c J Een bank die f 200.000 aan credieten verstrekt en f20.000 verlies lijdt! De nieuwe bonnen PINKSTERREIZEN CEBUTO Verstrekkende voorstellen tot herziening van ons sociale verzekeringsysteem PANDA EN HET OOG VAN MUG Sport in het kort Nieuwe uitgaven DONDERDAG 22 APRIL 1948 Toch is het een mooie sociale instelling Teder die met het bankwezen bekend is zal de schouders ophalen. Het algemene oordeel zal zijn: Een bank die maar f 200.000 aan credieten heeft uitstaan, kan geen betekelis hebben. En als op zo'n kleine omzet dan nog f 20.000 verlies gele den wordt is de beheerder ook geen knip voor de neus waard. Toch is dit oordeel tc haastig geveld, want wij houden vol dat het een mooie en een sociale instelling is! Wij hebben het over de Volkscredietbank, die indertijd door de gemeente Haarlem werd opgericht en die nu ook voor de inge zetenen van verschillende omliggende ge meenten werkt (Heemstede, Bloemendaal, Zandvoort, Velsen en Beverwijk). Bij de behandeling der begroting is dezer dagen in de Haarlemse gemeenteraad van de tafel van B. en W. medegedeeld, als een bewijs dat de huidige bezoldigingen van het overheidspersoneel in verband met de hoge levenskosten onvoldoende zyn, dat tal van ambtenaren en werklieden der ge meente bij de Volkscredietbank om hulp hebben "hioeten aankloppen omdat zij door extra uitgaven geen kans zagen „de eindjes aan elkaar te knopen". Bij onderzoek is ons gebleken dat het zelfde verschijnsel dat zich onder het over heidspersoneel voordoet, ook onder de ge wone bevolking is waar te nemen. Zowel1 onder arbeiders als onder middenstanders., Gelukkig kan de Volkscredietbank in veel gevallen enige verlichting uit tijdelijke moeilijkheden brengen. De mensen worden daardoor uit de handen van woekeraars gehouden. Jaren gelfeden hebben wij een serie artikelen in ons blad gepubliceerd over de praktijken van woekerbanken, waarbij aangetoond werd dat het noodza kelijk was van overheidswege maatregelen te nemen. Daarna is het wettelijk toezicht op particuliere voorschotbanken verscherpt, maar daarmee waren de moeilijkheden na tuurlijk niet opgelost. De oprichting der Volkscredietbank door de gemeente Haar lem hebben wij dan ook toegejuicht. De opzet van deze Volkscredietbank is geen armenzorg. Er kunnen alleen mensen om hulp aankloppen die in tijdelijke geld verlegenheid zitten en waarvan verwacht kan worden dat zij in staat zijn het ge leende terug te betalen. Er behoeft slechts 5 procent rente betaald te worden, met de noodzakelijke onkosten wordt dit in totaal ongeveer 7 procent. Geen wonder dat de winst- en verlies rekening van deze bank niet sluit. Per jaar wordt er niet minder dan f 20.000 op toe gelegd. Alle gemeentebesturen betalen in dit tekort bij, maar dit geschiedt in ver houding van het aantal credieten dat in woners uit hun gemeente opnemen, Haar lem betaalt het meest, maar ook uit de industriegebieden, Velsen en Beverwijk, komen veel aanvragen. In de laatste tijd is het aantal credieten, in verband met de tijdsomstandigheden, sterk toegenomen. Er staan nu 1300 cre dieten uit en nog geregeld houdt de stij ging aan. Als regel wordt niet meer crediet gege ven dan een maand loon of salaris. Maar voor het verleend wordt moet de bank we ten waarvoor het geld nodig is. Alleen voor noodzakelijke dingen wordt het verstrekt Jongelui die een motorfiets willen kopen om op Zondag gezellig te gaan toeren, heb ben geen kans. Voor geen enkel vacantie- reisje wordt geld gegeven, evenmin voor het kopen van niet strikt-nodige dingen als harmoniéa's. Natuurlijk wel voor meu belen, als de aanschaffing althans nodig is. Alle personen die langer dan 10 jaar in één werkkring zijn, kunnen het crediet krij gen zonder borg, indien akhans de werk gever met cessie op het loon genoegen neemt. Maar al loopt de afbetaling van het crediet spaak, dan is de directeur der bank nog zo schappelijk dat hij genoegen neemt met een inhouding op het loon die niet veel hoger is dan de afbetaling die de crediet- nemer op zich genomen had. Hier spreekt weer de sociale overweging. Maar het is te begrijpen dat getracht wordt de geregelde afbetaling der credieten te bevorderen, want anders zou het hek van de dam zijn. Wel is te constateren dat in de laatste tijd de afbetaling wat stroever gaat, een omstandigheid die er op wijst dat de financiële moeilijkheden van velen toenemen! De Bank van Lening De Volkscredietbank staat onder dezelf de leiding als de Bank van Lening. Beide inrichtingen zijn trouwens in hetzelfde ge bouw in de Kleine Houtstraat gevestigd, ook al zijn de zaken streng gescheiden. In de oorlogsjaren is het bedrijf der Bank van Lening sterk achteruitgegaan. De oorzaak is, dat er onder de bevolking weinig is dat voor belening in aanmerking 'komt. De laatste tijd nemen de beleningen weer wat toe, maar toch is de omzet niet De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen, 9.30 Werken van Elgar. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Engelse muziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Aria van Beethoven. 11.00 Voordracht. 11.15 Walsen. 11.30 Orgel. 12.00 Lichte muziek en zang. 12.30 Weerbericht- 12.33 Sportagenda. 12.38 „De Papavers". 13.15 Orkest Kostelavetz en Vera Lynn. 13.45 „Sugarplum" 14.00 Kook kunst. 14.20 Virtuoso-sextet. 15.00 Gedichten. 1520 Balletmuziek van Glazoenof. 16.00 Engelse filmmuziek. 16.30 Tussen 12 en 16. 17.00 Hawaiianmuziek. 17.20 Muziekpraatje. 18 15 Felicitaties. 1830 Strijdkrachtenprogram ma. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Accordeon orkest. 19.30 VPRO-cursus. 20.05 Franse duet ten en piano-soli. 20.30 VPRO-cursus. 21.00 Gevraagde platen. 21.30 „De Dukdalf". 21.50 Cello en piano. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 „Swing and Sweet" 2240 Mej. dr. N. A. Bruining. 22.45 Avondwijding. 23.15 Sympho- nischc muziek (Berlioz en Brahms). HILVERSUM II. 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00. 8 00, 13.00. 19.00. 20.00 en 23 00 uur Nieuws. 715 Platen 7.45 Woord voor de dag. - 8.15 Platen 8 30 Spaanse muziek. 9.15 Zieken bezoek #.35 Platen. 10 00 Pianosonate van Schubert 10.30 Morgendienst 11.00 Viool en piano 11.30 Kinderkoor 11.45 Metropole orkest. 12.10 Piano 1230 Weerbericht. 12.33 Fluit cn orgel. 13.15 Politiemuziekkorps. .14.00 Muziek uit Zwitserland. 14.20 Voor lezing. 14.40 Oude geestelijke muziek. 15.10 Orgel en viool. 15.40 „De Zaparaka's". 16.00 Voordracht. 16.20 Vocaal kwartet. 16.50 Or kest en piano. 17.45 Pianoduo. 18.00 Blaas- kwintet. 18.30 De Grondwetsherziening. 18.45 Geestelijke liederen. 19.15 Over de koopvaar- du. 19.22 Ex-politieke gevangenen. 19 30 Actualiteiten. 19 45 „Evangelie cn Bezit". 20.15 Kamerkoor. 20.45 Klankbeeld „Reddende vleugels". 21.15 Promenade-orkest. 22.00 Vra gen aan voorbijgangers 22.30 Budapester strijkkwartet. 22.45 Overdenking. 23.15 Piano duo (Schubert). 23.10 Frans dameskooa, meer dan f 80.000 per jaar. In 1939 was dit bijna f 140.000. Geregelde weekklanten zijn er niet meer. Als het personeel merkt dat iemand er een gewoonte vali maakt om op Maandag kle dingstukken te belenen om die op Zater dag terug te halen, wordt hem aangeraden een voorschot bij de Volkscredietbank te vragen opdat hij dit geregeld kan afbeta len. Dit is sociaal natuurlijk veel beter. Maar de ambtenaren pompen met dit be ginsel hun eigen onderneming leeg. Eind Mei wordt er voor het eerst sinds het uitbreken van de oorlog weer een vei ling gehouden van niet-geloste panden. Er zijn er nu evenwel slechts 180. Meest gou den en zilveren voorwerpen. Fietsen, naai machines en piano's, die vroeger vaak be leend werden, komen nu niet meer in de Bank terecht. Die worden blijkbaar in ge vallen van geldnood meteen verkocht. Al zijn de zaken van de Bank van Le ning niet meer omvangrijk, er blijkt toch nog steeds behoefte aan te bestaan, want er zijn nog steeds mensen die geen vol doende zekerheid kunnen geven om op andere wijze aan geld geholpen te kunnen worden. Ook niet door de Volkscrediet bank. Mei zijn de Van 25 April tot en met I volgende bonnen geldig: Bonkaarten KA. KB, KC 804 331 Melk: 5 liter melk 333 Melk: 7 liter melk 336 Vlees: 100 gram vlees 337 Vlees: 300 gram vlees 338, 339 Boter: 250 gx-am boter of margarine of 200 gram vet 352 Algemeen: 400 gram brood of 1 rant soen puddingpoeder, vermicelli e. d. 354 Algemeen: 200 gram brood (geldig tot en met 1 Mei) 356 Algemeen: 1600 gram brood (geldig tot en met 1 Mei) 357 Algemeen: 50 gram thee 358 Algemeen: 250 gram kaas of 312^ gram korstloze kaas 359 Algemeen: 125 gram koffie 2 daagse reizen Valkenburg- Zeeland Ysselmeer enz., vanal F. 37.50 2*/2 dg. Limburg-Zeeland-Yssel- meer, vanal 34.- 6 dg. Limburg-Belgii-midden Nederland, vanal 120.- Prima verzorging tn leiding. NAAR DE BLOEIENDE BETUWE F. 8.75 „42.-- NAAR DE BOLLENVELDEN Geheele dagtocht F. 5.25 Middag Ochtendtocht 2.50 Geheale dagtocht Per vliegtuig REISBUREAUX HAARLEM: Groote Houtstraat 124, Tel. 20033 IJMUIDEN: N.A.C.O., Kalverslr. 120 en inllchtingkanioren der N.S. REIZEN ZONDER ZORGEN Vragen over demonstraties bij aankomst koning Leopold Het Tweede Kamerlid de heer Van der Goes van Naters (Arbeid) heeft aan de minister-president vragen gesteld over de ..demonstraties bij de aankomst van de koning der Belgen" op 18 April te Rotter dam. De vragensteller meent, dat deze „demonstraties" tot het gevaar van contra demonstraties aanleiding hadden kunnen geven, onder andere doordat het aan groe pen Belgen vergund was, in bootjes het schip te naderen, waarop de koning zich bevond en later het politiecordon door groepen demonstranten kon worden door broken. „Is de minister niet van mening" zo vraagt de heer Van der Goes van Naters „dat moet worden voorkomen, dat op Ne derlands grondgebied door buitenlanders demonstraties worden gehouden, welke be trekking hebben op hun binnenlandse poli tieke aangelegenheden? Zo ja, wil hij dan mededelen of hij, in de uiterst delicate omstandigheden, waarin het Belgische ko ningshuis zich thans bevindt, het niet ver hinderen van de demonstraties mede wegens het gevaar van contra-demonstra ties juist acht en welke autoriteiten daarvoor verantwoordelijk zijn? De burgemeester van Haarlem zal niet Vrijdag, doch Zaterdag van 10 tot 11 uur spreekuur houden. 343 Reserve: 800 gram brood (geldig totheid geopend worden de ouderdomsver- Verschenen is het rapport over de her ziening van de sociale verzekering, uitge bracht door een commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de minister van Sociale Zaken en van de Stichting van de Arbeid. Aan het einde van haar rapport laat de commissie een samenvatting vol gen van de voornaamste conclusies, waar toe zij gekomen is en welke over de ver schillende hoofdstukken van het rapport verspreid zijn. De voornaamste punten uit deze samen vatting geven wij hieronder in het kort weer. Uitbreiding van de verplichte sociale verzekering tot de zelfstandigen is ge wenst. Bij de wet moet bovendien de mogelijk en met 1 Mei) 346 Reserve: 400 gram brood (geldig tot en met 1 Mei) Bonkaarten KD. KE 804 833 Melk: 12 liter melk 836, 837 Vlees: 100 gx-am vlees 838 Boter: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 839 Boter: 125 gram boter of margarine of 100 gram vet 852 Algemeen: 400 gram brood of 1 rant soen puddingpoeder, vex-micelli e. d. 854 Algemeen: 200 gram brood (geldig tot en met 1 Mei) 856 Algemeen: 400 gram brood (geldig tot en met 1 Mei) 858 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 843 Reserve: 400 gram brood (geldig tot en met 1 Mei) Bonkaarten ZA. ZB. ZC, ZD, MD, MF, MG, MH 804 (bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van strook D. Ex-commissaris van Groningen heeft zich te verantwoorden Voor het Groninger tribunaal had zich te verantwoorden de ex-commissaris voor de provincie Groningen, de 53-jarige Ch. S. In dezelfde zaal, die destijds diende als receptiezaal van S. stond hij thans terecht om verantwoording af te leggen van zijn zeer pro-Duitse houding tijdens de bezet tingsjaren. Hij zeide niet anders voor ogea te hebben gehad dan het Nederlandse volk te dienen. Hem was onder andere ten laste gelegd in 1942 de eed in handen van de rijkscommissaris te hebben afgelegd. In zijn installatierede riep hij de Groningse bevolking op, mede te werken aan «een nieuw Eux-opa. Ook. sprak hij over „het Duitse broedervolk" en „onwelriekende propaganda van de overkant" waarmede de redevoeringen van H.M. de Koningin bedoeld werden. Hij heeft talrijke NSB-burgemeesters ge ïnstalleerd en aan de SD doorgegeven, dat het personeel van de gemeentesecretarie te Haren weigerde lijsten voor de „ar beidsinzet" op te maken. De'SD heeft toen de gemeente-secretaris de heer Wieringa gearresteerd en doodgeschoten. Ook werd verdachte ten laste gelegd, dat hij aan de Duitse instanties heeft medegedeeld, dat de houding van de leerkrachten van de Groninger universiteit te wensen liet. Het tribunaal gelastte een nader onder zoek naar de houding van verdachte. Nationale feestdag op 31 Augustus De nationale feestdag naar aanleiding vén het regeringsjubileum van H.M. de Koningin is bepaald op 31 Augustus. Het „Comité Kroningsstad" deeL mede, dat in Amsterdam de feestelijkheden het hoogtepunt zullen bereiken op 6 Septem ber, de datum der inhuldiging. zekering geleidelijk aan uit te breiden tot die bevolkingsgroepen, welke buiten de kring* der loonarbeiders en der zelfstan digen vallen. De verzekeringsplicht dient gebonden te worden aan een loon- of inkomensgrens, boven welke men buiten de verzekering valt. Deze grens zal naar het oordeel van de meerderheid der commissie op f 6000, naar het oordeel van de minderheid der commissie echter op f 4500,per jaar moeten worden gesteld. Voor die zelfstan digen, wier inkomen zo laag is, dat zij niet in staat zijn de premie op te brengen, dient de mogelijkheid te worden geschapen van ontheffing of vermindering premiebetaling. Omvang der voorzieningen Bij het uitspreken van hetgeen zij wen selijk acht omtrent de na te heffen voor zieningen heeft de commissie zoveel moge lijk rekening gehouden met de economische en financiële mogelijkheden van het land. Zij stelt voor dat de maximum uitke ringsduur van een jaar op twee jaar wordt gebracht en het maximum dagloon, voor uitkering in aanmerking genomen, op f 16,wordt gesteld. De cpmmissie meent voorts dat op his torische en practische gronden een afzon derlijke ongevallenverzekering dient te worden gehandhaafd. Bij algehele arbeidsongeschiktheid ten gevolge van een ongeval wordt de onge vallenrente na de eerste twee jaren gesteld op 70 van het dagloon, bij gedeeltelijke arbeidsongeschiktheid op een evenredig deel daarvan. Bü invaliditeit De invaliditeitsverzekering dient gedu rende de eerste twee jaren geheel op te gaan in de ziekteverzekering, en'bij totale arbeidsongeschiktheid gesteld te worden op 70 van het dagloon gedurende het eerste jaar, op 60 gedurende het tweede jaar en daarna op 50 tot de 65-jax-ige leeftijd, bij gedeeltelijke arbeidsongeschikt heid op een evenredig deel daarvan. De fiscus geeft korting Het ministerie van Financiën heeft een regeling vastgesteld voor het verlenen van korting bij vervroegde betaling van aan slagen in de Vermogensheffing-ineens. Deze korting wordt alleen verleend, in dien uiterlijk op de vervaldag van de eerste termijn, de tweede en derde termijn van de aanslag, geheel of ten dele wordt voldaan met vrij geld. met voor betaling aange wezen staatsobligaties of met inschrijvin gen in de Grootboeken der Nationale Schuld en in het Grootboek 1946. De korting bedraagt vier procent 's jaars en gaat in op de dag van betaling. Voor betalingen welke geschieden naddt de eerste termijn van de aanslag reeds is ver schenen, wordt geen korting toegestaan. Deze regeling geldt alleen voor de Ver- mogensheffing-Ineens en dus niet voor de Vermogens-aanwasbelasting. Bij het bereiken van de 65-jarige leef tijd wordt de invaliditeitsuitkering vervan gen door een ouderdomspensioen. Alvorens voor invaliditeitsuitkering in aanmerking te kunnen komen moet tenminste gedu rende drie jaar^premie zijn betaald. Bij ouderdom De wettelijke definitieve regeling dient voor alle verzekerden een bodempensioen te waarborgen. Daarnaast is plaats voor on- dernemings- en bedrijfspensioenfondsen en voor particuliere verzekeringen. De hoogte van het bodempensioen moet worclen gericht naar de feitelijke gemid delde uitkering krachtens de noodwet ouderdomsvoorziening. Bij de overgangsregeling bedrage het ouderdomspensioen voor degenen, ten be hoeve van wie in het geheel geen of na genoeg geen premiën zijn betaald, 70 van het maximum bodempensioen krach tens de definitieve regeling en voor dege nen, wier ouderdomspensioen slechts ge deeltelijk kan worden bekostigd uit de ten behoeve van de betrokkene bepaalde pre miën, een evenredig hoger bedrag. Inkomensaftrek blijve, ook bij de regeling in de overgangsperiode r geheel achterwege. De ouderdomsuitkering aan gehuwden zij groter dan die aan ongehuwden, meent de commissie tenslotte over dit onderwerp. Wat betreft de kinderbijslag is men even eens van oordeel dat de zelfstandigen in de kinderbij slag verzekering moeten wor den opgenomen. De uitkeringen behoren vo'or hen dezelfde te zijn als voor loon arbeiders. De kinderbijslag dient voor wezen hoger te zijn dan voor niet wezen. Centrale Verzekeringsraad Aan het hoofd van de gehele uitvoe ringsorganisatie wordt geplaatst een cen trale sociale verzekeringsraad, welke raad als toezichthoudend en coördinerend top orgaan fungeert. Deze centrale sociale ver zekeringsraad bestaat uit werkgevers-, werknemers- en overheidsvertegenwoor digers. De uitvoering der sociale verzekering geschiedt bedrijfstaksgewijze door bedrijfs verenigingen. Wie betaalt? De premie voor de verzekering van de werknemers zal in beginsel behoudens voor de kinderbijslagverzekering door de werk gevers en de werknemers gezamenlijk dienen te worden opgebracht. De toepas sing van dit beginsel zal echter moeten worden bezien binnen de algemene loon- en prijspolitiek. De premie voor de ver zekering van de zelfstandigen dient door dezen te worden opgebracht. PARLEMENTSLEDEN NAAR ENGELAND De uitnodiging van de beide Huizen van het Engelse parlement aan leden der Sta- ten-Generaal om op bezoek te komen, is thans door beide Kamers aanvaard. Met de beide voorzitters, prof. R. Kranenburg en mr. R. J. H. van Schalk zullen van de Eerste Kamer aan dit uitstapje deelnemen de heren Kropman, De Zwaan en Van de Kieft en van de Tweede Kamer de hei-en Joekes, Serrarens, Roolvink, Schmal, Bruins Slot en mevrouw Fortanierde Wit. Het gezelschap zal Maandag 3 Mei per vliegtuig in Londen arriveren. Eerst staat op het programma een bezoek aan het La- gei-huis. De voorzitter van dat Huis zal een diner aanbieden en ook minister Bevin biedt een maaltijd aan. Voorts zullen de parlementsleden worden ontvangen door de Lord-Mayor van Londen en de Neder landse ambassadeur. Zaterdag 8 Mei wordt het gezelschap terug verwacht. 2. De heer Stapper hield een taxi aan en trok Panda mee naar binnen.... ,,Ik heb een zéér zware opdracht!" sprak hij, toen hei voertuig snel voortschoot. „Het genoot schap heeft mij een kostbare steen toever trouwd een smaragd om volledig tc zijn! Volgt U me? Huh?" „Zeker" zei Panda. „Een smaragd! En verder?" „Deze steen," vervolgde de heer Stapper, „is het eigen dom ran een Oosterse Godsdienstige Secte! Hij heeft in een afgodsbeeld gezeten, is dat duidelijk?" „Zeker!" zei Panda. „In een afgodsbeeld. En toen?" „In dat afgods beeld was die smaragd een oog" legde de vreemdeling uit„Het oog van de god Mug! Maar komaan! We zijn er! Hier is mijn huis. Kom mee, dan zal ik U de steen tonen!" De heer Stapper gaf de chauffeur opdracht tc wachten en ging Panda voor naar binnen. Daar haalde hij een kistje voor de dag, dat hij voorzichtig op de tafel zette. Exploitanfe van Ypenburg wil vliegveld verbeferen Zij zal Den Haag een lening van een paar millioen vragen De directie van de N.V. Frits Diepen Vliegtuigen zal binnenkort aan de ge meenteraad van 's-Gravenhage verzoeken haar een renteloze lening van twee a twee en een half millioen gulden te verschaffen voor uitbreiding van het vliegveld Ypen burg, waarvan zij de exploitante is. De heer Frits Diepen deelde mede, dat voor de exploitatie van het vliegveld Ypen burg moeilijkheden niet ondenkbaar zijn, wanneer de luchthaven Schieveen gereed is. Het is echter mogelijk, de exploitatie van Ypenburg ook in de toekomst rende rend te maken, indien terstond maatrege len genomen worden. Deze maatregelen zullen thans niet zoveel geld vergen, dan wanneer over zes a zeven jaar het vlieg veld Schieveen gereed is. Het vliegveld kan tot een luchthaven der E-klasse wor den uitgebreid. Internationaal zijn de vlieg velden in klassen ingedeeld. De E-klasse is geschikt voor vliegtuigen van de grootte van Douglas DC-3 toestellen. De uitbrei ding van Ypenburg zou kunnen geschieden door het aanleggen van drie startbanen res pectievelijk van 1280 meter. 1080 meter en 900 meter, alle ongeveer vijftig meter breed De Duitsers hebben gedurende de bezet ting het vliegveld-geschikt gemaakt voor zware vliegtuigen. De bovenlaag van het veld zou met stalen platen zodanig ver beterd kunnen worden, dat een uitstekende landingsgelegenheid wordt geschapen. De aan deze uitbreiding verbonden kos ten worden geschat op twee a twee en een half millioen gulden. De exploitante van het vliegveld is ervan overtuigd, dat het gehele werk in een half jaar gereed kan zijn. Ypenburg zou dan, totdat het vlieg veld Schieveen klaar is over zes a zeven jaar, vóór-luchthaven van Rotterdam kun nen zijn. Door de aanleg der drie start banen zou volgens de heer Diepen de eind- opleiding der rijksluchtvaartschool op Ypenburg kunnen geschieden. De op Ypen burg gevestigde theoretische school zou dan niet verplaatst behoeven te worden. Naar de overtuiging van de heer Diepen zal een lening van twee a twee en een half millioen gulden thans de voor Den Haag over zes a zeven jaar dreigende moeilijk heden te* niet doen. Wanneer Schieveen gereed is zou men daar de lijntoestellen kunnen laten starten en landen en het vliegveld Ypenburg kunnen gebruiken voor de sportvliegery, de luchttaxi's, de „wilde" luchtvaart, de rijksluchtvaartschool en als reparatie- en onderhoudhaven. Hierdoor zou voorkomen worden dat het enige be langrijke vliegveld dat zonder staatsbijdra- gen werkt, zou moeten verdwijnen, waar door de residentie als regeringscentrum haar luchthaven zou moeten missen. Vrije medische dienst in Groot-Brittannië op 5 Juli In alle Britse steden en dorpen zijn thans de lijsten geopend voor het inschrijven der bevolking voor de vrye medische dienst, die met ingang van 5 Juli wordt ingesteld. Iedereen ontvangt een kaart, waarop de naam voorkomt van de geneesheer, die men kiezen kan uit een lijst van artsen, die zich bereid hebben veiddaard, tot de na tionale gezondheidsdienst toe te treden Daar de organisatie van artsen zich onlangs tegen deze kosteloze medische dienst heeft uitgesproken, verwacht men wel enkele moeilijkheden, maar alles wijst erop, dat nog voor het in wei-king treden van de Gezondheidswet een accoord zal worden bereikt. Volgens de nieuwe regeling kan een ieder kosteloos medische verzorging ontvangen van de huisarts, waarbij men is ingeschre ven. Men kan van dokter veranderen, mits men een opzeggingstermijn van 7 dagen in acht neemt. De artsen zullen een vast sa laris ontvangen van 3000.per jaar, plus een honorarium, dat zal worden vastge steld aan de hand van het aantal bij hen ingeschreven patiënten. Het maximum aan tal personen, dat bij een arts ingeschreven kan worden, bedraagt 4000. De regering biedt artsen, die zich in minder aantrekke lijke streken of buurten willen vestigen, bepaalde voordelen. Er zal een wettelijke bepaling komen, die een einde maakt aan de gewoonte om praktijken te verkopen. De artsen, die tot de nationale gezondh Mds- 4i"nst. zullen toetreden zui'^u een '•omoen- satie ontvangen; het zal voor de anderen niet meer mogelijk zijn, na 5 Juli de prak tijk over te doen. ENGELSE LEAGUE. De resultaten van de voor de Engelse league gespeelde wedstrij den luiden: eerste divisie: Bolton Wanderers Derby County 0—3; LiverpoolE verton 40; Manchester City—Preston North End 03; PortsmouthArsenal 00. VAN KLAVEREN BOEKT PUNTENZEGE OP DE BELG FOUQUET. Tijdens in de Rivièrahal te Rotterdam gehouden bokswed strijden won Bep van Klaveren op punten van de Belg Léon Fouquet. HONGARIJE VERSLOEG ZWITSERLAND. De voetbalwedstrijd HongarijeZwitser land. welke Woensdag te Boedapest werd ge speeld, eindigde in een overwinning van 74 voor de Hongaren. Het«de rust was de stand 53 in het voordeel der gastheren. GLASGOW RANGERS WINNEN DE SCHOTSE CUP. 133.570 toeschouwers feen record vooY een middenweekse wedstrijd) woonden in Hampden Park te Glasgow de finale van de Schotse cup bij. Het w as een „replay" tussen Glasgow Rangers en Morton. De Rangers wonnen met 10. Na twee maal drie kwartier spelen was de stand nog 00, maar in de extra tijd bezorgde Williamson zijn club met een prachtige kopbal de over winning. Honkbal Competitie-indeling 1948 De indeling van de competitie van de Nederlandse Honkbalbond voor het seizoen 1948 is als volgt: Eerste klasse: Ajax; Blauw Wit; EDO; SC Haarlem; HHC; OVVO; Schoten; VVGA. Overgangsklasse a: Ajax 2; DOS; Hilver sum; HHC 2; Quick; RCH; Spartaan; TYBB. Overgangsklasse b: ABC; Blauw Wit 2; Celeritas; DWS; EDO 2; HFC „Haarlem"; HCK en Watergraafsmeer. Tweede klasse a: Celeritas 2; EDO 3; SC „Haarlem" 2; HHC 3; Laakkwartier; Neptu- nus; Schoten 2; Sparta. Tweede klasse b: EHS 2; Catchers; 't Gooi; HCK 2; OWO 2; Spartaan 2; Watergraafs meer 2 en Zandvoortmeeuwen. Tweede klasse c: AHC '31; APGS; HFC „Haarlem" 2; HC '38; Schoten 3; TIW; VVGA 2 en Kennemerland. Tweede klasse d: ABC 2 Beverwijk; DWS 2; EHS; Quick 2; RCH 2; Shell; Zeeburfiia. Tijd Symphonia-Reeks; Maurict .ave! (Frank Onnen); Ludwig van Beet. hoven (Wouter Paap); Hector Ber- loz (Drs. John Daniskas). Uitg. j J. W. Becht, Amsterdam. De bekende Symphonia-Reeks. die ree$ uit verschillende monografieën van pron^ nente toonkunstnaars bestaat, is anderma® uitgebreid met drie keurige bandjes, die sieraad zullen zijn op de boekenplank wat meer nog zegt. een belangrijke aanwL.^ van de muzikale vulgarisatiewerken in on» taal geschreven. Een monografie over Ravj komt waarachtig niet te vroeg, daar was bc. hoefte aan voor het Nederlandse publiek Onze landgenoot Frank Onnen. die de strijk stok verruild heeft voor de pen en ons va: uit Parijs op de hoogte houdt van het mg ziekleven in Frankrijk, heeft zich de bestaa» de literatuur over Ravel eigen gemaakt q daar zijn zelfstandige inzichten en ervan» gen aan toegevoegd in deze studie, die e« vlot leesbaar boek geworden is. dat ons q scherp geprofileerde figuur van de geniai componist in al zijn eigenaardigheid ui: beeldt en zijn kunst voor ons verklaart. Vei zorg besteedde Onnen aan de invloeden d5 op Ravel ingewerkt hebben: die van de auto. didacten Chabrier en Satie, die van zijn leer. meester Fauré en die van zijn grote tijdge, noot Debussy. Ook aan zijn theoreüsdii vorming op het Parijse Conservatoire be steedde de schrijver de nodige aandacht, eg daarna aan de hand van zijn werken hg sterk persoonlijke van zijn kunst te belicht^ Zoals gezegd een boek waar behoefte ai was. Wouter Paap schreef zijn beknopte sb die over Beethoven in een klare gezond stijl, die gunstig afsteekt tegen de geëxjj teerde wijze, waarop meestal over de meest® der Missa Solemnis en der Negende Sym, phonie geschreven werd. Zijn boek kan vei bijdragen om de kunst van Beethoven zuiv® te leren bevatten en te leren waarderen datgene waarin zij werkelijk groot is. Sinds Ad. Boschot in zijn Histoire d'c Romantique afrekende met het complex v* hele en halve waarheden, fantasieën en the» trale combinaties, waaruit de eigen Mémoire van Berlioz bestaan, is de taak van de modo ne geschiedschrijver, die ons een beeld wj schetsen van deze geniale romantische figu ren onder de Franée componisten aanmerk» lijk vergemakkelijkt. Maar om dit kunst» naai-sbestaan zo raak te schetsen tegen dt achtergrond van het politieke en cultureli leven van zijn tijd, als John Daniskas dit it zijn Symphonia-studie over Hector Berli® heeft gedaan, behoort er toch een bijzond«n aanleg voor een brede kijk en een zuiven synthese. Zonder in zijn eigen overdrijving® te vallen, bly'ft Berlioz een romanfiguur zijn levensloop, geïllustreerd door zijn we ken, een roman. Ondanks de noodzakelijk beperkingen die de heer Daniskas zich moe opleggen, is zijn boek een prettig leesbat cultuur-historische roman geworden, wa» van men met zekerheid kan zeggen: het 1 alles echt gebeurd. Dat heeft het (met he werk van Boschot) voor op de eigen gedenk schriften van de componist der Fantastique De drie hier besproken monografieën zin H keurig geïllustreerd en van verklarend Vrc muziekteksten voorzien. JOS. DE KLERK de Ha; Om een vuist te kunnen maken. moet men over een hand beschikken. En om U lOOVo garantie te kunnen geven, moet het artikel van prima kwaliteit zijn Daarom verkochten wij U gedurende enige tijd liever „neen" dan dat wij U een stof zuiger zouden leveren, die de naam van „Ritsa" niet waardig zou zijn. Koopt nu weer een kwaliteitsproduct bij „Ritsa", Tel. 16693 Grote Houtstraat 132 Vo Luxor, Haarlem. (Adv. Keres won een afgebroken partij De partij Reshevsky—Keres om het w» reldkampioenschap was Maandag afgebrokel in een gecompliceerde en moeilijk te beooi delen stelling. Reshevsky had een pion mee en scheen winst kansen te hebben, maar he onvoldoend analyseren en het onderschatte: van de gevaren, die er in zijn stelling schuil den. hebben hem parten gespeeld. Na zij! stukken op geniale wijze naar de koning» vleugel gedirigeerd te hebben, volgde eea onverwacht pionoffer van Keres, Reshevskj accepteerde dit offer, maar spoedig bleek, dal Keres een meer vooruitziende blik gehai dan zijn Amerikaanse collega. De torea van Reshevsky stond volkomen ingesloten op het centrum van het bord en de Amen- kaan werd gedwongen zijn kasteel voor eex raadsheer af te ruilen. Keres zette daaru een krachtige aanval op, die spoedig de ne derlaag van wit tengevolge had. Reshevskj gaf na de 64ste zet op. Hierna volgde de tweede afgebroken partg KeresBotwinnik. Het was een moeilijk! opgaaf voor Keres. want zijn tegenstandö had een pion meer en slechts een feilloa verdediging zou remise kunnen geven. Vao zijn kant stelde Botwinnik alle pogingen io het werk. om deze partij te winnen en inder daad kon hij zijn positie langzamerhand ver sterken met zijn kasteel. Hij bracht zijn ke ning naar het centrum van het bord, hetgeee belangrijk was voor het eindspel. De part: werd voor de tweede maal afgebroken, than na 63 zetten. In de 16de ronde, die vandaag wordt ge speeld, komen Smyslov met Reshevsky Euwe met Keres tegenover elkaar. Onschuldig. In het proces tegen Jan Ursinr, de voormalige vice-premier van Tsj«- choslowakije (Slowaaks democraat) heeft de aangeklaagde, beschuldigd van het verraden van staatsgeheimen het plegen van militair verraad, ver« klaard onschuldig te zijn. Moedig man. De tarieven voor de onder grondse en de bussen van New York zullen van 1 Juli af verhoogd worden, William O'Dwyer, burgemeeester van New'York. heeft zijn politieke toekomst met deze kwestie op het spel gezet, aan zien zowel de democraten als republi keinen tot nu toe deze stap hebben ver meden wegens de eventuele gevolgen de verkiezingen. Schrik. Een Viking van de British Euro pean Airways met 16 passagiers aan boord, op weg van Londen naar Glas gow, heeft ten Zuiden van Glasgow een noodlanding moeten maken. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. Extra. De Zweedse minister van defensie heeft het parlement verzocht om millioen kronen voor de aankoop van materiaal voor de Zweedse strijdkrach ten in de loop van het volgende be- gi-otingsjaar. Aanvankelijk Svas ver zocht om 185 millioen. Het extra bedrag is voornamelijk voor de luchtmacht be stemd. Mijnontploffing. By een explosie in mijn van Aguas Calientes (Mexico) zijn 30 arbeiders ingesloten. Tot nu toe zijn zes lijken geborgen. In 't voorbijgaan. Een groep van niet- identificeerde personen heeft uit een voorbijrijdende auto op het gebouw van de Sovjet legatie te Havanna (Cuba) geschoten. Er werd niemand getroffen) Bu 8l

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2