V\eer strand voor dagbezoekers ;n goedkoper logiesgelegenheid Chevrolet - Buick De zetel van DINSDAG 30 MAART 1948 HAARLEMS DAGBLAD 3 racil00K DE BADPLAATSEN IS NODIG: -V oeg ■ijd S'Rapport over herstel 0s,: der badplaatsen iterwJ Het vraagstuk van het herstel der bad de S laatse.n is door de Rijksdienst voor het iationalc Plan aan een beschouwing onder- ide'^orpen' Tha^s een rapport daarover sb erde; rordt in dit rapport gezegd, gericht zijn i. Ca p het scheppen van het juiste kader voor vi |e functie welke een badplaats als recrea- jc-centrum bezit of in de toekomst krijgen an en voorts op het verschaffen van een n«ev edelitke bestaansi"ogelükheid en een be- >t bi oorlijk woonoord voor de permanente be joeg olkinff- derc De functie van de badplaats wordt be- ieng ordeeld naar de omvang van het daghe li oek en dat van het vacantie-bezoek en de aanstelling van dit laatste naar de in- omensklasse en de wijze van logies. Re- ?nin8 houdende met de te verwachten van anwas der bezoekers, dient er volgens het dan jpport meer strand voor dagbezoek be- J ihikbaar te worden gemaakt. Het dagbezoek is massaal en verdrijft de ustzoekende vacantiegangers. Scheiding essen het deel der badplaats dat is inge- -jl p eld op het dag- en het goedkoopste va- •^tantiebezoek en het deel met het meer uxueuze vacantiebezoek is noodzakelijk. Vrijwel al het strand van Zandvoort tot en net Egmond en van Hoek van Holland tot [oordwijk zal omstreeks 1970 aan de kust meten worden ontsloten voor dagbezoek. pssen Zandvoort en Noordwijk. De ont- ikkeling van Wijk aan Zee. Castricum, p gmond, Katwijk en Oostvoorne tot plaat- 1 en met massaal bezoek eist bijzondere oorzienlngen. Er moet in 1970 op gerekend inde- erschenen. De wederopbouw moet, zo T rorden, dat de gehele bevolking buiten het litteland financieel in staat zal zijn ge bot leid gemiddeld één week met vacantie te koiT: Omtrent de vorm der logiesgelegenheid egt het rapport, dat het moderne hotel t Cfl. een vacantieverblijf is. maar de plaats van .jjy raaruit men zijn liefhebberijen en spor- i jj eve genoegens zoekt. Enerzijds vraagt jen minder luxe dan vroeger, anderzijds J3aj eeft men een groter deel van zijn vacantie r udget buiten het hotel uit. jj' „Bedrijfshoreca" stelde een onderzoek in prol aar de op economische gronden meest enselijke grootte van hötelbedrijven. Zij oncludeerde, dat het noodzakelijk is ter ;rw;fespoediging van het herstel der Noordzee- j adplaatsen de oude ondernemers zoveel en logelïjk bij de wederopbouw te betrekken. uni^ it houdt in, dat ook in de toekomst het ,ciig Ieine bedrijf (familie-bedrijf) regel zal zje jn met als minimum grootte 25 a 30 bed' mi-en. „Bedrijfshoreca" zou het niettemin amg «juichen, indien kapitaalkrachtige onder- door afkoop van hevbouwplich- wa n, zouden overgaan tot het stichten van ótelbedrijven van middelmatige grootte s w mgeveer 150 bedden). Dit is de uit be- n rijfseconomisch oogpunt meest wenselijke nvang. m Voor goedkope logiesgelegenheid zullen elie ovoudig ingerichte hotels, waar een deel er werkzaamheden door de gasten geza- eite lenlijk: wordt verricht en kamphuizen ;bbi loeten worden gebouwd. Voor de ar- adersgezinnen moeten voorzieningen wor- en getroffen in de vorm van vacantiehui- geg n, niet-commerciële ondernemingen, waar chtt e gasten volledige verzorging wordt ge- iaaioden tegen zeer lage prijs. Goedkoper logies ''Dg in (je toekomst zal de vraag naar logies gelegenheid in de eerste klasse hótels rela- ™5ief m omvang afnemen. In 1955 zal het mogelijk zijn de badplaat- De versterking der Haarlemse Politie De Haarlemse politie zal, zoals wij reeds Mededeelden, in verband met de tijdsom- fro1 andigheden, uitgebreid worden met rijwilligers. Er zullen 400 vrijwilligers opgesteld worden. Hoewel de officiële proeping nog moet verschijnen, hebben :hetch reeds verschillende vrijwilligers aan- h£ Emeld. Alleen gezagsgetrouwe mannen ïle: orden aangenomen. Inlichtingen worden Verstrekt op het hoofdbureau aan de Nas- hf julaan. De rangen bij de vrijwilligers zijn etzelfde als bij de gewone politie; ook forden.'als de mannen dienst doen, dezelf- hu e bezoldigingen uitbetaald. DISTRIBUTIENIEUWS [Woensdag bestaat er gelegenheid tot het Ophalen van distributiekaarten te: Haarlem: restant H. I Bloemendaal: G en H. J Heemstede: J. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 27 Maart 1948 [GEHUWD: 27 Mrt. L. A. Rempt en N. enken: A. Knol en C. Kenselaar. I BEVALLEN van een zoan: 24 Mrt. A, S. i 't HoenderdaalBuné; 25 Mrt, T. Hollen- rgPaap: 26 Mrt. M. DijsPlanting; A. J. uijtvan Zomeren; 27 Mrt, A. E. Koper- tergBakker. .BEVALLEN van een dochter: 25 Mrt, C. de aaffvan den Aakster; C. M. Janssen pierings, 2 d.; J. M. de LoozeSteding; 26 Irt, J. van Gulikvan Ling; G. Busselman [•Huisjes; A. J. VisDijkstra; M. A. Opdam [van Maris; 27 Mrt, H. E. Broodde Vos; SchmidtVerbeek; W. J. BorstTanis. [OVERLEDEN: 24 Mrt. A. C. H. J. Gehe- 1 d., Kamperlaan; R. A. M. de Heer Hoots, 67 j.. Zomerluststraat; 25 Mrt, L. C. terghoef. 30 j.. Kamperlaan; A. D. van Bot- 'nburg, 17 j„ Lange Veerstraat; J. Brouwer, r j.. Teijlerplein; W. Bron, 67 j., Rozen- heiriëelstraat; 26 Mrt, A. G. M. Simonetti ieushuis. 49 j., St. v. d. Wielenstraat; W. F. Ichenk, 84 j., Gasthuisvest; J. Heijdenrijk, 56 ifft, Schoterbosplein. Taxi f Bel 2 3 0G9 DAG EN" NACKT I ^\geiida voor Haarlem DINSDAG 30 MAART Luxorr „Lost in a harem", alle leeft., 2.00, 115, 7.00 en 9.15 uur. City: „Mrs. Minniver", j.. 2.00. 4.15, 6.45 en 9 15 uur. Spaarne: tos Californië", 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. ans Hals: „Grof geschut", alle leeft., 2.30. en 9.15 uur. Rembrandt: „Wonderman". 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palaec: ladin in Bagdad", alle leeft.. 2 00. 4.15, 7.00 i 9.15 uur. WOENSDAG 31 MAART téiioscosen: Middatf- en avondvoorstellingep. sen van een welverzorgd winkelcentrum te voorzien. Arcade-bouw heeft het voordeel, dat men ook bij regenachtig weer „droog" kan winkelen. Het rapport bespreekt tenslotte de bouw der badinrichtingen. Het begrip „luxe strandbad" is verouderd. De badinrichtin gen der toekomst zullen eenvoudig en doel matig moeten zijn en dit brengt mee, dat deze van zodanige omvang zullen worden, dat zij karakteristiek-architectonische ele menten van het strand zullen vormen, einde der wederopbouw-periode, zal in hotels en pensions vraag zijn naar c.a. 125.000 bedden. Zeker een derde van de nieuwe goedkope logiesgelegenheid zal uit vacantiehuizen moeten bestaan. In de drukst bezochte kustgebieden zal de uit breiding zelfs voor ongeveer de helft door dit type verblijven moeten zijn gevormd. ■Het complex der badplaats-archüectuur is over het algemeen weinig bevredigend. Nu 'de oorlogsstorm veel "reeft weggevaagd. Louis Saalborn viert zijn toneeljubileum niet Over enkele dagen om precies te zijn op 2 April is het veertig jaar geleden dat Louis Alexander Saalborn zijn eerste rol op het toneel vervulde. Hij zal dit jubi leum niet vieren. Doch deze kunstenaar onderhoudt met de stad Haarlem zulke oude en goede betrekkingen, dat op deze plaats een betuiging van hulde niet' mag ontbreken. Zijn vader, Alexander Lvowitsj Saal born, gehuwd met de destijdes zeer beken de actrice Jeanne de Groot, was onder de grote Louis Bouwmeester gedurende enkele jaren regisseur bij het Haarlems Toneel. En deze zomer heeft de zoon voor de tweede maal de leiding van een openlucht spel, waarin hij ditmaal in dubbele zin zijn picturale lusten kan uitvieren. Ik herinner mij nog levendig zijn geestdrift, tijdens de repetities in de Stadsdoelen twee jaar ge leden, Voor de onnabootsbare kwaliteiten van dit natuurlijke openluchttheater. Louis Saalborn, geboren te Rotterdam in 1891, heeft met vrucht een opleiding ge noten aan de Rijksacademie voor Beelden de Kunsten. Zijn.talent is niet alleen geble ken op exposities van eigen schilderwer ken, maar ook uit de vele costuumteke- ningen en décorontwerpen die in dikwijls onderschatte mate hebben bijgedragen tot het welslagen van theatervoorstellingen. Op zeventienjarige leeftijd trad hij voor de eerste keer voor het voetlicht als komiek in een operette, doch al spoedig kreeg hij een engagement aangeboden door Willem lRoyaards, wiens eerste regisseur en plaats vervanger hij werd en van wiens opvat tingen hij de vruchtbare sporen in zijn werk heeft voortgeplant. Aan zijn indruk wekkend répertoire zal op de nationale feestdag worden toegevoegd het treurspel „Egmond" van Goethe, met de volledige muziek van Beethoven. Negentien jaar ge leden sp«eide hij reeds de titelrol in dit stuk. De première zou toen plaats hebben in het Paleis voor Volksvlijt, dat echter de voorgaande avond tot de grond toe af brandde, zodat de voorstelling op het Leidseplein moest worden gegeven. Nu speelt Saalborn de rol van Alva. Na het terugtreden van Royaards kreeg Saalborn, later tezamen met Dirk Verbeek, de leiding van de N.V. Het Nederlands Toneel. Van 1934 tot de instelling van de Kultuurkamer, onzaliger nagedachtenis, had hij samen met Maurits Parser een eigen gezelschap. flians maakt hij deel uit van de artis tieke leiding van het Amsterdamse Toneel gezelschap. Zijn sterk persoonlijk ge kleurde speeltrant heeft veel bewonderaars. Ik zou graag ten besluite van dit feest artikel twee anecdotes aan de vergetelheid willen ontrukken, die zijn reputatie niet zullen schaden en te aardig zijn om hier onvermeld te laten. Zo vertelt men dat Saalborn eens in de provincie, tijdens een opvoering, van een treurspel van Vondel, zijn tekst kwyt was en toen zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken maar een monoloog uit een ander treurspel in laste. Niemand heeft het gemerkt. En een toneelmeester vertrouwde mij in een on bewaakt ogenblik toe dat hij Saalborn veel liever mocht dan Van Dalsum, „omdat met eerstgenoemde in de titelrol de Gijsbrecht twintig minuten eerder is afgelopen." Diezelfde Saalborn is het geweest, die het Nederlandse publiek in 1925 Shakespeares „Storm" heeft leren kennen en nu nog als hartewens koestert diens „King Lear" "voor het voetlicht te brengen. DAVID KONING. Militaire leen en pacht voor Europese Unie? Volgens een correspondent van Reuter te Washington wordt door functionaris sen te Washington een herleving van de leen- en pachtovereenkomst voor militaire goederen aan Engeland en andere leden van- de West-Europese Unie besproken. Ook grote Amerikaanse bladen wijden hieraan vele hoofdartikelen. Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, weigerde de vorige week hierop commentaar te leveren. Hij zeide alleen, dat Frankrijk reeds sinds lang om militaire uitrusting had verzocht. Een militaire leen- en pachtovereenkomst wordt in Washington beschouwd, zo vervolgt Reu ters correspondent, als het volgende sta dium van de „Truman-leer" tot beteuge ling der Sovjet-expansie. Van officiële zijde heeft men ondanks het feit, dat de kwestie door de pers druk besproken wordt, geen enkele toespeling gemaakt op een militaire leen- en pacht overeenkomst. Indien een dergelijk pro gram aan het Congres zou worden voor gelegd voordat het dienstplichtprogram grotendeels was afgehandeld, zou men in de verleiding kunnen komen om het eerste program als substituut voor het laatste voor te stellen. Vooral de militaire hulp aan Frankrijk heeft de aandacht van, de pers. daar het Franse leger, dat ongeveer 650.000 man telt, een ernstig tekort aan uitrusting en voorraden heeft. Functiona rissen van de Franse ambassade te Wash ington achten bespreking van een der gelijk program voorbarig, daar de West- Europese landen eerst gelegenheid moeten hebben om hun militair bondgenootschap te consolideren. Volgens een volkomen onbevestigd be richt zou het Amerikaanse ministerie van Defensie een plan koesteren om de RAF uit te breiden met nieuwe Amerikaanse vliegtuigen, zodat zij het machtigste defen sieve en offensieve wapen in Europa zou worden. CURIOSA Amstel-kampioenschap Maandag heb ik meegedaan aan het kampioenschap van de Amstel. Niet in een der achttien achten, die over het kronke lende watervlak van Ouderkerk naar de Hogesluis (8 km) ijlden, maar op de wal. Op de evenzeer kronkelende weg langs het water, om de titel: Head of the dyke. De achtriemsgieken waren met tussen pozen van vijftien seconden gestart. Wij, in de auto's, startten om de paar seconden, toen de roeiers reeds allen weggezwoegd waren. Ik weet niet hoe talrijk wij precies wapen, maar het is zeker dat het kampioen schap op de dijk heel wat meer deelnemers had getrokken dan dat op het water. Bovendien onderscheidde het zich van het riem-geplons door een veel oneffener baan en door de belemmeringen, die een dui zendtal fietsers veroorzaakten. Overigens ontstond, evenals bij de roeiers, het grote streven om voorgangers in te halen en hen achter zich te laten. Onze race was spannender dan die der roeiers. Er werd vaker bij gepasseerd- Ik heb meer „op mijn rem gereden" geduren de deze race van 25 minuten (de beste tijd van de roeiers was 26 min. 58 sec.) dan anders in een hele maand. Met slechts drie „harde" op mijn gaspedaal heb ik een D.K.W. (Das Kleine Wunder) in grootse stijl achter mij gelaten. In baantempo heb ik een Chevrolet mijn achterlicht laten zien en in korte spurt een Studebaker ver slagen. Het scheen mij toe dat de Stude baker achteruit reed, maar die indruk krijg ik altijd van dat auto-type. De geest in onze ploeg was voortreffelijk en wij kwamen volkomen fris aan. De hydraulische retfi was gelijk gebleven op alle vier de wielen, de inzet op de pedalen bleef krachtig en toen wij de finish nader den, na de Berlage-brug, bleek nog de snelste spurt van de baan in ons te zitten. Alles samenvattend: een goede race. Het spijt mij alleen dat ik u geen uitslag kan melden. Men had in ons geval de tijd opnemers vergeten en alleen aan de roeiers gedacht. Misschien is het wel goed zo: nu denken wij allemaal dat wij het kampioen schap van de Amsteldijk hebben gewonnen en Head of the dyke zijn. Bij de finish lag Das Kleine Wunder zeker tien lengten op onze ploeg achter. Evenals verscheidene andere ploegen reden wij voor Het Spaarne. Dr. A. A. J. H. Marres (Nereus) zei mij dat hij ook goed gereden had en evenmin als wij iets van de roeiers had gezien. Toen ging hij helpen orn hun tijden te berekenen. Met logarith- men, zei hij. Het was allemaal een beetje ingewikkeld, maar wij hadden genoten van prachtig rij- en roei-weer, met een lichte wind mee. Net wat wij nodig hadden. Een mooie sport-middag. H. R. Reparaties en Service AMSTERI). RIJT. MIJ.: OFF. DEALER Hef tekort van het Gasthuis Meer dan een ton lager dan aanvankelijk geraamd was In ons artikel over het St. Elisabeths Gasthuis te Haarlem wezen wij er op, dat het tekort voor 1948 geraamd is op 369.000. Ons wordt evenwel medegedeeld dat de regenten er alsnog in geslaagd zijn het geraamde tekort voor dit jaar met 100.000 te verlagen en dus terug te bren gen tot 269.000. Dit is een gevolg van de met 1 Januari jl. ingevoerde verhoging van de tarieven voor de verpleging. Het col lege van B. en W. heeft deze wijziging nog niet aan de raad bekend gemaakt. Bovendien hebben wij er reeds in het bedoelde artikel op gewezen dat van de Frijsbeheersing opnieuw een tariefverho ging mag worden ingevoerd met ingang van 1 April. Daaruit is zoals een na dere berekening heeft aangetoond nog ongeveer 45.000 voor 1948 te verwachten. Ook daarmee wordt het geraamde tekort dan nog verminderd. Catherine Bramwell Booth sprak in Haarlem In het kerkgebouw van de vereniging van Vrijzinnig Hervormden aan de Jacobstraat werd Zaterdagavond een model-samenkomst van het Leger des Heils gehouden, waar o.m. het woord werd gevoerd door Catherine Bramwell Booth, internationaal secreta resse van het leger en kleindochter van William Booth, de stichter van het leger. Commissioner Booth vertelde van de bij zonder hartelijke ontvangst, die haar hier ten deel was gevallen en deed daarna een vurig beroep op de Heilsoldaten, de christe lijke liefde als het hoofdbestanddeel van hun levenshouding te willen zien. De commissioner werd op deze samen komst bijgestaan door commandant Charles Durham en zijn vrouw, alsmede door hoofd kwartier-, divisie- en keekschoolofficicren. Een muziekkorps en een zangkoor ver leenden hun medewerking. Karige vrij-afregeling voor rijksambtenaren In kringen der Rijksambtenaren heerst ontstemming over het feit. dat eerst op het laatste moment bekend werd gemaakt, dat de Zaterdag voor Pasen niet gewerkt zou worden. Een briefschrijver betoogt, dat men zijn plannen voor de feestdagen in kannen en kruiken had, zodat veranderingen daarin niet meer waren aan te brengen. In feite betekent deze vrije ochtend verloren tijd, die bovendien nog ingehaald moet worden. Gemeente pakte het anders aan. Bij informatie ten Stadhuize bleek ons, dat de gemeente Haarlem het met de ziens wijze van deze ambtenaar eens was en zij heeft dan ook het Rijk in deze regeling niet gevolgd. Wie vrij wilde nemen, kon dit in de vorm van een ..snipperdag" ten laste van zijn vacantie doen, doch het was geen ver plichting. Ook geeft de gemeente haar ambtenaren op de middag van de Bevrijdingsdag vrijaf, de rijksambtenaren mogen dan een „uurtje eerder naar huis". „Indien de overheid van mening is dat die dag niet belangrijk genoeg is om werkver zuim te rechtvaardigen, laat men er dan in het geheel niets van maken en spaar de ambtenaren voor dergelijke kinderachtig heden", merkt onze briefschrijver op. FILMSF.NSATIE IN IERSEKE. Woensdag 31 Maart zullen de Ameri kaanse filmsterren Elianor Parker, Adolf Menjou, Bette Davis en Lou Castello een be zoek aan Ierseke brengen. Zij zijn op doorreis naar Duitsland, waar zij zullen optreden in de Engelse-Amerikaanse zóne. Woensdagavond zal de filmhelden in Ierseke een souper wor den aangeboden Donderdagochtend zullen de sterren de oesterpercelen bezoeken. Het bestuur van het Concertgebouw „De Vereniging" te Nijmegen heeft gewei gerd de zaal te verhuren aan de C. P. N. die een propaganda-vergadeanjj wilde houden. Bloembollencultuur Hillegom bestrijdt het Haarlemse voorstel De afdeling Hillegom heeft aan de leden der Alg. Vereniging voor Bloembollencul tuur een circulaire gezonden ter bestrij ding van het voorstel Haarlem, om terug te komen op het besluit de zetel der orga nisatie, die thans te Haarlem is, naar Hil legom over te brengen. De bewering van Haarlem dat naast de beschikbare 600.000 nog 900.000 a 1.200.000 zou nodig zijn voor deze verplaatsing wordt bestreden. Hillegom wiist verder op de weinige me dewerking die de vereniging tot nu toe van het Haarlemse gemeentebestuur heeft on dervonden. Als nu zo wordt gezegd het besluit tot verhuizing zou worden in getrokken is nog minder te verwachten. Drukke Paasdagen Wij hadden ons het weer moeilijk nog idealer kunnen wensen, zeiden de Zand- voorters op de avond van Tweede Paas dag. En het wil heel wat zeggen, wanneer een Zandvoorler dit vertelt. Slechts zelden zal men op Paasdagen, die zó vroeg in het jaar vallen, op zulk ideaal weer kunnen rekenen. Was eerste Paasdag de wind nog wat schraal, Tweede Paasdag had men een temperatuur als in de vroege ochtend van een warme zomerdag. Duizenden trok ken dan ook naar strand, zee en duinen, waar al vroeg een gezellige drukte heerste. Kinderen stoeiden reeds op blote benen in zee, waren aan 't pootjebaden, maar hielden dit niet lang vol, omdat het zee water nog niet van bepaald zomerse tem peratuur was. Maar op het strand lag men lang uitgestrekt, te koesteren in de warme voorjaarszon, en de badstoelen waren zo goed als alle bezet, evenals de reeds weer verschenen consumptie-tenten, waar men zich verdrong om een plaatsje machtig te worden. De vrolijke tonen van het strand- orkest klonken weer als van ouds en het geheel wekte de indruk van een zomer dag. Ook in het dorp zelf werden goede zaken gemaakt. Lange files voor de win kels van consumptie-ijs, en overbevolkte terrassen zowel aan de Boulevards als in het dorp. Trams en treinen moesten rijden met extra diensten, maar voerden ordelijk en geregeld de tallozen weer huiswaarts, al puilden af en toe de „schapenhokken" uit. Officieuze „Bollenzondagr" Tussen het nog wat groenachtig geel der narcissen en het paars der crocussen plekten hier en daar enkele kleuriger vlakken hyacinten en vroege tulpen, maar toch niet in zodanige mate dat reeds van een „Bollenzondag" kon worden gesproken. Eerste Paasdag echter passeerde al een opmerkelijk groot aantal, voornamelijk buitenlandse, auto's door de Bollenstreek. Maar Maandag heeft men een voorproefje gehad van wat de komende, „echte" Bollenzondagen waarschijnlijk zullen brengen. Gezien het rijverbod op Zondag, zal hoogstwaarschijnlijk een goed deel van de drukte naar de Zaterdag worden ver legd. Reeds 's morgens vroeg bevolkten drom men wielrijders de wegen, maar wat later op de dag kwamen de auto-stoeten op zetten. Tal van motorrijders, met of zonder engel, luxueuse sleeën uit binnen- en buitenland zowel als aftandse, zwaar zuch tende vehikels, bestelwagens en vracht auto's rolden in schier onafgebroken file door de dorpen van de Bollenstreek. De politie zag zich dan ook genoodzaakt, spe ciale maatregelen te treffen voor de rege ling van het verkeer. Dc tram De N.Z.H. kreeg op de lijn Amsterdam- Zandvoort een zomerse drukte te verwer ken, waartoe drie extra tramstellen wer den ingelegd. Tussen Haarlem eh Zand voort werd in de middaguren en in de vooravond een tien-minutendienst ge reden, in de avonduren op het gehele tra ject een kwartierdienst. Het gehele bussenpark werd in beweging gebracht om de uitgaanders richting Noordwijk,'Bloemendaal en Overveen op te vangen. HaarlemLeiden was wel druk, maar extra n^terieel behoefde niet te worden ingezet. Ongewenste Paasvuren Eist. Een felle *>rand heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag een der grote opslag loodsen van de veilingsvereniging „Over- betuwe" te Eist in as gelegd. Zeventigdui zend fruitkisten gingen in vlammen op. De brandweren uit Eist, geassisteerd door de bedrijfsbrandweer van de N.V. Taminiau en later versterkt met brandweermate riaal en manschappen uit Arnhem en Nij megen, was de gehele nacht met 20 stralen in de weer, om de door de felle Oosten wind aangewakkerde vuurzee in de aan alle zijden open loods, te bestrijden. Een in de nabijheid gelegen loods waar in 400.000 liter wijn lag opgeslagen, liep ernstig gevaar, doch de brandweer slaagde er in het vuur te localiseren. Utrecht. De binnenstad van Utrecht werd op eerste Paasdag in opschudding gebracht door een uitslaande brand in het kleding magazijn Peek en Cloppenburg aan de Oude Gracht. Onheilspellend sloegen de vlammen uit de dakramen van het ge bouw. De brandweer die met veel mate riaal uitrukte wist het vuur tot de boven ste verdieping te beperken. Het bluswater droop door alle verdiepingen heen tot in de winkel- en étalageruimten. Met' man en macht wist men de goederen naar buiten te brengen. Hoewel de oorzaak niet met zekerheid kon worden vastgesteld, zoekt men deze in kortsluiting van de op het dak aange brachte reclameverlichting. Bos en heide. Duizenden bezoekers hebben tijdens de Paasdagen genoten van het natuurschoon, dat de Veluwe in zo rijke mate biedt. Jam mer is het echter, dat er nog zovelen zijn, die achteloos een brandende lucifer of een smeulend sigarettenpeukje in de heide gooien. Op Eerste Paasdag moest de Ve- luwse bosbrandweer niet minder dan tien maal uitrukken. Het begon met een kleine heidebrand onder Kootwijk en daarna kon men vrijwel aan het werk blijven tot de duisternis viel. Bij Woeste Hoeve, Beek bergen, Ede, Otterloo, Barneveld, in het Harskamperbos, in de Dennenhorst te Lun- teren en nabij Hulshorst braken branden uit. Zelfs binnen de afrastering van het kroondomein, voor het publiek verboden terrein, woedde het vuur, waardoor te Hasselo een bijzonder fraai stukje natuur schoon, waar H. M. de Koningin vaak vertoefde om er te schilderen, verloren ging. Dank zij het snelle en krachtige in grijpen van de bosbrandweer konden de branden overal tot een oppervlakte van enkéle hectaren worden beperkt, hoewel in sommige gevallen toch voor een waar de van enige duizenden guldens aan op gaand hout verloren ging. Amsterdam In de avonduren van Tweede Paasdag is het café-cabaret „Alcazar" aan het Thor- beckeplein te Amsterdam door een korte maar hevige brand voor het grootste ge deelte in de as gelegd. Toogdajr „De Jonge Kerk" BINNENLAND Op tweede Paasdag werd te Utrecht voor het eerst na de oorlog weer een na tionale padvindersdag gehouden uitgaande van het Leger des Heils. In de ochtenduren waren er wijdingsbijeenkomsten en des mid dags demonstraties en wedstrijden. De deelnemers werden toegesproken door dc Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, dc heer M. A. Rcinalda en de bur gemeester mr. dr G. A. W. ter Pelkwijk. Op 16 December sloeg op de Maas bij Borgharen een roeibootje met drie vissers om. Het stoffelijk overschot van een hun ner werd een dag later opgehaald. Maandag zijn op een kilometer afstand van de plaats van het ongeval de lijken der beide anderen opgehaald. Te Wagcningen is op 67-jarige leeftijd overleden prof. A. te Wcckel. hooglceraar in de bosexploitatie, de boshuishoudkundc en de Indische bosgeschiedenis aan de Land bouwhogeschool. In de Academie voor Beeldende Kuns ten te Den Haag is de tentoonstelling: „Van Nederlandse fantasie tot Nederlands fabri kaat" geopend. Er zijn inzendingen geëxposeerd op een prijsvraag, uitgeschre ven door „Nederlands Fabrikaat". Met ingang van 1 April is ds. J. C. Koningsberger eervol ontheven van zijn functie als hoöfd-legerpredikant. Tot zijn opvolger is benoemd ds. S. van der Line. Tot plaatsvervangend hoofdlegerpredikant is benoemd ds. A. H. Hellemans. Het hoofdbestuur van de E.V.C. heeft de minister van Sociale Zaken verzocht ook dit jaar een algemene vergunning te ver lenen voor het aan werknemers doen uit keren van 2 pet. van het jaarloon als vacan- tietoeslag. Het bestuur van dc stichting „Onder wijs aan Gerepatreerden" deelt mede; dat de overbruggings-HBS-en te Amsterdam, Haar lem, Leiden. Utrecht en Den Haag ook na 1 Augustus zij het in beperkte mate. gehand haafd blijven. Alle overige overbruggings- HBS-en worden opgeheven. De overbrug- gings-lagere scholen worden alle in dit jaar opgeheven. In voorbereiding is een algemene maat regel van bestuur tot wijziging van het tramwegrcglement, waarin onder meer be paald wordt dat in intercommunale tramwa gens jeugdige personen hun zitplaatsen moe ten afstaan aan ouderen of invaliden. Het N.V.V. heeft zich gewend tot de ministers van Sociale Zaken en van Finan ciën met het verzoek op 1 April enige waar debonnen voor het consumentencrediet gel dig te verklaren, nu verwacht mag worden dat op die datum een aanwijzing van nieuwe textielpunten zal geschieden. De Postcheque en Girodienst heeft als 500.000ste rekeninghouder ingeschreven het Botenfonds van de Delftse Studenten-roei vereniging Lnga. Het nummer van het fonds is echter niet 500.000 doch 5050. Op 5 April vertrekt een Nederlandse delegatie naar Moskou voor het voeren van handelsbesprekingen met de Sovjet-Unie. HAARLEM EN OMGEVING Een jeugdgroep, onder regie van Bon Jansen, voerde 2e Paasdag in het H K. Ver enigingsgebouw te Bennebroek ten bate van Katholiek thuisfront op „Het spookverhaal". De voorzitter van het Thuisfront, de heer R. Lamboo, deelde mede. dat alleen voor de correspondentie met de jongens overzee per jaar f500 nodig is. Een herhaling van dit spel heeft plaats op 3 April, eveneens in hst R.K. Verenigingsgebouw. Tweede Paasdae waren 2300 leden van Onder auspiciën van de Harddraverij- Z I '-<» B<-nn,broek u-orden op S Apr,! in „Oud Berg en Dal boksdemonstraties ge- Transportarbeiders vierden feest De Centrale Bond van Transportarbeiders heeft Zaterdag in het Concertgebouw een feestavond gegeven. Na een inleidend woord van de heer G. Fabels volgde het optreden van enige artisten, die met succes muziek en zang ten gehore brachten. In de pauze heeft de heer A. Mars. namens Hoofd- er Afdelingsbestuur tien leden, die vijf en twin tig jaar lid van de bond waren, gehuldigd. De jubilarissen ontvingen een oorkonde en een zilveren insigne. Na het tweede gedeel te van het optreden van het gezelschap volgde tot twee uur een gezellig bal. PAASOPENLUCHTDIENST. Talrijke belangstellenden schaarden zich in de vroege oohtend van de Eerste Paas- in de rij van hen, die gedurende de Openluchtpaasdienst op de Grote Markt die door de samenwerkende Haarlemse kerk genootschappen werd georganiseerd, de 3- en andere lof- en dankliederen mede zongen. Predikanten van verschillende richtingen leidden de onderdelen van de dienst. De eer ste zonnestralen, het historische décor der omringende gebouwen en het spel van de stadsbeiaardier werkten er toe mede. deze openbare verkondiging van het Paasevan gelie tot een indrukwekkend getuigenis te maken van de strijdende kerk. SCHEEPVAART K.H.L. Merwede 26 Maart op thuisreis te Pernambuco. K.N.S.M. Belos 27 Maart te Rotterdam van Gandia. Cottica 27 Maart te Amster dam van Plymouth. Danea 25 Maart te Ma laga van Messina naar Gibraltar. Euterpe 27 Maart te Amsterdam van Lissabon. Hy dra 26 Maart Lizard gepasseerd van Trini dad naar Antwerpen. Ilos 26 Maart van Malaga naar Barcelona. Karei 27 Maart Brunsbuttel gepasseerd van Gdynia naar Amsterdam. Odysseus 26 Maart van Algiers naar Tunis. Orestes 26 Maart te Alexan- drië van Rotterdam naar Jaffa. Roelf 26 Maart te Bordeaux van Pasajes naar La Pallice. Rossum 23 Maart te Aruba van Ciudad Trujillo naar Curacao. Sarpedon 26 Maart van Paramaribo naar Trinidad. Sai- maa 25 Maart van Gandia naar Hoek van Holland. Trajanus 25 Maart van Lipari naar Valencia*. H. West Afrika lijnen. Norden 26 Maart Finisterre gepasseerd van Casablanca naar Le Havre. Stad Leiden 26 Maart ver trokken van Port Gentil naar Pointe Noire. Nederland. Bengkalis 26 Maart van Dur ban naar Lorenzo Marques. Borneo 26 Maart te Singapore naar Pangkal Penang van Port Swettenham Lombok 23. Maart te Portland naar Los Angeles. Mapia*26 Maart Aalborg. Joh. van Oldenbarnevelt 25 Maart te Port Said naar Suez. „De Jonge Kerk" de jongerenorganisatie van de Nederlands Hervormde Kerk naar de hoofdstad gekomen om deel te ne men aan de jaarlijkse toogdag, welke voor de tweede maal na de oorlog in Amsterdam werd gehouden. Om tien uur stonden alle deelnemers aan getreden voor het Koninklijk PaleiB op de Dam. waar een aantal geestelijke liederen ten gehore werd gebracht. Vervolgens split sten de deelnemers zich in drie groepen en bezochten kerkdiensten, welke werden ge- houden in de Nieuwe Kerk, de Oude Kerk er. de Westerkerk. Na afloop van de dien sten trokken de jongeren voorafgegaan door de Amsterdamse Postharmonie naar de Apollohal. Ds. H. A. Visser uit Amsterdam, voorzitter van De Jonge Kerk, hield een toespraak met als titel: „Een blik achteruit en voor uit". Voorts werd het speciaal door R. Oostra voor De Jonge Kerk geschreven spel: „Gaat uit in de wereld" onder regie van J. Dixson gespeeld. Molotof in Berlijn? Reuter meldt uit Berlijn, dat aldaar ge ruchten de ronde doen, dat Molotof in de stad is aangekomen. Bevestiging hiervan heeft men nog niet kunnen krijgen, aldus Reuter. TOP NAEFF GEHULDIGD Het PEN-centrum heeft Zaterdagmiddag zijn bestuurslid Top Naeff, ter gelegenheid van haar 70ste verjaardag, in het Interna tionaal Cultureel Centrum in de hoofdstad een receptie aangeboden, waar talrijke auteurs, toneelspelers, vrienden en bewon deraars de schrijfster kwamen complimen teren. Mr. H. J. Schölvinck, vertegenwoor diger van minister Gielen, vertolkte in zijn toespraak de hulde, bewondering en dank van de regering voor de waardevolle bijdragen, waarmee de schrijfster de Nederlandse lite ratuur in de loop der jaren verrijkt heeft. Victor E van Vriesland, voorzitter van het PEN-centrum. sprak zijn collega bestuurslid in hartelijke bewoordingen toe en bood haar namens het Centrum het erelidmaatschap aan. Wielrijden Zege voor Lakeman in de Ronde van Halfweg Onder grote belangstelling hield de jubi lerende H S,C. „De Bataaf" in de Houtrak- polder „De Ronde van Halfweg". Vele wie- Ierprominenten (Schulte, Middelkamp, Seven en Lambrichts ontbraken echter> ver schenen aan de start in deze eerste officiële wielerwedstrijd van dit seizoen in Noordhol land. Drie en twintig maal snelden de profs en onafhankelijken over het 4 k.m. lange parcours, dat door de scherpe bochten en de grinderige Zuiderweg hoge eisen stelde aan renners en banden. Reeds na 10 k.m. was de beslissende slag geleverd. Een kopgroep van 10 renners, waaronder Lakeman, Arie Vooren en dc Haarlemmer Cor de Best. nam een voorsprong van 55 sec. op een aarzelend vol gend peloton. Voortdurend liep de kopgroep uit, waardoor de de course een eentonig ver loop dreigde te nemen. Enkele, kilometers voor het einde demarreerde Lakeman. Hij demarreerde fel. maar Arie Vooren en Cor Bakker konden het verhoogde tempo volgen. Gerard van Beek trachtte de weglopers nog in te halen, maar hij kon, evenals Cor de Best en Chr. Smits, de vluchtelingen niet meer in lopen. Op 200 meter voor de finish zetten Lakeman en Vooren de beslissende eindspurt in. Met zichtbaar verschil zegevierde Lake man. De uitslag luidde: 1. Lakeman. 92 km. in 2 uur 26 min. 12 sec 2. Vooren, Beverwijk (op banddikte*: 3. Bakker, Zaandam; 4 G. van Beek. Oostzaan; 5. De Best. Haarlem: 6 H. Smits. Amsterdam: 7. G. Peters. Haarlem: 8. G. Loos. Amsterdam; 9 H. de Hoog. Amster dam; 10. B Schellingerhoudt. Zaandam- De amateurs*en nieuwelingen, die 15 den (60 k.m.) - - - geven. Het kampioensclfta! van EL B. C. is op Tweede Paasdag des avonds op hartelijke wijze in het R K. Verenigingsgebouw gehul digd. De spelers werden in een nieuw costuum gestoken en hen ter ere werd een speciaal huldigingslied gezongen, waarbij elke speler een beurt kreeg. De voorzitter van de Supportersvereniging huldigde op zijn beurt de trainer Rentenaar en ten over vloede kregen alle spelers 'n vulpotlood cn de trainer een briefopener. De toneelafdeling H.B.C. voerde op verdienstelijke wijze enige kluchten op en het klokje van gehoorzaam heid had al lang geslagen toen de feest vreugde beëindigd werd. De man. die er een beroep van maakte, rijwielen te huren en deze daarna te ver kopen is door de politie te Delft aangehou den en naar Haarlem op transport gesteld. De aangehoudene was een 37-jarige mon teur uit Den Haag. Vermoedelijk met gebruikmaking van een loper is ingebroken in een woning aan de Midden laan. Enige gouden en zilveren sieraden werden ontvreemd uit een afge sloten schrijfbureau, dat met een scherp voorwerp was opengebroken. Uit de buffet lade is een portemonnaie met enig geld ge stolen. Als verdacht van diefstal van een rij wiel heeft de recherche aangehouden de 48-jarigè fabrieksarbeider J. W, N. Ds. F. E. Hoekstra te Sassenhcim heeft bedankt voor het beroep naar de Geref. Kerk te Apeldoorn. dammer Janbroers werd winnaar in de tijd van 1 uur 41 min. en 28 séc. Tweede cn derde werden Petri en Schotman, evereens uit Am sterdam. De Haarlemmer Kiekens en de Zwanenburger Schouten werden resp. vijfde en negende. Een uitzonderlijk fraaie prestatie leverde de 17-jarige Zwanenburger W. Snijders. Hij werd n.l. winnaar bij de nieuwelingen door gelijk met de amateur-winnaar Janbroers over de eindstreep te snellen. Athletiek Bosloop voor dames bracht 60 deelneemsters aan de start Als sluiting van de wintertraining hield GITA een veldloop voor dames in de prach tige omgeving van „Kraantje Lek". Zestig dames bonden de strijd aan in de verschillende klassen. Een prestatie op zich zelf was, dat alle deelneemsters het parcours uit liepen. Zij kwamen in het bezit van een diploma. De voorzitster mevrouw R. Her mans—de Goede reikte de prijzen en diplo ma's uit. Na een spannende race eindigde J. v. Gog iets voor T. Bakker en T. Voorting als nummer één in de klasse A. 1. Janny van Gog 2.42.2; 2. Tinv Bakker 2 44 9; 3 Truus Voorting 2.45.8; 4. Toos Kla ver: 5. Ria de Vos; 6. Rie Mulder. In de B-klasse was er ook spanning tot de laatste meters: 1. Dury Taams 1.44; 2. Lijda Jeswiet 1.44.1; 3. Ans v d. Velde 1.48; 4. Nel ten Wolde; 5. Miep Pielersen; 6. Henny Steegstra. De handbalnfdeling GITA speelde in Zand voort vriendschappelijk tegen de kampioen van de le klasse afd. Haarlem gelijk (5—5). Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. eglopers nog i Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij... moesten rijden betwistten N.-I. Handelsbank elkaar in een levendige strijd. De Amster- j Billiton M\j. II Slotkoers 25 Maart 360 330 Yz 294 »/2 187% 355 315»£ 140 199Vfe 227 231 Vi 275 205 167 134 52i Openings koersen 35914 329 295)4 188% 139 198)4 234)4 276 y2 2071/2 «4 '4

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3