Eindelijk, Chevrolet - Buick CKort en Bondig DONDERDAG 22 APRIL 1948 HAARLEMS DAGBLAD Voorlichtingsrapport over Willemsen gevraagd De Bijzondere Raad van Cassatie heeft gisteren in de zaak tegen de voormalige wachtmeester van de Staatspolitie te Haar lem Willem Meindert Willemsen, die als rechercheur van de Inlichtingendienst wegens zyn fatale vervolging van Joden, illegale werkers en onderduikers berucht werd. om een voorlichtingsrapport ver zocht. De Raad wilde de mogelijkheid dat Willemsen niet geheel normaal is, niet uit sluiten. De procureur-fiscaal had eveneens een rapport gewenst. PIET C0LDEWEI1: Enthousiast bloemenschilder De Kunsthandel Leffelaar exposeert tot 8 Mei een uitgebreide collectie bloemstuk ken,van Piet Coldeweij. Met een haast verkwistende gulheid strooit deze schilder zijn Dahlia's, Salvia's, Zinia*s, Anemonen,Riddersporen en nog vele andere bloemen in de beide zalen van Kunsthandel Leffelaar in het rond. En „tien tegen een" dat deze gulle geste, deze veel heid een beeld is van des kunstenaars ge aardheid. Eerlijk dus en daarom sympa thiek en te aanvaarden. Niettemin zou mij wat meer soberheid liever zijn. Het is wel opmerkelijk, dat in doeken als „Apemonen, Leeuwenbekjes". „Japanse Anemonen en Petunia's", „Afrikanen en Riddersporen", waarin meer soberheid is van kleur, het kunstzinnig aspect veel groter is. Door de overlading der kleuren is er een dusdanig contrast, dat de zo nodige gebondenheid ontbreekt. Daarom doet het kunstlicht in de bovenzaal zo goed aan dit werk. Het wordt daardoor als het ware met een al gemeen glacis overgoten. Om dezelfde reden zou ik durven ver onderstellen, dat vele van deze schilderijen heel wat fijner zouden lijken als ze achter glas geëxposeerd zouden worden. Ik stel me een tentoonstelling van Piet Coldeweij eens voor aldus: niet. meer dan tien of twaalf doeken en alle voorzien van glas, ver uiteen gehangen, op gelijke afstanden rus tig verdeeld. Dit is het wat deze dingen nodig hebben: een rustige omgeving. Ze zullen het stuk voor stuk best doen in "een spaarzaam gemeubileerde moderne kamer waar ze iets worden-op-zich-zelf, een hoogtepunt. Een voorbeeld: er is een klein pittig ding „Klein Bouquet" (48), dat met zijn diepe achtergrond en levendige kleuren charmant is. Als het nu eens ongestoord en rustig hing en niet in een overdadige herhaling van zijn eigen kleuren in de naaste omgeving, die als een verspilling aandoen, hoeveel meer zou het dan beteke nen. In het algemeen heeft Coldeweij's ■\yerk de eigenschap om óf glimlachend, in tonige dingen als de genoemde „Afrikanen", „Herfstasters etc en ..Petunia's" of met een schaterlach zoals in het grootste deel van het overige werk de melancholie te ver drijven. Welk een heerlijke eigenschap is dat. Ziin spontaneïteit en zijn daarom soms wat grove techniek doen daaraan mee. Hij is niet ver fijnd, verbijstert niet door „kunnen", maar hij is prettig-onbezorgd, eerlijk-spontaan. Openhartig geeft hij zoveel als hij maar kan, een hartelijkheid, die we zullen weten te waarderen, maar met de massa, met onze armen vól bloemen weten we geeit raad. In zijn bewondering voor de natuur kent hij geen grenzen, wordt uitbundig maar blijft toch altijd beschaafd. Hij zond te veel. Toch genieten we van deze zonnige artist. HERMAN MOERKERK. SCHEEPVAART K. N. S. M. Coolhaven. 19 April te Ko penhagen van Amsterdam naar Odense. Orpheus, 20 April te Genua van Livorno n. Cantania Vulcanus. 19 April Gibraltar ge passeerd van Tarragona naar Holland. MIJ. NEDERLAND. Bali, 19 April te Bangkok van Semarang. Lawak, 20 April v, Rangoon naar de Straits. Rembang. 19 April Batavia naar Cheribon. Maas. 21 April te Amsterdam van Antwerpen. Borneo. 20 April van Soerabaja naar Colombo. Johan van Oldenbarnevelt, 20 April te Batavia, vertrekt 28 April naar Holland. Singkep, 20 April van Donggala naar Makassar. Tabian, 19 April v. Batavia naar Makassar. HOLL. WEST AFRIKA LIJN. Melis- kerk. 20 April Finisterre gepasseerd naar Amsterdam. Nigerstroom. 20 April van Am sterdam naar Rotterdam. weer wollen hemdjes voor baby of kleuter t Van Weert Anegang 46 voor da Babv Burgerlijke stand van Haarlem ONDERTROUWD: 21 April, P. J. Elferink en M. Vredenberg; K. Reiman en D. Dietiker; F. C Guiking en S. J. Moison; G. Schell en J. J. Pel: L. H. Zieren en A. M. Roskam; J. Udo en C. S. van der Wurf; T W. H. A. Bonn en T. Dolstra: P. Vonk en M. A. Licht: F. G. H. Kemedy van Dam en M. E. H. C. van Welzencs: A. E. C. van Egdom en J. Roest; C. van Lunenburg en J. M. Booms: A. H. T. Westhof en M. Geschiere: G W. Egberts en A. R. Kretzschmar; J. H. G. Tegel en W. de Rook; R. Swier en J. M. Wassenburg; L. J Venema en K. van Eeken; T. Broers en H. Imanse; J. H. Vreenegoor en A. M. Evers: L. Bakker "én L. G. Cornellsse; J. A. Lely en A. C. Messchaert: J. C. Riemens en W. P Noordhuizen: T. R. Bakker en T. Gooijer; H Huisman en A. van der Linden; N. Nichot en S. C. Swart: G. Besseling en W. D. Spaarga ren: W. S. Schenk en H. Joosten; J. M. Pielw- haar en M. S. A. Byvoets; P. H. Medemblik en H. Kutschera: E. F. J. Hoogewoud en J. J. Cox: H. W. Luijsterburg en G. C. S. Lan- fermeyer; N. Winkelaar en A. M. van der Meij. GEHUWD: 21 April. A. B. Machgielsen en M. F. Devies: A J. C. de Vries en M. J. de Haan; H. de Rooij en Y. Huisman: C. A. Mense en I. Kunis; J. Riemens en M. H. W Kamer: J. Vernout en G. J Keetlaer; A. N. Braspenning en A. C. Boon; P. L. M. Kramers en M. E. Hoes: N. van Egmond en P. J. H. de Koning. BEVALLEN van een zoon: 19 April, C. HunnemanVerschoor; 20 April, A. Lode- wijk—Meijer: A. ter HorstImanse; D. M. J. J. PlantingaAlders; N JosséaudNie mann: E. M. van Loonvan Kessel; J. van Esvan der Heide; 21 April, J. Romeijn Tuijten: A. KosterSpaan; H. W. Goossens Swart. BEVALLEN van een dochter: 19 April, J. C. PoelgeestGroeneveld; 20 April M. Brin kerink—Verteeg; A. E. Bos—IJlstra, 2 d.; J. van KruiselbergenBos: L Nijman Zandstra; T. BovenkerkKuhbauch; N. E. EliasHarvey: D. J. LuttermanHoender dos: 21 April. H J. van 't Hoff—Faber: S A C. Bluijs—de Wolf OVERLEDEN: 18 April, A. de Lange. 72 j„ Kampersingel: P J. Wijnands. 72 j., Sehalk- wjjkcrstraat; 19 April. C. HunnemanVer school. 22 j., Gasthuisvest; 20 April, J. Ko per, 74 j-, Hazepaterslaan. Naar de bollen Feesten in Noordwijk De hyacinten staan op het ogenblik nog in volle bloei, terwijl de tulpen ook op hun hoogtepunt komen. De velden zijn thans wel op hun allermooist. Bij het voortduren van het warme weer zullen echter tegen het weekeinde wel al vele hyacinten ver dwenen zijn. Tulpen zijn er dan echter in overvloed. Voorhout heeft zijn mozaieken opnieuw gelegd, zodat hiervan dit weekeinde ook weer te genieten zal zijn. In Lisse zullen dit weekeinde grote wandeltochten gehou den worden, georganiseerd door de Ver eniging Deko te Lisse en Jan Pastoors te Haarlem. Het muziekconcours te Hillegom wordt op 23 April geopend. De bloemenfeesten in Noordwijk worden op 28 April officieel geopend. Voor het raadhuis wordt een tap toe gehouden. Er is een mozaiekwedstrijd uitgeschreven en ook een wedstrijd in het versieren van gevels en straten. Op 30 April, 14 uur, is er een kinder bloemencorso en op 1 Mei, 14 uur, een groot bloemencorso. grote voorraad onderdelen AMSTERD RIJTUIG MIJ OFF DEALER Gevariëerde expositie bij Heerkens Thijssen Tot en met 8 Mei exposeert de Kunst handel Heerkens Thijssen een verzameling van grote verscheidenheid. Zeer beziens waardig zijn de poppen van Joanne (mevr. Koenraads). Sedert de laatste expositie van het fijngevoelige werk van Greet je Kotz heb ik geen betere dingen gezien. Met zeer weinig middelen weet de kunstenares een karakter-uitdrukking te geven, die soms verrassend is. In „Het boze in de mens" is de tragische verschrompeling van een ge heimzinnige dreiging. Nog heviger zal alles van expressie worden als in de mysterieuse skelelloze lijven beweging komt. Joanne geeft als het ware deze groteske figuren als verstarde menselijkheden soms, als in „Moeder de Gans" met uiterst weinig ver schil van middelen van het burleske over gaande naar het gemoedelijke. Er zit veel talent achter deze creaties. Edmond de Cneudt exposeert enige smaakvolle wandtapijten, die, technisch zger verzorgd, een fraaie klgur-eenheid vertonen. In beige, groen en bruin componeert hij een idyllisch moment „Bossynthese", be houdt de compositie evenwel beheerst in het decoratieve en streeft aldus het doel niet voorbij. Voor deze kwaliteiten is „Paradijs" misschien wel het beste bewijs. Ook het typisch-Nederlandse motief „Mar ken" getuigt van dezelfde beheersing. „Paradijs" echter heeft een lu^l bijzondere charme. Piet Spijker exposeert een dertigtal teke ningen van ongelijke waarde. Hij kan in sommige dingen o.a. in „Via della Posta Lugano", verstarren in volstrekt ongemoti veerde doorwerking, terwijl hij in „Via Pessina", „Boerin op Monte Bré" en „La Chiesa di San Borromeo" "heerlijk spon taan en van een sprankelende lichtheid is, die allerminst oppervlakkig aandoet. In tegendeel. In deze dingen dringt hij dieper door dan in de uiterlijk meer doorwerkte. Hij voelt de beweging der straat, kent er de humor van, grijpt die vast en ademt ze dan in een lichte inkt-en-aquareltechniek op 't papier. Zó is hij het best. Harry Kuijten is een schilder. Zijn toets is breed, royaal en open: zijn compositie vermogen is rustig-gerijpt; zijn kleur heeft het bezonkene en gebondene, dat gegroeid is uit natuurlijke smaak, ervaring en veel talent. Ik wil geen vergelijking maken, maar in zijn spontane opzet en in het snelle synthetiseren is iets van het zeld zaam talent van wijlen Isaac Israëls. Dit geldt alleen voor de twee „Strandgezich ten". Overigens is Kuijten geen typisch vertegenwoordiger der Bergense school. Hij is zuiverder in zijn kleur. Hij is zich zelf gebleven, als schilder. „Stilleven met rode kool" en vooral „Stilleven met schapen- schedel" waarin zijn zuivere toon het doek beheerst behoren-tot het beste. Bovenal bevalt mij „Landschap" (9), magnifieke impressie, resultaat van wel licht slechts korte uren met een vóór geschiedenis van jaren van studie, werken en ervaring. In zijn tekeningen lijkt hij me al,te spoedig tevreden. „Jazz-band" en „Trio'" weten te boeien, zeker, maar in 't algemeen, zie o.a. „Viskaren" en „Slapend kind" be reiken ze niet de hoogte van zijn schilde ryen. We kunnen Harrie Kuijten beschouwen als een op zich zelf staande figuur, die als schilder meer betekent dan menig opper vlakkig beschouwer meent te mogen be sluiten. HERMAN MOERKERK. Ontwerp Hildebrandmonu- ment eindelijk te zien! Op 7 Mei wordt in het Stedelijk Museum te Amsterdam een tentoonstelling geopend, gewijd aan het werk van prof. J. Bronner, die vorig jaar als hoogleraar in de beeld houwkunst aan de Rijksakademie van Beeldende Kunsten werd gepensionneerd. Op deze expositie zal zijn ontwerp voor het Hildebrandmonument te Haarlem worden tentoongesteld. Noordliollandse vereniging tot bestrijding der t.b.c. Ter inleiding van het veertigste jaarverslag van de Noordhollandse Vereniging tot be strijding der tuberculose schrijft de secreta ris. dr. O. H. Dijkstra een artikel over dr. L. C. Kersbergen, die veertig jaar bestuurslid is. Gedurende het gehele bestaan was hij de ziel der vereniging. Het veertigjarig bestaan van de Noordhollandse is het jubileum van dr. Kersbergen. De secretaris brengt de on vermoeide voorzitter hulde voor de voor treffelijke wijze, waarop hjj het werk van de vereniging heeft geleid en hij dankt hem voor het geestelijk goed, dat de jubilaris zijn medewerkers door zijn voorbeeld in toewij ding en volharding heeft gegeven. Dr. Kersbergen wijdt in een artikel aan dacht aan de jaren 1933 tot 1948. Van de periode van de eerste 25 jaar is een gedenk boek verschenen. In die tyd kwam de organi satie op volle kracht. In 1933 kon geconsta teerd worden, dat in Noordholland een stabiele toestand bereikt was, waarop met vol vertrouwen kon worden voortgebouwd. Alles wag echter nog niet perfect in orde. De be huizing der consultatieburcaux liet hier cn daar te wensen over. Dan moesten in de oorlogsjaren vele moeilijkheden worden overwonnen. Voetbal in Engeland Charlton's herleving De laatste phase van het Engelse voet balseizoen heeft nog een verrassende her leving gebracht van Charlton Athletic, de Londense eersteklasser die zo vaak in de Cupwedstrijden heeft uitgeblonken en die verleden jaar de Cup won. Charlton had in de tweede helft van dit seizoen zulk een inzinking, dat het in tien achtereenvolgende wedstrijden geen overwinning behaalde en in degradatie-gevaar kwam. Plotseling deed zich een volkomen omkeer voor; het elftal steeg weer tot .zijn beste vorm en sloeg achtereenvolgens drie van de sterkste tegenstanders, waarmee het definitief aan degradatie ontkwam. Dinsdag won bet op vreemd terrein met 20 van Burnley, dat daardoor zijn kans om als no. 2 te eindigen sterk zag verminderen. Charlton is nu van de 20ste tot de 17e plaats gestegen en zal, met nog twee wedstrijden voor Öe boeg, wellicht nog een betere positie bereiken. Het is zeker dat Grimsby Town degra deert en waarschijnlijk dat Blackburn Ro vers de andere club' is die naar de tweede divisie gaat. Alleen Sunderland loopt^ nog gevaar, op de plaats der Rovers te komen. Maar de kans is gering, zoals blijkt uit de cijfers der laatste drie: gesp. gew. gel. verl. v.t. pt. Sunderland 40 12 10 18 53-66 34 Blackburn R. 40 10 10 20 49-68 30 Grimsby T. 40 8 6 26 44-100 22 Als Sundelland zijn beide laatste wed strijden verloor en Blackburn de zijne won zou het nog kunnen veranderen. Sunder land heeft wel de zware opgaaf, dat het nog op bezoek moet bij het nu in zo goede vorm spelende Charlton Athletic. Ooggetuige-verslag van BW—EDO Van de Zondag te spelen voetbalwed- strijd om het kampioenschap van Neder- land BVV-EDO zal Haarlems Dagblad 5 een ooggetuige-verslag geven, dat tij- s dens de pauze en na afloop van de wedstrijden HaarlemGo Ahead in het a Heemsteedse Sportpark en SchotenS 5 Rapiditas in het Noorder Sportpark te beluisteren zal zijn. 5 Boksen Kanon beukte Nijdam tot opgeven Toen in de derde ronde de zware knuisten van de Amsterdammer Kanon in enkele feile. meedogenloze uitvallen op het lichaam van zijn lenige stadgenoot Nijdam neerhamerden. wist iedereen in de Haarlemse Concertzaal dat hiermee het pleit beslecht was en Nij- dam's door betere techniek, behendigheid en snelheid verkregen puntenvoorsprong te loor zou gaan door het „arbeidsvermogen van plaats" dat zijn tegenstander ontwikkel de. Kanon sloeg als het ware door de dek king van Nijdam heen. Nadat Nijdam enige tellen op de grond had gelegen, werd Kanon overwinnaar verklaard. Een bijna gelijk lot trof de Haarlemmer Terstal. die "reeds in de eerste ronde zijn voortreffelijk dekken en afweren te niet zag gaan door een venijnige klap van de Amster dammer Slaap, die verdere strijd overbodig maakte. Met een mond vol bloed moest Terstal de ring verlaten. In het halfzwaargewicht kwamen Krom en Pach tegenover elkaar, die elkaar aanvan kelijk weinig toegaven. In de tweede ronde zag Pach zijn kans schoon en tijdens onvol doende dekken werd Krom k.o. geslagen. De Haarlemmer. H. Antonisse, een b-klas- ser, viel geestdriftig aan tegen Sturop en zwaaide wel eens te veel met zijn armen. Hij was toch sterker. Van Essen, eveneens uit Haarlem, was soms nog wilder en ver loor tegen de rustig boksende Amsterdam mer J. de Vries. H. Klerkx van „De Ring" begon niet slecht tegen Mackay. die echter in de derde ronde van kansen gebruik maakte en een voorsprong behaalde. De uitslagen waren: vedergewicht: De Jongë (Den Haag) won op punten van Adraanse (Amsterdam); weltergewicht: Slaap (Amsterdam) won in de eerste ronde door opgeven van Terstal (Haarlem); lichtge wicht: Du Bie (Amsterdam) w. o. p. van Adraanse (Amsterdam); partij Offenbeek (Amsterdam)Ysbrandy (Amsterdam) on beslist; Antonisse (Haarlem) w. o. p. van Sturop (Amsterdam); Mackay (Amsterdam) w. o. p. van Klerkx (Haarlem); Dirkzwager (Amsterdam) w. o p. van Visser (Amster dam); middengewicht: J. de Vries (.Amster dam. w. o. p. van Van Essen (Haarlem); partij Plaat (Amsterdam)R. de Vries (Am sterdam) onbeslist: halfzwaargewicht: Pach (Amsterdam) wint door k.o. van Krom (Am sterdam); Kanon (Amsterdam) wint door opgeven van Nijdam (Amsterdam); zwaarge wicht: G. de Vries (Amst^dam) wint door opgeven van Zwaan (Amsterdam). Biljarten Kobus won twee maal van De Leeuw In café „Suisse" aan de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord hebben de biljarters Kobus en De Leeuw op het biljart 35/1 twee par tijen gespeeld. De Haarlemmer was het beste op dreef. In een partij over 600 caramboles maakte De Leeuw er 392. Voor de 600 punten had Kobus twaalf beurten nodig. Zijn hoog ste serie was 180. Vervolgens werd nog over drie banden gespeeld. Kobus won de partij, welke over 25 caramboles ging. De wedstrijd was georganiseerd ten bate van de NIWIN. Er is een bedrag van f325 opgehaald. In. en uitvoer in Maart Volgens de door het Centraal Bureau' voor de Statistiek samengestelde voorlopige cyfers had de invoer in Maart een waarde van 364,2 millioen (Februari 383,4 mil- lioen) en een gewicht van 1.433.000 ton (Februari, 1.242.000 ton). De uitvoer had in Maart 1948 een waar de van 185,6 millioen (Februari: 186,2 millioen) en een gewicht van 485.000 ton (Februari: 427.000 ton). Enkele belangrijke importen waren (in millioenen guldens) sinaasappelen 4,5; tarwe en tarwemeel 15,1; mais 13; grond- noten 4.1; copra 6,9; veekoeken 6,7; mine rale oliën 18,6; auto's en autochassis 7,2; ong^sponnen wol 6,2; ongesponnen katoen 8; steenkool 13,4 en vliegmachines 9,3. Bij de uitvoer waren de belangrijkste posten: boter 6.7; eieren 4; aardappelen 8,2; verse en bevroren groenten 4,9; zaai granen en -zaden 11,7; zetmeelproducten 5,5; superfosfaat 4,7; kunstzijden garens 4,2; katoenen manufacturen 7,3; ruw ijzer 3 en radioartikelen 7,8. KEULEN S NIEUWE RIJNBRUG PRACTISCH GEREED. In April 1945 lieten de Duitsers bij de verdediging van Keulen de grote Hohen- zollernbrug in de lucht vliegen, waardoor de spoorwegverbindingen tussen West- en Middcn-Duitsland werden verbroken. De nieuwe brug, op dezelfde plaats ge bouwd, en thans nagenoeg gereed zal op 9 Mei a.s. in gebruik worden genomen. Opbrengst Emmabloem- collecte De Emmabloemcollecte in Haarlem en Bloemendaal heeft Woensdag 9917.50 opgeleverd. De 10.000 zijn dus niet vol- gemaakt, maar men hoopt nog op enige nagekomen giften om dit alsnog te berei ken. Het vorig jaar werd 8494 opgehaald. Het resultaat is dus nu aanmerkelijk gun stiger. In Heemstede werd ruim 1350 inge zameld. Vreemdelingen in Haarlem Evenals het vorige jaar organiseren de gezamenlijke Nederlandse Reisbureaux vijf- en zevendaagse Tulip Festival-Tours door Nederland. De eerste groep, een vijftig tal Amerika nen en Fransen, heeft Haarlem dezer da gen aangedaan. Het gezelschap gebruikte hier de lunch en bracht na een bezichti ging van de oude binnenstad een bezoek aan het Frans Halsmuseum. „Haarlems Bloei" had er zorg voor ge dragen, dat de bezoekers zich omtrent de bezienswaardigheden van Haarlem een goed beeld hebben kunnen vormen. Het prachtige weer en het voor vreem delingen altijd merkwaardige schouwspel der bloeiende bollenvelden, hebben de be zoekers geestdriftig gestemd. Filmavond Jan P Strijbos Woensdagavond hield de H.A.V. „Haar lem" in de aula van het Kennemer Lyceum te Overveen een filmavond, waar de heer Jan P. Strijbos de films vertoonde, welke hij opgenomen heeft van de onderlinge veldloop van „Haarlem" en de bosloop van „GITA". Deze films vielen bij de dames- en heren-athleten zeer in de smaak. Ook is er genoten van de prachtige natuurop- nemingen, die de heer Strijbos in zijn films had verwerkt. Voor de pauze werd een propagandafilm van de K.N.A.U. gedraaid. Het programma na de pauze was geheel gevuld door natuurfilms, waarbij enkele nieuwe filmpjes waren o.a. van de zee arend en een lepelaarskolonie. Is de stichting van een R.K. School te Spaarndam urgent? In een openbare zitting van Gedepu teerde Staten van Noordholland, welke onder leiding stond van dr. J. E. baron de Vos van Steenwyk, was er gelegenheid een toelichting te geven op het verzoekschrift van het R.K. kerkbestuur van de H. Jaco bus Maior te Haarlemmerliede en Spaarn- woude, om alsnog goed te keuren de aan vraag om medewerking tot het oprichten van een R.K. lagere school te Spaarndam, welke aanvraag de gemeenteraad van Haarlem op 3 September afgewezen had. Mr. Broekman voerde het woord namens het R.K. kerkbestuur en merkte op. dat het in het belang van de kinderen uit het lan delijke Spaarndam is, onderwijs in eigen omgevftig te ontvangen en niet in een stads deel. Weliswaar bestaan er vervoermidde len, maar daaraan zijn bezwaren ver bonden, zowel van financiële als van ver keerstechnische aard. IWfr. Broekman be toogde. dat er gewichtige gronden aanwezig zijn, om een R.K. school in Spaarndam te stichten. Namens het gemeentebestuur van Haar lem voerde de heer D. J. A. Geduk het woord, die in herinnering bracht, dat de Kroon het kerkbestuur reeds zeer ter wille is geweest door het aantal voor de wet vereiste handtekeningen van 125 op 40 te stellen. In de lager onderwijswet is een bepaling gemaakt om te voorkomen dat te kleine scholen gesticht wofden. Van de 44 opgegeven leerlingen kun nen er 22 zonder bezwaar de' school aan de Tugelastraat bezoeken, omdat daar nog ruimte is. De school aan de Eemstraat, welke dichterbij is, is reeds vol. In de kos ten van vervoer draagt de gemeente bij. In 1935 daalde het aantal leerlingen van de school aan de Tugelastraat. Daarom is be vorderd, dat Spaarndamse kinderen, die in Haarlemmerliede de R.K. school bezochten, leerlingen werden van die Haarlemse school. Spaarndam zal een landelijk dorp blijven en zich niet bijzonder ontwikkelen. Het gemeentebestuur heeft ook bezwaren tegen vestiging in de bestaande openbare school in Spaarndam. Door de ontwikkeling in Haarlem-Noord is er een groot gebrek aan ruimte en vermoedelijk zal in de twee lege lokalen van Spaarndam een dependance van de J. P. Coenschool geves tigd worden. Na repliek deelde de voorzitter mee, dat de beslissing van Gedeputeerde Staten later bekend gemaakt zal worden. WAARSCHUWINGEN De politie heeft twee heren gesignaleerd de een is een meter zeventig en rossig blond en de ander is acht centimeter lan ger, heeft een schraal, in een lichte regen jas gehuld postuur en een donker uiterlijk die abonnementen afsluiten voor een leesportefeuille. Het geld moet natuur lijk vooruit voldaan worden en de tijd schriften komen al even natuurlijk nooit. Voorts wordt aanstaande vacantiegan- gers aangeraden, alvorens zij contact op nemen met het „Internationaal vacantie- centrum" aan de Molenweg te Voorthuizen, inlichtingen te vragen aan de commissaris van politie te Amersfoort. BUREAU ADMINISTRATIE DUITSLAND. Het bureay te 's-Gravenhage van de Nederlandse Militaire Missie in Duitsland zal met ingang van 1 Mei onder de naam „Bureau Administratie Duitsland" admini stratief onder het ministerie van Buiten landse Zaken worden gesteld. Correspon dentie dient niet meer aan dit byreau te worden gericht, doch aan het hoofd der Nederlandse Militaire Missie in Duitsland (per adres ministerie van Buitenlandse Zaken). Het publiek dient zich voor inlich tingen omtrent de militaire missie rakende aangelegenheden eveneens te wëqden tot het ministerie van Buitenlandse Zaken, Plein 23, Den Haag, en omtrent, goederen van „verdreven personen" tot 't ministerie van Sociale Zaken. Amsterdamse Beurs Sintkoer» Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 329 327% 290 291 Philips 255 260% A. K. U 17-1 16814 Nederlandse Ford 362 Nederlandse KabeJ 303 v. Berkel's Patent 127 Scheepvaart-Unie 182% 184 Holl.-Amerika Lijn 209 Dei) Maatschappij 214 H V A 249 248% A'dam Rubber 184% 185% Ned. Handel Mij... 153 N.-I. Handelsbank 119 Billiton My. H 495 Cultureel Jeugdtournooi met prijsuitreiking gesloten In de geheel met belangstellenden gevulde, door kaarsen stemmig verlichte Renaissance- zaal vart het Frans Halsmuseum heeft de Wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, de tentoonstelling van tekeningen, handwerken, handenarbeidproducten en foto grafieën Woensdagavond officieel gesloten. De volgende prijzen werden toegekend: Tekenen. Groep A: Illustratie, geen prijzen. Groep A. Geheugen: Karei Timmerman met „boerderij", Lorentzlyc.; Hans de Vries met „autorace". Lorentzlvc. Groep B 1: Affiche: Rob Kruyt, HBS-B; Chr. Hoogreef, ULO-C. Danseres: Gré Kolk man, Middelbare meisjesschool: Charry Kie- sel, Rijkskweekschool: Inge Pluym Mentz, HBS-A. Groep B 2: Loes van Emmerik, HBS-A met „Havenbrand". Groep B 3. Fantasie: Roger Challoux. HBS-A; A. Tasseron, Lorentzlyc.. Groep B 4: Marjo Asbeek Brusse, HBS-B met „portret": Aart van Woensel. Rijks kweekschool, met „Juttersdroom"; Marieke Albers. Rijkskweekschool, met „Azalea" Handwerken voor meisjes. Prijzen: H. van Dijk. ULO-C, voor gebreide jurk; Truus Dek ker, MMS, voor ceintuur; J. van den Ende, PCNS, voor wandkleed; Willy Groeneweg, Gymnasium, voor muiltjes; Floor Kuhle- meyer, Dreefschool, voor zijden jurk. Fotografie. Prijzen: Piet Bruinsma, Da Costa Kweekschool, voor portret: N. van Doorn. Rijkskweekschool, voor boomstudie; A. Lucas. Triniteitslyceum. voor „Schaken": Chr. Bert. HBS-B voor Huis aan de sloot. Handenarbeid. Prijzen: H. Reis, ULO-B, voor schaakspel: Herman Groeneweg, Chr. Dreefschool, voor kampkeuken; Noortje Wolffon, HBS-B, voor groep popjes; W. Kraayenga, ULO-B, voor auto's en vliegtuig. Prijscontrole op levensmiddelen Welke prijzen thans gelden De Prijsbeheersing deelt mede: De laatste tijd komen opnieuw veel klachten bij de Prijsbeheersing binnen, dat de maximumprijzen voor levensmid delen niet in acht worden genomen. Het gaat veelal om kleine overtredingen van enkele centen op de eerste levensbehoeften, maar by de vele artikelen die in de huis houding nodig zijn, vormen deze over tredingen tezamen een niet onbelangrijke extra belasting. In verband hiermede is van hogerhand opdracht gegé^en in de eerstkomende tijd een strenge controle uit te oefenen, waarbij behalve op het vragen van te hoge prijzen ook op het geven van 'ondergewicht en ondermaat en niet min der op de prijsaanduiding zal worden ge let. De prijzen van de voornaamste levens middelen zijn: Aardappelen: (van 27 April tot 31 Mei) 13 cent per kg. Indien ook aard appelen van 12 cent per kg in de winkel aanwezig zijn mogen kleiaardappelen ten hoogste 14 cent per kg kosten. Tot 27 April zyn deze prijzen nog 1 cent lager. Melk: De melkprijs is plaatselijk ver schillend. In Haarlem kost zij, gestandaar diseerd los per liter 22 cent; gepasteuri seerd per literfles 25 cent; per literfles 14 cent. Boter: prijsklasse I per halfpondspak 0.89: II per halfpondspak 0.87%. Margarine: per halfpondspak 0.34. Gesmolten dierlijk vet: per 200 gram 0.33. Bak en braadvet: per 200 gram 0.27. Kaas: volvet per kg 2.20; 40+ per kg 2. Deze prijzen gelden ook voor z.g. be legen kaas. Brood: De broodprijzen zijn plaatselijk verschillend. In Haarlem zijn de voor naamste per 800 gram: plaatbrood e.d. mi nimum 20 cent. maximum 22 cent; bruin- brood 2022 cent; casinobrood e.d. 2125 cent; volkorenbrood e.d. 2125 cent. Vlees: runderlappen f 2.15; kalfslap- pen 2; magere varkenslappen 2.90: vette varkenslappen f 1.90: gehakt en pou- let 1.85: paardebiefstuk 1.75; merg pijpen 0.50, alles per kg. Groothandelaars in valse bonnen Vier Amsterdammers en vier Belgen gearresteerd Op 4 April arresteerde de Amsterdamse politie een 35-jarige koopman en een 47- jarige perser met hun respectieve echt genoten wegens het in bezit hebben van valse textielcoupures en losse punten, vleestoewijzingen van 100 rantsoenen en brandstoffenbonnen. De gearresteerden bleken niet minder dan 75 a 80.000 textiel punten en 1500 mud kolen te hebben ver handeld. Bij hun verhoor verklaarden zij de coupures gekocht te hebben van een Belg, die zij of in Tilburg of in België ont moetten. Hierop heeft de Belgische politie vier Belgen aangehouden, die met de vier Amsterdammers zijn geconfronteerd en ten slotte bekend hebben. Bij de gearresteerde Belgen bevond zich ook de drukker van de valse coupures. De Belgische justitie zal voor de berechting van de vier Belgen zorg dragen. Zij zullen beschuldigd worden van benadeling ener bevriende mogendheid. Een groot aantal der distributiebescheiden kon worden achterhaald. MATZES EN TOAST BONVRIJ Met ingang vah heden zijn matzes en toast zonder bon verkrijgbaar. De vervaar diging van deze producten is echter be perkt. Uitspraken in de zaak tegen radio-technici Het Amsterdamse Bijzondere gerechts hof deed heden uitspraak in de zaak tegen de Nederlandse radiotechnici, die zich had den laten inschakelen in het z.g. „Inva- sionsnetz", een net van radio zend- en ont- vanginstallaties, dat bestemd was om na bezetting van een gebied door de gealli eerden berichten aan de Duitsers door te geven. Het Hof veroordeelde de radiotechnicus F. A. B. uit Groningen tot een gevangenis straf van zeven jaar, F. P. J. M. uit Haarlem tot vier jaar, J. W. H. F. uit Haar lem tot vijf jaar en H. de V. eveneens uit Haarlem tot vier jaar. Allen werden voor het leven uit de beide kiesrechten ontzet. Heemstede Onderlinge tuinliedenvereniging Onder voorzitterschap van de heer W. A. v. Zadel hield de Onderlinge Tuinlieden vereniging „Aerdenhout en omgeving" Woensdagavond in het Volkskoffiehuis een goed bezochte bijeenkomst Besloten werd om op 27 Juli een excursie te maken naar het Loo. De bindcursus begint op 14 Mei; er is veel deelneming. Door ir. Riemens werd de film „Zoek lichten" van de proeftuin Z. Holland Glas- district gedraaid. 1 BINNENLAND Binnenkort zal de NIWIN beginnen met een landelijke actie, welke ten doel heeft aan alle militairen overzee ter gelegenheid van het regeringsjubileum van de Koningin een z.g. jubileumpakket uit te reiken. Voor het bewaren van inboedels zijn ingaande 27 April prijzen vastgesteld. Een ondernemer mag voor opslag in een „garde meubels" voor 5 kubieke meter .niet meer dan f 3,75 per maand berekenen. Voor opslag in een stal, een schuur of op zolder wordt dit f 2.25. Het opslaan van meubelen bij hen die hiervan geen beroep maken, mag ten hoogste f2 voor 8 kufcieke meter per maand kosten. De chauffeur die op 2 Januari een auto- bus bestuurde, welke op de onbewaakte overweg in Breezand door een trein werd gegrepen, waardoor 3 passagiers werden gedood en 8 zwaar gewond, is tot 3 maanden hechtenis en 1 jaar intrekking van het rij. bewijs veroordeeld. Twee jongens in Alphen (N.B.) vonden een projectiel, dat ontplofte toen zij het op. raapten. De 10-jarige A. B. werd gedood, zijn 9-jarig vriendje J. K. levensgevaarlijk gewond. In enige kassen bjj Naaldwijk is het optreden van een niet eerder in ons land waargenomen rups op perziken geconsta teerd. Na onderzoek is gebleken, dat men hier te doen heeft met een zeer gevreesde perzikvijand, n.l. de perzikscheutboorder (anarsia lineatella), die in bepaalde streken een lonende cultuur van steenvruchten vrij- wel onmogelijk.maakt. Op het marine-vliegveld Valkenburg zijn de eerste twee „Sea-fury"-jachtvliegtui- gen aangekomen van de tien, die de Konink- lijke Marine in Engeland heeft besteld. De „Sea-fury" is een zeer snelle jager met op klapbare vleugels, gebouwd voor de dienst op vliegkampschepen. De Maastrichtse rechtbank heeft de 27- jarige accountant C. H. W. S. uit Heerlen veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Deze man was in 1946 en 1947 verbonden ge weest aan het Beheersinstituut Zuid-Lim burg. Van gelden, welke ontvangen waren uit de verkoop en toewijzing van goederen van politieke delinquenten, had'hij f 11.000 ver duisterd. In Engeland wordt voor buitenlandse motorrijtuigen vrijstelling van wegenbelas ting verleend gedurende 90 willekeurige dagen per jaar, zonder dat hiertoe overleg ging van het internationaal belastingcarnet wotdt geëist. Dit internationaal belasting- barnet is wel nodig voor Eire. De A. Nr W. B. raadt houders van tijdelijke rijvergunningen aan zich tot de Rijksverkeersinspectie van hun district te wenden, teneinde deze tijdelijke vergunnin gen voor een difinitieve in te laten wisselen. HAARLEM EN OMGEVING De wagen van het herstellingsoord „Unicum" te Heemstede die Zaterdag aan het Bloemencorso in de bollenstreek deelnam, vervoerde collectanten. Deze hebben f 1746,67 opgehaald. De Zandvoortse politie heeft een negen tienjarige automonteur gearresteerd, die er van verdacht wordt f40 van zijn -patroon, 'n Haarlemse bakker, verduisterd te hebben. De Haarlemse politie heeft een 21-jariga leerlingverpleger van de „Deo" aangehou den, die bekend heeft een klein bedrag aan geld ten nadele van zijn collega's ontvreemd te hebben. Een Haarlemse vrouw dacht blijkbaar: „Zonder bonnen gaat het eenvoudiger" en verkocht alle distributie-paperassen van haar uit zeven personen bestaand gezin. De Econo mische recherche heeft proces-verbaal tegen haar en haar afnemers opgemaakt. Het politie-amusementsorkest treedt Maandag te den Helder op. De coöperatieve vervoerdersvereniging „Haarlem" u. a. heeft zich aangesloten bij de Bonex, combinatie van transportonderne mers. „Haarlem" omvat 35 bedrijven, die zich alle bezig houden met het vervoer van zand, grind en andere materialen, bestemd voor wegen- en huizenbouw. „Haarlem" behoudt haar zelfstandigheid, doch vormt in de Bonex voor Haarlem de sectie kipwagens. „Zet 'm op" was de titel van een ir revuevorm gegoten programma, dat Woens dagavond in „De Leeuwerik" ten tonele werd gebracht voor de zwem- en poloclub „De Waterratten". De leiding berustte bij Raco en Penno (Coen Rademaker en Frans Pen- narts). Bijna drie uur hield het gezelschap de bezoekers op amusante wijze bezig; zang, dans en samenspraak wisselden elkaar af. Na afloop werd nog gedanst. De keuring van trekhonden en honden karren heeft te Haarlem plaats op 7 Mei aan het politiebureau op het Nassauplein en wel van 9 tót 11 uur. De heer M. W Kruiskamp, leraar aan de Rijkskweekschool te Haarlem, is met ingang van 1 September benoemd tot directeur van de Rijkskweekschool te Amersfoort Als Uw pijp Uw vriend is dan moet TOPIC mixture zijn metgezel zijn: geurig en niet te scherp, prettig brandend en toch zuinig. Een nieuwe mixture door geroutineerde experts voor critische pijprokers samengesteld. Kom eens 'n pakje halen! Niet overal, maar alléén verkrijgbaar bij: JAN VAN DER PIGGE GROTE HOUTSTRAAT 81 - HAARLEM Nachtegalen zingen! Niet minder dan vier nachtegalen zijn gisteravond te Heemstede op de grens van Bennebroek gesignaleerd. Bloemendaal Zingen In de godsdienstoefening Wat, waarom, hoe zingen wij in de gods dienstoefening? Over dit onderwerp sprak Woensdagavond in het kerkgebouw aan de Potgieterweg ds. A. van Biemen, uit Bent veld, voor de afdeling Bloemendaal van de Ned. Protestantenbond. Ter illustratie van het gesproken woord bracht het Remonstrantse Kerkkoor van Haarlem enige kerkliederen ten gehore. De heer L. van Essen Dzn., voorzitter van de afdeling Bloemendaal van de Ned. Protestantenbond, sprak een kort ope nings- en slotwoord. Arbeidsvoorwaarden In de Melkhandel Door de Centrale Bond van Transport arbeiders werd een vergadering gehouden met de leden werkzaam in de melkhandel. De heer A. Mars gaf een overzicht van de concept arbeidsovereenkomst, welke zal gelden voor de Zuivelindustrie in ons land. De bedoeling is om te trachten deze voor 1 Mei a.s. door partijen te doen aanvaar den, doch mocht dit onverhoopt niet 't geval zyn, dan zal de bestaande regeling nog enige tijd bestendigd blijven. De vergadering ging met het concept accoord onder restrictie dat Haarlem in de eerste gemeenteklasse wordt geplaatst. Er werden nog besprekingen gevoerd over de vacantieregeling, daar het niet juist geacht werd. dat door de werkgevers de snipperdagen definitief voorden vastge steld. Ten slotte werden als nieuwe be stuurders aangewezen de heren J. H. Zoet en J. José,

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6