Haarlems Dagblad Toetreden tot of garantie generaal Robertson erkent de splitsing van Duitsland aan de Westeuropese Alliantie Regering brengt geen wijziging vliegveldplannen van 1945 in Russen wensen geen onderzoek door een vier-landencommissie 4j2e Jaargang No, 18907 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 8 April 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem De Franse politiek blijft ongewijzigd Generaal sir Brian Robertson, Brits militair gouverneur in Duitsland, heeft te Diisseldorf op de Landdag van de in de Britse zone gelegen provincie Rjjn- fond-Westfalen, waar het Ruhrgebied toe behoort, verklaard, dat op het ogen blik het feit aanvaard moet worden, dat een ijzeren gordijn Duitsland in tweeën scheidt en dat de Duitsers te vreden moeten zijn met de eenheid van slechts twee derden van hun land. Robertson noemde als eerste doel van et bizonale bestuur te Frankfort: Het her- el van de economie van West-Duitsland, och als uiteindelijk doel het leggen van >n basis, waarop de Duitse eenheid kan orden hersteld. „Eenheid in de ware zin an een onafhankelijke, vrij gekozen en epresentatieve regering". Robertson deed een beroep op de Duit- ars, terwille van hun vrijheid, tewille van un toekomstige voorspoed en terwille van Hes wat zij dierbaar achten, absoluut te jeigeren zich door deze zenuwenoorlog uit iet evenwicht te laten slaan. „Kibbelt niet nder elkaar. Het kan zeer belangrijk zijn en goed partijlid te zijn, maar het is veel elangrijker een goed Duitser te zijn. Be- luit schquder aan schouder te gaan staan agen die mannen, die met het woord de- iocratie op de lippen en een knuppel ach- irde rug u de.Duitse vrijheid zullen ont- emen", aldus Robertson. Generaal sir Brian Robertson's rede te liisseldorf wordt door waarnemers te tankfort gezien als bewijs, dat de Wes- erse mogendheden onherroepelijk tot split- ng van Duitsland in twee delen besloten ebben. Robertson zou derhalve de eerste (oordvoerder van de Westelijke mogend- eden zijn, die het eind van het viermd- endhedenbestuur van Duitsland als een oldongen feit beschouwt. De rede wordt eschouwt als een voorbode van voor de eur staande gewichtige beslissingen inzake et toekomstige bestuur van Duitsland, [en gelooft dat 10 April de critieke datum het nemen van definitieve stappen zal de, zijn, daar dan de geallieerde bestuursraad bijeen moet komen. Frans commentaar. Een woordvoerder van het Franse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat, indien de rede van generaal Robertson, de Britse militaire gouverneur, al zou duiden op een wijziging vak de Britse politiek in Duitsland", de Franse po litiek ongewijzigd blijft. „Wat een moge lijke breuk met de Sovjet-Unie inzake het Duitse próbleem betreft, wil de Franse regering duidelijk maken, dat zij haar best zal doen om de deur tot het laatste ogen blik voor onderhandelingen open te hou den", aldus de woordvoerder. Deze week grote aanvoer van lamsvlees voor slagers De laatste weken is aan de slagers uit Haarlem en omgéving lamsvlees toegewezen en deze week in een grotere hoeveelheid. De klanten zullen zich hiermee tevreden moeten stellen. In deze omgeving wordt over het algemeen weinig lamsvlees gegeten en te be grijpen is het, dat de huisvrouwen hun sla gers verzoeken ander vlees te verkopen. Dezen hebben daarover niet de beschikking, doch zij hopen, dat de klanten begrijpen, dat het niet anders kan. Verwacht wordt, dat spoedig ander vlees aangeboden kan worden. Voorkoming van dubbele belasting Van officiële zijde wordt medegedeeld, dat tussen de Nederlandse en de Britse regering overeenstemming is bereikt om trent een tweetal verdragen ter voorkoming van dubbele belasting. Het ene heeft be trekking op de belastingen van inkomsten en enige andere belastingen, het tweede op de rechten wegens overgang van ver mogen door overlijden. Beide verdragen zullen binnenkort aan de Staten-Generaal ter goedkeuring worden voorgelegd. Veldmaarschalk Montgomery is op bezoek geweest bij de Britse militaire gouverneur in Duitsland, sir Brian Robertson. Tegelijkertijd heeft hij contact gehad met de Rus sische opperbevelhebber in Duitsland, .So kolofski. Er zijn bij dit bezoek geen ver gunningen tot fotograferenof filmen verstrekt, slechts de officiële Engelse fotograaf van het „War Office" kreeg gelegenheid een paar kiekjes te maken. Hierbij een dezer opnamen: Montgomery en Robertson na hun onderhoud. !even wethouders Amsterdam Beperking van het werk der communisten Amsterdamse gemeenteraad heeft isteren het voorstel van de voorzitters der ier niet-communistische raadsfracties, om et aantal wethouders vast te stellen op even, met 26 tegen 10 stemmen aangeno- De communisten en mevrouw Heyer- (Onafhankelijk) stemden tegen. Tevoren had de heer F a b e r (Arbeid) erklaard, dat men in de weigering der ommunistische wethouders, hun zetels ter eschilddng te stellen, niet kon berusten. Iet voorstel om eep zevende wethouder te enoemen beoogde,'de werkzaamheden der P,N.-wethouders zoveel mogelijk te be- ierken. De heer Gortzak, voorzitter van de ommunistische raadsfractie, bestreed het oorstel, dat financiële offers zal vragen n dat, naar hij meendè, niet door Gedepu- Ig(j eerde Staten zou worden goedgekeurd. Men vergist zich, als men derikt door dit oorstel te bereiken dat onze wethouders och zullen aftreden" zei de heer Gortzak. ,Zij blijven zitten om zich zoveel in hun Termogen ligt ,tegen de politiek van de «urgeoisie te verzetten". )akota van „Aero-Holland" ip Ypenburg Terug van een vlucht naar Noord-Afrika Woensdagavond landde op het vliegveld fpenburg voor het eerst in de geschiedenis Tan deze luchthaven de eerste Douglas Dakota" van de „Aero Holland N.V.". Deze Dakota, de PH-TFA, startte Maan- van Welschap (Eindhoven) naar Noord fcfrika. Als eerste verliet mej. E. Eikendal, de iewardess der maatschappij het toestel. Na laar volgden de heren R. Prcrtiva en J. H. loekstra, piloten. De burgemeester van Rijswijk sprak de Tliegtuigbemanning toe en reikte, namens Ie directie van de N.V. Diepen Vliegtuigen an mej. Eikendal en de heren Protiva en ioekstra de „Ypenburg-plaquette" uit. De heer Protiva, een Tsjech van geboorte ntwoordde namens-de bemanning. Hij gaf Ie verzekering, dat zijn collega's en hij al iet mogelijke zouden doen de naam van de aaatschappij en daardoor ook die van ïpenburg hoog te houden. Vandaag heeft de Dakota met twaalf- luizend passagiers weer het luchtruim ge- :ozen. Het toestel brengt namelijk eendags- uikens naar Frankrijk. Ook E.V.C.-Dordrecht scheidt zich af De plaatselijke raad van het district lordrecht van de E.V.C., waaronder res- lorteren de plaatsen Dordrecht, Alblasser- lam, Hendrik Ido Ambacht en Dubbeldam wam gisteravond in vergadering bijeen. Ia de uiteenzetting van het plaatselijk be tuur over de ontwikkeling in de E.V.C. te lebben gehoord en besproken, was men van lordeel, dat het niet langer mogelijk is amen te werken met het landelijk bestuur [van de E.V.C. De raad besloot met dit lan delijk bestuur te breken, contact op te ne- taen met de onafhankelijke vakbeweging, waarvan de zetel voorlopig gevestigd is te totterdam en op zo kort mogelijke termijn ferantwoording van zijn beleid af te leg gen in te houden ledenvergaderingen. De organisatie zal normaal verder functio neren onder het bestaande bestuur. Het besluit werd genomen met 28 stemmen Voor, 3 tegen en 4 blanco. Amerika weifelt tussen: Nieuwe Marshall-conferentie op 16 April De New York üerald Tribune meldde gisteïten, dat de vijf mogendheden die het verdrag van Brussel gesloten heb ben, een formeel verdrag wensen met de Verenigde Staten. De Amerikaanse politici zouden deze kwestie in hoogste ressort aan het bespreken zijn en tot de conclusie zijn gekomen, dat „deze revo lutionaire daad thans dringend nood zakelijk is." Behoudens accoord van de voorzitter van de Senaat, Vandenberg, en van andere politieké leiders in het Congres, zou i\og in de loop van de huidige zitting van het Congres een desbetreffend voorstel worden gedaan. Mocht blijken, aldus het bericht, dat het sluiten van een verdrag in de huidige om standigheden op teveel moeilijkheden zou stuiten, dan zal de president proberen van beide partijen steun te verkrijgen voor een verklaring van Amerikaanse militaire steun voor de Westeuropese Unie. „Wanneer de leiders van de Senaat met het voorgestelde verdrag accoord gaan, zal dit in de practijk neerkomen op een belofte door de Ver enigde Staten de oorlog in te gaan wanneer de Westeuropese Unie door Sovjet-Rusland zou worden aangevallen", aldus de New •York Herald Tribune. De vijf mogendheden, aldus het blad, zijn thans rustig-overleg aan het plegen over de instelling van een permanent secretariaat, verantwoordelijk voor gezamenlijke plan ning en gezamenlijke werkzaamheid. Het advies van senator Vandenberg zal mis schien de doorslag geven, of men tot een formele alliantie ofwel alleen tot een ver klaring van steun voor de Westeuropese Unie zal geraken. In het laatste geval zou een verhouding ontstaan gelijkend op die tussen de Verenigde Staten en Canada. Het tot stand komen van een formeel pact wanneer althans van de zijde van de Se naat instemming wordt verkregen wordt als meer waarschijnlijk beschouwd. Nieuwe Marshall-conferentie. Ernest Bevin, de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, heeft Vrijdag 16 April EERSTE KAMER Departementale berekeningen inzake het plan-Burgerveen stemmen niet overeen met die van Dr. Plesman. (Van onze parlementaire redacteur). Voor dr. Plesman was het gisteren een trieste, voor de heer Kraayvanger (K.V.P.) en diens geliefd Rotterdam een goede dag. Nadat nog enige spre kers, walaronder mr. Kolff (C.-H.), die Betuwse belangen besprak en de heer ZegeringH adders (V.V.D.) gepleit hadden voor een vlieghaven bij Rotterdam, kwam ministerVos voor de dag met de door hem geno men beslissing inzake het vraagstuk Burgerveen of Schiphol-Schieveen. 's Ministers ambtenaren, die het rap port van de K.L.M. hadden bestudeerd, waren tot de slotsom gekomen, dat om een aantal redenen de combinatie Schiphol-Schieveen toch de voorkeur verdiende. En dus kon de minister thans mededelen, niet voornemens te zijn aan de regering voor te stellen wijziging te brengen in hetgeen er in dit opzicht in 1945 reeds in beginsel besloten was. Hij had alle waardering voor het inzicht, mede verschafj door het rapport van de door dr. Plesman geleide onderneming, maar tenslotte leverden de ten departemente ge maakte berekeningen toch een in al lerlei opzichten afwijkend résultaat op. In het kamp van de K.V.P.-fractie heer ste een nogal onvriendelijke stemming, omdat men minister Vos daar verdacht van socialisatieplannen op vervoersgebied. „Ordening is nodig, teneinde chaos te voorkomen, doch op socialisatie ben ik niet uit", verzekerde de minister, die nog een nieuwtje opdiste, toen hij vertelde, dat het wetsontwerp tot wijziging van „Autover voer Personen" zijn departement verlaten Ceweervuur en traangas in ziekenhuis te Cairo En de zieken? Egyptische troepen en gevechtswagens zijn gisteren naar een ziekenhuis te Cairo gezonden, nadat stakende verplegers met succes weerstand hadden geboden aan po gingen van de politie om hen uit het zie kenhuis te verdrijven. Een sterke politiemacht werd van het dak af met stenen bekogeld. Ook water werd met emmers naar beneden gegooid. De politie opende het vuur en verwondde een aantal stakers. De politie gebruikte toen traangasbom- men, doch toen ook dat niet baatte, riep zij de hulp van het leger in. De stakers sloten alle deuren van het ziekenhuis en zetten ze onder stroom, waardoor dokters en chirurgen niet binnen konden gaan. Zij weigerden besprekingen met de minister van Openbare Gezondheid en verklaarden, dat zij slechts wilden luisteren naar een afgezant van koning Faroek of de eerste minister. Het leven van bijna 1000 patiënten van twee ziekenhuizen te Cairo staat volgens berichten op het spel als gevolg van de staking van 1500 verplegers in beide zie kenhuizen- aanvaard als de begindatum van de ver gadering van ministers van Buitenlandse Zaken der zestien bij het Europees herstel plan betrokken landen, zo Wordt in gewoon lijk welingelichte kringen te Parijs ver nomen. De vergadering zal te Parijs worden ge houden. Naar uit betrouwbare bron te Pa rijs wordt vernomen, is het ontwerp van de multilaterale overeenkomst, die op de vol gende plenaire zitting van de 16 Marshall- landen getekend zal worden, bijna gereed. Over de plaats van samenkomst van het secretariaat en de raad schijnt nog geen beslissing genomen te zijn, doch er zijn aan wijzingen dat Parijs zal worden gekozen. Korporaal liet zijn tanden zien Het gebeurde in Port'Said. Een korpo raal aan boord van het s.s. Zuiderkruis op weg naar de tropen, kocht van een Arabier, die in zijn bootje naast het troepenschip dobberde en druk gebarend zijn waar aanbood, een horloge voor de somma van f 10,hetgeen „geen geld" is. Met een mandje kwam het begeerde uurwerk naar boven. Even, later was de koopman, tien gulden rijker, weer op zoek naar andere klanten. Natuurlijk hadden de militairen veel belangstelling voor het klokje, dat voor een ongekend laag bedrag van eigenaar was verwis seld. Het ging van hand tot hand, totdat een' van de omstanders de vervelende opmerking maakte, dat er helemaal geen uurwerk in het ding zat! Hevige hilari teit en een gezicht in mineur van de korporaal. Nu hij het horloge niet op kon draaien, wond hij zichzelf op en begon over de railing hangend, de Ara bier die op veilige afstand met een grijnzend gezicht opkeek, uit te schel den. Tijdens een van zijn hevigste woedekreten vloog zijn bovengebit uit zijn mond en dook met een sierlijke boog naast het bootje van de koopman in het water Nasleep der Berlijnse botsing Britfen krijgen de schuld Maarschalk Wassili Sokolofski heeft per brief het voorstel van Sir Brian Robertson, dat een vier-landencommissie de oorzaken van het vliegtuigongeluk boven Berlijn zou onderzoeken, van de hand gewezen en heeft de Britse autoriteiten de schuld van de ramp gegeven. In een brief waarin Sokolofski het voor stel van de hand wijst, verklaart hij, dat het Britse vliegtuig zich niet had gehouden aan de boven Berlijn geldende luchtver- keersvoorschriften. De Sovjetrussische commissie die een onderzoek heeft ingesteld naar de oorzaak van de botsing tussen een Britse Viking en een Sovjetrussische jager boven Berlijn heeft verklaard, dat de Britse machine de luchtvaartregelen heeft overtreden. In het rapport wordt voorgesteld een gemengde Brits-Sovjetrussische commissie van onderzoek in te stellen. Van Britse zijde is officieel medegedeeld, dat het Sovjetrussische rapport „klaar blijkelijk onwaar" is. Men wacht op voltooiing van het onder zoek. Ter Geneefse conferentie der UNO voor de vrijheid van voorlichting heeft de Joe goslavische afgevaardigde Petrovic een aan tal bladen beschuldigd van verdraaide be richtgeving naar aanleiding van de botsing. Deze bladen hebben het voorgesteld, aldus de beschuldiger, alsof de ramp opzettelijk veroorzaakt is. „De berichten over de vliegtuigbotsing tonen, hoe nutteloos het is te trachten de nauwkeurigheid der be richtgeving te verbéteren door middel van Gerbrandy candidaat voor de Tweede Kamer Het centraal comité van Anti-Revolu- tionnaire Kiesverenigingen heeft thans advies uitgebracht aan de kiesverenigin gen over de candidatenlijst voor de ko mende Kamerverkiezingen. De eerste vier candidaten zijn volgens dit advies de heren J. Schouten, mr. J. Roosjen, prof. mr. P. S. Gerbrandy en dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot. een erecode voor journalisten.'De fout ligt niet bij de journalisten maar aan de hoger geplaatsten, die hun werk controleren". De Britse autoriteiten te Berlijn zullen SokolQfski een „in krachtige termen ge steld antwoord" zenden op zijn brief, aldus weet Reuter nader te melden. De Britse antwoordbrief is aan, Bevin voorgelegd en deze zal beslissen over verder te nemen maatregelen. De brief van Sokolofski is terstond na zijn verzending door de Sovjet-Russische autoriteiten gepubliceerd. Een Britse woordvoerder noemde de brief „provoca tief, onbeschaamd, onbehouwen en klaar blijkelijk door Moskou gedicteerd". heeft en dat hij hoopte, dat het binnen een maand bij het parlement aanhangig zal kunnen komen. Of de volksvertegenwoor diging het nu ook nog voor de verkiezin gen zal afdoen, staat te bezien. Maar in elk geval bleek de minister niet bereid thans toe te zeggen, geen nieuwe vergun ningen te 'verstrekken tot het ontwerp wet zal zijn. Daarentegen kon hij zijnerzijds wel verklaren niet op verdere verhoging van de benzineprijs te willen aansturen; natuurlijk kon hij echter geenszins voor spellen. hoe minister Lieftinck hier tegen over zal staan, want die is tenslotte in de allereerste plaats de man, die een derge lijke aangelegenheid uit belastingoogpunt bekijkt. Met enige cijfers toonde minister Vos aan, dat men ten aanzien van levering van autobussen niet kon spreken van onbil lijke bevoordeling van de spoorwegen met haar dochterinstellingen boven particuliere ondernemingen. Van spoorw^en gesproken, tegen de zomer 1949 zal alles in het Zuiden ge- electriseerd zijn, maar over wat* er dan vervolgens zal gebeuren schijnt nog niets definitief vast te staan. De heer Zeke ring Hadders (V.V.D.) had geklaagd dat het Noorden veel te lang verstoken blijft van electrische tractie. Zonder hoofdelijke stemming ging deze begroting er door evenals die van het Zui- derzeefonds en van de P.T.T. De volgende week Dinsdag kunnen de senatoren hun hart over het vraagstuk van de Weder opbouw gaan luchten. Ruilhandel in lidmaat schappen der U.N.O. Op "een officieuze bijeenkomst der „vijf grote" leden van de Veiligheidsraad heeft Gromyko, de Sovjet-gedelegeerde, ver klaard, dat hij opnieuw het lidmaatschap van Italië door véto zou verhinderen, tenzij de Westelijke mogendheden ook Bulgarije, Finland, Hongarije en Roemenië zouden willen toelaten. Gromyko verlangde bovendien, dat. in dien het geval van Transjordanië opnieuw behandeld zou worden, ook de aanvragen van Albanië en Buiten-Mongolië opnieuw de aandacht moesten hebben. Engeland, Frankrijk en Amerika ver langden een nieuwe behandeling van de aanvragen van Eire, Oostenrijk en Por tugal. Gromyko had geen bezwaar tegen af zonderlijke behandeling van India's ver zoek tot lidmaatschap. SIAMESE KABINET AFGETREDEN. Het Siamese kabinet van Nai Choeang Apaivongse, 'dat op 25 Februari werd sa mengesteld, is afgetreden. Volgens onbe vestigde berichten zou veldmaarschalk Phiboel Soengchram, die tijdens de oorlog premier was en thans opperbevelhebber is, een nieuwe regering samenstellen. Aan het aftreden zijn langdurige besprekingen tussen de premier en zijn ministers en de leiders van de staatsgreep van November 1947 voorafgegaan. Rechtbank deed uitspraak De Haarlemse rechtbank heeft een achttien jarige scholier uit Heemstede, die terecht heeft gestaan wegens mishandeling, doordat hij bij een vechtpartij op 6 December in Heemstede een een en twintig jarige student zodanig heeft geslagen, dat deze een oog moet missen, veroordeeld tot een gevangenis straf van één maand. De officier van justitie had veertien dagen geleden een straf van drie maanden geëist. Een voortvluchtige Haarlemmer, die in gezelschap van anderen in verschillende plaatsen van ons land auto's had gestolen, werd veroordeeld tot- een gevangenisstraf van drie jaai\ Wegens diefstal van een bankbiljet van 1100 van een militair werd een drie en twin tig jarige Haarlemmer, die met de militair enige cafés had bezocht, veroordeeld tot een gevangenisstraf van één maand. Woensdagavond omstreeks zes uur botste een motorrijder, een persfotograaf, op de hoek van het Kenaupark tegen een van de Park laan komende autobus. De motorrijder, die de bocht te groot had genomen, liep een bloeduitstorting en enige ontvellingen op. Zijn motorrijwiel werd zwaar, de autobus licht beschadigd. Te IJmuiden zijn onderscheidingen uitgereikt aan de leden van 'de bemanning van de IJmuider motor-reddingsboot „Neeltje Jacoba" van de Noord en Zuidhollandse Redding-Mij. voor de reddincf van de opvarenden van het Deense s.s. „Lotte Skou", dat op 9 Februari voor de Nederlandse kust is vergaan. Aan boord van de „Neeltje Jacoba" vd.n.r. G. Stam, C. Smit, H. Th. de Booy (directeur N.Z.H. Redding Mij.), J. van der Meulen (schipper van de „Neeltje Jacoba"), F. Varkevisser, P. E. Tegel berg (voorzitter N.Z.H. Redding-Mij.), D. de Koning en C. Koper, Het woord is aan.... I Anonymus: Gij kunt tizelf niet vooruit duwen door uzelf op de rug te kloppen. Hyacinthen en tulpen beginnen te kleuren Zaterdag 17 April extra stoptreinen De crocussen zijn nu bijna geheel uitge bloeid, slechts hier en daar ziet men nog een veldje. De narcissen staan volop in bloei. Ook de vroege hyacinten en de vroe ge tulpen vertonen hun kleuren. Behalve de extra-stoptreinen, die des Zondags naar de bollenstreek gaan rijden, zullen er nu ook extra treinen rijden op Zaterdag 17 April. Proces-Rauter herleeft op het witte doek Deze week vertoning te Haarlem Wij waren hedenmorgen in de gelegen heid een vertoning van de door Polygoon vervaardigde documentaire over 't proces- Rauter, die morgen in Frans Hals, Rem brandt ,en Cinema Palace te zien zal zijn, bij te wonen. Polygoon, dat de laatste tijd in het Ne derlandse journaal toch al vele malen heeft blijk gegeven deze vorm der cinematogra fie tot in de perfectie te verstaan, heeft zichzelf zowel in technisch als artistiek op zicht overtroffen. Het proces-Rauter. dat drie dagen duur de," herleeft in iets minder dan een kwar tier in de ware zin des woords. Niets ontgaat ons, dé verbeten, arrogante kop van de verdachte toch nerveus spelend met bril en potlood de serviele slaafsheid van zijn getuigende rotgenoten, de handenwrijvende president, de rustig- koele procureur-fiscaal. Daarbij komt de kern van het gespro kene volledig tot zijn recht de misda den tegen de mensheid en wordt nog geaccentueerd door oorspronkelijke opne mingen in het kamp Westerbork: het af- voeren der Joden, de dichtschuivende deu ren der beestenwagens, die een wan hopig gezicht van een kind aén het oog onttrekken, culminerende in de beklem ming van het wegrijden van de trein, de na meloze ellende tegemoet. De wezenlijke waarde en betekenis van deze berechting worden ons door het cel luloid beter dan in lange betogen duidelijk gemaakt. Verkeersongeval Gisteren stak een 64-jarige voetganger zonder op het verkeer te letten de Grote Markt over. Hij werd aangereden door een wielrijdster, die de macht over het stuur ver loor en met het achterhoofd tegen het trottoir sloeg. Zij is met een bloedende won- dfe en een hersenschudding naar het SL Elisabethsgasthuis overgebracht. Schoenenbon voor kinderen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat aan kinderen geboren in de maanden April of Mei van een der jaren 1932 tot en met 1946, alsmede aan kinde ren geboren in Juni 1947 een schoènenbon zal worden uitgereikt voor de soort en maat als overeenkomt met leeftijd en ge slacht van het kind. Bon 606 zal van het inlegvel worden verwijderd. De distribu tiediensten zullen bekend maken op welke dagen men deze bonnen in ontvangst kan nemen. Vonnis tegen hoofdredacteur „De Nieuwe Post" bevestigd Het Amsterdamse gerechtshof heeft hot vonnis' van de rechtbank tegen de hoofd redacteur van het weekblad „De Nieuwe Post", de 38-jarige L. A. R. L,, die daartegen beroep had aangetekend, bevestigd. Dit von nis luidde f 500 boete of één maand hechtenis wegens het zich in openbaar geschrift opzet telijk beledigend uitlaten over het openbaar gezag. Het betrof hier een artikel getiteld „Het heilig huisje", waarin over de politie werd gesproken als een „corrupt apparaat" en waarin voorts beweerd werd, dat „een groot deel van de misdadigers in politie- uniform rondloopt". Taxi reed tegen een boom; een dode en drie gewonden In een bocht van de rijksweg bij Reuver, waar reeds vele auto-ongelukken gebeur den. is een taxi tegen een boom gereden, tengevolge waarvan de vier inzittenden C., J., K. en L„ allen uit Roermond, zo ernstig gewond werden, dat zij naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht moesten worden. Daar is de bestuurder Janssen spoedig overleden. De toestand van L. is zorgwek kend. Voor de beide anderen bestaat, hoe wel hun kwetsuren eveneens van ernstige aard zijn, geen direct levensgevaar. Lidmaatschap der E.V.C. niet ver enigbaar met dat van P. v. d. A. Het bestuur van de federatie Rotterdam van de Partij van de Arbeid heeft de heer A. J. M. Erwich, hoofdbestuurder van de E.V.C., doen weten, dat het lidmaatschap van de E.V.C. onverenigbaar wordt geacht met het lidmaatschap van de Partij van de Arbeid. Aan de heer Erwich is verzocht, hieruit vóór 10 April zijn consequentie te trekken. KOUDER DES NACHTS. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Wisselende bewolking met enkele regen- of hagelbuien. Tijdelijk krach tige Westelijke wind. Kouder des nachts. Overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon op Maan op 9 April: 5.58 uur. onder 19.27 uur 6-13 uur, onder 19.30 uur (Nieuwe maan)

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1