,K. Middenstanders vierden feest Kunnen er in Haarlem nog 20.000 woningen gebouwd worden? Koor Buick en Chevrolet! Chevrolet - Buick MAANDAG 12 APRIL 1948 te HAARLEMS DAGBLAD Veertig jarig bestaan der R.K. Middenstands- vereniging luisterrijk gevierd „Er zijn vele groepen, die beweren dat Ook mr. Cremers en de vroegere ijkste in het leven zijn, doch irt jsbuiten kijf dat de middenstand de rug- DgI graat der stedelijke bevolking vormt", begon wethouder D. J. A. Geluk zijn b'a «spraak toen hij Zondagmiddag de reci- jubilerende Katholieke Midden- 0i mdsvereniging de gelukwensen van wi !aarlems Bloei" kwam aanbieden. „In jatschappelijk opzicht heeft de Midden- jnd moeilijke jaren gekend, doch hij is ja geslaagd deze door een hechte orga- jsatie te overwinnen. Haarlems Bloei en R.K. Middenstandsvereniging hebben :ert j dele datzeïftJe doel. Een bloeiende, goed ;0?| organiseerde en sterke middenstand is e:;n belang voor Haarlem, anderzijds is u gjj mee gebaat met een organisatie die zich iet voor het belang van de stad". De ei jer Geluk sprak tenslotte de wens uit, de jubilaresse in de komende jaren in zou slagen alle Katholieke Midden- aiders te organiseren en steun te geven j de strijd om het bestaan. Hoogtepunt van de receptie vormde de van het jubileumgeschenk door lieer P. H. Borghouts, die een enveloppe jt vijfhonderd gulden en een chèque twee duizend gulden ovei-handigde de inrichting van het R.K. bureau yi de Middenstand. Eén der leden bood jvendien voor hetzelfde doel een schil- jrij aan en de dames der bestuursleden ]t regen bloemen. Het duizendste lid, de heer V. van GoqI, 11 orgde met een Brabants speechje voor d ;n geestig intermezzo, wethouder Ange- fnt feliciteerde namens de Katholieke 1 rbeiders Beweging. Voorts merkten wij aa ide heren mr. Th. A. Wesstra, gemeente- Vetaris van Haarlem, wethouder mr. A. H. Schreurs, B. W. Lasschuit namens Middenstandscentrale en de Haarlemse •Handelsvereniging en vele andere figuren v it handel en bedrijf. Jè De dag was begonnen met een Pontificale xi loogmis in de St. Jozefkerk opgedragen v; nor mgr. J. P. Huibers. De geestelijk ad- iseur van de standsorganisatie, kapelaan Q. Grimbergen hield de feestpredikatie. telijk adviseur rector Broers voerden het woord. De heer Alders haalde in zijn dank woord de geschiedenis van de vereniging op. Tot de waarlijk feestelijke sfeer heeft de uitnemende samenwerking tussen standsorganisaties en vakorganisatie niet weinig bijgedragen. De Bouwpatroons hadden zorg gedragen voor de kostbare versiering van hoogaltaar en kerk, bij het ontbijt spanden bakkers, slagers, kruideniers en melkhandelaren samen voor het welslagen van het menu; smeden, loodgieters en textielhandel had den de zaal- en tafelversiering voor hun rekening genomen. De Katholieke slijters en caféhouders tenslotte zorgden voor de buffetten tijdens de receptie en de meubelmakers en stof feerders voor de versiering van Brink- manns Kroonzalen. HAARLEM S MUZIEK.INSTITUUT Onderwijs in alle vakken der Toonkunst Speciale aandacht wordt gevestigd op klasse D (voorbereidend onderwijs). Kosten 10.— per kwartaal. Aan de muziekschool gelegenheid tot studeren (Adv i Toneelavond West-Frisia De Vereniging West-Frisia hield Zater dagavond in de Leeuwerik een toneel avond, waar bij ontstentenis van het eigen gezelschap door de „Ramplaanspelers" „Loods aan Boord" werd opgevoerd. Plet was geen slechte keus, want het genoeglijke stuk van Fabricius, dat de geschiedenis van drie liefdes in een klein zomerhötel op vermakelijke wijze vertelt, leent zich bij uitstek voor een dergelijk evenement. Toen bovendien nog bleek, dat de acteurs en actrices er over het algemeen de vaart in wisten te houden er bleef er eigenlijk niet één onder de maat waren alle fac toren voor het welslagen van de avond aanwezig. Na afloop werd er geanimeerd gedanst. Feestelijk ontbijt Na de Mis verenigden zich de Midden- (anders aan een feestelijk ontbijt in de tote hal van het Krelagehuis. Tot de aanzittenden behoorden de bur- emeester van Haarlem, mr. P. O. F. (M. Iremers, de wethouders Angenent en ys; p Schreurs, de heer J. J. A. Kuilman, dr. Hrl\r, Groeneveld Meyer, directeur van de j (deling „Middenstand" van het Departe ment van Economische Zaken, de heren F. lach en J. Bakker, directeuren van het l.K. Middenstandsbureau en de heer J. tan den Brule; bestuurslid van de Dioce- sne Middenstandsbond. De voorzitter, de heer S. J. Warmer, itildigde in zijn feestrede de heren G. Al- iers, N. Cobelens, F. Duyn, A. Th. Pie- j age, H. A. Willenborg en L. v. d. Helm, tiiede vereniging even lang trouw waren 'ia ;ebleven als zij bestond, de eerste boven ücn als jubilerend bestuurslid. Van hem eide de heer Warmer dat hij de hitte van Ie dag had gedragen en lauwheid van aderen in gloed had weten om te zetten, li- De heer Groenevéld Meyer bood de heer T'f llders de Orde van Oranje-Nassau aan. d' Daarnaast werd in de heer Van Gooi de eugd gehuldigd, die de taak van anderen aoest overnemen. Middenstanders congresseren Haarlem Naar wij vernemen zal de Koninklijke «êfederlandse Middenstands Bond ter gele genheid van het 55-jarig bestaan van de Haarlemse Plandelsvereniging zijn jaarver gadering en congres in de eerste helft van September in Haarlem houden. BEROEPEN VOOR VROUWEN Jjj In de aula aan de Raaks te Haarlem kwa- „jjiaen Vrijdagmiddag ongeveer 300 meisjes, die leerlingen zijn van de hoogste klassen der middelbare scholen uit Haarlem, Bloe- mendaal en Velsen, bijeen, om wat te ver nemen over de beroepen, welke zij na het verlaten der school kunnen kiezen. In een /inleidend woord werd meegedeeld, dat de vrouwen bij het kiezen van een beroep het voordeel hebben boven de mannen, dat zij gezin behoeven te stichten. De maat- schappij mag daarom verlangen, dat zij een nuttig beroep uitkiezen. De meisjes verdeelden zich in groepen en ontvingen Van een twintigtal dames en heren inlich lingen over bei-oepen, welke meisjes kun- b*nen kiezen. DISTRIBUTIENIEUWS Dinsdag bestaat er gelegenheid tot het af halen van distributiebescheiden te: Haarlem: restant N, O tot en met Op. Overveen: I en K. Heemstede: O. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 10 April 1984 GEHUWD: 10 April. M. C. J. Stuij en U, I. I ,K. E. Mirauer; J. A. Hoenderdos en F. A. 'paan. BEVALLEN van een zoon: 9 April, W. van Buren—van Oldenborgh; E. Steenbergen— Blommaert; A. M. van der Peijl—Lüneber- ger; J. Trollvan Beeck Vollenhoven: 10. April, J. A. VerwerSchinkel; S. V. Spoor -de Lassacquère. BEVALLEN van een dochter: 9 April, L. S. Derschowvan Thiel; G. M. WassinkBonke. OVERLEDEN: 8 April, S. H. M. Walkers, 22 j., Kampei-laan; 9 April, A. E, Belles, 5 m., Kanariestraat; C. H. JanssensTirion, 81 j., Caninefatenstraat; E. F. Cleeren, 3 j., Kam perlaan. De Raad zal dit vraagstuk nader bezien In de Haarlemse raad is bij de algemene beschouwingen over de Begroting gespro ken over de stadsuitbreiding. Haarlem heeft nu een woningtekort van 5000 huizen. Enkele raadsleden wilden weten of voor die huizen voldoende gronden beschikbaar zijn. Daarop antwoordde de wethouder van Opènbare Werken dat bij het ontwerpen der uitbreidingsplannen op de bouw van niet minder dan 20.000 huizen zal worden gerekend. Na deze verklaring werd er uit de raad op aangedrongen dat B. en W. binnen af zienbare tijd een breedvoerige uiteenzetting zullen'geven om duidelijk te maken waar die 20.000 huizen gebouwd kunnen wor den. 20.000 nieuwe huizen in Haarlem is veel, zeer veel! Haarlem telt nu 38.000 woningen, zodat het een uitbreiding van meer dan 50 procent betreft. Er zou een halve stad bijgebouwd worden. Wij herinneren er aan dat in 1943 door het gemeentebestuur een studie is gepubli ceerd van ir. F. Ottevangers, destijds inge nieur van Openbare Werken, over de Sociaal-Economische Structuur van Haar lem en omgeving. Daarin werd uiteengezet dat de bevolkingstoeneming van Haarlem de laatste tijd op 2000 per jaar gesteld kon worden. Verder werd geschreven dat „omstreeks 1960, wanneer het gehele Haarlemse uit breidingsplan zal zijn volgebouwd en toch enige uitbreiding van de woningvoori-aad noodzakelijk zal zijn, dit op grondgebied va'n de aangrenzende gemeenten noodzake lijk zal zijn, wil men althans niet zijn toe vlucht hemen tot het bouwrijp maken van terreinen, welke daartoe niet geschikt zijn of uit anderen hoofde niet bestemd kunnen worden". Toeneming van de bevolking met 2000 zielen per jaar betekent ongeveer 500 wo ningen. In 1943 rekende men tot 1960 dus op een toeneming van ongeveer 17 maal 500 huizen, dus 8500. Er is een groot verschil tussen 8500 en 20.000 woningen. Ir. Ottevangers beschikte voor zijn studie over de statistieken die tot 1940 liepen. Haarlem had op 1 Januari 1940 142.695 inwoners. Op 1 Januari 1948 was dit aantal gestegen tot 159.800. Een toeneming dus van meer dan 17.000 of ruim 2000 per jaar. Niettegenstaande er in die 8 jaar vrijwel Official Dealer VAN LENT HEEMSTEDE - TEL. 28810 Agenda voor Haarlem MAANDAG 12 APRIL StaSSschouwburg: „De lieve Christobel", 8 uur. Gem. Concertgebouw: Nederlandse Pad vinders „Ridders zonder harnas" en de Franse Jamboree film 7 en 8.45 uur. Spaarne: „Dikhuiden", alle lft., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Paniek", 18 j., 2.00, 4.30, 7.00 en 9,15 uur. Rembrandt en Luxor: „De beste jaren van ons leven". 14 j., 2.30 en 7.30 uur. City: „Aino", 18 j.. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Mannen van jongensstad". 14 j., 2.00. 115. 7.00 en 9.15 uur. DINSDAG 13 APRIL Gem. Concertgebouw: H.O.V., Beethoven- cyclus, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond- Voorstellingen. Verkeersongelukken- week-end Een dode, drie gewonden In het afgelopen week-end zijn er te Haarlem weer verscheidene verkeersonge vallen gebeurd, -waarvan een met dodelijke afloop. Zondagmorgen omstreeks half twaalf reed (je 37-jarige smid C. van den Broek uit de Dx*. Leydsstraat op de Schoterweg in de richting van de stad. Bij de Dx-. Leydsstraat gekomen sloeg hij plotseling links af en werd döor een hem achterop komende Belgische auto aange reden. De smid sloeg tegen de grond en liep een schedelbasisfractuur op. Hij is enige uren later in het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" overleden. Zaterdag reed een fabrieksarbeider op zijn motorfiets op de Rijksstraatweg matige gang naar de stad. Ter hoogte van de Vergierde weg stak een vijfjarig jongetje plotseling de rijweg over. De' motorrijder trachtte het kind nog te ontwijken, doch tevergeefs. Het kereltje is met enkele snij- wonden in het gezicht naar de Deo over gebracht. Een vijftienjarig meisje reed op de Schalkwijkerweg bij het passeren van een stilstaande autobus tegen een haar tege moetkomende bus aan. Zij is met een rechterschouderfractuur, een hoofdwonde en een bloeduitstorting naar de Mariastichting overgebracht. Een fietser, die Zaterdagnacht van een fuifje kwam, slipte over de tramrails in de Kleine Houtweg. Hij ligt met een gebroken bovenbeen in het St. Elisabethsgasthuis. Boottochten voor lichamelijk gebrekkigen De boottochten welke de eerste hulpver eniging „Snelverband" dit jaar organiseert zullen gehouden worden op Woensdag 23 Juni en Donderdag 24 Juli; het doel der reis is Purmerend. Zij die voor een dezer tochten in aanmer king wensen te komen worden verzocht zich op te geven bij de hier volgende adressen: A. J. Spoor, Brouwerstraat 86: Mej. A. v. Donselaar, Spijkermanslaan 2a; Th. A. C. de Vries, Gaelstraat 5; J. P. Delehambre, v. Oosten de Bruijnstraat.9 of bij het secre tariaat der bootcommissie Mej. G. W. Bout, Hofdijkstraat 50 FIETS OM FIETS Zaterdagavond ontnamen twee agenten van het posthuis in de Boekenrodestraat een fietser zijn rijwiel omdat hij niet hele maal nuchter was. De man pakte daarop de fiets van een der agenten die buiten het posthuis stond. De politiedienaren waren evenwél sneller dan hij. De man heeft toen meteen maar bekend dat hij ook een valse naam had opgegeven. Het bleek een vijf entwintigjarige inwoner van Hoofddorp te zijn. geen nieuwe huizen gezet werden, werd de bevolkingstoeneming van 2Q00 per jaar toch nog ruimschoots bereikt. Van de 20.000 huizen die B. en W. in de toekomst in Haarlem willen bouwen of laten bouwen zijn er natuurlijk 5000 be stemd voor het wegwerken van het be staande woningtekort bij een inwoneraantal van 160.000. In de overige 15000 zouden dus ongeveer 60.000 mensen kunnen wonen, zodat het inwoneraantal van Haarlem dan op 220.000 zou komen. In Juli collecte voor de speeltuin Het Haarlemse Verbond van Speeltuinver enigingen hield Zaterdagmiddag in „Brink- ann-' zijn jaarvergadering. Besloten werd in samenwerking met de R.K. Bond voor het Gezin van 510 Juli een huïs-aan-huïs-collecte te houden, waarvoor door B. en W. reeds toestemming is verleend. In het najaar wordt een verloting georga niseerd. Het tienjarig bestaan wordt op 4 Novem ber met een receptie en een kaderbijeen- komt gevierd. De eerste penningmeester, de heer G. Starink, werd herkozen. Tot tweede secre taris werd de heer H. ten Hove aangewezen. In de voorzittersvacature kon nog niet voor zien wprden. Spitfire kwam te laag onder wolkenbank uit Omtrent het vliegongeluk bij Gronau, dat aan de Nederlandse vlieger luitenant H. Fabius het leven heeft gekost, wordt nog medegedeeld, dat luitenant Fabius op gestegen was in een Spitfire en vergezeld werd door een ander vliegtuig. Toen men ongeveer een half uur gevlogen had kwa men de vliegtuigen in een zeer dichte wol kenbank. welke zich uitstrekte van 60 tot 4000 meter hoogte. Eerst trachtten de bei de vliegers boven de wolken uit te komen. Toen dit echter niet gelukte wilde men door lager te gaan vliegen beter zicht krij gen. Men wist echter niet, dat de wolken zo laag hingen. Toen luitenant Fabius uit de wolkenbank was geraakt heeft hij waarschijnlijk geen kans meer gezien tij dig zijn toestel omhoog te trekken. De piloot uit het andere toestel wist nog juist bijtijds weer hoogte te krijgen. Reparaties en Service AMSTERD. RIJT. MIJ.: OFF- DEALER R.K. Harmonie St. Caecilia Met medewerking van het gemengd koor „Da Pacem" uit Santpoort, gaf de harmonie St. Caecilia Zondagavond een uitvoering in de Gemeentelijke Concertzaal. Als alle dilettantenverenigingen heeft ook St. Cae cilia voor het ogenblik te kampen met de gevolgen van de militaire dienst, die de bezetting van de corpsen in de war stuurt, zodat er wel eens noodzakelijk partijen onvervuld moeten blijven, als ze ten min ste niet met kunst- en vliegwerk elders kunnen worden ondergebracht. Directeur S. A. Noom verliest er echter de moed niet bij, maar' tracht zoveel mo gelijk het eenmaal bereikte peil te hand haven. Dat lukt echter niet altijd; de Czar und Zimmermann-ouverture bijvoorbeeld, zat nog al losjes in elkaar en de fantasie op Le timbre d'Argent van Saint-Saëns was ook niet volkomen uit de verf, alleen de piston-solo klonk bevredigend en zodra de wals inzette, waarbij men zich in een vertrouwd dansrhythme thuis voelde, be gon het goed te gaan met het samenspel. Een behoorlijke prestatie werd ook ge leverd met het Angelus uit de Suite pitto- resque van Massenet. De Leichte cavalerie- ouverture van Suppé was mij niet „leicht" genoeg, maar wat daarentegen in de fa meuze Czardas uit Der Geist der Wojoden bereikt werd, was alleszins belangwekkend. Het stuk werd met brio in een vlot tempo- rubato gespeeld en klonk doorlopend zui ver. Het enige mankement betrof de be ruchte toonladderpassage, die tot tweemaal toe mislukte, wat wel eens meer gebeurt, hetgeen echter geen reden mag zijn om het er bij te laten zitten. Toe heren, speel eens elke dag die paar maten enkele keren door, tot je last begint te krijgen met je buren; ik verzeker je dat je er dan niet meer over zult struikelen. En wat die buren betreft, onder ons gezegd en gezwegen, een goed muzikant moet van tijd tot tijd eens woor den hebben met zijn omwonenden. „Da Pacem" zong onder leiding van zijn directeur Th. Spook een zevental num mers, waaronder een paar polyphone die vrij behoorlijke eisen stelden. De goedkope effecten van de Vredeshymne van A. Vran- ken gaven het koor gelegenheid brillant uit te pakken met een stralende klank, maar de behetrste sonoriteit in de composities van Rosclli en Gallus is toch van groter waarde. De altpartij van het -koor is. sinds ik bet laatst hoorde, werkelijk vooruit ge gaan. „Da Pacem" is in zijn volle ontwik keling en op de goede weg. Directeur Spook weet te inspireren tot zineen on ccn manier die direct werkt en die de enig juiste is; zijn gebaar is de reflex van een innerlijk zingen. JOS. DE KLERK. Een week-einde in de Schouwburg „Fluffy neemt de leiding" Regie: Cor Ruys In het afgelopen week-end is Het Vrije Toneêl op de proppen gekomen met een Amerikaanse mysterie-klucht (die dwaze niet te zeggen onzinnige benaming staat zo in het programmablad) waar het vermaak zoekende publiek de eerste maan den wel niet op uitgekeken zal raken. „Ramshackle Inn" luidt de oorspronke lijke titel fen „Fluffy neemt de leiding'" staat er boven de Nederlandse bewerking door Marie Sophie Teulings. De man, die al deze soms wel spannende kolder uit zijn schrijfmachine heeft getoverd, heet George Batson. Regisseur Cor Ruys vertelt in zijn voor woord dat hij dit „gezellige voorjaarsge recht met wat griezelsaus overgoten" aan vankelijk „Véél zenuwen in 't oude pand" had willen noemen, maar van dit voorne men heeft afgezien om niet direct te veel herinneringen aan „Arsenicum en oude ■kant" op te roepen. Als men gaat verge lijken, blijft dit nieuwe stuk een heel eind bij zijn opzienbarende voorganger ten ach ter. Ik heb de mening horen verkondigen, dat het als parodie bedoeld zou zijn, doch ik zie het voor een gekscherende imitatie aan. Wat de waarheid ook moge zijn, in ieder geval wordt door de opvoering eens te meer bewezen, dat een mengeling van kluchtspel en gruweldaden op het toneel altijd effect sorteert. Er wordt zeer veel geschoten bij kaars licht en met messen gestoken in volslagen duisternis, doch de uit deze en andere si nistere bedrijvigheden voortvloeiende si tuaties zijn bijzonder lachwekkend, niet in het minst dank zij een vindingrijke regie en de medewerking van een groot aantal behendige tonelisten. Vrouwelijke komie ken zijn bijzonder dun gezaaid. Nell Kop pen is in dit emplooi echter geen éénoog koningin, maar haast onverbeterlijk sou- verein. Voor een tweede verrassing zorgt Annie Verhulst, die men te zelden op het grote toneel te aanschouwen krijgt tegen woordig, als een malle pimpelaarster. Van de acht acteurs vertegenwoordigt alleen Louis de Bree een klasse apart. Waarmee niets ten nadele van de overigen gezegd wil zijn. Nederlandse kleinkunstenaars huldigden Rudolf Nelson Dezer dagen is hij zeventig jaar gewor den, de man die een halve eeuw geleden aan de nog altijd meest gangbare vorm van cabaret de geboorte schonk: Rudolf Nelson, hartveroverend tekstdichter en componist. In 1933 vluchtte hij uit Berlijn naar ons land met enige leden van zijn prominenten- ensemble. Al spoedig gaf hij zijn eerste voorstelling in La Gaité te Amsterdam. Acht jaar lang voerde hij iedere veertien dagen een nieuw programma uit en was hij de leermeester van de thans werkende generatie van kleinkunstenaars. Sedert de bevrijding bereikten hem talrijke veelbe lovende aanbiedingen uit zijn land van herkomst. Maar Nelson blijft hier. Hij is een deel van ons volk geworden, zoals Heintje Davids zei in haar toespraak op zijn jubileumfeest dat hem Zaterdagavond door zijn Nederlandse collega's in het grote Tuschinkski-theater te Amsterdam werd aangeboden. Met veel moeite heb ik een plaats op het balcon veroverd. Het was half zeven in de morgen, toen ik daarvan kon opstaan om dat het programma ter ere van de jubi laris was afgewerkt. Ik kan hier onmoge lijk alle medewerkers en sprekers opnoe men en moet mij beperken tot Wim Kan, Corry Vonk, Tilly Périn Bouwmeester, Alex de Haas en Lou Bandy. De laatste was speciaal voor deze gelegenheid in zijn eigen auto in het holst van de nacht over gekomen uit het noorden van Groningen waar hij 's avonds nog een voorstelling had gegeven. Om drie uur kwamen de leden van het Nelson-theater zelf aan de beurt met in hun midden hun stuwende kracht: een ge- zette man met een kale schedel, die met zijn wonderlijk stompe vingers de licht zinnigste en altijd meeslepende muziek aan de vleugel weet te ontlokken en met zijn adelaarsogen een keur van artisten heeft ontdekt. Ik zal er een paar opnoemen: Mariene Dietrich, Dolly Haas, Hans Al- bers, Otto Walburg, Marek Weber, Paul GodwinIn ons land hebben vele klein kunstenaars hun „succes mede aan zijn voorbeeld en aanmoediging te danken: Wim Sonneveld, Willy van Hemert, Toon Her mans bijvoorbeeld. Er is op deze huldigingsavond geen wan klank vernomen tegen het gebruik van een taal, die wij uit andere monden hebben leren verfoeien. Dat is misschien het groot ste bewijs van respect voor deze vitale •kunstenaar geweest. Proteststaking in Italië van 10 tot 11 uur Hedenmorgen te tien uur precies is de door het Italiaanse vakverbond aangekon digde proteststaking van een uur in geheel Italië, naar aanleiding van het beweerde ter dood brengen van 36 Siciliaanse vakver- bonds-functionarissen, begonnen met stop zetting van de openbare vervoersmiddelen in Rome. De regeering heeft de beschuldigingen van het vakverbond betreffende de dood van vakverbondsfunctionarissen op Sicilië tegengesproken De proteststaking van heden wordt alge meen opgevat als een krachtdemonstratie van het vakverbond, dat onder overheer send communistische leiding staat. Te elf ui^r hervatten de arbeiders in de fabrieken en op de straat hun werk. Be halve de stopgezette bussen en trams waren er te Rome geen uitwendige tekenen van de staking te zien geweest. Banken, winkels en cafés bleven geopend en de jpken gingen door als gewoonlijk. Een aantal particuliere vrachtauto's werd tijdens hét uur staking gebruikt voor ver voer van personen tegen driedubbele prij zen. Politiepatrouilles in jeeps reden op de voornaamste wegen. in het voorlaatste bedrijf werd niet mooi uitgespeeld maar prachtig geslaagd was de ernst, waarmee de jonge Kaj deze naam erd wel zeer vreemd uitgesproken in zijn spel verdiept bleef. Het meisje, dat Gerda voorstelde, beschikt, zo jong als zij over een werkelijk frapperende per soonlijkheid op het toneel. Over het dan sen is weinig te zeggen. De indruk was steeds aangenaam. Ik weet niet, wie deze mooie-vertelling van Andersen tot een operette heeft be werkt, maar ik vermoed dat het een tijd genoot van J. J. A. Gouverneur is geweest. In elk geval moet zijn woordkeus abomi nabel worden genoemd, om van de verdere tekortkomingen dan maar te zwijgen. Een revisie van de tekst zou niet overbodig zijn geweest. DAVID KONING. Bevestiging en intrede ds. Bronsgeest Zondagochtend had in de Grote of St. Bavokerk de bevestiging plaats van ds. Johs. Bronsgeest, overgekomen uit Velsen. Bevestiger was dr. K. H. F. Gravemeijer uit 's-Gravenhage, algemeen gedelegeerde van de Generale Synode der Nederlands Hervormde Kerk. Deze hield daarbij een predicatie naar aanleiding van Joh. 21 vers 17. Des avonds hield in hetzelfde kerkge bouw de nieuwe predikant zijn intrede. De kerk was stampvol. De predicatie handelde over Efeze 2 vers 4 tot en met 6. Onder leiding van Egbert Vos zongen het Velsense Kerkkoor en het Oosterkerk koor na de prediking het bekende lied: „Dochter Sions wees verheugd". In zijn persoonlijke toespraak dankte de nieuwe leraar de Commissaris der Ko ningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en wet houder D. J. A. Geluk, welke laatste het gemeentebestuur van Haarlem vertegen woordigde, voor hun aanwezigheid. Voorts richtte spreker zich tot de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente van Haarlem, voor het in hem gestelde vertrouwen,tot kerke lijke colleges, ambtsbroeders, verenigingen en de gemeente, wier gebed hij vroeg om het Woord van Christus in grote liefde en barmhartigheid te mogen verkondigen. De dienst, die ook werd bijgewoond door verscheidene gemeenteleden uit de vorige standplaats van de predikant, werd beslo ten met het zingen van Gezang 74 vers 1, 2 en 3. FRANS VRACHTVLIEGTUIG VERONGELUKT. Een Frans „Bristol"-vliegtuig, dat op weg was van Bordeaux naar Casablanca, is te Algeciras bij Gibraltar neergestort. De vier inzittenden van het vrachtvlieg tuig zijn om het leven gekomen. De Konlgin heeft Zaterdagavond in de Rotterdamse Schouwburg de opvoering bij gewoond van Shakespeare's „Veel leven om niets", door het „Rotterdamse toneel". De opvarenden van het s.s. Volendam, dat met troepen aan boord van Batavia naar Nederland onderweg is, kunnen in Port Said correspondentie uitgereikt krijgen, mits deze uiterlijk op 14 April gepost is. Oud-minister Ncher, gedelegeerde van het opperbestuur in Indonesië, is benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Generaal A. G. van Tricht, hoofd van de Nederlandse Militaire Missie te Washington, is afgetreden. Voor zijn verdiensten ontving hij het Amerikaanse Legioen van Verdienste en werd hij door de Koningin tot Comman deur in de Órde van Oranje Nassau benoemd. Dc oproep van de Zeistcr politie, bekend te worden gemaakt met feiten, die nog meer licht in de corruptiezaak van het hoofd der Utrechtsche P.R.A.C. kunnen brengen, heeft vele aangiften tot resultaat gehad. Het ge arresteerde hoofd der P R.A.C. blijft hard nekkig zwijgen, hoewel het aantal bewijzen tegen hem zich steeds ophoopt. Het Nederlandse s.s. „Lieve Vrouwc- kerk" van de Nederlandse Verenigde Scheepvaai-tmaatschappij te 'sGravenhage heeft op de Schelde een boei in de schroef gekregen en is daardoor gestrand. Het schip was op weg van Antwerpen naar Rotterdam. De doodstraf is gccist tegen de 25-jarige voormalige SD'er K. J. R. uit Oldenzaal, die in Zutphen en Brummen illegale werkers en in Oosterbeek twee Engelse officieren heeft doodgeschoten. HAARLEM EN OMGEVING Prof. dr. H. M. J. Oldewelt zal Dinsdag avond voor leden en introducés van de Ver eniging voor Paedagogiek in de aula van de HBS-A. aan de Raaks spreken over „Onbe wust samenspel bij conflicten tussen opvoe ders en kinderen". - Ds. A. Braakman tc Amersfoort heeft het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Bloemendual aangenomen. De opvolger van ds. J C. van Dijk is in 1914 geboren, werd in 1937 hulpprediker te Utrecht, in 1942 predi kant te Zuilen en staat sinds 3 Februari 1946 te Amersfoort. Dc heer F. S. Noordhoff spreekt mor gen. Dinsdag 13 April, in gebouw „d" Appe- laer" voor de Democratisch Socialistische Jongeren Vereniging „Nieuwe Koers" over „Petroleum en wereldpolitiek". De Afd, Haarlem van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel hield haar jaarver gadering. Na een kort openingswoord van de voorzitter, de heer R. N. Busser, werden de jaarverslagen van secretaris en penningmees ter uitgebracht, gevolgd door een bestuurs verkiezing. Na de pauze gaf de heer F. van Egmond op onderhoudende wijze een blik in de „Pensioenwetgeving". De vergadering werd door 83 leden bezocht, Een kerkconcert wordt Woensdag 14 April gegeven in de Nieuwe Kerk door het mannenkoor „Proza en Poëzie", dir. J. Booda, met medewerking van de heer Jac. Lagas, bas. De orgelbegeleiding zal worden ver zorgd door de heer J. Booda. Een Beverwijksc timmerman werd Za terdagmiddag betrapt op het wegnembn ven een paar radiospoelen uit een kraam op de Botermarkt. Een 38-jarige uitvoerder uit Waddinx- veen is door de Haarlemse politie aangehou den verdacht van verduistering van een naai- en schrijfmachine. Een twintigjarige sehilderskneeht zag een zeventienjarige fabrieksarbeider Zondag middag op zijn ifets bij het EDO-terrein rijden Met behulp van dê politie heeft hij zijn rijwiel weer teruggekregen. F,en Haarlemse kruidenier deed Zater dagmiddag aangifte dat hij bonnen miste. De politie bracht de 20-jarige winkelbediende tot een bekentenis en onderzoekt nu waar de 600 boter- en duizend suikerbonnen gebleven zijn, die de kruidenier sedert November te kort komt. Vandaag viert de heer M. Janse zijn zilveren jubileum als chef van de afdeling „vaste planten" bij de firma Van Empelen en Van Dijk te Aerdenhout. Hij werd door zijn patroons, de heren Van Dijk. hartelijk toegesproken en wordt vanavond door het personeel gehuldigd. Heemstede: Amusements-vereniging Haarlem gaf een toneel avond Twee korte kluchtspelen vulden het eer ste gedeelte van het programma de rest van de Zaterdagavond werd dansende doorgebracht der amusementsvereniging „Haarlem" in het gebouw van de Kegel bond. Het eerste, een tamelijk ver gezocht verzinsel over een familie die geen aard appelen mag eten -op straffe van verbeurd verklaring ener aanzienlijke erfenis, werd veel beter gespeeld dan de daarop volgende kwasi-studentikoze zotternij. De beide hoofdpersonen, de heer W. P, de Wil en mevrouw Veen, gaven zulke natuurlijke i-eacties op de buitennïssige loop der hui selijke gebeurtenissen dat zij de eenvou dige levensles van het stuk met hoofdlet ters in het geheugen der toeschouwers hebben gegrift. Voor de vertoning van „Het Wereldwon der" kon ik niet zoveel waardering voelen. De spelers bleven te dicht bij huis. Het plezier van het publiek was er echter niet minder om. Als mei£in het vervolg schet sen kiest uit het eigen milieu, zal men van ondergetekende waarschijnlijk meer aan moediging genieten. „De Sneeuwkoningin" Fleurige kindermatinée Aerdenhouts kindertoneel verdiende meer belangstelling dan er Zondagmiddag voor de uitvoering der operette „De Sneeuw koningin" werd betoond. Gelukkig hebben de aanwezigen na afloop der goed ver zorgde voorstelling hun geestdrift in een hartelijk applaus gelucht. De tekst zat er vrij stevig in, de costuums waren een lust voor het oog. Bleven de gezongen passages wat al te vaak in het dappere voornemen steken, het spelbeeld werd beter ontwik keld dan ooit tevoren. De dwergen, met hun parmantige en uitstekend declameren de koning aan het. hoofd, demonstreerden zelfs een begrip voor hun rol, waar men van opkeek. Het tafereel der herkenning TEXTIEL TE DUUR OF ZONDER PUNTEN. Door de controledienst van het Directo raat van de prijzen te Haarlem is tegen de Heemsteedse textielhandelaren H. en S. proces-verbaal opgemaakt wegens het ver kopen van textielgoederen tegen te hoge prijzen, resp. zonder vergunning en zonder punten of vergunningen in ontvangst te nemen. H.B.S. zegevierde in het hockeytournooi Op de velden van de hockeyclub HBS aan de Donkere laan te Bloemendaal is het jaar lijkse B tournooi gehouden, om dc Kenne- merbeker waaraan heren-elftallen uit de om geving, spelende in de derde en vierde klasse van de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond deelnamen. x De uitslagen waren: Groep A: Alliance II Echtrop 11; EechlropStrawberries II 13; Strawberries IIAlliance II 15- Groep B: BMHC IV—HBS II 0—1; Zand- voort II—BMHC IV 1—2; HBS II—Zand- voort II 2—0. In de finale kwamen dus: Alliance II en HBS II. Na 2 x min. verlenging was het resultaat 1—1. Na doelschieten won HBS. zo dat de beker voor dit jaar in het bezit kwam van HBS. Za te rda gm i d dagcompetiti e Biljarten Van de Pol verloor van Vingerhoedf De resultaten van de laatste partijen van de achtste ronde, welke Zondag pas ver na het middernachtelijk uur waren afgelopen, waren minder gunstig voor twee van onze landgenoten. Wel won De Leeuw van Chas sereau. maar Van de Pol verloor zijn eerste partij in dit tournooi tegen de Belg Vinger- hoedt. Metz verloor van Galmiehe. Eerst Maandag valt dus de beslissing in de negende en laatste ronde van het tournooi, waarbij alleen Vingerhoedt nog gelijk kan komen met Van de Pol. De stand na de achtste ron de luidt, dat Van de Pol 14 punten heeft en een algemeen gemiddelde van 18.58, gevolgd door Vingerhoedt met 12 punten en een moyenne van 19.36, met Chassereaü op de derde plaats, De Leeuw vierde en Ferraz vijfde, allen met 10 punten. Galmiehe Ge en. 8 punten. Reicher en Metz resp. 7e en 8e, Van Hassel 9e met 4 punten en Nussberger 0 punten, op de laatste plaats. De uitslagen van de Zondag luiden: Reicher 300 11 70 27.27 Nussberger204 11 67 18.54 Ferraz 300 14 79 21.42 Metz174 14 64 12.42 De Leeuw 300 12 70 25. Van Hassel185 12 102 15.41 Reicher 300 13 59 23.07 Van Hassel128 13 45 9.84 Ferraz 300 27 66 11.11 Nussberger 201 27 36 7.44 Vingerhoedt 300 12 9 0 25. Chassereaü188 12 42 15.66 Van de Pol 300 20 93 15.— Galmiehe 220 20 56 11. Vingerhoedt 300 17 169 17.64 Van de Pol 269 17 54 15.82 Waterpolo Kringwedstrijden De uitslagen van de voor de waterpolo- competitie kring Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Zwembond gespeelde wedstrij den luiden: Dames: DWT 1HVGB 1 1—1. Afdeling I: DWT 1DWR 1 1—5. Afdeling III: HVGB 3 —DWT 2 3—0. Afdeling IV: Haarlem 3— VZV 3 6-0. V.V.S.V. door Zandvoort- meeuwen II met 3—1 geklopt Het programma in de Zaterdagmiddag competitie raakt op zijn eind. Nog slechts enkele wedstrijden en de zaak is bekeken. In afdeling A is het pleit onderaan de ranglijst nog niet beslecht, doordat de wed strijd I.Imuiden 2VVRA geen doorgang vond en Telefonia van Johez met 41 ver loor. VEW klopte SIZO 2 met niet minder dan 50. In B werd slechts één wedstrijd gespeeld tussen IJmuiden 3 en Kennemer- land 4. waarbij laatstgenoemde met 4-1 won De belangrijkste uitslag viel ditmaal te noteren in afdeling C, waar Zandvoort- meeuwen 2 met 31 van VVSV won. Ook Kinheim 2. dat met 121 van IJmuiden 4 won, heeft nog een kansje. Cricket „Rood en Wit" vergaderde In de Zaterdag gehouden vergadering van de Haarlemse Cricketclub „Rood en V/it" zijn de jaarverslagen van de secretaris en pen ningmeester goedgekeurd. De heren J P. van Baasbank, P. C Hagenaar en mr. M. A .V. Slingenberg traden als bestuursleden af. Het bestuur is als volgt samengesteld: mr. A. H. van den Berg, voorzitter: Th. A. van Baas- bank, vice-voorzitter; P. Ligtenstein. secreta ris; H. Panjer, penningmeester; H. Thon, P. J. Freni cn D- Bijleveld, commissarissen. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford - Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-U nie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V A A'dam Rubber Ned. Handel Mij.. N.-I. Handelsbank Biüiton Mij. II 9 April slniKoera 349 311% 278 174 363% 313 129 190% 223 222 261% 195 163 126 527 Openings koersen 340% 307.% 275 175 189% 257 191%

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3