Het programma Taxi? Bel 1.2.3.4.5 QKort en Bondig AANMAAKHOUT VEILING De film is vol FOTO EDDY Groentjes voor de aanstaande feesten In aansluiting op het reeds gepubliceerde (gramma van de viering van de ver- jtdag van, Prinses Juliana op 30 April en ji de bevrijding op 5 Mei kunnen wij bedelen, dat het gemeentebestuur de jjolen op beide dagen vrijaf geeft en de ifneentelijke bureaux op de bevrijdings- g des middags gesloten zijn. Het Haarlems Comité voor Nationale efJ(en verzoekt de particuliere onderne men om die middag eveneens hun storen, fabrieken en zaken te sluiten. Aan de vooravond van die dag. dus op jlei te 7 uur wordt in de Grote Kerk een 'eii|trdenkingsplechtigheid voor de gevalle- tn gehouden en hebben stille tochten nne1 ia's naar drie fusilade-plaatsen. loten in 8 uur zal dan twee minuten algemene f on. i!te heersen. berg pe festiviteiten op 30 April zullen naast '51 feesten voor de kinderen bestaan in jnCerten en muzikale wandelingen en in p^j in korte baandraverij aan de Planeten- .ak». an. rvaj Op de 5de Mei worden, behalve het mu- het jkale gedeelte, 's middags behendigheids- Uke' fe(|Strijden gegeven en volksspelen. Het feestprogramma zal eerstdaags ver 'ach. vak. Pau] ^er gelegenheid van deze feesten zullen p 29, 30 April en 1 Mei lunaparken ge- jsnd zijn op het Phoenixterrein, op de Jsanenlaan, het Pretoriaplein, de Zomer- aal11 aart en het Chr. Huygensplein. óoe{ de behendigheidswedstrijden pe behendigheidswedstrijden op de fiets oor dames en heren, die in de middag van 5de Mei op de Dreef worden gehouden, Sc-loven bijzonder attractief te worden, ooral ook door de originele kellners-wed- die in de pauze plaats vindt. Wij ver leiden daarom nog een keer de adressen aar men zich kan opgeven als mededin er naar een der fraaie geldprijzen: uyn, Jansstraat 16; J. J. A. van der Lin- Kleine Houtstraat 8; J. Wensing, Zijl raat 4 en Tempeliersstraat 32. -OENSDAG 21 APRIL 104 HAARLEMS DAGBLAD Efficiency Jef Last over André Gide „Ik voel .mezelf een straatjongen, met j dubbelganger een dominee, die tever- sefS probeert hem de les te lezen". Met deze uitspraak heeft de Franse chrijver André Gide de gespletenheid van ;in karakter het best omschreven, zo zei ef Last Dinsdagavond in zijn lezing voor Haarlemse Kunstgemeenschap over de iatste winnaar van de Nobelprijs voor Iteratuur. Voor Gide is het wezen van de wereld vooruitgang en van'de mens de groei, let leven van Gide is een voortdurende ntdekkingsreis in het gebied van de ziel. zijner biografen heeft eens geschreven at het: leven van Gide heen en weer ge- ingerd wordt tussen bewustzijn en spon- meïteit. Zo doorliep deze man verschillende ïgengestelde perioden: na de ascese, de ellust, na de wellust het conflict tussen 'f5 eiden- en Christendom. Gide komt echter tegenstelling tot Nietzsche en Oscar 'ilde niet tot de immoraliteit, maar tot de iefde' voor God en de naasten. Zo moest hij wel in aanraking komen iet het sociale probleem. De eerste strijd an Gido gaat tegen de aanmatiging van moreel oordeel. In dezelfde lijn digt, zijn afwijzing van burgerlijke maatschappij, slechts berus- 'nde op uitbuiting en winstbejag en in ijn „bekering" tot het communisme, die een bittere teleurstelling moest uit- Res- la ind- tot eek open. Toch heeft Gide nog getracht het com- lunisme te dienen door er een gematigde ritiek op uit te oefenen. 4 In de tweede wereldoorlog bleek dui- elijk dat de schrijver van „Les nourri- ures terrestres" niet in staat was een lei- er te erkennen. Hij heeft zijn critische louding naar beide zijden niet laten aren, al heeft hij het verzet natuurlijk op rijs gesteld. Jef Last, die zijn lezing met citaten uit die het werk van de grote auteur afwisselde, h.e* ing tenslotte nog in op Gides laatste werk Theseus", waarin zijn geloof in de voor uitgang eens te meer tot uiting komt. Het gehoor beloonde Jef Last met een ladrukkelijk applaus. onderlinge tuinlieden vereniging onderlinge .Tuinliedenvereniging „Aer- lenhout en omgeving" organiseert heden- ivond in het Volkskoffiehuis een film- ivond, waar door ir. Riemens, rijkstuin- touwconsulent te Naaldwijk, de film .Zoeklichten" zal worden gedraaid. DISTRIBUTIENIEUWS Donderdag bestaat er gelegenheid tot het fhalen van distributiebescheiden te: Haarlem: Schi tot en met Scho. Zandvoort; (Haltestraat 4) A en B. Heemstede: Sr tot en met Sp. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 20 April 1948 BEVALLEN van een zoon: 16 April, A. J. van WijngaardenFranz; 18 April, M. P. Funke genaamd Küppervan Beelen; 19 April P. AshcroftDooley: 20 April. A. J. SpeeNeijssel; W. den HartighBalder. BEVALLEN van een dochter: 18 April, C. Eland—Klaver; 19 April, T. W. van Zijl— Wisker; J. H. van der Zwan—van Galen; J. H. E. HoutkampWoudman; 20 April, M. de LugtMelchers. OVERLEDEN: 16 April, A. T. Verschoor— -e Rooy, 64 j., Velserstraat; 18 April, H. van der Veldtvan Bakel, 75 j., Vosmaersrtaat; '"April, G. Duinkerken, 8.m„ Rollandstraat; Fennilc, 16 j., Hazepaterslaan. DAG EN NACHT AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MTJ Agenda voor Haarlem WOENSDAG 21 APRIL Wijkgebouw Ged. Oude Gracht: Humanis tisch verbond spreker dr. W. H. C, Tenhaeff, Huur. Rembrandt en Luxor: „De beste jaren van ons leven", 14 j„ 2.30 en 7.30 uur, City: „Vrijbuitster". 18 j., 2.00, 4.15, 7,00 en 9.15 uur. Palace: „Secret Service", 14 j., 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Anna en de koning van Siam". 14 j., 2.00, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Rio-Grande", 14 j.. 2.30, 7.00 en 9,15 uur. DONDERDAG 22 APRIL Stadsschouwburg: Gezelschap Diogé „Mo- nika". 7.30 uur. Brinkmann: Vereniging van Slechthorenden, ledenvergadering, 8 uur. Remonstrantse Kerk: ds. H. J. Mispelblom Beyer spreekt over „Russisch Christendom", 8 uur. De Leeuwerik. Volkspartij voor Vrij heid en Democratie, vrouwenbijeenkomst, 230 uur. Westerhoutpark: O. R, G. centrum Paul Bromberg over „Bouwkunst en ge meenschap', 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Enige weken geleden zijn de bewoners ■an de Middenlaan verblijd met nieuwe trotttoirs. Hoge autoriteiten hebben lang en breed overlegd of er asfalt of grint als vei-harding gebruikt zou worden. Het werd grint. De belendende percelen, althans de bewoners daarvan, waren te vreden en gelukkig. Hun laan gaf tenmin ste een indruk van voorspoed en welvaart. Maar ziel: Nauwelijks was de eerste nieuwigheid van het wegdek afgesleten of daar verscheen een pittig arbeidsleger aan de kim, dat met de spoed die bij openbare diensten en bedrijven gebruikelijk is het blinkende wandelpad naderde. Voertuigen hielden stil, blauw-geoverallde, gespierde kerels vatten krachtig spade en schop, an deren zetten groezelige tenten neer. Toen was het Grote Ogenblik daar. De eerste spade werd in de grond gestoken, overigens zonder enige plechtigheid, en in het nieuwe trottoir werd onbarmhartig een gat ge graven. Eén gat, twee, drie gaten. Weg gezeHig-knerpend voetpad. De telefoon moet tenslotte ten allen tijde zijn onder grondse warwinkel künnen bereiken. Bo vendien werd hiermede Salomo's uit spraak d?.t er niets nieuws onder de zon is, meer luister bijgezet. Want zo'n twintig jaar geleden kreeg de Middenlaan ook nieuwe trottoirs. Ook toen had de Hoge Overheid lang gewikt en gewogen tussen asfalt en grint. Men koos toen het eerste. Drie dagen na de voltooiing kwamen andere noeste werkers wel van drie kan ten tegelijk zelfs. Gas, Licht, en Water eisten onvervreemdbare rechten op. On verdroten werd de nog kleverige teerlaag stukgehakt. Dat was een zwaar werk voor dat het buizenstelsel bloot kwam. En daarom heeft men nu natuurlijk grint ge kozen Beethovencycliis Op de druk bezochte tweede avond van de Beethoven-cyclus der H. O. V. was de pianist Eduardo del Pueyo solist; het orkest werd geleid door Marinus Adam. Het vijfde klavierconcert is door de solist grandioos in klank gezet. Eduardo del Pueyo is een zeldzaam type van een beheers^ kunstenaar, die in de sterkste krachtont- plooi'mgen een zuiver evenwicht weet te behouden en nooit over stag slaat. Dit heeft voor gevolg dat zijn pianotoon altijd nobel blijft klinken, ook in zijn geweldigste ontla dingen. Zijn opvatting is rijp en bezonken; en ook waar zij afwijkt van door traditie geijkte wendingen, overtuigt zij door de logica die een sterke persoonlijkheid steeds weet te suggereren. De zelfbewuste kracht die van het. solistisch aandeel uitging, sloeg over op het orkest; doch daar ging zij over het redelijke peil heen en veranderde soms in ruwheid, die aan het geheel geen goed deed. Toch bleef Del Pueyo het voorbeeld geven hoe men het geweld in toom moet weten te houden om een indruk van sterkte en bewustheid te geven. Het publiek was opgetogen en loonde hem met een daverende ovatie. De Fidelio-ouverture ging aan het heroi- sche concert vooraf. Deze vierde ouverture voor Beethoven's enige opera Fidelio, die tevens zijn smartenkind was, is in zijn be knoptheid en met zijn frisse, van de opera los staande thematiek, een verrukkelijk orkeststuk, dat echter met meer accuratesse en onder sterker spanning dient te worden vertolkt, dan ditmaal het geval was. De Pastorale symphoni'ë vulde de tweede helft van de avond. Dat de Zesde van Beethoven ook zonder de fantastische wezentjes van' Walt Disney tot de verbeelding wat te zeggen heeft, en ons dit zelfs onvertroebeld heel duidelijk kan maken, bewees ook deze hoewel niet sterke uitvoering ervan. Beet hoven was daarvan volkomen bewust; im mers wij weten dat hij op een van zijn schetsboeken het volgende noteerde: „Het weze aan de toehoorder overgelaten de situatie te bepalen": en verder: „Wie enig idee heeft van het leven op het land, kan zonder veel opschriften zelf bedenken, wat de componist bedoelt"; en ten slotte: „Ook zonder aanduiding zal men het geheel meer impressie dan toonschildering moeten toe kennen". Laten wij het daarbij houden. JOS. DE KLERK. Vijftig jaar Waterbedrijf Als overdruk uit „Het Water" is versche nen een gedenkschrift, dat is samengesteld ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van het Gemeentelijk Waterbedrijf Haarlem. De directeur, ir. H. Hollaar en de oud-admi nistrateur, de heer P. M. van der Sluys be schrijven de geschiedenis. Herinnerd wordt aan het feit. dat reeds in Juni 1853 een aantal woningen in de stad rechtstreeks van duin water werd voorzien en dat op verschillende plaatsen in de stad standpijpen werden ge plaatst, waaruit dit water kon worden getapt. Bij het verlenen van concessie aan de Duin watermaatschappij te Amsterdam een deel van de transportleiding door Haarlem's grondgebied te leggen, had het gemeente bestuur als voorwaarde gesteld, dat ook in deze gemeente op bepaalde plaatsen duinwa ter zou wordep geleverd. In 1869 werd het Hxarlemse leidingnet uitgebreid. De groei vaft de gemeente maakte het nodig een eigen bedrijf te stichten. De gemeenteraad stelde credieten beschikbaar voor het maken van waterwinplaatsen in Overveen en als kantoor voor 'de waterleiding werd het voormalig postkantoor in de Smedestraat aangewezen. Dé eerste directeur van het bedrijf was de heer L. W. Havelaar, 'voordien administra teur van de Waterleiding, die de leiding van het bedrijf had gedurende het tijdvak 1 Mei 1898 tot 1 Januari 1921. Op 1 Juli 1921 volgde ir. F. Graaf van Randwijck hem op, die tot 1 September 1937 de eerste plaats in het bedrijf bekleedde. Daarna werd het waterbedrijf gecombineerd met het gasbedrijf onder direc tie van de heer J. A. A. Ocbtman. Op 1 Januari 1945 werd de samenvoeging opge^ heven en kwam het beheer onder leiding van ir. Hollaar. In het gedenkschrift zijn foto's opgenomen van de heren L. W. Havelaar en ir. F. Graaf van Randwijck, van de gebouwen en de^va- terwinplaats in de duinen. Plantsoenen zijn een lusthof voor de gehele bevolking De minnaars van de Haarlemse plant soenen zullen ^hebben' opgemerkt dat in het Kenaupark een prachtige kleuren combinatie te bewonderen valt van' dub bele tulpen. Ook de Julianaboom op het Kennemerplein is omgeven door een weelde van het oog strelende bloemen en aan de Zijlvest en bij de Stadsschouwburg is het al niet anders. De dienst „Hout en Plantsoenen" was tot deze verfraaiing in staat door een royale gift van het Centraal Bloembollen Comité. Het is Maandagnacht jammer genoeg ge bleken, dat sommige mensen bloemen alleen kunnen waarderen als zij ze voor zich alleen hebben. Dinsdag was een groot aantal tulpen bij Johan Limpers' Eva afgesneden en meegenomen. Hetgeen niet vaa een groot gemeenschapsgevoel bij de daders getuigt. Een Meester-serie wordt in de Gem. Concertzaal te Haarlem gegeven. Het eerste concert vindt plaats op Donderdag 29 April. Hieraan werkt mede de beroemde Franse violiste Janine Andrade, aan de vleugel be geleid door Theo van der Pas. Op het tweede concert Vrijdag 14 Mei, geeft Jo Vincent een liederen-avond en de serie wordt besloten op Dinsdag 25 Mei met een piano-recital van Cor de Groot. Prinses Juliana in Aalsmeer Het v/as voor de Aalsmeerders, die zich vanmorgen geheel hadden voorbereid op het korte bezoek, dat mevrouw Roosevelt aan de centrale Aalsmeerse veiling zou brengen, een teleurstelling te vernemen, dat de First lady van de V.S. gezien het uitstekende vliegweer onmiddellijk zou vertrekken zonder het bloemendorp te be zoeken, maar door een Koninklijk gebaar, dat prompt op deze sombere tijding volgde, wapperden de vlaggen niet tevergeefs en stond de bloem van de kwekerijen en de bloem van de schooljeugd niet voor niets in en om het veilinggebouw te wachten. H.K.H. Prinses Juliana arriveerde om 11.15 uur aan de van Cleeffkade waar zij hartelijk werd toejuicht. «Zij werd ont vangen door de burgemeester mr. dr. D. H. Peereboom Voller, die haar een bos rose anjers aanbood. De Prinses maakte een korte rondgang door de veiling en werd daarna door het college van B. en W. en het veilingbestuur in de directiekamer ontvangen. Terwijl hoera's door het gebouw schal den, begaf de Prinses zich weer naar bui ten, waar haar een bos rode anjers werd overhandigd door de leden van de Bel gische boerenbond, die momenteel een excursie door ons land maakt. Uit de spontane huldiging die Prinses Juliana ten deel viel was wel vast te stel len, dat Aalsmeer de charmante vergoe ding voor een aanvankelijke teleurstelling niet licht zal vergeten. Ministerieel bezoek aan Heemstede De minister van Binnenlandse Zaken mr. dr. P. J. Witteman zal op 5 Mei een bezoek aan Heemstede brengen en bij die gelegen heid het beeld onthullen dat op de Vrij- heidsdreef geplaatst zal worden ter nage dachtenis aan hen die tijdens de Duitse bezetting het leven gelaten hebben. SCHEEPVAART K. N. S. M. Belos. 16 April van Carta gena naar Londen. Cygnus, 19 April te Genua vari Triest naar Spanje. Euterpe, 17 April v. Lissabon naar Hoek van Holland. Helder, 17 April te Arica, van Callao naar Antofagasta. Ilos, 17 April v.an Gibraltar naar Algeciras. Orion, 17 April Finisterre gepasseerd naar Algiers. Orneiï, 17 April van Antwerpen naar Leixoes. Poseidon. 16 April van New York naar West Indië. Triton; 16 April van New 'York naar West Indië. Amsterdamse Beurs Slotkners Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 338 330 298 2901/2 276 267i/2 A. K. U 174 Vfc noyA Nederlandse Ford 362 Nederlandse Kabel 309 v. Berkei's Patent 129 Scheepvaart-Unie 185 181 doll.-Amerika Lijn 214 Deli Maatschappij 217 212 H. V A 251i/2 249 A'dam Rubber 188 183 J4 Ned. Handel Mij.. 158 N.-I, Handelsbank 123 Billiton Mij. II 508 Laatste uitslagen Italiaanse Kamerverkiezing Om één uur hedenmiddag: werden de volgende-* Kamerverkiezingsuitslagen, om vattend het totaal van 41377 van dc 41647 stembureaux bekend gemaakt. (48.7 pet.) (30,7 pet.) 7.1 pet.) 3,8 pet.) Chr. Dem. Volksfront Soc. Unie Nat. Bloc 12.6S1.627 7.995.601 1.848.826 99.166 Harald Kreufzberg danste in de Stadsschouwburg Om de juiste houding te bepalen tegen over het optreden van Harald Kreutzberg die wij na een afwezigheid van onge veer acht jaar gisteravond in Haarlem terug zagen moet men volledig van alle aan de liefde voor de balletkunst ontleende vooroordelen afstand doen. Eerst dan kan men zich openhartig scharen tussen de honderden bewonderaars die zijn recitals .met hun gulle belangstelling van begin tot einde gespannen volgen. Kreutzberg is een zeldzaam veelzijdig begaafde kunstenaar, gezegend met een echt mannelijk temperament, een wonder baarlijke fantasie en een lichaam van springlevend elastiek, waarbij nog komt een ragfijne muzikaliteit en een vindingr rijk begrip voor de waarde van stoffen en costuums. Telkens weer verrassen zijn pro gramma's door hun merkwaardig snelle overgangen van innige lyriek naar onmid dellijk daarop volgende schelmse clownerie en van macabre bezetenheid naar nobele en tegelijk lichtvoetige élégance. Het mag dan "waar zijn, dat Kreutzberg zijn publiek het meest enthousiasmeert met zijn op een teer eigenaardige manier bijzonder gees tige pantomimen, zoals „Met een boek" op overbekende muziek van Schubert of de burleske „Seliger Walzer" van Johann Straus, hij is toch vooral een met mar kante bewegingen overtuigend karakter- uitbeelder. Wekken sommige standen en gebaren door hun meeslepend raffinement de indruk slechts op uiterlijk effect te worden berekend, het verloop van iedere dans bewijst dat deze evenwel uit dieper aard zijn geboren. Voor een eerste kennismaking was dit programma misschien niet gelukkig samen gesteld, omdat hij meer de essentie van zijn kunst openbaarde dan de verste en meer in het oog lopende mogelijkheden daarvan. Vooral de op de middeleeuwse verbeeldingswereld afgestemde van beze tenheid getuigende mimodrama's of visio naire taferelen op muziek van zijn begelei der, Friedrich Wilckens, waren toonbeel den van tot pathetische schoonheid uit vloeiende intrinsieke spanning. De vier kleine études, waarmee deze ayond veder licht geopend werd, waren er als om te bewijzen dat Kreutzberg de leerschool van Mary Wigman volkomen ontsprongen is, zonder zijn eigen aard te verloochenen. Heeft men zich wel eens afgevraagd hoe het mogelijk is dat een danser zonder vrouw.elijke partner een gehele avond met zijn spel kan vullen? Ik weet geen ander bevredigend voorbeeld. Zijn zwierige bravour en mannelijke fierheid, zijn dartele gratie en flitsende comediantennatuur, be nevens niet in de laatste plaats zijn origi nele stemmingskunst en klassieke karakter vertolking moeten dit fenomeen verklaren. DAVID KONING Russische conclusie over Gatow-vliegramp tfBritse piloot de schuldige Nadat'Maandag de Britse Commissie van onderzoek inzake de vliegtuigbotsing boven Berlijn concludeerde tot de schuld van de betrokken Sovjetpiloot, heeft thans ook een Russische commissie haar rapport gepu bliceerd. Dit herhaalt de Russische bewe ring, dat het Britse Viking vliegtuig „uit de wolken schopt" en in aanraking kwam met de staart van de Russische jager. Ver der wordt verklaard, dat de Russen reeds op 5 April hadden voorgesteld een ge mengde Brits-Russische commissie van on derzoek te vormen. Pas vier dagen later werd dit verzoek door de Engelsen inge willigd. Doch later bleek, dat de Britse groep kennelijk van plan was het twee zijdige onderzoek te doen mislukken. „De Britse deskundigen vermeden angstvallig een wetenschappelijk onderzoek en stonden er op dat allereerst zekere ooggetuigen wer den opgeroepen, waaruit bleek, dat zij niets voelden voor een onderzoek op grond van feitelijke gegevens"'. Op 13 April verklaar den de Engelsen, dat zij alleen een onder zoek zouden instellen. Ruhrcontröle en grenskwesties op Londense agenda De zes mogendheden-conferentie over Duitsland die haar zitting te Londen in Maart verdaagde, is gisteren weer in Lon den bijeengekomen. De volgende herziene agenda werd aan vaard: 1. De rol van de Benelux-landen in de politiek van Duitsland.' 2. De rol van de Duitse economie in de economie van Europa als geheel en de con trole over het Ruhrgebied. 3. De ontwikkeling van de politieke en economische organisatie van Duitsland. 4. Voorlopige territoriale regelingen. 5. Veiligheid tegenover Duitsland. Met algemene stemmen werd besloten van de agenda te schrappen: de verhou ding tussen West-Duitsland en het Euro pees herstelprogramma en de herstelbeta lingen. Duitse waarschuwing. Volgens de minister van Economische Zaken van Noord-Rijnland-Westfalen zou een staking, die het Ruhrgebied maanden lang zou verlammen „meer dan mogelijk" zijn. irfdien tijdens de besprekingen te Londen een besluit zou worden genomen tot internationalisatie van het Ruhrgebied. „De communisten zouden de gelegenheid te baat nemen om onrust te wekken". belastingambtenaren Dezer dagen vergaderde de vakgroep Belastingen van de Ned. Chr. Bond van Overheids Personeel. De heer K. Henstra, voorzitter, wekte alle leden op, trouw te blijven aan de organisatie en voortdurend propaganda te voeren voor ledenwinst. Vooral de jongere leden bij het overheids personeel moeten op hun roeping worden gewezen om zich aan te sluiten en niet te parasiteren op het werk van de ouderen. De aftredende bestuursleden, R. N. Bus- ser en K. Edskes, werden herkozen. Besproken werden de voorstellen die tot verbetering van de financiële toestand van het belastingpersoneel door de zusterafde- lingen voor de algemene vergadering wa ren ingediend, enige amendementen zullen daarop worden ingediend. BINNENLAND Maandagavond heeft zich bovenVenraay een geweldige regen- cn hagelbui ontlast, die zeer zware overstromingen veroorzaakt heeft, waardoor stukken straat en trottoirs weg spoelden. Een der pleinen van het stadje, dat pas was aangelegd, is geheel vernield. Aan dc fruitbomen cn gewassen is veel schade aangericht. Het bijzondere gerechtshof te Leeuwar den deed uitspraak in de zaak van S. E. K„ voorheen caféhouder te Leeuwarden, die terecht had gestaan omdat hij» als leider van een groep landwachters bevel had gegeven mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Sloo- ten. rechter in de rechtbank aldaar, te doden. Het Hof veroordeelde verdachte conform de eis tot de doodstraf. Sj. S. te Anjum, die op bevel van K. de dodelijke schoten heeft ge lost. kreeg 20 jaren. Tegen hem was levens lang gevraagd. De prijs van kistalsoda mag met ingtfng van 27 April voor de verbruiker f 0.18 per kg. bedragen. In fabrieksverpakking zijn de vcr- bruikersprijzen f 0,22 per kg.-pak. f 0,12 per 500 gram en f 0,06 per 250 gram. De prijs moet op de verpakking zijn vermeld. Prinses Juliana is voornemens op 26 en 27 April een»bezoek te brengen aan dc Lim burgse mijnstreek. HAARLEM EN OMGEVING Mejuffrouw G. J. Schreuder, lerares aan de Christelijke M.U.L.O.-school. Dreef 20 te Haarlem, vroeger lerares aan het Ins-tituut Schreuder te Amsterdam, is benoemd tot directrice van het Christelijk Instituut %'oor Meisjes te Rotterdam, Oude Binnenweg. B. en W. van Heemstede hebben bij de gemeenteraad een voorstel ingediend, dat een wijziging inhoudt v<m de loontabellen voor werklieden. Voorgesteld wordt de lonen defi nitief te bepalen met ingang van 1 Juli 1947 en wel gelijk aan de rijksionen eerste klas, ook voor de jeugdige werklieden. Daarbij is ook de mildheidsclausule als tijdelijke maat regel opgenomen. Voorts Stelt het college de raad voor een kindertoelage en kinder bijslagregeling vast té stellen. De prÜzencommissic Haarlem deelt mede: Nu er toestemming is verleend dat door de bakker wittebrood mag worden ge leverd op de vermicellibonnen, wordt het publiek er op attent gemaakt, dat de prijs van dit brood is vastgesteld op 25 cent per 800 gram, xnuisbezorgd. Indien er een hogere prijs wordt gevraagd dan de hierboven ver melde, wordt men aangeraden dit ter kennis van de Prijzencommissie Kruisweg 74 te brengen. In de serie opwekkingssamenkomsten zal op Donderdag 22 April de heer G. van de Weg uit Driebergen in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat te Haarlem spreken over: „Langs een omweg". De heer v. d. Weg heeft jarenlang als zendeling op Java gewerkt en gedurende de oorlogsjaren in verschillende kampen gezeten. Hij is thans tijdelijk werk- zaan\ voor de Gemeenschapsbond. Donder dag zal hij ook iets over zijn ervaringen vertellen, Zondagmorgen zal de Haarlemse Kunst gemeenschap in het Luxor-theater een ver toning geven van Georges Rouquiers filmi sche kroniek van het boerenleven „Farre- bique". In hfet voorprogramma wordt een film „Winter en zomer in Zwitserland" gedraaid. Het programma voor de orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Donderdag 22 April 1948, des namiddags van 1516 uur door George Robert, luidt: 1. Passaeaglia en dubbelfuga c kl. t., J. S. Bach; 2. Koraolvoorspelen, J. S. Bach: a. Durch Adam's Fall ist ganz verderbt; b. Wir glaubon all' an einen Gott, Vater; c. Wir glaubcn all' an einen Gott, Schöpfer; 3. Suite gothique, L. Boëllmann, Introduction - Choral; Menuet gothique; Prière; Toccata; 4. Apparition de 1' Eglise Eternelle, O. Messiaen; 5. Toccata, H. Andriessen. 550 cc MOTORRIJWIEL k. k. in st. v. nieuw aangeb. C. Meershoek, Esschilderstr. no. 37. Te koop: ESSEX in prima- staat en banden. Tempo, Rozenstr. 13. Vergadering van Aandeel houders der N.V. Oprechte Haarlemsche Courant, - op Vrijdag 7 Mei 1943, des v.m. 11 uur ten kantore van Joh. Enschedé en Zn.. Graf. Inr. N.V. Klokhuisplein 5, Haar lem. Nieuw kurkdroog tegen vastgestelde prijs. DUYNS, Tuinlaantje 2i. Vt American Plastic KUNSTGEBITTEN 17 gram, dragen daardoor bijzonder prettig. Zonodig binnen 8 uur gereed. Plaat sing eventueel direct na trekken. Overzetten van sleehtpassend gebit op vederlichte plastic plaat en reparaties in één dag klaar. Pijnloos trekken door tandartsen. 5 JAAR GARANTIE Spreekuur de gehelè dag Voor speciale behande lingen en afspraken: Dinsdags van 24 uur. TANDHEELKUNDIG ADVIESBUREAU HAARLEM STUYVESANT- STRAAT 77 rood Op schriftelijke aanvraag gratis prospectus. Naamlooze Vennootschap „RIPPERDA" tot exploitatie van onder deden betreffende het bouwvak te Haarlem. Algemene vergadering van Aandeelhouders op Dins dag 27 April 1948, des n.m. 3 uur in een der zalen van Restaurant Brinkmann Grote Markt te Haarlem. De Ba lans en Winst- en Verlies rekening liggen van heden af ten kantore der Vennoot schap voor Aahdeelhouders ter inzage. De President- Commissaris. van klein meubilair: 40 Bar- stoelen, Ameublementen, Auping's enz. enz. A.s. Vrij dag half twee in gebouw „QUINTO" LANGE RAAMSTRAAT 14 Haarlem. Tel. 20597 Kijkdag Donderdag (mor gen). en nu meteen naar Zijlstraat 41 A t.o. het postkantoor gebracht want daar, Zijn ze zo heerlijk vlug ldaar Lessen TEKENLES GEVR. voor begaafd meisje, 10 j. op Za terdagmiddag. Br. G 9978. ZEILLES door bekw. vak man aangeboden, zeilboot disp. Bill. Prijs. Br. G 9979 Hufsh. Pers. gevraagd VOOR LIEF MEISJE van pl.m. 13-16 j. is plaats in R.K. gezin, voor goede ver zorging wordt ingestaan. Br. G 9909 of Tel. 19473. Mevr. Jan Groen vr. voor 1 dag per week een nette WERKVROUW, voor kamer werk. Goudsbloemplein 10, Aerdenhout. -Gedurende de schoon maak WERKSTER gevraagd Dinsdag en Donderdag van 9-5 uur, Iepenlaan 51, Bloe- mendaal. NETTE WERKSTER, een ochtend p. w. f 2.50. Amster damsevaart 226. BF.SCH. MEISJE of JUF FROUW v. d. en n. voor zelf standige hulp in de huish. Opname in het gezin. Werk ster aanw. Aanm. na 7 uur, Overboslaan 13, Heemstede, tel. 18120. Gevr. HELDERE JONGE WERKSTER v. g. g. v. voor; Dond. of Vrijd. Mevr. Postma v. d Meerstraat 15. FLINK MEISJE voor d. of d. en n. in gezin met kin deren v. g. g. v. Tramweg 5 Aerdenh. bij halte Viersprong Gevr. een NET MEISJE v. d. en n. goed lcunn. koken. Liefst niet jonger dan 24 j„ v. In zeer klein gezin. Aanm. na 7 uur. Mevr. Zür- cher Herenweg 211. H'stede. Perfecte FIJNSTRIJK STER gevr. 1 dag per week door particulier, alleen eer ste kracht. Brieven G 9970. Gevr. nette HUISHOUD STER in gezin v. 2 pers. Leeftijd 40-55 j. Br. G 9971 Bekw. NAAISTER. Nieu- weweg 18, Hoofddorp. Bedrijfspers. gevr. LEERLING MONTEUR. Garage „Kilian", Kl. Heilig land 32-34. Tel. 21000. Heida, Haarlem, Stomen, Verven, vrffagt nette ervaren COLPORTEUR (TRICE) Aanm. Beeksteeg 29. EXPEDITIEKNECHT 16 tot 18 j. en enige jongens en meisjes pl.m. 15 j. voor lichte werkzaamh. gevr. in lampe- kappenfabriek. Gijsbr. van Aemstelstraat 160. Huish. Pers. aangeb. Mevr. vr. voor haar eerl. keurig MEISJE (26 j.) werk Ma., Di., Wo. en Zat. van 1.30-5.3Ö en/of Do. geh. dag. Omg. Kleverpark Brieven G 9910. Dame vraagt THUIS WERK. onverschillig wat. Brieven G 9980. B. z. a. NETTE WERK STER, hele dgn. Harmen- jansweg 64. NETTE JUFFROUW vr. 3 dagen p. w. huishoudelijk werk. Brieven G 9982. B. z. a. WERKSTER Dins dag halve dag, Woensdag Donderd. hele dag v. 9 tot 4 uur. Brieven G 9983. Jonge vrouw m. dochter tje 3 j. z. z. g. g. als HUIS HOUDSTER. Brieven G 9984 Bedrijfspers. aangeb. LETTERZETTER vraagt thuiswerk, prijs billijk. Br. G 9955. B. z. a. volslagen ELEC- TRO-MONTEUR. Br. G 9956 Huizen gevraagd Te huur gevr. in Haarlem of omg. WONING of ged. daarvan, op nette stand, voor gezin van vier pers. Brieven G 9985. Kamers gevraagd Rustige officiers wed. zkt. twee gestoff. KAMERS en SUITE en vrije keuken en gebr. badk. op goede stand, g. ref. Brieven G 9915. Net meisje b. b. h. h. zoekt gestoff. ZIT-SLAAPKAMER met str. water en stookgel. Brieven G 9987. Een dame ongev. 50 j. met zoon 23 j. zoekt'2 KAMERS in Haarlem. Brieven G 9957. Echtpaar z, k. (Ing.) zijn reeds lange tijd zoekende naar ONGEM. KAMERS. Wie wil hen uit de moeilijk heden helpen? Br. G 9986. Net werkman zoekt KOST EN INW. bij wed. n. k. m. huwelijk niet uitgesl. H'lem of H'stede, 50 tot 55 j. Brieven G 9916. Net werkman zoekt KOST en INW. bij wed. of kl. gezin. Brieven G 9917. Dame-alleen b. b. h. h. zoekt voor direct goed ge- meub. ZIT- en SLAAPK. op zonnige stand in Haarlem of omstr. Gaarne met gebruik van telef. en bad. Br. G 9988 Dame vr. tegen 1 Juni gest. ZIT-SLAAPK. m. of z. warme maaltijd en bergr. zolder. Brieven G 9989. Kamers aangeboden - PENSION agb. m. gem. gr. en kl. kamer, v. 3 volw. pers. Brieven G 9918. ZIT-SLAAPK. v. wast. v. H. of' D. b. b. h. h. met of z. pension in kl. gezin Omtr. Lorentzk. Busl. 4. Br. G 9919 KOST EN INWONING aangeb. bij geperis. wed. v. net persoon. Brieven G 9920 Op g. st. zeer, ruime mooie KAMER m, gr. serre ett uitst, voll. pens. v. 1 of 2 pers. aangeb. in besch. mil. pr. ref. Adres bur. van dit blad. Te huur: 3 GEM. KA MERS en keuken. Brieven G 9922. ZIT-SLAAPKAMER met pension voor 2 heren of 1 dames van beslist chi\ be ginselen, b. b. h. h. bij Soen- daplein. Brieven G 9958. PENSION AANGEB. v. Heer, f 20 p. w. Fr. Halsstr. no. 15. Gest. en gem. KAMERS apart te huur, str. w. Brie ven G 9990 Gr. ZIT-SLAAPK. agb. v. Heer m. pens. N. Gracht 20. Aangeb. zonn. gest. ZIT- en KL. SLAAPK. badk, W C. tel. voor echtp. m. 1. of 2 da mes, b. b. h. h. omg. Klever park. Brieven G 9992. Gem. ZIT-SLAAPK. voor 1 of 2 heren of echtp. met of zonder pens. geen beroeps. Brieven G 9993 of Tel. 21377 Diversen TE KOOP of TE RUILEN voor 100 of 125 c.c. Triumf 500 c.c. tour en sportmotor 1939. Kampervest 5. WONINGRUIL. Groot bo venhuis halte A'damsevaart ruilen voor ben.huis of vrij huis. geen H.N. Gezell. stand Brieven G 9929. VERLOREN: Maandag j.l. gaande v. Gr. Markt naar Diepenbrockstr. buine vul pen in étui. Tegen bel. terug Grote Markt 12. Gr. zonn BEN.WONING in Bos en Vrt. tegen zonnige woning drukkere omg. ook H.-N. Brieven G 9924. WONINGRUIL. Vrij huis in centr. aang. v. huis in H'lem-Z.-W. Br. no. 1239 Wensing's Adv. Bur. Tempe liersstraat 32. Te huilen mooi BOVEN HUIS 3 kamers en keuken en zolder, centrum voor vrij huis of groter bovenhuis, liefst H.-N. of H'stede. Brie ven G 9926. WONINGRUIL Arnhem Aangeb. vrij zonnig huis a f 4.25 p. w. voor woning Hrl. of omstr. Br. Acaciastr. 111, WONINGRUIL A'dam Haarlem. Aangeb. in A'dam 2e etage bev. 5 kam., badk., keuken en zolderkamer. Ge vraagd ruime woning op g. ,st. in Haarlem, bev. 6 kam. Brieven G 9927 WONINGRUIL. Gr. vrij bovenh. Rijksstraatweg bij Soendaplein in ruil v. zelfde bovenhuis op nette stand, omtrek Wagenweg. Brieven G 9960 MEDE LEERLING privé- cursus Pedicure enz. gezocht Spoed. Brieven G 9994. Holl. Dame (wed.) 58 j. gerep. uit Indië zoekt ser. KENNISMAKING m. besch. heer, genegen mee naar In dië te gaan. Br. G 9995. Te koop gevraagd 4 STOELEN in goede st. en tafel. Brieven G 9930 of Tel. 27737. HERENCOSTUUM (3 dig.) m. 50 liefst gr kamg. z, g. a. n. Brieven G 9931. HERENCOSTUUM 50-52 liefst met overslag, en plus fours 16 j Br. G 9932. VLOERKLEED, iets kaal geen bezwaar. Br. G RIETSALON. Brieven G 9934. Enige SAKSISCH PORSE LEINEN BEELDJES. Br Mahonie RONDE TAFEL Brieven G 9936. 2D. FIETSEN. Br. met pr. opg. Smit, Borskistr. 21 H.N. HANDNAAIMACHINE i pr. st. liefst Singer of Pfaff Brieven G 9962. In g. st. z RODE KEU- KENUITZET. Brieven G TRAP- en SCHUIFLAD- DER. Brieven G 9964. Te koop aangeboden Crème KINDERWAGEN. merk ..Minerva". Prijs f 35. A. v. Dijk, Schalkwijkerw. 33 KINDERFIETS 5-8 j. z. g. n. Julianalaan 78, Over veen. JONGENSFIETS met nw b. merk Hercules. 1. 12 a 13 j. Korte Poellaan 3. Ruime 2 pers KAMPEER- TENT m. ingen. grondzeil in z. g. st. Te bevr. alleen Zater dag. Casteltynstr. 12, IJSKAST. Koelruimte 43 x 60 x 88 c.M. en 2 paar dames rijlaarzen m. 37. Bi\ G 9891. Pracht GASFORNUIS als nieuw. Dr. Leiidsstraat 7 zw. Pracht K. LEDIKANT en commode. Florapark 4, 3 x b. Mass. eiken 2 pers. LEDI KANT m. pr. Auping, 3 Bal- tex zongord. 1.10 M. br„ 1 kapstok old fin. 1 gr. tuinpa rasol, Hoofmanstraat 4. SPARTA MOTOR 200 c.c. Geh. ger. en gespoten. Tevens nieuw transportrijwiel. Voor zorgstraat 8a. T. W. N. 40 voets. 125 c.c. ev. ruil. Garenkokerskade 2. Linnen POSITIEJURK f 10. weg. te kl. enige zomer jurken f 5 en f 10. zomerjas f 25. m 38, br. pumps z. g. a. n. f 10. bl. molières f 5. led. sandalen f 4 m. 38. Langelaan 12, Bentveld. Tel. 26517. Moquette TRAPLOPER 50 c.m. breed met roeden en kussentjes f 70. Marnixstr. 55 ELECTR. WASMACHINE m. wringer, z. motor, prima. Scheejpersstr. 36. Fotocopieën oeler, sneller en goedkoper Foto Hilarius GR. HOUTSTRAAT 102 Tel. 10866 KINDERWAGEN met nikk. spatborden f 45. 2e Hasselaerstr. 4. JONGENSFIETS lft. 7-12 j. n. b. in pr. st. Bastiaanstr. "1, Haarlem-O. Groen gelakt LEDIKANT met spiraal, tafeltje. 2 stoe len f 55. Thomsonlaan 37. Prima Hoover STOFZUI- GER, klop-veeg-zuigmodel I paar rolschaatsen op kogel lagers, bestuur- en verstel baar. 1 p. i. g. st. zijnde voet- balsch. m. 42-43. Adres bur. v. d. blad of na 6 uur Tel. 18968 KANTOORKAST, tegen- tafel. kinderwagen, kinder bad. Kamerl. Ormesstraat 75 D. bl. SKIBROEK 40, bad pak 38, zomerjurk 40-42, wollen vest 1. m. 40, hoge h. sch. m. 41 zacht leer, z. g. a. n. f 15. Tel. 10557. Pracht mod. geschild. 2 en 3 deurs LINNENKAST f 125 en f 155. kinderlinnenkastje iets aparts f 75, alles nieuw. Tevens gebruikt huiskamer- ameubl. 2 faut. 4 stoelen v. o. f *135. Joh. de Breukstraat 30 1 crème KINDERWAGEN 1 mar. bl. mantelpak m. 40 1 h. regengeen gummi z. p, Rijperweg 7 A, 3 x bellen, Bloemcndaal. Grijs MANTELCOSTUUM (m. 44) en licht grijze da mesmantel (beide in z. g. st.) te nauw geworden: Vóór 1 u. en na 7 u. te bevr. Maasstr. 9. Heemstede. Crème KINDERWAGEN met verchroomde spatbor den. Gen. de la Reystfaat 41, Haarlem-N. EYSINK 125 c.c. in prima staat. Patrimoniumstr. 11. Zeer fraai Gothisch HUISKAMER AMEUBLEM. met dressoir. Zijlstr. 87 bov. Zw. ZOMERMANTEL en swagger m. 42-44, haard- stoeltje f 10. 2 kinderspeel tjes f 10. L. v. Rozenburg 14 Heemstede. 1 goed DAMESRIJWIEL nw. b. kolenfornuis w. em. nieuw. Abr. Kuyperstr. 7, Heemstede. Na 6 uur. WECKKETEL met ther mometer met 1 '/s 1., 1. en \/2 1. gl. Clivialaan 14, tel. 27113 HEREN- en DAMES FIETS. m. g. banden en licht f 45 p. s. Fred. Hendriklaan 12 (Zuid). Rasechte ruwh. FOX. 14 weken oud, beige meisjes mantel, mantelpakje 16-18. j. Kleverparkweg 139. GRIJZE MANTEL m. 42- 44. bruine japon m. 42-44, Whipcord Overjas m. 48-50, kleur bruin, alles in pr. st. Iepenlaan 55, Bl'daal. T. L. LAMPEN v. kantoor winkel. Lasschuit. Kl. Hout straat 46. Tel. 10651. 2 pers. ZEILKANO. Men- tawistraat 21. 1 ROOKSTOEL, 1 bakvis- jas en jurk. 1 koffergram. m. platen. 1 plusfourspak m. 46. 1 bureaulamp. Alleen tus sen 5 en 7 u. Bantamstraat 33 BATAVUS 1938 J. L. O. Rüksstraatwes 40.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3