Haarlems Dagblad Financiële regeling voor Galg gestaakt Veiligheidsraad baart resolutie tot wapenstilstand in Palestina Volkscongres" eist referendum voor Duitse eenheid Incident als gesloten beschouwd de woningbouw spoedig gereed Weerbericht 62e Jaargang No. 18913 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. er» Admin. 10724, 14825, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. prukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Donderdag 15 Xpril 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post 14,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Het BRITSE LAGERHUIS heeft giste ren een belangrijk besluit genomen, dat door honderden leden met een demon stratie van vreugde is begroet. Het heeft de doodstraf voor het plegen van moord voorlopig afgeschaft. „Voorlopig" wil in dit geval zeggen: voor de tijd van vijf jaar. Aangezien tegenstanders van de afschaffing hardnekkig vasthielden aan de veronder stelling, dat de criminaliteit zou toenemen als het schrikbeeld van het schayot ver dween, heeft men hun de concessie van een proef'tij d-zonder-doodstraf gedaan. In de laatste jaren is de actie tegen het schavot jn Engeland sterk toegenomen en tenslotte tot een perscampagne gegroeid. Niettemin was het. tot gisteren nog volkomen onzeker, hoe de beslissing van het Lagerhuis zou uitvallen. De ministers hadden zich vroeger bijna allen voor afschaffing verklaard, maar sommigen aarzelden nu, of dit er het juiste tijdstip wel voor was, omdat sinds de oorlog het aantal moorden is toegeno men. Dit bezwaar heeft de 'minister van Binnenlandse Zaken Chuter Ede de man, die krachtens zijn ambt over gratie-verzoe- ken van ter dood veroordeelden moet beslissen' dan ook in het debat doen gelden. Overigens was besloten tot een „free vote" een vrije stemming, waarbij dus niemand aqn enig partij-standpunt was gebonden. Het gevolg is geweest dat de tegenstelling dwars door de partijen heeft gelopen. Met een kleine meerderheid, 243 tegen 222 stemmen, hebben de afschaffers van de doodstraf het pleit gewonnen. Het js te voorzien dat de voorlopige maatregel voor vijf jaar een blijvende zal worden. Want waarom zou de uitwerking een andere zijn dan in landen als Noorwegen, Zweden, Denemarken, Nederland en België, waar de reeds zo lang geleden ingevoerde afschaffing 'veeleer tot vermindering en zeker niet tot stijging van het aantal moor den heeft geleid? Deze ervaring in kleine landen is door de Britse tegenstanders van de doodstraf natuurlijk in het geding ge bracht. Men zal mij willen tegenwerpen dat in ons land evenals in België en Noorwe- de doodstraf sinds de oorlog weer wel is toegepast. Dit is evenwel een toe passing op grond van bijzonder recht, dat maar tijdelijk geldt en alleen politieke mis drijven in oorlogstijd betreft. Voor mis drijven die onder de. gewone strafrecht spraak vallen kan geen doodstraf worden opgelegd. Men zal zich herinneren dat wij ons Sr dit blad, op grond van principiëel bezwaar tegen de doodstraf, ook tegen de tijdelijke toepassing in het bijzonder recht hebben uitgesproken. Om volledig te zijn ten aanzien van tfet gisteren genomen Britse besluit moet ik eraan toevoegen dat de doodstraf voorlopig is afgeschaft alleen ten aanzien van ge pleegde f moord. Volgens de Britse wet bestaan er nog drie andere soorten mis- 'drijven, waarbij zij kan worden toegepast, namelijk hoogverraad, zeeroverij met ge weldpleging en verwoesting van particulier bezit op grote schaal, bijvoorbeeld van scheepswerven. Deze laatste twee omschrij vingen, uit het verleden stammend, zijn evenwel allang buiten spel. Sinds 1838 is de doodstraf in Groot Brittannië alleen voor moord toegepast. Een uitzondering deed zich voor in 1916, toen de Ierse agitator Sir Roger Casement-wegens hoogverraad werd gehangen. Men moet dus uit het genomen besluit afleiden, dat de doodstraf wegens burgerlijke misdrijven alleen bij hoogver raad blijft bestaan. In vroeger tijden is het met die toepas sing wel heel anders geweest. Zelfs wegens gepleegde kleine diefstallen, werden mensen opgehangen. Ten tijde van de Britse kolo nisatie in Amerika waren daar niet minder dan tweehonderd soorten misdrijf strafbaar met de dood. Toen de kolonisten zich vrij maakten verminderden zij dit aantal dade lijk tot twaalf en de staten Ohio en Penn sylvania beperkten vóór het einde van de achttiende eeuw de doodstraf al tot gevallen van moord met voorbedachten rade. In Groot-Brittannië golden in het begin der negentiende eeuw nog die tweehonderd misdrijven als strafbaar op het schavot, maar daarna nam het aantal snel af en sinds 1938 restten, zoals gezegd, in werke lijkheid alleen nog moord en hoogverraad. Uit het verloop der strafrechtpleging in vele landen valt niet anders af te leiden dan dat de vermindering in toepassing van de doodstraf gepaard is gegaan met het veld winnen van de moderne beschaving. Het is merkwaardig dat bij de finale afschaffing de kleine landen ver zijn voor gegaan en de grote landen „the capital penalty" zoals de doodstraf in Engeland wordt genoemd wegens moord hebben gehandhaafd. De verklaring is blijkbaar, dat de kleine landen geen wereldsteden bezitten, die altijd een zeker centrum vaw misdadigheid, deels internationaal van samenstelling, herbergen. Men is blijven geloven dat alleen de doodstraf en dan bij voorkeur in de grimmigste vorm Voldoende afschrikwekkend effect op deze kringen kon hebben .om de criminaliteit te remmen. In Engeland zijn velen daar even wel aan gaan twijfelen en daarom is dit nu ook het eerste'grote land, dat uit de rij treedt. Waaraan ik evenwel moet toevoegen dat in sommige der achtenveertig Verenig de Staten van Noord-Amerika de doodstraf al eerder is afgeschaft; in een aantal andere bestaat zij nog. Moordenaars zijn, voorzover het mensen met misdadige aanleg betreft, geen normale individuen. Zowel in Engeland als in an dere landen is herhaaldelijk gebleken dat rich bij hen een soort ziekelijke ijdelheid voordeed, die hen dreef tot sensatie en tot spectaculaire ondergang een mengeling Van wanhoop en zucht om zich te doen gelden. Menigeen, ter dood veroordeeld, Weigerde zelfs een laatste poging te doen om zijn leven te redden, door appèl aan te tekenen. Is in zulk geval de doodstraf afschrikwekkender dan langdurige opslui ting? Eerder schijnt het tegendeel het geval. De Britse exeóutie-methode door middel van de galg is altijd beschouwd als de grimmigste en in 'zekere zin meest verne derende, die bestond. Men hees in Enge land de veroordeelde evenwel niet op, na hem de strop om de hals gelegd te hebben hetgeen een lange doodsstrijd tengevolge had kunnen hebben maar trok een plank onder zijn voeten weg, waarna hij meters omlaag viel en onmiddellijk de nek brak. Dat is nu voorbij. In déze tijd is het afge schaft. In deze tijd, waarin mensenlevens voor velen in het algemeen zo weinig ;waard tjjn. Merkwaardig. R. P. Tot opvolger van prof. dr. A. J. Bar- nouw is door de Columbia University te New York benoemd dr. B. Hunjingher te 's Gra- venhage, oud-directeur v#n het Coördinatie bureau voor toneel- Weinig kansen op aanvaarding door partijen UNO-politie in de mdak De Veiligheidsraad heeft gisteren een ontwerpresolutie voor wapenstilstand in Palestina gepubliceerd. Hierin worden alle personen en organisaties in Palestina, in het bijzonder het Arabische Hoge Comité en het Joodse Bureau, o.m. verzocht onmid dellijk de volgende maatregelen te nemen: 1. Het staken van alle militaire activiteit en van alle daden van geweld, terrorisme of sabotage. 2. Zich te onthouden van het in Palestina brengen van gewapende groe pen of personen. 3. Zich te onthouden van het invoeren of verwerven van wapens of oorlogsmateriaal. 4. Zich te onthouden van alle politieke activiteit, welke de rechten, aanspraken of positie van een der beide gemeenschappen in gevaar zou brengen, hangende de besprekingen over de toe komstige regering van Palestina door de algemene UNO-vergadering. 5. Met de mandataris samen' te werken voor het be waren van orde en recht en het handhaven van essentiële diensten. 6. Zich te onthou den van elke actie waardoor de veiligheid van de heilige plaatsen in Palestina in ge vaar wordt gebracht. De Engelse regering zal worden verzocht haar beste krachten te geven om de be trokken partijen in Palestina er toe te brengen de genoemde maatregelen te aan vaarden, toe te zien op de uitvoering van deze maatregelen en de UNO op de hoogte te houden van de toestand. De kansen dat Joden en Arabieren met de wapenstilstand accoord gaan, worden te Lake Success zeer klein geacht. De commissie voor Palestina der UNO heeft voorts besloten onmiddellijk over te gaan tot de vorming van een politiemacht der UNO voor Jeruzalem, waarbij ongeveer 20,0 Britse leden van de huidige Palestijnse politie, die zich tot dienstneming bereid hebben ver klaard, als kern zullen worden gebruikt Arabieren houden vol. De politieke commissie van de Arabische Liga heeft besloten het voorstel voor een beheer over Palestina te verwerpen, tenzij de UNO de Liga of een van haar leden benoemt tot beheerder, aldus heeft radio Cairo medegedeeld. Aan de Arabische vertegenwoordigers bij de UNO zou voorts opdracht gegeven zijn, een wapenstilstandsvoorstel slechts te aan vaarden „indien de Joodse terroristen ont wapend zijn, de Haganah opgelost is en de leden uit Palestina gewezen zijn". De veldslag in de Sjeik Jarrahsector. 35 Joden zijn gedood en 20 gewond bij de aanval, die Arabieren Dinsdag uitvoer den op een Joods convooi in het Sjeik Jarrahgebied in Jeruzalem. Het convooi, dat op weg was naar de berg Scopus, was uitgerust door het Haddasah-ziekenhuis en bestond uit tien voertuigen met dokters, verplegend personeel en patiënten. Het was van Jeruzalem vertrokken, nadat men van de politie de verzekering had ontvangen, dat de route veilig wasi Toen het eerste voertuig in' de morgenuren 't Sjeik Jarrah- district passeerde ontplofte een landmijn, waardoor het voertuig naar de kant van-de weg werd geslingerd. Toen de landmijn ontjüofte, kwamen de Arabieren uit hun schuilhoeken te voor schijn en openden, automatisch- en mortier vuur op de gestrande voertuigen, waarvan de banden onmiddellijk met kogels door zeefd werden. Hoewel het escorte van het Joodse convooi spoedig aanzienlijk was ge dund, gelukte het de begeleidende man schappen aanvankelijk de passagiers, leden en personeel van de hebreeuwse medische faculteit, voor een algehele insluiting te behoeden. Om elf uur verscheen een Britse legerafdeling ten tonele. Doordat de explosies en het vuren in Jeruzalem te horen waren, duurde het niet lang of de Haganah had gewapende forma ties op de been gebracht, die zich naar het strijdtoneel begaven om de aanvallers, waaronder zich ook Irakezen bevonden, te bestoken. Twee vrachtauto's met Haganah- versterkingen waren echter reeds buiten geveeht gesteld, voordat zij de plaats van het treffen bereikt hadden. De situatie ver- ergerde, toen de Arabieren gebruik gingen maken van granaten en Molotofcoclctails. Door de walm en hitte werden de passa giers genoodzaakt de voertuigen te verlaten. Velen hunner vielen onder de kogels der AralSieren. Tegen vijf uur in de middag gelukte het de Britse troepen, die inmiddels terugge keerd waren, het gehele strijdtoneel in een rookgordijn te hullen. De troepen meng den zich snel met hun zware wapens in de strijd die toen beslist was. Twee der bussen bleken volkomen uitgebrandte zijn. De patriarch, de bisschoppen en de hoof den der Christelijke religieuze gemeen schappen in Palestina hebben besloten de Arabische Liga mede te dëlen, dat zij, in het belang van de heilige plaatsen en de Christenen in Palestina, terzijdestelling van 'het verdelingsplan voorstaan. Griekse politie lynchte gevangen communisten Een gemotoriseerde compagnie Griekse gendarmerie heeft gisteren de gevangenis van Sparta (Peloponnesus) bestormd, 25 communistische gevangenen gedood en vijf gewond, zo. deelt het Griekse ministerie van openbare orde mede. De majoor, die het bevel over de gendar mes voerde, werd doodgeschoten toen hij trachtte de bestorming te verhinderen. Tegen de avond was de orde hersteld. Het Griekse kabinet heeft een onderzoek ter plaatse bevolen en „voorbeeldige be straffing" van de schuldigen. Onderzoek zaak-Rauter wordt heropend Voor de voorlopige uitspraak van het Bijzondere Gerechtshof in Den Haag in de zaak tegen Rauter. bestond heden van de zijde van het publiek niet zoveel belang stelling al$ gedurende de drie dagen van het proces. De president deelde mede dat het Hof tot de conclusie gekomen was dat het on derzoek in de zaak-Rauter onvolledig was geweest. Aangezien de verdediger van verdachte mr. K. van Rijckevorsel verhin derd was, vandaag aanwezig 4e zijn, werd de heropening van het onderzoek bepaald 'op Donderdag 22 April. Dan zullen worden voorgelezen een fotocopie van een brief van Rauter aan Himmler van 7 October 1942, een brief van ir S. L. Louwes, die na het onderzoek het Hof bereikt heeft, een brief van Rauter van 30 Juli 1944 aan de bur gemeester van Beverwijk en nog enige an dere documenten. De president verklaarde vervolgens, dat het Hof klachten bereikt hadden over een zodanig verslag van het pleidooi van mr. Van Rijckevorsel in enkele bladen, dat daardoor bij het publiek in sommige geval len de indruk gevestigd werd, dat de ver dediger in ongepaste bewoordingen en op een on-Nederlandse wijze zijn taak ver vuld zou hebben. Deze opvatting is niet de mening van het Hof, dat met waardering het pleidooi van mr. Van Rijckevorsel heeft aangehoord, aldus de president. Ook uit IJmuiden verdwijnen langzamerhand de oorlogsherinneringen en de duik bootbunker wordt zelfs een nuttig haringpakhuis. - De oude vaargeulen voor de „bruto-registerton-kampioenen" worden met puin en zand dichtgegooid om als kade te dienen voor vreedzame visschersschepen. Russen tolereren nieuwe partij voor de kleine nazi's Brits-Amerikaans technisch personeel verlaat Oostzone Het door de communisten gelan ceerde Duitse „volkscongres" heeft de vier geallieerde bevelhebbers thans officieel medegedeeld, dat het een re ferendum onder het Duitse volk wil -houden over de eenheid van Duitsland, - en wel einde komende maand. In de betreffende brief worden het Atlantisch Handvest, de overeenkomst van Pots dam en de constitutie van Weimar aan gehaald als wettelijke basis voor een referendum. Volgens politieke waarnemers zal een nieuwe Duitse „nationale partij", die ge steund wordt door het onlangs opgerichte blad „Nationale Zeitung" gelicentieerd worden door de Sovjet-autoriteiten. Reuter meent te weten, dat de partij zich zal wenden tot de „kleine nazi's". In de „Nationale Zeitung" was te lezen, dat de partij zal „strijden voor een verenigd Duits land met een sterke centrale regering te Berlijn en zich zal verzetten tegen elke poging om van Duitsland een kolonie te maken", de partij zou ook verbonden wor den met het „Volkscongres". Technici teruggeroepen. Het Britse personeel dat de telefoon- en telegraafverbindingen tussen Berlijn en het Westen onderhoudt, heeft opdracht gekre gen de Sovjet-zone te verlaten in verband met de Russische mededeling, dat hun pas sen na 15 April niet verlengd zullen wor den. Een Britse woordvoerder verklaarde echter, dat zij beschikbaar zouden blijven om hun werkzaamheden voort te zetten zodra de kwestie zou zijn opgehelderd. Het Amerikaanse technische personeel is reeds Korte rust in Costa Rica Beide partijen in de burgeroorlog in Costa Rica hebben een bevel tot het voor lopig staken van het vuren uitgevaardigd, teneinde een wapenstilstand tot stand te brengen. Uit latere berichten uit Washing ton blijkt, dat het bevel werd opgevolgd. De Amerikaanse ambassade te San José bericht, dat nog slechts „hier en daar" ge vochten wordt tussen de rechtse opstan delingen en regeringstroepen, die blijkbaar het bevel nog niet ontvangen hebben. Dinsdag uit de Russische zóne teruggeroe pen. Britse kringen zijn van gevoelen, dat de Russen het Britse technische personeel toch niet in de Sovjet-zóne zullen kunnen mis sen. Het onder Sovjet-Russische controle werkende Duitse nieuwsbureau A. D. N. heeft gemeld, dat spoedig nieuw geld voor West-Duitsland, gedrukt in Amerika en in November 1947 naar Duitsland gebracht, zal worden uitgegeven. Volgens genoemd bureau zou men een voorraad bankbiljetten ter waarde van zes milliard „Westmark" hebben opgeslagen, welke zouden worden uitgegeven met een verhouding tot de oude rijksmark van een staat tot acht.. De geallieerden en belangrijke onderne mingen zouden hun oude geldswaarden- a pari mogen omwisselen. Het woord is aan..... Sir James H. Jeans: Wi} kunnen het tragische feil niet negeren, dat 'de wetenschap de mens contróle over de natuur heeft gegeven voor hij contröle over zichzelf heeft bereikt. Britse galg geremd Vijf jaar geen doodstraf wegens moord Het Britse Lagerhuis besloot gisteren met 245 tegen 222 stemmen de doodstraf wegens moord voor de tijd van vijf jaar, welke tyd als proeftijd beschouwd moet worden, af te schaffen. Het Huis was zelden zo enthousiast als na het bekend worden van de uitslag der stemming. De voor- en tegenstanders wa ren op alle banken te vinden en toen ein delijk de stemmen waren geteld vloog men elkaar om de hals, schudde handen en zwaaide met papieren van vreugde. Minister Chuter Ede sprak tegen de wet, omdat naar hij zei het aantal misdaden sedert de oorlog was toegenomen en het enige dat sommigen er van afhield een moord te begaan vaak de angst was voor de galg. Tegen de krachtige stroom voor afschaffing welke in de pers de laatste tijd verschenen is kon de minister evenwel moeilijk stand houden. De ontvangst in Djokja Echter nog geen onderhandelingen zonder machtiging van dr. van Mook In Djokja is van gezaghebbende zijde aan Aneta meegedeeld, dat naar het oor deel van de Nederlandse delegatie het in cident bij de aankomst der delegatie als gesloten kan worden beschouwd. Gezien het communiqué van de Nederlands-Indi sche regering is echter aan de voorzitter van de Commissie van Goede Diensten meegedeeld, dat geen officiële besprekin gen zullen worden gevoerd alvorens de Nederlandse delegatie daartoe door de luitenant-gouverneur-generaal wordt ge machtigd. De vice-voorzitter van de Nederlandse delegatie jhr. Van Vredenburch heeft dr. Van Mook een telegram gezonden waarin wordt gelegd, dat de Nederlandse delegatie de verontschuldigingen van de republiek over de gebeurtenissen op het station in Djokja heeft aangenomen en gevraagd Passagierslijst Zuiderkruis Op onze bureaux ligt ter inzage de pas sagierslijst van het troepentransport^chip „Zuiderkruis", dat met bijna 1200 miti- tairen aan boord omstreeks 28 April uit Indië in Amsterdam wordt verwacht. EERSTE KAMER Geen huurverhoging voordat de verhouding tussen lonen en prijzen verbeterd is (Van onze parlementaire redacteur). De Eerste Kamer kan eventueel als Ka mer van Revisie goed werk verrichten. Zij moet er zich echter voor hoeden „Kamer van Herkauwing" te worden. Helaas had het debat over de begroting van Weder opbouw en Volkshuisvesting weer veel te veel weg van het laatste. Na hetgeen aan de overzijde van het Binnenhof naar aan leiding van dit begrotingshoofdstuk te berde was gebracht, viel er voor onzé senatoren in het algemeen weinig nieuws in het midden te brengen. Minister I n 't V e 1 d gaf zich veel moeite om in een jammer genoeg op eentonige wijze "uitgesproken rede kenbaar te maken, hoe hij zijn taak hoopt te vervullen. Ge zien het vertroifwen hem van alle kanten toegekend, meende hij, dat het „waarachtig wel zal gaan" met de zware taak door hem aanvaard. Degelijk en zaakkundig was zijn betoog. Soms maakte hij een grapje, dat echter door graftoon waarop de nieuwe Op Schiphol heeft men gebrek aan hangars, zodat het nog steeds niet mogelijk is, alle vliegtuigen onder dak te brengen. Om de motoren tegen weersinvloeden te be schermen gebruikt men zogenaamde „neuswarmertjes", welke ook bij reparaties goede diensten bewijzen, aangézien de monteurs niet de open lucht behoeven te tverken. Constellation op wereldvlucht verongelukt Op een na alle 31 personen aan boord van een Constellation van de „Pan-Ameri can Airways" zijn om het leven gekomen, toen dit toestel aan het begin van de lan dingsbaan van het vliegveld Shannon in Ierland verongelukte. Het toestel zou een obstakel hebben geraakt ongeveer een mijl van de hoofdgebouwen en onmiddellijk in brand zijn geraakt. Het vliegtuig was de „EmpreSs of the Sides", die van Karatsji naar New York vloog, op een toqht rond de wereld. Zij had 21 passagiers en een tien koppen tellende bemanning aan boord. De echtgenote van de enige overlevende stond op het vliegveld op haar man te wachten toen het ongeluk gebeurde. Zij kreeg eerst te horen, dat er geen over levenden waren, doch enkele minuten later kon men haar vertellen, dat haar echtge noot het er levend had afgebracht. De viermotorige Constellations wegen dertig a veertig ton en kosten ongeveer een mililoen dollar per stuk. In Juli 1946 werd order gegeven alle Constellations enige tijd aan de grond te houden voor het aanbren gen van nodig gebleken wijzigingen. bewindsman zijn rede uitsprak, een beetje te loor ging. Zelf geheel-onthouder, wenste hij klare wijn te schenken over zijn stand punt ten opzichte van het vraagstuk van huurverhoging. Zolang er tussen lonen ep prijzen nog belangrijke spanningen vallen waar te nemen, zou hij zulk een verhoging verkeerd achten, maar uiteindelijk moet het, wanneer toeneming dier 'spanningen niet meer te duchten zou zijn, wel daartoe komen. Het algemeen belang eist dan huur verhoging, omdat anders de toestand van de huizen op den duur al te zeer achter uit dreigt te gaan. Met cijfers toonde hij aan dat er op het gebied van de wederopbouw toch meer gepresteerd is, dan men denkt. Voor decentralisatie voelt hij veel, doch dan moeten op haar beurt de gemeenten zelf mede zorgen voor een goed apparaat. Het wetsontwerp tot wijziging van de Woning wet en dat tot regeling van de wederop bouw gaan nog eens op de helling om dan. verwerkt tot één voorstel, vermoe delijk nog vóór de verkiezingen by het parlement te worden ingediend. Aldus een paar mededelingen van de minister, die ook toonde begrip te hebben voor wat Rot terdam en voor wat Zeeland nodig heeft. Hij is van plan om met betrekking tot het verdelingsplan inzake de in de verschil lende provincies te bouwen woningen aan de provinciale besturen gelegenheid te geven wijzigingswensen kenbaar te maken. „Als er niet zoveel „zwart" gebouwd was, zouden er per jaar 10.000 woningen meer kunnen komen" had ook de afdeling Voor lichting van het departement van minister In 't Veld medegedeeld. Uit opmerkingen van de minister bleek, dat hij dit aantal wel wat overdreven achtte. Overigens moeten de gemeentebesturen zelf terdege toezien, dat er niet „zwart" gebouwd wordt. Laten zij dit na. dan wordt het clandestien gebouwde van het hun toe gewezen contingent afgetrokken. Het glo bale bouwprogramma voor 1948 zal 1050 millioen gulden vergen, waarvan 300 mil- lioen voor woningbouw. De minister, die veel voor mon\igebouw blijkt te voelen, deelde mede, dat de nieuwe financieringsregeling, waarfhee zijn depar tement deze week gereed komt, hopelijk nog deze maand kan worden vastgesteld. De begroting werd hierna zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. wordt of de besprekingen moeten voortge zet worden of niet. Na een onderhoud met de voorzitter van de republikeinse delegatie deelde jhr. Van Vredenburg mede, dat hij de republikeinse leiders gewaarschuwd had, dat wanneer verdere incidenten zouden plaats vinden de Nederlanders de besprekingen in Djokja onmiddellijk zouden afgelasten. Officieel wordt medegedeeld, dat'de Ne derlandse regering volledig instemt met het standpunt, dat door de Nederlands- Indische regering tegenover de demonstra ties en de behandeling der Nederlandse delegatie bij aankomst te Djokja werd in genomen. Persste'mmen. „De Locomotief" te.Semarang zegt, dat opnieuw' is gebleken, welke uitwerking de jarenlange haat-propaganda op de bevol king heeft. „Indien" zegt dit blad „thans de onderhandelingen te Kalioerang zouden worden voortgezet, zou dit betekfe- nen, dat de waardigheid van het Konink rijk der Nederlanden te grabbel werd ge gooid. Na de gebeurtenissen te Djokja kan slechts één antwoord worden gegeven: „Terug naar Batavia". Het te Djokja verschijnende republi keinse blad „Kedaulatan Rakjat" schrijft, volgens Antara, dat het Indonesische volk, dat sedert lang beproevingen van de kant van de vijand heeft meegemaakt en da gelijks van de vijand beledigingen heeft ondervonden, niet meer meester over zich zelf was, toen het voor de vijand kwam te staan, waarvan sommigen van hun eigen bloed waren. Het blad meent, dat het ge beurde echter niet valt te excuseren, om dat het Indonesische volk de situatie moet begrijpen en het de plicht der republiek is, een vijand eerlijk te ontvangen als hij 'komt om te onderhandelen en een oplos sing te vinden. Communiqué Nederlands-Indisch© regering Een communiqué van de Nederlands- Indische regering van heden zegt het vol gende: „Vermoed wordt, dat de telegrammen, die door de regering uit Batavia aan de Ne derlandse delegatie worden gezonden, niet of niet tijdig aan de delegatie worden door gegeven. Met het oog hierop wordt thans getracht aan de delegatie te Djokja mede te delen, dat een der leden te Batavia wordt verwacht om mondeling overleg om trent de situatie te geven". Hedenochtend 15 Raden Abdoel Kadir uit Djokja te Batavia aangekomen. Hij wenste geen verklaringen aan de pers af te leggen, voordat hij met dr. Van Mook had gespro- ken. Inmiddels méldde de correspondent van Aneta te Djokja dat voor jhr. v. Vreden burch een verder oponthoud van telegram men der Nederlandse delegatie of Neder landse pers mede aanleiding zou zijn voor beëindiging van de besprekingen te Djokja. De adviseur der republikeinse delegatie Pringgodigdo erkende het aanhouden der. telegrammen, waarbij een Nederlands woordvoerder o.m. aantoonde, dat de tele grammen, die ter inlichting waren verzon den aan dr. Vqn Mook, 24 uur werden aan gehouden en het telegram van Aneta 18 uur werd aangehouden. Het Bondowoso-in&dcnt. Mr. J. A. Jonkman, minister van Over zeese Gebiedsdelen, heeft op vragen van het Tweede Kamerlid De Groot betreffen de een gevangenentransport in goederen wagens uit Bondowoso (Oost-Java) geant woord, dat volgens nader van de Indische regering ontvangen inlichtingen ter zake van dit transport wegens gezamenlijke deelneming aan het delict „dood door schuld" naar de krijgsraad zijn verwegen: één kapitein, twee luitenants, 2 sergeants majoor en 5 korporaals van de mariniers, benevens 4 mariniers eerste en tweede DROOG WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I. In De Bilt. geldig van Don- dei'dagavond tot Vrijdagavond: Koude nacht en hier en daar ochtend mist. Morgen overdag droog en vrij zonnig weer met iets hogere tempera tuur dan vandaag. Meest zwakke wind. 16 April: Zon op 5.42 uur. onder 19.39 uur Maan op 9.56 uur, onder 3.00 uur (Eerste kwartier)

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1