Haarlems Dagblad Economische federatie van Benelux-landen Honderd Stalintanks Een tegenstelling Nederlandse legatie in Bogota verwoest Joods Bureau, Syrië en Egypte in principe bereid tot vrede zouden naar Berlijn zijn opgerukt Fascisten slaags met Joden in Rome i2e Jaargang No. 18914 ureaux: Grote Houtstr 93, Tel. Adv, en Admin. 1724. 148 25, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. rukker ij Z. B.' Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Vrijdag 16 ïpril 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ET GEPRAAT over oorlogsgevaar is 1 wat geluwd. Misschien maar tijdelijk. j net zeggen, dat het gevaar wer- lijjche.d zal zijn als het gepraat herleeft, jsschien zal het tegendeel het geval rezen. Het gepraat is gevaarlijk en onver- itjvoordelijk, zoals historie overvloedig feft bewezen. Maar het schijnt aantrek- •lijk te zijn, steeds dezelfde fouten te igaan. Het oproepen van kwade geesten jjoort daartoe en dat komt vaak uit frkwaardige beweegredenen voort. Men i er het Westen niet van vrijpleiten. In bedaarde en rustige land kennen wij st het soort volkskranten, dat bij straat- rkoop leeft en dus van dag tot dag wis- lende soms vrij sterk wisselende heeft. De positie is niet benijdbaar, e kranten worden haastig en oppervlak* j gelezen: in trams, op bussen, in bars, liften en treinen van de „ondergrondse", n vervaardigers zijn er zich van bewust, opmaak van hun bladen spitst zich dus e op grote koppen en korte, vetgedrukte menvattingen, die veroorloven het nieuws een paar minuten te overzien. Maar iarbij blijft het niet. In de concurrentie- rijd van de bladen met straatverkoop, de laden met wisselénde oplagen, is men kaar sinds tientallon jaren gaan overtroc- >n in het maken van gerucht. Er zijn ook idere, onschuldiger middelen toegepast, aar sensatie moest er zijn. Die is er nog. bepaalt zich niet tot moordzaken, opge loefde heldendaden en andere persoon aangelegenheden. Het politieke nieuws jsnapt er niet aan. De bestaande spanning ssen West en Oost geeft er overvloedig legenheid voor. Zo is onlangs een pijn- k, maar geenszins oorlogsgevaarlijk in dent als de botsing tussen twee vliegtui- boven de Engelse zóne van Berlijn bui- n verhouding opgeblazen. Men kan het streven, om elkaar te over- oeven in krantengerucht, aan de eige- jars der bewuste bladen wijten. Onschul- g zijn zij er zeker niet aan. Maar het ligt et alleen aan hen. Het ligt ook aan bij bladen betrokken journalisten, die er in soort spel van maken, een opwindend iel, zonder zich op de uitwerking van hun unoer te beraden. Hun aandacht is er eermalen op gevestigd. Er is critiek op >uit. Maar zij hebben zich daar niet op zonnen en niet hun verantwoordelijkheid jpeild. Kwaadwillig is hun optreden jenlijk niet. Het is veeleer kinderlijk en lekeloos. Maar daarom niet minder ris- int. Met dit al wil ik niet zeggen dat alleen jn aantal mensen bij buitenlandse bladen, ie het van straatverkoop moeten hebben, ihuld zou hebben aan oorlogspraat, idereen weet beter. Ge kunt zulke men- in in alle kringen der samenleving in alle inden ontmoeten. Nu kom ik tot iemand anders. Hij is een merikaan, die David Lawrence heet en in het te Washington verschijnende eekblad U. S. News-World Report een tikel heeft geschreven onder de titel „De lige hoop voor Rusland en voor ons", e man verdiept zich in de vraag, of er ogelijkheid bestaat om een toenadering it het Russische' volk te bewerkstelligen, it is zeker een belangrijk vraagstuk, waar- an de oplossing moeilijk is. Maar moeilijk niet hetzelfde als onoplosbaar. Terecht aat Lawrence uit van de gedachte, dat itgeen wij beleven direct gevolg is van iling der beschaving. Hij herinnert er dan dat iedere vorm van onderdrukking een volk onvermijdelijk eindigt in het erzet van dat volk. Dat kan zich in een ■volutie uiten of in een langzaam rijzend itij van weerstand; beide vormen vindt i de historie der mensheid. Het Rus- sche volk zal zich verzetten tegen zijn eersers als het in het Westen vriendschap plaats van vijandschap ontwaart en ont- ekt, dat het zich afwendt van materia- sme. Onze plicht is het zegt Lawrence tot ijn landgenoten niet oorlog met Rus- ind maar binnenlands verzet in Rusland Is komende zekerheid te aanvaarden. Hoe urmen wij dat verwerven? Het Russische olk wordt thuis bewerkt met beroep op jn vaderlandsliefde, met angst-propagan- en wantrouwen jegens het Westen. Het onze taak onze gedachten én idealen tot Russen en hun naaste buren te doen oordringen met alle mogelijke middelen béstaan geen vestinggordel der censuur geen IJzeren Gordijn, die ondoordring- aar zijn. Ik wil er niet slechts politieke ropaganda door doen dringen, maar de evzekering van onze werkelijke vriend- drap voor de onderdrukte volken der we- eld, die wij moeten beschouwen als opge- otén tegen hun wil. Kunnen wij evenwel en overtuigen als wij zelf genezing behoe- en? Kunnen wij, met onze duidelijk zicht- are kenmerken van materieel eigenbelang, ndere volken tegemoet komen en hun ver- rouwen winnen? Het Plan-Marshall geeft de gelegenheid ons edelmoedig en hulp- aardig te tonen, maar ook om zorgeloos en nvoorzïchtig te zijn. Wij moeten ons rond- it toeleggen op een verenigd Europa en et Russische volk telkens weer gelegen- eid bieden eraan deel te nemen. Veel wordt gesproken over voedsel en apitaalgoederen, toewijzingén en leningen. Feinig wordt gesproken over culturele en lorele doelstellingen ten opzichte van luropa. Onze intellectuelen zouden kunnen elpen door opnieuw de philosophie der lenselijke vrijheid naar voren te brengen. !e volken van Europa moeten weten dat 'ij, die voedsel en materiële hulpbronnen overvloed hebben, bovenal geïnteresseerd ijn in de herleving van de menselijke 'aardigheid, in het herstel van de mense- ike persoonlijkheid als kern van het re- eringsbeleid. Want zonder de vrijwillige amenwerking van individuele mensen kan f geen wedergeboorte der naties zijn. Zo- 'el voor Rusland als voor Amerika ligt alle oop in de geestkracht van het individu, de [rootste kracht die men tegen de oorlog oproepen. Rusland is geen ongodsdien- tig land. Wij moeten inzien dat het gees- elijke en morele hulp nodig heeft en als srste maatregel dienen wij onszelf te zui- reren van de haat en het wantrouwen, die met bitterheid vervullen. Terwijl het 'lan-Marshall en andere politieke en eco- lomische plannen aan de orde zijn moet en geestelijk plah ontwikkeld worden, dat n deze duister.e wereld het heldere licht an menselijke eerbied,' begrip en vooral aastenliefde brengt. Deze toespraak van een Amerikaan tot ijn landgenoten ademt een gans andere [eest dan die van weliswaar meestal on- lezonnen onheilsprofeten, die oorlog vorstellen. Diegenen, die het ongeloof van TWEEDE KAMERLEDEN BEPLEITEN: Unie-statuut zou vorming van een Unieparlement een hoog gerechtshof, een Uniebestuur en de benoe ming van een Unielioofd moeten omvatten In het voorlopig verslag tier Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag tussen België, Frankrijk, Luxemburg, Nederland en Groot-Briltan- nië, ondertekend te Brussel op 17 Maart 1948, wordt door vele leden een lans ge broken voor de federatiegedachte. Zij ach ten het echter verstandig deze gedachte allereerst te overwegen met betrekking tot de Benelux-landen omdat deze landen reeds concreter doeleinden nastreven. Deze leden ontvouwen een statuut van de „economische Benelux-unie", waarin zij onder meer voorstellen de vorming van een unié-parlement, een uniebestuur, een hoog gerechtshof, dat over geschillen tussen de partnerlanden beslist en de benoeming van een uniehoofd. In het voorlopig verslag merken vele leden op dat in de Memorie van Toelich ting wordt gewezen op de nauwe gemeen schap van. belangen en- op de geografische ligging, welke de Benelux-landen verbin den met Engeland en Frankrijk, alsmede op het feit, dat men zich van een en ander ook in die landen, sterk bewust was, zoals blijkt uit de rede van de heer Bevin van 22 Januari. In die rede werd echter met zekere nadruk niet alleen over Europa, doch ook over-de gebieden overzee gespro ken, diè voor de vestiging en handhaving van duurzame vrede, vrijheid en welvaart inderdaad van zeer grote betekenis zijn. Uit de Memorie van Toelichting zou men kunnen afleiden, dat onder de invloed vooral van de Benelux-landen die nadruk zou zijn getemperd. Hier rijzen, aldus deze leden, toch verschillende vragen. Allereerst is daar de vraag, welke in vloed daarbij de verhouding van Groot- Brittannië tot zijn Dominions heeft gehad en het streven van deze verdragspartner om geen keuze te doen tussen een Europees verbond en het imperiale verband. Vervol gens of ook niet tussen de partijen bij dit pact en de met haar verbonden gebieds delen overzee eveneens een niet te looche nen gemeenschap van belangen bestaat ten aanzien van vrede, vrijheid en welvaart, die meer organische .bindingen gewenst kunnen maken dan in dit pact zijn be lichaamd. Speciaal zouden de hier aan het woord zijnde leden willen vragen of de be lemmerende politiek, welke ook door Enge land in Duitsland ten opzichte van Neder land wordt gevoerd en de handhaving van het embargo op de levering en het vervoer van militaire goederen en materialen tegen Nederland door Engeland in het Verre Oosten niet strijdig zijn met letter en geest of althans met de geest van deze overeen komst. Heeft de regering gegronde ver wachtingen, dat de Britse politiek in dit opzicht een gunstige wending zal nemen? Ten.slotte stelden deze leden de vraag, of dit verdrag geldt voor het gehele Ko ninkrijk dan wel uitsluitend voor het rijk in Europa. Vele leden zagen de betekenis van dit verdrag vooral in het loslaten, thans uit drukkelijk van de zelfstandigheidspolitiek. Zij konden zich hiermee volkomen vereni gen en meenden dat de regering het mo ment, waarop dit is geschied, te recht heeft aangeduid als een keerpunt in de traditio nele Nederlandse politiek. Deze leden zou den verder de vraag willen stellen, in hoe verre bij dit verdrag permanente organen worden gecreëerd. Er zal een consultatieve raad worden ingesteld, doch hierover treedt het verdrag niet in bijzonderheden. Met een uitsluitend raadgevend college kan echter volgens deze leden niet worden vol staan. Men zal al dadelijk déze raad een eigen taak en eigen gezag moeten geven. Zijn Kamers zullen functionele organen moeten zijn, die coördinerende bevoegdheid hebben ten aanzien van de overeenkom stige nationale doelorganen Als men nu niet de stap naar een werkelijk federalisme leert maken, al dus deze leden, dan leert men het nooit, met alle rampzalige gevolgen van dien. De noodzaak hiertoe is tot uitdrukking gebracht in de derde motie-Van der Goes van Naters-Serrarens c.s. betref fende de opbouw van een rechtsge meenschap van democratische staten in federaal verband. Men nafn aan, dat deze motie bij de behandeling van dit verdrag aan de orde gesteld zou wor den en men verzocht de regering met het oog daarop haar oordeel over. deze motie kenbaar te willen maken. Met name zouden deze leden willen ver nemen of zij de mogelijkheid ziet, de nood zakelijk geachte organen tot stand te brengen in het kader van de consultatieve raad. Ook andere leden zouden bij deze gelegenheid gaarne de bedoelde motie ter sprake willen brengen en daaromtrent de mening der regering willen vernemen. Deze leden waren echter van de noodzaak van het vormen van boven-nationale or ganen nog niet overtuigd. Vele leden, die ook beschouwingen aan deze motie wijdden, verklaarden met de inhoud daarvan in te stemmen. Terecht, zo merkten zij op, gaat deze motie niet zo ver als die betreffende dezelfde materie, ingediend in het Britse parlement. Hoe vurig men ook naar uitbouw van de sa menwerking verlangt, eerst wanneer de grotere eenheid zoals bij Benelux voor het volk gevoelswaarde heeft gekre gen, zodat men bereid is er offers voor te brengen, is federeren mogelijk, wenselijk en nodig. Voordat de volken bereid zijn- zulke offers te brengen en ze te aanvaarden voor het welzijn van het grotere federale geheel, zou instelling van een federaal ge zag en het afstand doen van eigen rechten en bevoegdheden ten bate van zulk een ge zag kunnen leiden tot de nieuwste vorm van overheersing van kleine door grote volken, waarbij „klein" en „groot" strikt quantitatief moeten worden opgevat. In dien het juist mocht zijn, dat Groot-Brit- tannië voorshands een keuze tussen een Europees verbond en het imepriale verband wenst te vermijden, dan zijn parlements- moties wel nuttig, doch niet voldoende. De motie vraagt dan ook een uitspraak over het deelnemen van Nederland aan een federaal verband, waarbij gezag dient te worden overgedragen aan een of meer boven-nationale organen, in het bijzonder op monetair en economischgebied en op dat der defensie. Deze leden achtten het verstandig, de federatiegedachte allereerst te overwegen met betrekking tot de Bene lux-landen, omdat de mentaliteit daar gunstiger is en de drie landen reeds aan stonds meer concrete doeleinden nastreven. Men zou zich het statuut van de econo mische Benelux-Unie als volgt kunnen voorstellen: ten eerste een unieparlement. bestaande uit 100 leden, waarvan 50 aan te wijzen door Nederland en 50 door de Bel gisch-Luxemburgse unie. Dit parlement zou landsgewijs voor de helft benoemd kunnen worden door de Tweede Kamers en voor de andere helft door de represen tatieve organisaties, van het bedrijfs- en arbeidsleven. Voorts een uniebestuur, be staande uit 8 leden, waarvan 4 te benoe men door de Koningin der Nederlanden, 3 door .de Koning der Belgen en 1 door de Groothertogin van Luxemburg: ten derde een uniehoofd, hetzij de staatshoofden bij toerbeurt, hetzij de drie minister-presi denten; ten vierde een hoog gerechtshof, dat over geschillen tussen de partnerlanden' beslist. Tot de competentie der unie zouden kunnen behoren het vaststellen van rege lingen voor het gehele gebied van de unie met betrekking tot sociale en economische onderwerpen. In het Internationaal Cultureel Centrum te Amsterdam werd gisteren bekend gemaakt- wie de auteur is van de novelle Oeroegdie ter gelegenheid van d 2 Boekenweek 1948 werd uitgegeven. Tot verrassing van 24000 min 672 inzenders bleek het de jonge schrijfster Hella S. Haasse te zijn die in 1939 in het tijdschrift „Werk" met enkele ge dichten opvallend debuteerde. De' laatsfe jaren maakte zij naam met vele zeer ge slaagde teksten voor cabaretprogramma's. Mevrouw Haasse moest natuurlijk onmid dellijk handtekeningen zetten in vele exemplaren van haar boekje. P/ii lips bureaux geplunderd Tengevolge van de revolt^ is ook de Ne derlandse legatie te Bogota geheel verwoest en zijn alle officiële documenten verloren gegaan. De beide bureaux van Philips zün geplunderd. De handel ligt lam. Geen en kclc Nederlander is persoonlijk iets over komen. De totale schade wordt geraamd op vijfhonderdmillioen pesos. Ongeveer vijf honderd personen zijn gedood en duizen den zijn gewond. De orde wordt gaandeweg hersteld. Volgens onbevestigde berichten uit Me- dellin (Columbia) staan de olieraffinade rijen van Barranca Bermeja, waarbij de V.S. geïnteresseerd zijn, in brand. De goud en platinamijnen van Choco Pacifico er Agoya zouden in handen der opstandelin gen zijn. Het woord is aan Gen. U. S. Grant: Door een oorlog is nooit iets be slist, dat niet zonder oorlog beslist kon wordenen als iets na een oorlog geregeld kan worden, waarom dan niet ervoor? Veertig doden bij explosie in kruithuis te Rio Sabotage in het spel Bij een zware ontploffing in een munitie opslagplaats van het Braziliaanse leger aan de rand van Rio de Janeiro zijn volgens de eerste berichten gisteren ruim veertig mensen gedood en 200 gewond. De opslag plaats werd geheel verwoest. De ontploffingen, die in de middag be gonnen, duurden tot laat in de avond voort. De omgeving van de ramp is door militai ren afgezet. Van niet-officiële zijde verklaart men, dat er sabotage in het spel zou zijn. Palestina in de Veiligheidsraad Maar in het heilige land duurt de strijd voort De voorzitter van de Veiligheidsraad, heeft gisteren de resolutie betreffende een wapenstilstand in Palestina officieel aan de raad voorgelegd. Hij verklaarde, dat zijn besprekingen met Arabieren en Joden op niets zijn uitgelopen. Mosje Sjerlok, van het Joods Bureau, verklaarde dat dit bureau bereid was me de te werken aan de totstandkoming van een wapenstilstand, mits deze niet zou dienen als dekm'antel voor de voorberei ding van nieuwe aggressie en de Joodse be langen niet zou schaden. Tenzij de Arabi sche strijdkrachten verwijderd en nieuwe invallen voorkomen worden, aldus Sjertok. kan een wapenstilstand door de aanvallers gebruikt worden om zich te versterken. Van betrouwbare zijde wordt thans gemeld, zo besloot hij, dat de Arabische Liga plan nen uitwerkt voor de bezetting van geheel Palestina onmiddellijk na het vertrek van de Britse troepen. Het is de plicht van de Veiligheidsraad dit onder ogen te zien. Ook de Arabische landen Syrië en Egyp te pleitten voor aanvaarding der resolutie. Jeruzalem's oliedepöts in brand. Gisteren zijn de olie-opslagplaatsen van de electrische centrale van Jeruzalem in brand gestoken. Enorme vlammen stegen meer dan 100 meter de lucht in. De hemel boven de heilige stad wordt door zwarte rookwolken verduisterd. De centrale, die Brits eigendom is, is ge legen in de Duitse wijk van de stad, dfcht bij het station. Zonder olie is de centrale tót werkeloosheid gedoemd. Verwacht wordt dat Jeruzalem vanavond van elec- trisch licht verstoken zal zijn. Tsjang wellicht toch weer candidaat-president Het bureau van de Chinese Nationale Vergadering heeft bekend gemaakt dat maarschalk Tsjang-Kai-Sjek toch opnieuw candidaat gesteld is voor het presidentschap van de republiek. De generalissimus heeft de handtekeningen van 2489 van de 2732 afgevaardigden op zich verenigd, zodat zijn herkiezing door de Nationale Vergadering op 19 April zeker is. Volgens welingelichte kringen is de aanvaarding van deze can- didatuur door Tsjang-Kai-Sjek verzekerd, doordat in eerste lezing een resolutie is aangenomen, waarbij aan de president van de republiek buitengewone bevoegdheden voor de duur van de burgeroorlog worden toegekend. Nieuwe krachtproef voor Duitse zenuwen Maar geen sterveling kan ze vinden Overal langs de route, welke het bloemencorso Zaterdagmiddag tussen Hillegom en Sassenheim zal volgen, wordt hard gewerkt aan bloemenmozaieken en versieringen Bij Lisse wordt de laatste hand aan een mozaiek gelegd. een kil en dor materialisme aanvaarden, kunnen er schamper om lachen en zeggen dat het toch niets baat. Maar er zijn an deren, die geloven en verder zien, en be grijpen wat er hapert. Het Westen «stelt zich te weer. Het streeft, onder drang der noodzakelijkheid, naar aaneensluiting. Het sluif verbonden. Maar er is meer nodig': een groot geestelijk élan, een bezieling, zoals de historie der mensen ze gekend heeft. Is zulk ontwaken op komst? R. P. Toenadering tussen Italië en Criekenland De Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Tsaldaris en zijn Italiaanse ambtge noot, graaf Sforza, zullen te Parijs bespre kingen voeren teneinde de verstandhouding tussen de twee landen te verbeteren. Griekse kringen doen verstaan, dat Grie kenland af zou zien van herstelbetalings- eisen in ruil voor een passende compensatie. Ongeveer honderd „Stalintanks", de grootste gevechtswagens die de Sovjet- Ünie bezit, zijn Woensdagavond de Zuid- Oostelijke voorsteden van Berlijn binnenge trokken, aldus wordt officieel van Britse zijde medegedeeld. Wat deze oorlogsreuzen eigenlijk in de Duitse hoofdstad komen doen, kon nog niet met zekerheid worden vastgesteld. Men verwacht, dat de Britten een protest zullen indienen op grond van het feit, dat een viermogendhedenbepaling het brengen van zware tanks naar Berlijn verbiedt. De aankomst van de Stalintanks veroor zaakte grote verrassing in Berlijn. De Sovjetbladen hadden de komst niet gemeld en evenmin de overige bezettingsautoritei- ten hiervan op de hoogte gesteld. De com mandant der Britse troepen, generaal- majpor Herbert, heeft met zijn medewer kers de kwestie besproken. Britse tegenspraak. Eén officieel woordvoerder van de Britse garnizoenscommandant heeft later echter weer ontkend dat generaal Herbert .een speciale conferentie bijeen zou hebben ge roepen om het geruc'ht te bespreken. De woordvoerder zeide verder: „het is ons onverschillig of het rode leger al dan niet tankeenheden bij Berlijn heeft liggen. Indien tanks naar Berlijn komen, is dit kennelijk een onderdeel van de Russische zenuwenoorlog welke onze positie in Ber lijn niet zal beïnvloeden." De woordvoerder meende dat het de Russische positie alleen maar versterken zóu indien „de anderen" alarmerende berichten hierover uitgaven. Onvindbare vechtwagens „Ik reed gisteren meer dan vijf uur dooi de Russische sector van Berlijn", schrijft een United Press correspondent uit Berlijn, „en telde in het geheel zes tanks, waarvan drie roest-rood met het Duitse kruis nog op de wanden. De drie andere waren kleine Russische tanks die buiten Berlijn op geregelde afstanden in de bossen stonden en waarschijnlijk oefeningen hielden. Toen ik in de onmiddellijke nabijheid van de vroegere Duitse hoofdstad niets vond, ben ik verder de Russische zóne binnen gegaan en kwam tenslotte, 20 mijl ten Zuid-Oosten van Berlijn, in de buurt van het Mueggel-meer, waar Woensdagavond grote concentraties Stalintanks zouden zijn gezien. Ik ontmoette twintig Russische soldaten, waarbij de bemanning van een Torretank, doch buiten dat waren er geen tekenen die wezen op enige intensieve militaire activi teit. We reden verder naar Köpenick, Frie- drichshagen, Wilhelmshagen en andere dorpen in deze streek en spraken met de Duitsers om iets los ,te krijgen over de geruchten. Drie boeren die we ondervroe gen gaven toe iets gehoord te hebben over gemelde tankbewegingen in dat gebied, doch alleen over de radio. Bij nadere on dervraging zeiden zij, dat zij niets gezien of gehoord hadden van tanks. Overeenkomst van „Zestien" is heden getekend De commissie voor Europese economi sche samenwerking beëindigde gisteren het opstellen van een overeenkomst der zestien Marshall-plan landen, waarin een krachtige economische raad ontworpen is voor de uitvoering van de Marshall-plan hulp voor Europa. De overeenkomst is heden op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Parijs ondertekend door de zestien ministers van Buitenlandse Zaken of hun vertegenwoor digers. Reeds morgenmiddag zal de orga nisatie haar eerste bijeenkomst houden. Het verdrag is een multilaterale over eenkomst waardoor de landen voor ten minste vijf Jaar zich verplichten tot nauwe economische - samenwerking. Het document zelf omvat tien pagina's en ver plicht de ondertekenende landen alles te doen wat in" hun vermogen ligt om de nationale productie op te voeren, om sa men te werken op elk gebied van handel en financiën, om de tarieven te verlagen, de koersen te fixeren en zo snel mogelijk de vrije handel in het Westen te herstellen. Tegen de avond zullen de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frank rijk en de drie Beneluxlanden een uiterst geheime bespreking voeren over de vol tooiing van het onlangs in Brussel ge tekende verdrag der West-Europese Unie. Volgens welingelichte bronnen zou het voornaamste onderwerp van bespreking de kwestie betreffen van de gelijkschakeling der lopende onevenwichtige handelsba lansen der deelnemende landen. Een ander onderwerp van bespreking zal zijn waar het permanente hoofdkwartier gevestigd zal woruen van de West-Europese Unie. Eenheden van het Britse leger, politie en de brandweer bestrijden met alle macht het vuur. Nader wordt gemeld dat de oliebrand waarschijnlijk veroorzaakt is door kleine jongens die met lucifers en papier speel den. De brand ontstond in gemorste olie uit de tanks van de centrale. De brandweer wist echter te verhinderen dat de vlaia- men naar de centrale zelf oversloegen. Strijd om dc kampen. De Haganah meldt na een gevecht met de Arabieren dat zes uur duurde, het Tellitwinsky-kamp veroverd te hebben. Het kamp werd gedurende de oorlog door de Amerikaanse strijdkrachten opgericht en werd eergisteravond door de Engelsen verlaten. De Haganah zegt dat 21 Arabieren in het gevecht gedood werden. Uit Zuid-P^lestina wordt bericht dat de Arabieren en Joden om het bezit strijden van het Wadi Sarar-kamp, 15 mijl ten Zuidoosten van Tel-Aviv. Naar verluidt waren strijdkrachten van Irak het eerst ter plaatse, doch werden zij door de Joden aangevallen die de gebouwen opbliezen, waarna de Arabieren, die een omsingeling vreesden, de wijk namen. Veldslag in Armageddon. De veldslag die 111 Noord-Palestina aan de gang is om het bezit van een zevental Arabische dorpen in de vlakte van Arma geddon heeft de gehele nacht van Donder dag op Vrijdag door geduurd. De Arabische en Joodse troepen, die elkander bestrijden, worden gesteund door vliegtuigen en lichte artillerie. Verkiezingsstrijd in Italië nadert hoogtepunt Duizenden zwaar bewapende agenten in pantserwagens en op vrachtauto's begon nen gisteren bij verrpssing manoeuvres in de buurt van de drié voornaamste commu nistische centra, Milaan, Florence en Bari. De algemene spanning werd door het ver nemen van deze manoeuvres- niet minder, te meer daar de regering reeds eerder met parades had laten zien wat zij naar voren kan brengen indien de communisten zich op onwettige wijze van de macht mochten meester maken. Ondertussen gingen de politieke rede voeringen voort zoals op andere dagen. In Napels sprak Togliatti voor een 125.000 man, grotendeels jongens en meisjes men zag zeer weinig volwassenen en er heerste een buitengewone discipline onder de talrijke toehoorders. Op divere plaatsen hebben voorts onge regeldheden plaats gehad. In Seravalla (Noord-Italië) is een algemene staking uit gebroken, nadat de communistische burge meester gearresteerd was wegens het in bezit hebben van een machinegeweer, drie geweren van Duits fabrikaat en een hoe veelheid munitie. De staking is later weer opgeheven. Joden gemolesteerd. In Rome zijn tweehonderd „neo-fascis- ten" de Joodse wijk binnengedrongen; zij hieven dc kreet „dood aan de Joden" aan en mishandelden een aantal hunner, waar- bü het tot hevige straatgevechten kwam. Te Montevarchi heeft een arbeider een spreker van het anti-communistische na tionale blok rode verf in het gezicht ge smeerd. Hij werd gearresteerd. Ook uit Venetic wordt een reeks inci denten gemeld doch geen ernstige. In deze streek vindt de politie nog „grote* hoeveel heden verborgen wapenen" evenals in Bari, Andria, Gravina, Altamura en elders. TRUMAN GEEFT ZICHZELF EEN BESTE KANS. Truman heeft de geruchten tegengespro ken volgens welke Eisenhower op de demo cratische nominatie voor het presidentschap zou komen. De president voorspelde dat hij nog vier jaar in het Witte Huis zou zetelen. Weerbericht ZONNESCHIJN. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. :n De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Droog en overdag zonnig weer met een voor de tijd van het jaar normale tem peratuur. Meest matige wind uit Oos telijke richtingen. 17 April: Zon op 5.40 uur, onder 19.40 uur Maan op 11.18 uur, onder 3.42 uur C

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1