Haarlem heeft dringend tweede Schouwburg nodig Nederland slaat een goed figuur op de Brusselse Jaarbeurs Leden van „Nationaal Comité werden door „de Wilde" verraden rrts 5&ÏÏS Ïl5?es men contact mel Duin en Kruidberg wordt hotel-restaurant Amsterdams Ook in Indonesië zijn de ideeen over de „Unie" nog uiterst vaag DE RONDE VAN NEDERLAND DONDERDAG 22 APRIL 1948 Hef volkstoneel komt in verdrukking Zondagavond is de voorstelling van „Pol letje Piekhaar" in de Gem. Concertzaal te te Haarlem, die gegeven zou worden door het jonge gezelschap van Jan Lcmaire Jr. niet doorgegaan. Er was geen voldoende belang stelling voor. Dit komt niet omdat er m Haarlem geen belangstelling voor het volkstoneel is, maar omdat de grote zaal van het Gem. Concert gebouw niet geschikt is voor toneelvoorstel lingen. Ook niet voor volksstukken. Als men volkstukken in de Stadsschouwburg geeft, komt het publiek dat zulke stukken wil zien niet, althans niet in voldoende mate, omdat het zich daar niet thuis gevoelt. Nu is dezè bewerking voor het toneel van de gelijknamige roman door Willem van Iependaal zeker geen hoogvlieger, maar toch altijd nog wel een paar klas sen beter dan „Baron Kneut", en „Het Biechtgeheim" of hoe al dat fraais verder mag heten, waarmede wel volle zalen worden getrokken tot schade van het artistiek besef van 't algemeen. Van meer belang is echter dat het genoem de ensemble nu geen kans heeft gekregen zich met een populaire vertoning aan het Haarlemse publiek voor te stellen. Als er een schouwburg was geweest, waar regel matig goed volkstoneel kon worden ver toond, zou dit niet gebeurd zijn. En als er een ensemble de belangstelling van de ge wone man verdient dan is het dat van Jan Lemaire Jr. Na zijn vierjarig verblijf in een concentra tiekamp heeft deze een groep jonge mensen, merendeels beginnelingen, om zich heen ver zameld, waarmede hij zijn hooggestemde idealen hoopte te verwezenlijken. Deze to neelgemeenschap wordt vrijwel alleen in stand gehouden door een geestdriftige liefde. De medewerkers doen alles zelf: zij spelen met volle overgave, zij bouwen en schilderen hun décors, zij bedienen zelf de verlichting en de gordijnen, zij hebben geen toneelknech ten nodig voor de changementen, zij zorgen zelf voor hun requisieten en zij delen broe derlijk elke, voorlopig nog schamele ver dienste. Om in het leven te blijven en te kun nen doorgaan met hun arbeid oefenen velen van hen nog een neven-beroep uit. Toneel in arbeiderskampen. Dit alles is natuurlijk geen waarborg voor goed toneel. Maar als men weet dat dit gezel schap binnenkort voor de arbeiders in de wederopbouw-kampen „De getemde feeks" van Shakespeare gaat opvoeren en dat verder op het programma staan: de vermaarde oud- Franse klucht „Maitre Pathelin" en „Ik was hiér al eerder" van J. B. Priestley, benevens een bewerking van de opzienbarende roman over het negervraagstuk „Zoon van Amerika door Richard Wright, dan zal men toch wel even opkijken van zoveel hartverheffende ondernemingslust. Dezer dagen heb ik een voorstelling bijge woond van een stuk, geschreven en geregis seerd door Jan Lemaire Jr., getiteld „De Heilige" en ik moet zeggen dat ik diep onder de indruk ben gekomen Van het vertoonde romantisch-realisme. In dit spel, dat enigs zins doet denken aan „Nachtasyl" van Maxim Gorki wordt de poging voorgesteld van een edelmoedig jongmens dat onder de srmsten der armsten van een grote stad wat opbeurende menselijkheid tracht te brengen. De grove dramatische effecten worden zo doeltreffend gedempt door zeer wezenlijke humor dat zij hun uitwerking niet missen en dat de wat zoetgevooisde filosofie haar greep op de toeschouwers niet loslaat. De opvoering geschiedde mèt zoveel ernstig enthousiasme en oprechte overtuigingskracht, dat ik mij gedrongen voel deze hartelijk aan te bevelen in de belangstelling van alle ver enigingen, die hun leden op zuiver volks toneel willen onthalen. Kort geleden werd het stuk met groot succes vertoond voor de ex-politieke gevangenen te Hilversum. Wie geeft hier het voorbeeld? Om bij mijn uitgangspunt terug te keren; »ls er een tweede schouwburg in Haarlem was geweest, die zich goed leent voor het volkstoneel, zou deze opwekking overbodig Zijn. Bij de tegenwoordige stand van zaken wordt de arbeidende klasse een brok cultuur onthouden, waarop dit grote deel van de be volking recht heeft. De gezelschappen van Herman Bouber, Jan Lemaire en ook het Officiële Nederlands Volkstoneel kunnen hier nog veel goeds stichten. De gelegenheid daar toe moet worden opengesteld. Als men be denkt dat er te -Amsterdam als gevolg van particulier initiatief doch met medewerking van de autoriteiten sinds de bevrijding reeds twee nieuwe schouwburgen geopend zijn, dan vraagt men zich af, wanneer men te Haarlem overgaat tot de bouw van het twee de theater, waaraan sinds jaar en dag zc dringend behoefte bestaat. Het is niet nodig dat er een speicaal gebouw van de grond af wordt opgebouwd. Dat ziet men in Am sterdam. Het Theater de la Mar was een school en De Kleine Komedie in de laatste jaren een fietsenstalling. Bovendien zijn te Amsterdam twee feestzalen tot het geven van toneelvoorstellingen geschikt gemaakt, namelijk aan de Rozengracht en aan de Klo veniersburgwal. Deze beide laatste instellin gen dienen als domicilie van volks-toneel- gezelschappen. Hoezeer het toe te juichen zou zijn als te Haarlem een soortgelijk initiatief genomen werd om de heersende zalennood te lenigen, nog beter ware het indien het gemeente bestuur de stichting van een volksschouw burg bevorderde. Zouden dan de twee thea ters onder één directie worden gebracht en de heer Herman Deinum- is een warm voorstander van dit plan dan zou een doelmatige spreiding van het répertoire be werkstelligd en nodeloze concurrentie, die in dit geval tot niets zou leiden, voorkomen worden. De voordelen liggen zo voor de hand dat zij nauwelijks vermeld behoeven te worden. De grote schouwburg zou ter beschikking blijven van de grote gezelschappen en de belangrijkste amateursverenigingen. Tevens zouden aldaar weer, als vroeger, de bijzon dere concerten gegeven kunnen worden, die in de grote gemeentelijke zaal aan de Be gijnestraat onvoldoende tot hun recht komen. De tweede schouwburg moet bestemd wor den voor het volkstoneel, dat alle week einden daar voorstellingen kan geven, voor de minder omvangrijke dilettantenvereni gingen en voor de vertoning van eersterangs cabaret en variété. Een dergelijke zaal zou plaats moeten bie den aan ongeveer vijfhonderd mensen. DAVID KONING Inde luitenant vervalste clièques? Voor de Krijgsraad in Den Haag heeft terecht gestaan de 32-jarige eerste luite nant der Luchtstrijdkrachten F. H. uit Utrecht. Hem was ten laste gelegd, dat hij, toen hij in 1944 en 1945 in Londen dienst deed, zich chèques voor een totaal bedrag van ruim 36 pond sterling heeft toege- eigend en dit geld, dat bestemd was voor familieleden van omgekomen Nederlandse vliegers, heeft geïnd, na de chèques van valse handtekeningen te hebben voorzien. De beklaagde ontkende. De auditeur militair zeide, dat een Engelse grafoloog de chèques heeft onderzocht en overtuigd was dat de daarop voorkomende handteke ningen door beklaagde zijn geschreven. Een Nederlandse grafoloog kwam tot de zelfde conclusie. De auditeur-militair eiste een jaar gevangenisstraf, ontslag uit de dienst en onmiddellijke arrestatie van be klaagde, die nu nog in Londen in dienst is, maar met verlof in Nederland vertoeft. De Krijgsraad zal op 5 Mei uitspraak doen. De beklaagde beloofde zich ter be schikking van de Krijgsraad te zullen hou den. INDUSTRIEEL SCHENKT ARTIS COLLECTIE DIEREN UIT AFRIKA De Artisfamilie zal belangrijk worden uitgebreid dank zij een schenking van de Nederlandse industriëel de heer B. van Leer. Er komen pinguïns, leeuwen, zebra's, kangoeroes, antilopen, poema's, giraffen, olifanten, struisvogels, nijlpaarden en chim pansees. Bijna 170 Hollandse firma's exposeren (Van onze Brusselse correspondent) De Brusselse Jaarbeurs blijkt dit jaar een uitzonderlijk succes te worde*. Waren er in 1947 reeds 3130 exposanten uit 24 naties, die 75.000 m2 oppervlakte ter beschikking kregen, thans zijn er 3700 exposanten, 30 vertegen woordigende landen, waaronder 15 met officiële inzendingen en 80.000 m2. De 12 paleizen van het Heyzelstadion omgeven door groen en door een bloemenexpositie, bieden een werkelijk luxueus gezicht. De Brusselse burgervader, die zijn openingsre de ook in het Nederlands resumeerde, wees erop, dat er in 1947 niet minder dan 1,5 mil- lioen bezoekers gecontroleerd werden. Als middeltje tegen deze. overstelpende drukte heeft men er opgevonden, dat het bezoek voor nièt-zakenlui des morgens 30 frs. zal kosten tegen 20 ijrs. in de normale uren. Verrassing uit Heemstede. De Nederlandse deelneming alhier heeft als hoogtepunten: 1. de officiële inzending, onder leiding van de heer Scheefsma, die 68 firma's telt, beslaat de gehele tweede verdieping van de grote centrale middenzaal en ziet er keurig uit. Naast onze kwaliteitsproducten, sigaren, eieren, visconserven, chocolade, likeuren, biedt deze inzending nog twee ver rassingen tegenover het vorig jaar: de wer kelijk verbluffende Nederlandse snelauto „Gatford", van de firma Gatsonides te Heem stede; de wagen oogstte in Zwitserland reeds veel succes en wordt alhier te koop aange boden voor ca. 240.000 frs. Ten tweede vermelden wij een interessante inzending van een firma uit Amersfoort, die Het proces-Van der Waals rr Een hunner was van plan geweest Goering naar Engeland te ontvoeren Fatalp fata ligd' 0p de vraa® van de procureur-fiscaal i utuic /t/iv of hij de verschillende mensen vóór hun arrestatie een wapen heeft aangeboden, Op de vierde dag van het proces tegen geeft hij een ontwijkend antwoord. „Ik kan Van der Waals is het verraden van een der belangrijkste illegale groepen, het „Na tionaal Comité" ter sprake gekomen. mij dat niet meer herinneren. Het was in elk gevel niet mijn bedoeling, dat bij hun arrestatie wapens op hen gevonden zouden worden." Door een foto, die een uit Engeland beefde? l2ÏÏÏ£ koinen agent bij zich had en die de Duit- fe" Sèhreieder. die weer' als getuige worttl gehoord, wist op dat moment nog niets afJ' °roeV'n uithoven een geheime van het bestaan van deze groep, waarvan had. Be.de arrestanten zijn in de heer .T ,T Vorrink een der leiders was.Dul se KamPen omgekomen. Van der Waals zevende wethouder Mr. 3. 3. van der Velde (Arbeid) gekozen De gemeenteraad van Amsterdam heeft tot zevende wethouder gekozen mr. J. J. van der Velde (Arbeid) met 26 van de 27 uitgebrachte stemmen. De heer P. Faber (Arbeid) kreeg één stem. De communisten en mevrouw Heyermans (Onafhankelijk) hadden voor de stemming de raadszaal verlaten, nadat de heer Gort zak had verklaard „dat zijn fractie aan deze comedie niet zou meedoen". Prins Bernliard weer naar Zwitserland Naar het secretariaat van Prins Bern- hard meedeelt, zal de Prins van Londen, waarheen hij mevrouw Roosevelt in zijn vliegtuig heeft begeleid, rechtstreeks door vliegen naar Zwitserland. Voor volledig herstel van zijn gezondheid wordt een ver lenging van het verblijf in de hoge lucht gedurende korte tijd noodzakelijk geacht. PERSONEEL VAN TEXTIELFABRIEK HOUDT VOORLOPIG VRIJE ZATERDAG Wanneer in een textielfabriek te Borne 's middags om vijf uur het einde van de werktijd werd aangekondigd, bleven de arbeiders, die voor het overgrote deel buiten Borne wonen, nog drie kwartier doorwerken. Zaterdagsmorgens namen zij echter vrij. De directie, die geen staking en een daardoor veroorzaakt groot productiever lies wilde riskeren, nam noodgedwongen met deze situatie genoegen. Controleurs van de Arbeidsinspectie deden dit echter niet en maakten tegen de directie proces verbaal op wegens overtreding van de Arbeidswet en het Werktijdenbesluit. De kantonrechter te Almelo sprak de directie echter vrij en de Almelose rechtbank heeft thans dit voorbeeld gevolgd. Het personeel houdt dus voorlopig zijn vrije Zaterdag. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 22 APRIL Stadsschouwburg: Gezelschap Diogé „Mo- nika", 7.30 uur. Brinkmann: Vereniging van Slechthorenden, ledenvergadering, 8 uur. Remonstrantse Kerk: ds. H, J. Mispelblom Beyer spreekt over „Russisch Christendom" 8 uur. De Leeuwerik: Volkspartij voor Vrij heid en Democratie, vrouwenbijeenkomst, 2.30 uur. Westerhoutpark: O. R. G. centrum Paul Bromberg over „Bouwkunst en meenschap", 8 uur. Rembrandt en Luxor: „De beste jaren van ons leven", 14 j.. 2.30 en 7.30 uur. City: „Vrijbuiter", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Secreet Service", 14 j„ 2.00, 4.15, 7.00 en-9.15 uur. Frans Hals: „Anna en de koning van Siam", 14 j„ 2.00, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Rio-Grande", 14 j. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. VRIJDAG 23 APRIL Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. twee zware kerkklokken tentoonstelt. In het Katholieke België met zijn zeer groot aantal kerken, kapellen, kloosters, seminaristen colleges is er voor klokkenconstructeurs een zeer goede markt en, naar ik vernam, is er bovendien een tamelijk groot prijsverschil ten gunste van de Nederlandse construc teurs, vergeleken met de Belgische en bui tenlandse concurrentie. Naast de 169 Nederlandse exposerende firma's telt Engeland er 251, de USA 450, Zwitserland rond de 230, zodat, de verhou ding in- acht genomen, de Nederlandse prestatie wel zeer merkwaardig mag worden genoemd. Wij zijn ook een kijkje gaan ne men in de speciale Philipsstand, waar in een kleine speciale hal een televisie-toestel speelt. Naar de eventuele prijs van zulk een wonderapparaaf gevraagd, kon de ingenieur alleen maar glimlachend antwoorden: toch nog altijd een goed stuk duurder dan het duurste radiotoestel'Maar men wacht blijkbaar op de Amerikaanse concurrentie om in België een prijs vast te stellen. Het staat inderdaad nu reeds vast, dat de Ameri kanen hun televisie apparaten zullen mogen importeren in België. De meeste Nederlandse exposanten, die wij vorig jaar reeds ontmoet hadden, waren zeer tevreden over de toen bereikte resulta ten. Een duidelijk bewijs daarvan werd ons geleverd in de confectiesector. Er is een ge heel paleis gevuld met modeweefsels en confectie-artikelen. Ook in dit paleis is er een aparte Nederlandse stand van 15 grote confectiebedrijven. Vorig jaar was er slechts één Amsterdams confectiebedrijf. Ex Gestapo-agenteri thans spionnen voor 't Westen? Te Belgrado is thans een proces aan de gang tegen vijftien personen, beschuldigd van activiteit voor de Gestapo, spionnage, sabotage en oorlogsmisdaden. Twaalf hun ner zijn Joegoslaven, drie Oostenrijkers. De groep zou de controle hebben gekregen over de gehele chemische industrie van Joego slavië en industriële sabotage hebben ge pleegd. Een Oostenrijkse journalist, die toegaf Gestapo-agent.te zijn geweest, verklaarde, dat hij zich na' de oorlog te Wenen bij een „buitenlandse spionnage-dienst" had ge voegd. De 25-jarige vrouw S. V. eri de 30-jarige H. de G. uit Hoogwoud hebben het vorig jaar de echtgenoot van de vrouw vergiftigd. Tpcori beiden is thans 20 jaar gevangenisstraf geëist. Uit Engeland kwam het bericht, dat de agent met de foto naar een adres in Am sterdam moest gaan om belangrijke gege vens te halen. Onder de naam „De Wilde" ging Van der Waals er op af en kreeg op deze manier contact met de heer Vorrink. Hij kwam te weten dat de heer Vorrink een sabotage-organisatie leidde en dat het „Nationaal Comité", waarin vooraanstaan de figuren zitting hadden, een illegale Nederlandse regering wilde vormen. De heer Vorrink zond hierover geregeld radio telegrammen naar Londen. Schreieder, die de code kende, kwam hierdoor volledig van deze plannen op de hoogte en ook van de namen der medewerkers. Voor een nauwer contact wilde dé heer Vorrink naar Londen gaan, samen met Van der Waals, maar Schreieder verzette zich daar tegen, omdat dit ongetwijfeld het einde van het „England-Spiel" betekend zou» hebben. Daarna zou de heer J. J. van Tijen naar Engeland gaan. Van der Waals zou voor een watervliegtuig zorgen dat nabij Hoorn zou opstijgen. Op het station te Zaandam werd de heer Van Tijen ech ter gearresteerdHij heeft tot de be vrijding in Duitse concentratiekampen ge zeten. Schreieder verklaart, dat Van der Waals van de heer Van Tijen had vernomen, dat deze het plan had gehad, Goering naar Engeland te ontvoeren, als de rijks maarschalk een bezoek aan de Fokker fabriek zou brengen. Door de activiteit van Van der Waals konden ook de heer Vorrink en andere leden van het comité gearresteerd worden. Allen zijn naar Duitse concentratiekampen overgebracht. Enige hunner zijn niet terug gekeerd Na de heren Van Tijen en K. R. van Staal (die Van der Waals 15.000,ter hand had gesteld en thans verzocht, dit be drag uit het in beslag genomen vermogen van verdachte terug te mogen ontvangen) legde de heer Vorrink zijn getuigenverkla ring af. Men stelde vertrouwen in „De Wilde", omdat Radio-Oranje herhaaldelijk diens legitimatie bevestigde. Pas na zijn arrestatie kwam getuige tot de ontdekking dat Van der Waals als provocateur was opgetreden. „Anton de Wilde" beschikte altijd over Engelse sigaretten, chocolade, thee en dergelijke aftikel,en, die hij zoge naamd bij zijn geregelde bezoeken aan Engeland had gekregen, maar die in wer kelijkheid afkomstig waren van „*drop- pings", welke de Duitsers in handen waren gevallen. „Ik heb bij de Duitsers geprotesteerd tegen het feit, dat zij om ons te arresteren een spion en provocateur gebruikten, op wiens instigatie wij zelfs het plan voor een nieuwe organisatie hadden ontworpen. Men heeft ons dit later ook niet aangere kend en ik moet toegeven, dat de Duitsers bij mijn verhoor correct zijn opgetreden" zegt de heer Vorrink. Van der Waals komt dan voor de eerste maal op deze dag aan het woord en erkent, dat hij alle arrestaties heeft bewerkstel- heeft ook in deze arrestaties de hand gehad. Het oprollen van de „Dienst Wim". Vervolgens komt het oprollen van de Dienst Wim" ter sprake, welks activiteit zich ook tot buiten de grenzen uitstrekte. Na een onderschept radiobericht wist Van der Waals zich in deze organisatie in te dringen, nadat de leider van de groep negenmaal de legitimatie van „Anton van der Wilde" doorkreeg, driemaal over Radio- Oranje, driemaal over de B.B.C. en drie maal in de voor België bestemde uitzen dingen. Vijftig leden werden gearresteerd en vier-en-veertig ter dood veroordeeld. De meeste vonnissen zijn echter niet vol trokken. Een koerierster van de groep had juist documenten en materiaal verbrand, toen Van der Waals verscheen „om de papieren in veiligheid te brengen". Toen het meisje verklaarde, van niets te weten, liet Van der Waals zijn rol van „mede werker" varen en arresteerde haar. Zij heeft twee jaar in Duitsland gevangen ge zeten en is nog steeds onder doktersbehan deling. Van der Waals ontkent, het meisje ooit gezien te hebben Over Van der Waals* verblijf iri' Zweden wordt jhr. W. A. Gevers Deynoot gehoord, die in September 1943 aan de Nederlandse Inlichtingendienst in Stockholm verbonderi was. Van der Waals beweerde daar, lid van een Nederlandse verzetsgroep te zijn, welke via Zweden contact met Engeland wilde krijgen. „Wij vertrouwden hem niet" zegt ge tuige, „maar vermoedden niet dat hij Van der Waals was, over wie wjj in Zweden reeds gehoord hadden. Hij deed ons zelfs verhalen over de vele wan daden, die de SD-spion Van der Waals in Nederland pleegde! Wij hebben hem niet vrij laten rondlopen en hem ten slotte op een boot gezet, waarmee hij naar Nederland kon terugkeren." Schreieder zegt, dat hij Van der Waals na de Zweedse reis op non-actief heeft ge steld. Tot Januari 1945 heeft hij daarna niets meer van Van der Waals gehoord. Het huls „Duin cn Kruidberg" onder Santpoort, sinds enige generaties eigendom van de familie Cremer* zal binnenkort als hótel-rcstaurant in exploitatie worden ge bracht. De exploitant, de heer Peters uit Maarn, deelde ons mede dat hij eind Mei of begin Juni hoopt te openen. Óp het ogenblik be vindt zich in „Duin en Kruidberg" nog een opleidingscursus voor verpleeghulpen, maar deze vertrekt 1 Mei en dan zal er onmid- del'ijk begonnen worden de nodige instal laties aan te brengen. Een verbouwing is niet nodig, want het huis was al ingericht voor het ontvangen van een groot aantal gasten en er zijn kamers en badkamers genoeg. De heer Peters is van oordeel dat hij circa vijftig gasten zal kunnen her bergen. Ook wat eetzaal en terras aangaat, is er ruimte genoeg. Als speciale attracties voor de gasten zijn er tennisbanen, een stal met paarden, en dan natuurlijk het grote ter rein, dat zo rijk is aan natuurschoon cn tot aan zee reikt. Alle schilderijen en kunst schatten blijven in het gebouw. Het behoeft geen betoog dat Haarlem en omstreken wel gebaat zijn bij de exploi tatie van een dergelijk hötel, waar vooral ook buitenlandse gasten op waardige wijze ontvangen kunnen worden. Er zijn trou wens door tal van buitenlanders reeds ka mers besproken. Het hötel zal zich natuur lijk ook lenen voor het houden van con gressen en het geven van partijen. CONFERENTIE VOOR VRIJHEID VAN VOORLICHTING. De UNO conferentie voor vrijheid van voorlichting te Genève heeft haar voor naamste taak beëindigd door drie inter nationale verdragen aan te nemen.''die ver breding van de vrije uitwisseling van nieuws beogen. De Slavische groep verzette zich tegen alle drie de overeenkomsten. Aangenomen werden een Engelse con ventie, welke voor allen de vrijheid tot het geven en ontvangen van inlichtingen ga randeert, een Amerikaanse die alle staten verplicht \Velomschreven vrijheid en faci liteiten aan buitenlandse correspondenten te verlenen, en een Franse conventie woorden door de regeringen erkend wordt. Vo OOR de eerste keer be leeft Nederland een wie lerronde, nadat reeds pogin gen ondernomen waren met een wedstrijd over twee dagen. Thans vraagt een ronde de aandacht van Za terdag 24 April tot en met 2 Mei en de renners komen in alle provincies. De foute is verdeeld over tien étappes en een afstand van bijna 1600 km.'moet worden afgelegd. Zaterdagmorgen om half tien zal de burgemeester van Am sterdam het startschot lossen en de renners beginnen de ronde. Eerst rijden zij door de Zaanstreek naar Alkmaar, vervolgens naar De Kooy, de Afsluitdijk over en na een rit door de provincie Friesland gaat de eerste étappe verder over Leeuwarden naar Gro ningen, waar de renners om vier uur verwacht worden. Meer dan 200 km. is dan af gelegd. Hoe de wedstrijd vervolgd wordt, blijkt uit bijgaande kaart. Met uitzondering van 28 April, als in Zuid-Limburg uitgerust wordt, rijden de renners iedere dag. Op de laatste dag n.l. 2 Mei wordt de omgeving van Haarlem bereikt. De renners komen uit de bollenstreek, rijden de Wagenweg op tot het Plein en keren dan over de Dreef terug naar Heemstede, om later Hoofddorp en 't Gooi te bereiken. Behalve een groot aantal Nederlanders, nemen Belgen, Fransen, Zwitsers, Luxem burgers, Italianen en Span jaarden aan de ronde deel. De meeste renners hebben in de Tour de France gereden. Ook Camellinl, die verleden jaar een ploeg met Neder landers vormde, zal aan de start verschijnen. Met belangstelling zien de wielerenthousiasten het ex periment tegemoet en wij vermoeden, dat de Ronde een sportlef succes zal worden. Professor Djajadiningrat ziet vele problemen (Van onze correspondent te Batavia). Evenals in Nederland, zijn ook hier in Indië de ideeën, welke men zich over de Ned. Indonesische Unie ge vormd heeft, uitermate vaag. Op de Ronde Tafel Conferentie met de West heeft men er maar liever helemaal niet over willen spreken, hoewel het toch wel van belang ware geweest in verband met het indelen der staatszaken in landsaangelegenheden, rijksaangelegenheden en unie-aangelegen heden. In Holland zijn er wel enkele stem men opgegaan, hoe men zich de constructie van de Unie dacht. Niet alleen prof. Romme heeft zijn ideeën erover gegeven, maar ook minister Jonkman. Hierdoor is de zaak echter niet minder vaag geworden. Vermoedelijk zullen velen in patria zich afvragen: „Hoe denken de Indonesiërs er nu over?" Wij zijn een wijs en bezonken man gaan interviewen: Prof. Hoessein Dja jadiningrat, staatssecretaris voor Buiten landse Zaken en Onderwijs, en lid van de Federale Interim Regering. „Professor, wat denkt u van de Unie?" Gezien het onverwachte van de vraag en de glibberigheid van het onderwerp, ver wachtten wij dat de professor evenals de meeste andere autoriteiten liefst zo pain mogelijk zou denken of althans liefst zo weinig mogelijk van zijn gedachten erover zou laten doorschemeren. Maar nee, we kregen prompt een antwoord. „Voordat er iets positiefs over de Unie zal kunnen worden vastgelegd, zal men toch eerst wel overleg moeten plegen met Indonesië. B.v. in een Ronde Tafel Confe rentie, zoals met de West." Band moet vrijwillig zijn. „Prof. Romme en minister Jonkman", zo herinnerden wij hem, „hebben er hun me ningen over ten beste gegeven. Misschien zoudt u ons de uwe eens willen geven?" „Wat prof. Romme ervan gezegd heeft was zuiver zijn persoonlijk idee. De fnening van minister Jonkman kunnen we natuur lijk wel als de heersende opinie in rege ringskringen te Den Haag beschouwen. Ik wil u mijn inzichten wel vertellen, maar die zijn dan even persoonlijk als die van prof. Romme. Wat we van de Unie afweten, is eigenlijk maar een heel klein schijntje. Tellen we alles bij elkaar, dan is het wei nig meer, dan de Koningin erover in haar befaamde Rede van 7 December '42 heeft gezegd, en verder wat erover is vastgelegd in Linggadjati. Positief staat vast, dat het een vrijwillige band moet zijn en daar zul len we hier ook wel niet van af willen stappen. Verder bepaalt Linggadjati, dat enkele essentiële zaken gereserveerd zullen worden voor gemeenschappelijk overleg. B.v. de buitenlandse betrekkingen en ver- DISTRIBUTIENIEUWS Vrijdag bestaat er gelegenheid tot het af halen van distributiebescheiden te: Haarlem: Schr tot en met SI Zandvoort: (Haltestraat 4) C, D. E Heemstede: restant S, T tot en met Ti. der defensie-aangeiegenheden en de econo mische, financiële en culturelé banden." „Hoe ziet u persoonlijk de verwezenlij king van de Unie?" „Ik zie dat zo, dat er bepaalde Unie organen gecreëerd worden, die de gemeen schappelijke aangelegenheden behandelen. Binnen deze organen zullen de verantwoor delijke ministers van de beide regeringen overleg moeten plegen. Deze ministers moe ten echter verantwoordelijk blijven tegen over hun eigen parlementen. Een Unie- parlement, waarbinnen de meningsverschil len zullen worden opgelost, lijkt me zeker niet de goede weg, want tenslotte draagt een minister in eerste instantie de verant woordelijkheid voor de belangen van het eigen volk!" Souverein in .eigen zaken* „Wat denkt u van een Unie-hof, om eventuele meningsverschillen op te lossen?" •„Dat kan ik u niet zeggen. Mijns inziens zal het zeer moeilijk zijn een orgaan in het leven te roepen, dat competent is om con flicten te beslechten, en dat het vertrouwen heeft van alle partijen, want er zullen altijd punten zijn, waarop de ministers onwrik baar tegenover elkander zullen staan, om dat ieder van hen tenslotte tegenover het eigen volk verantwoordelijk is. Laten we eens een concreet voorbeeld nemen, dat in Linggadjati is genoemd: de buitenlandse betrekkingen. Hoe wil men deze in Unie- verband behandelen? Voorop staat, dat wij volkomen souverein zullen zijn. Als souve- reine macht zullen wij onze eigen ambas sades moeten hebben in alle belangrijke landen. Daartegenover zouden b.v. onze zaken in de voor ons minder belangrijke landen door Nederland behandeld kunnen worden, zoals in Denemarken en België b.v., en in landen, waar Nederland slechts beperkte belangen heeft, zoals Siam, de Indonesische ambassade de Nederlandse belangen zou kunnen behartigen." „Dan zou de Unie volgens u dus veel minder souverein moeten worden als prof. Romme het zich voorstelt?" „Ongetwijfeld. Zo b.v. zou de Commis saris van Indonesië in Nederland vrijwel alle zaken te behandelen krijgen, die nu onder Overzeese Gebiedsdelen vallen, met uitzondering dan van de uitgesproken Unie zaken. Aan de andere kant, zal de Commis saris van de Kroon in Indonesië hier alle puur Nederlandse aangelegenheden behan delen." „Hoe ziet u de positie van dc Indische Nederlander, de man die hier geworteld is?" „Ons land is ook hun land. Zij vormen uiteraard en minderheidsgroep, die echter reeds thans in de parlementsformatie medewerkt". „En de „totoks", de z!g. trekkersgroep?" (Dit zijn de mensen, die uitgezonden wor den en later weer naar Holland terugkeren met Indisch pensioen.) „Die zouden als vreemdelingen met spe ciale voorrechten behandeld kunnen wor den. Binnen het raam van deze voorrechten ware dan te praten over actief en passief kiesrecht. Zij kunnen natuurlijk ook het Indonesische staatsburgerschap verkrijgen, maar ik veronderstel, dat zij in het alge meen de vreemdelingenstatus met speciale voorrechten zullen verkiezen boven de In donesische nationaliteit." 1

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5