c 3 Circulaire van Gedeputeerde Staten stak spaak in Begrotingswiel Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Chevrolet - Buick Blikseminslag en brandstichting in de Grote Kerk (50NDERDAG 15 APRIL 1948 f arlems dagblad Haarlemse Gemeenteraad Van Looy-huis verloren De behandeling' van de Haarlemse be groting voor 1948 is gistermiddag door de gemeenteraad op voorstel van burgemees ter mr. P. O. F. M. Cremers geschorst. De voorzitter deelde1'mede dat vlhk voor de behandeling van de begroting een circulaire van Gedeputeerde Staten, die de afscheiding van de Kapitaaldienst van de gewone begroting voorschreef evenals het ten laste brengen van de gewone dienst van de rente en aflossing van de kapitaals uitgaven in hetzelfde jaar waarin deze ge daan werden, was ontvangen'. (De inhoud van deze circulaire en de betekenis daar van hebben wij in ons blad van Dinsdag uitvoerig weergegeven. Eed. H.D.). Het college heeft aanvankelijk gemeend de behandeling van de begroting toch voortgang te moeten laten hebben, daar de raadsleden zich daarop reeds voorbereid hadden. Na overleg met het provinciaal bestuur is men evenwel tot het inzicht gekomen..dat deze gang van zaken niet practisch is, daar Gedeputeerde Staten met de goedkeuring der begroting zouden wachten tot de kapi- iaaldienst per suppletoire begroting op het Gouvernementsgebouw was binnengeko men. Het college is nu van mening dat de be handeling beter kan worden uitgesteld tot een nader te bepalen dag. De heer Spek (A.K.) was de eerste van een aantal sprekers dat zijn misnoegen uitte over het feit, dat B. en W. pas met een toelichting en de consequenties op de circulaire van Gedeputeerde Staten kwa men nadat deze in de krant had gestaan. De heer Schippers (K.V.P.) sloot zich bij de heer Spek aan en vond dat de mede deling van de voorzitter in een „zonderling licht" stond. De heer Proper (C.P.N.) zeide: „Ter wijl wij aan het praten waren, wist het college reeds dat dit allemaal slagen in de lucht waren". De heer Noordhoff (Arb.) had zich bij de lezing van de circulaire zeer ongerust ge maakt. Hij was aan het twijfelen geraakt of Haarlem evenals Utrecht de uit kering van het Bijzondere fonds niet aan zijn neus voorbij zou zien gaan. De v o o r z i 1t e r merkte nog op, dat de in de raad gehouden beschouwingen voor het overgrote deel van de begroting van be lang blijven. De lasten van rente en aflos sing op de gewone dienst zullen niet ingrij pend zijn, daar toch slechts een gedeelte van de kapitaalwerken zal worden uitge voerd. Enkele posten vervallen of worden lager geraamd. Spreker wtis niet pessïmis-' tisch over de buitengewone uitkering. Daarop werd de vergadering voor onbe paalde tijd verdaagd. Vooraf waren nog enkele afzonderlijke punten afgewerkt Het voorstel tot toekenning van een sub sidie van maximaa1 f 6000.aan de ver eniging van School- en Werktuinen en het opnemen van de tuiriarbeid in het leerplan der scholen deed mevr, V a n E c k-T hiel (Arb.), mej. Bol si us (K.V.P.) en de heren Proper (C.P.N.) en Spek (A.E.) protesteren tegen de voorgestelde bijdrage der ouders voor dit werk, gezien ook de vele extra-bijdragen die de ouders reeds belasten. Wethouder Geluk legde uit dat er heel met, deze raadsleden eens, doch ver klaarde dat de subsidie der Provinciale Staten van deze bijdrage der ouders afhan kelijk gesteld wordt. Aan hen voor wie dit dubbeltje per week bezwaarlijk is, kan ontheffing worden verleend. Bovendien overschrijdt de opbrengst van de tuintjes de kosten verre. Aan mevrouw Van Eck-Thiel deelde spre ker mede, dat bij B. en W. overwogen wordt hoe geheel of gedeeltelijk voor rekening van de gemeente zwemonderwijs kan wor- ■den gegeven, zodatjeder kind na het ver laten der school kan zwemmen. Het voorstel werd- vervolgens zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 'De heer Van der Weiden $Arb.) stelde bij de voorgestelde f 30.000 subsidie voor de aanstaande jubileumfeesten enige vragen. Hij betreurde dat de samenwer king tussen de verschillende comités niet beter was, doch zijn voornaamste bezwaar ging tegen de weinige waardering voor de wezenlijke betekenis van deze regerings periode, die uit het feestprogramma sprak. Wethouder Geluk legde uit dat men er in de autonomie van de buurtverenigingen toch veel goeds steekt en dat de verschil lende comités over.- de onderdelen van <het programma voeling met elkaar houden. Zekerheid is verkregen dat het Centrum comité al haar gelden beschikbaar stelt voor een waardige viering, die de gehele bevolking gratis wordt aangeboden. Mr. Proper en mr. V a n E c k-T h i e 1 gaven uiting aan hun grote waardering voor de tact en het geduld waarmee het col lege de onderhandeling met de .erfgena men-Van Looij over de aanvaarding van het Van Looij-huis had gevoerd. De laatste betreurde het verlies van de kunstschatten voor de gemeente, doch troostte zich: „waar een kunstwerk ook heenreist, het zal overal vreugde brengen" en mevr. Van Eek herinnerde eraan, dat de hechte band tussen IJaarlem en Van Looijdoor de schrijver zelf onvergankelijk in zijn „Jaapje" is vastgelegd. Wethouder Geluk sloot zich bij deze woorden aan en betwijfelde met de heer Proper of het wel uitsluitend piëteit was die de erfgenamen tot een strikte interpre tatie van het testament van mevr. Van Looij had genoopt. Een brief van een der erfgenamen liet daarover trouwens geen twijfel bestaan. DAG EN NACHT AM STER DAM SC HE RIJTUIG MIJ De heer Geluk bracht hulde aan de bewindvoerster, mej. Nederkoorn, en de beide suppoosten die zich het lot van de verzameling hadden aangetrokken en zeer veel voor de instandhouding daarvan ge daan hadden. Met dit korte debat was de verwerping van het kostelijke legaat een feit. Na korte discussie ging de raad ook ac- coofd met de vérordening ter uitvoering van de artikelen 6 en 9 der Winkelsluitings- wetwet 1930 en artikel 7 van het winkel- sluitingsbesluit 1941. Tenslotte ging de raad accoord met het aangaan van een geldlening van f 250.000 tegen 3 procent rrtet een looptijd .van twin tig jaar. grote ,voorraad onderdelen AMSTERD. RIJTUIG MIJ.: OFF DEALER !>e 9 Muzen Ethel Bartlett-tulp. Aan de Engelse pianiste Ethel Bartlett is een nieuwe grote donkerpaarse tulp aangeboden, welke naar haar genoemd is. Goed. Maurice Chevalier, die in de Ver enigde Staten vertoeft, zou hebben verklaard, dat hij in 1951 niet meer als chansonnier voor het voetlicht zou komen. Men moet, zó zou Maurice hebben gezegd, met zijn werk op houden als het nog goed is. Josephine. Joséphine Baker, die in de oorlog voor de militairen is opgetreden, heeft haar rentrée in de „Club des Champs élysées" gemaakt. Zij werd bij haar chan sons begeleid door een orkestje, dat haar echtgenoot Jo Bouillon dirigeerde. De avond werd bijgewoond door leden van het Corps Diplomatique. Eerste plaats. De pers wijdt uitgebreide beschouwingen aan de 125ste geboortedag van de Russische toneelschrijver Ostrovsky. De „Izwestia" noemt Ostrovsky de meest be gaafde vertegenwoordiger der Russische dra maturgie. Ostrovsky aldus dit blad staat in hoog aanziein bij het Sovjetvolk, dat in hem een personificatie ziet van de Russi sche kunst, die de eerste plaats in de wereld inneemt. Stok-oud knapenkoor. Op 13 Mei ondertekende keizer Maximiliaan het besluit om een knapenkoor voor de Weense hofkapel op te richten. Het beroemde koor bestaat dus binnenkort 450 jaar. Dit jubileum zal in Wenen feestelijk herdacht worden. Uit Haarlems verleden Na.de noodlottige brand, die de mooie toren van Zutphens kerk verwoestte, is er in het gehele land een te begrijpen belang stelling gekomen voor de voorzorgen tegen brandgevaar in oude kerken en andere ge bouwen met historische waarde. Ook te Haarlem. In het. bijzonder gaat daarbij de belang stelling uit naar onze Bavo. Dé toren, die zich 76 meter boven de nok van het kerkdak verheft, is geheel van hout, tot ban het kruis (dat meer dan 800 kg weegt!) met lood bekleed. Aanvankelijk was het plan een toren van steen te bou wen, maar tóen men die aan het bouwen was, bleek dat de pilaren deze enorme zwaarte niet konden dragen. Eén der pila ren scheurde namelijk. Toen werd maar besloten met éen houten toren te volstaan. Deze werd in het begin van de 16e eeuw gemaakt. Nog steeds staat de toren in zijn volle glorie als een sieraad van kerk en stad. Dat is wel een wonder, want in de loop van vroeger eeuwen is in onze stad heel wat door brand vernield. En een houten toren is brandbaar. Vooral in een tijd waarin de voorzorgen tegen brand betrek kelijk licht geacht werden en de brand weer nog slechts over zeer beperkte blus middelen beschikte. Hoe had men vroeger met emmertjes water een brand in de toren moeten bestrijden? Wel waren er 's avonds en 's nachts altijd brandweerlie den op de foren. Zij hadden opdracht gedu rig uit te zien naar branden in de stad. Maar de aanwezigheid van zulke brand- wachts was op zichzelf ook een gevaar voor de toren. Natuurlijk was het roken hen verboden, maar wie controleerde hen? Het is zo verleidelijk in de eenzaamheid een pijpje te smoken! De brandwachts werden ongeveer 45 jaar geleden afgeschaft omdat de Brandweer toen zulke uitkijkposten niet meer nodig had. In 1576 woedde in Haarlem een brand, die ongeveer de halve stad in puin legde, maar de kerk en de toren bleven gelukkig gespaard. Wel werden enige andere kerken, kloosters en ziekenhuizen, alsook 500 wo ningen een prooi der vlammen. Daaronder waren ook= gebouwen in de Damstraat, de Grote Houtstraat en de Anegang, dus wel in de? nabijheid. Uit de historieboeken blijkt dat de Grote kerk en de toren meermalen door brand bedreigd zijn geworden, maar steeds kon tijdige hulp een uitbreiding van het vuur "voorkomen. Van ernstige aard was de brand die op 22 Mei 1801 heeft gewoed tengevolge van blikseminslag. In de Aanvang zag men in de toren slechts eeq lichtje gelijkende op dat van een kaars of een lantaarn, maar weldra ,werd het groter en toen ontdekte men dat er^brand was. Onversaagd .snelden kloeke burgers te hulp; zij klommen in de toren en konden met vereende krachten het vuur doven. Het stadsbestuur huldigde deze burgers (waaronder ook een torenwachter was) met een zilveren médaille, waarop behalve het stadswapen ook het volgende vers stond gegraveerd: Het bliksemvuur den Toren ingeslagen, Joeg schrik in 't hart der Burgerij; Doch geen gevaar kon deugd of trouw versagen; Gevaar zet ijver krachten bij. Kloekmoedigheid ter snelle hulp getogen, Vond in de redding reeds haar loon; Maar dankbaarheid, verricht door 't edel pogen, Schenkt aan verdienste een Burgerkroon. Vier mannen die het moedigst opgetreden waren kregen bovendien elk f 50 omdat hun.kleren door het smeltend lood bedor ven waren geworden. Op 10 Juni 1839 is er ook brand in de kerk gesticht. Een metselaarsknecht, die op een stenen gang boven in de kerk werkte, ontdekte een zogenaamde loodgietersslof (een bakje waarin loodgieters een soldeer bout naar boven hijsen) op een ongewone plaats. Hij deelde dit mee aan een andere werkman, die er ook geen verklaring voor kon vinden. Maar hij zag toen, dat een houten luikje in een houten gewelf boven, het orgel, open stond. Dat werd nog vreem der. Hij keek naar binnen en ontdekte dat op een der balken boven het orgel een uit gedoofde kool (verbrande turf) lag, alsook turfas op do zolderkast van het orgel. Het vermoeden lag voor de hand: de brandende turf was 'door het luikje op de orgelkast gegooid, natuurlijk met de bedoeling brand te stichten. Gelukkig was de turf op de balk blijven liggen en hoewel deze wat ver schroeid was,~is geen bi-and ontstaan. Als de brandende turf op de zolderkast terecht gekomen was, zou de kans groot geweest zijn dat er wel, brand ontstaan was. Dan zou niet alleen het orgel, maar ongetwijfeld een deel der kerk in vlammen zijn opge gaan. Het onderzoek wees uit, dat een werk man in de Nieuwe Kerk door zijn baas ontslagen was wegens diefstal. Later vond men zijn lijk in de Grote Kerk; hij had zichzelf door ophanging van het leven be roofd maar eerst nog getracht brand in de Grote Kerk te stichten. Zijn baas werkte namelijk ook in de Grote Kerk. Dit was het treurig einde van een man van 81 jaar. In de oorlogsjaren zijn brandbommen op het dak. der Grote Kerk gevallen. Doordat voorzorgen genomen waren kon het drei gende onheil voorkomen worden. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 15 APRIL Nieuwe Gracht 90: Noordhollandse Vereni ging „Het Witte Kruis", ledenverg. 9 uur. Bioscopen. Spaarne: „Dikhuiden", a. lft., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Paniek", 18 j., 2.00, 4.30. 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt en Luxor: „De beste jaren van ons leven", 14 j., 2.30 en 7.30 uur. City: „Aino", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9,15 uur. Palace: „Mannen van jon gensstad", 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. VRIJDAG 16 APRIL Politiek raadsel in Hilversum Dezer dagen verschenen op de gemeen telijke aanplakborden in Hilversum affiches met de volgende tekst: „Trouw aan Kerk en Staat. Wordt lid der R.K. Staatspartij". - Was de R.K. Staatspartij weer opgericht? Een actie van het comité Weiter misschien? Het bestuur der plaatselijke afdeling van de K.V.P. wist van niets, evenmin als het gemeente bestuur. - Gisteren werd de nieuws gierigheid bevredigd en het raadsel op gelost. De Arhsterdamse firma, die de reclame op deze aanplakborden verzorgt, had haar agent in Hilversum een aantal oude affiches toegezonden om daarmede natuurlijk met de witte kant naar voren de borden geheel „schoon" te plakken. De man, die blijkbaar met de politiek niet zo goed op de hoogte was, had gemeend, dat de affiches als propa ganda voor de komende verkiezingen moesten dienen en had ze dus maar op de normale manier opgeplakt Drie jaar geëist tegen Wehrmachts-aannemer De advocaat-fiscaal bij het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof eiste Woensdag middag drie jaar gevangenisstraf met af trek en ontzetting uit alle openbare rech ten voor de tijd van 15 jaar tegen Chr. C. van R. uit Heemstede. Van R. werd ten laste gelegd, dat hij als hoofd van een aannemingsbedrijf werk zaamheden ten behoeve van de1 Duitse wehrmacht heeft doen verrichten., bestaan de uit het aanleggen en herstellen van vliegvelden bij Venlo, Volkel en Deelen en .in Frankrijk bij Villacoublay, Montdidier en Rennes. Voorts heeft hij bunkers ge bouwd, wegen, loopgraven en mitrailleur stellingen aangelegd, een betonnen pant sermuur gebouwd en betonversperrings- blokken doen aanleggen in de omgeving van Katwijk, Haarlem, Zandvoort, Bloe- mendaal en Driehuis-Westerveld. Het Hof zal op 28 April uitspraak doen. De heer J. Piso overleden In de ouderdom van bijna 53 jaar is over leden de heer J. Piso, tot voor enkele weken secretaris van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Christelijke Grafische Bond. De heer Piso was in de grafische vakbeweging van Haarlem een goede bekende. Hij was bijna dertig, jaar bestuurslid van de N. C. G. B. en vertegenwoordigde deze organisatie in tal van commissies. De begrafenis is be paald Vrijdag 16 April om half één op de Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Noorderbegraafplaats aan de Vergierdeweg. Haarlemmer omgekomen bij Ruto-ongeluk te Amsterdam Even na middernacht is te Amsterdam een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waar van de 47-jarige Haarlemmer B. de V. het slachtoffer is geworden. Met zijn auto, waarin nog een dame was gezeten, reed De V. met tamelijke grote snelheid over de Stadhouderskade in de richting van de Van Woustraat. Van de Weteringschans naderde een andere personenauto, die stop te om de andere van rechts komende wa gen te laten passeren. De heer De V. remde echter zo sterk, dat zijn auto begon te slingeren, tegen de andere wagen botste en omsloeg. De heer De V. werd ernstig gewond en is kort daarna in een ziekenhuis overleden. De dame kreeg geen letsel. Vertegenwoordiger leende bonnen voor een achterstand Een drie en dertig jarige vertegenwoordi ger uit Leiden, die vroeger werkzaam is geweest bij een vleeswarenfabriek te Wasse naar, is op verzoek van de Haarlemse recher che aangehouden, omdat- hij zich te dezer stede had schuldig gemaakt aan verduistering van rantsoenbonnen vlees. Enkele weken ge leden vroeg hij aan een Haarlemse slager 200 bonnen te leen, omdat hij op" korte termijn 'n party vlees moest kopen en van een andere slager ontving hij 300 bonnen wegens een bestelling. Gebleken is, dat de vertegenwoor diger ontslagen was. Hij had een achterstand in bonnen en heeft de 200 en 300 bonnen aan het bedrijf gegeven. De bestelling heeft hij echter niet doorgegeven. „Babar layar" via radio.Brussel Naar wij vernemen zal het gamelan-orkest „Babar layar" onder leiding van de heer Bernard IJzerdraat op 28 Mei van '20 tot 20.30 via radio-Brussel te horen zijn. Het betreft hier een uitzending van de gramo- foonplaten die enige weken geleden tijdens een tournée door België in de studio van de Belgische nationale omroep zijn opgenomen, Een tournée van het orkest naar Engeland ea Frankrijk is in voorbereiding. J.A.P.I. en de snoeplust Toneel Hoe bij een sympathieke zaak een gevaar kan wor- den ontweken Enige dagen geleden wijdden wij aan dacht aan het feit dat B. en W. van Haar lem in de memorie van antwoord op het afdelingsverslag van de raad gewezen heb ben op het gevaar dat schuilt in de om standigheid dat verscheidene kinderen vrij veel geld besteden in automatieken ijssalons. Een lezer schrijft ons thans: De actie voor JA.P.I. (de inzameling van oud-papier) is op zichzelf sympathiek, omdat de opzet is mee te werken om de papiernood in ons land te bestrijden en deviezen (anders nodig om grondstoffen voor het papier in het buitenland te kopen) te sparen. Ook is het te prijzen dat kinderen in schoolverband bij deze actie meewerken. Maar zo vervolgt hij er zijn heel wat kinderen die op eigen houtje papier inza melen en dit dan aan opkopers verkopen. Daardoor krijgen zij geld dat dan versnoept wordt in automatieken, ijssalons of ergens anders. Men kan elke dag die kleine papier handelaartjes in de stad zien lopen. Sommi gen hebben zich zelfs een karretje aange schaft. Ik zelf heb gezien dat zulke kinderen met tientjes op zak lopen. Het publiek geeft aan de kinderen het papier de onjuiste veronderstelling dat het medewerkers van, J.A.P.I. zijn. En politie laat de jeugdige handelaartjes ook ongemoeid, hoewel er toch in de Politie verordening staat, dat elke opkoper die langs de huizen loopt,,een vergunning moet hebben. Bovendien doen de kinderen de volwassen kooplieden, die toch voor hun 1 gezin het brood moeten verdienen, con currentie aan. Het publiek weigert in veel gevallen het oud-papier aan de kooplieden te verkopen omdat ze het voor J.A.P.I. bewaren, niet beseffend dat een deel der kinderen niet voor J.A.P.I. maar voor eigen rekening werkt, alleen om zijn snoeplust te bevredigen. Tot zover deze klacht. Inderdaad, hier schuilt een gevaar. Het zou misschien voorkomen kunnen worden indien de scholen die voor J.A.P.I. inzame len, aan alle kinderen die het oude papier regelmatig inleveren, een kaartje geven als bewijs dat het echte medewerkers van J.A.P.I. zijn. Aan kinderen, die zo'n kaart niét hebben, moet dan geen papier meer gegeven worden, want niemand zal willen medewerken om de snoeplust onder de jeugd te bevorderen. De politie kan optreden als er een teken is ingevoerd om de echte van de niet-echte inzamelaars voor J.A.P.I. te onderscheiden. Conflicten tussen ouders en kinderen Prof, dr. H. M. J. Oldewelt hield voor de Vereniging voor Paedagógiek een voor dracht over het onderwerp: „Onbewust samenspel bij conflicten tussen ouders en kinderen." Spreker betoogde, dat elk indi vidu van nature organisch deel ïs van de gehele samenleving. Wanneer opvoeder en kind in contact zijn, voelt de volwassene, met zijn door het leven verkregen vorm, zich gedrongen zich*te handhaven en zich te doen gelden. De jongere, geplaatst in een georganiseerde samenleving, voelt overal om zich heen „het meesterschap van de 'volwassene". Daardoor ontstaat een gevoel van ontzag voor de volwassene, dat tot autoriteitserkenning leidt. Bedierven de volwassenen het zelf niet, dan zou dit ont zag voortduren. De verhouding van ouder tot kind moet goed zijn, maar blijft ze ideaal, dan is het gevaar groot, dat het kind zich niet tot zelfstandig mens kan ontwikkelen. Ieder kind opnieuw moet de gelegenheid hebben zijn eigen levenVjJe vormen en het is in wezen niet goed, dat ouders trachten hun kind een voorsprong te geven, door het de eigen ervaringen als wapen op de levens weg mee te geven. Het is immers vaak zo, dat Jiet kind in aanleg heel anders is dan een' ouder, een geheel andere ontwikke lingsmogelijkheid meebrengt. Laten we het te lang van onze ervaringen profiteren, dan komt het te laat aan het hardingsproces tegen de levensmoeilijkheden toe en hier uit kunnen ernstige conflicten ontstaan. Geef het kind daarom zoveel mogelijk vrij heid. Van het twintigste jaar dient het kind zich kameraad van dè volwassenen te ge voelen. Spreker vraagt, waarom men wel vertrouwen heeft in de lichamelijke ont wikkeling van de baby, maar niet in de ontwikkeling op geestelijk gebied van het oudere kind. Geven we vrijheid, dan zal geen behoefte ontstaan aan het z.g. ik- geluk, maar uitsluitend wij-geluk ontstaan. Zijn we zelf zakelijk, dan wordt- het kind eveneens zakelijk. We moeten er niet bang voor zijn, op bepaalde momenten voor het kind „belachelijk" te worden. Het bloemencorso in de bollenstreek Onze correspondent te Bennebroek ves tigt er de aandacht op, dat de deelnemers aan het bloemencorso dat op Zaterdag a.s. in de Bollenstreek gehouden wordt, zich op de Rijksstraatweg te Bennebroek, vlak .bij de Kennemerbeekweg opstellen, zodat de Haarlemmers en de Heemstedenaren geen grote afstand behoeven af te leggen om dit evenement te zien. „Ik herinner me moeder" Een losbladig foto-album voor de gewone man Het mag dan weinig met de kunst van het toneel te maken hebben dit simpele gegeven had beter langs andere wegen aan de gewone man gebracht kunnen worden toch is het gisteren hier voor het eerst vertoonde tweedelige spel „Ik herinner me moeder" door John van Druten achteraf beschouwd niet onaardig. De mentaliteit, die er uit spreekt, is in elk geval tot in de kern gezond. Het geeft de burger weer- een klein beetje moed een aantal grondwaar heden, van het bestaan zo schijnbaar on gekunsteld geëerbiedigd te horen worden, al is de kans niet geheel denkbeeldig dat hij bij dit zoetjes voortkabbelen langs de oevers van het huiselijk geluk in een slaap vol onstuimige dromen geraakt. In een lange reeks elkaar vqel te dikwijls afwisselende taferelen, bekeken door de rose, soms al te rose bril der herinnering wordt de kalme levensloop ontvouwd van een eenvoudige familie van Noorse her komst in San Francisco. De nooit schok kende wederwaardigheden worden steeds in der minne geschikt. Aan het slot van 't op den duur wel wat vermoeiende eerste deel krijgt men als enige sensatie het be richt te incasseren dat de poes de binnen plaats heeft bevuild. Maar na de pauze wordt men toch wel enigszins gesterkt in. het besef dat een gezinsleven, gebaseerd op onderling vertrouwen en begrip, de bron van alle tevredenheid is. Al met al echt een brok onverstoorbare mijmering over die goeie ouwe tijd anno 1900; primitief van begin tot eind. wat sentimenteel hier en daar, vooral in de humoristische gedeelten en gevoed door een wat mager maar oprecht idealisme. Een toneelstuk is het niet, eerder een al bum met foto's van de familieleden, op hun voordeeligst genomen. De vertoning door het Amsterdams To neelgezelschap onder regie van Louis Saalborn, die zelf niet slecht voor de dag kwam, bleef nogal ver beneden de moge lijkheden door de uitermate zwakke bezet ting van vele rollen. Slechts Hetty Beck als de moeder en Frits van Dijk als de vader brachten warmte en reliëf in deze moment-opnamen. De oudste dochter, die tevens als vertelster fungeert, werd ge speeld door Liane Saaiboni, een jonge actrice met een zuivere stem, veel talent en te weinig diepgang. De schouwburg werd gisteravond ge vuld door de feestvierende leden van de R.-K. Middenstandsvereniging. Vrijdag is er wederom een besloten voorstelling van dit stuk. Dat is de laatste. Drie keer zou te veel zijn. DAVID KONING. Muziek Ethel Bartlett en Rae Robertson bij „Toonkunst" Een avond van het Engelse pianoduo Bartlett—Robertson is altijd weer een fes tijn met een gezellige sfeer. Het harmonisch geheel dat dit kunstenaarspaar zo subliem weet te demonstreren, heeft, buiten de ar tistieke kant ook de sympathieke yan het gewoon menselijke, van het huiselijke. Het echtpaar verheerlijkt door zijn volmaakt samenspel het ideale1 „met tweeën één", ook als artistieke combinatie, want het wordt als vanzelf een associatie die niet te schei den is. En in zo'n sfeer is het aangenaam te verwijlen. Zij begonnen met Bach's Concert in C, een muzikale'conversatie van overwegend geestige inslag, maar ook met een gevoelige wederzijdse confidentie als heerlijke mid denmoot. Daarna het bekende variatiewerk van Saint-^ëns over een thema van Beet hoven. Aan dit stuk gaven Bartlett en Ro bertson een zodanige romantisché draai, dat de geest van Beethoven moest wijken voor die van de discipel van Liszt. Dit is ook een opvatting waarvoor wat te zeggen is, en ik wil ze niet verwerpen, al houd ik persoonlijk meer van een strakkere, min der fantastische, die dichter bij de aard van het thema blijft. Maar het tweetal was het prachtig met elkaar eens in het opvoe ren van het tempo en om de muziek een zwier te geven als een boom die door stormwind bewogen wordt. De Bloemendaalse pianist-componist Hans Osieck schreef een variatiewerk voor twee klavieren, dat hij aan het Engelse piano-duo opdroeg en dat wij deze avond te horen kregen. Na een wat geforceerde in zet van het thema (het bekende „Zand mannetje") bleek het een interessant stuk te worden; alleen lijkt mij de coda wat te gerekt: de spanning gaat er jammer genoeg uit. Het werd niettemin dankbaar onthaald en de componist, in de zaal aanwezig, deel de in het succes. Met éen paar vriendelijke stukjes van Arensky werd daarna een geslaagde poging gedaan om het publiek met een minimum van inspanning, van een aardig intermezzo te laten genieten. Het nagelaten werkje van Debussy, „Lindaraja", deinend als een tango, vormde de brug om te komen bij het succesvolle „Scaramouche" van Milhaud, dat, evenals verleden jaar, door zijn sug gestieve rhythmische kracht het publiek in zijn roes meevoerde. En toen kwamen de toegiften, natuurlijk met het Bach-koraal „Werde munter, mein Gemüthe" tot slot. Die inkeer, met het al lerinnigste van Bach's vrome gemoed, doet het tcrch maar! Er was een heerlijke bloemenhulde voor mevr. Ethel Bartlett, zelf een bloem oqder de pianisten. JOS. DE KLERK. Franse film-expert naar Haarlem Voor „Les conférences frangaises" zal de heer Jean R. Debrix op 19 April een lezing houden over „Le cinéma dans la pensée frangaise contemporaine". De heer Debrix kan gevoeglijk be schouwd worden als een van de grootste filmkenners in Frankrijk en waarschijnlijk ook wel daarbuiten. Hij is adjunct-direc teur-generaal van het Franse instituut voor cinématographische studiën en redacteur van het orgaan en andere publicaties van dat instituut. In deze functies heeft hij in tal van landen lezingen gehouden over. de culturele waarden van de film. Hij heeft niet alleen beschouwend werk verricht, maar ook actief deelgenomen aan de productie van enige films. Bij zijn lezing zal hij gedeelten verto nen van de films: Le Diable au corps, Le Corbeau, Quai des Orfêvres. La Bataille du Rail, Ruv Bias, La Belle et la Béte. Le Baron Fantóme, Les Jeux sont faites, Les Portes de la Nuit, La N»it phantastique, Le Tempestaire, Monsier Vincent en twee documentaires van Jean Painlevé. Vereniging van makelaars bestaat 25 jaar Op 26 April herdenkt de Vereniging van Makelaars in Haarlem en Omstreken (af deling van de Nederlandse Bond van Ma kelaars) haar 25-jarig bestaan. De vereni ging vormt een zeer hechte gemeenschap van makelaars in onroerende goederen en vrijwel alle makelaars in de gemeenten Haarlem, Heemstede, Bloemendaal en Be verwijk, zijn lid van de vereniging. Het ledental bedraagt in totaal 45. De vereniging heeft in de afgelopen 25 jaar steeds voor de belangen van de make laars op de bres gestaan. Na een gedwongen opheffing tijdens de bezetting van ons land werd direct na de bevrijding de vereniging als onmisbaar gevoeld en zij werd tot nieu we activiteit geroepen. De vereniging heeft voor haar leden in Haarlem bereikt, dat zij in nauwe samen werking met het gemeentebestuur van Haarlem hun krachten kunnen geven aan het zo moeilijke probleem van de Volks huisvesting. Het tegenwoordige bestuur, bestaande uit de heren P. H. Borghouts, voorzitter: J. M. van Dalsum, vice-voorzitter; J. van Gelde ren. secretaris; P. Jaapies, penningmeester; A. Schipper, H. Th. Fibbe en KI. de Vries, bestuursleden, meende deze dag, ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden, niet on gemerkt voorbij te mogen laten gaan en het is voornemens op 26 April van drie tot vijf uur in Restaurant Brinkmann, Grote Markt te "recipiëren, waarna aan de leden en genodigden een diner zal worden aange boden. HAARLEMS MUZIEK-INSTITUUT Dir. NICO HOOGERWERF WILHELMINASTRAAT 56 -» TEL. 15691 Onderwijs in alle vakken der Toonkunst Speciale aandacht- wordt gevestigd op klasse D (voorbereidend onderwijs). Kosten 10.— per kwartaal. Aan de muziekschool gelegenheid tot studeren (Adv.) Kerkconcert van Proza en Poëzie Vrijwel in zijn geheel was het program ma van het Woensdagavond door het man nenkoor „Proza en Poëzie" gegeven con cert in de Nieuwe Kerk te Haarlem in overeenstemming gehouden met de sfeer van de uitvoeringsruimte. Het vermeldde voor wat het aandeel van het koor betrof. Psalm 8 van Rich. Hol, Psalm 137 van Fred. Roeske, Omhoog van G. Hcinze en De Gravers van Isr. J. Olman, alle werken behorend tot een vertrouwd en nog steeds gekoesterd genre mannenkoormuziek. „Proza en Poëzie" gaf zich, onder leiding van zijn directeur Jan Booda, met hart en ziel aan de uitvoering er van en toonde hierbij over het algemeen een behoorlijke zekerheid. De vertolkingen verkregen een eigen karakter door de interpretatie van de dirigent, waarvoor sterk contrasterende klanksterkteschakeringen (de uitvoering van „Omhoog" was hiervan een frappaht voorbeeld) en levendige stuwingen ken merkend werden. Als solist werkte de bas Jac. Lagas mede met de voordracht vati vier liederen van Wolf en drie van Cath. van Rennes. De zanger vertolkte de liederen weliswaar iets te veel gescandeerd, maar bijzonder ex pressief. De orgelbegeleidingen door Jan Booda waren nog al voortvarend en vooral voor de liederen van Wolf te sterk. Het kianktimbre van het ruim 400 jaar oude orgel, waarvan de speelmechaniek drin gend restauratie behoeft, lijkt niet geschikt voor het begeleiden van deze 19e eeuwse liederen. Een goede registerkeuze viel bij de begeleiding van de liederen van Cath. v. Rennes te 'constateren, waardoor de stem van Jac. Lagas zich hiermede het best kon laten gelden. P. ZWAANSWIJK. Schoolzwemcommissie geïnstalleerd Onder voorzitterschap van de heer G. Voogd is de jaarlijkse algemene vergadering van de kring Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Zwembond gehouden. Na een inleidend woord werd de Schoolzwemcom missie, bestaande uit de heren P. Dijkstra, Velsen, S. P. Doek, Haarlem. P. Rol, Haarlem, H. Stapel, Overveen, A. J. Verspoor, Heem stede en P. Borst, Velsen, geïnstalleerd. De jaarverslagen passeerden de revue. Het Kringbestuur is als volgt samengesteld: G. Voogd, voorzitter, J?. Wapstra, secretaris, Kleine Houtstraat 111 rd, P. van Goor, pen ningmeester, J. H. B. Hackenitz, vice-voor zitter, P. Borst, Chr, Steenken en L. A. Ro<v zekrans, commissarissen. De zwemcommissie bestaat uit de heren J. van Zadel, voorzitter, J. J. Hogeland, secretaris, mej. D. Turken burg, penningmeesteresse, J. H. v. d, B'ooren en Joh. de Brie. Tot nieuwe leden van de polo-commissie werden gekozen mej. C. Zieren en C. Zeeman werd de heer J G. Swier, die voorlopig bereid is de functie van secretaris/competitieleider waar te nemen. Bij de bespreking van de agenda voor de vergadering van ,de K.N.Z.B. werd besloten de heer G. Voogd candidaat te stellen voor de functie van voorzitter van de in te stellen sportcommissie. Mevrouw A. M. Stender te Hilversum zal verzocht worden zich candi daat te laten stellen voor de functie van secretaresse in deze commissie. Wethouder Geluk opent expositie Cultureel Jeugdtournool Wij kunnen over het Cultureel Jeugd- tournooi, dat morgenavond om 7 uur in, de Gemeentelijke Concertzaal begint, nog mededelen, dat de wethouder van Onder wijs, de heer D. J. A. Geluk, de tentoon stelling van tekeningen, foto's, handenar beid en handwerken Zaterdagmiddag om half drie in het Frans Halsmuseum zal openen. Deze expositie is geopend op Za terdag 17 April van 14.30 tot 17 uur, op Zondag 18 April van 13 tot 17 uur, op 19 en 20 April van IQ tot 19.30 uur en op Woensdag 21 April van 10 tot 16 uur. Woensdagavond warden de prijzen uitge reikt in de Rénaissance-zaal bij kaarslicht. Een speciale pijp voor TOPIC! Maak Uw prettigste pijp tot TOPIC-pljp! Topic-tabak heeft een kwaliteit welke haar aanspraken op Uw béste pijp wetti gen. Steek er op een rustig ogenblik de brand in en geniet een goed cn toch zuinig brandend TOPIC tot het laatste draadje! Niet overal, maar alléén verkrijgbaar bij - JAN VAN DER PIGGE GROTE HOUTSTRAAT 81 - HAARLEM Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 14 April 1948 ONDERTROUWD: 14 April. J. J. Morrenu en A. M. Wagemaker; C. van Ketel en J. L. Nobels; F O. Walburg en H. Hemmen: B van Eeken en S. Lips: A. L. Waage en M. C. Bout; P. H. Jansen en J. van Heyningon; A. R. do Pierre en E- Lignian; C. Zuidam en T. Broek; B. P. van der Weijdcn en F. C. van Velzen; P. M. Schouw on T. de Vries: L. N. van Ber- kel cn J. J, Booms: A. H. Scheffer cn M. J. C. Goedhart: W. Verwer en J. M. Kwant; J. de_Graaff en F. de Boo; F. Kuipers en E. Poll; B. C. Nieuwenhuizcn en G. Wenning; C. T. Hoogduin on J. Kretzschmar; R. S. Bakker en J. Hnrkema; J. P. Gronau en J. E. de Haan; H. B. L. Stikvoort en M, J. de Boer; L. ,J. Evers en J. M. Zonneveld; L. Slosser en H. de Vries: G. C. Visarius en L de'Jong; W. Vuijst en H. M. T. Tent; J. J. Hoefsmit en IT. J. Gosewehr. GEHUWD: 14 April, M. J. Glas en M. W. Wijtvliet; J. J. Nieman en A. H. Keet: J. Klop en C. W. Pickhard; A. Klein cn J. Nij- huis< G. van Baak en H. M- van Heerden: W. W. Blankesteijn en A. Godvliet; K. L. Eijk- hout cn V. de Jong; A. van Culjlenborg en W. A, Martens; S. de Jager en A. Limbach; N. H. P. Dieben en B. Mossinkoff; G. T. Struik en W. van Broekhuizen: H. Schmitz en M. W. J. Corsten; P. de Haas en A. Kur- pershoek: P. F. N. Heije en G. M. Lukas: B. C. J. Loerakker en A. M. Doorgeest: B. J. van der Wiel en C. J. van Warmerdam: P. Wever en C. C. M. Ligthart; .T. J. P. van Ber- kum en J. C. Hoogland; M. Vriends en C. L. de Jong; A. van Kersen en L. Visker; L. E. Steenbakker én H. Hessen. BEVALLEN van een zoon: 13 April, J. W. Greymans—van der Veldt; G. J. M. de Bont Goulooze; 14 April, J. E. ReumannBos; J. C. M. Veldt—Goddijn. BEVALLEN van een dochter: 12 April, C. J. C. M. Bergvelt— Niessen. 2 d.; 13 April, P. J. KroderHuson; 14 April, C. E. A. Peterse Wassenaar. OVERLEDEN: 11 April, J. B. Snoeks, 1 m., Joh. van Vlietstraat; 12 April, J. van Roon, 68 j., Rijksstraatweg: T. P. G. Wassink, 3 d.; Schermerstraat: J. P, Senft. 84 j Velser- straat; A. M. de Boer—de Jong, 82 j„ Brou werstraat; 13 April, P. van den Berg—Ko- ningh, 74 j.. Zijlweg; J. Piso, 52 j., Olycan- straat; J. M. de BruynPlantjé. 85 j„ Spij kermanslaan; H. N, .Vink, 86 j.f de Clerc<astr,

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5