c c Handel en Nijverheid geven elkaar voor de 50ste keer rendez-vous Zowel voor de een als voor de ander 3 Het bloembollenseizoen geopend VAUXHALL C V/ereldnieuws DINSDAG 6 APRIL 1948 IN DE WERELDPOLITIEK: Zondag 4 April, precies een maand na de 159ste verjaardag van de Federale Unie der Verenigde Staten, was de eerste dag van de praktijk der Europese Hulpverleningswee die vandaag dus ongeveer drie dagen in volle werking is. Alsof er nooit enige tegen stand aan de totstandkoming van deze wet geboden is, helpt heel Amerika thans mede om de hulpgoederen zo snel mogelijk in de Atlantische havens te bezorgen waar zij worden ingeladen voor vervoer naar Euro pa. Wat het belang van deze hulp voor Europa en voor Nederland is, behoeft niet meer te worden nagegaan: Wanneer men alleen ai de mate van economische en po litieke toenadering der Europese landen als winst van het Marshall-plan zou beschou wen, zou dit belang reeds van onschatbare waarde zijn. Onze bewindsmannen hebben, evenals hun collega's in andere Westeuro- pese landen, duidelijk uiteengezet wat wij zonder Marshall-plan niet en met Ameri kaanse hulp wel kunnen verwachten van onze economie en als men aan die uiteen zetting nog niet voldoende zou hebben, be hoeft men er slechts de nuchtere cijfers van onze begroting bij te nemen, die ge baseerd was op de veronderstelling dat het plan van Marshall wet en praktijk zou wor den en die anders niet zou kunnen worden aangehouden. In zekere zin is thans een vermoeiende en zenuwslopende ronde van een verbeten gevecht voorbij. Niet een beslissende ronde, want dat zou een al te lichtvaardige ver onderstelling zijn, doch wel een episode, die voor een belangrijk deel bepalen zal welke krachten Europa zal kunnen ver zamelen voor de tijd, dat die beslissing urgent wordt. Er is dezer dagen nog een andere ronde uitgevochten en volgens de voorlopige pun tentelling was ook die een royale zege voor het Westen, ofschoon men juist in het Wes ten blijkbaar zijn best heeft gedaan om eigen kansen aanvankelijk zo zwart moge lijk voor te stellen: De Ronde van Berlijn. Een bekendmaking van het Britse departe ment van Buitenlandse Zaken en een ver klaring van het Britse militaire bestuur in Duitsland hebben aangetoond dat de Ronde van Berlijn ten onrechte is gedoodverfd als een beslissende. In het begin van de vorige week leek het erop, alsof er in het hart van Duitsland spaanders zouden gaan vliegen en opgewonden commentaren vooral van Ame rikaanse zijde wekten de indruk, alsof een strijd op leven en dood om het bezit van de Duitse hoofdstad slechts een kwestie van dagen zou zijn. Nu is het achteraf wel enigszins te verklaren, dat vooral de Ame rikanen zulk een hoge toon hebben aange slagen over de eigengereide en onwelleven de houding der Russen in het Berlijnse „conflict", want men kan veilig aannemen dat de Russen verrast zijn geweest over de uitwerking van hun maatregelen en mis schien wel geschrokken zijn van het effect, in ieder geval tamelijk spoedig een minder arrogante en soepeler houding hebben aan genomen. Blijkbaar is het niet ondoelmatig de borst op te zetten tegen hun drijverijen en intimidaties want dat Sovjet-Rusland sinds jaren reeds bezig is ieder vacuum, dat ontstaat door een slappe houding der Westelijke democratieën, onmiddellijk te laten vollopen met een portie Russische in vloed, is wel een verschijnsel dat lang zamerhand vet gedrukt mag worden in iedere handleiding „Hoe behandelt men Russen en hoe wordt men behandeld". De Berlijnse aangelegenheid is nog niet opgelost maar het belangrijke is, dat zij haar schérpe kanten heeft verloren en dat zij is teruggebracht mede door de be zadigde en nuchtere Engelse verklaringen tot de proporties van wat zij eigenlijk was: Een eenvoudige Russische poging om terrein te winnen, niets sensationeler dan alle voorgaande. De ophef die er over gemaakt is en het feit, dat Berlijn zo enorm gevaarlijk is als concentratie van tegengestelde krachten, deed déze kwestie meer dan andere een kruitvat lijken en daarmede is het bewijs geleverd, dat niet de Russen erg zorgvuldig en voorzichtig omspringen met de nog steeds gehandhaafde toestand van betrek kelijke vrede, doch dat de andere geallieer den door een overmaat van geduld en zelf beheersing dit Russische gebrek aan ver antwoordelijkheid kunnen compenseren., wat zij ongetwijfeld in de Ronde van Ber lijn gedaan hebben. De Amerikanen heb ben er dikke munt uitgeslagen in de laatste beslissende dagen van het Marshall-plan, dat wet moest worden en bovendien heb ben zij er hun prestige door versterkt, wat zowel in binnen- als buitenland zijn nut zal hebben. Thans kan worden verwacht, dat presi dent Truman niet lang zal aarzelen om d* situatie nog verder uit te buiten en het Congres, dat telkens opnieuw sprekende symptomen van de Russische opdringerig heid krijgt gepresenteerd, zal brengen tot nieuwe en verdere stappen op het terrein der Europese hulpverlening Daar is in de eerste plaats de militaire bijstand aan de zogenaamde Wcsteuropese Unie, de Allian tie van vijf landen. Truman wacht waar schijnlijk slechts op het geschikte moment om voor de tafel te komen met een soort leen- en pachtwet voor oorlogsmateriaal, dat geleverd zou moeten worden aan het gecombineerde Alliantieleger, en misschien wil hij daaraan nog vastknopen een vol ledige garantie van militaire bijstand inge val van aggressie. Dit procédé vereist na tuurlijk weer een behoedzame voorberei ding, opdat een even behoedzaam Congres zijn fiat schenkt. Als er 'n mogelijkheid is om een der vele conflicten die zich op het ogen blik voordoen op het rumoerige podium dei- geallieerde samenwerking, in dienst te stel len van dit streven zullen de Amerikanen, „publicity-minded" als zij nu eenmaal zijn, niet aarzelen en desnoods aan de Britten overlaten om de situatie te zijner tijd weer „op te helderen". Zij hebben daarbij altijd nog de symptomen van onmiskenbare Rus sische expansielust achter de hand en be hoeven niet veel te overdrijven. Maar bij het Congres komt het aan op de juiste in jectie op het juiste moment en het is merk waardig dat de Russen zelf tot nu toe ijve rig hebben medegewerkt om die injectie op tijd te bereiden. Het toedienen kan gevoeg lijk aan Truman worden overgelaten, die zich thans wellicht reeds gereed maakt voor de nieuwe operatie. Intussen steekt de acti viteit der Westeuropese landen bij dat alles ongunstig af door bescheidenheid en stilte. Er wordt achter de schermen hard aan de consolidatie van de Europese unie gewerkt, maar men zou zich afvragen of deze tijd niet wat meer ruchtbaarheid verlangt. Want zowel Truman als Stalin zijn zeer gevoelig voor lawaai. De een kan het goed gebruiken, de ander komt er door tot ver standige gevolgtrekkingen. J. L. Je 9 Muzen Film van de maand. Het bestuur van de Nederlandse Filmclub heeft het praedicaat „Film van de maand" verleend aan de film „Le diable au corps" van de Franse regis seur Claude AutantLara, vervaardigd naar het gelijknamige boek van Raymond Radiquet. Moeders en zonen. Op Vrijdag 9 April zullen in de Doelenzaal te Amsterdam door het Nederlands Volkstoneel de eerste opvoe ringen worden gegeven van „Moeders en zonen", toneelspel in drie bedrijven door Hanno van Wagenvoorde. Verandering. Louis de Bree zal met in gang van het nieuwe seizoen geen deel meer uitmaken van „Het Vrije Toneel" (het troepje van Cor Ruys) maar van het Rotterdams Toneelgezelschap. De grote mode: muziekfestivals. Van 10 April tot en met 28 Mei zal te Brussel een muziekfestival plaats vinden, waarop Erich Kleiber de negen symphonieën van Van Beethoven zal dirigeren en de Weense staats- opera Mozarts „Cosi fan tutte" en „De brui loft van Figaro" zal opvoeren. Ook vermeldt het programma een nieuw oratorium van Marcel Poot: Icarus". Beeldhouwwerken van Zadkin. Tot 13 Mei zijn in het Stedelijk Museum beeldhouw werken van de in 1890 te Smolensk geboren, doch sedert 1909 te Parijs verblijvende kuns tenaar Ossip Zadkin te zien. Zo is er een wit marmeren torso, gemaakt uit de graf steen van een neger, waarin symbolisch de wederopstanding van de 60-jarige man tot jonge blanke is uitgebeeld. Er zijn enkele gipsontwerpen voor monumenten'van Franse dichters, die „nu eens niet in regenjas en met gedichtenbundel zijn neergezet", maar door middel van neon-verlichting des avonds de aandacht van de voorbijgangers moeten trekken, die op het voetstuk de gedichten kunnen lezen. Het bekende „Gouden hert" uit de verzameling Regnauld heeft, evenals kleine werken van Zadkin uit het bezit van het museum, eveneens een plaats op deze expositie gevonden. Gouden Jaarbeurs Westeuropese Unie biedt nieuwe kansen In storm en regenvlagenmaar met kleurige feestelijke vooruitzichten Een speciale verslaggever nam deel aan een persexcursie, die ter gelegenheid van de opening van het Bloembollenseizoen 1948 georganiseerd werd. Hierbij volgen zijn impressies van deze tocht, die de bollen streek met haar vele en veel zijdige facetten in haar feest- kleedij liet zien. De Bollenstreek heeft op 2 April de vlag gehesen: Het seizoen waarin tal van vreem delingen naar de geestgronden in het Wes ten trekken om daar het wonder van de bloeiende velden te aanschouwen, is offi cieel geopend. Vroeger gebeurde dat zo'n keer of tien, voor ieder bollenstreekdorp apart. Maar nu hebben ze allen de koppen bij elkaar gestoken en één datum bepaald. De pers was uitgenodigd en in grote getale opge komen. Het regende. Natuurlijk: Een gure storm wind deed de narcissen deemoedig de kop jes buigen. Dat hoort er zo bij! April doet wat hij wil en gaf daarvan nadrukkelijk acte. Er werd gespeecht. Allerlei autoriteiten vertelden wat er al zo zou gebeuren en wat men zou zien op plaatsen waar nu nog niets te zien was. Toen werd het hele ge zelschap in een bus geladen en in die bus gebeurde het wonder: ze reed zó snel, dat ze de tijd vooruitvloog en voerde haar kostbare last dwars door alle evenementen die nog te gebeuren stonden. Van het gezellige ontvangstcentrum, dat de Hillegomse VW had ingericht, en waar de zon scheen op de witte pet van de trek- schuitschipper en op het kabbelende water van de strakke, klare sloten die kaarsrecht lopen door Bollenland, baanden de Pers mensen zich een weg door de dichte drom men van hen die mannetje aan mannetje langs de trottoirs stonden. In de verte blik kerde de zon op het koper en chroom metaal van hoorns en tuba's, diepe trom men markeerden de pas van de talrijke binnen- en buitenlandse muziekcorpsen, die voorbij marcheerden om deel te nemen aan het grote internationale concours van De radio geeft Woensdag WLVERSUM I. 301.5 M. 7.00. 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.15 Filmselecties. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Lichte orkestmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Kookpraatje. 10.30 Voor de huisvrouw. 11.00 Platen. 12.00 Het Meestertrio. 12.30 Weerbe richt. 1223 Voor het platteland 12.38 Orgel. 13.15 Kalender. 13.20 Dansorkest. 13.50 Platen. 14 00 Causerie over A. H. Gerhard. 14.15 Harpoeneert voor de jeugd. 15.00 De Scheeps jongen van Bontekoe. 15 20 Orkest Marek Weber. 15.30 Kinderkoor. 15 45 Voor zieken. 16.15 Vragen staat vrij. 16.45 Het stond in de krant. 17.15 Guitaar. 17.30 Maatschappelijk Werk 17.35 Jean Presto. 18.20 Zang. 18.30 Slrijdkrachtenprogramma. 1900 Geleide economie. 19 15 Orkest. 19.30 VPRO. 19.45 Lezen in de Bijbel. 20.05 Dingen van de dag. 2015 Metropole-orkest. 21.18 Lekenrecht- bank. 21.25 Luisterspel „Een raadselachtig beeld in de spiegel". 22.15 Tango-rumba orkest. 22.45 Boekbespreking 23.15 Platen. HILVERSUM II. 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7 00. 8.00. 13.00. 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Réveille. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Muziek van Offen bach. 9.00 Voor zieken. 9.35 Symphonische muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Piano. 11,35 Orkcstplaten. 12.15 „Sangh en Spel". 12 30 Weerbericht. 12.55 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.15 Van Rameau tot Ravel. 13.55 Polltiestafmuziek. 14 30 Kamerplanten. 15.00 Kamerorkest. 15.45 Giaconda-ensemble. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Koperkwartet. 17.45 On der de tropenzon. 18.00 Harmoniekorps. 18.30 Viool en oiano. 1915 Nieuws uit Indië. 19.30 Reportage Heldringgestichten. 19 45 Engelse les. 20.05 Proloog. 20.15 OpwckkiN"dienst in de Westerkerk te Amsterdam 21.30 Sympho- me-orkest en vioolsolist. 22.45 Overdenking. 23,15 Orgel cn pianoduo. 23.45 De Kentucky Minstrels. i Van een eigen verslaggever) De reiziger, die vandaag het Utrechtse Cen traal Station verlaat, weet dadelijk: het is weer Jaarbeurs. Hij kan het zien aan de spandoeken, aan het groen en de bloemen die een weinig fraai Stationsplein mas keren, aan de vele vlaggenmasten, 's avonds door floodlight beschenen, aan de kapper, die een Jaarbeurs-friction tegen een schap pelijk prijsje annonceert en aan de cafés en restaurants, die niet alleen werk hebben gemaakt van een aantrekkelijk menu, maar daar ook nog enige verpozing bij verschaf fen. En dan zijn er natuurlijk de overvolle treinen en de onafgebroken stroom reizigers van Station naar Vredenburg. De Jaarbeurs, die heden zijn deuren opent, is een jubileum-markt. Het is de vijftigste die sedert 1917 in de Domstad wordt ge houden, nadat in 1916 het initiatief tot het navolgen van de door Edouard Herriot te Lyon gestichte „monster-beurs", waarvan de geestelijke vader zeide, dat zij gelegen heid moest geven tot het afdoen van een .maximum aantal zaken met een minimum aan kosten, in een minimum van tijd, op een minimum aan oppervlakte", was genomen. Deze vijftigste editie voldoet wel bij uit stek aan deze definitie. Er zijn 3059 deel nemers, waarvan 1385 Nederlandse en 1674 met producten van vreemde herkomst uit 25 landen en alle werelddelen. De netto verhuurde ruimte bedraagt meer dan 36.000 vierkante meter, gelijkelijk verdeeld over de consumptiegoederen aan het Vredenburg en de Technische afdeling aan het terrein Croesenlaan. De laatste vordert het leeu wendeel der exposanten op: de groep ma chines en industriebenodigdheden staat met ruim duizend deelnemers aan de spits. Nationale secties zijn aanwezig van Bel gië, Frankrijk, Tsjechoslowakije en Zwit serland, bovendien ziin Hongarije, Joego slavië, Engeland en Zweden in de een of andere vorm vertegenwoordigd. Deze cijfers illustreren wel het best welk een vaste voet het Jaarbeursinstituut als handelsintermédiair heeft weten te ver krijgen. De eerste beurs toen reeds een succes telde 690 deelnemers op 9000 m2 opper vlakte. Het bezoek werd sedertdien verdrievou digd. De catalogus van 1917 de beurs droeg toen een demonstratief en nationaal karakter besloeg nog geen 200 pagina's. Thans is er een lijvig boekdeel van bijna 800 bladzijden verschenen, waarin men op overzichtelijke wijze alle producten en alle bedrijven gerangschikt vindt, van aambeel den tot zwemgordels en van P. W. de Vries uit Arnhem tot het Zwitsers Verkeersbu reau. Internationaal aspect De directeur der Jaarbeurs mr. J. Milius, heeft gisteren voor de pers een uitvoerig overzicht van het verleden gegeven, doch hij heeft als goed zakenman niet vergeten ook de lijn voor de toekomst aan te geven. Die toekomst van de Jaarbeurs wordt voor een groot deel mede bepaald door de kan sen van de Westeuropese Unie. Reeds nu ontwikkelt de Utrechtse jaarmarkt zich in internationale richting, natuurlijk met be houd van een krachtige natonale inslag. De invoering van speciale exportdagen, de uitbreiding van de Buitenlandse Dienst, de uitgifte van een Franse en een Engelse catalogus, de opening van een Buitenlandse club, de intensief over de grenzen gevoerde propaganda wijzen erop, dat men de unieke kans, die Nederland door zijn centrale lig— ling in het Westeuropees bestel krijgt, ten volle wil uitbuiten. Er wordt dan ook een aanmerkelijk vergroot buitenlands bezoek verwacht. Uit alle oorden der wereld wordt de catalogus aangevraagd, hetgeen de uit breiding van het handelsverkeer met ons land slechts ten goede kan komen. Een vijftiental journalisten van de voor naamste economisch gerichte bladen uit Noord- en Zuid-Amerika, Canada en de Europese landen zal op uitnodiging van het Jaarbeursbestuur niet alleen enige dagen de Jaarbeurs bezoeken, doch vervolgens kennis nemen van de voortgaande recon structie van ons land. Veertien Zuid-Afri kaanse journalisten die ons land bezoeken, zullen op 8 April de Jaarbeurs in hun pro gramma opnemen. Op dezelfde dag zal een gezelschap Franse zakenlieden uit Noord- Een der geprojecteerde nieuwe Jaarbeurs-gebouwen. Frankrijk de Beurs bezoeken. Op 12 April arriveert een groep belangrijke Engelse, zomede vooraanstaande Franse vertegen woordigers van het bedrijfsleven uit Pai'ijs. Bouwplannnen Voor alles is het echter nodig, dat er meer en beter geoutilleerde gebouwen komen. Er zijn projecten ontworpen voor een vier de gebouw aan het Vredenburg en voor een grootse machinehal op het terrein Croesenlaan. De verwezenlijking van deze plannen zal een voortdurende krachtsinspanning en een gedegen financiëel beleid vergen. Geen nood: de Utrechtse Jaarbeurs is er geko men in een tijd van nationale benauwenis, zij is gegroeid, ondanks crises, oorlog en verdrukking en zij is herrezen, belangrij ker en doeltreffender dan ooit tevoren, omdat zij de woorden van de reeds eerder genoemde Edouard Herriot. de grondlegger van het moderne jaarbeurswezen, indach tig is geweest: „Laten we werken: ons arbeidsveld is uitgestrekt. Een nieuwe we reld wordt geboren, een nieuw economisch bestel wordt gevestigd. Al het oude is ver gaan, alles moet herbouwd worden. Na deze verschrikkelijke oorlog hebben wij een geheel nieuw plan van actie voor ons". EEN DUUR RITJE. De politie te Laren hield een Hillegomse rijwielhersteller aan die met een defect motorrijwiel langs de weg zeulde. Het bleek dat de jongeman ten nadele van zijn patroon, de Hillegomse reparateur V. met diens pas gereviseerd motorrijwiel was gaan toeren, maar wegens oliegebrek de motor „in de soep" had gedraaid. Een paar schoenen De leerlingen van de Brighouse girls Grammar School in Engeland zonden enige tijd geleden een aantal pakketten met kle ien en levensmiddelen naar de Engelse zóne in Duitsland ten behoeve van arme kinderen. De school ontving dezer dagen een brief van een dertienjarig meisje uit de Engelse zóne, waarin het kind zijn dank uitsprak voor de goede gaven. De brief werd in de Manchester Guardian gepubli ceerd. Het meisje schreef: „Vandaag kreeg ik van onze juffrouw een paar pantoffels en een paar schoenen uit het oakket dat u gestuurd hebt. U kunt zich voorstellen hoe blij ik was met dit geschenk, wanneer ik u vertel dat ik sinds een jaar samen met mijn moeder moest doen van een paar schoenen. Als ik naar school ging mocht ik ze aandoen en als mijn moeder uit moest, droeg zij ze en moest ik thuis blijven. Ik ben u zo dank baar en ik zal erg zuinig zijn met de nieu we schoenen. Ik zal ze alleen dragen op Zondag en als ik naar school ga. Mijn móeder is ook erg blij dat ik nu niet meer zo dikwijls uit school behoef te blijven. Zij laat u hartelijk danken en groeten. Nog eens hartelijk dank en mijn beste wensen. Uw dankbare Marlin Ahrens". HAMLET BIJ „COMEDIA". Naar wij vernemen zal de Toneelgroep „Comedia", in de loop van het komende sei zoen Shakespeare's „Hamlet" opvoeren, onder regie van Johan de Meester en met Guus Hermus in de titelrol. Omtrent de vertaling wordt nog met een Nederlandse dichter on derhandeld. Wat de bollenstreek biedt: HILLEGOM-L1SSE-SASSENHEIM: Bloemencorso op 17 April. H1LLEGOM: Trips, bloemmozaieken, rondvaarten, wandelmarsen. Internationaal muziek concours op 24 en 25 April en half Mei Kortebaandraverij. LISSE: Bloem-mozaieken-étalagewedstrijd. Mailcoach-ritten, trekschuit en uitkijk toren. - W andelmarsen. WARMOND: Bloem-mozaieken. NOORDWIJKERHOUT: Mozaieken-étalagewedstrijd. Volksdansfeesten op 18 April. NOORDW1JK: Bloemenfeesten van 28-30 April en 1 Mei. - Bloem-mozaieken. VOORHOUT: Optocht en jeugddemonstraties. - Luna park van 1721 April. harmonie- en fanfarecorpsen, dat te Hil- legom wordt gehouden. Daar liepen de keurig-geuniformde jongens van het Noor se jeugdorkest achter de strakke gelederen van de Fairy-vliegtuigmakers en de tam boer-majoor van de Royal Fusileers jong leerde met zijn zilverbeslagen stok. Nau- welks was dit spel van klank en kleur on der wapperende vanen voorbijletrokken, of de kwieke deelnemers aan de wandel marsen togen zingend langs de rijen. Ter nauwernood ontwaarden ze iets van de prachtige bloemmozaieken, die hier waren uitgelegd. De bel van de draaimolen, het orgel van de zweefmolen klonken boven alles uit en verderop hoorde men de juich kreten van de talrijke paardenliefhebbers, die hun favorieten aanvuurden bij de kor- tebaan-draverijen, die langs een met tulpen en hyacinten omzoomd parcours werden gehouden. Naar Lisse. Niet dan na veel moeite werd de bus bereikt, die langs bevlagde wegen de gas ten naar Lisse voerde. Een fleurige mail- coach vol bloembekranste bezoekers nood zaakte de bus tot minderen van snelheid en daardoor konden de inzittenden een oogje wagen aan de Lisser bloem-mo zaieken, waarmee men Hillegom naar de kroon stak en aan de prachtig versierde étalages, waarmee de Lisser middenstand acte de présence gaf. Ook hier weer de strak marcherende wandelgroepen en dichte drommen bezoe kers, die koers zetten naar de uitkijktoren midden in bollenland, vanwaar men met de trekschuit dwars door de velden kon varen. Maar de bus-bevolking waagde zich niet op de baren, want men moest naar Sassenheim! Daar toch zou men het bloemencorso zien doortrekken, dat door de samenwer king van deze gemeente met Hillegom en Lisse tot stand was gekomen. Reeds kondigden de schetterende tonen van het muziekcorps der Holland-Amerika Lijn de komst van de wagens aan. Wagens' Auto's? Rijdende bloemstukken waren het, één voor een. Vele auto-eigenaars uit de bollenstreek hadden hun voertuigen in bloempaleizen herschapen en de KLM en Lucas Bols, Droste en de NZH wedijver den met tal van andere firma's om het „met bloemen te zeggen!" Verademing. Na al de drukte langs de grote rijksweg van Haarlem naar Leiden was het een ver- adéming, te rijden langs de stille achter wegen, door de bloeiende velden met gloeiendrode tulpen, zachtrose en donker paarse hyacinten, tot waar die kleurige vlakken overgingen in heuvelig duinter rein. In de verte wenkte reeds de slanke vuurtoren van Noordwijk aan Zee en voor het blinkend-witte hotel „Noordzee" werd halt gemaakt. Dóar, met het uitzicht op de rusteloze zee, die thans kalm en vriende lijk lag te schitteren en de stralen van de zon weerkaatste op de witte koppen van de branding, werd gerust, gerookt, gegeten en gedronken. „Wedden!" Een korte wandeling voor de spijsver tering voert naar de pracht der bloem mozaieken, waarin Noordwijk sinds jaren excelleert. Van het hoge duin af weidt het oog over de uitgestrektheid der kleurige bollenvelden in de verte, omzoomd door een donkere bosrand, vrolijk gebroken door de markante torentjes van de plaat sen rondom. De dames in hun fleurige kleedij wedijveren met de bloemmozaieken en wie durft wedden wie het wint? „Wed den?" zegt de stem van de elegante Noord- wijkse hotelier en zijn blik wordt verlan gend. „Wat we hier moeten hebben, me neer, dat is: speelgelegenheid. Goed gere glementeerd, alles correct, maar dat zou trekken. Daarmee waren we meteen de badplaatsen langs de Noordzeekust in het buitenland een stuk vóór!" Dat is gevaarlijk terrein, en daarom haasten we ons naar de bus, en zien liever eens rond in het pittoreske, door Krop holler gebouwde Raadhuis van Noordwij- kerhout, dat een bezoek overwaard is. Van daar voert ons de bus weer langs de slin gerwegen tussen de geestgronden, langs de bloemenvierkanten, naar de Nachtegaal te Lisse, de van ouds bekende „uitspanning" waar we op het terras nog even genieten van de zonneschijn en de drommen fietsers, automobilisten en wandelaars zien voorbij trekken Nieuwe uitgaven ,e< William Saroyan, Wesley Jacks lotgevallen; vertaling Ko van Laan; Bigot en van Rossum K Amsterdam. Saroyan's Wesley Jackson is slachtige figuur, gemengd als hij is uitfctrt part zonnig-bekoorlijke IeApsvisie. waai schrijver zoveel harten nWe gestolen hi en een vast type naar de smaak van minder goede deel van het Amerikaj publiek: dat van de onbedorven domoor, e wezenloos en populair als de nonchali nda levenskenner, die in onze streken wel j jder beden wordt. Zo gaat deze Jackson het lf Hof in, steekt er mee over naar Engeland, fe yt zelfs even in Frankrijk, trouwt met| nter meisje in Londen, zonder dat men van zelfgenoegzame ventje veel meer leert D dat hij het slechts kan vinden met schaarse lieden, wier gulden voortreffd heid de zijne naar de kroon steekt. B den anderen, en door alles wat niet rein en £oe Ha ast is, ziet hij heen als waren zij van glaj maakt en hij stelt ze ferm aan de kaak; g het reine en het goede is hij minder posii daar weet hij minder over te zeggen, maa: or, het er is ontwaart hij het bij toverslag.] a.' vaagst van al is hij over Jill Moore, die blij e ii van haar sexe, waarmee hij zich in het mal welijk begeeft want enige avontu; ren, trouwens ook met pronkjuwelen onder vrouwen van lossere zeden, hebben hen lust in 't zoeken naar de ware liefde benomen. Die verrukkelijke Jill evenwel Saroyan heeft haar zo mooi willen mal I®.?1 dat hij haar zichzelf niet meer voor] Zij stellen. Zo dwaalt het verhaal naar zijn igri stemde eind. jd, Al met al is het geen boek van enige ftel tekenis De werkelijk niet onbeloonde m« „.je om het te vertalen zonder de stemminj doden had Ko van der Laan beter aan wj diger werk kunnen besteden. S. Geertruida van Vladeracl Dichters over 't Jaargetij. Uil verij In den Toren, Naarden. Geertruida van Vladeracken heeft t bloemlezing van vier maal tien gedici i\ nagelaten. Het is een aardige verzamel van verdienstelijke en goede poëzie, wa* a<" het bezwaar tegen dit soort bloemles t overigens niet verzinkt, dat altijd verg oi tracht uit een verscheidenheid van dicht persoonlijkheden een eenheid te maken de basis van een gemeenschappelijk ond werp. Of is een eenheid niet de bedoel! maar eerder levendigheid in de schaker!] Die levendigheid blijkt toch meestal sle: ey onrust, in zo'n veelheid van stemmingen, eigenlijke functie van de bloemlezing alleen met een representatieve selectie dienen ter oriëntatie onder een bepaafc groep dichters. De aantrekkelijkheid, die deze bi meest ingetogen bespiegelende gedii niettemin heeft, wordt niet verhoogd dooi uitvoering, die nauw met die van het schi boekje verwant is. Er zij daarmee de lie vignetten van Jan Poortenaars niet te gesproken. S. 1! >t ami Als artel nif :-sl ml oge eft« PèH-TUUT-PIEP, daar hebben we de van HEEREMANS EN VAN LEUVL 4 cyl. 4340.—. 6 cyl. 5325.- Nieuwe Gracht 78, Haarlem - Tel. 21 3 (Ad eg Hockey Nederlands elftal is ongewijzigd gebleven Het Nederlands hockeyelftal, dat Zondag w April te Brussel tegen België speelt, is h zelfde, als de ploeg, welke met 82 Wales heeft gewonnen. De ontmoeting, we! L tussen de b-ploegen van Nederland en B i gië Zondag j.l. te Eindhoven is gespeeld i j door Nederland is gewonnen, he L geen nieuwe gezichtspunten opgeleverd. Voorbereiding voor de Olympische spel Na België staan nog twee officiële landf ar wedstrijden op het programma, n.l. teg >te Frankrijk op 24 April en tegen Zwitserla op 16 Mei, beide malen te Amstelveen in Wagnerstadion. Na deze serie landenwedst den komen de Olympische hockeywedstrijd, in zicht, waarvoor de daarvoor in aanmi king komende spelers nog een speciale tr lu ning zullen ondergaan. Ook staan in nc periode vóór Londen nog enkele oefenpa |(e tijtjes op het programma, officieuze lande iPr ontmoetingen, waarin de spelers een laats maal onder de loupe worden genomen. HE: is thans zeker, dat zowel India als Pakist voor het Olympisch hockeytournooi ons lai zullen bezoeken en enkele wedstrijden zuil spelen tegen een Nederlandse ploeg. Voetbal Kampioenscompetitie Het programma van 2 Mei voor het voe balkampioenschap van Nederland luidt s volgt: HaarlemHeerenveen; Go Ahead EDO; PSV—BW. De poging tot omkopen van een speler van Eindhoven Op grond van het onderzoek, inzake pogen een speler van de vereniging EiiH hoven om te kopen, heeft het bestuur van KNVB, volgens een bericht in de Sportki niek, besloten drie bewoners van Sittard plaatsen op de lijst van personen, die nimm lid kunnen worden van de KNVB. De vool zitter van de Sittardse Boys is van zijn lil maatschap vervallen verklaard. Het boni bestuur heeft de overtuiging gekregen, <L met uitzondering van de voorzitter, ten aas zien van de bestuursleden der verenigi Sittardse Boys niet gebleken is van schi PANDA EN DE PROFESSOR 48. Even later was Panda ijverig bezig zijn middel te bereiden. Hij had de blade ren in een fles gedaan, die hij van de poli- tie-desJcundipe had gekregen, schonk er water bij en bracht dat aan de kook. Ge lukkig had hij dat al een keer eerder ge daan, zodat hij wist hoe het ging. De geleerde stond intussen oplettend toe te kijken. „Is dat alles?" vroeg hij. „Is het zo eenvoudig?" „Hm, zó eenvoudig is het nu ook weer niet!" protesteerde Panda ver ontwaardigd. „Ik zou eigenlijk een grotere fles moeten hebben! Hebt U die misschien voor me, dokter?" „Hm!" bromde de des kundige zuchtend. „Wat een omslag! Ik zal er een halen. Wacht maar even. Maar blijf van mijn sptillen af'. Ik vertrouw je niet al te erg!" Hij verliet het laboratorium en Panda bleef alleen achter. „Een onvrien delijk iemand!" dacht Panda. „Waar zou intussen de gaskraan zitten. Het vlammetje is te laag. Ik moet hem wat hoger draaien!" En Panda ging op zoek.... Wij zullen komen. Het bureau van Reute [3 te Praag heeft de eerste uitgave va een ondergronds blad van vier ge id stencilde pagina's ontvangen. Het droe jj de naam „Wij zullen komen" en m werd medegedeeld, dat er copieën ge ri zonden waren aan leden der regerini ?r Tram of bus. Twintig Britten, die va ;r mening zijn, dat de tram het werkelijk es antwoord is op het transport vraaf 1 stuk, maakten bekend, dat zij planne J hebben om hun geloof te bewijzen, D Jj twintig Britten, die allen lid zijn va de bond van licht verkeer over rails s zullen hun tiendaagse vacantie de vol te gende maand in Nederland doorbren j. gen en zijn van plan de grootste tiji f hiervan te rijden op Nederlandse trams J. W. Fowler, de stichter van de bont verklaarde: „Bussen schudden de men sen te veel. Trams daarentegen rijde zonder schokken door ieder landschaw Bovendien is de tram even snel en economischer en veiliger". Hij gaf toef- dat het eerste doel van de reis vool de bond van tramliefhebbers een tel leurstelling zou worden. „Wij zulleA| gebruik moeten maken van de trein ef de boot om in Nederland op de tram t» kunnen stappen", zei hij. (U.P.) Doeleinden. Volgens het blad van de com] munistische jeugdbeweging in Tsjechol slowakye heeft de Sovjet-Unie zich be-jj reid verklaard isotopen aan Tsjechi Slowakije te leveren. Dit zijn producte van atoomreactie. Zij worden vool medische doeleinden gebruikt.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2