Haarlems Dagblad Wapens voor West-Europa? „Marshall-hulp is een stimulans, maar geen zitkussen" Marshall-landen reppenzich Berl Sovjet-jager ramt een Brits vliegtuig 62e Jaargang No. 18905 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Dinsdag 6 ïpril 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zón- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bU de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting (e Haarlem 'ln -vE SPANNING tussen Oost en West J heeft tot een toespitsing der verhou den in Berlijn geleid, die gisteren een igenblik van sensatie teweeggebracht. De lotsing boven het vliegveld Gatow in de jritse sector van de stad, tussen een ver- ;eersvliegtuig met veertien inzittenden en cn Russische militaire jager, bemand door Ie piloot en een tweede man, had 'tenge- „Ige, dat beide toestellen vielen en alle azittenden omkwamen. Het Britse ver- leersvliegtuig ging in vlammen op. Uit ie berichten blijkt, dat de botsing ver- orzaakt is door roekeloos vliegen van de lus, die het blijkbaar nodig vond „stunts" vertonen boven de Engelse sector en jjn kleine toestel steil onder de grote Tiking optrok, toen die jijfst een bocht nging om te landen. Van de aldus ge aaide Viking werd een vleugel afgerukt n de ramp volgde. Deze gebeurtenis heeft een niet geringe jpschudding veroorzaakt, zich ten eerste litend in aankondigingen van de Britse, imerikaanse en Franse bevelhebbers in juitsland, dat zij voortaan hun verkeers- llegtuigen door jagers zouden laten es- orteren. Men kwam daar op terug nadat naarschalk Sokolofsky zijn leedwezen lad betuigd en verzekerd dat het nooit e bedoeling was geweest Britse vlieg- uigen te hinderen. Intussen waren ook «lenigheden ontstaan over het plaatsen militaire bewaking bij de vliegtuig wrakken. En in Londen verklaarde een W/oordvoerder van het departement van luitenlandse Zaken gisterenavond nog, lat men het incident als zeer ernstig be schouwde. Minister Bevin was toen in contact met de Britse opperbevel- er, generaal Sir Brian Robertson, en begaf zich later naar de Russische ir om in een persoonlijk onderhoud maarschalk Sokolofsky volledige op- leldering te vragen. De Russische maar- chalk zond hem een gewapendi escorte gemoet, dat hem bij de Potsdam-brug 'haalde. Vanmorgen is blijkbaar de situatie aan- jerkelijlc opgeklaard. De plaatsvervan- lende militaire gouverneurs schijnen het sok eens te zullen worden over het houden een conferentie, waarin men het ver- tussen de Westelijke zönes en de stad ierlij n 1 bespreken. De uitingen van spanning en geprikkeld- eid in Berlijn maken intussen een slechte ndruk in de wereld. Zij zijn begonnen net het Russische verbod van personen- >er uit de Britse zone door de Russi- zöne naar Berlijn, waarop de moge- ijkheid is geopperd dat de Russen de' Westelijke geallieerden uit Berlijn weg ouden willen treiteren. Hetgeen weer tot lerscommentaren in het Westen leidde, die eiden, dat men het prestige-verlies van vertrek uit Berlijn onmogelijk zou ïen aanvaarden. Zekére opwinding in Ie berichtgeving uit de Duitse hoofdstad -eroorzaakte intussen een overdrijving, lie later weer tot recFificatie noopte. Dat ie Russen zich volledig teruggetrokken ladden uit de commissies van de „Kom- nandantura" bleek met name onjuist te Met dat al blijft de stand van zaken in ierlijn onbevredigend en menig eenvoudig nens zal zich met begrijpelijke verbazing fvragen of regeringen van grote mogend- leden inderdaad geen betere toestanden en bereiken dan deze, die zoveel ge- iheid geven om onnodig met vuur te pelen. De twee grootste sectoren van" Berlijn rijn de Russische in het Oosten en de iritse in het Westen. De Amerikaanse sec- in het Zuid-Oosten, is wat kleiner van ivang en de Franse in het Noord-Westen de kleinste. De grenzen der sectoren iggen dusdanig, dat de Britse sector maar iver heel korte afstand aan de Russische irenst; de Franse en Amerikaanse sectoren iaarentegen over veel groter afstanden. In ie Amerikaanse sector ligt het uit vroeger tijden zo bekende grote vliegveld Tempel- EB hof. •in de Engelse het vliegveld Gatow, w,e waar gisteren de geruchtmakende vlieg- bo" ramp plaatsgreep. Als geheel ligt de voor een groot deel verwoeste Duitse hoofdstad var in de Russische zóne een toestand die allerlei aanleiding tot wrijvingen en moei- Ijkheden zal blijven geven, zolang de ver houdingen tussen West en Oost niet ver pieteren en het dode punt in de internatio- l™{nale onderhandelingen, waarop men is j beland, niet overwonnen wordt. Anders zins zou afdoende wijziging in de toestand 3r te bereiken zijn als de Westelijke ge- eiallieerden Berlijn verlieten en zich dus geheel tot hun zones bepaalden. Sombere gevolgtrekkingen en beschou- niawingen ten aanzien van de gespannen toe stand en de incidenten in Berlijn liggen voor de hand. Een andere kwestie is, of zij juist zijn. Hangende geschillen tussen sta ten, die op grond van overwegingen van voor hen groter betekenis geenszins lust hebben in oorlogvoeren, kunnen tot allerlei ii incidenten leiden die geen verdere gevolgen hebben, zoals in de laatste tijd ook in andere delen van Europa veelvuldig is gebleken. Dat dient men, wel te bedenken, ffeeer men zijn medemensen met sombere ^at voorspellingen het leven vergalt. Intussen blijft het feit, dat de slechte verhoudingen tussen Oost en West de geest en het ver trouwen van velen blijven ondermijnen in een wereld, die aan niets zozeer behoefte heeft als aan 'een moedige, opgewekte geest en een zonnig vertrouwen, om zich te kun nen herstellen van de rampen die haar reeds getroffen hebben. R. P- SPAAK IN WASHINGTON Truman zou vijf-landen-pact tanden willen geven Naar in Washington verluidt is een aantal senatoren er van overtuigd dat pre sident Truman spoedig aan het Congres zal vragen om het Brusselse vijf-mogendheden- pact te steunen met Amerikaanse militaire uitrusting. Vrienden van Arthur Vandenberg zeggen dat deze invloedrijke senator er zeker van is dat militaire lend-lease het volgende belangrijke project zal zijn dat Truman aan de senaatscommissie voor buitenlandse be trekkingen zal voorleggen. De republikein Styles Bridges, voorzitter van de Senaatscommissie voor de toewij zingen, meldde dat van zulk een program sprake schijnt te zijn, doch hij hoopte dat het zou worden uitgesteld tot de gelden voor het economische wereld-hulpprogram zullen zijn toegewezen. De republikeinse senator Henry Cabot Lodge, lid van Vandenberg's commissie voor de buitenlandse betrekkingen en des kundige in militaire zaken, merkte tegen over United Press op dat militaire lend- lease zou mopten worden beschouwd als steun voor de Brusselse alliantie. Lodge was er tegen om regelrechte Amerikaanse hulp te beloven voor het geval van een ge wapend conflict in Europa, doch hij was wel van mening dat de gewapende strijd krachten van de vijf aan het genoemde pact deelnemende naties versterkt moeten wor den. Geen dezer senatoren was officiëel door de regering - geconsulteerd, doch op het tijdstip dat prins regent Karei en premier Spaak van België arriveerden voor bespre kingen met Truman en het departement van Buitenlandse Zaken, circuleerden deze berichten openlijk. Er wordt niet verwacht dat Spaak dfe Verenigde Staten zal vragen om zich bij het pact aan te sluiten, doch men gelooft dat hij zal trachten een vorm van militaire hulp gegarandeerd te krijgen zoals de lend-lease die zou kunnen-verschaffen. Diplomatieke deskundigen zeggen dat in dien de lend-lease tot nieuw leven zou wor den gebracht, aan de vijf naties gevraagd zou worden hun behoeften op te stellen. De totale kosten zouden dan aan de Verenigde Staten worden medegedeeld. Zo ongeveer zou de procedure gevolgd worden waar mede de zestien landen van het plan Ter gelegenheid van het internationale Fleurop-congres wordt op Schiphol een „Bloemenvlootdag" gehouden. Meer dan 25 vliegtuigen, welke naar alle delen der wereld vertrekken, zijn op smaakvolle wijze versierd met narcissen. Hei aantal narcissen, dat nodig is, schat men op 35000. Aan alle passagiers wordt nog een bouquet narcissen aangeboden. - De Constellation P.H.-T.É.O. met bestemming Zuid-Afrika was het eerste vliegtuig, dat hedenmorgen als een vliegende bloemenmand vertrok. De stewardess bood de passagiers narcissen aan. Marshall hun economische behoeften aan Washington kenbaar maakten. De Belgische premier Spaak heeft gisteren gedurende anderhalf uur geconfe reerd met de plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken Lovett. Na afloop antwoordde Spaak op een hem gestelde desbetreffende vraag, dat zij hadden ge sproken over de Amerikaanse militaire hulp. „We hebben die aangelegenheid be sproken naar aanleiding van de boodschap van president Truman aan het Amerikaan se Congres. Ik ben over het onderhoud zeer tevreden, tevredener zelfs dan ik gewoonlijk na afloop van dergelijke besprekingen ben" antwoordde Spaak. „Wij spraken over het pact van Brussel* en zeer uitvoerig over het Europese herstel plan en de toepassing daarvan. Ik heb niet gehandeld in opdracht van mijn regering of van een der andere ondertekenaren van het pact van Brussel. Dit beteekent dus, dat wij ook geen concrete resultaten hebben bereikt, maar nogmaals, ik wens te ver klaren, dat ik over het onderhoud buiten gewoon tevreden ben". Voor premier Spaak het ministerie van Buitenlandse Zaken verliet deelde hij nog aan United Press mede: „Het is niet over dreven wanneer ik vertel, dat mijn reis naar Amerika na dit onderhoud reeds lonend is gebleken". „Rusland zal teruggave van Triest niet toestaan" (Van onze Romeinse correspondent) Tijdens een persconferentie heeft de Joegoslavische gezant te Rome, dr. Zoltan Ivekovic, meegedeeld, dat de regering van Belgrado het Amei-ikaans-Brits-Franse voorstel om de Vrijstaat Triest op te heffen en het grondgebied aan Italië tei'ug te ge ven, „veroordeelt als een twijfelachtig ge baar, dat alleen ten doel heeft de Italiaanse verkiezingen te beïnvloeden, een gebaar, waarbij het vraagstuk Triëst wordt uitge buit om als grondslag te dienen voor een intimidatie-politiek". Op de vraag van een Nederlands journa list, of deze verklaring reeds was gedaan aan het Italiaanse ministerie van Buiten landse Zaken, gaf de minister te kennen, dat hij de officiële mening van zijn rege ring vertolkte. Een verdere vraag, of d<t de eerste maal was, dat die mening in Italië onder woorden werd gebracht, be antwoordde hij bevestigend. Op de vraag welke houding Belgrado zou aannemen in geval Moskou op het voorstel der drie andere grote mogendheden zou ingaan, antwoordde de gezant, vooruitlo pend op het antwoord van Moskou, waarop de gehele wereld vol spanning wacht: „Ik ben er zeker van, dat de Sovjet-Unie iets dergelijks nooit zal doen". Handelsdelegatie naar Moskou vertrokken Maandag is een Nederlandse handels delegatie naar Moskou vertrokken, waar zij economische betrekkingen zal aankno pen. De delegatie bestaat uit de heren dr. S. T. Teppema en dr. W. P. H. van Oor schot van het directoraat-generaal voor Buitenlandse Economische betrekkingen, mr. E. A. Lieftink van het ministerie van Financiën, de heer L. Moons van het mi nisterie van Landbouw, de heer B. M. Veraart van het ministerie van Economi sche Zaken en ir. P. A. Hekking Colen brander van het directoraat van Scheeps bouw en Reparatiën. Secretaris der dele gatie is de heer W. Thorn Beesom van het directoraat generaal voor Buitenlandse Economische betrekkingen. Het georganiseerd overleg voor het overheidspersoneel Wordt te Haarlem opnieuw ingesteld Naar wii vernemen is binnenkort weer de instelling van het Georganiseerd Over leg voor het Haarlemse gemeentepersoneel te verwachten. Zoals men weet werd dit Georganiseerd Overleg door de Duitsers buiten werking gesteïd. Het is de bedoe ling van B. en W. zoals trouwens reeds bij de «behandeling der begroting voor 1947 werd medegedeeld het opnieuw in te voeren. Er heeft onlangs een eerste ver gadering plaats gehad om de invoering voor te bereiden. MINISTER LIEFTINCK: De daad is thans aan Nederland hard werken en sober leven voor zijn economische onafhankelijkheid IEI )e „Willem Barendsz' op de thuisreis Productie13000 ton traan terj Volgens mededeling van de Nederlandse «Maatschappij voor de Walvisvaart is in 3aovereenstemming met de internationaal jgetroffen regelingen de vangst op walvissen .Mop 31 Maart geëindigd. 1s.m De „Willem Barendsz" heeft in totaal ge- jproduceerd 77.998 barrels (13.000 ton) „Het Europese herstelprogramma is be doeld als een stimulans, niet als een zit kussen. Het brengt geen blijvende oplossing voor de moeilijkheden van dit werelddeel, maar is een kans. die ons en andere landen wordt geboden om binnen een betrekkelijk korte tiid voor onze moeilijkheden zelf een blijvende oplossing te vinden. Daartoe moeten de Europese landen zich zowel ge zamenlijk als afzonderlijk gezond en sterk maken". Dit verklaarde gisteravond de minister van Financiën prof. mr. P. Lieftinck in een radiotoespraak naar aanleiding van de inwerkingtreding van het Marshall-plan. De Verenigde Staten hebben voor een periode van 12 maanden, beginnende met 1 April, ruim 6 milliard dollars ter beschik king gesteld ten behoeve van de 19 Euro pese landen, die in het Herstelprogi-amma begrepen zJjn. Nederland zal zijn evenredig deel daarvan ongetwijfeld ontvangen. De minister was overtuigd te spreken namens het gehele Nederlandse volk, wanneer hij het Amerikaanse volk voor deze daad hartgrondig bedankte. Het is te verwachten, dat de Ameri kaanse hulp zich niet tot een jaar zal be perken. Het programma, dat thans is aan vaard, maakt een onderdeel uit van een vier jarenplan, dat ten doel heeft Europa de gelegenheid en de middelen te verschaf fen om zich inmiddels zodanig te herstel len, dat het economisch weer op eigen benen kan staan zonder verdere bijzondere hulp. Dat wil zeggen, dat de Europese landen hun betalingsbalansen tegenover het dollargebied in die periode dienen sluitend te maken, rechtstreeks of via het driehoeksverkeer met andere delen der wereld. „Dat wil met andere woorden zeggen, dat het woord en de daad thans aan ons zijn", aldus de minister. Mogelijkerwijs zal de Marshall-hulp er toe bijdragen aan de bezettingszones de koopkracht te verschaffen om ook van Nederland een behoorlijk kwantum goede ren en diensten af te nemen. Voor het Europees herstel is inschakeling van het Duitse achterland in het Europees verkeer een onmisbare voorwaarde. Nederland zal in de bres moeten staan voor de doorbre king van alle handels- en betalingsbelem meringen, die een hervatting van de nor male goederenstroom in de weg staan. Hulp aan Indië. Niet minder belangrijk is het verhogen van de zich langzaam herstellende uitwis seling van goederen met de overzeese gebiedsdelen, in het bijzonder met Neder- lands-Indië. Voor het sluitend maken van onze dollarbalans is dit een zaak van de eerste orde. Aangezien Indië van ouds in staat is geweest een uitvoeroverschot naar het dollargebied te kweken en bij vol doende herstel daartoe zeker opnieuw in staat zal zijn, moet Nederland niet alleen dat herstel zoveel mogelijk bevorderen, maar op zijn beurt, evenals vroeger, een exportoverschot van goederen en diensten tegenover Indonesië scheppen, dat in dol lars kan worden gedekt. Nog afgezien van Ontwerp-overeenkomst voor Europese organisatie reeds spoedig gereed traan en 7.132 barrels (1.189 ton) sperm- tEljolie. De expeditie is thans op de thuisreis. Jan De „Willem Barendsz" kan, onvoorziene '.omstandigheden voorbehouden, in de eer- 229ste helft van Mei in Amsterdam worden 1 f Ver wacht. 221 OjJ Bij een bewoner van een landhuis aan Mde Zandvoorterweg te Aerdenhout zijn des inachts alle acht Barnevelder kippen en de 'm8haan ontvreemd. De kippen w#ren aan de lieg en de eigenaar mist dus ook de eieren. Gistermiddag zijn de vertegenwoordigers van de zestien Marshall-landen in Parijs bijeengekomen om te trachten het ontwerp voor de gezamenlijke overeenkomst op te stellen, dat aan de ministers van Buiten landse Zaken ter tekening kan worden voorgelegd. Vooreerst zullen de 16 landen zich ver plichten te komen tot een verhoging van de productie, tot een herstel van het mone tair evenwicht en tot de ontwikkeling van het Europese handelsverkeer. Daarnaast moest een statuut Worden opgesteld ten aanzien van de organisatie, binnen welk verband de 16 landen en ook West- Duitsland zullen samenwerken. De definitieve .vorm kan men pas vinden als de juiste tekst van de thans door pre sident Truman ondertekende wet voor het „Europees herstel program" bekend is. Naar men er ons van deskundige econo mische zijde op wijst, bestond in Parijs de verwachting, dat de wet door de senaat der V.S. vóór 15 April zou worden aange nomen. In \Ie Ver. Staten is er zeer snel gewerkt. Europa zal aan dat snelle tempo een voorbeeld moeten nemen, zo voegde men daaraan toe. Men heeft de verwachting, dat men in Parijs deze week nog met het werk klaar zal komen. Zeer spoedig daarop zullen de ministers der aangesloten landen weer in Parijs bijeen komen en dan is de internationale overeen komst geheel gereed. In Nederland sprak men als zijn verwach ting uit, dat het Europese ontwerp van dien aard zal zijn, dat er niet alleen gedacht wordt aan het scheppen van een Euro pese organisatie ter opvanging van de dollarhulp en aan de wijze waarop die hulp zo doelmatig mogelijk kan worden aangewend, maar men neemt aan, dat het ook een poging zal inhouden tot het be vorderen van het zichzelf helpen der Europese landen. Langzaam herstel In het rapport van de in September '47 te Parijs gehouden conferentie der zestien landen werd voorspeld, dat de algemene verzorging, ondanks alle krachtinspanning, zelfs in 1951 of 1952 hoogstwaarschijnlijk nog niet helemaal op het peil van 1938 zal zijn gebracht. Het ligt dus voor de hand, dat het her stel vooral in het begin, heel langzaam zal vorderen. Nu' het plan aanvaard is, moeten de nodige uitvoeringsmaatregelen trouwens nog worden genomen en men vermoedt, dat daar ongeveer drie maanden mee heen zullen gaan. Een hoge Amerikaanse func tionaris zal worden belast met de uitvoe ring van het Amerikaanse gedeelte van het herstelprogram, doch deze moet nog worden aangewezen, en nog diverse Ame rikaanse organen zullen daarna moeten worden ingesteld. En ook in Europa is de zaak nog niet geheel in kannen en kruiken, kan dat overigens ook niet zijn, omdat men afhankelijk was van de besluiten in Amerika. Nederlands belangen Hoewel het Marshall-plan bereids ge tekend is, zal er nog een „begrotingswet" voor het gebruik van 5.3 milliard dollars door het Congres moeten worden goed gekeurd voordat inderdaad de zaak vol ledig in werking kan treden. Om echter te voorkomen, dat de hulp aan Europa zou traineren, is aan president Truman, po pulair gezegd, een bedrag van één milliard voorgeschoten. En zijn in Washington al besprekingen gevoerd tussen de regering van de Ver. Staten en de regeringen van de Europese landen over de wijze, waarop dat geld zal worden gebruikt. Ook Neder land heeft reeds geïnformeerd, hoe zij haar deel zal krijgen. Hoe groot dat deel zal zijn, kon ons niet worden meegedeeld, al schijnt men zich daar ter bevoegder plaatse al enigszins een idee van te kun nen vormen! Het Europese herstel-program omvat, als wij goed zijn ingelicht, ook hulp aan de koloniën. Het Marshall-plan spreekt van „afhankelijke gebieden", Hoffman administrateur. President Truman heeft, volgens de cor respondent te Washington van de New York Times, Paul Hoffman, de president commissaris van de Studebaker Corpora tion, uitgekozen voor de functie van ad ministrateur van het Europees herstelplan. Het Witte Huis verwacht nog heden Hoff- mans aanvaarding van deze functie. Hoffman is voorzitter van de commissie voor economische ontwikkeling en lid van Trumans commissie voor hulpverlening aan het buitenland. Hij staat op het stand punt, dat „welvaart een krachtig tegengif is tegen communisme". onze historische plicht en verantwoorde lijkheid is het alleen reeds daarom nood zakelijk, dat wij ons grote offers getroos ten, ook in de vorm van rechtstreekse leningen en eventueel in die van garanties voor leningen door derden aan Indonesië te verstrekken, om dat gebied, dat zo rijk is aan producten, waaraan de gehele wereld behoefte heeft, weer zo snel mogelijk tot bloei te brengen. Dezer dagen heeft de regering een daartoe strekkend wetsvoor stel ingediend, dat waarschijnlijk spoedig zal worden gevolgd door een ander, be trekking hebbend op de stichting van een herstelbank voor Indonesië. „Maar ook intern zullen wij ons sterk moeten maken", zo ging de minister voort. „Het Europese herstelprogramma geeft ten deze een duidelijke vingerwijzing in zijn formulering van de beginselen, die de hulpontvangende landen als morele ver plichting hebben aanvaard, namelijk dat zij de industriële en landbouwproductie zoveel mogelijk zullen verhogen, teneinde een exportstijging te bereiken, die de be talingsbalans in evenwicht moet brengen door stimulering van goederenruil, zowel onderling als met andere landen en dat zij de eigen hulpbronnen en de middelen, door de Verenigde Staten ter beschikking gesteld, zodanig zullen beheren en gebi*ui- ken, dat het hei-stel van Eui-opa hiermede zo goed mogelijk wordt gediend. Een zo groot mogelijk deel van de be schikbare buitenlandse betalingsmiddelen zal moeten worden gebruikt voor de we deropbouw, uitbreiding en modernisering van het productie-apparaat. Met behulp van dit versterkte productie-apparaat zal een vergroting van de export, bij voorkeur natuurlijk naar de dollarlanden, moeten worden tot stand gebraéht, om de beta lingsbalans ook met deze gebieden sluitend te maken. Een verhoging van de binnen landse consumptie staat aanvankelijk op de tweede plaats en mag slechts dienen om de volkskracht te versterken, niet om een levenspeil na te jagen, dat straks, als de Marshall-hulp afloopt, toch niet zal zijn te handhaven. De middelen, om onze economische onafhankelijkheid te heroveren, zullen wij derhalve productief moeten maken, hard werkend en sober levend. Sanering der Staatsfinanciën. Minister Lieftinck zeide voorts, dat de Marshall-hulp ons een kans geeft om de Staatsfinanciën te saneren. In de afgelopen drie jaren is er al heel wat geschied om de gapende kloof tussen de uitgaven en de inkomsten van de staat te verkleinen. Op het ogenblik is men op alle departementen bezig opnieuw zorgvuldig na te gaan, welke taken en diensten, met name die, welke uit de oorlogs- en bevrijdiftgsperiode stam men, op korte.termijn kunnen worden in gekrompen of opgeheven en welke ambte naren kunnen afvloeien. De minister vroeg vervolgens de bij zondere belangstelling voor een maatregel, die thans aanstaande is. De regering acht het onvermijdelijk de conversie van Staatsschuld af te ronden. Hiervoor komt nog in aanmerking de Ne derlandse Staatslening 1938, thans nog groot 1.2 milliard met een looptijd van 38 jaar, die de eerste 10 jaren 3 pet. rente heeft gedragen cn volgens de leningsvoor waarden van Maart af 3!4 pet. afwerpt. De stijging der uitgaven, die uit deze rente verhoging voortvloeit, dient te worden vermeden. Bovendien is het wenselijk dat de aflossingen op deze lening de begroting niet langer belasten. Daarom zal aan de houders van de des betreffende stukken het aanbod worden gedaan hun obligaties om te zetten in die van een nieuwe lening welke wederom 3 pet. rente zal dragen, maar een veel kortere looptijd zal hebben, namelijk 14 a 16 jaar. Voor hen, die hiervan geen gebruik willen maken zal een tweede beleggingsmogelijk heid worden geopend door de uitgifte, van een andere nieuwe lening met een looptijd van 50 jaar, die daarentegen, zonder gevaar voor spoedige conversie, 3 1/4 pet. rente belooft. Harde strijd. Minister Lieftinck besloot: „Met het Europese herstelprogram ma in de rug hebben wij nog een harde strijd voor ons. Geen wanhopige strijd, zoals het geval zou geweest zijn, in dien de Marshall-hulp was uitgeble ven, want thans is er een perspectief: gestadige opgang en toenemende eco nomische onafhankelijkheid. Voor waarden daartoe zijn: inspanning en offerbereidheid van elk onzer per soonlijk en nauwe constructieve sa menwerking in nationaal en interna tionaal verband. Ook in Nederland willen wij tonen, dat een vrij en democratisch volk onder de moeilijkste omstandigheden tot zijn sociale en economische verheffing in staat is zon der toevlucht te nemen tot totalitaire methoden". Het woord is aan Seneca: Bewonder hen die grotedingen nastreven, zelfs als zij falen. Zestien doden. Sokolofsky betuigt zijn leedwezen Een Viking-vliegtuig van (le British Euro pean Airways, dat met veertien inzittenden bezig was te landen op het vliegveld Gatow bij Berlijn is door een Sovjet-Yak-jager in de lucht geramd. Zowel de inzittenden van de Viking, als de twee Russen die in dc jager zaten, werden gedood toen hun toe stellen brandend neerstortten. Het Britse toestel kwam in dc Russische zóne neer en de Sovjet-jager in de Britse. Ooggetuigen verklaarden over het onge luk dat plaats yond bij laag-hangende be wolking en motregen, dat de Yak-jager „acrobatiek" aan het uitvoeren was en steil onder de Viking optrok, juist toen deze een draai nam om te landen. •De.jager had bovendien zijn positie niet opgegeven, hetgeen hij volgens de thans geldende regeling verplicht was. Het is begrijpelijk dat dit incident de reeds geprikkelde stemming in Berlijn niet heeft verbeterd. Wel heeft maarschalk So kolofsky onmiddellijk zijn leedwezen be tuigd met het ongeval cn verklaard dat het nooit de bedoeling is geweest Britse vlieg tuigen lastig te vallen, maar tevoren had de Britse generaal Sir Brian Robertson reeds aangekondigd, dat alle Britse toestel len voortaan door jagers geëscorteerd zou den worden. Deze maatregel werd na Sokolofsky's verklaring weer ingetrokken. Ook dc Ame- rikan'en en Fransen gaven te kennen hun toestellen te doen escorteren indien de Sovjets geen bevredigende verklaring gaven. Bespreking der opperbevelhebbers. Generaal-majoor Brownjohn, de Britse plaatsvervangende militaire gouverneur, heeft luitenant-generaal Dratvln, zijn Rus sische collega schriftèlijk doen weten, gaarne met hem een onderhoud te hebben over de kwestie van het verkeer tussen de Britse zóne en Berlijn. Brownjohn stelde tevens een bespreking voor van de kwestie door de vier opperbevelhebbers tezamen ter besparing van tijd. Veldmaarschalk lord Montgomery is he denmorgen om half elf in zijn eigen vlieg tuig, zonder escorte, uit Melle bij Hannover op het vliegveld Gatow in de Britse sector van Berlijn aangekomen. Het Amerikaanse militaire bestuur heeft medegedeeld dat de Amerikaanse vliegtui gen, die over de Sovjet-Russische zóne van Duitsland naar Berlijn vliegen, bij nader inzien niet door jagers geëscorteerd zullen worden. Montgomery zal hedenavond dineren met maarschalk Vassily Sokolofsky, de Sovjet- Russische commandant, lt.-gen. Dratvin, Sovjet-Russisch plaatsvervangend militair gouverneur, en generaal sir Brian Robert son, de Britse commandant, die als gastheer zal optreden. Politie-staking in Egypte brengt roof en doodslag ftSympathiserenden zien hun kans schoon Om middernacht heeft premier Nokrasji 'Pasja met de chefs van het departement van openbare veiligheid vergaderd om de situatie onder ogen te zien welke eeschanen is door de staking van 1250 politie-officie- ren uit Cairo en de provincie, die hogere salarissen en betere arbeidsvoorwaarden eisen. In Cairo is de alarm-toestand afgekon digd. Het leger heeft opdracht gekregen zich gereed te houden. Uit Cairo wordt gemeld, dat de staking zich thans tot enige duizenden heeft uitge breid en dat de stakers op grote schaal aan het plunderen zijn geslagen. De Egyptische minister-president Nokrasji Pasja is in een speciaal vliegtuig naar Alexandrië gevlo gen om persoonlijk supervisie te houden over de militaire operaties tegen de sta kende politiemannen en sympathiscrcnden. Op een aantal punten In Alexandrië woe den grote branden. Dichte rookwolken han gen boven de stad en er hebben straatge vechten plaats. Jeeps van het Egyptische leger razen door de straten. De militairen gelasten de bevolking door luidsprekers de straten te ontruimen, daar er anders zonder waarschuwing geschoten zal worden. Vjer bioscopen en een textielfabriek staan in brand. De sympathiserenden bestaan grotendeels uit arbeiders. De situatie wordt zeer ge spannen genoemd. In Alexandrië bleken tenminste twintig personen om het leven te zijn gekomen en er ziin meer dan honderd gewonden. Militairen openden het vuur op een grote menigte, die het centraal spoorwegstation trachtte te bestormen. Men vermoedt, dat het aantal slachtoffers aanzienlijk is. Straatschenders maken gebruik van de gespannen toestand en hebben een nieuwe actie van winkclplundering ingezet. Finland zit er aan In gewoonlijk welingelichte kringen is vernomen, dat onverwijld, op zijn laatst Woensdag, een Fins-Sovjet-Russische over eenkomst getekend zal worden en dat de Finse delegatie Donderdag a.s. naar Hel sinki zal terugkeren. Weerbericht OPNIEUW REGEN. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I, in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Matige, later wat toenemende wind uit Westelijke tot Zuid-Westelijke richtingen Vannacht minder koud. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 7 April: Zon op 6.02 uur. onder 19.23 uur Maan op 6.51 uur, onder 17.03 uuS

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1