Haarlems Dagblad Restzetels" helpen de Gasperi aan de absolute meerderheid Naasting aandelen Nederlandse Bank en nieuwe Bankwet goedgekeurd Italië bij de Unie van Westeuropa? Maatregelen voor bloembollenvak hebben tot heden veel nut afgeworpen Rauter opnieuw voor zijn rechters Zomerdienstregeling der Spoorwegen nog beperkt door materieelgebrek Nog 4 babies ernstig ziek op „Volendam' 62e jaargang No. 18919 Bureaux: Grote Houtstr 93, Tel. Adv en Admin. 10724, 14825, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 22 April 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,Franco per post 4,50 Postgiro, 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Verrassend stembus-staartje in Italië In de Kamer krijgt zijn partij ruim 55 procent van het totale ledental Tegenstrijdige berichten over Senaats-samenstelling De Chrlsten,-Democraten, die bij de ver kiezingen voor de Kamer van Afgevaar- digden en voor de Senaat onderscheidenlijk 18,7 en 47.9 procent van het stemmenaan- Ul hebben behaald, verkrijgen door de toe wijzing van de overschotzetels de volstrekte meerderheid in beide Kamers, aldus wordt Ihans door A.F.P. uit Rome medegedeeld. De verdeling der Kamerzetels vertoont daardoor het volgende beeld: Christen-democraten 303 zetels (54.89 Volksfront 178 zetels (31.2 Socialistische eenheid 29 zetels 5.1 Nationaal bloc 15 zetels 3.8 Monarchisten 12 zetels 1.7 Republikeinen 6 zetels 1.03) Italiaanse soc. beweging 4 zetels •Tiroolse partij 3 zetels Sardinische actie 1 zetel Italiaanse boeren 1 zetel (De laatste vier partijen alle minder dan dén procent.) Er moeten nu nog 22 Kamerzetels ver deeld worden. Hieromtrent geeft Reuter de volgende prognose: Christen-democraten vier; Volksfront vier; Socialistische unie vier; Republikeinen drie; Nationaal bloc drie; Monarchisten twee; Sociale beweging twee. De nieuwe Senaat zal er wat de der zetels over de reeds gekozen betreft, als volgt uitzien: Christen-democraten Volksfront Socialistische eenheid Nationaal bloc Monarchisten Republikeinen Onafhanlcelijken Italiaanse soc. beweging Actiepartij Sardinië verdeling senatoren 130 zetels 74 zetels 12 zetels 9 zetels 4 zetels 3 zetels 3 zetels 1 zetel 1 zetel vecht veroorzaakte, waarna 24 personen werden gearresteerd. Ook voor het gebouw van de estreem- linkse „Unita" te Milaan moest de politie de orde herstellen. Te San Severo bij Foggia moest de poli tie gebruik maken van traangasbommen om een betoging tegen de Christen-demo craten ob te breken. Enkele arrestaties wer den verricht. De volgende fase. Op 8 Mei zal het nieuwe Italiaanse par lement voor het eerst bijeenkomen. Kamer en Senaat zullen onmiddellijk overgaan tot de verkiezing van de respectieve voor zitters, en op 10 Mei zal in een verenigde vergadering de nieuwe president van de republiek worden gekozen. Wanneer dit is geschied, zal De Gasperi formeel met zijn kabinet aftreden. Vervolgens zal de nieuwe president De Gasperi belasten met de sa menstelling van een nieuwe regering. Togliatti's assistent dreigt. De vice-secretaris van de Italiaanse com munistische partij, Luigi Longo, heeft tegen over de pers verklaard, dat hij vreesde „dat de betrekkingen tussen de regering en het volk spoedig een gevaarlijke spanning zul len bereiken, tenzij de partij die de over winning heeft behaald, de andere partijen laat deelnemen aan de regering." Volksfront-demonstratie verboden Minister Scelba (Binnenlandse Zaken) heeft de demonstratie verboden, welke Zon dag 25 April te Milaan zou plaatshebben onder auspiciën van het Volksfront „ter bevestiging van de democratische eenheid Ring om Wenen opgeheven na Brits protest Het verkeer van Britse troepen tussen de Britse zóne van Oostenrijk en Wenen, en ook het postverkeer met bestemming naar Wenen, wordt niets meer in de weg gelegd na het protest van de Britse hoge commis saris in Oostenrijk bij de Russische auto riteiten, zo verklaarde Bevin gisteren in het Lagerhuis. Geen actie der Ver. Staten tegen Europese koloniën in Amerika Marshall, minister van buitenlandse zaken der V.S., heeft Woensdag op de Panamerikaanse conferentie te Bogota verklaard, dat de V.S. niet z;ullen meedoen aan enigerlei actie t.a.v. de Europese koloniën op het Westelijk halfrond. De conferentie besloot dat een uit 9 lan den bestaande werkgroep dit vraagstuk zal onderzoeken. Argentinië, Brazilië, Chili, Cuba, Guatemala, Mexico, Uruguay, Columbia en Ecuador vormen deze werk groep. Chili, de Verenigde Staten, Brazilië en Peru hebben voorts een ontwerp-verkla- ring tegen het communisme getekend, welke zij voornemens zijn bij de conferen tie in te dienen. Het Velsens oorlogsmonument is gisteren in de gemeente aangekomen. Het is ge- viaakt door de Bussumse beeldhouwer N. A. van der Kreek en zal op 5 Mei onthuld worden. Op het voetstuk staat het devies Eén koers, één strijd, de vrijheid'' EERSTE KAMER Debat over het Indisch probleem In de Senaat moeten volgens Reuter nu nog de volgende leden worden benoemd: Christen-democraten 18; Volksfront 45; Nat. bloc 19; Socialistische eenheid 12; Re publikeinen 6; Monarchisten 4; Onafhanke- ïijken 4. Hierdoor zullen de Christen democraten in totaal 148 zetels hebben. Het Volksfront krijgt in totaal 119 zetels. Als deze cijfers juist, zijn, zouden de Christen-democraten in de Senaat dus geen absolute meerderheid hebben, in tegenspraak tot het hierboven ver melde A.F.P.-bericht. De Gasperi belooft hervormingen Voor het hoofdkwartier van de Christen- Democratische partij had zich gisteren een grote menigte verzameld om een rede van minister-president De Gasperi aan te horen. Op weg naar het hoofdkwartier reed de premier door een juichende menigte. De Gasperi beloofde o.m. actie tegen de werkloosheid en een programma voor land bouwhervorming. Doch op één absoluut noodzakelijke voorwaarde: handhaving der vrijheid, eerbied voor de vrijheid en een geest van onafhankelijkheid. Ons doel is vrijheid van politieke partijen, vrijheid van vergadering, vrijheid voor de vakver- tnigingen, alleen beperkt door eerbied voor de vrijheid van anderen en door openbare orde. Fusie van minderheids-socialisten De socialistische eenheidspartij te Rome heeft een communiqué uitgegeven, waaruit blijkt, dat de gematigde socialisten van Saragat en de socialisten onder leiding van Lombardo, die bij de verkiezingen met ge meenschappelijke lijsten zijn uitgekomen, overeenstemming hebben bereikt om tot ten volledige eenheid te komen en verdeeldheid in Nenni's partij Volgens waarnemers te Rome zal zich opnieuw een groep afscheiden van de linkse locialistische partij van Pietro Nenni. De scheuring zou plaats hebben na een bijeenkomst, die de voormalige socialis tische minister Romita Zontlag wil Beleg gen. Relletjes. Inmiddels is het gisteren in Italië en vooral te Milaan roeriger geweest dan tij dens de verkiezingen, maar nergens kwam het tot ernstige ongeregeldheden. Te Milaan hadden op een plein schermutselingen plaats. Volgens de communistische bladen kwamen neo-fascisten het plein op, bele digden communistische sprekers en tracht- hen te dwingen, hun insignes af te doen. De communisten verweerden zich, maar de politie kwam tussenbeide en ar resteerde 24 personen. Volgens niet-communistische bladen was het een groep communisten uit Sesto San Giovanni, die het plein opkwam, niet-com munistische sprekers beledigde en een ge in het land." Harriman „reizend gezant' voor Marshall-hulp Averell Harriman, de Amerikaanse mi nister van Handel, zal tot „reizend ambas sadeur" voor het Europese herstelplan wor den benoemd, aldus is te Washington be kend gemaakt. President Truman betreurt het, dat Har riman uit het kabinet zal treden, doch ziet in, dat diens nieuwe werk van allesover heersend belang is. Bevin hekelt het gesol met verplaatste personen Minister Bevin heeft in het Britse Lager huis verklaard, dat het een „schandaal" was, dat verplaatste personen ii\ kampen werden ondergebracht. Indien ieder land een deel van deze personen zou opnemen, zou het vraagstuk in enkele maanden opge lost zijn. Engeland, zo zeide Bevin, had in dit opzicht meer gedaan dan alle andere landen samen. De Eerste Kamer heeft Woensdag het tweeling-wetsontwerp tot naasting van de aandelen der Nederlandse Bank door de Staat en tot het vaststellen van een nieuw statuut dier bank aangenomen. De menin gen waren even verdeeld als in de Tweede Kamer: de heren Wijffels (K.V.P.), Van de Kieft (Arbeid) en Van Santen (Comm.) verklaarden zich vóór; de heren Rip (A.R.), Vixseboxse (C.H.) en Zegering Hadders (V.V.D.) waren tegen de wets ontwerpen. Met moet de naasting niet aanmerken als een overwinning van de nationalisatie- of socialisatie-gedachte, zei de minister. Wel kan men spreken van een versterking van het gemeenschapselement. Een nieuw argument voor de naasting had de heer Wijffels doen horen: namelijk dat zij. be vorderlijk zou zijn voor de totstandkoming van een monetaire unie in West-Europa. Inderdaad, zei de heer Lieftinck; in België gaat men een stap in dezelfde richting doen. Daar wil men bepalen, dat de Staat de helft van de aandelen moet bezitten in de Nationale Bank. Hetgeen anders nog een eind af is van onze verworvenheden op dit gebied. En dat nog wel in een land, waar de sociaal-democraten veel langer hun stempel op het regeringsbeleid druk ken dan bij ons. Het was op dit moment, dat een hoog ambtenaar van Financiën op de gereserveerde tribune met stoel en al achterover sloeg. Van verbazing of bij "wijze van bijval?. Met 21 tegen 11 stemmen nam de Senaat de voorstellen aan. De Kamer zette zich vervolgens aan de begroting van Overzeese Gebiedsdelen. De*ïieren Al gr a (A.R.) en De Dreu (Arbeid) bleken vierkant tegenover elkaar te staan en dat vrijwel over de gehele^Jinie,. Was de eerste slecht te spreken over de volgens hem voor ons zeer bedenkelijke internationale inmenging, de woordvoerder van de fractie van de P. v. d. A. betoogde juist dat als men fle raadgevingen van de oppositie gevolgd had, juist een zeer ver gaande en pijnlijke internationale inmen ging het resultaat geweest zou zijn. Keurde de heer A1 g r a het tegenwoordige regeringsbeleid zeer sterk af uitvoerig zette hij uiteen, waarom het zijns inziens een grote fout was geweest om het kabi netsbeleid te laten verdedigen door het Staatshoofd iri de op 3 Februari gehouden radiorede de heer D e D r e u deed zulks wat betreft de door de voor-oorlogse re geringen omtrent de Indische nationale beweging gevoerde politiek. Had men voor 1940 meer geluisterd naar mannen met brede visie als wijlen prof. Van Vollen- hoven, dan ware toen nog mogelijk ge weest een goed gefundeerd paleis op te trekken, waarin de Indische en Neder landse volken samen hadden kunnen wo nen. Nu echter kon men alleen nog den ken aan een dubbele woning met een ver bindingsdeur en een gemeenschappelijke toren. De heer A1 g r a, die ook heel wat te zeggen had over het incident te Djokja, moest weinig hebben van een Unie, zoals de regering zich die voorstelt. Daarin toch zou zijns inziens uiteindelijk geen Unie orgaan tegenover wie ook verantwoorde lijk wezen en feitelijk zou een Unie-orgaan, zoals minister Jonkman zich dat voorstelt, neerkomen op een conferentie van dele- ities. Niet het minste vertrouwen in de repu bliek met haar bewind uiteindelijk wel de verwachting, dat men ook daarmee tot samenwerking zal komen, aldus nog een van de vele tegenstellingen die te beluiste ren vielen in de twee Woensdagmiddag ge houden redevoeringen, waarvan die van de heer De Dreu nog niet voltooid was. In de urnentuin van het Crematorium in Westerveld is het grote monument ter na gedachtenis aan de 324 in de bezettingstijd door de Duitsers gecremeerde verzets strijders, gereed gekomen. Het monument werd ontworpen door de heer Selling en zal in Juli worden ingewijd. Weg daartoe is thans vrij Het is waarschijnlijk, dat de opneming »an Italië in de West-Europese Unie zal worden besproken, wanneer Zaterdag te Londen de permanente organisatie van de Unie haar eerste vergadering houdt. In diplomatieke kringen gelooft men, dat de overwinning der anti-communistische partijen in Italië de weg vrij heeft gemaakt voor zulk een aansluiting. DROEVE OOGST VAN BOGOTA: 1200 DODEN. Het Amerikaanse Rode Kruis deelt mede dat, volgens officiële gegevens, de revolutie in Columbia 1.500 doden en ongeveer 3.000 gewonden heeft gekost. Te Bogota alleen tijn 1.200 personen om het leven gekomen. Conclusies van de commissie ter bestudering van de moeilijkheden op bloembollengebied Brief van dr, irLouives spreekt in zijn voordeel De president van het Bijzondere Ge rechtshof te 's-Gravenhage heropende heden het onderzoek in de zaak tegen Rauter. Begonnen werd met de voorlezing van een verklaring van Rauter, welke be trekking had op het roven van meubels en waaruit de president meende te kunnen vaststellen, dat Rauter het plunderbevel aan de SD had doorgegeven. Rauter wist zich niet precies te herinneren, of dit inder daad het geval was geweest, maar achtte het niet onmogelijk. Daarna werd een brief voorgelezen van Rauter aan Himmler van 7 October 1942. In deze brief schreef Rauter op triomfante lijke toon over de maatregelen, die hij ge nomen had bij de vervolging der Joden. Hij toonde zich verheugd, dat Seyss Inquart de uitvoering van de bevelen voor de Joden vervolging aan de Sicherheitspolizei had opgedragen. De president vroeg verdachte of hij de fotocopie van deze brief als echt erkende. Rauter zei, dqt hij liever de originele stuk ken gezien had, „Want met die moderne propaganda weet je nooit waar je aan toe bent", verklaarde hij. Vervolgens werd een brief voorgelezen van dr. ir. S. L. Louwes, welke het hof na de derde dag van het proces bereikt had. De heer Louwes schrijft, dat hij in de krantenverslagen gelezen had, dat Rauter hem er van beschuldigd had de man te zijn, die de tweede distributiestamkaart had ingevoerd. De heer Louwes verwerpt deze voorstelling van zaken en zegt, dat hij zich er tegen verzet heeft wegens de daaraan verbonden gevaren voor ondergedoken Nederlanders. Het was een Duits plan ge weest, doch ir. Louwes voegt er aan toe, dat hij nooit de indruk had gekregen, dat het Rauter by de invoering van de tweede distributiestamkaart te doen was om onder duikers te grijpen, maar meer om de voed selvoorziening te verbeteren. Er was ook nooit politiecontrole geweest bij de uitrei king van de nieuwe stamkaarten. Ir. Lou wes acht Rauter niet schuldig aan dit punt van de tenlastelegging. De president zeide namens het hof, dat Het woord is aan.... Mr. C. Bake: Frisse lucht verfrist ook de geest; waar weinig zuurstof is, ts veel zeur stof. „Moeder" liet haar kinderen vervuilen en honger lijden In Rotterdam is een echtpaar gearre steerd, dat zijn vier kleine kinderen totaal verwaarloosde en honger liet lijden, tenge volge waarvan de kleinste, een knaapje van tien maanden, in levensgevaar heeft ver keerd. Na klachten van omwonenden kon de kinderpolitie nog juist op tijd ingrijpen. De toestand, welke de kinderpolitie in de woning in de Deurnestraat aantrof, tartte alle beschrijving. De huiskamer leek op een vervuilde beestenstal. De stank was er ondraaglijk, want er lagen hopen vuil van een hond en haar vier jongen. De vier kinderen lagen vermagerd en ontoonbaar in hun bevuilde bedjes. Ze hadden bijna geen kleren aan. Een dokter constateerde bij de jongste twee kinderen, een jongetje van 10 maanden, en een meisje van 21 maanden, bronchitis en middenooront steking. De moeder had het niet nodig ge vonden geneeskundige hulp in te roepen. Beide kinderen werden naar een kinder ziekenhuis gebracht. Voor het leven van de jongste werd aanvankelijk gevreesd, maar het gevaar is thans geweken. Ook de oudste twee kinderen, jongens van 3 en 4 jaar, waren ernstig vervuild, ondervoed en vermagerd. De man, 'n 27-jarige machine bankwerker, verdient 47.per week, plus kinderbijslag. De huur bedraagt slechts 3,50 per week. De 25-jarige moe der liet zich niets aan haar kroost gelegen liggen. Zij was de hele dag op stap en ver snoepte dagelijks voor een paar gulden, terwijl de kinderen honger leden. deze brief „in belangrijke mate" in het voordeel van Rauter sprak. Hierna kwamen de razzia's in Beverwijk ter sprake. Er waren daar 480 jonge men sen bij razzia's weggevoerd. Uit een brief van Rauter aan de NSB-burgemeester van Beverwijk bleek, dat deze maatregel werd uitgevoerd als représaille wegens enkele „politieke moorden" in Beverwijk, ofschoon de dader van een moord gegrepen was. Toch vele verbeteringen De zomerdienstregeling van de Neder landse Spoorwegen, die op 9 Mei ingaat, staat nog geheel in het teken van de pre caire materiaalpositie, die wel in het bij zonder getypeerd wordt door het feit, dat de electrische bovenleidingen over een groot gedeelte van het middennet wel gereed zijn, doch dat de treinstellen ontbreken om er een intensief gebruik van te maken. Zo is de electrische verbinding Utrecht- Arnhem reeds lang gereed, doch het zal tot het najaar duren voor deze in gebruik genomen kan worden. Ook de lijnen Den Ilaag/Rotterdam-Utrecht-Eindhoven kun nen nog steeds niet vol-electrisch bereden worden. De uit Zwitserland gekomen electrische locomotieven zullen tezamen met de be kende „6000" van de Engelse spoorwegen een aantal sneltreinen van Arnhem en Eindhoven uit naar het Westen en omge keerd trekken. Wel hoopt men deze zomer de jongste electrische^ lijn UtrechtBaarn te kunnen openen. De hiervoor ontworpen dienstrege ling staat al in het spoorboekje. Toch gaat de electrificatie onvermin derd door: die van de lijn Amsterdam Utrecht hoopt men voor de winterdienst- regeling voltooid te hebben en men rekent erop EindhovenMaastricht per 1 Mei In het dezer dagen verschenen rapport van de commissie ter bestudering van de moeilijkheden op bloembollengebied vindt men als sluitstuk de vei'schillende conclu sies, waartoe de commissie na diepgaand onderzoek is gekomen. Deze conclusies vor men adviezen voor het door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning inzake de bloembollencultuur te voe ren beleid. Uit het rapport blijkt, dat de in het ver leden getroffen maatregelen veel nut heb ben afgeworpen. Hoezeer de wensen naar meer bedryfsvrijheid zijn te billijken, toch is de commissie van mening, dat het thans niet verantwoord is tot algehele opheffing van de maatregelen over te gaan. Het te voeren prijsbeleid dient vooral ge richt te zijn op ontwikkeling van de ex port. De commissie is van oordeel, dat vooralsnog prijsregelend moet worden op getreden door het stellen van buitenlandse minimumprijzen voor alle hoofdartikelen en het stellen van binnenlandse minimum prijzen voor tulpen en narcissen. Het hui dige prijspeil in het buitenland maakt prijsverlaging gewenst. De buitenlandse minimumprijzen voor tulpen, narcissen en hyacinten zullen moeten worden aangepast aan het in het buitenland gewenst niveau. De commissie komt tot de conclusie, dat de exporleursmarge lager dient te zijn dan de exportkosten en het verschil tussen binnenlandse minimumprijs vermeerderd met deze exporteursmarges, en de buiten landse minimumprijs door een afromings heffing moet worden weggenomen. Bonnenlijst om de 14 dagen in Juli en Augustus Evenals het vorige jaar zal, teneinde de winkeliers in de gelegenheid te stellen hun zaken enige tijd voor vacantie te slui ten van 4 Juli tot en met 11 September, eenmaal per veertien dagen een bonnenlijst worden gepubliceerd. De eerste bonaanwijzing voor 14 dagen zal zijn op 2 Juli, de laatste op 27 Augus tus. In de tijdstippen, waarop de détaillis ten de bonnen bij de distributiediensten moeten inleveren, wordt geen wijziging gebracht. Détaillisten, die dus hun zaak wegens vacantie willen sluiten, dienen maatregelen te nemen om op de voor hen vastgestelde dagen de bonnen te doen in- leveren. Op de „Volendam", waar dezer dagen tien babies aan darmstoornissen zijn over leden, blijken volgens de laatste telegram men nog vier babies ernstig ziek te zijn. Geneeskundig personeel is van de „Grote Beer" op de „Volendam" overgegaan om de geneeskundige staf bij de staan. Voorts is de Haagse kinderspecialist dr. H. Broe- kema per K.L.M.-vliegtuig naar Cairo ver trokken met medicamenten en extra voed sel voor zieke babies. De chef van de geneeskundige dienst van de Koninklijke Landmacht generaal-majoor dr. F. Daubenton heeft verklaard, dat door de geneeskundige dienst in samenwerking met het Directoraat Verkeerswezen al het mogelijke gedaan wordt voor een zo groot mogelijke hygiëne aan boord van de troe pentransportschepen. Deze maatregelen gaan zover, dat zij door niet-deskundigen dikwijls „overdreven" genoemd worden. Dit kan echter nooit waar zijn, aldus gene raal Daubenton, omdat men bij het samen brengen van een groot aantal mensen nooit voorzichtig genoeg kan zijn. Dat er ondanks alle voorzorgen, bestaande uit een nauw keurige selectie van keukenpersoneel, toch nog onverwacht ziekten uitbreken, weet generaal Daubenton aan het gebrek aan in zicht van het Nederlandse volk in het be lang van de hygiëne. De „Volendam" die de autoriteiten reeds meer zorgen heeft gebaard (ook in 1946 kwamen er maagdarmstoornissen voor en in 1947 typhusgevallenis voor het vertrek uit Indië grondig gedesinfecteerd. Alleen een tot het uiterste opgevoerde hygiëne kan ziekten voorkomen. Dat deze echter niet alleen aan boord van troepentransport schepen voorkomen blijkt wel uit het feit, dat ook aan boord van de „Sibajak", een MINISTERS VAN FINANCIëN DER BRUSSELSE VIJF BIJEEN. Woensdag en vandaag vonden te Brus sel besprekingen plaats tussen de ministers van Financiën van Groot Brittannië, Frank rijk, België, Nederland en Luxemburg om maatregelen te bestuderen, welke er toe kunnen bijdragen de handelsbalansen tus sen deze landen in evenwicht te brengen. z.g „vrij schip", vrij wat maagdarmstoor nissen voorkomen. Toen'de „Sibajak", die vandaag weer in het vaderland is teruggekeerd, van Rotter dam uit de reis naar Indonesië begon met moeders en kinderen die zich ginds bij hun man en vader gingen voegen, was een der moeders met haar beide kinderen aan boord gekomen, wetende dat zij waterpok ken hadden. Ze had daarvan echter niets laten blijken, opidat ze vreesde geweigerd te zullen worden en de reis te moeten uit stellen. Een dag later, in volle zee, kwam de zaak uit. IJlings werden maatregelen getroffen. Moeder en kinderen werden in een speciale luxe hut geïsoleerd, omdat uit breiding van de ziekte voorkomen moest worden. In plaats van begrip voor deze maatregel te tonen, heeft de moeder zich echter bij de directie beklaagd en eist nu haar passagegeld terug, „omdat de reis zo ongezellig was, nu ze geen contact had 'met de overige passagiers Commissie van Goede Diensten naar Kasjmir De Veiligheidsraad is hef Woensdag eens geworden over de benoeming van een com missie van goede diensten van vijf leden, om toezicht te houden op een volksstem ming in Kasjmir. Het besluit werd geno men, ondanks de bezwaren van India.en Pakistan. Het plebisciet zal moeten uit maken of Kasjmir bij India of Pakistan zal komen. Nieuwe verbeurdverklaringen in Russische sector van Berlijn Veertig bouwmaatschappijen die haar hoofd kwartieren in de Britse, Franse en Ame rikaanse sector van Berlijn hebben, hebben gisteren bericht ontvangen van het Sovjet- Russische militair bestuursbureau te Ber lijn, dat al haar eigendommen in de Sovjet sector zijn geconfisqueerd. De confiscatie geschiedt op grond van artikel 124 (bezittingen, dié aan nazi's en oorlogsmisdadigers toebehoren). Op 15 April j.l. verklaarde maarschalk Sokolofsky, dat alle confiscatie in de Rus sische sector van Duitsland beëindigd waa. 1949 gereed te hebben, hetgeen vooral van belang is voor het kolenvervoer. Doordat Roosendaal een gemeenschap pelijk douanestation wordt en voortaan alle grenscontrole alleen daar zal geschie den, wordt aanmerkelijke tijdwinst ver kregen voor de internationale verbindingen via RoosendaalEssen. Nieuw ingelegd is een treinstel Am sterdamParijs vice versa, dat een zeer snelle en gunstige verbinding, zowel met Antwerpen en Brussel als met Parijs ver zekert. De reisduur AmsterdamParijs is met een y2 uur bekort, evenals Amsterdam- Brussel en AmsterdamBrusselBazel is met bijna drie uur tot ruim 18 uur terug gebracht. Bovendien is nieuw ingelegd een treinstel Den Haag (H.S.)Luxemburg, dat te Luxemburg aansluit op de bestaande trein AmsterdamMaastrichtBazel. De dagdienst der maatschappij „Zee land", die thans drie maal per week wordt onderhouden, zal met ingang van 31 Mei tot een dagelijkse dienst in beide richtin gen worden uitgebreid. De dagbootexpres- sen LondenHarwich en Hoek van Hol landAmsterdam zullen eveneens dage lijks gaan lopen. Op niet onbelangrijke schaal werden voortreinen, welke, uit ervaringen opge daan in de zomer van 1947, nodig bleken, thans opgenomen in de vaste dienstrege ling, opdat het publiek in zijn reisgids van deze verbindingen reeds kennis kan nemen; het zijn treinen, die meestal op Za terdagen, Zon- en Feestdagen en Maan dagen zijn toegevoegd: soms lopen ze op alle betrokken dagen, soms alléén met Pinksteren en verder in het drukste sei zoen. Reizigers van IJmuiden tot en met Bloe- mendaal krijgen, door het vroeger leggen van de eerste trein op werkdagen (IJmui den v. 6,27), te Haarlem aansluiting op de belangrijke trein Haarlem v. 6.53 richting Dordrecht-Roosendaal, welke te Dordrecht aansluiting geeft naar Vlissingen; nu haalt de hierboven vermelde trein te Haarlem ook de aansluiting op Haarlem v. 6.52- Amsterdam C.S. a. 7.10, waardoor de reizi gers te Amsterdam CS trein 65 (Amster dam v. 7,17) naar Limburg nog kunnen bereiken. Op de oude lijn werden de halfuurdienst- treinen 1072/1073 en 1082/1079 tussen Lei den en Haarlem v.v. ook op Zon- en feest dagen ingelegd (zy liepen reeds op die dagen tussen Amsterdam en Haarlem, resp. Leiden-RotterdamHeemstede-Aerden- hout is hier zeer mee gebaat, dat n.l. hier door op Zon- en feestdagen tussen 17 en 19 uur twee maal meer is geholpen naar twee kanten. Late forensen van Amsterdam CS naar (Haariem)-Overveen-Zandvoort-Bad krij gen van Maandag t.m. Vrijdag te 18.25 uur hun directe trein; op Zaterdag is 13.25 een nieuwe reisgelegenheid voor hen. De reisgids, waarin ook de stoomboot diensten Harlingen-Terschelling/Vlieland opgenomen zijn, zal verschijnen in een op lage van 550.000 stuks. In de lijst der sta tionsnamen zal vermeld worden op wélke stations een restauratie Is gevestigd. RUSTIG WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ringen en enkele verspreide buien. In het Noord-Oosten van het land wat minder warm overdag, overigens wei nig verandering in temperatuur. Ma tige tot zwakke wind tussen*West en Zuid. 23 April: Zon op 5 27 uur. onder 19,51 uur Maan op 20.02 uur, onder 5.32 uur (Volle maan).

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1