c Amerikaanse Democraten zoeken kapitein voor hun zinkend schip De nieuwe bonnen CEBUTO Wwh ianden poetst kiest Vacantie in het buitenland: rrfondjesmaat Wereldnieuws j DONDERDAG 15 APRIL 1948 DOb ,,Ike for President" Maar Eisenhower blijft hardnekkig „nee" zeggen (Van onze correspondent te Washington) Hoewel Eisenhower al enige malen per tinent'verklaard heeft, dat hij zich als can- didi. it voor het presidentschap der Ver en i :de Staten niet beschikbaar stelt, blijven grote groepen maar steeds zijn naam weer. naar voren brengen. Het verschijnsel moet in niet geringe mate verklaard worden uit de daling van president Truman's populariteit. De situa tie onder de Democraten is thans wel zo treurig, dat wij het hoogst ongebruikelijke schouwspel te zien krijgen, dat een deel der partij haar eerste lid de president aan de dijk wil zetten, oftewel hem niet candidaat stellen voor de ambtstermijn 1949—1953. Bij de republikeinen is de situatie van zodanige aard, dat de partijleiding niet erg warm loopt voor een Republikeinse candi- datuur Eisenhower. Zonder te kort te wil len doen aan Ike's kwaliteiten, is men daar van mening, dat een man, die niet eens lid van de Republikeinse partij is, partij politiek gezien moeilijk in het gareel te krijgen zal zijn. Bovendien zwelgt men dit jaar bij de Republikeinen in een aantal stuk voor stuk min of meer capabele en dolgraag willende candidaten. De „Roosevelt Boys". Anders is echter de situatie bij de De mocraten op hun zinkende schip. Meer en meer blijkt dat Truman dit partijschip niet drijvende kan houden en bij de wanhopige opvarenden zijn er die zonder gewetens bezwaar de huidige kapitein over boord zouden willen zetten, als men maar een opvolger kon vinden, die meer kans op succes biedt. Het is geen nobel spel dat hier gespeeld wordt. Immers de man, die hiervoor „ingezet" wordt, riskeert zijn po litiek bestaan: het kan nog lukken, maar de desorganisatie is reeds zover, dat misluk ken veel waarschijnlijker is. Dit ignobefè spel om aan het publiek een candidaat voor te zetten, die het Democratische wrak moet redden, werd dezer dagen gespeeld door de „Roosevelt boys", Franklin D. Jr. en zijn „playboy"-broer Elliot, toen zij Eisenho wer endosseerden als de Democratische candidaat. Nu zal Eisenhower zijn carrière in het leven toch wel maken, ook zonder de steun van Elliot Roosevelt, en het was dan ook meer de druk van andere Demo cratische zijde op hem uitgeoefend, dat hij dit keer de Democraten liet weten: „Neen". Maar de sneeuwbal „Eisenhower for president" bliift rollfen en er zijn wijze lie den, die altijd nog hoop blijven koesteren voor Juli 1948, de maand waarin beide partijen hun candidaat annonceren. En in tussen gaat het in het gehele land maar steeds door met de oprichting van „Eisen- hower-for-President", „Veterans-for-Eisen- hower", „Citizens-for-Eisenhower", en „Students-for-Eisenhower" clubs. Wil Ifee werkelijk niet? Het' wordt in twijfel getrokken. Een er- Varen politicus zeide ons: „Wij worden in dit land opgevoed met de gelijkheid-van- kansen-gedachte, tot de hoogste kans toe: President te worden van de Verenigde Staten. Er is geen man in Amerika, die niet diep in zijn hart wel eens met die mogelijkheid heeft gespeeld. Zou Eisenho wer, die zoveel kwaliteiten bezit om het ambt te vervullen, dan anders zijn dan andere Amerikanen? Moet dan aan Eisenhower's oprechtheid getwiifeld worden, wanneer hij maar steeds „neen" zegt? Dat is helemaal niet nodig, maar waar Ike niets voor schijnt te voelen, 'is om als trekpaard te fungeren voor een Deviezenpositie iets verbeterd Bankbiljettencirculatie daalde met 32 millioen In tegenstelling tot de vorige week, toen de goudvoorraad met 27,6 millioen gulden verminderde door het belenen van goud bij de Federal Reserve Bank ter verkrijging van dollars, is onze voorraad munt muntmateriaal deze week, blijkens de ver korte balans van dè Nederlandse Bank van 12 April, ongewijzigd gebleven. Niettemin is de deviezenporteïeuille wederom ver beterd, doch de oorzaak hiervan valt zon der nadere toelichting moeilijk te achter halen. De totale vorderingen op het buiten land zijn met 38 mililoen gulden opgelopen. Een opmerkelijke wijziging in de bank- Staat is voorts de belangrijke toeneming van het rekening courant saldo der schat kist, hetgeen men ten dele met ruime be lastingontvangsten in verband meent te kunnen brengen. Dit saldo is met niet min der dan 106 millioen gulden opgelopen tot S86.3 millioen. De circulatie der nieuwe bankbiljetten is met niet minder dan bijna 32 :iiillioer#gulden afgenomen. De radio geeft Vrijdag HILVERSUM L 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.15 Operettefragmenten. 8.30 Reportage Wegen wacht. 9.00 Platen. 9.30 Kwartet van Bartok. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Jussi Björling zingt. 10.30 Voor de wrouw. 10.45 Corelli en Debussy. 11.05 Voordracht. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12 33 Sportagenda. 1238 Orgel en Trio Melodia. 1315 Vaudeville-orkest. 14.00 Kookkunst. 14.20 Pianosonate van Beet hoven. 15.02 Gedichten. 15.22 Operette-frag menten. 16.00 Kamerorkest en zang. 16.30 Tus sen 12 en 16. 17.00 Orgel. 18.15 Felicitaties. 18.30 Strijdkrachtenprogramma- 19 00 D®rl^ om de bocht. 19.15 Accordeonorkest. 19.30 VPRO-cursus. 20.03 Platen. 20.30 VPRO-cur- sus 21.00 Gevraagde platen. 21.30 Leken- rcchtbank. 21.50 Pianosonates van Scarlatti. 22.00 Buitenlands overzicht: 22.15 „Swing and sweet". 22.40 Mej. dr. N. A. Bruining. 22.45 Avondwijding. 23.15 Symphonische muziek van Beethoven en Mozart. HILVERSUM II. 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00. 8.00. 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 9 00 Beethoven en Debussv. 9 35 Schoolradio. 10.35 Operette-potpourri. 11.00 Ziekenbezoek. 11.35 Als de ziele luistert. 11 45 Concert voor orkest en saxofoon. 12.00 Angelus. 12.08 Mu ziek van Schubert. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orkest. 13.50 Van man tot man. 14.00 Zang kwartet. 14.30 Strijkkwartet van Beethoven. 15.15 „These things-ehall be" voor tenor, koor en orkest. 15-40 Franse balletmuziek. 1600 Platen. 17.00 Na schooltijd. 17.15 Orkest- Ma- rok Weber. 17.45 Wat het buitenland leest. 18.'3 Ned. Kamerkoor. 18.30 Rhythm Sextet 1850 Actualiteiten. 19.15 P.T.T.-voorlichting aan het bedrijfsleven. 19.30 Platen. 19.45 Be- nelux-programma. 20.05 De gewone man. 20.13 Praagse symphonie van Mozart. 20.55 Rondetafelconferentie. 21.15. De Zilvervloot. 21.45 Bijbels luisterspel ..Absalom" deel V. 22.30 Cello. 22.45 Gebed. 23.15 JJansmuziek. politieke partij, of om als renpaard mee te moeten galopperen in een verkiezingsrace. Wat blijft er dan voor hem over? Niets minder dan een „popular^ draft" van het Amerikaanse volk, waarbij beide grote politieke partijen hem als candidaat stel- lep. Hoogstens zou hij dan als tegencandi- daat, de man van de derde partij, Henry Wallace, tegenover zich krijgen, maar nie mand twijfelt eraan, of Ike zou appelmoes maken van Henry's presidentiële droom. Maar de nominatie van beide partijen^s nauwelijks .denkbaar. De dagen van George Washington zijn voorbij. En al mocht dan Truman misschien vrijwillig* bereid kunnen worden gevonden om zich terug te trekken ten gunste van Ike als Democratisch candidaat, het is niet wel denkbaar, dat in het Republikeinse kamp Tom Dewey en Bob Taft. beiden tjokvol mët presidentiële aspiraties, bereid gevon den kunnen worden om hun kansen niet te verdedigen. Drieduizend jaar oude graver Import op valse worden thans blootgelegd Diep weggedoken in het Brabantse land schap ligt ten Westen van Eindhoven het gehucht Halvemijl, dat slechts uit enkele boerderijen bestaat. Op het ogenblik trekt invoervergunningen Ontslagen ambtenaar had formulieren meegenomen In October heeft voor de Haagse recht- Halyemijl echter de belangstelling van terecht gestaan J. S., ambtenaar bij oudheidkundig NedeHand, want in de om geving van het gehucht is over éen afstand van enkele kilometers een dertigtal graf heuvels ontdekt, welke door de Rijksdienst voor Oudheidkundig bodemonderzoek on der leiding van prof. A. E. van Giffen af gegraven worden. Het betreft hier graven uit dp midden bronstijd (ongeveer 1000 jaar voor Chris tus). De bewoners van ons land in die tijd cremeerden hun doden en begroeven de as in een gat in de grond. Hier omheen brachten zij ^jetzij een krans van palen, hetzij een ringsloot aan. Soms werd om de ringsloot nog een krans van palen ge plaatst. De afgraving heeft aan het licht gebracht, dat de „praalkransgraven" soms door QPO palen waren omringd. Zeven heuvels zijn reeds afgegraven en duidelijk zijn de afdrukken van de kransen van palen en de ringsloot, die donker zijn op de lichte zandgrond, te zien. De palen zijn natuurlijk vergaan. Af en toe wordt een urn gevonden, maar dat is een zeldzaam heid. 1 Of hi} zin heeft of niet, generaal Eisenhower is nu eenmaal een oorlogsheld en daar om vinden vele Amerikanen dat hij president moet worden. Ziehier een aantal van zijn propagandisten, advertentie-modellen en andere „glamour girls", die wel eens eventjes zullen zorgen dat „Ike" op het Witte Huis komt en die daartoe clubs gesticht hebben om de kiezers te bewerken. - Een aantal van de lieftallige ijveraarsters in adoratie voor een levensgroot portret van hun slachtoffer. Van 18 April tot en met 1 Mei zijn d<t volgende bonnen geldig: Bonkaarten KA, KB, KC 804. 323 Algemeen: 1600 gram brood (geldig tot en met 24 April) 324 Algemeen: 200 gram brood of 40Q gram roggebrood (geldig t.m. 24 April) 325 Algemeen: 400 gram brood of 1 rant soen gebak. 326 Algemeen: 100 gram bloem of zelfrij zend bakmeel of kindermeel 327 Algemeen: 750 gram suiker, boterham strooisel enz. of: 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram versnaperingen. 328 Algemeen: 1 ei 329 Algemeen: 375 gram zachte zeep plus 125 gram soda 315 Reserve: 800 gram brood (geldig tot en met 24 April) 318 Reserve: 400 gram brood (geldig tot en met 24 April) Bonkaarten KD, KE 804 823 Algemeen: 400 gram brood (geldig tot en met 24 April) 824 Algemeen: 200 gram brood of 400 gram roggebrood (geldig tot en met 24 April) 825 Algemeen: 400 gram brood of 1 rant soen gebak 826 Algemeen: 100 gram bloem of zelfrij zend bakmeel of kindermeel of kinder biscuits. 827 Algemeen: 750 gram suiker, boterham strooisel of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram versnaperingen. 828 Algemeen: 1 ei 829 Algemeen: 750 gram zachte zeep plus 250 gram soda 813 Reserve: 400 gram brood (geldig tot en met 24 April) 818 Reserve: 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinder biscuits. Tabak- en versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 802 37, 38. 41 Tabak: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak 39 Versnaperingen: 200 gram versnape ringen of 200 gram suiker, boterham strooisel enz. of (400 gr. jam, stroop enz. 42 Versnaperingen: 100 gram versnape ringen of 100 gr suiker, boterhamstrooi sel enz. of 200 gram jam, stroop enz. HANDELSVERKEER MET ITALIë LIGT STIL. Naar onze correspondent te Rome ver neemt, is alle handelsverkeer tussen Neder land en Italië sedert vijf weken verbroken. Ook de clearing functionneert niet. De gestorte gelden zullen te zijner tijd volgens de nieuwe koers worden uitbetaald, doch eerst wenst de Nederlandse regering vast stelling van die koers. Onderhandelingen daarover zijn gaande en intussen ligt alles stil. de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer, wegens het onrechtmatig verschaffen van uitvoervergunningen. Hij is toen veroor deeld tot een gevangenisstraf van acht maanden. Daarna bleken er valse invoervergunnin gen in omloop te zijn, hetgeen de Centrale Dienst voor economische contróle in actie 'bracht. Het onderzoek van deze dienst bracht aan het licht, dat deze valse invoer vergunningen afkomstig waren van dezelf de S., die intussen ontslagen was, maar kans had gezien, formulieren mede, te ne men, die hij achteraf invulde. Zodoende konden grote partijen goederen op fraudu leuze wijze hier worden ingevoerd en ver scheidene importeyrs, welke niet als bona fide bekend staan, hebben hiervan gepro fiteerd. Elf van deze medeplichtigen zijn gearresteerd, voornamelijk in Rotterdam, Den Haag en Amsterdam. Zij zullen allen worden vervolgd, hetzij wegens gebruikmaking van een vals ge schrift, hetzij wegens heling van deze for* muiieren. De Gasperi noemt man en paard Instructies van Zhdanoff ook voor Nederlandse communisten? De Italiaanse premier Alcide de Gasperi heeft de beschuldiging, dat de Franse en de Italiaanse communisten in opdracht van de Kominform in beide landen onrust zaaien en trachten het Marshall-plan te saboteren, herhaald. Een maand geleden ongeveer heeft de Italiaanse premier de communisten er van beschuldigd, in opdracht van Zhdanoff tegen het Marshallplan te ageren. Hij refe reerde toen aan zekere geheime documen ten, welke betrekking hadden op een ge heime bijeenkomst van Italiaanse en Franse communisten. Twee weken geleden deden de Italiaanse communisten een tegenaanval door te be weren, dat de door de Gasperi genoemde data en plaatsen niet klopten. Eergisteravond echter heeft De Gasperi in Milaai^ten aanhore van 100.000 personen zijn reeds eerder geuite beschuldigingen nog eens herhaald. Hij beweerde, dat na de bijeenkomst van de Kominform Zhdanoff. Luigi Longo en Jacques Duclos een aparte bespreking hebben gehad met communis tische leiders uit België en NedeYland over de te nemen maatregelen tegen 't Marshall plan, dat het eerste aanvalsobject zou zijn. Men zou de communistische leiders van de vier genoemde landen hebben voorge houden, dat, zo die landen in de juiste staat van onrust waren gebracht, de billioenen van het Marshallplan zeker niet het beoog de resultaat zouden verkrijgen en dat daar na de Verenigde Staten zeker op andere middelen zouden moeten gaan zinnen. Zhdanoff zou op die bijeenkomst hebben beloofd, voor de nodige middelen te zullen zorgen om deze agitatiecampagne met suc ces te kunnen voeren. 2'/ Valkenburg F. 42.- 2 dq 4/alkenburg 41 - 2 Nederland 41.- 2' Zuid-Limburg 34.- 2'/ dq Rond Ysselmeer 56.- 2 Zeeland 3/ 50 3 Limburg Ardennen 60- 3 Zeeland Ostende 60- 4 Nederland 84- 6 Valkenburg Ardennen 125.- 6 dg Zeeland-Belgiè 120.- en vele andere, vraagt programma Prima hotels en maaltijden Desk leiding NAAR DE BOLLENVELDEN Gehele dagtocht Middag'Ochtendtocht 5 25 2 50 REISBUREAUX HAARLEM: Grooie Houtstraat 124, Tel. 20033 IJMUIDEN: H.A.C.O., Kalverstr. 120 en inlichtingkentoren der N.S. n Valse distributiekaarten overstromen Bizonië Uit Oostzöne afkomstig? Gisteren werd te Frankfort bekend ge maakt, dat eep poging op grote schaal on dernomen is om de voedselpositie van West- Duitsland in wanorde te brengen, door grote hoeveelheden valse distributiekaarten van de Sovjet-zóne naar Bizonië te smok kelen. Autoriteiten in Kassei schatten dat een derde van alle distributiebescheiden, die in winkels en in restaurants aldaar waren afgegeven in de afgelopen drie dagen, vals waren. Alle tekeften wijzen erop dat de verval singen afkomstig zijn uit de Sovjet-zóne, ofschoon de Duitse autoriteiten alle kana len die door de vervalsers gebruikt werden nog niet nagezocht hebben en een gezag hebbende verklaring hierover nog niet is afgelegd. STRUBBELINGEN IN MARSEILLE VERWACHT Zowel de Gaullisten als de communisten treffen him voorbereidingen voor de rede, die generaal Charles de Gaulle Zondag in Marseille zal uitspreken. De R.P.F.- heeft, bekend gemaakt, dat de lijfwachten van de partij de orde zullen handhaven op dit eerste nationale congres van De Gaulles organisaties. De onder communistische leiding staan de C.G.T. heeft Zondag een tegen-demon stratie aangekondigd. Mochten de commu nisten proberen de Gaullistische bijeen komst te verstoren, dan zal het ongetwij feld tot een ernstige botsing komen tussen beide groepen. Toen deze week een com munistische spreker op een meeting aan zijn toehoorders vroeg of men De Gaulle te Marseille aah het woojjd zou laten, ant woordde de menigte met „Neen". De com munisten hebben bovendien pamfletten in het havenkwartier verspreid, waarin de vrouwen wordt aangeraden thuis te blij ven. (U.P.) lieuwe uitgaven „1019 Mei 1940" beknopt overzij van de krijgsverrichtingen 4] koninklijke landmacht Uitga „Ons Leger", A. W. Sijthoff. Leide prins In opdracht van de minister van Oor!; heeft de sectie „Krijgsgeschiedenis" van I vai Generale Staf een overzicht samengest* van wat er in Nederland tussen 10 Mei en Mei 1940 gebeurde. Dit werk heeft typisch militaire stijl en geeft met pijnliji 1 nauwkeurigheid in de bekende termen v, de krijgstaal een waarheidsgetrouw beei van de „krijgsverrichtingen" der koninklijl landmacht aan de hand van rapporten, d| boeken, gevechtsberichten, verslagen enz Voort, welke door de commandanten na 1 capitulatie zijn ingediend. In de inleidii wordt gezegd: „De gebreken, die zich in( koninklijke landmacht tijdens de oorloj dagen hebben geopenbaard, waren het rec£ streekse gevolg van de onjuiste defensiepd tiek. die op haar beurt samenhing met onvoldoende belangstelling voor de lan< verdediging, waarvan ons volk in de loop v zijn geschiedenis reeds vaker blijk gegev 1 heeft. De gevolgen waren ditmaal zeer b denkelijk. Gehoopt en verwacht mag wr - den. dat de bittere les van 1940 voor ei herrijzend Nederland niet zonder vrucht 1 zijn geweest". Wanneer men het lijvige boek en zijn ts loze aanhangsels nauwkeurig bestudee l heeft, bezit men een goede indruk van j z£ verloop der oorlogshandelingen, die de leiding vormden van vijf jaren Duitse beu ting. Tegelijk krijgt men echter de indn dat het „gebrek aan belangstelling van l Nederlandse Volk voor de landsverdedigiQ moeilijk als hoofdoorzaak van het falen di Nederlandse verdediging kan worden aa gemerkt, ook al kwam zij voort uit „onjuis defensiepolitiek" Veeleer is men geneigd 1 uit dAaard der zaak niet te vermijden nede laag der Nederlandse legertroepen te wijti aan een schromelijke oftkunde in de moder strategie van de legerleiding, die blijke de kaarten en verklaringen op merkwaard! wijze goochelde met moeilijk verplaatsbï onderdelen en verder aan onkunde 1 plichtsverzuim van vele ondergeschikte locale copimandanten, die nu eenmaal da ..onjuiste defensiepolitiek" 'of andersa niet zodanig getraind en onderlegd dat zij de situatie aankonden. Hoe het zij, boek vormt interessant studiemateriaal vod al door de objectieve weergeving en zakelijke compositie, die zelfs de meest-dooi gewinterde leek op stategisch terrein inzicht vermogen te geven in wat t helaas in ons land plaatg had in die fata Meidagen en in wat er gelukkig g beurde aan heldhaftigs en bewonderwaardi] temidden van een chaos, die een veeljarij ellende inluidde. Winkeliers mogen geen bon kaarten in bewaring nemen Het is wettelijk verboden en dus straf baar is om distributiebescheiden-onbevoegd voorhanden te hebben. Velen schijnen echter geen juist begrip te hebben van wat onder „onbevoegd voor handen hebben" moet worden verstaan. De laatste tijd is er tenminste herhaaldelijk proces-verbaal opgemaakt moeten worden tegen winkeliers,die bonkaarten van hun klanten onder hun berusting hadden. Wij laten in het midden of deze klanten hun bonkaarten in onderpand of gemakshalve alleen maar gewoon in bewaring hadden gegeven. In beide gevallen heeft de win kelier deze bonkaarten „onbevoegd voor handen" en is dus strafbaar. Trouwens, ook de klant, die zich aan dit feit schuldig maakt, is in overtreding. Achttien mijnen-rampen Volgens de Lloyd's statistieken zijn in het eerste kwartaal van 1948 elf schepen boven de 500 ton tengevolge van mijnont-_ ploffingen gezonken of beschadigd en ze ven andere, beneden de 500 ton werden eveneens vernield of beschadigd. MONUMENT OP DE ..PIER HEAD". De Engelse Imperial War Graves Com mission gaat op de „Pier Head" in Liver pool een monument oprichten voor de le den van de koopvaardij, die in de oorlog hèt leven lieten. De Nederlandse Bank houdt een loterij De vacantiemogelijkheden voor Neder landers in het buitenland hebben enige uitbreiding doordat een overschot aan Oos tenrijkse schillingen na een Nederlandse transactie met dit land ter waarde van 600.000 met toestemming van regering en Nederlandse Bank overgenomen is 'door de Nederlandse Reisvereniging. Dit bedrag, dat 2.300.000 schillingen bedraagt, kan deze zomer besteed worden door le den dezer vereniging, die deel willen ne men aan reizen naar Tirol. Buiten de reiskosten is het opnemen van een vrij groot zakgeld mogelijk, terwijl in dit geval geen deviezentoestemming van de Neder landse Bank nodig is. Dit reispotje zal voor vacantieverblijven van 25003000 perso nen strekken. Het verblijf in Tirol is alleen mogelijk in daartoe aangewezen hotels in de Franse en Amerikaanse zónes van Oostenrijk. Verblijf in de andere zónes en in Weenen is niet mogelijk en evenmin zal men bij familie of vrienden kunnen gaan logeren. Zoals men weet, kan iedere Nederlander krachtens de daartoe geldende deviezen- bepalingen slechts een keer per jaar met toestemming van de Nederlandse Bank een tiental dagen met vacantie in het bui tenland vertoeven. Bezoek aan Engeland is slechts dan mogelijk indien hiertegen- PANDA EN DE PROFESSOR 56. De commissaris en de professor droog den zich wat 'af, tot ze weer toonbaar war' q en de professor klopte Panda goedkeure d op het hoofd. „Een handig ventje!" sprak hij. „Inderdaad!" beaamde de commissar-s. Natuurlijk had hij de hulp van onze poli- tie-scheikundige en daarom was het niet zo moeilijk voor hem, maar toch. „Och wat!" riep Panda. „Ik heb die scheikundige vrsteend! Hij was de schurk!" Nadat de c mmissaris u-eer was bijgekomen van de schrik, vertelde Panda alles wat er gebeurd was. Nu, toen kwam het polilie-bureau in actie. Nu het gevaar geweken was, traden lit alle deuren opgeruimde politiemannen r.aar builen, die zacht zingend hun plicht gingen doen. Rode Kruismannen besproei den zorgzaam de versteende ambtenaren met het kooksel van de professor en na enkele uren was iedereen weer gewoon behalve de politie-deskundige. Deze schurk liet men versteend op de binnenplaats van het politie-bureau zetten als een waar schuwing voor alle dieven van uitvin dingen. Een strenge, doch rechtvaardige straf. 1 over voldoende Engels bezoek aan ons land bestaat. Voor Frankrijk bestaat een derge lijke regeling. Verwacht wordt, dat vrijwel iedereen die zulks aanvraagt een bezoek aan Engeland zal kunnen brengen, doch gezien de devaluatie in Frankrijk, die vele Fransen verhinderen zal een bezoek aan Nederland te brengen, ziet het Franse reispotje voor Nederlanders er minder gunstig uit. Er bestaat op het ogenblik bij de Neder landse Bank een lotingssysteem voor be zoek aan .deze beide landen. Men kan slechts een keer per jaar de hiervoor nood zakelijke deviezen aanvragen en wel op een bureau. Indien de Bank meer aanvra gen tegelijk ontvangt worden deze terzijde gelegd en men wordt vooi' een "jaar van buitenlandse vacantie uitgeschakeld. De loting geschiedt onder toezicht van riiks- accountants. Eenzelfde regeling bestaat voor Zwitserland in dier voege echter, dat Zwitserland bij handelsovereenkomal een bedrag aan „vacantieverblijf" in ruil te gen Nederlandse goederen levert. Op 12 April beginnen hierover nieuwe onder handelingen. De Zwitsers zullen trachten dit bedrag aan vacantieprestatie ten be hoeve van hun hotelwezen voor deze zomer tot 5 a 6 millioen Zwitserse francs.uit te breiden. Van Nederlandse zijde zal men uiteraard trachten dit bedrag zo laag mo gelijk te houden. Gezien de animo van een vacantieverblijf in Zwitserland verwacht men in kringen der reisbureaux dat niet meer dan een op de vijftig Nederlandse reislustigen, die zulks aanvragen, bij lo ting hun vacantieplannen voor Zwitserland zullen kunnen realiseren. Verwacht wordt voorts, dat ook Italië, Frankrijk en wel licht Engeland ten behoeve van hun toe ristencentra in de naaste toekomst t?isen voor „vacantieleverantie" bij hadWelsbe- sprekingen zullen stellen. Met België, Luxemburg, Denemarken en Zweden is slechts ruiltoerisme mogelijk, omdat met deze landen geen overeenkomsten bestaan. De Noorse Bank maakt zelfs tegen ruil toerisme zoveel bezwaar, dat vacantiever blijf ip Noorwegen dit jaar uitgesloten moet worden geacht. Nog geen breuk met Moskou, zegt Columbia De regering van Columbia heeft de juistheid der berichten, dat Columbia de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie verbroken zou hebben, ontkend. Zij zeide dat er nog geen stappen hadden plaats gehad én noem de het radiobericht aangaande de breuk „prematuur". Gezonde hul vrij van allerlei onz Furol doet wonderen. uiverh^ Doos 30 Echl jen zen Bur Kan Will beh af H< ke: str; A V0C „de« Go' Schaken Om het wereldkampioenscha De partij KeresSmyslov uit de twaalii ronde, die Dinsdag na 43 zetten werd afge broken, eindigde na zorgvuldige analyi zonder verder te spelen in remise. De stand luidt thans: Botwinnik 7 uit Keres en Smyslov 5 Va uit 10; Reshevsky uit 9; Euwe 1 uit 10. Hockey Nederlands elftal tegen Frankrijk Het Nederlands hockey elftal, dat Zaterdaf middag 24 April in het Wagener-stadion Amstelveen tegen Frankrijk speelt, is volgt samengesteld: Doel: Richter (Be Fair). Achter: De Looper (Hilversum) en Drijve (Leiden). Midden: Derckx (Deventer), Loggere (Ll ren) en Langhout (Hilversum). Voor: Van Heel (HHYC). Bolsius (Tilburg Bromberg (HHYC). Kruize (HHYC) en Ess (Togo). Op één uitzondering na, de vervanging va Boerstra door Bplsius, is het elftal ongew;' zigd gebleven na de wedstrijden tegen Wals en tegen België. Als Nederlandse scheids rechter treedt op de heer H. Rogge ui Amsterdam. Sport in 't kort ENGELSE LEAGUE—IERSE LEAGl'l 40. De Engelse league heeft gemakkelij met 40 van de Ierse league gewonnen. D stand met rust was 3—0. Stubbins en Rowle maakten ieder twee doelpunten, Stubbii miste nog twee strafschoppen. In de eerste divisie van de Engelse leagi zijn gespeeld: Aston VillaBlackburn Rovel I 32; Derby County—Wolverhampton 'Wan derers 12; EvertonChelsea 2—i PortsmouthMiddlesbrough 61. Verkiezingen. In deze laatste week -voor d algemene verkiezingen zoekt de Ita liaanse politie met verdubbelde ijve naar geheime wapenvoorraden. B; speurtochten in verschillende strekel van Italië zijn antitank-kanonnen, ma chinegeweren, mortieren, ammunitie brandbommen en vlammenwerpers tl voorschijn gebracht. Niet gemakkelijk. De Italiaanse commu nisten hebben het vandaag de dag nie gemakkelijk, schrijft het anti-commu nistische onafhankelijke blad „Giornall della Sera". Tot gisteren konden z beweren, dat de kwestie Triest doe twee man kon worden opgelost (doe Tito en Togliatti), maar vandaag moe ten ze bij hoog en laag beweren, dat dl kwestie eerst door 21 man opgelost kan worden. Daarom is het noodzakelijk t( wachten tot de collega's van Tito en Togliatti de macht overnemen, niet al len in Italië, maar in alle 21 landen, dil het verdrag met Italië hebben getekend (UP.) Resoluties. Tijdens het congres van i Engelse, liberale partij, dat het ko mende weekend in Blackpool zal wor den 'gehouden zal een motie worden in gediend waarin het onwettig verklaren van de communistische partij zal wor den verzocht. Voorts zal een spoed eisende resolutie worden ingediend door het liberale parlementslid Wilfred Roberts, waarin wordt gepleit voor het formeren in West-Europa van politieke unie, sterk genoeg om Europese democratie 'en de waardei van de Westerse beschaving voor on dergang te behoeden. Meesters. Honderd in woede ontstokei taxi-chauffeurs vernielden gisteren de .kantoren van de „Ta Chung" (het da gelijks nieuws) in Ts-joengking, omdat het blad hen auto-bestuurders had ge noemd. De chauffeurs wensten genoemd te worden „Shi chi" meester van de motor. Zy maakten er bezwaar tegen dat de krant hen bestuurders had ge noemd. De chauffeurs vonden dat dit hun sociale status omlaag haalde. Nadat de hoofdredacteur geweigerd had hun delegatie te ontvangen, sloegen d« chauffeurs alles kort en klein in d< redactie-bureaux. (U.P.) K

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2