus heeft luit. generaal C. S. Loekjantschenko, chefstaf van het Sovjet-Russisch militair bestuur in Duitsland. Donderdagavond verklaard in een communiqué, dat door het onder Sovjet-Russische .toezicht werkende Duitse Nieuwsbufeau A.D.N. is verspreid. De verklaring van. Loekjantschenko is de eerste officiële uitspraak van Sovjet- Russische zijde over de bedreigde voort- Marecliaussée schoot op vluchtende wielrenner Onder de gemeente Grathem hield marechaussee een bestelwagen aan en ge laste de chauffeur een in de verte verdwij nende wielrenner te achtervolgen. Met te- gezin» voldeed de chauffeur aan dit bevel. Toen de wielrenner was ingehaald, loste de marechaussee enkele waarschuwingsscho ten.» De wielrenner ging nogmaals aan de haal, docli onder de gemeente Thorn haalde de marechaussée hem andermaal in, doch de wielrenner maakte van het passeren van een, vrachtauto gebruik om-een hernieuwde ont snappingspoging te wagen. Van korte af stand schoot de marechaussee twee of drie maal op de vluchteling en trof hem in de rug. Zwaar gewond werd de wielrenner, de Maastrichtenaar Jean Schweitzer, die in het bezit van honderd eieren bleek te zijn. naar het ziekenhuis te Roermond overgebracht. Zijn toestand was gisteren redelijk wel De, partijen vonden eèn compromis het Hof verwierp Albanees protest Het Internationale Gerechtshof heeft Donderdagmiddag in het Haagse Vredé%- paleis uitspraak gedaan in de door -Alba nië gestelde procedurekwestie inzake het geschil1 in de zaak Kór foe. Met vijftien stemmen tegen .een heeft het hof Albanië's bezwaar .tegen de wijze waarop Groot-Brittannië de zaak bij het Hof aanhangig heeft gemaakt verworpen en bepaald; dat de behandeling van het werkelijke geschil ,zal aanvangen op ,15 Juni ,1948. Op die datum zal de 'Albanese regering in staat gesteld wórden haar zaak te ver dedigen. Op 2 Augustus volgt dan de re pliek van de Britse regering en op 20 Sep tember de dupliek van Albanië. -Onmiddellijk nadat president Guerrero Complot tegen Michael Amerikaanse regering neemt maatregelen Volgen§ een correspontent van de „Daily Mirror" te Washington wordt het leven van ex-koning Michael van Roemenië,be dreigd. In hotel Shoreham te Washington, waar hij verblijft, zou zijn lijfwacht tot 15 leden van de geheime dienst en de politie uitgebreid zijn. Michael zou niet meer in het hótel mogen blijven, waar congresleden, regeringsfunctionarissen en leden vande Sovjet-Russische missie verblijf houden, doch tijdelijk „naar een geheime plaats, die vtiliger is dan Washington" worden ge bracht. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft medegedeeld dat het, na het ontvangen van ..berichten over ge ruchten" omtrent een complot om ex- koning Michael te vermoorden, maatrege len neemt om hem te beschermen. de uitspraak van het Hof had békend ge maakt, legden de Albanese gezant Kahre- nitn Ylli en de Britse agent Beckett een verklaring af. waarin zij het Hof tèr ken nis brachten, dat beide partijen die mid dag om twaalf uur overeenkomstig de aanbeveling van de Veiligheidsraad een overeenkomst getekend hadden om hun geschil aan Hof voor te leggen. Beckett deelde mede, dat dc Albanese regering -drie dagen geleden zich tot het ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen had gericht en dat daarna het compromis tot stand was gekomen. Hij legde er de nadruk op. dat op dat ogenblik beide partijen geheel onbekend «waren met de beslissing .vafi- het Hof. Bij de behan deling van de zaak heeft Sir Hartley Shawcross, zoals destijds gemeld, een der gelijk voorstel tot een compromis gedaan. Beckett verklaarde na de uitspraak aan een verslaggever van het ANP, dat hij verheugd was, dat met uitzondering van de voor deze zaak aan het Hof toegevoeg de Albanese rechter Daxner alle leden van het Hof 'met inbegrip van de Russische rechter hun goedkeuring aan de verwer ping .van het Albanese bezwaar om de 73ak op <feze wijze te behandelen hebben (TPhecht Xn'a's aan ^nvJpt.Ru«lan(1 Aan George Zaroebrn. de Sovjet-Russi sche ambassadeur te Londen, zijn Franse, Britse en Amerikfianse nota's overhandigd, waarin de Sovjet-Russische bezwaren, in gebracht tegen de Londense conferentie van vorige maand, worden weersproken. Zij stellen" de Sovjet-Unie verantwoor delijk voor het vastlopen van de vierzijdige controle op Duitsland. zetting van het vier mogendheden bestuur over Duitsland. In de verklaring jvordt gezegd: „Voor zover de bestuursraad de bedoelingen van de besluiten van Potstfafn op de snelste \Vijze in practijk kan brengen, zullen de Sovjet-Russische vertegenwoordigers de bestuursraad en zijn organen "op alle ma nieren ondersteunen. Cijfers aanhalend om te bewijzen, dat men sedert medio 1947 practisch tot geen overeenkomst is gekomen in de bestuurs raad zegt Loekjantschenko. -dat de raad steeds meer een debatingclub is geworden, irfiJlaats van een wetgevend en Ontvoerend lichaam. De Westelijke geallieerden stelt Ti ij hiervoor verantwoordelijk. Clay wacht op opklaring. Generaal Lucius Clay, Amerikaans mi litair bevelhebber in Duitsland, heeft -te Frankfort verklaard, dat hij in het geheel geen vrees koestert, „dat de bom zal bar sten" tengevolge van de jongste spanning te Berlijn lussen Ooit en West. Hij was van oordeel, dat men te veel ophef maakt van het feit. dat de Sovjet-Russische'be velhebber de, bijeenkomst van de geallieer de bestuursraad heeft verlaten. „Wij allen, die verantwoordelijk zijn voor de gang van zaken in Duitsland, moe ten afwachten, totdat de toestand op klaart", aldus Clay. Clay verklaarde geen' antwoord van de Sovjet-Unie te hebben» ontvangen op de vraag van de Westelijke mogendheden, of dit optreden van de Sovjet-Unie defini tief is. Op een vraag over de .vooruitzichten op een Duitse regering zeide Clay: „Naar myn mening is de tijd daarvoor nog niet aangebroken doch wel dichterbij dan toen men er me laatst naar vroeg". George Marshall, de Amerikaanse mi nister van 'Buitenlandse Zaken, heeft de' Sovjet-Unie heden gewaarschuwd, dat de Amerikaanse bezettingsautoriteiten niet het voornemen hebben zich uit Berlijn te laten verdringen. Wie zag deze aanrijding? Op Zaterdag 13 Maart had op de Rijks straatweg bij de Jan Gijzenbrug omstreeks twee uur 's middags een aanrijding plaats tussen een militaire vrachtauto en een wielrijder, die werd gewond. Eventuele getuigen worden verzocht zich bij de Verkeerspolitie te mefden. HET WEER MET PASEN: Vrij zorfnig.mej een schrale Oostenwind De weersvooruitzichten voor de Paasda gen zijn vrij gunstig. H,et weer, zal in het algemeen zonnig zijn. met de mogelijkheid van wat hogere bewolking op Tweede Paas dag. Aangezien de drukverschillen boven Zuid-West-Europa wat toenemen, is vooral overdag een vrij krachtige en 'tamelijk schrale Oostelijke wind te verwachten Er zullen vrij grote temperatuurverschillen tussen de nanacht en de middag optreden. Weerbericht- DROOG. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. in De Bilt. géldig van Zater dagavond tot Zondagavond Droog en overdag zonnig, maar enigs zins schraal weer met matige af en toe vrij krachtige wind uit Oostelijke rich. •ingen Weinis verandorlns in tempe- 38 Maart- 6-25 uur onder 19.06 uur Zon op Maan op Zon" op Maan op 3.55 uur onder 29 Maart: 6.23 uur, ondej 19.08 uur 0.16 uur, onder 8.07 uur 30 Maart: 6.21 uur. onder 19.10 upr 1.14 uur. opder 8.36. uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1