)e bollenstreek vierde feest jn de wereld kwam kijken! 40 Jaren Autoservice! Chevrolet - Buick Weduwe van gefusilleerde verzetsstrijder wilde Van der Waals te lijf gaan Politiecordon bleek niet bestand tegen geestdrift der Belgen Kort en Bondig MAANDAG 19 APRIL 1948 mdsi Tienduizenden kwamen op een stralende iterdagmiddag naar de Bollenstreek ee- .(o om te genieten van de pracht der felii oeiende velden niet alleen, maar ook van I Zlj, i| fleurig schouwspel der artistieke twij jemtaPÜten en het indrukwekkend bloe 1 jncorso, een demonstratie van de bete 9 h: nis van Hollands bolbloemen als versie- u't jgjelement naar buitenals deviezen sdet!on naar binilen- Zaterdagmorgen vroeg, toen het nog stil langs de wegen, toen men in de tram 3vc*een zitplaats kon krijgen en de auto's ra ei geen onafgebroken file vormden door 6-4 jienland, zijn we getogen naar de centra de bloembollenstreek, Hillegom, Lisse Sassenheim, waarlangs die middag het elbesproken corso zijn route zou nemen. In Hillegom getuigden weliswaar enkele mot srlijke bloemmozaieken van wat ons op [gein gebied te wachten stond, maar het mooi- ?gen-begon eigenlijk pas, toen we het fa- jvei iekscomplex van de „Arnoud" voorbij "'"i aren en in Lisse belandden. ffat men daar op het gebied van bloem- Swc ozaieken wist te bereiken, dwong de be- andering af van allen die de tip gekregen l e: idden, dit vroege uur uit te kiezen voor n rit of wandeling door deze streken, indelaars drentelden langs de gladge- tioren gazons, waarop de bloemtapijten aren uitgelegd, auto's schoven naar de int en bewonderende uitroepen in alle len waren niet van de lucht. „Welkom" In bloemen, zag er strakgetrokken, kleurige shiitozaieken, maar er waren er ook, waarin irna!lhand van de kunstenaar te herkennen telvoorstellingen in tere pastel- kJ aten, waartoe vooral de hyacinten zich ibij uitstek lenen. Vlak tegenover elkaar, libci or het kantoor van Gebrs. Driehuizen wot i voor huize „Merenburgh" te Lisse, lU'l« ijkten de schoonste bloem-schilderijen, VOjC ;t „schip van staat" en een zeilend jacht -W» HAARLEMS DAGBLAD Bloemencorso 5rót$en een achtergrond van het wisselende ovei 3UW der Hollandse luchten. Een teer-wit kruis stond elders opge- tht, een witte wade er voor gespreid en ag ii jdekt met de Hollandse driekleureer- *or'! toon aan de gevallenen. De grote firma's tege de streek hadden hun merken in bloe- t ien aangebracht tussert vlaggen en heral- tsche emblemen, tram en bus waren zelfs rtegenwoordigd, zinrijke voorstellingen bonte kleurenfantasieën wisselden kaar in bonte volgorde af. r Ook in Sassenheim was men nog druk ■mn met de laatste hand te leggen aan bloemtapijten, of stonden de ontwerpers 10-j n reeds voltooide meesterwerken met iand handen op de rug toe te zien hoe hun oeders in de kunst het er af brachten. »r de R.-K. kerk was op een enorm lid van witte hyacinten een groot geel )p"jj uis met de symbolen van hoop en liefde vie spreid; er waren mozaieken, .met onein- g veel geduld in soms nog wat onbehol- •vlie b letters uitgevoerder was een klein ndoenlijk bloemenrozetje in een kinder- hdbak. De stroom zwelt aan .Tegen de middag kon men spreken van iua| 'nemende drukte; naarmate het startuur et 3 n het corso naderde, kwamen de fietsers dy in dik opzetten. Bij het startpunt kon de im niet verder, doordat het verkeer jndig in de knoop zat en bij honderden 3"hpten de passagiers uit en voegden zich |de drommen langs de weg. NE Politie te paard, op motoren en in jeeps i hel 1st de knoop te ontwarren en wel wat H H Ier dan was vastgesteld zette de stoet uin beweging, voorafgegaan door het anige muziekcorps van de Holland- nerikalijn. Circa zestig wagens namen aan het corso personenwagens en vrachtauto's. De rns waren nog wel te herkennen, vele hun nuttiger broeders niet, want die igen schuil onder een overdaad van aemen. De Westerdam voer voorop. chip iden De Westerdam van de Holland-Amerika, chip heel uit narcissen en hyacinten samen- ■siao steld, kwam statig aandobberen en open de stoet. Het was een waardig begin; stralend witte Zwaan, de metershoge p sierlijk gebogen, volgde in 't „kielzog". NZH trachtte door middel van een reii urig versierde Crossley-busi* de bollen- eek met haar lot te Verzoenen. In ,een rsierd personen-wagentje bleken zelfs deelnemende honden versierdEn liter dit alles kwamen andere rijdende jemstukken in bonte Irij. De kolossale ggernaut-karren van de expediteurs uit DISTRIBUTIENIEUWS Dinsdag bestaat er gelegenheid tot het af- ilen van distributiebescheiden te: Haarlem: restant R. Overveen: U en V. Heemstede: Sche tot en met Séhi. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 17 April 1948. GEHUWD: 17 April: P. Koekkoek en M. J. oelemeijer. D. Gaasbeek en M. G. West. BEVALLEN van een zoon: 15 April: J. C. LourijsenLuijkx. 16 April: J. Holdorp Wolff. 17 April: P. Heijbis—Dweelaard. NagelKlaa&sen. J. G. van Doneelaarr— trbschleb. H. W. Katteler—Orsel. BEVALLEN van een dochter: 15 April: T. C. Slikboervan Breda. 16 April: H. A. NooijerChristiansen. 16 April; R. C- He- mans—Mes- 17 April: H. W. Katteler—Orsel. OVERLEDEN: 15 April: A. A. Dekker, 73 j., illasstraat, 16 April: C. B. M. Vink, 2 d., Jrneostraat. S. A. M. van Maris, 8 m., Frans ilsstraat. L. Mostert, 75 j„ Kamperlaan, en A Reparatie» en Service AMSTERD. RIJT. MIJ.: OFF. DEALER igencla voor Haarlem MAANDAG 19 APRIL Rembrandt en Luxor: „De beste jaren van s leven", 14 j., 2.30 en 7.30 uur. City: tijbuitster", 18 j., 2.00, 4.15, 700 en 9.15 uur. lice: „Secret Service", 14 j„ 2.00, 4.15, 7.00 19,15 uur. Frans Hals: „Anna en de .koning n Siam", 14 j.. 2.00, 4,30, 7.00 en 9.15 uur. aarne: „Rio-Grande", 14 j., 2.30, 7.00 en 5 uur. DINSDAG 20 APRIL Stadsschouwburg: Har aid Kreutzberg, 8.00 k; Gem. Concertgebouw: Beethoven-cyclus O.V., 8.00 uur. owopen: Middag- en avondvoorstellingen. de Bollenstreek en Van Gend en Loos, be dolven onder bloemen Lucas Bols, met verlangend applaus begroet de KLM met een bloemenconstellation boven een wel riekende wereldbol een reuzenvarken uit rose hyacinten een Hollandse molen in een tuin vol tulpen en narcisseiv waar in zelfs het klapbruggetjë niet vergeten was! Er waren trouwens méér molens, en zelfs de zwaan had een collega, ditmaal via witzijden teugels door een schattig meiske in 't blauw bestuurd. Ovatie voor Marshall. Een ovatie kreeg de prachtig versierde wagen, waarop boven een witte bloemen- achtergrond een uit vuurrode tulpen sa mengesteld, metershoog hart was opge steld met de woorden: Hulde aan Marshall een applaus, dat zeker niet minder de lieftallige jongedame gold, die van boven haar bloemruiker haar liefste glimlach aan de menigte schonk. Ze was beslist die dag het meest gefotografeerde en gefilmde meisje uit de Bollenstreek! Staatsvijand nummer één. En voort ging het weer in bonte afwis seling. Een indrukwekkende coloradokever, metershoog en geheel uit paarse en room gele hyacinten vervaardigd, werd in vlam- mendrode tulpen-letters aangeduid als „Staatsvijand nummer één". De Piet Hein voer voorbij, uit rose en witte hyacinten samengesteld. Een kolossale hijskraan ver zinnebeeldde het bloembollen-exportbe drijf. En helemaal achteraan kwam een dikke meneer in een ruststoel, omgeve'h door een schaar lieftallige verpleegsters, die de schone taak van het herstellingsoord „Uni cum" uitbeeldde. Overal waar de stoet gepasseerd was, waren de nauwe hoofdstraten der bollen- dorpen aanstonds tot barstens toe gevuld met een onafzienbare mensenstroom, waar tussen de lange tramtreinen van de NZH moeizaam en langzaam voorwaarts scho ven. Daar achter kwamen de auto's met nummerplaten uit alle landen, met spor tieve Amerikanen en onder alle omstan digheden- aantrekkelijke Frangaises er in er op, filmend, kiekend en lachend. De Bollenstreek vierde feest, en de wereld kwam kijken! Prijsuitreiking. Des avonds had in „de Nagtegaal" te "Lisse de prijsuitreiking plaats door d$ bur gemeester van Sassenheim jhr. Sandberg v. Boelens. De jury had de volgende be kroningen toegekend: Afd. personenauto's: le en ereprijs mevr. Warnaar, Sassenheim; 2e N.V. Guldemond en Zn. Lisse; 3e Gebr. Pel te Leiden; 4e. C. Jonkheer en Zonen te Hillegom; 5e A. J. v. Engelen te Hillegom; 6e prijs (wis selbeker) voor meest orig. idee C. Griek- spoor te Lisse. Afd. vrachtauto's Bollenstreek: le en ereprijs Hillegomse Harddraverij Vereni ging (Coloradokever); 2e M. v. Wavereh en Zn. „Leeuwenstein" te Hillegom (Leeuw); 3e v. Zonneveld en Philippo (wereldbol); 4e (extra prijs) H. Verdegaal en Zn., Sassenheim (Britse en Am. vlag); 5e prijs.(meest orig. idee) ten Hagen en Driehuizen, Lisse (hulde aan Marshall); 6e prijs; Copex, Hillegom (rijdende kraan). Afd. vrachtauto's van buiten Bollen streek: le prijs en ereprijs Holland-Ame- rikalijn (m.s. Westerdam); 2e prijs Droste Haarlem; 3e KLM (wereldbol met constel lation). Jhr.' Sandberg v. Boelens deelde mede, dat het grote succes van dit bloemencorso de plannen vaste vorm heeft gegeven, van dit bloemenfeest een jaarlijks terugkerend evenement te maken. Bollen en baders. De concurrentie van de bollen was in het afgelopen week-'einde in Zandvoort goed merkbaar. Toch hebben zich duizenden Zondag in de badplaats ontspand. De velen die een duik in het lokkende nat namen, ontdekten aldra dat er niets moeilijker is dan het schatten van temperaturen. Zij die met een zonnebad volstonden bleken dan ook het verstandigst te zijn geweest. In de middaguren deden vele touring cars, na volbracht eerbetoon aan de bloeiende bollen, Zandvoort-aan-de-zee even aan. Districtsvergadering van de Bond tot redden van Drenkelingen Zaterdagmiddag werd te Haarlem de jaarlijkse algemene vergadering van het District Noordholland van de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen ge houden. In zijn openingswoord herdat. it de voorzitter het in het afgelopen jaar gestor ven bèstuurslid, de heer A. H. Dekker. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het jaar 1947 niet ongunstig aan het district is voorbij gegaan. Het jaarverslag van de penningmeester sloot met een voordelig saldo. Het districtsbestuur werd als volgt samengesteld: A. P. Bakker, IJmuiden, voorzitter; P. Wapstra, Kleine Houtstraat lllrd., Haarlem, secretaris; A. Nouwen, Allernaar, penningmeester; mej. R. Tijsen, Winkel en Joh. G. van Gennip, Haarlem, commissarissen. De agenda voor de bondsvergadering, welke op 9 Mei in 's Hertogenbosch wordt gehouden, werd besproken en het ontwerp Examen- en Wedstrijd-Reglement onder de loupe genomen. Besloten werd hierin en kele wijzigingen aan het bondsbestuur voor te stellen. SCHEEPVAART KHL. Amstelland 16 April van Santos (thuisreis). Eemland 16 April van Recife 'uitreis). Entrerios 16 April van Lissabon (thuisreis). Cordoba 16 April van Lissabon (uitreis). Westland 16 April van Rio de Ja neiro (thuisreis). K.N.S.M. Ardea 16 April Ouessant gepas seerd van Cartagena naar Rotterdam. Bij- fjor<j 16 April van Brindisi naar Djidjelli. Iris 15 April van Vigo naar Bilbao. Odysseus 16 April van Gibraltar naar Amsterdam. Ti berius 15 April van Chanak naar Izmir. Van Ostade 17 April van Amsterdam naar Trini dad West Afrika Lijnen. Congostroom 16 April van Matadi naar Bona. Jaarstroom werd gis teren 16 April te Lome verwacht van Tako- radi naar Cotonou. Larenberg 17 April te Cape Palmas naar Freetown. Maaskerk 17 April van Lagos naar Port Harcourt. Stad Leiden 17 April van Lobito naar Novo Re- dondo. Zwijndrecht 16 April te Port Har court verwacht van Lagos naar Duala. Nederland Johan de Witt 16 April van Amsterdam naar Indië. Mapia 16 April te Marseille, via Genua. Port Said naar Indië. Vingkop 11 April te Donggala van Makassar naar Nederland. Sumatra 16 April van New York naar Port Said. Handenarbeid op school vereniging Haarlemse is herleefd De afdeling Haarlem van de „Vereniging voor Handenarbeid" hield een geslaagde propaganda-bijeenkomst in de Rijkskweek school. Er waren een 50-tal leerkrachten van het Voorbereidend-, het Lager- en óok van het Middelbaar Onderwijs aanwezig, alsmede enkele ouders. In een leerzaam betoog zette de heer Sellenraad, inspecteur van het L.O. te En schedé, voorzitter van het hoofdbestuur der landelijke vereniging, uiteen, dat het gebruik van de handen een zeer belang rijke voorwaarde is voor een harmonische ontwikkeling in alle levensphasen. In de kleuterjaren gaat het voornamelijk om het doen, het bezig-zijn, in de schooljaren om tegemoet te komen aan de drang tot schep pen, in de jaren van 13 tot 18 om de vrij komende energie in goede banen te leiden. Maar ook in de jaren daarna, wanneer de levensproblemen moeilijkheden geven of er, door te veel geestelijke arbeid, span-' ninggn ontstaan, is handenarbeid naast de sport een ideaal middel om het evenwicht te herstellen. Spreker baseerde zijn rede op de uitkomsten der moderne kinderpsy chologie en gaf tal van typerende voor beelden uit eigen ervaring. Aan de woorden werd de daad toege voegd. Onder de bekwame leiding van mej, van Eijndhoven vervaardigden de aanwe zigen een aardig werkstukje, geschikt voor navolging in school en huis. Velen gaven zich daarna op als lid 'van -de herleefde afdeling. Nu op overtuigende wijze gebleken was, dat de waarde van de handenarbeid voor onderwijs en opvoeding ook in Haarlem weer beseft wordt, nam het voorlopige bestuur op zich, in het volgende winter seizoen werkcursussen voor a.s. leiders en leidsters en voor ouders .te organiseren. FIETSER DOOR AUTO AANGEREDEN. Zaterdagmiddag ongeveer- 4.30 uur reed de heer H. M. v. Unen, oud-wethouder van Heemstede per fiets op de Heemsteedse Dreef. Hij verzuimde een teken te geven toen hij de weg wilde oversteken, waar- dodt een personenauto, die achter hem aankwam, een aanrijding niet kpn voor komen, ook al had de wagen slechts 40 k.m. snelheid en remde de bestuurder zeer krachtig. De heer Van Unen werd door een spatbord geschept, waardoor hij voor de auto terecht kwam. Het slachtoffer klaag de over pijn in zijn linkerarm. De heer J. G. M. van Walsem, arts, nam hem mee naar de Maria-stichting, waar bleek dat de ellepijp gebroken was. Na behandeld te zijn kon de heer Van Unen n^iar huis ■gebracht worden. De fiets was licht beschadigd, de beide koplampen der auto waren vernield. Zaterdag heeft het Bijzondere Gerechts hof het getuigenverhoor in de zaak tegen Van der Waals voortgezet. Enige weduwen van gefusilleerde verzetsstrijders legden verklaringen af over de wijze, waarop hun echtgenoten door de S.D. waren ge arresteerd nadat Van der Waals met hen had afgesproken, op een bepaalde plaats bijeen te komen. Schreieder verklaarde dat Van der Waals alles volgens nauwkeurige opdrachten had gedaan. Hij voegde er aan toe, dat het ver boden was, arrestanten te mishandelen. „Dit is beneden het niveau van ons, „kri- minalisten". Wie zonder mishandelingen geen bevredigende verhoren kan afnemen is geen kriminalist" zo zeide hij. Tegen het einde van de zitting van Za terdag werd de weduwe Le Griep uit Den Haag gehoord. Haar echtgenoot was leider van een illegale groep, welke onder andere voornemens was, de remise van de Haagse tram op te blazen om te voorkomen, dat de tramwagens naar Duitsland gezonden zou den worden. Van der Waals, die zich ook in deze groep had ingedrongen, zorgde voor een tijdbom. Toen het plan zou worden uit gevoerd, werden de betrokken leden van de groep echter gearresteerd Voordat Le Griep' gefusilleerd werd, Behoud van oude tulpenvormen De „Nederlandse Vereniging tot Bevor dering van de Wetenschappelijke Verede ling van Siergewassen" (Neversie), 'hield Zaterdag haar jaarlijkse bollendag. Dr. W. E. de Mol hield een inleiding over de mogelijkheden voor de bloembollen handelaren, de oude tulpenvormen te be houden. De laatste vijf en twintig jaar is men er in geslaagd de zeventiende eeuwse vormen te voorschijn te halen. De betekenis van de Limmense Hortus Borborum is speciaal in de na-oorlogse tijd gebleken. Holland-Michigan heeft dezer dagen verzocht bollen van 17e en 18e- eeuwse tulpen te sturen. HAARLEM'S MUZIEK-INSTITUUT Dir. Nico Hoogerwerf Wilhelminastraat 51 - Telefoon 15691 PIANOVOORDRACHT met toelichting door KAREL DE JONG, Woensdag 21 April. Laatste avond BEETHOVEN'S Sonaten op. 110 en 111. Kosten: 1.50. (Adv.) Hartelijk welkom aan koning Leopold Begeleid door talloze boten met jui chende Belgen is Zondagmorgen de „Eem- dijk" van de Holland-Amerika Lijn met aan boord koning Leopold, zijn gemalin prinses De Réthy en Kroonprins Boude- wijn, in Rotterdam aangekomen. Nadat het schip aan de Wilhelminakade gemeerd had, begaven zich de luitenant ter zee eerste klasse J. W. baron van Boetzelaer, ver tegenwoordiger van H.M. de Koningin, de Belgische ambassadeur de heer L. C. Nemry en de burgemeester van" Rotterdam mr. P. J. -Oud aan boord om de koning te begroeten. Om negen uur verlieten de koning, zijn gemalin en kroonprins Boudewijn het schip, na hartelijk afscheid genomen te hebben van kapitein Bouman. Op de kade sprak de koning enkele woorden tot de Belgische en Nederlandse journalisten, waarna hij met -zijn gemalin en zijn zoon op de achterbank van een open auto plaats nam. Toen de auto het terrein van de Holland- Amerika Lijn verliet, werd de koning door honderden Belgen enthousiast begroet. De wagen kon zich nauwelijk een weg banen door de menigte, die met zwart-geel-rode vlaggetjes zwaaide. Het politiecordon kon tenslotte de menigte niet meer tegenhouden. Geest driftige mannen en vrouwen snelden naar de auto, sprongen op de tree plank en omhelsden de koning. Een inspecteur van politie kon ternauwer nood de prinses tegen een dergelijke aanhankelijkheidsbetuiging bescher men. Eindelijk zwenkte de auto de weg op, nagejuicht en nagewuifd, door enthousiaste Belgen, die voor het teerst na negen jaar van aangezicht tot aangezicht met hun koning hebben ge staan. De auto reed buiten Den Haag om naar Schiphol, tot grote teleurstelling van de vele honderden Belgen, die in met vlaggen en wimpels in de Belgische kleuren ge toonde auto's naar de residentie waren ge komen, om de koning te begroeten. Het gerucht, dat koning Leopold een bezoek zou brengen aan de Pauselijke Internuntius en aan de Belgische ambassade bleek on juist te zijn. Voorafgegaan door motorpolitie arri veerde de auto om kwart yoor tien op Schiphol, dat door de rijkspolitie geheel Een meevallertje voor het overheidspersoneel Verlaging der pensioenpremie, tevens terugbetaling Bij de regering bestaat de overtuiging dat de inkomsten van het overheidsperso neel voor de tegenwoordige Omstandig heden „onvoldoende zijn. Reeds lang zijn ,dan ook maatregelen in het uitzicht ge steld, die tot heden evenwel nog achter wege bleven. Thans is bepaald, dat de pen sioenpremie voor het burgerlijke overheids personeel verlaagd is van 4 Va tot 2 Deze regeling wordt geacht te zijn ingegaan op 1 Januari 1947. Het gemeentepersoneel valt ook onder deze regeling. De gemeentebesturen zullen door de regering gemachtigd worden om aan het personeel een voorschot te ver strekken op deze terugbetaling over de tijd na 1 Januari 1947 verstreken, omdat het in veel gevallen tijdrovend zal zijn (om de be rekeningen te maken. Onder deze terugbetalingsregeling valt alleen het vaste personeel dat gedurende het gehele jaar 1947 in dienst is geweest. was afgezet. Op het terrein van de lucht haven bevonden zich ongeveer vijftig Ne derlanders en Belgen. De koning groette zijn landgenoten, die „Vive Leopold" rie pen, poseerde voor de filmoperateurs en de fotografen en begaf zich vervolgens met zijn gemalin en kroonprins Boudewijn naar het restaurant. Om elf uur vertrok het koninklijk gezelschap met de Douglas DC 3 PH-TDW naar Genève. Voordracht Jac. van Elsacker Amok (of: Amokmaker\ zoals deze no velle van Stefan Zweig in de vertaling door Reinier van Sterkenburg wordt ge noemd) is Zaterdagavond door de Rotter damse voordrachtkunstenaar Jac. van Elsacker ten gehore gebracht voor een be trekkelijk gering aantal leden der Haar lemse Kunstgemeenschap. Stefan Zweig heeft ergens medegedeeld dat hij van ieder manuscript meer dan de helft in het vuur wierp en van de overge bleven pagina's zoveel regels doorhaalde als nodig was om de opgeroepen spanning tot de maximale intensiteit te verdichten. Hij werkte volgens de formule: componeren en condenseren. Nu kan men de waarde van zijn verhalend proza beoordelen zo men wil ik ben er geen grote bewon deraar van doch het gaat natuurlijk niet aan daarin vrij willekeurige bekortin gen aan te brengen. Hoe suggestief de we- derverteller ook te werk ging, hij bereikte toch niet dat deze amok-geschiedenis psy chologisch voldoende gemotiveerd en als onafwendbaar voorgesteld werd. Als ik mij goed herinner werd bovendien het merk waardige slot weggelaten. Het programma na de pauze, dat Jac. van Elsacker gedeeltelijk reeds eerder in Haarlem ten gehore bracht en uit korte schetsen van Aart van der Leeuw, Tsjechow en An toon Thiry bestond, paste veel beter binnen de grenzen van zijn ta lent, dat zich vrijwel doorgaans op tame lijk originele wijze manifesteert. Hij bezit een gave techniek en een sappig gevoel voor humor. Hij dient zich er .overigens wel voor te hoeden dat zijn luchtige zins wendingen niet tot onverstaanbaarheid lei den. Met bijzonder veel genoegen, zowel om de keuze als om de wijze van voor dracht, luisterde ik naar de kostelijke ver telling „De Uitvreters" van Nescio (J. H. F. Grönloh) die trouwens, blijkens de bij valsbetuigingen, algemeen in de smaak is gevallen. Ik weet niet welke vereniging er Zater dagavond verder heeft huis gehouden in het gebouw Lange Margarethastraat 13, doch hoop dat deze zich voortaan minder luidruchtig zal gedragen. DAVID KONING. Mr. J. P. graaf van Limburg Stirum overleden Te 's Gravenhage is Zondag in de leeftijd van 75 jaar overleden mr. J. P. graaf van Limburg Stirum, oud-gouverneur-generaal van Nederlands-Indië. Na zijn studie aan de Leidse universiteit begon hij zijn diplomatieke loopbaan op het ministerie van Buitenlandse Zaken. Daar na was hij verbonden aan het gezantschap te Rome en aan dal te Constantinopel. Na enige tijd chef van het kabinet van Buiten landse Zaken te zijn geweest, was hij ach tereenvolgens gezant in Peking, Stockholm. Oslo en Kopenhagen. Van 1916 tot 1921 was hij gouverneur-generaal van Nederlands Indië. Van 1922 tot 1937 is hij achtereen volgens gezant geweest in Caïro, Berlijn en Londen. De begrafenis zal Donderdagmiddag ge schieden op het landgoed - IJsselvliet te Wezep. zag hij kans zijn vrouw mede te delen, dat Van der Waals de verrader was geweest. Toen de weduwe Le Griep naar haar plaats in de getuigenbank terugkeerde, 'wilde zij Van der Waals een klap in het gezicht geven, hetgeen door een parket wachter kon worden belet. Ook toen Van der Waals werd weggeleid, probeerde zij hem te lijf te gaan en wederbm moesten parketwachters haar vastgrijpen. Scholieren exposeren hun artistieke prestaties De zolderzalen van het Frans Hals museum herbergen tot Woensdagavond de topprestaties die de leerlingen van de Haar lemse middelbare, ulo- en nijverheidsscho len in het kader van het Cultureel Jeugd- tournooi op het gebied van huisvlijt, hand werken, tekenen en fotografie hebben geleverd. Er zijn niet zoveel inzendingen als ver leden jaar, doch het gehalte van het ten toongestelde, althans wat de handwerken en de huisvlijt betreft, is- nog beter. Wij noteerden een prachtig „levend" schaakspel, dat aan de diepere betekenis van deze denksport en aan de vaardigheid van de maker, een zestienjarige scholier, alle recht doet wedervaren. Op het gebied van het boetseerwerk treft een fraai ge kneed jongenskopje, maar aller bewonde ring gaat vooral uit naar -de mannenkop, die uit pen boomstronk „de laatste uit de hongerwinter" gehouwen is. Vermel ding verdienen voorts een stel bronzen schotels en een model van een volmaakte kampkeuken. Helaas is er ook weer enig oorlogstuig aanwezig, waarvoor dan dezelfde opmer kingen gelden dië wij verleden jaar hier over maakten. Vele tekenaars en tekenaarsters hebben iich met succes door de danskunst laten inspireren. Ook de K.L.M. bleek zeer tot de verbeeldingskracht der jongeren te spreken hetgeen overigens te verwachten viel. Wethouder Geluk opende Zaterdagmid dag de expositie met een kort woord, waarin hij op het belang wees van de cul turele ontwikkeling naast de feitelijke en technisch kennis die tegenwoordig noodza kelijk is voor het veroveren van een plaats in de maatschappij. „Er schuilt in het steeds toenemen van de automatisch te verrichten arbeid het gevaar, dat er een critiekloze massa ontstaat", aldus de heer Geluk. Wil len wij mensen worden met een eigen per soonlijkheid, dan is een geestelijke en cul turele belangstelling noodzakelijk. Geluk- lig getuigt deze tentoonstelling van een verblijdende interesse bij de jeugd in deze zaken. Wit-Gele Kruis neemt nieuw gebouw in gebruik Zaterdagmiddag is het pand Kenaupark 15, waar het Wit Gele Kruis zijn werk zaamheden zal voortzetten, officieel in ge bruik genomen, nadat de deken van Haar lem, de heer J. J. A. Kuilman het ge bouw des morgens ingezegend had. Aange zien de ruimte in het Kenaupark vóór een bijeenkomst te klein was, kwamen onge veer driehonderd genodigden in restau rant Brinkmann bijeen. Aanwezig waren mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester, met de wethouders de heren A. J. M. Angenent en mr. dr. A. F. H. Schreurs en de gemeentesecretaris mr. Th. A. Wesstra, verder de heren J. J. A. Kbilman, deken van Haarlem, L. Bouman, lid van Gedepu teerde Staten, Th. Hooij, lid van de Tweede Kamer en vertegenwoordigers van het Wit Gele Kruis uit den lande. De heer R. Schlatman, voorzitter van het bestuur van het Wit Gele Kruis, her innerde in zijn openingswoord aan de eer ste jaren van de werkzaamheden der ver eniging. Vier verpleegsters trokken er da gelijks op uit naar de patiënten. Thans zijn er honderd medewerkenden, die voor tien duizend leden in actie zijn. Het perceel aan de Parklaan werd te klein en gelukkig kon beslag gelegd worden op het pand Kenau park 15. Spreker dankte het gemeentebe- bestuur en andere instanties, die meege werkt hebben aan de verbouw. Een be langrijke taak wacht nog en daarbij her innerde spreker aan de wijkverpleging, de gezins- en kraamverzorging. Mgr. J. P. Huibers bracht dank en hulde aan het bestuur voor de wijze, waarop het in de afgelopen jaren gewerkt heeft. Aan het doorzettingsvermogen der bestuurs leden is het te danken, dat in een prachtig gebouw aandacht besteed kan worden aan de gezondheidszorg. Verder spraken mr. Cremers, de heer W. J. B. van Liemt, die namens de leden een geschenk onder enveloppe aanbood, dr. Mol, namens de Nationale federatie van het Wit Gele Kruis en mr. Hendrix, namens de Noordhollandse Bond. Na een receptie begaf het gezelschap zich naar het Kenaupark 15, om het pand te bezichtigen. Lid van de Inlichtingendienst voor het Bijzondere Hof Op Donderdag 29 April zal weer een ge wezen lid van de Inlichtingendienst der Haarlemse politie voor het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof terecht staan. Deze keer is het Willem Zwart, aan wie het deelnemen aan verscheidene invallen en-huiszoekingen gedurende de jaren 1943 en 1944 in Haarlem en omgeving wordt ten laste gelegd. Door zijn toedoen zouden 23 personen de dood hebben gevonden en achttien anderen in gevangenschap zijn geraakt. Gouden jubileum van het Gemeentelijk Waterbedrijf Ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van het Gemeentelijk Waterbedrijf te Haarlem zal op Donderdag 29 April van halfvier tot halfvijf in het kantoor aan de Kampersingel 4 een regeptie worden gehouden. Des morgens wordt, eveneens in het kantoor, een bijeenkomst gehouden, ter herdenking van het feit. Een gedenkschrift zal dezer dagen verschijnen. BINNENLAND Twee deskundigen van het Amerikaan se leger stellen een opderzoek in naar de herkomst van een op 29 November 1943 te Hoogeveen neergestort vliegtuig. Het toestel boorde zich diep in de grond, waarna het ontstane gat zich onmiddellijk met water vulde. Op last van de Duitsers werd het gat diezelfde avond nog dichtgegooid. Men on derzoekt nu of het toestel van de Ameri kaanse luchtmacht afkomstig is en of het mogelijk is het stoffelijk overschot van de piloot te bergen. Naar schatting bedroeg het aantal beta lende bezoekers van de 50ste Jaarbeurs 225.000. Dit is 22V6 procent meer dan bij de vorige beurs. Door een brand In he{ natuurreservaat „Gerritsfles" tussen Harskamp en Kootwijk is ongeveer 80 ha heide vernield. HAARLEM EN OMGEVING De heer en mevrouw L. G. Smits— Smeulders, wonende Wagenweg 60 te Haar lem hopen op 5 Mei hun gouden huwelijks feest te vieren; de bruidsdagen gaan 21 April in. Voor de afd. Bloemendaal der Kon. Ncd. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde zal Dins dagavond 27 April in café Rusthoek spreken dr. J. B. de la Faille uit Heemstede over „Een onbekend land in het hart van Europa". De lezing wordt verduidelijkt door licht beelden. Donderdag 22 April houdt de architect Paul Bromberg een lezing met lichtbeelden over „Bouwkunst en Gemeenschap" in het O.R.G. Centrum, Westerhoutpark. Op 23 April a.s. hoopt dc heer P. Har der, wonende te Haarlem, algemeen secreta ris der Scheepvaart Vereniging Noord te Amsterdam, de dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden bij deze vereniging zijn werk begon. Er bestaat gelegenheid de ju bilaris geluk te wensen van 15-17 uur in de grote zaalvan de Industriële Club, Vijgen dam 2. Amsterdam. De Vrijwillige Brandweer te Haarlem zal, nu zij weer herrezen is, evenals dit voor de oorlog het geval was. haar steun verlenen aan dé Emmabloem-collecte. Op Woensdag a.s zal zij uitrukken en enige oefeningen ten beste geven. Tijdens deze oefeningen zal een aanslag worden gedaan op de beurzen der ingezetenen. Voor de Gemeenschap Haarlem van het Humanistisch Verbond, geestelijk centrum voor buitenkerkelijken, zal Woensdagavond 21 April dr. W. H. C. Tenhaeff spreken over „De betekenis van de Parapsychologie voor de Bijbelstudie", in het Wijkgebouw van de Nederl. Hervormde Gemeente, Ged. Oude Gracht. De afdeling Haarlem van de Vereniging voor Vrouwenbelangen en Gelijk Staatsbur gerschap organiseert Vrijdagavond 23 April bij „Brinkmann" Grote Markt Haarlem een bijeenkomst, waar mej. dr. J. J. van Dulle- men uit Rotterdam, lid van de Nederlandse Unescocommlssie, spreekt over: „Wat is en wil de U.N.E.S.C.O.". VAN LENT - HEEMSTEDE - TEL 28810 Official Buick- en Chevrolet Dealer (Adv.) Zandvoort NIWIN LENTE-BAL. Alle getroffen voorbereidingen ten spijt, mocht het Niwin lente-bal, dat op Zater dag in „het Paviljoen" was georganiseerd, zich slechts in een matige belangstelling verheugen. De voortreffelijke organisatie droeg hiervan zeker niet 'de schuld. Toch kon nog een behoorlijk bedrag door het Niwin-comité worden gereserveerd. Opiumgebruik onder de werking der opiumregie Op een bijeenkomst van de afdeling Haarlem en omstreken van de Koninklijke Vereniging „Oost en West" heeft de heer A. F. H. P. van Asperen gesproken over „De Chinezen in Indië en het opiumge bruik onder de werking der opiumregie". In het eerste deel van 2Üjn voordracht weidde de spreker uit over het leven der Chinezen. Na de oprichting van de Oost- Indische Compagnie kwamen de eerste Chinezen, maar de grote stroom vestigde zich in het midden van de vorige eeuw, nadat de slavernij afgeschaft was. Op het ogeblik verblijven er 1,2 millioen Chine zen, waarvan 583.000 op Java. Vroeger waren de Chinezen bij de inheemsen inge deeld, maar na 1907 bij de vreemde Ooster lingen. Nadat de heer Van Asperen een en ander verteld had over het leven der Chi nezen liet hij een aantal lichtbeelden zien. Vervolgens besprak hij het gebruik van opium. 'De Arabieren hebben omstreeks het einde van de zestiende eeuw opium naar China gebracht.. Vóór 1894 bestond er een opiumpacht in Indonesië, waarvan de pachters profiteerden. Het gouverne ment streefde naar wijziging en nadat de werking van de regie in Frans Indo China was bestudeerd, ging het er in 1894 toe over een proef op Madoera te nemen. Een jaar later volgde een deel van Java en geleidelijk werd de regie over de gehele Archipel ingevoerd. Het gouvernement kocht de vruchten van de papavers uit Perzië, Turkije of Bengalen op en liet ze in een eigen fabriek bij Batavia verwerken. In verschillende delen zijn verkoopplaat sen ingericht door het gouvernement, dat de gehele zaak regelt. De heer Van Aspe ren deed mededelingen over de smokkel handel, het schuiven in opiumkitten en de Vesultaten, welke bereikt zijn, om het mis bruik uit te roeien. Hoe het gebruik op het ogenblik is, kon de spreker niet ver tellen. Heemstede Afscheid ds. J. Keijzer Zondagmiddag waren in het Hervormd Jeugdhuis aan de Hererftveg vele leden van de Geref. Kerk (onderh art. 31 K.O.) bijeengekomen om afscheid te nemen van hun predikant Ds. J. Keijzer, in verband met zijn vertrek naar Leiden. Na zijn predicatie dankte Ds. Keijzer voor de zo nauwe samenwerking. Ook de vertegenwoordigers van de classis Haarlem bracht spreker dank voor het in hem ge stelde vertrouwen. Aan het eind van de dienst werd nog het woord gevoerd door de heer Clerum namens de kerkeraad en door de heer Af man namens de classis Haarlem, waarna de aanwezigen tot afscheid de scheidende predikant Psalm 41:7 toezongen. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K_ U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse KabeJ v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V A A'dam Rubber Ned. Handel M(J.. N.-I. Handelsbank Billiton MIJ. II Slotkoers Vrijdag 34514 308-li 284% 1791/, 308 V2 131 l91i/2 220 220 Vz 258i/2 196 1611/2 124*4 516 Openings koersen 346% 309 2871/2 179% 222 Vz 257% 195

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3