Het nieuwe rioleringsstelsel van Haarlem Ring om Wenen DONDERDAG 15 APRIL 1948 HAARLEMS DAGBLAD Tien jaar geleden werd met dit millioeneniverk begonnen, maar nu 'ligt het al jaren stil Voor 1938 werd in Haarlem veel geschre ven en gepraat over het gemis van een behoorlijk rioleringsstelsel. Vele riolen lopen uit in grachten en vaarten, zodat deze feitelijk open riolen zijn. In warme zomers is dit trouwens goed te constateeren, juister gezegd te ruiken! Eindelijk nam de raad liet kloeke besluit over te gaan tot de aan leg van een centraal rioleringsstelsel met een zuiveringsinstallatie. De kosten daar van werden op 5.000.000 gulden geraamd. Dit besluit werd voor de raad gemakke lijker gemaakt omdat het Werkfonds het geld tegen aannemelijke voorwaarden toe zegde, daar dit het was in de tijd van grote werkloosheid! een uitstekend ob ject voor werkverschaffing werd geacht. Dat is nu 10 jaar geleden. Aanvankelijk werd het grote werk voort varend aangepakt. Er was geld, aan mate rialen ontbrak het niet en arbeiders waren meer dan voldoende beschikbaar. In ver schillende delen der gemeente werden de grote moeder-riolen gelegd. Dat gaf wel ongemak voor de omwonenden en ook het verkeer werd er door bemoeilijkt, maar ieder getroostte zich dit met ware offerzin, want het hield immers de belofte in, dat Haarlem eens van zijn stinkende grachten verlost zou worden! Aanvankelijk werd de tijd van uitvoe ring op ongeveer zéven jaar ^geraamd. Dat was natuurlijk een ruwe schatting, want de opzet was, dat er alleen werken zouden worden uitgevoerd als dit verantwoord was in verband met het werklozen-aantal. Bovendien werd bij het aanleggen van nieuwe straten er werd in die tijd nog veel gebouwd rekening gehouden met het centrale plan wat de riolering betrof. Het was de bedoeling dat de zuiverings installatie in de Waarderpolder gebouwd zou worden, nadat te voren het denkbeeld om het rioolwater naar zee af fce voeren als ongewenst verworpen was. Toen is de oorlog gekome^, die al gauw dwong tot een spaarzaam omgaan met materialen. Ongeveer één millioen van het crediet' van vijf millioen van het Werkfonds is verwerkt. Er blijft dus van dit crediet nog vier millioen beschikbaar, want al is het Werkfonds opgeheven, de indertijd ver leende credicten worden toch nog afge werkt. Na de bevrijding zijn weer enige kleine gedeelten van het rioleringsplan onder handen genomen. Op dit ogenblik wordt er gewerkt aan het stamriool in de Pla- netenlaan en aan de Vondelweg en Ek sterstraat. Dit zijn werken die verband houden met de woningbouw die daar in voorbereiding is. Het is nog bezwaarlijk om op grote schaal de afwerking *van het riolerings plan ter hand te nemen. Allereerst zit men met de materialen. Rioolbuizen zijn wel te krijgen, schaarste aan steenen is geen overwegend beletsel, daar er weinig ver werkt. behoeven te worden, maar het be zwaar zit vooral in hout. Bij de uitvoering van een groot rioleringsobject zijn zeker 60 a 80 m* werkhout nodig voor het af dammen van de sleuven waarin de riool buizen gelegd worden. Die hoeveelheid zou door de Wederopbouw vermoedelijk niet beschikbaar gesteld worden. Toch hoopt Openbare Werken weer geleidelijk op gang te komen, omdat voor de kleinere objecten die nu uitgevoerd worden, ook werkhout beschikbaar gesteld wordt, als is het slechts in partijen van 10 ms. Dit werkhout kan evenwel meermalen gebruikt worden. Dan is er natuurlijk ook dé kwestie van het geld. Er is, zoals wij reeds schreven, van het Werkfonds-crediet nog vier mil lioen sulden beschikbaar. Maar daarmee wordt niet het nog resterende 1/5 deel van het werk uitgevoerd. Men kan gerust lettende op de stijghig van matcriaalprijzcn en lonen aannemen, dat nog tien mil- lioenen gulden daaraan te kort komen. 1-Ioe moeten die gevonden worden? Op dit ogenblik behoeft daarover geen beslissing genomen te worden omdat afge wacht kan worden hoe zich de toestanden ontwikkelen. De mo.geïijkheid bestaat, dat er over jaren weer werkloosheid gaat heersen en dan zal het rijk zeer waar schijnlijk weer gaan bijdragen in de ob jecten die aan de markt gebracht moeten worden voor werkobjecten voor werk lozen. Voor uitvoering van het gehele riole ringsplan met bouw van de zuiverings installatie zou de gemeente zeker geen toe stemming krijgeji als zij'daanvoor behalve de resterende vier millioen. van het Werk fonds-crediet nog tien millioen zou moe ten lenen. Men weet immers dat het rijk aan de gemeente een aansporing heeft gezonden om v<y>rlopig alleen die openbare wefken uit te voeren die geen uitstel gedogen. Heeft het millioen dat nu aan het rio leringsstelsel besteed is reeds enige uit- werking? zo vroegen wij een deskundige. Deze antwoordde: ongetwijfeld. Niet alleen is de waterlozing op verscheidene punten der stad verbeterd, maar ook zijn enkele delen van de ergste stónk verlost. De hui zen van Tuindorp bij Overveen loosden voorheen op sloten in de omgeving, maar nu is er. een afvoer naar de Houtvaart, waardoor wel verbetering verkregen is. Op jdit ogenblik wordt de mogelijkheid overwogen in de naaste toekomst over te gaan tot het leggen van een hoofdriool in dc Wilhelminastraat, Zijlvest, Kinderhuis- singel, Kenaupark en Parklaan. Als dit ge reed zou zijn, zou het Zuidelijk gedeelte der stad kunnen worden bemalen. Dit zou een grote verbetering brengen, want dan kan het rioolwater in het 'Spaarne veel dichter bij Spaarndam gebracht worden, wat de stank natuurlijk veel zal vermin deren. Dit werk zou uitgevoerd kunnen worden van het nog resterende crediet. Natuurlijk zal alleen volledige verbete ring verkregen worden van de volledige voltooiing van het centrale rioolstelsel met zuiveringsinstallatie, maar zoals de zaken nu staan, zal dit voor -de eerst komende jaren wel tot de onmogelijk te verwezenlijke wensen behoren. Gouden jubilaris gehuldigd De heer J". J. Bies, thans werkzaam op de afdeling verificatie van de Grafische Inrich ting Joh. Enschede en Zonen N.V., die van daag vijftig jaar bij het bedrijf in dienst is, werd vanmorgen op hartelijke wijze gehul digd. Namens de directie voerde jhr. W. van Andringa de Kempenaer het 'woord, die teen geschenk onder envelop een lamp aan bood. Verder spraken de heren Heesemans. onderchef van de verificatie. De Nijs, na mens de afdeling, waar de jubilaris werkt, ir. K. E. C. Buyn, H. F. W. Kollmeyer. namens de boekdrukkerij en A. Valbracht, als voor zitter van de Kern uit het personeel en na mens de afdeling Haarlem van de Algemene Nederlandse Grafische Bond. De sprekers lie'ten hun toespraken ver gezeld gaan van geschenken of bloemen. Levensverzekeringmaatschap pij hield jaarvergadering De N.V. Algemene Noord-Hollandse Maat schappij van Levensverzekering te Haarlem hield onlangs haar jaarlijkse vergadering van aandeelhouders. Aan het verslag ontlenen wij het volgende: De stand van het verzekerd kapitaal, ver meerderd met de verzekerde rente, steeg per 31 December 1947 tot f37.105.644. De premie-ontvangst over 1947 bedroeg f 993'.748.35,v. De uitkeringen, eigen risico, beliepen f 394.499.72. De premie-reserve moest een verhoging ondergaan van f 492.663,25. Door deze verho ging komt de premie-reserve op de balans voor met een bedrag.van f8 466.701.84. De rente-ontvangst bedroeg f 300.315.09M:. Gemiddeld werd een rente van 3,52 gekweekt. De onkosten bedroegen totaal f 339.423,76. De extra reserves werden gebracht op f 288.200. De sterfte had een gunstig verloop. De waargenomen sterfte bleef 32.9 beneden de berekende. De vergadering hechtte, na prae-advies van commissarissen, haar goedkeuring aan de overgelegde balans- en winst- en verlies rekening. de directie déchargerend voor het gevoerde beheer. De verschillende voorstellen omtrent bij en afschrijvingen en winst ver deling werden aangenomen. Opruimen afdekking watermeter In de loop van de winter vestigden* wij I op verzoek van de directeur van het Wa- j terbedrijf Haarlem, de aandacht op de 1 maatregelen welke toen genomen moesten worden tegen het bevriezen van de water meter. Thans is de tijd aangebroken om de bedekking van de watermeter te verwijde ren en de meterput schoon te maken. Alle zakken, stro, couranten en derge lijke, dienen nu uit de meterput gehaald te worden, opdat de meteropnemers behoor lijk hun werk kunnen doen. Indien men de wetermeter tegen vorst beschernjd heeft door een houten tussen- deksel, dan moet ook dit verwijderd en opgeborgen worden. Het tussendeksel kan het volgend jaar wederom dienst doen en is op den duur niet alleen veel goedkoper, doch vooral veel zindelijker en gemakkelijker dan zakken, stro of andere materialen, welke in de vochtige meterput aan verrotting on derhevig zijn. Op meterputten, welke nog niet voor zien zijn van een goed sluitend bovendek sel dient een houten of betonnen deksel te worden aangebracht. De herdenkingsdag van de 10e Mei Het programma Het programma van de herdenkingsdag van 10 Mei ter nagedachtenis van allen, die tijdens de bezetting via de concentratie kampen, tuchthuizen, gevangenissen en door fusillering gevallen zijn, is thans vast gesteld. Des middags wordt van de Grote Markt af een wandeltocht georganiseerd naar het Erekerkhof, waar mevrouw Elisabeth van Maasdijk declameren zal. Des avonds wordt een herdenkingsbijeen komst gehouden in het Gemeentelijke Con certgebouw met een programma, waaraan mee zullen werken ..de Stem des Volks", het Haarlemse Strijktrio, mejuffrouw Nell Knoop en de heer Ben Groeneveld met declamatie. Mejuffrouw Marthine Kal so praan, zal liederen zingen, waarbij dr. Drukker op het orgel zal begeleiden. In deze bijeenkomst zal als spreker op treden ds. J. Overduyn, de schrijver van het boekwerk over Dachau. Het openingswoord zal gesproken wor den door de voorzitter van het Uitvoerend Comité, de heer K. R. van Staal, de schrij ver van de brochure „Terug uit de Hel van Buchenwald". In plaats van mr. Stomps, die op dat tijd stip voor zijn gezondheid in het buitenland vertoeft zal mr. Aalders de vice-voorzitter van de Bond van Ex-pqlitieke Gevangenen op de Ere-begraafplaats de openingsplech tigheid verrichten. De burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers zal mede op de begraafplaats aanwezig zijn. Moeders en zonen Tram of autobus? Minister Vos nog geen beslissing genomen Volgens een uit Den Haag afkomstig bericht in een der bladen zou de minister van Verkeer en Waterstaat zijn beslissing over de opheffing van de tramlijnen in Haarlem en de bollenstreek van de Noord en Zuidhollandse Vervoermaatschappij hebben opgeschort. De minister zou over wogen hebben dat voorlopig geen deviezen beschikbaar gesteld kunnen worden voor de aanschaffing van nieuw materiaal. Naar wij echter van bevoegde zijde in Den Haag vernemen, heeft de minister nog geen beslissing genomen over deze aange legenheid, welke nog steeds in onderzoek is. Ook bij de directie van de N.Z.H.V.M. is van een opschorting der beslissing niets bekend. De directie had bij een bespreking met de minister, welke enkele weken ge leden over deze zaak gehouden is, de in druk gekregen, dat een beslissing echter wel spoedig althans binnen enkele maanden te verwachten was. Dat de minister zijn beslissing zou heb ben opgeschort op grond van het deviezen- argument achtte de directie onwaarschijn lijk, aangezien de autobussen, welke bij opheffing van de tramlijnen nodig zijn, zich reeds in ons land bevinden. Handha ving van de tramlijnen zou daarentegen juist deviezen vergen voor de noodzake lijk geworden aanschaffing van nieuwe rij tuigen en rails. DISTRIBUTIENIEUWS Vrijdag kunnen distributiebescheiden af gehaald worden tc: Haarlem: restant P. Overveen: O. P en Q. Heemstede: Ri tot en met Ro, Een 25-jarige meubelmaker uit Beverwijk had tegen een kennis verteld dat hij 65 gra- mofoonplaten kon overnemen van een vriend die naar Indonesië zou vertrekken, maar dat hij geen geld genoeg had om deze direct te betalen. De kennis wilde wel bijspringen en leende twintig gulden. Een paar dagen later vertel de de meubelmaker, dat hij zelfs honderd platen kon kopen. De kennis fourneerde daarop vijftien gulden en nadat de jonge man het aantal platen nog eens had doen toenemen wist hij nog eens vijf en twintig gulden los te krijgen. Donderdagmorgen had hij zich wegens op lichting voor de Haarlemse tarrondissements- rechtbank te verantwoorden, want van het hele verhaal berustte alleen het feit dat hij geld nodig had op v/aarheid, zoals de ver dachte toegaf. Het bleek d£t hij nog een zevental Bever- wijkers onder allerlei voorwendsels geld af handig had gemaakt, waaronder zijn meisje, dat hij had wijs gemaakt dat hij meubilair voor hun toekomstige woning wilde kopen. In totaal ging het om honderden guldens. De Officier van Justitie meende dat de verdachte geheel de verkeerde weg was op gegaan en hoopte dat een verblijf in de jeugdgevangenis hem tot beter inzicht zou brengen. Hij eiste twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Uitspraak op 29 April. SCHEEPVAART K. N. S. M. Boskoop. 11 April v. Huacho naar Puna. Coolhayen. 13 April Brunswick gepasseerd van Gdynia naar Amsterdam. Euterpe. 12 April van Leixoes naar Lissabon. Hecuba, 9 April van New York naar La 'Guaira. Ilos. 12 April van Palermo naar Ma laga. Notos. 10 April van New Yprk naar Cap Haitien. Odysseus, 11 April vrm Genua naar Gibraltar. KON. HOLL. LLOYD. Delfland, 12 April van Sao Francisco naar Montevideo (uitreis). Eemland, 12 April te Pernambueo (uitreis). Maasland, 13 April van Amsterdam naar Hamburg. HOLL. WEST AFRIKA LIJN. Jaar- stroom wordt 23 April te Benin verwacht. M^askerk van Lagos, wordt 19 April te Port Harcourt verwacht. MIJ- NEDERLAND. Ceram, 11 April v. Cristobal naar Holland. Riouw 12 April te Londen, van Port Said naar Amsterdam. MIJ. OCEAAN.,— Telemachus, 12 April v. Suez (RotterdamShanghai). Teng 1404, 10 April te Hongkong (Rotterdam—Shanghai).. Het Volkstoneel speelde nieuw Nederlands stuk Eén ding moet de criticus toegeven: het toneelspel „Mo'eders en zonen" door Hanno van Wagenvoorde had, ondanks de ge- importeerde vormgeving, nergens anders kunnen ontstaan dan binnen de enge gren zen van ons land. Het is een provinciaal kabinetstuk geworden met alle deugden en gebreken daarvan. Het kopje thee met vruchtenallerhande de grondslag voor een goed huwelijk, naar de schrijver ergens met al te zachtaardige ironie opmerkt speelt de hoofdrol -in droom en werkelijk heid, zoals deze aan weerszijden van de pauze worden voorgesteld. De eerste op voering, dezer dagen door het Nederlands Volkstoneel in de Doelenschouwburg te Amsterdam, vond grote weerklank bij het publiek, dat na afloop spelers en drama turg hartelijk en langdurig toejuichte. Ik mag het de auteur niet verwijten dat hij zich bij deze fantasie heeft laten inspi reren door experimentele voorbeelden als „Onze stad" of „Glazen Speelgoed" (oor spronkelijkheid is geen alleenzaligmakende deugd) maar wel dat hij de methode van Thornton Wilder en Tennessee Williams heeft gevolgd zonder over hun meeslepend temperament te beschikken. Hij verrijst geen ogenblik boven de bekrompen mate rie. Zijn critische geest slaapt langzaam in, zijn verbeeldingskracht begint al spoe dig te moraliseren en tenslotte komt Klaas Vaak, de gangmaker van ons droomleven, die iedereen zand in de ogen strooit. Bij critische ontleding zou er niet veel van dit stuk heel blijven. In het bijzonder de figuur, die slechts in de gedachten der handelende personen bestaat, houdt zich niet aan de hem toegemeten plaats. Doch ik laat deze verder achterwege. Wie van dit soort gebak houdt, behoeft niet te weten dat er margarine in plaats van roomboter in is verwerkt. Bovendien is de opvoering zo goed. dat men er met ple zier naar zal kijken: Ferdinand Sterneberg, Nell Knoop, Lily Meuln^i, Ton Lutz en enige anderen plaatste welgemeende klemtonen op het kleinsteedse proza van een schrijver, die men zeker een tweede kans moet gunnen. DAVID KONING. Reserve 2e Luitenant-vlieger Herre Fabius verast Gedragen door vrienden van de lucht macht, bedekt met de Nederlandse drie kleur, waarvan de slippen werden vastge houden door officieren, werd de .kist, die het stoffelijk overschot bevatte van de jonge vlieger Herre Fabius, die Vrijdag bij Gronau met zijn Spitfire neerstortte, naar het crematorium te Velsen gebracht. Op het podium achter de katafalk vormden de dragers een erewacht. Nadat de vele belangstellenden waren gezeten, zette de organist George Robert het Wil helmus in, dat door allen staande werd aan gehoord. Hierna betrad als eerste spreker ds. A. C. J. van der Poel, veldprediker bij de luchtstrijdkrachten, het podium en las Psakn 103. Spreker wees erop dat de over ledene een van de gelukkigen was geweest, die .zijn roeping had kunnen volgen en die een goedkameraad was met een op recht karakter. „Wij bewijzen aan een goed vriend de laatste eer, wetende dat Herre Fabius niet verloren is, maar is voorge gaan", besloot ds. van der Poel. Uit naam van de commandant van de luchtstrijdkrachten in Nederland en van de bevelhebber van het tweede militaire gewest, generaal Van Kesteren, sprak luite nant-kolonel-vlieger J. van der W-erff, com mandant van de vliegbasis Twente woor den van waardering jegens Herre Fabius, die op het punt stond de eed in zijn handen af te leggen en tekende de overledene als iemand die vriendschap gaf en kreeg, een jonge man met goede en prettige karakter eigenschappen. De heer J. H. Halbertsma, oom van de gestorvene, sprak woorden van troost tot de ouders, waarna de vader dank bracht voor de grote steun en het medeleven dat hem gewerd in deze droeve dagen. Onder de tonen van Schubert's Ave Ma ria daalde de kist. ^Een overweldigend grote bloemenschat was de tolk van veler vriendschap. Op deze wijze haddèn de luchtmachtstaf, de com mandant en officieren van de luchtmacht, de vliegers van het 322ste esquadron, de Jachtvliegschool, de eerste acht van de Zeeverkenners en vele anderen, waaronder oud-gymnasiasten en collega's hun gevoe lens kenbaar gemaakt. Conversie Staatslening Op 5 April heeft de minister van Fi nanciën reeds in zijn radiorede medege deeld, dat ter conversie van de 3-3 V2 pCt. Nederlandse staatslening 1938 thans nog groot 1.2 milliard een 16-jarige 3 pCt. lening zal worden uitgegeven en dat aan hen, die hiervan geen gebruik zouden wil- len maken, een tweede beleggingsmoge lijkheid zal worden geopend door de uit gifte van een 50-jarige 3 'i pCt. lening. Het prospectus van beide leningen gezamenlijk groot 1.500 millioen is thans verschenen. De hoofdstad krijgt een zevende wethouder Raadsbesluit goedgekeurd door Gedeputeerde Staten Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben het besluit van de gemeenteraad van Amsterdam van 7 April tot benoeming van een zevende wethouder goedgekeurd. In de raadsvergadering van Woensdag 28 April zal deze wethouder worden gekozen. Groente tijdelijk duur De laatste weken geven een sterke stij ging van groeriteprijzen te zien, hetgeen een gevolg is van de tijdelijke schaarste aan deze producten. De voorraad winter- stapelgroenten, zoals kool, uien en peen, raakt uitgeput. Er zijn echter nog te ge ringe hoeveelheden verse voorjaarsgroen ten (spinazie, sla, andijvie) beschikbaar om de totale behoeften te kunnen bevredigen. Bij sla speelt ook de uitvoer een rol. Dit product wordt naar Engeland geëxporteerd* wat de betrekkelijke schaarste van het ogenblik hier te lande enigszins doet toe nemen. Deze duurteperiode zal echter niet lang aanhouden. Bij gunstig weer zullen binnen enkele <Veken voldoende groenten op de markt komen, zodat de prijzendan snel omlaag zullen gaan. Een wisselende aan voer van groenten en de hiermede gepaard gaande schommelingen in de prijzen zijn normale verschijnselen in de groentehan- del, aangezien de groenteproductie sterk afhankelijk is van de weersomstandig heden. Exporteren of vernietigen „Nederland zal gedwongen zijn dit jaar 200.000 ton groenten te vernietigen indien de naoorlogse afzetmoeilijkheden niet wor den overwonnen", aldus heeft de Neder landse afgevaardigde ir. A. H. Boerma voor de raad van de F.A.O. (Voedsel- en Land bouworganisatie) te Washington verklaard. Van de 850.000 ton groenten, welke Neder land onder normale -weersgesteldheden^ dit jaar zou produceren, zou 400.000 ton voor de export beschikbaar zijn. Hiervan zou momenteel slechts 200.000 ton geëxpor teerd kunnen- worden. De raad van de F.A.O. heeft er bij de Europese regeringen op aangedrongen ge meenschappelijk op te treden om te ver hinderen dat dit Nederlandse groenten- overschot verloren gaat. Aanmelding voor de Nationale Reserve Op Maandag 19 April zal in alle ge meenten de aanmelding voor toetreding tot de Nationale Reserve worden opengesteld. Er zullen invulformulieren worden uitge reikt alsmede lijsten waarop de vborwaar- der. voor de aanmelding zijn vermeld. Bij de aanmelding zal men zich door ondertekening van het formulier bereid moeten verklaren om regelmatig zonder vergoeding gedurende de avonduren of op Zaterdagmiddag aan oefeningen deel te nemen, tot een maximum van 300 uren per jaar, waaronder mede begrepen de grote oefeningen, waarvoor wel vergoeding wordt verstrekt. Twee ambtenaren van Leids Beheersinstituut in arrest Twee ambtenaren van het Beheersinsti tuut te Leiden zijn gearresteerd. Zij wor den verdacht van verduistering. De gear resteerden zijn de kassier P. C. S. S. en de boekhouder J. A. M. A. G. Bij zijn verhoor heeft S. beschuldigingen geuit- tegen de leiding van het Beheers instituut. Een uitvoerig onderzoek der justitie heeft uitgewezen, dat deze be schuldigingen ongegrond zijn. Duitse geleerden plunderden het Philipslaboratorium Voor het Bijzondere Gerechtshof in 's-Her- togenbosch hebben twee Duitsers, dr. A. Essau en dr. A. B. Borttschers, terecht ge staan. Zij werden er van beschuldigd de apparaten, waarmee in het Philips labora torium te Eindhoven proeven werden ge- nomen op radargebied, gestolen te hebben I toen de geallieerde troepen de stad nader- den. De Duitsers verklaarden dat zij hiervoor opdracht hadden gekregen van Göring en Dönitz. die zeer veel waarde hechtten aan de onderzoekingen in het Philipslaborato rium. „Als deze proeven tijdig resultaat hadden opgeleverd; zou de oorlog wellicht anders 'zijn afgelopen" beweerden deze Duitsers. De advocaat-fiscaal eiste tegen beiden vier jaar gevangenisstraf. Varsity op 2 Mei Zondag 2 Mei zal de traditionele Varsity op het Amsterdam-Rijnkanaal bij Jutphaas worden verroeid. Westduifsland vraagt twee milliard dollar Duitsland Ik eft de Westelijke mogend- heden om een bedrag van 1.960.000.000 dol lar verzocht voor hulp aan Bizonië in het kader van het Europees herstelplan. Dit is ruim 30 procent van het door het Ameri kaanse Congres voor de zestien landen toe gewezen bedrag ad 5.3 milliard dollar. Generaal Clay deelde de vertegenwoor digers van de pers mede, dat hij nog geen gelegenheid hadv gehad het, Duitse voorstel te bestuderen. Opneming van de Franse zone in het plan-Marshall was reeds goed gekeurd, doch het bedrag, dat daarmede gemoeid is. was nog niet vastgesteld. Britse kampbewakers pasten SS-methoden toe Dieter Albrecht, een Duitse ex-geïnter- j neerde van kamp Bad Nendorf,. heeft voor een Britse krijgsraad in de zaak tegen ka pitein Stuart Smith van het medische korps van het Britse leger verklaard door zijn bewakers „beestachtig slecht behandeld" te zijn. Zijn bewakers zouden hem eens in het holst van de n^cht uit zijn cel gehaald hebben en hem gedwongen hébben een partij met een hunner te boksen. Albrecht verklaarde verder, dat hy soms uren moest schrobben, dagenlang van ^ijn broek be roofd en met koud water overgoten werd. Kapitein Smith zou hem vier maal be zocht hebben, doch volgens Albrecht kre gen de geïnterneerden nooit een kans om iets te zeggen. Toen de kapitein hem op zekere dag kwam opzoeken lag hij op de vloer van zijn cel, waar het water enige centimeters hoog stond. Smith's verdediger verklaarde, dat hij de verklaring van Albrecht niet bestreed, doch enkel de bewering, dat Smith iets van de beweerde mishandelingen zou hebben afgeweten. voorspel tot staatsgreep? In gezaghebbende „Westelijke" kringen te Wenen is men bezorgd, dat de Sovjet autoriteiten doof hun jongste reisbeper kingen voor militair personeel trachten „de weg te bereiden voor een communistische staatsgreep". Men meent te weten dat de Sovjet opperbevelhebber, generaal Wladimir Koerassof, de geallieerde bestuursraad Vrij dag zal vragen te besluiten, dat militair personeel der bezettingsmogendheden de Oostenrijkse politie niet zal bijstaan, wan neer deze in geval van nood wordt opge roepen. Reeds zouden de Sovjet-autoriteiten een Geallieerde mogendheid hebben verzocht dat troepenbewegingen naar Wenen eerst zullen worden gemeld aan het Sovjet hoofdkwartier. Men vreest vooral, dat „de tweeduizend man ster ke en volledig bewapende en mobiele „fabriekswachten", die in de Sovjet- zóne uit de communisten worden ge- recruteerd, de weg vrij zullen vinden voor een communistische staatsgreep of ernstige ongeregeldheden te Wenen". Britse zegslieden deelden echter gisteren mede, dat'de Russen op de Brits-Russische demarcatielijn te Semmering bij hun con trole op de hoofdweg veel soepeler zijn geworden. Gistermorgen kon een Britse colonne van vier vrachtauto's ongehinderd de controlepost passeren. C.G.T. hernieuwt Franse stakings-offensief Auto-arbeiders leggen werk neer De meeste arbeiders van de Parijse Peugeot-autofabrieken hebben zich gister aangesloten bij de stakingsbeweging, welke in het begin van deze week in de genatio naliseerde Ren ault-f abrieken begon. Er wordt gestaakt voor hogere loneil. Van. de laatste fabrieken zijn 750 arbeiders in staking. Het Algemeen Vakverbond, waarin de communisten de leiding hebben, voert thans een campagne voor een loonsverho ging van 20 pet. De regering wil 'geen ver dere loonswijzigingen in overweging nemen voor de komende oogst. Het vakverbond van de voornaamste Parijse vakverenigin gen, dat er aanspraak op maakt een mil lioen leden te teilen, heeft instructies uit gegeven aan al haar leden om eind April nieuwe looneisen in te dienen. Vooreerst geen Westduitse regering Franse weigering hoofdoorzaak Groot-Brittannië en de V. S. hebben volgens Reuier het plan tot hpt instel len van een regering voor West-Duits- land voorlopig laten varen. In plaats van de vorming van zo'n regering, voor de verkiezingen streeft,men uitbreiding der politieke bevoegdheden van de Bizonale Economische Raad na. Men verwacht, dat ter drie-mogendheden- conferentie van Londen het werkrooster voor de Westerse politiek ten' opzichte ^an Duitsland nader bepaald zal worden. Proclamatie van een voorlopige'regering voof de twee Westelijke zones zou volgens Anglo-Amerikaanse- kringen complicaties veroorzaken. Er zou een nieuwe „interim- faze" ontstaan tussen het huidige bewind en een toekomstige trizonale regering. Een voorlopige regering op een brede politieke basis zou voorts onmogelijk zijn. daar de sociaal-democraten een coalitie vóór de verkiezingen van de hand hebben gewezen. Machtsstrijd om „Berliner Luft" duurt vdort Rundschau" heropent offensief De „Tagliche Rundschau", het Berlijnse blad, dat gewoonlijk de stem van het Sov- jetbestuur is, schreef gisteren, dat Ameri kaanse en Britse piloten herhaaldelijk de regels voor de veiligheid de lucht boven de Sovjetzóne van Berlijn overtraden. Daarom eis't het blad nieuwe vliegregels in de „luchtcorridors" tussen Berlijn en de Westelijke zones van Duitsland en boven de hoofdstad zelf. Het blad noemt zes gevallen, waarin ge allieerde piloten de luchtregels overtreden zouden hebben. Een daarvan had dé bot sing tussen een Brits passagiersvliegtuig en een Russisch gevechtsvliegtuig boven Gatow tengevolge. .„Vlieg op", zegt Clay Men verwacht hier overigens dat de Amerikanen, Engelsen en Fransen zonder meer zullen weigeren nieuwe vliegregels te erkennen. Het wordt vrijwel zeker ge acht dat een poging van de Russen om een nieuwe controle in de lucht te gaan uit oefenen tengevolge zal hebben dat Ameri kaanse en Britse gevechtsvliegtuigen de luchttransporten zullen gaan escorteren. Zowel generaal Clay als generaal Robert son heeft hiermede reeds gedreigd. Heemstede Mr. O. H. van Wijk over liet Communisme Voor de A.-K. Kiesvereniging te Hetem- stede sprak Mr. O. H. van Wijk uit Heem stede, in een goed bezochte vergadering, over het communisme. Spreker behandelde de grondslagen van het communisme en betoogde dat Christendom en communis me onverzoenlijk tegenover elkaar staan, daar zij beide een totalitaire levens- en wereldbeschouwing vormen op geheel ver schillend» basis. In het communisme blijft van de mens niets anders over dan een onderscheidings- product van de natuur zonder meer, die ook, logisch bezien, niet te veel pretenties kan voeren ten aanzien van die natuur, in bezit of beheersing daarvan. Het commu nisme moet als materialistische levensbe schouwing wei komen tot miskenning van de ware menselijke natuur en in de prac- tijk van het communisme blijft er van de vrij rite id van de mens ook niets over. Het is zoals Koestier zegt: „Geen vrijheid, zelfs niet binnen de schedels". De dictatuur is aan het communisme inhaerent, omdat de revolutionaire reactie van «het onbevoor oordeelde proletariaat tenslotte in een top figuur haar beslissing zal moeten vinden, omdat tweeërlei reactie niet kan worden geduld. Daarom kan het communisme ook niet democratisch zijn. Het spreken over volks democratie bewijst dit reeds. Democratie duldt geen- toevoeging, zonder dat hier- Ingediend is een wetsonwerp tot wijzfc» ging van de gemeentewet, dat beoort meer eenheid te brengen in de bezoldiging der burgemeesters, welke in de verschillende provincies zeer uiteenloopt. De 14 Znid-Afrikaanse journalisten, die als gasten van de K.L.M. in Nederland ver toeven, hebben gisteren een bezoek gebracht aan de hoofdstad. Na een boottocht door de Amsterdamse havens bezochten zij de werk plaatsen van de N.V. Werkspoor. De lunch gebruikte het gezelschap aan boord van het s.s. Klipfontein van de Holland-Afrika-Lijn, waarna een bezoek werd gebracht aan het Rijksmueseum. In de avond waren dé jour- nalieten de gasten van de gemeente Am sterdam. Bij Koninklijk Besluit is gratie verleend aan J. van Limburg, tot de doodstraf veroor deeld bij sententie van het bijzondere ge rechtshof te Arnhem. De opgelegde doodstraf is veranderd in een levenslange gevangenis straf. Met ingang van 1 Mei zal het ween mo gelijk zijn, spaargelden te gireren naar de rijkspostspaarbank, voorlopig echter uitslui tend voor bijschrijving op een reeds bestaan de vrije inleggersrekening. Het troepentransportschip „Waterman* is vandaag met aflossingsdetachementen uit Rotterdam naar Nederlands-Indië vertrok ken. In Port Said en bij aankomst in Batavia kunnen de opvarenden post ontvangen. Hier toe dient men de stukken- voor Port Said uiterlijk op 18 April en voor Batavia uiter lijk op 2 Mei ter post te bezorgen. Sinds korte tijd zijn in het wederzijds verkeer met de Britse zóne van Duitsland alle soorten vhn gedrukte stukken tot en met 2 kg.* ter verzending toegelaten. Omtrent hiervoor geldende beperkende bepalingen verstrekken de PTT-kantoren inlichtingen. Voorlopig zal geen verzending meer ge schieden >an al dan niet aangetekende stukken en van postpakketten voor geadres seerden in Palestina. De luchtpostverzending van correspondentie voor Palestina zal na 13 Mei gestaakt worden. Een autobus van de dienst Utrecht- Rotterdam is in de gemeente Groot-Ammers van de Lekdijk gereden. De val werd gebro ken door een beneden aan de dijk staande woning, waarvan de voorgevel werd bescha digd. Van de twintig passagiers werd nie mand gewond. Van 19 tot en met 24 April wordt in tal van gemeenten door de politie een actie ge houden betreffende het parkeren en het stoppen. Tussen Zevenbergen en Fynaart heeft een hond niet minder dan 30 schapen dood gebeten. Het dier. een bouvier, is na een klopjacht door de politie doodgeschoten. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, is heden per vliegtuig naar Zwitserland vertrokken, om een kort gezoek aan de jaarbeurs te Bazel te brengen. HAARLEM EN OMGEVING Mej. R. Luijte zal morgen, Vrijdag, 25 jaar in dienst zijn bij de Verenigde Confec- tie-bedrijven GerzonSerphos te Haarlem. Zij is cheffin van de z.g. opmaakzaal. De voordrachtkunstenaar Jac. van Elsacker zal op Zaterdag 17 April vóór de Haarlemse Kunstgemeenschap in het gebouw Lange Margarethastraat 13 optreden. Op Dinsdag 20 April zal Jef Last voor dezelfde organisatie in hetzelfde gebouw over André Gide spreken. Stads-Evangelisalie te Haarlem heeft besloten, een conferentie te houden op 27, 28 en 29 April. Predikanten en Leger des Heils-officieren zullen uitgenodigd worden daaraan deel te nemen. Ten bate van „Het Jeugdhuis" zal in de Immanuëlkerk, van Egmondstraat te Haar lem N. Maandag 19 April een concert worden gegeven. Medewerking wordt verleend door mej. Bep van Leuven, zang, Henk Lasschuit, orgel, solo-mannenkwartet „Orpheus" diri gent H. de Zwager en Schoten's Christelijk Gemengd koor dirigent Jac. Zwaan. B. en W. van Heemstede stellen de ge meenteraad voor ten behoeve van het maken van een rijwielbergplaats bij „De Meerhorgt" een crediet beschikbaar te stellen van f 2500. Ds. A. van Biemen te Bentveld zal op Woensdagavond 21 April in de Kerk van de Ned. Protestantenbond, afd. Bloerrfendaal, Potgieterweg. een lezing houden over het onderwerp: „Wat. waarom en hoe zingen wij in de godsdienstoefening?" Het kerkkoor van de Remonstrantse Broederschap te Haarlem verleent medewerking. Over „Russisch Christendom" plaats van dr. J. C. A. Fetter op Donderdag 22 April ds. H. J. Mispelblom Beyer uit Rot terdam over dit onderwerp spreken in de Remonstrantse Kerk aan de Wilhelmina straat. Dit is de 3e en laatste lezing in de serie getiteld „Tussen oorlogsgeest en Gods- gezag", die in die kerk deze winter over actuele onderwerpen is gehouden. Voor de afdeling Haarlem van de Ne derlandse Vereniging voor Huisvrouwen zal J" van den Boom Vrijdagmiddag in de an Tpvlor'c fitïphtintf cnrplrcn CiVPT aula van Teyler's Stichting spreken over .Schilders uit het herfsttij der middel- el?" (Vlaamse en Franse primitieven), door het wezen der democratie wordt weg genomen. De Russische practijk bevestigt dit alles. We zullen ons met alle krachten in moe ten zetten tegen de verwoesting van 'het leven. Tegenover de „welvaartscomités", de koortsvlekken van onze maatschappij, moet een volk staan met het geweer aan de voet. 25 pet. communisten kunnen een lauwe bevolking onder de voet lopen, maar 25 pet. der bevolking, tot strijd hiertegen bereid, kan dit ook voorkomen. Daar is op sociaal en economisch gebied nog veel te verbeteren, maar elke „verbe tering" die met de vrijheid betaald wordt, is te duur gekocht. DIEFSTALLEN' EN INBRAKEN. Een tasje met 60 en 5 snoepkaarten verdwenen uit een keuken van een perceel aan de Ritsema Boskade. Het tasje werd later leeg teruggevonden in een bosje aan de Van Merlelaan en de politie zoekt thans naar de inhoud. De Haarlemmers J. de V. en H. J. K., die enige maanden<|ge!eden uit het kleedlokaal van de Bronstèeschool twee damestassen hebben gestolen, zijn aangehouden. Een gouden ring werd in beslag genomen en de daders zijn voor de Officier van Justitie geleid. Eenzelfde lot onderging de Amsterdam mer T. H., die zich in Heemstede aan in braken had schuldig gemaakt, o.a. van een radiotoestel dat in Groningen in beslag werd genomen en aan de eigenaar kon worden teruggegeven. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V A A'dam Rubber Ned. Handel Mij... N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoers gisteren 342 311 279 y2 177 362 308 130 189% 218 221 261 194 158V2 124i/2 515 Openings koersen 345% 310V2 282 >/2 176% 2611'2 196 V

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6